Luchtterreur boven Nederland HEVIGE GEVECHTEN BIJ VELLETRI No. 18800. Donderdag 1 Juni. A '1944. EERSTE STADS ED. KUNST EN LETTEREN BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA VAN OVERAL 63 Dooden te Roosendaal en 28 dooden bij beschieting van treinen 1 COR VAN DER LUGT-MELSERT De Duitsche successen ter see in Mei ONDERWIJS Voortzetting van den aanval ten N. van Jassy Mor- HENRI J. TER HALL OVERLEDEN Uitreiking distributiebescheiden De lersche verkiezingen De luchtaanvallen «e- Bultenland EN EEUWIG ROEPT DE ZEE DOET UW PLICHT VOOR VOLK EN VADERLAND BUBGERLWKE STAND Meldt U voor de Kriegsmarine 4 HAAGSCHE COURANT heerscht. verlaagd. de Scala. Revue van Anglo^Ameri- buitengewoon Rouaan. De het D.N. Alida- Postem 54 70 er aanval te Mantes zijn 180 personen dood. Gisteravond om hak zeven is in zijn woning te Rijswijk de bekende amuse- GAWALO-EXAMENS UITGESTELD: In verband met de omstandigheden is het mondeling gedeelte der Gawalo-examens (gas waterleiding, en loodgietersexamens) dat op Maandag 5 en Dinsdag 6 Juni a s. te Utrecht zou worden afgenomen, tot Organisatie voor veiligheid na den oorlog diplomatieke correspondent .N.B., dr. Siegfried Horn, set Uit Washington zijn berichten Afhalen levensmiddelenkaarten gen t Groot Hertoginnelaan en straat (Lsd.): .8,3016.30 uur: t.m. Ruiterl. In de middaguren van gisteren hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen bommen neergeworpen op woonwijken van de stad Roosendaal, rot dusver werden 63 gedoode, 65 zwaar gewonde en meer dan 100 licht gewonde Nederlandsche barge: s, onder wie vrouwen en kinderen, geborgen. Verwacht kan worden, dat de verliescijfers nog zullen stijgen. Bovendien werden gisteren en eergisteren weer door laag vliegende vliegtuigen rqdende treinen met de mitrailleurs aangevallen. In het Noorden des lands werd zelfs een tram beschoten. De Nederlandsche burgerbevolking leed bij deze aan vallen volgens de tot dusver ontvangen rapporten een verlies van 28 dooden. Ongeveer 50 personen werden zwaar en 60 licht gewond. gezamenlijke gen Dail be schikte zij slechts over 67 zetels, de op positie qver 71. Behalve de Valera zijn ook de waar nemende premier en 5 ministers her kozen. De definitieve uitslagen der ver kiezingen zullen eerst over eenige da gen bekend zijn. - van dr. Siegfried Horn, schrijft: ontvan gen, dat de Ver. Staten het initiatief genomen hebben voor de oprichting van eep organisatie, welke de „veiligheid na den oorlog” moet garandeeren. De Ver. Staten zouden daartoe in contact getre den zijn met vertegenwoordigers van Engeland, de Sovjet-Unie en Tsjoeng- king. President Roosevelt heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij zichzelf en zijn minister van buitenlandsche zaken de scheppers noemt van een ontwerp voor de toekomstige veiligheid. Roose velt zei daarbij, dat hij in den geest van 1944 en niet in dien van 1919 .aan het werk is getogen. Horn merkt in verband hiermede op, dat niet president Roosevelt en nog minder zijn minister van buitenlandsche zaken Cordell Hull, maar de buitenland sche commissaris der Sovjet-Unie Molo- tof het denkbeeld had ppgevat, een der gelijke organisatie voor de wereldveilig- heid voor te bereiden. Naar Reutfer uit Washington meldt, heeft Cerdell Huil persoonlijk op een conferentie van zijn departement, verklaard, dat op de Mos- kousche viermogendhedenconferentie van den herfst van 1943 een desbetref fende door Molotof ingediende resolutie is aangenomen. Roosevelt en Huil ont poppen zich hiermede als de uitvoeren de organen van een initiatief der Sov jets, dat moeilijk tot andere doelstellin gen kan dienen, dan tot de verwezen lijking van de imperialistische politiek van Moskou. Amerikaansch vliegergeneraal vermist De „Daily Herald" meldt, dat de Ame rikaansche vliegergeneraal Russel Wilson sinds een overdag op Berlijn ondernomen aanval vermist wordt. Zijn «iermotorige bommenwerper was, volgens het blad, reeds voor het bombardement in brand geraakt en korten tijd later in de lucht geëxplodeerd. LEGT FUNCTIE VAN INTENDANT STADSSCHOUWBURG AMSTERDAM NE^R Naar wij vernemen zal Cor van der Lugt Melsert, die van 1938 af het tooneeL gezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam heeft geleid, zijn functie als intendant wegene gezondheidsredenen aan het einde van dit seizoen, per 1 Augustus, neerleggen. Wie zijn opvol ger wordt, is op het oogenblik nog niet bekend. Vier dooden door onvoorzichtigheid met projectiel Gisteren vonden enkele werklieden te Uithuizen, na afloop van de werkzaam heden een onontploft projectiel. Het werd opgeraapt en tegen den grond gesmeten, waarop een hevige ontploffing volgde. Hierbij werden de 20-jarige A. D. Schen kel en de 27-jarige S. van der Veen, bei- den- te Groningen ikoonachtig. op slag ge dood. De 19-jarige D. Zielstra, eveneens uit Groningen, en de 27.jarige H. Keizer uit Siddeburen, werden levensgevaarlijk gewond en zijn later eveneens overleden. Van der Veen en Keizer waren gehuwd *Het 2-jarig fP'JP'^Bvan'de fa- m’*ie G, ten Hoorn Leeuwarden, bij de «root- er* te Sauwerd was. is bh de woning ver^l c^aakt en verdronken VRIJDAG 2 JUNI Zeiss-Planetarlum „Haagsche Courant". Voordracht over„Een reis naar de 2on”. 15.45 en 20 u. Piincezsë’Schouw- burg". „Freuleken” 19 15 u. Geb. V. K. en W. Concert door het Residentie orkest o.l.v. Frits Schuurman. Solist Jan Etesser, viool. 19.30 u, Hocus-Pocus” 19.30 u De verliezen van de. Anglo-Amerikftnen De Engelschen en Amerikanen hebben in Mei 1839 vliegtuigen verloren, waar onder 1026 viermotorige bommenwerpers. Het verlies aan vliegend personeel kan op ruim 10.000 man worden geraamd. Rede van Sztojay De Hongaarsche ministerpresident Sztojay beeft Dinsdag een rede gehou den, waarin hij zijn regeeringsprogram in de volgende woorden samenvatte: „Ik wil een opde breede lagen der bevolking steunende politieke en sooiale eenheid scheppen. Dezen oorlog moeten wij winnen en zullen wij winnen. De voorwaArde tot de overwinning is, dal. wij de grootste materieele en moreeie hulp verleenen aan de Hongaarsche rfonved en er voor zorgenj dat in het vaderland niet alleen de productie toe- BONNENHANDEL LEIDDE TOT SPOOR VAN OVERVAL: Een bonnenzwendel is aan ’t licht gekomen, waarmee naar ver moed wordt, tevens een aanwijzing is ver kregen voor de opheldering van een eenige weken geleden gepleegden overval op een postwagen, waarbij o.m. een postzak in houdende distributiebescheiden, werd buit gemaakt. Vorige week Vrijdag n.l. werden aan het station te Bergen op Zoom twee per sonen gearresteerd, die bonkaarten aan anderen wilden -overhandigen aan wie zi, deze hadderf verkocht. Dë zaak bleek een sneeuwbal te zijn, die spoedig aan het rollen ging. Het spoor leidde naar Steen bergen. waar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verschillende personen, o.a. 2 vrouwen, van hun bed werden gelicht. De nadere gegevens wezen er meer en meer op, dat de bonkaarten afkomstig wa. ren van een voor enkele weken gepleeg den overval, en de politie slaagde er in 250 levensmiddelenkaarten in beslag te nemen. Vermoedelijk zijn nog meer per sonen bij deze zaak betrokken. OEKRAINE-SIGARETTENDe dienst perszaken van het Nederlandsch Oost Instituut meldtDe huidige tabakspdsitie wijst er op. dat binnen afzienbaren tijd aan den verkoop van de Oekraine-siga- retten een einde zal zijn gekomen In verband hiermede kunnen van 15 Juni a.s af geen rookerskaarten mèer worden uitgereikt. Hun. die meenen alsnog voor een kaart in aanmerking te komen, wordt verzoent zich schriftelijk onder overlegging van deugdelijke bewijzen til wenden tot het Nederlandsch Oost Insti tuut. Laan van Meerdervoort 49 te ’s-Gra- venhage. Nederlanders in dienst der Duitsche Weermacht dienen zich echter te wenden tot den Fürsorgeoffizier der Duitsche Weermacht, Nicolaas Maesstraat 32. Amsterdam Nederlanders in dienst der Waffen S.S. kunnen hun schrijven richten tot den Fürsorgeoffizier der Waffen S.S., Sommiusstraat 3 te ’s-Her- togenbosch. Persoonlijk bezoek kan in geen geval worden afgewacht, terwijl brieven, welke na 15 Juni a.s. worden ontvangen, niet meer in behandeling zullen worden genomen VERBOD VERBRUIK PAPIERTOUW VOOR ANDERE DOELEINDEN DAN EM. BALLAGE: De directeur van het Rijks- textielbureau heeft bepaald dat het ge bruik van papiertouw voor andere doelein den dan emballage met ingang van 30 Mei verboden Is Overtredingen van dit ver bod kunnen strafmaatregelen tengevolge hebben DE DISTRIBUTIE VAN SCHEERMES JES Na 3 Juni kan het bureau voor de metalenverwerkende industrie te .’s-Gra- venhage niet ingaan op verzoeken van personen, die hun bon" R 07 voor scheer mesjes niet tijdig bij een detaillist heb ben ingeleverd, om alsnog in de ge legenheid te worden gesteld de scheer mesjes te verkrijgen. De op of na 4 Juni binnenkomende verzoeken van dezen aard zullen dus niet worden behandeld. De volksstemming op IJsland De volksstemming op Ijsland inzake de opheffing van de personeete Unie met Denemarken erf de invoering van een republikeinsche Grondwet, heeft volgens de hedenmorgen uit Reykjavik te Kopen hagen ontvangen berichten, het volgende voprloopige resultaat opgeleverdVóór de ophefffing van de personeele Unie met Denemarken stemden 70.536. tegen slechts 535 personen. Vóór de invoering van een republikeinschen staatsvorm spraken zich 68.862 stemmen uit, tegen 1064. Ongeldig waren 1577 stemmen Bij de parlementsverkiezingen in Eire heeft de partij van de Valera, de Fian- na Fail, tot dusver tweemaal zooveel zetels veroverd als haar l tegenstanders. In den vorigen Dail Roosevelt over de Spaansche leveranties President Roosevelt heeft Dinsdag op de persconferentie verklaard, dat naar zijn meening de Spaansche leveranties aan Duitschland nog niet voldoende zijn neemt, doch vooral ook, dat er eenheid verlaagd. heerscht” en verkenners schoten boven dit gebied 87 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Ook in het voorterrein van de Karpathen en Iti' het gebied ten Zuidoosten van Brody ver liepen plaatselijke aanvalsacties van Duit, sche en Hongaarsche’ formaties, ondanks hevigen vijandelijken tegenstand met sue. ces. De Duitsche luchtmacht viel overdag en des nachts het Sovjet-Russische spoorweg verkeer mef waargenomen uitwerking aan Talrijke spoorwegemplacementen werden verwoest en '2 treinen met oor logsmateriaal vernietigd. Bij een onder neming van stoottroepen via het meer van Plëskau werden op den Noordoostelljken oever verscheidene Sovjet-Russische nes ten van verzet verwoest. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben in West- firn Zuidwest- Duitschland op verscheidene plaatsen bommen geworpen. Vooral in Osnabrück en Hamm werd schade aangericht aan ge bouwen <an ontstonden verliezen onder de bevolking. Boven het Rijksgebied en bo ven de bezette Westelijke gebieden wer den 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een formatie Amerikaansche bommenwerpers, die boven Roemenië vloog veroorzaakte in het gebied van Ploestl schade en verliezen onder de be volking. Strijdkrachten der Duitsche en Roemeensche lucht verdediging vernietig den 28 vijandelijke vliegtuigen. Snelle Digtsche gevechtsvliegtuigen vie len in (ten afgeloopen nacht afzonderlijke doelen Wi Zuidoost-Engeland aan. De luchtmacht en de marine hebben in de maand Mei van de Brltsch-Ame- rikaansche aanvoervloot 24 ’koopvaardij en transportschepen, met een gezamen- Ujken inhoud van 131.700 brt., tot zinken gebracht en 23 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van 169.000 brt. beschadigd. Bovendien wer den 17 torpedojagers en escortevaar- tuigen, 2 onderzeebooten, 8 torpedo- motorbooten en 3 vaartuigen voor de bescherming in den grond geboord. Een torpedoboot, talrijke torpedomotor- booten en andere vaartuigen werden beschadigd. KUNM Naar het Internationale Informations- bureau te Berlijn verneemt, .hebben for maties Amerikaansche bommenwer pers, die gisterochtend onder een sterk escorte' van jagers boven het grensge- biéd van Noordwest-Duitschland ope reerden, het weeshuis in het kleine stadje Geseke, in het district Lippstadt, met verscheidene brisantbommen ge troffen. Veertigweeskinderen werden bedolven. Ook het lyceum kreeg ver scheidene treffers en stortte gedeeltelijk in. Het bombardement had bij helder zicht plaats. Dinsdagmorgen hebben Anglo-Ameri- kaansche Vliegers een voorstad van Reims hevj£ gebombardeerd, die reeds tweemaal tevoren aangevallen was. Tal- -rijke huizon werden verwoest. Er zijn een 40-tal slachtoffers, onder wie 27 leerlingeri van een tehuis voor de jeugd en 6 verpleegsters. Gisterochtend heeft de kaansche luchtmacht een hevigen luchtaanval gedaan op Overal in de stad kwamen bommen neer; zijr, bijna 1000 dooden. Bij een lucht- Dè Turksche Nationale vergade ring heeft met 392 tegen 1 stem de begrooting 1944-45 goedgekeurd. Op deze begrooting worden 502 millioen Turksche ponden voor de verdediging liitgetrokken, hetgeen 54 procent van dë begrooting vormt. lid van de Tweede Kamer, na een kortstondige ziekte 'op 78-jarigen leeftijd overleden. Henri J. ter Hall werd in 1866 te Haarlem geboren. Op 14-jarigen leeftijd nam hij reeds dienst bij de Kon. Ned. Marine in den Helder, waar hij eenige jaren later leerling-muzikant werd. Tot 1892 bleef hij in militairen dienst. Hij trok naar Amsterdam, waar hij in ver schillende amusementslokalen optrad als karakterkomiek. Langs dezen weg kwam hij op het denkbeeld, revues in elkaar te zetten. Zoo werd ter Hall de pionier van de Nederlandsche revue. In 1898 trok.hij met drie dames én twee heeren, benevens een pianist, den boer op. Zijn eerste revue heette: ,„Naar Sons beek” en werd te Arnhem drie maaiftien achter elkaar opgevoerd. Het gezelschap groeide geleidelijk, de re vue’s werden beter gemonteerd en in 1905 werd ter Hall’s gezelschap voor het^erst door een theater te Amster dam geëngageerd. In 1908 begon hij m- het toenmaals bekende Circus Phlaeging te Rotterdam een groote revue van drie bedrijven op te voeren. Van dien tijd af begon hi, eiken eersten Januari van Rotterdam uit te spelen en daarna tot November toe het land door te trekken. Behalve de revue heeft Henri ter Hall ook dé bioscoop in ons land gebracht. Hij was het, die, toen men hier nog geen of nauwelijks kennis had gemaakt met de uitvinding van Lumière, met een der eerste producten van de film den boer op trok ende jnenschen er als een toovenaar mee verbaasde. Na de dertigste revue heeft het echt paar ter Hall (mevrouw ter Hall heeft jaar in jaar uit de kleedingstukken voor dé revues ontworpen en op eigen ate liers doen vervaardigen) zich terugge trokken. Het gezelschap bleef echter bestaan onder leiding van Kohier. La ter is het opgeheven bij de opkomst van de Boüwmeesterrevue. De heer ter Hall heeft zich ook op politiek terrein bewogen. Hij was lid der Tweede Kamer, o.a. als vertegen woordiger van het amusementsbedrijf. Na de inwerkingtreding van (1: Bio scoopwet werd Henri ter Hall benoemd tot lid van de krachtens die wet inge stelde centrale commissie voor de film keuring. In zijn woonplaats Rijswijk (Z.H.) was hij onder meer wethouder en later raadslid. Tenslotte zij vermeld ter Hall’s werk zaamheden voóT het Dorus Rijkers fonds. Met nog eenige heeren richtte hi In 1923 dit fonds, dat ten doel kreeg oude redders te steunen, op. De heer ter Hall nam aanstonds het voorzitter schap op zich, dat hij tot 1931 be kleedde. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. De -teraardebestelling zal Zaterdag plaats hebben op de Algemeens Be graafplaats te Rijswijk. Vertrek van het sterfhuis des middags 2 uur. JUBILEA: 15 Juni a.s. is het 25 jaar geleden, dat de opperluitenant der Staats politie J Kooistra, commandant van het politiebureau Willem ÏII-straat (Loosd.), als agent van politie zijn Intrede deed bij het Haagsche politiecorps De heer G. van 1 Veer te Loosduinen her denkt morgen den dag. waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als verpleger bit de stichting Bloemendaal. 6 Juni zal C. H. v. d. Vlugt, den dag herdenken, waarop hij vóór 40 jaar In dienst trad bij de Engelsche Stoomwasscherij. Vandaag was de heer G. Th. Pluym 25 jaar werk zaam ter Griffie van de Arrondisse mentsrechtbank alhier. Ip verband hier mede is hij vanochtend gehuldigd, waar bij den jubilaris waardeerende woorden zijn toegevoegd door den chef van de Civiele-griffie, den heer E A Metier die een geschenk onder couvert aanbood den chef van de Straf-griffie, den heer F. Krug en den heer Sutherland, secretaris van het Dudok de Wit Herdenkings- comité. de laatste namens de sportvrien den. die zijn woorden vergezeld deed gaan van een fraai uitgevoerde oor konde in den stijl van een exploit. Vandaag vierde de heer J. Buis, chef- zetter bij de drukkerij Trio zijn zilveren jubileum. Van de directie ontving hij een envelop met inhoud en namens het per soneel werd eveneens een geschenk aan geboden VERDRONKEN Eenige mannen den Arbeidsdienst te Wierden gingen zwemmen in het Twente-Rijnkanaal plotseling stak een hunner, de 19-jarige C. Labrie uit den Haag de handen om hoog en verdween In de diepte. Toen men erin reslaagd was hem op te halen, werd geruimen tijd kunstmatige adem haling toegepast. Deze mocht echter DUIT8CH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend De vijand zette ook gisteren zijn groote aanvallen, vooral op onze stel lingen aan de Zuidelijke helling van de Albaner bergen en in den sector van Frosinone voort. Ten Westen van Velletri sloegen onze troepen in verbitterde ge vechten alle met krachtige ondersteuning van pantserwagens ondernomen aan vallen af. 23 Vijandelijke tanks werden daarbij stukgeschoten. Ten Oosten van •Velletri zijn zware gevechten met vijan- delijke strijdkrachten, die onze stellingen zijn binnengedrongen. aan den gang Een valschermstormregimcnt onder bevel van majoor Tlmm heeft zich daar bijzonder onderscheiden. E'ij en ten Westen van Frosinone zijn gedurende den geheelen dH* sterke vijandelijke aanvallen mis lukt, Des nachts opereerende slagvllegtui. gen vielen het stadsgebied van Aprilia alsmede vijandelijke batterijen en colon nes in hetzelfde gebied mèt goede uit werking aan. In het Oosten zetten onze troepen hun aanval in het gebied ten Noorden van Jassy in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand en heftige tegenaanvallen voort In harde gevechten werden in sa- menwerking met formaties gevechts- en slagvliegtulgen 37 vijandelijke pantser wagens vernietigd. Jagers slagvliegtulgen 1 Juni 194S. Ope ning van het visch- seizoenEn na tuurlijk trekt de hengelsportliefheb- ber er meteen op uit en tracht een lekker zootje vèsch te verschalken. (C.N.F.-Folkers) DRESDNER KREUZCHORi Onder lel- mentskunstenaar Henri J. ter Hall, oud-1 ding van Prof. Rudolf Mauersberger heeft het Dresdner Kreuzchor gisteravond in het Gebouw voor K. en W. geconcerteerd. Dit elite vocaalensemble, bestaande uit een zestigtal zangers, waarvan meer dan tweederden knapen, die de sopraan en altstemmen zingen, beoefent den a cap- pellezang op een wijze, welke de groot ste bewondering, afdwingt. Een zóó vol maakte eenheid in den samenzang, zóó absoluut en onderling zuiver, zóó tech nisch gaaf en daarbij zóó rijk en bezield van timbre-menging en klankexpressie, zoowel in den homophonen als in den polyphonen stijl, bij de uitvoering van geestelijke muziek als in de voordracht van liederen in den volkstoon, hoort men wel uiterst zelden. Het is bijna ongeloofe lijk wat vooral de jongensstemmen van dit koor vocaal-technlsch presteeren Me nige zangeres zou qua loonvorming van sommige sopraanstemmen nog kunnen lee- ren. De discipline is voorbeeldig, zonder te kort te doen aan de muzikale expressie. In het meestal strak .gehouden rhythme is geen stijfheid en waar het pas geeft, maakt het plaats voor soepeler agogiek. In het eerste gedeelte hoorden men een zesstemmig motet van Hamilius, het acht stemmige „Singet dem Herm ein neues Lied” van J. S. Bach, een wonder van vocale polyphonic, een ontroerend Ave Maria van Bruckner. „Echolied” van Or lando di Lasso, (gebisseerd) en een vijf tal stemmingsvolle koortjes van den di rigent, getuigenis afleggBhd van een voor- treffelijk vocaal instrumenteertalent. Na de pauze zongen de knapen een door Bortniansky bewerkten Vesperzang en een viertal volksliederen, terwijl het volledige koor eveneens met volksliederen besloot. Aan het programma was in het eerste ge deelte nog een koor uit Parsifal toege- vpegd, terwijl aan het slot nog „Der Jfiger aus Kurpfalz” en een expansief Koor van Max Bruch werden toegezon gen. Dirigent en zangers zijn met spon taan en geestdriftig applaus gehuldigd, De Rijkscommissaris en tal van andere autoriteiten woonden de uitvoering bij. - Mr. A. J. F. J. Jung. IRMA TIMMERMAN: Begeleid door Hans Schouwman heeft in Diligentia bovenge noemde sopraan op den laatsten Mei avond een Duitsch-Fransch-Hollandsch programma uitgevoerd, dat de kwaliteiten van haar stem en muzikaliteit weer eens duidelijk gedemonstreerd heeft. Al zul len de smaken omtrent het karakter van geluid verdeeld zijn, toch is ook deze so praan in haar aard zeer goed te noemen. Zij bezit in haar ijlheid van toonaanzet- ting iets, dat frisch en bloeiend aandoet. Ook lichtheid is een hoedanigheid van deze stem evenals van de manier van zin gen. Men heeft reeds menigmaal gelegen heid gehad dit op te merken, want de zangeres is nogal eens opgetreden in den laatsten tijd. Op dezen avond kwam Schu bert in teeder. en gevoeligheid tot zijn recht, Faure in de bijzondere bekoorlijk heid van klank en gratie en warmte.van uitdrukking terwijl vooral de lichte en fijn-humoristlsche kunst van Hugo Wolf naar den geest tot uiting werd gebracht. Schouwman was een ideale begeleider en verklankte de pianopartijen van Wolf in haar illustratieve beteekenis ten opzichte Van de zangstem op volmaakte wijze. Uiteraard had hij ook den gunstigsten invloed op de weergave van zijn eigen liederen waarvan de poëzie treffend tot haar recht kwam. De eindgroep van Cor de Groot op teksten van Goethe zou meer gehoord moeten worden om de beteekenl» er van te erkennen. Niettemin had de ver tolking juist van het slotlied „Beherzl- gung” groot succes, zoodat nog een extra volgde Vele bloemstukken had de zange res in den loop van Tien avond in ont vangst te nemen J C. Manifarges GOETHE-AVOND DOOR WALTER GRUNTZIG: Voor de afdeeling den Haag van de Nederlandsch—Duitsche Kuituur, gemeenschap heeft Walter Grttetzig van het National theater te Weimar een voor drachtavond gegeven, waarop hij onder het motto „Natur und Gott” gedichten en prozafragmenten van Goethe voor droeg. Vol beheersching en met veel ge voel werden ten gehoore gebracht ver zen uit Faust. I en II, Grenzen der Menschheit. Ganymed. Mahomets Gesar.g fragmenten uit Wahrhelt und Dichtung, Werth/er, Wilhelm Meisters Wanderjahre, Über den Granit, Maximen tmd Reflexio- nen, Die Natur, Farbenlehre. en Italieni- sche Reise In een kort openingswoord wees burgemeester Westra er op, dat Schiller hier te lande minder-populair is dan Goethe en sprak zijn vreugde over dezen Goethe-avond uit. De Beauftragte van den Rijkscommissaris, de heer Schwebel, sprak aan het slot een dankwoord. Een klein, aandachtig publiek betoonde hartelijke waardeerfcg. HET RESIDENTIE.ORKEST Het eerste Zomerconcert van het Resldentie-orkest, dat morgen plaats vindt, staat onder lei ding van Frits Schuurman. De Amster- damsebe violist Ferdinand Heimann, die wegens ziekte moest afzeggen, wordt vervangen door den tweeden concert meester van het Concertgebouw Jan Bresser, die zijn eigen vioolconcert ten gehoore zal brengen Het concert begint met een „Sinfonia" in Bes van den 18e eeuwschen Hollandschen componist Barth Ruloffs. Nh de pauze volgt de „Serenade” in G gr t. van Max Régër. Wlnja Marova zal Dinsdag 20 Juni a.s. in Diligentia een dansavond ge ven Gerard Dekker zal haar begeleiden. Gedanst'wordt op werken van Chopin, Dvorak, Debussy. Font, Wenzel Müller, Douwe Draaisma. enz. De aanval op het eiland Biak De verplaatsing van het zwaartepunt van de vijandelijke operaties naar het gebied van Nieuw-Guinea blijkt, volgens militaire kringen te Tokio opnieuw uit de landingen op het eiland Biak. waar van het Japansche hoofdkwartier gister middag melding heeft gemaakt. Na de vroegere landingen bij Eitape en Hollan- dia heeft de vijand thans een verderen sprong naar het Westen gemaakt en tracht hij vasten voet te krijsen op het op 20 k.m. afstand gelegen eiland Biak. Hierbij Is hij op verbitterden tegenstand van de Japansche strijdkrachten gestoo- tën, welke den gelanden troepen zeer zware verliezen toebrachten, ongeacht het tot zinken brengen van 9 oorlogs schepen en de ernstige beschadiging van 6 andere schepen. Een krachtige vijandelijke vloot forma tie begon in den ochtend van den 27sten Mei de Noordwestelijke punt van het eiland Biak hevig te beschieten. Kort daarop begonnen de troepenlandingen en onmiddellijk daarna de afweergevech- ten, die nog aan den gang zijn. Ln het vijandelijke kamp noemt men de Japansche tegenaanvallen de zwaarste in dezen oor log. Amphibische en landtanks van den vijand stieten op Japansche tanks, die hen in verwoede gevechten aan het strand vasthielden. Tegelijkertijd viel de luchtmacht 4er marine met volledig suc ces de gelande strijdkrachten aan. Naar men tc Tokio verklaart is het den vijand weliswaar gelukt bij Eitape en Hollandia en nu ook op Biak te landen, doch de ononderbroken Japansche tegen aanvallen hebben'ertoe geleid, dat zijn plan zich in het bezit van West-Guinea te brengen, mislukt is en hij niet van het naar verhouding kleine Igqdlngshoofd uit, vasten voet op het eiland kan vatten. Indiensttreding bif de Kriegrmanne is mogelijk voor iederen Nederlander tusschen 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen bij de Marineannahmestelle West, Plompetorengracht 24. Utrechtalle Halen- en Ortakommandanturen en de ver schillende li -Meldeatellen in Nederland. Amerikaansche piloot gelyncht De B-correspondeat van het A.N.P. te Berlijn meldt: Tharrs is officieel bekend gemaakt, dat een Amerikaansche piloot, z' die tijdens een vlucht boven Duitsch' ge bied werd neergeschoten en met behulp Van een parachute aan den dood trachtte te ontsnappen door de woedende oevol- klng. welke hij kort tevoren met ma chinegeweren en kanonnen had beschoten, in het openbaar terechtgesteld is. Dit bericht heeft in binhen-en buiten land zeer veel stof doen opwaaien, daar het lynchen aan deze zijde van den At- lantischen Oceaan riu niet bepaald tot de allediagsche gebeurtenissen” behoort. Ook in diplomatieke en militaire kringen houdt men zich intensief met het geval bezig en élgemeen is men van oordeel, dat de piloot, die een aantal non-combat- tanteru wermoord heeft zijn verdiende straf heeft ondergaan. Reeds herhaaldelijk heeft men Amerika nen en Britten, die uit hun machines ge sprongen waren met behulp van soldaten voor de Woecke der volksmenigte moeten beschermen. Ditmaal is‘dat niet mogelijk geweest met gevolg, dat de volkswoede zich op drastische wijze geuit heeft. De rfia<n, di« rustige wandelaars be schoot en doodde heeft hetzelfde lot on dergaan als (je man, die tusschen deze wandelaars loopend ’n revolver zou heb ben getrokken en een aantal kinderen zou hebben neer geschoten. Hij zou door het Duitsche recht ter dood veroorcbeeld ge worden zijn. In dit geval is het volk de rechtbank een slag voor geweest. Met nadruk verklaart men, dat Amerikanen en de Britten tegenwoordig bij voorkeur treirven en burgers, vee en boerderijen als schietschijven gebruiken, een methode, welke met oorlog en krijgs handelingen niets meer &emeen heeft. Vooral in DUitschland. waar men de eer van den soldaat hoog stelt, wekt men de woede der bevolking op met dergelijk te- gen élk necht indruischend optraden. De van Engelsche zijde geuit.e bewering, dat het slachtoffer -der volkswoede een krijgsgevangene geweest zou'zij»; is on juist. De naam van den terechtgestelden luchtpiraat komt niet op de lijsten der krijgsgevangenen, zooals deze onder con- tröle der beschermende mógendheid Zwit serland zijn opgesteld, voor. Van deze zijde is ook vastgiesteld. dat de man tijdens een aanval op der. bewus- ten dag met zijn machine is neergescho- ten, In diplomatieke kringen te Berlijn wenscht men nog géén officieete verkla ring af te leggen. De reeds vroeger inge leide onderzoekingen naar oorlogsmisda den zijn nog niet voltooid. Zeker is ech- ter, dat, ook het voeren van den oorlog tegen non-combattante«i, zooals de Ameri kanen en d<e Britten dit doen, in de des- betreffende rapporten zal worden neer gelegd. SUIKERDI-JEN GEGREPEN: De vorige week is in twee opeenvolgende nachten ingebroken in een limonadefabriek in de v. d. Kunstraat, waarbij in totaal 60 k.g. suiker werd gestolen. De politiie is erin geslaagd de daders te grijpen, t.w drie 17-jarige loswerklieden. De suiker is in besla.r «gnomen bij een eigenaar van een ijssalon PAS OP VOOR ZONNEBRAND I: In het zomerseizoen zullen velen er toe komen, wanneer de gelegenheid zich* daartoe vo .doet, te gaan zonnebaden. Men dient evenwél de grootste voorzichtigheid te betrachten, daar zonnebrand buitenge woon gevaarlijk is. Verschillende ge- vr” hebben zich reeds voorgedaan. Aan het bureau Laan C o- pes van Cattenburch 55 bevinden zich 2 vaste kleeden. t.w een beige cn een groen, beide van misdrijf afkomstig. In lichtingen worden aan genoerpd bureau Ingewacht 1 Juni BEVALLENL. van Koert geb. Roos, z. H. A. A. van Dijl geb. Overgaauw z. M. L. J. Schackmann geb. Span- hove, d. C. Spaans geb Knoester. d. A. J. de Kramer geb. van der Plas, d. J. van den Berg geb. Beij. d. J H. M. Verheul geb. Kemp, z. J, Th. M de Winter geb Hoet, d. H. Glerum geb. Nouwen, d. C. Verhoef geb van de Wege, z. J. Roozendaal geb. Baks, z g— E. M. Peters geb. de Bloois Goojersï z. J. G. vah der Gun geb. Nederpelt, z. J. de Liema geb. Zljlstra, d. A. J. van der Weele geb. Broer z. H J C Voorwinde geb Hazebroek z. C. Bekhof geb. Swart, d. C Kramer geb, Bal. z. M H. Hofman geb. Spoelder. z C. M. Mol geb. van den Engh d. J M. van Hooff geb. Groenendaal d k. Medema geb. Veltman, d. C M van Baarsen geb. Bakker, d. OVERLEDEN: A Fresco, ongeh man, 21 j. Th C M. Tunker. z.; 5 w, M. Th. J Jansen, man van C. M. Verlegh 1 A. van Rooijen. ongeh. vrouw, - G. Kolenbrander z„ 3 w. Ch. L. J. Dusault, ongeh. vrouw. 91 j. D. P Gaillard, gesch, vrouw. 66 j. M S J. Schild wed, van P. J. van Rosmalen, 78 j. C Roks, weduwnaar van P. Pruij- mers 66 j. F. J M Witsel, z, 2 j, - G. A van Bünens man van L. J, H. Gallée. 87 j. P. Rikkers. man van M. H, Molenaar 63 j. J A. Thomsen, man van C. P. Plekaar 57 j. J. C, Cloos. vr. van S P. van der Marei. 60 j. J, Hoogenraad, man van E. P. Vegt, 68 j J. M. Hanssen. vrouw van’ S. Brouwers, 82 j. M. L. Oosterweghel. z. 14 mnd. J Boucherie wed van J Jongepiër, 82 j. A C. Roodhuijzen vrouw van C. A. J, Groenewald 62 j. -- »- f t ill

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1