No. 18810. 1944. De terreuraanvallen Nederlandsche treinen op om Verbitterde strijd Albaner-bergen Zaterdag 3 Juni. boelarbeid EERSTE STADS ED. VAN OVERAL a WIE ZEE HOUDT. WINT DE REIS. te® 1 VERDUISTEREN Heden: van 21.455.30 uur. Van 4 Lm. 10 Juni: van 225.30 nur. Maan: 6 Juni V.M. (j. p c.) Meldt U voor de Kriegsmarine L i J Li JS Men is verplicht tot het doen van aangifte Uitreiking distributiebescheiden Terreinwinst ten N.-W. van Jassy ZAND VERKRIJGBAAR Verbod tot ondersteuning van krijgsgevangenen of onderdanen van vijandelijke staten De luchtaanvallen De landingspoging op Biak Geallieerde vliegtuigverliezen De toespraak van den Paus HAAGSCHE COURANT De Stem der SS het spe- I zijn oliemagnaat en Luistert op Zondag 4 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter, naar de Stem der SS, onderwerp „Veldloopen te Avegoor”. gereedstaande Valmont one Iran van den op In zich het Vo.. met dat Afhalen levensmiddelenkaarten: Maan, dag Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Lsd.): 8.3016.30 uur: Schocnme t.m. Steen 1. POLITIEK WEEKPRAATJE; Het poli tiek weekpraatje-uit te zenden a.s. Maan, dag over Hilversum 1 om 18.45 uur, draagt tot titel: ..De strateeg in de tram”. Indiensttreding bij de Kriegsmarine is mogelijk 17 45 jaar. Aanmelding en inlichtingen Plompetorengracht 24. Utrecht; alle Hafen- schillende R-Meldestelien in Nederland. Vervolgens maakte hij gewag van de hedendaagsche stroomingen. die een ware omwenteling teweegbrengen en leg de hij den nadruk op de noodzakelijk heid. dat deze in harmonie blijven met de normen van het Christelijke leven. De Roomsch-Katholieke kerk kent hierin geen compromissen. Wanneer zoowel in de oorlogvoering als in de voorbereiding van. den toekomstigen vrede de Christe- Trouwlustige Amerikaansche Exchange meldt uit New York, dat de Amerikaansche autoriteiten dezer dagen een zeldzaam geval ven polyga mie op het spoor gekomen zijn. Zij ontdekten, dat de 35-jarige Marion Stan- kowtch huwelijkstoelagen genoot van 4 Amerikaansche soldaten, welke zij eerst na het. uitbreken van den oorlog had gehuwd. Tijdens het onderzoek is geble ken, dat zij In den loop der jaren 15 mannen huwde, zonder zich ook maar eenmaal te laten scheiden. Halr eerste huwelijk sloot zij op 17-jarigen leeftijd en sedertdien heeft zij zich bijna elk jaar een nieuwen man aangeschaft. Terreuraanvallen in Hongarije Het Hongaarsche nieuwsbureau meldt, dat gisterochtend krachtige formaties vijandelijke bommenwerpers met bescher ming van jachtvliegtuigen langs verschil lende wegen uit het Zuiden komend ter reuraanvallen hebben ondernomen op Hongaarsche provinciesteden. De burger bevolking leed verliezen. Er werd mate- rieele schade aangericht. Wij maken den lezer attent op de of- ficieele bekendmaking van den burgemees. tér in dit nummer pagina drie waarbij de burgers in de gelegenheid worden gesteld, in verband met luchtbe schermingsmaatregelen, zand te betrekken van de gemeente Engelsche munitietrein in de lucht gesprongen Naar de Britsche nieuwsdienst uit Ipswich méldt, is gisterochtend in East- Anglia eéti munitietrein in de lucht ge sprongen. De trein vatte vlam en de vlammen sloegen over op een gashou der. Hét spoorwegstation werd zwaar beschadigd. Vele gebouwen van het stadje hebben voorts groote schade ge leden. De kracht van de ontploffing werd tot op 30 km afstand, bemerkt. Dit was de tweede ontploffing in East- Anglia van deze week. Reeds Zondag werd een aantal personen gewond bij de explosie van een munitie-opslag- plaats in Essex. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) f 1 65. elke m.M. m, tot 3 m.M (10 reg.) /0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. RecL f Ó.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. <tn halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. Het nieuwe Boelgaarsche kabinet De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt. Het nieuwe Boelgaarsche kabinet is te Berlijn met een kort com mentaar ontvangen. In de Wilhelmstrasse verklaarde men, dat de ontwikkeling den verwachten loop genomen heeft. Op bui- tenlandsch politiek gebied zal niets ver anderen. De versterking van het kabinet met 4 militairen en het feit, dat Stanisjef minister van Binnenlandsche Zakeh ge worden is. wijzen op een sterke interne concentratie, welke ook de Macedonische gebieden omsluit. Stanisjef is Macedoniër en een zeer bekend chirurg, d.w.z. een koelbloedig man. die resoluut en op tijd weet in te grijpen waar het noodig is. Ook het feit, dat de portefeuille der landsverdediging niet in andere handen is overgegaan, wordt als een stabilisatie van den vroegeren toestand uitgelegd. Over het algemeen toont men zich te Berlijn vól vertrouwen ten aanzien van de toe komstige ontwikkeling op dit deel van den Balkan. -CNF) Waar zich ergens een mogelijkheid voor deed, werd aangepakt. Kinderen droegen emmers water, vrouwen en meisjes hiel pen gewonden verbinden, troostten, waar het leed tranen in dc oogen deed schie ten Mannen droegen draagbaren aan. Een indrukwekkend beeld van een hulp- verleening, die uit nood ontstond, en een gevoel van saamhoorigheid gaf. Daartus- schen ook toegeschoten Duitsche soldaten en Arbeidsmannen, met krachtige handen aanpakkend, waar hun optreden vereischt werd.” voor iederen Nederlander tuMchen bij de Marineannahmestelle Weat. en Ortakommandanturen en de ver- herhaaldelijk op doeltreffende wijze in den strijd en steunden de verbonden troe pen in den aanval en bij den af weer 22 Sovjet-vliegtuigen werden boven dit gebied neergeschoten. Majoor Rudel, on derscheiden met de hoogste'Duitsdhe dap- perheidsorden. vloog aan het Oostelijke front voor de 2000ste maal naar den vijand. Formaties Amerikaansche bommenwer. menschelijke macnt^ belemmeren, pers vielen gisteren verscheidene plaatsen in Hongarije en Roemenië aan. Vijf vijan delijke vliegtuigen werden daarbij vernie tigd. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen neer op plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied Boven de bezette gebieden in het Westen en het Rijksgebied werden over- des nachts 33 vijandelijke vlieg tuigen. waaronder 20 viermotorige bom- Verordeningenblad no. 8 bevat een verordening van den Rijkscommissaris betreffende het verbod tot ondersteu ning van krijgsgevangenen of onderda nen van vijandelijke staten. In artikel 1 is bepaald: Hij, die leden van de voormalige Ne derlandsche Weermacht, die zich aan de krijgsgevangenschap hebben onttrok ken, dan wel ontvluchte of niet in het bezit van een bewijs van vrijlating of verlof zijnde krijgsgevangenen onderdak verschaft, verbergt of hen op andere wijze behulpzaam is, wordt, voor zoo ver niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren of met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. In ernstige gevallen kan de doodstraf wprden opgelegd. Op gelijke wijze wórdt gestraft hij, die op geloofwaardige wijze kennis krijgt van het feit, dat leden van de weermacht van een met Duitschland oorlogvoerende mogendheid buiten ge sloten troepenverband in uniform of in burgerkleeding of dat andere personen, die gedurende den oorlog in strijd met de bestaande voorschriften uit het vijandelijke buitenland in het bezette Nederlandsche gebied zijn gekomen, hier verblijf houden en nalaat hiervan onverwijld bij de dichtstbijzijnde instan tie van de politie of de dichtstbijzijnde militaire instantie aangifte te doen. De strafbaar gestelde feiten zijn die, als bedoeld in artikel 2. lid 2 der ver ordening no. 52-1940 betreffende de Duit sche rechterlijke maeht voor strafza ken, zooals deze werd gewijzigd bij ver ordening no. 50-1943. Deze verordening is in werking getre den op 2 Juni 1944. dag en menwérpers, neergeschoten. Het toeval heeft gewild, dat een reizi ger een der vele misdadige terreur aanvallen door Anglo-Amerikaansche vliegers op een personen-trein op de ge voelige plaat heeft kunnen vastleggen. Er zijn nog altijd ongeloovigen. die niet willen aannemen, dat deze passagiers- treinen inderdaad beschoten worden. Zij zien hier nu het droevig resultaat. Boven dien volgt hier het onopgesmukt relaas van een ooggetuige, die nauwelijks van den schok bekomen, het volgende mede deelde „Mij klinkt nog in de ooren het ge jammer der kinderen en het gesteun van gewonde mannen en vrouwen, die uren lang in hun bloed naast den spoordijk lagen en het slachtoffer werden van den duivelschen moordlust van onmensche- lijke tegenstanders. Menige volwassene kon zooveel nood en ellende, als hij in zijn geheele leven niet had meegemaakt niet aanzien. Dat was teveelEen ruw ontwaken bovendien voor degenen, die meenden weldra „bevrijd” te zullen wor den Ik zag niets dan helpende handen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro Na 12500 Bijkantoor; Schevemngen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendal), Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E, G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Tb. J. de Koning, Goudsbloem laan 3. Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr*. Theresiastraat 108a. Tel. 7724*4 deze wijze van oorlogvoering een aan vang nam. Sudermann wees in dit ver band ip den jongsten herderlijken brief van den bisschop van Marseille, waarin deze den geloovigen in zijn diocees toe- roept, dat „het menschelijke geweten over dergelijke moorden, die den oor log onteeren. in opstand komt.” Hier aan behoeft van Duitsche zijde niets te worden toegevoegd, tenzij dan, dat nie mand in Duitschland er meer aan zal denken op de in zijn handen' vallende Anglo-Amerikaansche terreurvliegers voUcsjustitie toe te passen van het mo ment af, dat aan vijandelijke zijde het geven van moordbevelen aan de vlieg- tuigbemanningen gestaakt wordt. Het geheele vraagstuk kan dus, naar Sün- dermann zeide, even snel opgelost wor den, als het door dergelijke systemati sche moorden acuut geworden is. Tot nu toe zijn als gevolg van Anglo-Amerikaaïischen luchtaanval Marseille 1342 personen omgekomen de ziekenhuizen liggen 661 gewonden PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Modt’, „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.13. Fr p. P. met Modebl. «.20, z. Modebl. 3.95. Buitenl. 9 *5. Bij postkant, tegen de geld, goedgekt abonn.pr. Afz. nr 5 c„ tr. p. p. 10 c Wij hebben in ons nummer van 22 Mei j.l. onzen jeugdmedewerker in de gelegenheid gesteld critiek te oefe nen op de zienswijze van den Vormings- leider van den Jeugdstorm, Hoofdstam heer A. Joh. Reinders, die ook naar onze overtuiging een onverdiende blaam wierp op onze jeugd, die vroeg bedor ven of vroeg teleurgesteld zou zijn, om dat geen enkele organisatie in staat was gebleken de jeugd een ideaal te geven. Ook ten aanzien van de school nam de heer Reinders een onjuist standpunt in. Onze medewerker heeft dit aan de hand van tal van argumenten bestre den. En dat hij het bij het rechte eirtd had, bleek ons reeds denzelfden avond, toen een vooraanstaand man in de Haagsche jeugdbeweging ons onom wonden zijn volledige instemming be tuigde met den inhoud van het artikel. „Volk en Vaderland”, het strijdblad van de N.S.B,, is echter van meening, dat de Haagsche Courant woelarbeid .heeft verricht en daarbij „dwaas ge schrijf met vooroorlogsche argumen ten” heeft geproduceerd. Dit, wat de hem toegemeten papierhoeveelheid be treft, bevoorrecht orgaan, besteedt aan het betoog van onzen medewerker zoo veel ruimte, dat wij daarop jaloersch zijn. Wij hebben het, door het aansnij den van dit onderwerp, totaal verkor ven bij Vova. Wij worden door dezen censor te licht en daardoor ongeschikt bevonden en de schrijver gaat zelfs zoover, dat hij zoowel de afd. Perswezen van het Departement van V. en K. als den voorzitter van het Verbond van Journalisten er bij betrekt, natuurlijk met de bedoeling ons te laten kapit telen. Een strijdwijze overigens, die met het journalistiek fatsoen niet strookt, terwijl voomoemde autoriteiten waar lijk geen behoefte hebben aaa een aan maning van derden om in te grijpen, wanneer zij dit noodig achten. De schrijver haalt zelfs de politiek erbij, waarmede dit onderwerp niets te ma ken heeft en komt dan tot de con clusie (het addertje onder het gras), dat eigenlijk alléén de nationaal-socialisti- sche journalisten zouden moeten wor den gehandhaafd en dus dat is de logische gevolgtrekking de rest maar aan den dijk moet worden gez,et. Op het gedegen betoog van onzen mede werker wordt nauwelijks ingegaan. Het beele lange, overigens leege artikel, is er uitsluitend op gericht ons te ver wijten, dat wij als volksvoorlichters te kort zijn geschoten. Wij laten gaarne het oordeel ten dien aanzien aan ande ren. Dat de schrijver de bedoeling had ons te grieven, ligt er duimen dik boven öp. Hij heeft echter zijn doel allerminst beieikt, daarvoor zijn de inhoud en de toon van het geheele betoog te onwaar dig. Strijd met open vizier, zonder ge niepigheden, aanvaarden wij volgaarne. Van den dag af, dat wij de moeilijke taak aanvaardden in dit blad* als voorlichter op te treden, zijn wij vol komen bewust onzen plicht te hebben gedaan zonder dat wij behoefte hadden aan adviezen van journalistieke broek jes, die, omdat zij -nu toevallig natio- naal-socialist zijn, van de ware journa listiek begrip meenen te hebben, hetgeen nog iets meer is, dan het goochelen met groóte en mooie woorden. Inderdaad: wij zijn^geen strijdblad van de N.S.B., het geen niet wegneemt, dat wij door be zadigd optreden meer kunnen en zullen bereiken dan anderen, die met dreigen, schelden en beleedigen niet anders dan een poover figuur slaan, en daarom den bal van ons teruggeworpen krijgen, dat juist zij het zijn, die woelarbeid ver richten en daardoor eerder verwijdering in de hand werken, terwijl naar eenheid dient te worden gestreefd. Graziani roept lichting op Bii decreet van den Italiaanschen mi nister van Oorlog, maarschalk Graziani, is de lichting 1923 voor dé vloot opge roepen. Bij een aanval op cfa hoolds.ad van het Duitsche Rijk hebben Anglo-Ameri kaansche vliegers naast andere cultu- reele gebouwen, ook den beroemden Fran- schen Dom verwoest. Dit 'prachtige bouw werk. dat in 1701 tot stand kwam en waarop in de jaren 17801785 de indruk wekkende koepel werd geplaatst dien, de als kerk voor de Fransch-Gerefor- meerde Gemeen te het vormde in zijn architectonische 'choonheid een ge heel met den fraaien Dpttschen Dom en den schouwburg (Atlantic- Holland) dienstige bewegingen, die zich in loop der tijden van de Katholieke hebben losgemaakt. In dit verband richtte de Paus vooral tegen het rationalisme en naturalisme der laatste 2 eeuwen, waar door het Christendom, ook bij velen, die zich nog thans „Christen” noemen, van zijn waarde, beroofd en vergiftigd is ge worden Voorts richtte hij zich tegen de vertegenwoordigers van eenige Christe lijke leerstellingen die in den jongsten tijd het karakter van den Paus als plaatsbekleeder van Christus op aarde hebben bestreden. Daarna ging de Paus over tot het be spreken der vraagstukken van den ko menden vrede. Over de vorming van dien vrede. zoo zeide' hij, zijn tot dusver echter helaas voor het grootste deel slechts woorden van 'onverstand gespro ken. De uit die onchristelijke overwin ning»- en vredesplannen ontstaande eco nomische en sociale toestanden dreigen tot een geesel van de toekomst te wor den. In de wereld moet plaats rijn 'voor de vrije ontplooiing der nationale krach ten van alle volkeren De Paus gaf de hoop te kennen, dat aan de wereld een verdere verlenging van dezen oorlog met de daarmede ge paard gaande verscherping der oorlogs- methoden bespaard moge blijven. Hij be ëindigde zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat voor de wereld door Gods genade spoedig weer het morgen rood van den vrede zal mogen schijnen. Tenslotte dankte de Paus de kardi. nalen voor hun medewerking bij arbeid ten dienste van den vrede, als mede voor hun goede wenschen, en gaf hij hun ïijn apostolischen zegen. De „Yomioeri Hotsji” noemt de lan dingspoging op het eiland Biak een po ging der Geallieerden om Nieuw-Gui- nea van het Noordwesten af te grende len en naar de Philippijnen door te breken. Het eiland Biak, aldus het Ja- pansche blad, is wel slechts klein, maar op ongeveer 300 KM ten Westen daar van ligt de strategisch belangrijke plaats Manokwari op Nieuw-Guinea, die den weg naar Palau beheerscht. De vijandelijke strategie in den Stil len Oceaan heeft in den loop van den tijd verschillende wijzigingen onder gaan. De Amerikaansche admiraal Ni- mitz heeft schijnbaar ingezien, dat een frontaal offensief tegen den binnensten verdedigiugsring van Japan buitenge woon kostbaar en moeilijk zou zijn. Hij heeft daarom, in plaats van de tactiek „van eiland tot eiland”, het vestigen waar- vliegtuigen tegen Welis- woorden der vijandelijke militairen niet letterlijk te nemen, zoo meent het blad, maar uit de onderneming tegen Biak blijkt toch wel, dat men aan vijandelijke zijde dit project ernstig behandelt. Naar Domei meldt, hebben Japansche luchtstrijdkrachten Woensdag het vijan delijke scheepvaartverkeer in de wateren van Biak aangevallen. Zij brachten een groot transportvaartuig en een van mid delbare grootte tot zinken. De Sovjet-Unie heeft aan de regee- ring van Iran het verlangen te kennen gegeven, dat dfe zich op de Kaspische Zee bevindende schepen van Iran ter beschikking worden gesteld van de Sovjets. Naar het Finsche Telegraafagent- schap meldt, zou ook een aantal Finsche firma’s op de zwarte lijsten der Ver. Staten worden geplaatst. President Roosevelt heeft verklaard, dat de onderhandelingen tusschen Enge land en de Ver. Staten over den aanleg van een petroleumleiding in Saoedisch Arabië nog voortduren, dat echter nie mand kan weten, of de leiding ooit, zal worden aangelegd. De begrootingscommissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft toegestemd in het beschikbaar stel len van 3.450.570.000 dollar voor het leen- en pachtprogramma en 450 millioen als aandeel der Vereenigde Staten in de uit gaven der Unrra. de organisatie van de hulp aan bevrijde gebieden, na den 1 oorlog. van ren loejivnisugen vrere ae vurisie- lijke leer niet beter tot haar recht kan n stjeu«Punt*; komen, dan ligt dit aan de betreurens- *?a met. behulp van vliegtuigen waardige verdeeldheid der Christelijke JaPan kon worden opgetreden. wereld en aan de menigvuldige gods- waar oe“ .,.iPen .w,°?r den kerk Bjj het vinden van vliegtuigen, vliegtuigonderdeelen of uit vliegtuigen neergeworpen voorwerpen De Rijkscommissaris heeft blijkens het heden verschenen Verordeningen blad een verordening uitgevaardigd, waarvan artikel 1 aldus luidt: Hij, die vliegtuigen, onderdeden of apparaten van vliegtuigen, dan wel uit vliegtuigeh neergeworpen voorwerpen, van welken aard ook, vindt, is ver plicht deze onaangeraakt te laten lig gen en van de vondst onverwijld aan gifte te doen bij de dichtstbijzijnde in stantie van de Duitsche politie of bij de dichtstbijzijnde Duitsche militaire instantie. De aangifte kan ook geschieden bij den dichtstbijzjjnden burgemeester of bij de dichtstbijzijnde instantie van de Nederlandsche politie of van de mare chaussee. deze zenden de aangifte on verwijld door aan de dichtstbijzijnde, in het eerste lid genoemde, Duitsche in stantie. Artikel 2.: Hij. die in strijd handelt met de bepalingen van artikel 1 dan wel deze tracht te ontduiken, wordt, voor zoover niet volgens andere voor schriften een zwaardere straf is ver beurd, gestraft met tuchthuisstral van tenminste een jaar. doch van ten hoog ste vijftien jaren, gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete tot een onbeperkt bedrag. Naast de vrijheidsstraf kan telkens ook een geld boete worden opgelegd. De bij lid 1 strafbaar gestelde feiten zijn strafbare feiten, als bedoeld in ar tikel 2 lid 2 der verordening no. 52-1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze werd gewijzigd bij verordening no. 50-1943 Deze verordening is in werking getre den op 2 Juni 1944. De bevoegde Duitsche instanties be schikken over een interessante sta tistiek betreffende de resultaten van den Duitschen luchtafweer gedurende de maand Mei, waarin de ontwikkeling van het Duitsche jachtwapen en de ver sterking van het afweergeschut bijzon der duidelijk tot uiting komen. De formaties van de Duitsche lucht macht en marine hebben in Mei boven Duitschland, het Westelijke bezette ge bied, den Balkan en het Middellandsche Zeegebied 1839 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten, een nieuwe stijging sedert April, toen het aantal van 1566 neergeschoten Anglo-Ameri kaansche vliegtuigen een record betee- kende. Bij de vernietigde vliegtuigen van Mei waren 1026 viermotorige bommen- c werpers. Alleen in West-Europa verlo- ren de Anglo-Amerikanen 1358 vliegtui gen, waarvan 880 viermotorige bom menwerpers,/ Tachtig procent van de totale verliezen zijn door de Amerika nen geleden. Het verlies van 1839 toestellen betee- kent dat van 22 volledige eskaders met ongeveer 13.000 man vliegend perso nal. Per dag gingen gemiddeld 59 vliegtuigen verloren. De Engelschen en Amerikanen verloren 2052 piloten, 1026 navigatiespecialisten. 1026 telegrafisten, 1026 bommenrichters en minstens 5130 boordschutters, die de bemanning van de 1026 groote bommenwerpers vorm den. De 813 andere toestellen zijn gewone jagers, of jagers voor den langen af stand, zoodat met deze toestellen nog ongeveer 1600 man werden uitgescha keld. Gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar verloren de Engelschen en Amerikanen 6330 vliegtuigen, voor het meerendeel viermotorige bommenwer pers. De eijfers zijn: Januari 806, Fe bruari 885, Maart 1234, April 1566, Mei 1839. Sündermann over het lynchen van terreurvliegers Tegenover buitenlandsche persverte genwoordigers te Berlijn heeft de plaatsvervangende Rijksperschef, Hel mut Sündermann, verklaard: De, den laatsten tijd steeds talrijker wordende gevallen van beschieting in scheer- vlucht van vreedzame burgers, vooral vrouwen en kinderen, in de dorpen, op de wegen en de akkers door Ameri kaansche vliegers, hebben een zooda nige verontwaardiging onder de lande lijke bevolking veroorzaakt, dat deze reeds sedert eenigen tijd in afgelegen streken tot eigenmachtig optreden over gaat, wanneer Amerikaansche of Engel- sche vliegers daar gedwongen zijn uit hun beschadigde toestellen te springen. Waar de vliegers de toestellen verlieten binnen het bereik van officieele orga nen, vond deze eigenrichting nergens plaats. Südermann stelde de oorlogs handelingen tegen weerlooze burgers, vooral het neermaaien van vrouwen en kinderen in dorpen en op de velden door machinegeweervuur, als bewusten moord met voorbedachten rade aan de kaak. Want de vijandelijke piloot, die op deze wijze in scheervlucht aanvalt, weet wie hij aanvalt. Het feit van den moord is dus in ieder opzicht voldoen de duidelijk. De reactie van de bevol king ontstond op het moment, waarop Bolsjewistische wreedheden De soldaten van een pantserverken- ningsafdeeling deden bij de herovering van een door de bolsjewieken tijdelijk bezette Duitsche .-telling in de nabijheid van Kolomes een verschrikl^elijke ont dekking. Zij vonden in de door de bolsje wieken verlaten stellingen de zeer ver minkte lijken van 250 - Palen. Naar Duit sche militaire autoriteiten hebben ver klaard zijn de Polen door de bolsjewie ken met de zweep gedwongen de onder komens te vernielen, waarna men ben met de tevoren ondermijnde loopgraven in de lucht liet vliegen. Buitenland In het Amerikaansche Huis van Af gevaardigden is een wetsontwerp inge diend, volgens hetwelk ongehuwde vrou wen van 20 tot 35 jaar moeten worden opgeroepen Het aantal vrouwen, dat op die wijze de mannen zou kunnen vrij maken voor het leger, wordt op 500.000 geschat Een van dé bekendste ’’"ransche dis sidenten de oliemagnaat en politicus Leiftaigre de Breuil. is uit Noord-Afrika naar Spanje gevlucht. Hij heeft destijds de overeenkomst tusschen Darlan én de Ver. Staten bevorderd en was minister onder Giratid Dc Amerikaansche vice-president Henry Wallace is op zijn reis naar Tsjoengking in Siberië aangekomen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT - HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend Om de Albaner bergen werd ook gis teren verbitterd eestreden. Bij en ten Westen van Lanuvio sloegen onze troe pen in harde gevechten alle vijandelijke aanvallen af. Aan de Zuidoostelijke uit- loopers van de Albaner bergen en aan weerszijden van de Via Casilina viel de vijand met overmachtige strijdkrachten gedurende den geheelen dag aan. Onze verbitterd verzet biedende troepen slaag den er in de voorste vijandelijke aanvals- troepen in dc avonduren ten Oosten van Rocca di Papa en ten. Zuiden van Pa lestrinaCave tot staan te brengen. Gevechts- en nachtslagvliegtuigeh vielen vijandelijke colonnes en troepen in het gebied van met goed resultaat aan. Beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi en luchtdoelartillerie aan boord der schepen schoten voor Kreta bij den afweer van een zwaren luchtaanval 6 vijandelijke bommenwerpers neer. Aan het Oostelijke front probeerden de bolsjewieken tevergeefs het ten Noorden van Jassy in de afgeloopen dagen verlo ren terrein te heroveren. Bij den afweer van hun aanvallen werd eeri uit 26 pant serwagens bestaande vijandelijke ge vechtsgroep totaal vernietigd. Ten Noord westen van Jassy drongen Duitsche en Roemeensche troepen in harde gevechten de zwaar versterkte vijandelijke stellin gen binnen en veroverden een dominee- rend heuvelterréin. Sterke formaties ge vechts- en- slagvliegtuigen mengden zich In antwoord op het adres van geluk- wenschen van het College van kardinalap op zijn naamdag heeft Paus Pius è<m toespraak gehouden (zooals reeds in ’t kort gemeld) waarin hij o.a. verklaarde: De moderne oorlogvoering heeft ge leidelijk dergelijk-’ vormer, van gruwe lijkheid aangenomen die men tot voor kort nog onmogelijk gehouden had Wat enkeli iaren of maanden geleden nog als een onschendbare wet gold wordt titans in strijd met alle» geboden van Christendom met voeten getreden In dit verband maakte de Paus ciaal gewag van de steeds herhaalde EngelschAmerikaansche luchtaanvallen op de' stad Rome en hij zeide. dat deze volstrekt niet alleen op de omgeving van de Eeuwige Stad gemunt waren ge weest. Rome mag' echter in geen geval tot tooneel van den strijd worden komen onpartiidic zeide de Paus grooten nadrük te willen zeggen elkeen, die de hand tegen de Eeuwige Stad waagt op te heffen, zoowel voor het oordeel van de menschheid als ook voor den rechterstoel der Goddelijke ge rechtigheid zal staa rsto een moeder moordenaar Geen belegering, geen plundering, geen epidemie van vroegere tijden kan verge leken worden met den tegenwoordigen nood der inwoners van Rome. Het aantal vluchtelingen, dat in de woelingen van vroegere eeuwen zijn toevlucht gezocht heeft in de Eepwige Stad is niet te ver gelijken met het groote aanta» var. hen, die thans., ondanks het duidelijke gevaar, waarin Rome zich bevindt binnen zijn muren den schuilplaats heeft gezocht. Na een opsomming van de hulpmaat regelen, die van de zijde van het Vati- .caan, en van de zijde der kerkelijke or ganisaties binnen Rome reeds voor de bevolking zijn genomen, deelde de Paus mede, dat hij ook een pauselijke vloot voor de hulpverleening aan de noodlijden den heeft willen vormen en in gebruik stellen. Dit plan is echter helaas tot dus ver mislukt door de omstandigheid, dat één der groote oorlogvoerende zeemogend heden hiertoe haar toestemming heeft geweigerd. In het verdere verloop van zijn toe spraak wees de Paus op de plichten van zijn ambt, die belichaamd zijn in de woorden van den Verlosser .Weidt mijne lammeren, weidt mijne schapen” Bij de uitvoering van zijn Goddelijke opdracht laat de Paus zich door geen

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1