DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK BINNENLAND BUITENLAND STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN FEUILLETON Al INKOOP VAN PERZISCHE TAPIJTEN Huiseigenaren Inkoop van Postzegels Adspiranten Bondskèur- wedstrijden 'PARKET oer die »(jn goeden, oude» u*n> (eetond doet! 15 Nadruk verboden Inkoop Brillanten Goud en Zilver T' V SUCCESSEN VOOR LAKEMAN EN HOUTMAN Dr. Posthuma en Graf Grote herdacht krachtsport HAAGSCHE COURANT Maandag 5 Juni 194’4 le bl pag. 2 Hoofdprijzen Staatsloterij Vijfde klasse f 100 1793 4047. 79UJ 11992 22775 25886 Slachtoffer van sluipmoord ter aarde besteld Uitreiking distributiebescheiden Hoofdrïummer voor Col des Aravis BEGRAFENIS HENRI TER HALL 0ok gij behoort bij ons! 8625 8870 12808 14790 18484. 23294 24536 24538 Ronde van Amsterdam-Noord LX- 1R 12035. 1194 i UW JUWELIER SINOS 1927 IN'T WESTEN len punten bedroeg 80 greda, Laehappelleetr. 11, Tel. 3970 Het zesde cpuplet van het Wilhelmus werd gezongen. H.C.C. I met 14 run* er, 8 omgeving van Winterswijk DOOR H. VöLMER I THOMSONPlein 18 TEL 333398 GYMNASTIEK ■steld- en de kist onder de iet lied der goede kame- Duitsche graf Toen de lijk- 9654. 18660. 24666 1- men. tegen te Soos tdij kschekoöe 111Tel.33.3704! BOEKHOUDEN - MODERNE TALEN STENOGRAFIE Opl Middenst.Dipl., Boekhouden M.O, Staatspraktijk Diploma Boeken gratis in bruikleen >p het ~ien. moet de sleutel ■orden gehaald. Blijft kan zij contant groot en klein 1335 J. VOLDER PASSAGE 11 TELEF. 11,07.13 (Wordt veroolgdj Mooi Nederland, Een prachtig eeuwenoud waterrad in de V F -7 2000 4538 1000 1698 f 400 i 271b. 9361. en de de en wapens, Zondag is de twêede Ronde van Am- sterdam-Noord (Tuindorp-Oostzaan) ge houden, waaraan door de kopstukken van de Nederlandsche wielersport werd deelgenomen. Hoewel Lakeman er m was geslaagd verrassend een ronde uit te loopen en de beslissing dus reeds betrekkelijk vroeg wa? gevallen? bleff de strijd toch boeiend, waarvoor in hoofdzaak Gerrit Schulte zorgde, die door een lekken band achterop was ge raakt en daarna al zijn krachten aan wendde om weer bij het peloton te ko- Op initiatief van den gemachtigde voor Landbouw en Visscherij is Zaterdagmid dag in de concertzaal van Musis Sacrum Je Arnhem een bijeenkomst gehouden ter eere van de nagedachtenis van dr. F. E. Posthuma en F. F. Graf Grote, Lan- desbauernführer en leider van de Ge- schaftsgruppe Ernahrung und Landwirt- schaft bij het Rijkscommissariaat. In berinnerin8 ZÜ gebracht, dat Badoglio ontslaat hoogleeraren Naar „Regime Eascista” meldt, heeft de regeering Badoglio in het bezette Zuid-Italië 13 hoogleeraren afgezet en 35 andere docenten gedwongen hun ont slag te nemen, o.w. de Stefani, Bottai en Acerbo, die in de zitting van den Grooten Fascistischen Raad op 25 Juli 1943 de motie van Grandi tegen den Duce onderteekend en daarmede den staatsgreep van Badoglio hebben moge lijk gemaakt. Zij waren op 10 Januari 1944 te Verona door het bijzondere ge rechtshof ter verdediging van* den staat bij verstek ter dood veroordeeld. Neutrale schepen door Geallieerden aangevallen Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht publiceert een iijst van neutrale schepen, die sinds 1 Januari 1943 tot be gin Mei 1944 door Engelsch-Amerikaan- sche zee- en luchtstrijdkrachten tot zin ken gebracht qf zwaar beschadigd wer den. Het betreft in totaal 35 schepen van Zweedsche, Turksche, Spaansche, Zwit- sersche en Portugeesche nationaliteit. Matts Holm. Hij werd door de 'in brekers neergeslagen. Stap in, Berg, maak een reis naar de vierde verdieping en breng de be wuste dame hier, gelastte de inspecteur een van zijn mannen. Het spijt me, chef, maar ik kan 4 ntet met een lift overweg. Voor al Uw belangen 1403 DE AFDEELING 1-GRAVENHAGE van den Ned. Bond van Huiseigenaren. Vraagt inlichtingen: BAZARSTRAAT 41, TELEFOON 33.58.60. Als u er geen bezwaar tegen hebt, bood Soderman aan, wil ik den re chercheur wel naar boven brengen. Doe dat. De inspecteur wendde zich tot zijn ondergeschikten. Sleur haar desnoods mee, als zij drukte maakt. Een 'paar minuten later klopte August aan de deur van kamer 216. Antwoord bleef uit. Terwijl hij haar op Zijn loo per wilde openen, herinnerde hij zich, dat mevrouw Hango er den grendel voor had geschoven; niettemin gaf tot zijn verbazing het slot' onmiddellijk mee. Er brandde licht, maar het ver trek was leeg. Hij keek in de kast, vervolgens in de badkamer. Zooals hij rtET ZUIVEREN VAN DRINKWATER: Naar aanleiding van onze mededeelingen betreffende het zuiveren van drinkwater vernemen wij van bevoegde zijde, dat het dechlweeren van het water, behalve door Norit, ook kan geschieden door elke an dere actieve kool, verkrijgbaar -.bij apo thekers en drogisten, tegen een belangrijk lageren prijs JUBILEA: 8 Juni herdenkt J. P. Ligt- voet het feit, dat hij 40 jaar geleden bij de Gem Reiniging in dienst getreden is. zoo kon bezweren. Geen der anderen slaagde er in Schulte c.s. te achterhalen. Reuter moest op het laatst door pech terug razen. Lakeman won in 2 uur 51 min. 7 sec. over 112 km. met ronde voor sprong op Schutte en Joosen; daarop volgde Verschuren en verder met 1 ronde achterstand: 5 Bijl, 6 Evers, 7 H. Maas, 8 Reuter, 9 H. Keyzer, 10 de Hoog, 11 Sehellingerhoudt, 12 v. d. Wal. Bij de amateurs, die 60 k.m. moesten rijden, behaalde onze stadgenoot Hout man een mooie overwinning in 1 uur 33 min. 51 sec. vóór ernstige concur- rénten, als E. Grift en T. Verhoeven, die resp. 2e en 3e werdén; 4 v. Til burg, 5 Kuilman, 6 de Booy, 7 Schou- tema. (die kort geleden amateur is ge worden en sindsdien^ goede resultaten heeft geboekt)8 v. Beek. detective juist gisteren zijn betrekking opzegde. Zoo gauw konden we geen ge schikter) plaatsvervanger vinden. Maar 1. 2 als zich nu heeft voorgedaan, den nacht- waker te waarschuwen en het aan hem over te laten, hoe te handelen. Nogal logisch, meende de inspec teur. Hij olafte August toe: Waarom stuurde je den nachtw». ker niet naar de Vierde verdieping? Giftig antwoordde August: Volgens voorschrift deed tu, op dat oogenblik zijn ronde. Kon ik ruiken, waar hij uithing? NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN: Te Haarlem werden de wedstrijden om de nationale kampioenschappen van Ne derland in gewichtheffen gehouden. Over het algemeen handhaafden de titelhou- 1 ders zich. De uitslagen waren: 2e afdee- ling: vedergewicht: 1. C. P. van Hattem (Delft) drukken 70 kg., trekken 65 kg.; stooten 85 kg. Lichtgewicht." 1 G. Pieren (Breda) 72J. 80 en 100 kg. Middenge- wicht: 1. T. Beuker (A’dam) 92J, 85 en 110 kg. Middengewicht: 1 G. J. Vittali (A’dam)”90, 85 en 110 kg. Zwaargewicht; 1 E. A. M. Cors (Haarlem) 90. 85 en 115 kg. Eerste afdeeling: extra vederge wicht: 1. N. Bogaert (Haarlem) 67J, 62J en 82j kg. Vedergewicht: 1. J. D. Jansen (Delft) 67J, 65 en 95 kg. Lichtgewicht: 1. en kampioen: P. W. Caffa (alhier) 85. 90 en. 120 kg.; 2. A. van Schooten (alhier) 80. 85 en 105 kg.; 3. K. G. Piero (Delft) 85. 80 en 102j kg. Middengewicht: 1 en kampioen: J J. Smeeken (Breda) 85, 100 en 117J kg; 2. C. Stalhecker (alhier) 95, 90 en 115 kg.; 3. H. J. A. van Slingerland (Delft) 92J. 90 en 115 kg. Middenzwaar- gewicht. 1 en kampioen: J. Mustert (Eindhoven) 921, 102J en 1324 kg.; 2 A. H. N. Ouwerling (Breda) 85. 92J en 120 kg. Zwaargewicht: 1 en kampioen: A. Charité (alhier)1105, 100 en 130 kg. 2. C, Vessis (Beverwijk) 95. 100 en 125 kg. BLAUWBAARDS ACHTSTE VROUW: Bij het gezelschap van den Stadsschouw, burg te Amsterdam is ..Blauwbaards acht ste vrouw” van Alfred Savoir in studie ge nomen. Dit is het laatste nieuwe stuk dat onder het intendantschap van Cor van der Lugt Melsert tot opvoering zal wor- ---- .n. den gebracht. Annie van der Lugt Mei- helaas door_de omstandigheden met alle sert-van Ees en John Gobau zullen de hoofdrollen spelen Cor Hermus voert de regie Dicx Zwier exposeert tot en met 22 Juni in de Kunstzaal Plaats. Voorts zijn op deze expositie werken te zien van Riek Wesseling, Jan Wijga. Jo Bauer- Stumpff en Paul Arntzenius. Donderdag en Vrijdag a.s. geeft het Residentie Tooneel in den Prin- cesse Schouwburg twee Gem Volksvoor stellingen van „Liefdesdilemma”, blijspel van Bob v. Leersum Zaterdagavond. Zon dagmiddag en -avond gaat „Vrouwen zand”, zangspel van Ben, van Eysselsteijn, n>et muziek van Charles Heynen 200: 4390 RECORD-DEELNEMING AAN KAM PIOENSCHAPPEN: De door de Haagsche G.V. „Donar” op 18 Juni op de terreinen aan de Spionkopstraat te organiseeren persoonlijke turnkampioenschappen van Nederland beloven een groot succes te worden, want nimmer tevoren heeft zoo n groot aantal turnsters en turners zich voor de Ned kampioenschappen gemeld. In totaal waren er bij sluiting van de in schrijving meer dan 100 deelnemers- (sters), waarvan in de saniores-catego- rieën, zoowel bij de dames als de hee- ren, elk meer dan 40 inschrijvingen. Ruim twintig inschrijvingen waren er bij de jeugdturners(sters) Zaterdagmiddag is te Arnhem ter I aarde besteld het stoffelijk overschot van den Rijksduitscher Singenstreu, beheer der van het kindertehuis De Beele in Voorst, die op 30 Mei uit een hinderlaag doodgeschoten is aangetroffen Toen zich van Musis Sacrum uit de I begrafenisstoet in beweging zette, stond het anders zoo drukke leven in de straat die naar het Duitsche KTiegerfriedhof leidt, sterk onder den indruk van deze plechtigheid Onder de klanken van treurmuziek marcheerden behalve poli tieke leiders, afdeelingen van de Weer macht, van den Rijksarbeidsdienst, van de Reichsbahn. de Posterijen, de Hitler Jugend en van de B.D.M, Vóór den lijk wagen werden de vlaggen der Partij en I de organisaties gedragen. Vele mannen en vrouwen volgden de baar. Op het kerkhof in het bosch. de laat ste rustplaats van vele Duitsche sol daten. was nu ook een graf gedolven voor Richard Singenstreu stoet was opge: klanken van ni raden in hpt graf was neergelaten, sprak Oberdienstleiter Ritterbusch de volgende afscheidswoorden „Wij willen aap deze open groeve niet klagen, doch den man gedenken, die van zijn prilste jeugd af in trouwe plichtsvervulling zijn weg is gegaan Zijn dienst aan het Duitsche vaderland en de hierheen getrokken volksgenooten eischten van hem een ar beid, dien hij. ondanks zijn leeftijd nog in het volledige bezit van zijn lichame lijke en geestelijke spankracht met vreugde vervulde. Wie zoo met de ge- I meenschap, waarin de Schepper hem ge plaatst heeft, verbonden is en in deze gemeenschap werkt, die vervult de god delijke wet. Het leven van dezen waren strijder moet ons een lichtend voorbeeld zijn. Met zijn naam zal zijn geest in ons voortleven. Nadat Oberdienstleiter Ritterbusch den dank en de groeten van den Führer had overgebracht, legden de Rijkscommissa- ris, Rijksminister Seyss-Inquart, SS- Obergruppenführer en General der Polizei Rauter, de Beauftragte voor de provincie Gelderland, dr Schneider, Kreisleiter Wunderlich, de Ortskommandant. kame raden der N SB. en vele anderen kran- seir neer op het graf Afhalen levensmiddelenkaartenMor- genGroot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd,): 8 3016 30 uur: Steenm t.m. Velderm. wijk het feit, dat zij 25 jaar geleden haar werkzaamheden bij den Raad van Arbeid begonnen is VAN DAK GEVALLEN: De 15-jarige H. J. J. viel in de Sirtemastraat van het dak van de ouderlijke woning en bekwam een hersenschudding en inwendige kneuzin gen. De knaap werd overgebracht naar het R.K., ziekenhuis aah het Westeinde. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een perceel aan de Vaillantlaan, waarbij een tapijtje ter waarde van f 700 is gestolen. Een inwoner van Voorburg deed bij de politie aangifte van het ste len van zijn portefeuille met 150 ning goed afgewerkte en gecom,- ,veei de oefenstof gaf en met 66 pnt werd be loond. Animo werd hier een keurige tweede. Door deze successen gaf het Haagsche W.I.K. als grootste Nederland sche vereeniging blijk nog steeds over een veelbelovende jeugd te beschikken, zoowel bij de meisjes als jongens want ook de jongensoefenir-en met wederkee- rige ondersteuning werden door W.I.K. gewonnen Het was een geslaagde turn- dag. slechts viel het te betreuren dat de wedstrijden instede van 5 uur eerst om half 7 afgeloopen waren De uitslagen waren als volgt: Klassikaal brugturnen meisjes: 1. Animo (Rijswijk) 68 p.; 2. Thor (Schiedam) 64| p.: 3. De Halter (Alkmaar) 64 p. Klassikaal brug turnen jongens. 1. W.I.K. (den Haag) 57J p Vrije oefeningen meisjes (Mens Sana serie): 1. Hercules (A’dam) 63} p.; 2. Thor (Schiedam) 63 p.; 3 W.I.K. (den Haag) 583 p. Vrije oefeningen jongens (Mens Sana serie); 1. W.I.K. (den Haag) 54 p. (eenige deelnemer) Klassikaal bok. paardspringen meisjes: 1 Hercules (Am sterdam) 601 P.; 2. Concordia (Haarlem) 53J p. Klassikaal bok-paardspringen jon gens: 1. Concordia (Zaandam) 37} p. I (eenige deelnemer) Vrije oefeningen we- I derkeerige ondersteuning jongens: 1-1 W I.K. (den Haag) 60} p 2. Kraltngen 59 p«it Springriet-oefeningen meisjes: 1, I W.I K. (den Haag) 66 p. 2. Animo (Rij*-, Naar het D N Ti. meldt heeft de Anglo- Amerikaansche luchtmacht gistermiddag opnieuw de omgeving van Nantes gebom bardeerd en gisterochtend St. Michel de Maurienne, juist op het oogenblik. dat talrijke kinderen de eerste communie deden. Er is een groot aantal slachtoffers. Naar uit Marseille wordt gemeld, is het aantal dooden van het jongste bombar-, dement op Marseille tot 1412 gestegen. Het aantal vermisten bedraagt 90. Voorts is gisteravond Versailles gebombardeerd en drie plaatsen in het departement Seine et Oise. De bisschop van Marseille heeft bij de begrafenisplechtigheden van de K slachtoffers o.m. verklaard, dat de hei- wijk) 58 p. Het maximum-aantal te beha- ligheid van de plaats de woorden van wraak van zijn lippen terughield, waar mede men de verschrikkelijke misda; den zou willen brandmerken, die door diegenen gepleegd zijn, die alle men- schelijke en goddelijke wetten hoonen. Dit „satanische” werk is verricht door diegenen, die eens de bondgenooten van Frankrijk waren en die zich thans ont poppen als de ergste vijanden van de Fransehen. De minister van Arbeid, Deat, heeft in een rede o.a. gezegd, dat de vijan den meer vertrouwen hebben in de uit werking van hun terreurluchtaanvallen, dan in hun eigen militaire kracht. Met scherpe woorden geeselde hij de metho den der Anglo-Amerikaansche lucht macht. PAARDEN Stal Tonnetty blijft lauweren oogsten. Goe_ ondersteund door den bekwamen jockey Lock legde Col des Aravis Zater dag bij de rennen op Duindigt beslag, ondanks het feit, dat hij het hoogste ge wicht droeg, op de/ 3600 meter ren. De zelfde stal triomfeerde ook met Nisouka in het leerlingennummer. Behouden* het eerste nummer, waarin Alma teleur stelde en de heer Siem voor de verras sing zorgde, voldeden alle zware favo rieten aan de verwachtingen van het pu bliek en de voorspellers, zoodat de uit betalingen aan den lagen kant waren. Het toto-apparaat vergist zich niet, zoo als eenige aanwezigen meenden. Men vergete echter niet, dat van den inzet eerst 15 pCt wordt afgetrokken. De 16- jarige W, Huurnink debuteerde als heer- rijder met een overwinning op Sialkot. die won zooals hij wilde Zoo won ook Mer d’Antibes. door dhr Soesdorp aan stal de Beer verkocht, gemakke.ijk de slotren waarin stal Prospero slechts de tweede plaats kon bezetten en dan nog met Fatima, goed gereden door Lock Een beste course van Moutardier. die on danks z’n hooge gewicht, derde werd. Plaisir de France won in een canter de 1350 meter-ren, 1c ren 1 Little May Dun (Hr. Siem) 5 30—2 30 2 Reine Balkis (Hr. Modder man', i.403. Dilemne II (Hr. Frowein) 2.50. 2e ren1 Nisouka (Reedijk) 2.20— 12. Fougue 13. Moneron (2e terugge zet) 1.10. 3e ren 1 Plaisir de France (Montané) 1.40—1,10; 2. Le Béguin 1.30. 4e ren 1. Co! des Aravis (Lock) 1.40 12 Napo 1 5e ren 1. Sialkot (Hr. W. Huurnink ir1 30—1.20; 2. Bósto (Hr Selens) 1.30 6e ren1. Mer d’Antibes (Fontaine) 2.30—1.20 (in stalverband met Kif Kif): 2 Fatima 1 70 3 Moutardier 1 2° 4 In herinnering zij gebracht, dat dr. Posthuma op 3 Juni 1943 door moorde naarshand om het leven kwam, zoodat deze dag de eerste verjaardag van zijn dood was. Graf Grote sneuvelde in Maart 1942 aan het Oostfront Van beide mannen was op een gordijn, vóór het podium een foto aangebracht. Na oi-gelspel („O Heer, die daer des hemels tenten spreydt”, uit „Valerius Ge- denckklanck”) is het eerst een herden kingsrede uitgesproken door den gemach tigde voor Landbouw en Visscherij, den heer Tammens, burgemeester van Gro ningen. Aan het slot der rede hebben de aanwezigen beide gevallenen staande herdacht. Daarna voerde de Leider van het Ne derlandsche volk, Mussert, het woord. I Deze gaf een opsomming van de hooge onderscheidingen, die dr. Posthuma in binnen- en buitenland ten deel zijn ge vallen. Echter dr. Posthuma was veel meer. Een man van uitzonderlijk formaat, een Godgeloovig man, eerlijk en eenvou dig van karakter, ijverig en bekwaam, doorstraald van liefde voor zijn volk en voor zijn vaderland. de hand van correspondentie, de Leider beschikte, liet Mus ons Posthuma zienzich wetende werktuig in Gods hand, woekerend Ik vind bij het in dienst treden den sleutel in mijn lessenaar en ik ontsluit de deur, - vóór ik ga slapen. Om o] dak te kunnen kom bij den gérant wor dus de brandtrap over. Daar in geen geval gebruik van hebben ge maakt; mevrouw Hango is zwaar ge bouwd en op Jaren. Vergeet niet, dat zij een valies bij zich had. Rechercheur Berg haalde de schou ders op, nam den ontvanger van de huistelefoon en vroeg zijn chef nadere instructies. Die luidden, dat twee man boven moesten blijven om de brandtrap te bewaken. Otto Elmblad, de gérant, was in de hal, toen Soderman met rechercheur Rondenlang vocht hij verwoed de goed samenwerkende kbploo- wel verwacht had, geen levend wezen te bekennen. Het valies bij de wasch- tafel bleek te zijn verdwenen. Geen spoor was door de bewoonster achter gelaten. Het ziet er naar uit, dat de vogel is gevlogen, zei rechercheur Berg laco niek. Maar hoe kan dat? protesteerde de verblufte Soderman. Zij is niet door de hal gekomen. Ik weet het po sitief. En een anderen uitgang heeft het hotel niet. Is er dan geen voor het personeel? Geen brandtrap? De uitgang voor het personeel wordt om elf uur avonds afgesloten. Huisvesting van konijnen Goede huisvesting is de grondslag I voor het doelmatig houden en fokken van konijnen. Daartoe moet men in de eerste plaats beschikken over frissche, ruime en tochtvrije hokken. Zijn zij te I klein of te bedompt, dan kunnen de dieren niet groeien. Het konijn moet I eich goed kupnen bewegen, om zich be hoorlijk te kunnen ontwikkelen. Daar goede reiniging van slecht gebouwde, [ondoelmatige hokken niet mogelijk is, - - - - zullen zij spoedig vervuilen. Een goed 15 JPni herdenkt mej. M Zand- konijnenhok voor middenzware rassen ’K i““" moet 80 cm diep, 80 cm breed en 55 60 cm hoog zijn. Dieper mag het niet worden gemaakt, daar het schoon maken van het achterste gedeelte an ders moeilijkheden oplevert. De hoeken moeten goed kunnen worden gereinigd. De bodem moet naar achteren pl.m. 5 cm afhellen, zoodat de urine kan weg vloeien. Ook het dak moet hellend zijn, zoodat het regenwater en in den winter hót smeltwater van sneeuw kan weg- loopen. Het dak kan worden afgedekt met asphaltpapier of golfplaten van as best of eterniet. Indien men hierover niet beschikt, kan men zich behelpen met een oud stuk zeil. Aan de voor zijde wordt een luifel aangebracht om I inregenen te voorkomen. In de zijwan- i den én in den achterwand mogen geen naden en kieren zijn. Tocht en vocht zijn niet bevorderlijk voor de gezond heid der dieren en moeten beslist wor den vermeden. De voorzijde moet in zijn geheel kunnen worden verwijderd, om voldoende ruimte te hebben bij het schoonmaken. Als men de voorkeur geeft aan een voorzijde, die geheel van gaas is gemaakt, dan moet een binnen ruif in het hok worden aangebracht. Heeft men liever een buitenruif. dan kan het bovenste gedeelte van. gaas en het onderste gedeelte van traliën wor den gemaakt, voor welke de ruif wordt aangebracht. De buitenruif moet men afdekken met een deksel, opdat muizen e.d. niet in de hokken kunnen komen. Ook de binnenruif moet worden afge dekt, daar de konijnen er anders in springen en de pooten kunnen breken. In den achterwand wordt vlak boven den bodem een gleuf van 1 cm breedte gemaakt, waardoor de urine kan af vloeien. Men kan desnoods aan de ach terzijde een houten of zinken afvoer- gootje maken, dat de urine opvangt en Honderden hebben Zaterdagmiddag op het vriendelijke kerkhof van Rijswijk den pionier van de Nederlandsche re- yue en bekende persoonlijkheid in het maatschappelijk leven Henri J. ter Hall naar zijn laatste rustplaats begeleid. Figuren uit den glorietijd van de ter Hall’s revue, zooals Buziau, Siem Nieu wenhuizen jr., Henk Bood, kapelmeester A. Blokland, de „kleedster” van den ontslapene, vele dames van het oude revue-ballet, reeds lang gepensionneer- de tooneelmeesters van Scala, waren tegenwoordig. Ook kunstenaars van het groote tooneel gaven van hun belang stelling blijk. Wij zagen o.a. Coba Kel- ling en Coba v. Kinsbergen, voorts Willy Mullens, figuren uit het vereenigings- en voormalige politieke leven, oud-ge- nieenteraadsleden, wethouders en den oud-burgemeester van Rijswijk, en af gevaardigden van het Dorus Rijkers fonds. De Kultuurkamer was vertegen woordigd door den heer van Herk. Een enorme bloemenschat een aparte wa gen was hiervoor gereserveerd werd in den stoet meegevoerd. Op verzoek werd er niet gesproken. Slechts werd dank gezegd voor de betoonde belang stelling., Berg terugkeerde. De inspecteur, die Elmblad had ondervraagd en aanteeke- ningen gemaakt had, klapte zijn boekje toe. Hij wendde zich tot den nachtklerk. Soderman" behoorde in een geval, Er vandoor, hè? hoonde hij. Na tuurlijk kneep zij er tusschen uit, zoo- dra jij haar welterusten had gezegd! Hoe kreeg je het in je hoofd je post te verlaten? Waarom waarschuwde je den hotel-detective niet? Bh urn! Otto Elmblad schraapte zjjn keel. De gérant was een lange, bleeke man meteen lorgnet op den,neus en zand kleurig haar. Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden, dat de hotel- Radiorede Bulgaarschen premier Ministerpresident Bagrianoff heeft via den Bulgaarschen omroep het woord gericht tot het Bulgaarsche volk en o.m. gezegd, dat in deze tijden, waarin dj menschen den drempel van den nieuwen tijd overschrijden, het Bulgaar sche volk zich alle moeite moet getroos ten om zich een eervolle plaats in die nieuwe wereld te verzekeren. Ons lot moet in onze eigen handen liggen. Mo gen wij er allen vast aan gelooven, dat niemand een volk zal willen verhinde ren zijn bijdrage te levpren en er voor te vechten, dat het tjijn plaats in een nieuwe wereld der gerechtigheid ver krijgt. weer verder weg kan voeren naar een gierputje. De hokken moeten ihinstens éénmaal per week grondig wórden schoongemaakt. Het verdient aanbeve- j ling om het tweemaal te doen. Een j manier om de lucht in het hok frisch te houden, is het strooien van een handvol turfmolm in den mesthoek, waardoor de urine wordt gebonden. Vooral als er geen urineafvoergootje is, mag men het strooien van turfmolm ni.et nalaten. Verder brenge men een laag stroo aan. Stroo voldoet als strooi sel het beste, ’s Winters is een dik stroobed noodig, maar ’s zomers is het voldoende, als men alleen de achterste helft van den hokbodem ermee bedekt, üe luchtaanvallen 00 r rankrijk ’s Zomers plaatse men de hokken bui ten, ’s winters in veen frissche, tocht vrije schuur. Staan de hokken buiten, dan zette men ze met het front op het Zuid-Oosten om inregenen te voor komen en de felle zon er buiten te houden. Ze mogen nóóit direct op den grond worden geplaatst om te voorko men, dat ratten en muizen zich er on der nestelen. Op een zachten bodem plaatse men de pooten van het hok op klinkers, om scheefzakken te voorko men. Het Rijksinstituut voor Pluimvee teelt, afdeeling ‘II, te Beekbergen, zendt op verdoek gratis een bouwteekening. De voorraad hiervan is echter beperkt. HUMMELMAN, Zoutmanstraat 2 Tel. 39.86.17. Nil 7 uur Tel 33.26.57. Ook aan huis te ontbieden. 1324 EUROPA IS IN OORLOG De beveiliging van de kusten bestrijding van den vijand vergeq hoogste inspanning van den soldaat den arbeider. Het front heeft munitie en voedsel noodig, .iederen dag weer. Het luchtwapen van de 'Duitsche Weermacht is een groote afnemer. Te dien einde is er een speciale transport- organisatie geschapen, welke alles, wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naam van NSKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto’s, waarop nu eens bommen van 2000 kilo, dan weer mudzakken aardappelen of andere levensmiddelen. door geheel Europa a (gelegd. Het grootste aandeel in deze organi satie hebben de Nederlanders. Duizen den vrijwilligers staan in de NSKK-regi- menten Nederland, waarvan het groot ste deel van het kader eveneens uit I Nederlanders bestaat. Deze mannen hebben zich door hun schitterende pres- j taties als chauffeur, maar niet minder als soldaat, reeds in enkele jaren een uitstekenden naam bij de hoogste lei ding van het NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan autorijden, doet niet terzake kan zich melden voor het regiment Ne derland der NSKK-Gruppe Lufttoaffe. Het spreekt vanzelf, dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan koks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefening in het gebruik der wapens en een opleiding tot chauf feur of monteur op een motorschool van het NSKK kunnen de mannen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden n.l. in alle opzichten dezelfde regelingen als Aan waarover sert een met de hem geschonken gaven en talen ten, wérkend zoolang het dag was. In de oorlogsjaren 19141918 had Ne derland op zijn smalst dr. Posthuma uit verkoren tot „hoofd van jut”. Zooals nu de N S.B. van alles de schuld krijgt was het toen dr. Posthuma, die voor alle oor logsellende yerantwoordelijk werd ge steld. Alleen sterke karakters kunnen zulk een spervuur doorstaanPosthuma is er glansrijk in geslaagd. Van 1932 af, aldus de Leider, werd van verschillende zijden geprobeerd dr. Pos thuma te bewegen de leiding van een herstelbeweging op zich te nemen. Dat er echter alleen van onder af acin iets te bereiken zou zijn en het niet alleen ging oin het wegnemen van misbruiken en hervorming van ons staatsbestel za gen deze heeren niet in Posthuma voelde een en ander instinctmatig zeer goed aan. Hij zag er dan ook geen heil in. Weliswaar leed hij onder de verwording en worstelde ertegen met heel de sterkte van zijn persoonlijkheid, maar hij achtte het nog te vroeg om met succes dit volk in zijn gezapige rust wakker te schudden Ik kan mü zijn innerlijk leed zoo goed begrijpen, riep de Leider uit. ik heb er zelf mee geworsteld, zes lange jaren. van 1925 tot 1931. tot ik het besluit nam de N.S.B, te stichten. En nog zijn wij niet volledig geslaagd. De trieste waar heid is nu eenmaal, dat een deel van ons volk eerst wakker wordt wanneer neger- piloten hun mitrailleurs leegschieten op rijdende treinen. Maar ook zelfs dit moet ons een aansporing zijn, vol te houden tot de eindstreep is bereikt, op dat ons volk zal leven. Ondanks hoon en verdachtmaking leefde Posthuma voor zijn volk. Reeds lang nationaal-socialist naar den geest, aarzelde hij dan ook niet, na de Meidagen van 1940 zijn rijke ervariftg in dienst te stellen van dit volk. Zulks in nauwe samenwerking met den helaas te vroeg gestorven Graf Grote, dezen edelman met zijn boerenziel, die voor zijn eigen volk het hoogste offer heeft gebracht, maar ook ons volk een warm hart toedroeg. Zoo zullen beide groote mannen in onze herinnering blij ven voortlevenaan onze hoogachting voor hun karakter paren wij onzen dank voor hun medewerking en hun. offer. I Moge het ons gegeven zijn in hun voet- sporen te treden, vertrouwende op hoo- gere macht, woekerende met onze ta lenten. ons volk dienende in hoogste overgave. De heer Zijlma, hoofd van de afdeeling i.„-arische zaken 'der N.S.B., heeft deze zeer plechtige herdenkingsbijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. I voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-levensmiddelen- en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kun nen zoo noodig in mooie rusthuizen ge durende eenigen tijd worden opgeno men, terwijl bij voorkomende moeilijk heden een speciaal daarvoor aangestel de verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal. nu de laatste phase van den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aan breken, op volle toeren moeten draaien. Daarom is het zaak, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken. Meldt u bij het werfkantoor der NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lange Vijverberg 10, den Haag, want: Ook gij behoort bij ons. pers, en langzamerhand won hjj terrein, do(ch het gelukte hem niet op eigen kracht aansluiting te krijgen. Dat ge beurde pas, toen de kopgroepdoor al lerlei omstandigheden uit elkaar was gevallen. Toen alles weer bijeen was, ging Schulte er weer vandoor, nu met Joosen en Reuter. Toen Lakeman van rijwiel moest verwisselen leek het er op, of zijn positie door dit drietal zou worden bedreigd, doch hij reed voortreffelijk, dat hij het gevaar 3847. 14930. 18335 10177. 11456 13461 24145 24500 8087 13132 -,18723 Ondanks storm en golfslag staan üe paaraen rustig op de pont Pioniers brengen de vracht veilig over den. zich - óósten bevindenden b reeden stroom. (P.K. Rabenberger-H.H.-St.j BOURSES OP MEREVELD De uitslagen van de Zaterdag op Mereveld gehouden courses luiden le c.: 1. Cecilia 4.80 en 1.60; 2. Hans Gregor 1.80; 3 Istar 2.40; 4. I Grady van Vredenhof 2,80. 2e c.: 1. Monsieur le Major 2.60 en 1.70; 2 Darius G. 1.70. 3e c.: le afdeeling: 1 Evelyn Hanover 1.80 en 1.30; 2 Fleetnes 2.40; 3. Hatrie Scott 2.20; 4 E'leriot idem 2e afd.: 1. Captain Norton 2.60 en 140; 2. Flying Guy 1.20; 3. Douglas H.; 4 Wladi mir. Idem 3e afd.: 1 Premier Mars 3.50 en 1.50; 2 Narciso 1.30; 3 Doriethe; 4. Xaverius 4e c.: le heat1 Fryske Lee 8.70 en 1.70; 2 Fiat V 2.10; 3. Fred Me Clyo K 2.40; 4. Guy Hanover 2 30. Idem 2„ heat: 1. Guy Hanover 1.90 en 1.30; 2 Fryske Lee 2.—: 3. Fred Mc Clyo K. 2.70 Idem 3e heat: 1. Guy Hanover 140 en 1.30; 2 Gruno's Gregor 1.40; 3 Gre gorius: 4 Fryske Lee. Definitiefresp. 4.30 en 1.60. 1.90. 2 20. 2.30. De resul taten van Zondag waren le c.: 1 Intre pid 1.30 en 1.20; 2. Irene Frances 1.50; 3. I Grady .van Vredenhof 1.30. 2e c.: 1. Donna M 5.40 en 1.80; 2 Bartinus 1.50; 3 Edward Norton 1,90. 3e c.: 1. Captain Norton 11.20 en 1.40; 2 Evelyn Hanover 1,10; 3. Flying Guy 2.—: 4 Premier Mars' 1.80. Toto definitief: resp 12.60 en 2.60, 1.50. 3.80 3.60. 4e c.: 1 Fryske Lee 3.— en 1.50; 2. Y Kernel 1.80; 3. Xaverius 7.40. 5e c.: 1. Harrold Hanover K 3 20 en 1.60; 2. Cecilia W 180; 3 Helena Scott 4.50 6e c.: 1 Priola 180 en 1.70; 2. Doriethe 2.30 7e c.: le heat: 1 Bobi- chon 9.70 en 2.80; 2. Allegheny 1.80, Idem 2e heat: 1 Allegheny 2.10 en 1.60; 2. Bobichon 2.40. Idem 3e heat: 1. An- selor 15— en 5.90; 2. Wladimir 17.30 Iden. 4e heat1. Anselor 1,30; 2. Bobi chon. Toto def resp 11.30 en 4.90. 7.70 WIELRENNEN KORFBAL ZEGE VAN WESTERKWARTIER: Voor ruim 2500 toeschouwers werd In Rotter- I dam de eerste kampioenswedstrijd ae- I speeld tusschen Het Zuiden en W»ster- kwartier. De Rotterdammers begonnen goed en bezorgden den gasten een be nauwd eerste kwartier, echter zonder tot doelpunten te komen Westerkwart er herstelde zich en na 20 minuten opende H. Koper de score met een gedekt doel punt. Direct daarop bracht hij op fraaie wijz- den stand op 0—2 J Koper zorg de. dat de rust met 0—3 inging. Na de pauze antwoordde Bol direct met een tegenpunt. 1—3 De derde aanval van Siebenlfst c.s. werd goed bewaakt, maar I Pedroli kon toch van een verre kans profiteeren. 14 Uit een strafworp maakte Siebenlist 15 In de beginop stelling doelpuntte mei. Ottine nog eens (1—6) CRICKET DE COMPETITIE: Te Schiedam behaalde H.C.C. I met 14 runs ec 8 wickets de overwinning op Hermes D.V.S. De gast- heeren scoorden 200 voor 7 en de Hage naars 214 voor 2 (mr. M. v Oven 66. H. Klein 11. mr W H. Gallois 74 n.o. mr. H. v. Manen 43 n.o.) H.B.S: leed te Am sterdam een zware nederlaag tegen V.V.V. De hoofdstedelinger. noteerden 205 voor 4 (Roodenbron 61. Alders 100 n.o.) waar op werd gesloten: H.B.S. bracht het niet verder dan 68 (Herklots 42). Te Am sterdam won A.C.C. (101) met 57 runs van V.R.A. (44). (Zie verder le blad l>pag. 3.}, HAAGSCHE SUCCESSEN TE SCHIEDAM Aan de Zondag te Schiedam gehouden adspiranten-bondskeurwedstrijden namen sterke jeugdploegen uit het N.G.V. deel, maar niettemin mocht het gebodene er als geheel zijn. Enkele nummers bleven beneden de middelmaat andere daaren tegen verrasten weer door keurige uit voering. De eerste verrassing viel te no- teeren bij het klassikaal brugturnen voor meisjes, waarbij de W.I.K,-ploeg geen schijn van kans had tegen de Animo-meisjes uit Rijswijk, welke jonge vereeniging goed voor den dag kwam en dit nummer won met het hooge totaal van 68 pni (max. 80) W.I.K. won éch ter bil de jongens en had boven succes bij de vrije oefeningen voor jongens (Mens Sana-serie) en de springr:etoefe- ningen voor' meisjes welke laatste oefe-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2