B I Dinsdag 6 Jirri. No. 18812. Tusschen Le Havre en Cherbourg Duitsche Weermacht levert feilen strijd tegen invallers Landingsoperaties van grooten omvang I Verwachte aanval op West-Europa begonnen 1944. EERSTE STADS ED. zwaar Cherbourg als doel Britsche parachutisten zwaar geteisterd Talrijke gevangenen Duitsche marine in volle actie over ENGELAND FRANKRUK PARUS Telegram van Mussert aan den Führer 5 V Nadere bijzonderheden de landing Geallieerd communiqué Alle werken van Atlantischen Wal in volle actie altais Verbitterde gevechten in aan- gevallen kuststrooken Hallensleben over de operaties De operatiesin de Baai van de Seine Uitreiking van tweede distributiestamkaarten Dr. Dietrich Bloedige offergang op bevel van Moskou A mpL 'l h-opera Hes Radiorede van Roosevelt Overvallen op leden van de Landwacht Nog andere landingen mogelijk HAAGSCH COURANT INVASIE IN FRANKRIJK BEGONNEN CHERBOURG vei ROUAAN AEN I Oorlogsschip in brand Een groot oorlogsschip geraakte na artil- lerietreffers in de baai van de Seine in brand. ste deel van de gelande valschermeen- heden kan als vernietigd worden be schouwd, in het bijzonder de in het ge bied van Le Havre gelande Britsche eenheden. In verband met den nuidigen toestand acht men het mogelijk, meldt Interinf, dat het Geallieerde opperbevel met het oog op de reeds ontstane Zware verlie zen de groote operatie zal stopzetten, voor het geval zulks in verband met de bindende toezeggingen aan Moskou nog mogelijk zou zijn. hij tevens, zee-strijd- In de aan verbitterde ft ft ft /s A A A A ft gis- van Itali- van V V V s V V V V V V V v ding te stellen r van de gemeente (4432) De Gaulle in Engeland Naar Reuter meldt is de Gaulle tn Ea* geland aangekomen De landingsformatie was op beide flan, ken door zware vijandelijke krachten beschermd. Aan‘de flank lagen 6 slagschepen i richtendienst bekendgemaakt, Amerikaansche dat bij convöoien dienst deed, Island, door optreden, van den vijand op den Stillen Oceaan tot zinken is ge bracht. S.P T. meldt uit Londen: Het Geallleer. de hoofdkwartier vari de expeditiestrijd- krachten heeft zijn communiqué nr 1 ge publiceerd. Het luidt: „Onder bevel van generaal Eisenhower begonnen Geallieer de marjnestrijdkrachten. ondersteund door sterke luchtstrijdkrachten, hedenmorgen met de landing van Geallieerde legers aan de Fransche kust. Victor Emanuel doet afstand van den troon De Sovjet-berichtendienst meldt uit Algiers, dat Radio-Bari Maandagavond heeft medegedeeld, dat Victor Emanuel ten gunste van zijn zoon, den prins van Piemont, afstand heeft gedaan van den troon. VRIJE VAART VOOR EUROPA Raumboote maken vrij baan. Vrije Vaart voor Europa, een dringende eisen, een levensnoodzaak óók voor Nederland. Talm dus niet langer, maar volg het voor, beeld der duizenden, die in het blauwe uniform der Kriegsmarine. Neerlands roem doen voortleven over alle wereldzeeën. Aanmelding bij de Kriegsmarine. Marinesnnahmestelle-West, Plompetorengracht ?4, Utrecht. Alle Ha'en. en Ortskommandanturen en de verschillende SS-Melde- stellen in Nederland. (Foto Atlantic-Holland) 1 - Anglo- voorts het De gecombineerde landingsoperaties der Amerikanen en Britten, die van zee uit en in de lacht in de vroege morgenaren den aanval op de Europeesche Westkust zijn begonnen, omvatten den geheelen kustsector tusschen Le Havre en Cherbourg. Terwijl de zwaartepunten van de luchtlandingsaanvallen in hef geheele gebiec' van Normandië alsmede bij de belangrijkste rivienritmonding in de baat van de Seine liggen, begon tusschen de uitmonding van de Seine en de uitmonding van de rivier de Vire in den Atlantischen Oceaan over een breed front een amphibie- operatie van grooten omvang, waaraan behalve talryke landingsvaartuigen van verschillend type ook lichte vlootstrijdkrachten der Geallieerden in aanzienlijken omvang deelnamen. Voor de uitmonding van de Seine werden 6 zware oorlogs schepen en 20 torpedojagers waargenomen, waarmede de Duitsche kustbatterijen den strijd opnamen. Aanzienlijke deelen van de formaties valschermjagers, die den eersten aanval op West-Europa door een massaal neerspringen aan de riviermon dingen en in de buurt van de belangrijkste vliegvelden op het Normandische schier eiland moesten ondernemen, zijn intusschen reeds in de pan gehakt. Volgens de eerste berichten kan o.a. de eerste Britsche divisie valschermjagers als zwaar ge teisterd beschouwd worden. Talrijke treffers op schepen De in het Oosten van het schiereiland Contentin neergelaten Amerikaansche luchtlandingstroepen werden reeds vóór de landing door den Duitschen afweer ge grepen, hoewel de vijand de onderneming door het aan land zetten van rond 100 lan- dingsbooten iets meer Oostelijk trachtte te steunen. Ook de vijandelijke marine-een- heden, die met afwisselenden koers in de baai van de Seine opereerden werden reeds in volle zee door de Duitsche marine- artillerie onder vuur geftomen, die in haar sterke stellingen van den Atlantischen wal door voortdurende luchtaanvallen, noch door het beschieten met brisant- rook- en nevelgranaten he' zwijgen kon worden op- Zij plaatste talrijke treffers op vijandelijke schepen. De bombardeerden vlootstrijd- i Oostelijke alsmede 20 torpedojagers. De Westelijke flank werd beschermd door een soortgelijke forma tie. Tegen deze geheele vijandelijke for matie werd een Duitsche torpedpboot- flottielje in den strijd geworpen. Deze booten vielen den vijand, die wat het aan tal schepen en de gevechtskracht betreft ver overmachtig was, dapper en heldhaf tig aan. Bij de nadering van onze booten legden de vijandelijke vlootstrijdkrachten een gordijn van kunstmatigen nevel. De Duitsche booter. voeren tot aan de neveL zóne op eh vuurden op den vijand al haar torpedo’s en al haar artilleriemunitie af. De vijandelijke vlootstrijdkrachten en landingsvaartuige'n lagen in de nevelzöne zoo dicht op elkaar dat zij door torpedo- en artillerietreffers zware verliezen leden. De Duitsche booten werd er uit den nevel zwaar beschoten, doch zij braken den ongelijken strijd eerst af. toen alle mu nitie was verbruikt. Patrouillevaartuigen leverden met hun beperkte wapenen een dapperen en heldhaftigen strijd tijdens welke ook een Duitsch vaartuig zonk. Kustbatterijen van de marine en van het leger mengden zich in den strijd. Een bat- terij der marine bracht een groot vijan delijk vaartuig tot zinken. Andere verlie zen van den vijand, die beslist zijn ont staan, konden in verband met den nevel niet worden waargenomen. In de Straat van Dover beschoten batterijen vèrdra- gend geschut van de marine vijandelijke transportschepen, die het Kanaal binnen voeren. Op andere plaatsen van de Ka- naalkust werden eveneens .vijandelijke torpedojagers en transportschepen onder vuur genomen De Leider heeft aan den Führer bej volgende telegram gezonden: „Führer, Nu de invasie begonnen is, is het msQI een behoefte u, mijn Führer, te zeggen, dat alle Nederland sche nationaal-socialis» ten in trouw en lotsverbondenheid op leven en dood aan uw zijde staan. Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Wij vormen een eenheid en aan de spits van deze eenheid staat u, mijn Führer. Zoo zien wij u als dén Führer van geheel Europa en wij vertrouwen, dat God ons in dezen strijd bijstaat. Ons geloof en ons vertrouwen zijn onwrikbaar. (w g.) MUSSERT*. Zware windvlagen, mist en regenbuien bereiden vooral den kleineren, met troe pen en pantserwagens geladen eenheden, zeer groote moeilijkheden. Zij probeeren, zich in nevel te hullen, om het razende vuur der Duitsche kustverdediging te ont- loopen. Ondanks hevige aanvallen van sterke vijandelijke formaties bommenwer pers en ondanks uiterst zwaar vuur van de scheepsartillerie. zijn alle werken van den Duitschen Atlantischen wal aan de baai van de Seine in volle actie. can poppen in het gebied ten Oosten van de Orne misleid moesten worden, leverden strijd met vijandelijke luchtlandingstroepen en namen reeds talrijke Britten en Amerikanen gevangen. ‘ne De sedert lang verwachte invasie der Britten en Amerikanen is hedenochtend te 5.30 aar door 't neerlaten van luchtlandingstroepen in 't gebied van de uitmonding der Seine in Frankrijk begonnen. De haven van Le Havre werd hevig gebombar deerd. Vlootstrijdkrachten der Duitsche marine leverden voor de kast aanstonds stryd met vijandelijke landingsschepen. Tegelijk met de in het gebied van de uit monding der Seine begonnen invasie der Anglo-Amerikanen vielen sterke formaties bommenwerpers de gebieden van Calais en Duinkerken aan. De Duitsche lucht verdediging ging onmiddellijk tot den af weer over. In hel gebied tusschen de uit monding van de Seine en de Oostkust van Normandië werden talrijke landings- booten en andere lichte oorlogsvaartuigen der Geallieerden waargenomen. Op de Noordelijke punt van het Normandische schiereiland werden uit talrijke vliegtuigen valschermtroepen der Anglo-Amerikanen neergelaten, wier taak het vermoedelijk was enkele vliegvelden in bezit te nemen voor het landen van luchtlandingstroepen. Amerikaanse!) vliegtuigmoederschip in den grond geboord j 1 Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft volgens den Britschen be- dat net vliegtuigmoederschip, Black gelegd groote Amerikanen steunpunt Arromanches en vielen ook de geheele kuststrook van de Seinebaai voort durend van de lucht uit aan Ook de in het gebied van de uitmonding van de Orne neergeia'en Bri sche valschermjagers leden zeer zware verliezen. Onderdeden hiervan geraakten in mijnenvelden en werden door e o toiof'en e mijnen vernietigd Zoowel naar 'de oppervlakte, waarop gestreden wordt, als naar het aantal der in den strijd geworpen troepen, is de aanval der Anglo-Amerikanen op de Baai van de Seine en Normandië. een operatie grooten omvang. De omvang gaat dien van een commando- operatie verre te boven en is ongetwij feld als de eerste phase van de invasie te beschouwen De actie streeft blijk baar naar een tweeledig doel: In de eerste plaats wjl het Geallieerde opper, bevel de uitmondingen der rivieren tus schen Le Havre en Cherbourg gebrui ken om hier, beschermd door vaste bruggenhoofden nieuwe aanvalsforma- ties met zware wapens aan land te kunnen zetten Hiertoe worden de Arrie. rikaansche en Britsche formaties val schermtroepen in dit gebied, vooral aan weerszijden van de uitmonding van de Seine, op de plaats waar de Orne uit mondt en aan den benedenloop van de Vire in den strijd geworpen, terwijl te vens talrijke landingsvaartuigen in sa menwerking met lichte vlootstrijd krachten van zee uit dezelfde gebieden forceeren om in den Atlantischen Wal daar ter plaatse in samenwerking met valschermtroepen een bres te slaan. Bo. vendien hebbeh de luchtlandingsaan vallen op Normandië, die volgens de tot dusver ontvangen rapporten, over een groote uitgestrektheid worden onder nomen, schijnbaar ten doel hier een Gqnua. Savona en Turijn zijn teren wederom het doel geweest EngelschAmerikaansche luchtaanvallen, zoo meldt het D N B Het Spaansche ministerie voor het leger heeft bekend gemaakt, dat het tegen vier wegens spionnage ter dood veroor deelden Spanjaarden uitgesproken dood vonnis is voltrokken Met he; begin van de invasie is de tweede wereldoorlog in een beslissend stadium gekomen zoo schrijft de militaire correspondent van de D.N.B Martin Hal lensleben. Hij vervolg: o.a.: Men vergist zich niet wanneer men aanneemt dat men aan Duitsche zijde wat het volledige gebruik der krachten betreft, voorloopig nog terughoudend zal zijn want men zal moeten afwachten, welke punten de aan gevallene of andere ne-, voornaamste zwadrtepupt van de Anglo-Amerikaansche onderneming zal vormen, hoewel de thans in den strijd gebrachte troepen in elk ge val als begin aanzienlijk genoemd mo gen worden en het opera-iegebied zelf van groot belang is Doch niet minder opmerkelijk en be langrijk is ook het eerste Duitsche af- weersucces en de verschillende onderdee- len daarvan laten thans reeds zien, dat men zich aan Duitsche zijde geenszins zal beperken tot een tactiek die den laatsten tijd aan andere fronten het opvallendste kenmerk van den Duitschen operatieven wil was De Duitschers zullen althans voorloopig de operaties zich willen laten ontwikkelen. Voorloopig kan slechts wor den verklaard, dat de Duitsche leiding, strik-, genomen bereikt heeft waarnaar zij streefde n.l met verwaarloozing van vele andere militaire overwegingen hun Westelijke tegenstanders juist in dit ge bied tot den strijd te dwingen. 'Aan het verder verloop der gebeurtenissen moet worden overgelaten, wat het eindresultaat zal zijn. De Duitsche militairen zijn op vallend vol vertrouwen en in besten vorm. Ongeveer 20 kilometer ten Westen van Le Havre zijn valschermtroepen neergelaten. Tegelijkertijd gingen vijandelijke formaties aan land. Sedert de morgen uren werpen de Anglo-Amerikanen voor den aanval op de kuststrook ongeveer tien kilometer ten Westen van waarvan de beveiligingsstrijdkrachten ten Westen van Boulogne liggen. Als zwaartepunt teekent zich voorloopig het gebied van Caen af. Duitsche troepen leveren een feilen strijd met de invasiestrijdkrachten. De in het gebied van de Seine-baai Vanuit de lucht en vanuit zee aan land gegane Britsch-Amerikaansche invasietroepen werden in de ochtendschemering nog versterkt. De tusschen de monding van de Orne en Vire liggende landingsbooten legden een nevelgordijn om zich te onttrekken aan den onmiddellijk in actie komen den Duitschen af weer. Sterke formaties vijandelijke vliegtuigen bombardeeren voortdurend het gebied van de Vire-monding Verscheidene zware slagschepen be schieten eveneens de kust om groepen van elk dertig tot veertig booten het landen mogelijk te maken Duitsche verdedigingsstriidkrachten. die door het neerwerpen sche troepen, doeltreffend ondersteund door sterke formaties Duitsch-Roemeen- sche vliegtuigen -ten Noordwesten van Jassy tegen een taaien vijandelijken te genstand in harde gevechten verder op gedrongen en hebben herhaalde tegenaan. I vallen van de bolsjewieken afgeslagen. 39 Vijandelijke vliegtuigen werden in lucht gevechten vernietigd Van he rest van het Oostelijke front wordt slechts melding I gemaakt van plaatselijke gevechtsactivi- i teit in het strijdgebied van Witebsk In Kroatië hebben troepen van het leger en van de Waffen-SS onder het opperbevel var, den Generaloberst Rendulic, onder steund door sterke formaties gevechts- en i slagvliegtuigen, het centrum der benden- groepen van Tito overvallen en na dagen, lange zware gevechten uiteengeslagen. De vijand verloor volgens voorloopige be- richten 6240 man. Bovendien werden tal rijke wapens van allerlei aard en vele in richtingen voor de ravitailleering buit gemaakt. In deze gevechten nebben zien de 7de SS-bergdivisie .Prinz Eugen” onder bevel van den SS-Oberführer Kumm en het SS- valschermjagersbataljon 500 onder bevel van den SS-Hauptsturmführer Rybka bij zonder onderscheiden Eenige vijandelijke vliegtuigen nebben in den afgeloopen nacht bommen gewor pen op Osnabrück Twee vliegtuigen wer den neergeschoten ff^7 Normandië' O' 50km i KAART van PELT? aantal geschikte vliegvelden in handen der Geallieerden te brengen om vervol gens met vrachtzweefvliegtuigen en an. dere groote transportvliegtuigen nieuwe troepen met zware wapens door de lucht te kunnen aanvoeren. Deze for maties zouden dan tot taak hebben het Normandische schiereiland naar het Zuiden af te grendelen en bovendien zoo snel mogelijk de haven Cherbourg te bezetten. Voor het géval, dat de stormloop op de vesting Cherbourg zou gelukken, zou het Geallieerde opperbe vel dan nieuwe aanvalsdivisies met troepentransportschepen en groote vrachtschepen aan land kunnen zetten. De neergeworpen levensgroote ge üniformeerde poppen bevatten dyna- mietpatronen en ontploften, wanneer men ze aanraakte. De gevangenen zijn blij, dat zij zoo snel gevangen genomen werden. Zoo vertelde James Griffith uit Newcastle: „De gevecht^p, waarop wij zoolang hebben gewacht, zijn zooiets vreeselijks, dat ik aan de weinige minu ten, dat jk ze heb meegemaakt, meer dan genoeg heb. Ik ben tevreden, dat deze bloedige geschiedenis voor mü zoo gelukkig is afgeloopen.” Tusschen Le HSvre en Cherbourg is het optreden van minstens 4 Ameri- kaansch-Britsche valscherm-, resp. luchtlandingsdivisies vastgesteld en door gevangenen bevestigd. Nieuwe sterke landingsformaties, die de uitmon ding van de Ome waren binnengedron gen. zijn door den tegenaanval van Duitsche omsingelingsreserves bijna totaal in de pan gehakt Ook het groot- De Reichspressechef dr. Dietrich heeft hedenochtend de volgende verklaring over het begin van de invasie afgelegd: He denmorgen om 5 uur 30 zijn onze tegen standers in het Westen tot hun bloediger, offergang, waarvoor zij zoo lang zijr. teruggeschrokken op bevel van Moskou overgegaan. De zoo dikwijls aar.gekon- digde aanval der Westelijke helpers van het bolsjewisme op de vrijheid van Europa is begonnen Wij zullen hun een warme ontvangst bereidenDuitschland is zich van de beteekenis van dit uur bewust Het zal met volle kracht en met harts tochtelijke vastberadenheid strijden, ten einde Europa, zijn cultuur en het leven van zijn volken voor den stormloop der barbaren te vrijwaren” ft'»»»»»»>»»>»»»»»»»»»»»»»»>»»^ Wanneer er in de berichten sprake is van Amphibie-operaties dan be- ceekent dit, dat er oorlogsmaterieel wordt gebruikt, zooals tanks, lan dingsbooten enz., dat zoowel te water als -te land gebruikt kan worden. X V In den nacht vac 20 op 21 Mei 1944 zijn te Berkhout bij het opbrengen van personen de leden van dé Landmacht 1. Boeke Braaksma, geboren 3 April 1900 te Menaldumadeei. wonende te Haar lem. Brouwerstraat 140. 2. Arie Groot, geboren 2 October 1899. los werkman, door tot dusver onbekend geblever. personen doodgeschoten. Op 1 Juni 1944 werden bij de contröle van persoonsbewijzen te Westerblokker eveneens door onbekende daders twee le den van de Landwacht doodgeschoten en één gewond De vermoorden zijn 1. Cornells Molenaar, geborer. 10 De cember 1917 te Abbekerk. fruitkweeker, woonachtig te Blokker. Bangert 273, 2. Gerard Renooy. geboren 12 Juni 1915 te Zwaag. transportarbeider, wonende te Zwaag Bij het beantwoorden der schoten werd een der terroristen zwaar gewond. Door zijn kameraden werd hij met een schot in het hoofd gedood. Het betreft hier een inwoner ui; Berkhout Gewond werd het lid van de Landwacht en tuinier Haavok de Vos geboren 24 September 1878 te Enkhuizen wonende te Westerblokker* Op 2 Juni 1944 omstreeks 9 uur werd het lid van de Landwacht Leonard Alite Jacobus Hendrjcus Hans Tubergen. gebo ren 19 Augustus 1908 te Amsterdam, wo nende Westerstraat 40 aldaar voor zijn woning door een onbekenden dader door drie schoten op zeer geringen afstand neergeschoten Hij kreeg een schot in de kaak in de borst en in den schouder. Er bestaat geen levensgevaar. Montgomery voert bevel Het Geallieerde opperbevel deelt mede, dat generaal Montgomery het bevel voert over de legergroep, die den landings- aanval uitvoert. Deze legergroep omvat Britsche, Canadeesche en Amerikaansche strijdkrachten. Aangezien de tweede distributiestam kaarten met ingang var. de periode, welke 12 Juni a.s aanvangt jn gebruik gesteld zullen worden bij de verstrekking van .nieuwe bonkaarten. is het noodzakeiijk, dat een ieder, die daarvoor in aanmer king komt, zich tijdig in het bezit van een tweede distributiestamkaart doet stellen. De distributiediensten zullen nog slechts tot Vrijdag 30 Juni de stamkaarten verstrekker.. Degenen, die reeds eerder een oproeping hebben ontvangen doch niet in de gelegenheid warer. de kaarten af te haler,, dienen zich thans zoo «poe- dig mogelijk in verbinding te stellen met den plaatsehjken distributiedienst Personen, die naar een andere gemeende verhuisd zijn, zuilen zich vóór den laatst genoemden datum in het bevolkingsregis- er van de gemeente van vestiging moe- ten laten opnemen teneinde voor een ?weUlkee si. hde distributiestamkaart .s binnen den distributiekrlng 8 7 n a.a"rnerking te komen Zij dienen zich onverwijld in verbin met het bevolkingsregister waaruit zij vertrokken njn dan wel van hun tegenwoordige ge meente van vestiging. disI?HK°* J’ini kunnen Been tweede distributiestamkaarten meer worden ver strekt aan personen die er op dien da turn reeds voor in aanmerking konden Komen. Badoglio herroept Italiaansch-Franschen wapenstilstand Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft Badoglio zijnerzijds den aanschFranscher. wapenstilstand 1940 herroepen. President Roosevelt heeft gisteravond een radiorede gehouden waarin hij den nadruk 'egde op de beteekenté van Rome Hij waarschuwde er echter voor het een al te groote waarde toe te ken nen. a an gezien er nog geen enkel teeken is dat er op wijst: dat Duitschland voor een ineenstorting staat De toekomst zoo zeide hij. zal ons nog voor moeilijke en kostbare opgaven stellen. De landingsoperaties voltrekken zich tot nu toe in de baai van de Seine. Nadat de vijand in de eerste ochtenduren voor het aanbreken van den dag voornamelijk valschermtroepen had gebruikt bracht hij vervolgens in het gebied van Ouistreham voortdurend stormbooten in den strijd. Alle operaties geschieden onder bescher ming van sterke luchtstrijdkrachten, ge steund door zware vijandelijke zeestrijd- krachten die de betrokken kustgebieden beschieten. Blijkbaar ontwikkelt zich tus schen St Vaast in het Wesielijkste deel van de baai van de Seine en Ouistreham het zwaartepunt van de door den vijand beoogde landing In hetzelfde gebied vin den de jongste sedert de vroege ochtend uren begonnen landingen plaats van tal rijke storm, en landingsbooten. die vooral in de omgeving van Marcouf de kust trachten te naderen Ongeveer 9 uur na het begin van de landing naderen in de wateren van Aro- manchest 200 vaartuigen de kust. In dit gebied worden ook pantserwagens aan land gebracht De vijandelijke troepen poogden met behulp van enterladders de «teile kusten te beklimmen. Duitsche te genaanvallen van gevechtsformaties van allerlei aard zijn gaande. Allerwegen wordt zwaar gevochten. Op groote hoogte zweven boven talrijke plaatsen van het Kanaalgebied talrijke ballons die voortdurend door vijandelijke jachtvliegtuigen worden ómzwermd. Waar schijnlijk zijn dit artilleriewaarnemings- posten Duitsch succes in Kroatië HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den afgeloopen nacht is de vijand met zijn sinds lang voorbereiden en door ons verwachten aanval op West- Europa begonnen. Ingeleid door zware luchtaanvallen op onze kustversterkin- gen liet hij op verscheidene plaatsen van de Noord-Fransche kust tusschen Le Havre en Cherbourg luchtlandings troepen neer en landde ondersteund door sterke krachten, ook van zee uit. Le Havre sterke formaties schepen in den strijd, gevallen kuststrooken zijn gevechten aan den gang. In Italië ondernam de vijand van Rome uit verscheidene vergeefsche aanvallen op onze verdedigingswerken ten Westen en ten Noorden van de stad Ten Oosten van de stad zijn de met geconcentreerde strijdkrachten tijdens den geheelen dag ondernomen vijandelijke aanvallen oij en ten Westen van Tivoli na eer. verbitter den strijd ineengestort Jagers en lucht doelgeschut van de luchtmacht schoten boven het gebied van Noord-Italië 8 vijandelijke vliegtuigen omlaag In het Dosten zijn de Duitsch-Roemeen- In verband met de Amerikaansche en Engelsche landingsoperaties meldt S.P.T uit Berlijn: Daarmede vormt zich het tweede, of liever gezegd het derde front. Of dit begin de voorbereiding is tot de beslissende ge. vechten, moet nog worden afgewacht. Het blijft nog mogelijk, dat het hier om een afleidings- of bindingsmar,oeuvre in groo- tei stijl gaat. De bedoeling van een der gelijke manoeuvre zou zijn, met gebruik making van geweldige machtsmiddelen te trachten, de Duitsche legerleiding te mis leiden omtrent de werkelijke plannen van het Geallieerde opperbevel. Een andere mogelijkheid is, dat een vierde er. vijfde front doox soortgelijke ondernemingen elders zullen ontstaan en dat de beslissende slagen Van dezen zomer zich op andere plaatsen zullen afspelen dan aan de Atlantische kust vae Europa Het is ook niet uitgesloten dat verschil lende landingsondernemingen zullen sa menvloeien tot een groot ..derde front”, waar de beslissende slagen var. dezen oorlog zullen worden uitgevochten Kruiser en landingsboot gezonken Terwijl sterke Arrierikaansche valscherm-, strijdkrachten in de nabijheid van de plaats Barfleur (Normandië) omlaag sprongen, begon in het gebied St. Vaast la Hogue een massale landingsactie met steun van aanzienlijke zeestrijdkrachten. Bij den afweer van deze landingsopera- tie werden een Kruiser en een groot met troepen geladen landingsschip tot zinken gebracht Andere amphibie-operaties wer. den ondernomen tegen den mond van de Vire en den mond van de Orne. In beide gevallen werden ongeveer 80 landingsvaar. tuigen van zeer uiteenloopende grootte waargenomen. Een groep van ongeveer 200 Kleinere landingsvaartuigen ligt in het zeegebied ten Noorden van Le Hóvre zonder tot dusver tot een actie te zijn over, gegaan Het bericht van een valscherm- operatie ten Noorden van Le Havre is niet bevestigd Parijsche bevolking kalm De Parijsche bevolking die door den omroep in de ochtenduren van den 6den Juni de eerste bijzonderheden van de lan dingen der Anglo-Amerikanen vernam, heeft deze berichten zeer kalm opgého- -ne»-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1