De landingsoperaties aan de Fransche kust zich Geallieerde van HEVIGE GEVECHTEN BIJ CAEN poging Normandië meester te maken op den eersten dag verijdeld No. 18813. 1944. 22 Doodvonnissen voltrokken Woensdag 7 Juni. 9 EERSTE STADS ED. Het Weermachtbericht In den afgeloopen nacht de gevechten namen hevigheid toe m STADSNIEUWS AGENDA Bekendmaking Hoofdprijzen Staatsloterij 7922 11003 13659 Invasie tijdens stormweer BURGERLIJKE STAND Uitreiking distributiebescheiden Mislukte landingspogingen op Guernsey en Jersey VERDUISTEREN Heden: van 225.30 uur Maan: 13 Juni L.K. Nog geên definitief oordeel Vele transportvliegtuigen neergeschoten De datum der invasie Belangrijk afweersucces by St. Vaast de la Hogue Nachtelijke gevechten Verdragend geschut aan het Kanaa in actie Balans van den eersten dag De invasievloot I y I COURANT |x*K* Vijfde klasse 7856 in 7 Juni Afhalen levensmiddelenkaarten. Morgen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (L): 8.3016.30: Wat t.m. einde Z (van 8.30— 9 uur joden). Mei met bijzonder succes voortgezet. De vijand leed uiterst zware bloedige ver liezen en verloor behalve 17.200 dooden. 8700 gevangenen en overloopers. Talrijke f HAAGSCHE er®ordeelden Jacobus Westland en Westland, die reeds jaren te Wage. Tidningen” zich onder neergelaten vliegtuigen verijdeld. Hierbij heeft zich vooral de Duitsche luchtdoelartillerie on derscheiden, die gisterenavond binnen 2 uur alleen al 38 groote vrachtzweefvlieg- tuigen en 51 transportvliegtuigen neer schoot, die alle met manschappen en oor. logsmateriaal geladen waren. Een Duitsche oorlogsverslaggever schrijft, dat, vlak voor de invasie begon, er stormweer heerschte. De regen viel bij stroomen neer uit laaghangende wolken. Er scheen een volle maan, hetgeen beteeken- de, dat er eën groot verschil was tusschen eb en vloed. Dew nacht der invasie begon traag over te gaan in den dag. Toen barstte het vuur los uit honderden geschutsmonden. Sterke BritschAmerikaansche lucht landingstroepen, die zich gisteran in het bezit trachtten te stellen van de Kanaal eilanden Guernsey en Jersey, stieten daar op feilen tegenstand der Duitsche bezet tingen. In het verloop der zware gevech ten leden de invasietroepen buitengewoon zware verliezen. Zij werden tenslotte vol komen in de pan gehakt. 1500:'13087 1000: De Höhere SS- und Polizeiführer „Nord- west” maakt bekend: Het Polizeistandge? richt 's-Hertogenbosch heeft de volgende VRIJE VAART VOOR EUROPA Mijnenvegers in het Kanaal. Een zeer belangrijk maar ook gevaarlijk werk Is zeker het opruimen van door den vijand gelegde mijnen en mijnenvelden. Spe ciaal hiervoor geschoolde bemanning, koelbloedige, vakbekwame zeelui, ver vullen deze moeilijke opdrachten. Koelbloedige, vakbekwame zeelui, daar zijn natuurlijk óók Nederlanders bij Ja zeker Zij doen hun plicht; blijft gij dan nief achter, maar meldt U nog heden voor de Kriegsmarine. Aanmelding bij de Kriegsmarine. Marineannahmtstelle-West, Plompetorengracht 24, Utrecht. Alle Maten. en Ortskommandanturen en de verschillende SS-Melde- s*ellen in Nederland. (Foto Atlantic-Holland) Terreuraanvallen op Roemenië Gisteren hebben Anglo-Amerikaansche vliegtuigen een groot aantal steden in Roemenië o.a. Jassy, Ploesti, Kroonstad. Galatz, Craiova en Ramnio-Valcea gebom. bardeerd. Het Roemeensche opperbevel deelt mede, dat vele kinderen, vrouwen en ouden van dagen het slachtoffer geworden zijn van dezen nieuwen terreuraanval. Talrijke boerenwoningen, scholen en ker. ken werden vernield. Ook de landelijke bevolking werd door de Anglo-Ameri kaansche terreurvliegers met mitrailleurs bestookt. Verscheidene vrouwen werden zwaar gewond. Voorzoover gisteravond te Berlijn viel na te gaan, meldt de Ned. Corr.dienst uit Berlijn speelt het geheel der operaties zich af aan een front van circa 400 km., van de Normandische eilanden tot Duin kerken. In de Seine-baai waren de Engel- schen gistermiddag bezig tanks te ont schepen. Var. Duitsche militaire zijde onthoudt men zich van elk oordeel over de verdere ontwikkeling. Men geeft te verstaan, dat er eenige weken voorbij zullen gaan, vóór het mogelijk is, een definitief oordeel over de kansen van de invasie uit te spreken. Het Internationale Informationsbüro meldt: Voor zoover het resultaat van de Duitsche maatregelen tegen den grooten Anglo-Amerikaanschen aanval op de Europeesche Westkust op 6 Juni tot laat in den middag kan worden overzien, kan de Duitsche leiding op een breed front een volledig afweersucces boeken. Ondanks het massale gebruik van landingsscheepsruimte van alle beschikbare types, verscheidene honderden oorlogsschepen en een heele Armada van val- schermvliegtuigen en vrachtzweeftoestellen is het den Geallieerden strijdkraqjiten alleen in het kustgebied tusschen Villers-sur-Mer en Trouville gelukt een brug genhoofd ter lengte van ongeveer 20 K.M. en enkele kilometers diep te vormen, dat ondanks het ontbieden der groep zware slagschepen uit de wateren van Le Havre reeds naar alle kanten doeltreffend kon worden afgegrendeld en plaatse lijk zelfs reeds vernauwd. Zuidoost-Europa bommen geworpen en vooral in Ploesti, Kroonstad, Turnu- Severing en Belgrado schade en verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Door strijdkrachten der Duitsche en Roemeen sche luchtverdediging werden 21 vijan delijke vliegtuigen, waaronder 13 vier motorige bommenwerpers, vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben enkele vijandelijke vliegtuigen bommen gewor pen op het stadsgebied van Mannheim. Het Internationale Informationsbüro meldt; Terwijl over de gevechten aan het bruggenhoofd ten Noorden van Caen en ten Noordoosten van Bayeux, die tijdens den nacht in toenemende hevigheid voort duurden, op het oogenblik nog leen nieu we berichten zijn ontvangen, wordt over de positie van de ten Zuiden van Caren- tan en Valognes neergelaten Amerikaan sche valscherm, en luchtlandingseenheden bekend, dat zij in een concentrischen aan. val op een zeer klein gebied opeengedron gen konden worden. Zij leden daarbij zeer zware, bloedige verliezen. Herhaalde po gingen om deze gevechtsgroepen gisteren in den loop van den dag en avond te ver sterken, werden door het neerschieten 2. den gemeenteambtenaar Albert Rozema te Hoogeveen, geb. 29.3.1914; 3. den postbeambte Hendrik Raat uit Hoogeveen, geb. 21.7.1920; 4. den gemeente-anpbtenaar Wiepke van der Zee te Oosterhesselen, geb. 6.5.1918; 5. den distributle-ambtenaar Marinus Veth te Papendrecht, geb. 30.5.1920; 6 den tuinman Albert van der Ziel te I Zandeweer, geb. 12.7.1922; 7. den tooneelspeler Henry van Ees I te den Haag, geb. 12.7.1922; 8. den verzekeringsagent Christiaan Diemel te ’Leiden, geb. 9.5.1914; 9. den meubelmaker Adriaan de Rijks te Gouda, geb. 6.5.1921. Deze veroordeelden hebben in aanzien lijke mate verzetsorganisaties gesteund. Zij hebben deels zelf deelgenomen aan overvallen op distributiekantoren, post kantoren en andere openbare instellingen, Teekenend is een overval op een particu liere bouwonderneming, waarbij dé loon gelden voor Nederlandsche arbeiders zijn geroofd. Een deel der daders is in het bezit van wapenen geweest. Tegen 22 veroordeelden is het vonnis voltrokken. Twee veroordeelden zijn President Roosevelt heeft, ^aar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, op de persconferentie medege deeld, dat de invasiedatum bij benadering fp de conferentiete Teheran was vast gesteld. De nauwkeurige''datum is echter, eerst gedurende de laatste dagen bepaald. Fransche steden. Over het geheel genomen kan men zeggen, dat de poging der Geallieerden om zich van Normandië meester te ma ken, op den eersten dag der invasie op bloedige wijze verijdeld is. De aandacht verdient voorts het feit, dat de pogingen van Eisenhower om de Fransche bevolking op te roepen tot ac- tieven strijd tegen de Duitsche verdedi gers van de Europeesche kusten, mislukt zijn. In het geheele aanvalsgebied zijn nergens incidenten pn storingen voorge komen. De Fransche bevolking stelde daarentegen herhaalde malen de Duit sche bureaux in kennis van neergekomen Anglo-Amerikaansche valschermtroepen. waarbij zij openlijk blijk gaf van haar haat tegen de Anglo-Amerikanen als ge volg van het bombardeeren van West- DONDERDAG 8 JUNI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant" Voordracht over Een reis naar de zon" 15 45 en 20 u. Bethlehemkerk. Orgel concert door Alex Schellevis m.m.v. Anna v. d. Smit, sopraan. 20 u. Prin- cesse-Schouwburg. ..Liefdesdilemma”. 19.15 u. Diligentia Beethoven-avond Cor de Groot. 19.30 u r Scala. Revue Hocus-Pocus”. 19,30 u. 8070 10384 11056 24175 100: 15912 15981 16453 18077 18812 20280 217(65 25059 25182 geveer ter hoogte van Caen werd neerge laten, kon nog in den loop van den nacht totaal in de pan worden gehakt. Indianen als parachutisten .Stockholm’s Tidningen” uit bevond zich onder de eerste in Normandië neergelaten val schermtroepen een groep Indianen van de Yaqui- en Irokeezenslammen, die speciaal- voor vernietigingswerk zijn opgeleid. Deze Indianen gaan den strijd in met rood en zwart beschilderde gezichten en glad ge schoren schedels. Bij hun ondernemingen hebben zij levensmiddelen alsmede dyna miet bij zich. Naar Londen meldt, in Alle andere door amphibie-operaties ge vormde landingsheofden in het gebied van de mondingen van de Orne en de Vire zijn door den krachtigen tegenaanval van de Duitsche beveiligingsformaties vernietigd, waarbij ten Noordoosten van Bayeux een formatie van 35 Anglo-Amerikaansche pantsers werd vernield. Het belangrijkste afweersucces echter moet geacht/ worden het uiteenslaan van de groote Geallieerde landingsonderneming bij St. Vaast de la Hogue. De Geallieerde operaties in dit ge bied waren'opgebouwd op de veronder stelling, dat het den bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue neergedaalden. formaties valschermjagers zou gelukken de Duitsche kustverdediging uit te schakelen en daar mede den weg vrij te maken voor een landingsoperatie in grooten stijl. Door het harde en bliksemsnelle ingrijpen van het garnizoen van den Atlantischen Wal, wer den echter de beide groepen valscherm jagers, elk ter sterkte van ongeveer een regiment, bij Barfleur en St. Vaast de la Hogue reeds terstond na het neerdalen vernietigd, zoodat de verdedigings-instal- laties in den Noordoosthoek van Norman dië volledig paraat voor den afweer wa ren, toen ongeveer 2 uur later rüim 200 groote landingsvaartuigen onder vuurdek- king van verscheidene kruisers en talrijke torpedobootjagers verschenen om in de haven van St. Vaast de la Hogue hun aanvalsformaties aan land te brengen. Zij werden reeds verscheidene kilometers voor den ingang van de haven door de dekkende salvo’s van zware Duitsche kust- batterijen gegrepen en verloren ondanks feilen tegenstand reeds in de vroege och tenduren een kruiser en een groot vol ledig beladen landingsschip, welke beide bodems na voltreffers uit elkaar spron gen-en in enkele minuten zonken. De Ge allieerde scheepsformatie zette desondanks haar pogingen om de kust te bereiken voort, doch zag zich nog laat in den och tend na talrijke andere voltreffers, vooral op landingsvaartuigen, met de zwaarste bloedige verliezen gedwongen de onderne ming stop te zetten en haar steven te wen den, na zich in een nevel gehuld te hebben. Van de luchtlandingstroepen, welke tus schen Le Havre en Cherbourg neergewor pen waren, handhaafde zich in den loop var. den middag nog slechts een sterke ïormatie, die er in geslaagd was zich te nestelen ter weerszijden van den weg CarentanValognes. Deze formatie is in den loop van den ochtend en den middag verder door de lucht versterkt en naar het schijnt is hier de hoofdmassa neergeko men van de door gesleepte zweeftoestellen reeds in de ochtenduren in den strijd ge- worpen luchtlandingseenheden Naar ver- van transportvliegtuigen en vrachtzweef- luidt, worden langs den weg Carentan- --_.-u .Valognés verbitterde gevechten geleverd. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben vcor den kustsector der landingen min- stens 30 brandende of beschadigde vijan delijke scheepseenheden geteld Gistermiddag en -avond ondernamen de Brittenj zeer krachtig gesteund door de artillerie van 6 slagschepen, 15 kruisers en ongeveer 50 torpedojagers', herhaaldelijk pogingen om het bruggenhoofd uit te brei den. Vooral "'ilden zij de stad Caen in handen krijgen. Alle pogingen echter om door de Duitsche grendelstellingen heen te breken, mislukten op bloedige wijze als gevolg van den hevigen Duitschen afweer. Een Britsche luchtlandingsformatie, die mët ongeveer 500 vrachtzweefvliegtuigen op den Oostelijken oever van de Orne, on- In den afgeloopen nacht zijn boven Noord-Fransch gebied 13 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. In den afgeloopen nacht zijn bij Deau ville. een kustplaatsje ten Zuidwesten van Trouville. 2 Britsche luchtlandings- bataljons uiteengeslagen en in een ge vecht van man tegen man bijna geheel in d<- pan gehakt. De vijand leed zware, bloedige verliezen Vier officieren en 80 man geraakten in gevangenschap. Bij Le Havre werden eveneens vijande. door naar de NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST: De telefoonnummers van 1 van den Ned. Volksdienst zijn met in gang van heden als volgt Kantoor Gerard Noodtstraat 17. 1".' gen, landelijk leider van den N.V.D. (d r.-gen. van W.H.N.) en algemeen se cretaris. telefoon 21330, hoofdafdeeling organisatie tel. 21338. hoofdafdeeling ge- bouwc:. tel. 25476 Kantoor de la Reijweg 522. den Haag, algemeen gemachtigde en de hoofdafdee ling financiën, medische zaken, sociale zaken, voorlichting en contróle tel. 335962 (4 netlijnen), afdeeling boekhouding uit sluitend tel. 335763. PSEUDO-RECHERCHEUR AAN HET WERK: Bij een rijwielhandelaar in onze stad vervoegde zich de 27-jarige K. A. B. Hij gaf zich uit voor rechercheur en zeide gehoord te hebben, dat de handelaar een rijwiel voor ƒ900 te koop had. Deze fiets nu kwam B. in beslag nemen. De over blufte handelaar stond het rijwiel af aan B., die het zooals achteraf bleek mee I naar huis nam Dezer dagen zag de han delaar iemand op het bewuste karretje rij den. De politie werd gewaarschuwd, die *B opspoórde. Het bleek, dat B. geen re chercheur was. maar étaleur en de fiets voor /750 hAd verkocht aan den 46-jarigen magazijnbediende C. H. D. P. Het twee tal is in bewaring gesteld. 1539 6683 17538 17565 400: 19317 200: BEVALLEN: E. P. J. Beekink* geb. Hanekamp, z. C. M van den Bulk geb Hendriks, d. D. W M Charité geb. Bink. z. A. J Aalbregt geb Groen heide. z. S. H. M Lezwijn geb. van der Drift, z J W M Bogaartz geb. Buch, z B. van Oijen geb. Lens, 2 z. W B. van der Kooij geb Duikersloot. z. M. E. W. Hulzenbosch geb Boon- stoppel. d. P. Jonker geb Kouwenberg, d. M M Zwolle geb. van den Berg, d A. Simonie geb Niewold, d._— W M. Rutten geb. Pannebakker d. P. Mer tens geb. Sieuwerts. d. A* Charité geb. Heidt, d. A. E. Franke geb £aalberg. z. G. H. Aandewiel geb Albers, z. J. M. Bresser geb. Lommers. z. H. van Dijk geb. Wauben, d A. Noorduin geb. Men verwachtte, zoo zei de woordvoer der, nieuwe krachtige landingspogingen, waarschijnlijk ook op andere plaatsen van de Fransche kust Dit Duitsche standpunt zag spr ook bevestigd door de rede van Churchill, die van ,,de eerste van een serie landingen” gewaagde tisch wapen voor vrij korten tijd op zijn grond werd ondergebracht. Tegen Heinen, Johannes Sonderen. Theodorus Sonderen, Moto en Wiggers is reeds wegens het tij delijk bezit van vuurwapenen de dood straf uitgesproken. In de motiveering van het vonnis is er de nadruk op gelegd, dat bewoners van het bezette gebied in oorlogstijd,'die zich in strijd met de door de bezettende mogemiheid, uitgevaardigde bepalingen schuldig maken aan het bezit I van vuurwapenen, onverbiddelijk en zon der aanzien des persoons met den dood worden gestraft. De veroordeelden Rohaan, Wortman en Blaauwgeers hebben zich schuldig gemaakt aan deelneming',aan een geheime organisa tie in een ernstig geval, doordat zij op drachten tot het verschaffen of onderbren. gen van wapenen voor een terreurgroep hebbep aangenomen en deels uitgevoerd. Slechts door het snelle ingrijpen der Duit sche Sicherheitspolizei is het gelukt, de terreurgroep, die militaire doelen had. in korten tijd uiteen te slaan en den betrok ken personen te beletten andere tegen de bezettende mogendheid gerichte handelin- groep is bij de poging tot zijn arrestatie in een gevecht met Duitsche politiebeambten --a-----doodgescho’.en. Wageningen, geb. 15.4.1919; De verj - - 11. den opperwachtmeester der mare-1 Willem l. chaussee Teunis Wortman te Neede, geb. ningen illegale actie hebben gevoerd, heb- 27 11 1911’ I *>en den veroordeelde Verschuur en andere personen aangezet tot moord op een Neder. 12. den wachtmeester der marechaus-1 iandschen politieambtenaar en diens echt. see Hermanns Blaauwgeers te Lichten- genoote. Willem Westland heeft voor den voorde, geb. 22.6.1918; (voorgenomen moord een geweer met muni- 13. * den landbouwer Hendrik Wiggers ter beschikking gesteld De moordaan- te Dale, geb. 29.12.1886; ^agt s “?lsluk‘- Ja«’bus Westland Willem j I Westland en Verschuur zijn wegens sabo- 14. den hotelhouder Jacobus West- tage volgens par>. j der Verordening op de land te Wageningen; bescherming der orde, ter dood veroor- 15. den bioscoopeigenaar Willem West-1 deeld. Het Polizeistandgericht heeft hier- land te Waeenineen1 bÜ- evenals in vroegere analoge gevallen, s (aangenomen, dat de daad ingeval van een Al deze veroordeelden behoorden tot of gelukken de openbare orde en veiligheid steunden geheime groepen, die ir, de pro-1 jn de bezette Nederlanden zou hebben vincie Gelderland, vooral in den Achter-1 kunnen in gevaar brengen. hoek, gevormd zijn om distributiekantoren Voorts heeft het Polizeistandgericht te te overvallen, moordaanslagen op Neder- |ts-Hertpgenbosch de volgende Nederlanders het hoofdkantoor landsche politie-ambtenaren en anders-1 ter dood veroordeeld: denkende Nederlanders uit te voeren, wa. gewijzigd: penen voor illegale doeleinden te ver-1 1. den gemeentebeambte Markus NHme- schaffen, spionnage te verrichten en den Assies te Assen, geb. 26.1.1919; u I vijand te begunstigen. De veroordeelde' Hageman heeft als ambtenaar der ge- meente Eibergen op 8 December 1943 deelgenomen aan den roofoverval op het (distributiekantoor te Eibergen. De wacht- meester Poulie heeft deelgenomen aan den roofoverval op het distributiekantoor te Varsseveld op 10 December 1943. Hage- man en Poulie hebben meegewerkt aan den overval op het distributiekantoor te Borculo op 23 Februari 1944. De douane- beambte Kleisen heeft deelgenomen aan den overval op het gemeentehuis te Her- veld op 28 Maart 1944 De veroordeelde Kruizinga heeft aangezet tot een overval op het distributiekantoor te Neede, welke I mislukt is door de opmerkzaamheid van een Nederlandschen politiebeambte. Daar de verordening van den Rijkscommissaris op de bescherming der orde voor den aanstichter dezelfde straf voorschrijft als voor den dader en de poging wordt ge straft als de voltooide daad, is ook de daad Van den veroordeelde Kruizinga be-1 schouwd als een misdrijf, dat met den dood gestraft moet worden. De veroordeelde Heinen heeft het wa pen van den wachtmeester Poulie na diens vlucht overgegeven aan den leider van een terreurgroep De Nederlanders Johan-1 nes Sonderen, Theodorus Sonderen, en Hermanus Mom hebben voor een terrorist! verscheidene wapenen in ontvangst geno-1 men ter reparatie. De landbouwer Wig-1 gers heeft toegestaan, dat een automa- voorgedragen voor begenadiging. Hedenochtend omstreeks half 11 kwam het zeer zware vèrdragend geschut van de marine aan het Nauw van Calais in actie tegen vijandelijke schepen, die, van het Noorder. uit het Kanaal naderden. De vijand hulde zich onmiddellijk in nevel, waardoor de uitwerking van het geschut niet kon worden waargenomen. Dit is de tweede maal, dat de vijand in de ochtend uren poogt schepen door het Nauw van Calais in het invasiegebied te brenger. Verheij, z. C. C. Leijendekkers geb. Storre, z. OVERLEDENC. M. Gentenaar, vrouw van J. G. A Mayer. 75 j. A M Meers hoek. weduwe van J A, Stötzer. 73 j, J. Roos, weduwe van C. de Best. 88 j, A M Pex vrouw van L. P. van der Luit, 42 j M Wechgelaar, man van L H. Punt, 40 j M. Stalenburg, vrouw van D M Versluis. 79 j. W M. Schoenmaker, ongehuwde vrouw. 66 j. J. C M van der Kooij. zoon. 12 j. J. van der Kleij, weduwnaar van J. 3. van Roon 81 j, J J. Fransen, vrouw van A. L Straathof 37 i F. Verdouw, vrouw van A. A. Mas. 44 j, A. J. Brons man van P van Eekelen, 70 j. C. van Herwijnen. man van M. L. L. Stahl.- 8- j G van der Veen, weduwe van A. Dolstra. 91 j. J. J, E'os, we duwnaar van H J. Hoogendoorn. 82 j M. C. van den Broek weduwe van P. W J. Rutten. 71 j. G Kramer, onge huwde vrouw. 71 j. C. J. Leeflang. ongehuwde man. 19 j. J E. Steenkamp, weduwnaar van L. van de Water. 78 j. T. Scherpenzeel man van T. Kroes. 83 j E. F. Ouwerling, weduwe van W H. van IJsselstein. 76 j. L. J A. Boin. ongehuwde man. 34 j. J G R. Scheublin. man van A. A van der Gaag, 47 j. W. J van Dijk. zoon. 14 j. S.P.T. meldt uit E'erlijnNa verloop van 12 uren' van den eersten invasiedag stelde de Duitsche militaire woordvoer der gisteravond vast, dat de eerste invasiedag absoluut ten gunste van Duitschland verloopen is. Ten naaste bij alle luchtlandings- en valschermtroepen ter sterkte van eenige divisies werden tusschen Le Havre en Cherbourg ver nietigd. Het grootste deel der over zee gelande troepen werd teruggeworpen. Alleen een smalle kuststrook van 15 tot 20 k.m. lengte en 1 tot anderhalve k.m diepte bleef in Anglo-Amerikaansche handen. Om dit landingshoofd brug genhoofd zou teveel gezegd zijn, meende de Duitsche woordvoerder werd ten tijde van zijn uiteenzetting nog verbit terd gevochten Oproep van maarschalk Pétain Maarschalk Pétain heeft gisteren verband met het begin der invasie een oproep tot het Fransche volk gericht, waarin hij o.a. zegt: ,,De Duitsche en Anglo-Amerikaansche legers zijn dp onzen gropd met elkander in contact. Frankrijk wordt dus tot slagveld. Franschen, ver ergert ons ongeluk niet door daden, die tragische represailles over u zouden kun. nen brengen. Slechts door het bewaren van de strengste discipline kan Frankrijk gered worden. Gehoorzaamt dus *330 de bevelen der regeering. Laat elk zijn plicht’vervullen. t>e omstandigheden van den slag zullen het Duitsche leger wel-- licht aanleiding geven tot het nemen van bijzondere maatregelen in de gevechts zones. Schikt u in deze noodzakelijkheid. In het belang van uw redding beveel ik u dat dringend aan. Ik bezweer u, Fran schen. vooral te denken aan het doodelijke gevaar, dat ons land zou loopen, als deze plechtige waarschuwing niet zou worden opgevolgd”. Ook minister-president Laval heeft een radio-oproep gericht tot het Fransche volk, waarin hij in verband met den toe stand maande tot orde, rust'en discipline. HOOFDKWARTIER'VAN DEN FÜHRER 7 Juni, Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: De vijandelijke landingsoperatie aan de Noordkust van Normandië tusschen Le Havre en Cherbourg werd den geheelen dag door sterke zee-strijdkrachten onder steund. Talrijke in den rug van onze kust- versterkingen neergelaten formaties lucht landingstroepen moesten deze landing vergemakkelijken en het aanvoeren van onze reserves verhinderen. Zij werden voor het grootste deel na een korten har den strijdt in de pan gehakt. nadat zij reeds bij het omlaag springen 'door onze luchtdoelartillerie zware verliezen hadden geleden. De vijand slaagde erin van zee uit op verscheidene plaatsen vasten voet te krijgen. Het meerendeel van zijn brug genhoofden werd echter in een tegen aanval uiteengeslagen. Tafrijke landings- booten liggen uitgebrand voor de kust. Aan weerskanten der uitmonding van de Orne en ten. Noorden van Carentan zijn hevige gevechten met een vrij sterken tegenstander ontbrand, wien het totdus- ver nog gelukt is deze bruggenhoofden, zij het met rware verliezen, in bezit te houden. In de vroege ochtenduren van den 6den Juni vielen Duitsche torpedobooten in de Baai van de Seine een formatie vijandelijke slagschepen, die tezamen met kruisers en torpedojagers de landings- vloot beschermd'en, met succes aan. Lichte Duitsche zeestrijdkrachten vielen in den nacht van 6 op 7 Juni ten Westen van Le Havre een formatie Britsche torpedo jagers aan en plaatsten verscheidene torpedotreffers. Een torpedojager bleef brandend liggen Kustbatterijen van de Duitsche marine brachten in zware artilleriegevechten aan slagschepen én torpedojagers zware schade toe. In de door de Duitsche marine gelegde mijnversperringen zijn? verschei dene vijandelijke eenheden door mijn treffers gezonken. 1 De wederzijdsche gevechtsactie in de lucht werd gisteren door het weer zwaar belemmerd. Boven hel landingsgebied werden door strijdkrachten der luchtver dediging volgens de voorloopige berich ten 104 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. In Italië ging de vijand, na concentratie van sterke strijdkrachten in het gebied ten Westen van Rome, weer tot den groo- ten aanval over. Met overmachtige infan- terie- en pantserformaties slaagde hij erin, oprukkend aan weerskanten van den kust- weg, na een verbitterden strijd onze stel- lingen binnen te dringen. Ook t^n Noor-| den van Rome kon de vijand ondanks héldhaftigen tegenstand van onze troepen een vrij aiepe penetratie tot stand bren- gen. Hier zijn nog zware gevechten aan den gang. j Ten Oosten van Rome ondernam de vijand weer den geheelen dag hevige, maar vergeefsche aanvallen op onze stel- lingen bij en ten Westen van Tivoli. In het Oosten ontstonden gisteren slechts zuiveringsgevechten in het gebied ten Noordwesten van Jassy. Sterke for-1 maties gevechts- en slagvliegtuigen mengden zich in den strijd te land en brachten den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Bij de bestrijding van het vijandelijke Nederlanders ter dood veroordeeld, aanvoerverkeer door de luchtmacht wer den talrijke stations grondig verwoest en werden verscheidene spoorwegtrajecten onderbroken. Des nachts waren vooral de spoorwegknooppunten Proskoeroff en Shmerinka het aanvalsdoel van zware Duitsche gevechtsvliegtuigen die krach tige explosies en uitgebreide branden veroorzaaken. De istrijd tegen fde communistische oen douanebeambte Gerrit Kleisen benden op den Balkan werd in de maand te Zundert, geb. 9.9.1917; 5. den loondorscher Johannes Sonde ren te Lintvelde, geb. 9.7.1912; 6^ den wagenmaker Theodorus Son- stukken geschut, lichte en r.ware infan-1 deren te Lintvelde, geb. 26.9.1913; teriewapens, munitie- en voorraadopslag- 7. smid Hermanus Mom te Eiber» plaatsen werden vernietigd of buitge- i geb n 4 1920; Formaties Amerikaansche bommenwer-1 8. den manufacturier Hendrik Krui pers hebben op verschillende steden in zin ga te Neede, geb. 13.10.1921; 9. den landbouwer Willen Rohaan te gen te verrichten. De leider der terreur- Neede, geb. 26.10.1912; 10. den kunstschilder. Carel Verschuur te Wageningen, geb. 15.4.1919; Naar thans bekend wordt, bevonden zich onder de ’„Armada’’ van 4000 oor logsschepen, die, zooals Churchill in het Lagerhuis verklaarde, de eerste landings pogingen van de Geallieerden mogelijk moest maken, oorlogsbodem uit alle klas sen en van tal van nationaliteiten. O.a. maakten 3 slagschepen van de Britsche vloot, de „Warspite”. de „Ramillies” en de „Nelson” deel uit van de escorteerende oorlogsvloot. Vier officieren geraakten in gevangenschap. lijke luchtlandingseenheden door Duit sche afweercommando’s naar de kust teruggedrongen. De verliezen der vijan delijke troepen aan dooden zijn bijzonder zwaar. Het aantal gevangenen bedraagt hier meer dan .100. 1. den gemeente-ambtenaar Jan Hage man te Eibergen, geb. 9.5.1895; 2. den fotograaf Hendrik Heinen te Eibergen, geb. 28.11.1914; 3. den wachtmeester der marechaus see Cornells Poulie te Varsseveld, geb. 5.7.1919; communistische lOUEN F 5 6IEPPI 'l w

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1