Ir No. 18814. 'Landingseenheden door gevechts vliegtuigen bestookt Donderdag 8 Juni. 1944. Strijd tegen de bruggen- hoof8en Het Weermachtbericht Duitschland wenscht invasie-slag Keuringen STADSNIEUWS EERSTE STADS ED. BINNENLAND KUNST EN LETTEREN AGENDA Invasie bracht geen Luchtaanvallen *op Lorient en Nantes Hevige Duitsche luchtaanvallen verrassingen Duitsche tegenaanvallen WAARSCHUWING UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN De Britsch-Amerikaansche strijdkrachten Portugal staakt uitvoer van wolfram BURGERLIJKE STAND 8 Juni Lisieux gebombardeerd De Geallieerde verliezen Zoowel oude- als nieuwe stamkaart meebrengen Uitreiking distributiebescheiden Landingsvaartuigen tot zinken gebracht HAAGSCHE COURANT DUITSCHE TEGENAANVALLEN BEGONNEN vijakidelijke landings- Geallieerde afweer van het naderde voor Le Havre H. K. M. kust en Generaal ^Montgomery 1 naar Normandische Tot dusver zijn 6 Anglo-Amerikaansche I aanvalsformaties geïdentificeerd. Het be-1 treft de 2de Canadeesche en de 50ste En- I gelsche divisie infanterie, de 79ste Engel-1 sche pantserdivisie, de 6de Engelsche di-1 visie luchtlandingstroepen, benevens de I 82ste en 101e Amerikaansche divisie lucht- I landingstroepen. Van Britsche zijde is gemeld, dat deze I kunnen ingrijpen, doch het heele systeem werkt nog practisch ongeschonden. --1 6 op 7 bommenwer- Het Internationale Informationsbüro meldt uit Noord-Frankrijk, dat tot van ochtend b(j het aanbreken van den dag geen nieuwe luchtlandingstroepen in het gebied der Seine-baai zijn neergelaten, terwijl evenmin nieuwe landingen door vlootstrijdkrachten hebben plaats gehad. De vijandelijke activiteit in de lucht boven de Seine-baai was gering. op Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen; Saroleastraat 25; Groningen, Heeren- straat 46; Enschede, Hengeloschestr. 30; gen werd ook in nen v» dat het- vuur gestaakt werd. VRIJDAG 9 JUNI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over „Een reis naar de zon’*, 15.45 en 20 u. Prïncesse-Schouwburg. „Liefdes-dilemma”. 19.15 u. Scala, Revue ..Hocus-Pocus’*.T9.30 u. re Portugeesche regeering heeft zich I te geven. Zoetheid en streeling vanklank als gevolg van een ultimatieven eisch I echter, waarop het hier zoozeer aankomt, der Britsche regeering genoodzaakt ge-1 misten haar werking niet, In de Finale zien den uitvoer van wolfram met on-1 vormde het rhythme in het orkest een middellijken ingang stop te zetten, opwekkend contrast. De solist vond met zijn weergave hartelijken bijval en ont» ving bloemen. Tot slot werd Smetana’s melodisch- en rhythmisch-pakkende Moldau eveneens een genoegen om naar te luisteren. De kleurigheid der muziek heeft op aantrek kelijke wijze geklonken. Een succes voor orkest en dirigent. J. C. Manifarges. VOORDRACHT VAN DR. RUDOLF STEINMETZ OVER TURKIJE: Woensdag, avond heeft dr. Rudolf Steinmetz voor leden en genoodigden van de werkge meenschap den Haag van de Neder- landsch-Duitsche Kultuurgemeenschap een voordracht gehouden over Turkije. Spre ker. die met een kort woord werd inge leid door burgemeester Westra, wees erop, dat het geen wetenschappelijke be schouwing zou wórden, maar dat zijn voordracht bedoeld was om een objectief beeld te geven van dit nog neutrale land, dat hij kort voor het uitbreken van den oorlog bereisde. Dr. Steinmetz deed dit op zeer boeiende, geestige wijze en zijn hoorders gingen geheel op in zijn met lichtbeelden verluchte voordracht. Aan het slot dankte prof Westra mede uit naam van alle aanwezigen dr. Stein metz hartelijk voor het genotene. Bij onze vrijwilligers. Een gevechts groep zoekt verbinding met den troep (S.S.P.K.-Kristoferitsch-O.-H.) en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. t)OK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS- WACHTBATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 13.6.44, 812.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan 1; 15.6.44, 8—12 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 1518.00 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44, 812.00 uur, Arnhem, Café Royal; 19.6.44, 813.00 uur, Amsterdam. Dam 4; 20.6.44, 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusdcrweg. BEVALLENA. Roeleven geb. Oos- terbaan, z.A. C. H, van Deursen geb. Koevoets, z. H. A. Jorna geb. Crooi- mans, d. W. de Jong geb. Kuiper, d. A. C. van IJzerloo geb van Alphen, W. M. Buitdr geb van Stijn, z. G. C. Mosselman geb. Gerritse, z. J. H’ Wemelsfelder geb. Lems. z. E. M. M. van Es geb Oertel, d, E. van der Wilk geb. van der Veen, z. M. Koenen geb Roos. d. E. Haring geb. Schütt, z. C N. M. Krijgsman geb. Rade- maker. z. L H. M. Casteleijn geb. Huibers, d. J- C. Roodenburg geb. Verhaar, d B. G. H. Groenhuizen geb Hijnbêrg, d. G M. Dunnewolt geb^ Hard af Segerstad, z H. K. M. Janssen geb. Henkes, z. F. Heskes geb. Layer, z. C Overwee] geb. Mul der, d M. C J. van der Harst geb. Hamelink, d. N Molenkamp geb. van der Meiden, z. C. J. C. Stassart geb. de Raad. z. J. M Rijff geb Westhoff, d O. Hogewonin? geb Rhijnsburger. d. OVERLEDEN: A. A. J. L. Schmidt, man van M. G. Schermer. 51 j. F N. Lodders, man van G. J. van Meerendonk, 38 j. A. var. Es, vrouw van J. H. Witte, 32 j. G. Harteveld. weduwnaar van A. Tuijt. 72 j. G. Willig, weduwe van J. Davids. 55 j. P. A Seffelaar, zoon, 5 dagen. fingen ontstonden concentraties. In de totdusver ont vangen rapporten van de Duitsche ge vechtsformaties wordt over het alge meen gewag gemaakt van goede uit werking en voltreffers in de bevolen doelen. De aanv .Hen werden bij een zeer hevig vijandelijk luchtdoelvuur uitgevoerd. De bekende Fransche bedevaartplaats Lisieux' is door de Arglo-Amerikaansche luchtmacht gebombardeerd De basiliek werd door bomtreffers zeer zwaar be schadigd. Deze basiliek is destijds door den voormaligen pauselijken legaat Pa- celli, den huidigen Paus, ingewijd. den loop van 6 Juni nog met 2 tot 5 di visies is gestegen, onder bevel staan van generaal Montgomery. Van de rond 80 divisies, die de Ameri kaansche opperbevelhebber generaal Eisen, hower op ’t oogenblik in Groot-Brittannië in het geheel tot zijn beschikking heeft, is derhalve slechts een deel in den strijd ge bracht, zoodat rekening gehouden moet worden^ met de waarschijnlijkheid van verdere landingsoperaties. doch pas wan neer de eerste phase van het geheele aan valsplan in Amerikaönsch-Britschen zin tot een bevredigend punt komt PSEUDO-AMBTENAREN Het is den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat daartoe niet bevoegde( personen, zich uitgevende voor ambtena ren var. het evacuatiebureau, toegang tot een woning vorderen. zoogenaamd om de beschikbare woonruimte op te nemen. In sommige gevallen heeft het optreden de zer pseudo-ambtenaren tot schade voor de goedgeloovige burgerij geleid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat iedere ambtenaar van den evacuatiedienst is voorzien van een door den evacuatie- commissaris afgegeven legitimatiekaart, die hij op verlangen direct zal toonen. Een ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden in voorkomende gevallen steeds naar dit legitimatiebewijs te vra gen. Naar het Internationale Informations- bfiro van zijn luchtmachtcorrespondent in Noord-Frankrijk verneemt, hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht kort voor middernacht beginnend hevige aan vallen gedaan op de vijan^lelijke lan dingseenheden en het met gelande booten vol staande strand van de mon ding van de Ome tot ter hoogte van Bayeux. Hevige branden en ontplof- in de vijandelijke de totdusver Het Internationale Informationsbüro meldt: Volgens een thans beschikbaar nauwkeurig overzicht is het Anglo-Ame rikaansche bruggenhoofd aan weerszij den van den mond van de Orne en in het gebied ten Westen daarvan onge veer 34 k.m. breed en op enk'ele plaat sen tot 10 k.m. diep. Hoewel de hier gelande forraaties het zijn behalve geringe strijdkrachten der grootendeels vernietigde 6de Britsche luchtlandings divisie en de 79ste Engelsche pantser divisie, de 50ste Engelsche infanterie divisie en de 2de Canadeesche infante riedivisie in den loop van gister avond en gedurende den nacht aanzien lijk versterkt werden, gelukte het dezen niet de stad Caen in het bruggenhoofd te bezetten. Ook herhaaldelijk met pantserwagens ondernomen aanvallen naar het Zuidwesten, in de richting van Bayeux, mislukten. Hoewel het den Ge allieerden gelukt was een reeks batte rijen binnen de stelling van het brug genhoofd van veiligen afstand met de zware artillerie van hun slagschepen tot zwijgen te brengen, handhaafden zich talrijke Duitsche steunpunten, zoo wel aan den mond van de Orne, als in het gebied ten Westen daarvan. Een later bericht meldde, dat het een snelle Duitsche formatie gelukte de Britsche bruggenhoofdpositie op den Oostelijken oever van de Orne in te drukken en de ingesloten bemanning van een Duitsch steunpunt, dat zich 30 uur had gehandhaafd tegenover her haalde aanvallen van de Britten, los te slaan. Na de bevrijding baande de for matie zich op den Oostelijken oever van de Orne stroomopwaarts een weg, waarbij talrijke gi zienlijke buit aart Een tweede bruggenhoofd, dat echter bewegingen van grooteren omvang Geallieerde scheepsverliezen Vrij sterke vijandelijke luchtaanvallen werden gisternacht gericht op de kust steden Lor.ent en Nantës. Voorts werden in het gebied van Saint Brieuc door vijan delijke vliegtuigen strooien poppen aan valschermen neergelaten. Het Duitsche Luchtwapen heeft ook in de avondscheme ring gevechtsvliegtuigen in den Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat men zoowel de oude als de nieuwe stamkaart moet mede- ken. De begrafenis is bepaald op Zatér-1 brengen. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, hun bonkaarten zelf af te halen of te laten af halen, dienen hun eerste en tweede distri- butie-stamkaart met inlegvellen aangetee- Zaterdag a.s. Ikend op te zenden naar den distributie- Dierentuin een dienst van de gemeente, welke de tweede georganiseerd I distributie-stamkaart heeft uitgereikt. r., z:':';;: j en hun gezinsleden, die Theo Knol I in het Centraal Bevolkingsregister zijn op- Hééft de genomen en een tweede distributie-stam- van HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: In Normandië probeerde' de vijand de I gevormde bruggenhoofden te versterken. Nieuwe landingspogingen vonden echter nie» plaats. Ten Oosten van den Orne- mond werd de vijand op een nauwe ruim te tezamen gedrongen en van de kust weggedrukt. Uit zijn bruggenhoofd tus schen Caen en Bayeux ging de vijand in Zuidwestelijke richting tot den aanval over. Tevens is de tegenaanval van onze aangevoerde reserves begonnen. Om de stad Bayeux is op het oogenblik een he vige strijd gaande. Overal in het vijan delijke bruggenhoofd houden eigen steun punten zich in ongeschokten afweer staande. De Amerikaamsche troepen, die zich ten Noorden van Carentan aan den voet van het schiereiland van Cherbourg van de lucht en de zee uit hadden genesteld, hebben uiterst zware verliezen geleden. De eigen concentrisch gevoerde tegen aanvallen drukken den vijand steeds meer ineen. In de baai van St. Martin aan de Noordwestpunt van het schier eiland w§rd een vijalndelijke landings poging in'het vuur van de kustbatterijen een evangenen en een aan wapenen konden wor den binnengebracht. Een tweede bruggenhoofd, dat echter minder breed en diep is, en dus geen bewegingen van grooteren omvang toe laat, hebben de Britten Dinsdagmiddag onder bescherming van hun zware scheepsartillerie gevormd ten Noord westen van Bayeux, tusschen de kust plaatsen Russy en Berville-sur-Mer, ter wijl een ten Noorden van Bayeux ge lande Britsche gevechtsgroep volkomen in de pan gehakt werd, waarbij 35 pantserwagens stukgeschoten werden. Herhaalde pogingen om van dit lan- dingshoofd uit contact tot stand te bren gen met de, in het gebied van den mond van de Vire gedaalde valscherm jagers mislukten, daar deze valscherm- eenheden intusschen konden worden vernietigd. Van eenige beteekenis is bij den hul digen stand van zaken naast het Brit sche bruggenhoofd aan den mond van de Ome nog slechts een Amerikaansche gevechtsgroep, die zich, zooals gemeld, in Normandië heeft genesteld. Deze be staat uit de 82ste en de- 101ste Ame rikaansche luchtlandingsdivisie. Generaal ^Montgomery heeft net zwaartepunt verlegd naar het gebied van het Normandische schiereiland, met het doel het schiereiland naar het Zuiden af te grendelen. Gisterochtend deed een formatie met talrijke landingsvaartui- gen en lichte oorlogsschepen een aan val op de Noordwestpunt van het schiereiland Cotentin met de bedoeling, om vlak ten Oosten van Kaap de ia Hozue en verder een nieuw .andings- hoofd te vormen. De scheepsforrnatie ontmoette echter een zoo waren r uit de kanonnen der batterijen van^den Attantischen Wal, dat zij na een groot aantal voltreffers op haar landingsv a tuigen, den steven moest wenden, een kunstmatige nevel te bebb®”_erde wekt. Verscheidene groote gepantserae landingssehepen werden in brana g schoten. Waargenomen kon worden. 3 met troepen bezette vaartuigen, den grc^id werden geboord. Volgens Alex Schmalfuss. respondent van het D.N.B., is de rijkste gebeurtenis de opruiming bruggenhoofd Grandcamp. In den loop van den nacht van Juni hebben viermotorige t---“ pers voortdurend vluchten .°7^erne-u„n naar het geheele invasiegebied hiss Fécamp en Cherbourg tot in het S van Parijs toe. Zeer sterk is het opt van het Engelsch-Amerikaansche 1 wapen, dat een voortdurende afscner met ongeveer 500 machines onderhoudt. De vele Londepsche artsen die bij het begin der invasie naar de hospitalen a de Zuidkust van Engeland zijn vertrox- ken. hebben reeds hun handen vol. »ƒ“- meldt „Svenska Dagbladet” uit Londe De eerste transporten met. gewonden zijn aangekomen en steeds nieuwe sm-pm met het Roode Kruis bereiken de Engel sche havens. De plaatselijke distributiediensten reiken van 11 Juni tot en met 8 Juli 1944 (de data waarop worden plaatselijk vastgesteld) te gen overlegging van de eerste en de tweede (nieuwe) distributie-stamkaart en de daar bij beboerende inlegvellen de volgende bonkaarten voor voedingsmiddelen uit: Aan houders van een inlegvel GjA.,-401 pen bonkaart KA 408, aan houders van een inlegvel 'GB.-401 een bonkaart KB 408, aan houders van een inlegvel G.C.-401 een bonkaart KC 408, aan houders van een inlegvel G.D.-401 een bonkaart KD 408 en aan houders van een inlegvel G.E.-401 een bonkaart KE 408. Men kan zijn kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst, waarvan het tweede distributie-stamkaart en het daarbij be- De Duitsche militaire woordvoerder in de Wilhelmstrasse heeft medegedeeld, aldus S.P.T., dat het verloop van de ge vechten aan de Fransche kust volkomen in overeenstemming is met de verdedi gingsplannen van de Duitsche legerlei ding. die het doe' nastreeft tot een groeten slag te komen, teneinde in de ge legenheid te zijn den invasietroepen een vernietigende nederlaag toe te brengen. De nieuwe ^landingen. die op den twee den dag yan de invasie zijn gevolgd, zijn de Duitsche leiding dan ook niet onaan genaam. Het is de bedoeling der Duit- sche legerleiding, den vijand op het slagveld te lokken en daar veraietigend te verslaan. Wanneer de invasievloot in verband met de verliezen weer orrver- richterzake naar huis zou moeten terug- keeren, zou dit doei door de Duitsche legerleiding niet kunnen worden bereikt. Op een vraag, of de Duitsche verster kingen aan de Kanaalku^t nog intact zijn, heeft de Duitsche woordvoerder ge antwoord. dat de Duitsche versterkingen ook waar de Geallieerden zijn geland en waar zij nu nog strijden, intact zijn. Het is natuurlijk denkbaar, dat eenige steun- I punten niet meer actief in de operaties I afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen onder namen in den afgeloopen nacht aanvallen op de BritschAmerikaansche landings- vloot voor de vijandelijke bruggenhoof den. Er werden branden en ontploffingen waargenomen. Alleen jachtvliegers scho ten boven het landingsgebied op zijn minst 89 vijandelijke vliegtuigen omlaag, waaronder in den loop van den nacht 30 Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedu rende de verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder ring gevechtsvliegtuigen in den strijd I worden, die na tenminste een jaar gebraèht tegen de vijandelijke landings- diensttijd zijn geschiktheid voor de offi- eeon H2n'nJ1reLnebited„ d7 S€^eb5a‘-..v ciersopleiding heeft bewezen. Zijn Op den eersten dag der vijandelijke j landingen in de Seinebaai zijn door de schoolople'dmg is met doorslaggevend. Duitsche gevechts- en slagvliegers ondanks Beslissend voor bevordering zjjn: ge-" het buitengewoon slechte weer 2 torpedo- drag, karakter, prestatie. n^n^a^ers' troepentransportschip van Tijdens de keuringen worden alle in- jïï’XaSd: ss. vernield. Bovendien sloegen talrijke bom-1 verzorging van familieleden, duur men in bij dicht naast elkander liggende der opleiding, extra levensmiddelen etc. lartdingsbooten en ontschepingen en het strand gevaren landingsbooten An dere Britsch-Amerikaansche oorlogssche pen, transportschepen en landingssehepen werden beschadigd, doch door het slechte zicht kon het volle effect niet geheel wor den waargenomen. Duitsche verkenners, die overdag en des nachts boven de Seine- baai in de lucht waren, meldden voortdu rend ontploffingen en branden tusschen de vijandelijke landingseenheden en in het door den vijand bezette kustgebied ten Noorden van Caen. Afhalen levensmiddelenkaarten Mor gen Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd.) 8.3016.30 uur Kog t.m Lau. PROF. MR. J. VAN KAN OVERLEDEN: In ruim 66-jarigev. ouderdom is hier ter stede overleden prof. mr. J. van Kan, oud-hoogleeraar in de rechtswetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden en aan de Rechtshoogeschool te Batavia, zoomede oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. A. H. M. Joseph van Kan werd IS^Juli 1877 te Maastricht geboren. Hij studeerde aa-n de universiteit te Leuven geschiede nis en aan de Amsterdamsche universi- teit rechtswetenschap. Aan laatstgenoem de universiteit promoveerde hij in 1913 op dissertatie: bezitsverhoudingen en hij werd nog in hetzelfde jaar benoemd tot hoogleeraar in het Romeinsche recht te Leiden, welk ambt hij tot'1924 bekleedde. Vervolgens ging prof, ^van Kan naar Ba tavia als hoogleeraar aan de rechtshoo- geschool aldaar, welke functie hij tot|bIJ. den distributiedienst, 1929 vervulde. Van 1930—1935 was hij lid y1P?PuPnm®r vermeld staat op de van den Raad van Ned.-Indie. De thans I ontslapene was voorzitter van de com-1 hoerende inlegvel, missie belast niet het afnemen van de notarieele examens in Nederland en voor zitter van de Vereeniging tot bevorde ring der wetenschap onder de Katholle- dag a.s. op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan na een rouwdienst in de kerk 'aan de Parkstraat, welke aanvangt half elf. JEUGDCONFERENTIE: vindt te 3 uur in den jeugdconferentie plaats, door „De Stormvlag”, toegankelijk v°°r Slechts schippers personen van 1625 jaar. spreekt over het onderwerp: ieugd nog toekomst?” Daarna hee’ft een I kaart met inlegvel hebben, voorzien gedachtenwisseling plaats. I de letter D., kunnen hun bonkaarten bij ---I eiken distributiedienst afhalen, ondersteund door sterke formaties Bi) de uitreiking der bonkaarten voe- Duitsch—Roemeensche gevechts- en slag- dingsmiddelen worden van de overeen- vliegtuigen. in harde gevechten de bols- komstige inlegvellen resp. de bonnen jewieken uit diep geëchelonneerde taai I A 408 tot en met E 408 ingenomen, verdedigde stellingen geworpen en de I Tevens wordt in het vakje 408 van de eigen stellingen daardoor aanmerkelijk I tweede distributie-stamkaart een diagonaal verbeterd. I kruis geplaatst. Bij het in ontvangst nemen De vijand leed uiterst zware bloedige I der kaarten dient men terstond na te verliezen en verloor bovendien in den tij'd I gaan, of men alle bescheiden, waarop men van 30 Mei tot 7 Juni 1^00 gevangenen. I recht heeft, ontvangen heeft. Latere recla- 209 tanks, 410 stukken geschut en gra-1 mes worden afgewezen, naatwerpers, alsmede talrijke andere wa.1 penen. Er werden 323 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd, waarvan 50 door troe pen van het leger. De kommandeur van een bataljon Roemeensche bergjagers, majoor Lunga, heeft zich bij deze gevech- I BESIDENTIE-ORKEST: Het tweede zo- ten bijzonder Onderscheiden merconcert in het Gebouw, onder leiding In de Finsche Golf hebben Duitsche be- van Yvon Baarspul. was, wat het orkest wakingsvaartuigen de bescherming van I a^e®n betreft, aan Mozart s C-dur (de een Sovjet-Russische formatie mijnvegers I Jupiter-) Symphonic en Smetana s $ym- aangevallen Zij brachten daarbij 2 tor-1 Phonische gedicht „Die Moldau gewijd, pedomotorbooten tot zinken en schoten 3 I Martin Zagwijn werd het concert in andere booten in brand waarvan een re-mineur voor violoncel van Lalo voor, waarschijnlijk gezonken is. gedragen. MozarVs heerlijk-levenskrach- Énkeie Britsche vliegtuigen hebben fn pige, Hcht- en blij-glanzende en toch ook den afgeloopen nacht bommen geworpen diep-ernstige compositie. Wonderbaar, in het gebied van Keulen. bjk zoo innig en verheven als het An- I dante- na het begin-Allegro werkt. En i i r>..i Iwebc een onvergelijkelijke weelde en adel Sztojay bij den Führer I van klank! Het orkest was goed op dreef I en gaf onder Baarspul een gave, klank- De Führer heeft gisteren den Hon- I schoone vertolking. Menuet en Trio kwa- gaarschen ministerpresident, Doeme Szto. I men er1 smaakvol en met verfijning (in jay, ontvangen, die den 6en Juni met I de houtblazers) uit. De polyphoon-rijke den chef van den Hongaarschen genera- Finale enthousiasmeerde het publiek, dat len staf, Voeroes, voor een bezoek was|met warmen bijval heeft gereageerd. Zag- aangekomen. wijn speelde Lalo’s concert met zangeri- gen, beschaafden toon en gevoelige voor dracht. Misschien zijn de dynamische te genstellingen met meer nadrukkelijkheid Luitenant-generaal Dittmar. de bekende militaire woordvoerder van den groot- Duitschen omroep, heeft 'gisteravond in I viermotorige bommenwerpers. Het staat zijn radiovoordracht gezegd. dat de nog njet vast hoeveel vijandelijke toe- Britsch-Amerikaansche invasie-aanval tot stellen door het luchtdoelgeschut zijn I neergehaald. Duitsche gevechtsvliegtuigen onderna men aanvallen op afzonderlijke doelen in I Zuidoost-Engeland. Torpedomotorbooten hebben bij een aanval in de Seine-baai 2 vijandelijke landingssehepen met een gezamenlijken inhoud van 4000 brt, in den grond ge boord. In harde artilleriegevechten met torpedojagers en torpedomotorbooten plaatsten zij talrijke treffers op de vij andelijke schepen en sloegen op ‘den terugtocht naar haar steunpunten sterke luchtaanvallen af. Een andere flottilje torpedomotorbooten viel in den afgeloopen nacht ten Westen van Fécamp een vijandelijke landingsfor- matie aan en bracht daarvan 7 volgeladen landingsvaartuigen tot zinken. Onze be- veiligingsvaartuigen beschadigden in ge vechten met overmachtige vijandelij'ke for maties door artillêrietreffers verscheidene torpedojagers en torpedomotorbooten, die daarop den strijd afbraken. De marine-kustbatterij Marcouf ligt sinds het begin van de invasie in het zwaartepunt van den strijd tegen de vij andelijke landingsvtoot In het Oostelijke deel van het schiereiland Cherbourg. On danks hevige beschieting van zee uit en ondanks sterke luchtaanvallen heeft zij verscheidene landingsvaartuigen vernie tigd en door voltreffers een vijandelijk oorlogsschip van het kruiserstype in den grond geboord. Nadat zij door vijandelijke valscherm jagers was ingesloten hield de batterij zich tegen de overmachtige vijandelijke strijdkrachten staande en wist tenslotte den omsingelingsring te verbreken. An dere marinekustbatterijen dwongen voor Le Havre door goed gericht vuur 2 vijan- delijkë kruisers den steven te wenden. Batterijen verdragend geschut hebben vannacht voor Dover een groot vijandelijk convooi beschoten. In Italië is de vijand met sterke pant- serstrijdkrachten, waarop infanterie volg de, aan weerskanten van het Meer van Bracciano verder opgerukt. Hierbij zijn in het gebied van Civita Vecchia en bij Civita Castellana hevige gevechten ont staan. Uit den frontsector ten Noord oosten en ten Oosten van Rome worden geen bijzondere gevechtshandelingen ver meld. De vijand volgt onze uitwijkbewe- gingen slechts aarzelend. Aan het- Oostelijk front zijn nieuwe tegenaanvallen van de bolsjewieken, ten Noordwesten van Jassy, verijdeld, waar bij 31 vijandelijke pantserwagens werden stukgeschoten. Bij de gevechten in het gebied van Jassy hebben DuitschRge- meensche troepen onder het bevel van den Roemeenschen generaal der cavalerie Racovita, den generaal der pantsertroe- pen von Knobelsdorff alsmede van den generaal der infanterie Mieht. uitmuntend Duitsche troepen zijn gistermiddag ten Oosten van de Orne tót plaatselijke tegen aanvallen overgegaan. De Britsche brug- genhoofdstelling op den Oostelijken oever van de monding der Orne is door den verrassenden aanval van een snelle Duit- sche formatie binnen enkele uren volledig ingedrukt en buiten werking gesteld. De overblijfselen van een Britsche luchtlan dingsdivisie werden van de kust afgesne den en op een klein met bosschen bedekt terrein ten Noorden van Caen opeenge drongen, waar zij thans blootgesteld zijn aan het vernietigingsvuur der zware Duitsche wapens. De 2 Amerikaansche luchtlandingsdivisies, die tusschen Caren tan en Valognes op het Normandische schiereiland in den strijd geworpen zijn, zijn gisteren eveneens in concentrische aanvallen vaff het Zuiden, Westen en Noorden uit op een zeer klein gebied bij- eengedrongen. Terwijl de Amerikanen oorspronkelijk den weg Carentan-Valognes over een lengte van ongeveer 18 >k.m. be zet hielden, kunnen zij zich thans nog slechts in een gebied van ongeveer 5 k.m. n_oeDen wier totale aantal vërmnedelük in staande houden. De van het Noorden uit VoeP.en’ Wler r?la„le ?antal vèrmoedelijk in oprukkende Duitsche aanvalsgroep voert op het oogenblik in St. Mère Eglise straat gevechten met de naar het Zuiden uitwij kende Amerikanen, wier bloedige ver liezen buitengewoon zwaar worden ge noemd. Het Duitsche succes kan des te hooger worden aangeslagen, daar de beide Ame rikaansche luchtlandingsdivisies gisteren overdag voortdurend van «ee uit via een smal bruggenhoofd aan de Oostkust van Normandië versterkt zijn, waarbij' zij ook pantserwagens en zware wapens ontvin- gffli. Een Britsche poging om van het groo- te bruggenhoofd ten Westen van de mon ding van de Orne uit op te rukken in de richting van Bayeux, werd bloedig af geslagen. Gisternacht hadden formaties Duitsche torpedomotorbooten opdracht, de Ge allieerde landingsvloot te hinderen bij haar vaart naar de landingsplaatsen aan de Noordfransche kust. In operaties over eep groot gebied konden zij in weerwil van het slechte weer het Geallieerde zee transport aanzienlijk belemmeren. In de baai van de Seine stiet één der Duitsche formaties op verscheidene groepen vijan delijke ]j»idingsschepen Ondanks de aan wezigheid van een sterk torpedojagers- escortè- en v,an verscheidene formaties Britsche motor torpedoboo ten, gingen de Duitsche booten onmiddellijk tot den tor- pedo-aanval over en brachten zij een lan- dingsschip van 3000 ton en «>en landings vaartuig van 500 ton tot zinken. Vervol gens ontwikkelden zich aanhoudende zwa re artilleriegevechten met de vijandelijke jagers en motorbooten, waarbij talrijke treffers bij den vijand konden worden waargenomen De Duitsche booten leden geen verliezen. Gistermiddag een groep vijandelijke landingsbooten de kust en kwam in het bereik van een kust- batterij der marine, welke talrijke tref fers op de vijandelijke vaartuigen kon nlaatcen Op dezen korten afstand van ongeveer 600 meter had het vuur een ver nielende uitwerking. De artillenewaarne- mers zacen hoe de bemanningen der lan dingsbooten in allerijl in dë rubbeJbo^ gingen en hun zwaar Sehavenóe ^aartui- lieten drijven. Van de landingsboo en reeds de witte vlag geheschen en de rubberbooten toonden de man- witte handdoeken om te bereiken. gezegd. dusver noch in operatief opzicht, noch op tactisch gebied, noch ten aanzien van den I omvang van wapenen en oorlogsmateriaal I verrassingen voor de Duitschers heeft ge- I bracht De ondernerriinng is tot dusver I verlocpen zooals het Duitsche commando I zich het programma der invasie had voor gesteld. Menig ding is zelfs gemakkelijker gebleken dan verwacht werd. De zware I slagen, welke de Duitsche luchtmacht den vijandelijken landingsstrijdkrachten en schepen kon toebrengen, spreken een dui- I delijke taal De spreker zeide verder o.m.: I Zooals het geval is bij het begin van alle I groote offensieven, staat de voor den ver- I dediger zeer 'belangrijke vraag, welk ge deelte vèn zijn strijdkrachten en strijd-1 middelen de tegenstander reeds in "t vuur I heeft gebracht, nog geheel open. Als zeker I mag wel worden aangenomen, dat de aan-1 val op de baai van de Seine slechts het eerste bedrijf van het invasie-offensief vormt Britten en Amerikanen vechten I volgens alle beschikbare berichten hard-1 nekkig en verbitterd. Hun verliezen spre-1 ken een duidelijke taal. j Zoo zal het geen snel geëindigde strijd zijn," dien de Duitschers in het Westen I zullen hebben te voeren, vooral omdat immers ook de andere oorlogstooneelen de I volle aandacht blijven vergen. De strijd in I Italië duurt in al zijn hevigheid .voort. Ook I naar het Oosten en het Zuidoosten moe'en I de blikken der Duitschers voortdurend ge- I richt blijven. Het is slechts een kwestie! van tijd, wanneer Stalin zijn legers het I bevel tot nieuwe groote aanvallen zal ge- I ven. Ook de kusten van den Balkan kun nen vroeger of later het doel worden van I een anderen afleidenden invasie-aanval. I Het zijn ongehoord zware taken, welke in I dit jaar der beslissing door de Duitschers I j en hun bondgenooten moeten worden vol- I bracht. Zij zullen volbracht worden. VAUDGNEl BeuzeviUi CARENT, 'LISIEUX (44331 -H offf I c.^—

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1