Normandië m Voortdurende hevige gevechten 1944. No. 18817. na leemten Carentan na harden strijd verloren; het eigen front gesloten Maandag 12 Juni. «r Het Weermachtbericht in Keuringen Zware Anglo-Amerikaansche scheepsverliezen De strijd om Carentan en Caen Geallieerde aanval op Caen TWEEDE STADS ED. Vier doodvonnissen Chaotische strijd De Geallieerde verliezen 20 Geallieerde divisies in invasiegebied Het offensief op de Karelische landengte VERDUISTEREN Van 22 tot 5.15 uur De aanvallen op landingsbooten Aan het Italiaansche front Zeegevecht tusschen Den Helder en IJmuiden Roemeensch legerbericht VISCHKAARTEN COURANT HAAGSCHE Amerikaansche formatie» in den aanva De aanval van Anglo-Amerikaansche bommenwerpers op te in dus tevred«a* Troepentransportschepen gezonken De verliezen der Britscn-Amerikaansche invasietroepen zijn zóó hoog, dat het aan- op de in den vroegen ochtend van den 6den Juni op de stad Caen, waar zich onvervangbare bouwwerken uit den vroeg-Normandischen tijd bevinden, heeft naar het D.N.B verneemt schade aan.gericht, die niet meer is goed te maken. Er ontstonden onder de bevolking, die tegen den raad van Duitsche militaire instanties in te Caen was gebleven, groote verliezen. (Telefoto Hoffman-Stapf) Het Internationale Informationsbureau meldt van het invasiefront: Het totale verloop van de gevechten van 11 Juni heeft voor den Duitschen afweer op alle brandpunten van den invasieslag een volledig succes opgeleverd. In het gebied tusschen Caen en Bayeux werden verscheidene Britsche aanvallen afgeslagen, waarbij 18 Sherman-pantsers vernield werden. Nog zwaar der waren de verliezen van de Amerikanen bij hun vruchtelooze aanvallen, die zij gisteren uit Isigny naar het Zuid-Westen en uit het Noorden op Carentan hebben gericht. De aanvallen waren alle voorbereid door krachtig optreden van de Geallieerde luchtstrijdkrachten en vuur uit talrijke batterijen zware houwit sers. Klaarblijkelijk verwachtten de Amerikanen bij den eersten stormloop de mogelijkheid van een verrassingssucces. Behalve pantserformaties gebruikten zij ook sterke formaties infanterie voor den aanval, welke in dichte massa de voor uitrijdende tanks volgden. De Duitsche verdediging van Carentan liet de Ameri kanen naderen tot uiterst korten schotsafstand en nam hen eerst enkele honder den meters van de hoofdgevechtslinies onder het snelvuur van alle afweerwapens. Het effect was vernietigend. Terwijl de Amerikaansche infanterie door de Duit sche machinegeweren reeksgewijze werd neergemaaid, schoten Duitsche pantser- jagers, zwaar pantserafweergeschut en luchtafweerartillerie binnen zeer korten tijd 31 aanvallende gevechtswagens kapot. In den loop van verscheidene malen herhaalde aanvallen werden nog 23 tanks vernietigd, zoodat de Amerikanen gisteren in dezen sector 54 tanks verloren. geruid heeft tot andere distributiekantoren, had plannen uitgewerkt voor In totaal heeft Montgomery thans ten minste 350.000 tot 400.000 man Gealli eerde troepen in den strijd geworpen. Hierin zijn niet begrepen de bemannin gen van de oorlogsschepen, het personeel van de transport- en landingsvaar tuigen, en het personeel van de Gealli eerde luchtstrijdkrachten, die in totaal nog vele tienduizenden manschappen uitmaken. Maan: 13 Juni L. K. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 nrnd me|) .JKikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ,,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. Fr p. p. met Modebl. ft.n, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek, abonn.pr, Afz, nr 5 c„ fr. p. p, 10 c Ten Noorden en Oosten van Barfleur hebben Duitsche motor tor pedobooten gis terochtend nog 2 landingsschepen met een gezamenlijken inhoud van 6000 brt. en 1 torpedojager tot zinken gebracht. Voorts werden 1 landingsschip van 3000 brt. en 1 schip van 3000 tot 4000 brt. alsmede een motorkanonneerboot door torpedo’s getrof fen. Men kan aannemen, dat ook deze vaartuigen gezonken zijn. Daarmede zijn de laatste 24 uur 9 vol geladen transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 23.400 brt. en 1 torpedojager vernietigd Over een actie van Duitsche motortor- pedobooten in den afgeloopen nacht wordt gemeld, dat de Duitsche booten in het Westen der Seinebaai opereerden tegen een nog toegenomen afweer van Britsch- Amerikaansche beschermingsstrijdkrach- ten. Zij vielen een sterke formatie Ge allieerde kruisers aan, welke groo’e trans portschepen en speciale schepen begeleid de In weerwil van het ongunstige weer werd Noordoostelijk van Cotentin een r J 10.000 ton door een torpedo getroffen. Op de formatie kruisers werden 2 torpedotreffers ge plaatst. Tengevolge van den hevigen af weer konden geen verdere waarnemingen worden verricht. Naar ïnterinf verneemt is in het ge- vechtsgebied voor de invasiekust een Durtseh patrouillevaartuig verloren gegaan. Het Internationale Informationsbureau meldt: De zware gevechten in het gebied Isigny-Carentan duurden den geheelen nacht voort. Met zeer zware ver liezen slaagden de Amerikaansche pantserformaties erin de stad Carentan binnen te dringen. Alle pogingen, voorbij deze plaats in Westelijke en Zuid- Westelijke richting op te rukken, werden verijdeld door de hardnekkig vechtende Duitsche grenadiers. Over de gevechten van gisteren verneemt ïnterinf nog, dat een Duitsche gevechtsgroep er in geslaagd is, den weg tusschen Montebourg en Quinevilie te zuiveren en in de Duitsche linies op te nemen. Uit vrij groote Britsche concentraties in het gebied ten Noorden van Caen blijkt, dat de Engelschen in den loop van heden hier tot een aanval op de stad zullen overgaan, vooral omdat de Ornemonding zonder het bezit van deze stad slechts een beperkte ontschepingsmogelijkheid biedt. Giro N«x 12500 PRIJS OER ADVERT.1 1—11 m.M. reg.) f 1 65. elke m.M <10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m M ct. Reive oplaag hMve pr iww. ƒ0.511 p m M Bewijsn. 5 ct.. fr p. p. 10 CL KI. Adv. (in halve oNJ Dienstaanb ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bk 10c. mrer_ belemmerden Zaterdag uitgebreide L-- kustgebied van sche troepen Vliegtuigverliezen van de Sovjets Naar een Finsch oorlogscorrespondent meldt, zijn tijdens den grooten Sovjet- aanval aan het Karelische front, die thans 2 dagen duurt, 60 Sovjetvliegtuigen neergeschoten, zonder dat de Finsche luehtmacht verliezen leed Reeds vóór het begin van het Sovjetoffensief viel een ge concentreerde vijandelijke luchtactie waar te nemen, waarbij de Sovjetvliegtuigen ook de burgerbevolking met de boord- wapenen beschoten. Het D.N.B. meldt: Aan het Italiaan sche front distancieeren de Duitsche troepen zich nu ook van den Adriati- schen kustsector naar het Noorden. De operaties verloopen hier zonder eenigen Duitsche patrouille- en beveiligings- strjjdkrachten hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag kort na midder nacht en opnieuw tegen 2 uur voor de Nederlandische kust tusschen Den Hel der en IJmuiden Britsche torpedo- motorbooten meermalen aangevallen. In twee korte gevechten werden ten Zuiden van Den Helder 1 Britsche tor- pedomotorboot tot zinken gebracht en 3 andere booten doeltreffend beschoten. Aan Duitsche zijde werden geen booten beschadigd en gingen er geen booten verloren. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje laan 3, Tel 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 77S03S; N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3. Tel 330263; Boekhandel «I. B. van Seters jr„ Theresi astraal 108a. Tel. 772444. Het SS-Ersatzkom- mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Lano. storm Nederland, Knegsmarine en de Germaansche FS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden an worden gedu rende de verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Het Roemeensche iegerbericht van 11 Juni luidt: Aan den Beneden-Dnjestr en in Centraal-Bessarabië geringe gevechts- activiteit. Ten Noordwesten van Jassy sloegen onze troepen enkele plaatselijkë aanvallen met succes af. Vandaag in den loop van den ochtend ondernam de Britsch-Amerikaansche luchtmacht een terreuraanval op de steden Giurgiaxu, Fossani en Constanza. In woonwijken ontstond schade. De burgerbevolking leed verliezen. Verscheidene viermotorige vij andelijke vliegtuigen werden neergescho. ten. Bij onze Vrijwilligers. Vastberaden wordt de vijande lijke aanval afgewacht (S.S.PK. Jarolin-O-H.) Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Evnneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede. Hengelosche- straat 30; en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELOEN. 13.6.44, 812.00 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule. Westerlaan 1; 15.6.44, 812 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 15U.oo uur. Venlo, Deut sches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44, 812.00 uur, Arnhem, Café Royal; 19.6.44, 813.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44, 812.00 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude- gracht 245; 16—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. voeren van reserves, volgens het D.N.B., Noordoostelijke richting over de rivier heen te trekken. Ondanks de hardheid van de gevechten dragen de huidige gevechten in den Westelijken sector slechts het karakter van achterhoede gevechten. Zij beoogen omsingelende bewegingen van den daar snel volgen den vijand te verhinderen. westen van Bayeux en ten Oosten van de Orne, hun tegenaanvallen voort. Een der resultaten van den gevechtsdag is de zuivering van den Zuidoostelijken stadsrand van Caen van enkele nesten van verzet van Britsche luchtlandings troepen. Het geheele stadsgebied van Caen is daarmede weer in Duitsche handen. Opmerkelijk is, dat in het geheele gebied tusschen de mondingen van Ome en Vire sedert den eersten dag van de invasie nog talrijke Duitsche bunker- steunpunten met succes zich handhaven tegen alle overrompelingspogingen. Herhaalde pogingen van de Britten om de bunkerstellingen na felle artillerie beschieting te bestormen, werden afge slagen. De eigenlijke mogelijkheid tot aan land gaan was dus verder beperkt, ---- ----- in hoofdzaak tot de riviermondingen Geallieerd transportschip van van Ome en Vire en een smallen sector van het bruggenhoofd, waar eenige Duitsche batterijen door het vuur van zeer zwaar scheepsgeschut zijn uitge vallen, zoodat hier een smalle lacune in den Atlantischen Wal is geslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het labdingshoofd in Normandië is de toestand in groote trekken onveran derd. Leemten in het eigen front werden gesloten. Alle i- gingen van den vijand om tusschen Caen en Bayeux naar het Zuiden en ten Noorden van de monding van de Vire in de richting van Cherbourg terrein te winnen mislukten. Alleen Ca rentan ging na harden strijd verloren Aan de kust ter weerszijden van St. Vaast. ten Oosten van Cherbourg, hield de artilleriestrijd met deelen van de vijandelijke vloot aan De vijandelijke aanvoer lijdt vooral als gevolg van de dappere onvermoeide nachtelijke aan vallen van onze torpedomo’orbooten on ophoudelijk zware verliezen Luchtmacht en marine hebben ondanks den door den vijand aanzienlijk versterk ten afweer 3 vracht- er. transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 37.000 brt in den grond geboord. Drie andere groote schepen met een gezamenlijken inhoud van 27.000 brt en 1 torpedojager werden zwaar beschadigd Bij uiterst ongunstige weersgesteldheid hebben groepen torpedomotorbooten op nieuw een verrassenden aanval gedaan op een formatie vijandelijke Kruisers en haar bescherming en daarbij 2 torpedotreffers geplaatst. De vijand heeft gisteren Doven het invasiefront en de bezette Westelijke ge bieden 17 vliegtuigen verloren. In Italië lag het zwaartepunt van de gevechten aan het front tusschen de kust van de Tyrrheensche Zee en het Meer van Bolsena. Na een harden strijd slaagde de vijand er in aan weerskanten van het meer terrein te winnen. Aan het OoAelijke front ondernamen de bolsjewieken plaatselijke aanvallen ten Noordwesten van Jassy, in het voorter rein van de Karpathen en in het gebied ten Zuidoosten van Ostrow. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. Ook in den afgeloopen nacht werd de bestrijding van den bolsjewistischen aan voer met succes voortgezet. Door gecon centreerde aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen op de stations Kasatin Fastow en Kief-Darniza werden groote hoeveelheden aangevoerd materiaal ver nietigd, de spoorweginstallaties werden grondig verwoest. Bij aanvallen van sterKe formaties Ame. rikaansche bommenwerpers op het Boel- gaarsch-Roemeensche gebied werden door strijdkrachten van de Duitsche. Roemeen sche en Boelgaarsche luchtverdediging 18 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen op Berlijn.. Een vijandelijk toestel werd neergeschoten. Finsche Weennachtberichten Op de Karelische landengte begon de vijand in de vroege ochtenduren van Zaterdag opnieuw zijn grooten aanval, ondersteund door een uiterst sterk ar tillerievuur en sterke mchtstrijdkrach- ten. Tijdens de hevige gevechten, die den geheelen dag en nacht onvermin derd voortduurden, gelukte het den vijand, door het Westelijke deel van onze stellingen op de Karelische land engte heen te dringen, waarbij hij zware verliezen leed aan menschen en materiaal. De gevechten duren onafge broken voort. Op de Aunus-landengte en de landengte van Maaselkae werden op vier plekken kleine vijandelijke afdee- lingen verdreven. Op de Karelische landengte schoten onze jachtvliegtuigen en de luchtafweer 32 vijandelijke ma chines neer. Het Finsche Weermachtbericht van be den luidt als volgt: In het Westelijke deel van de Karelische landengte woedden de bijzonder hevige gevechten den geheelen dag en den ge heelen nacht door. In den sector Vam- melsuu viel de vijand, door pantserstrijd- krachten ondersteund meermalen onze versterkte stellingen aan, maar deze aan vallen werden afgeslagen. Drie vijande lijke tanks werden vernield. Het hevigst woedde de strijd ten Zuidoosten van Ki- vennapa, waar de sterke vijandelijke aan- valsstrijdkrachtcn zware verliezen leden en waar op zijn minst 15 tanks werden vernietigd. Op de landengte van Aunus drong een stoottroep de vijandelijke stelling binnen en liet 8 kazematten in de lucht vliegen, vestigd^ heeft, moet duidelijk worden In de richting van Rukajaervi heeft een verkenningstroep een vijandelijke verken- ningsafdeeling van 10 man in de pan ge hakt. Op de Karelische landengte heeft de luchtafweer gisteren 5 vijandelijke jagers en 1 bommenwerper neergeschoten. Vooral in het gebied var het Ameri kaansche landingshoofd, dat op den Oostelijken oever van de Viremonding bij Isigny begint en langs de Oostkust van het schiereiland Cotentin naar het Noorden loopt tot ter hoogte van Quine vilie, zijn omvangrijke nieuwe contin genten aan land gezet, die aanzienlijke hoeveelheden zware wapens met zich voeren. Tusschen Montebourg en Quine vilie gingen de Amerikanen gisteren met sterke, door pantserwagens ge steunde formaties, tot den aanval over in de richting van Carentan, welke plaats nog steeds in Duitsche handen is, hetgeen voor de invasietroepen des te onaangenamer is, omdat van hieruit de landingen in de Vire-baai nog steeds gestoord en belemmerd worden. Andere Amerikaansche formaties gingen tege lijkertijd van Isigny uit in over het al gemeen Zuidwestelijke richting, zonder dat zij er tot dusver in zijn geslaagd successen te behalen. Hier teekent zich duidelijk het voornemen der Geallieer den af. om over het geheele schier eiland tot aan de Westelijke kust op te rukken en het dan naar het Zuiden af te grendelen, om dan het schier eiland rustig van Duitsche verdedi- gingsstrijdkrachten te zuiveren en het tot een belangrijke basis voor de twee de phase der invasie te kunnen ver sterken. Alles bij elkaar genomen heeft Mont gomery waarschijnlijk met de in den loop van den vorigen nacht en van gisteren gelande contingenten tot dus ver ongeveer 20 divisies in het invasie gebied in den strijd geworpen, waarvan echter 7 A 8 divisies reeds als min of meer zwaar geteisterd kunnen worden beschouwd. met behulp van landingsschepen en gewone landingsbooten niet meer voldoende is om de verliezen aan te zuiveren. Derhalve worden thans door de Geallieerden reeds tot troepéntransportschepen verbouwde groote passagiersschepen gebruikt hoewel voor het lossen van deze schepen nog geen havens ter beschikking staan. Het eerste schip van dezen aard werd in den vorigen nacht in het zeegebied van Grandcamp het offer van een Duitschen luchtaanval. Dit voormalige passagiersschip van 20.000 brt. nad verscheidene duizenden soldaten aan boord, die ten tijde van den aanval dicht opeengedrongen aan dek stonden. Een groot deel der soldaten, die aan den bommenhagel ontkwamen, geraak- het zog van het kapseisende schip en verdronk zoodat slechts zeer weinigen dezen aanval overleefden. De Geallieerden hebben sedert 6 Juni, het begin van de invasie, aan de Nor- mandische kust, alleen aan tot zinken ge brachte schepen, behalve de 2 kruisers en 4 torpedojagers, 29 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 107.000 brt. en talrijke landingsvaartuigen verloren Met deze schepen verloren vele duizenden zeelieden en soldaten het leven. Voorts zijn de laatste 24 uur op zijn minst HO Geallieerde vliegtuigen omlaag geschoten Ook de Duitsche luchtmacht voert met succes strijd tegen de Geallieer de invasievloot O.a werd in den mond van de Seine een groot passagiersschip van 8000 tot 10.000 brt. tot zinken ge bracht. Honderden Britsch-Amerikaansche soldaten sprongen in het water, doch zul len vermoedelijk meerendeels met hun schip de diepte zijn ingegaan Ook ver schillende andere vaartuigen werden ver nietigd of beschadigd De speciale luchtvaartcorrespondent van ïnterinf meldt, dat Duitsche gevechtsvlie- gers, die in den afgeloopen nacht weer opereerden boven de Seine-baai, een Ge allieerd troepentransportschip van 7000 brt. tot zinken hebben gebracht. Een groot Geallieerd transportschip van minstens 9000 brt. werd door bomtreffers zwaar be schadigd en toonde, toen de Duitsche vlie gers vertrokken, zware slagzij en regenbuien wederom een Bij de komende uitreiking van bonkaar ten worden de inwoners van den Haag en de randgemeenten Voorburg en Rijswijk (Wassenaar uitgesloten) van vischkaarten voorzien. De regeling, waarbij ieder zal kunnen krijgen wat hem toekomt en die het vormen van lange rijen van wachten den voorkomt, zal dan eindelijk werkelijk heid worden. Uitgereikt zullen worden bonkaarten in 6 verschillende kleuren, h.l rood, paars, blauw, groen, bruin en grijs, gespreid over de geheele gemeente zoodat dus 1/6 der bevolking (voor den Haag beteekent dat‘dus ongeveer 75.000 personen) telkens een andere kleur kaart krijgt Deze bon. kaarten zijn genummerd van 01—12 Indien er voldoende visch aangevoerd wordt om den van een bepaalde kleur voorzienen personen visch te verschaffen» wordt tijdig bekend gemaakt, dat er biiv 1 pond visch VprtlrrH'rV'- - de roode vischkaart Een volgenden keer wordt dan bon 01 van 'de paarse kaar» geldig verklaard, enz., om nadat ieder zijn beurt heeft gehad tenslotte weer aan te komen op bon 02 van de roode kaart De huisvrouwen kunnen zijn. De vischkaart is erl vijandeJijken druk. In het Oostelijke en Centrale deel van het front kwamen, afgezien van plaatselijke gevechten, geen gevechten van beteekenis voor. De voornaamste druk der Amerikaansche pantserforma ties is gericht op den Westelijken sec tor met het zwaartepunt tusschen de Thyrreensche Zee en den middenloop van den Tiber. In het Maremma-bekken forceerde de vijand de overgangen over de Foria en ten Noorden van Viterbo drong hij door naar het Bolsena-meer. Aan den Tiber ontstonden, evenals en kele dagen geleden, bij Magliano zware gevechten, toen de vijand probeerde in Symphonic van bloed en vuil De gevechten bij de Amerikaansche lan ding op het schiereiland Cotentin waren een symphonie van bloed en vuil, aldus de Londensche correspondent van Afton bladet in een bericht, waarin hij gewag maakt van de zware Amerikaansche ver liezen bij de invasie. De gevechten, zoo schrijft hij. raasden van Dinsdagochtend 6 uur tot Woensdag middag ononderbroken voort. De Ameri kanen hadden het ongeluk bij hun lan dingspoging juist op een Duitsche divi sie te stooten. die een anti-invasiema- noeuvre hield. Diegenen, die het over leefden, konden alleen nog maar stame len: „Dat was een hel, een ware onver- valschte hel. Het was eer, verschrikkelijke droom van uiteengereten lichamen, die door mijnen in de lucht waren geslin gerd, van zinkende booten en angstaan jagende. gierende ontploffingen, een sym phonie van bloed en vuil”. Levende en doode lichamen werden door het gewel dige Duitsche afweervuur in de lucht ge slingerd, dat ook gericht was op de invasiebooten. die water maakten. Velen verdronken, anderen slaagden erin het strand te bereiken en op ,de rotsen te klimmen, waar zij echter waarschijnlijk door granaatscherven zijn getroffen De lijken liggen in lange rijen aan het strand, want men had geen tijd ze te begraven. Het strand vertoont overal angstaanjagende sporen van den strijd en van den chaos. Helmen, gefrankeerde brieven, schoenen kleedingstukken, siga retten, alles ligt in een grooten rommel- boel door elkaar. Er liggen groote sta pels reddingsgordels. Hier en daar liggen koffers, waarvan de deksel is openge sprongen. Tandenborstels en handdoeken liggen overal op het strand verspreid. En tenslotte ziet men granaattrechters en kuilen, die de mannen hebben gegraven voor hun eigen veiligheid. Bekendmaking Naar de Höhere SS und Poli zei- führer „Nordwest" bekend maakt, heeft het Polizeistandgericht in Amsterdam de volgende Nederlanders ter dood veroordeeld 1. den beeldhouwer Gerrit v, d. Veen, uit Amsterdam, geb. 26.11.1902; 2. den onderwijzer Paul Guermonprea, geb. 28.12.1908, zonder vaste woonplaats; 3. den beeldhouwer Johan Limpets uit Amsterdam, geb. 2.8.1915; 4. den danser Karei Pekelharing, geb. 6.4.1909, zonder vaste woonplaats. De veroordeelden waren lid van een organisatie van weerstand, die in 1942 m het leven was geroepen en over een groot deel van Nederland was verspreid. De veroordeelden v. d. Veen en Limpets hadden een voor illegaal levende kunste naars bestemd opruiend tijdschrift uitge geven. Van der Veen had sedert 194- een bureau ter vervaardiging en uitreiking van persoonsbewijzen voor ondergedoken personen gehouden. Limpets had van het begin van 1943 af tezamen met den ver oordeelde Pekelharing een groep jonge mannen om zich verzameld aan wie op dracht gegeven werd tot het uitvoeren van overvallen op distributiekantoren en op Nederlandsche politie-ambtenaren. De groep werd voor haar daden van terreur telkens door Limpers voorzien van wa pens en munitie. De veroordeelde v. d. Veen heeft deel genomen aan den gewapenden overval op het Bevolkingsregister van Amster dam in Maart 1943 Hij heeft deelge nomen aan den gewapenden overval op de Algemeene Landsdrukkerij in den Haag op 29 April 1944. waarbij formulie ren van persoonsbewijzen geroofd zijn. Guermonprez en Limpers waren betrok ken bij den springstofaanslag op de Electro Zuur- en Waterstoffabriek in Amsterdam-Noord op 31 Maart 1944, be nevens bij de mislukte gewapende over vallen op het distributiekantoor te Am sterdam in de Borgerstraat op 12 Jan. en 12 Maart 1944. De veroordeelde Limpers, die nog op overvallen bovendien de moorden, waartoe door de organisatie van weer stand was besloten op personen, die open bare functies bekleedden en hij had de uitvoering der moordaanslagen mogelijk gemaakt door den daders de noodiee vuurwapens ter beschikking te stellen. De veroordeelde Pekelharing heeft ~<et het hem door Limpers verstrekte wapen een moord gepleegd Limpers heeft den veroordeelde Pekelharing een lijst met minstens 6 namen van personen doorge geven die vermoord moesten worden. De veroordeelden v. d. Veen, Limpers en Pekelharing hadden bovendien gepoogd een vrij groot aantal gewapende over vallen te doen op Nederlandsche gevan genissen om terroristen, die door da Duitsche Sicherheitspolizei gevangen ge nomen werden, te bevrijden. De doodvonnissen, die overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de bescherming der orde geveld zijn wegens voortgezette sabotage en onbevoegd bezit van vuurwapens en munitie, zijn na on derzoek van de gratiekwestie voltrokken. Tweede distributiestamkaart bij verhuizing Zooals bekend, worden de tweede disfri- butiestamkaarten per gemeente verstrekt aan degenen, die in het bevolkingsregister zijn opgenomen en zijn zij slechts geldig binnen den distributiekring, waartoe de gemeente van uitgifte behoort. Dit brengt mede, dat bij verhuizing steeds een nieuwe distributiestamkaart in ontvangst moet worden genomen. Personen, die gaan ver huizen, moeten hun distributiestamkaarten aanbieden aan den distributiedienst van de gemeente, waaruit zij vertrekken. Met het bewijs van inlevering is dan in de gemeen, te van vestiging een nieuwe, voor die ge. meente geldige, tweede distributiestam kaart te verkrijgen. Degenen die reeds verhuisd zijn, zonder de tweede distributiestamkaart in de ge meente van vertrek te hebben ingeleverd, dienen dit thans onverwijld alsnog te doen door de kaart aangeteekend op te zenden aan den distributiedienst van vertrek. Het adres, waar de rechthebbende zich ge- ver- meld. Hierbij wordt erop gewezen, dat in de gemeente van vestiging pas een nieuwe kaart wordt verstrekt, wanneer men in het bevolkingsregister van die gemeente is opgenomen. Zij, die afkomstig zijn uit den distri- butiekring Ooltgensplaat moeten in afwijking van het bovenstaande onver wijld hun in dien kring uitgereikte tweede distributiestamkaart aangeteekend opzen den naar het Centraal Distributiekantoor, Nieuwstraat 33 te Zwolle. Zij dienen hun tegenwoordige adres daarbij duidelijk op te geven. In verband met het in gebruik stellen van de tweede distributiestamkaart wordt aan alle personen die na verhuisd te zijn nog geen stamkaart hebben, geldig ir. de eemeente van vestiging, in hun eigen be lang aangeraden, zoo spoedig mogelijk aan het bovenstaande te voldoen. plaatsen binnen te dringen, :t Noorden moesten distanciee- het oogenblik bevindt zich ech- van den Orne- Duitsche con- ïnterinf. meldde d.d. 11 Juni, dat de Geallieerden een aanval op Caen van plan zijn. Zaterdag werden, zooals reeds gemeld, achter de Britsche linies ten Noorden van Caen vrij sterke lan dingen van personeel- en materiaalaan- voer waargenomen, dat met vracht- zweefvliegtuigen was aangevoerd. Des nachts werden ook ten Zuiden van Caen tot achter de Duitsche linies vrij sterke formaties valschermtroepen -neergela ten. daar gelijktijdig het hier aanwezige Britsche legercommando in het gebiea ten. Daar gelijktijdig het hier aanwezige een nieuw zwaartepunt door concentree- ring van een vrij sterke pantserforma- tie heeft gevormd, neemt men aan, dat het Geallieerde opperbevel zich in het bezit van deze stad wil stellen. Hoe gevoelig de invasie gestoord wordt door het wegnemen van den Ora- telijken oever van den Ornemond blijkt uit de omstandigheid, dat de Britten genoodzaakt waren, gisteren met een sterke pantsereenheid naar den O0®1®' lijken oever te trekken en van het Zui den uit op den Duitschen versperrings- gordel los te stormen, dien Duitsche grenadiers van het Noorden uit tusschen de kust en de rest van een in het Bois-de-Bavent aanwezige Britsche ge vechtsgroep gelegd hadden. Na vele even vergeefsche als met verliezen ge paard gaande aanvallen, waarbij 24 pantserwagens werden vernietigd, ge lukte het de Britsche gevechtsgroep 2 plaatsen binnen te dringen, zoodat de Duitsche strijdkrachten zich enkele k.m. naar het I ren. Op 1—- ter de Oostelijke oever mond nog altijd onder trole. Aanhoudende stormen activiteit in de lucht in het Normandië. De Du’t" zetten op verschillende Plaatsen, b.a. in de streek ten Noord-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1