DOORBRAAK OP COTENTIN MISLUKT No. 18818. Duitsche luchtmacht den aanval Dinsdag 13 Juni. 1944. in het Keuringen De toestand aan invasiefront I Het Weermachtbericht KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN STADSNIEUWS EERSTE STADS ED. BINNENLAND SPORT Hevige luchtgevechten ONDERWIJS HET ITALIAANSCH STRIJDTOONEEL VERDUISTEREN Van 22 tot 5.15 uur Luchtaanval op Keulen In Ned.-Indië geïnterneerde burgers Sportrevue Luchtgevechten boven de Alpen BURGERLIJKE STAND Uitreiking distributiebescheiden De strijd tegen den aanvoer Beslissende worsteling bte/W) -> 22'^ Afri V" - r IIAAGSCHE COURANT 1 4 den. zijn afgelast Berlijn te De Bij onze Vrijwilligers. Nauwkeurig Leusderweg. Maan: 13 Juni L. K. De A.N.P.-correspor.dent meldt: De Britsche en Canadeesche troepen tusschen de monding van de Ome en de Vire hebben thans de verbinding tot stand gebracht met de Amerikaansche strijdkrachten ten Noorden van Caren- tan, zoodat thans ongeveer 80 K.M. van de kust in handen der Geallieerden is. pens, groote Duitsche luchtverdedigingsstrijdkrach- ten hebben kort na middernacht den strijd aangebonden met Britsche bommenwer pers, die in verscheidene groepen boven West-Duitschland opereerden en onder andere bommen wierpen op woonwijken van Keulen. Nachtjagers en luchtdoel- artillerie konden een aantal vijandelijke vliegtuigen neerhalen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: OPLICHTING TEN NADEELE VAN DEN NED. VOLKSDIENST: Wegens oplichting van den Ned .Volksdienst tot een bedrag van 4170, heeft de Haagsche rechtbank den 41-jarigen kantoorbediende E. K. van S. veroordeeld tot een jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief De officier van Justitie had twee jaar en zes maanden geëischt. GOUDEN ECHTPAAR: 20 Juni a s. hoopt het echtpaar F. H. Drioel en A. H. Drioel. Smit, v. Dijckstraat 256. zijn 50-jarig hu welijksfeest te vieren Morgen zal in de Hervormde kerk te Loosduinem (Willem III-straat) een orgelbespeling worden gegeven door Henk G. van den Berg, m.m.v. Johanna de Geus zang. Het programma vermeldt o.a. werken van Bach, Handel en Reger. De finale om den N.V.B. voetbalbeker tusschen Willem 2 en Groene Ster te Eindhoven welke wedstrijd door Willem 2 met 92 werd gewonnen. De voorzitter van den Nederlandschen Voetbal Bond, Karei Lotsy, overhan digt den aanvoerder van Willem 2, Mes. den beker (C.N.F.-J. Zeylemaker) BRANDSTOFFEN KOOKDOELEINDEN Abusievelijk is vermeld, dat bon 22 K.F. van de kookkaart U 405 van 1 Juni tot en met 1 Juli recht geeft op één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artikelen van 1 J u n i tot en met 31 Juli a.s. van Narwa verscheidene Zij werden BOKSEN DORUS ELTEN WEER KAMPIOEN: Do- rus Elten heeft gisteravond te Rotter dam revanche genomen op Rinus de Boer en daarmede het zwaargewichtskampioen- schap opnieuw op zijn naam gebracht. Het is geen strijd van groot formaat ge worden, al toonde Elten zich agressiever dan in de twee vorige ontmoetingen om den titel. Tot en met de 10e ronde wis selden de kansen nog al eens. Er dreigde match nul en Elten begreep dit nog tij dig. In de laatste 2 ronden zette hij alles op alles, en daarmede bereikte hij het beoogde resultaat: hij won op punten. Bep Diessen hield het tegen Jan do Bruin niet langer uit dan tot in de 4o rondetoen werd hij door een gevaar lijken rechtsche getroffen £i Lich oef. M O. StaatsexamenGe slaagd de dames H Repelius. Groningen. N. de Vos. Rijswijk (Z.H.). J. E. Beie- rinek. den Haag. L. J. Schuller, den Haag. C. P. IJ Houtmortels. Maastricht H.B.S. met 5-j. c. A. en B. Raam straat. Wis- en Natuurk. afd. Gesl.J. J. Andriaansen, L. J. Barnhard. E. Ger- stel, B. Kennedy, C. J. de Mooij, P. S. Veerman, P. Visser, V. Willems, F. J. M. Berntsen. W. Brand, H. du Cloux, R. Th Escher, J. I. L. Herreijger, F. J. Knieriem, H. M. lups, C. Chr Nonhebel, C. Ouwehand, J. C. H. Perizonius. G. Ro sier, A. Schermel, J. H. Schollaardt, F. Smol, F. G. Tinbergen R. K. Lyceum meisjes. Afd. Gym- Interinf meldt d.d. 12 Juni: Na aanvan kelijke successen, die den vijand in het bezit stelden vaii de plaats Carentan en hem tegelijkertijd uit het Oosten de vor ming van een klein bruggenhoofd over de Vire ten Zuiden van Isigny mogelijk maakten, bleef de aanval der Ameri- kaansch-Britsche pantsereenheden echter wederom liggen in het Duitsche afweer vuur. Ondanks de ongewoon zware ver liezen, die zijn troepen reeds in de ge vechten van gisteren aan menschen en wapens hadden geleden, is het Mont gomery niet gelukt het schiereiland Co- tentin In algemeen Westelijke richting te doorstooten, zooals zijn Bedoeling was. Hoe grooten prijs de Britsche bevelheb ber er op stelde in het aangegeven ge bied een vrij groot operatief succes te behalen, blijkt o.m. uit het feit, dat ook de zware Amerikaansche pantserforma- ties uit het gebied van Montebourg tegen Carentan in het veld werden gebracht. In verband met de geschetste invasie- voornemens stonden ook de opmarsch- bewegingen, die de Britten in het gebied van Balleroy (ten Z.W. van Bayeux) gis teren ten uitvoer legden. Het kwam hier echter nergens tot gevechtshandelingen van eenigen omvang. Intusschen is toch wel duidelijk, dat de voornemens der Geallieerde leiding er naar uitgaan zich zoo mogelijk ook in het bezit te stellen van de stad St. Lo, teneinde hier over de Midden-Vire heen in algemeen Wes telijke richting te kunnen oprukken. Het is den Anglo-Amerikanen in het geheele invasiegebied nergens gelukt verder te komen dan de draagwijdte van hun groote slagschepen in de Seine- baai. Boven Normandische kust Tot gistermiddag waren vrij sterke for maties Duitsche jagers in den strijd ge worpen voor vrije jacht- en versperrings- vluchten boven de Normandische kust. Daarbij ontstonden gisterochtend bij aan- valsoperaties van Britsch-Amerikaansche jachtbommenwerpers en laagvüegende toe stellen felle botsingen. .Vooral boven het front bij Caen kwamen hevige luchtge vechten voor. Hier en daar breidden de luchtduels zich tot luchtslagen uit. De Duitsche jagers streden tegen een nume rieke overmacht, doch zij dreven de vijandelijke formaties herhaaldelijk terug. De vijand probeerde door versterking van het aantal jagers de overhand te krijgen, doch de Duitsche vliegers slaagden er overal in de overhand te behouden. Tij dens deze gevechten waren Duitsche slag- vlieg tuigen en jachtbommenwerpers in den strijd geworpen voor aanvallen in scheervlucht op vijandelijke pantsercolon- nes en haar achterwaartsche opslagplaat sen. Na voltreffers ontstonden branden en ontploffingen. Door mitrailleurvuur wer den vijandelijken infanterieeenheden. die waargenomen waren, zware, bloedige ver liezen toegebracht. In den afgeloopen nacht werden boven *t gebied van de Seine en Noord-Fra-ikrijk minstens 21 4-motorige bommenwerpers neergeschoten. Voltreffers kwamen neer op 2 transportschepen met een tonnage van meer dan 12.000 ton De Britsche en Amerikaansche verliezen aan vliegtuigen bedroegen in. den loop van 12 Juni 42 ma chines, in hët bijzomder jachtbommen werpers. Transportschip getorpedeerd Duitsche motortorpedobooten waren ook in den nacht van 11 op 12 Juni in het Westelijke deel van de Seine-baai aanwezig om den invasieaanvoer te belemmeren. Ondanks de zeer ongunstige weersomstan digheden en den krachtigen vijandelijken afweer torpedeerden zij ten Noordoosten van het schiereiland Cotentin een Britsch- Amerikaansch transportschip van 10.000 brt. Voorts plaatsten zij torpedo treffers op een formatie Geallieerde kruisers, welke transporten beschermde. Als gevolg van den in actie komenden krachtigen vijande- i. lijken afweer konden geen verdere waar nemingen worden gedaan. Tijdens de nachtelijke gevechten van Duitsche torpedomotorbooten, die den vijandelijken aanvoer aanzienlijke verlie zen berokkenden, is ook een Duitsche tor-1 pedomotorboot verloren gegaan. Het vaar tuig geraakte in brand en was niet meer te redden Van S was in de eerste helft van het vorige jaar eenigen tijd belast met de lei ding van de afd. sociale bijstand aan het landelijk kantoor van den N.V D. in welke functie hij o.a. steunaanvragen bo ven 100 moest beoordeelen Hij maakte evenwel misbruik van het in hem gestelde vertrouwen door het fin- geeren van een vrij groot aantal van der gelijke steungevallen en het ten eigen bate innen dezer gelden uit de kas van het stedelijk kantoor den Haag van den N.V. D.. onder het plaatsen van valsche hand- teekeningen. Boksen: Op 9 Juli zal de Belg Karei Sij9 zijn Europeeschen zrwaargewichttitel te Hamburg verdedigen tegen den Duitscher Jean Kreitz. Lawntennis: In de le klasse der competi tie legde N. Marlot Club beslag op hefi kampioenschap van afd. II met 10 pnt. uit 5 ontmoetingen. Schermen: Hier ter stede is een handi- capwedstrijd om den Ter Weer-wissel- beker gehouden. Winnaar ‘werd H. Ter Weer met 824322. J. v. Jole met 7—20—32; 3. A. Witmans met 7—22—32 4. J. de Rooy met 62429; 5. mej. F, Zeevenhoven met 52529. Wielrennen: Te Leuven won van Dijck een kermiskoers van 150 km voor Jacobs en Poels. Onze landgenooten Mostert er» Peeters werden resp. 13e en 14e. Laatst genoemde had een minuut voorsprong toen hij een lekken band kreeg en aldu^ achterstand opliep. Duitsche noodploegen tot berging van omlaag geschoten vijandelijke vliegers, die reeds een groot aantal van deze pi loten uit het onherbergzame terrein heb ben geborgen, zijn in het gebied van de Karawanken en de Tauern in vollen alarmtoestand. aangezien het in deze streek hedenochtend tot lucht gevechten van Duitsche jagers tegen Amerikaan sche formaties bommenwerpers is ge komen. Bovendien is door doeltreffend afweervuur een aantal viermotorige bom menwerpers getroffen. KAMERMUZIEKAVOND RESIDENTIE ORKEST: De laatste kamermuziekavond van het Residentie-Orkest vindt mor gen in Diligentia plaats. Geconcer teerd wordt door het Haagsch Blaaskwin. tet bestaande uit: Jan Prins, fluit; Jaap Stotijn. hobo; Jaap v. Cr Louis Stotijn, fagot; Casparus van Leeu wen, hoorn en met medewerking -Van Frans Welter, bas-klarinet. Ten gehoore gebracht wordt: 1. W. A. Mozart. Diver timento voor hobo, klarinet en fagot; 2. C. Nielsen, Quintet op. 43; 3. L. Janacèk. Suite „La Jeunesse” voor kwintet met basklarinet; 4. J. Röntgen, Trio voor fluit, hobo, fagot; 5. C. Oberstadt, kwin tet. BEVALLEN: M. J. de Haan geb. Groe- newegen, d. J. Matser geb. Frikken, z. C. P. Smit geb. van den Belt, z. A. C. W. Roeten geb. Roodhuijzen, d. E. Pranger geb. Pranger, d. N. Noord- huis geb. Smit, z. M. J. P. Waithen geb. Kaffa, z. A. M. F. Grundeken geb, Knezak, z. W. Muller geb. Meeuwis sen, d. C. M. Rombouts geb. Rutter^ d. L. Toet geb. van der Wijk, d. A. E. Wubben geb. Zoons, d. J. C, Veldhuizen geb. Wildenberg, z. G. M. van Dijk geb. van Noort, z. F. van den IJssel geb. Bos, z. B. H. de Vries geb. Krasenberg, d. M. A. van Dokkum geb. van Velsen, d. E. A. M. Thies geb, van de Weg, z. J. Woudstra geb. van Gils, d. K. Korving geb. Harteveld, r z. S. E. J. van Bergenhenegouwen geb, ÓpstaL "klarinet; Barning, d. M. A. Balm geb. Scholten, z. P. M. van Onna geb. Vlak, d. J. B. M. de Haas geb. Hesselmann. z. E. Deurloo geb. Wennink, z. F. J. C, in ’t Zandt geb. van Oijen. d. J. C, Ros geb. Post, d. C. A. G. Tims geb, Mohr, z. E. M. de Bruijn geb. Haring, z. S. W. Rijsdijk geb. Brocaar, d. W. Roseboom geb. de Bas, z. P. van Leeuwerden geb. van Valen. d. H. W, de Lange geb. Louwerens, z. H. M. Lazet geb. Wageveld, z. E. Muns geb, Bagchus, d. C. A. Visser geb. Mitter- treiner, d. K. Vrijbloed geb. Levering, z. A. van der Bosch geb. van Harten, z. G. Jongeneel geb. Joostema, d. A. C. Kriek geb. Schrover z. J. J. M. van der Waart geb. van Dijk, d. W, M. van Dalen geb. Planken, z. M. C, Osnabrug geb. Olivier d. T. E. Stuk kien geb Smits, z. G. M. van de Garde geb. Dorja. d. OVERLEDEN: J. Dooge, ongehuwde man, 24 j. J. J. Simonis, ongehuwde vrouw, 37 j. A. J. v. Driel, weduwnaar van H. W. Permentier, 77 j. R. van Uffelen, zoon. 10 weken. J. Meijer, man van C P. Korf de Gidts, 67 j. T. H, van der Maarel man van A. A. Hoffman, 67 j. M. van der Plas, weduwe van W. H. T. Harloff, 73 j. J. P. Dane, vrouw van G. de Jong, 11 j. P. Plas, man van W. Leder, 31 j. J. Korting, weduwnaar van A. van Diemen, 83 j. J. E, Bretz, ongehuwde vrouw, 64 j. H. J. Barends, man van A. C. J. Wielemout. 68 j. S, F. van Putten, dochter, 11 dagen. A. K, P. Winter, vrouw van P. A. van de Ven, 53 j. J. Pieterse, weduwe van C van Bodegom, 75 j. H. E. Hakkaart, vrouw van P L. van der Meijden, 80 j. C. F, Hilversum, weduwe van C. J. M. Matla, 70 j. 1. J. Hessing, zoon, 19 dagen. A. J. Kuijpers, weduwnaar van W. J. Kuis pers, 90 j D. B. Otten, man van H. A, A. Lagerweij, 63 j. M, C. M. de Haan, dochter 12 uren. I zich door het forceeren van de voordeur, tewerkstelling, kunnen zich eveneens aan- I toegang verschaft in een woning in de I Zuilingstraat. De bewoner, de 43-jarige I koopman G. H. was juist bezig spiritus I met behulp van een filter en houtskool te ontkleuren. De bedoeling heeft voorge zeten de alzoo verkregen vloeistof, als „jenever” van de hand te doen, H. had aan twee bezoekers ieder een .borrel” geoffreerd tegen betaling van 0.30 per glas. Dit gelegenheid geven tot „gebruik ter plaatse” zal hem eveneens duur te staan komen. In dezelfde straat heeft men nog een bezoek gebracht aan de woning van den koopman S. v. d. E. in wiens keuken een flesch werd gevonden die gedeeltelijk met ontkleurde spiritus was gevuld. In beide gevallen is het gevondene in beslag genomen NOTARISBENOEMING Bij besluit van den secretaris-generaal van Justitie is I P. F D. de Valk, cand.-notaris alhier. Het Nederlandsche Roode Kruis ont- ving wederom opgaven van in Neder- landsch-Indië geïnterneerde burgers van 'Nederlandsche nationaliteit. Van de na- volgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe- trekkingen of van andere belanghebben den hier te lande niet worden opgé- spoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en be roep. Cambier, J J. A. 18 student; Camu G. C. 56 werkzaam bij een mij.; Canter- Visscher, T C E. W. 53 schoolhoofd; Caron, W. K. D. J. 54 gepensionneerd; Casemier. Bouke 27 schilder; Cats. Epeus 54 tyerkzaam bij een mij.; Cats, J. 46 werkzaam bij slagersbedrijf: Daalende Nel, D. G. van 54 beroep onbekend: Dal. P. C. L. 56 gepensionneerd; Dam, F. A. 29 leeraar; Damme, A G. J. 49 werk zaam bij een mij,; Damme, W. C. J. F. 47 werktuigkundige; Dammers, Nicolaas 53 gepensionneerd; Daniels. G. A. 40 em ployé petroleum mij.; Darphorn, Corne lls 35 ingenieur machinefabriek; Deckers L. A 52 schilder; Deedcr, Jozef 30 beroep onbekend: Deeleman, Frits 39 werkzaam bij hoofdfiliaal; Dekema, H. E. 58 han delaar; Dekker-Marinus, Johannes 54 di recteur; Dekkers. A. 59 verpleger; Dek kers, J. G W. 58 werkzaam bij meubel industrie; Delft-Adriaan, Joseph van 58 werkman; Delft. K. F. van 51 school hoofd; Delvoye, J. J. 53 leeraar; Dirksen. R. L. 47 werkzaam bij een mij.; Dussel- dort, Carles van 56 portier; Gabrielse. L A. 22 zonder beroep; Galen, F. A. van 52 werkzaam bij hotelbedrijf; Camping. Egbert 19 scheepskapitein; Gast, C. de 33 machinewerkman; Geen-en, Willem van 58 gepensionneerd; Geeve. W P. 54 ma chinewerkman; Geissel, H. H. 57 winke lier; Geist, M. J. 58 schilder; Geisterfer. J. M, 47 directeur van een mij.; Gelder, Jacob van 58 werkzaam bij een zieken huis; Gelderen, J. P. van 53 inspecteur van een mij.; Geldre, J van 52 ambte naar; Gennip, H. J. van 18 student; George, N. W. F. 58 hot.eig.; Gerber. Carel I 56 gepensionneerd, Gerber, C. T 39 hoteL eigenaar, Gerdingh, Gerrit 36 reparateur, Gerretsen, W. J. 38 inspecteur. Gerrit, J Z. 26 werkzaam bij een mij., Gerrits, P. 59 I werkzaam bij wasscherijbedrijf, Gerritsen, I F. H. 23 electr. .ingenieur, Gerritsen, Ge rardus 39 ambtenaar. Gerritsen. J. 58 ge pensionneerd, Gesterkamp H. J. 50 hande laar, Geurtsen, H. T. 46 schoolhoofd, Geu ze, Abraham 50 fabrieksexpert. Gezel, J. C. H. 23 employé onderneming, Giesen, R. H. 48 handelaar, Gillissen, C. H. 52 I gepensionneerd, Gimberg, J. P. 59 adminz- I strateur onderneming. Gingnagel, Willem 56 timmerman, Gingnagel Willem 54 civiel ingenieur, Ginkel, Jan van 54 landbouw- consulent, Glaser. G. 53 werkzaam bij cul- I tures, Glopper, J. M. de 51 aannemer. Go din, E. J. 19 student, Godthelp, R. H. 46 I werkzaam bij emigratiebureau, Goldstein, Z. C. 53 gepensionneerd. Gooi Cornelis V. I 54 gepensionneerd, Goudswaard, H. P. 19 student, Gijzen, J. W. B. 59 zonder beroep, Kesveld, A. J. van 46 employé onderne ming, Koch, G. W. 51 militair, Kocke- bacher, E. H. 21 machinewerkman, Kockx. H. F, 55 arbeider, Koek. J. N. J. 64 ambte naar. Koen, Jan 46 politiehoofd. Kok J. A. 40 werkzaam bij café, Kok. Martinus 46 werkzaam bij politie, Kolff, C. G. 62 fa- brieksingenieur, Kolk, J. O. van der 60 jockey, Koneman, Willem. 38 missionaris Konig, F. G. J. 41 machinewerkman. Ko- ning, J. A. M. de 50 klerk, Kooistra. G. 52 werktuigkundig ingenieur, Koopmans, I Tom 41 fotograaf. Kop, Raphael van der 55 I arbeider, Koperberg. R. 46 fabriekshoofd. Koperen, F. F. van 40 assistent. Korf. K. I Roelf 39 waker, Kortenschijl, Johans 47 hoofd, Korteweg. Ary 30 employé bij een machinezaak, Kortleven, Arend, 53 ge- pensionn., Kousbroek. K F 55 missiona ris, Kramer, C. J. 37 kok. Kramer Corne lis 54 geestelijke, Kramer, N. A. C. A. 51 gepensionn Kranen. H R 41 ingenieur I Kranenburg, A. A. 44 schoolhoofd, Leeu wen, N. van 53 militair. Meyer. H. 61 oud- soldaat, Nijman. E. 52 oud-soldaat. Wolfs G. W 57 sergeant Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5de afdeel ing van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Juliana van Stolberglaan 2729,1 alhier, onder opgave van zoo volledig mo- gelijke gegevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN De vijandelijke formaties, die ten Oos ten van de Vire in de richting van St. Lo aanvallen, lijden in den strijd om boer derijen. pantsergrachten en mitrailleur- nesten 'voortdurend zeer gevoelige verlie. zen. Daar het terrein niet geschikt is voor pantserwagens, wordt de aanval voorna melijk door de infanterie ondernomen. Daarbij ontstonden herhaaldelijk verbit terde, door de Britten en Amerikanen ge vreesde man tegen man gevechten. Door een versterkte boerderij werden j'.l. Za terdag 3 Canadeesche compagnies in de pan gehakt. Generaal Eisenhower heeft verklaard, meldt Interinf, dat voor de landingen aan de Normandische kust een vierde deel van de voor de invasie beschikbare troepen in den strijd is geworpen. Hier van uitgaande zou het Geallieerde opperbevel dus nog 3 andere landingen van denzelfden omvang kunnen onder nemen. De Duitsche legerleiding moet natuurlijk met deze mogelijkheid reke ning houden. Was dit niet zoo, aldus militaire kringen te Berlijn, dan zou men het Geallieerde bruggenhoofd in de Seinebaai elk oogenblik kunnen li- quideeren. In het Kanaal hebben scheepsbewegingen op groote schaal plaats, doch het is moeilijk te zeggen, of deze de voorbereiding van nieuwe landingsacties gelden, dan wel als mis- leidingsmanoeuvres zijn bedoeld. pen, zoodat het Interinf meldtIn het gebied ten Wes- -- ten van Caen vielen de Britten gisteren met sterke pantserstrijdkrachten uit Bretteville en Andrieu den geheelên dag de ten Zuiden van beide plaatsen ge legen Duitsche linies aan. doch werden ondanks intensieven steun hunner "Cties door artillerie en jachtkruisers over de geheele linie bloedig afgeslagen. Bij An drieu werden 59 zware en superzware tanks stukgeschoten. Gezien deze mis lukking eener actie, die ten doel had de Duitsche posities ten Noorden van Caen van de linkerfk k af uit de voegen te slaan, bleef ook de voorbereide frontale aanval op Andrieu achterwege Van het Amerikaansche landingshoofd bij Grandcamp meldt de speciale Reuter- correspondent John Wilhelm„Bij de landing op het schiereiland Cherbourg kwamen honderden Amerikaansche infan teristen om het leven tijdens het in bezit nemen van een kuststrook van IJ mijl breed bij Vierville. Een stafarts verklaar de. dat men op het zandige strand onge veer 750 lijken had geborgen, terwijl er waarschijnlijk evenveel door den vloed waren weggespoeld De houding van de Fransche bevolking De psychologische misrekening van de aanvallers in West-Frankrijk met betrek king tot de houding van de Fransche burgerbevolking, is een van de meest ver rassende verschijnselen in dezen oorlog, meldt het D.N.B. Gedurende bijna 4 jaren hebben de Engelschen en later ook de Amerikanen er naar gestreefd het onder- grondsche leger in Frankrijk op het uur van de invasie voor te bereiden. De be volking moest nauwkeurig bepaalde taken op zich nemen om de trefkracht van het •Duitsche leger te verkleinen. Als gevolg van de wreede oorlogvoering in de lucht in de afgeloopen maanden, is evenwel on der de bevolking van Noord-Frankrijk een ommekeer in de stemming ingetre den, die hier en daar een dergelijken graad heeft bereikt, dat men van een uit gesproken pro-Duitsche houding kan spreken. In de hevig omstreden gebieden van Bayeux ec Caen hebben de Franschen in verband met de barbaarsche oorlog voering der Anglo-Amerikanen, die in het geheel geen rekening houdt met de burgerbevolking, vrijwillig hun diensten aan de Duitsche Weermacht aangeboden. Hedenmorgen verklaarde de arts Lenoir, die een uitgebreide praktijk had in Caen, dat zelfs de laatste Gaullist anti-Etigelsch en anti-Amerikaansch is geworden en dat de houding van de Duitsche soldaten, zelfs in gevaarlijke situaties, steeds cor- lect genoemd kan worden. Afhalen Levensmiddelen- en Vischkaart: Morgen Ooststraat en Ruijchrocklaan 8'ZMwe?Oeerste_^h U tweedl^stamkJar't I ledere 8ezond« Nederlander kan zich aan- t stamKaart td teneinde gekeurd te worden voor moet overgelegd worden. K w’affen.SSi sS-Wachtbata.llon in Amersfoort, Landstorm Nederland, HEERLIJKE BORREL! Gisterochtend heb- Kriegsmarine en de Germaansche SS in ben ambtenaren van de invoerrechten en I Nederland. Personen tusschen 19 en 35 accijnzen in samenwerking met de politie, jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de I melden en worden gedurende de verbin tenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de WaffeoSS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; en het SS-Ersatz kommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR OE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- BATAILLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEU RINGEN MELOEN. De Engelschen hebben in den nacht van 10 op 11 Juni getracht hun troepen in het gebied van Bayeux te voorzien van wa- munitie en proviand, welke met vrachtzweefvliegtuigen, de z.g. „Hamilcar" zouden worden aangevoerd. Duitsche nachtjagers echter vielen 7 Ha- milcar-zweefvliegtuigen aan, terwijl zij nog door Britsche bommenwerpers werden gesleept, en schoten ze neer. k oorlogscorrespondent Wolfgang Koerber schrijft, dat na 7 dagen het eer ste stadium der invasie een omvang heeft aangenomen, die reeds thans te kennen geeft, dat hier de hardste worsteling van dezen oorlog, doch vooral de meest be slissende, tot ontwikkeling zal komen. Deze beslissing zal in laatste instantie niet aan de kust zelf, onder het vuur van overmachtige vijandelijke vloten vallen maar diep het land in tijdens een grooten veldslag. Hij wijst vervolgens op de geslaagde functie als golfbreker van den Atlanti- schen wal en op de groote verliezen, die den aanvaller zijn toegebracht, waardoor hij gedwongen was meedoogenloos men schen en materiaal in den strijd te wer- concentratiegebied in Zuid-Engeland met als voornaamste ver trekhallens Portsmouth. Southampton. Poole en Weymouth thans reeds zoo goed als leeggeloopen is, De Engelschen en Amerikanen zijn den slag ingegaan met een waarlijk gigan- I tisch gebruik van menschen en materiaal. Zij heb,ben het beste materiaal van 2 I wereldrijken opgestapeld om het in den I grooten strijd te werpen, waarin zij de I beslissing hopen te bevechten. Tegenover I hen staat de Duitsche soldaat met zijn I vertrouwen in de overwinning en met voortreffelijke wapens uitgerust. De Duitsche soldaat weet, dat hier en op dit oogenblik gestreden wordt om het lot van het vaderland en dat alleen wanneer hij I het uiterste meedoogenloos geeft, de over winning definitief aan zijn kant zal vallen worden de bewegingen van den vijand vastgesteld (S.S.P.K..KristofeAtsch-O.-H.)' 15.6.44, 8—12 uur, den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45- 15—18.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 16.6.44, 8—12.00 uur, Arnhem Café’ Royal; 19.6.44, 8—13.00 uur, Amsterdam, Dam 4; 20.6.44 8—12.00 uur Utrecht Al 1/ LJiain rtnrlanranhl OAK* IK17 On A a Durohgangslager, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 13 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In Normandië trachtte de vijand giste ren met zeer krachtigen en voortdurenden steun van de luchtmacht op talrijke plaat sen zijn bruggenhoofd naar het Zuiden en Zuidwesten uit te breiden. Bijzonder he vig waren daarbij de gevechten in het gebied ten Westen van Caen en ten Zui den van Bayeux. Bij den geslaagden af weer der vijandelijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand leed zware verliezen aan dooden en ge wonden. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij de operaties tegen de vijandelijke lan- dingsvloot bomtreffers op 2 vrij groote vrachtschepen. Boven het invasiefront en het bezette Westelijke gebied werden 76 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten De commandeerende generaal van een legercorps, generaal der artillerie Marcks, de dappere verdediger van het schier eiland Cherbourg, heeft bij de zware ge vechten in de voorste linie den helden dood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de operaties tegen de vijandelijke landing voortreffe lijk geweerd. Bijzonder onderscheiden hebben zich de kustartillerie-afdeelingen van het leger’ 1254, 1255 en 1261, alsmede de marinekustbatterij Marcouf, La Per- nelle en Longues Aan het Italiaansche front viel de vijand gisteren met geconcentreerde ster, ke infanterie- en pantserstrijdkrachten van de kust van de Tyrrheensche Zee tot aan den Tiber aan. Terwijl hij ten Wes ten van het Bolsena-meer eenige intus schen afgegrendelde penetraties kon be werken, werden Oostelijk van dit meer de vijfmaal herhaalde aanvallen na ver bitterden strijd uiteengeslagen. In de centrale Apennijnen en de Abruzzen blijft de vijand onze distancieeringsbewegingen slechts aarzelend volgen. het Oosten mislukten Noordwestelijk van Jassy en in het voorterrein der Kar- pathen verscheidene Sovjetaanvallen. In de zware aanvals- en afweergevechten der laatste dagen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessisch-Nassausche 79ste divisie infanterie onder bevel van gene- I raal-majoor Weinknecht bijzonder onder. scheiden. Ten Zuidwesten vielen de bolsjewieken op plaatsen tegelijkertijd aan. overal met zware verliezen aan dooden en gewonden afgeslagen. Formaties Britsche bommenwerpers lie ten in den afgeloopen nacht bommen val len op verscheidene plaatsen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. Vooral in Recklinghausen en Essen ontstonden scha de aan gebouwen en verliezen aan men- schenlevens Door nachtjagers werden 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht speciale doelen in Zuid-Engeland aan. GEMEENSCHAP „VREUGDE EN AR* BEID": Zondag 16 Juli 14.00 uur worden in het Zuiderparkbad zwemwedstrijden georganiseerd voor bedrijfssportgemeen- schappen en individueelen. Individueelen kunnen zich voor onderstaande nummers laten inschrijven aan de kiosk „Vreugde en Arbeid”, Hofweg, vóór 25 Juni. 1. 25 m. schoolslag meisjes 12 t.m. 13 j. 2. 25 m. id jongens 12 tm. 13 j.3. 50 m. id. meisjes 14 t.m. 16 j. 4. 50 m. id jongens 14 tm. 16, j.5. 50 m. vrije slag dames 17 t.m. 3Ó j. 6. 50 m. id. heeren 17 t.m. 30 j.7. 50 m. rugslag dames 17 tm. 30 j.8. 50 m. id. heeren 17 tm. 30 j. 9 50 m. schoolslag dames boven 30 j. 10. 50 m. id heeren boven 30 i Maximum voor 2 nummers inschrijven Verder zal een uitgebreid bijprogramma worden afgewerkt als schoon springen, waterpolo, komische nummers en hinderniswed strijden. D. de Valk, cand.-notaris benoemd tot notaris binnen het arrondis sement ’s-Gravenhage. ter standplaats 's-Gravenhage (vacature mr. C. A. A. M H. Verheggen). JUBILEA: Donderdag JUBILEA: Donderdag a.a zullen A. Toet, H. Pronk, P. Blijleven, J. D. Otten, G. Spoelstra en J. Hartsuiker 25 jaar bij den Gemeentelijken Dienst van Haven en Marktwezen werkzaam zijn. n ging neer. Er werden ook nog amatenrpartijen ge bokst; o.a. F. Wijngaard (R’dam) onbe slist tegen C’. de Wit (alhier), WEDSTRIJDEN AFGELAST: De boks wedstrijden. welke Donderdag a?s. in den Dierentuin alhier zouden worden gehou- nasium. Gesi. A j. A. M. van E’ohee- men, M. Th Damen. A. H C. M. Franke. E. M. Geers, A. M. Gomes, A M C. Groeneveld. A M. Hopman, J. P. M Kruytzer. E M. Leemeyer, I. C. A A, M. van der Liet. I. J. M. Mekenkamp L. B. M. van Mierlo. M. E. H. Riebroek, A. H M' Vaissier. Gesl. dipl. BJ. A Beek man. E. A M. Bensmann. P E M Jansen Geslaagd v. akte B (hoofdakte). N. de Boer, C. J. Boonstra, G. Drost. I*. C. de 1 Haan W. J. Koek. J. C. de Lint. C. B. Marcé. C Melsert. A. J. Mensinga, J J. Schönfeld L M. van Solinge. M. van Steenis, W P. Zieck, allen alhier, en N. A. de Gaay Fortman te Voorburg, S. Serlé te Rijswijk en A. A. J. Slikkerveer te Wassenaar. uur, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort,' Pol. Iraci Balsor«ao1J z «óm Piano. iGFOSSÉTOi^' z l’-l-v. Ama tri c* 1

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1