Normandië De strijd m No. 18820. Versterkte Duitsche afweer r. Donderdag 15 Juni. 1944. De Invasie Keuringen Het Weermachtbericht STADSNIEUWS EERSTE STADS ED. RECHTZAKEN Nieuwe pantserformaties KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Drie doodvonnissen voltrokken AGENDA ONDERWIJS VERDUISTEREN Van 22 uur tot 5.15 uur Maan: 20 Juni N. M. in actie Uitreiking distributiebescheiden Hevige gevechten bjj Tilly Post voor vrijwilligers PANIEKSTEMMING DOOR GERUCHTEN Het Sovjet-offensief in Finland BURGERLIJKE STAND Vier zwaartepunten COURANT van zooveel het Albert iet stadsgebied ■---...v.i van Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr of adres): Frenken geb. 7 Nauwelijks is ruim een week ge- van met ver- Interinf meldt van het invasiefront: De Britsch-Amerikaansche invasiefor- maties deden gisteren bijzonder veel moeite om het landingshoofd in ver schillende richting uit te breiden, on getwijfeld met het doel, ruimte te krij gen voor de operaties van groote for maties. Bijzonder hevig waren de ge vechten bij Tilly en Caumont. Hier zet ten de Engelschen onder toevoer van nieuwe pantserformaties hun heftige aanvallen in Zuidoostelijke richting voort, doch zij werden wederom over den geheelen frontsector afgeslagen. Volgens de eerste, onvolledige, berich-1 Afhalen Levensmiddelen, en Vischkaart: Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd.): 8.3016.30 uur: Beq t.m, Boz. Ooststraat en Ruychrocklaan: 8.45 12.30 en 1416 uur: Hez t.m. Kep. Zoowel eerste, als tweede stamkaart moet overgelegd worden. Bij onze Vrijwilligers. Een der velen, die door onze man nen buiten gevecht gesteld werden. (S.S.P K.-Jarolin-O-H.) Aan de Wijn werden door het perso- Naar de Höhere SS- und führer ..Nordwest” bekend ÏAAGSCHE 5 Interinf verneemt, inzake de poging der Geallieerden om de Duitsche linies in hét gebied van Caen door een grootscheepsche flankmanoeuvre aan het wankelen te brengen, nog het volgende: De hevige ELECTRICIEN SLOEG JOOD DOOD: De rechtbank te Amsterdam heeft deti 21- jarigen electricien L. van G._ die in zijn woning aan de Beethovenstraat te Am sterdam een jood, die bij hem tijdelijk onderdak had gevonden, heeft doodge slagen, veroordeeld tot vier jaren gevan genisstraf met aftrek van voorarrest De Officier van Justitie had drie jarec met aftrek van voorarrest geëischt. Bekendmakingen Naar de Hönere SS. und Polizeiführer „Nordwest” mededeelt, heeft het Polfe zeistandgericht Amsterdam den eige naar van een drukkerij Franciskus Duwaer uit Amsterdam geb, 1 Jan. 1911. ter dood veroordeeld. De veroordeelde had van de helft van 1943 af tot aan zijn arrestatie op 8 Juni 1944 in zijn drukkersbedfijf voor een weerstandsgroep, die over verscheidene provincies in Nederland verspreid was, formulieren voor persoonsbewijzen bene vens zegeltjes en corürólezegels voor per soonsbewijzen, in grooten omvang ver- valscht. Het Polizeistandgericht nam aan, dat de voortgezette actie van den veroor deelde in staat is geweest de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied in gevaar te brengen en heeft hem over eenkomstig par. 1 van de verordening op en talrijke gepantserde verken, ningswagens vernietigd hadden, gingen Duitsche pantsertroepen van hier uit in over het algemeen Noordwestelijke rich ting tot den aanval over en konden on- GeslFagd v^r het elndexameV 1944.’ AM. y&ndê^^ A: E. C. van Bekkum. F. M. Broers. I. H. 1 l jle vliegtuigen neergeschoten. Coelman. H. H. Coljé. M. Dekens, J. M. C. Emmen, W„ M. C. Gulden, P. J. v. Kat wijk, L. G. Klingen, A. F. K. Tripplaar, M. C. Vorhage, H. van Zuidam. Afgewe zen: 1 candidaat. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in den Haag maakt in verband met het zen den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waf fen-SS of die in lazaretten, Genesungs- hgime enz. liggen het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften, en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II /2 Deutsche Dienstpost Maastricht Da palingvisschers trekken weer het Ijsselmeer op. De levende paling wordt, na gesorteerd te zijn, langs goten en gliibakken naar de bunnen getranspor. teerd (C.N.F-Stevens) JUBILARISSEN BIJ DEN DIENST VAN HAVEN EN MARKTWEZEN: Heden her- dachten niet minder dan' zes personen het feit- dat, zij 25 jaar geleden in dienst kwamen bij den Dienst van Haven en Marktwezen. Het waren A. Toet. H. Proqk. P. Blijleven. J. D. Otten, G. Spoelstra en J. Hartsuiker. De directeur van den Dienst, de heer H. E. Nottrot, heeft hen allen op hartelijke wijze in zijn kamer toegesproken en er op gewezen, dat de Gemeente over de wijze, waarop zij hun werkzaamheden uitoefenen, zeer te vreden is, zoodat allen een onderscheiding en een gratificatie kon worden uitgereikt. Nadat dit geschied was bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, oude herin- 1 neringen ophalend. Lang behoefde men I daarnaar niet te zoeken, want twee der I jubilarissen, t.w. de heer A. Toet en H. I Pronk hebben wei een zeer bewogen le- I ven achter den rug. Zij zijn namelijk van. I daag ook 25 jaar verbonden aar. de N. I Z. H Reddingmij. Vele malen zijn zij er I met de reddingbooten op uit geweest als er voor'Scheveningen een schip in nood was. Mede door hun toedoen werden tien, tallen menschen gered van een wissen dood. Wij denken b.v. aan de redding van de opvarenden van de Sch. 102 in 1939 en van die van den Duitschen kruisei Hildebrandt in 1919 ONTHULLING GRAFMONUMENT Ds. P. J. MOLENAAR: Op Oud Eik en Duinen heeft de overdracht plaats gevonden van een in steen uitgevoerden opengeslagen Bijbel waarop de tekst Ik weet dat mijn Verlosser leeft” op het graf van t^en Her vormden predikant ds. P. J Molenaar Ds. Dijkmeester las allereerst een ge deelte van den brief van Paulus aan de Efezeërs waarin hij uitvoerig het leven van ds Molenaar die ruim 34 jaar de Haagsche gemeente heeft gediend in het licht stelde. Wij mogen God dankbaar zijn aldus spr., voor hetgeen Hij ons in dezen dienaar heeft geschonken Hij was èen man van gebed en geloof. De onthulling geschiedde hierop door dr. Ph. U Lely, namens het bestuur van de wijkvereeni- ging. die eveneens de voortreffelijke eigenschappen van ds. Molenaar naar vo ren bracht. Een zoon van ds. Molenaar heeft mede namens zijn moeder die bij de plechtigheid tegenwoordig was. dank gezegd voor het gedenkteeken JONGMAATSGILDE: Heden is hier ter stede, de aanmelding voor het Jongmaats- van den „Nationale Jeugdstorm” opengesteld. De aanmeldingsadressen voor Streekkwartier Jeugd- I storm, Soendastraat 25; Streekhuis [Jeugdstorm. Nagsaupiein 6; M. Schulp. Laan van Meerdervoort 740; A. Arntze- Lnius. Prinsesselaan 8, Rijswijk en G. J. v. d. Broek. Dr Mansveltkade 16. Was senaar. INLICHTINGEN GEVRAAGD: Op 30 Mei te omstreeks 13.20 uur. vond onder het viaduct bij der. Parallelweg een aan rijding plaats tusschen een wielrijdster en een op hol geslagen paard waarbij de wielrijdster gewond werd. De commandant van den verkeersdienst Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bommen geworpen ."e£ Rijnlandsch-Westfaalschc gebied. Duitse he gevechtsvliegtuigen -vielen af zonderlijke doelen in Zuidoost-Engeland aan. DUITSCHE OPERA ZAR UND ZIMMER MANN: Van Albert Lortzinj-, vrij tal rijke vocaal-dramatische werken hebben der Wildschütz, der Waffenschmied. het romantische sprookje Undine en de op een scheepstimmerwerf te Zaandam met Tsaa. "Peter den Groote als hoofdfiguur spelende komische opera ,.Zar und Zim* mermann" vooral in Duitschland. reper toire weten te houden het populair- nationaal karakter van zijn muziek die, zich naar het voorbeeld van de romanti sche Fransche opéra comique ontwikke lend. de Duitsche „volkstümliche” opera op hooger peilbracht, maakt dit ver klaarbaar Ouderen van dagen zullen zich ook nog voortreffelijke Nederland sche opvoeringen van ..Tsaar en timmer man” kunnen herinneren met den fa meusen Orelio in de titelpartij en Schmier als burgemeester Het opera-ensemble van het Duitsche theater heeft ons het sym pathieke werk nog een$ gebracht in een veelzins boeiende vertolking, waarbij, zooals altijd bijzondere zorg aan ..Aus- stattun.g” en actie der. massale ensembles was gewijd De vlotte tempi van Georg Pilowski. die het geheel prachtig be- heerschte. wist menige „lengte” te mas- keeren, terwijl de klippen der sentimen taliteit omzichtig werden vermeden. Op de „Bühné" was Sander Schier als bur gemeester van Zaandam met zijn fameuse bas en zijn kostelijken humor de spiritus rector der handeling Fritz Harlan met zijn fraaie lyrische bariton was een goed zingende en acteercnde Tsaar. Men zou zich hier echter een wat imponeerender en wat robuster stemtype hebben kun nen wenschen Zeef aannemelijke pres taties gaven ook Heinz Braun (Iwanow), Hertha Thoss (Marie) Jukowitsch. Grei ner en Goebel, resp. als Russische. Eri- gelsche en Fransche gezanten te genie ten. terwijl ook koren en ballet zich voortreffelijk hebben geweerd De opvoe. ring heeft veel geestdrift ook bij open doek gewekt in de dicht bezette schouwburgzaal.. Mr. A. J F J Jung. HET HAAGSCH BLAASKWINTET Het onder dezen naam uit blazers van het Residentie-orkest gevormde gezelschap bestaat uit Jan Prins, fluit. Jaap Stotijn. hobo. Jaap van Opstal, clarinet. Louis Stotijn, fagot en Ferry Koch. hoorn, ter- w?jl bovendien medewerking werd ver leend door Frans Welter, bas-clarinet. Het deed mij genoegen bij dit eerste rangs ensemble naast de namen Mozart Nielsen, Janacèk en Röntgen ook |dien van Carel Oberstadt aan te treffen'. Vóór de pauze hoorden wij een drietal werken waarvan het eerste, een Divertimento voor hobo, clarinet en fagot in Bes van Mozart wel het klaarste genot heeft ge schonken maar toch Ui een Kwintet van .'r leden de invasie aan het Westelijk front een feit geworden, en reeds wordt ons bij herhaling de vraag gesteld: „Wanneer is het nu afgeloopen?” Een zoo kinderlijk naïeve vraag door anders toch geen domme menschen gesteld wij overdrijven heüsch niet getuigt van een diep ver langen eenerzijds onder het welbekende motto: „Was het maar afgeloopen, doet er niet toe hoè!”, anderzijds van een diepe teleurstelling, dat ’t nog niet afgeloopen is. Er zijn werkelijk menschen en dat zijn er zeer velen die dachten, dat zoodra de invasie een feit was, het inderdaad met den oorlog zou zijn gedaan. En wat zien zij nu gebeuren? Gevechten op leven en dood Een strijd, zooals nog nimmer beleefd is. Een reeds diep gewond Frank rijk, nog erger geteisterd. Vuurmonden spuwen dag en nacht zonder ophouden hun alles vernielende projec’ielen uit. De uitvoerige beschrijvingen van dit geweldig gebeuren kan men dag aan dag uitvoerig lezen. Met de fneest mogelijke openhartig heid heeft men van Duitsche zijde niet v zwegen, dat hier de Weermacht voor ten zware taak staat, maar tegelijkertijd kon men beluisteren, dat nu eindelijk het moment was aangc$>roken, waarop zoo lang gewacht was. Het Duitsche parool is: Leven of sterven, een parool, dat zoowel aan het front, als thuis wordt ge handhaafd. Het parool der tegenstanders is. Verniet:ging van het Duit sche Rijk, Democraten, kapitalisten en bolsjewisten een bont gezelschap dus, ongetwijfeld verbaasd zich in elkanders gezelschap te. bevinden hebben zich tot dit doel vereenigd. Dat is de inzet dezer ftivasie, die nauwelijks begonnen, zich dus nog in haar eerste phase bevindt en waarvan de uiteindelijke afloop niet is te overzien. De ellende van den groots'en strijd aller eeuwen moge de oogen doen open gaan van de vele Nederlanders die nu langzamerhand toch moeten begrijpen, dat er nog veel erger en grootere gebeurte nissen zullen moeten plaats hebben, voor aleer er v^n eem beslissing sprake zal kun nen zijn Het Is dus bij lange na nog niet afgeloopen. Dat is natuurlijk een teleur stellend antwoord voor de vele vragers; Wij kunnen het niet anders zien. Er staat heel wat belangrijkers op het spel, dan het verlangen naar het einde van de bui tenstaanders. die-nog steeds niet beseffen, dat met dezen titanen-strijd mede het lot van Europa op het spel staat. In een stad in het Zuiden van het land ontstond op het gerucht, dat er strooibil jetten zouden zijn uitgegooid, waarin met een bombardement werd gedreigd, een paniekstemming onder de bevolking. Tal- loozen verlieten huis en haard om in het open veld veiligheid te zoeken. In den loop van den middag kwam men tot het besef, dat men slachtoffer was geworden van de fantasie van onevenwichtige men schen. Inderdaad zijn er in 'het gqbeel geen pamfletten uitgestrooid HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De slag in Normandië neemt van dag tot dag in hevigheid toe. Nadat het den vijand in de eerste dagen van de in vasie er op was aangekomen aan de kust vasten voet te krijgen, probeert hij thans zijn bruggenhoofd naar alle kan ten uit te breiden. Onder de salvo’s van het zwaarste scheepsgeschut, onder on afgebroken luchtaanvallen en onder ’t optreden van versch aangevoerde infan terie- en pantserstrijdkrachten aan .beide zijden gaat de slag zijn hoogte punt tegemoet. Gisteren hebben zich vooral in het ge bied om Tilly, Caumont en ten Zuid westen van Balleroy hevige gevechten ontplooid, in welker verloop talrijke vij andelijke tanks werden stukgeschoten. De vijand leed bijzonder zware verliezen aan dooden en gewonden. Onze troepen wisten overal hun stellingen te hand haven. Ten Oosten van Caumont hebben eigen pantserformaties verscheidene taai verdedigde plaatsen ingenomen Vijande lijke valschermjagers, die ten Noordoosten van St Lo achter ons front waren neer gesprongen. werden vernietigd. Alleen in het gebied ten Westen en ten Noorden van St Mere Eglise wist de vijand een geringe terreinwinst te behalen. In den afgeloopen nacht werden door aanvallen van sterke formaties gevechts vliegtuigen 14 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 101.000 brt. en 2 torpedojagers door bommen en torpedo- treffers tot zinken gebracht of zwaar be schadigd Hierbij heeft zich een afdeeling gevechtsvliegers onder majoor Thomsen bijzonder onderscheiden. In het verloop van een fel nachtelijk ge. vecht van ruimingavaartuigen onzer ma rine met een formatie vijandelijke krui sers, die door 5 torpedojagers werd be schermd, ten Zuidwesten van het eiland Jersey werd 1 torpedojager in brand ge- sqhoten. Een eigen boot ging daarbij ver- loren. Kustbatterijen van het leger beschoten voor den mond van de Orne een lan dingsformatie die beschermd werd door een zwaren kruiser en torpedojagers en beschadigden den kruiser, alsmede een torpedojager. De formatie werd uiteenge dreven. Voor de Noordkust van het schier eiland Cherbourg plaatsten onze kustbat terijen treffers op andere schepen. Groe pen torpedojagers en motortorpedobooten werden gedwongen den steven te wenden. De felheid van de gevechten en de voorbeeldige houding onzer troepen van alle weermachtsonderdeelen komt tot uiting in de cijfers van de tot dusver behaalde resultaten. In de eerste tien dagen van den vijandelijken invasie- aanval hebben onze troepen meer dan 400 vijandelijke tanks en meer dan 1000 vliegtuigen verriietigd. Hierin zijn niet begrepen de talrijke tanks, kanon nen en zware wapenen van allerlei aard, die bij aanvallen van eenheden der Duitsche marine en der luchtmacht op de vijandelijke landingsvloot ver gingen. In totaal hebben luchtmacht, marine, alsmede de kustbatterijen van het leger en de marine sinds het begin van de invasie tot zinken gebracht twee kruisers, 9 torpedojagers, 2 motortor pedobooten, 23 vracht- en transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 131.400 brt., alsmede 12 landings- schepen voor tanks met een gezamen lijken Inhoud van 18.300 brt. Bovendien werden door treffers van torpedo’s, bommen en artillerie 2 zware kruisers, 3 andere kruisers, 16 torpedojagers, I De Britsche leiding wierp gistermiddag iit-a 'I om opnieuw te probeeren de flank op de Duitsche formatie te heroveren De ge.' vechten zijn nog gaande - I I Het Finsche Weermachtbericht van 15 Juni meldt: Op de Karelische land engte duren de vijandelijke aanvallen met volle hevigheid voort. De druk is het sterkste bij Kuuterseikae. Kivennapa en Siiranmaeki. Bij Kuuterseikae gelukte het den vijand onze stellingen binnen te I dringe.. Bij Kivennapa en Siiranmaeki zijn onze troepen onafgebroken in zware gevechten gewikkeld en zij hebben den I vijandelijken aanval, die door sterke pantser, en luchtstrijdkrachten werd on dersteund. met aanzienlijke verliezen af geslagen. Negentien vijandelijke tanks werden vernietigd. Op de landengte van Aunus werden vijandelijke afdeelingen ter sterkte van een compagnie, op 2 plaatsen teruggeslagen Van de overige sectoren van het land front is niets bijzonders te melden. Op het Westelijk deel van de Karelische I landengte vielen onze bombardements vliegtuigen in den loop van gistenen, vij andelijke tank- en troepenconcentraties aan. De vijandelijke luchtactiviteit boven de karelische landengte was zeer leven dig en zij richtte zich zoowel tegen het front als tegen het achterwaartsche ge bied. Ongeveer 150 vijandelijke vliegtui- I gen vielen in den afgeloopen nacht Viipuri (Wiborg) aan. De burgerbevol-1 I king leed verliezen en er ontstond mate-1 rieele schade. Tijdens luchtgevechten I schoot onze afweer van jagers en vanaf I den grond, 4 waarnemingsballons, 361 vliegtuigen, waaronder 17 gevechtsvlieg tuigen en 14 jachtvliegtuigen, alsmede 5 bommenwerpers omlaag. Tusschen 9 en 14 Juni schoot ons luchtwapen minstens 121 vliegtuigen naar beneden. Polizei- .Nordwest” bekend maakt, heeft het Polizeistandgericht de vol gende Nederlanders ter dood veroor- fabrieksarbeider de bescherming van de orde als saboteur ter dood veroordeeld. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie voltrok ken. i VRIJDAG 16 JUNI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”, Voordracht over: „Een reis naar de zon” 19.45 u, Flora. Revue ..De amusements- express”. 14.30 en 19.30 u. Scala. Revue Hocus-Pocus”. 19.30 u. Boer derij „De Poppenkast” (Voorschoten). „Impromptu”. 19.30 u. Daardoor zal de verzending van de veld post in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven tijdschriften en paKjfs moeten duidelijk van naam .en adres voorzien zijn en ook* het adres van den afzender moet er duidelijk op ver meld zijn. Het verdient aanbeveling in Me pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te verbakken Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten, van Zulassungsmarken voor zien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden’worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn- niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers. rnogqn tot. 2000 gram zwaar zijn, en moeten voorzien ^ude zijn van een 40 cents postzegel. j"""ïj Luchtveldpostbrieven moeten van 2 Haag zijn luchtpostzegels voorzien zijn en op den I ?tornh brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtyeldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun fa milieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzendingen aan veldpostnummers met een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toe gestaan. indien deze direct van den uitgever verzonden worden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig --- ----- de hand gehouden wordt want dan heeft verzoekt den geleider van het paard, als- men meer zekerheid dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats WAARSCHUWINGEN VOOR AARD- APPELZIEKTE: Evenals in vorige jaren worden in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Augustus door het Nederlandsch Meteoro logisch -Instituut te de Bilt waarschu- wingsb^richten gegeven tegen het optre den van aardappelziekte indien de weers gesteldheid daartoe aanleiding geeft. Deze berichten worden opgenomen in de dag bladpers en uitgezonden door den B.N O. in de uitzending van 12.45, eventueel in die van 16.45 upr. Daar vele landbouwers geen radio ontvangtoestel hebben, is aan burgemeesters het verzoek gericht de ra dio waarschuwingsberichten door dé po litie te doen opnemen en‘ aan hoofde»' van scholen door te geven, omdat deze ze in den vorm van een dictee aan de platte- landsjeugd kan mededeelen. deeld 1. den fabrieksarbeider 1 Reulen uit Roermond, geb. 12 Nov. 1916, 2. den iasscher Jacobus uit Maasniélde (Limburg), Nov. 1921 De veroordeelden hadden als leden van I een terroristengroep deelgenomen aan de gewapende overvallen op het gemeente huis Haelen op 18 Februari 1944 op het I gemeentehuis in Venhuizen op 28 Maart 1944 en op het gemeentehuis in Heiloo I op 12 Mei 1944. Daarbij werdén levens-1 middelenbonnen. geld, formulieren voor I persoonsbewijzen en andere zaken in vrij grooten getale gestolen Bij den overval I op het gemeentehuis in Venhuizen heeft I een der daders den zich te weer stellen den Nederlandschen politieagent neerge schoten Daarmede hebben de veroor deelden zich schuldig gemaakt aan deel-1 neming aan een geheime organisatie, aan I voortgezette sabotage ën aan het onbe-1 voegd bezit van vuurwapens. Het vonnis I is na onderzoek van de gratiekwestie voltrokken. Mr. N. 8. Hoekstra benoemd tot advocaat-géneraal H^t RijkscommisSariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Ne. derlandsche gebied heeft mr. N. S. Hoek stra,officier van Justitie te Middel burg, benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden geduren. de de verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan leder wordnn, die na tenminste een jaar dienst- BEVALLENM. P Grootenboer geb. Karremans, d A. F Günther geb. Claus, d T M L. Warffemius geb 'Rombouts. z H C. Pronk geb Pronk, d. H <3 Karper geb. Kuter. z. C. B van Raalte geb van Dokkum. d M. Guit geb. Taal. z. C M M Eijkel- hoff. geb. Hoffmann, z. A W Hage geb Christian!, z. M A. F Haans geb van Rooij, z J Lossie geb. van Krie ken d. G. W van Dijk geb. E'oot. d E H. Vissers geb Knijf. z OVERLEDEN: A. M. C. Hegge., we duwe van P. W Grol, 72 j. J. A du Burck. man van J. de Koning. 76 j. D Groenewold. weduwe van H Huizinga. 78 j. H Nieuwland. man van M. Ro- mijn. 51 j. J. J Rhijnsburger. zoon, 12 j. G. J. Matser. zoon, 3 d. J. A. Niese. weduwnaar van A, Daniels, 79 j G. Reynders, weduwe van G A Roe- lofs. 93 j. tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen, zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Lange- straat 56; Heerlen. Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede Hen- geloschestraat 30; an het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5' OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT- IE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN 16.6.44, g—12.00 uur, Arnhem, Café Royal; 19.6.44. 8—13.on uur. Amsterdam Dam 4; 20.6 44, 8—12.00 uur. Utrecht, N.V. Huis. Oudegracht 245; 15—17.00 uur Amersfoort, Pol. Durchggngslager, Leusderweg. 8 torpedomotorbooten, 58 koopvaardij- en transportschepen met een gezamen lijken inhoud van 23.500 brt., 2 lan dingsvaartuigen met een inhoud van 4000 brt. en 1 schip van middelbare grootte zwaar beschadigd. Deze cijfers worden nog aanzienlijk verhoogd door de verliezen, die de vijand geleden heeft aan oorlogs- en landingsschepen als ge volg van mijntreffers. De verliezen van den vijand aan doo den en gewonden, vooral wat betreft zijn elite-formaties, de luchtlandings troepen, zijn vele malen grooter dan die van ons zelf. Aan het Italiaansche front duurt de krachtige vijandelijke druk aan weerskan ten van het meer van Bolsena onvermin- derd voort. Onze, een zwaren strijd leve- 1 rende troepen, boden den vijand ook gis teren verbitterden tegenstand, doch kon den tenslotte niet verhinderen, dat de vijand naar hef Noorden terrein won. Nieuwe vijandelijke aanvallen ten Noor den en Noordwesten van het meer wer den afgeslagen. De gevechten duren voort. Uit het Oosten worden geen bijzondere gebeurtenissen gemeld. In het hooge Noorden werden in den sector van Louhi en van Kandelaksja verscheidene krach tige aanvallen van de bolsjewieken afge slagen. Duikbooten hebben op de Zwarte Zee 2 Sovjet-Russische kanorineerbooten en 1 zeesleepboot in den grond geboord. Formaties Amerikaansche bommenwer pers hebben gisteren aanvallen gedaan op iet stadsgebied van Boedapest.' Door strijdkrachten van de Hongaarsche en Duitsche luchtverdediging wedden 18 me^e den eventueelen getuigen van deze aanrijding zich te melden aan zijn bu- van bestemming aankomt. I reau, Alexanderplein 15A In het vervolg moeten dus brieven. JUBILEA: Dezer dagen heeft de directeur dienst van Haven- en Marktwezen namens den burgemeester aan den heer M de Wijn, admini stratief ambtenaar C bij dien dienst, met een toepasselijk woord uitgereikt eerediploma voor 25-jarigen dienst met de daaraan verbonden gratificatie. r- mevr, tic ,ju sche Dienstpost gevestigd z*Jn kan men I nee; bloemen aangeboden de veldpost daar bezorgen Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden terzake van diefstal v a n 2 op veldpostwissels voor de vrijwilligers I bedde.akens uit een logement in de Wa- bij alle eenheden der Weermacht en Waf. genstraat is door de politie aangehouden fen-SS I de 52-)arlge G v- d- B- ult Rotterdam. pantseraanvallen der Britten bij Tilly-sur. Seulles die 13 Juni verscheidene uren heb ben geduurd werden tot gisterochtend voortgezet. Zij mislukten alle onder, zeer zware bloedige verliezen en verbazend hooge materiaalverliezen. Voor de Duit sche linies, die ondanks alle stormloopen. onwrikbaar stand hielden, werden gister ochtend 43 stukgeschoten of brandende Sherman-pantserwagens geteld. Het suc cesvolle' standhouden van den hoeksteen Tilly schiep de beste voorwaarde voor een piaatselijke Duitsche’ aanvalsoperatie in het Zuidwestelijk hieraan grenzende ge- bied. Nadat Dinsdag reeds pantserwagens ten werden 37 pantserwagens vernield. ’n stérke Britsche verkenningsformatie bij In het gebied van Caumont constateer- Villers-Bocage ter sterkte van 15 pantser de de Duitsche luchtverkenning nieuwe Britsche pantserconcentraties, zoodat een voortzetting van dezen aanval ver wacht kan worden. TT U K J n Mn danks deels taai verzet verscheidene be- Uit het gebied van Balleroy viel een langrijke terreinsectoren veroveren. Amerikaansche gevechtsgroep krachtig I Rrit^chc leidiniz wiero gistermiddag gesteund door tanks en vliegtuigen* aan weerskanten van den straatweg Bayeux— v, - St. Lo.in Zuidwestelijke richting aan, I hernveren doch ook zij werd met aanzienlijke ver-1 Duitsche formatie te heroveren liezen afgeslagen. In de avonduren kwam het even ten Noorden van den straatweg tot geringe plaatselijke penetraties, die echter door de Amerikanen tengevolge van hun zware verliezen aan menschen en materiaal niet geëxploiteerd konden worden en intusschen op doeltreffende wijze konden worden afgegrendeld Terwijl het gisteren bij Carentan be trekkelijk rustig bleef vielen Ameri kaansche gemotoriseerde afdeelingen. eveneens met steun van tanks, van St, Mère-Eglise uit opnieuw naar het Westen aan. De gevechten in dit gebied duren voort. Ook Noerdoostelijk van Montebourg en aan den straatweg Mon tebourgQuineville werd gisteren hevig gevochten. In actieven afweer, waarbij den Amerikanen een heuvelstelling werd ontnomen, konden de Duitsche verdedi- gingsstrijdkrachten de vijandelijke door braakpoging in de richting van Cher bourg wederom doeltreffend verhinderen Voorts wordt gemeld, dat gisteren den geheelen dag de vesting Le Havre onder vuur werd genomen door talrijke stukken zwaar scheepsgeschut en dat in den na middag sterke formaties Geallieerde jachtbommenwerpers het vuur der oor logsschepen nog trachtten te versterken door het laten vallen van talrijke zware bommen Voor den Ornemond werden een Ge allieerde zware kruiser en een torpedo jager door treffers uit de Duitsche kust batterijen zwaar beschadigd Zij moesten den steven wenden De militaire correspondent van het D. N.B. Martin Hallensleben, schrijft o.a I De 8ste dag van de invasie, bracht voor het eerst een toegenomen gebruik materiaal door beide partijen. Op 4 pun ten aan het front werd dit zichtbaar: 1. Bij het verkeersknooppunt Caen, waar binnenkort wel een zware botsing tusschen pantserstrijdkrachten zal ont staan. Iri dit gebied zijn 3 zwaartepunten te onderkennen n.l. vlak voor Caen zelf, vervolgens bij Troarn waar een Engel- sche luchtlandingseenheid in strijd ge wikkeld is met Duitsche pantserwagens en tenslotte bij Tilly, vanwaar uit de Engel schen met verscheidene pantserwagens in Zuidelijke richting terrein probeeren te winnen. 2. In het gebied van Balleroy, waar de vijand er tot dusver niet in geslaagd is door te breken naar St. Lo. De voornaam ste contingenten van den vijand probee ren echter van Isigny uit de stad St. Lo te bereiken; zij bleven echter ala gevolg van de Duitsche versperringsmaatregelen halverwege steken, 3. In het gebied van Carentan waar op het oogenblik de Duitschers opmerkelijk actief geworden zijn, zoodat deze stad in tusschen wg^r in het middelpunt van den strijd gekomen is. De stad zelf is nog steeds in handen der Amerikanen. 4. In het gebied van Cherbourg het voornaamste operatieve doel der Amerika. I nen Het gaaf hier om het veroveren van I de haven zelf. De Amerikanen zijn ten koste van de zwaarste verliezen aan men. schen en materiaal tot Montebourg door-l gedrongen, in welke plaats op het oogen-1 blik nog verbitterde gevechten worden geleverd. Besluit schoolgeld lager onderwijs In de Staatscourant van 14 Juni is op genomen een besluit betreffende de heffing van schoolgeld voor het gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs Hierbij wordt als maatstaf ge. nomen het bedrag, dat de ^fchoolgeld- plichtige verschuldigd is over het laatst- verloofien jaar wegens Inkomstenbelas ting. Loonbelasting en Vermogensbelas ting. tot een .hooger bedrag dan 15. Beneden dit bedrag is geen schoolgeld verschuldigd In het besluit zijn tabellen opgenomen van de verschuldigde school gelden bij de verschillende belastingbe dragen. Naast verschillende bepalingen over restitutie teveel betaald schoolgeld, verzoeken om ontheffing, invordering enz wordt bepaald, .dat het besluit voor het eerst toepassing vindt op het na 30 Juni 1943 aangevangen schoolgeldjaar Nielsen en een Sextetvan Janacèk kwa men zooveel fraaie vondsten voor en hebben geest, gevoel, fantasie zoo dik- wijls te genieten gegeven, dat ook deze composities niet anders dan ingenomenheid te gewagen is. De tolkingen stonden op hoog peil zooals te verwachten was Ook de jonge hoornist, die Casper van Leeuwen verving, met name Ferry Koch. hield zich uitstekend. Na de pauz.e was een Trio op 86 in G voor fluit, hbbo en fagot van Rönteen een verrassing. Een werkje, gaaf van vorm, vol geest, humor, voornahne poëzie (middendeel). De puntige gevoelige en geacheveerde weergave verwekte een sterken indruk en bracht bij het publiek een warme reactie teweeg, welke zoowel muziek als uitvoering gold En tenslotte heeft Oberstaiïtt’s Kwintet, vitaal, afwis selend vap stemming, warm en tintelend als het is. ook nu weer den hoorders een echt genoegen bereid. De kleurige, levensvolle vertolking lokte geestdriftig applaus uit terwijl bovendien met een bloemstuk hulde werd bewezen. Een mooie avond, die in een leemte heeft voorzien J. C. Manifarges De operazanger Theo Bayle is nog steeds ziek. Voorloopig zal hij noch in opera's optreden, noch aan concerten medewerken. Aflevering van melk Het is meermalen voorgekomen dat slijters en melkbedrijven, die melk aan consumenten afleveren, op eigen gelegen heid „melklooze” dagen instelden. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft thans voorgeschreven, dat als regel aflevering v^i melk eiken dag aan alle afnemers dient te geschieden. Het' bedrijfschap kan echter slijters en melkbedrijven onthef fing van deze verplichting verleenen. tijdschriften en pakjes voor de vrijwil- van den gem. ligers niet meer naar het SS-Ersatzkom- mando Niederlande in den Haag ge zonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenpmen en in plaatsen waar kantoren van de Duit- den heer

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1