De vergelding begonnen Normandië in De strijd Ko. 18822. 194’4. Zaterdag 17 Juni. Het nieuwe Duitsche anti-invasie-wapen Keuringen EERSTE STADS ED. Groote vernieling in Londen Sluizen van Caen opgeblazen Britsche storingsvliegtuigen boven Berlijn Geallieerde landing op Elba Dagorder van Mannerheim Finsch Weermachtbericht Vernietigende uitwerking De actie van de Duitsche luchtmacht Amerikaansche doorbraak poging De pantserslag bij Tilly Afsnoering van Cotentin verijdeld toestand van gisteren De oorlog ter zee De gevechten bij Saipan 'T - HAAGSCHE COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. B. van Seters jr., Theresiastraat 108a, Tel. 772444-. Dienstaanb. 0.38. Pers. gevr. 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. heeft niet den werd niet tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding Over het L. den vijand op temidden van naar op Normandische schiereiland schrijft Ludwig Sertorius: De koortsachtige po- PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M, (5 reg.) f 1 65. elke m.M. m. tot M m.M. (10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. /0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) O.St, Te Londen den onbemand. Luchtgevechten bij Weenen Duitsche luchtverdedigingsstrijdkraeh- ten hebben gisterochtend in den strijd te gen formaties Amerikaansche bommen werpers die onder bescherming van jacht, vliegtuigen via Hongarije naar het Donau- gebied in de omgeving van Weenen wa ren gevlogen 22 Amerikaansche vliegtui gen neergeschoten. Een vrij groot aantal viermotorige bommenwerpers werd door het hevige vuur der luchtdoelartillerie be schadigd. Luchtterreur thans ook tegen kindertehuizen Op 9 Juni heeft een Anglo-Ameri- kaansch vliegtuig in scheervlucht een kindervacantieoord te Ermclo met boordwapens aangevallen. Het ge bouw werd daarbij beschadigd. Slechts aan een gelukkig toeval is het te danken, dat geen kinderen het slacht, offer zijn geworden van dezen moord, aanslag. In berichten uit Engeland wordt ge zegd, dat Londen gisteren het langste luchtalarm van dezen oorlog heeft door gemaakt. Zestien uur lang zaten de Lon- denaars in de kelders en in de tunnels van* den ondergrondschen spoorweg. De fabrieken en kantoren konden niet werken. Alle winkels en cafê’s waren gesloten. De Duitsche aanval met nieuwe pro jectielen op Zuid-Engeland en Londen, die sedert den nacht van 15 op 16 Juni voortduurt, heeft in Londen de groot ste vernielingen aangericht. Pakhuizen en havenwerken aan de Theems staan in vlammen. Het spoorwegverkeer is op verscheidene plaatsen verbroken en staat voor het grootste deel stil. Andere berichten spreken van een „toenemen de angststemming” onder de Londen- sche bevolking. De zender Daventry is zwaar beschadigd. Na eenigen tijd her vatte hij zijn uitzending door middel van een andere installatie. Daarbij werd medegedeeld, dat op het oogenblik slechts gramofoonplaten kunnen wor den uitgezonden. Duitsche verkenningsvliegers rapportee. ren steeds weer, dat boven groote gebie den van Zuidoost-Engeland een dichte rooksluiei hangt vooral boven Zuid-Lon- den, onafgebroken van Kingston tot Bromley. Maar ook in het gebied van Se ven Oaks en Sutton hangt een ondoor dringbare rookwolk, die elke waarneming onmogelijk maakt. Bij Southampton dron gen Duitsche verkenningsvliegtuigen door de rookkolom en konden zij het ook met de grootste moeite, eenige foto’s maken, welke aantoonen, dat een groot deel der havenwerken en van de aangrenzende stadswijken in vlammen staat Andere Duitsche vliegtuigen die gister ochtend van een operatie tegen doelen in het centrum van het Kanaal, terugkeer den, meldden dat zij te Spithead tusschen Portsmouth en Wight talrijke schepen van een in Zuidoostelijke richting varend con- vooi zagen, die plotseling in brand ge raakten en als brandende fakkels op zee dreven Dit convooi was blijkbaar terecht gekomen in het doelgebied van de Duit sche projectielen, waarmede Zuid-Enge- De Stem der SS Luistert op Zondag 18 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS. Onderwerp: Een Neder- landsche SS-arts over zijn ervaringen in het Oosten. dan te weinig te bezetten”. Duitsche pioniers hebben thans, naar het D.N.B. verneemt, de sluizen en ver- dedigingsinstallaties van Caen opgebla zen. Deze vernieling vormt een zwaren slag voor de Engelschen, die om de mon ding van de Orne strijden, omdat hierdoor de kleine visschershaven Ouistreham, waar de vijand zich op den eersten dag der invasie had genesteld, nog onbelang rijker is geworden. Van Caen leidt der halve de Orne zelf een kanaal naar Ouistreham en naar zee, dat door een stuwmeer bij Caen gevoed wordt. Door het opblazen der verdedigingsinstallaties staat in de haver van Ouistreham geen water meer. Deze haven is nu alleen nog te gebruiken bij vloed en zoodoende prac- tisch waardeloos geworden Bij onze Vrijwilligers. Een pantserwagen, viiandeliike stukgeschoten pantsers, dringt naar voren. S .S .P.K.-Raudies-O ,-H is ni»t doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eto. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen, en terugreis de navolgende Nebonstellen der Waffen-SS; Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Lange, straat 58; Heerlen. Saroleastraat 26; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede, Hen* geloschestraaf 30 en het SS-Ersatzkommanrio, den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT. BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 19.6.44. 8—13.00 uur. Amsterdam, Dam 4; 20.6.44, 8—12.00 uur, Utrecht. N.V. Huls. Oudegraoht 245; 15—17.00 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderwa^ KOOPERS VAN KANTOORMEUBELEN HEBBEN VOORTAAN VERGUNNING NOODIG: In de Staatscourant van 16 Juni is een wijziging van de meubeldistributie- beschikking opgenomen krachtens welke voortaan ook voor het in ontvangst nemen van kantoormeubelen door gebruikers een vergunning noodig is. Daarentegen valt een aantal andere in de beschikking ge noemde meubelen in den vervolge buiten deze distributieregeling. De vergunningen dienen steeds door dekooperste wor den aangevraagd en wel door overheids instellingen bij het Rijksinkoopbureau te ’s-Gravenhage door Duitsche instanties, alsmede personen van Duitsche nationali teit. welke niet in het bezit zijn’van een distributiestamkaart bij den Duitschen ge volmachtigde bij het Rijksbureau voor Glas, Keramiek en Houtproducten te ’s-Gravenhage. Voor slachtoffers van in Nederland plaats gevonden hebbend oor logsgeweld in de gemeente, waar de ramp plaats vond bij de plaatselijke commissie aangesloten bij de stichting Centrale Voorziening te Rotterdam. Alle andere, hierboven niet vermelde gebruikers die nen hun aanvraag in te dienen bij den dis- tributiedienst van de gemeente waar zij in het bevolkingsregister zijn opgenomen, of waar de onderneming is gevestigd. Alle aanvragen moeten worden gedaan op for mulieren welke verkrijgbaar zijn gesteld bij de instantie, bij welke de aanvraag moet worden ingediend. Naar Interinf meldt werden Britsche storingsvliegtuigen. die in den afgeloopen nacht tegen 2 uur tot ’t gebied der Duit sche hoofdstad doordrongen, door krachtig vuur der luchtdoelartillerie aangevallen VERDUISTEREN Tot en met 24 Juni: van 22 uur tot 5.15 uur Maan: 20 Juni N. M. bestaande parelsnoerer. van den nachte- lijken hemel naar beneden kwamen, waar zij dan als reusachtige vuurkogels ont ploften. De projectielen ontwikkelen een ontzaglijke snelheid. Volgens de Londensche correspondenten van „Svenska Dagbladet” en „Morgontid- ningen” heeft het gebruik van het nieuwe Duitsche wapen tegen Engeland op het oogenblik het tweede front geheel naar den achtergrond verdrongen De verkla ring van den Britschen minister van Bin- nenlandsche Zaken Morrison, werd giste ren door de geheele Engelsche pers in grooten opmaak over de geheele pagina gepubliceerd ..Evening News” legt in zijn commentaar nog eens den nadruk op de ernstige woorden van Morrison ..Svenska Dagbladet” bericht, dat het onbemande Duitsche bombardements vliegtuig door heele vlagen ontploffende projectielen van het Londensche afweer geschut heenvloog. Klaarblijkelijk hebben de Britsche luchtafweerbatterijen een ijzeren gordijn moeten leggen waarin de gevaarlijke vliegtuigen voor het bereiken van hun doel moesten ontploffen Engelsche tegenmaatregelen reeds ingeleid? De Engelsche minister Morrison nog verklaard, dat de Engelsche tegen- maa‘regelen reeds waren ingeleid Hij sprak in dat verband uitdrukkelijk van tegenmaatregelen en niet van represailles. Niettemin bestaat in Duitschland ge motiveerd of niet, dat zal de toekomst leeren on’.egenzeggelijk de verwachting, dat de Geallieerden zich zullen revan- cheeren met zware luchtaanvallen. Wij waren in de gelegenheid, aldus de C.D., te bevoegder plaatse te Berlijn de vraag te stellen of niet te vreezen valt, dat binnen afzienbaren tijd de Geallieer den het nieuwe Duitsche wapen tegen Duitschland zelf zullen toepassen, daar het toch een militair axioma is, dat ’n geheim wapen weinig waarde meer heeft na de eerste verrassing, daar geen enkel wapen, zoodra het eenmaal in gebruik is, werke lijk geheim kan blijven. Het antwoord luidde, dat dit gevaar niet bestaat in ver band met den betrekkelijk beperkten actie-radius van het nieuwe wapen Verandering in radio-uitzending Het klokgelui van de ..Big Ben” wordt sedert gisteren niet meer direct uitge zonden, doch via gramofoonplaten weer gegeven, naar de omroeper van de B.B.C mededeelde. In verband met de aanvallen van Duit sche pilootlooze vliegtuigen zullen de Britsche zenders, naar verder door de Engelsche radio is bekend gemaakt, hun programma van tijd tot tijd stopzetten, meldt S.PT. Ongunstige weersomstandigheden Interinf meldde omtrent den toestand ter zee aan het invasiefront gisteren: Het weer is, evenals in den afgeloo pen nacht, nog steeds stormachtig. Het zicht is slecht. De wederzijdsche opera ties worden door laaghangende wolken en regenbuien belemmerd. Daardoor lag het zwaartepunt van het gevechts- contact bij de zware zeestrijdkrachten der Geallieerden en de Duitsche leger en marinebatterijen. Bij kaap de la Heve naderde een kruiserformafie de kust, beschoot deze van een afstand van 20 KM en wijzigde daarna koers. Korten tijd later beschoot een formatie slagschepen van een afstand van meer dan 30 KM dezelfde batterij. Het vuur lag zoo slecht, dat in het terrein van de batterij en ver in de omgeving daarvan geen inslaande granaten kon den worden waargenomen. Hoewel zij wat artillerie betreft in de meerderheid was, kwam de formatie slagschepen, waartoe ongetwijfeld ook de bovenge noemde kruisers behoorden, niet binnen net bereik van het kustgeschut. De hoeveelheid op le Havre gewor pen bommen de Britsche berichten dienst sprak van 4600 ton, het gewicht voor 2 groote nachtaanvallen op Ber lijn doet duidelijk zien, hoe onaan genaam den Geallieerden het optreden was der Duitsche zeestrijdkrachten, die, wat aantal en kracht betreft, sterk in de minderheid waren. In de Zuidelijke bocht vqn de Seine werden Duitsche batterijen door een zwaren kruiser zonder effect beschoten. De batterijen aan den Oost- en den Noordkant van Cotentin kwamen ten Westen van Cherbourg tegen 2 torpedo jagers in actie. Deze vaartuigen tracht ten een getroffen vaartuig te naderen, doch dit werd hun belet en zij ver trokken onder bescherming van kunst- matigen nevel. Het getroffen vaartuig werd later niet meer gezien Vanochtend te 3 uur is de vijand geland in het Zuiden van het eiland Elba Met 60 groote landingsbooten werd een vrij sterk contingent Anglo-Amerikaansche speciale troepen aan land gezet. Korten tijd later werden verscheidene vijande lijke luchtaanvallen gedaan, terwijl tege lijkertijd verdere landingen werden ver richt in het Noorden van het eiland. Wes telijk van Porto Ferraio en aan de Zuid oostkust Hevige gevechten worden geleverd tus schen het Duitsche garnizoen en sterke Anglo-Amerikaansche pantserafdeelingen. Aan den Geallieerden aanval ging een hevig bombardement door verscheidene honderden Anglo-Amerikaansche jacht bommenwerpers vooraf Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No 12500 Bijkantoor: Schevenmgen, Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124 Tel 778038 N.V. Kantoorboekh. Th. J. de PRIJS DEZtH COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p 3 mnd met „Kikeriki „De Nieuwste Mode „Kol. Bijbl.” en .Letterk Bijbl ƒ3,15. Fr pp me* Modebl 4.20. z. Modetal, ƒ3.95. Buitenl. ƒ9 45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c., £r p. p. 10 c Finsche gezant moet Washington verlaten Aan den Finschen gezant in de Ver. Staten, Procope en 3 gezantschaps- raden zijn de passen overhandigd. Zij zijn uitgenoodigd de Ver. Staten te ver laten. In de motiveening voor dezen stap zegt het Amerikaansche ministerie van Buitenlandschc Zaken dat het werk der 4 Finnep zich „tegen de belangen van de Ver. Staten heeft gericht." Deze maatregel beteekent echter geen ver breking der diplomatieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Finland. De Finsche gezant en de drie andere leden van het Finsche gezantschap zijn, tegelijkertijd met het overhandigen van hun passen onder politiebewaking ge steld. Deze bewaking duurt tot hun ver trek naar Finland, dat zoo spoedig moge lijk zal geschieden Commandant SS-pantserdivisie „Hitlerjugend” gesneuveld Tijdens de gevechten aan het invasie front is de drager van het eikenloof, behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, de SS-brigadeführer en generaal-majoor der Waffen-SS Fritz Witt, commandant van de SS-pantser- divisie „Hitlerjugend”, gesneuveld. gingen van den rechtervleugel van het 1ste Amerikaansche leger om door te breken binnen den vestinggordel van Cherbourg, bleven ook nu zonder prac- tisch resultaat Alleen aan de Oostkust, in het gebied van Qulncville. wist de vijand. Intensief ondersteund door zijn scheepsartillerie, terrein te winnen. Ten Westen van Montebourg bleef de toe stand onveranderd. Westelijk van de beek Merderet, de Douve en de Tarde echter nam de druk van den tegen stander toe. Op talrijke plaatsen van dezen ongeveer 30 KM breeden sector poogden de Amerikanen, nu met inzet van versche reserves, waaronder ook Nieuw-Zeelandsehe formaties, koste wat het koste door te stooen naar de Westkust. Brandpunten van den strijd waren hier de dorpen Pont l’Abbé, Baupte, Gorges-de-Bohon en Pretot. Welke van deze plaatsen zich op het oogenblik in Duitsche of Amerikaansche handen bevinden, is niet van belang. Van belang is slechts, dat de Duitsche troepen, die steeds weer tot energieke tegenaanvallen overgingen, de afsnne- ring van het schiereiland Cotentin, waar de luchtlandingstroepen van gene raal Bradley reeds van den eersten dag af naar gestreefd hebben, verijdeld hebben. Oe inundatie van het Nederlandsche kustgebied. Als maatregel tegen vij andelijke invasie- plannen zijn bepaal de gedeelten van de Nederlandsche kust onder water gezet. Om verkeersweeen. belangrijk voor de intendance, tegen het water te beveiligen, heeft men de weg kanten versterkt (P.K.-v. d. Hagen- Sch.-C.N.F.) De Maquistes zullen als franc-hreurs worden behandeld ,,De leden van de Maquis” zijn Francs-tireurs en zullen als zoodanig behandeld worden. Alle pogingen van den tegenstander om over dit feit te redetwisten zijn doelloos.” Deze verkla ring is gisteren, meldt het A.N.P. uit Berlijn, in de Wilhelmstrasse afgelegd voor de vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche pers, waarbij men wees op de volkenrechtelijke, in de Haagsche Conventie vastgelegde bepalingen. Deze zijn, zoo verklaart men in de Wilhelm* strasse, zoo ondubbelzinnig, dat daar aan niet getornd kan worden. Duitsch land houdt zich strikt daaraan, hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat het de troepen van de Gaulle, die in Afrika in krijgsgevangenschap zijn geraakt, ais krijgsgevangenen behandelt en even eens de troepen van de Gaulle die aan Britsche zijde in Normandië, resp. in Italië in den strijd zijn. Dc Maquistes daarentegen zijn franc-tireurs in den waarsten zin des woords en zullen als zoodanig worden behandeld. Zwitserscbe maatregel De Zwitsersche opperbevelhebber gene raal Guisan, heeft gisteren een dagorder uitgevaardigd, waarin hij de oproeping van meer troepen aankondigt en er op wijst, dat de oorlog de grenzen van Zwit serland zou kunnen naderen. Er is alles gedaan om de veiligheid van Zwitserland te waarborgen, aldus Guisan. Verder zegt hij van meening te zijn, dat het beter is ..eerder te vroeg dan te laat op post te staan en liever een post te veel De maarschalk van Finland. Manner heim, heeft gisteren de volgende dag order uitgevaardigd: De vijand is we derom een groot offensief begonnen. De Karelische landengte, waarop ons volk eeuwenlang zijn bloed heeft vergoten, staat opnieuw bloot aan een zinloozen stormaanval van den vijand. Opnieuw staan ons het beeld van den Finschen soldaat uit den winteroorlog, zijn taaie volharding, zijn opofferende moed en onwankelbaar geloof in de toekomst voor oogen. Jónge mannen staan zij aan zij met ervaren strijders in den stalen stormloop van den materiaalslag. Finsche soldaten, gij weet, dat het lot van het vaderland in uw handen ligt. Geen tegenslagen mogen u breken. Ook vroeger hebt gij wij allen de hardt slagen getrotseerd. Doet dit ook thans. Het Finsche Weermachtbericht van he den meldt: Op de Karelische landengte was de vijandelijke druk in den loop van de laat ste 24 uur op het spoorwegstation Perk- jaervi nog steeds buitengewoon zwaar. Daarbij werden Seivaestoe, Uusikirkko en Kanneljaervi opgegeven. De gevechten duren voort. Van de overige fronten te land niets bijzonders te melden. In een gevecht tusschen eigen en vijan delijke lichte zeestrijdkrachten heeft de vijand een motortorpedoboot verloren, an.‘ dere werden beschadigd. In het Westelijk deel van de Kareli- sche landengte hebben on/e luchtstrijd krachten met succes vijandelijke tank- groepeeringen en troepenconcentraties' aangevallen Hierbij werd een vrij groote vijandelijke mijnenvegersformatie, die ten Zuidwesten van Seivaestoe opereerde, be nevens verscheidene daarbij behoorende schepen tot zinken gebracht. Onze luchtafweer heeft op de Karelische landengte 5 en op de landengte van Aun- nus 2 vijandelijke gevechtstoestellen neer geschoten. Het SS-Ersatrkom- inando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden geduren de de verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst. De B-correspondent van het A.N.P. meldt uit Berlijn: De vergelding is be gonnen. De Britsche minister voor Luchtvaart, Herbert Morrison, deelde in het Lagerhuis mede, dat dg Duit- schers van een nieuw wapen gebruik maken. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn verschillende punten in Zuid-Oost-Engeland en ook het stads gebied van Londen aangevallen door vliegtuigen, welke geen bemanning hebben, een soort reuzenbommen, die, volgens de eerste zeer terughoudende berichten uit Engelsche bron, schade veroorzaakt hebben. In de te Eerlijn gehouden persconferen tie voor buitenlandsche journalisten deelde Stabsleiter Helmuth Sündermann dit nieuws aan de persvertegenwoordigers mede, die daarop tot hem en tot den ver tegenwoordiger van het Duitsche Opper bevel een groot aantal vragen richtten, die echter niet beantwoord werden. Uit de tot nu toe binnengekomen be richten blijkt, dat de Duitschers gebruik maken van een voor den vijand absoluut nieuw anti-invasiewapen. dat. aldus de interpretant van het O.K.W.. van de aller grootste militaire beteekenis kan worden. Het is een operatief wapen Stabsleiter Sündermann verklaarde, dat de Britten en Amerikanen nooit aan een dergeiijke vergelding geloofd hebben en dat zij de woorden en de waarschuwingen van Adolf Hitler steeds in den wind hebben gesla gen. Reeds bij het begin van dezen oorlog op 1 September 1939. heeft Hitler gezegd, dat hij geen oorlog tegen vrouwen en kinderen wenschte te voeren. Voor de Engelschen beteekende dit echter geen vrijbrief en later, toen de bommenoorlog tegen de Duitsche burgerbevolking be gonnen was, heeft Hitler gezegd een te genmaatregel te zullen nemen en wel zoo. dat den Britten hooren en zien zou ver gaan. Als de New York Times op 8 Sep tember 1943 schrijft, dat de bom de beste leermeester voor het Duitsche volk is. dan, aldus Sündermann. hebben de Britten thans de gelegenheid iets te leeren. Omvangrijke branden. De nieuwe projectielen op Zuid-Enge land en het stadsgebied van Londen hebben, naar uit luchtverkenningen blijkt, reeds een vernietigende uitwerking, meldt het D N.B. De Zuidkust van Engeland was in de nachiekika-uren door eun yaix land sedert uren wordt bestookt, verre zichtbaren vuurgloed over het Ka naal waarneembaar. Waar de nieuwe pro jectielen den grond raakten ontstonden branden van een omvang, als Engeland nog niet heeft gekend. „Het is iets angstwekkends", aldus een Reuterbericht, de nadering van het Duit sche vliegtuig zonder bestuurder, dat als een vuurpijl door de lucht schiet. De vliegtuigen hebben een zekeren rhythmi- schen toon, dien men een zacht kloppen zou kunnen noemen. Bij nacht hebben zij een duidelijk geel schijnsel achter zich en in het schijnsel der zoeklichten ziet men. dat er een dikke rookpluim uit komt. In den nacjit van Donderdag op Vrijdag en in de vroege uren van Vrijdag waren zij. met onderbrekingen, vele uren lang boven Zuid-Engeland Engelsch publiek wordt gewaarschuwd Het Engelsche ministerie voor Binnen- landsche veiligheid heeft Vrijdag, naar Reuter meldt, den volgenden raad aan het Engelsche publiek gegeven: „Zoodra de motor van een vliegtuig zonder bestuurder stil gaat staan, kan dat beteekenen. dat spoedig daarop de ex plosie volgt, wellicht binnen 5 tot 15 se conden Een ieder moet voor de uitwer king der ontploffing de stevigste bescher ming. die beschikbaar is, zoeken, ook degenen, die zich in huis'bevinden.” Naar het D.N.B. meldt, heeft het ge bruik van de nieuwe soort projectielen tegen Engeland bij de soldaten van alle weermachtsonderdeelen. vooral echter bij de in Normandië strijdende'divisies, bui tengewone voldoening gewekt Ofschoon de strijdlust der Duitsche soldaten boven elke lof verheven is. is hij door de in het Weermachtbericht van gisteren gedane mededeeling ongetwijfeld nog toegeno men. Volgens een tusschentijdsche balans, zijn, naar Interinf- meldt, met zekerheid 24 Britsch-Amerikaansche transport. en vrachtschepen met een totalen inhoüd van lï 6.000 ton door de Duitsche luchtmacht in het invasiegebied tot zinken ge bracht. Voorts werden 25 transport, en vrachtschepen met een inhoud van 146.000 ton door bommen en torpedo’s zoo zwaar beschadigd, dat zij op het strand gezet of door de bemanning opgegeven moesten worden. De eskaders Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen brachten 2 torpe- dojagers en 2 speciale landingsschepen tot zinken beschadigden 1 zwaren kruiser, stelden 3 lichte kruisers buiten gevecht, plaatsten treffers op 2 torpedojagers trof fen minstens 15 speciale landingsschepen en een niet te control'eeren aantal pant- serlandingsbooten en stormbooten op het strand Met deze thans uitgeschakelde scheeps- ruimte konden ongeveer 2 divisies met de zware wapenen, voertuigen en alle mate riaal vervoerd worden Men kan dus aan nemen dat iets meer dan een divisie nog voor het bereiken van de kust in het Ka naal en de Seine-baai is ondergegaan De houding der Fransche bevolking De houding van de Fransche bevolking in de door de invasietroepen bezette kustgebieden van Normandië is zoodanig gereserveerd en afwijzend, aldus het D N B.. dat de invasietroepen steeds weer opnieuw worden verrast De in krijgsgevangenschap geraakte Canadee- sche eerste luitenant Charles Sullivan uit Winnipeg verklaarde het volgende Als Canadeezen geloofden wij in de Fran- schen vrienden en helpers te vinden Het tegendeel was echter het geval Voor de moreele rechtvaardiging van de invasie was dit wel de grootste teleurstelling. De enkele Franschen, die ik in de stukge schoten en door bommen vernielde ste den en dorpen heb gezien, stonden stil langs de straten. Op hun gezichten las men duidelijk den tegenzin, waarmee zij ons ontvingen De Normandische boerin nen keken ons trots en koel aan. Geen lach, geen vriendelijke groet viel op te merken De bevolking echter, die ik op het transport als gevangene achter de Duitsche linies heb gezien, dreigde mij met de vuist, spuwde ons in het gelaat en had ons het liefste met steenén be kogeld. wanneer de Duitsche soldaten dit verhinderd hadden Amerika staat schepen af aan de Sovjet-Unie Naar de Amerikaansche bladen melden, heeft de regeering van de Ver. Staten onlangs enkele „Liberty’-schepen aan de Sovjet-Unie afgestaan. Naar verluidt, be draagt het totale aantal schepen, dat tot dusver door de Ver Staten aan de Sovjet- Unie werd afgestaan 31. Naar verder wordt gemeld schijnen dc Sovjets niet geheel en al over de Ame rikaansche schepen tevreden te zijn en gaan zij tot ingrijpenden verbouw van de schepen over. Zij hebben bij de Ame rikaansche autoriteiten reeds nangedron- gen op het aanbrengen van wijzigingen in den aanbouw en verlangen o.m. stalen in plaats van bronzen schroeven, in verband met het grootere ijsgevaar in de Russische wateren Interinf. meldt van het invasiefront: In den Amerikaanschen sector van het landingshoofd ontstonden gisteren op 2 plaatsen gevechten van grooteren om vang. Ten Westen van St. Mère-Eglise vielen sterke pantserformaties de Duit sche beveiligingslinies in den sector Orglandes-Etienville aan en drukten dpze eenige kilometers naar het Wes- ten. Een tweede Amerikaansche aan valsgroep viel ten Zuidoosten van Ca- rentan tusschen de Vire en het Vire- kanaal naar het Zuiden aan. Daar wer den de Duitsche beveiligingen in het voorterrein stelselmatig teruggetrokken uit de kanaalstellingen, vanwaar uit een massaal opgezette doorbraakpoging van de Amerikanen op bloedige wijze uit eengeslagen kon worden. Aan weerszijden van den straatweg BayeuxSt. Lo kwam het gisteren aan de Elle-beek weder tot levendige ge vechtshandelingen, daar ook hier de Amerikanen pogingen in het werk stel den om de plaatsen, die hun den vo- rigen dag ontnomen waren, vooral ten Noorden van den straatweg, te herove ren. De gevechten waren bij het ver zenden van dit bericht nog aan den gang. Toen waren talrijke aanvallen af geslagen, waarbij Duitsche anti-tank- wapens 19 zware en zeer zware ge vechtswagens vernietigden. Aan weerszijden van Caumont konden Duitsche pantserformaties plaatselijke verbeteringen van de stellingen tot stand brengen en werden den Britschen troepen, die hier tot de verdediging waren overgegaan, eenige belangrijke stukken terrein ontnomen. Ook uit de lange flank-, van do. .stelling van Caen, die zich uitstrekt van het gebied ten Zuiden van Caumont tot pal ten Noor den van Tilly, wordt gemeld, dat het den Duitschen formaties gelukt is haar positie verder te verbeteren en hechter te maken. Ten Oosten van de Orne werden in de omgeving van het bosch van Ba- vant belangrijke plaatselijke stelling- verbeteringen, ondanks verbeten tegen stand der Britten, tot stand gebracht. De Britten leden hier bijzonder groote verliezen aan menschen en materiaal. Naar Interinf. meldt, zijn Duitsche troepen gistermiddag met den kreet wraak voor de Erlangen” op de lip pen aan het Zuidelijke front tusschen St. Lo en Caen op verscheidene plaat sen tot den aanval overgegaan. De troepen hoorden gisterochtend vroeg van de met iedere menschelijkheid in strijd zijnde aanvallen op het hospitaal- schip .Erlangen”. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss. meldt: De eerste faze van den pantser slag van Tilly-sur-Seulles, die zich tot in het gebied van Caumont en Balleroy uitstrekte, is geëindigd met een volle dig Duitsch succes. Hij heeft geleid tot i een sterke afmatting van den vijand en men mag aannemen, dat op zijn 1 minst 250 tanks hier buiten gevecht i zijn gesteld. De terreinwinst die de vijand in het gebied ten Westen en Noorden van St. Mère-Eglise kon ma ken, werd gekocht met buitengewoon zware verliezen. Zij staan in geen ver houding tot het bereikte resultaat. Domei meldt, dat tijdens heit. hevige artilleriegevecht, dat Donderdagmiddag plaats had tusschen de Japansche kustbat. terijen op het eiland Saipan en een groep vijandelijke oorlogsschepen, 1 vijandelijk slagschip en 1 torpedojager tot zinken zijn ‘gebracht Twee andere vijandelijke torpe dojagers werden in brand geschoten. Twee nachtelijke aanvallen .1 is bekend gemaakt, dat in nacht 2 aanvallen met vliegtuigen op Zuid-Engeland wp_j ^ernornen. De omvang der schade werd met meenedeeld Funest voor moreel der bevolking Chirchil^rS?’ uit BerUin meldt- heefi aangekond^d maanden aeleden celriintf wapen der ver was en kh 4raa110? bestuurd vliegtuig Berliin wor'L ®n?e{-8Cbe bomaanvallen op dat e 'en met teekeningen van offic’eele Drnt^h neer«eworlx’n- In niet- wordt „Uuitsche militaire kringen wapen ripr°^eriKCns op Bcwezcn dat het geva irhilr ver8e!ding juist daardoor zoo he 'mn™nieeïerz‘^s cn zo° funest voor wiil hn» der bevolking anderzijds is. alarm J„Z0° verrassend toeslaat, dat geen kunnen In worden gegeven Op die manier dp. Seen maatregelen genomen wor- wii) k”1 Sotd en bloed te beveiligen, ter- gehi„j°ve"dien de bevolking der getroffen geliiir en da® en nacht blootstaat aan der- omei, ..aanvallen, ongeacht de weers omstandigheden. Diepe indruk in Engeland nJ de uitwerking van de nieuwe hp-2 n e Proiectieler. meldt ..Dagens Ny- dat de Duitsche onbemande bom- hrê”^trpers een re?en brisant- en ndbommen op Zuid-Engeland lieten mv-2:- Ooggetuigen zeggen, dat deze mysterieuze projectielen als uit kometen 900KM Eit MQUGA EHW 0 C A 4 N .«iBIAK Of

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1