Londen onder het zwaarste stoorvuur 't Bij Maandag Juni. TÖT41. No. 18823. na De toestand het invasiefront aan onafgebroken aanvallen met het nieuwe wapen TWEEDE STADS ED. Keuringen de vergelding Londen wordt geëvacueerd De Weermachtberichten Finsch Weennachtbericht Siindermann over het nieuwe wapen „Dynamiet-meteoren” „Het wonder van de Duitsche bewapening” Slechts het begin van S ars De bestriding van nieuwe aanvallen Amerikanen aan de Westkust van Cotentin 1 HAAGSCHE COURANT Dienstaanb ƒ0.38. Pers, gevr ƒ0.48. Adv. „Br. bur. en te vernietigd. de (S.S.P.K.-Raudies-O -H.) van den vijand zoo het 1 65, elke m.M. m. tot 23 Ive oplaag halve pr. Red, de I het de van VERDUISTEREN Van 22 tot 5.1S u. Maan: 20 Juni N M. een rook, meters Naar in Stockholm vernomen wordt, aldus Interinf. is de uitwerking van de tegen Londen en Zuid-Engeland ge bruikte nieuwe Duitsche projectielen voor de Engelsche regeering aanleiding geweest de onmiddellijke ontruiming van Londen te bevelen, daar noch de schuilkelders noch de tunnels van den ondergrondschen spoorweg bestand zijn tegen het geweld der explosies. De vlucht van de bevolking uit de mil- lioenenstad naar het platteland heeft reeds een omvang aangenomen, die de evacuaties van 1941 in de schaduw stelt. Luchtaanval op Bonin-archipel Een gecombineerde formatie var. eenige honderden vijandelijke bommenwerpers en jagers, die van vliegkampsehepcn waren opgestegen, heef* volgens Domei het eiland Iwojima in den Bonin-Archipe! Vrijdag aangevallen De aanvallen ecb'. doeltreffend door de Japansche bezettings troepen afgeslagen. 11 Vijandelijke toestel len werden neergehaald. Aan Japansche zijde was de schede buitengewoon gering. doch ook wat het effect op de menschen betreft, die dag en nacht geen rust meer hebben en in voortdurende vrees voor een nieuwer, aanval leven, vooi een ge vaar. dat letterlijk uit den heldersten hemel te voorschijn kan komen. Er zijn fantastische belooningen uitge loofd voor dengene, die een werkelijk goede foto van een dergelijk Duitsch projectiel kan maken Tot dusver is dit niet gelukt Het wil heel wat zeggen, wanneer een Zweedsch correspondent van de Britsche censuur toestemming heeft gekregen het «eigende te melden In Engelsche vakkringen wordt niet verheimelijkt, dat het nieuwe Duitsche wapen den luchtoorlog geheel nieuwe wegen wijst en dat thans de luchtoorlog een ontwikkeling moet nemen, die naar alle waarschijnlijkheid even revolution- nair zal zijn als destijds de uitvinding van den pantserwagen voor den oorlog te land. Het aftreden van Menemendjogloe Volgens de Turksche bladen is het aftreden van den minister van Buiten- landsche Zaken, Menemendjogloe, een gevolg van de verschillen van opvatting tusschen Engeland en Turkije over het varen van schepen door de zee-engten. Engeland eischte van Turkije de con trole op alle doorvarende schepen. De Geallieerden dulden de doorvaart van Duitsche schepen door de zee-engten niet meer, hoewel zy vroeger daartegen geen bezwaar hadden. Het is een vast staand feit, dat Turkije wegens princi- piëele meeningsverschillen over de uit voering der bepalingen van het verdrag van Montreux inzake de zee-engten een diplomaat van bete eken is heeft verloren. Het blad Tanin” schrijft, dat de Turksche buitenlandsche politiek onge wijzigd gebaseerd blijft op het bondge nootschap met Engeland. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. <5 reg.) ƒ1 m.M. <10 reg.) ƒ0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halv ƒ0.51 p. m M Bewijsn, 5 ct.. tr. p. p. 10 ct, KI. Adv. (in halve opL) 0.51, T>inn<taanh 0 XR Per« pavt f 0 4R Adv Rr farr» bl/* 10 C. ITWF* wegen werden door jachtvliegers en raa. rineboordgeschut 37 vijandelijke viiegtoL» gen vernietigd. Dertig andere bolsjewisti-. sche vliegtuigen werden bij een aanval of» Kirkenes door strijdkrachten der lucht- verdediging neergeschoten. In den afgeloopen nacht wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn en in het Rijnlandsch-WesU faalsche gebied. Luitenant-kolonel Lent, commodore vat» een eskader nachtjagers, heeft in den nacht van 15 op 16 Juni zijn lOOsten tegenstan der neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doe len in Zuidoost-Engeland aan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 19 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Het storingsvuur op Londen en lijn buitenwijken heeft ook gisteren gedu rende den geheelen dag en in den af geloopen nacht met afwisselende kracht aangehouden. Verbitterde strijd te gen gelande Engel, schen en Amerika nen Duitsche pantsergrenadiers en pantserartillerie op weg voor de ge vechten tegen de aan land gekomen Anglo. Amerikanen. (SS.P.K.-Zschiickel- Atl.-H.) Correspondenten van Zweedsche bladen I te Londen melden, dat vele telefoon- en telegraafverbindingen door de uitwerking van de Duitsche dynamietmetëoren schade .hebben geleden zoodat op vele plaatsen de telefoon en de telegraaf niet werken. Het is echter zeer moeilijk om veel over de uitwerking van het nieuwe wapen te vernemen, daar de Engelsche regeering een strenge censuur heeft ingesteld op uitgaande berichten hierover. Verhoogmg Amerikaansche tankprodueb'e Uit Washington wordt vernomen: Het militaire opperbevel heeft last gegeven tot een buitengewoon sterke verhooging der productie van tanks, daar uit de rapporten van het invasiefront blijkt, dat het verbruik aan tanks driemaal zoo groot is als oorspronkelijk werd aangenomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 18 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Bqna zonder onderbreking blijft boven Londen en zijn buitenwijken het zwaarste stoormiur liggen. Aan de Normandische kust viel de vijand ook gisteren in verscheidene sec toren met sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten tevergeefs aan, In het ge bied ten Noordoosten en Zuidwesten van Tilly sloegen onze pantsertroepen alle vijandelijke aanvallen af. Een geringe plaatselijke penetratie werd in een on- verwijlden tegenaanval opgeheven. Ten I Oosten van Caumont bereikte onze aan- I val naar het Noorden het heuvelterrein I vlak ten Zuiden van Livry. Het zwaarte- I punt van de gevechten lag in het gebied I ten Zuidwesten van Balleroy, waar Ameri. I kaansche formaties met geconcentreerde strijdkrachten in de richting van St Lo I ons front probeerden te verbreken. Zij I werden in een verbitterden, wisselvalligen I strijd met de zwaarste verliezen aan I dooden en gewonden afgeslagen. Alleen I in dezen sector had de vijand meer dan I 1000 dooden. Onder den indruk van zijn I zware verliezen trok hij zich in vlucht I op zijn uitgangsstelling terug. Op net schiereiland Cherbourg zette de I vijand zijn aanvallen in het gebied van I St Sauveur-Le-Vicomte voort, doch kon slechts geringe terreinwinst behalen. Sterke formaties van onze luchtmacht I mengden zich den geheelen dag doeltref- I fend in de gevechten te land. Gevechts- en torpedovliegers troffen gisteren voor het landingshoofd 4 vijande- I lijke schepen met bommen en torpedo’s. I Er werden branden en ontploffingen I waargenomen. Bovendien werd 1 zware kruiser zwaar beschadigd. Ten Westen van het schiereiland Cherbourg sloeg een Duitsch geleideschip den aanval van een vijandelijke motortorpedoboot af en bracht daarbij 1 der vijandelijke booten tot zin ken. Kustbatterijen van leger en marine plaatsten in de Seinebaai treffers op vij andelijke oorlogsschepen en transport vaartuigen. Duitsche duikbooten hebben aan den Westelijken uitgang van het Ka naal 3 torpedojagers, die deel uitmaak ten van een vijandelijke formatie, in den grond geboord. Lichte en zware batterijen luchtdoelgeschut van de luchtmacht heb ben sinds het begin van rfe invasie 301 vijandelijke vliegtuigen 3 vrachtzweef- vliegtuigen en 20 tanks stukgeschoten en 1 vijandelijken kruiser zwaar beschadigd De in het Noorden en Zuidoosten van het eiland Elba gelande vijand werd in een tegenaanval weer in zee teruggedreven. Slechts bij Marina gelukte het den vijand, in een klein bruggenhoofd vasten voet te krijgen Zware gevechten zijn hier en in de streek van Capoliverie. waar de vijand gisteren opnieuw landde, nog aan den gang. Een kustbatterij van het eiland Elba beschadigde een Engelschen kruiser van de London-klasse. Het zwaartepunt van den atweerslag in Midden-Italië lag weer in het gebied ten Zuiden van Perugia. Ondanks een massaal gebruik van zijn pantsertormaties kon de vijand ons front slechts in eenige sectoren iets terugdrukken. In de Golf van Genua ontstonden ver scheidene gevechten tusschen onze escorte- vaartuigen en vijandelijke motortorpedo, booten Verscheidene vijandelijke booten werden daarbij zwaar beschadigd. Aan de Adriatische kust werden bij St. marine werden 16 vijandelijke vliegtuigen Het Finsche Weenna cMbericht van he- ’den luidt: Op de Karelische landengte Waren de vijandelijke aanvallen in het gebied tus schen de Finsche Golf en Vuoksen leven dig. Bijzonder hevige gevechten werden geleverd bij Kaukjaervi-Summa, alsmede op de landengte tusschen Muolaenjaervi en Vuoksen. Koivisto, Makslahti Valk- jaervi en Rautu werden opgegeven. De laatste 2 dagen werden 51 vijandelijke tanks vernietigd. Van de overige sectoren der landfronten niets bijzonders te mel den De vestingwerken der Koivisto-eilanden waren met lichte vijandelijke zeesfrijd- krachten ie vuurgevechten gewikkeld en brachten 2 kleine schepen tot zinken. Op de Karelische landengte en in het Ooste lijke deel van de Finsche Golf schoten onze jagers en luchtafweer 28 vijande lijke vliegtuigen neer. Daarvan werden 10 machines door Duitsche jachtvliegers en schepen neer gehaald. Op de Aunusland- engte werden nog 2 vijandelijke machines neergeschoten. Daarmede heeft de vijand de laatste 24 uur 30 machines verloren. Uit Londen wordt door Reuter gemeld, dat de aanvallen met onbemande vliegtuigen Zaterdag, Zondag en den afgeloopen nacht zijn voortgezet, waardoor schade en verliezen zijn veroorzaakt. Associated Press meldt uit het groote Geallieerde hoofdkwartier, dat de Duitschers, ondanks herhaalde aanvallen van de Engelsche luchtmacht en van Amerikaansche bommenwerpers op de Duitsche „Robotkust aan het Nauw van Calais” hun spookvliegtuigen dicht op elkaar ver over het Kanaal zijn blijven sturen. Dé projectielen vlogen zeer laag en snorden over het land heen met tusschenpoozen van enkele minuten; eenige van hen moesten door een intensief spervuur vliegen. Ook aan de kust was kort na de verduistering, toen verschil lende vliegtuigen zich in de lucht bevonden, hevig afweervuur te vernemen. Overdag en in versterkte mate des nachts wordt het gebruik van het nieuwe Duitsche wapen voortgezet. De door de Duitsche soldaten als „helle honden” betitelde projectielen worden onafgebroken op Londen afgevuurd. Zelfs nog aan de kust van Noord-Frankrijk was het geluid van zware ontploffingen te hooren, meldt het D.N.B. men, die door de Duitsche projectielen veroorzaakt waren. Boven de geheele bocht van de Theems hing een zware, ondoordringbare muur van rook, die verscheidene duizenden meters hoog was. Duitsche verkenningsvliegtuigen kon den, ondanks de zware bewolking, ont zaglijk uitgestrekte branden en zeer zware verwoestingen vaststellen. Af en toe gelukte het, het neerkomen der pro jectielen te zien. Op deze plaatsen wer den de wolken eerst geel en daarna De plaatsvervangende Rijksperschef Sündermann schrijft in den „Völkischer Beobachter” over het gebruik van het nieuwe wapen tegen Engeland oa.: De weinige, doch veelzeggende berichten, die uit Londen beschikbaar zijn, toonen aan, dat vele verwachtingen, die men van het gebruik van het nieuwe wapen had. in vervulling zijn gegaan Alles wijst er op dat het eerste begin der nieuwe aan vallen op Engeland, die ongetwijfeld op langen termijn opgezet zijn en waarbij men zich nog van andere middelen be dienen zal, in Engeland ingrijpende uit werking heeft gehad. Duitschland. waar van gezegd werd, dat zijn vernietiging slechts een kwestie van tijd was. heeft een verrassenden slag toegebracht is in een voor het Engelsche volk buitenge woon belangrijk gebied weer offensief geworden Engeland in het teeken van de verschrikking I De belangstelling der Engelsche pers voor de gevechten in Normandie is plot seling verminderd. De Vrijdagavondbla- den te Londen hebben op de eerste pagina in het geheel geen berichten meer over het front in het Westen gepubli ceerd. In plaats daarvan werd de ver klaring van minister Morrison over de nieuwe Duitsche projectielen zeer groot opgemaakt afgedrukt. Heel Engeland spreekt nog slechts over één ding Het nieuwe Duitsche wapen. Ondanks alle verboden van de Britsche censuur weet men hoe ernstig deze nieuwe projectie len hebben huisgehouden. Het is een be kend geheim, dat bijv, de zender te Southampton getroffen werd. Het heeft zich in geheel Engeland als een loopend vuur verspreid, hoe verschrikkelijk de uitwerking der Duitsche aanvallen is PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode” ..Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr p.p, met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 0.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Het zwaartepunt van de gevechten in Normandie heeft gisteren gelegen in het gebied van St. Sauveur-le Vicomte Hier slaagde de vijand er in, met uiterst sterk gebruik van zijn artillerie en luchtwapen, door onze beveiligingen heen te stooten en de Westkust van het schiereiland Cher, bourg te bereiken bij Barneville-sur-Mer. Het afgrendelingsfront onzer troepen is ten Zuiden en Noorden daarvan gevormd. Het vijandelijke bruggenhoofd ten Oos. ten van de Orne werd verder vernauwd. Vijandelijke tegenaanvallen met tanks mislukten. Ter weerszijden van Tilly heeft de vijand aangevallen op een breed front met vrij sterke strijdkrachten van infan. terie en tanks. Alle vijandelijke aanval len stortten zonder succes ineen. Ter» Noordoosten van St. Lo is een penetratie van den vorigen dag in een tegehaanval opgeheven. Hier heeft zich de 3de divisie valschermjagers onder commando var» luitenant-generaal Schimpf bijzonder co der schei den. Formaties gevechtsvliegers hebben voor het landingshoofd 2 koopvaarders met een inhoud van 18.000 brt en 1 torpedo- bootjager tot zinken gebracht. Vier an dere koopvaarders met een dnhoud van 29.000 brt en 3 torpedobootjagers werden zwaar beschadigd. Marinekustbatterijen hebben ten Westen van het schiereiland Cherbourg eveneens een vijandelijken torpedobootjager beschadigd. Op het eiland Elba versterkt de vijand zich met nieuwe transporten. Het garni zoen van het eiland biedt heroïek» tegenstand onder bevel van den dap peren commandant generaal-majoor Galï en heeft den tegenstander zware ver liezen toegebracht. Tegenover een verre overmachtigen vijand hebben zich onae troepen tenslotte moeten terugtrekken «p het Noordoostelijke deel van het eiland, De vevechten duren voort. Ton Oosten van het eiland Elba hebben torpedobooten een Britsche motortorpedo boot in den grond geboord en 2 andere zwaar beschadigd. In den sector van Grosseto tot Perugia was het gisteren een bijzondere zware dag van strijd Met geconcentreerde krachten viel de vijand den geheelen dag aan zon der dat het hem gelukte, vrij groote ter reinwinst te behalen. Tot bijzondere he vige gevechten kwam het in het gebied ten Zuidwesten en Zuiden van Perugia, waar onze troepen verbeten weerstand bieden en herhaalde, door tanks gesteunde aanvallen voor het grootste deel in ge vechten op korten afstand, uiteensloegen. In het Oosten zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken in het voorterrein der Karpathen. aan de Beresina en ter weers zijden van Witebsk met zware verliezen voor den vijand mislukt. Zware Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een ge concentreerder! aanval ondernomen op het spoorwegknooppunt Sarny, waar groo te branden en ontploffingen werden ver oorzaakt. Een formatie Amerikaansche bommen werpers is naar Noordwest-Duitschland gevlogen en heeft terreuraanvallen gedaan op verscheidene steden. Vooral in de woonwijken van Hamburg. Bremen, Han nover en Wesermünde ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Door afweergeschut van het luchtwapen en de Giorgio 2 kleine vijandelijke landingsvaar tuigen door artillerievoltreffers vernietigd. Van be Oo-.’eiiike from worden «lechts plaatselijke gevechten aan de Beresina, ten Zuidoosten van Witebsk en ten Zuid oosten van Nowosjef gemeld. Sterke for maties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht de stations Gomel. Nowosybkof en Sjtsjors met goede uitwerking aan. In spoorwegemplacemen ten, opslagplaatsen van munitie en voor raden ontstonden groote branden en ont ploffingen. Bij een aanval van bolsjewist!. j een Duitsch con- vooi voor de kust van Noordelijk Noer- - ----- ueieeKcms oracnt. opeer verKiaaroe. 5te o* juT Yer', Staten groote „Dit wonder der bewapening vindt zijn eersten en belangrijksten grondslag in de houding van den Duitschen arbeider. De tweede beslissende voorwaarde is de in 1942 voor de geheele bewapening ingevoerde z.g. eigen verantwoordelijk heid van de industrie. De uitvoering van groote technische opdrachten kan slechts geleid worden door mannen, die uit de industrie zelf zijn voortgekomen. Daarom heeft hij in 1942 besloten, uit de geheele hem ter beschikking staande industrie de beste leidende technici en bekwaamste krachten te belasten met de totale verantwoordelijkheid voor de productie aan wapens, munitie en tanks. Zij kregen tot taak niet door de kracht der overtuiging, maar door duidelijke en scherpe instructies en bevelen aan de industrieën hun opdracht uit te voe ten.” Tenslotte verklaarde hij, dat de huidige vorm der eigen verantwoorde lijkheid van de industrie een zuivere oorlogsmaatregel is. „Dynamiet-meteoren”, zoo noemt de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, de geheimzinnige Duitsche projectielen, die sedert den nacht van 15 op 16 Juni, met slechts korte onderbrekingen, in Zuid- en Oost- Engeland neerdalen. Hij schrijft: De reusachtige explosies, die de aar de in Zuid- en Oost-Engeland als door een aardbeving doen schokken en de lucht veranderen in een vlammenzee, hebben ongetwijfeld zeer in het alge meen een grootere verrassing gewekt dan het begin van de invasie in de ochtendschemering van 6 Juni. Het be treft hier werkelijk een verbluffend ver schijnsel, een uitvinding die, wanneer men de eerste teekenen ziet, wellicht in staat zal zijn een omwenteling op bepaalde gebieden van de wapentechni- sche ontwikkeling op zijn minst te voor schijn te roepen. Het effect van deze dynamiet-meteo ren is, naar Hallensleben verder schrijft, buitengewoon zwaar en zal waarschijn lijk ernstig nadeel berokkenen en waar schijnlijk reeds berokkend hebben aan de vjjandeijjke basis in het opmarsch- en ravitadleeringsgebied in Zuid-Enge- land. Het gebruik van dit nieuwe wa pen is een militaire actie, die zorgvul dig en lang is voorbereid. De Duitsche militaire instanties schijnen over de tot dusver bereikte resultaten niet ontevre den te zijn. Natuurlijk zal men eerst moeten afwachten, hoe de uitwerking van dit nieuwe wapen, tezamen met andere verrassingen, die de Duitschers nog in gereedheid schijnen te houden, zal zijn, om zich een afgerond beeld te kunnen vormen van het operatieve effect. Het is thans echter reeds zeker en het wordt door de bevoegde Duitsche militairen ook zoo beschouwd, dat de thans gebruikte „dynamiet-meteoren” slechts het begin vormen van hetgeen de Duitsche oorlogvoering verstaat on der „vergelding”. Het is dus slechts een van verscheidene acties. Daarmede schijnt slechts de eerste sluier opgelicht te zijn van de nieuwe Duitsche wapen- productie. aarde af een rood en geel vuurschijn- sel op, dat binnen enkele seconden reeds den omvang aannam van een reusachtigen brand. Tezelfdertijd stegen I doelart'iU er'i e "ie gt r_ jj „j- -- vuur, vlammen en vernietiging omhoog, I derlijk verdeeld over het stadsgebied van Lon den. TELEFOON. EN TELEGRAAF. In tegenstelling met de uitwerking VERBINDINGEN GESTOORD? van gewone bommen verspreidt het op vlammen zich binnen enkele seconden over een rood en geel lichtgevend vlak en verscheidene even imposante vuur haarden gaven tenslotte den indruk van een catastrophe. Het is in het geheel niet met elkaar te vergelijken, zoo ver telden de waarnemers, want de uitwer king was veel en veel grooter en ont stond bovendien in een verbazingwek kend korten tijd. Onder de opschriften „Het wonder van de Duitsche bewapening” en „On danks bomterreur versterkte bewape ning”, houdt de geheele Duitsche pers zich bezig met een rede, die de Rijks- minister voor de Bewapening en Oor- logsproductie, Albert Speer, gisteren heeft gehouden voor talrijke bedrijfslei ders van een groot industriegebied. In deze rede zeide de minister o.a.J dat de bewapenings- en oorlogsproduc- tie tot dusver voortdurend is gestegen, zonder dat de bomterreur verliezen van beteekenis bracht. Speer verklaarde: Het SS-Ersatzkom. mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmel- dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden geduren de verbintenis de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier In de Waffan-SS kan ieder worden, die na tenminste een Jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen, en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-S6; Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Lange- straat 56; Heerlen. Sarofeastraat 26; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hen- geloschestraat 30 en het SS Ersatzkommardo, den Haag, Korte Vijverberg 5. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET. KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. 20.6.44^ 8—12.00, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 15—17,00 uur, A mere, foort. Pol. Durchgangslager, Leusderwag. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319. Filialen: Rijswijk Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje laan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124 Tel 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning. Goudsbloemlaan 3. Tel 330263; Boekhandel J. B. van Seters Jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Geallieerde landing bij Cherbourg? Van Duitsche militaire zijde wordt ge meld. aldus S.P.T.. dat men er rekening mede houdt, dat de Geallieerden zullen trachten aan de Noordzijde van het schiereiland Cotentin vasten voet aan wal te krijgen, teneinde de haven van Cherbourg in handen te krijgen. De Duitsche oorlogsverslaggever Toni Schnellkopf heeft erop gewezen. dat zich sedert eenige dagen Geallieerde scheepsconcentraties op zee bevinden, die klaarblijkelijk niet ten doel hebben, nieuw oorlogsmateriaal naar de reeds bestaande bruggenhoofden te brengen Het «feit, dat de Normandische eilanden zich in handen van de Duitsche troepen bevinden blijkt een zware belemmering te zijn voor Eisenhower’s plannen, om zich in het bezit van Cherbourg te stellen. Aan de Westkust van Cherbourg kunnen, dank zij den steun, welke zware L- Duitsche batterijen op de Normandische ^m^w^Pe^p, eilanden aan Duitsche zeestrijdkrachten verleenen, nog steeds Duitsche convooien varen De zware Britsche eenheden kun nen niet in den strijd ingrijpen, zoolang deze eilanden zich in Duitsche hander bevinden Ontschepingen aan Orne-monding gestaakt Als gevolg van het aanhoudende gecon centreerde vuur van de Duitsche kustbat terijen op het voorterrein en de ontsche pingen van den vijand aan de monding van de Ome zijn Zaterdag verdere ont schepingen gestaakt, meldt het D.N.B, De uitwerking Voor de effectiviteit geeft men voor eerst slechts eenige voorbeelden, n.l. het feit dat een groot deel van een Britsch ravitailleeringsconvooi, dat bin nen het veld van een neerdalenden „dynamiet-meteoor” raakte, in vlam men werd gehuld en dat de groote branden in het gebied van Londen over een afstand van 200 k.m. zichtbaar zijn. Een van de „helhonden”, die op het platteland terecht kwam, heeft een kra ter geslagen van ongeveer 25 meter middellijn en verscheidene meters diep te. Het is duidelijk, waarom het thans gebruikte geheime wapen tot dusver nog niet toegepast is in het invasiege- bied aan de Normandische kust. De werking in breedte en diepte van de „dynamiet-meteoren” is zoo groot, dat zij, gezien de nog steeds zeer smalle strook land, die in handen is der Ge allieerden, alleen zouden kunnen worden gebruikt, wanneer men geen rekening zou houden met het gevaar voor daar strijdende Duitsche divisies. De indruk in het buitenland De geheele Japansche pers publiceert de eerste bijzonderheden over het nieuwe Duitsche „Robot-wapen” en de waarschuwingen van minister Morrison onder het opschrift, dat het uur der vergelding voor de vijandelijke luchtter- reur nadert. Politieke kringen in Tokio zien met voldoening, dat Duitschland zich thans gereed maakt tot het toe brengen van een slag, in antwoord op de maandenlange luchtterreur tegen de Du'tsche burgerbevolking. Ondanks alle pogingen van officieele Z’Jde om de zaak te sussen, heeft zich van onrust en bezorgdheid, als gevolg van het opduiken van het nieuwe Duitsche wapen meester gemaakt, temeer, daar nog geenerlei gegevens bekend konden worden gemaakt over den aard, de samenstelling en de eventueele moge lijkheid van bestrijding van het nieuwe wapen. De Amerikaansche technici en militaire overzichtschrijvers probeeren de gedrukte stemming van het publiek jveg te nemen door te verklaren, dat net thans door Duitschland gebruikte wapen niets nieuws is. doch dat men het gebruik daarvan al lang verwacht had. RAPPORT VAN VLIEGERS Enkele snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen, die in den nacht van 17 op 18 Juni belangrijke afzonderlijke doelen in het gebied van de Theems aanvielen, meldden bij hun terugkeer, dat zjj in het gebied van Londen een aantal zeer ■ware ontploffingen hebben waargeno- Uitbreiding verwacht Omtrent het gebruik van de nieuwe - - projectielen tegen Londen en Zuid-Enge- steeds donkerder rood gekleurd. By het land verneemt het Internationale Infor- vertreK was de vuurgloed tot de Noord- mationsbüro van welingelichte zijde te Fransche kust waar te nemen. Berlijn. Men mag aannemen, dat de Uit het rapport van de bemanning nieuwe projectielen binnen afzienbaren van een op 16 Juni voor waarneming tijd ook tegen de belangrijkste haven boven het stadsgebied van Londen uit- ?ted<>n van Zuid-Engeland en de militaire gezonden verkenningsvliegtuig blijkt, I installaties aldaar gebruikt zullen wor- wat de uitwerking is van de nieuwe den; d w.z dat dan ook Portsmouth. Duitsche ontploffende projectielen. Southampton Pljnnouth en andere toe- Tot op de minuut nauwkeurig, zoo gan/sw£ge" der Engelsche Zuidkust, als- wordt in het rapport gezegd, op het "led? havens aan het Kanaa’ Xan overeenkomstig de bevelen jegevS tijd- onder vuur «enomen ™llen stip, bevond zich het Duitsche vliegtuig het verloop van den aanval waar te Het Portugeesche blad „Diario de No- nemen. De mannen in het toestel wa- ticias” verneemt, dat de bekwaamste ren zich ervan bewust, dat zij met de Engelsche ingenieurs op het oogenblik oogen van het geheele Duitsche volk bezig zijn met het zoeken van een tegen- naar het schouwspel keken, dat plotse- middel tegen deze nieuwe strijdwijze, ling begon en met een tot dusver on- De Londensche correspondent van het gekende hevigheid en kracht een beeld Zweedsche blad „Aftonbladet” meldt gaf van de mogelijkheden, die de Duit- De Engelsche luchtdoeiartillerie heeft sche afweerkracht ter beschikking thans nieuwe instructies gekregen voor staan. het bestrijden der Robot-vliegtuigen. Zij Op het oogenblik, waarop de lichtge- heeft bevel gekregen te probeeren de vende wijzers van de klok de beslis-1 Duitsche Robot-bom neer te schieten, sende minuut aangaven, lichtte van de voordat deze dichtbevolkte streken na- 1 dert. Bovendien zal de luchtdoeiartillerie naar dunbevolkte gebieden worden ver plaatst, teneinde een zoo groot mogelijke vuurconcentratie te verkrijgen. De lucht- _1_ Llll-.L geen spervuur meer, op andere plaatsen dezelfde fanalen van dcch mikt thans op iedere bom afzon- Interinf meldde heden Uit de sectoren van het invasiefront zijn geen berichten over belangrijke gevechtshandelingen ontvangen. De Amerikanen, die gister middag over 9t. Sauveurle Vicomte de Westkust van het schiereiland Cotentin bereikten, streven thans naar de verster king van hun stellingen in het gebied van Barneville, vooral omdat zij rekening moeten houden met krachtige Duitsche tegenactie uit Noordelijke en Zuidelijke richting. In de andere sectoren van het 1ste Amerikaansche leger was het rustig en ook in het gebied van St. Lo kwam het gisteren nergens tot belangrijke gevech- geweest, niet alleen in materieel opzicht, ten. Het Amerikaansphe commando trok ^~.i, hier pantserformaties, die in de zware gevechten der voorgaande dagen zeer hadden geleden, uit de eerste linie terug. Op grond van de thans binnengekomen rapporten kan aangenomen worden, dat minstens 1 Amerikaansche pantserdivisie bij den aanval op St. Lo volledig ver nietigd is. Alleen al in de Noordooste lijke sectoren, tusschen Berigny en Cou- vains, werden 167 stukgeschoten en uit-1 gebrande Shermantanks geteld. Overeen-1 komstig zwaar waren hier de vijandelijke I verliezen aan dooden en gewonden Men I schat de Amerikaansche verliezen op I 12,000 man. De aanvallers waren door I den Duitschen tegenaanval op 17 Juni I volkomen verrast en boden in hun opeen gedrongen formaties den Duitschers zeer gunstige beschietingsdoelen Aan weerszijden van den straatweg. I die van Bayeux naar het Zuiden leidt, I vielen gisteren Britsche panfsereenheden I meermalen zonder succes de Duitsche verdediging van Tilly aan De meeste I aanvallen strandden reeds voor de Duit- I sche linies op het welgerichte vuur. Eenige tanks, die waren doorgebroken, werden door een compagnie pantseriagers I vernield. Oostelijk van de Ornemonding ver overden Duitsehe pantsergrenadiers bij I een plaatselijke operatie ter verbetering I van de eigen stellingen een krachtig verdedigd Britsch steunpunt, dat zij in I weerwil van herhaalde hevige tegenaan- I vallen van tanks behielden Zeven Brit- I sche tanks werden vernietigd. Eij de Duitsche aanvallen ten Oosten I van Caumont kon een vrij sterke Engel- I sche gevechtsgroep worden ingesloten. I Duitsche beveiligingstroepen van hetl achterwaartsche gebied zijn bezig deze I groep te vernietigen. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. I Alex Schmalfuss schrijft o.a.: De vijand is met zijn spits tot aan den rand ten Noordoosten van St Lo doorgedrongen, maar St. Lo is geen stad meer, het is een door alle levende wezens ontruimde puin. I hoop. Bij de voorafgegane luchtaanvallen 1 der Engelschen en Amerikanen werd de 1 stad n.l., die een pronkjuweel was van 11 historische bouwmonum enten letterlijk platgestampt Stellig liggen nog duizen den Fransche burgers onder de puinhoo- pen der huizen kerken en scholen. «MM een

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1