Noord-Cotentin m De strijd 3W 1944. Woensdag 21 Juni. No. 18825. 9 Nederlanders gedood Het Weeriïiachtberichl -v- .1 TWEEDE STADS ED. B1NNENLAND STADSNIEUWS VAN OVERAL TIJDSCHRIFTEN Bl Finsch Weer macht bericht 16 Zwaar gewond o •XtaIP van TACHTIG JAAR TRAM Afweersucces bij Tilly ONDERWIJS Groote aanval der Amerikanen in den Stillen Oceaan VERVOER 3i MAAL ZOO GROOT ALS IN HET JAAR VOOR OEN OORLOG Uitreiking distributiebescheiden ^^fLENINGR. DE TERREUR-A AN VALLEN IN NEDERLAND BLIJVEN VOORTDUREN Hoofdprijzen Staatsloterij Geïnterneerde burgers in Ned.-Indië Duitsche troepen trekken op vesting- gebied van Cherbourg terng Loonbelasting 4927 11474 14126 17177 25038 1654 9901 10899 12257 13115 13499 18240 22703 22928 23502 23889 25301 Cherbourg onder vuur oorlogsschepen Mededeeling aan houders van riviervaartuigen Generaal Leeb onderscheiden f,Pe. Führer heeft den generaal der ar- ‘•llerie, Leeb, chef van het wapenbureau an het leger, het ridderkruis met de ‘waarden van het kruis van oorlogs- ^rdienste verleend. Generaal Leeb heeft -'en door zijn buitengewone deskundig- 1‘,‘P.' scheppende energie en doelbewuste icing van het wapenbureau van het von-r .bii?°nder verdienstelijk gemaakt ur de bewapening van het leger Het nieuwe wapen ^VASTÖa? Post voor vrijwilligers BURGERLIJKE STAND 9 Rau to 'Lipoma COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters Jr._ Theresiastraat 108a. Tel. 7724*4. L"— SOkmVuokse Korkemjaki Alexandrovo iri ondernomen aan- De van blijken. berekende loonbelasting de door den an- /J IR ««rzx L J 1 - I 1 a. GELDT de Weerd geb. Afhalen Levensmiddelen- en Vischkaart: Morgen; Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd.): 8.3016.30 uur: Hansk t.m. hersenschudding en Kruis- zeer •ran- KAREUESCHE L ANDENG TE f i van PELT dat het nieuwe wapen een grooten indruk heeft gemaakt. Verder deelt de Zweedsche pers mede, dat in Engeland wordt overwogen om als verderen tegenmaatregel een dichte bal- lonversperring te construeeren, welke het karakter zal hebben van een geweldig net. Deze netten zouden dan op de meest bedreigde plaa'sen worden uitgespannen. Anglo-Amerikaansche vliegers hebben gisteren wederom in scheervlucht ter- reuraanvallen met boordwapenen op verkeersmiddelen en voorbijgangers op den openbaren weg gedaan. Daarbi. werden 9 Nederlandsche burgers ge dood. 16 zwaar en een vrij groot aantal licht gewond. Wij herhalen met volle overtuiging, hetgeen wij reeds eerder schreven: „Dat is geen oorlog meer, dat is moord Een oorlog wordt zeker niet op deze wijze gewonnen. Men kan er slechts af schuw voor hebben en diep medelijden met de slachtoffers. Saint Lo werd door de Anglo-Amerikaansche terreurvlie- gers geheel in puin gelegd. (P.K,.Venneman-O.-H.) f 1500: 21653 1000: 400: 200: 100: Vijfde klasse TELEFOONCELLEN GEPLUNDERD: Uit openbare telefooncellen werden geduren de de maand Mei 11 microfoons. 8 kap sels. 5 telefoondoppen en 5 trilplaten ge stolen 'L/po/a •klVENNAPA' RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: Max Blokzijl spreekt in de serie Brandende Kwesties, te zenden op Donderdag 22 Juni over Hilversum I om 18.45 uur. De titel van dit praatje is: Het '•echt van de kleine groep” correspondent bevestigt, dat de afweermethoden tegen den ..dynamietmeteoor” ontoereikend zijn De Engelsche jachtvliegers staan, voor de zwaarste taak, welke zij tot nu toe heb ben gehad, daar zij moeten trachten den meteoor door kanonvol :reffers in de lucht tot explosie te brengen. Dit eischt zeer zuiver mikken, daar de meteoren anders toch nog den grond bereiken, om dan daar te ontploffen. Aan den anderen kant kunnen de jagers de dynamiet-meteoren niet te dicht naderen, daar zij anders het gevaar loopen. dat zij zelf door de ex- HAAGSCHE -j ..—-sesgsgsgBBeaB. 111..11 PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3-15. P w. ƒ0.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3,95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz nr. 5 o., fr. p.p. 10 c. Apothekers-assistentsex. Gesl. o.a de heer W Bedier de Prairie. Rijswijk. Taalexamens van de „Deutsche Aka- demie” in Nederland Voor hut examen, dat dit jaar voor de eerste maal in Ne derland door de „Deutsche Akademie’ werd afgenomen, hebben zich 33 candi- daten uit de taalcursussen der Ned Duitsdhe kultuurgemeenschap aangemeld. Daarvan zijn geslaagd 24 personen Uit de werkgemeenschap der N.D.K. der. Haag slaagden E M. Arends, J. A. Ber nard, Fr. Delboy, B. J. Jonker. Timm. Veen-Bakhuis, R. v. Waardhuizen. PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165 elke m.M m. tot 22 m.M (10 reg.) ƒ0 19. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 87. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0 48. Adv „Br. bur. v d. bl.” 10 c. meer. Het Ned. Roode Kruis ontvangt, gelijk bekend, steeds berichten omtrent de in- terneering van burgers in Ned.-Indië en andere door Japan bezette gebieden. De adressen van de familiebetrekkingen van deze geïnterneerden worden niet opgege ven. terwijl de opsporing daarvan uiter aard een vertragenden factor vormt bij het doorgeven van deze berichten. Dit klemt temeer aangezien de publicatiemo gelijkheden it de pers beperkt zijn, zoo- dat binnengekomen interneeringsberichten eerst na verloop van tijd kunnen worden opgenomen in de dagbladen. In verbana met het bovenstaande wordt aan her. die verwanten of bekenden in de genoemde gebieden hebben, en die er prijs op stel len Van eventueel hitnengekomen be richten spoedig op de hoogte te worden gebracht, in overweging gegeven de be- noodigde gegevens te verstrekken door in vulling van daartoe bestemde „vragenlijs ten" Bedoelde vragenlijsten worden op aanvrage gratis ter beschikking gesteld door de plaatselijke Roode Kruis-afdee- lïngen en kunnen voorts schnfteiijk wor- der. aangevraagd bij de 5e afdeeiing van het Ned. Roode Kruis. Juliana van Stol- berglaan 2729 te 's-Gravenhage Uit drukkelijk wordt er intusschen op gewe- Interinf meldt: De Amerikaansche divisies, die in het Noordwestelijke deel van het landingshoofd opereeren, wor den op het oogenblik op de basis St. Sauveur-Barneville gehergroepeerd en voor nieuwe acties opgesteld, waarbi, het gros van de Amerikaansche for maties waarschijnlijk wel geconcen treerd zal worden voor den aanval op de vesting Cherbourg, terwijl de for maties, die naar het Zuiden de beveili ging vormen, tot taak hebben zich in te graven en het leger, dat den aanval op Cherbourg gaat ondernemen, zooveel mogelijk in den rug te dekken. Van Duitsche zijde is de ontwikke ling van den strijd in het gebied ten Westen van St. Sauveur gepareerd door het terugtrekken op het uitgebreide vestinggebied van Cherbourg van het gros der in het gebied Montebourg Quinévillé staande strijdkrachten, het geen reeds verscheidene dagen geleden geschied is en waarbij sterke beveili gingen voorloopig in de oude linies zijn gebleven met de taak door vertragend verzet al strijdende naar het Noorden en Noordwesten uit te wijken. De Duitsche beveiligingen hebben gis teren een succesvol gevecht geleverd met sterke Amerikaansche aanvalstroepen tusschen Montebourg en Valognes, in het verloop waarvan o.a. een Sherman-pant- serwagen in brand werd geschoten. Drie andere zware tanks liepen op mijnen en werden zoodoende buiten gevecht gesteld. Vier Sherman-tanks werden door storm- pioniers door gevechtsmiddelen voor den strijd op korten afstand onschadelijk ge maakt. De Amerikaansche verkennings- eenheden, die via den Franschen nationa- len weg nr. 800 tot voorbij Bricquebec naar het Noorden oprukten, leden gevoe lige verliezen. Duitsche beveiligingen in het voorterrein stelden 3 gepantserde ver. kenningswagens buiten gevecht; 2 gepant serde vrachtauto’s voor manschappen wer den in brand geschoten. Buitenland Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft medegedeeld dat de duik boot „Crayback” n den Stillen Oceaan verloren is gegaan De Amerikaansche vice-president, Wallace, is te Tsjoengking aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met gene raal Tsjang Kai Sjek er. zijr, vrouw Het Finsche Weer- machtbericht van 20 Juni luidt: In het Westelijke deel van de Kareli- sche landengte was de vijandelijke druk vooral sterk gericht op Viipuri (Wiborg) Johanne, Kyyroela en Muolaa werden opge. geven. Hevige ge vechten werden ge leverd op de kustwe. gen en bij het spoor wegstation Kaemae. rae waarbij 7 vijan delijke tanks vernie tigd werden. Op de landengte tusschen Reyraepaenjaervi en Vuoksen sloegen onze troepen gisteren ver scheidene na hevige artillerievoorbereiding vallen af Op de Aunus-landengte viel de vijand op 2 plaatsen ter sterkte van een bataljon aan. Bij Rukajaervi sloegen onze troepen op 3 plaatsen vijggidelijke aanvallen -it De grootste vijandelijke afdeeiing was hier 2 compagnieën sterk. De vestingwerken der Koivisto-eilanden verhinderden de na- deringspogingen van vijandelijke vloot- eenheden Eigen zeestrijdkrachten en Duitsche schepen namen doeltreffend aan den afweer deel In het Westelijke deel van de Kareli- ONGEVALLEN; Op den Rijswijkscheweg sprong de 57-jarige J. H. E. uit de Buys Ballotstraat uit een rijdende tram waar door hij viel en een wonde aan het ach terhoofd kreeg. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde De 23-jarige voetgangster C. B-K werd in de Spuistraat aangereden door een paard en wagen. Zij kneusde haar rechterheup- been en kon na aan den Centralen Post behandeld te zijn, naar haar woning ver voerd worden. Doordat zij schrok van een vrachtauto slipte op der. Loosduin- scheweg de 48-jarige wielrijdster J. de V.-B.. wonende op de Soestdi.ikschekade Zij bekwam een werd opgenomen in het Ronde ziekenhuis Over de operaties der Amerikanen in den Stillen Oceaan schrijft een speciale medewerker van S.P.T. voor marine- aangelegenheden, General-Admiral A. D Saaiwachter: De Amerikaansche strijd krachten zijn zoqder twijfel ook in den Stillen Oceaan tot het offensief overge gaan, een offensief, dat wordt doorge voerd zonder dat de vloot- en legerleiding zich veel om verliezen aan materieel en soldaten bekommeren De stootrichting der Amerikanen is nu gekeerd tegen den beschermenden binnengordel van eilanden welke in een grooten boog om het Japan sche moederland ligt. Op Saipan. Tinian en Goeam, het in 1941 door de Japanners veroverde sterke steunpunt, worden niet slechts groote luch‘.slagen geleverd, doch ook de Amerikaansche vloot is hier in gevechtscontact gekomen met Japansche kustbatterijen Op Saipan voeren Ameri kaansche troepen steeds meer mannen en materiaal aan om den strijd met de Ja pansche bezetting tot een goed einde te brengen Bovendien is een Amerikaansch eskader van de vloot voor de Bonin- eilanden, op 600 zeemijlen afstand van het Japansche moederland, verschenen. De eerste aanvallen op Saipan zijn met hooge verliezen door de Japanners afgeslagen, doch een nieuwe landing is gelukt en de Amerikanen zijn erin geslaagd een klein bruggenhoofd te vormen. Van de Maria- nen uit zou het mogelijk zijn, het Japan sche moederland met sterkere lucht strijdkrachten aan te vallen dan de 20 bommenwerpers, welke eenige dagen ge leden van China uit boven de Japansche eilanden zijn geweest. Het is dan ook niet uitgesloten, dat Japan binnenkort sterke vlootstrijdkrachten zal laten rukken voor den beslissenden strijd De Engelsche afweermethoden Londensche „Svenska Dagbladet” Engelsche sche landengte vielen onze bommenwer pers en Duitsche duikbommenwerpers in den afgeloopen nacht vijandelijke scheeps. concentraties. pantsergroepeeringen en gemotoriseerde colonnes aan. De vijan delijke luchtactie was de laatste 24 uur bijzonder intensief gericht op het gebied tusschen Koivisto en de Noordkust van de Finsche Golf. Enkele vijandelijke vlieg tuigen strekten hun tochten uit tot Kotka, waar zij bommen uitwierpen Onze afweer schoot 2 verkenningsballons en 47 vijan delijke machines neer. Daarvan werden 25 omlaag geschoten door Duitsche vlieg tuigen en schepen. ARBEIDSMANNEN VERTROKKEN NAAR HET OOSTEN: Gisteravond vertrokken uit Veenendaal en via Amersfoort en Ol- denzaal een 100-tal mannen van den N A.D vrijwillig naar het Bezirk Bialistok om tezamen met de aldaar reeds aanwe zige arbeidsmannen, de Oostafdeellng 301 te vormen. Transportcommandant was de adspiranthopman Elings. De extra trein bestond uit zeven wagons. De com mandant N A.D. verscheen op het empla. cemen om zijn vertrekkenden Oost- pioniers persoonlijk uitgeleide te doen. „Vervoersmoeilijkheden hebben jullie ver trek vertraagd" sprak commandant de Bock zijn aangetreden mannen toe, „maar thans is het dan eindelijk toch zoo ver. Bedenk steeds en onder alle omstandig heden dat je Nederlander bent en dat je derhalve een eer hebt hoog te houden Ga in geval van moeilijkheden1 te rade bij een kaderlid of bij een ouderen kameraad Steunt elkaar volledig en vormt niet slechts uiterlijk een geheel. Kan ik daarop rekenen, mannen?” Een honderdvoudig „jawel commandant!" schalde over het ruime emplacement. „Dan wensch ik jullie goede reis en een behouden terugkeer in I het vaderland’ De Staatscourant var. 20 Juni bevat de zestiende Uitvoeringsbeschikking Loon belasting 1940. waarbij o.m wordt be paald. dat de secretaris-generaal van Fi nanciën: a. Een werkgever kar. opdragen, bij de inhouding van de loonbelasting ook de belooningen en de prestatieën welke zijn werknemers van een door der. secre taris-generaal aangewezen anderen werk gever of van een door den secretaris-gene raal aangewezen derde ontvanger., als door hem uitbetaald loon aan te merken b. Een werkgever kan opdragen de loon belasting te berekenen over het geza menlijk bedrag van de belooningen. welke zijn werknemers var. hem en van een door den secretaris-generaal aangewezen ande ren werkgever ontvangen en op de aldus deren werkgever ingehouden loonbelasting In mindering te brengen. De beschikking treedt heden in werking. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Juni. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend- In Normandië is het bruggenhoofd van den vijand ten Oosten van de Orne ver der vernauwd. Vijandelijke aanvallen ten Zuidwesten van Tilly werden uiteengesla gen, 15 tanks werden daarbij stukgescho ten. Aanvallen van den tegenstander ten Noorden van Valognes mislukten. De vijand heeft het Zuidelijke front van de vesting Cherbourg met vrij zwakke strijd krachten die afgeslagen werden, afgetast. Verscheidene gepantserde verkennings. wagens werden in brand geschoten. Bij de gevechten in het landingshoofd heeft de bemanning van een steunpunt der luchtberichtentroep onder haar com mandant eerste luitenant Egle zich on derscheiden door bijzondere dapperheid. Het storingsvuur tegen Londen wordt voortgezet. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht met bommen treffers geplaatst op vijandelijke scheepsconcentraties voor de Normandische kust. Sedert 6 Juni hebben het luchtwapen, de oorlogs- marine benevens kustbatterijen van leger en marine voor de Normandische kust en in het Kanaal, de vijandelijke verliezen tengevolge van mijnen niet meegerekend, 2 kruisers, 14 torpedo boot jagers, 4 motortorpedobooten, 27 vracht- en transportschepen met een in houd van 167.400 brt. en 12 landings- schepen voor pantserwagens met een inhoud van 18.300 brt. in den grond geboord. Met bommen, torpedo’s en artillerie- treffers werden 3 zware kruisers, drie andere kruisers, 21 torpedobootjagers, 9 n.otortorpedobooten, 68 handels en transportschepen met een inhoud van 287.000 brt, 2 landingsvaartuigen met ten inhoud van 4000 brt. en 1 schip van middelbare grootte beschadigd. Over een frontbreedte van ruim 140 k.m heeft ook gisteren in Midden-Italië met onverminderde kracht de groote af- weerslag gewoed. Steeds weer trachtten de tegenstanders met scherpe concentratie van zijn strijd krachten ons front open te scheuren. Door den harden tegenstand van onze troepen mislukten alle doorbraakpogingen van den vijand. Na opheffing van p>aat- selijke penetraties was des avonds de voornaamste gevechtslinie volledig in onze handen. Slechts in het gebied ten Noordwesten van Perugia waren de ge vechten nog niet tot rust gekomen. De bloedige verliezen van den vijand waren bijzonder zwaar. Tijdens het gisteren gemelde vervoer van onze troepen van het eiland Elba werden bij het afweren van aanvallen van zee en uit de lucht 2 vijancjelijke motor torpedobooten tot zinken gebracht; 2 an. dere zwaar beschadigd en nog 2 jacht- kruisers stukgeschoten. Daarbij hebben zich de onder bevel van den korvettenkapitein Wehrmann staande militaire veerponten en de marinekust- batterij „Piombino” bijzonder onderschei den. In het Zuiden van het Oostelijke front, ten Zuiden van den autoweg van Smolensk en ten Zuidoosten van Witebsk zijn plaatselijke aanvallen van de bolsjewie ken mislukt Beveiligingsstrijdkrachten der marine hebben op 19 en 20 Juni in de Finsche Golf in harde zee- en luchtgevechten 5 Sovjet-Russische motortorpedobooten tot zinken gebracht en 6 andere, van wie een deel in brand vloog beschadigd en 9 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een eigen vaartuig ging verloren. Sterke Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben gisterochtend ter. reuraanvallen ondernomen op de steden 7--- Hannover. Maagdenburg en Stettin. Er ontstonden schade en ver liezen aan menschenlevens Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 58 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 49 viermotorige bommenwerpers. 23 Andere viermotorige bommenwerpers moesten na aanvallen van onze jagers en achtkruisers op Zweedsch gebied een noodlanding maken Duitsche hospitaalvaartuigen beschoten Aan het invasiefront worden naar aan *?et D N B. wordt gemeld, evenals in ■Italië telkens weer Duitsche hospitaal- vaartuigen door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen gebombardeerd en met de boordwapens bestookt. In verscheidene ge vallen wierp de vijand ook bommen op boofdyerbandplaatsen, die ver zichtbaar door het Roode Kruia worden gekenmerkt. 1812 4558 10933 21588 9660 24826 In den nacht van Maandag op Dinsdag begon voor Cherbourg zware scheeps- artillerie te dreunen. De beschieting van zee uit van Cherbourg was daarmee be gonnen. meldt S.P T. Tevoren reeds waren verdedigingswerken van Le Havre beschoten Dit vuur, dat thans we.licht tot een min of meer aanhoudend bom bardement van Cherbourg zal leiden, duidt op een verandering in de Geallieer. de krijgstactiek, welke onmiskenbaar door de feiten is opgedrongen. In de eerste phase der gevechten hebben de Geallieerden de beide groote havens, die hun landingshoofd flankeeren. duidelijk ontzien. Het ligt voor de hand, dat zij er de voorkeur aan gaven om de groote haveninstallaties onbeschadigd in handen te krijgen. Maar nu gebleken is, dat zij noch Cherbourg noch Le Havre als sur prise hebben kunnen incasseeren. hebben zij de loopen van hun scheepsgeschut in stelling gebracht. Zware granaten wor den afgevuurd op Cherbourg Kennelijk is het de bedoeling om thans ook met het scheepsgeschut een ..Cher- bourg-offensief” te openen. teneinde zoodoende de haven zoowel van zee als van land uit te kunnen veroveren Men wil voorts de activiteit der lichte Duit sche zeestrijdkrachten. die van deze haven evenals van Le Havre uit operee ren, lamleggen. Nummer 8 van het tijdschrift „Si g- n a 1" is voor een zeer groot deel gewijd aan den nachtelijken luchtoorlog. Een nachtelijke vlucht boven een vtjandelijfc land is een gebeurtenis, welke bij uitstek geschikt is om op de fantasie te werken van hen. die in stille uren slechts het aanzwellend geronk der motoren hooren. Hoe wordt zoo'n luchtslag door aanvaller en verdediger gevoerd? Welke is de tac tiek van de bommenwerpers en de jagers? Deze en nog vele andere vragen worden in „Signal” op uitvoerige wijze beant woord aan de hand van de practijk Het tijdschrift brengt voorts nog een bijdrage van Giselker Wirsing over den toestand in Zuid-Italië, een foto-reportage over een bezoek bij den Ned. Arbeidsdienst voor Mgisjes en andere geïllustreerde bijdragen. PRIJSA ANDUIÜINGSPLICHT NIET VOOR GROSSIERS: Nu de Prijs- aar.duidingsplicht is uitgebreid over alle goederen, die op zoodanige wijze zijn uit gestald. dat zij van den openbaren weg af zichtbaar zijn, is van verschillende zij. den de vraag gesteld, of grossiers, die bij hun magazijn een vitrine hebben, de daarin uitgestalde artikelen ook moeten prijzen Het Prijsaanduidingsbesluit 1941 waarvan de hierbovengenoemde uitbrei ding van der. prijsaanduidingsplicht een uitvoerlngsvoorschrift is. heeft dezen plicht van den aanvang af tot de klein handelaren beperkt, zoodat thans slechts alle kleinhandelaren hun uitgestalde goe deren moeten prijzen. Een grossier, die artikelen voor den verkoop aan detaillis ten in een vitrine uitstalt, behoeft deze niet te prijzen. Hij kan volstaan met te vermelden, dat de verkoop uitsluitend aan kleinhandelaren geschiedt Met de machtiging van de bevoegde Duitsche autoriteiten maakt de inspec- teur-generaal voor de Scheepvaart be kend Met ingang van heden is net verboden op de hieronder omschreven vaarwegen en meren, alsmede de aan deze vaarwegen of meren gelegen havens, met plezier vaartuigen. zooals kano’s. zeilbooten. roeibooten. motorbooten enz te varen en ligplaats te nemen. Het varen ter ver wijdering van pleiziervaartuigen uit de bedoelde vaarwegen meren is voor alsnog toegestaan Tevens is het verboder. de pleiziervaar tuigen. welke ingevolge het bovenstaande uit de bedoelde vaarwegen en meren verwijderd moeten worden, in het gebied ten Westen van het Merwedekanaal (dit kanaal inbegrepen) ligplaats te doen ne men. op het droge te brengen of op te slaan in loodsen, bootenhuizen enz De vaartuigen moeten derhalve onver wijld naar het gebied ten Oosten van het Merwedekanaal (bij voorkeur Loosdrecht- sche plasser,) worden atgevoerd Dit voor, schrift geldt eveneens voor de pleizier vaartuigen. die langs de hieronder om- rschreven vaarwegep en meren op het pïosie worden getroffen. Het valt niet te- droge liggen of in loodsen, bootenhui gen te spreken aldus de correspondent, zen enz ,zVn opgeslager. j-. u-. ----1Voorts is voor pleiziervaartuigen tot na. dere aankondiging de vaart door de Oos telijke ringvaart van het gemaal Leegh- water, in Oostelijke richting tot de Oude Weterkg, verboden. De pleiziervaartuigen welke, bij con trole in de-hieronder genoemde vaarwe gen en meren op de oevers staan van of in de loodsen, bootenhuizen enz., welke aan deze vaarwegen en meren gelegen zijn, worden aangetroffen. zullen van overheidswege en op kosten van den eige. naar naar het gebied ter. Oosten van het Merwedekanaal worden afgevoerd. Voor schade aan of verloren gaan van de vaar tuigen neemt de overheid geenerlei aan sprakelijkheid op zich Het gevaar bestaat, dat. indien net af voeren van overheidswege om eenigerlei reden niet mogelijk mocht blijken, de Hors. Ooststraa't er, Ruijchrocklaan8 45 vaartuigen in het ongereede geraken. - De bovenger.oemde bepalingen zijn niet var. kracht voor de pleiziervaartuigen. welke op een werf ter reparatie liggen Deze vaartuigen moeten echter terstond na de reparatie naar het gebied ten Oos ten van het Merwedekanaal worden af gevoerd De bedoeiae vaarwegen en meren zijn: de Oostelijke Ringvaart var, den Haar- lemmermeerpolder vanaf het gemaal de Lijnder. tot aan de Oude Wetering, met inbegrip van de Westeinder plassen, de Oude Wetering. Braassemermeer Padde- gat. Woudwetering. Heimanswetering, Oude Rijn vanaf Koudekerk tot aan de Gouwe Sluis, de Gouwe tot aan het Ver- bindingskanaal het Verbindir.gskanaal en de Hollandsche IJssel vanaf het Verbin- dingskanaal tot aan de Nieuwe Maas Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr of adres) Daardoor zal de verzending van de veld, post in het vervolg minder vertraging ondervinden Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op ver meld zijn Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti Pakjes boven de 20 gram moeten van Zulassungsmarken voor zien zijn als deze naar veldpostnummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet aan veldpostnummers. mogen tot 2000 gram zwaar zijn en moeten voor zien zijn van een 40 cents postzegel Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpostzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun i zen. dat omtrent personen waarvan reeds familieleden gezonden berjct)t van iliterneering werd ontvangen. Kranten- en tijdschriftzendingen of waaromtrent reeds eerder een vragen- aan veldpostnummers met een gewicht lijst of andere volledige opgave bij de Se van meer dan 100 gram zijn alleen toe- afdeeiing werd ingediend, niet nogmaals gestaan, indien deze direct van den een vragenlijst behoeft te worden aange. uitgever verzonden worden. vraagd. Het is in bet belang der familieleden zelf dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heen men meer zekerheid dat de post ge^i vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt In het vervolg moeten dus brieven tijdschriften en pakjes voor de vrijwil ligers niet meer naar het SS-Ersatz- kommando Niederlande in den Haag gezonden worden De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Nederlandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duit, sche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheder der Weermacht en I Waffen-SS Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Soheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119*61; Voorburg, Boekh. H. E, G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Den 23en Juni a.s. zal het Haagsche trambedrijf, het oudste trambedrijf in ons land. 80 jaar oestaan Bij het 75-jarig bestaan heeft de H.T.M dat feit fees telijk gevierd. De tijdsomstandigheaen zijr. daar thans niet naar doch het feit, dat de H T.M onder de huidige moei lijke omstandigheden een vervoer bewerk stelligt, dat 3J maal zoo groot is als in het jaar vóór den oorlog, wijst wel op het groote nut. dat dit openbaar vervoer, bedrijf voor de stad en omgeving nog steeds heeft —12.30 er. 14—16 uur: Ruiv t.m Stee Zoowel eerste- als tweede stamkaart moeten overgelegd worden. VJBORG r? Vatkijarvi. St Johann»» ^J^^umma^Kauklarvi *f*rkjarvi ’;cu«Kuola?haj*rv> p^^UUSIKIRKKQ, pki Het SS-Ersatzkommando Niederlande in den Haag maakt in verband met het zen den van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen- SS of die in lazaretten Genesungsheime enz. liggen het volgende oekend: Alle brieven tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt. D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht ZWARE ENGELSCHE VERLIEZEN Van het gebied Tilly-Caumont uit on dernamen op 19 Juni sterke Britsche pantserformaties, gevolgd door talrijke dicht aaneengesloten infanterieformaties, jwraanva na zeer krachtige artillerie-voorbereiding. Hamburg, opnieuw een grootscheepsche poging, den Westelijken grendel der verdedigingszóne van Caen te verbreken en in Zuidooste lijke richting op te rukken. De gevechten, welke den geiheelen dag voortduurden, eindigden met een volledig afweersucces der Duitsche troepen. Reeds in den na middag moesten de Engelschen alle aan vallen staken, aangezien de versch aange voerde formaties zóó geteisterd waren, dat zij geen groote operaties meer konden ondernemen. Aan het geheele front van dezen aanval werden 73 uitgebrande of buiten gevecht gestelde Britsche tanks geteld. De Engelsche infanterie-formaties werden door het vuur der Duitsche batte rijen reeds verscheidene kilometers vóór de afweerstellingen zoozeer gedecimeerd, dat zij slechts op 2 plaatsen tot den aan- val konden overgaan. Hier geraakten zij in het vernielende vuur der Duitsche machinewapenen, welke elk binnendrin- Sen in de Duitsche linies onmogelijk maakten. Waarschijnlijk zullen de Engel- senen bij deze groote aanvallen minstens 8.000 tot 10.000 man aan dooden en ge wonden hebben verloren BEVALLEN: C. Kaffa geo van Trier, ld M /J Verbeek geb Geisenhainer, d’ - H. P. J. van den Mosselaar geb, Jansen, d. R A. E Vijverberg geb. van Bussel, d. J. Berkhuijsen geb van Keulen, z. J. Th Domes geb van Breu. kelen, d. F. C. Harteveid geb. Gijzen, I z. F M. H Vis geb. Duijmelinck. d J C. Goos geb Geevers d. A. C. Huizinga geb Portheine d. Th J. var. Soldt geb. Hersleven. z. J H Ke gel geb Bleijie, z. M J Winkelman geb Fletterman d. J. J Bletterman geb Leroy, z. G. C. M Boin geb. van der Heiden, z. G C. E. S. Rog geb. Koolj, d. W A E de Weerd geb. Montfoort. d. OVERLEDENE. L. E Zeijdel vrouw van H C van den Bos. 62 j. C. T. Wanders, man van J. H Borsboom. 68 j. G A Meuleman. man van H Harte- man. 54 j van mert. vrouw van C H van lersel. weduwnaar van A v— Cornewal 64 1 A R Kauderer onge huwde vrouw 78 j A W Blom we duwnaar van W Kamerbeek 89 j - p M. J Riethof, zoon. 3 j. M M B. Kortman, man van C. A Pel. 61 j P Donders weduwnaar van J A Spoor. 80 j. M Jong, weduwe van J Pluut. 87 j G E Kuiipers. dochter 4 j J. L. P van Baardwijk ongehuwde vrouw. 60 j. Direct na den aanvoer wordt de ansjovis gezouten en in vaten verpakt hetgeen een heele drukte geeft, (C.N.F.-Hartog) ^^^erjoki •valk» Rajajoki ^AMMÊLSUU^^- H C Wanders, man van J. H Borsboom 68 j. KG van Nahuys weduwe A L. Coster 78 j. A D C. Blom- W H. Aafjes 71 j van xw w?;

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1