op Aanval Cherbourg voorbereid No. 18826. 1944. h - e v Donderdag 22 Juni. EERSTE STADS ED. BINNENLAND op n KUNST EN LETTEREN SPORT STADSNIEUWS GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN I Terreuraanval Het Weermachtbericht in Nieuwe bonnen voortaan reeds op Vrijdag geldig VERDUISTEREN Vun 22 tot 5.15 <rar Maan: 28 JonÉ^K- K. */n Aef verleden - Ligt het heden In ’t nu wat worden zal Grootste deel van haveninstallaties vernield Wiborg opgegeven Gedroogde abrikozen voor kinderen van 2 en 3 jaar Uitvaart van vermoorden districts- kommandeur der Landwacht Vergunningstelsel meubeltransport Burgerbevolking uit Cherbourg geëvacueerd RURGWRLTJKÏ STAND Extra keuringen De stemming in Berlijn Van des middags 12 uur af Jeugd viert het Zonnewendefeert te Amsterdam Aanslag op kapitein van politie ■r I COURANT I te. I -A41O mede I I W. N I Twee dooden en 12 ernstig gewonden bij tramongelnk Maandagmiddag reed een dieselmotor- niet^onwaarschijnlijk, dat zij door ebirtar- van elkaar gescheiden van ook welke laatste twee films nog niet in Ne derland werden uitgebracht. recht s afleveren de den Bilderdijk. HAAGSCHE In het Finsehe WeermachUbericht wordt o.a. medegedeeld: De vijand concentreerde gisteren zijn krachten op den aanval op Vüpuri. Na een buitengewoon hevige beschieting door de artillerie en met steun van luchtbom bardementen konden de vijandelijke pant- serstrijdkrachten de stad binnendringen, die tijdig voor de burgerbevolking ont ruimd was en waaruit de voorraden en de installaties van de Weermacht verwij derd waren. Tusschen Viipuri en het Vuoksen-kanaal richtte de vijandelijke druk zich sterk op Heinjoki, dat opgegeven werd. een Siameesche tweeling geboren, 2 meisjes zoowel binnen een gemwrfte als tusseben verschillende gemeeirtd» onderling. Voor elk meubeltransport is das voortaan een vergunning noodig, welke wordt verstrek; door den chef van de afdeeling vervoer wezen van het departement van Water staat. De regeling-centrale meubeltrans port, Lange Lombardstr. 40 te 's-Graven- hage, telefoon 399846. welke instelling in verschillende plaetsen bijkantoren heeft, is belast met de nadere uitvoeringen van deze regeling. De vergunning, moet min stens veertien dagen voor het transport door den verhuizer worden aangevraagd bij deze regelingscentrale Voor kinderen van 2 en 3 jaar zullen binnenkort 100 gram gedroogde abrikozen beschikbaar gesteld worden. Men moeit hiertoe bon „reserve D 53“ vóór of op 1 Juli as. bij zijn winkelier inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. In verband met de bevoorrading van den handel is het niet mogelijk nauwkeurig mede te deelen, wanneer de abrikozen afgeleverd zullen worden. Men boude er rekening mede, dat dit niert voor eind Juli zal kunnen plaats vinden. Ook thans weer strijaen Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zeetf in trouwe verbondenheid met hun Duit- «che kameraden De dieselmotor- personenrijtuig De steeds moeil ijker wordende vervoers omstandigheden nopen de (/verheid tot het nemen van maatregelen, die een zoo doel matig mogelijk gebruik van de nog be schikbare vervoerscapaciteit waarborgen. Het meubeltransport wordt in zijn geheel aan een vergunningsstelsel gebonden. Daarbij zal het gebruik van molortractie bij plaatse!ijke verhuizingen tot hel uiter ste worden beperkt. Het besluit Verhui zingen 1IM.3 geldt thans voor alle verhtn- gisch ingrijpen kunnen worden f Zet ook gij V derhalve i-n voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Krtegsmarine Aanmeidtng staat open voor lederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marmeannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht.' alle Hafen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Wafjen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt Siam*e«he tweeling in Zweden In de Zweedsehe stad Naessjoe is P, «VJ—u van norrtiaal gewicht en ook overigens geheel normaal. De moeder is een vrouw van ongeveer 30 jaar. De kinderen zijn van de eerste rib tot den navel aaneen gegroeid. In hun gevoelsreacties en bewe gingen zijn zij echter volkomen onafhan kelijk van elkander. Als bijvoorbeeld de een slaapt kan de andere wakker liggen en trappelen Ook zijn er geen sympto men die wijzen op gemeenschappelijke organen of bloedvaten. Daar de kinderen ook elk een borstbeen hebben, lijkt het BOKSEN NEDERLANDERS NAAR BERLIJN: Zon dag a.s. zullen wederom eeruge Nederlan ders in Berlijn in den ring komen R. Quentemeyer zal tegen Adolf Heuser bok. sen. Lucas tegen Bernhardt en W. Quente. merer tegen Bruch. VOETBAL OPENINGSTOURNOOIEN: Het tournooi van A.F.C. om den Arol-beker en dat van De Volewijckers om de Zilveren Popt te Amsterdam, resp op het A.F.C.-terrein en in het Olympisch Stadion te Amster dam, zijn vastgesteld op 27 Augustus en 3 September. Pianosa en Palmaiota, naar het vasteland overgebracht, meldt Interinf. PRIJS DER ADVENT.: 1—11 m.84. (6 reg.) /l.«, elke m.M. m. tot X» m.M. (10 reg.) 0.119. Elke m.M. m. 31 ct. Halve oplaag halve pr Reel. 0.51 p.m.M. Bewijan. 5 ct., fr. p.p, 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb, ƒ0.88, Pers, gevr, ƒ0.48. Adv. „Br. bür, v, d, bl," 10c. meer. haar werk en een zil- i ander ver- I..-L- JU...., -1 - PRIJS DEZER COURANT: Voor “s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met .Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ4.26, fr p.p. met Modebl, 4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij ppstkant. tegen de geld, goedgek. agpnn.pr. Afz. nr. 5 c. fr. p.p. 10 c. De strijd bij de Marianen Domei meldt, dat de Japansche lucht strijdkrachten bij hwn aanvallen op de vijandelijke vloot in de wateren van de Marianen-eilanden op 20 Juni nog een vijandelijk vliegkamp schip zwaar bescha digd en in brand geworpen hebbest. Over de voortdurende zware gevechten in de wateren van Saipan schrijft de „Nippon Sangyo Kaizai”: Japan moet de geboden gelegenheid thans aangrijpen om de vijandelijke formatie slagschepen met één slag te vernietigen. De toestand is ernstig. Of Japan in staat zal zijn titans definitief den stap naar de overwinning te doen, hangt af van het optreden van het geheele Japansche volk. Te Tokio ontvangen frontberichten ma ken melding van nieuwe zware verliezen voor de op Saipan gelande vijandelijke Terwijl het grootste deel van de tot nu toe in N.-Frankrijk gelande 25 Amerikaan sche invasiedivisies zich op Cherbourg concentreerde, schreden de vernielingen van de haveninstallaties van Cherbourg voort, aldus verneemt S.P.T. van den oor logsverslaggever aan het invasieftont Hans Thyssen. Thans is de stand van za ken zoo, dat vele inrichtingen niet meer gebruikt kunnen worden en verschillende doorvaarten versperd zijn. Deze maatrege len werden uiteraard genomen om de An. glo-Amerikanen den voet dwars te zetten bij eventueele pogingen om van zee uit een aanval te ondernemen ter ontlasting van hun troeipen te land. Men tracht van Duitsche zijde alle kade, werken zoo grondig te beschadigen, dat ook het gebruik van speciaal vervaar digde transporteerbare inrichtingen voor het overladen van materiaal op zoo groot mogelijke moeilijkheden zal stuiten. Het Duitsehe militaire bestuur heeft de Fransche burgerbevolking van Cher bourg onmiddellijk na het begin der in vasie geëvacueerd om haar de verschrik kingen en de gevaren van zware gevech ten te besparen. In vredestijd telde Cher. bourg ongeveer 40.000 inwoners. Volgens uit Cotentin ontvangen berieh. ten blijkt, dat de voor den aanval op de vesting Cherbourg bestemde Amerikaan sche infanterie- en pantserdivisies opge steld worden of in aantocht zijn. De uit het gebied van Montebourg aanvallende formaties waren Dinsdagavond nog in gevechten gewikkeld met sterke Duitsche beveiligingsstrijdkrachten ten Zuiden van Valognes. Behalve vele bloedige verliezen Verloren de Amerikanen totdusver 11 pantserwa gens, 7 gepantserde verkenningswagens en talrijke andere aanvalswapens. Duit sche batterijen sloegen door goed liggend vuur een marsehcolonne uiteen, die zware, bloedige verliezen leed. Sedert Dinsdag middag worden door Geallieerde forma ties bommenwerpers voortdurend luchtaan vallen gedaan op de stad en haven van berg, 64 j J. Jongkind, weduwnaar van J. Dekker. 83 j P. de Best, we duwnaar van J, Ros. 71 j A Mulders weduwe van H. Groortveld. 58 j. -r A. van Adelberg, ongehuwde vrouw. 27 j, J. va»i Uffden. man van A. van Kri<£ren. 65 j. G. M. M Vroomans, vrouw van A. van Gemert 67 j, S. Braad, man van C. van KraHngen, 38 1 tram door een wissel wagen en het eerste kwamen er goed door, doch het tweede raakte op onverklaarbare wijze los en reed op een zijspoor, waarbij de volge laden wagen tegen een boom botste. De wagen werd geheel in elkaar gedrukt en alle passagiers werden gewond. Twee van de inzittenden werden gedood n.l. de 49-jarige mej, Gerrits uit Heumen en de 57-jarige ongehuwde man Gerrits uit "22—j ver wondingen naar het ziekenhuis te Nij- mogen moesten worden ovei»etracht. Zl Juni BWFALLEH: W. Toet «eb. van der Kruk, d. S. C. van der Schrier geb. Verburg, z. K. de Bruin geb. Slapak, z. P. Anker geb. den ffartog, d. A. Hoeksma geb. van Katwijk, z. J. Knoester geb. de Niet, d. M. WoHiers geb. Touted burg, z. M. C. Jager geb. Clavel. z. G. Bakker geb. Minneboo, z. K. A. M. van lersel geb. Laurijs- y sen. z. C. P. Laribij geb. Oliemans, d. R. Rigter geb. de Wit, d. D. M. van Drunen geb. Schbus, d. M. W. Lange- laan geb. Strik, z. A. van 't Hoog geb van der Meulen, d. J. W. Timmermans X^odevüjk van Botsot. Over leden op 2S-9-1575. Admiraal van Zeeland. (Foto's O.H.) De door de Amerfka ansehe reeeering uitgewezen Finscbe gezant Prokope en twee gezantschapsraden hebben gister avond Washington verlaten om zich naar Finland te begeven. De begrootingseonrmiseie van den Zweedschen Rijksdag heeft voor de lands verdediging een crediet van 1.138.700.000 kronen goedgekeurd. De Zuid-Slavische koning Peter en zijn eerste minister dr. Subasic, zijn in Italië aangekomen. Zij voeren besprekin gen met de generaals Sir Maftland Wileon en Alexander. leveren. Het centraal distributiekantoor zal niet aarzelen om zoo noodig aan winkeliers, die zich hieraan schuldic maken, voor genrimen tijd alle toewij zingen te onthouden. Bovendien staat af levering voordat de bonnen geldig zijn gelijk met aflevering zonder bon en is dus strafbaar ingevolge de distributie- wetgeving. In de wijze en den tijd van bekend making der bonnen zal geen veranderïn - worden gebracht WERNER KRAUSS 64 JAAR: Werner Krauss, de bekende Duitsche film, en too. neelspeler wordt morgen 60 jaar. Hij werd 23 Juni 1884 te Gestungshausen bij Kol berg geboren. Sedert 1913 speelt hij too- neel en sinds 1916 werkt hij voor de titan. Een van zijn eerste filmrollen was die in ..De student van Praag”; bekend is ook zijn rol in de avantgardistische film „Het kabinet van dr. Caligari”. Zijn eerste geluidsfilm-rol was die vam den rebel- schen generaal York in Ucicky’s .Yorck”- film en onvergetelijk zijn zijn creaties in -„Mann ohne Namen” „Hundert Tage” „Burgtheater”, „Robert Koch”. .Jud Süss”, „Annelie”, „Zwischen Himmel und Voor deze bonnen wordt dus de be staande toestand gehandhaafd. Het publiek wordt door dezen maat regel in staat gesteld zijn inkoopen bij het begin der nieuwe distributieperiode naar keuze op Vrijdagmiddag .of Zater dag te doen. Verwacht mag worden, dat hierdoor de met het geldig verklaren der nieuwe bonnen .samengaande groote drukte in de betreffende winkels, die tot dusverre vrijwel geheel op den Zaterdag viel, zich over den Vrijdagmiddag en den Zaterdag zal verdeelen, hetgeen voor het publiek, maar vooral ook voor de winke liers. een belangrijke verbetering zal be- teekenen In het bijzonder wordt voorts ook door het geldig verklaren der nieuwe bonnen van Vrijdagmiddag 12 uur af beoogd een einde te maken aan den misstand, dat bepaalde winkeliers reeds des Vrijdags op deze bonnen afleveren, hoewel dit niet K geoorloofd is. en op die wijze hun col lega’s. die zich wel aan de voorschriften houden, op een zeer afkeurenswaardige manier concurrentie aandoen In verband hiermede zal dan ook nu door de nieuwe regeling aan den be- grijpelijken wensch van de winkeliers te dezer zake is tegemoet gekomen, van overheidswege streng worden opgetreden tegen detaillisten, die ook in den ver volge nog vóór het tijdstip waarop nieuwe bonnen geldig worden, d.i. Cherbourg, alsmede op de. Duitsche kust- verdedigingswerken in het vestinggebied. De druk van de Amerikaansche troe pen is gisteren in het geheele gebied der verdedigingszónes versterkt. Uit het Zui. den en Zuidoosten naderden vrij sterke Amerikaansche formaties met gepantser de verkenrungsstrijdkrachten den bui tensten verdedigingsgordel, waarbij zij gevoelige verliezen leden. Drie gepant serde verkenningswapens liepen op geca moufleerde mijnen. 2 andere verken ningsvoertuigen en verscheidene gepant serde troepentransportwagens kwamen in het snelvuur der Duitsche machinewapens en moesten door de Amerikanen, voor zoo ver zij nog vluchten konden, in den steek borden gelaten. S.S.-Obergruppenführcr Rau- piraat (Lsd.); 8.30—16.30 uur: Hort t.m. graf afscheid van den Kerbn. Ooststraat en Ruijchrocklaan: 8.45 overledene en dankte hem voor zijn werk I12.30 en 1416 uur: Stef t.m. Voo. m de Landwacht. Namens den F fibre r en I Zoowel eerste- als tweede stamkaart zingen, met welk vervoeraiMcldel dan ook, den Reirfisfirhrer->S.S. deelde spr. mede, Het SS-Ersatzkotnmando deelt Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te den Haag van 8 tot 13 uur, in één der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dins dag 27 Juni in Amsterdam van 8 tot 13 uur, Nebenstclle der Waffen-SS. Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden Hen einde gekeurd te worden voor de Waifcn-SS. SS-WacIrtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland. Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in- lichtrngen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen, en terugreis zijn verkrijg baar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Heerlen. Saroleastr. 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, den Haag. geb. van Buuren, z, P. J. I. Moor geb. van Eersel, d. M. Ch. van Bruggen geb. Steunebrink, z. C. H. Kortland ^OV^RLEDÈN: W. N G. van Hest, weduwe van P. J, K. Roosendaal, 75 j. P. J. G. M Vos. man ian W. Stuiven- berg, 64 j J. Jongkind, Amerikanen verloren 67 vliegtuigen Gisterochtend hebben Amerikaansche bommenwerpers, naar het D.N.B meldt, een nieuwen terreuraanval ondernomen op de Duitsche hoofdstad Talrijke bom menwerpers vlogen bij een voor het grootste deel bedekten hemel boven het gebied van Groot-Berlijn -en wierpen tot zuiver terroristische doeleinden groote hoeveelheden brisant- en brandbommen lukraak op verschillende deelen der 'stad neer. Opnieuw werden voornamelijk dicht bevolkte woonwijken getroffen, waarin schade en verliezen onder de bevolking ontstonden. Kerken, ziekenhuizen en cul tuurmonumenten. alsmede historische bouwwerken van de Rijkshoofdstad be hoorden opnieuw tot de doelen van dezen aanval. De bevolking bestreed de branden en de ontstane schade met de beproefde ge disciplineerde paraatheid. De Amerikaansche formatie^ bommen werpers hadden /Zich, om den gevreesden Duitschen luchtafweer uit te schakelen, ter hoogte van den mond van de Elbe in 2 groepen verdeeld en poogden boven- •dien door sterke koerswijzigingen op groote hoogte, ten deele boven gesloten wolkenbanken, de Duitsche jagers te ont-, wijken Deze naderden toch en teisterden de vijandelijke formaties reeds ernstig op den heenweg. Het massale vuur van de luchtdoelartillerie bij de Rijkshoofd- stad deed eveneens zijn werk. Alleen boven Berlijn werden verscheidene Ame- rikaansche bommenwerpers neergescho ten Een daarvan kwam ten Zuidwesten van de stad in een meer terecht Ook op de retourvlucht werden de vijandelijke vliegtuigen voortdurend aangevallen. Kleinere deelen werden losgeslagen, zoo- dat zij het contact met de overige toe stellen verloren en zich naar h^l Oosten wendden, waarschijnlijk in de hoop aldus met een gfooten omweg ongestooru den terugtocht te kunnen maken De Duitsche luchtverdediging bracht echter den vijan. I delijken groepen boven Oost-Duitschland eveneens verliezen toe. Naar Interinf verneemt, hebben de formaties Amerikaansche bommenwer pers gisteren minstens 67 vliegtuigen, waaronder 52 viermotorige bommen werpers, verloren. De rapporten van de Duitsche luchtstrijdkrachten, die aan den afweer hebben deelgenomen, zijn nog niet alle ontvangen. Een aanzien lijk aantal viermotorige bommenwer pers werd in een Inchtgevecht bescha- cMffd en gedwongen de formatie te ver-d laten; een deel der beschadigde vlieg-1 tuigen zette koers naar het Noorden en trachtte neutra.-ri gebied te bereiken. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: Het razend snelle tempo, waarmede de sensationeele gebeurtenis sen der laatste weken elkander hebben opgevolgd, hebben den Berlijner geenszins uit zijn evenwicht gebracht. De ontwik keling van het front in Noord-Frankrijk volgt hij steeds met groote belangstel ling evenals de vergélding, welke thans op Zuid-Engeland in den vorm van dyna- miet-meteoren, robotvliegtuigen of hoe zij ook genoemd mogen worden, neer daalt Ijln daar hij als antwoord op de vergelding niets anders dan hernieuwde luchtaanvallen van Geallieerde zijde kon verwachten, is ook de aanval van giste ren niet overrompelend gekomen en hij heeft zijn goede stemming allerminst kunnen beïnvloeden. Van zeer groote beteekenis is hierbij wel de Aankondiging van dr. Dietrich, die in een onderhoud met een Zwitsersch journalist nog krachtiger wapens in het vooruitzicht stelde. Het is duidelijk, dat iedereen in Berlijn vermoedens uitspreekt ten aanzien van tijdstip, doel en wezen dezer nieuwe, doch volkomen geheime wa. pens. Over het algemeen is mén het er in diplomatieke en militaire kringen over eens, dat de hernieuwde luchtaanvallen van de Amerikanen op Duitsche steden het beste bewijs zijn voor de geduchte uitwer king der Duitsche dynamietmeteoren. Ware hun uitwerking zoo 'gering, als de Geallieerden de wereld op de mouw wil len spelden, dan zouden zij zich thans niet tot het uitvoeren van groote luchtaan vallen verplicht voelen, maar al hun kracht in den strijd aan de Normandische kust gebruikert. i - dr «JMVU au TT .uvnv. miinu»-! lllCUVTf jgClUlg WUIUVU, U.*. Erde” „Die Entlassung” en „Paraeelsus”. vóór Vrijdag 12 utrr. daarop zouden af- "M O rr_ X 4 1 J u.4„1-IA - Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor; Schevemngen, Ketaerstraet '319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoerbo'ekh. Th. J de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 334263; Boekhandel J IB. van Beters jr., Thereeiaetraat 108a. Tel. 772444. 82 BOMMFNWKKPERS BOVKN WEST-DUITSCHLAND NEER- GESCHOTEN AngAo-Amer ikaansebe stor in gsvl leg tui gen die in den afgeloopen nacht tusschen 1 en 2 mir boven het stedelijk gebied van Berlijn vlogen, stieten op zeer hevig vuur der luchtdoelartillerie Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers, die in de eerste uren van heden boven West-Duitschland verscheen, werd door de Duitsche luchtverdedigings- strijdkrachten bestreden. Naar Interinf meldt zijn in totaal 62 viermotorige Britsche bommenwer pers neergéschoten. Dit is de zwaarste nederlaag, die een formatie Britsche bommenwerpers van deze sterkte in vakkringen berekent men het aantal bmnengievlogen Britsche bommenwer pers op ongeveer 150 geleden heeft. Bijna 40 pet. der door de Britten uit gezonden toestellen werd dus ver nietigd, I Onder enorme belangstelling en in tegen woordigheid o.a. van den Leider en S.S.- Obergruppenführer en General der Polizei Rauter is gisteren te Assen het stoffelijke overschot van den districtskommandeur der Landwacht in Drente, T. Buursma, die .tijdens een onderzoek te Musselkanaal lafhartig was vermoord, ter aarde besteld. Van 10 uur af defileerde een onafgebro ken stroom belangstellenden langs de baar, welke was opgesteld in de zaal van het provinciehuis. Tijdens de officieele rouwplechtigheid teekende de commandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, den persoon van Duurs- ma en memoreerde hij zijn werkzaam heden voor den opbmiw van de W.A. en van de Landwacht Nadat de districtsleider enkele woorden had gesproken zeide de inspecteur-gene- raal der Landwacht, C. van Geelkerken, dat men hier stond aan de baar van één der velen, die de opdracht hadden de vei ligheid van den staat te waarborgen. Buursma is gevallen als gevolg van de ophitsing tot moord en doodslag door Gerbrandy-consorten. Wij moeten staan als soldaten Wanneer het hard moet zal het hard gaan. Vervolgens memoreerde Mussent de ver gadering van Vrijdag j.l. in Assen, waar op hij tot de vrouwen van frontstrijder had gesproken en waar hij kameraar Buursma hët laatst had gezien Ik heb toen gezegd, aldus Mussent, dat wanneer! men iets doet voor dit volk, men belaagd I of vermoord wordt. Enkele uren nadat ik I dit zei, werd kameraad Buursma ver-1 moord. Hij was, is en blijft één der onzen Het zijn slechts enkelen, die moord willen Uitreiking distributiebescheiden en eens zullen wij keihard met hen af- D rekenen. Afhalen Levensmiddelen- ee Visehkaart: Op de begraafplaats werden vele krnn- Morgen: Groot Hertoginnelaan en Alida- sen gelogd. S.S.-Obergruppenfiihrer Rau- straat (Lsd.): 8.3016.30 uur: Hort t.m. ter nam aan het graf afscheid van den Kerbn. Ooststraat en Ruijchrocklaan: 8.45 —12.30 en Zoowel eerste- als moeten overgelegd worden, dat de Führer den heer Butrrsma hetl - Kriegsverdienstkreuz 2e klasse met del zwaarden heeft verleend voor zijn pliahts-1 ONDER TRAM GERAAKT: Hedenoch- getrouw werk m dienst der Germaanséhe I tend omstreeks half 10 wilde de 33-jarige eemeenschan J. A. A de G. op de Laan van Meerder- voort bij het Lijsterbesplein op een rij dende tram van lijn 12 springen. Hij ge raakte onder den bijwagen en brak den rechtervoet en het Ijnkersleufelbeen en bekwam diverse schaafwonden. De man is opgenomen in het R K. ziekenhuis aan hef Westeinde. wagen van den Ma asbuurtspoorweg met! DOCHTER STAL EN VADER KOCHT twee stampvolle bijwagens met groote I OP De 23-jarige gehuwde vrouw C J. snelheid van Nijmegen naar Gennep. H.-S. stal ten nadeele van I Halverwege Malden en Heumen moest de I geefster een gouden broche Iveren lepel en vork Een en kocht zij voor 162.50 aan haar vader, De dievegge is aangehouden. VEELBELOVEND; Het 14-jarige meisje H. ten H. spijbelde van school en bezocht in plaats daarvan familieleden en ken nissen. Niet zoozeer uit belangstelling voor het welzijn dezer verwanten, als wel begeerig naar .portemonnaies met in houd, die ze in een onbewaakt «ogenblik wist te kapen.Van het geld snoepte zij of bezocht bioscopen. Tort de poRtie haar aanhield. Teneinde tegemoet te komen aan terzake bestaande wenschen van handel en van het publiek is bepaald, dat in den vervolge de nieuw aan te wijzen distributiebonnen in plaats van met ingang van denZaterdag reeds van Vrijdagmiddag 12 uur af recht zullen geven op het koopen en afleveren der daarop verkrijgbare artikelen Uitsonderingen blijven voorioopig geldig voor de aardappelbonnen, waar op eerst des Maandags, en de vleesch- bonnen, waarop eerst des Woensdags mag worden afgeléverd. Kleine Tyrrheensche eilanden ontruimd Gelijktijdig <TW-r+>r^ngTrrg de Duitsche troepen ran Elba z'ijn de garnizoenen yan de andere kleine eilanden van den Tyrrheenschen archipel. troepen. Het zware Japansche kóstgeschut op het naburige efland Tinien bestookt voortdurend de concentraties der vijan delijke troepen en de artilleriestellingen op Saipan. De Amerikanen zetten nog steeds troepen aan land en nieuwe ver sterkingen konden onder bescherming van de bornmenwerpers tot vlak bij het Japen sche vliegveld in het Zuidelijke deel van Saipan doordringen. Ook is de vijand er in geslaagd eenige zware stuk ken geschut aan land te brengen. Ver- bittërde gevechten zijn gaande. In het zelfde uur, dat de jeugd uit de Germaansche landen zich had verzameld op den „Maricnbtlrg" den ouden burcht aan den Weichsel, om daar 't zonnewende- I feest te vieren, op het tijdstip dat ook de jongeren in Noorwegen, Denemarken, Finland en Vlaanderen bijeen waren om zich te bekennen tot den gemeenschappe- lijken strijd, dien zij schouder aan schou der, onder leiding van den Führer, wil len voeren, waren de stormsters en stor- mers, meisjes van den B.D.M.. jongéns van de Hitlerjugend en leden van de jeugd groepen van het Ned. arbeidsfront en van de Ned jeugdherbergcentrale met het zelfde doei vereend in „Frankendael’ te Amsterdam. Nadat de hoofdstormer C. van Geel kerken en de leider der Befehlssteile Nie- derland der H.J., Gebietstührer W. Blom quist, met de gasten tot wie behoorden de stafleider opperbanheer C. Quispël, Gebietsmadelführerin Hagemense, opper- zwermleidster van Eek en de gewesteiijke politiepresident luitenant-kolonel van Hilten, waren binnengetreden en hadden plaats genomen, lieten de tamboers en hoornblazers zich hooren, waarna het Jeugdstormkoor het zonnewendelied zong. Een Hitlerjunge sprak een Duitsche en een stormer een Nederlandsche vtiur- spreuk en daarna laaide het groote hout vuur op. Gebietsführer Blomquist heeft daarna de meisjes en jongens toegespro ken. Hij bracht allereerst een groet over van den Reichsjugendführer Arthur Axmann. Rond dit vtmr willen wij op dit feest opnieuw bekennen, dat wij gebonden zijn door den eeuwigen loop der zon die de voedster is van het leven de zon, die het helderst is van het heldere, die ons de kracht geeft om elke groote opgave te volbrengen en die al het zwakke uit ons zal branden. Het Germaansche rijk is thans gewikkeld in den strijd om zijn be staan. Het voert een oorlog, die ons door de Engelschen is opgedrongen en die be slissen moet over zijn leven of vernieti ging. De jeugd van het Rijk en van dit ras heeft besloten den strijd om het leven te aanvaarden en de cultuur-erfenis te verdedigen. Zij vormt een gesloten strijd gemeenschap: zooals hier de jeugd ver- eenigd is rond het vuur, zoo staan ook onze soldaten schouder aan schouder en vechten gemeenschappelijk in het Oosrten, het Westen en het Zuiden. Zij vechten voor ons en verwachten van ons. dat wij dezelfde strijdbaarheid in onze harten dra. gen en dat wij er voor zorgen, dat Him offer niet tevergeefsch zal zijn geweest. In het aangezicht van het vuur beloven wij 'daarom trouw te zijn aan hun nage dachtenis en zeggen wij: ,,Uw strijd was niet voor niets. Waaraan gij geloofde, daaraan gelooven ook wij: aan het onver gankelijke Germaansche Rijk en zijn Führer Adolf Hitler. Nadat de H.J. en de Jeugdstorm geza menlijk het lied „Nur der Freiheit gehort unser Leben” had gezongen, zeide de hoofdstormer C. van Geelkerken o.m.: Dat wij hier samen zijn beteekent, dat wij den moed hebben om in dezen moeilijken tijd te getuigend wij kunnen samen .win nen en samen de toekomst tegemoet tre den. Wij weten, dat wanneer Nederland door de gevluchte regeerders, die in En geland zitten, zou worden „bevrijd”, ach ter deze „bevrijders” de bolsjewisten en joden zullen marcheeren en dat dan geen zelfstandig Netierlandsch volksbestaan ooit meer mogelijk zal zijn. Daarom moeten wij strijden en de zekerheid hebben, dat jullie verder zult gaan. Want jullie zijt de fakkeldragers van de toekomst. Wij weten dat uit de zee van bloed en tranen twee positieve waarden te voorschijn zul len komen: het socialisme, dat gerechtig heid beteekent en het zegevierende ras- bewustzijn. Met een driewerf Sieg-Heil op den Führer en het zingen van de Duitsche en Nederlandselje volksliederen eindigde dit zonnewendeféest. X<»»v<V-. O* is. M Gisterochtend omstreeks 9 uur is te Zaandam een aanslag gepleegd op den kapitein van politie Ragut. Toen de ka pitein in uniform door de Westzijde fiet ste. werd hij ter hoogte van de Booten- makersstraart door een M n” toe onbe kend persoon aangevallen, die uit een revolver eerrige schoten op hem richtte, waardoor hij zoodanig werd getroffen. Haps. terwijl t2 anderen met zware dart de politieman aan de gevolgen is -J!-- -'-i-—•- werleden. HOOFDKWARTIER VAN DKN FÜH RER, 22 Juni. Het. Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandie werden verschillende aan vallen van den vijand op onzen omsinge- lingsfing ten Oosten van de Orne afge slagen, Het landfront van de vesting I Cherbourg werd door, den vijand met vrij sterke verkenningsstrijdkrachten afge tast, Deze ondernemingen werden even wel verijdeld. Bij de .gevechten op het schiereiland Cherbourg heeft zich de commandeur van de 243ste divisie .infan terie. 11.generaal Hellmich zich met zijn divisie bijzonder onderscheiden. Hij vond op 17 Juni bij deze gevechten den helden dood. Het gebied van Groot-Londen ligt thans sinds 160 uren met slechts geringe onder brekingen onder ons storingsvuur De luchtmacht mengde ziéh met ge vecht»- en slagvliegtuigen m den strijd te land en plaatste in den afgeloopen naeht met zware gevechtsvliegtuigen bomtref- I fers op schepen voor het landirngshoofd. Als gevolg van de zware verliezen, die de vijand gisteren in Midden-Italië heeft geleden en die hem dwongen tot vrij groote hergroepeer!ngen, is de vijand pas des middags met het zwaartepunt aan weerszijden van het Lago Trasimeno met sterke strijdkrachten tot den aanval over gegaan. Onze troepen sloegen opnieuw alle aanvalsgolven af en handhaafden zich in hun stellingen. 23 Vijandelijke tanks werden stukgeschoten. In de wateren van Piombino schoot marineluchtdoelar- tillerie 8 vijandelijke jachtkruisers om laag In het Oosten zijn bij levendige weder zijdse he activiteit der artillerie plaatse- I lijke aanvallen der bolsjewieken ten Noordwesten van Tarnopol, in het gebied aan weerskanten van Kowel en ten Zuid oosten ran Wttebsk mislukt. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliégtui gen ondernam in den afgeloopen nacht een geconcentreerden aanval op het bol sjewistische vliegveld Poltawa. 30 Vijan delijke vliegtuigen werden op den bega- nen grond vernield. Er ontstonden bran den over vrij groote oppervlakten in in richtingen van het vliegveld en in opslag plaatsen van materiaal. Escortevaartuigen der marine, die op traden bij het afweren van een vijande lijke landingsactie, gericht tegen het Fin. sche eiland Piisaari, schoten alle vijan delijke landingsvaartuigen en 1 bewa- kingsvaartuig in brand. Andere eseorte- vaartuigen namen in de Baai van Narwa herhaaldelijk> vijandelijke ?ormaties mij nenvegers onder vuur en dwongen hen den stóven te wenden. Sterke formaties Amerikaansche bom menwerpers richtten gisteren een terreur, aanval op de Rijkshoofd'stad.-Vooral in woonwijken werd schade aangericht aan gebouwen en ontstonden verliezen aan menschenlevens. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 67 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 92 viermotorige bommenwerpers, ncerge.se hot en. Een Britsche formatie bommenwerpers riel in den afgeloopen nacht plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied aan. Nachtja-gers en luchtdoelartillerie der luchtmacht schoten 62 viermotorige bom menwerpers neer en vernietigden daar mede ruim een derde deel van de binnen gevlogen formatie Afzonderlijke Britsche vliegtuigen wierpen bovendien bommen op het stadsgebied van Berlijn. Bij het afweren van de vijandelijke terreurbommenwerpers heeft zich de laat ste dagen een in het gebied van Hamburg opgestelde divisie luchtdoelgeschut bijzon der onderscheiden.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1