HET SOVJET-OFFENSIEF Normandië fto; De gevechten Zaterdag 24 Juni. Nó. 18828. in EERSTE STADS ED. Strijd VAN OVERAL Het Weennachtbericht r- BUREAUX: De aardappelvoorziening Algiers vonnist 1 Duitsche VERDUISTEREN Heden: van 22 tot 5.15 uur. Van 25 Juni tot 1 Juli: van 22 tot 5.30 uur. Maan: 28 Juni E. K. Roosevelt over zeeslag in Stillen Oceaan Verklaring van Morrison Geruchten over het Finsche kabinet Tweede phase van de invasie De toestand bij Caen Geldigheidsduur rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes Nieuwe Duitsche pantserwagen De beteekenis van den strijd op Saipan Binnenkort voorschot van 500 gram stroop Sovjet-Russische voorwaarden aan Finland kinderuren bij kappers Voor oogstjaar 1945 zal nog 50.000 H.A. grasland worden gescheurd Aan weerszijden van den autoweg Smolensk-Orsja Interinf. meldt over het Oostfront: Het bolsjewistische zomeroffensief, dat Donderdagmiddag in den midden- sector is begonnen, werd gesteund door talrijke verkennings- en bindingsaanval- len van afwisselende kracht op den Zuidelijken en Noordelijken vleugel. In het crebied ter weerszijden van den autoweg Smolensk—Orsja vielen de Sov jets met zeer krachtig gebruik van ar tillerie en onophoudelijk gebruik van slagvliegers niet minder dan 24 maal van den middag tot den avond aan. Alle aanvallen stortten ineen, zelfs de hindernissen in het Duitsche voorterrein konden niet onder den voet worden ge- loopen. Een tweede offensief zwaarte punt ligt ten Zuidoosten van Witebsk, waar de bolsjewieken aanvielen met 7 divisies infanterie, sterke formaties tanks en verscheidene honderden slag vliegers. Des avonds behaalden zij een penetratie aan de rivier Obol. Gister morgen waren de gevechten om deze penetratieruimte nog in vollen gang. Tot dusver verloreh de bolsjewieken 73 tanks en een groot aantal dooden en gewonden, vooral aan den autoweg Smolensk—Orsja. om Cherbourg nadert hoogtepunt Roemeensch Weennachtbericht Meld je aan! der(pbS:XW«.C.1V.irj V'-’-’arming ruimten bijzond' doeleinden Successen van de Japansche vloot Extra keuringen Het frontverloop De Duitsche tactiek COURANT Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr /0 48 Adv Br. bur. v d. bl." 10 c. meer. in van 270 KUNSTENAARS TER DOOD VEROORDEELD en Zij PRIJS DER ADVERT.; 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 23 m.M (10 reg.) ƒ0 19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Heel. 0.51 p.m.M, Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 et KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. de en „Brandstoffen „Brandstoffen HAAGSCHE kans, welke meld je aan. niet in een aanmelden ROOFOVERVAL: Tc Grfjpskerke (Z.) is een roofoverval gepleegd op den landbou. wer J.'Des morgens even voor vieren werd er op de deur geklop^. Toen J. ging kij ken werd hem desgevraagd geantwoord, dat de Landwacht er was. De man opende de deur waarop 2 gemaskerde mannen binnendrongen Den landbouwer met een revolver in bedwang houdend bonder zij hem op een stoel vast Een zoon var. J., die te hulp schoot werd met een ijzeren ketting vastgebonden de vrouw moest daarop aanwijzen waar het geld lag, dat door de indringers werd meegenomen. de van met Duit- Aanwijzing brandstofbonnen Van 24 Juni 1944 t.m. 30 April 1945 geeft elk van de bonnen „Brandstoffen een eenheid le periode” een eenheid 2e periode” een eenheid 3e periode” en „Brandstoffen een eenheid 4e periode” recht op één een heid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. Bedoelde bonnen, waar van de ondergrond in paarse kleur is uit. gevoerd komen voor op de bonkaart W 406. welke kaart de distributiediensten voor het stookseizoen 19441945 in één of meer exemplaren zullen uitreiken aan kleinverbruikers van de groepen B. C en D alsmede aan particuliere verbrui kers in verband met verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie verklaard dat hij en de chefs van zijn staf teleurgesteld waren, dat de Amerikaansche vloot geen gelegen heid heeft gehad de Japansche vloot in den jongsten slag in den Stillen Oceaan te vernietigen. Uitwisseling van Engelsche en geïnterneerde burgers Tusschen de Britsche en de Duitsche regeering is overeengekomen om geïn terneerde burgers uit te wisselen, aldus wordt te Bern officieel bekend gemaakt. Met de uitvoering van deze overeen komst zal in Juli een begin gemaakt worden. Morrison, de Britsche minister van Bin- ncnlandsche Zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat het mogelijk is, dat de aanvallen der nieuwe Duitsche projectielen hun hoogtepunt nog niet be reikt hebben en dat de Duitschers hun methoden verbeteren en nog meer nieuwe wapenen in den strijd brengen. Voorts heeft hij toegegeven, dat enkele levens- middelenbedrijven door de werking van het VI wapen in ongereede zijn geraakt. ,.Er is schade aangericht" aldus Morri son, doch slechts op enkele plaatsen van groote beteekenis”. Het Fransche comité in Algiers heeft, zonder dat de betrokkenen de gelegen heid kregen zich te verantwoorden, 270 Fransche kunstenaars bij verstek ter dood veroordeeld Hun „misdaad” bestaat hier in dat zij niet emigreerden hun land trouw bleven en hun landgenooten be nevens de Fransche krijgsgevangenen in Duitschland door hun optreden vermaak ten Onder de veroordeelden bevinden zich o.m. wereldberoemdheden als Maurice Chevalier Danielle Darrieux, Raimu. Paul Valery, maar ook Harry Baur, welke laat ste reeds vele maanden geleden overleden is. De anderen zijn echter nog kerngezond. Zij zullen ongetwijfeld wel het middel vinden hun doodvonnis op het tooneel te irroniseeren. Interinf meldt: Het Geallieerde opperbe vel doet nu de grootste moeite om de ha ven Cherbourg zoo snel mogelijk in han den te krijgen, klaarblijkelijk om dan nieuwe invasietroepen direct uit de Ver. Staten te kunnen aanvoeren. De op het oogenblik in Engeland verzamelde Ameri- kaansch-Britsche divisies daarentegen hebben vermoedelijk tot taak zich meester te maken van de Noord-Fransch-Belgische kust. Daar de Sovjets Donderdagmiddag met hun zomeroffensief zijn begonnen, kan worden verwacht, dat de iAnglo-Ame- rikanen binnenkort ook met dg tweede phase van de invasie zullen beginnen Naar Interinf meldt zijn de Britten ten Noorden van Caen reeds sedert 14 dagen tot de verdediging overgegaan. Ook in de zóne TillyCaumont, waarom de laatste dagen nog hevig gestreden werd, hebben de Britten zich na de zware pantserver- liezen van hun vergeefsche aanvalsacties thans ingegraven en zich op het defen sief ingesteld. Slechts ten Oosten van den mond van de Orne legde de 3de Engelsche pantser- grenadierdivisie nog vrij sterke activiteit aan den dag en wel door de pijnlijke dwangpositie De Britsche stellingen al daar werden door succesvolle Duitsche operaties in den loop van de vorige week zoo ver ingedrukt, dat het Britsche lan- dingsverkeer thans voortdurend onder het vuur van de zware Duitsche artillerie ligt, zoodat de noodzakelijke aanvoer van troepen, wapens en ander oorlogs materiaal voor de Britten in dit gebied slechts met zeer groote verliezen kan geschieden. Hoe aanzienlijk de Britsche verliezen aan scheepsruimte en landings vaartuigen zijn geweest, blijkt o.a. uit het feit, dat de Geallieerde leiding ge noodzaakt was met vrachtzwecfvliegtui- gen en transportvliegtuigen de ravitail- leering te doen geschieden Het streven der Britsche leiding moet dus zijn de Duitsche linies op den Oostel ijken oever van de Orne zoover in te drukken, dat de mond van de Orne met zijn naar ver houding goede landingsmogelijkheden buiten het bereik der Duitsche houwit sers komt te liggen. Derhalve kan wor den aangenomen, dat de gevechten hier de komende dagen nog zullen voort duren. Zooals reeds is bekend gemaakt, reiken de distributiediensten sedert 11 Juni j.L rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk ,30-9. ’44” Van 11 Juni j.l. af werden geen rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „8-7-’44" meer afgegeven, al blij ven de thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 8 Juli a.s. Na dien da tum zijn deze.bonnen evenwel onherroe pelijk ongeldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillisten enz, worden aangenomen. Noch de distributie diensten noch he- Centraal Distributie kantoor zullen in eenig geval tot vergoe. ding van verloopen rantsoenbonnen over gaan. Brieven aan distributiediensten of aan het Centraal Distributiekantoor over dit onderwerp zullen niet worden beant woord Binnenland Het 8-jarige dochtertje van den heer Rave is te Zwartewaal door een auto overreden en gedood. Te Lieshout is het 8-jarige zoontje van de familie S„ dat te dicht langs een molen liep, door een der wieken gegrepen en gedood. De Berlijnsche pers geeft een uiteen zetting van de capactiteit van den nieuwen Duitschen gepantserden ge vechtswagen „Panther”. De bladen schrijven, d,at de „Panther” snel en tegen beschieting beveiligd is en de grootste vuurkracht bezit. Telefoen 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!), Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 778038; N.V. Kantoorbóekh. Th. J, de De S.P.T.-correspondent in het Verre Oosten meldt naar aanleiding van de gevechten op Saipan- In Japansche marinekringen onderschat men geenszins den ernst van *t oogenblik. Men weet hier, dat var. he* resultaat dezer groote botsing tusschen Japansche en Amerikaansche slagschepen zeer veel af hangt. Degene die Saipan bezit, zal in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan superieur zijn ter zee en in de lucht. Wan neer Japan dezen zeeslag niet zou winnen, dan zou het fel-omstreden eiland Saipan, dat 1260 zeemijlen van Tokio en 1500 zee mijlen van de Philippijnen verwijderd ligt, de Amerikanen in staat stellen, Japan binnen den actieradius der Ameri kaansche zware bommenwerpers te bren gen. Dat ook de Amerikanen weten wat hier op het spel staat, blijkt uit het feit dat zij meer dan 20 vliegtuigmoedersche- pen en ongeveer 10 slagschepen aan den strijd om Saipan hebben laten deelnemen, nog afgezien van de meer dan 100 trans portschepen. welke hier sedert 11 Juni onder dekking ‘van zware scheepskantjn- nen voortdurend troepen aan land trach ten te brengen. Men geeft in Japan zonder meer toe. dat de Amerikanen daarin ook min of meer zijn geslaagd, want sedert 15 Juni bevinden zich reeds meer dan 2 di visies Amerikaansche soldaten op Saipan. Het zal eerst mogelijk zijn, het Japansche garnizoen op Saipan te versterken, wan neer de Amerikaansche vlootstrijdkrach- ten, die in dit gebied opereeren. van .Ja pansche zijde „den doodelijken steek’ heb ben ontvangen. Zoolang dit nog niet het geval is. vormt de Amerikaansche meer derheid in de lucht een hinderpaal voor het landen van versterkingen. Het Rijksbureau voor de voedselvoor- ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat binnenkort, met handhaving van het nor male rantsoen een voorschot van 500 gram stroop per persoon ter beschikking van het publiek gesteld zal worden. De consument moet er rekening mede hou den. dat het. evenals zulks bij het be schikbaar gestelde suikervoorschot het ge val is. ook voor stroop in de bedoeling ligt, het voorschot op het jam (stroop) rantsoen in mindering te brengen. Het betreft dus zoowel bij de suiker als bij de stroop in feite een beperkte bevoorra ding van het publiek voor de eerstko mende maanden, niet een onmiddellijk te consumeeren extra rantsoen. De aandacht zij er tevens op gevestigd, dat de voor- schotbon uitsluitend recht zal geven op stroop en niet op eenig ander artikel, dat op den normalen bon verkregen kan wor den. in een prachtige sport, enz. enz. Patroons mogen Moeilijkheden van voorbljgaanden aard Zooals bereids gisteren gemeld, wordt op de bonnen Res. A 56, B 56, C 56, D 56 en E 56 twee k.g. aardappelen ter beschikking gesteld, terwijl ook voor de houders van toeslagkaarten een aanvul lende regeling is getroffen. Woensdag a.s. worden verdere mededeelingen over de aardappelrantsoeneering bekend gemaakt. Een en ander is een gevolg van de moei lijkheden. welke zich ieder jaar bij den afloop van het seizoen voordoen, doordat de partijen bij den teler zeer verspreid liggen opgeslagen, terwijl bovendien veel kleinere partijen verladen moeten wor den De aanvoer naar de laadplaatsen wordt daardoor vertraagd. Er is derhalve sprake van een voorbijgaand verschijnsel. Aangenomen kan worden, dat van 2 Juli a.s. af. wanneer uit den nieuwen r oogst kan worden geput, dit weer achter den rug zal zijn. Het ligt ir. de bedoeling de distributie van vroege aardappelen op dezelfde wijze te regelen als het vorige jaar gaarsche linies. In het gebied van Bro- bolsjewieken daarbij en rond 300 gevan- kameraden trokken er reeds genoten van zon voorbeeld. In Berlijnsche politieke kringen noemt men de onthullingen van „Aftonbladet” over de voorwaarden, welke de Sovjet unie aan Finland heeft gesteld, sensa tioneel. Volgens deze onthullingen eischt de Sovjetregeering het recht tot door tocht door Finland en steunpunten, o.m. op de Aalandseilanden op, om Duitsch land doeltreffend te kunnen bestrijden, welke bewering te Berlijn een zuiver voorwendsel genoemd wordt. De bolsje wieken, zoo verklaart men te Berlijn, aldus het A.N.P., hebben het er vooral op voorzien in Finland zelf vasten voet te krijgen, teneinde van daar uit hun vérstrekkende wenschen te kunnen ver wezenlijken. Daarvoor pleit ook de door „Aftonbladet” vermelde politieke eisch, dat Finland in de toekomst zijn Noord- sche oriënteering moet opgeven en nau were aansluiting bij Moskou moet zoe ken. Verwijzende naar de dagorder van maarschalk Mannerheim aan de pasop geleide vlootofficieren, wordt te Berlijn opnieuw gewezen op den weerstandswil van Finland, welke tot uitdrukking komt in de verstarring van het ge- vechtsfront. Tenslotte geeft men te Ber lijn uitdrukking aan de overtuiging, dat Duitschland Finland niet in den steek zal laten. PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’ „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ0.26, fr p p. met Modebl. 4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr Afz nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. Het is algemeen bekend, dat er in de kapperszaken groote drukte heerscht en dat de wachttijden voor het publiek des wege langer zijn geworden. Dientenge volge ondervindt de kapper groote moei lijkheden bij het regelen van zijn werk zaamheden. terwijl in het bijzonder het knippen van kinderen in het gedrang dreigt te komen, hetgeen de volkshygiëne kan schaden. De vakgroep „Kappersbe- drijven” heeft hierin aanleiding geven, den om voor het geheele land een bin dende regeling te treffen, waarin is be paald. dat gedurende tenminste 3 uren per week voorrang moet worden ver leend aan personen beneden 15 jaren, die een knipbehandeling wenschen. Ten zij deze uren door de plaatselijke of streekorganisatie van de vakgroep voor één of meer gemeenten zijn vast gesteld, is de kapper verplicht, deze uren met inachtneming van de belangen zijner jeugdige clientèle zelf te kiezen en daaraan door het ophangen van een biljet op de toegangsdeur of in de étalage, alsmede in de arbeidsruimte, bekendheid te geven. Op deze wijze weten ouders en kinderen dus, wanneer zij zeker bij den kapper terecht kunnen, terwijl ouderen deze kinderoren zooveel mogelijk zullen vermijden. Het behande len van kinderen buiten die uren blijft toegestaan, indien daarvoor gelegenheid bestaat. Eventueele klachten kan men richten tot de vakgroep „Kappersbedrij- ven", postbus 599. Amstterdam. Een corpshelpster bij de lucht afweerwapens welks op richting Rijksmaarschalk Hermann Göring in Duitschland heeft bevolen Deze vrouwen doen in het Vaderland dienst bij de luchtafweerartillerie aa n de verschillende aldaar ge vestigde schijnwerpers, luister- radiopei'apparaten enz Let in dienst treden geschiedt vrijwillig. De vrouwen worden niet ingezet bij de schietwapens. (Orbts-Holland) De voedselvoorziening is tot dusverre, dank zij de soms ingrijpende en ondanks de vaak niet prettige maatregelen naar omstandigheden goed gegaan. Teneinde te verhinderen, dat tengevolge van inunda- tiemaatregelen als wel door langzamen achteruitgang van de bodemvruchtbaar heid, de voedselvoorziening achteruitgaat, moet, hoeveel opofferingen, het ook moge kosten, gebrujk worden gemaakt van be staande bodemreserves en een meer ra- tioneele productie worden toegepast. Het is noodig. dat ten behoeve van het oogst jaar 1945 50 000 ha grasland wordt ge scheurd. Eensdeels wordt dan gebruik gemaakt van opgespaarde plantenvoe- dende stoffen, anderdeels zal door vermij ding van dierlijke producten het rende, ment van de producten grooter worden. Het is een algemeen bekend feit, dat ge scheurde graslanden flinke oogsten kun nen geven zonder bemesting te ontvan gen. Minder bekend is. dat het voedings. rendement van direct voor menschelijke consumptie geschikte akkerbouwproduc ten twee, a driemaal zoo groot is als van dierlijke producten,, welke uit voornoemde producten zijn ontstaan als ze door de maag van de koe zijn gegaan. In tijden van groote schaarschte is omzetting van plantaardige producten in dierlijke pro ducten dan ook niet in dien omvang toe te staan als in normale tijden Deze 50.000 hectaren zullen over de ver. schillende provinciën worden verdeeld; iedere provinciale productiecommissaris zal opdracht krijger, een bepaalde opper vlakte voor scheuring te doen aanwijzen. Als eerste eisch zal worden gesteld dat het land zich goed leent voor akkerbouw. Een gelijkmatige verdeeling. welke ten. gevolge zou hebben, dat ook aanwijzingen, zouden plaats vinden in minder geschikte gebieden, een en ander ter tegemoetko ming aan wel eens naar voren gebrachte billijkheidseischen. zal niet mogen plaats vinden. Ook op den Noordelijken vleugel, ten Zuiden van het Meer van Pleskau (Pskof), en aan het Narwafront is het Donderdag gedeeltelijk tot levendige ge vechtshandelingen gekomen, die echter slechts afleidingsacties van de bindings- I Alle mislukten. Als bin- moet men ook de aan- vaifen zien, die de bolsjewieken Don derdag op verschillende plaatsen van den Zuidelijken vleugel gericht hebben op de Duitsche, Roemeensche en Hon- De B-correspondent van het A.N.P in Berlijn meldt: De gereserveerdheid, waarmede men in diplomatieke kringen der Wilhelmstrasse alle geruchten be treffende een eventueele ingrijpende verandering in de Finsche regeering ontvangen heeft, is blijkens de jongste berichten uit Helsinki niet ongegrond geweest. Zooals reeds eerder, heeft men ook thans kunnen vaststellen, dat de berichten over een Finsche kabinetscri sis eenigszins voorbarig zijn geweest. Dit zou er dus op wijzen, dat het ka binet Linkomies zijn arbeid volgens de tot dusver gevolgde richtlijnen zou blij ven voortzetten. Te Berlijn verklaart men, dat Duitschland Finland trouw terzijde zal blijven staan en dat een volk, dat vechten wil, altijd op Duitschland’s nulp zal kunnen rekenen. dichtte schade aan en veroorzaakte ver liezen onder de burgerbevolking. Ver scheidene vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten. Op den 18den invasiedag nadert de strijd,om Cherbourg zijn hoogtepunt, meldt S.P.T. uit Berlijn De worsteling gaat om den buitensten ring van ves tingwerken. De Amerikaansche divisies order generaal Bradley trachten door deze verdedigingswerken heen te stooten, om aan de Duitsche hoofdverdedigings werken te komen De gevechten worden van uur tot uur heviger. De Amerikaan sche troepen zijn opnieuw tot dep aan val overgegaan, nadat de vloot en sterke eenheden van de luchtvloot het voorberei dende werk hadden gedaan. De Amerika nen ontvangen nog steeds versterkingen en trachten via alle wegen die naar Cher. bourg leiden de stad te bereiken. Zij ont moeten echter sterken Duitschen tegen stand. S.P.T. meldt Sinds 2 etmalen vuren thans rond 1000 Amerikaansche stukken geschut van midden- en zwaar kaliber op Cherbourg en zijn omringende ver sterkingen. Een artil'eristische- concen tratie van dezen omvang was tot dien toe aan het invasiefront nog niet voor gekomen. Wat de andere gevechtstooneelen be treft: Alle voorteekenen schijnen er op te wijzen, dat in het gebied van Caen. dat nog in Duitsche handen is. een nieuwe groote slag voor de deur staat. Het Roemeensche Weermachtboricht van 23 Juni luidt: Aam den beneden-Dnjestr, in Midden- Bessarabië en aan het front in Moldavië niets bijzonders. In den loop van Vrijdag heeft de Britsch-Amerikaansche lucht macht de steden Ploejesjt, Giurgiu Turnu-Mayurele gebombardeerd. Nederlanascbe jongens van 1618 jaar. Woensdag 28 Juni kun je je van 9—14 uur in den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde nog laten keuren voor volgende Weersportkamp in één mooiste streken van Duitschland. kosten worden vergoed, van je uit en geving dit v maand niet als vacantie aanrekenen en moeten het loon doorbetalen. Benut ie hier geboden wordt Alleen jongens, die nog Kamp waren, mogen zich De wacht aan het Kanaal. Eiken dég en eiken nacht worden patrouilletochten gehouden langs de loopen der ka nonnen en voor de pantsermuren langs de kust. Van het geen in het gezichtsveld plaats vindt, ontgaat niets aan HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 24 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Plaatseajke aanvallen van den vijand in het bruggenhoofd van Normandië mis lukten. Er werden gevangenen gemaakt. Aan het landfront van de vesting Cher bourg ontstonden gisteren op verschillen de plaatsen verbitterde gevechten op korten afstand, die ook in den nacht werden voortgezet. In de middaguren gelukte het den vijand, eenige van onze steunpunten in te nemen en verder naar de vesting op te rukken. In den rug van den vijand wordt door talrijke nesten van verzet nog taai en verbeten ge vochten. In sectoren werden vijandelijke voor hoeden in het geconcentreerde vuur uit eengeslagen. Ten Oosten van den Orne-mond hebben omze kustbatterijen ondanks krachtige be schieting door zware scheepsartillerie een vijandeiijke landingsformatie uiteenge dreven en verscheidene transport- en vrachtschepen in brand geschoten. Zee- strijdkrachten hebben voor het invasie front een volgeladen landingsschip van 3.000 brt en eet, torpedojager in den grond geboord. Bij het eiland Jersey brachten escortevaartuigen van een ravitaillee- ringsconvooi 2 booten van een aanvallen de formatie Britsche motortorpedobooten tot zinken en beschadigden een derde boot zoo ernstig, dat zij als verloren be schouwd móet worden. Alle andere vijan delijke booten werden beschadigd. Een eigen mijnenveger en een klein trans portvaartuig gingen verloren. De luchtmacht plaatste vannacht tref fers op verscheidene koopvaardijschepen. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden 40 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Het stoorvuur op Londen werd overdag en des nachts met krachtige treffers van vuur Voortgezet. In Italië werd in het gebied ten Noor den van Grosseto ook gisteren zwaar ge streden. Onder krachtige concentratie van zijn strijdkrachten kon de vijand daar onze stellingen binnendringen Door onmiddellijk ondernomen tegenaanvallen werd het front weer gesloten. Aan de rest van het front werden talrijke vijande lijke verkenningsondernemingen bloedig afgeslagen. Bij de zware afweergevechten der laat ste dagen hebben zich de onder leiding van den generaal der panlsertroepen Herr staande divisies van het leger en de luchtmacht, vooral het regiment gre nadiers 145 onder kolonel Kühl uitmun tend geweerd. In de Golf van Genua hebben beveili- gingsvaartuigen van de Duitsche marine een aanvallende Britsche motortorpedo boot in de»-, grond geboord én 3 andere booten zwaar beschadigd. In het Zuidelijke deel van het Ooste lijke front zijn alle aanvallen van de bolsjewieken mislukt. Nieuwe concentra ties van troepen werden uiteengeslagen.' In den centralen frontsector is de bolsje wistische groote aanval in kracht toege nomen en heeft ziph tot andere sectoren uitgebreid. Terwijl tusschen de Pripjet en Tsjaussy alle aanvallen vruchteloos bleven, slaag den sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten er ten Oosten van Mogilef in, aan weerskanten van den auto weg van Smolensk en aan weerskanten van Witebsk in onze voorste stellingen binnen te dringen. De afweerslag wordt hier met toenemende hevigheid voortge zet. De bolsjewieken verloren gisteren in den centralen sector van het Oostelijk front 73 tanks en 53 vliegtuigen. Ten Zuidoosten van Ostrof, in het gebied van Pleskau en ten Noordwesten van Narwa zijn talrijke bolsjewistische aanvallen mislukt. De marinebatterij Tytters heeft in de Finsche Golf 3 Sovjet-Russische mijnen vegers in den grond geboord. Bij aanvallen van een formatie Ameri kaansche bommenwerpers op Servisch en Roemeensch gebied werden woonwijken van de steden Giurgiu er Ploesti getrof- het D.N.B. fen. Duitsche. Roemeensche en Boelgaar- sche luchtverdedigingsstrijdkrachten ver nietigden 18 vijandelijke vliegtuigen. Afzonderlijke EYitsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht bommen op Bremen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doe len in Zuidoost-Engeland aan Het D.N.B. meldt uit Tokio: In krin gen, die in nauw contact staan met de Japansche vloot, wordt medegedeeld, dat van 12 tot 20 Juni van de vijan delijke vloot zijn tot zinken gebracht: 1 Slagschip, 1 ander tot zinken gebracht of beschadigd, 2 zwaar beschadigd. Vliegtuigmoederschepen: minstens 5 of tot zinken gebracht of beschadigd, meer dan 4 zwaar beschadigd. Kruisers: 2 tot zinken gebracht, 4 zwaar bescha digd. 1 Torpedojager tot zinken ge bracht. Oorlogsvaartuigen van een niet geïdentificeerde categorie: 1 zwaar be schadigd. 1 Duikboot tot zinken ge bracht. Minstens 400 vliegtuigen neer geschoten. De Japansche verliezen be dragen 1 vliegtuigmoederschip, 2 daar bij’ behoordende olietankschepen en 50 vliegtuigen. Ook de op het land gesta- tionneerde Japansche luchtmacht liep eenige schade op. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Maandag 26 Juni te den Haag van 8 tot 13 uur. in één der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde 15 en Dins dag 27 Juni in Amsterdam van 8 tot 13 uur, Nebenstelle der Waffen-SS, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor. den. die na tenminste eén jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg, baar bij de volgende Nebenstellen der Walfen-SS: Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen. Saroleastr. 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS-Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, den Haag. den Haag, gebouw nog laten keuren Weersportkamp in het der Vele honderden j op om. Volgt deze dy verloren de ruim 600 dooden genen. Gisteren is het Orsja en Witebsk tot hevige luchtge- formaties aanvielen, van vechtshandelingen gekomen, aanvallen geacht moeten worden. Sovjetaanvallen mislukten. Als dingsmanoeuvres derdag op verschillende plaatsen de Duitsche, Roemeensche en Hon- het gebied vechten gekomen. Duitsche jagers, die Sovjet-Russische formaties aanvielen, rapporteeren het neerschieten van 30 Sovjet vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goede uitwerking Sovjet-Russische troepen in het gebied van Orsja en Witebsk aan. De vijand leed door de verrassende aanvallen in scheervlucht zeer groote verliezen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Terwijl bij Orsja de aanvallen grootendeels konden worden afgeslagen, kon niet worden verhinderd, dat de bolsjewieken ten Zuidoosten van Witebsk een ongeveer 25 km. breede en 8 k.m. diene bres in de Duitsche verdedigings- stellingen sloegen, waardoor zij de spoor, lijn Witebsk—Orsja hebben afgesneden. De bolsjewistische aanvalsoperatie stuit op een goed georganiseerde Duitsche linie van steunpunten, welke van Narwa langs het Peipusmeer via Witebsk. Mogilef en Koga^jef loopt, om vervolgens scherp naar het W’esten tot in het gebied van Kowel om te buigen en dan in Zuidelijke richting via Brody en Tarnopol Tsjerno- witz bereikt. Vandaar gaat zij naar h< voorterrein van de Karpathen, buigt ver volgens scherp naar het Oosten, bereikt den Dnjestr ter hoogte van de plaats Du- bossary en volgt tenslotte den loop van den Dnjestr tot zijn uitmonding in de Zwarte Zee. Ter beoordeeling van den toestand is het niet onbelangrijk zich te realiseeren, dat de stellingen bij het begin van het vierde jaar van den Duitsch-Russischen oorlog nog ver van de uitgangsstellingen van den E2sten Juni 1941 verwijderd liggen. Van Memel tot Narwa bedraagt de afstand on geveer 600 k.m., van de grens van Oost- Pruisen tot Witebsk 400 k.m. en van Brest. Litowsk tot Kowel 120 k.m. In een beschouwing over het bolsje wistische zomeroffensief schrijft de mi litaire correspondent van 1 Martin Hallensleben, o.a.: De Duitschers zijn sedert maanden hierop voorbereid. Zij hebben het uit gestrekte front op zijn voornaamste punten in vérgaande mate kunnen ver sterken. Of zij dit gedaan hebben met het voornemen om zoodoende het op vangen van nieuwe sterke bolsjewisti sche strijdkrachten te vergemakkelij ken, of dat hun disposities uitsluitend beoogen om, in een zuiver defensief optreden op het Oostelijke strijdtooneel, hun strijdkrachten uitsluitend tegen het Westen in den strijd te brengen, dus tegen de Anglo-Amerikanen, moet wor den afgewacht. Vast staat reeds, dat hun tegenstand in het Oosten met an dere maatstaven gemeten zal moeten •worden en dat deze zomer eer tot het uiterste opgevoerden tegenstand te zien zal geven. Wanneer men de Duitsche troepenbewegingen gedurende de beide laatste maanden volgt, dan krijgt men den indruk, dat de Duitsche oorlogvoe ring het Oosten geenszins veronacht zaamd heeft ten gunste van het Westen, doch hieraan een aandacht heeft gewjjd, die alle mogelijkheden openlaat. In kringen van toonaangevende Duit sche militairen heeft men reeds sedert lang de maatregelen voor de thans ontstane situatie besproken met als re sultaat, dat men niet alleen sterk ge noeg is om aan alle eventualiteiten met de beste kansen op succes het hoofd te kunnen bieden, doch dat men ook over voldoende militaire middelen be schikt om op het beslissende oogenblik op het Oostelijke oorlogstooneel met een krachtig initiatief te kunnen optreden. Het bolsjewistische zomeroffensief stelt zich vooral van een nog hooger opgevoerd gebruik van geconcentreerde artillerie-eenheden veel voor. Het zal dus bijzonder interessant zijn gade te slaan, met welke middelen de Duitsche leiding het hoofd zal bieden aan initiatieflooze omsingelingstactiek haar Oosteljjken vijand, resp. welke nieuwe tégenmiddelen de schers zullen werken. In de verdere ontwikkeling van be paalde tactische beginselen heeft reeds menig doorslaggevend succes verborgen gelegen. Overigens zegt men niet te veel, wanneer men aanneemt, dat niet alleen het Westen het verschijnen van bepaalde verbeterde oorlogsmachine- rieën zal beleven.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1