rï944. No. 18829. Cherbourg in Geallieerde handen Maandag 26 Juni. r Het Sovjet-offensief EERSTE STADS ED. 1 A S -I LOEREND COMMUNISME I I 9 - Na heldhaftiger! strijd tegen tienvoudige overmacht BUREAUX VERDUISTEREN r De Weermachtberichten De strijd op den Stillen Oceaan Extra keuringen 47.000 Fransche burgers gedood De Duitsche bewapening Finsch Weermachtbericht Gevechten duren in de nabijheid van de stad nog voort Verdedigmg tot de laatste granaat Zware scheepsverh’ezen HAAGSCHE COURANT Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv „Br. bur. v d, bl." 10 e. meer. op namen aantal .Anderzijds bij wachten Van 22 tot 5.30 uur Maan: 28 Juni E. K. PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 neg.) 1.85. elke m.M. m. tart S3 m.M (10 reg.) ƒ0 19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0 51 p.m.M. Bewijsn. 5 et., fr pjj. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) f6 SI. stoottroep gaat in een onoverzichtelijke landstreek op ver kenning uit (P.K.-Koll-Sch-C.N .F.) a Dewey candidaat voor het Amerikaansche presidentschap Het staat thans vast, dat Thomas De wey, gouverneur van den staat New York, door de republikeinen candidaat zal wor den gesteld voor het presidentschap der Vereenigde Staten, De vertegenwoordi gers der grootste staten in de republi- keinsche conventie te Chicago hebben gis teren namelijk besloten Dewey te steu nen. vijand aanvul- gesneuvel- De Tijdens de herhaaldelijk ondernomen pogingen, het versterkte gebied van Witebsk stormenderhand te veroveren, werden verscheidene divisies infanterie door de Duitsche artillerie en de auto matische wapens der Duitsche grena diers in de pan gehakt. Duitsch hospitaalschip tot zinken gebracht Tijdens den 24 Juni ondernomen aan val van Anglo-Amerikaansche forma ties bommenwerpers op steden in de Duitsche Bocht, werd in de haven van Wesermünde het Duitsche hospitaal schip „Humboldt’, dat volgens de be palingen van de Geneefsche Conventie ver- gekenmerkt was, door 2 bomvol treffers tot zinken gebracht. HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜH RER, 26 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De dappere bezetting van Cherbourg onder bevel van den luitenant-generaal von Schlieben, tezamen met sterke dee- len van de Duitsche marine en de luchtmacht is sinds gisteren in de stad en in het havengebied in een verbitter den huizenstrüd gewikkeld. Twee eischen van den vijand, den strijd te staken en de vesting over te geven, wer den niet beantwoord. De haven en alle installaties, die voor de oorlogvoering van belang zijn, zjjn opgeblazen. Voor de gevechtsstelling van den vesting- commandant en voor het arsenaal zijn de vjjandeljjke aanvallen in het vuur van de verdedigers ineengestort. Duitsche aanvallen met de vliegende bom men op Zuid-Engeland geen militaire be- tcekenis hebben. Steeds meer van deze bommen vuren de Duitscbers af en men kan soms van een ..woedend tempo” spre ken, waarin de eene serie op de andere volgt. Het neerschieten van het nieuwe Duitsche wapen in de lucht is een weinig bevredigend afweermiddel, omdat de nachtjagers der Geallieerden niet snel ge noeg zijn. Een Londensche correspondent van de .JDaily Mail” maakt melding van „ernstige incidenten” in Zuid-Engeland. welke de Duitsche projectielen in slechts een enkele seconde hebben veroorzaakt Geheele series huizen werden volkomen met den grond gelijk gemaakt. Interdnf meldt: Het bolsjewistisch offen sief in den centralen sector van het Oostfront breidde zich Zaterdag haar het Zuiden nog over nieuwe gebieden uit. Over een frontbreedte van ongeveer 90 k m. nemen sedert Zaterdag minstens 80 Sovjet-Russische infanterie-divisies en een pantserleger aan den algemeenen aanval op de Duitsche verdedigingssecto- ren van Bobroeisk, Mogilef, Orsja en Witebsk deel. Zij hebben bevel gekregen, onder alle omstandigheden, zonder men- sCheriybf materiaal te ontzien, operatieve doorbraken in groeten stijl te forceeren Omtrent de gisteren geleverde gevechten om Cherbourg verneemt het Injernationale Informatiebureau volgende bijzonderheden: Nadat het aan Ameri kaansche pantser- en infanterie strijdkrachten was gelukt, met verpletterende overmacht van het Zuiden en Oosten uit de stad binnen te dringen, kon het nog slechts een kwestie van enkele uren zijn voordat de Duitsche verdediging, welker gelederen reeds sterk gedund waren, haar kruit zou hebben verschoten. De Geallieerde luchtstrijdkrachten bombardeerden alle verdedigingswerken in de puinhoopen der stad zonder pauze, en Amerikaansche duikbommenwerpers meng den zich in dichte zwermen met hun boordwapens voortdurend in den strijd te land, terwijl tevens geconcentreerde formaties Engelsch-Amerikaansche jagers elke versterking van den afweer door de Duitsche luchtmacht verhinderden. Bovendien namen talrijke oorlogsbodems der Geallieerden de stad en haar haven wijken van zeer grooten afstand onder het zwaarste vuur. Niettemin werd om elk huizenblok en elke stadswijk verbitterd gevochten. De aanvallende Amerikaan sche pantser- en infanterieformaties leden buitengewoon Zware verliezen aan dooden en gewonden. Talrijke tanks liepen op mijnen of veroorzaakten het op blazen van geheele reeksen huizen, waarvan het puin dan den weg versperde. Tegen 6 uur gisteravond bereikten de Amerikanen tenslotte van de land zijde het gebied van het arsenaal, waarom terstond een. bijzonder heftige en verbitterde strijd ontbrandde. Pas nadat verscheidene zware batterijen in stel ling waren gebracht, konden de aanvallers zich van dit gebied meester maken. Des avonds om 8 uur begon toen de eindstrijd om Cherbourg. Op dat tijd stip stuurden de resten van het Duitsche garnizoen de volgende radiografische mededeeling uit. „Laatste strijd om Cherbourg ontbrand. Generaal strijdt bij den troep. Leve de Führer en Duitschland.” Het stadsgebied van Cherbourg bevindt zich sindsdien in handen van de Geallieerden, die genoodzaakt waren, een meer dan tienvoudige overmacht aan soldaten en wapens te gebruiken om de stad tenslotte op 25 Juni in hun bezit te brengen, terwijl zij eigenlijk reeds op 9 Juni in handen der Geallieerden had moeten zijn. De Noordoostelijke hoek van het schiereiland Cotentin en het ver naar het Noordwesten uitspringende schiereiland Jobourg blijven zich echter handhaven. Ook in het fort du Roule, aan den weg Cherbourg-Valognes, kon de Duitsche bezetting zich in den afgeloopen nacht nog met succes handhaven. Men kan der halve aannemen, dat de gevechten op eenigen afstand van Cherbourg nog zullen voortduren. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. rret „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’ Kol Bijbl en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ0.26, fr p p. met Modebl 4.20. z Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goed gek abonn.pr Afz. nr. 5 c.. fr. p.p 10 c. luchtdoeiartillerie werden 37 vliegtuigen neergeschoten, viel een sterke formatie □uitsohe aanvalsresultaten ten Z.W van Kowel. Dc ge vechten om de huizen eLchen moed en vastberadenheid van de Duitsche grenadiers. Tpsschen de bouwvallen der ge bombardeerde woningen houden enkele bolsjewisten stand en probeeren hen op te houden. Een voor een moet met de bolsjewisten worden afgerekend (S.S.P.K.-Jarolin-O.-H.) iet bezoek van Wallace aan Tsjoengking In een gemeenschappelijke verklaring. van den Amerikaanschen vice-president Wallace aar, Tsjoengking. wordt gezegd, dat Wallace en Tsjang Kai Sjek ..kwesties van gemeenschappelijk belang hebben besproken en over de beginselen en fun- damenteele doelstellingen een volkomen overeenstemming hebben bereikt”. In de verklaring wordt op den wederzijdschen steun bij de voortzetting van den oorlog de nadruk gelegd. ingeruimd In Italië en Zuid-Slavië vormt het thans ook al z.g. democrati sche regeeringen. waarin bolsjewistische elementen den hoofdtoon voeren. E)n in het reeds voor dezen oorlog zoo door het communisme besmette Frankrijk pro beeren de bolsjewistische elementen nu ook weer onrust te zaaien. Van Londen uit krijgen ex-communistische Kamer leden de gelegenheid de in Frankrijk verblijvende bolsjewisten op te ruien, daden van sabotage te verrichten. Een feitelijke herhaling dus van de gebeurtenissen in 1917 in Rusland, toen de Czaren-regeering werd vervangen door een volksfront-regeerihg onder leiding van Kerensky, hetgeen de voorbode was van de bolsjewistische revolutie onder leidins» van Lenin en Trotsky Engeland en Amerika hebben aldus het communisme in de kaart gespeeld en de volgelingen van Moskou maken er een dankbaar gebruik van, door hun onder- grondsche acties van weleer voort te zetten. Zoo wordt Europa zienderoogen bedreigd door het loerend communisme, waartegen Japansche luchtstrijdkrachten onder nemen sedert Zaterdagochtend herhaal delijk aanvallen op vijandelijke marine- strijdkrachten in de wateren ten Zuid oosten van de Bonin-eilanden. Door Ja pansche torpedo-aanvallen werden 2 vijandelijke vliegkampschepen tot zin ken gebracht. De aanvallen worden voortgezet. Andere Japansche vliegtuig formaties brachten Zaterdag in de wa teren ten Westen van Saipan een vijan delijk transportschip van 10.000. brt. tot zinken. De tegen Saipan in den strijd gewor pen sterke vijandelijke formaties slag schepen zetten, ondanks de verliezen ten O. en ter. W. van de Marianen, haar operaties voort. De hardnekkige Japan sche afweergevechten worden vooral ge steund door het luchtwapen, dat in on afgebroken aanvallen het vijandelijke landingshoofd op Saipan, munitie-op- slagplaatsen en concentraties van tan- dingsbooten met bommen bestookt. Ook de overige eilandstellingen van Japan in het midden en Zuiden van den Stil len Oceaan zijn de laatste dagen door vjjandelijke vliegtuigen, opereerende van vliegtuigmoederschepen, aangeval len, zooals Palau, Truk. Rabaul cn Ka- wieng, benevens Namsian op Nieuw- lerland. Bij al deze aanvallen werd de vijand met verliezen afgeslagen. Geef enden van dagen voorrang in tram en Het SS-Ersatzkommando deelt mertec Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring worden gehouden op Dinsdag 27 Juni in Amsterdam van 8 tot 13 uur, Nebenstelle der Waffen-SS. Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataljon in Amersfoort, Landstorm Neder, land, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den. die na tenminste één Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg baar bij de volgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen. Saroleastr. 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het SS Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, den Haag. M Het samengaan van de Anglo- Amerikanen met de Sovjet-Unie een geallieerde kongsi dus brengt vanzelf sprekend met zich mede, dat in die deelen van Europa, waarin de Anglo- Amerikanen voet aan wal hebben ge kregen. het communisme zich gaat roe ren. In Fransch Noord-Afrika was dit reeds eerder het geval. In het comité de Het nieuwe wapen De „Daily Mail” publiceert een uitvoe rig bericht van zijn luchtvaartmedewerker Colin Bedr.all over het Duitsche ver- geldingswapen nr 1 Ir dit bericht wordt gesproken van een „slag om de vliegende bommen’. Het is belachelijk, zoo schrijft verstrekt naar aanleiding van het bezoek Colin Bednall. te willen beweren, dat de klem is gewaarschuwd. Ook te onzent heeft men daaraan niet willen gelooven. En toch dreigt ook hier het gevaar, dat straks het bolsjewisme z’n intrede zal doen, tenzij men zich met alle macht eens gezind daartegen gaat verzetten De meeste illegale acties worden inderdaad geleid door communisten, die maar al te gretig gehoor vinden bij velen die aldus hopen bevrijd te worden van een bezetting, die hen drukt Dat zij van den wal in de sloot zullen terecht komen bij een eventueel zegevieren van het bolsjewisme, wordt nog veel te weinig beseft Wanneer zullen nu eindelijk de oogen eens open gaan? Hope lijk niet voordat het te laat is, want dan is de ellende niet te overzien. Men besefte toch, dat het hier een zuiver Nederl a ndsch belang is. om zich voor alles teweer te stellen tegenover een steeds dreigender gevaar. De nauw aaneengesloten Duitsche natio- naal-socialisten zijn inderdaad door hun oaraatheid in staat de volgelingen van Stalin ta bestrijden, in tegenstelling met de in zoovele opzichten verdeelde, meest 'n-afwachting verkeerende. Nederlanders. De onder het bevel van den Isten lui tenant der marine-artillerie Gelbhaar. staande batterij „Hamburg” heeft ter wijl zij zelf onder zwaar artillerievuur lag gisteren in hel gebied van Cher bourg 2 vijandelijke kruisers in den gror. 1 geboord. Bovendien werden gisteren nog 4 kruisers door marinebatterijen zwaar beschadigd Motortorpedobooten brachten in den afgeloopen nacht een vijandelijken torpedojager ten Noorden van het schiereiland Cotentin tot zinken. Aan het Zuidelijke front van het Nor- mandische landingshoofd stortten vijande. lijke aanvallen ten Oosten van de Orne voor onze stellingen ineen. Een plaatse lijke penetratie werd in een tegenaanval weer opgeheven. Ten Oosten van den groot vijandelijk artillerievoltreffers buiten eigen bereik bestookt bastion van Cherbourg met zwaarste granaten. 15 uur 15: de artilleriecommandant meldt: Bemanningen van York en Ham burg strijden voorbeeldig, brengen on der zwaarste vuur munitie. York meldt opnieuw treffers op kruiser, die snel den steven wendt. 16 uur 12: fort Fla- mands vliegt in de lucht. 17 uur: door Hamburg beschadigde kruiser begint te zinken. Strijd in het arsenaal met stoot troepen en tanks ontbrand. Infanterie en marine-artilleristen strijden om lede ren meter grond. 17 uur 43: zinkende kruiser ondergegaan. De vijand aan den Westelijken rand der stad opgedrongen, zware gevechten ook daar ontbrand. Daarmede hebben de marinebatterijen in uiterst zwaar vijandelijk vuur van land en zee en uit de lucht hun eerste groote vuurproef schitterend doorstaan onder volkomen offervaardig optreden tegen een vele malen overmachtigen vijand. De strijd om Cherbourg zal1 daarmede voor de marine-artillerie in de toekomst van historische beteekenis zijn. De gevechten elders in Normandië Van de overige sectoren van het front op het landingshoofd wordt gemeld, dat de gisterochtend ontstane gevechten bij Tilly bijzonder hevig waren. De Britten vielen hier aan na een uiterst krachtige voorbereiding hunner artillerie en met onafgebroken ondersteuning door talrijke jachtkruisers over een breedte van - k.m en konden enkele honderden meters ter rein winnen De gevechten duurden der geheelen dag en nacht voort. Aan den mond van de Ome zware Duitsche batterijen de Britsche ontschepingen op het strand van Riva- belle met groote uitwerking onder vuur. Vier geladen landingsbooten werden tot zinken gebracht. 3 granaatwerpersbooten. werden in brand geschoten. Te,. Zuiden van Carentan werden de Duitsche stel lingen verscheidene uren lang door Ame rikaansche batterijen beschoten en doe jachtkruisers gebombardeerd, zonder dat de Amerikanen tot den aanval over gingen De oorlogscorrespondent van het D.N.B., Alex Schmalfuss meldt, dat sinds het begin der invasie 47000 Fran- sche burgers in de gevechtszone zijn gedood. Vele Normandische steden en dorpen zijn in puin gelegd. Onderscheiding „Hitli kingsvaartuigen plaatsten in het ge vecht met vijandelijke zeestrijdkrachten treffers op torpedojagers en motortor pedobooten. Batterijen vèrdragend geschut der marine vernietigden in het Kanaal voor Dover een vijandelijk vrachtschip van 7000 brt. Er lag nog steeds storingsvuur Londen en zijn buitenwijken. In Midden-Italië viel de vijand giste ren in den Westelijken sector ons front opnieuw op verscheidene plaatsen met sterke strijdkrachten aan. Na zware ge vechten, die tot den avond voortduur den, kon de vijand in den kustsector onze linies enkele kilometers achteruit drukken. Op de overige plaatsen werden alle aanvallen uiteengeslagen. In het Oosten staan onze divisies m den geheelen centralen frontsector in zwaren afweerstrijd tegen het met sterke infanterie-, pantser- en lucht strijdkrachten gevoerde offensief der Sovjets. Het gelukte den vijand slechts ten Oosten van Mogilef, aan den auto weg van Smolensk en in het bijzonder in het gebied van Witebsk zijn penetra ties te vergrooten. Op alle andere plaat sen stortte de vijandelijke stormloop na harde heen en weer golvende gevechten bloedig ineen. 252 Vijandeljjke. pantser wagens werden vernietigd. Jagers en luchtdoeiartillerie brachten 42 Sovjetvliegtuigen ten val. Tusschen Polozk en Pleskau ondernamen de bol sjewieken talrijke vergeefsche aanval len, waarby nog 27 pantserwagens stuk geschoten werden. Een formatie Amerikaansche bom menwerpers viel opnieuw Roemeensch gebied aan en wierp bommen in het gebied van Ploesti. Duitsche, Roemeen- sche en Boelgaarsche luchtverdedi- gingsstrijdkrachten vernietigden 23 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 20 viermotorige bommenwerpers. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen in de middaguren van giste ren een terreuraanval op Bremen. Er ontstond schade in woonwijken. De be volking leed verliezen. Des nachts wier pen enkele Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn. Door lucht- verdedigingsstrijdkrachten werden bo ven het Rijksgebied en de bezette ge bieden in het Westen overdag en des nachts 59 vijandelijke vliegtuigen t— nietigd. In een artikel over de Duitsche wape- ningscapacrteit wijst de „Völkischer Beo- bachter” er op, dat de invasie openbaart, hoe intensief de vijand de laatste jaren heeft gewerkt en welke massa’s wapenen en vooral vliegtuigen hij heeft opgesta peld. Er zijn echter, aldus vervolgt het blad, vele teekenen, die de stelling wet tigen, dat het hoogtepunt der vijandelijke wapencapaciteit bereikt is. Met blad schrijft voorts: heeft de Duitsche productiekracht haar uiterste grenzen nog niet bereikt. Wij hebben het verwonderlijke gepresteerd, dat in weerwil van de terreuraanvallen onze oorlogsproductie zich niet alleen heeft gehandhaafd, maar zelfs gestegen is. Het is gebleken, dat Duitschland er in geslaagd is, naast de levering van wape nen aan het front een extra productie capaciteit vrij te maken voor de vervaar, diging van het nieuwe wapen. Wij hebben dus nog de noodige speelruimte voor maatregelen op langen termijn. Men moet beseffen, dat dit slechts mogelijk was, doordat Duitschland oog productie- reserves had. In dit opzicht staat Duitsch. land er beter voor dan zijn tegenstan ders. Dit is het succes van den arbeid van Rijksminister Speer sinds 2J jaar, Duitschland heeft het hoogtepunt zijner wapencapaciteit nog niet bereikt; de cur ven var de productietoenemfng kunnen nog meer omhoogloopen”. voor pantserdivisie .Hitlerjugend” De Führer heeft het eikenloof met zwaarden bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan SS-Ober- sturmfuhrer Michael Wittmann, Korn- panieführer eener zware pantsercom- pagnie in de SS-pantserdivisie „Hitler jugend’'. HELSINKI, 25 Juni. Het Finsche weermachtbericht van 25 Juni luidt: In het Westelijk deel van de Kareli- sche landengte viel de vijand in Tali onze stellingen ter sterkte van verschei dene regimenten aan. De aanvallers werden in hardnekkige gevechten' terug geslagen, Tusschen Viipuri en de Vuok- sen zijn talrijke aanvallen van den vijand afgeweerd, waarbij een vijande lijke compagnie, die op een eiland was doorgedrongen, in een tegenaanval tot op den laatsten man vernietigd werd. GauUe werden aan communisten plaatsen Ook in Aeyraepaeae aan de Vuoksen - - - - zijn de vijandelijke aanvallen en pogin gen om over de rivier te trekken zon der succes gebleven. Op de landengte van Aunus hebben onze troepen verscheidene aanvallen, die door sterk gebruik van artillerie en pantserwagens werden gesteund, afgesla gen. Aan den oever van het Ladogameer gelukte het den vijand echter onze* stel lingen binnen te dringen. De penetra- tieplek werd door onze tegenmaatrege len afgegrendeld en twee vijandeïijke pantserwagens vernield. In de richting LotinanpeltoAunuksenlinna viel de vijand met sterke strijdkrachten, door pantserformaties gesteund, herhaalde- iijk onze stellingen aan. De vijand werd met bijzonder groote verliezen) terugge slagen. o.a. werden 25 pantserwagens vernield. Bij de oruggenhoofdstelling van Tuu- los worden hevige gevechten gevoerd. Onze artillerie plaatste verscheidene voltreffers op vijandelijke landingsvaar- Va" Duitsot» Z«de reeds ZO° vaak angstroepen aanvoerde, en gesneuvel- - den en gewonden wegbracht. De ge vechten duren voort. Op de landengte van Maaselkae was de vijandelijke druk ten Westen van Karhumaeki het sterkst. De stad Kar- humaeki werd opgegeven. De luchtactie van den vijand was gisteren op de landengte van Aunus het tevendigst. Onze luchtafweer schoot daar in totaal 12 vijandelijke vliegtui gen neer. Tijdens zijn groote offensief heeft de vijand aan onjje fronten volgens gecon troleerde rapporten, tot nu toe in totaal 523 vliegtuigen verloren. Orne-mond werd een transportschip door beschadigd In het gebied van Tilly gelukte het den vijand die den geheelen dag met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan viel, met uiterst zware verliezen aan doo den en gewonden de ruïnes der stad te bezetten. In den strijd tegen 3 der beste Enge,sche divisies heelt zich de Pantzer- lehrdivision onder het bevel van luite- nant-generaal Bayerlein voortreffelijk ge weerd. Ten Zuidwesten van Carentan viel de vijand na sterke artillerievoorbereiding herhaaldelijk tevergeefs aan In den nacht van 24 op 25 Juni werden volgens aanvullende berichten 4 groote vijandeïijke oorlogsschepen en een vracht schip door bomtreffers zwaar beschadigd. Een sinds lang in den strijd tegen En geland staand vl:egercorps onder bevel van generaal-majoor Pe,tz heeft zich hierbij bijzonder onderscheiden. Het storingsvuur op Zuid-Engeland werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië lag het zwaartepunt van den strijd ook gisteren in den sector van de kust tot aan het Trasimeensche meer. De vijand kon hier na verbitterde gevechten met onze troepen, die taai verzet boden, slechts enkele kilometers naar het Noor den terrein winnen. Bij het zeegevecht in de Golf van Genua in den nacht van 23 op 24 Juni werden volgens definitieve berichten 4 vijandelijke motortorpedo booten tot zinken gebracht en eén 5de boot in brand geschoten. In den centralen sector van het Ooste- lijke front duurt de afweerslag me-, onver- miriderde hevigheid voort. De bolsjewie ken werden in de meeste sectoren afge- slagen. Ten Zuiden en Oosten van Bo broeisk kon de vijand echter eenige pene traties bereiken. Ook in het, gebied ten Oosten van Mogilef won de vijandeïijke aanval na bloedige gevechten terrein naar het Westen. Aan de Duna zijn eveneens verbitterde gevechten aan den gang, ter wijl ten Oosten van Polozk en ten Zuid oosten van Pleskau aanvallen van de bolsjewieken, die door tanks en slagvlie- gers werden ondersteund, mislukten. Ln deze gevechten heeft zich de Saksische 24e divisie infanterie onder bevel van luite nant-generaal Versock bijzonder onder scheiden Slagvliegers ondersteunden den afweer strijd van het leger, vernietigden talrijke tanks, alsmede een groot aantal voer tuigen en brachten den vijand zware ver liezen toe aan dooden en gewonden. Door jagers en vijandelijke Des nachts viel een zware gevechtsvliegtuigen het spoorweg station Smolensk aan. Ér werden talrijke groote branden waargenomen en groote hoeveelheden materiaal voor den aanvoer werden vernietigd. Op den Balkan hebben onder het oj>per- bevel van den General-oberst Loehr staan de troepen van een corps bergjagers in zware gevechten van 3 weken in de bergen van Zuid-Albanië communistische benden- groepen uiteengeslagen. De vijand verloor behalve 3000 dooden talrijke gevangenen, vele wapenen van allerlei aard alsmede groote opslagplaatsen van munitie en voorraden. Een vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers viel in den afgeloopen nacht het stadsgebied van Boedapest aan. Zeven vliegtuigen werden neer geschoten, Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht bommen geworpen op het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. V S Bij de doorbraakpoging bij Bobroeisk werden de Duitsche linies wel eenige kilometers teruggedrongen, doch de Duit sche grenadiers wisten zich in nieuwe weerstandslinies te nestelen en verdere aanvallen af te slaan. Ook ten Oosten van Mogilef mislukte de bolsjewistische poging om door te breken, terwijl ter weerszijden van den autoweg van Smo lensk naar Orsja een uitgesproken Duitsch afweersucces kon worden ge boekt In de streek van Witebsk verlie pen de gevechten voor beide partijen met veel verliezen. Met massaal gebruik van tanks, artillerie en slagvliegers, Zaterdag nog versterkt met nieuwe tankeenheden en gemotoriseerde formaties, slaagden de bolsjewieken er in na langen, verbitter den strijd de bereikte penetraties uit te breiden en te verdiepen. Witebsk lig: thans als een bastion diep in de bolsje wistische linies. Ten Noordwesten der stad wordt op het oogenblik om den Duna-sector gevochten. Twee vrij kleine bruggenhoofden aan den Westelijken oever der rivier werden in tegenaanval door de Duitscbers opgeheven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 25 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het gevechtsgebied van de wrting Cherbourg leed de vijand gisteren bij zijn aanvallen op onze verzetgroepen, die met voorbeeldige dapperheid vol houden, bijzonder zware verliezen. Eerst nadat in de avonduren ten Zuid westen en ten Zuidoosten van Cher bourg eenige van onze steunpunten na verbitterde gevechten op korten afstand verloren gingen, kon de vijand daar de randen der stad bereiken. In het gebied van Tilly ging de vijand met sterke strijdkrachten tot den aanval over. De gevechten zijn daar in vollen gang. Onze kustbatterijen kwamen, ondanks het zware vuur van de vijandelijke scheepeartillerie en voortdurende lucht aanvallen, met goede uitwerking m de gevechten te land txisechenbeide. Boven dien plaatsten zij verscheidene treffers op vijandelijke kruisers en torpedoja gers. In het Oostelijke deel van de Seine- baai schoten kustbatterijen van het le ger een transportschip van 5000 brt. in brand. Een vijandelijke monitor en ver scheidene vijandeïijke oorlogsschepen werden gedwongen den steven te wen den. In dezelfde wateren zonk een vijandelijke torpedojager door mijn-tref- ferseen vrij groot transportschip ge raakte in brand. Onze motortorpedobooten en bewa- Interinf verneemt nog, dat de Duit sche commandant van Cherbourg her haalde eischen van de Amerikanen, de stad over te geven en met zijn troepen te capituleeren, stilzwijgend van de hand heeft gewezen. Inderdaad heeft het Duitsche garnizoen zich tot de laat ste granaat en patroon verdedigd, waar bij om talrijke nesten van verzet ge- - vechten van man tegen manmet het blanke wapen zijn ontstaan. Pas toen de laatste afweermogelijkheden in het stadsgebied waren uitgeput, konden de nog slechts enkele duizenden man schappen tellende Duitsche verdedigers worden overweldigd. Hoe er gevochten werd S.P.T. meldt: De bemanningen van de Duitsche bunkers der verdedigingswerken van Cherbourg verdedigden zich heroïsch tegen de Amerikaansche aanvallen, die met alle middelen van de moderne tech niek tegen de vesting werden onderno men. Speciale vliegtuigen trachtten met raketten de gevoelige deelen van de bun kers te treffen. Van de landzijde nader den Amerikaansche pioniers met vlam menwerpers en uit talrijke batterijen van alle kaliber daalde een hagel van grana ten op de kleine Duitsche sevechtseenhe. den in de bunkers neer. Deze verdedig den zich hartstochtelijk. Overal werd tot de laatste patroon gestreden. Voor de bunkers stapelden zich de dooden der Geallieerden op. Steeds weer deden Amerikaansche infanteriegroepen met on dersteuning van tanks aanvallen op de Duitsche weerstandsnesten. In de straten van Cherbourg vochten de Duitsche verdedigers even verbeten als de bemanningen der bunkers Hier had men vaak huizen tot haarden van taaien weerstand gemaakt. Huis ca huis moest door de Amerikaansche strijdkrachten worden overmeesterd, ieder steunpunt van de Duitsche troepen, en dat waren er vele, werd aanleiding tot een nieuw bloedbad. Omtrent de hevige aanvallen tijdens den eindstrijd om Cherbourg meldde In terinf. gisteren: Een sterke slagschepenvloot is Zater dagmiddag, onder de bescherming van zware en lichte kruisers, den kustsec- tor van de vesting Cherbourg genaderd en heeft de nog intacte Duitsche mari nebatterijen in het rechtstreeksche ves- tinggebied der stad, benevens een ten Oosten daarvan gelegen batterij, onder krachtig vuur genomen. Tegelijkertijd Werden in golven luchtaanvallen onder nomen met neerwerpen van tallooze bommen en gepaard gaande met onaf gebroken beschieting van de landzijde. Ondanks net moorddadige vuur kon de bij Maupertus gelegen marinebatte- rij Hamburg een kruiser tot zinken brengen en een tweeden met haar 24- cm.granaten zwaar beschadigen. Onge veer tegelijkertijd richtte de vlak ten Westen van den stadsrand van Cher bourg gelegen marinehatterij York om vangrijke schade aan op een zwaren kruiser en nauwelijks twee uur later plaatste zij weer verscheidene treffers met 17 cm granaten op een anderen kruiser, die terstond van koers veran derde. De vijandelijke vlootformatie, die slechts onder bescherming van ver scheidene slagschepen, waaronder zich ook bodems van het type California en Prince of Wales bevonden, de kust Waagde naderen, ontmoette zoo’n vernietigend vuur, dat zij zich met zware verliezen moest terugtrekken. Nog tijdens het vertrek der schepen zon de batterij York een vierden krui ser verscheidene malen treffen en *Waar beschadigen. Dit verslag der gebeurtenissen eindigt ’het den stand van zaken op gistermid dag 15 uur 19. Tot op dat oogenblik had zich de marinebatterij Brommy aan den Oostelijken rand der stad Cher bourg niet meer gemeld. Omtrent het dramatisch verloop van dezen heldenstrijd van Duitsche artille- ’hsten, melden korte gevechtsrapporten verder; 15 uur: vijandelijke formatie Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstraat 319 Filialen. Rijswijk. Kantoorboekh. ueeuwendaal Oranjelaan 3, Tel 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G Ruys. Heerenstraat 124 iel. 778038; N.V. Kantoorbóekh. Th. J. de Koning, Goudsbioemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Saters |r, Theresiastraat 108a. Tel. 77244*. IÏNSK •Si, Tij**. 50 rOOkm >*G©r|<i (SchklAv Mstiaslav** >urash - •D«rru<j®w 'WITEBSK mowALiosn'q ©zy^rAeMo*/ SMQ L£ N SK

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1