b' SB het stayer snummer Sensationeel slot van I DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK NUTSSCHOLEN „EKO GOUD en ZILVER Ru STADSNIEUWS WIELRENNEN BINNENLAND FEUILLETON A Het er HAAGSCHE COURANT Maandag 26 Juni 1943 Te 151. pag. 2 EERSTE VERHOOREN VAN DE BRITSCHE KRIJGS GEVANGENEN Erdal be^te best«a*|s. LIJSTEN IN BETER GENRE alle soorten, hoek ornament, antiek en modern zijn bij ons in beperkte hoeveelheid te bestellen. 2979 Distributie inmaakglazen Kropman de sterkste sprinter te nooit Iets (Wordt vervolgd.! 32 Nadruk verboden Gevonden voorwerpen Schulte voor de vierde maal achtervolgingskampioen 18 cent L itreiking distributiebescheiden Meldde jij je reeds aan? BURGERLIJKE STAND 26 Juni Gesloten seizoen voor bepaalde- takken van sport stamkaart demi-finale van DOOR H. VöLMER i NEPERLANDSCH FABRIKAAT 1 Zweedsche mevrouw JONGETJE VERDRONKEN: Het 3-jarige jongetje J. G. de V. uit de Schuytstraat raakte gisterochtend spelenderwijs in het water langs de Koningin Emmakade. De kleine kon niet tijdig worden gered en verdronk. Het lijkje werd overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Hollanderstraat 21 (bij Gr. Hertoginnel.)] Tel 336358 Laan v Poot (tijd. Vlierboom, straat 362). Tel. 338872. Merkusstr. 19 (Be. zuidenh.) Tel. 773285 Willem Lodewijkln. (tijd. Hollanderstr.) M.U.L.O, (tijd Merl kusstr. 19), Tel, 723009. Aangifte loerlin. gen '>'>r nieuwen cursus dag, van 3—4 u Belangstellenden kunnen de lijst van gevonden voorwerpen kosteloos aan ons bureau, loket Inlichtingen, afhalen. Sint Olaf”, kende kin. De neus trok in het bijzon al hem bin- de verschijning KOFFIESURROGAAT Z. H. KOFFIE- EN THEEHANDEL - R'DAy wij landden heelemaal niet. De piloot had in de regenwolken, de orienteering vol komen verloren en verloor door zijn on zeker gemanoeuvreer ook voortdurend aan hoogte. Tenslotte zagen wij nog andere vliegtuigen en gingen midden in 't vijan delijke vuur naar beneden, tot wij plot seling bemerkten dat wij niet de Fransche kust onder ons hadden maar de zee. Het vliegtuig kwam op het water terecht en 50 k.m. amateurs Het 50 k.m.-kampioenschap voor ama teurs is een interessant nummer geworden, dat waard is op het programma gehand haafd te blijven. De jongens reden met minder overleg dan de profs, maar er zat geestdrift in en dat maakte het duel boeiend en afwisselend. Legio waren de uitlooppogingen, welke door fanatieke achtervolgingen alle teniet werden gedaan, totdat op ongeveer de helft van den wed strijd van Zalinge, Verhoeven, Kuilman Boskemper en G. van Beek elkaar vonden en goed samenwerkend wegliepen. Regel matig verhoogde dit vijftal den voorsprong en 10 k.m. verder hadden zij den staart van het peleton te pakken. Helaas liep Verhoeven 4 ronden later, bij een valpar- tijtje, een slagaderbreuk op. zoodat hij den strijd moest staken. De 4 overige kopman nen bleven in ’t peleton, waaruit niemand meer kon ontsnappen en 10 ronden voor het einde werden allen, die een ronde ach ter waren bij de leiders, uit den strijd ge nomen, om aldus een zuiveren uitslag te groot; ca rangen BOKSEN NEDERLANDERS TE BERLIJN Enkele landgenooten hebben Zondag te Berlijn een goede beurt gemaakt Luc Lucas be haalde een sprekende puntenzege op Bertrad. Willy Quentemeyer moest in de 6e ronde opgeven tegen Raatschelders en Rudi Quentemeyer verloor door k.o. in de 5e ronde van Adolf Heuser HET IS VERBODEN KERSEN TE ETEN IN BOOMGAARDEN: Gezien de vele aan vragen van scholen e.d., die het bedrijf schap voor groenten en fruit bereiken om toestemming te verleenen tot het mogen eten van kersen in boomgaarden, maakt het bedrijfschap bekend, dat ’t met het oog op een zoo billijk mogelijke verdeeling van de beschikbare hoeveelheden fruit geen uitzonderingen op den algemeenen regel kan toestaan. Tevens vèstigt het bedrijfschap nog eens de aandacht op het bestaande voorschrift, waarbij het in het algemeen aan telers verboden is het door hen geteelde fruit te verkoopen en af te leveren anders dan over een veiling, onder welk verbod begrepen is de ver koop op het bedrijf van den teler. Over treders stellen zich aan strenge straffen bloot; de controledienst is voornemens op eventueele overtredingen streng te let ten. Zelden zal de strijd om de nationale baantiiels zooveel sensatie hebben gebracht en stof hebben doen opwaaien als die. welke in de juist achter ons liggende da gen op de Amsterdamsche Stadion baan is geleverd Het begon Donderdagavond met de schorsing van den wereldkampioen Arie van Vliet Zaterdagavond was er eenige deining omtrent het resultaat van de ach tervolging tusschen Evers en Lakeman, gistermiddag volgde de overwinning van den amateur-sprinter Chris Kropman op den profkampioen Remkes, waardoor eerst genoemde het algemeen sprintkampioen- schap van Nederland behaalde en tenslotte werd de eerst-aankomende in het stayers- nummer, Ben van der Voort, teruggezet naar de tweede plaats ten gunste van Aad van Amsterdam, die aldus in het bezit van den titel kwam. Normaal was feitelijk al leen het kampioenschap over 50 k.m. voor amateurs, dat Zaterdagavond voor de eer ste maal werd verreden en door Boskem per werd gewonnen, alsmede het succes van Gerrit Schulte in de achtervolging, die in dit nummer weer oppermachtig was en voor de vierde maal, waarvan driemaal in successie, beslag legde op den titel, hetgeen hem ook is gelukt in den 50 k.m.-wedstrijd. tagan inlevering van een ledige ERDAL-doos Achtervolging Met de achtervolging werd reeds Zater dagmorgen om 9 uur begonnen met 16 voorritten, welke in het geheel geen ver rassingen opleverden en ook geen nieuwe gezichtspunten brachten. Dat was ook het geval met de achtste finales, of het moest zijn het rijden van Lakeman en Hopsta ken, die resp. van Gent en de Best elimi neerden. In de kwart-finales behaalde Schulte Zaterdagavond een gemakkelijke overwinning op Franken, Klink had niet veel moeite met Middelkamp, evenmin als Pronk met Hopstaken. Spannend was het duel tusschen Evers en Lakeman; laatst genoemde kreeg direct na de helft van den wedstrijd een lekken band en aangezien Evers op dat moment volgens den kamp rechter een kleinen voorsprong had werd Evers tot winnaar uitgeroepen. Bevredi ging schonk dit resultaat natuurlijk niet en er werd vooral van de tribune af heftig geprotesteerd, doch de reglementen Heten geen andere oplossing toe. Om alle on zekerheid in dergelijke gevallen weg te ne men, fungeerden gisteren bij de laatste ritten 3 kamprechters, doch nu verliep al les gelukkig normaal. In den halven eind strijd won Schulte heel regelmatig en zon der al te groote inspanning in 6 min 38 s. met 6.8 sec. voorsprong van Evers. Pronk versloeg eveneens royaal in 6 min 45.6 sec. met 4.8 sec. voorsprong Klink die erg tegenviel. In den strijd om de 3de plaats had Evers in het geheel geen moeite met Klink; hij won in 6 min. 37 4 sec. met 11,8 sec. voorsprong. Tengevolge van lekke banden moest voor de finale viermaal worden gestart. De titelhouder, Gerrit Schulte, toonde zich weer alleenheerscher op dit nummer en won zooals hij wilde in 6 min. 42.8 sec. met 9.8 sec. voorsprong op Pronk; het verschil had ook grooter kun nen zijn. moesten voorbereiden, dat het een moei lijke strijd zou worden, en dat wij ons geen illusies moesten maken”. „Ge spreekt niet bepaald met hoogachting van uw opperbevelhebber”. „Hij is een Amerikaan, dat zegt voor ons alles”. TT J- O»» mi volgt een antwoord zoo verrassend, dat de Duitscher de vraag nog een tweede keer stelt. Mortimer herhaalt dit ant woord woordelijk nog eens: ,Niet mogen? Alleen reeds den aanblik van deze ver vloekte Yankees kan ik niet verdragen”. SS-Kriegsberichter Joachim Fernau. VOOR MOEDER EN KIND: De Neder- landsche Volksdienst deelt mede, dat de groote straatcollecte niet zooals aanvan kelijk werd vermeld op 29 Juni doch op Zaterdag 29 Juli zal plaats vinden. De huis-aan-huis-collecte, welke momenteel gehouden wordt en a.s. Woensdag af loopt. belooft een succes te worden. ZAKKENROLLER BETRAPT: De spoor- wegrecherche heeft gisteravond omstreeks 8 uur op het Hollandsche Spoorstation op heeterdaad betrapt een rakkenroller die zich onledig hield met het rollen van gou den horloges e.d Folmer moest zelfs gegadigden voor een kamer afwijzen; de ongedachte toe loop steeg hem dusdanig naar het hoofd dat hij het air aannam, alsof hij directeur was van het allereerste hotel van Stockholm. Twee dagen nadat August Soderman in de hal de pseudo-mevrouw Hango had weergezien, maakte de man met het kunstbeen zijn entrée in De nieuwe hotel-detective zag nenkomen. Aan de verschijning was alles zwart: de hooge hoed de ouder- wetsche gekleede jas, de lange cape die hem tot over de lóiieën reikte. Zool en hak van den linkerschoen waren een centimeter of vijf dikker dan die van een rood paspoort op straat was gezet uit de school had geklapt. Geen dag ging er bijna voorbij of „Sint Olaf' werd in de kranten ge noemd. Eileen Callager de eigenares en gérant Otto Elmblad die beducht wa ren geweest dat dit soort van populari teit het hotel den doodsteek zou geven, zagen hun vrees ongegrond. Wel ver trokken eenige gasten. Hun plaatsen werden echter onmiddellijk ingenomen door anderen die het standpunt huldig den, dat waar een baron en een ba rones wilden logeeren het zeer zeker ook goed genoeg voor hen zou zijn. Op den avond na den diefstal was „Sint Olaf’ van onder tot boven vol. Lars, mer besproken, en stapte vervolgens naar de lift, waar de beide lastdragers wachtten. Soderman’s nieuwsgierigheid was in hooge mate gewekt; hij wilde er het zijne van weten. Wat is dat voor een heerschap? vroeg hij Folmer. De klerk schoof hem het register toe. Als je lezen hebt geleerd, lees danl August las: „Victor Deschamps, Ph. D„ Rue des Moines 33, Paris.” Hij no teerde den naam en zei. terwijl hij het opschrijfboekje in den binnenzak borg: Een merkwaardige verschijning. Folmer grijnsde. kunnen krijgen. In den eindspurt behaalde H. J. Boskemper (A’dam) de overwinning in 1 uur 10 min. 40.2 sec.; 2. R. v. Zalinge (Bussum); 3. G. van Beek (Oostzaan); 4. A. C. Kuilman (Beverwijk). STA ATSLOTERLIJ. De Directeur maakt bekend dat de trek, kingen van de 496e Loterij op 31 Juli a.s. zullen aanvangen en dat in de eerste 4 klassen de trekking van Maand, des Dinsd. en die van Woensd. des Vrijdags in dé dagbl. zal worden opgenomen. In de 5e kl, zal dit steeds (met uitz. van de „nieten”) den dag na de trekk geschieden. Trek- kingsd 5e, kl. Maand.Woensd. en Vrijd. HOLLANDSCHE LIJSTENFABRIEK „SCHIPPERS". Stille Veerkade 26. Tel. 11,30.90. b.g.g 11,30,99 Door tiet Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie wordt met ingang van 6 Juli a.s. een nieuwe post zegel in de Zeeheldenserie van 25 cent met de beeltenis van Tjerk Hiddes de Fries, verkrijgbaar gesteld (P.T.T.-C.N.F.) SCHOENENMAGAZIJN GEPLUNDERD: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd icgebroken in een schoenenmagazijn in de Boekhorststraat. Een zeer groot aantal schoenen werd ontvreemd. der Soderman’s aandacht. Tot nu had hij beslist geloofd dat Eileen Callager’s neus een unicum in Stockholm was. maar tegen dien van den man met het kunstbeen legde haar voorgevel het smadelijk af. Hij geleek verrassend veel op den snavel van een papegaai; de Afhalen levensmiddelen- en vischkaar- ten MorgenGroot Hertoginnelaan en Alidastraat (Lsd): 8 3016.30 uur: Lav t.m. Mar. Zoowel eerste als tweede moeten overgelegd worden. Nederlandsche jongens van 1618 jaar, meld je aan voor het volgende Weer- sportkamp in een der mooiste streken van Duitschland. Een maand lang ben je temidden van je kameraden uit Duitschland, Noorwegen, Denemarken en Vlaanderen. Een maand lang kun je hun toonen, dat een echte Hollandsche jon gen voor geen kleintje vervaard is en zijn mannetje staat op het gebied van sport, schieten, bergbeklimmen, enz. enz. Woensdag 28 Juni van 914 uur, kun je je in den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde, aanmelden en laten keuren. Reiskosten worden vergoed. Patroons en schoolhoofden moeten voor dit kamp vrijaf geven. Het loon moet worden doorbetaald, terwijl deze tijd niet als vacantie mag worden aangerekend. Nadere inlichtingen verstrekt: Bureau Germaansche Weer- sportkampen, Koningslaan 9, Utrecht. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. JUBILEA: Woensdag a.s. herdenkt de heer J M. Kroon Doedijnstraat 98 het feit, dat hij 25 jaar geleden als schoolknecht in dienst trad van de Gemeente. Inlichtingen worden inge- ■wacht aan het bureau Laan Copes van Cattenburch 37. over de herkomst van een twee-wielig transportrijwiel, dat on geveer 2 maanden geleden van het Spui, bij Asta, werd ontvreemd. De buitenwereld zou er van gewaar zijn geworden, want voor het oog der wereld hield een Bérin- guard' zich strikt aan het „noblesse oblige” en vocht mitsdien echtelijke twisten binnen de vier muren uit, zoo niet een langvingerig bediende, die met punt er van scheen de beenige kin te raken en deed den bijzonder smallen mond met dunne bloedlooze lippen bijna schuil gaan. Het eenfge menschelijke aan het uiterlijk van dezen vogelver schrikker waren de groote koolzwarte oogen. De verschijning was zóó bizar dat een oogenblik elk gesprek in de hal stokte; zij trok ieders belangstelling. August vond, dat ze regelrecht uit één van Dickens’ romans kon zijn gestapt. Een figuur als deze zou de noodige hi lariteit in Stockholm's straten verwek ken! De vreemdeling liep op Folmer's lessenaar af, schreef zijn naam in het gastenboek, blijkbaar had hij een ka- CONTROLE WARENUITVOER NAAR DUITSCHLAND: Zooals gemeld moet men van 1 Juli a.s. af voor de verzending van waren naar Duitschland een speciale ver gunning hebben. Voor zendingen met een goederenwaarde beneden 500 (en niet ƒ5000 zooals abusievelijk was vermeld) moet een speciale uitvoerverklaring wor. den overgelegd, voor zoover niet de Zen. tralauftragstelle om speciale reden een uitvoervergunning heeft verstrekt. De sprint In het sprintnummer voor amateurs verschenen 40 gegadigden aan den start. Uit de 10 series en 6 herkansingsritten kwamen de laatste 16 te voorschijn, waarbij geen der bekende rennertjes werd uitgeschakeld. Ook de achtste fina- v. d. Voort tracht in de 20ste ronde van Amsterdam te passeeren. wat hem echter niet gelukte. (C.N.F.-Noske) SS-PK. In de ochtenduren van den kouden regenachtigen dag, waarop de En- I gelschen na hevige bombardementen met honderden vrachtzweefvliegtuigen onder het vuur van het scheepsgeschut de in vasie begonnen speelden zich met bepaald razende snelheid ook de eerste gevechten af, werden de eerste omsingelingen ver richt en werden de eerste gevangenen ge- I maakt. Hier volgt het eerste verhoor van de krijgsgevangenen: „Ge zijt Engelschman?” T°el? w!j- lan.dd®n’ was lk hajfziek, d.w.z. De krijgsgevangene Goddard: „Ja”. „Waar woont gij?” „In Manchester”. „Hoe oud zijt ge? Hebt ge u vrijwillig aangemeld?” „Ik ben 24 jaar oud en men heeft mij niet gevraagd”. Goddard zwijgt en ziet den Duitscher tegenover hem in de oogen. „Wilt ge een sigaret?” „Graag, dank u?” „Zijt ge zeer vermoeid?” ,,Ik ben meer opgewonden dan vermoeid”. „Hoelang zijt ge in de lucht geweest?” ,Ik kan het niet precies schat ten, maar ik geloof vrij lang.” „Vanwaar I zijt ge dan vertrokken?” „Dat weet ik niet”. „Maar ge zult toch wel weten uit welke streek ge vertrokken zijt. of wilt ge dat niet zeggen?” „Waarom niét?’’ „Dat weten wij geen van allen, men heeft ons immers weggestuurd”. „Weggestuurd? Wanneer waarheen, waarom?” „Vier we ken geleden werden wij van de groep af gezonderd en kwamen in een speciaal kamp. Het was volledig van de buiten wereld afgesloten en wij wisten niet waar wij ons bevonden Wij mochten het kamp niet verlaten en er mocht niemand in. Sinds dien dag konden we met niemand meer spreken. Toen wisten wij nog niets, uc pas de laatste dagen begonnen wij iets te van Frankrijk zijn en dat wij er ons op vermoeden. Op zekeren nacht werden wij--1-,JJ- *--■ - plotseling in gesloten auto’s geladen. Toen wij uitstapten stond er een vliegtuigromp voor ons, verder was er bijna niets te zien. Wij moesten instappen, het vliegtuig ging omhoog, wij bemerkten, dat wij op sleeptouw genomen waren en wisten nu, „U moogt de Amerikanen niet?" Thans dat he* uur gekomen was. Het was een stikdonkere nacht, stormachtig boven het Kanaal en koud. Het geheel was zoo, dat iemand het hart kon ineenkrimpen (God. dard bezint zich plotseling): .Excuseer mij, ik weet niet, waarom ik dat vertel. Zoo was het dus”. „Waarom spreekt u niet verder". „Dat doe ik liever niet, vraagt u mij liever niet meer Ik weet ook niets bij zonders meer te vertellen. Daarna heb ik geslapen”. Hij staat op, maakt een buiging en keert zich vervolgens tot den post aan de deur. Het tweede verhoor. ZWEMMEN KAMPIOENEN IN ACTIE: Triton orga- niseerde te Weesp wedstrijden, waaraan verschillende kampioenen deelnamen. Willy Haverlag legde wederom beslag op de 200 m. schoolslag in 3 min. 3.6 sec. Op de 100 m. borstcrawl won Bep van Schaick in 1 min. 9.2 sec. Verdere uitsla gen: 400 m borstcrawl heeren: 1. Schop, man (Y) 5 min. 37.2 sec.; 2. H. Smits- huisen (A.Z. 1870); 100 meter schoolslag heeren: 1. D. van Seventer (Merwede) II min. 22.4 sec.; 2. H. Smitshuisen (AZ 1870); 100 m. rugslag dames: 1. G Gail- i lard (ADZ) l.min. 19.2 sec. 100 m. borst, crawl heeren; 1. A. v. d. Bogaerden (DWR) 1 min. 5.4 sec. WEDSTRIJDEN TE AMERSFOORT: Te Amersfoort organiseerde de A.Z.P.C na tionale wedstrijden. In het polo-tournool werd de wisselbeker gewonnen door U. Z.C. De voornaamste uitslagen waren: 100 m. rugslag heeren: 1. F. Maus. Haar lem 1 min. 16.8 sec.; 100 m. rugslag da mes 1 A Velthuyzen. Robben 1 min. 20 6 sec100 m schoolslag heeren 1. A Slikker. D.A.W 1 min. 22 sec.; 100 m. schoolslag dames :'l J. van Vliet. Rob ben 1 min. 27 sec.; 100 m borstcrawl heeren7 1 J. van Merkesteyn. Haarlem 1 min. 7.3 sec.; 100 m. borstcrawl dames: 1. A. Velthuyzen, Robben 1 min. 12.2 sec. CRICKET COMPETITIE: HBS. won haar thui». wedstrijd tegen V.O.C, met 33 runs. De Hagenaars scoorden 152 runs (v. Katwijk 70) tegen de Rotterdammers 119 runs. A.C.C. won met innings en 102 runs van V. R.A. De bezoekers stonden voor 33 aan den kant, waarop A.C.C. sloot op 204 voor 4 (v Weelde 73. Immig 67); in de 2e innings scoorde V.R.A 69 runs. Rood en Wit (151) won met 39 rune van H.C.C. (112), (Zie verdere Sport le blad pag. 3) ging spoedig onder. Nauwelijks konden wij ons nog aan de vleugels vastklemmen, tot ook die onder water gingen en met hen de helft van mijn kameraden. Ik vermoedde reeds wat er ging ge beuren en had mijn schoenen en ten slotte ook mijn broek uitgetrokken om beter te kunnen zwemmen. Anderhalf uur lag ik in het water voordat ik aan land kwam. Het duurde nauwelijks drie seconden, of ik was reeds door een Duit- sche kustafdeeling gevangengenomen. Wij hebben pech gehad. Sprekende over Eisenhower vroeg Mor timer: ,Js den Duitschers niet zijn op roep, zijn dagorder aan ons bekend?” „Neen, welke?” „Dat wij de bevrijders TE DURE IJSJES: Nadat er in het vo rige seizoen, zij het betrekkelijk in stilte, reeds vrij krachtig was opgetreden tegen honderden ijsbereiders, die op voet van oorlog met de prijsvoorschriften hadden gestaan, is er dit jaar een nog forscher optreden te verwachten Meer nog dan in 1943 is er in 1944 bij het vaststellen der officieele prijzen rekening gehouden met het uiteenloopend karakter der zaken en de grootte van de ijspoeder-toewij- zingen. zoodat de nieuwe prijzen iederen consumptie-ijsbereider een zeer behoor lijke verdienste garandeeren. Zij. die zich hiermede niet tevreden willen stel len en hoogere prijzen vragen, zullen zich ervan bewust dienen te zijn, dat zij groote risico’s nemen. Dit ondervonden reeds eenige ijsbe reiders in het Oosten van het land, die beboet werden met 1000, 2000, 5000, 10.000 en 20.000, Van een hunner werd de zaak voor twee jaar gesloten. Er zij ten overvloede aan herinnerd, dat de prijs per portie zeker niet meer dan 10 cent mag zijn. Slechts bij ver koop in inrichtingen met tafels, zitplaat sen en bediening mag de prijs maximaal 25 cents bedragen, indien van deze zit plaatsen en bediening gebruik wordt ge maakt. De porties van maximaal 10 cent moeten echter voor de overige bezoekers verkrijgbaar zijn. REICHSSCHULE VALKENBURG: Zoekt ge voor uw jongens de beste opleiding? Zend dan de flinksten van hen naar de Reichsschule in Valkenburg, internaat voor jongens van 1018 jaar. Hij krijgt daar meer dan schoolonderwijs De school leert hem hef volle leven kennen. Hij zal op kosten van de school door de vader- landsche en Duitsche gouwen reizen en later ook naar het buitenland gaan. Maar hij zal voor alles zijn eigen land leeren liefhebben en daar op een leiderspost een plaats kunnen veroveren. Inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg. „Gij zijt mr. Mortimer?" Mortimer: „Ja” „Wat wilde u eigenlijk hier in Frankrijk? Wilde u hier inkoopen doen?” „Inkoopen doen?” „Ja, u had toch eenige duizenden francs op zak?” „Het geld heb ik gekre gen, het is valsch Wij konden zooveel krijgen als we wilden” „Hebt ge ook het nieuwe invasiegeld meegekregen?” „Ja, ook’’ „Laat u eens zien”. „Ik heb het niet meer, het was in mijn broekzak. (Hij trekt zijn camouflagejack over de bloote knie, waaronder de broek ont breekt „Waar hebt ge dan uw broek ge laten?” .Die heb ik uitgetrokken”. „Ver telt u eens. u bent ook valschermjager”. „Ja, maar tijdens de vlucht boven de stormachtige zee had ik het zeer te kwaad. ZWEEDSCH MIDZOMERFEEST: Een Zweedsche taalleerares. Anna Lisa Tho- rin, bevond zich ongeveer 2 jaar geleden in ons land op doorreis naar Frankrijk. De oorlogsomstandigheden beletten haar verder te reizen. Wel verre van bij de pakken neer te zitten, begon zij direct een kring van menschen, welke daadwer kelijke belangstelling voor Zweden en zijn taal en cultuur hadden, om zich te ver zamelen. Door het geven van Zweedsche lessen wist zij die belangstelling op te voeren en te verdiepen. Zoo zelfs, dat het Zaterdag mogelijk was een Zweedsch Midsommarfesten in Pulchri te organi- seeren voor een vrij talrijk publiek. In het midden prijkte een groote, versierde Meiboom, terwijl de wanden door bloe men en groen een fleuriger aanzien had den. Behalve het eigenlijke Midsommar festen, waaraan door allen met groote opgewektheid werd deelgenomen, werd er een Zweedsch programma uitgevoerd, dat zeer in den smaak viel. Professor dr. D. F. Slothouwer wist allen te boeien door zijn „tweetal episo des uit Zweden”, waarmede hij het Zweedsche koningshuis en de Zweedsche hoffelijkheid typeerde. Helga Weyman, Coby Bakker, Petie de Monchy, Riet Kre mer en Tini Engelkamp droegen in het Zweedsch voor uit werken van Zweed sche schrijvers en dichters. Hanne War necke vertelde het een en ander over den eenvoud van het Zweedsche konings huis. De heer en mevrouw Brederode speelden Noordsche muziek. Tusschen de verschillende nummers werden door allen Zweedsche liederen gezongen. De heer W. Mensonides wees er in een slotwoord op, dat hij hoopte, dat deze bijeenkomst in de toekomst zou leiden tot een Neder- landschZweedsche vereeniging. die een nauwer geestelijk en cultureel contact tusschen beide landen tot stand kan bren gen. Met het Zweedsche volkslied werd deze stijlvolle middag gesloten. Tot de aanwezigen behoorden de Fin- sche consul-generaal, de heer A. J. Th v. d. Vlugt en de Zweedsche consul, de heer J. Looman. Remkes regelmatig in In de tweede slecht tegen tweeden rit tapte hij uit een ander vaatje en door precies op tijd te demarreeren werd hij winnaar. Ook den derden rit bracht hij op zijn naam. waardoor hij finalist werd Gisteren, in de finale, beantwoordde Ooms, die door velen reeds als kampioen was gedoodverfd, niet aan de verwach tingen hij wachtte in beide ritten te lang en daarvan profiteerde Remkes uit stekend en deze werd aldus kampioen. In den strijd om de derde plaats liep Smits, wegens opzettelijk hinderen, twee maal een boete oper waren 3 ritten noodig. aleer v. d. Vijver zich winnaar kon noemen De uitslag werd dus1 en kampioen B W Remkes; 2 H. Ooms: 3. J. J v. d. Vijver 4. P W. H. Smits. Daarna kwam de kampioen der ama teurs nog uit tegen den kampioen der profs en onafhankelijken De amateur Kropman reed voortreffelijk, welover- legd en snel en in 2 ritten liet hij Remkes achter zich, waardoor de Utrechtenaar den algemeenen sprinttitel verwierf, een kunststukje, dat vóór hem ook eens aan van Vliet was gelukt. les leverden geen verrassingen op en overeenkomstig de verwachtingen kwa men Kropman. Bijster, Bontekoe en Duyns als winnaars uit de kwartfinales te voorschijn. In de eerste halve-finale won Kropman gemakkelijk belde ritten tegen Duyns Bijster had meer moeite met Bontekoe. die nog niet fel genoeg is. maar ook hier waren twee ritten vol doende In den strijd om de derde plaats reed Bontekoe gisteren heel tactisch en tot tweemaal toe versloeg hij op dezelfde wijze Duyns waardoor hij derde werd (verleden laar was hij vierde). Onge twijfeld zit er in dit jonge Hagenaartje eer sprintertje met toekomst Kropman won tweemaal overtuigend in den eind strijd van Lijster in de goede tijden van 12.4 en 12.8 sec. De uitslag werd der halve 1 en kampioenChris Kropman (Utrecht); 2 C. M. Bijster (Haarlem); 3. G. Bontekoe (alhier); 4 P. G. Duyns (Haarlem) Voor de eerste maal reden dit jaar de profs en onafhankelijken tezamen om een gemeenschappelijk kampioenschap, omdat de afzonderlijke titel voor laatstgenoem de categorie is afgeschaft Natuurlijk was de strijd in dit nummer geheel ope.,, nu Arie van Vliet door ziln schorsing was uitgeschakeld en Jan Derksen. de titel houder van 1943 verstek liet gaan. Ook hier verliep alles normaal tot de kwart finales, maar daarin kwam de eerste ver rassing. namelijk de overwinning van den ex-amateur kampioen Henk Ooms, die 4 jaar uit de beweging is geweest en eerst enkele weken geleden zijn training heeft hervat, op Pronk. Met hem plaat sten zich bij de laatste vier Remkes. Piet Smits en v. d_ Vijver. In de eerste won twee ritten van Smits demi-finale begon Ooms v. d Vijver, maar in den INKOOP VAN SIERADEN, ENZ DOOR GOUDSMID JEAN MESTERS KORTE MOLENSTRAAT 20 TEL. 115542. 11351 BEVALLEN C. van Gils geb. van de Luijtgaarden, d. M Plugge geb. Pronk, z. M. C. van der Laan geb Schmits, d. A. Lekkerkerk geb. Knetsch, z J. L. van der Lugt geb. Fouraux, z. A. W. Oussoren geb. Brouwer, d. W. M. Kampers geb Riem, z. A. H. Kref- fer geb. Koorstra, d. M. G. de Wit geb. Dubois, z. Th G. Pot geb.'Elfers, z. W. C. F Costerus geb. Harms, d. J. Akkerman geb. Borsje. z, G. P. Storm geb. Trupp. z. W. Lurgmans geb de Niet, d P H. Helders geb. Haas, d. P. M. Zuiderwijk geb. van Dijk, z. A. Th. A. van Nieuwenhuizen geb. Peek. z. Th. M C. van den Berg geb Wanders, z. A. Meijer geb. van der Zee, z. G. H. A de Jong geb. de Vries, z. M H. Oosterbaan geb Spaans, d F. M. B. Alter geb. Hoog duin, z. M van der Lugt geb. Huis man. z. OVERLEDEN: E. D. Evers, weduwe van W. Hertsworm, 78 j. J. Heijdt dochter, 13 j. J. M. Battes, man van W. F. Popi ma, 65 j. C. Bos, man van G. de Mars, 75 j. J. W. Bruning, weduwnaar van A. Milikan, 70 j. A. C. G. Braam, doch ter, 1 maand. W. J. C. Hoogveldt. man van J. A. C. Bonnier, 76 j. H. L. G. Molenkamp, weduwe van H. P M. A. Vogel, 81 j. T. Tiemersma, weduwe van A. Bijlsma, 79 j. A. M. Holtslag, zoon, 14 dagen De stayers Tot besluit van de kampioensdagen werd het kampioenschap achter groote motoren verreden, dat gedurende 3 jaar niet op het programma had gestaan In verband met brandstofmoeilijkheden was de afstand teruggebracht tot 75 k.m. Er waren 6 deelnemers. Kort na den start nam Bosland de leiding, gevolgd door v. Amsterdam, v. d Voort, Groenewegen. Bakker en Matena. die juist een paar dagen met griep te bed had gelegen en nog niet geheel fit was. Weldra zou blijken, dat Groenewegen en Bosland in het geheel geen rol zouden spelen en hoewel Matena vooral in de tweede helft van den strijd lang niet slecht reed, kon hij toch niet op den voorgrond treden. Het zou dus moeten gaan tusschen van Amsterdam, v. d. Voort en Bakker Na 17 k.m. kwam van Amsterdam aan de leiding, op eenigen afstand gevolgd door v, d Voort Bakker reed enkele tien tallen meters vóór v. Amsterdam bit met bijna een ronde achterstand en zoo bleef de positie der leiders tot 11 k.m. voor het einde, zonder dat er iets bijzonders gebeurde. Van der Voort viel niet aan. Bakker deed geen moeite zijn achter stand in te loopen en natuurlijk deed ■v. Amsterdam geen enkele poging om over Bakker heen te komen De course was aldus vrij saai. Met de laatste 11 k.m. in zicht kwam er plotseling leven in de brouwerij, zoodat men zich begon te spitsen op een spannend slot. Van der Voort deed een aanval op v. Am sterdam, welke echter resoluut werd af geslagen. Een paar ronden later pro beerde v. d Voort het nog eens, maar ook nu zonder succes. Twaalf ronden voor het slot ging Lakker naar voren, maar dat was loos alarm, want weldra zat v. Amsterdam hem wee’- op de hielen en daar achter loerde v. d. Voort. Het kampioenschap scheen beslist ten gunste van v Amsterdam, maar 2 ronden voor het einde stoof v. d. Voort in een Drach tige rush over v. Amsterdam heen en kwam zoodoende aan den kop. Van Am sterdam gaf zich echter nog niet ge wonnen in de allerlaatste ronde waag de hij nog eens een krachtigen aanval, maar in de laatste bocht stuurde v. d. Voort’s gangmaker Bustraan te hoog, waardoor aan v Amsterdam geen ruimte gelaten werd om zonder levensgevaar zijn aanval door te zetten. Van der Bom. de gangmaker van v. Amsterdam, moest daarom afstoppen en aldus kon v. d. Voort onbedreigd als eerste over de streep gaan. De jury vond echter aanlei ding in het rijden van Bustraan. die te voren reeds vier maal was gewaarschuwd door den motorcommissaris voor te hoog rijden, v.d. Voort te distancieeren naar de tweede plaats, waardoor van Amster dam de overwinning kreeg toegev.ezen. De uitslag luidt 1. en kampioen van Nederland A. van Amsterdam (v. d Bom) 75 k.m. in 1 uur 8 min. 9.8 sec.: 2. B. J v. d. Voort (Bustraan) (gedistan- cieerd); 3. Cees Bakker (Kaser) op 490 meter4 W. Matena (Sterke) op 3 ron den 5. D. J. Bosland (Wiersma) op 4 ronden 6 D P Groenewegen (de Graaf) op 5 ronden. Na het bekend maken der beslissing van de jury brak de hei loshet grootste deel van het publiek juichte, het andere loeide en floot en wist niet beter te doen dan zitkussens op de baan te gooien, maar de uitspraak werd er niet om ver anderd. Ondanks al deze sensatie en onaange naamheden. mogen de kampioenschappen toch als geslaagd worden beschouwd. De belangstelling was vooral gisteren heel 32.000 toeschouwers vulden de Sedert eenige jaren heeft de secretaris generaal van het departement van Op voeding, Wetenschap en Kultuurbcscher- ming voor bepaalde takken van sport een zoogenaamd „gesloten seizoen” inge steld. Het is echter gebleken, dat hier mede in vele gevallen plaatselijk geen voldoende rekening werd gehouden en wel in het bijzonder met betrekking tot het gesloten voetbalseizoen <15 Juni15 Augustus). In verband hiermede heeft de secretaris-generaal voornoemd zich tot de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland gewend met iet verzoek, er aan te willen medewerken dat in hun gemeenten gedurende het gesloten sei zoen voor een bepaalden tak van sport geen gelegenheid tot het spelen van wed strijden wordt geboden. Voor een goed begrip wordt medegedeeld, dat de instel ling van een gesloten seizoen voor een bepaalden tak van sport is geschied in het belang van de sportbeoefening in het algemeen en in dat van den sportbeoefe naar zelf in het bijzonder Het spelen van wedstrijden, zooals handbal- en voetbalwedstrijden, in de warmste maan den van het jaar, oefent eerder een nadeeligen dan een gunstigen Invloed uit op de gezondheid van den sportbe oefenaar. Tevens is het om redenen van propagandistischen aard gewenscht, dat bepaalde takken van sport in bepaalde jaargetijden in het centrum der belang stelling worden geplaatst Opdat een ieder volledig ingelicht zal zijn betreffende de takken van sport, waarvoor een gesloten seizoen is inge steld, alsmede van den duur daarvan, volgt onderstaand een volledige opgave: Voetbal 15 Juni15 Augustus; rugby I Mei1 October; tafeltennis 1 Juni1 September; hockey 8 Juni25 Augustus; biljarten 15 Juni—15 Augustus; boksen 15 Juni15 September; handbal 15 Juni— 15 Augustus; korfbal 15 Juni15 Augus. tus; krachtsport 1 Jttili1 September? cricket 1 October1 Mei; honkbal 1 Oc tober15 Aprilkaatsen 1 OctoberI Mei; kanovaren 1 October1 April; roeien 15 October1 April; tennis 15 October1 April; zeil- en motorbootsport 15 October 15 April; wielrennen 1 November1 Maart; athletiek 15 November15 Fe bruari. Inlevering versleten rubberringen In verband met de aangekondigde dis tributie van inmaakglazen kan het pu bliek van 28 Juni tot en met 7 Juli on bruikbaar geworden rubber inmaakglasringen inleveren bij die de taillisten, die in het bezit zijn van offi cieele inschrijvingsregisters. Men dient zich tot zijn vasten leverancier te wen den. Inlevering van nog bruikbare ringen is verboden. Slachtoffers van oorlogsge weld. zieken met speciaal dieet op dok tersverklaring, volkstuinders. die na 1 October 1943 een volkstuin in bewer king hebben genomen en zij, die na 1 October 1943 zijn gehuwd, kunnen zich, indien tenminste zeer bijzondere redenen voor het betrekken van inmaakglazen aanwezig zijn en voor zoover zij geen onbruikbare rubberringen kunnen in leveren, rechtstreeks in verbinding stel len met het Rijksbureau voor glas, kera miek en houtproducten, Hooftskade 1, ’s-Gravenhage. Zij, die zich reeds tot de fabrikanten van inmaakglazen hebben gewend, behoeven geen nieuw verzoek in te dienen. Z.g grootverbruikers (zie keninrichtingen, rusthuizen, kloosters, opvoedingsgestichten, pensions etc.) die nen zich voorshands niet tot den handel te wenden. Voor hen is een aparte rege ling getroffen. Er zal npg worden be kend gemaakt, wanneer de handelaren tot aflevering van inmaakglazen en nieuwe rubberringen mogen overgaan. den rechtschen. In beide handen droeg hij een wandelstok. Het zonderlinge heerschap werd gevolgd door twee chasseurs die lijvige valiezen torsten, volgeplakt met hotel-etiketten. August nam den gast wantrouwend op. Zijn uiterlijk was in één woord af- stootend: mager taankleurig, met in gevallen wangen en een spits vooruitste- X-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2