Ixo. 18830. 1944. havenwerken te Cherbourg Vernieling van Dinsdag 27 Juni. TWEEDE STADS ED. STADSNIEUWS BINNENLAND Hard tegen hard AGENDA SPORT GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Het Weermachtbericht BUREAUX en Ketelontploffing te Dordrecht Elf dooden en ONDERWIJS andere i In het verleden Ligt het heden In ’t na i Interpretatie begrip „loon- en salarisnormen” wat worden zal VERDUISTEREN Van 22 tot 5.30 uur De strijd bij Witebsk BURGERLIJKE STAND Weermachtcoupé’s enz. voor reizigers verboden twee zwaargewonden Nog gevechten op verschillende punten van de stad TroosteTooze toestand op Cotentin Uitreiking distributiebescheiden Duitsche legerleiding niet verrast door ontwikkelingen A.N.P,-correspondent te In snel tempo naar de beslissing HAAGSCHE COURANT Berlijn De V stamkaart van I Jacob v. Heemskerk 1-3-156?/ 25-4-1607Tocht naar Noordel. het A.D.O, de Duitschers zwaar beschadigd. Natuur- krachtige ondersteuning door artillerie Voor lichtgewonden verpleegd. Op den avond van de ramp konden negen lichtgewonden, na het zieken huis te zijn verbonden, naar huis tcrug- keeren. dochter, 15 mnd. W. Lieshout, man van J. W. Stelwagen. 64 j. W. A. Ad- dink, man van A. Kronenburg, 26 i Het 2-jarig zoontje van de familie T. W, te Blokhuizen is bij het spelen te water geraakt en verdronken. PAARDEN VER. DE DRAVERSPORTs Met algemee. ne stemmen werd in de gisteren te A'dam gehouden vergadering van ..De Draver- sport’’ besloten, een onder-afdeeling van het Centraal Bestuur voor de drafsport te vormen. Indien de courses op 8 en 9 Juli op Duindigt niet doorgaan, zal ge tracht worden deze course-dagen elders te houden. Poolzee 1595. Overwintering Nova: Zembla 1596. Bevel hebber Ned. vloot in slag bij Gibraltar, 25-4-160?waar hij den heldendood stierf. Monu ment in Oude Kerk te A’dam Bilderdijk. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. Maan: 28 Juni E. K. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Door den hevigen druk der Sovjet- Russische aanvallen hebben de Duitsche verdedigers niet kunnen verhinderen, dat op enkele puntten terrein moest worden prijsgegeven. Dit geldt in het bijzoqder voor het gebied van Witebsk. welke stad in het Noorden en Zuiden overvleugeld en vervolgens omsingeld is. waarmede het tot van dit bolwerk dat zoolang tegen alle aanvallen heeft stand gehouden, vrijwel bezegeld was. De Duitschers hebben zich volgens de laatste berichten op nieuwe stellingen ten Westen der stad teruggetrokken. De Duitsche strijdkrachten verdedigen zich hardnekkig en ondernemen van tijd tot tijd tegenaanvallen,, waarbij zij den tegenstander zware verliezen toebrengen, zoodat deze slechts langzaam terrein kan winnen. Zijn aanvallen richten zich thans ,in hoofdzaak tegen Orsja, Mogilef en Bobroeisk'. Het geheele front is op het oogenblik in beweging. 27 Juni BEVALLEN: M. J. G. P. Hogenboom geb. Riep, z. J. A. Benoist geb Hoe- bert, z M. J. E. Boode geb. van der Hoeven, z. G. H. Krijger geb. van den Berg, d A. Zandstra geb. Hofland, d. C. M. van den ETule geb. van der Pas. z. J Snoek geb Meijning, z. N. Uittenbogaard geb. van der Graaf, z. L. A. F. Boersma geb de Haan, z. A. M. van Os geb. Peters, d. A C. van der Meer geb. Oostdam, d. M. M. de Beer geb Engelvaart, d. G. van der Schoor geb. van Keulen, d. J E Lo- rein geb 1™_„, de Graaff, Blijkens een in de Staatscourant van 26 Juni opgenomen besluit van den secr.- generaal van Waterstaat is aan het Al gemeen Reglement Vervoer een nieuw artikel 13a toegevoegd, waarin het vol gende wordt bepaald: Voor zoover rijtui gen of rijtuigafdeelingen blijkens daarop aangebrachte of daarin aanwezige aankon digingen slechts voor de Duitsche Weer macht of voor een Duitsche dienstinstan- tie toegankelijk zijn, js het aan andere reizigers verboden, in zoodanige rijtuigen of rijtuigafdeelingen een zitplaats in te nemen of daar duurzaam te verblijven. Hij, die in strijd handelt met het bepaalde in het eerste lid is niet strafbaar, indien hij op eerste vordering van den beambte of bediende van den spoorweg ten be hoeve van het rijk een bedrag van /5 betaalt. Dit besluit treedt heden in wer. king. PRIJS DER ADVERT.t 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 ct.. fr. p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb, ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv „Br. bur. v d. bl.” 10c. meer. ER IN GEVLOGEN: Een inwoner van Waspik beschikte over een hoeveelheid van 4 k.g. shag. Hij probeerde de rook waar van de hand te doen en maakte in Maandagmiddag is te Dordrecht in de I C.V. Kalkfabriek v.h. van Dijk en Go. een onder den overigens niet abnormalen I druk van vijftien atmosfeer werkende Ke- I tel met kalkzandsteen uiteengesprongen of. juister gezegd: het deksel was met een I geweldige spankracht weggeslingerd, hee. I lemaal het Wantij in, waarna de twintig meter lange, twee meter breede en 20.000 I kilo zware ketel opzij viel en na een dof- I fen slag ongeveer 100 meter uit de fabriek werd geslingerd dwars door den Vier- molenshot en de Lijnbaan waar hij ten slotte in pand no. 53 bleef steken. Van het inwendige der fabriek restten een vórmlooze met puin bedekte massa, verdraaide stangen en andere machine- onderdeelen Door de drie getroffen pan den, Viermolenshof 28 Lijnbaan 38 en 53, gaapte een reusachtig gat en uit den chaos van gebroken muren verpletterde vloeren en uitgezakte plafonds steeg het gekerm van bedolven slachtoffers op. Dadelijk togen van alle bedrijven in den omtrek de lucht- en andere beschermings. diensten er met de politie en de brand weer op uit en spoedig staken honderd puinruimers de handen duchtig uit de mouwen, terwijl de auto’s van den genees, kundigen dienst af en,aan reden voor het vervoer van dooden en gewonden Van het fabriekspersoneel zijn gedood de arbeiders C. de Boer, A. van Prooyen en J. Zondervan en de volontair J. J. F. van Donkelaar. Onder het puin van de verwoeste huizen zijn de lijken ge vonden van de dames D. L. de Vroomen, A. v. d. Schalie en G. de Wit en van de heeren J. van Lelieveld en P. Schot. Vanmorgen zijn nog in het ziekenhuis overleden mevr. W. v. d. Schalie en de heer C. Wouters. In het ziekenhuis wor- PRIJS DEZER COULANT: Voor ’s-Gravenhage bij voöruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”: „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ0.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr, Afz, nr. 5 c„ fr. q.p. 10 c. valschermen neergelaten -O— 1—V-il 1 It-V - ln den strijd vernietigd. In Cherbourg duurde'gisteren de ver bitterde afweerstrijd van Duitsche nes ten van tegenstand têj^n de steeds weer met overmacht aanvallênde Amerikanen reeds voor den tweeden dag met on verminderde hevigheid voort, meldt Interinf. De bezetting van het arsenaal kon stand houden tegen verscheidene overrompelingspogingen, hoewel de Amerikanen talrijke zware wapenen in stelling hadden gebracht tegen dit Duit sche steunpunt, dat ook onder zwaar vuur uit zee lag. Alleen bij het haven station, dat met al zijn installaties vol ledig vernield' is, konden de Amerika nen de Atlantische kust bij Cherbourg bereiken, zonder dat dit hun voordeelen bezorgt voor verdere landingen, .vooral doordat verscheidene zware kustbatte- rijen zich gehandhaafd hebben en de toegangen tot de haven onder vuur kun nen nemen. Ook in de binnenstad werd gister avond op verschillende punten hevig ge vochten om huizenblokken en kruispun ten. waarbij de aanvallende Amerikaan- sche formaties zeer zware verliezen aan dooden en gewonden leden hoewel zij talrijke speciale formaties en dynamiet- commando’s in den strijd brachten. Her haaldelijk kwam het tot tooneelen als bij Cassino, waar de Amerikanen, zooals be kend is, meermalen een gevechtspauze moesten vragen om hun gewonden te kan nen bergen. Intusschen zetten Duitsche mineurs en vernielingscommando’s de vernietiging van alle militair belangrijke installaties, vooral in het havengebied, op de groot ste schaal voort. De vernieling van haven werken en kade-installilties heeft reeds thans een omvang bereikt, waarvan, men zich tevoren geen voorstelling kon ma ken. Buiten de stad handhaven zich de Duit sche strijdkrachten en in het Noordooste lijke deel van het schiereiland Joubourg nog steeds, waardoor zij nieuwe landin gen in dit gebied ónmogelijk maken. Naar S.P.T. meldt, schrijft Ludwig Ser- torius, de bekende Duitsche militaire schrijver: Met de verovering van Cher bourg kan de haven nog niet gebruikt ■worden, want de installaties werden door C I L- lijk zal de tegenstander onmiddellijk aari het werk gaan om ze te repareeren. Onge twijfeld heeft hij daartoe reeds omvang rijke voorbereidingen getroffen en zal hij •voor den. dag komen met de modernste technische middelen. Deze kunnen echter pas hun volle waarde ontplooien wanneer ook de laatste Duitsche vuurmonden in dit fortengebied tot zwijgen zijn gebracht. Hier en daar zijn de' Duitschers nog in een fortificatie verschanst en ieder uur, dat zij daar blijven, beteekent een uur verlies voor de Geallieerden. Alles bij el kaar genomen kan men dan ook aanne men dat de havenwerken van Cherbourg pas in de vijfde invasieweek weer be drijfsklaar zullen zijn. De United Press-correspondent Görell schrijft uit Noord-Frankrijk: ,,De oogen worden iemand vochtig als hij ziet met welk een troostelooze neerslachtigheid de Fransche inwoners door de straten der verwoeste steden sluipen”. Dit Ameri- kaansche bericht toont met ontstellende duidelijkheid aan, dat de Anglo-Ameri- kanen inderdaad niets anders dan „bloed en tranen” kunnen brengen. 1 1 1 't Telefoon 118300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tel. 119<61; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V, Kantoorboekh. Th. J de Konmg, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J 8. van Seters Jr,. Theresiastraat 108a. Tel. 772444. (Foto’s O.H.) Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Knegsmarine Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Manneannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen. en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-S.S^ alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. en 19.30 u. Afhalen levensmiddelen- en vigchkaart MorgenGroot Hcrtoginnelaan en Alida- straat (Lsd.): 8.30—16.30 uur: Mas tm. Nietfwk Zoowel eerste als tweede moeten overgelegd worden. meldtTot oordeelen bevoegde kringbn in Duitschland, evenals in het kamp van ♦den tegenstander, zijn het sedert maanden in één opzicht eens geweest, n.l. dat dezen zomer de oorlog in een stadium zou treden, dat voor den afloop van den strijd beslissend zou zijn. Wanneer dan ook thans het oorlogsgebeuren aan de Europeesche fronten een nog niet bereikt hoogtepunt tegemoet schijnt te gaan, verklaart men van Duitsche zijde hier door geenszins te zijn verrast. Nu het door Duitschland’s tegenstan ders aangekondigde offensief uit het Westen, Zuiden en Oosten is'begonnen en van de Duitsche Weermacht een schier bovenmenschelijke taak wordt verlangd, sluit men hier geenszins de oogen voor den er»1st van den toestand. Het verlies van Cherbourg wil men hier allerminst bagatelliseeren. Wel meent men te we ten. dat de verovering van de zeevesting meer tijd heeft geëischt dan in de plan nen der GeallieerdeQ was voorzien, waardoor de Duitsche legerleiding den tijd heeft gehad haar verdediging te or- gatiiseereh. Het bezit van Cherbourg is evenwel voor de Geallieerden, naar in Duitsche militaire kringen ook wordt toe. gegeven, althans in tactisch opzicht, een niet te onderschatten voordeel. Meer nog dan het verloop van den strijd in het Westen word,: de ontwikkeling aan het .Oostfront te Berlijn alleszins ernstig beoordeeld. De Sovjet-Russen vallen hier aan op een bijna 400 k.m breed front, dat zich van het gebied van Witebsk tot dat van Snlobin uitstrekt en te Berlijn wordt onomwonden toegegeven dat zij reeds in de eerste dagen van hun zomeroffensief niet te verwaarloozen successen hebben behaald. Terwijl men dus te bevoegder plaatse in de Duitsche hoofdstad den ernst van den militairen toestand geenszins wil verbloemen, legt men anderzijds vertrou wen in den afloop van de groote kracht meting aan den dag. De Duitsche leger leiding is door de ontwikkelingen geens zins verrast en heeft alle aan het adres Van Duitschland gerichte bedreigingen ernstig opgevat, overtuigd als zij is, dat de tegenstander zijn materieel overwicht zal willen uitbuiten om het land op de knieën te dwingen. Daarom heeft Duitschland, zooals reeds eenige malen van toonaangevende zijde betoogd is, zich op de komende groote krachtmetingen voorbereid en zijn stra, tegie in overeenstemming gebracht met, de eischen, die in het beslissende stadium van den oorlog gesteld kunnen worden. Zoo heeft men zich de opoffering van in een vroeger stadium van den oorlog ver overde gebieden getroost, om, naar van gezaghebbende zijde werd verklaard in het beslissende uur sterk te zijn. Met terzijdestelling van vrijwel alle propa ganda constateert men thans in mili taire kringen, dat men op de verschil lende fronten terrein heeft moéten prijs geven, doe Ir voegt hier tegelijkertijd aan toe, dat dit alles slechts een begin vormt I van het beslissende stadium, dat nog geep I definitieve beoordeelihg toelaat. Met een treffenden werkelijkheidszin betoogt men in toonaangevende militaire I kringen, dat het thans niet meer om ste- 1 den gaa». hoe smartelijk het verlies hier van ook moge zijn, doch dat alles gezien I moet worden in het' kader van het geheel I der strategie. Wat voor het Westen geldt, I zoo zegt men, geldt wellicht in sterkere I mate nog voor het Oosten: de waarschijn- I lijkheid, dat de tegenstander op andere I punten eveneens tot het offensief over- I gaat, verbiedt het in den strijd werpen I van strategische reserves zoodat de ver- I dedigers zonder deze versterkingen moe- I ten zien uit te komen. Dat althans tacti- I sche overwinningen van den tegenstander hierbij niet te vermijden zijn moet men op I den koop toe nemen. In dit verband wijst I men er te Berlijn op, dat-de tegenstander I nog vrij ver van de eigen Duitsche gren- I zen verwijderd is en dat men nog veel terrein kan prijsgeven voor deze grenzen I bereikt zijn. De strategische conceptie -der Duitsche I legerleiding meent de ..Völkischer Beob- achter” als volgt te kunnen kenschet- I senIn het Westen den naar een beslis-1 slng strevfenden aanval van den tegen-1 stander niet uit den weg gaan, doch hier den strijd opnemen, in den loop eener I vermoedelijk vrij lange reeks gevechten I en slagen; een beslissing, althans voor het I Westelijke strijdtooneel, bewerkstelligen en pas na deze voorloopige beslissing I den tegenstander in het Oosten weder I met volle sterkte tegemoet treden. Het is duidelijk, zoo schrijft het bhid, I dat dit besluit van den beschouwer Wet I gemakkelijkste deel van de taak eischt, I n.l. dezen stand van zaken te begrijpen, I Het moeilijkste deel heeft het' leger in I het Oosten, dat tot het bereiken van deze I voorloopige beslissing in het Westen I steeds weer een tegenstander in bedwang I moet houden, die numeriek in de meer-1 derheid is. SPIRITUS UITGESCHONKEN: In een café in de van Miereveltstraat werden bij een controle 2 flesschen brandspiritus aangetroffen Er waren 20 bezoekers en een sterke reuk van spiritus viel waar te nemen. Op vermoeden, 4al de ontkleurde spiritus is uitgeschonken werd proces verbaal opgemaakt tegen de caféhoudster, de 35-jarige A C. D en tegen den 53- jarigen stucadoor G G. G„ aan wiec een der flesschen toebehoorde. Bij een inbraak in een klee- dingmagazijn aan den Z.O. Buitensingel werden linnengoederen en kleedingstuk- ken ontvreemd. DOORBETALING LOON BIJ VERZUIM TENGEVOLGE VAN ARBEIDSINZET OF KEURING Het is noodzakelijk gebleken de beschikking van den Gemachtigde voor den Arbeid d.d. 21 Mei 1943 be treffende de doorbetaling van loon bij verzuim wegens verplichte aanmelding voor den arbeidsinzet zoodanig te wij zigen en aan te vullen, dat ook in eenige andere gevallen loonderving niet moge lijk zal zijn De Gemachtigde heeft daar om blijkens de Staatscourant van 26 dezer een nieuwe beschikking uitge vaardigd. waarbij bepaald wordt, dat iedere werkgever verplicht is zijn arbei ders (waaronder ook vrouwen en meisjes, begrepen zijn) het loon of salaris door1 te°betalen over den arbeidstijd, .die noodzakelijkerwijs wordt verzuimd ten gevolge van verplichte aanmelding voor den arbeidsinzet; het treffen van maat regelen noodig ter voorbereiding van de tewerkstelling onder verplichting tot Ji^.tverrichting. tot maximaal 12 uren keuring voor den Arbeidsdienst; alsmede keuring voor dienstneming bij de Duit- ^che Weermacht. Waf(en-SS en den Land storm Nederland. aan de Vlierboom straat 366. Ge- F. ten - -- -- I Brug, D. Buis, Carla C. v. Uchelen, Ma- Als andere „regelmatige uitkeeringen”. I thilda P J. van Gelder. P J. F. van der verandering volgens artikel 1 Heemst, H. J. van der Horst. W. C. Huls. verboden is worden beschouwd alle ver-1 bos C Kruyt H G Kuiter* C B H goedingen, hoe ook genoemd, die een Schneider, G. Westerhout. Yvonne M^ periodiek karakter dragen, alsmede alle Avenarius, Arnette J H. Bunk. W Cam. op geld waardeerbare rechten van perio- mel, J. J van de Graaf T. de Heer I. diek karakter, die uit de arbeidsvoor- Lelie. R. Meijer. A. D. Meijennk. Ida A. waarden voortvloeien of aan de arbeids- van Riemsdijk J4 Schulp. Winnie Seller, verhouding verbonden zijn, zooals b v. E Talman, Lucia M Treffers. Narda uitkeeringen bij ziekte, kinderbijslagen, I Wijsman, reis- en rijwielvergoedingen. door den ondernemer betaalde pensioenpremies ed. Deze beschikking, die in .werking trad op den dag van haar afkondiging, is ge publiceerd in de Nederlandsche Staats-1 WOENSDAG 28 JUNI courant van 26 dezer zeiss-Planétarium „Haagsche courant’’. Voordracht over „Een reis naar de zon”. 15.45 en 20 u. Luthersche kerk. OrgeL cöncert door Feike Asma. 20 u. Bethelkerk. Concert door Henk Gvd. Berg, orgel. Jo 't Hart cello en Jan Bleumers, viool. 20 u Stadsschouw burg. ..Don Pasquale” 19 u. Prin- cesse-Schouwburg. „Spoken” 19,15 u. Capitol, „De bovennatuurlijke zoon”. 14.30 en 19,30 u Scala. Revue ..Hocus- Pocus” 19.30 u Circus Mandera (v. Boécopstr.) 14 De B-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt: In een bliksemsnel tempo schijnt de ■wereld de beslissing in dezen oorlog tegemoet te gaan. Drie weken geleden sprak men in Berlijn al over invasie, vergelding, zomeroffensief-West, zomeroffensief- Oost, zomeroffensief-Zuid, val van Rome en hernieuwd luchtoffensief. Maar toen wist nog'niemand het naadje van de kous, om de doodeenvoudige reden, dat al deze dingen nog geen con crete feiten waren, maar vage, in de toekomst liggende mogelijkheden, van welke nog niet eens vaststond, of zij alle Werkelijkheid zouden worden of niet. Drie weken zijn verstreken en thans is het zoo ver. Rome is gevallen, de slag in Zuid-Italië verplaatst zich naar Mid- den-Italië. de invasie begon met de lan ding in Noordwest-Frankrijk, vergelding V. 1 is er, en over V. 2 wordt reeds veel gesproken. Ook het Oostelijke zomer offensief der bolsjewieken is in vollen omvang begonnen Volgens sommigen staan 70 tot 80 Sovjet-Russische divisies in de gebieden van Witebsk Pleskau en Narwa opgesteld Ook het Sovjet-Russi- eche offensief in Finland is niet uitgeble ven. Men kan thans zeggen, dat het Euro peesche continent tusschen het Trasi- meensche meer en Wiborg. tusschen Wi tebsk en Cherbourg een gigantisch slag veld geworden 'is, waar op onbarmhartige wijze «over het lot van Europa beslist zal en niemand wordt gespaard, om bij de Geallieerde landinjsoperaties; het schiereiland Cotentin is een groote puinhoop. In Berlijn, dat ook in deze dagen front- pi o 1c rr n o a Uai der. Die rust wordt oggetwijfeld gesti muleerd door de koelbloedigheid, de. Vastberadenheid en de zelfverzekerdheid, daarmede de opperste leiding van het Rijk haar maatregelen neemt. Men zal dan ook goed doen bij alles Wat in de komende wekten gebeurt, en dat zal zeer veel zün, te bedenken, dat thans alles op alles gezet wordt. Het gaat om Duitschland’s en Europa’s voortbestaan. Zouden de Duitschers er hiet in slagen om den stormloop hunner geb. Ophorst, d. F. M. L. Sanne Maas, d. H. W. van Rijswijk geb. Iz E. Suir geb. de Beste, z. P C. M. Vetten geb. Vroom, d. Th M Hoogerdijk geb. Middelplaats. d. A. G. de Bruijn geb van Ark. d M. W. J. Schoutese geb. van Lamoen, z. C. Pronk geb. den Duik, z. M J Jansen geb van den Assem, d E. A. in J Peiger geb. Plantenga. d. C. de Graaf geb. Stoutjesdijk. d. A. M. Goed- geas zouden vallen. Niet alleen het schier-1 hard geb. Roest, z. A. Hageman geb. van Oostrum. d J J. Houtzager geb. van der Kuil, z. OVERLEDEN: L. Middelburg, man van i HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- I RER, 27 Juni. Het Opperbevel van de I Weermacht maakt bekend: In Cherbourg werd den geheelen dag in enkele steunpunten met dc grootste verbittering gestreden. Pas tegen den avond gelukte het den vijand, die in de bloedige straatgevechten zware verlie zen leed, zich in het bezit van een groot deel der stad te stellen. Eenige van onze nesten van verzet vechten daar altijd nog met voorbeeldige dapperheid. In het arsenaal en in een aantal steun punten van de marine en de luchtmacht houden de dappere bezettingen tegen alle vijandclijke stormaanvallen stand. Ook hier heeft de vijand zware verliezen geleden. Land, en kustbatterijen <ïer eigen ge vechtsgroep, dié zich op het schiereiland ten Noordwesten van Cherbourg bevindt, ondersteunden de verdedigers der stad met goedgericht artillerievuur. Marine- ■troepén van de kustbatterijen, van dc Nachrichten. en landdicnststellen alsmede aan land opgestelde scheepsbemanningen, hebben zich bij de gevechten om Cter- bourg onder het opperbevel van den com mandant ter zee in Normandië schout-bij- nacht Hennecke en onder leiding van den havencommandant van Cherbourg, Fregat- tenkapitan Witt, bijzonder onderscheiden. De marinekustjjatterij „YorlÓ’ heeft vöor Cherbourg een lichten kruiser tot zinken gebracht. In het gebied van Tilly breidde de vijand zijn aanvallen tot verdere secto ren uit. Den geheelen dag duurden de zwaarste infanterie- en pantsergevechten voort. De vijand, die door tegenaanval len tot staan gebracht werd, kon slechts weinig terrein winnen. Voor den Orne- mond dwongen onze kustbatterijen ver scheidene transportschepen den steven te wenden. Den laatsten tijd werden talrijke aan valschermen neergelaten vijandclijke sabotage-groepen in het Fransche gebied ui den strijd vernietigd. Het stadsgebied van Londen lag verder onder zwaar ,.V. l”-storingsvuur. In Italië zette de vijand zijn sterke doorbraakaanvallen voort Ondanks tanks kon hij slechts op eenige plaatsen °P den uitersten Westelijken vleugel enkele kilometers naar het Noorden op dringen. Aan het geheele overige front tot aan het Trasimeensche meer behaalden onze troepen m tropische hitte een volledig af- weersucces. Bij de gevechten ten Noorden van Grosseto heeft zich een gevechtsgroep onder luitenant-kolonel Zieglér bijzonder geweerd. De dappere kommandeur vond hierbij den heldendood. In den Centralen sector van het Ooste- 1‘jke front staan onze dappere divisies in de sectoren van Bobroeisk, Mogilef en Orsja in een heftigen afweerstrijd met de Sovjets, die met geconcentreerde strijdkrachten aanvallen. Ten Westen en Zuidwesten van Witebsk banen zij zich a.i strijdende een weg naar nieuwe stel lagen. Ten Oosten van Polozk zijn tal rijke, door tanks ondersteunde aanvallen der bolsjewieken ineengestort. Ten Zuid oosten var Pleskau hebben onze grena diers een penetratie van den vorigen dag opgeheven en hebben zij herhaalde tegenaanvallen der bolsjewieken afgesla gen. Aan het Finsche front vernietigden Duitsche slagvliegtuigen 23 vijandelijke tanks. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen ondernamen in den afgeloopen nacht geconcentreerd» aanvallen op de stations ETijansk en Kiinzyn, die uitge strekte branden en ontploffingen veroor zaakten. Een formatie Amerikaansehe bommen werpers viel in de ochtenduren,,van giste ren buitenwijken der stad Weenen aan. Er ontstond schade aan gebouwen en er werden verliezen aangericht onder de bevolking. Strijdkrachten van de Duitsche en Hongaarsche luchtverdediging vernie tigden 54 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 46 viermotorige bommenwerpers In den afgeloopen nacht hebben enkele Britsche vliegtuigen bommen geworpen op landelijke gemeenten in het gebied van Gottingen. een café kennis met een man, die zeide wel een afnemer te weten. Noodig was evenwel, dat hij de shag even meenam om ze te laten keuren en te wegen. Aldus geschiedde. Na eenigen tijd 'kwam hij terug zonder het gevraagde geld en zonder shag. Uiterst verschrikt vertelde hij. dat de shag in beslag was genomen en de adspirant kooper door de politie was meegenomen. De gedupeerde deed heel verstandig om het verhaal niet zoo maar te gelooven Hij deed aangifte bij de poli tie en het gevolg was, dat werden ge arresteerd de 27-jarige C. S en de 27-jar. Chr. v. d G. De shag evenwel is pog niet gevonden, evenmin; als denman, die ze zou keuren en nawegetl. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN Voor de wed strijden, welke het Centraal E,H.B.O.-X comité heeft uitgeschreven voor de E.H.B.O.-ers der blokploegen. blijkt bui- tengewoon groote belangstelling te be staan. In verband hiermee heeft het comité voor de demi-finale de beschik king over de Ridderzaal verkregen voor a.s. Vrijdag van 19 tot 22 uur. hoofdin gang Binnenhof 14 (deelnemers ingang Binnenhof no 8) rDe finale wordt Zater dag 8 Juli gehouden op terrein, aanvang 15 uur. JUBILEA: Vrijdag nj herdenkt de heer Ch. Nieuwenhuizen oen dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst is’ getreden als blokwachter bij de Nederl. Spoorwegen te Voorburg. 116 Juli a.s. herdenkt dc heer B. Rijkers het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als stationsambte- naar bij de Nederl. Spoorwegen. Met een toepasselijk woord heeft de wnd. di recteur van den Gem. Reinigingsdienst namens den burgemeester aan den werk man -J G Schuling de gebruikelijke eer volle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand gesteld. JOH. J. HERZOG 70 JAAR: Maandag a.s. wordt de heer Joh. J Herzog 70 jaar. Hij werd in J874 te Haarlem geboren, waar hij zich voor de typografie hoofdzakelijk bekwaamde bij de firma Joh. Enschede en Zonen. In 1907 tot leeraar benoemd aan de Vakschool voor de Typografie te Utrecht gjng hij in 1912 naar de le Am bachtsschool te ’s-Gravenhage als leeraar in de typografie en het typografisch tee- kenen Tevens was hij leeraar aan de Dordtsche Leidsche en RoUerdamsche vakcursussen Eindex. G^m. H.B.S., afd. Middelb, Meisjesschool. Gesl.N. Bergmans. R S. Bijmolts. E. W. Commijs, M M. Eschbach, H J. Frederiks, T. E. Grondijs, M. v. d. Have. J. W. Herberts, E. M. Hoog, P H. Horneman, E H. C. Jongejan, J. L. E. J. van Kampen, J. G. Kastelein, A. Kom- mers. J. H. A. Kooien. G. M. A. Kwint, E. M. Loomans. M. J. Nieükerke. S. F. Pater, L. Poen, M G. Renkema. M. T. P. Rohnmgh, F. C. Ruig. L. Jde Ruiter, 'J C. A Schoor. W. F. L. Schutte. M L. Stempels. P. van Thiel de Vries. H. Vas Dias. E. van Vliet. J. A de Wilde, M. P. de Wilde, Y. van de Willik. Onderwijzeres voorbereidend onder wijs: Gesl. voor akte A: T M L. C. Mühlbach, A. Abma. S. Wedeven. T. R. MonSma, G. Fèer.stra en K. Koopnians te Leeuwarden. H Zuidhof. E. Wetsteyn en A. de Groot te Amersfoort. R. v. d Kamp te Kampen, Y. Kuipers te Murmerwoude, R. A. Sietsma te Zeist. A Oberman te St. Anna Parochie. M Veenendaal te Utrecht. D Taccoma te Stiens. E. Rienks te Opeinde, F. Veenstra te Huizum. G. de moet worden verstaan, n.l. de I Vrij te Harlingen. Joh. Wierda te O’.de- „w, czllcgc van rljlrzbcmiddclaarz, z‘. beerr.. Jol. Szölta te Barneveld Voor den Gemachtigde voor den Arbeid goed- I Akte B, (hoofdakte) slaaaden de dames gekeurde loon- en salaris-schalen of, in- IG. J. G. Warmpits te Zutphen en G. J. dien zulke schalen niet bestaan, de loo- I Wooldrik te Enschede. nen en salarissen, die op 9 Mei 1940 be- I Eindexamen H. B. S.-B stonden of sindsdien met inachtne-15de H. B. S., I'.'— I11 ming van de bepalingen van den ..loon-1 slaagd: J. B van Broekhuizen, stop” zijn vastgesteld of gewijzigd - - - rPtfOlmq fi cta nif Voorin ct art” waarvan In de practijk blijkt, er veel misver stand te bestaan over ae vraag welke waarde moet worden toegekend aan de woorden „loon, en salarisnogmen” in arti kel’ 1 van het besluit no. 120/1942 van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken tot handhaving van het loon- en salarispeil. Dit artikel verbiedt n.l., behoudens enkele uitzonderingen, elke verandering van de bestaande loon- en salarisnormen alsmede van andere regelmatige uitkeeringen. Tijdens den werkingsduur van.de Veror- 'dening no 217/1940 heeft het collége van Rijksbemiddelaars op grond van richt lijnen dienaangaande door de bevoegde autoriteiten verstrekt, dc term „loon, en saiarisnormen” en „regelmatige «jitkeerin- gen” vrij ruim uitgelegd. Het bedrijfsleven is kennelijk van oordeel, dat deze uitleg- gi g ook thans nog van kracht is. Zoo meent men, dat voor de toekenning van periodieke salaris, en loonsverhoogingen geen toestemming voreischt is. omdat der. I gelijke verhoogingen geen wijziging zou den brengen in de loon- en salaris-n o r- m e n. Het is echter Komen vast te staan, dat een dergelijke ruime bevoegdheid van den individueelen ondernemer tot onaanvaard, bare consequenties leidt Meer dan eens worden loonsverhoogingen gegeven met de motiveering dat er sprake is van een periodieke loonsverandering of van een functie-wijziging. De ervaring leerde evenwel, dat het begrip „periodiciteit” allerminst vaststaat, terwijl „functie-wij- zigingen” dikwijls uit minimale arbeids- verschillen worden afgeleid. Reeds in Juni van het vorig jaar heeft de Gemachtigde voor den Arbeid er de aandacht op gevestigd, dat voor iedere salaris- of loonsverhoogingl zoowel de zgn periodieke, als die. welke voort vloeien uit verhoogde arbeidsprestatie of functiewijziging van de betrokkenen, zijn toestemming dient te worden gevraagd. Van dezen regel mag slechts worden afgeweken, wanneer de loon- of salaris- verhooging door eenig rechtsvoorschrift dèn nog twee zwaargewonden en drie waaronder begrepen een regeling van arbeidsvoorwaarden of. andere alge- meene of bijzondere beschikkingen van het college 'van rijksbemiddelaars of den Gemachtigde voor den Arbeid uitdrukke lijk is voorgeschreven. Hierbij wordt op- I gemerkt, dat een arbeidsovereenkomst I geen „rechtsvoorschrift” is. Loonsverhoo- I gingen, die na Mei 1940 bij arbeidsover-1 eenkomst zijn bedongen, behoeven dus I de toestemming van den Gemachtigde I vóór den Arbeid w I Teneinde nu allen twijfel weg te nemen I en een onjuiste interpretatie van artikel 1 I van bovengenoemd besluit onmogelijk te maken, heeft de Gemachtigde voor den Arbeid gebruik makende van zijn be-1 voegdheid krachtens artikel 4 van be-1 sluit no. 120/1942 thans een beschik- I king uitgevaardigd, waarin hij duidelijk I aangeeft wat onder „loon, en salaris- normen” i door het college van rijksbemiddelaarsk of I boorn. Jol. Szöke te 6 vijanden te weerstaan, dan zou ook alles verloren zijn. Het eenige oorlogsdoel van -w*w-**. eu n^emana worat gesyaaiu, Anglo-Amerikanen en Sovjetrussen is 50.000 Fransche burgers kwamen reeds Duitschland’s absolute vernietiging Met tn £)Uitschland zou heel Europa ten onder gaan. Niet alleen 50.000 Franschen i« Normandië, maar honderdduizenden bar stad is, gaat het leven echter rustig vér- eiland Cotentin, maar heel West- en Oost- J Europa zou een groote puinhoop worden. waarover Stalin de knoet zou zwaaien. Daarom zal de opperste Duitsclje lei-|M. de Koning, 62 j. A P. van Daalen, ding ook genoodzaakt zijn in de toe komst de radicaalste maatregelen te nemen, die noodig zullen zijn om delj Roodhuyzen. man van A. J. van Dijke, overwinning te behalen, maatregelen, 61 j. J. V. vhn Dullemen. man van I. die, dat staat nu reeds vast, ten deele Schrewe, 42 j. *- M Nieuwenhuijs. zullen bestaan uit militaire verrassin- °”oe*h'3 M. J G Sch?apd dochter’, gen van sensationeelen aard. V. 1 was i weck w. J. Steup, man van A. S. slechts het begin. Heken, i.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1