pJo. 18831. het invasiefront aan 1944. De gevechten Woensdag 28 Juni. STADSNIEUWS BINNENLAND u.,.. EERSTE STADS ED. GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN I Het Weermachtbericht ONDERWIJS Rigoureuze controle op allen warenuitvoer naar Duitschland BURGERLIJKE STAND wat worden zal Uitreiking distributiebescheiden BORGTOCHTENWET INGETROKKEN: Bommen op San Marino In het verleden Ligt het heden In ’t na Slagschip aan den grond Grooter gebruik van geheime wapen Gewapende hulp aan Finland Bestraffing van loonovertreders Finsch Weermachtbericht HOUDT UW KINDEREN VAN DE STRAAT In stadsgebied 200 gram brood op aardappelbon 27 COURANT verscheidene andere schillende luchtstations de baan ei de 1 doen ”3 •4 kA IAAGSCHE t De ketefexplosie te Dordrecht. Een De ketel kwam van rechts, schoof over in een huis aan de overzijde. 28 Juni Bilderdijk. REICHSSCHULE VALKENBURG: Is uw jongen flink en begaafd F Zend hem naar de Reich-schiile in Valkenburg. Hij zal er een zoo breede ontwikkeling krijgen, dat hj.i den harden arbeid van den boer leert kennen en de capaciteiten heeft om een landgoed te besturen. Hij zal het hand werk van den arbeider leeren kennen en later in staat zijn een groote fabriek te i besturen. Hij zal kameraadschap leeren kennen en een leider van menschen wor- i den. Tentoonstelling van de Prijsbeheersching in Deventer verwachten. z VOORSTELLING TEN BATE VAN HET NEOERLANDSCHE ROODE KRUIS: Ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis geeft de Haagsche Tooneel. en Declama- tieclub op Donderdag 6 Juli in he- Theater ..Odeon” een herhaling van het Weensche blijspel „Verwikkeling in Grand Hotel", door Robert Neuer onder regie-van Henri van Eysden jr BIJEENKOMST VOOR FAMILIEBEDEN VAN FRONTSTRIJDERS E.A.: 4 Juli a.s. zal in de groote zaal van den Dieren, tuin een bijeenkomst worden gehouden voor familieleden van frontstrijders. N.S.K.K.-mannen. Oostlandboeren en le den der N.S.V.O De bijeenkomst begint om half drie. Afhalen levensmiddelen- en vischkaart: Morgen Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (Lsd.h 8 30—16.30 uur Nieuwl t.m. Postel. Zoowel’ eerste- als tweede stamkaart moeten overgelegd worden. Jhr. Pieter van der Does, 1562 -1599. In 1588 Vice-Adm. Ex peditie naar Spanje met een vloot van 73 schepen en 1000 koppen. Landing op Canari- sehe eilanden met verove ring van Ailegona. De secr.-gen.,^’an Binnenlandsche Zaken heeft de Gem-jente-Borgtochtenwet per 15 Juni j.l. ingetrokken. OPBRENGSTEN P.T.T.: Over de maand April j.l. bedroegen de opbrengsten van de P.T.T.: 10 509.654, dat is 1.021.209 minder dan in April 1943. De staat van beleg in 6 Turksche pro vinciën, waaronder Istanboel. Adrianopel en de Dardanellen, is met 6 maanden verlengd,- VON RIBBENTROP BEZOEKT FINSCHE REGEERING De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, heeft een bezoek gebracht aan de Finsche regeering. Tij dens dit bezoek werden, naar het D.N.B meldt, de voor Dultschland en Finland van belang zijnde kwesties en in het bij zonder de door de Finsche regeering naar voren gebrachte wensch naar gewapende hulp besproken. De Duitsche regeering heeft zich bereid verklaard aan dezen wensch van de Finsche regeering te vol doen. De besprekingen die tusschen Rijksmi nister von Ribbentrop eenerzijds en pre sident Ryti en den Finschen minister van Buitenlandsche Zaken Ramsay anderzijds, plaats hadden werden gedragen door den geest van wapenbroederschap tusschen-de legers en de vriendschap tusschen de beide volken. Volledige overeenstemming der opvattingen van de Rijksregeering en van de Finsche regeering werd op alle punten bereikt Anglo-Amerikaansche bommenwerpers hebben Maandagochtend hoofdstad en gebied der neutrale republiek San Marino (ten Noordoosten van Florence bij de Adriatische Zee) in vier opeenvolgen de golven met bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber bestookt Tot dutver zijn 40 dooden en 60 zwaargewonden geteld. De stad San Marino vertoont zware verwoes tingen De dom en de bibliotheek werden geheel verwoest. Talrijke historische ge bouwen werden vernield woonwijken der burgerbevolking zwaar getroffen In Deventer wordt door den Gemach tigde voor de Prijsbeheersching een ten toonstelling gehouden van luxe-voorwer- pen. die ter prijsvaststelling aan hem wa ren toegezonden. Het doel ervan is fanrr- kanten grossiers winkeliers, ambachts lieden en andere belanghebbenden en be langstellenden een inzicht te geven in het werk van den dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen. Uit het tentoongestelde blijkt, dat de vraagprijs van vele artike len te hoog was, zooda't de Prijsbeheer sching een lageren prijs heeft vastgesteld. Daarbij werd behalve op den kostprijs gelet op de gebruikswaarde afwerking en kwaliteit Voorts blijkt, dat het vooral de beunhazen en de menschen, die spek op hun boterham willen verdienen (een uitdrukking afkomstig van een der amb tenaren van de Prijsbeheersching) zijn, die hun veelal minderwaardige producten veel te hoog geprijsd hadden In de toe komst zullen alleen luxe-artikelen. die gecodeerd en gegrijsd zijn in de winkels vérkocht mogen worden. Den handel zal een zekere tijd gegeven worden om de voorraden uiteraard tegen prijzen, die in overeenstemming zijn met de thans vast gestelde uit te verkoopen. De tentoonstel ling duurt voorloopig 3 maanden. PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (b reg.) /165 elke m.M. m. tot 13 m M (10 règ.) /0 19. Elke m.M. tn. 21 et Halve oplaag halve pr; Red, /0.51 p.m.M Bewijsn. 5 et., fr p.p 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb f0.38 Pers gevr. /0 48. Adv ..Br. bur. v d. bl." 10c. meer - -----waMMsaosanswaawMVMSiwsss^eMw^wwwoMeww r I lie i—wanxa»; fRIJS DEZER COURANT» Voer 's-Gravenhage bij vooruitb, p. 3 m. met Kikeriki", „De Nieuwste Mode" Kol Bijbl.” en „Letterfc. Bijbl." 3.15. I’.w. ƒ5,25, fr. jjfp. met Modebl. ƒ5.25, z. Modebl. /3.9S. Buitenl. »,45. gij postkant, tegen de geld, goedgek. abonr.pr Afz nr, 5 c„ fr. p.p. 10 c. ge ver schillende luchtstations de baan en snel heid waar en geven voortdurend draad- looze berichten over de resultaten van hun waarnemingen. Deze vliegende contröle der V 1 rapporteert dat het Britsche stre. van. zich over inhoud en constructie van dl; volkomen nieuwe wapen in den lucht oorlog een eenigszins duidelijk beeld te vormen, tot dusver volkomen vruchteloos is gebleven. Het geheime wapen valt Noord- Engeland aan Uit Stockholm meldt de C.D.: Volgens den Britschen radio-omroep hebben de Duitschers thans, hun aanvallen met het wapen VI ook tot de graafschappen van Noord-Engeland uitgebreid. Er ontstond schade en er vielen slachtoffers overzicht op de plaats van de ramp, de «traat en boorde zich halverwege (C.N.f -Hof} Met ingang van 1 Juli De vervaardiging en verzending van artikelen en andere goederen buiten de grenzen, die getrokken zijn door de over heidsmaatregelen voor het bedrijfsleven, zijn verboden. Ter controleering van dit verbod zal van 1 Juli 1944 af. alle wa renuitvoer naar Duitschland aap een strenge en rigoureuze contröle worden on derworpen Wie goederen var. welken aard ook per spoor, per expediteurs met vrachtauto's of met schepen naar Duitschland wil ver zenden, moet tevoren het bewijs van een speciale vergunning hebben verkregen. Zonder dit bewijs moeten de Spoorwegen, de expediteurs of de verschepers het aan nemer. van de zendir.g weigeren. Wat ter verkrijging van een dergelijk bewijs moef worden overgelegd en waar men de benoodigde formulieren kan beko men publiceerden wij in onze nummers van 24 en 26 Juni. ROULETTESPELERS VERRAST: Gister middag te omstreeks half 4 heeft de re cherche een inval gedaan in een woning aan de Perziklaan. In de achterkafber van de le étage werd een gezelschap van 13 personen aangetroffen. Men speelde aan de roulette; geld lag er niet op tafel D- bewoonster. de 53-jarige mevr. M. F. E. S. geb. v. d. B. en de 23-jarige reclame- teekenaar J. A. S. zijn aangehouden. Te gen de spelers is proces-verbaal opge maakt Gezien het groot aantal gevallen van hazardspel in den laat^ten tijd zijn, aldus deelde men ons van de :ijde der politie mede drastische maatregelen te 4- on v Interinf meldt: De gevechten in de rfad Cherbourg liepen gisteravond voor het grootste deel ten einde, nadat de zieh nog handhavende Duitsche groepen de laatste patronen hadden verschoten. -De Amerikanen zijn er echter tot dusver nog niet in geslaagd de belangrijkste havendistricten te vermeesteren. De gar nizoenen der havenforten blijven zich handhaven en sluiten alle toegangen ®f- Ook het Noordelijke deel van het arse- naalgebied is nog in Duitsche handen. De commandant van deze versterkte steunpunten meldde gisteravond, dat de troepen, getrouw aan hun eed, tot het uiterste zullen vechten Ook het Duitsche r'-inpunt bij Kaap Levi op het Noorde lijke deel van het schiereiland verdedig de zich met succes tegen herhaalde Ame- rikaansche aanvallen en hield tevens met zijn zware geschut de 'voor Cherbourg liggende Geallieerde oorlogsschepen in bedwang. De marinebatterijen Hamburg en York, die de laatste dagen bijzonder op den i voorgrond zijn getseden. hebben alle frontale aanvallen en aanvallen in den rug afgeslagen Van de slagvloot van den Amerikaanschen admiraal Deyo hebben zij 2 zware en 1 lichten kruiser .ot zin ken gebracht en verscheidene andere 1 zwaar beschadigd. Ten Oosten van de Orne-monding zijn bij het beschieten van scheepsconcentra- ties treffers waargenomen. Uit het gebied van Tilly ging de vijand met massale strijdkrachten tot den aan- val over. Hij drong door tot Granville, waar hij werd afgegrendeld. Gisteren verloren 'de Britten 57 tanks. Ook de zware kanonnen der moderne Britsche slagschepen hebben nu in den verbitterden afweerslag bij Tilly inge grepen. Verscheidene uren lang namen zij de Duitsche stellingen krachtig onder vuur. Ter vermijding van verliezen heeft de Duitsche leiding beslpten haar linies bij Bauray eenige kilometers terug te nemen. De Britten volgden de beweging met sterke pantserstrijdkrachten. waaroij het eenigen tanks gelukte, in de Duit sche linie door te dringen Pantserjagers zijn bezig hen te vernietigen. Vèrdragend geschut aan het Kanaal be schoot vijandelijke schepen, welke een nevelgordijn legden en zich verwijderden. Bij het Kanaaleiland Jersey en voor •Fécamp kwam het tot gevechten tusschen Duitsche patroufllestrijdkrachten en Brit sche artilleriemotorbooten, waarvan er 1 in brand werd geschoten Sedert 2 dagen ligt in de Seinebaai in de nabijheid van de Ornemonding een groot stilliggend slagschip met een dj-ie- beenjgen mast. Het schip moet, aangezien de plaats waar het ligt ondiep is, aan den grond zitten. Het is hoogstwaarschijnlijk dat het schip door mijntreffers zware schade onder water heeft geleden, waar door een vaart terug naar Engeland te gewaagd lijkt. Slagschepen met driebee- nige masten zijh in het bezit van de Ver. 1 Staten en Frankrijk BEVALLEN M J. Kouwenberg geb. Wiltenburg, z. E. Meershoek geb Turksma. d Eindexamen M.M.S. R. K Lyceum voor meisjes. De dames P. A F. van den Akker. M. M G Bemelmans. E. J M Blom E. H; M. Th. Bolwin. M. Th M. Botter, .W. M de ETuyn. J M. Buism<$i, M Th ’E. Cammelbeeck. A. M J. Can- del. A. A. Q. M. Franke. M F M Gee nen, S. A. M van Haastert J. M. van der Heydcn, A M Jansen. R. F M. Kortekaas. F. M Th. Moussault. I. E. M. Mudde. E Th. C. van den Oever. D. Th. M Salters. H M Simons. M C. Th F. Smits, C. M F Spaas. E. C. M van der Stay. W M. Strengers, L. S. F. Valk en I M H. Vriens. 2e Gem. Lyceum. BUdersstraat Ge slaagd diploma Gymnasium BTacoba F. Beernink E. C van der Ende. L. J. Endtz, D den Hertog. J. F. Houwing Eindexamen H.B S, voor meisjes afd BC. M van der Beek. E' Bot. B. Hageman. M E. Kuiken. E. van der Laan, G M van Oyen. C van der Staat M. J. Stoel. Het nieuwe Duitsche geheime wapen V I is in nog grooter intensiteit in gebruik genomen verneemt het D.N.B. in bevoeg de kringen van de Rijkshoofdstad. De in- tensiveering berus-. op de tot dusver ge wonnen ervaringen. Zoo heeft men met name de trefzekerheid van het nieuwe wapen aanzienlijk kunnen verbeteren. Dit laatste is waarschijnlijk toe te schrijven aan de omstandigheid, da; het commando van het geheime wapen V 1 gebruik maakt van de verschillende mogelijkheden, die zijn overgebleven om de baan, die het pro. iectiel aflegt, te verbeteren Daartoe be hoort ook de automatische contröle. die "op een strook papier de baan van de vlie gende bom nauwkeurig registreert, met op. gave van de snelheid en de hoogte. Ook waar en wanneer het projectiel in het doel explodeert, kan van de contróle-inrichting worden afgelèzen. Eenzelfden steun ondervind; het gebruik van het Duit- door de z.g. TMdoen 115300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro N®. 12500 Bijkantoor: Soheveningen, Keizerstraat 31» Filialen: Rijstvijk. Kantoornoekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 115461» Voerburg, Boekh. H. E. G, Ruys, HeerenstrfGt 124, Tel. 775035» N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Qoudsbloemlaan 3, Tol. 330263» Boekhandel J B. van Seters Jr., Theresiastraat 106a. Tel. 772444. In de Verordening van den Rijkscom- missaris betreffende de ordening van den arbeid is aan den Gemachtigde voor 'tien Arbeid de bevoegdheid verleend om aan overtreders der door hem uitge vaardigde beschikkingen een administra- tief-rechtelijke straf op te leggen. Blij kens een in de Staatscourant van 26 dezer verschenen besluit van den secre- taris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft dit beginsel thans een nadere uitwerking gevonden, voor- zoover het de overtreding van loonvoor- schriften betreft. De Gemachtigde zal thans” zelf straf kunnen opleggen zoowel aan hen. die zonder toestemming de loonen hebben verhoogd of lokloonen hebben aangeboden of betaald, als aan hen. die zich niet houden aan de mini- mum- en maximumbepalingen in de gel dende loonregelingen Deze administra- tief-rechtelijke straf zal kunnen bestaan uit een geldboete van ten hoogste vijf en twintig duizend gulden Dit maximum kan echter worden overschreden indien het gaat om ten onrechte betaalde of in gehouden loon- of salarisbedragen dan wel uitkeeringen. Alsdan kan namelijk het maximum worden verhoogd tot het drievoud van bedoelde bedragen Voor de voldoening van geldboeten zal steeds een termijn van ten minste 14 dagen worden gelaten. De Gemachtigde is bevoegd een admi- nistratief-rechteiijke straf op te leggen. Indien hij in gemoede overtuigd is. dat de verdachte aan het in de tenlasteleg ging omschreven feit schuldig is. Hij is bevoegd ook in geval van een schuldig verklaring af te zien van de oplegging van straf en kan bepalen, dat hetgeen ten onrechte is nagelaten op kosten van den schuldig verklaarde, alsnog zal worden verricht. In geval de Gemachtigde de voorkeur geeft aan een strafvervolging boven een administratiefrechtelijke procedure, zendt hij de vereischte stukken, vergezeld van een klacht, door aan den officier van justitie. Naast de gewone justitieele en po>li- tioneele ambtenaren zijn met de opsporing van overtredingen der loonvoorschriften belast de door den Gemachtigde hiertoe aan te wijzen ambtenaren, alsmede de ambtenaren der arbeidsinspectie. De. op sporingsambtenaren kunnen inzage vor deren van alle bescheiden, waarvan zij voor de goede vervulling van hun taak inzage noodig oordeelen. Zij hebben toe gang tot alle plaatsen, voor zoover zij betreding dier plaatsen voor een goede vervulling van hun taak redelijkerwijze noodig oordeelen. Voorwerpen, welke kunnen dienen om de waarheid aan den dag te brengen, kunnen door hen in be slag genomen of gevorderd worden. De administratiefrechtelijke straf wordt opgelegd door den gemachtigde of een daartoe door hem aangewezen ambtenaar. Tusschen de oproeping van een verdachte om ter strafzitting te verschijnen en den dag, waarop de zitting zal plaats heb ber. moet, zoo mogelijk een termijn van ten minste vijf dagen verloopen. De ver dachte of diens gemachtigde ontvangt de stukken óp de ten lastele'gging betrek king hebbende, ter inzage, hij kan rich ter zitting door een gemachtigde vertegenwoordigen, zich door een raads man doen bijstaan en getuigen ter zit ting medebrengen. De bemach'igde kan getuigen en des kundigen oproepen en onder eede hoe ren. Hij geeft na het geding een schrif telijke uitspraak, waarin de gronden zijn vermeld, waarop de uitspraak b^mst De secretaris-generaal van bet departement van Sociale Zaken kan uitspraken vernie tigen of wijzigen, indien hij deze onjuist acht. De indiening van een verzoek tot vernietiging of wijziging schorst echter de tenuitvoerlegging van de straf niet. AFSCHEID j. H. SCHUTT: In de leeraars kamer van de le Gem H B S. 3e v. d Boschstraat vond bij het einde van den cursus het afscheid plaats van den heer j H Schutt wegens het bereiken van den pensioengèrechtigden leeftijd. Sedert 1 September 1917 was de heer Schu:t als léeraar verbonden aan bovengenoemde H. B.S. De directeur. <^r J. F. Kroner, memo, reerde de groote verdiensten van den heer Schutt voor 't onderwijs in het Engelsch en vooral in de Engelsche letterkunde wees op zijn belangrijk werk als secreta ris en docent van de School voor Taal en Letterkunde en dankte hem voor den arbeid dien hij voor de le Gem. H B.S. verricht had Een vertegonwoordiger van de leerlingen voegde zijn woorden van hartelijken dank bij die van den direc teur. Er werden bloemen en boeken aan geboden waarna de beer Sdhutt dankte. JUBILEA Met een toepasselijk woord werd door deh wnd. directeur van den Gem. Reinigingsdienst namens den bur gemeester aan den helper L. van Deenen de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd en aan den voerman G Korving een gratificatie wegens 40’ijarigen diensttijd ter hand gesteld 1 Juli a s. zullen de heeren J A de Groot en P. Ruig, resp. onderhavenmeester van de binnenhavens •en onderhavenmeester van de Visschers- haven bij den Gemeentelijken Dienst van Haven- en Marktwezen. 25 jaar bij ge noemden dienst werkzaam zijn Denman, te wiens nadeele gistermiddag ojnstreek's half 2 bij het postkantoor aan den Stationsweg een rijwiel'Verd gestolen dat even later door een burger weer werd teruggegeven, wordt verzocht zich ten spoedigste te melden Laan Copës van Cattenburgh 37. De Britsche verliezen in Italië Churchill heeft gisteren in het Lager huis verklaard: De totale verliezen van de Britsche legers me; inbegrip van Indische en Uominion-troepen bedragen van dc landing in Italië af tot aan den val van Rome 14.331 gesneuvelden. 47,966 gewon den en 10.825 vermisten, dus in totaal 73 122 manschappen Duitsche garnizoenen verbreken omsingclingsring z Omtrent den groeten afweerslag in het centrale deel van het Oostfront verneemt Interinf dat het Duitsche garnizoen van Orsja er in geslaagd is den sterken bol- Jcwjstischen omsingeüngsring te verbre ken en zich den weg naar he; Westen vrij te maken. Ook het garnizoen van Witebsk baant zich al strjjdende ih geslo ten egelfront een weg naar de eigen linies In het gebied van Bobroeisk en Mogilef nield de zware strijd gisteren den ge- heelen dag met onverminderde hevigheid flan. De Sovjets wonnen hier met zware verliezen terrein, doch konden de hechte Duitsche steunpunten ondanks hevige ge concentreerde aanvallen niet onder den voet loopen. Ten Zuidoosten van Polozk stortten sterke bolsjewistische aanvallen het Duitsche afweervuur bloedig ineen. Sinds 23 Juni werden hier in totaal 107 bolsjewistische tanks vernietigd. Philippe Henriot vermoord De Fransche minister van Voorlichting Philippe Henriot fs in den afgeloopen bacht te Parijs vermoord. Men verneemt, 15 als leden der militie verkleede in- z- ‘Viduen zich toegang tot het ministerie «ebben verschaft, waar zij binnendrongen •n de slaapkamer van Henriot en hem vermoordden, ..D« weinige leden van het personeel. I, J* Ketuige waren vah den aanslag, ver- ‘aarden. dat hedenochtend vóór zessen ,*antal gewapende mannen in eenige voor het gebouw stilhield. Zij nni-r met hun automatische pistolen 2 •joiitie-agenten in bedwang. Drie der In- heki5*1’,> die de indeeling van het huis “ben moeten kennen, begaven zich aJ*at de eerste verdieping en klopten Hn de deur van de slaapkamer, waar h-jj t en zijn vrouw zich ter ruste ar» begeven. Henriot zou zelf den endei van denr hebben geschoven. dor,/"/1 e?n der indringers den minister ®en kogel in het hart doodde. Het Finsche Weermachtbericht van 27 Juni luidt: Op de Karellsche landengte zette de vij and zijn door pantserstrijdkrachten ge leide aanvallen rechtstreeks ten Noorden van Tali voort, waarbij het hem gelukte, op een plek in de Finsche stellingen bin nen te dringen. De penetratieplek werd door tegenmaatregelen begrensd en den vijand werden zware verliezen toege bracht De gevechten duren met onver minderde hevigheid voort. Ten Noorden van Heinjoki zijn de Finsche troepen sinds gisterochtend in verbitterde ge vechten met sterke vijandelijke aanvals» krach’en gewikkeld De poging van den vijand, op deze plek met. tanks op te dringen, werd verijdeld en in een tegen aanval verhinderd. De vijand leed zware verliezen jen verloor o.a. 14 tanks Het bruggenhoofd Aeyraepaere sloeg de aanvallen van vijande'ijke infanterie- en pantserstrijdkraebden af Op de Aunus- iandengte bleef de vijandelijke druk het sterkst in het kustgebied van het Ladoga- meer bij Aunulvenlinna. dht werd prijs gegeven Aan ihet bruggenhoofd van Tuulos vernietigde de Finsche artillerie een praam met munitie Op de landengte van Maase'kae sloegen de Finsche troe pen kleine vijandelijke aanvallen af. De Koivisto-eilanden. die fn hun geïsoleerde positie vlak nabij de kust verscheidene dagen ,ang de vijandelijke aanvallen van de landzijde en uit de lucht hadden pfge- slagen, werden ontruimd. Finsche bombardementsvliegtuigen en Duitsche bommenwerpers ondernamen gisteren bij Tali talrijke aanvallen op vij andelijke concentraties'tanks en troepen, alsmede op verkeersverbindingen De duikbommenwerpers vernietigden 43 tanks. Finsche en Duitsche jachtvlieg tuigen alsmede de luchtafweer schoten 3 verkenningsballons en tezamen 39 vijan delijke vliegtuigen neer waarvan 9 op de Aunus-landengte Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa's vrijheid ter zee tn trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden (Foto's O.H.). Zer ook gij U derhalve in voor de toekomst van Vw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Knegsmarine Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17-45 jjaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle Wesi Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hajen- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. E. Meershoek geb H. de Niet geb Vrolijk, d A. de Wolf geb Switzer, d. C. Vis geb Vermeui z W Looij geb. la Grand, z G. van der Burch geb. Bakkenes d. W. Verkleij g<=t>. ten Broeke. d A C Zuurendonk geb van Mechgelen z J Weisfelt geb. de 'Visser, z A A, J Kruknel geb. Bor- gesius. d. J. P M. Steijn geb Stejn. z. E J. Breur'e geb Geurse d. L. Kwak geb. Jongeling, z F. Noor- danus geb Bout, z E' Kars geb den Hartog, d. OVERLEDEN: P. Muller, weduwe van D. vap der Mark 67 j. M, van Zutphen, man van K. Remmerswaal 79 j. C. S. M. Barends ongehuwde vrouw, 17 j. G Beekhuizen, man van D. Korving, 65 f. P. Doornen weduwe van P. van Dijk 87 j T van der Klooster, Vrouw van E. W. C H. van der Lee. 61 j. G. M. de Vrueh vrouw van G. J. Gout. 40 i. H. P Teurlings. man van M. C. M. Loo» mans, 76 J. A F van Brink, vrouw vgB S. Klerk. 70 j. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. HER, 28 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In Normandië lag het zwaartepunt van de gevechten weer in het gebied ten Zuidoosten van Tilly. Gedurende den ge. heelen dag vielen sterke vijandelijke in fanterie- en pantserformaties, door de zwaarste scheepsartillerie ondersteund, ons front aan. Haar stormlpop stortte ineer. als gevolg van den taaien tegen- stand van onze dappere divisies, die den T vijand door tegenaanvallen op eengie plaatsen het terrein, dat den vorigen dag was verloren gegaan, weer ontrukten. Slechts in een sector kon de vijand na een harden, wisselvalljgen strijd zijn p^netratiegebied eenigermate uitbreiden Hij “feed uiterst zware verliezen aari doodert en gewonden en verloor meer dan 50 tanks. Ten Oosten van de* Orne werd een vijandelijke stoottroep volkomen vernietigd In het gebied van Cherbourg blijyen zich nog altijd talrijke steur,punten van het leger, van de marine en de lucht-- macht dapper en plichtsgetrouw verde digen. Het binnenvaren in de haven van Cherbourg vormt daardoor voor den te genstander nog altijd een belemmering, hoey/el de puinhoope» van de stad in het bezit van den vijand zijn. Ook in het Noordoostelijke en Noordwestelijke deel van het schiereiland Cherbourg handhaven zich nog eigen steunpunten in onwrikbare standvastigheid. In den afgeloopen nacht vielew zware gevechtsvliegtuigen vijandelijke scheeps- concentraties voor de Normandische kust speciaal landingsschip werd in sche geheime wapen door de z.g. g$£orpen'. ontstonden ontplof- „vliegende controle”. Speciale vliegtuigen dwow een ”Ywk der Duitsche luchtmacht nemen op ge ver- awong een vijandelijken torpedojager en w ëen formatie motortorpedobooten, die de haven Cherbourg wilden binnendringen den steven te wenden. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaal beschadigden patrouiliebooten ver scheidene Britsche motortorpedobooten Zwaar vuur van de „V 1” blijft onaf gebroken op het gebied van Londen lig. gen. Aan het Italiaansche frqnt werd ook gisteren w.eer in den sector tusschen de kust en het Trasimeensche Meer verbit terd gevochten. De vijand probeerde op nieuw met sterke infanterie- en pantser formaties, ons front te verbreken. Er ont stonden zware, wisselvallige gevechten, waarin de vijand echter slechts op den uitersten Westelijken' vleugel terrein kon winnen. In de overige sectoren werd hij met zware verliezen aan dooden en gewon, den verdreven. In de zware afweergevechl ten ten Westen van het Trasimeensche Meer hebben de 29e pantsergrenadierdivi- sie onder bevel van luitenant-generaal Fries, de 4e valschermjagerdivisie onder 'bevél' vain kolohel Trettner en de 356e divisie infanterie onder bevel van luite nant-generaal Faulenbach voortreffelijk ondersteund door artillerie sen luchtdoel geschut alle met overmachtige strijd krachten uitgevoerde doorbraakpogingen van den vijand met bijzonder zware ver liezen voor den tegenstander in gevech ten op korten afstand steeds weer afge slagen In den centralen sector van het Oos- telijke front duren de verbitterde ge vechten in het gebied Bobroeisk en Mogilef voort. Na ontruiming van de Steden Orsja en Witebsk heeft de zware afweerslag zich verplaatst naar het ge bied ten Oosten van den midden- en bovenloop van de Beresina. Ten Zuid oosten van Polozk mislukten herhaalde doorbraakpogingen van de bolsjewieken. .Ten Zuidoosten van Pleskau stortten piaatseijjke aanvallen van den vjjand ineen. Formaties slagvliegtui^en ondersteun den de afweergevechten van het leger en vernietigden talrijke vijandelijke tanks, meer dan 100 vrachtauto's en een groot aantal stukken geschut. Cware gevechts vliegtuigen ondernamen overdag een aan val op het station Kalinkowitsji. Ook des nachts werd het bolsjewistische ravitailleeringsverkeer met succes be streden Vooral in de stationsemplace- mentsn van Smolensk ontstonden bran den en ontploffingen. Bij verscheidene vijandelijke aanvallen op stad en haven Kirkenaes schoten jagers en luchtdoel- artillerie gisteravond en in het verloop van den nacht 77 Sovjet-Russische vlieg- tuigen omlaag. In hevige luchtgevechten behaalden de 1ste luitenant Dorr en luitenant Norz al leen elk 12 overwinningen in de lucht. Een sterke formatie Amerikaa.nsche bom. menwerpers ondernam gisterochtend een aanval op het stadsgebied van Boedapest. Strijdkrachten der Duitsche en Hongaar- sche luchtverdediging vernietigden 24 vijandelijke vliegtüigen, Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht afzonderlijke doelen in Zuidoost-Engeland aan Houdt uw jonge kinderen van straat! Dit zeggen wij tot de oudersf die niets beter weten te doen dan hun kinde ren maar de straat op te sturen dikwijls tot laat in den avond omdat zij op deze manier zoo min mogelijk last van hen hebben. Het urenlang op straat dwalen, dikwijls ver van huis moge voor het jonge kind een element van avontuur bevatten, over'het algemeen dient het niet tot veel goeds. Wil men voorkomen, da; kinderen zich te buiten gaan aan baldadigheid en vernielingen dan is het niet alleen nood zakelijk. dat zij op het verkeerde daarvan gewezen worden, maar tevens, dat hun de gelegenheid daartoe zoo min mogelijk ge boden wordt De jeugd wil vrij wezen stoeien en ra votten. zoodat het niet aangaat haar altijd opgesloten te houden tusschen vier muren al is het daar ®og zoo gezellig en behaag lijk. Het is rioodig. dat de ouders voorU durend een oogje in het zeil houden en er voor waken dat het spelen en ravotten binnen de perken van het toelaatbare blijft. Juist in dezen tijd bewijzende gemeen telijke sport, en speelterreinen hun groote nut. Daar wordt namelijK onder deskun dige leiding sport en spel beoefend. De toeloop van kinderen is zeer groot, zoo groot zelfs, dat met ploegen gewerkt moe; worden In 1943 bevonden zich niet min der dan 8400 kinderen dagelijks op de speelterreinen. Al het mogelijke zal dan ook gedaan dienen te worden om de capa. citeit van de sport, en speelterreinen te behouden of zelfi op te voeren, al .ontmoet dit laatste vanzelfsprekend vele bezwaren (personeel materiaal, beschikbare grond e.d.) Nu er ook speelterreinen voor de voedselvoorziening in gebruik zijn geno men zou he-, aanbeveling verdienen, dat ook de overige sportverenigingen haar medewerking verleenen en haar'z g. bij velden beschikbaar stellen voor de jeugd die beslist piet op de straat moet blijven slenteren maar dap pok recht heeL op eenigBvertier elders. Bovendien rust op de ouders de plicht de kinderen vooral wanjieer zij des avond# geen schoolwerk hebben zoo veel mogelijk bezig te houden b.v. door spelletjes door het maken van wandelin gen e.d al zal dit dikwijl» met vele op offeringen gepaard moeten gaan. In ieder geval moet voorkomen worden, dat jonge kinderen tot 's avonds tien, elf uur op straat rondzwalken Tol en met Zaterdag 1 Juli a.s. zal, uitsluitend in het stadsgebied, op de met 27 genummerde aardappeibonnen der stad kaarten 200 gram brood per bon beschikbaar worden gesteld. De met 27 „Land” gemerkte aardappelbonnen van de Landkaarten worden derhalve niet aangewezen, evenmin als de met „Toeslag 27” gemerkte bonnen van de Toeslagkaart.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1