OM CAEN DE SLAG No. 18832. 1944. Donderdag 29 Juni. EERSTE STADS ED. BINNENLAND SPORT INSK STADSNIEUWS AGENDA M |»_Mog jlg GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Getal ilobddï^ p TsjaVisy Het Weermachtbericht bobrqeiskI/f 5; Michael Wittmann Geallieerden KERKNIEUWS 50 Tolotsjï R Bobrt BORfSSO Lts> J«s oernen B Sluzk lusk S|obj osyr\ (444^ KAART VAN PELT VERKLARING -Spoor w. -*•■=» Au toweg y wat worden zal R jetsch' In het verleden Ligt het heden In ’t na i het Zuiden Uitreiking distributiebescheiden Het Finsche front BURGERLIJKE STAND I t ASSURANTIE-TUSSCHENPERSONEN pogen de stad in te overvleugelen te Berlijn De vernielingen in Cherbourg I HAAGSCHE COURANT stamkaart van promptu’*. MX30 U. DE PANTSERKNAKKER VAN INVASIEFRONT der vorige week tot Medweshegorsk. De spits van de Sovjet-Russische gevechts groepen staat nu ongeveer 35 k.m. ten Noorden van het Onega-schiereiland. Samenvattend kan gezegd worden, dat de opmarsch op de Karelische landengte momenteel als vertraagd of opgehouden moet worden beschouwd en dat OP de Aunus-landengte en Noordelijk daarvan de terugtochtsbewegingen der Finnen vol gens plan verder gaan. stuk vol- <0/ 01 >che\A Bilderdijk, f V -«sV y x De A.N.P.-correspondent San Marino protesteert Een protest van de republiek San Ma rino tegen den Anglo-Amerikaanschen ter- reuraanval is aan den gezant van de repu bliek bij den Heiligen Stoel overhandigd. Het protest wijst op het feit dat San Marino een erkend neutrale staat is, welks grenzen tót dusver door alle oorlogvoeren de partijen ten volle werden, geëerbiedigd. Te Bergen op Zoom is de 5-jarige v. Loon met zijn fietsje tegen een met paard bespannen boerenwagen gereden. Hij kreeg een trap van het paard en is aan de gevolgen overleden SCHORSING PROFESSOR DR. K. SCHIL DER De schorsing van nrof. dr. K Schilder, hoogleeraar aan de theologi sche hoogeschool te Kampen, is door de generale synode der Gereformeerde Kerk met een maand, dus 'tot 23 Juli a.s. ver lengd. te JUBILEA: Zaterdag a.s. zal de heer P. J. Smit, hoofdcontroleur bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. De heeren A. Hagenbeek en F. v. Horssen herdenken dien dag het feit, dat zij 25 jaar geleden als chef in dienst traden bij de drogisterij „De Ooievaar”. Ook de heer F. Groen zal dien dag 25 jaar in dienst zijn, n.l. bij het Dieren-Asyl, Nieuwe Haven 73. 1 Juli herdenkt de heer J. den Engelsman den dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij de gemeente ’s-Gra- venhage. De jubilaris is thans werkzaam als schilder bij Gemeentewerken, ZWEMMEN JENNY KAMMERSGAARD VERMIST: De Deensche zwemster Jenny Kammersgaard is bij een trainin^stocht langs de Deen sche Oostkust verdwenen,. Zij was ver trokken zonder begeleidingsboot en had zich niet ingevet. Men vreest, dat zij is verdronken stand gezien. Andere vrachtschepen kre gen treffers esn werden achter een rook gordijn verborgen. Ook gisteren bleef de vijandelijke lan- dingsvloot in verschillende groepen ver deeld. Een bericht zegt, dat even na mid dernacht ongeveer 16 landingsbooten Oostelijk van de Ornemonding aan land trachtten te komen. Door eenige salvi onzer kustbatterijen werden zij terugge slagen. Waarschijnlijk was hier sprake van een poging, het landingshoofd aan den Oostelijken oever van de Orne te steu nen. vooral omdat gisteren de stad Ca- bourg was veroverd. KORFBAL DEETOS 25 JAAR: 11 Juli zal Deetos haar zilveren jubileum herdenken. Duitsche troepen naar Finland Voor gewapende hulp aan Finland staan vrij sterke Duitsche troepencontingenten ter beschikking, naar de militaire corres pondent van het D N.B. Martin Hallens- leben mededeelt. Hij schrijft: Uit ver schillende aanwijzingen blijkt, dat de op perste Duitsche legerleiding reeds vrij sterke contingenten voor het Finsche oor. logstooneel heeft losgemaakt, waarvan de gevechtskracht zich waarschijnlijk reeds spoedig in Karelië zal doen gevoelen.. Het opperbevel zal natuurlijk in Finsche han den blijven. GEVAARLIJKE BORRELS: Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen deden gisteren een inval in een café aan de Torenstraat, waar zij een flesch uit brandspiritus bereide citroenjenever in beslag namen. In de aangrenzende wo ning van den kastelein vond men nog 10 liter van dit giftige vocht. Tegen den caféhouder, den 43-j. H, W. V., is proces verbaal opgemaakt. DOOR VALLENDEN STEEN GETROF FEN De 20-j. mej. E. G uit de Goe- verneurlaan is het slachtoffer van een merkwaardig ongeval geworden. Toen zij gistermiddag op het dak van haar woning een zonnebad nam. raakte er een steen uit een schoorsteen los en viel op haar hoofd, waardoor zij vrij ernstig werd gewond. Zij is opgenomen in het R. K. ziekenhuis in het Westeinde. DRINKWATERLEIDING „DE VLIET. STREEK”: Naar aanleiding van de groote toeneming van het aantal aangeslotenen aan de drinkwaterleiding „De Vlietstreek” is het te Voorburg en Rijswijk verboden een slang te gebruiken voor tuinbe- sproeiïng. Men dient zoo zuinig mogelijk met water om te gaan daar anders tot afsluiting wordt overgegaan. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Knegsmanne Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Manneannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Haf en- en Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt Arsenaal overweldigd De oorlogscorrespondent van het D.N.B. Alex Schmalfuss. meldt dd. 28 Juni: In een harden strijd van man tegen man is de vijand het arsenaal van Cherbourg binnengedrongen Nog steeds handhaven zich in de stad én in het havengebied eenige Duitsche nesten van verzet, die den vijand nog bloedige verliezen veroorzaken. De prestaties die de Duitsche soldaten in deze tot een puinhoop geworden stad vol brengen zijn boven allen lof verheven. De op het schiereiland Jobourg, de N.W punt van hef schiereiland Cotentin inge sloten Duitsche gevechtsgroep, heeft tot dusver alle vijandelijke aanvallen afgesla gen en den aanvaller steeds weer verliezen toegebracht. Ontschepingen onder vuur In de Seinebaai ligt nog een zeer sterke vijandelijke vloot. Meer dan '90 schepen oorlogsschepen, vrachtschepen en lan dingsvaartuigen zijn voor den mond van de Orne gezien. Kustbatterijen na men de ontschepingen vrijwel voortdu rend onder stoorvuur. In de Seinebaai PRIJS OER ADVERTu 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg.) ƒ0.19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. 0.51 p.m.M Bewijsn. 5 ct.. fr. p p 10 et KI. Adv. (in halve opl.) 0 57. Dienstaanb. 7 0.38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv ..Br. bur. v d. bl." 10c. meer. Dewey Republikeinse): candidaat Thomas Dewey, de gouverneur van New York, is tot Republikeinsch can-, didaat voor het Amerikaansche pre sidentschap geko zen. Hij kreeg alle stemmen met uit zondering van één. welke uitgebracht werd op generaal Mac Arthur. Dewey heeft zijn candidatuur aan vaard. In een rede verklaarde hij o.a.. dat deze verkiezing hem als vrij man ten deel is geval len. aangezien hij niemand beloften of toezeggingen heeft gedaan Hij zal dat ook alleen tegenover het Ame rikaansche volk doen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P w. 1 0.26, fr. p p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. 9,45. Bij pqstkant. tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c.. fr. p.p. 10 c. Afhalen Levensmiddelen- en Visch- kaartMorgen Groot Hertogirmelaan en Alidastraat (Lsd.) 8.3016,30 uur Postem t.m Ruiterl. Zoowel eerste- als tweede moeten overgelegd worden. In een overzicht van het Finsche front meldt S.P.T. uit Berlijn, dat het leger van Goworow bij het binnenrukken van de Karelische landengte door de diep geéchellonneerde verdedigingsstellingen heenbrak en zijn opmarsch in 2 groepen vervolgde De linkercolonne, welke Wi- borg veroverde, staat thans in een breed front op ongeveer 30 km afstand ten Noordwesten van Wiborg met de kenne lijke bedoeling om in het gebied tusschen de kust en de spoorlijn van Wiborg naar Helsinki, de Finsche hoofdstad, op te ruk. ken. De laatste dagen zijn de aanvallen hier op hardnekkigen tegenstand gestuit. De eilanden Koivisto en Turinacari, die bij het begin in Finsche handen waren en een ernstige bedreiging in de vijandelij ke flank vormden, werden na harde ge vechten door Sovjetmariniers bezet. De rechtercolonne beweegt zich Westelijk van de Vuokse en voor een gedeelte op den straatweg, die van Leningrad langs den Westkant van het Ladogameer naar het Noorden leidt. Nadere bijzonderheden betreffende deze gevechtsgroep, die wel tot taak zal hebben om den hoofdaanval op Helsinki in de rechterflank te dekken, zijn practisch niet bekend. In het gebied ten Noorden van het La- doga-meer tot aan de Witte Zee staan de Sovjet-Russische divisies onder bevel van generaal Meretsjkow. Zij hebben tusschen het Ladoga- en het Onega-meer de Swir overschreden, jen Oosten van de stad Swir een vrij ‘groot bruggenhoofd ge vormd en bij hun opmarsch langs den Moermansk-spoorweg de stad Petrosa- wodsk bezet. Van Sier uit poogden zij, jen tegenstand. Oostelijk van den mid- zoowel langs den Oostelijken oever van - het Ladoga-meer als langs de spoorbaan van Petrosawodsk naar het Westen op te rukken. Op dit front leveren de Finnen hardnekkigen tegenstand. De Sovjets kon den evenwel naharde gevechten Olonez veroveren en hun troepen verder in Noordwestelijke richting verplaatsen. Af gaande op het feit dat volgens berichten van de Sovjets sterke afdeelingen tanks Rabaly bereikt hebben en tevens troepen over het Ladoga-meer gezonden zouden zijn, mag men aannemen, dat dit corps de opdracht heeft om. het Ladoga-meer in het Noorden als het ware omvattend de Finsche flank te bestoken. Ten Noorden van het Onega-meer kwam Convooi bij Marianen aangevallen Japansche vliegtuigen hebben gisteren voor de Marianen een vijandelijk con- vooi aangevallen en 3 transportschepen in brand gebombardeerd. Een andere formatie viel op 29 Juni vijandelijke oorlogsschepen aan. Ofschoon eenige treffers werden waargenomen, zijn nog geen nadere bijzonderheden bekend. BEVALLEN: C. van Ra ver stijn geb. Verhoek, z. M. Heilbron geb. Brus- see, z. M. M. W. van Tol geb. van Ber. genhenegouwen, d. D. M. Raspe geb. Out, z. H. J. Warmenhoven geb. Ei sen, d. J. C. Spa geb. Heijmans, d. M, P. de Bruin geb. de Bruin, d. H. R. Knijnenburg geb. Meerman, d. M. P. Teeuwisse geb. Stapel, z. P. Kaffa géb. van Nelfen, z. C. W. Schneider geb. van Amsterdam, d. T. Cusell geb. N. j. van der Kleij geb, van der Vliet," delijke pantserwagens aan -de spits der d. E. W. Kruijswijk geb. van Wijk. d. H. L. H. van den Bogaert geb. We- verbergh, d. S. A. J. M. van Dam geb. Nieuwenhuis, z. E. Z. Deëtman geb. Tonkens z. J. H. van der Heiden geb. Lukas, d. D. van der Zwan geb. Fi- gee, d. E. C. A._ van Meel geb. Mulder, z. M. van den Barselaar geb. Zaayer, z. 'OVERLEDEN: A. T. Tillema, man van M Seekles. 40 j A C. H. M. Folkerts, ongehuwde vrouw. 74 j. B. P. van der Zalm man van C. de Boer. 79 j. A. G. Faber, zoon, 17 j G. M. Stoetman, vrouw van W. F Kip, 66 j J A. Duiindam, vrouw van H. J. Badoux, 65 j. H, J. Mondt, man van J. A. C Kist, 70 j.C. E. C H Timmerman, weduwe van A. C. A. van Vuuren. 87 j. A J. Bechtold, man van C. B van Icrsel, 61 j. C. L M Wilmot, weduwnaar van W 3. Mertens. 66 j. A T. Edelbroek, weduwnaar van J. C. T. Lansmans. 84 j. M J. van der Werf. vrouw -van C. van „De Poppenkast” Hotf. 32 j. I Duitsche pantsercommandanten staat, werd door den Führer voor deze nieuwe reeks van wapenfeiten met de zwaarden bij het eikenloof onderscheiden. S.S, Oorlogsverslaggever W Vergragt. HET De Führer heeft het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend aan SS-Ober- sturmführer Michael Wittmann, Kom. panieführer eener zware pantser- compagnie in de S.S.-pantserdivisie Hitlerjugend. S.S.P.K. Vandaag ligt er bij de man nen onzer SS-divisie slechts één naam op aller lippen, die van SS-Obersturmführer Michael Wittmann, drager van het eiken loof behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis, En ook bij de andere Duitsche divisies, welke zich aan de Ka- naalkust* verbitterd weren tegen den Anglo-Amerikaanschen invasievloed, we ten officieren zoowel als manschappen U geestdriftig te vertellen van den pantser, knakker, die door zijn jongste wapenfei ten wel een der indrukwekkendste blijken van heldenmoed en soldatengeest gaf, welke de geschiedenis van dezen oorlog kent. Obersturmführer Wittmann is com- pagniechef in een afdeel ing Tijger pantser wagens, welke de speciale opdracht had, de operaties der Anglo-Amerikaansche tankeenheden in dezen sector te doorkrui sen. In den vroegen morgen van ddh 13den Juni lag hij met zijn zware Tijgercom- pagnie op korten afstand van een straat weg. goed verscholen in het boschrijke terrein. Luchtverkenning had in dezen sector reeds eenige malen vijandelijke pantserconcentraties vastgesteld en alles wees erop, dat de tegenstander zou trach ten door te breken, teneinde een diepe bres in het Duitsche afweerfront te slaan. Na urenlang wachten in het ©ogenschijn lijk door elk levend wezen verlaten ter rein, nam een lid van Wittmann’s beman ning plotseling waar hoe langs den straat weg verscheidene pantserwagens de plek naderden, waar de Tijgers op den loer lagen. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Wat men van Duitsche zijde reeds had verwacht werd bewaarheid: Het waren vijandelijke pantserstrijdkrachten ter stérkte van een regiment, begeleid door een bataljon gemotoriseerde infanterie, De eigenaardige vormen der aanrollende gevaarten, naar later bleek van de types Sherman en Churchill, sloten eiken twij fel buiten Ondanks de. begrijpelijke op winding der Duitsche pantSermannen gaf Wittmann den onder zijn bevelen staan- den commandanten ’t draadloos bevel, de stelling onder elke omstandigheid te hou den. Zelf1 liet hij de eerste vijanden tofi op ongeveer 150 tot 200 meter naderen. Toen een kort bevel, twee schoten, twee steekvlammen, twee tegenstanders buiten gevecht gesteld. Het was alles in een on deelbaar oogenblik gebeurd, maar reeds het volgende oogenblik knalde het meter- lange kanon van Wittmann’s Tijger op nieuw en wederom werd een tank uit het vijandelijk front weggeschoten. Ditmaal ongeveer uit het midden der colonne. De kennelijk in de gelederen van den tegen stander ontstane verwarring uitbuitend, daverde Wittmann’s pantserwagen ver volgens uit zijn dekking den straat weg op. om den vijand pardoes tege moet te rijden. Zelden werd zulk een on gecompliceerde pantserslag gevoerd als in de volgende minuten. Voortdurend knalde en bliksemde het uit 4en schen 60-tonner. Telkens weer bleef een der tegenstanders met stukge schoten rupsbanden, vernielden geschuts toren of geëxplodeerden benzinetank lig gen. Daartusschendoor ratelden en ha merden nog de Duitsche machinegeweren, die de Engelsche pantsergrenadiers op hun lichte voertuigen uiteenjoegen en hun groote verliezen berokkenden, doch Ober sturmführer Wittmann, de 28-jarige pant. sercommandant. die verleden jaar aan het Oostfront in enkele maanden niet minder dan 117 gepantserde Sovjet-vechtwagens buiten gevecht had weten te stellen, wist ook thans van geen ophouden. Voort da verde de Tijger langs den verkeersweg tot een diepte van ongeveer 15 kilometer to het, tijdens de laatste dagen door den vijand ten koste van zware verliezen be zette, gebied. Toen hem na dezen zege tocht vrouwe Fortuna verliet, toen een blijkbaar inderhaast gealarmeerd pantserafweergeschut een fatalen treffer op één van Wittmann’s rupsket tingen wist te plaatsen, had de eiken- loofdrager met zijn trouwe vierkoppige bemanning 21 Britsch-Amerikaansche pantserwagens onschadelijk gemaakt, nog afgezien van de hooge bloedige verliezen voor de opmarcheerende pantsergrena- diercolonne. De toestand scheen thans, na de aan vankelijke aaneenschakeling van zulke overweldigende successen, vrijwel hope loos, doch een man als Wittmann geeft geen krimp. Dat wetep zijn mannen u te vertellen. Fluks waren machinegeweren uit het stalen gevaarte gedemonteerd, M.P.’s en handgranaten ter hand geno men, teneinde te voet den terugtocht naar de Duitsche linies te wagen. „Mijn Tijger heb ik maar niet in de lucht laten vlie gen”, zei Wittmann later, toen hfj zich na een geslaagde doorbraak door het vij andelijke gebied vermoeid en volkomen uitgeput bij den divisie-generaal terug meldde. „Dien halen we ons nog wel eens terug”. SS-Obersturmführer Wittmann, die met Segaar, z. W. Bal’geb. TeroL d. A. een aantal van 138 stukgeschoten vijan- Ook thans weer strijden N ederlanders voor Europa's vrijheid ter zee, in trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. VRIJDAG 30 JUNI Zsiss-Planetarium „Haagsche Courant". Voordracht over „Een reis naar de zon“ 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. „Leer om .leer”. 19 u. Diligentia. „Suor Beatrice” 19 u. Zaal Buiten hof 31. Kamermuziekavond door het Zepparoni-kwartet. 19.30 n Corso. „Betje regeert” 19.30 u. Circus Man- dera (y. Boecopstr.) 19.30 u. Boerderij (Voorschoten). „Im- den. en bovenloop van de Beresina, als mede ten Zuiden van Polozk duren de zware gevechten met de opdringende bolsjewieken voort. Ten Zuidoosten van Polozk zijn nieuwe vijandelijke aanvallen met verliezen voor de bolsjewieken mis lukt. Bij de gevechten ten Zuidoosten van Pleskau he^ft zich de Oost-Pruisisché 121ste divisie infanterie ónder bevel van kolonel Löhr voortreffelijk geweerd. Formaties slagvliegers mengden zich doeltreffend in de gevechten te land en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Een formatie lichte Duitsche en Finsehe zeestrijdkrach- ten beschoot in de Finsche Golf Sovjet- Russische batterijstellingen op het eiland Narwi en bracht een vijandelijk bewa- kingsvaaftuig tot zinken. Een formatie Amerikaansche bommen werpers deed gisteren een aanval op het stadsgebied van Boekarest. Duitsche en Roemeensche jagers haalden 12 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 10 viermoto rige bommenwerpers omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen gisterochtend een ter- reufaanval op de stad Saarbrücken. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtui gen bommen op het Rijnlandsch-West- faalsche gebied en op het gebied van Saarbrücken, DE SOCIALE POSITIE VAN LEIDSTER IN DEN A.D.M.: Het grootste gedeelte van de meisjes, van den Arbeidsdienst voor Meisjes, bestaat uit vrijwilligers; De verplichting bestaat tot dusverre nog slechts voor enkele categorieën. De A.D.M heeft zich gaandeweg ontwikkeld en tegelijk met dien groei heeft ook het beroep van leidster in deze organisatie aan belangrijkheid gewonnen De secre- taris-generaal van Algemeene Zaken heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de voorloopig vastgestelde bezoldiging van 22 Juni 1942 is herzien. De thans vast gestelde bezoldiging houdt ean aanmèr- kelijke verbetering in van de salarieering der leidsters, wier rangen tegelijkertijd met enkele nieuwe zijn aangevuld. Het lager kader'bij den A.D.M. wordt thans gevormd door stafkernleidster en adspi- rant-hopvrouw. het midden-kader door de onderhopvrouw en hopvrouw. het hoo- ger-kader door de arbeidsleidster. hoofd- arbeidsleidster en stafleidster en het opper-kader door de hoofdleidster. Nieuw zijn de rangen van stafkernleidster, onderhopvrouw en hoofdarbeidsleidster In de bezoldiging zijn tweejaarlijksche salarisverhoogingen opgenomen, tot een maximum van 10 jaar. Tevens is een rege ling getroffen voor het toekennen van vergoedingen voor huisvesting, voeding en' kleeding en het verleenen van genees kundige hulp. TELEFOONW1JZIGING N.V.D.: Het hoofdkantoor van den Ned. Volksdienst te Nijmegen, Gerard Noodtsttaat 17, is per heden telefonisch uitsluitend te be reiken onder nummer 20545 (4 netlijnen). Alle thans geldende nummers zijn ver vallen DE ONTPLOFFING TE DORDRECHT: Onder het puin van de door de ketel- ontploffing verwoeste huizen te Dor drecht is Dinsdagavond nog het lijk ge vonden van mevr J. C. Mackay. BRANDENDE KWESTIES: In rfe serie Brandende Kwesties zal Max Blokzijl op vandaag over Hilversum I van 18.45 uur spreken o\-er ..Ra. ra, wie zijn het?" Joos de Moor, overleden-op 10-2-1618. Vice-Admiraal. Blokkade Duinkerken 1588. Spaansche galeien 1603. (Foto’s O.H.) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië heeft de vijand zijn sterke aanvallen tot bijna 25 k.m. breedte uitgebreid. Bijzonder verbitterd waren de gevechten in het gebied ten Zuidwesten van Caen, waar de vijand in het onoverzichtelijke terrein vol struik gewas een smalle penetratie kon berei ken. De in de avonduren ondernomen tegenaanval van Duitsche gepantserde gevechtsgroepen drong de vijandelijke aanvalsspitsen op een uiterst nauw ter rein samen. De vijand leed uiterst zware verliezen aan menschen en materiaal. Alleen een pantserafdeeling1 vernietig de daarbij 53 vijandelijke tanks. In dezen sector hebben zich bij de gevech ten der laatste dagen de 12de SS pant serdivisie (Hitlerjugend) onder bevel van Standartenführer en kolonel der Waffen SS, Meyer, in het bijzonder de gevechtsgroepen van den SS Stunn- bannführer Ólb Oetter, bijzonder onder scheiden. Ten Oosten van de Orne zijn herhaalde door sterke artillerie ondersteunde aan vallen van den vijand bloedig ineenge stort. In het gebied van Cherbourg blij ven zich verscheidene van onze steun punten tegen de vijandelijke overmacht handhaven. De haven is verwoest, de in- gagg nog altijd versperd. Een aanval van vijandelijke torpedo jagers op de Kanaaleilanden, werd door Duitsche beveiligingsstrijdkrachten afge slagen. Een van onze patrouillebooten maakte daarbij het bedienend personeel van het geschut van een torpedojager on schadelijk en plaatste .van vlak nabij tal rijke artillerievoltreffers óp het vaartuig De vijandelijke torpedojager geraakte in brand en werd na een zware ontploffing in zinkenden toestand achtergelaten. Twee eigen vaartuigen gingen tijdens het harde zeegevecht verloren. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden 41 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Londen ligt nu sinds 2 weken onder het onophoudelijke vuur van de V. 1. In Italië ontstonden gisteren bijzopder verbitterde gevechten in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van Siena, waar de vijand geringe vorderingen kon ma ken. Vlak ten Westen van het Trasimeen. sche meer behaalden onze divisies we derom een voll'edig afweersucces. Her haalde. met geconcentreerde infanterie- en pantserstrijdkrachten ondernomen doorbraakpogingen werden hier in ge vechten op korten afstand uiteenge slagen, waarbij een aantal vijandelijke tanks werd stukgeschoten. Een plaatse lijke penetratie werd afgegrendeld. Mij de zware afweer gevechten in dezen sec tor hebben zich de 1ste valsehermiagers- divisie onder luitenant-generaal Heidrich en de 334ste divisie infanterie onder ge neraal-majoor Böhlke door bijzondere dapperheid en standvastigheid onder scheiden. In den cerrtralen sector ven het Oos telijke front hebben de bolsjewieken in het verloop van den verbitterden afweer- slag op eenige plaatsen verder terrein gewonnen. De garnizoenen van Bobroeisk en Mogile’f boden den met overmachtige strijdkrachten aanstormenden vijand fel- Reeds eenige malen is in de pers de aandacht van de bovenstaande categorie personen gevestigd op de aanmelding bij de bedrijfsgroep „makelaars in assu rantiën. assurantiebezorgers en assuran- tie-agenteh’’. die ingevolge het le sanee- ringsbesluit van den secretaris-generaal voor Bijzondere Economische Zaken ver- eischt was, om in de toekomst bij ver- zekeringsposten te mogen bemiddelen en daarvoor provisie te ontvangen. Daarbij is er op gewezen, dat zij, die den laatsten toegestanen aanmeldingster mijn tot 1 Mei j.l. verzuimden, van 1 Juli af (op welken datum het aange haalde besluit in volle werking zou tre- den) door eigen schold uitgeschakeld zouden zijn. Genoemde secretaris-generaal heeft thans een beschikking uitgevaardigd, waarbij nog eenige ontheffingen van het verbod voor bemiddeling en provisie- ontvangen verleend worden, met het doel, bij de invoering van het t>esluit in den geregelden gang van zaken zoo weinig mogelijk storing te brengen De voor naamste zijn a. Eene ontheffing voor de navolgende verzekeringsbrancheslevens-, paarden-, rundvee-, kleinvee-, pluimvee-, oogst-, ha gel-, boschbrand-, pachtwet-risico, glas-, ziektekosten en- ziekenhuiskostenverzeke ring. alsmede de stormverzekering, waar bij geen andere gebouwen dan tuinbouw warenhuizen gedekt zijn en de transport- verzekeringsovereenkomsten, afgesloten op de gewijzigde voorwaarden van verze kering, vastgcsteld door het Nederland- sche Binnenvaartbureau en de Nederland- sche organisatie vopr heb beroepsgoede- renvervoer langs dén weg op 9 April 1!M2, die tot stand komen hetzij door het plakken van zegels op het vervoerdocu- ment, hetzij, indien de ruimte voor het plakken van deze zegels op het vervoer- document niet voldoende is, door het be zigen van een zgn. polis-nota. Dit bebeekent dus, dat het een ieder vooralsnog vrij zal staan zich daarmede bezig te houden. Voor levensverzekerin gen is evenwel een afzonderlijke regeling in bewerking, zoodat na eenigen tijd een bekendmaking te verwachten is, wie tot deze branche toegelaten zijn en worden. b. Voor de boven niet genoemde ver zekeringsbranches mag iedereen tot 1 Jan. 1945 nog provisie ontvangen over be staande posten, mits daarover reeds een maal provisie betaalbaar is geweest in den tijd toen dit nog geoorloofd was. Voor het overhaast overdragen portefeuilles bestaat voor niet-aamgemel- den dus geen aanleiding. Eventueele vragen over het bovenstaan, de kunnen gericht worden aan het secre tariaat van de Bedrijfsgroep „Makelaars in assurantiën, assurantiebezorgers en assurantie-agenten”, v. d. Veldestraat 12. Amsterdam, Tel. 26147. meldt: Nog vóór de strijd om Cherbourg ten einde was, hebben strijdkrachten van het Geallieerde invasieleger in Normandië een grootschen aanval geopend in den sector CaumöntTillyCaen in het Zui den van het front, welke zich tot een he. vigen slag heeft ontwikkeld, welken men den slag om Caen zou kunnen noemen Het zijn de eerste landoperaties in het bruggenhoofd op grootere schaal. De in dezen sector opereerende Engel- schen en Canadeezen van Montgomery's 2de leger trachten van het voor enkele dagen veroverde Tilly uit in Zuidooste lijke richting op te rukkefl naar den weg. die het 10 km. ten Züiden van Tilly ge legen Villers-Bocage met Caen verbindt. Zij zijn’bij Fontenay den weg gepasseerd. werd een wachtscilip in zinkenden toe- die van Caumont over Juvigny naar Caen leidt, doch sedert dien op sterk toenemen, den Duitschen tegenstand gestuit. Een van Tilly naar het Zuidwesten oprukkende colonne is bij het circa 5 km. van deze stad gelegen Hotot door de Duitschers tegengehouden. De BritschCanadeesche strijdkrachten, welker aanvallen van een buitengewone hevigheid zijn, konden de in de Duitsche linies geslagen bres slechts op één plaats vergrooten, terwijl zij op andere punten iets van het gewonnen terrein moesten prijsgeven. Er heeft zich hier een om vangrijke slag van groote hevigheid ont wikkeld. waarin aan beide zijden op groote schaal artillerie en tanks in den strijd worden geworpen. De opzet van de Geallieerden schijnt te zijn, Caen in het Zuiden te overvleugelen en de verbin ding tot stand te brengen met de troepen in het bruggenhoofd op den Oostelijken oever van de Orne, waardoor de stad in gesloten zou zijn. Dit plan schijnt de Duit sche legerleiding met alle middelen te wil len verhinderen en dit verklaart dan ook het verbitterde karakter van de gevech ten. Aan Duitsche zijde wordt hieraan deelgenomen door de SS pantserdivisie Hitler-jugend, een nieuw opgestelde for matie, die in Normandië haar vuurdoop ontvangt. Aan den mond van de Orne zijn in de afgeloopen dagen sterke strijdkrachten aan land gezet, dié in het gebied van Caen in den strijd worden geworpen. Naast deze landingen, die in direct tac tisch verband met de aan den gang zijnde gevechten staan, verwachten Duitsche mi- litaise kringen nog steeds nieuwe landin gen op groote schaal elders aar. de kust. Van welingelichte Duitsche marinezijde verneemt Interinf de volgende bijzonder heden over de vernielingen aan de haven, en vestinginstallaties van Cherbourg De vernielingen, die zorgvuldig voorbe reid waren, waren 27 Juni vrijwel vol tooid. De bijtja 1000 m. lange kade, die de groote en de kleine reede van Cher bourg scheidde, en die talrijken schepen gelegenheid bood tot meren en die tevens ,de kléine reede naar de zeezijde bescherm, de, is door mijnontploffingen op 9 plaat- sen zoo zwaar verwoest dat zij bijna over haar geheel elengte naar buiten werd ge worpen. Nabij deze kade is het grootste droogdok van Cherbourg vernield. Het arsenaal van de oorlogshaven, dat aansloot bij het droogdok en bijna even groot was als de stad Cherbourg, heeft 3 groote ha venbekkens. De toegang tot de voorste haven is door een blokkeeringsschip ver sperd; de sluizen naar de 2 andere havens, de bruggen en spoorverbindingen zijn op geblazen evenals 7 vrij groote docks. Door de vernieling der sluizen loopen de ha— venbekkens bij eb droog. Alle overige werfinstallaties. kranen, transportmate riaal en dergelijke zijn volkomen vernield. Het zeestation en de handelshaven. welke laatste alleen door sluizen bevaarbaar was gemaakt zijn eveneens versperd, kaden en het Sovjet-Russische offensief in den loop de toegangswegen naar het zeestation zijn opgeblazen. Door explosies heeft men eveneens de mogelijkheid opgeheven om met schepen in de handelshaven aan te leggen. Het als een vinger naar het Noor, den wijzende complex van het zeestation met een spoorweginstaüatie over 8 rails, is met wagonladingen springstoffen tot onherkenbaarheid toe verwoest. Ook de toegang naar de kade aan de Westzijde en de kade France zijn versperd.. Interinf meldt: De havencommandant van Cherbourg kapitein-ter-zee Witt -die ook in het Weermachtbericht genoemd is, heeft zijn stelling verplaatst en blijft zich heldhaftig verdedigen tegen alle aanvals- pogingen van den vijand. In samenwer king met de onverstoorbaar vechtende kustbatterijen der marine, vooral de York verhindert hij daardoor nog steeds, dat de vijand de haven van Cherbourg bin nenloopt. Telefoon 1163M (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 8537 Giro No. 12500 Bijkantoer: Scheveningen, Keizerstraat 319 -Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 773035; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters jr.. Theresiastraat 103a. Tel. 7724*4. A 11 ""W

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1