DE TANKSLAG OM CAEN No. 18833. 1944. aan Vrijdag 30 Juni. De afweerstrijd het Oostfront Het Weermachtbericht BINNENLAND EERSTE STADS ED. Distributienieuws FINANCIEEL Terreuraanvallen door Anglo- STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN Een Nationale Cultuurwede ONDERWIJS JAARVERSLAG NEDERLANDSCHE BANK VERDUISTEREN Van 22 tot 5.30 uur Maan; 6 Juli V. M, Grenzen der kustvisscherij De toekomstige structuur van den Europeeschen landbouW Uitreiking distributiebescheiden Beperking reizigers- verkeer Spoorwegen GOED VOORGAAN DOET GOED VOEGEN! Duitsche tegenaanval In het verleden --- Ligt het heden In ft nu wat worden zal Amerikaansche vliegers Rede van Mussert Voor Duitschers ter kennisneming President waarschuwt tegen zwevende koopkracht en sluikhandel 7 1 I COURANT HAAGSCH 4 I - 1J - strand de stamkaart I I de en karakter veran- van van elkan der zijn en ophouden -.egen elkaar te vech. Het bureau van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland deelt mede: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris 100/41 worden de gren. zen der kustvisscherij van IJmuiden en Scheveningen als volgt vastgesteld: 1) binnenste grens twee zeemijlen, bui tenste grens vijf zeemijlen van de kust af (laagwaterlijn). 2) Noordelijke en Zuidelijke grenzen als tot dusver; IJmuiden van dwars voor Pet ten tot dwars voor Wijk aan Zee; Sche veningen van dwars voor Zandvoort tot dwars voor Kijkduin. voor Sudeten- lers uit aanmelding bestaat ter ver_ de Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vnjhetd ter zee. in trouwe verbondenheid met hun Duii sche kameraden (Foto’s O.H.h SPORT VAN DE HITLER-JUGEND: Mor gen en Zondag wordt in verschillende plaatsen van ons land de Reichssport- wettkampf van de Hitler-Jugend in Neder land gehouden ZWEMMEN JENNY KAMMERSGAARD TERECHT: De Deensche zwemster Jenny Kammers- gaard, die bij een training in de Oeresund vermist geraakte, is door een Duibche patrouille gevonden. Afhalen levensmiddelen- en vischkaart: Morgen Groot Hertoginnelaan en Alida- straat (LsdJ: 8.30—12.30 uur Ruiterm. t.m. Schoenma Zoowel eerste als tweede moeten overgelegd worden. van den Neder- C3—8»,U11 J. LI LISgaaBgMIWMWWMWmMMBMMMeMBM. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij voorultb. p. 3 m. met Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’1 ’„Kol Bijbl.’* en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. 5.25, fr. p p. met Modetol. 4.26, z. Modebl. 3.55. Buitenl. 5.55. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. DIVIDENDEN: NV. Ned Springstoffen fabrieken. 2 pCt' (v J. 2J pCt.) -7—»-"j dc bij de Ortsgrup- JUBILEA Morgen herdenken de heeren N. v Rossum en J. Kastelijn het feit, dat zij 25 jaar geleden bij de Gemeente- Apotheek in- dienst zijn getreden. Morgen iferdenkt de heer H. van Oti- chem. schoolknecht Zaanstraat 17, den dag waarop hij voor 25 jaar in ge meentedienst trai. 15 Juli .zal de heer A. Nijgh den da herdenken, waarop hij. 50 jaar geleden, in dienst trad bij Gebr Rikkers N.V te Amsterdam. In Oct. 1943 herdacht de heer Nijgh zijn 25-jarig di recteurschap over het filiaal van Gebr Rikkers N.V te ’s-Gravenhage, welke functie ook thans nog door den jubilaris Ex. Ned. Ver. tot opl. van Gezins hulpen R.K. Huishoudschool. Gesl.Dini Mijnders, Geertje Abrahamy, Helena Bergman. Catharina J. Blom, Johanna E. Dudink. Margaretha J. J. Heuschen, Jo hanna C Mondé, Adina Naafs. Maria G. Princen, Wietske Ouwerkerk. Trijntje M. W Ouwerkerk, Margrieta Reedijk. Chris tina Schmidt, Edina H. Stuyt. Lena M Ve.dhoven, Paula Veugelers. Maria J.- v. d. Vorstenbosch, Emma Landman. DR. H A. NABER OVERLEDEN Tn den ?.u.tevr2°TI„ïa,'_76.^a«- is de w?8"en na tuurkundige dr H. A. Naber ta Utrecht overleden een zoon van den zoo beken den hoogleeraar S. A Naber Hil was achtereenvolgens leeraar in Zierikzee en Hoorn. In 1923 gaf hij een demonstratie in een eenmans-duikboot die hit vol gens de gegevens Over de eerste duikboot, die door den Nederlander 'Cornells D-eb- bel in den 80-jarigen oorlog was uitge vonden, had gebouwd Rembrandtdag op 15 Juli a.s. Teneinde het «ultureele zelfrespect in alle geledingen van ons volk te stimuleeren, heeft het Departement van- Volksvoor lichting en Kunsten het initiatief genomen voor het .organiseeren van een cultuur- week in ons land, welke zal worden ge houden van 10 tot 15 jkili en waarvan het hoogtepunt zal zijn de Rembrandtdag op 15 Juli, den geboortedam van den genialen meester. Deze cultuurweek bedoelt aller minst uitsluitend eer herdenking te zijn gericht op het verleden, maar zij beoogt ook een cultureele propaganda var ons volk naar 'buiten, ten einde de wereld te laten zien op welk-- plaats in het nieuwe Europa het krachtens zijn geestelijke ga ven recht heeft. Op deze cultuurweek en op den a.s. Rembrandtdag, die ieder jaar herhaald zai worden komen wij nog nader terug. Voor wat de cultureele eyenementen in ver schillende plaatsen van ons land betreffx kunnen wij voor Den Haag reeds aankon digen een groote volksbijeenkomst op Za terdagavond. waarop o.a. de burgemees ter 't woord zal voeren, een schilderijen tentoonstelling in „Pulchri”, twee concer. ten van het Residentie-orkest en concer ten in het Zuiderpark In alle bioscopen des lands zal een kleine Rembrandt-film worden vertoond Op de groote openingsbijeenkomst in Amsterdam zal voor de eerste maal de RembrandLlegpenning worden uitgereikt. I De ontwikkeling van de zware afweer- gevechten, die sedert den 23sten Juni in den centralen sector van het Oostfront worden gevoerd, bevestigt steeds dui delijker het reeds door Interinf aangedui de plan der Sovjet-Russische leiding om met alle middelen en met het grootste gebruik van pantserwagens en gemo toriseerde formaties allereerst bet gebied van Minsk te bereiken. Het Sovjet-Rus sische opperbevel heeft daartoe 2 bijzon der sterké pantserleaers. met talrijke ge mechaniseerde eenheden gevormd, waar van het eerste uit het gebied van Bo- broeisk rechtstreeks naar het Westen op rukt. terwijl de Noordelijke legergroep van -Witebsk uit in algemeen Zuidelijke richting oprukt. Een derde aanvalsgroep is aan den grooten autoweg van Orsja naar Witebsk met Duitsche beveiligings- formaties in strijd gewikkeld. Ook deze zou tot taak hebber, het (gebied van Minsk te bereiken alvorens de nog verder naar het Oosten standhoudende Duitsche ver- dedigingsformaties zich al strijdende daarheen hebben teruggetrokken. De Sovjets hopen ongetwijfeld aldus 2 vlie gen in één klap te kunnen slaan. In de eerste plaats willen zij aan het Duit sche centrale front een vemietigingsslag in allergrootsten stijl léveren, in de twee de plaats verwachten zij echter van een dergelijke operatie ongetwijfeld ook reacties op den Noordelijken vleugel en meer nog op den. Zuidelijken vleugel van het Oostfront. Tot uitvoering van dit, een groot gebied omvattende, plan hebben zij totdusve'r minstens 80 infanterie divisies en ongeveer 15 pantsercorpsen in den strijd geworpen. Van de pantser corpsen zijn er waarschijnlijk 5 reeds ver nietigd of ten minste zoo sterk geteisterd dat zij geen groote gevechtskracht meer hebben en uit den strijd genomen moe ten worden. Ook de verliezen der bolsje wistische infanterieformatfes hebben reeds een zoodanigen omvang aangenomen, dat men zeggen kan, dat minstens 15 infan teriedivisies sterk zijn geteisterd. kelijk deel der goederen illegaal verhandeld. Deze handel wordt - woorden van een landsch staatsman beoefend door Naar wjj vernemen, is binnen- kort een beperking van het reizi- gersverkeer te verwachten. Nadere bijzonderheden zullen e te gelegener tijd bekend gemaakt worden. Willem de Zoete, Lt. Adm. 1602, Slag tegen de Span, jaarden, bij Dover. Aug. 1605. Expeditje naar Spanje 1606 Zeeroovers 1618. Rochelle 1625. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Knegsmanne Aanmelding staat open voor lederen Nederlanaer van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Haten- en Orts- kommandanturen en bij de N dienstellen der Waffen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt Handbal: Zondag j.l, stonden te Maas tricht in den 2den voorrondenwedstrijd voor het Duitsche jeugdkampioenschap 1944 Gebiet Midland en E’efehlsstelle Niederlande der Hitler Jugend tegenover elkander. De Befehlsstelle Niederlande won met 84 Door deze overwinning heeft ze zich voor de tusschenronde ge plaatst. Van den oorlogsverslaggever Gönter Weber, die verblijf houdt in het hoofd kwartier van von Rundstedt, verneemt S.P.T.: De tankslag tusschen de Duitsche en Engelsche afdeelingen ten Zuidwesten van Caen werd ook gisteren met onver minderde heftigheid voortgezet. De aan val der Engelschen op Caen. de hoofdstad, van het departement Cavaldos, werd door den Duitschen tegenaanval bij den straatweg Caen-Villers-Bocage tot staan gebracht. Men moet er evenwel op reke nen, dat de Engelschen hun pogingen om van’ het Zuidwesten uit naar Caen door te breken zullen herhalen. Verklaard v-idt, dat de Duitsche tegenaanval ten Zuidwesten van Caen met zeer groote kracht werd ondernomen, het was de krachtigste tegenaanval der Duitsche tanks tot mi toe. De Engelschen hadden gepoogd om het veroverde terrein te be veiligen door zware pantserafweerkanon- nen in grooten getale op te stellen. Hier richtte zich de Duitsche tegenaanval met Tijgers” en „Panters” op. In de laatste 12 uren, aldus Weber, werden meer dan 20 Engelsche anti-tankstellingen ver nietigd. Gistermiddag omschreef de Duitsche militaire woordvoerder op de persconfe rentie te Berlijn den grooten tankslag als de eerste groote poging der Engelschen om definitief door te breken in het gebied, dat buiten het bereik van hun scheeps- artillerie ligt. Interinf. meldt, dat de Engelschen na verbitterde gevechten van 4 dagen, waar in zij meer dan 200 tanks verloren, ten slotte een terreinwinst van ongeveér 7 k.m. diep en 3 tot 4 k.nï. breed konden be halen Gisteravond echter werden zij door den krachtigen tegenaanval van Duitsche strijdkrach’en in de flank getroffen en in den loop van den nacht moesten zij een aanzienlijk deel van de gisteren behaalde terreinwinst weer prijsgeven. De voorloo- -pige rapporten maken melding van de ver nietiging, van 79 Britsche tanks, waarvan een deel in Duitsche handen viel. het Duitsche Rijk geen emplooi kan win den o.a in den aankoop van goederen, blijft deze koopkracht in ons binnenland zweven De omvang, waarin op Ceze wijze en door eenige arfdere oorzaken, GENERATOR-ANTHRACIET EN -TURF: Van 1 tot en met 31 Juli geeft elk der Imet de woorden „generator-anthraciet I een en dertigste periode” gemerkte bon- I nen recht op 1 hectoliter (max 75 k.g.) anthracietnootjes IV of V gedurende I hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden ..generator-turf een en dertigste periode” gemerkte bonnen recht op 50 stuks baggerturf. DISTRIBUTIE PERSGAS: Van 1 Juli tot en met 31 Augustus geeft elk der met I „persgas JuliAugustus” gemerkte bon nen recht op het a ntal eenheden persgas. dat overeenkomt met het op die bonnen aangegevep aantal. BON A ANWIJZ ING KAARSEN: De met ..60 verlichting” en „70 verlichting" ge merkte bonnen der petroleumkaarten I resp. S 121 en S 221, geven van 1 Juli af tot nader te bepalen datum recht op 1 rantsoen kaarsen <300 gram) LOSSE BONNEN MOTORBRANDSTOF: Zij, die in het bezit zijn van een gel dige machtiging voor motorbrandstof, ontvingen tot dusverre, tegen inlevering van deze machtigingen van de distribu- tiediensten vergunningen met coupons Van 1 Juli af worden in plaats van deze vergunningen met coupons losse bonnen voor motorbrandstof in omloop gebracht, ter waarde van 1 en van 5 liter Deze bonnen hebben een ge'digheidsduur van één maand en dragen een periode-opdruk (Juli is 49e periode. Augustus is 50e pe riode enz.), benevens den letter A of B De distributiediensten reiken van 1 Juli af aan rechthebbenden, wier namen op de machtiging zijn ingevuld, tegen inj- name van bovengenoemde machtigingen losse bonnen uit voor de helft van dé op de ingeleverde machtiging vermelde hoeveelheid A-bonnen en voor de andere helft E’-bonnen. Voor de maand Juli zijn geldig de A- en B-bonnen van de 49ste periode BRANDSTOFFEN KOOKDOELEINDEN Van 1 Juli tot en met 31 Aug geeft de bon 23 KF van de kookkaart „U 405” recht op één eenheid vaste brandstoffen met uitzondering van fabrieksturf. De 'verbruikers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen één maand moeten toekomgn. daar het in de bedoe ling ligt op 1 Aug a.s. een vierden bon I van de kaart ..U 405” aan te wijzen. BONAANWIJZING HONDEN. EN KAT. TENBROOD: Van 1 tot en met 31 Juli worden op bon 13 van de distributiekaart voor honden dezelfde hoeveelheden hon denbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon 13 van de distributiekaart voor katten brood (groep K) wordt voor dezelfde periode Ij k.g. kattenbrood beschikbaar gesteld Na 31 Juli is bon 13 ongeldig I BONAANWIJZING GENERATORBLOK- JESVan 1 Juli t.m. 30 Sept, geven de met ..K” gemerkte bonnen, als bedoeld in artikel 2 van de generaftorblokjesbe- I schikking 1942 no 1. recht op het koopen I van 50 k.g. generatorblokjes Op bonnen I van voorafgaande perioden mogen na I 30 Juni geen generatorblokjes meer wor- I den afgeleverd Bilderdijk. het wendde zich ver- er economische geheel Europa. wordt bekleed. ONGEVALLEN: Gisterochtend geraakte de 7-jarige C. L. op het Esmoreitplein onder een met een paard bespannen wagen De knaap kreeg inwendige kneu zingen en brak een rib Hij werd over gebracht naar het R K ziekenhuis aan het Westeinde. Getuigen wordt verzocht zich te melden aan het bureau Alexan- derp'ein 15a De 8-jarige R S. uit de Alfdastraat te Loosduinen viel in de Prins Hendrik straat aldaar van een fiets Hij brak het linkerdijbeen en is opgenomen in de Ra- maerkliniek. CONCERT STAFMUZIEK POLITIE: Het Stafmuziekcorps van de politie geeft morgenmiddag van 34 uur concert op het Binnenhof 50 millioen soldaten gestaan, zouden dan Engeland of Rusland of Amerika de.n oorlog verklaard hebben? Moet er toch oorlog zijn, dan liever ver weg aan den Dnjepr dan aan de Grebbelinie of aan de waterlinie. Wanneer ons volk geen solda ten meer zou opleveren zou niemand dit I volk meer overeind kunnen zetten. Want de waarde van éen volk ligt in zijn strijd baarheid. Hadden onze weerbare mannen I allen aan het front gestaan dan zouden I de anderen niet in Dujtschland behoeven I te werken maar hadden zij hier aan den I arbeid kunnen blijven Mussert sprak vervolgens over de op- I komst van het vrouwenkiesrecht en de voor, en nadeelen’ daarvan Het is goed, I dat tie vrouw in de keuken staat maar I volgens het nationaal-socialisme is haar I belangrijksie taak voortbrengster en op- I voedster van de kinderen te zijn, hoedster I van de goede zeden? van de volkswaarden I en van de beschaving De gezinnen vor- I men de cellen waaruit de geheele maat-1 schappij is opgebouwd. Er moet dan ook een dag in de week zijn, bij voorkeur de Zondag, waarop de man niet aan het gezin onttrokken wordt. Na den oorlog zullen er millioenen jonge mannen afwezig zijn, gevallen in den strijd. Het recht op de kinderen zal dan een vraagstuk worden. I zoo moeilijk dat spr. daarvoor thans nog geen oplossing aan de hand wil doen Het geloof, de noodzakelijkheid en het I goed recht der Beweging is in de vrouwen I zeer sterk verankerd. Degenen onder de vróuwen die misschien moedeloos worden I in den laatsten tijd, wees Mussent op het voorbeeld van de Geallieerden die in de eerste jaren van den oorlog toen er geen I- hoop meer scheen te zijn, ook den moed niet lieten zakken Zou ons geloof dan minder vast zÖn? Spreker besloot: Europa zal niet vernietigd worden. Na dezen don. keren tijd komt het nieuwe licht omhoog Voor de rede van Mussert spfrafc de lan delijk leidster van de N.S.V.O. mej. I Couzy van hart tot hart tot de vrouwen, I haar iets willende meegeven, zooals zij zeide waardoor zij in deze moeilijke tij- 1 den sterker komen te staan, I, Vier personen gedood, teven zwaar gewond /Gisteren overdag hebben AngloL-Ameri- kaansche vliegers in scheervlucht weder om personentreinen en auto’s, ja zelfs melkwagens, met boordwapenen aange vallen. Bovendien werd tegep 10 uur dec och tends de tram tusschen Edam en Volen dam met boordwapenen beschoten Daar bij werden drie Nederlandsche vrouwen van 17, 30 en 67 jaar, en een vierjarig meisje gedood. Zeven Nederlanders wer den zwaar ge vond Toietoon 116305 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 G1»1® No. nsoo Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!). Leeuwendaai. uranjelaan 3, Tel. 1194611 Voorburg, Boekh. H. E. G Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 77*038; N.V. Kantoorboek!). Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters |r. Theresiastraat 109g. Tel. 772444. De Commissaris-Generaal voor Openbare Veiligheid en Hoogere SS Politieleider maakt bekend: Ingevolge de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de regi^tra- tie de^ Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde regi stratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening be. dreigde straffen, op zich bij het burean van den politie-officier bij den gevol- machtigde van den Rijkscommissaris Pr?vil?cle hunner woonplaats bij u L h.et buitéhland. bij verhul- he/ biHtLTi N^der’^^d en bij vertrek naar aan iand schrif‘elijk of mondeling ie melden. Deze verplichting geldt ook voor per- maa6"’ in® hel het D1?itsehe V°H< behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als staienlX worden aangemerkt. De verplichting ™t a^nmel" ding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, su duitschers en voor Volksdüïtsch, de Oostgebieden. scn De verplichting tot ook voor het geval, dat personen vulling van hun dienstplicht voor weermacht worden opgeroepen Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger. eveneens wanneer hij van ^en Dults?h",iS’ VOOr tie .nakoming sxVdX1’"'’' der N.S.D.A.P. Get. RAUTER, ^-Obergruppenführer Und Gene- rail der Polize:. «•RIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) Z1.65, elke m.M m. tot 23 m.M. (10 reg.) ƒ0 19. Elke m.M. tn. 21 ct Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M Bewijsn 5 et., fr p.p. 10 ct KI, Adv. (in hajve ppl.) ƒ0 57. Dienstaanb,. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv Br, bur, v d. bl.1* 10e. meer. De vrouw t.o.v. militairlsme. maat- schappij, huwelijk en Beweging In de groote zaal van Odeon te Rotter- liëiedër van*frontstrijders.1 N?S.K K -manl I ar^,id^7'eensëhap nen en Oostlandboeren en leden van del ar‘ --- N.S.V.O gesproken over de vrouw ten hebben getoond dat de door Duitschland opzichte van 'het militairisme de maat schappij. het huwelijk en de Beweging. Vooral de vrouw tijdens he-. Marxisme was het die, omdat haar oordeel meer gebaseerd was op het gevoel na 1918 Nederland wilde ontwapenen Niemand van ons wenscht oorlog maar het is een verschijnsel dat we niet in de hand heb ben De natuur is strijd. Wanneer de mensch geen leven van strijd meer heeft., -- - heeft hij geen leven meer Aan de hand boomkweekerijen van de geschiedenis ging spr. na, hoezeer enz i -- de oorlog die er altijd geweest is en.l bij den Veestapel en het pluimvee er altijd zal blijven van karakter veran-1 voortbestaan van !t;t derd is Noodig is dat de volken van materiaal verzekerde Europa leeren dat zij familie van elkan- I Ue succesvolle wijziging van C... - i7-~ der zijn en ophouden :egen elkaar te vech. I landschen landbouw leidde binnen Viaar ten Hadden aan de grenzen van Europa tot een uitbreiding van de bebouwde op- 1 pervlakte der akkers met rond 180 000 H.A pe verbouw van broodgraan werd met 25 procent van aardappelen met 71 procent en van oliehoudende zaden zelfs met 1700 procent uitgebreid De veesta pel werd aangepast aan de voorhanden voeroppervlakte .De tot dusver bereikte resultaten hebben getoond hoe goed deze wijziging geluk- is". Het bereikte succes is echter niet in de laatste plaats de verdienste van den Nederiandschen boer, die toen hij een maal zijn groote taak inzag, van zijn- verantwoordelijkheid bewust de ge- wenschte wijziging ter hand nam. Thans kunnen wij wel zeggen, dat voor den tijd van den oorlog het wij«iK«ngs- proces is afgesloten. Het gaat er thans in de eerste plaats om het bereikte re sultaat te behouden. De onder groote moeilijkheden ver worven verbouwingsstructuur ral tien grondslag vormen voor een op vredes- voet gedreven landbouw. Rijksminister Backe gaf daarop een uiteenzetting van de richtlijnen der toe komstige economische politiek in EUropeesche gebied en volgens tot de agrarische wetenschapsmannen van - wier medewerking een volstrekte voor waarde is. Het jaarverslag van den president van de Nederlandsche Bank wordt aange vangen met de verklaring, dat door de afkondiging der verordening no 58/1943 het karakter en het bestuur van de Ne derlandsche Bank een grondige wijziging hebben ondergaan. Krachtens art. 1 heeft de Nederland sche Bank overheidskarakter verkregen. Zij heeft binnen het kader harer taak verordenende bevoegdheid. In overeen stemming met het publiekreèhtelijke ka rakter d-r Bank heeft zij samenwerking gezocht met die andere org nen. welke bij de vervulling van haar taak hare na tuurlijke bor.dgc ooten zijn, n.l de de- l parlementen voor E'ijzondere Economische Zaken en van Financiën, het Prijzen- cofrimissariaat en den Gemachtigde voor den Arbeid. Ieder dezer organen van overheidsbe- heer draagt op zjjn wijze bij tot de hand having der koopkracht van den gulden, o.a. door credietcontróle, dpor een be perking der openbare uitgaven en door een stelsel van loon en prijsstop en van een stop op de aandeelenbeurs. De president wijst er dan op. dat de mogelijkheden van de Bank om direct den gulden te verdedigen nog meer be perkt jn. Zij zal daartoe telkens weer de hulp der vier andere bovengenoemde organen moeten inroepen. Haar voor naamste bondgenoot dient het departe ment van Financiën te zijn, dat zal moe ten toezien op de openbare uitgaven en dat er steeds op bedacht zal moeten zijn de ontvangsten te verhoogen. Het departement van Financiën kan aldus de toeneming der zwevende koopkracht in oorlogstijd vertragen Het is immers in geen der in den oor log betrokken landen mogelijk geweest [door belastingen alleen de openbare uit gaven te dekken. Het is ook niet mogen gelukken, om door leeningen op langen termijn het na de belastingheffing over blijvende déél der door het openbare uit gavensaldo cecreëerde koopkracht weg te leenen. Een gedeelte bleef over, dat door credietoperaties op korten termijn (schatkistpapier) moest worden gefinan cierd. Napst de onmiddellijke staatsuitgaven ontstaat in vele landen en sinds de op heffing der deviezengrens tusschen Ne derland en het Duitsche Rijk op 1 April 1941 ook in ons land, een nieuwe bron der zwevende koopkracht door de finan ciering van het credietsaldo der beta lingsbalans van goederen en diensten in het verkeer met het buitenland. Dit cre dietsaldo openbaart zich in alle landen groepen ten nadeele van dien staat, welke de oorlogvoering zoowel militair als economisch grootendeels draagt In het Nrderlandsch-Duitsctie verkeer uitte zich dit credietsaldo gedurende de periode voorafgaande aan de opheffing der deviezengrens in een overschot in de clearing, hetwelk nagenoeg geheel door den staat werd gefinancierd in den vorm van schatkistpapier. Na de ophef fing van de deviezengrens werden c- be talingen -van het credietsaldo door den vrijen aankoop van guldens met Marken afgedekt Daar de aldus gecreëerde koop kracht van Nederlandsche ingezetenen voor den duur van den oorlog en als gevolg der totale oorlogvoering binnen zwevende koopkracht wordt gescha.ton, kan worden afgemeten aan de toeneming van het bezit aan Rijksmarken van de Nederlandsche Bank, dat van R.M. 261 900.000 in het 1e kwartaal 1942 steeg tot R M 739.800.000 in het Ie kwartaal 1944. De thesauriseermg kan verschillende oorzaken hebben. Enkele zijn gelegen in de neiging om bij de toenemende .span ningen der oorlogvoering ruim van kas-' geld te zijn voorzien. Andere oorzaken zijn gelegen in den sluikhandel, waarvan dè opbrengsten voor den Fiscus verbor- I gen worden gehouden. Wederom andere zijn het gevolg eener kapitaalvlucht naar ons land. Voor zoover deze gethesauriseerde be dragen niet in het verkeer worden ge- 1 bracht, zijn zij practisch gesteriliseerd. Zij vormen echter een potentieel gevaar voor de prijsbeheersching/ Een gedeelte o,a. waar het den sluikhandel betreft, vormt daarentegen een qnmiddellijk ge vaar van de eerste orde De behoefte aan een doelmatige open marktpolitiek deed zich hier gevoelen. Geplaatst tegenover een steeds groo- tere goederenschaarschte. die eveneens in alle oorlogvoerende landen haar druk doet gevoelen is de zwevende koopkracht ge neigd zich daar te ontladen, waar zij nog waren kan bemachtigen. Een misdadige neiging tot winstbejag ten koste hunner volksgenooten gepaard aan een voorge wend patriotisme heeft talrijke Neder landers ertoe gebracht, de goederendis tributie en de voedselvoorziening (voed- selverdeeling) zoodanig te saboteeren, dat in ons vaderland nog altijd een aanmer- wordt om <ie democratisch Neder- te gebruiken onvaderlandslievende schobhers. die zonder gewetensbezwaren deze goederen zwart aan het buitenland vorkoopen en daardoor den nood van ons volk verhoogen. In nauwe samenwerking met de Duit sche autoriteiten is dus naar middelen ge. zocht om de bovengeschetste zwevende koopkrachtontladinger, te breidelen Uit de winst- en verliesrekeningen blijkt, dat over het geheele boekjaar 1943/1944 een netto winst werd verkregen van 19.950.167 (2.573,456). waarvan vol gens de geldende winstverdeeling eer uit- keering wordt gedaan van 50 55) per aandeel van ƒ1000. REDE RIJKSMINISTER BACKE Voor een gezelschap gasten, uitgenoo- djgd door den Rijkscommissaris. onder wie zich vooral talrijke vertegenwoordigers bevonden uit het economische leven, land bouw en industrie, heef; Rijksminister Herbert Backe in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, een yoordracht uit gesproken waarin hij principieele uiteen zettingen gaf ten aanzien van de toekom stige structuur van den Europeeschen landbouw. Toen de nationaal-socialistische regee- ripg in Duitschland met het afkon digen van het agrarisch program, opriep tot den productieslag, zagen vele volkeren daarin niet alleen een afwenden van de wereldeconomie maar evenzeer van den Europeeschen goederenruil Zij zagen niet in. da; daarmede de eerste volledig gel dige poging gedaan werd om de boeien te breken van de arbeidsverdeeling volgens revvrei. I een wereldeconomie en de voorwaarden in dam heeft Mussert gistermiddag tot fami- I '.®ven te roepen voor een Européesche De achter ons liggende 4 oorlogsjaren hebben getoond dat de door Duitschland ingeslagen weg jüist was. De bezetting van Nederland stelde den landbouw hier te lande voor een totale taak Immers het ging er om den binnen- landschen bodem te maken ;ot uitsluiten de basis voor de voeding Daarbij was het noodzakelijk dat het karakter van ver- edelingsbedrijf in den Nederiandschen landbouw moet worden behouden. Daar om bleven ook de bloembollenteelt de -1 de bloemkweekerijen in hun kern behouden terwijl men het het waardevolle fok- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 30 Juni. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In Normandië zette de vijand zijn ge- weldige inspanningen voort om de stad Caen van haar ravitailleeringslinies af te snijden en van het Zuidwesten uit in te nemen. Met het krachtigste gebruik i van artillerie en luchtmacht kon de vijand zijn penetratiegebied in verbitter de gevechten aanvankelijk uitbreiden, totdat een sterke Duitsche tegenaanval hem in de flank trof en hem een groot deel van het gewonnen terrein weer ont rukte, Talrijke tanks van den vijand werden vernietigd. De gevechten duren voort. x Aan de overige deelen van het front van het landingshoofd, zijn nieuwe, door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, ten Oosten van de Orne en ten Zuidwesten van Tilly mislukt. Ten Noordoosten van St. Lo doorgebroken Amerikaansche troepen werden in een tegenaanval weer verdreven In het strijdgebied van Cherbourg ging de vijand thans over een breed front ook op onze gevechtsgroepen pp de Noord westelijke punt van het schiereiland tot den aanval over. De stormloop van den sterk ’overmachtigen vijand stortte door den tegenstand van de dappere verdedi gers, onder bevel van luitenant-kolonel Keil, met zware verliezen ineen Sinds den 6en «Juni werden aan het invasie- front meer dan 600 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij den strijd in het gebied van Cher bourg heeft zich een commandant van een steunpunt der Luftnachrichtentruppe de eerste luitenant Drimling bijzonder onderscheiden. Marinebatterijen van de Kanaaleilanden namen herhaaldelijk vijandelijke formaties oorlogsschepen onder vuur en dwongen haar den steven te wenden Batterijen vèrdragend geschut van de marine be schadigden onder de Engelsche kust een groot tankschip, dat op strand gezet moest worden. Het zware vergeldingsvuur van „V 1” wordt voortgezet. Aan ..et Italiaansche front werd aan de kust van de Ligurische Zee en in den sector ten Zuidwesten en Zuidoosten van Siena verbitterd gevochten De vijand viel hier ondersteund door sterke pant- serstrijdkrachten en met concentratie van zijn artillerie, den gehee'en dag aan. doch kon slechts weinig terrein winnen Aan weerskanten van het Trasi- meensche Meer zette de vijand zijn door- braakpogingeri als gevolg van de op de vorige dagen geleden verliezen, die hem dwongen tot nieuwe hergroepeeringen gisteren den geheelen dag niet voort. Pas tegen den avond hervatte hij zijn aanvallen, die thans nog aan den gang zijn. - In het centrale deel van het Oostelijke front woedt nog steeds een verbitterde strijd, Tusschen Saloezk en Bobroeisk werden vijandelijke aanvalsspitsen op eenige plaatsen opgevangen. Bij Borissof en ten Zuidwesten van Polozk ontstonden hevige gevechten met vijandelijke aan valsgroepen. Formaties slagvliegtuigen m’engden zich herhaaldelijk in de gevech ten te land en sloegen vijandelijke colon nes infanterie en voertuigen uit elkaar. Ten Zuidoosten van Polozk stootten ook gisteren alle aanvallen der bolsjewieken bloedig ineen. Hier heeft zich de Noord- Duitsche 290ste divisie infanterie, onder bevel van generaal-majoor Henke bijzon der onderscheiden. In Wit-Roethenië werd aan een bende- actie met succes eer einde gemaakt door beveiligingsformaties van het leger en van de politie onder leiding van den SS- Obergruppenführer en generaal der po litie von Gottberg. In gevechten, die 4 weken duurden werden 342 bendekampen en 936 kazematten verwoest. De bolsje wieken leden uiterst zware bloedige ver liezen. Behalve 7700 dooden, verloren zij 5300 gevangenen; talrijke wapenen en groote voorraden levensmiddelen werden buitgemaakt. I In het hooge Noorden sloegen onze bergtroepen verscheidene aanvallen der bolsjewieken af. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers viel gistermorgen plaat sen in Midden-Duitschland aan. Vooral in Maagdenburg en Wittenberg ontstond schade aan gebouwen en werden ver liezen onder de bevolking veroorzaakt Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen wierpen des nachts bommen (n het ge bied van Weenen. Boven het Rijksgebied en de bezette Westelijke gebieden werden overdag en des nachts 34 vijandelijke vliegtuigen, door strijdkrachten der luchtverdediging neergeschoten Onderzeebooten vernietigden' 3 sche pen met een inhoud van 13.000 brt. en een bewakingsvaartuig. In den strijd te- geti de vijandelijke contrdie ter zee scho ten zij 10 vliegtuigen omlaag.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1