De gevechten in Normandie 1944. NOTITIES Het Weermachtbericht No. 18834. Zaterdag 1 Juli. EERSTE STADS ED. VAN OVERAL OOSTFRONT NOORD. WEST GEDEELTE spoorwegen O 50 100 km. Geldigheid der nieuwe bonnen Inlevering tweede distributie- stamkaart Weer een personentrein beschoten VITEBSK SMOLENSK Finsch Weermachtbericht Generaloberst Dollmann overleden ^^X^^JINéK- Ik Amerikaansche aanvallen De beperking van het spoorwegverkeer Amerika verbreekt betrekkingen met Finland VOOR DE WEEK VAN 1 TOT EN MET 8 JULI KAART VAN PELT De Duitsche afweer in de lucht Luchtslag boven het Plattenmeer 2 k.g. nieuwe aardappelen COURANT van tijd dien van ZzZ Kl=-- INGRAI 'Gdow Ut 'Sokotje ’CHOLM Gorqdok Welish Mbol de TSCHERIKQW IGOMEL PiNSK M/0 E - LUZI 1WN1 Verscheidene slagschepen, waaronder 1 schip van de „Nelson”-klasse, 2 krui sers, 22 torpedojagers, 26 speciale lan- De Stem der SS Luistert op Zondag 2 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS, onderwerp: Beëediging op zonnewende. dingsschepen en 12 motortorpedobooten werden door bom-, torpedo, en artille- rietreffers zwaar beschadigd. Aangeno men kan worden, dat een deel van deze schepen vernietigd is. De vijandelijke scheepsverliezen worden door mijntref- fers nog grooter. Russa hebben Dit be. dat ssnoje R5CHA Gorki OPlILEW PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (6 reg.) elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) f 049. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p m.M. Bewijsn, 5 ct.. fr. p.p. 10 (ft. KI. Adv. tin halve opl.) ƒ0.67. Dienstaarib, ƒ0.38. Pers, gevr. ƒ0.48. Adv, „Br bur. v. d. bl." 10c. meer. i o het be ta a k. van moeten 'viBORG '^\w4/exa»Q'rowsA- in i zware leeftijd Rogatschew Shlobin nOWGO\ ROD Een met vier personen bezette spoor, fiets is in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Maurits in botsing gekomen met een dlesellocomotief. De 21-jarige hulphouwer H. Geelers uit Maastricht was daarbij op slag dood, terwijl de drie an deren geen letsel bekwamen. Vijf dooden en 7 gewonden Vrijdagmiddag is een personen trein in het Noorden van het land door twee vliegtuigen beschoten. Hierdoor werden vijf personen ge dood, terwijl zeven zwaar gewon den in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Porphow LESKAU Ostrow Noworshew tnyi V lotschka. J Gorfr/J Sl o bod ka h y s •klEWEL Finsche Weermachtbericht Oude tot en met 5 Augustus geldig Van 9 Juli a.s. af zullen de distributie- diensten in plaats van de thans gangbare wisselbonnen voor de artikelen brood, bo ter kaas, melk taptemelk en vleesch dat zijn dus de bonnen met opdruk: brood 1/4. boter 1/50 kaas 1/4, melk 1/7. tapte melk 1/7 en vleesch 1/4 wisselbonnen van nieuw model uitreiken. De thans in omloop zijnde wisselbonnen behouden hun geldigheid tot en met 5 Augustus a s Na dien datum zijn zij niet meer geldig. Ho tels, restaurants en dergelijke instellingen kunnen oude wisselbonnen van 7 tot en met 19 Augustus a.s. voor het laatst bij de plaatselijke distributiediensten inleve ren; particulieren die niet in de gelegen heid zijn geweest de zich in hun bezit be vindende oude wisselbonnen vóór 6 Aug, a.s in een restaurant enz. te gebruiken, kunnen deze uiterlijk 19 Aug. a.s. bij de plaatselijke distributiediensten tegen nieuwe wissel, of rantsoenbonnen ruilen. Bovendien zuilen particulieren wanneer zij dit wenschen, in den vervolge de ge nummerde bonnen en rantsoenbonnen van bovengenoemde artikelen bij de plaatse lijke distributiediensten kunnen ruilen tegen de desbetreffende wisselbonnen. uitge- op hun blijven, verdedi- Finland Binnenland Donderdagavond bemerkte de heer J. Achterberg te Brielle, dat zijn echt- Renoote alsmede 2 kinderen van 6 en 8 jaar tengevolge van gas bewusteloos lagen Het gelukte met behulp van zuur stofapparaten de moeder bij te brengen, doch langdurige pogingen met de beide dochtertjes faalden. De 4(kjarige P W. K. V. V. uit Rot terdam, kwam te Hoek van Holland on der een omvallenden muur terecht en is aan de gevolgen overleden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 30 Juni Generaloberst Dollmann, opper bevelhebber van een leger, is den 27sten Juni plotseling overleden. De Führer heeft naar aanleiding daarvan een dag order uitgevaardigd, waarin o.a. wordt gezegd: „Het door onze vijanden kansloos beschouwde waagstuk in den aanval over den Rijn de voor onoverwinnelijk gehouden Maginotlinie te doorbreken, heeft Gene raloberst Dollmann in vast vertrouwen op den opofferenden moed, de dapperheid en het kunnen van zijn leger met succes uitgevoerd. Door zijn voortreffelijke lei ding van een leger aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft hij mede de voorwaarde geschapen voor den afweer van de invasie en in den afweerstfijd geholpen de vérstrekkende plannen van den vijand te verijdelen, zoodat het eerste doel van de landing van den vijand niet bereikt werd.” Bij vertrek naar buitenland e.d. In verband met het ingebruiknemen van de tweede distributiestamkaart moet in den vervolge bij' vertrek naar het buiten land. opneming in een ziekenhuis of in gemeenschappelijke voeding e d. uitslui tend deze tweede, dus niet meer de eer ste distributiestamkaart worden inge leverd. f Nieuwe wisselbonnen met ingang van 9 Juli SLUZK row/fscA r_ yjjiudenje wixhi Rj Ju row MOSVfy Ttorntirawiza °p’nAKu^m'^Ci toriftk Rokitno ISafny De trek naar de stad Canada roept nieuwe lichting op De Canadeesche regeering heeft verband met de in Europa geleden verliezen den dienstplichtigen 1 verlaagd en de lichting 1926 opgeroepen na te langen tijd huwen met flinke arbeiders of met be hoorlijke ambtenaren. Er glijden er echter veel en diep. Zij krijgen een geslachtsziekte, ze krijgen een onecht kind, ze verdwijnen naar de achter buurt, naar de sloppen, waar de zon niet schijnt, waar een koollucht hangt en waar de ontucht hoogtij viert. De derde cate gorie is die van de jonge menschen met pit, die het tot iets brengen, constateert het blad welwillend, al voegt het daaraan direct toe. dat ook deze menschen ten slotte door het noodlot van de groote stad, hetzij in henzelve, hetzij in hun kinderen getroffen worden. In de stad verliest de mensch het bewustzijn van zijn natuurlijke bestemming, in de stad verdwijnt de wil om kinderen te hebben. Daar sterven steeds weer de begaafde en flinke fami lies uit door gebrek aan kinderen. Verder heet het: De groote steden leven steeds ten koste van de volksche kracht, de groote steden zijn de parasieten op het gezonde volkslichaam. De steden hebben steeds geleefd door den voortdurenden menschenstroom, die van het land naar de stad trok. Hield deze stroom op. dao zouden de steden uitsterven. Het artikel besluit met de woorden: Zoo ligt daar de stad met zijn torens en zijn schoorsteenen aan den einder van den horizon, de stad, waar de onderwereld zich met groote aan. tallen kinderen ongebreideld voortplant; en zich uitbreidt. De stad, waar de goede eigenschappen van hoofd en hand door ge brek aan kinderen ’n treurig einde vinden. Het lijkt ons volkomen overbodig dit geheele scheeve beeld van een Holland- sche groote stad recht te hangen. He» moge dan waar zijn, dat in de millioenen- steden in het buitenland zich een uitge breid asphaltproletariaat gevormd heeft, in ons land is dit zeker niet het geval. Natuurlijk zijn er wel sloppen en stegen in onze steden, maar zij vormen slechts een zeer, zeer klein gedeelte en zijn bo vendien voorbestemd zoo snel mogelijk te verdwijnen. Ook zouden wij, als stede lingen, wel in staat zijn een hartig woord je te spreken over slechte sociale en wo ningtoestanden op het platteland, over veelvuldig voorkomende besmettelijke ziekten, over wanverhoudingen tusschen boer en arbeider Maar dit alles geeft ons zeker niet het recht, het platteland te ver- oordeelen. Waarom het ons in dit artikel te doen is, is het volgende: Door de beschouwing ie het orgaan van den Jongen Landstand (waarvan de redactie en ad ministratie nota bene in den Haag zetelen) krijgt de plattelandsjeugd, als zij niet door eigen aanschouwing reeds beter weet, een geheel verkeerden indruk van de stad en van de stedelingen, van wie er ’s zomers honderdduizenden voor korten tijd op het platteland verkeeren. Door een dergelijke beschouwing wordt een scherpe scheids lijn getrokken tusschen stads- en platte landsbevolking. komen beide vijandig en elkaar minachtend aan weerszijden daar van te staan. Stad en platteland hebben elkaar hard en hard noodig. Zij zijn de deelen van de eenheid van het Nederland, sche volk. Onder geen beding mag aan die eenheid getornd worden. De schrijver, een aan een universiteit gegradueerd man, wist natuurlijk wel beter. Blijkbaar wilde hij de stad zoo zwart mogelijk maken om te voorkomen, dat de plattelandsjeugd naar de stad trekt. Om meer dan één re den is het noodzakelijk, dat het platte land niet ontvolkt wordt ten gunste van de stad. In andere landen hebben wij daar, van de narigheden kunnen waarnemen. Maar laat men dan middelen bedenken, die het platteland attractiever maken voor de plattelandsjeugd dan de stad. Met andere woorden: laat de Landstand zor gen. dat het platteland sterk in zijn schoe. nen komt te staan Dan behoeft men niet met vuil naar de stad te gooien en dan wordt er geen tegenstelling tusschen stad en land kunstmatig aangekweekt Daaraan hebben wij. noch het platteland, behoefte. WZK r „'jeonaw Molodefschno -Boor A /Nowogrodek Smiiowitschi J - '''Ossipowitschi J Sto pzy Kufsf-hinRa JSa. p\ De Finsche Rijksdag heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen betreffen de verscherping der straffen voor deser tie. De nieuwe wet bepaalt o.m. voor 1 desertie door militairen de doodstraf. jachtvliegtuigen, n het Sovjet- de Karelische hun aToropez WELIKUE.LUlU ^Sokvos^a^x /viowo Niet iedere stedeling heeft een goed be. grip van het platteland en niet iedere plattelander weet de waarde en de betee- kenis van de groote stad op de juiste wijze te schatten. Aan hen, die dat wel weten, de taak wanbegrippen en misverstanden uit den weg te ruimen in het belang van onze volkseenheid. Van een orgaan van den Jongen Landstand (een afdeellng van den Landstand, die zich vooral met de plattelandsjeugd bezighoudt) zou men dus niets anders dan dèt mogen verwach ten, als zij een beschouwing wijdt aan „De trek naar de stad”. Hoe geheel anders is een dergelijke beschouwing in het Juni, nymmer van genoemd orgaan uitgevallen. Niet anders dan met de grootste verbazing en verontwaardiging zal een stedeling daarvan kennis kunnen nemen. Allereerst wijst het blad erop, dat naar de stad trek, ken 3 categorieën. De luien en gemakzuch. tigen, die meer denken te kunnen verdie nen met minder arbeid. „Maar al te spoe dig hebben deze menschen”. aldus het blad „de sloppen en stegen van de stad gevon den. de buurten waar het stinkt en waar men zich niet wascht. Al spoedig loopen zij met garen en band, loopen zij met den centenbak bij het draaiorgel. Zij bedelen en stelen, ze loopen met de scharensliep en handelen in bonnen. Zij trouwen met menschen. die zij in hun omgeving vinden, met geestelijk en lichamelijk onvolwaar- digen en kort daarop spelen hun armoedige kinderen in de te nauwe trappenhuizen, kinderen, die latet de scholen voor achter lijken, de strafkampen, de ziekenhuizen, de gevangenissen en de krankzinnigengestich ten zullen bevolken De tweede categorie is die van de frissche - jonge meisjes, Niet met al deze meisjes loopt het slecht af. al dus het blad. Er zijn er werkelijk, die niet p Gisterochtend gingen, naar Interinf. meldt, Amerikanen met pantser- en infan- terieformaties ter sterkte van ongeveer 2 divisies tot den algemeenen aanval op de Duitsche beveiligingslinies in den Noord- westhoek van het schiereiland Cotentin over. Nadat het hun gelukt was, door mas saal gebruik van artillerie, eenige bressen in het Duitsche afweerfront te slaan, dron- gen sterke pantserwiggen op twee plekken op tot aan de plaats Jobourg. Ten Noorden van de beide doorbraakplaatsen handhaaft zich een groep stevige Duitsche steunpun ten tezamen met de marinekustbatterij „Landemeer” ook verder met succes tegen de talrijke Amerikaansche aanvallen. De Duitsche tegenaanval in het gebied van den grooten pantserslag van Tilly maakte ook gisteren goede vorderingen, hoewel de Britten zich met gebruik van alle beschikbare wapenen verbeten weer den. Door aanvallen uit het Zuidwesten verkleinden Duitsche pantsertroepen het slechts enkele kilometers breede en diepe pènetratiegebied gisterochtend verder en zij wierpen de Britten naar den Zuidrand van het dorp Baron terug. Het herwonnen terrein lag dicht bezaaid met vernielde pantserwagens, vernielde ka onnen van allerlei kaliber en een groo. aantal ver nietigde of uitgebrande voertuigen. Daar- tusschen lagen tallooze doode Britten, die door het vernietigingsvuur der Duitsche batterijen en zware granaatwerperafdee- lingen gevallen waren. De pantserslag van Tilly is voor het Britsche leger de zwaar ste aderlating sedert het begin van de in vasie geworden, vporal daar sterke Brit sche pantserformaties, die herhaaldelijk poogden om den Duitschen tegenstoot te ontloopen en in Noordoostelijke richting naar Caen door te breken, door de bij Verson staande Duitsche versperringsfor- maties op bloedige wijze werden geteis terd. Daar de strijdende partijen vaak dicht opeen stonden, kon de zware scheeps- artillerie al evenmin in de gevechtshan delingen ingrijpen als de Geallieerde for maties bommenwerpers. Beide moesten zich veeleer tevreden stellen met storings- vuur en aanvallen op de achterwaartsche opmarschgebieden van de Duitsche for maties, zoodat de Duitsche verliezen naar verhouding gering waren. Welke beteekenis het Geallieerde opper bevel aan den pantserslag van Tilly toe kent en welke verwachtingen zij van dezen slag heeft, blijkt uit het feit, dat hier op een gebied van nauwelijks 7 8 k.m. diepte en 5 6 k.m. breedte niet minder dan 3 Britsche infanterie-divisies en 3 pantser divisies werden waargenomen. Uit deze opeenhooping van aanvalskrachten blijkt zeer duidelijk, dat Montgomery van den pantserslag in het gebied van Tilly de be slissende doorbraak door de Duitsche afweerformaties verwacht. Tevens geeft deze buitengewone krachtenconcentratie, die nog versterkt wordt door artillerie, verscheidene slagschepen en het onafge broken optreden van talrijke formaties vliegende artillerie, een verklaring van den buitengewonen omvang van de Brit sche verliezen aan menschen en materiaal. Na 3 dagen strijd waren reeds meer dan 200 pantserwagens verloren gegaan en de resultaten van den vierden aanvalsdag heb ben dit aantal waarschijnlijk op ongeveer 300 stukgeschoten en uitgebrande pantser wagens gebracht. De Duitsche formaties hebben sedert het begin van de invasie ongeveer 1000 gevechtswagens vernietigd. Gisteravond kon, na een lang, verbit terd gevecht, tijdens hetwelk de Britten 37 zware gevechtswagens verloren, de Britsche aanval afgeslagen worden. Nieu we pogingen om de Duitsche versperrings. stellingen ten Zuidwesten van Caen aan het wankelen te brengen mislukten met buitengewoon bloedige verliezen. Betreffende de voorgenomen be perking van het reizigersverkeer der Ned. Spoorwegen vernemen w(j nader, dat bezuinigingsmaatregelen in overweging zijn genomen, die beperking in het aantal reizigers treinen zullen kunnen brengen, maar dat daarbij ernstig rekening zal worden gehouden met het zakenverkeer en het verdere nood- zakelijke reizigersverkeer. Dit zal tijdig aan het publiek ter kennis worden gebracht. RASTERWERKOPDRUK AAN ACHTERZIJDE De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd dat uitsluitend die bonkaar ten „voedingsmiddelen 8e periode 1944” geldig zijn, die aan den achterkant voor zien zijn van een rasterwerkopdruk (z.g. guilloche-opdruk) in blauw en bruin. Bonnen van genoemde kaart, welke aan de achterzijde dezen opdruk niet vertoo- nen zijn niet geldig Detaillisten die nen deze bonnen dus niet aan te nemen Het officieele inlichtingenbureau te Helsinki heeft gisteravond bekend gemaakt: De plaatsvervangende zaakgelastigde van de Ver. Staten in Finland heeft heden om 18 uur den minister van Buitenlandsche Zaket meegedeeld, dat de regeering der Ver. Staten besloten heeft haar diplomatieke betrekkingen met Finland te verbreken en dat de regeering van Zwitserland verzocht is de belangen van de Ver. Staten in Fin land te behartigen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb p 3 m met .JKikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijtal.” 3.15. P.w. ƒ9.26, fr. p.p. met Modetal, ƒ4.10, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, .goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p.p. 10 c. R booten aan de kust van het Kanaal. Een mijnenveger verlaat den bunker om met de andere schepen der flot- tilje te gaan opereeren in het invasie-gebied. (P.K.-Weinkau.f-H.H-St.) Voor de week van 1 tot en met 8 Juli a.s. zal op de met 28 genummerde aard- appelbonnen van de stad- en landkaar ten 1 k.g. aardappelen per bon beschik baar worden gesteld. De met „28 Toe slag” gemerkte bonnen van de toeslag- kaart geven in dezelfde periode recht op Yz k.g. aardappelen. Het is toegestaan reeds heden op deze bonnen aardappe len te koopen of af te leveren. In de komende week zal het aardappelenrant soen in het geheele land dus 2 k.g. be dragen, zooals ook het vorige jaar het geval is geweest bjj het in consumptie brengen van de aardappelen van den nieuwen oogst. Men moet er rekening mee houden, dat het aardappelenrant soen de komende week niet aangevuld zal worden met brood of eenigerlei ander compensatiemiddel. Het rantsoen zal bestaan uit nieuwe aardappelen, die niet zooveel afval opleveren als de aardappelen van den ouden oogst. Het verdient aanbeveling, de nieuwe aard appelen in de schil te koken, teneinde het afvalpercentage te verminderen en de voedingswaarde te verhoogen. N^^orodOfi jTSCH?RNIGOW In den strijd tegen de vjjandelUke invasievloot en de ravitailleering over zee brachten luchtmacht, marine en kustbatterjjen van het leger en marine in de maand Juni 51 vracht- en transportschepen van tezamen 312.600 brt. tot zinken. 56 Andere schepen van tezamen 328.000 brt., alsmede talrijke kleinere transportvaartuigen en lan- dingsbooten werden ten deele zwaar be schadigd. Aan vjjandeljjke oorlogs schepen werden 2 zware en 3 lichte kruisers, 22 torpedojagers, 15 motor torpedobooten, 1 duikboot, 3 landings- booten en 1 bewakingsvaartuig tot zin ken gebracht. Telefoon 116300 {zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 019 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek!». Leeuwendeel, Oranje laan 3, Tel. 119461; Voorburg. Boekh. H. G. Ruy», Heerenstrawt 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tal. 330263; Boekhandel J IB. van Beters |r.. Theresiastraat 108a. Tel. 772444. „HAAGSCHE S Terwijl de vijand den 30sten Juni door het ongunstige weer slechts met vrij zwakke strijdkrachten boven het ian- dingshoofd aan de Normandische kust opereerde. ondersteunden. naar het D.N.B. verneemt, sterke formaties Duit sche jachtvliegtuigen de gevechten van het leger, in het bijzonder in het gebied van Caen. In vermetele scheervluchten stelden de Duitsche jachtvliegtuigen ver scheidene vijandelijke pantserwagens bui ten gevecht en beschadigden zij een groot aantal auto’s. Bovendien vormden stuk ken geschut en granaatwerperstellingen het doel van geconcentreerde aanvallen. Boven het front en in Noord-Frankrijk kwam het in den loop van den dag her haaldelijk tot luchtgevechten tusschen formaties Duitsche jachtvliegtuigen en vijandelijke jagers, waarbij de Duitsche jagers een groot aantal toestellen konden neerschieten Naar verder aan het D.N.B. wordt ge meld hebben gisteren sterke formaties Duitsche slagvliegtuigen met goeden uit slag ingegrepen in de afweergevechten aan het Oostfront. Hun aanvallen waren vooral gericht tegen pantserconcentraties en troepen van den vijand ten Oosten van Sloezk en ten Noordwesten van Borissof. Verder naar het Noorden vorm den Sovjet-Russische pantservoorhoeden in het gebied van Polozk het doel van geconcentreerde aanvallen De Duitsche slag- en j--1-*--’1- die sedert het begin van Russische offensief op landengte zij aan zij met hun Finsche kameraden strijden, hebben reeds be langrijke successen behaald De slagvlieg tuigen vernietigden tot dusver 65 Sovjet- pantserwagens en stelden talrijke ge vechtswagens door zware beschadiging buiten gevecht. Bovendien vernielden zij meer dan 100 met oorlogsmateriaal vol geladen vrachtauto’s en voertuigen. De jachtvliegtuigen schoten in dien tijd meer dan 70 toestellen neer. Fnèur s De Finsche sociaal democraten en de oorlog Het Finsche Nieuwsbureau heeft gisteravond een verklaring gepubli ceerd van de So- ciaal-Democratische Rijksdagfractie, waarin wordt ge zegd, dat de mili taire en politieke gebeurtenissen, die zich in deze dagen in Finland hebben afgespeeld, de door de partij conse quent verdedigde principieele opvat ting niet aan het wankelen gebracht teekent, dat het Finsche volk in den tegenwoordigen oorlog uitsluitend zijn zelfstandigheid en vrijheid verde digt. Derhalve heeft de Rijksdag fractie haar regee. ringsleden r1*" noodigd post te want de ging van tegen het dreigende gevaar is op oogenblik de langrijkste die alle lagen het volk steunen. Aan het slot der verklaring worden alle arbeiders van Finland opgeroe pen, om met alle middelen de Fin sche Weermacht in haar strijd om de zelfstandigheid van hun vaderland te steunen. De geheele Fin. sche pers acht de gisteren gepubli ceerde verklaring der Sociaal-Demo- cratische Rijks- daggroep een docu ment der eensge zindheid Gisterochtend vloog, naar het D.N.B. verneemt, een krachtige Amerikaansche gevechtsformatie, onder bescherming van jachtvliegtuigen, naar het gebied van Weenen. Reeds op den heenweg, die over Hongarije en Slowakije leidde, begonnen Duitsche jagers de bestrijding van de Amerikaansche formaties. On danks het ongunstige weer konden zij in een luchtslag boven het Plattenmeer verscheidene toestellen neerschieten. Volgens nog onvolledige rapporten wer den minstens 13 vijandelijke vliegtuigen neergehaald12 daarvan waren vier motorige bommenwerpers. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 1 Juli Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede In de Noordwestpunt van het schier eiland Cherbourg zetten onze zwakke strijdkrachten, op een nauw gebied sa mengedrongen, hun verbitterden tegen stand tegen de vijandelijke overmacht voort. Tot het laatst toe strijdend brach ten zij den tegenstander nog zware ver liezen toe. Ten Oosten van de Orne ondernam de vijand verscheidene vergeefsche aan vallen. In tiet penetratiegebied ten Zuidwesten van Caen werd de tegenstander in de verdediging gedreven en beperkte hij zich tot plaatselijke verkenningsaanvallen, die voor onze afgrendelingsfronten ineen stortten. Onze tegenaanvallen van he( Zuidwesten uit wonnen aan weerszijden van de Odon, ondanks taai verzet en sterk vijandelijk artillerievuur vooral van zee uit, langzaam verder terrein. Ten Noordoosten van St. Lo gingen Amerikaansche troepen, gesteund door krachtige artillerie-, pantser, en luchtaan vallen. tot den aanval over. Zij werden in ’t geconcentreerde afweervuur met groote bloedige verliezen afgeslagen. 19 vijande lijke pantserwagens werden vernietigd. De luchtmacht ondersteunde met sterke slagvliegtuig-formaties de gevechten van het leger in het Normandische landings- hoofd. Boven het landingshoofd en de be zette gebieden in het Westen werden 25 vijandelijke vliegtuigen waaronder 15 viermotorige bommenwerpers, ten val ge bracht. Luitenant Schenk. Zugführer bij een pantserregiment, schoot den 27sten Juni ten Zuidwesten van Caen 12 vijandelijke pantserwagens stuk. In de gevechten rond Cherbourg heeft zich een regiment lucht- doelartillerie onder bevel van kolonel Hermann bijzonder onderscheiden. Kust- batterijen van het leger plaatsten ver scheidene treffers op vijandelijke lan- dingsbooten voor den mond van de Orne en dwongen een torpedojager den steven te wenden. In Bretagne werd een vijandelijke sabo tagegroep in den strijd vernietigd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Londen. Op den Westelijken vleugel van het Italiaansche front viel de vijand van de kust tot aan het Trasimenische meer met geconcentreerde infanterie- en pantser- strijdkrachten verder aan. In gevechten, die bijzonder rijk waren aan verliezen, gelukte het den vijand in den kustsector en in het gebied ten Zuiden van Siena, verder op te dringen. De gevechten duren hier met onvermin derde hevigheid voort. In de Adriatische Zee bracht luchtdoel- artillerie aan boord van een Duitsch stoomschip een vijandelijke motortorpedo boot tot zinken. In den centralen sector van het Ooste lijke front zijn onze troepen nog steeds in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. In de stad Sloezk worden straatgevechten geleverd. Ook in het gebied van Ossipowitsji en bij Borisof vinden vrij sterke door pant serwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewieken plaats. Aan den bovenloop van de Beresina. alsmede ten Westen en Zuidwesten van Polozk werden de vij andelijke aanvallen in harde gevechten opgevangen. In de afweergevechten kwamen eska ders Duitsche slagvliegtuigen met goed resultaat tusschenbeide. Zij brachten den vijand zware bloedige en materieele verliezen toe. Beveiligings- vaartuigen der marine brachten in de Finsche Golf bij het eiland Narvi 3 aan- vallende Sovjet-Russische motortorpedo booten tot zinken en brachten gevangenen binnen. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers wierp gisteren verspreid bommen in het Hongaarsche gebied. Duitsche en Hongaarsche jagers schoten 13 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 12 viermotorige bommenwerpers, neer. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen in den afgelocpen nacht bommen in het Rijn- landsch-Westfaalsche gebied. VERDUISTEREN Van 22 tot 5.30 uur Maan. 6 Juli V M Ook hier komt de rupsband doorheen. Op weg naar een vooruitgeschoven gevechtspost moet een rupsbandwagen van de Divisie „Groszdeutschland” door een diepen met modder gevulden kuil rijden, maar ook deze hindernis wordt genomen (P.K. Pfeiffer-H.H-St.) \Wo'^ *pfrni(Fiy Bo Kra ssnyi Sesswegon Opotschki 'jakobst Rezekne /Ludza bioot \oH)hschinoe 'Sebesh rissa \y^Kroonst~ Wetszenst^in9^^^ Torma\rtc ep£RNAU g bFellin dorpat^ Het 1 Juli luidt: Op de Karelische landengte lag het zwaartepunt van den vijandelijken aan val nog steeds in het gebied tusschen Suomenvedenpohja en Karisalmi. Bij Tali-Ihantala ondernam de vijand, ge steund door «rtillerie. slagvliegtuigen en pantserbrigaden aanvallen op onze steL lingen. In verbitterde gevechten werden de doorbraakpogingen verijdeld en den vijand zware verliezen toegebracht. In de laatste 24 uur werden in dit gevechts- gebied 57 pantserwagens vernietigd. 23 daarvan door de luchtmacht. Ten Noor den van Heinjoki in de richting van Aeyraepaeae en de Vuoksen-linie onder nam de vijand vergeefsche aanvallen met vrij zwakke strijdkrachten. Op de landengte van Aunus was de vij andelijke druk in de richting Vitele-Raja en in het gebied ten Noorden daarvan bij zonder sterk. Onze troepen sloegen op verscheidene plaatsen in hevige gevechten op korten afstand den vijand terug en brachten hem zware verliezen toe. In een boschgevecht. dat gisteravond gevoerd werd, werd een vijandelijke divisie, die een omsingelingsbeweging had uitgevoerd, vernietigd. Zij verloor verscheidene hon derden gesneuvelden. In de richting van Maaselkae ondernam de vijand plaatselijke aanvallen, vooral in het gebied van Juustjaervi. Eigen en Duit sche lichte zeestrijdkrachten waren in den afgeloopen nacht in het Oostelijke deel van de Finsche Golf in een gevecht ge wikkeld met vijandelijke motortorpedo booten waarvan er 3 tot zinken werden gebracht Finsche en Duitsche luchtstrijdkrachten bombardeerden vijandelijke pantsercon. centraties en troepencolonnes ten Noord westen van Tali. r Finsche en Duitsche jagers en de lucht- •doelartillerie brachten in totaal 50 vijan delijke vliegtuigen ten val 14 daarvan op de landengte van Aunus. a aLjuban Jakim '?chiza~\ KolenkovAtschi

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1