ADÉKO DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK NUTSSCHOLEN HEROPENING STADSNIEUWS I KUNST EN LETTEREN BINNENLAND SPORT FEUILLETON PITTO I 1 Juli 1944 le bl. pag, 2 BUITEN! AND BEST Uitkeering bij overlijden GIF SLUIPT IN EEN VOLK ONDERWIJS ONTKLEURDE BRANDSPIRITUS ALS SURROGAAT BORREL DE NEDERLANDSCHE CULTUURWEEK Elke echte Adéko-wafel draagt zijn naam en met eerl Geef ouden van dagen voorrang in trein en tram en bij wachten in de rij Van Vliet een jaar geschorst De strijd in den Stillen Oceaan PUNTENSTELSEL BIJ HEATS BURGERLIJKE STAND .2^ -u—HAAGSCHE COURANT Zaferdag Uitreiking distributiebescheiden De nieuwe bommen □enk om den termijn! een vliegtuig 5 VAN NELLE’S KOFFIESURROGAAT Blfj- I het K. E. Bakker geb. van Velzen, d ken zullen zij. blozend DOOR H. VöLMER I Ook in Friesland is de hooioogst in vollen gang. Het z.g. keeren van het hooi. Het veulen draaft den geheelen dag dapper mede (C.N.F-Hartog) aan- dan volgens Directeur: 408 VAN KOFFIESURROGAAT GESPROKEN 37 Nadruk verboden Hollanderstraat 21 (bij Gr. Hertoginnel.)'' Tel. 336358 Laan v. Poot (tijd. Vlierboom- straat 362). Tel. 338872. Merkusstr. 19 (Be. zuidenh.) Tel. 773285. Willem Lodewijkln. (tijd. Hollanderstr.) M U.L.O. (tijd. Mer kusstr. 19). Tel. 723009 Aangifte leerlin. gen voor nieuwen cursus dag. van 34 u. vindt de 3e en s Wanneer J. C. Groenewegen geb. de Zwart, z. Cz» C. Huisman Puijt geb. een zoodanigen pen- AFSCHEID H. D. G. MARGADANT: De technisch ambtenaar le klas van Ge meentewerken, de heer H. D. G. Marga- dant. heeft na 39 jaar den dienst met pen sioen verlaten. Bij afwezigheid van den directeur werd hij toegesproken door den adj. directeur, die hem den bronzen leg penning van de gemeente overhandigde. Namens de collega's^ werd hem aangebo den een geschenk onder couvert en een foto van de door hem aan de Doornik- schestraat gebouwde buitenschool. KLEUTER ONDER TRAM: Gistermiddag om half drie kwam in de Draaistraat het 4-jarige meisje J. K., wonende in deze straat, bij het spelen onder een tramwa gen van lijn 10. Met een verbrijzeld rech- teronderbeen is het kindje in het zieken huis aan den Zuidwal opgenomen In de drukte op het perron vallen zt haast niet op, de bleeke jongeman en de dito vrouw. Beiden hebben, zoo onopval lend mogelijk een actetasch onder den arm. Wie durft vermoeden, dat dit twee tal in kleine fleschjes een vloeistof met zich draagt, dat schadelijk voor de volks gezondheid is en voor velen als gif heeft gewerkt Maar de rechercheurs van de Drankwet, die in nauwe samenwerking met de ambtenaren van de Accijnzen in de achterliggende oorlogsjaren schier dag en nacht op pad zijn in den strijd tegen den methyl alcohol hebben de twee al gerui- men tijd gevolgd en wachten slechts op het meest gunstige oogenblik, waarop zij tot aanhouding zullen overgaan. lederen dag bijna vermeldt het politie-rapport de inbeslagneming van ontkleurde brandspi ritus, die, na gedistilleerd te zijn en in de gunstigste gevallen met goede jene ver vermengd als .zwarte” borrel wordt uitgeschonken. Het laatste jaar vooral is de vraag naar deze borrels enorm gestegen, omdat de geestrijke dran ken uit de erkende distilleerderijen, ge zien de omstandigheden, schaarsch zijn. De zucht om toch maar iets te kunnen drinken, al is het dan ook van inferieure kwaliteit, is zoo groot, dat de clandes tiene distillateurs handen tekort komen om aan de vraag te kunnen voldoen. Wij hebben bij de bevoegde instanties toestel len, dienende voor het distilleeren van brandspiritus in oogenschouw kunnen ne men, die van een groote vindingrijkheid van de bezitters ervan getuigen. De „vak- mar?’ bezigt een ingewikkelde appara tuur, maar de gewone man, die van che mie weinig af weet, gebruikt een toestel, dat geconstrueerd werd uit diverse hulp middelen. En juist, omdat het distilleeren een in feite zoo eenvoudige procedure is, houden talloos velen er zioh mee bezig Want het i» een alleszins loon-end be drijf. Hoe men aan de brandspiritus komt, was onze vraag. Bepaalde detaillisten, die een bepaald quantum krijgen toegewezen distribueeren dat niet op normale wijze. Dan zouden ze den vast gestélde» prijs van enkele dubbeltjes moeten rekenen, ter wijl de clandestiene distilleerder er graag 25 a 30 per literflesch voor betaalt. Bij caféhouders vindt men niet dikwijls groote hoeveelheden van de ontkleurde vloeistof. Voor hen is het distilleeren een te gevaarlijk bedrijf gezien de regelma tige contröle. Het zijn de „particulieren” van onderscheiden beroepen die er zich mee bezig houden en in hoeveelheden van enkele tientallen liters ter beschikking van herbergiers stellen, die ze dan op hun beurt offreeren aan de dorstige clientèle, die ze tegen een prijs van 2 a 2.50 per glaasje het keelgat laten binnen glijden. Er kan niet bepaald gesproken worden van een „lekkere” borrel; pittig is deze surrogaat-klare daarentegen wel. Wat is nu het funeste van dit aperitief? Hoe deskundig ook behandeld, nimmer zal men er in slagen den methyl-alcohol. een der bestanddeelen van brandspiritus, er uit te verwijderen In dezen methyl nu schuilt het gif. De beroeps-drinker zal zijn schou ders ophalen, maar iedere medicus zal het gevaar, dat in den methyl schuilt onder strepen. In tientallen gevallen kwamen bij de politie klachten binnen van vrou wen. wier mannen tot de geregelde ge bruikers kunnen worden gerekend. Dra ma’s, in den meest letterlijken zin van het woord, hebben de rechercheurs van de be trokken afdeeling beleefd Na het gebruik van 2 of 3 borrels al geraakten mannen, die allerminst tot het gilde der drinke broers behooren, in een toestand, waarin ze zich zelf niet meer waren. Zij mishan delden bij thuiskomst hun vrouwen en sloegen het huisraad kor- en klein. Was het methyl-gif uitgewerkt dan deed zich het merkwaardige feit voor, dat de be trokkenen zich van hun gedragingen niets meer wisten te herinneren. Even erg zijn de gevallen waarin tijdelijke blindheid, gedeeltelijke verlamming ontsteking van de oogleden enz. bij de gebruikers op treden Qud en jong handelen in het schadelijke goedje. Gretige afnemers vinden zij bij hen, die dank zij de enorme vraag, flinke sommen verdienen. Dag en nacht voeren de politie-ambtenaren met die van de Accijnzen een strijd tegen den giftigen methyl-alcohol Mij een zorg! Maar zóó ver is het nog niet. We zullen de koe bij de horens vatten. Heb je de assurantie- maatschappij getelegrafeerd? Onmiddellijk. Ik ga eens rondneuzen. Ik wil we ten, wat voor iemand de nachtklerk is. Volgens de kranten was, toen de in braak plaats vond, geen ander perso neel in dienst dan deze snuiter, een af- tandsche nachtwaker en een liftjongen. Beide laatsten kunnen we buiten be schouwing laten. De nachtklerk daaren tegen had tijd en gelegenheid genoeg, om zijn vingers in de brandkast te ste ken, het halssnoer uit het étui te ha-. WIELRENNEN De wereldkampioen sprint. Arie van Vliet, die de vorige week voor den duur van één maand werd geschorst, in verband met zijn gedrag tijdens het kampioenschap van Nederland over 50 km., had oog een voorwaardelijke straf voor den duur van één jaar te goed, hem opgelegd, omdat hij aan bet einde van het vorige seizoen eigenmachtig had ingegrepen in een stayerswedstrijd te Utrecht. De Sport- commissie van de N.W.U. heeft thans de verleden week opgelegde schorsing voor den duur van één maand ingetrokken en de voorwaardelijke schorsing voor den duur van één jaar omgezet in een onvoor. Honden: De resultaten van de door de W, H.V op Marlot georganiseerde wedstrijden waren: 1. Amazone 23.2 sec.; 2. Silvia; 3. Cinderella; Greyhounds: 1. Janetta. 25.6 sec 2. Junior v Westinghouse; 3 Dia mant. Oefenwedstrijd: 1. Lola 27 sec.; 2. u xw u Duky; 3. Slipper. Jeugdklasse „Kennel Nijmegen6heeft van het bombardement I Edelgrey”: Costinna 27.3 sec.; 2. Isa- - - - i bella; 3. Mira Whippets: 1. Daisy 24 8 sec.; 2. Calv Centering Colt; 3. Ronny. Op de baan Marlot worden morgenmiddag wederom vlakkebaanwedstrijden gehou den. Korfbal: Blijkens het jaarverslag van de afd den Haag van den N KB werd wat het ledental betreft, de geringe daling van verleden jaar meer dan ingehaald, zoodat in Juni 1944 het totale ledental van 1425 (915 seniores en 510 adspiranten) grooter is dan ooit tevoren. Het gemiddeld leden tal per club steeg tot 101 Voor den korfbal-athle-.iekdag van de afd den Haag op 9 Juli aan de Escamplaan hebben bijna 600 dee'r.emer sisters) ingeschreven. GymnastiekAnimo (Rijswijk) geeft 9 Juli in „Stadsdoelen” te Delft een uit voering Waterpolo: Voor de zomercompetitie speelde het H.Z.P.C.-jeugdzevental tegen de jeugd van de Zijl. De Hagenaars won nen met 70. Ruststand 50 Het 2e da- meszevental van H.Z.P.C. won met 21 van de Zian-dames. J. E. Lokkart geb. Beringer, d. Bakker geb. Kordes, d. C. geb Smits, z. A H. de van 1 Klooster, d J. M. C. Cornels- sen geb. van Alphen. d. OVERLEDEN A Smits, weduwe van G W. Uhlenbeck. 76 j A. F. F. Sut- muller. zoon. 3 j. A. V. Kleipool. doch ter, 5 dagen C. H Kop. vrouw van W. Biever, 72 j. J. M. C. Bos. onge huwde vrouw. 47 j. W. J Dorsman, gescheiden vrouw. 35 j. J. Wijsman, m—i van H. J. van den Braak, 72 j. W. C Jansen, weduwe van C. J Duuren- tijdt. 78 i Handel, Rheinbei|ger. Tot en met Woensdagavond zal Het Residentietooneel „Leer om leer” opvoeren. Donderdag- en Vrijdagavond tot besluit van het tooneelseizoen „Spo ken”. Al bert V ogel jr. zal op Woens dagavond een voordrachtavond geven in ..Diligentia” met een geheel nieuw pro gramma Het orgel der Groote Kerk te r~ niet zooveel geleden, dat aan volledig herstel niet meer kan worden gedacht. Het zal in ouden stijl worden hersteld IndeKunstzaal es beaux Arts” wordt t m. 22 Juli een expositie gehouden van schilderijen en aquarellen van Leo Niehorster. Donderdag 13 Juli zal Indra Kamadjojo. in Diligentia een reeks Bali- neeache dansen ter uitvoering brengen. Ver. De AmbachUsch, .te ’e-Gravenhagen M ACHINISTEi^SCHOOL Nieuwe Haven 95. SAGravenhage* Opleiding tot het voorl c’ipl SCHEEPS- WERKTUIGKUNDIGE Dc-.inschr. v. leer, lingen is opengesteld tot 5’ /uli a.s Min. eischen van toelating: Dipt Amb.school, Diploma M U.L.O. A; 2 >aar H.B.S. Nadere inlichtingen bij dén' Telefoon 113698 Verhuis- en Trsnsportbedr_ FIRMA REIJNOERS EN MEUS18. Voor alle transporten. Wij hebben auto’s, paarden en carriers. Betr. personeel. 12399 Bel op 337577 en wij staan voor U klaar. Geen transport te groot of te kleini DELFTSCHELAAN 96 DEN HAAG heid zag de bierbrouwer uit Straats burg dit belangrijke punt over het hoofd. En ik was niet zoo attent nem wjjzer te maken. Zorg dan, dat je tiaar argwaan niet wekt! Zeg niets! Doe niets! Speel vooral niet de rol van den meelevenden echtgenoot, die met haar verlies be gaan is! Je hebt al meer dan genoeg verprutst! (Wordt vervolgd.) „SUOR BEATRICE”Onze stadgenoot Frans Ruivenkamp heeft gisteravond in „Diligentia” in samenwerking met een gemengd koor en een zevental solisten zijn opera „Suor Beatrice” op een Ita- liaanschen tekst geïntroduceerd door een uitvoering in concertvorm, waarbij hij zelf het orkest aan den vleugel verving. Op zijn voordeeligst heeft men het werk dus niet kunnen hooren, want het I RENNEN OP DUINDIGT: Morgenmiddag zal wel geen betoog behoeven, dat een 2 uur, alleen rennen, een zevental, met modern, vocaal-dramatisch werk actie. fiinke inschrijvingen. Onze verwachtingen décors, costumeering, lichteffecten en zjjn j (amateurs) Fair—Little May Dun: crkestcoloriet moeilijk kan missen en n (leerling-jockeys) Beliche—Multicolore; van dit alles ontdaan, zelfs bij een supe- HI Mer d’Antibes—Flying Fish; IV (ama- rieure vertolking, een ietwat schamelen teurs) Rijder Hr Siem—Rijder Hr H G mdruk moet maken. A fortiori is dit het Dekkers; V Stal Tonnetty- -Marjolet; VI geval bij een eerste auditie, waartegen- Le Chef—Rouvry; VII (horden) Sialkot— over dus ook de beoordeelaar in een I Solidar. beelden gesuggereerde dingrijkheid. Vooral Puccini den componist aangedaan, talrijk, voor Italiaansch melos komt niet bij haar op. Zij is er on kundig van, dat de verzekeringssom aan mij wordt uitbetaald. Al moest ik op last van mijn schoonvader een stuk teekenen, waarbij ik afstand deed van het halssnoer aan haar, de polis bleef Hij verscheen ’s morgens aan het [op mijn naam staan. Met al zijn leep- ontbijt en zei, dat hij had geslapen als een marmot Je vrouw koestert geen verdenking eentje is. Hij kan best met den tegen jou, naar je beweert. Ben je er zeker van? Absoluut De Béringuard giebelde. Ernestine weet, dat haar lieve Louis de noodige gebreken heeft, maar Nederlandsche Kinderen naar Tsjecho-Slowakije. Regel matig vinden nog transporten plaats van Nederlandsche kin. deren, die door den Nederlandschen Voiksdienst, in samen werking met de Nat. Soc Volkswohlfahrt, naar gezonde streken in het buitenland worden gezonden. Uit Amsterdam vertrok gisteren een deel van het transport van 500 kin deren. die in de omgeving van Praag in Tsjecho-Slowakije bij particulieren zullen worden ondergebracht Over 6 we ken zullen zij. blozend en welvarend bij de ouders terug- keeren. CC.N .F -Sagers) waarde lijke schorsing voor die periode, zoodat Arie van Vliet, gerekend van 23 Juni ji. af, wordt geacht te zijn ge schorst voor den duur van een jaar. VOETBAL VOORLOOPIGE SCHORSINGEN: kens de officieele mededeelingen van den N V B. zijn behalve de gebr. de Harder, ook De Vries van V.S.V. en enkele spe lers van StormvogeLs, w. Tol en Goed- hardt, in afwachting van een nader te ne. men beslissing, voorloopig geschorst het- 1 geen verband houdt met een indertijd ge- 1 September door het Ruys-Ensemble wor. speelden verbodenWedrtriM den bespeeld Opheta.s Maandagtegeven ATHLETIEK orgelconcert door Henk Herzog worden NIEUW WERELDRECORD: De Zweed werken uitgevoerd van Buxtehude Bach, Gunder Hagg heeft het wereldrecord over 2 Engelsche mijlen, dat reed» op zijn naam stond met 8 min. 46.8^ec. op 8 min. 46.4 sec gebracht. Het keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft vandaag medegedeeld Een heden der Japansche luchtmacht hebben den 24sten Juni in de wateren ten Zuiden van de Bonin-eiland- in Noordweste lijke richting varende vijandelijke oor logsschepen tot den strijd gedwongen Zij slaagden erin 2 vliegkampschepen en 2 oorlogsschepen, waarvan het type niet herkend kon worden, tot zinken te brengen Meer fan 55 vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. De eigen verliezen bedragen 46 toestellen, die nog niet zijn teruggekeerd. PAARHCN Teneinde den heats een sportiever ka rakter te geven, waardoor de rijders in alle ritten moeten trachten met hun paarden zoo hoog mogelijk geplaatst te worden, heeft het C. B. in overleg met de Contact-Commissie voor Eigenaren besloten bij wijze van proef met ingang van 15 Juli a.s de heats volgens punten telling te laten verrijden, onder de vol gende bepalingenWanneer in een heat- - - .draverij hetzelfde paard de le en 2e heat Naast deze bijeenkomsten zullen in den I wint, is dit paard natuurlijk winnaar en instrumentale Qe plaatsing van de andere paarden ge- concerten, tentoonstellingen, film- en too. I «chiedt volgens puntentelling Indien de neelvoorstellingen en lezingen het feest 2e heat niet door den winnaar van de le opluisteren. De Nederlandsche Omroep zal heat wordt gewonnen vir.it J- in deze week een groot aantal uitzending tevens beslissende heat plaats aan de Nederlandsche cultuur wijden .De de 3e heat door den winnaar van de le Waag”, „Ontwakend Volk”, ,,De Schouw” I Of 2e heat wordt gewonnen, is dit paard de „Deutsche Zeitung” en andere bladen de winnaar, ongeacht het behaalde zullen edities aan deze gebeurtenis wij- tal punten. Is dit niet het geval, den. Ook de boekhandel heeft op groote I vindt de definitieve plaatsing schaal medewerking toegezegd om door I puntentelling plaats (le aank. 1 pnt 2e het verzorgen van speciale étalages de aank. 2 pnt.. etc.) Wanneer verschillende aandacht op het Nederlandsche cultureele paarden een zelfde aantal punten hebben leven te vestigen. behaald, wordt voorrang gegeven aan dat paard, hetwelk het grootste aantal le plaatsen heeft bezet Bestaat er gelijk heid. dan wordt de voorrang gegeven aan dat paard, hetwelk het grootste aan tal 2e plaatsen heeft bezet. Bestaat er daarna nog gelijkheid, dan krijgt dét paard den voorrang, hetwelk bij de laat ste toekenning van punten de beste plaats heeft bezet Jij moet noodig op de snuggerheid van Paul Solange afgeven! hoonde de man met het kunstbeen. Bij hem kun jij nog altoos in de leer gaan! Enfin, ik ben nu hier. Ik zal wel uit- vis’schen, wie kans zag, het halssnoer achterover te drukken. Bij overlijden van een rechtstreeks of indirect verplicht verzekerde keeren de algemeene ziekenfondsen een overlijdens. geld uit. dat 50 bedraagt, indien de overledene 2 jaar of ouder is. terwijl bij overlijden beneden dien leeftijd een uit keering van 30 wordt verstrekt. Het recht op deze uitkeering vervalt, indien het verzoek daartoe niet binnen drie maanden na het overlijden bij het zieken fonds wordt gedaan. Ten einde deze laatste bepaling, die op 1 Dec. 1943 werd afgekondigd geleidelijk aan bij de verzekerden ingang te doen vinden, heeft de commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen tot dus ver een soepele toepassing hiervan bevor derd. In de meeste gevallen, waarin de ge stelde aanvraagtermijn was overschreden, heeft de uitkeering daardoor niettemin toch plaats kunnen vinden. Dit overgangs tijdperk moet echter een einde nemen en van 1 Sept. a.s. af zal dan ook strikt aan den termijn van drie maanden de hand zoeken zullen van dit tijdstip af niet meer door de ziekenfondsen in behandeling kunnen worden genomen. Mochten er thans nog belanghebbenden zijn, die den termijn hebben laten verstrijken, dan ver. dient het aanbeveling, dat deze zich als nog zoo spoedig mogelijk met het betrok ken ziekenfonds in verbinding stellen. De uitkeering bij overlijden wordt niet ver strekt bij overlijden van een kind, dat als levenloos aangegeven bij de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven, terwijl evenmin uitkeering plaats heeft in geval van vermoedelijk overlijden. Bij overlijden van een rechtstreeks ver zekerde geschiedt de uitkeering: a. in dien de overledene een echtgenoote, van wie hij niet van tafel en bed is gescheiden, achterlaat, aan deze echtgenoote; b. in dien de overledene geen echtgenoote, van wie hij niet van tafel en bed is geschei den. maar wel één of meer inwonende meerderjarige kinderen achterlaat, aan het oudste dezer kinderenc indien het gestelde onder a en b geen toepassing kan vinden, aan hem. die binnen 3 maan den na het overlijden aantoont, dat hij de begrafenis of de crematie heeft be kostigd: d. indien het gestelde onder a, b en c geen toepassing kan vinden, aan de erfgenamen Bij overlijden van een indi- rect-verzekerde heeft uitkeering aam den rechtstreeks-verzekerde plaats. Indien geen der evengenoemde mogelijkheden toepassing kan vinden, beslist de com missaris. belast met het toezicht op de ziekenfondsen, aan wien de uitkeering zal geschieden DR. FISCHBÖCK OVER DEN SLUIK HANDEL: In het tijdschrift ,,Ni®derlande” orgaan van de Duitsche Handelskamer voor Nederland, die dezer dagen haar 10-jarig bestaan herdenkt geeft dr H. Fischböck commissaris-generaa] voor fi nanciën en economie, een korte analyse van de problemen, die met de vraag van productie en verdeeling in oorlogstijd verband houden De schaarschte. welke als gevolg van de buitengewone omstandig heden. waarin wij leven, overal optreedt eischt overheidsbemoeiing in drieërlei zin. Bevorderd dient te worden: le. een zoo groot mogelijke voortbrenging; 2e. een productie welke zich bij uitstek op het voortbrengen van onontbeerlijke goe deren richt; 3e. een juiste en rechtvaardige verdeeling der goederen. Wie zich met zwarten handel afgeven plaatsen zich buiten .de gemeenschap der fatsoenlij ken”. Velen zijn er. die zulks niet wen- schen te erkennen Zij probeeren hun ge drag met vaderlandsche motieven te be mantelen. In dit opzicht plaats* dr. Fisch böck Nederlanders en Duitschers. die zich aan economische delicten van dezen aard schuldig maken op één lijn.De Nederlander die voorgeeft door zijn economische ver grijpen de bezettende macht als ordenen den en regelenden factor te willen dwars- boomen weet heel wel. dat hij daarmee uiteindelijk niet Duitschland. doch zijn eigen volk benadeelt. De Duitscber in de bezette gebieden die zich met zwarten handel afgeeft om daardoor extra-goede- ren in het Rijk binnen te brengen over treedt daarbij opzettelijk bepalingen die door de Duitsche autoriteiten zijn goed gekeurd. Hij bevoordeelt zichzelf, doch ten koste van de ideeële en practische econo mische oorlogsbelangen. „Economische misdadigers zijn en blijven misdadigers en wel gemeene misdadigers Met recht wor den zij niet slechts aan bestraffing doch eveneens aan de verachtine nrijs ge geven” REICHSSCHULE VALKENBURG: Houdt uw jongen niet thuis als er wat bijzon ders in hem steektDe Retchsschuie te Valkenburg leidt hem op voor de ruimere wereld, waarin hij als man zal leven. De gemeenschappelijke opvoeding heeft zeer bijzondere voordeelen daarom is de Reichsschule een internaat. Maar da nau we band met het gezin blijft bestaan. Ge verliest uw jongen niet, als hij naar Valkenburg gaat en gij wint voor hem een prachtige toekomst 1 inlichtingen geeft de Reichsschule te Valkenburg Onze cultureele prestaties Zooals reeds met een enkel woord ge meld, zal in ons land va® 10 tot 15 dezer een cultuurweek worden gehouden, voor de eerste maal, want het is de bedoeling ieder jaar in een dergelijke week een manifestatie te geven van de macht en grootheid der cultureele prestaties van het Nederlandsche volk De Rembrandtdag op 15 Juli zal het hoogtepunt vormen. Een Rembrandtfilm zal in de bioscoop theaters draaien. Het is een korte film, maar met vele boeiende opnamen, sterk en schoon van suggestie, met fraaie stads beelden van de oude Amstelstad, haar rijkdom aan torens, aan schilderijen, aan beeldhouwwerken, aan meesterstukken uit onze Gouden Eeuw. Deze documen taire vormt een illustratie van een door den heer C Thoen voor den Rembrandt dag geschreven gedicht. Zij is vervaar digd door Wervelfilm, onder regie van Herbert Kommer jr. Het scenario is van Arjen D. Kakebeeke en Jan Teunissen en de muziek, welke gespeeld wordt door Jac. Vermaak, van Louis Schmidt. Het gedicht van Thoen wordt gedeclameerd door Fred. Menger. Van deze film is ook een Duitsche versie vervaardigd, welke in het buitenland zal worden vertoond. De Rembrandtdag zal niet alleen zijn een herdenking van de geboorte van BEVALLEN A. Herman de Groot geb. Noorland, d. C. van der Lingen geb van der Hout, z. C Rietveld geb. Eekhout, z. A. M van Uden geb vae Zonsbeek, d J. Steegers geb. Toete nel, z. B. I. de Josselin de Jong geb. Guttera, d. A. C. C. Wernecke geb van Aken. d. J. Bauman geb van Maris, d. M Koote geb. Verschuren, d. J. R. Ydema geb Nieuwenburg, z. M. J. Coomans geb. Soutendam, d. F F van der Lans geb Nederpel. z. A. J M van Eembergen geb Timmer z. F. Goedhart geb. Goudsmit. z. J. Grauss geb. Dortmundt, d. P van Tiel geb. van der Werft z. A. Bos veld geb. van Steenderen, z. E Ba tenburg geb de Bruin, d. J. S M. Mourits geb. Pat. d. E. M. D Boxsem geb. Lutz, z. N. Toet geb. Meeuws. d. M. H W Nassy geb Vermeulen d. len, er waardeloozen rommel voor in lange tijdens je verblijf bij de Ka de plaats te leggen en het pakje op-1 lundby's? nieuw dicht te lakken. Een kunst, jouw| We wisselden een paar woorden, stumperige handteekening na te maken! Paul is niet erg getapt bij Ernestine. De klerk, die op het oogenblik in func- Ze weten niet beter, of hij bracht tie is, lijkt me ze achter de mouw te den nacht in Salsjobaden door? hebben. Was hij het, wien je het hals snoer liet zien? Ja. Ik zal óók uitvisschen, wat hij er voor 1 1. r nachtklerk onder één hoedje spelen. Victor, bekende de Béringuard op gelucht, je bent een ongelikte beer in je optreden, maar hersens heb je, dat is een feit! Bedankt, Louis. Sprak je Paul So-Jeen baron in een diefstal te betrekken. Afhalen Levensmiddelen- en Visch- kaart: Maandag: Groot Hertoginnelaan en Alidastraat (Lsd.): 8 30—16.30 uur: Schoenme t.m. Steenl. Zoowel eerste- als tweede stamkaart moeten overgelegd wor den. vin- het zeer wat daarmee samenhangt wel zeer ontvanke lijk publiek, heeft den componist dave rende' ovaties bereid, die door rijke bloe menhulde nog geaccentueerdwerden Van de damessolisten: Gre Brou'wensteyn. Alice Berlucchi, Elisabeth Barten en Martaja Fallak voldeden vooral de eerste en de laatste, de tenor Coen Ruivenkamp heeft een goede stem, maar zal zijn loon vorming moeten herzien en Henk Weimar met zijn prachtig bas-baritonmateriaal kan zijn hoogte nog raker plaatsen door beter gecontroleerden ademsteun Mr A J. F J June VERKEERDE GELDBELEGGING VAN SCHOENWINKELIER: De Haagsche schoenwinkelier W A de Graaff Piet Heinstraat 84a zocht eenigen tijd terug voor het geld, dat hij „over" had een be legging. Hij kocht 300 paar clandestien vervaardigde schoenen en liet 200 paar schoenen die hij nog van vóór 1940 in huis had maar die toen minder gangbaar waren, ombouwen tot moderne schoenen. Deze 500 paar schoenen gaf hij bij de oL ficieele inventarisatie niet op en zette ze weg „voor na den oorlog” zoo beweerde hij tenminste tegen den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Rotterdam. De in specteur was het hier echter niet mee eens. Ten eerste had de Graaff te duur ingekocht, ten tweede waren toch nog verschillende paren van eigenaar verwis seld - hetgeen uiteraard ook niet tegen aen termen van arie maanaen oe nana den geoorloofoën prijs was ge.chied, - worden gehouden. Te laat inged.ende ver en ten derde was de inspecteur van mee- ning, dat deze voorraad schoenen nü noo. dig was om aan de groote vraag van het schoenenbonnen bezittende publiek eeni- germate te kunnen voldoen. Daarom zal de Graaff de schoenen mogen behouden, met dien verstande, dat de verkoop nu mét bon en tegen den juisten prijs zal .geschieden onder toezicht van de Prijs beheersching. Als straf legde de inspec teur den winkelier een boete van f 10.000 op JUBILEA: Vandaag herdacht de heer H. N. Marinus den dag, waarop hij vóór 25 jaar als rechercheur bij het Haagsche Politiecorps in dienst is gekomen. Bij J. A. Boes’ Meubelindustrie N.V. vierde de heer H. J. Seesink zijn 25-jarig jubi leum als bedrijfsleider. Directie, kantoor-, afdeelingschefs e»: personeel boden ge schenken aan. Vandaag waren de hee- ren J A de Groot en P. Ruig, resp. on derhavenmeester van de binnenhavens en onderhavenmeester van de Visschers- haven, 23 jaar in dienst bij het Haven en Marktwezen. Ten kantore van dezen dienst zijn beiden vanochtend gehuldigd. Hierbij werd het woord gevoerd door den directeur en den administrateur. Behalve de gebruikelijke eervolle vermelding en gratificatie van de Gemeente, werden ook namens het personeel geschenken aange boden De ’s-G rav. Vakschool voor Meisjes houdt een openb. les met tentoon stelling van werkstukken van leerlingen a.s. Woensdag van 24 en van 7.309 uur in de schoolgebouwen Bezuidenhout 144 en Agnesstraat en van 24 uur in de Kleuterafdeeling Emmastraat 188. Overeenkomst Peter-Tito Volgens de „Evening News” is tusschen ex-koning Peter van Zuid-Slavië en „maarschalk” Tito een soort van over eenstemming bereikt. Tito heeft zich be reid verklaard, de souvereiniteit van Peter te erkennen, terwijl deze erin heeft toegestemd, dat in de toekomst de Zuid- Slavische regeeringsvorm overeenkom stig den wil van het volk zal worden vastgesteld. Er moeten thans besprekin gen gaande zijn om een nieuwe emigran- tenregeering te vormen, waarin de ver schillende uitgeweken groepen zullen vertegenwoordigd zijn Het Internationale Informationsbureau meldt omtrent het nieuwe Duitsche wa pen „V. 1” o.a nog De ontploffende projectielen worden afgevuurd van ondergrondsche installaties uit, die bijzonder sterk beveiligd zijn tegen beschieting door artdierie en lucht aanvallen Het wapen kan een onbemand vliegtuig worden genoemd, dat door mid del van raketaandrijving een snelheid van ongeveer 600 k.m. per uur krijgt. In den kop van het onbemande bevindt zich een nieuw soort springstof- lading van ongeveer 1000 kilogram, waarvan de ontploffende uitwerking die van de tot nu toe gebruikte ontploffings- middelen verre overtreft Behalve spring stof kan het toestel ook nog met andere stoffen, b.v. met fosfor geladen worden. De Béringuard zuchtte. Buenos Aires is van de kaart, verduiveld jammer. Als nu tenminste de verzekeringssom onzen neus maar niet voorbij gaat! Dan zouden alle kos ten vergeefs zijn gemaakt. Kosten, waarvoor ik mag op draaien, hè? antwoordde Descamps giftig. Neen Louis, ik bezit nog een stuk of wat schuldbekentenissen van je. Als ik geen anderen uitweg zie, om tenminste aan een deel van mijn trek te komen, laat ik je kasteel in Bre tagne en je Parijsche huis onder den hamer brengen. Dan sta ik zonder dak boven mijn hoofd! EXTRA-KOLENTOEWIJZING WITTE KAARTEN: De Fürsorgeoffizier der Waf- fen-SS deelt mede, dat zij. die in aanmer king komen voor de extra-kolentoewij- zing voor den winter 1944/45 ?ich met hun witte toewijzingskaart voor extra- levensmiddelen moeten wenden tot de Ortsgruppe der N.S.D A.P. in de plaats hunner inwoning of dichtstbijzijnde ge meente ZEPPARONI.KWARTET: Voor leden van de Ned.Duitsche Kultuurgemeenschap heeft het Zepparoni-kwartet gisteren in het clubgebouw van het genootschap op het Buitenhof een kamermuziekavond ge geven. Het programma van deze uitvoe ring werd gevormd door het Kwartet in Es gr t. K.V 428 van W. A. Mozart; het Kwartet in D gr. t. van O. Respieghi en het Kwartet in F kl. t op 95 van L. van Beethoven Het Zepparoni-kwartet. bestaande uit Fernando Zepparoni (ïe viool), Han v d. Ven (2e viool), Johan Warnars. (alt viool). en Bram Hemerik (cello) heeft zich door zijn voortreffelijk, ja verbluf fend technisch kunnen en zijn warme van binnen uit scheppende wijze van voordra gen geboren uit de jarenlange samenwer king van zijn eminente leden een plaats in de voorste rijen der kamermuzieken- sembles verworven. Ondanks accoustische verzwaring en misvorming van de klank, ademde het Mo-] zartspel een subtiliteit en reinheid en een klaarheid van geest waarmede slechts weinigen het wezen van den Salzburger meester weten te typeeren. In Respieghi’s knappe en oorspronkelijke compositie leg. de het kwartet en in het bijzonder zijn leider Zepparoni in zijn loonvorming een uitmuntend begrip voor de schoonheid van klank en de psychologische werking van het motorische rhythme aan den dag. Tot slot volgde Beethoven’s bovengenoemd kwartet in een weergave, welke door geen krasje werd ontsierd en in hoogste loute ring van poëzie een manifestatie van gees tesadel is geweest. Een avond van voor naam musiceeren K. Brinkmann RUYS-ENSEMBLE: Naar wij vernemen, zal de Princesseschouwburg van 8 Juli tot WAARSCHUWING AARDAPPELZIEKTE: In het etmaal van Zondagavond 25 tot Maandagavond 26 Juni, alsmede in het etmaal van Woensdagavond 28 tot Don derdagavond 29 Juni, is de weersgesteld heid op de Zuid-Hollandsche eilanden kri. tiek geweest voor het optreden van aard appelziekte DE KETELONTPLOFFING TE DOR. □RECHT: De heer A. Mackaay, die als gevolg van de ketelontploffing te Dor drecht in zijn woning aan de Viermolens- hof zwaar werd gewond, is in het zieken huis overleden. Het aantal dooden is hier door gestegen tot dertien. t een herdenking van de POLITIEK WEEKPRAATJE: Het politiek Rembrandt op 15 Juli, maar, zooals weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zen- reeds gezegd vooral een dag tot her- den op Maandag 3 Juli 1944 over Hil- denking van de groote Nederlandsche versum I om 18 45 uur, draagt den titel I cultureele prestaties, zoowel van heden ..Een vraag en een antwoord”. I als in het verleden. Het zal een dag zijn van volksche. Germaansche en Europee- sche wereldbeschouwing. De naam Rem brandt zal hierbij als de naam van het grootste genie, dat ons volk heeft voort- gebracht en die over de geheele wereld H.B S. met 5-j. c„ Raamstraat Ge- bekend is. worden gebruikt als de groote slaagd: I. Ales H Bergsma. E. Bronswijk vlag, waaronder het schip van dit cullrl Ch Emmen. J. Fresco W. H. de Keule- reele feest zal varen. Het doel van deze naar J. de Kleef D Knoester, F. van der cultuurweek zal zijn het doen door- Lecq. C. Luers. H Mastenbroek. L. J dringen van het cultureele zelfrespect in van Meerten H. Nieboer J P Otto T. alle gelederen van ons volk en een van der Ploeg A. W. van der Rest. G F. wapenschouw te geven van onze actueele M Salters, A. Spaans F. P. van Woezik, I Nederlandsche cultuur om daarmede te- E. van Klaveren. A. J Beugelink, H. vens een getuigenis van onze cultureele Neijer, N Dekker G. van Duyn. A de [waarden naar buiten te gever Graaff N Heliendoorn H. A. Kroes T. j Lippe C. W. van Rooijen, J. P. van Rooijen. M. Smits H J. C Vermeulen. J H Paardekoper Lyceum Bilderstraat. Eindex. Gymn Geslaagd diploma A: H. S. M. van der Donk. Geslaagd voor diploma B: N Ar- laud J H. Pameijer, W A. A. Roukens V. G Rozendaal C. M J I Terhell W F Vonck W. de Weer: Staatsex. voor massage. Geslaagd ö.a. Deutekom te Delft; J. G. L. verdienstelijk heeft gemaakt. Het ligt in en W. J. Offerhaus te s-Gravenhage en de moeilijke positie komt te staan, daar veel hem misschien geheel anders in de ooren zou hebben geklonken, tndien hem hetzelfde werk ad aures et oculos was gedemonstreerd, zooals de componist het zich moet hebben gedacht Wat wij nu hoorden in een, ook afgezien van deze opmerking, niet ideale vertolking on voldoende beheersching van het technisch gedeelte der klavierpartij, een bedenke lijk onzuiver intoneerend vrouwenkoor en een stel solisten, waarvan niet allen blijk gaven van respect afdwingende vocale cultuur maakte 4en indruk van te zijn ontsproten aan het itiuzikale brein van een enthousiast rriziekbeoefenaar met veel componistischen aanleg, doch weinig oorspronkelijkheid, die om ver dere ontwikkeling vraagt onder supe rieure leiding, vooral wat het vorm gevend en structureel vermogen betreft, en wiens uitgesproken zin voor Italiaan- sche cantabiliteit zich los zal moeten maken van al te sterk door groote voor- melodische heeft Een en naar Er is een uitgebreid programma van feestelijkheden opgesteld in tal van plaat sen van ons land De officieele vieringen worden op den Rembrandtdag. 15 Juli den laatsten dag van de cultuurweek gehou den te Amsterdam Groningen en Maas tricht. Te Amsterdam zal door den wnd. secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr mr S. M. S de Ranitz, voor de eerste maal een Rembrandtpenning worden uitgereikt heilgymnastiek en aan een Nederlander, die zich in de afge. de dames: M. loopen jaren op cultureel gebied bijzonder Bouvy, E. L. de Lussanet de la Sablonièr.e de bedoeling elk jaar en W. J. Offerhaus te s-Gravenhage en ning ujt te reiken. D. J. Veurman te Voorburg, en o.a. de j;_L- heeren M W. H. Nierop en F. Zwagers te iande “talrijke vocale ’s-Gravenhase en C du Chatenier te Was senaar

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2