No. 18835. DE VELDSLAG BIJ CAEN führer bij herdenking VAN DIETL Maandag 3 Juli. 1944 AFZONDERLIJKE VREDE NIET MOGELIJK EERSTE STADS ED. De Weermachtberichten FINLAND’S ZWARE STRIJD Haven van Cherbourg in Geallieerde handen Linkomies over de Finsch- Duitsche overeenkomst Generaloberst bij vliegongeluk omgekomen Hevig artillerieduel Vergelijking 1917-1944 Harde strijd Hevige gevechten bij Aunus Storingsvuur op Engeland neemt in hevigheid toe COURANT van 3 en van en- aanval vechten zeer alle HAAGSCHE HAVEN GERUIMEN TIJD ONBRUIKBAAR Zaterdag hebben Geallieerde slagsche pen Le verwoestingen haven van dat Bewakingscordon langs Italiaansch-Zwitsersche grens Op bevel van Mussolini wordt langs de geheele Italiaansch-Zwitsersche grens een bewakingscordon van 3 k.m. diepte ge trokken Deze zóne is voor ieder verkeer versperd, het is verboden zich er op te houden. Slechts voor 8 gemeenten, in dit gebied liggende wordt een uitzondering gemaakt Het betreden van het verboden terrein wordt gestraft met een geldboete van maximaal 20.000 lire en/of een hech- tenisstraf van maximaal 20 jaar VERDUISTEREN Van 22 tot 5.30 uur Maan: 6 Juli V M hulp te verleenen. die het kan geven. Het succes van onzen strijd is ook uitsluitend mogelijk met de hulp van het uit Duitschland komende oorlogsmateriaal en.de andere steunvprleening. De Amerikaansche vicepresident, Wallace, is uit Lantsjau (China) naar de Ver. Staten teruggekeerd. Rede van Keitel In zijn herdenkingsrede zeide gen.- veldmaarschalk Keitel o.a.: „Ons volk is in dezen oorlogstijd hard geworden en hoort verliesberichten in soldateske houding aan. De dood van den General- oberst Dietl echter beteekent voor ons allen meer dan het verlies van een op den voor grond tredenden generaal en le geraanvoerder. Sinds de onvergetelijke dagen van Narvik is hij voor Duitsch land en zijn bondgenooten de belicha ming van geloof en wil, van stoutmoe digheid en uithoudingsvermogen, van dapperheid en flinkheid. Een onverbid delijk lot heeft Generaloberst Dietl ont rukt aan zijn Führer en zijn vaderland op een oogenblik, waarop aan alle fron ten onze strijd voor de redding en vei ligheid van Europa zijn hoogtepunt te gemoet snelt. Het is bijzonder tragisch, dat deze strijdersnatuur uiet den dood mocht vinden op het slagveld temidden van zijn soldaten, doch het slachtoffer is geworden van een gruwelijk ongeluk. Dat alles vervult ons met bittere smart Wij, die hem gekend hebben, zijn ons ervan bewust, dat in deze herden kingsplechtigheid woorden van beklag nooit overeenkomstig zijn zin zouden zijn. Nu wij van hem afscheid nemen, kan onze herdenking slechts één inhoud hebben: De wapens, de daad, het uit spreken van ons geloof in de overwin ning van onze zaak en van onze on wrikbare trouw jegens den Führer. Zijn loopbaan als soldaat heeft haar hoogste bekroning gevonden als „Over winnaar van Narvik”. In alle deugden van den soldaat was hij zijn soldaten ten voorbeeld. Nieuwe, verantwoordelijke taken la gen op hem te wachten op het Finsche krijgstooneel. Het lot heeft niet gewild, dat hij ze zou volbrengen.” Gen.-veldmaarschalk Keitel sloot met de persoonlijke belijdenis van trouw en geloof van den overledene in den Füh rer; „Hoe moeilijker de situatie, des te meer vertrouwen wij hem.” PRIJS DEJ.ER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3m met .Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. B^bl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modèbl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. ar. 5 c., fr. p.p. 10 c. Jagers bij de invasie, Terstond na hun gevechtsoptreden worden de vliegtuigen in het bosch ondergebracht, dat hen aan het oog der vijandelijke verkenners onttrekt. {P.K.-Engelmann-Atl^H.), PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (6 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M (10 reg.) /0.H9. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 rt. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.67. Dienstaanb. ƒ0.38, Pers. gevr. ƒ0.48. Adv, „Br, bur, v d, bl,** 10C, meer. in de Seinebaai stad en haven van Havre onder vuur genomen Licht luchtafweergeschut behoorend tot de pantser divisie „Groszdeutschland” in het gebied van Jassy, opge sneld ter bestrijding der bolsjewistische laagvliegers. (P.K.-Pfeifjer-Atl.-H.l vérstrekkende installaties der hebben bewerkstelligd, Van alle verbindingen afgesneden, zonder proviand, zonder munitie, zonder zware wapens, stond deze man met 2500 soldaten, zijn bergjagers en later nog 2.000 man matrozen en zee-officieren, die zichzelf moeizaam als drenkelingen hadden gered, geheel alleen tegenover een sterk overmachtige vijandelijke macht. Hoe hij dat toen heeft klaarge speeld en hoe hij eindelijk die situatie definitief ten gunste van Duitschland heeft kunnen keeren, is een wonder, niet alleen van groote militaire be kwaamheid, doch ook van menschelijke persoonlijkheid. Generaal Dietl heeft wellicht het dui delijkst in zijn persoon de synthese ge vonden, aan den eenen kant onverbid delijk hard te zijn in het eischen en aan den anderen kant toch op te gaan in de bezorgdheid voor zijn mannen. Hij heeft daardoor eigenlijk het type van den nationaal-sociahstischen offi cier geschapen, van een officier, die niet week is in het eischen en verlan gen, niet zwak om zijn menschen te laten optreden, doch die nauwkeurig weet, dat voor dezen strijd geen offer te groot of te duur is om niet gebracht te worden, van den officier, die aan den eenen kant deze harde en uiterste harde eischen stelt, aan den anderen kant echter het lot van zijn onderge schikten als hun ware vriend en vader tot zijn eigen lot maakt. Dat ik reeds om die reden persoon lijk een bijzonder nauw contact met dezen officier onderhield, was vanzelf sprekend. Hij is voor mij de eerste offi cier van de Duitsche Weermacht, die mijn gedachtenwereld was ingegaan en zich blindelings en zonder compromis sen daarvoor uitsprak. Juist in de jaren van 1933 tot 1936, toen ik met den blik op de Duitsche toekomst geweldige waagstukken moest ondernemen, toen stond deze man on wrikbaar en vanzelfsprekend achter mij en dat is zoo voortgegaan tot de laatste dagen. Toen hij voor het laatst bij mij was op grond van den nieuwen mi litairen toestand in Finland toen sprak uit hem hetzelfde onvoorwaarde lijke vertrouwen om ook in de toekomst elke situatie onder alle omstandigheden onder de knie te krijgen en zoo noodig ook de zwaarste taken te vervullen. Hij was doordrongen van de overtuiging dat aan het eind uiteraard onze meenschappelijke overwinning zal staan. Dat was het wonderlijke in hem, dat hij in zijn eigen levensstrijd en in zijn later en strijd als soldaat zoovele situaties, waarin men bijna tot wanhoop had kunnen geraken en waarin velen ook tot 'wanhoop zouden gekomen zijn, met succes te boven is gekomen. Dat heeft hij niet alleen als theoreticus ge doceerd, doch als een der grootste prac tici van onze jongste Duitsche geschie denis is hij voor ons in dat opzicht een voorbeeld geweest. Mijn persoonlijke vriendschap jegens hem maakt het mij derhalve bijzonder smartelijk, hem te herdenken. Wanneer ik van dezen vriend thans afscheid neem, gebeurt het derhalve met de bit terste gevoelens van een diep getroffen man, aan den anderen kant evenwel met het onbuigzame fanatisme, dat ook dit offer op het altaar van het vader land voor ons allen slechts een nieuwe verplichting is.” Bijzetting te München Gisterochtend is het stoffelijk over schot van Generaloberst Dietl te Mün chen aangekomen en in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers van Weer macht en party op het Nordfriedhof bij gezet. Als laatsten groet van het front legde de generaal der bergtroepen, Ritter von Hengl, den krans van een leger op het graf. Het woord werd gevoerd door den generaal der infanterie, Hanicke, en gouwleider Giesler. menten der oude historische stad ver nietigd zouden worden, zijn onze troepen vrijwillig en zonder vijandelijken druk naar het gebied ten Noorden van Siena teruggenomen. Aan de Adriatische kust ging de vijand met sterke strijdkrachten to- den aanval over en kon hij onze vooruitgeschoven beveiligingsposten naar de hoofdgevechts- linie terugdringen In den centralen sector van het Oos- teljjke front werden Westelijk van Sloezk krachtige aanvallen der bolsje wieken In zware gevechten afgeslagen. In het gebied van Ossipowitsji en aan den middenioop van de Beresina distan- cieerden zich onze divisies in verbit terde gevechten met den opdringenden vjjand naar het gebied om Minsk. Ten Zuidwesten van Polozk misluk ten door tanks en slagvliegtuigen ge steunde Sovjet-aanvallen bü Gloebo- koje. Om de stad Polozk wordt verbit terd gevochten. In de zware afweergevechten hebben de commandeerende generaals: gene raal der artillerie Martinek en generaal der artillerie Pfeiffer alsmede luit.- generaal Schünemann, strijdend aan *t hoofd van hun corps, trouw aan hun eed op het vaandel, den heldendood ge vonden. Formaties slagvliegers mengden zich met g°ed gevolg in de gevechten te land en vernietigden talrijke vijandelijke tanks kanonnen en 260 voertuigen. Zware ge vechtsvliegtuigen ondernamen in den afge_ loopen nacht een geconcentreerden aanval op Sloezk. Een sterke formatie Amerikaansche bom menwerpers deed gisteren een terreur aan val op Boedapest. Er ontstonden schade in woonwijken en verliezen onder de be volking. Duitsche en Hongaarsche lucht- verdedigingsstrijdkrachten vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen waaronder 34 viermotorige bommenwerpers. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Juli. Generaloberst Dietl is op 23 Juni 1944 bij een vlieg tuigongeval om het leven gekomen. In de dagorder van den Führer ter gelegenheid van den dood van General oberst Dietl wordt o.a. gezegd: „Als voortreffelijk soldaat in den strijd om het nat. socialistische Groot-Duitsch- land heeft Generaloberst Dietl zich vooral in den strijd om Noorwegen en Finland onderscheiden en zijn mannen van de eene overwinning naar de andere geleid. Onvergetelijk zal zijn strijd om Narvik blijven tegen de sterk ste overmacht van den vijand en in de hardste omstandigheden. Op 19 Juni 1940 werd hem als eersten soldaat der Duitsche Weermacht het eikenloof bij het' ridderkruis van het Ijzeren Kruis vérieend. Zijn naam zal voortleven in zijn fiere bergleger en bovendien ver bonden zijn met dien van de dappere Finsche bondgenooten. Hij zal gelden als symbool van deze wapenbroeder- schap. Als huldiging voor zijn voort durend heldhaftig optreden verleen ik den Generaloberst Dietl het eikenloof met zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis.” De van Cherbourg deze haven thans niet meer dat is, wat de Engelschen en Amerikanen ervan ge hoopt hadden. Langen tijd zullen zii noo dig hebben, om haar weer zoover te herstellen, dat zij onafhankelijk van het weer groote contingenten zware wapens en invasietroepen daar aan land kunnen brengen Hoe noodig zij een dergelijke haven hebben, bewijst het feit, dat het hun in de afgeloopen week als gevolg van het slechte weer in het Kanaal 3 dagen lang niet mogelijk was, aanvoer- materiaal in grooten omvang aan land te brengen De slagschepen voor Normandische kust Behalve de herhaaldelijk waargenomen Britsche slagschepen „Warspite. „Nel son" en ..Ramillies" is den laatsten tijd ook de „Rodney” gezien. Opmerkelijk is, dat het slagschip „Nelson’ sinds eenigen tijd niet meer te voorschijn is gekomen, meldt het D N.B HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In Normandië deed de vijand gisteren ten gevolge van de zware verheien welke hij de vorige dagen had geleden, slechts enkele aanvallen ter sterkte van een bataljon. Bij den geslaagden afweer werden den vijand buitengewoon zware verliezen toegebracht In Zuid-Frankrijk werden verscheidene groepen terroristen tot den strijd gedwongen on vernietigd Londen ligt onder een zwaar ver- geldingsvuur. In Italië woedde de verbitterde afweer- slag ook gisteren met buitengewone hevigheid tusschen de kust en het Trasi- meensche Meer. De vijand viel den ge- heelen dag onze dapper strijdende divi sies aan, die na verbitterden strijd kele kilometers naar het Noorden uit weken. Daar de gevechtshandelingen zich uitstrekten tot het gebied dicht ten Zui den van Siena en derhalve het gevaar bestond, dat zeer kostbare cultuurmonu- Linkomies. de Finsche ministerpresi dent, heeft gistermiddag een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide„Na een pauze van ruim 2 jaar moet onze Weer macht thans reeds voor de 4de week ononderbroken zware gevechten leveren. De verdediging van Karelië en Finland eischt zware offers. Wij moeten alles verdedigen, wat het leven waard maakt geleefd te worden. Als wij dat niet zou den doen, zouden wij slechts één alter natief hebbende capitulatie. Ik spreek dat woord niet uit als een onderstelling Ik weet, dat de Sovjet-Unie van Finland capitulatie verlangt. Een dergelijke capi tulatie zou ons weerloos prijsgeven aan het goeddunken van den tegenstander. In een oogenblik zouden wij alles verliezen, wat ons volk in den loop van eeuwen heeft opgebouwd. Wij hebben voor onz.en strijd elke hulp noodig, die wij kunnen krijgen, hetzij wapens of gewapende troepen Het eenige land, dat een dergelijke hulp kan en wil verleenen, is Duitschland. Hoewel Duitschland zelf een reusachtigen oorlog voert, heeft het ons in de afgeloopen oor logsjaren wapenen en ander oorlogs materiaal kunnen geven. Even belangrijk was de Duitsche hulp aan levensmidde len. Op dit oogenblik hebben wij onvoor waardelijk militaire hulp op zoo groot mogelijke schaal noodig, om ons te ver dedigen tegen den grooten aanval der Sovjetweermacht. Ditmaal vechten wij niet alleen. Technisch goed-uitgeruste Duitsche afdeelingen zijn ons terstond te hulp gesneld. Zij hebben haar aandeel in de aanzienlijke verliezen, die den vijan- gën\fsh^dU'scheenVUU liggen “en'daar, SFn ®n ftfnks zijn toege- - J bracht Duitschland heeft zich ook voor u het vervolg verplicht ons elke militaire Interinf meldtOp de voornaamste brandpunten van het invasiefront duurde de artillerieslag gisteren met onvermin derde hevigheid voort Het Geallieerde opperbevel liet zware oorlogsschepen ver de Ornemonding invaren, om van hieruit invloed te kunnen uitoefenen vooral op het penetratiegebied Zuidwestelijk van Caen. Zware Duitsche batterijen en tal rijke afdeelingen granaatwerpers namen met waargenomen succes Britsche veld- stellingen. tankconcentraties en troepen voortdurend intensief onder vuur Ook de andere gevechtsactie was gisteren zoowel ten Oosten van de Ornemonding als ten Zuidwesten van Caen levendig maar zuiver plaatselijk Britsche aanval len werden bloedig afgeslagen of in den tegenaanval met de blanke wapenen op gevangen waarbij gevangenen in Duit sche handen vielen Ook in den sector van het 1ste Ameri kaansche leger kwam het ten Noorden van St. Lo en ten Zuidwesten van Caren- tan slechts tot gevechten van plaatselijke beteekenis Pn het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche Zondagsbladen staat het verloop van de invasiegevechten in de eerste 4 weken. De bladen wijzen op den ernst van oen toestand en op het feit, dat Duitschland zich ten aanzien van de komende beslissingen in een veel en veel gunstiger positie bevindt dan in 1917. Otmar Best schrijft in de „Deutsche Allg. Ztg."- „Als het generaal Ludendorff vergund was geweest, het geheele ge weldige Westelijke front van den vijand samen te drukken op een smalle strook bij Cherbourg, zou men in Berlijn victorie hebben geroepen. Als wij in 1917 na ons offensief in Italië Zuidelijk van Florence en aan het Trasimeensche Meer hadden gestaan, zou Duitschland gevlagd hebben. Als Tirpitz of zijn opvolger in aanmerking hadden kunnen nemen dat een groot deel der Britsche en Amerikaansche vloot en andere strijdkrachten door een oorlog in i Oost-Azlé waren gebonden zouden zij dat als een groote kans op succes beschouwd hebben Voegt men daarbij dat thans ook het Oosten nog ver van onze grenzen staat dat het binnenland aan de brutaal ste pogingen tot demoraliseering weer stand heeft geboden dan is het resultaat, dat voor den eigenlijken hoofdslag van dezen oorlog welke thans aan drie fron ten tegelijk wordt geleverd, de uitgang», positie wel voorbereid is” De „D A Zmerkt op. dat de vijand tot dusver aan geen der fronten een be slissend voordeel heeft behaald en schrijft dan: ,.Als wij Duitschers het gevaar, dat wij doorgemaakt hebben, nuchter be schouwen, kan ons vertrouwen op de overwinning slechts verdubbelen". Het Internationale Informatiebureau te Berlijn meldde Zaterdag De ge vechten om Cherbourg en net Noorde lijke deel van het schiereiland Cotentin hebben in den loop van gisternacht hun einde gevonden. Nadat des middags 30 a 40 mijnenvegers en andere kleine vaar tuigen de haven van Cherbourg waren binnengedrongen zij konden door de Duitsche steunpuntbezettingen wegens volledig gebrek aan munitie niet meer worden bestreden is de haven van Cherbourg thans in Geallieerde handen. Volgens de oorspronkelijke aanwijzingen, die Montgomery had meegekregen, moest de haven reeds op 9 Juni veroverd zijn geweest. Het termijnprogram van het Geallieerde opperbevel is door den taaien en handigen Duitschen tegenstand 3 we ken vertraagd. Ook op het schiereiland Jobourg en op Kaap de la Hague zijn de gevechtshandelingen gestaakt. Dat het een gevechtsgroep van nauwelijks 2000 man gelukt is, zich verscheidene dagen lang te handhaven tegen den druk van twee voortreffelijk bewapende Ameri kaansche divisies, vormt een prachtig getuigenis van den strijdgeest der Duit sche soldaten. De gebeurtenissen in het invasiegebied werden in het afgeloopen weekeind be- heerscht door den grooten materiaalsiag der tanks ten Zuidwesten van Caen. In tegenstelling met de groote slagen aan het Oostfront, spelen de gevechten zich hier binnen een eng begrei.sd gebied af. Eet gaat om dorpen en beek-overgangen. die op de gebruikelijke kaarten nauwe lijks te vinden zijn Het zwaartepunt moet men zoeken in het Britsche pene tratiegebied bij Baron, dat slechts 5 k.m breed zou zijn en 6 k.m. d’en Het meerendeel van de 14 Jlritsche infanterie, en tankdivisies heeft direct met dit ge- vechtsgebied te maken. Er heerschte een trommelvuur der artillerie De scheeps- kanonnen der Geallieerden nemen er aan deel, bommenwerpers kruisen over het veld en de Duitschers hebben er tien tallen batterijen geschut en granaatwer pers opgesteld Uit de aanwezigheid van granaatwerpers blijkt wel op hoe korten afstand de tegenstanders zich van elkaar bevinden Zaterdagochtend reeds steeg het artillerieduel tot ongekende hoogte De stoottroeoen germten korten tijd rust, het vuur der Geallieerde slagschepen moest de Duitsche stellingen voor nieuwe stormaanvallen rijn maken Blijkens onze gegevens echter, hebben zich dit week eind nog geen definitieve wijzigingen in het gevechtsbeeld voorgedaan. De Duit schers deden tegenaanvallen Stroomop waarts langs de beek Odon wisten zij zelfs Verson te bereiken, waar felle ETitsche tegenaanvallen om de Duitschers weer te verdrijven, ontbrandden Ook stroomafwaarts, langs dezelfde beek richtten de verdedigers hun tegenaan vallen Bij Torteval werden Britsche 'anks en kij Tilly een Briisch munitie- depót onder vuur genomen De Britten maakten gebruik van een nieuwen toe voer van de z.g Churchill-tanks die met artillerie van 23.4 c.m. bewapend zijn Voorts werd van GeaVieerde ziide ge- bruik gemaakt van Amerikaansche ge weren. welke met een soort brand era •a'pn schieten Om een voorbeeld van de hardheid van den strijd te geven: In 24 uur ver loren de Geallieerden 124 tanks, het hoogste cijfer tot nu toe aan *t invasie front bereikt. In 4 dagen werden te zamen pl.m. 300 Geallieerde tanks ver nietigd in het gebied Tilly-Caen. Het is daar, in die nauwe ruimte, een kerkhof van zwaar materiaal. Van de lucht bombardementen hebben uiteraard ook de omliggende plaatsen, die geëva cueerd zijn, zwaar te lijden: Fallaise, ten Zuiden van Caen, werd door lucht aanvallen grootendeels verwoest. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het penetratiegebied ten Zuidwes ten van Caen heeft de tegenstander zijn doorbraakpogingen na uiterst sterk trommelvuur van artillerie gisteren in de middaguren hervat. Alle aanvallen zijn daar mislukt, evenals ten Noord oosten van St. Lo. Formaties slagvlie gers hebben ook gisteren de gevechten op den grond met succes ondersteund. In den nacht hebben formaties ge- vechtsvliegers vijandelijke concentraties van schepen voor het landingshoofd aangevallen. Zware ontploffingen wer den waargenomen. Bij verscheidene zuiveringsacties in het Fransehe gebied zijn 80 terroristen geliquideerd. Zwaar vergeldingsvuur ligt op Lon den. In Italië lag het zwaartepunt der vijandelijke aanvallen in den Westelijken kustsector en in het gebied ten Zuidoos ten van Volterra. Onze troepen hebben zich hier onder den sterken vüandelii- ken druk op den Cecina-sector gedistan- cieerd. Ook ten Zuidoosten van Volterra kon de vijand naar het Noorden terrein winnen. In het gebied van Siena en ten Westen van het Trasimeensche meer hebben onze dappere divisies alle vijan delijke aanvallen onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Een vijandelijk batailion en 29 tanks werden vernietigd. Aan het centrale Oostelijke front heb ben onze dappere divisies den met over machtige strijdkrachten aanvallenden bolsjewieken ook verder hardnekkig verzet geboden. In het gebied van Sloetsk hebben de bolsjewieken eerst na zware gevechten terrein kunnen winnen. De plaats werd opgegeven. Bij Ossipo- witsj hebben onze troepen hun stellingen gehandhaafd tegenover alle vijandelijke aanvallen. De gevechtsgroepen uit het gebied van Bobroeisk hebben zich een weg gebaand naar onze voornaamste strijdkrachten. Aan den middenioop van de Beresina zijn zware gevechten aan den gang met de onafgebroken aanval lende bolsjewieken. In het gebied ten Westen van Polotsk duurt de vijande lijke druk voort Ten Zuidwesten en Zuiden van Polotsk zijn sterke vjjandelij- ke aanvallen afgeslagen of in grendel- stellingen opgevangen. Slagvliegers heb ben voortdurend ingegrepen in de ge vechten op den grond en den vijand zware verliezen toegebracht. In het hooge Noorden zijn in den Kandalaksja-sector verscheidene door sterke artillerie ondersteunde aanvallen der bolsjewieken in harde boschgevech- ten onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben af zonderlijke Britsche storingsvliegtuiger. bommen geworpen in het Rijnsch-West- faalsche gebied. Het Finsche Weermachtbericht Juli luidt: Op de Karelische landengte ondernam de vijand in het gebied tusschen de Baai van Viinuri en Karisalmi op verschei dene plaatsen met betrekkelijk zwakke krachten aanvallen en overzetpogingen. die overal werden afgeslagen. Zuidweste lijk van Ihantala was de vijandelijke druk gisteren den geheelen dag sterker dan op de andere plaatsen. Op een plek drong üe vijand onze stellingen binnen, maar werd in een tegenaanval verdreven Daarbij werden 3 tanks vernietigd. Oos telijk van Ihantala probeerde een c.a. 2 bataljons sterke vijandelijke afdeeling een waterlinie te passeeren. maar werd verdreven, waarbij de aanvallende afdee- ling groote verliezen leed In Aeyrae- paeae sloegen onze troepen vijandelijke aanvallen op 2 plaatsen af Aan het front van Vuoksen heerschte het gewone artil lerie- en granaatwerpersvuur. De laatste 24 uur werden in totaal 14 vijandelijke tanks vernietigd waarvan 10 door de luchtmacht. In de richting Aunus woedden eveneens hevige gevechien hoofdzakelijk in het ge bied Rajakontu en Salmi, waar de vijand des nachts met sterke strijdkrachten op onze stellingen losstormde. Op een plek gelukte he> hem onze linies binnen te dringen. Hij werd echter in een tegenaan, val verdreven. De vijandelijke aanvalsac- tie was ook in de richting Vieljaervi hef tig. Den aanvallenden vijandelijken strijd, krachten werden daar zware verliezen toe. gebracht In de richting Maaselkae sloegen onze troepen in taaie gevechten talrijke aanval, len Westelijk van Juustjaervi en Mun- jaervi af en brachten den vijand zware verliezen toe. Paatene werd prijsgegeven. Eigen en Duitsche luchtstrijdkrachten bombardeerden vijandelijke aanvoerlinies, pantserformaties alsmede artillerie, en troepenconcentraties bij Ihantala. Finsche en Duitsche jagers alstnede onze luchtaf weer haalden in totaal 35 vijandelijke vliegtuigen, waarvan 7 op de Aunus-land- engte, omlaag. Eikenloof voor Dollmann von Rundstedt De Führer heeft het eikenloof bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis ver leend aan den opperbevelhebber van het 7de leger, General-Oberst Friedrich Dollmann, als posthume onderscheiding en aan den opperbevelhebber West, generaal-veldmaarschalk Gerd von Rundstedt. Telefoon 116300 (roven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kart oor boekt». Leeuwendeel Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekt». H. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboek)». Th, J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J <B. van Seters |r., Theresiaatraat 108a. Tel. 772444. .Exchange Telegraph” meldt uit Tsjoengking, dat een volledige overeen stemming tot stand is gekomen tusschen de communistische partij in China en maarschalk Tsjang Kai Sjek. De curator voor buitenlandsch ver mogen in de Ver. Staten. James Mark ham. heeft meegedeeld, dat de Finsche eigendom in de Ver. Staten wordt behan deld als vijandelijk vermogen. Reuter meldt, dat Zaterdag het Duit sche storingsvuur na het aanbreken van den dag aan sterkte is toegenomen Uit talrijke ver uit elkaar gelegen plaatsen zijn berichten birmengekomen over aan gerichte schade en verliezen. Ook in den nacht van Zaterdag op Zon dag, gedurende den Zondag en in den afgeloopen nacht wordt voortdurend op treden van de V 1 gemeld. Een aantal Britsche Lagerhuisleden heeft voor de eerste maal sedert het begin der V. 1-aanvallen in het Lagerhuis ge- eischt, dat de regeering minder zwijgzaam in deze aangelegenheid zal zijn. Volgens de „Daily Herald’’ wilde de conservatief Sir Thomas Moore weten, of de minister van Binnenlandsche Zaken, Morrison niet toch misschien wekelijks verliescijfers en samenvattingen van het aantal dooden en gewonden sedert het begin van de aanval len wilde mededeelen Morrison ant woordde, dat hij in zulke gevallen steeds in overweging moet nemen of men den vijand niet een voor hem nuttige inlich ting geeft. Hij zou er echter nog eens over denken. De conservatief Hugh O’Neil zeide daarop, dat het toch een volkomen onjuisten indrdk zou geven, wanneer men thans geen verliescijfers bekend maakte, terwijl men tot dusver maandelijks het aantal slachtoffers gepubliceerd heeft, dat door luchtaanvallen is gevallen. Het pu bliek zou daar vooral de conclusie uit kunnen trekken, dat de toestand ernstig was. Morrison aanvaardde dit bezwaar en zeide nogmaals er over te zullen denken De „Daily Herald” besluit, dat men de geheele aangelegenheid voorloopig heeft laten rusten, maar dat zich bij het publiek steeds meer het gevoel vestigt, dat men de geheimzinnigheid overdrijft. De Führer spreekt Ook de Führer heeft in de plechtige herdenking voor den overleden General oberst Dietl dezen in gevoelvolle be woordingen een laatsten groet gebracht. De Führer zei o.a.: „De militaire prestaties van den Ge neraloberst Dietl zullen in het boek der geschiedenis worden opgeteekend. Zijn persoonlijkheid kan echter alleen hij volledig beseffen, die het geluk had, deze in den loop van vele jaren zelf mee te maken.” De Führer schilderde dan zijn eerste ontmoeting met Dietl in den tijd van strijd der beweging en zijn verdere samenwerking met den overleden Gene raloberst tot aan het uitbreken van den huldigen oorlog. Woordelijk vervolgde de.Führer: „Toen ik eens persoonlijk besloot, dat generaal Dietl de expeditie naar Narvik zou uitvoeren, geschiedde dat, omdat ik geloofde, in hem den man te kennen, die zelfs het schijnbaar kans- looze tenslotte toch door zijn vast ver trouwen mogelijk zou kunnen maken. Wanneer wij ook thans in het vijfde oorlogsjaar vaak voor moeilijke situa ties staan, dan valt toch geen dezer situaties ook maar bij benadering te vergelijken met de opdracht, die ik toen verstrekte aan dien tot dan onbekenden Duitschen generaal, de opdracht n.l. om met een handvol soldaten midden door de vijandelijke overmacht ter zee heen een haven binnen te dringen, die voor het Duitsche volk op een oneindi- C“ *- geheel op zichzelf aangewezen, wellicht voor vele weken en maanden te probee- ren, niet alleen die haven in bezit te houden, doch een positie op te bouwen, waar later andere formaties naar toe konden trekken. De herdenkingsplechtigheid Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In een officieele staatsplechtigheid, waarbij behalve de Führer aanwezig waren gen.veldmaarschalk Keitel als chef van het Opperbevel der Weermacht, de Rljksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, grootadmiraal Dönitz, de Reichsführer-SS Himmler, gen.-veld maarschalk Milch, en talrijke Rijksmi- nisters, Rijksleiders, gouwleiders, gene raals van het leger, van de luchtmacht en van de Waffen-SS, voorts admiraals van de marine en wapenattaché’s van de verbonden en bevriende naties, naast andere vertegenwoordigers uit Weer macht, partij en staat, heeft de Duit sche natie Zaterdagmiddag afscheid ge nomen van den door een hard lot plot seling uit het leven weggerukten Gene raloberst Dietl. Daar wij ons niet op genade of onge nade aan den vijand willen overgeven, hebben wij geen andere keuze dan den strijd. Finland is vastbesloten, aan de zijde van Duitschland en als Duitsch- land’s wapenbroeder oorlog tegen de Sovjet-Unie te voeren. Met het oog op de hulp, die Duitschland ons verleent in onzen strijd tegen het bolsjewisme, is het Finland’s natuurlijke plicht, pas na over leg met Duitschland de wapenen neer te leggen. Het spreekt immers vanzelf, dat wij, terwijl wij Duitsche hulp aan vaarden, niet tegelijkertijd kunnen rond- loopen met de gedachte aan beëindigen van den strijd. Dat zou immers al wor den verboden door de eerlijkheid, waar aan Finland meer dan wellicht eenig ander land pleegt vast te houden. Het getroffen besluit houdt overigens niets in. De boosaardige buitenlandsche beweringen, dat er iets gebeurd zou zijn, dat vreemde inmenging in onze binnen- landsche aangelegenheden zou beteekenen of dat wij geen baas meer in eigen huis zouden zijn, ontberen eiken grond. De aanvaarding van de Duitsche hulp verandert niets aan den aard van onzen strijd. Wij voeren den oorlog nog altijd tot het afweren van den tegen Finland gerichten aanval en van het Finland be dreigende gevaar. Voor den succesvollen strijd is de genoemde overeenkomst met Duitschland noodzakelijk Tot die con clusie konden wij komen, omdat wij uit Duitschland voldoende hulp krijgen om de bedreiging van Karelië en geheel Finland uit den weg te ruimen. Linkomies besloot„Finland is een democratisch land. Wij wijken geen jota van de van oudsher overgeleverde en in onzen bodem diepgewortelde democrati sche orde af. Deze orde verdedigen wij in den strijd, dien de vijand ons heeft opgedwongen. Wij zijn en blijven baas in eigen huis. Zware beproevingen staan ons te wachten, maar wij aanvaarden die als vrije mannen, zonder vrees, in het volledige bewustzijn van onze verant woordelijkheid voor de toekomst God zegene het vaderland.”

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1