GROOTE AFWEERSLAG IN HET OOSTEN DUURT VOORT DUITSCHE TACTIEK TEGEN DE WORSTELING OM CAEN OVERMACHT CHURCHILL OVER DE VLIEGENDE BOMMEN I Vrijdag 7 Juli. «I 1944, N&T8839. feil EERSTE STADS ED. De nieuwe bonnen VOORSCHOT VAN 500 GRAM STROOP Half rantsoen boter voor Von Rundstedt vervangen van De „Sumatra” gezonken De in Geallieerden dienst varende Nederlandsche kruiser „Su mat ra” (66’0 brt.) is op een mijn geloopen en waarschijnlijk ge zonken, aldus hebben leden van de bemanning, die de Noord-Fransche kust hebben bereikt, medegedeeld, meldt S.P.T. uit Berlijn. Het opmarschplan de Sovjets Een strijd zonder ruimte Ernstige uitwerking bevestigd kinderen DE VLIEGENDE BOM STADSNIEUWS Londen zwaar getroffen Aanvalsgroepen in opmarsch naar Wilna VERDUISTEREN I Von Kluge opperbevelhebber in het Westen SPORT PAARDEN AGENDA ?:,w- BURGERLIJKE STAND Voor Nederlandsche krijgs- gevangenen in Duitschland g 100 a 150 projectielen per dag De trefzekerheid van de V. 1 VAN VRACHTAUTO GEVALLEN: De Amerikaansche aanval op Cotentin COURANT I DUITSCH WEERMACHTBERICHT ten algemeene bebld: Van 22 uur tot 5.30 uur Maan: 12 Juli L. K. Het verbindt in zijn con- modernste vernieuwingen de op het Lid- moderne, met alle tankdivi- een nauw enz de HAAGSCHE t De tactiek, welke de Duitsche leger leiding tegenover de Sovjet-Russi- sche overmacht heeft toegepast en die ook de prijsgave van Witebsk en Minsk noodzakelijk heeft gemaakt, verklaart de „Völkischer Beobach- ter” als volgt: De Duitsche legerleiding had, nadat gebleken was, dat de plaatselijk aan het front vechtende Duitsche strijd krachten en de plaatselijke reserves niet toereikend zouden zijn, 2 moge lijkheden: Zij kon de verder van het front verwijderde reserves terstond na aankomst in den strijd werpen of verder terug een eenigermate ster kere groep reservedivisies opstellen. Daar de reserves, indien zij ijlings in den strijd zouden zijn geworpen, toch voortijdig opgebruikt geweest zouden zijn, zonder dat de gewenschte uit werking werd bereikt, heeft de leger leiding besloten, meer naar achteren de reserves tot een gesloten geheel op te bouwen, een handelwijze, die doel treffend doch ook tijdroovend is. Tot zij afgesloten is, moet het front al vechtende terugtrekken, aldus de uit eenzetting van het blad. Gis- een bocht op den Visschershavenweg, D. L. PRIJ3 DER ADVERT.: 1—II m.M (S reg.) ƒ1.85, efke m.M. m, tot 3 m.M. (10 reg.) /0.U9. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.01 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p 10 <ft. KI. Adv. (in halve opl.) 0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. JBr. bur. d. bl." 10c. meer Een zomersch beeld van het Hol- landsche lèridschap. Koeien zoeken af koeling aan den waterkant. (C.N.F.-Kuiper) ten van de stad opgevangen. Ook in het gebied ten Westen van Molodeczno wordt verbitterd gevochten. Ten Noorden daarvan zijn vjjande- lijke aanvalsgroepen in opmarsch naar Wilna. Ten Noordwesten van het Narocz-meer, waar talrijke aanvallen van de bolsjewieken mislukten, heeft zich de Beiersche 212e divisie infan terie, onder bevel van generaal-majoor Sansfuss bijzonder geweerd. Ten Noor den en Noordwesten van Polozk onder namen de bolsjewieken gisteren slechts vrij zwakke aanvallen, die voor onze stellingen ineenstortten. Formaties slag- vliegtuigen mengden zich doeltreffend in de gevechten te land en sloegen tal rijke vijandelijke colonnes uiteen. Zware gevechtsvliegtuigen zetten den strijd tegen de bolsjewistische ravitail- leering des nachts met goede uitwerking voort door aanvallen op stations en spoorlijnen. tot 19 Augus- >ter beschik- Een kruiser, 3 torpedojagers en zes transportschepen tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Juli. Om gezondheids redenen is generaal-veldmaarschalk von Rundstedt in het opperbevel in het Westen opgevolgd door generaal- veldmaarschalk von Klugc. De Führer heeft in een hartelijk gesteld eigenhandig schrijven veld maarschalk von Rundstedt, die zich in de moeilijkste situaties hoogelijk heeft onderscheiden, zijn bijzonderen dank uitgesproken, en het voornemen te kennen gegeven van zijn diensten ge bruik te maken voor speciale opJ drachten. DUINDIGT: Morgen alleen rennen. Onze prognostics zijn. 2.30: Kalevala Alma. 3 u_: Marjolet Moutardier. 3.30 u.Mep d’Antibes Urrack. 4 u Magnor Sombreffe. 4.30 u./Moutardier Fair. 5 u.: Batna II Surprise Zeiss-Planetarlum Voordracht over BEVALLEN; C. J. M. Janssen geb. Muiselaar, z. L. C. A. Zwart geb. van der Zijden, d. W. Lutjens geb. Mas sing, z. B. M. Blom geb. Harder, d. H. J. Burger geb. de Berg, d. A. Toet geb. van Zaanen. z. H. Janssen geb. Wijmans. d. C. A. Hensing geb. Eb- belinghaus, ook genaamd Wirxel, d. H. A. Vink geb. Evers, d. H. Kroon geb. Zwarthoed, z. A. J. Lazet geb. Martius, d. E. W. Hofman geb. Aich- man. d. M A. Godschalk geb. Dullé, d. G. W. de Rooij geb. Arbouw, z. Ph. de Swart geb. Leussink, d. A. C. Berger geb. Dragt, d. I. E. van Veen geb. Schrauwen, z. C. M. van der Vel den geb. van der Burgt, d. J. W. van Duyne geb Taal, z. M. M. Schutten- helm geb. de Koning, d. J. van Ton geren geb. Kriesels, z. J. A Gerrit sen geb. van der Veen, z.’ G. W. op ten Berg geb. Kwerreveld, z. G. J. C. Quax geb. Borsboom, d. H. A. Jorissen geb. van der Spiegel, d. OVERLEDENA. J. Voorn, weduwe van L. van der Vate, 65 j. D Keus, dochter. 2 j P. Eouten. man van J- C. Vreeling, 67 j. M. J.W. Born man van E. den Boer. 48 j. W. G de Vries, man van C. A. Verspoor, 50 j. C. van Westenbrugge. weduwe van D. Bevaart, 86 j. C Klaasse, weduwe van G A van ’t Hof, 73 j. Kinderen uit Londen geëvacueerd Reuter meldt, dat tot Donderdagmid dag ruim 5000 kinderen uit Londen zijn vertrokken. Zij zijn in Yorkshire, de Midlands in North Wales en andere dee- len van Engeland ondergebracht. Van daag en Zondag zullen nog andere, groote transporten schoolkinderen uit Londen vertrekken. PETROLEUM VOOR K00K- DOELEINDEN Van 8 tot en met 26 Juli geeft elk der bonnen „28” van de bonkaart U 403 voor kookdoeleinden recht op één liter petro leum. Uitreiking bonkaarten aan personen zonder tweede distributiestamkaart Personen, die buiten'hun schuld nog niet in het bezit zijn van een tweede distribu tiestamkaart (b.v. geëvacueerden schip pers of woonwagenbewoners) kunnen zich ter verkrijging van een bonkaart (Voedingsmiddelen 8e periode 1944) als mede eventueel ’n Toeslagkaart „L 408", tot de plaatselijke distributiediensten wen den onder overlegging van hun ^prste distributiestamkaart. Bovendien dienen zij, die den 15-jarigen leeftijd bereikt hebben, hun persoonsbewijs mede te nemen en persoonlijk te verschijnen. Alvorens tot uitreiking over te gaan, zullen de distri butiediensten uit den rechterbenedenhoek van de eerste distributiestamkaart een hoek verwijderen, welke juist het aan den achterkant geplaatste vakje A6 bevat. Ge- evacueerden. die in hun vestigingsge- meente nog geen tweede distributiestam kaart ontvingen, doch aan wie in de ge meente van vertrek reeds een tweede dis tributiestamkaart was uitgereikt moeten deze laatste kaart overleggen De distri butiediensten zullen hiervan den driehoe- kigen rechterbenedenhoek met he>, cijfer 2 verwijderen. Amerikaansche bommenwerpers onder, hamen gisteren een terreuraanval op de stad Kiel. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen in het Rijn- landschWestfaalsche gebied. Bovendien viel een zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers het gebied van Weenen aan. Door nachtjagers .werden 12 vijan delijke vliegtuigen omlaaggeschoten. Gistéren was het in het gebied Tilly- Caen voor beide partijen een dag van adempauze. Naar S.P.T. meldt, vertoonen het volgende Nationaal-Socialisten De eerstvolgende keuring voor Landwacht Nederland vindt plaats Maandag 10 Juli van 916 uur in gebouw Amicitia, Westeinde 15. maatschapskaart der Beweging. S.S. of W A. dient medegebracht te worden. Zij, die in’ beroepsdienst wenschen te komen in de vaste eenheden melden zich eveneens op dien datum. Zij. die administratief of anderszins in vasten dienst wenschen te treden, even als typistes melden zich op het bureau Landwacht, Amaliastraat 13, den Haag. Intusschec zetten, naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, de Sovjet-Russische strijd, krachten de aanvallen onverpoosd voort in de richting van de spoorlijn, die achter het Duitsche front loopt, doch het tempo van den opmarsch is aanzienlijk vertraagd. De strijd is het gebied van de aan deze spoorlijn gelegen steden Dunaburg. Wilna en Baranowicze reeds vrij dicht genaderd, zij het ook, dat het vaak nog slechts Sov- jet-Russische voorhoeden betreft. Zoo zijn deze voorhoeden tot op 50 km van Wilna doorgedrongen, doch daar tot staan ge bracht. Van-- ean frontlijn is tot dusver nergens sprake, daar alles nog in bewe ging is. Naast de algemeene aanvalsrichting naar het Westen is volgensj Duitsche mi litaire kringen in toenemOTde mate ook een streven van het Sovjetleger te con- stateeren, in het gebied der Baltische sta ten door te dringen en de Oostzee te be reiken Meer nog dan door den in de rich ting van Wilna uitgeoefenden aanvals- druk, teekent zich dit streven af op grond van de aanvallen, die de Sovjets in de richting van Dunaburg ondernemen. De kortste weg naar de Oostzee* leidt van deze stad naar Riga, een afstand van 180 km. Duidelijk is dit een poging, in den rug te komen van het tot dusver nog stationnairè Duitsche Noordelijke front. Ook de aanvallen, die de Sovjet-Russische strijdkrachten ten Noorden van Polozk ondernemen, zouden als zoodanig worden uitgelegd. Op de Zuidelijke flank van den centra- len sector heeft het Sovjetleger de laat ste dagen weinig vorderingen kunnen ma ken. Echter ziet men hier in de onderne ming van Kowel een aanduiding, dat de strijd zich eerlang verder naar het Zui den zal uitbreiden. Dit beteekent echter, volgens Duitsche militaire kringen niet, dat het groote offensief in het Zuiden hiermede is begonnen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb, p. 3 m. met .JKikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modefol. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr p.p. 10 c. keuze een stukje eenheidstoiletzeep of 250 gram waschpoeder koopen. Men zal evenwel in het algemeen genoegen moe ten nemen met het artikel; hetwelk de winkeliers in voorraad hebben. Zoowel op de bonnen Algemeen 179 aangewezen voor eenheidstoiletzeep. als op de bonnen Algemeen 180 en Reserve C 58. D 58 en E 58 aangewezen voor waschpoeder of eenheidstoiletzeep kan men zeven kilogram droge vuile wasch bij een wasscherij laten behandelen. De geldigheidsduur van de voor wasch poeder aangewezen bonnen Algemeen 153 en Reserve C 50, D 50 en E 50 is verlengd tot en met 5 Augustus Ook op deze bonnen kan mén in plaats van waschpoeder eenheidstoiletzeep koopen. Zooals bekend mag men op de nieuwe bonnen reeds van heden 12 uur af koopen bonder d-v ij f t i g dag veroorzaken er ellendedooden, gewonden en lingen. De tonnen op Berlijn. Hamburg enz gestrooid zullen nu in veelvoud de Engelsche hoofdstad en Zuid-Engeland teisteren, dusdanig zelfs, dat gevoegelijk van een ramp gesproken kan worden. Het ligt allerminst in onze bedoeling daarover op onze beurt te meesmuilen, zooals de betweters gedaan hebben toen zij deze actie probeerden te kleineeren, dan wel er vrede mee hadden toen de Duitsche burgerbevolking (voornamelijk vrouwen en kinderen) door bom-aanvallen werden getroffen. De Engelsche bevol king ondergaat wat haar regeering zelf gezaaid heeft: dood en verderf. De oorlog is thans in een phase ge treden. waarbij het „Oog om oog, tand om tand” inderdaad in werkelijkheid wordt toegepast En het wordt nog ergerDat valt te concludeeren uit de Duitsche mededeeling over het nieuwe Wapen, waarvan eerlang de capaciteit zal worden opgevoerd, maar ook uit de pessimistische mededeelingen, welke Churchill zich gisteren verplicht zag te doen, hetgeen zeker niet het geval zou zijn geweest, indien hij deze plaag niet .ernstig zou hebben gevonden Telefoon 116300 .{zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Sohevenmgen, Keizerstraat 619 Flhalen: Rijswijk. Kamoorüoekh. Leetrwendaal Oranjeiaan a. Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboek)). Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J 'B. van Saters |r.. T her esi ast raat 108». Tel. 772*444. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 7 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: In het Normandische landingshoofd lag het zwaartepunt der gevechten ook giste ren in het gebied Zuidwestelijk van Ca- rentan tot aan de Westkust van het schier eiland Cherbourg. In het onoverzichtelijke terrein van bosschen en struikgewas ont stonden vaak verbitterde gevechten op korten afstand waarbij onze troepen alle vijandelijke aanvallen, die door sterke luchtaanvallen werden ondersteund, kon den afslaan. Bij Le Plessis en ten Zuiden van Montgardon werd de binnengedron gen vijand in een tegenaanval verdreven. De zuivering van het boschgebied Oosten van La Hayé du Puits van den daarbinnen gedrongen vijand is nog aan den gang. In het Fransche gebied werden 157 ter roristen en aan valschermen neergelaten Britsche sabotagegroepen in een gevecht vernietigd. Boven het landingshoofd en de bezette Westelijke gebieden werden 22 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Door strijdmiddelen van de Duitsche marine werden in de wateren van het invasiefront opnieuw 1 kruiser, 3 torpedo, jagers en 6 geladen transportschepen met een inhoud van 32.000 brt tot zinken ge bracht en werd een andere kruiser zwaar beschadigd. Ten Noorden van de Seine- baai brachten beveiligingsvaartuigen in den afgeloopen nacht 1 Britsche artillerie. motortorpedoboot tot zinken en bescha digden verscheidene andere booten. In de wateren van Brest ontstond in den nacht van 5 op 6 Juli een gevecht tusschen 4 Duitsche patrouillebooten en 4 vijande lijke torpedojagers. Twee torpedojagers werden in brand geschoten. Een eigen boot ging na heldhaftigen strijd verloren. Deelen van haar bemanning werden gered. r^k,J.ev€cftten Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Londen liggen. In Italië viel de vijand gisteren, door talrijke tanks ondersteund, bijna aan het geheele front aan. Na harde gevechten aan de Ligurische kust, bij Volterra, ten Noordwesten van Siena, in het gebied van Arezzo, aan weerskanten van Umber- tide en aan de Adriatische kust werd de vijand, afgezien van geringe plaatselijke penetraties, met verliezen afgeslagen. Aan de Adriatische kust zijn de gevech ten nog aan den 'gang. Des nachts ope- reerende s’lagvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht weer het vijandelijke ravitailleeringsverkeer aan de Adriatische kust met goede uitwerking aan. In de ge vechten van de laatste weken heeft zich een brigade luchtdoelgeschut onder kolo nel Müil^r in den strijd te land bijzonder onderscheiden. In het Zuiden van het Oostelijke front ondernam de vijand tusschen den bovenloop van den Dnjestr en Kowel verscheidene vergeefsche aanvallen. In ’den centralen sector duren de zware ge vechten op de tot dusver bestaande brandpunten van den grooten afweer- slag voort. Op de landengte van Bara- nowieze werden vijandelijke, door tanks ondersteunde aanvallen, ten Oos- TOELICHTING Van 9 tot en met 22 Juli kan men op de bonnen 175 en 176 Algemeen een voorschot van 250 gram stroop per bon verkrijgen. Men moet er rekening mede houden, dat deze hoeveelheid géén extra rantsoen vertegenwoordigt, doch te zijner tijd wederom zal worden ingehouden, evenals dit met het onlangs gegeven voorschot suiker zal geschieden Voorts is bon Algemeen 177 aangewezen voor het koopen van 250 gram jam e.d. Gedurende bovengenoemd tijdvak ge ven verder de bonnen Boter 29A en Boter 29B elk recht op 125 gram boter. Voor kinderen geboren na 31 December 1925 is van 9 Juli tot en met 19 Augustus bovendien 125 gram boter verkrijgbaar op de bonnen Boter 32A. Op de bonnen Algemeen 180 en Re serve C 58. D 58 en E 58 kan men naar ZATERDAG 8 JULI „Haagsche Courant”. „Zonsverduistering". 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. ..Johan” 19 u. Geb. v. K, en W. Rhythmisch zomerfeest. 19.30 u* Corso. „Betje regeert” 19,30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten), „Tafel tje dek je” 15 u. ..De wonderbare ge nezing”. 19.30 u. Zuiderpark (A.D.O.- terrein) Finale E.H.B.O-wedstrijden N. V. v. Luchtbescherming. 15 u. Paar den. Rennen op Duindigt 14.30 u. In zijn verklaring voor het Lagerhuis over de aanvallen met vliegende bommen op Engeland, zette Churchill uiteen, hoe men van Engelsche zijde geprobeerd heeft inlichtingen te krijgen over het nieuwe Duitsche wapen voordat het in gebruik werd gesteld. Tevens was de minister van Binnenlandschc Zaken er mede begonnen de schuilgelegenheden op den openbaren weg te versterKten. Churchill schilderde verder, hoe men -getracht heeft door sterke formaties van het commando bommenwer pers de plaatsen te treffen, die naar En gelsche opvatting proefstations waren voor het nieuwe Duitsche wapen. Deze aanval, len zoo zeide hij hebben als gevolg van den grooten afstand zware verliezen ge kost, die Engeland zich echter heeft moe. ,ten getroosten Churchill beweerde, dat indien de Engelsche en Amerikaansche terreuraanvallen op Frankrijk en Duitsch land niet hadden plaats gehad, het bom bardement van Londen waarschijnlijk reeds een half jaar eerder zou zijn begon nen. Het aantal vliegende bommen, dat dagelijks „van Frankrijk uit” naar Engeland komt, bedraagt, vol gens Churchill, ongeveer 100 tot 150. Hü stelde voor, de verliescijfers niet geheim te houden, daar deze strijd wel eens een aangelegenheid zou kunnen zijn, die wellicht van langen duur is. Een groot percen tage van de verliezen wordt geleden door Londen. Voorzoover de ouders zulks wenschen, worden de kinde ren uit de gevaarlijke zone ge- evacueerd. Churchill gaf met nadruk te verstaan, dat ‘Groot-Brittannië de maatregelen, die het in zijn land neemt, moet voegen in de uitgebreide plannen van de krijgsopera:ié£ daar de gevechtshandelingen in Norman die of de aanvallen op doelen in Duitsch land niet daaronder mogen lijden. Churchill prees den in Groot-Londen werkenden ongevallen- en reddingsdienst. Wat de materieele schade betreft, wor den reparaties van geringen omvang aan de gebouwen, zoo snel mogelijk afgewerkt/ Er zijn de gebruikelijke noodreparaties, die over het algemeen bescherming bie den. Voor deze werkzaamheden is een groote massa bouwvakarbeiders aan het werk gezet. Het ministerie van arbeid levert bovendien rijkelijke versterkingen uit de provincie; zij komen dagelijks in Londen aan. Wat de evacuatie betreft, ieder moet zijn dagelijkschen plicht doen. Hun echter, die geen voor den oorlog belangrijken ar beid verrichten wil de regeering niet af raden op eigen kosten uit Londen te ver trekken. Zij zouden de politiek van de re geering steunen wanneer zij een derge- lijken stap ondernamen. Voor menschen met geringe middelen, die vertrekken wil. len zijn lijsten opengesteld en men zal maatregelen nemen om hen zoo spoedig mogelijk te verplaatsen naar minder in gevaar zijnde gebieden. De kinderen wor den reeds in geval de ouders het wenschen uit de gevaarlijke zónes, welke geenszins hoofdzakelijk tot de hoofdstad beperkt zullen blijven, weggezonden. Het ligt niet in het voornemen moeders te scheiden van haar kinderen behalve op uitdrukke lijk verlangen,. Ter bespoediging van de ontworpen evacüatiemaatregelen heeft de minister voor de oorlogstransporten voor bereidingen getroffen. Churchill stelde tenslotte de vraag of de aanval met de V. 1 erger zou worden en of wellicht nieuwe ontwikkelingen van veel vreeselijker aard over Engeland zou den komen. Hij kon niet garandeeren, dat dit niet het geval zal zijn. De eenige be lofte, die hij thans kan geven is dat alles •wat maar mogelijk is gedaan wordt. Den voorrang hebben de operaties in Norman- dië of de aanvallen op speciale doelen in Duitschland, ofschoon de aangerichte schade „in zekeren omvang” den levens gang en het werk der industrie in Londen fceeft veranderd. Na de rede van Churchill werden eenige vragen gesteld. Onder afkeurende kreten Vroeg de conservatieve afgevaardigde Sir William Davison, of het niet tijd was dat de regeering een openlijke verklaring' zou afleggen over vergeldingsmaatregelen. Churchill antwoordde, dat hij thans hierop liever niet inging. Hij verzocht het Lager huis nogmaals het stellen van vragen niet meer dan noodig was uit te breiden. Hij heeft zijn woorden zeer zorgvuldig afge wogen. Voorts maakte hij bekend, dat men besloten heeft thans de diepe schuilkel- ders te openen, welke tot dusver nog in reserve gehouden waren. DUITSCHE COMMENTAAR Tn de Wilhelmstrasse ziet men In de door Churchill afgelegde verklaring een bevestiging voor den ernst en de afmeting der uitwerking van het nieuwe Duitsche wapen VI, Voorts ziet men daarin een bevestiging van de groove onrust, die zich heeft meester gemaakt van de Engelsche bevolking en tenslotte een bevestiging voor den omvang van de critiek op de Britsche regeering. die zich genoodzaakt ziet over het vraagstuk rekenschap af te leggen. Van Britsche zijde wordt beweerd, dat het Duitsche wapen V.l elke tref zekerheid mist. Ten aanzien hiervan wordt aan het D.N.B. o.a. het volgende Verklaard: ,,De militaire beteekenis van het Duitsche wapen V.l is tot dus ver door zijn gebruik voldoende bewezen en staat buiten eiken twijfel. In zijn trefzekerheid is het minstens even be- trouwbaar als de z.g. bomtapijten en strategische bombardementen, waarme de Britsche en Amerikaansche bombar- dementsformaties veelal des nachts en door gesloten wolkdek heele wijken van Europeesohe steden hebben geteisterd, z.g. om daarin gelegen doelen van mi litaire of economische beteekenis te treffen. Het wapen V.l bezit toereiken de inrichtingen, die zijn trefzekerheid DE NIEUWE REGELING PAKKET- ZENDINGEN Aangaande de nieuwe regeling van de pakketzendingen aan alle Nederiand- sche krijgsgevangenen in Duitschland, die met 1 Juli 1944 van kracht is geworden, brrtigt het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis het volgende in herinneringIn de eerste plaats wordt met ingang van 1 Juli 1944 maandelijks een „nationaal pakket” van 5 k.g. bevat tende levensmiddelen, door het Neder, landsche Roode Kruis aan alle Neder landsche krijgsgevangenen verzonden. In de tweede plaats zijn met ingang van 1 Juli 1944 komen te vervallen de z.g. briefpakjes van 2 k.g. (6 a 8 per maand), die door de familieleden over de post-, via het Nederlandsche Roode Kruis werden gezonden. In de plaats daarvan mogen de familieleden één pak ket van 5 k.g. uitsluitend via het Neder landsche Roode Kruis verzenden Met de verzending aan de familieleden van de circulaire met de noodige instruc ties en etiketten (plakadressen) wordt op Zaterdag 8 dezer aangevangen, zoo- dat in de een=te helft van de volgende week alle betrokkenen in het bezit van. de betreffende bescheiden worden gesteld. Voor het verzenden dezer pakkette-, zij» Roode Kruis-etiketter. benoodigd Maan delijks ontvangen de naaste verwanten per krijgsgevangene twee etiketten (plak adressen), waarvan er één met den opdruk „voor binnenlandsche verzending” (het binnenlandsche plakadres) bestemd is om het pakket te verzen den aan de pak- ketafdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis te ’s-Gravenhage en het tweede, met den opdruk „fürs Ausland" (voor het buitenland» het buitenlandsche plak adres bestemd is voor de doorzending van het pakket door de pakkettenafdee- ling naar'het gevangenkamp in Duitsch land. Dit buitenlandsche plakadres moet, volledig ingevuld, los in het pakket wor den ingesloten. Na controle van den in houd van het pakket wordt het doorge zonden, thans <»orziën van het „buiten» landsche plakadres". Alle tevoren ontvangen plakadressen zonder de hierboven aangegeven opdruk ken zijn ongeldig. garandeeren. structie de der ballistiek met de laatste vliegtech nische ervaringen uit het gebruik van het luchtwapen. Amerikaansche gevleugelde bommen Het Duitsche wapen V. I onder scheidt zich door zijn nauwkeurigheid fundamenteel van de z.g. gevleugelde bom in den vorm van een klein zweef vliegtuig, dat de luchtstrijdkrachten der Ver. Staten bij haar optreden tegen het Rijksgebied gebruiken. Deze gevleugel de bom wordt door de Amerikaansche bommenwerpers van aanzienlijken af stand weggestooten. Haar verdere koers is onttrokken aan elke beïnvloeding der bemanning en wordt uitsluitend bepaald door wind en andere toevallen. Zij is dus een zuiver terreurwapen, bij welks gebruik welbewust wordt afgezien van elke richting. 1 aderlijke bloeding bekwam. De man is opgenomen in het ziekenhuis aan 1 Zuidwal termiddag is bij het nemen van Luvij, up Util U4*« V „XI Uft, uit Leiden van een vrachtauto gevallen. De man bekwam een schedelbasisfrac- tuur en is in een ziekenhuis opgenomen. Aan beide zijden strijden volledig gemotoriseerde en zware wapenen uitgeruste siesMaar zij vechten in ompaald boschachtig gebied, waar de tanks geen ruimte kunnen vinden om hun stootkracht in de lengte te rich ten. Het is een strijd zonder ruimte als klassiek worstelen, nimmer zijn de tegenstanders in staat om, gelijk bij het moderne boksen, door tactisch voetenwerk, zich al vechtende van nieuwen adem te voorzien. Wanneer de beslissing niet snel valt, zooals bij Caen, is men beiderzijds genoopt een rust te nemen, welker starheid alleen verbroken wordt door hergroepeerin- gen, aanvoer van nieuwe troepen en nieuw materiaal. Zoodra net gevecht hervat wordt, krijgt men het beeld van een materiaalslag-op- de-plaats, welke voor een groot deel be- heerscht wordt door het massale vuur der zware wapenen. De eigenlijke strijd gaat veeleer, uren en dagenlang, om kleine af zonderlijke punten. Een gevecht op pun ten en de uitslag hangt er voor een goed deel van af wie den langsten adem heeft. Het eind van iedere rust wordt aange- kondigd door hevig geconcentreerd trom melvuur, dat voorafgaat aan plotselinge nieuwe aanvallen, Kortelings werden in een kleinen sector bij Caen in den tijd van De Pantservuist is een nieuw berustend op het raketprincipe. Het stelt den grenadier in staat vijandelijke veehtwagens aan te vallen De zwaarste pantserplaten worden door de proiec- tielen, uit dit wapen afgeschotem mxi - boord. Voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen- brood, beschuit, melk, tapte melk, vleesch en tabak (sigaren, tabak of sigaretten) zijn voor de komende veertiendaagsche periode de bonnen 29 en 30 aangewezen. Voorts is op elk der bonnen 29A. 29B een half rantsoen boter verkrijgbaar, terwijl voor de verschillen de groepen van kinderen bovendien bon 32A is aangewezen, waarop 1 tus een half rantsoen ho' baar is. Van de bonnen Algemeen zijn geldig verklaard169 en 170 voor bloem171 voor 250 gram peulvruchten172 voor vermicelli 173 voor 20+ of magere kaas174 voor suiker175 en 176 elk voor 250 gram stroop177 voor jam 178 voor koffie-surrogaat179 voor een heidstoiletzeep en 180 voor waschpoeder of eenheidstoiletzeep. Kinderen van de laagste drie groepen krijgen bovendien op de Reservebonnen C 58, D 58 en E 58 waschpoeder of eenheidstoiletzeep. ter wijl daarenboven voor de groep jongste kinderen op bon E 59 Reserve toiletzeep gegeven wordt Op bon 29 versnaperingen kan 150 gram versnaperingen gekocht worden. Tenslotte is voor de in 1940 en 1941 geboren kinderen 250 gram gort beschik baar op bon D 57 Reserve en voor de in 1942 en ‘later geboren kinderen 250 gram kindermeel of voedingssuiker op den Reservebon E 57, 2 uur 20,000 Britsche schoten geteld. De bedoeling is, den tegenstander murw te beuken, zijn weerstand letterlijk uit el kaar te slaan. Het is bij Caen totnogtoe niet gelukt, De Duitsche grenadiers, ver schanst in hun stellingen, ontvingen steeds weer de aanvallers met een heftig vuur van geweren en /nitrailleurs. Dit afmat tend lijf aan lijf gevecht der tanks, zich soms ontladend in verwoede stormaanval len, wordt als door een oaophoudelijk voortrollend onweer begeleid door het dreunen der artillerie. Het zwaartepunt van het Amerikaan sche offensief tegen de Duitsche grendel, stelling aan den voet van het schier eiland Cotentin lag blijkens te Berlijn ontvangen berichten gisteren bij de plaat* Culot aan den nationalen straatweg, die van Carentan naar de Zuidwestelijk ge legen stad Périers leidt De gevechten droegen een verwoed karakter en het totaalbeeld was wisselvallig. De hoofd- gevechtslinie was gisteren nog altijd in Duitsche handen Betrekkelijk kleine doorbraken, die hier en daar schijnen te hebben plaats gehad, werden afgegren deld De gevechten duren voort Toen de eerste berichten, nu drie weken geleden, de ronde deden over de Vliegende Bom, waren er dra betweters, die meesmuilden Dat was louter Duit sche propaganda en had niets te betee- kenen. Een paar dagen later waren zij nog positiever. Clandestien hadden zij blijkbaar geluisterd naar de Engelsche radio En deze had hen gestijfd in hun meeningnonsens. Wanneer zij gisteren clandestien ge luisterd hebben dat schijnt nog altijd mogelük te zijn of zich hebben laten voorlichten door de zich algemeen noe mende goede voorlichters, dan moeten zij nu toch wel bekennen, dat zij met hun positieve beweringen een dwqas fi guur hebben geslagen. Niemand minder dan Churchill zij kunnen het vandaag ook nog lezen heeft een heel anderen toon aangeslagen en degenen, die het zoo goed wisten. volkomen ge desavoueerd. Dagelijks moeten hoofd zakelijk de Londenaars ervaren, wat vóór hen de Duitsche bevolking bij herhaling heeft ondervonden. Honderd tot honder d-v ijftig bommen per dag veroorzaken er de noodige vernie- Keulen. ONGELUK IN SCHOENMAKERIJ: In een schoenmakerij in de Gerard Reynst- straat geraakte de 27-jarige A. A. R. met zijn linkerhand bekneld tusschen een machine. Drie vingers werden hem -af geknepen, terwijl hij bovendien een slag- den

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1