Alle kansen op overwinning in Duitsche handen Strijd tegen overmacht in Centralen sector Zaterdag 8 Juli. INDUSTRIE No. 18840. DE Z-S-PROCEDURE IN DE NEDER LANDSCHE Ï944. EERSTE STADS ED. Verloop der iivasie heeft verwachtingen bevestigd DE ECONOMIE DER KLEINE STATEN KEURINGEN Kennisgeving Volgende week drie kilogram aardappelen J Het verkeer in geïnundeerde gebieden Verbitterde gevechten ten Zuidoosten van Wilna Luchtaanval op Japan Wederrijdsche zware verliezen; Baranowicze opgegeven ledevoering van Dr, Göbbels COURANT HAAGSCHE Bij onze Vrijwilligers. in Oude aardappelen mogen zonder bon worden uitverkocht. het verleden kan Terwijl vroeger werd testreden belangen. gaat :t te zijn van het woord capitulatie in niet voorkomt. Amerikaansche gisterenmiddag De Wehrmachtsbefehlshaber den Niederlanden FR. CHRISTIANSEN, General der Flieger. Van Maandag 10 tot en met Zaterdag 15 Juli a.s. geeft de aardappelbon 29 recht op 1% kilogram nieuwe aard appelen per bon. Op den bon toeslag 29 wordt 1 kilogram nieuwe aardappelen beschikbaar gesteld. Op Zaterdag 8 Juli mag op deze bonnen nog niet worden gekocht. Tenslotte wordt bekend ge maakt, dat de kleinhandelaren de aard appelen van den ouden oogst, welke zij nog in voorraad hebben, zonder in ont vangst nemen van bonnen, tegen ten hoogste voor oude aardappelen vastge- stelden prijs mogen uitverkoopen. VERDUISTEREN Van 22 uur tot 5.30 uur Maan; 12 Juli L.K. grenzen of economise» j T nfei Duitsche volk De vijfden hebben met geen In den laatsten tjjd hebben bur gers herhaaldelijk letsel opgeloo- pen wanneer zij aan de sommatie van patrouilles te blijven staan ter controle van hun persoonsbewijs niet voldeden en trachtten te ont vluchten. Patrouilles van de Weermacht, de Waffen-SS en politie worden er op uitgestuurd, omlaag gesprongen vjjandelijke vliegeniers, die, ten einde hun vlucht te vergemakke lijken, meestal burger bleeding dra gen, op te sporen. Wie een poging doet, zich aan de controle van het persoonsbewijs te onttrekken door te ontwijken of te vluchten, stelt zich aan het gevaar bloot, voor een vluchtend vijande lijk vliegenier te worden aangezien en als zoodanig te worden be handeld. In het eigen belang van ieder verdient het aanbeveling, op aan roep van een patrouille onmiddel lijk te blijven staan en zich te legi- timeeren. De patrouilles hebben strenge orders, elke poging tot ont vluchten door het onmiddellijke gebruik van wapens te voorkomen. deze bedrijven verkrijgbaar btj de Deu£» sche Handelskammer Buitenlandsehe ondernemingen in Ne derland. d.w.z. ondernemingen welker eigenaars allen of voor het meerendeel niet-Rijksduitschers en niet-Nederlaftders zijn, en ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 procent in niet-Duitseh of niet-Nederlandsch bezit is. dienen haar aanvragen, evenals de Duitsche onderne mingen, in bij de Deutsche Handelskam mer für die Niederlanden in Amsterdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaar. ten zijn voor deze bedrijven eveneens ver krijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten terstond, maar op zijn laatst op 31 Juli 1944 inge diend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort, Koningirme- laan 14. Later ontvangen aanvragen worden behandeld als niet-ingediend. De verantwoordelijkheid voor de tij dige ontvangst der aanvragen ligt bij de aanvragepde firma’s. Zij dragen ook het risico van het verlies bij de verzending. Onjuist, onduidelijk of on_ volledig ingevu’.de aanvragen gelden als niet-i>ngedicnd en worden niet bewerkt. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing ten gevolge hebben. Ondeme. mors, die in gebreke blijven vóór 31 Juli Juli 1944 hun aanvraag In te dienen, stel len daarmede zichzelf en hun werkkracht, ten ter beschikking voor gebruik elders. Nadere bijzonderheden kunnen ontleend worden aan het bij de uitreikingsplaatsen voor de Z-kaarten aanvragen verkrijgbare toelichtingsvel. Rijksminisiter dr. Gibbels heeft het woord gevoerd op een iroote bijeenkomst in een gouw-hoofdstad n het Oosten van het Duitsche Rijk. Zijl woorden werden door de meer dan 2|0.000 toehoorders met geestdriftige instemming ontvangen. Dr. Göbbels kenmerkt dezen oorlog als een slechts eenmaal Gorkomend histo risch conflict, dat niet met oorlogen in het verleden kan waden vergeleken. Terwijl vroeger werd festreden om het bezit van een provinci, om strategische het thans om zijn of i cynische openhartigheil geen onzeker heid laten bestaan, ■«tik lot het Duit sche volk te wachten zou staan in ge val van een door h<n gewenschte en met alle middelen na^streefde Duitsche nederlaag. Wij weten heel precis, zoo verklaarde dr. Göbbels, dat er voq- ons geen moge lijkheid bestaat dit cchflict over 10, 20 of 50 jaar te herhalen, wanneer wij ons thans in het beslissendj tijdvak van onze geschiedenis niet opjewassen toonen tegen den vereenigden stormloop van onze vijanden, want iblgens hun eigen steeds weer herhaaHe getuigenissen zouden zij hun doel laarin zien, het Duitsche volk in zijn nationale bestaan te vernietigen het aldus voor altijd uit het leven der anefere volkeren te verwijderen. In dit stadium der ontwikkeling, nu de vijand zijn algemeene: stormloop op Europa is begonnen, is de eisch van het oogenblik totale oorl<gsinspanning van elk individu en van hei geheele volk met alle materieels dn geestelijke reserves, die het ter beschikking staan. Het Duit sche volk bevindt zich n gevaar. Spr. ging vervolgen: uitvoerig in op den huldigen politiekenen militairen toe stand. Onder stormachtge instemming der aanwezigen verklaarde te minister, dat hij heel openlijk kon sprdcen, daar hij het Duitsche volk voor serk genoeg hield de waarheid te verdragen. Duitschland heeft den algemeenen itormloop van zijn vijanden uit het Westen en het Oosten tegen dezen zomer verwacht en met hun materieele meerderheid, die op vele ge bieden aan den dag trad, rekening gehou den. De invasie Ingaande op den toestand aan de fron ten zelf verklaarde dr. Göbbels, dat het verloop dat de invasie tot dusver heeft gehad, de verwachtingen heeft bevestigd, die Duitschland van zijn verwerkings installaties en van de strijdkracht van zijn soldaten heeft gehad. Zij hebben de hun toegedachte taak vervuld om de landing van den vijand met zoo groot mogelijke verliezen gepaard te doen gaan, totdat de tactische reserves ter plaatse zouden zijn. Slechts met bui tengewone offers aan menechen en mate riaal is het den Anglo-Amerikanen gelukt op een smalle strook van het West-Euro- peesebe vasteland vasten voet te krijgen. De eigenlijke beslissingsslag in het Wes ten moet nog komen, Den strijd om de havenvesting Cher bourg noemde dr. Göbbels het helden lied der Duitsche militaire geschiedenis. Hier hebben, zoo zeide hij, de bezettingen van onze kazematten, die niet slechts tot de laatste patroon doch tot den laatsten droppel bloed streden, bewezen dat het hun woordenboek Bij onze Vrijwilligers. Temidden van de zwaar gebom bardeerde huizen in Normandie houden onze mannen de wacht (SS-PK~Jarolinn-O.-H diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend? Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS; Amsterdam. Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengelosche. straat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5, Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in hederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 137’44 812 uur. Rotterdam. Deutsche Oberschule. Westerlaan l. 147'44 812 uur, Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 147’44 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 157'44 812 uur. Arnhem. Café Royal. 167'44 812 uur, Zwolle. Hotel Gijtenbeek. 177’44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 187'44 812 uur. Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 187—’44 1517 uur, Amersfoort, SS-Wachtbataillon 3 Leusderweg. Hot Oostelijke front Ook de zware belastingen van het oogen. blik aan het Oostelijke front behandelde dr. Göbbels met dezelfde realistische open hartigheid. Er kan geen twijfel aan be staan, zoo verklaarde hij dat de Duitsche soldaten aan het Oostelijke front op het oogenblik het bovenmenschelijke moeten presteeren om den stormloop der bolsje wistische pantserlegers tegen te houden. Thans, nu het bolsjewisme op den drempel van Europa staat, blijken de voordeelen van het feit, dat de Duitsche oorlogvoe ring in het Oosten zich destijds over een groot gebied uitstrekte, daar dit tot dus ver nog steeds heeft mogelijk gemaakt het ter beschikking staande gebied tegen de vijandelijke overmacht als wapen in het veld te brengen zonder dat daardoor een gevaar voor her, Rijk zelf ontstond. De luchtoorlog Vervolgens hield dr. Göbbels zich uit- den luchtoorlog bezig. De ““rï beproevingen en verliezen, die de vijandelijke luchtterreur voor de Duitsche burgerbevolking in het vaderland met zich heeft gebracht en nog brengt, werden door dr. Göbbels volledig toegegeven. Steden als Hamburg. Berlijn, Mannheim Kassei, Frankfort. Keulen en Essen zoo zeide hij, hebben in de achter ons liggende maan den een zwaren tijd doorgemaakt. Toch is den vijand zijn duivelsch plan het oor- logsmoreel van het Duitsche volk door de meedoogenlooste terreur te breken, op geen enkele wijze gelukt. Dat hij de Duit, sche bewapeningsproductie niet hinderen kon bij haar opwaartsche ontwikkeling, dat deze tegenwoordig op volle toeren werkt en voortdurend stijgender resulta ten afwerpt, begint de vijand zelf gelei delijk in te zien. Overigens, zoo zeide dr. Göbbels, is de luchtoorlog sedert eenige PRIJS DER ADVERT.: I—11 m.M. (5 reg.) elke m.M. m. tot 28 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. (Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red, ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn, 5 ct., fr. p.p. 10 (ft. KI. Adv. (in halve opl.) 0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 e. meer. Een valschermjager in actie aan het Italiaansche front, wachtende op het goede oogenblik om zijn handgranaten te werpen (PK Pirath H.H.St.) De Stem der SS Luistert op Zondag 9 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilver sum 1 op golflengte 415 meter naar de Stem der SS. Onderwerp: „Dappere jeugd”. Het Japansche hoofdkwartier heeft he den medegedeeld: Meer dan tien vijandelijke vliegtuigen zijn den 8sten Juli van een steunpunt in China uit naar Japan gevlogen. Zij vlogen boven het Westen en Noordwesten van het eiland Kioesjoe, doch werden onmid dellijk door den Japanschen afweer afge slagen. Er ontstond bijna geen schade. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De aanvallers verschenen boven Nagasaki, Sasebo en de industrie gebieden in Noord-Kioesjoe. In hoofdzaak werden brandbommen uitgeworpen. Slechts in de steden Edamitsoe e*> Tohata Baranowicse sloegen onze troepen ge-1 ontstond geringe brandschade. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuvfcte Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. 0.26, fr. p.p. mt Modetal. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen degeld. .goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. DUITSCH WEERMACHTBERICWT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De vijand zette zijn grooten aanval op den Westelijken vleugel van het landingshoofd met geconcentreerde strijdkrachten voort en breidde hem uit tot de sectoren tot aan de Vire. Ten Zuidwesten van Airel en ten Zuidwes ten van Carentan kon hij na krachtige artillerievoorbereiding in ons afweer- front binnendringen en een weinig ter rein winnen. Tusschen Le Plessis en La Haye-du-Puits werd de tegenstander met bijzonder groote, bloedige verlie zen afgeslagen. Bij de zuivering van het boschterrein ten Oosten van La Haye-du-Puits verloor de vijand in ver bitterde gevechten op korten afstand meer dan 300 dooden en 270 gevange nen. De tijdelijk in La Haye-du-Puits binnengedrongen vijand werd na zware straatgevechten er weder uitgeworpen. In het Fransche gebied werden 213 ter. roristen en met valschermen neergelaten vijandelijke saboteurs in den strijd vernie. tigd. Gevechts- en slagvliegtuigen vielen, plaatsen met garnizoen en vliegvelden in het landingshoofd met goede uitwerking aan. Boven de bezette gebieden in het Wes ten en boven het landingshoofd werden gisteren 96 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 73 viermotorige bommenwerpers neergeschoten. BESCHIKKING van den Generalkommissar für das Sicher- hoitsweson Inzake het verkeer in de geïnundeerde gebieden Op grond van art. 52 der verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 1/1943 (Ord- nungsschutzverordnung) wordt het vol gende beschikt: Art. 1. Het is aan alle personen ver boden zich zonder bijzondere vergunning op te houden in de om militaire redenen geïnundeerde gebieden in de bezette Ne derlandsche gebieden. In het bijzonder is het betreden, rijden, baden, bevaren en het er heen drijven van vee verboden. Onder het verbod vallen ook de zich in het geïnundeerde gebied bevindende en dit gebied omgevende dijken, straat- en andere wegen. Voor kinderen tot en met 13 jaar zijn de ouders verantwoordelijk. Art. 2. Uitzonderingen van het ver bod van art. 1 kunnen de Ortskomman- danten voor het ressort van hun Orts- kommandantur toelaten, wanneer een dringende behoefte aanwezig is. Er moet een strenge maatstaf worden aangelegd. Het verlof moet schriftelijk worden ver leend en moet door den rechthebbende gedurende zijn verblijf in het geïnundeer de gebied bij zich gedragen worden en aan tot controle bevoegde organen op verlangen worden vertoond. Wanneer men zich niet houdt aan de in de toestemming vermelde beperkingen van tijd en gebied of andere verplichtingen, zooals b.v. het op een bepaalde wijze kenmerken van het gebruikte vaartuig, niet nakomt, dan valt het verblijf onder het verbod van art. 1. Art, 3. He; verbod van art. 1 geldt niet voor leden van de Duitsche Weer macht, de Waffen-SS en de Duitsche po litie. Verder geldt het niet voor leden der Nederlandsche politie m dienst en voor vaartuigen, die van een Wehrmachts- dienststelle opdracht tot het verrichten van bepaalde werkzaamheden in het geïnundeerde gebied hebben gekregen en waarvan de verantwoordelijke inzittende een schriftelijk bevel daaromtrent bij zich heeft. Art. 4. Overtredingen van deze be schikking worden volgens art. 52 der Ordnungsschutzverordnung gestraft met gevangenisstraf tot zes maanden en met boete tot 2000 gulden of met een van deze straffen, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf kan worden opgelegd. Art. 5. Deze beschikking treedt met haar afkondiging in werking. Den Haag, 8 Juli 1944. De Generalkommissar für das Sicherheitswesen RAUTER. SS-Obergruppenführer und Ge. neral der Polizei. concentreerde aanvallen der bolsjewie ken in den strijd op korten afstand af. De vijandelijke druk op Wilna wordt nog steeds sterker. Ten Zuidoosten van de stad zijn verbitterde gevechten gaande. Aan den Oostrand mislukten door pantserwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewieken. Aan de spoorlijn tusschen Wilna en Dunaburg werden vijandelijke aanvals- toppen in harde gevechten opgevangen. Ten Zuidoosten van Dunaburg en aan de Duna ten Noordwesten van Dzisna ondernam de vijand verscheidene ver- geefsche aanvallen. Ten Noorden van Polozk stortten vrij sterke door pant serwagens ondersteunde aanvallen der bolsjewieken ineen. Formaties gevechts. en slagvliegtui- gen vielen voortdurend Sovjet-colonnes aan en vernietigden meer dan 250 vijan delijke voertuigen. Des nachts werd de strijd tegen het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer voortgezet. Een sterke formatie bommenwerpers vloog naar Midden-Duitschland en wierp bom men op verscheidene plaatsen. Vooral in het stadsgebied van Leipzig ontstonden schade aan gebouwen en verliezen aan menschenlever^. Andere Amerikaansche bommenwerpers vielen, uit het Zuiden naderend, eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. Luchtver- dedigingsstrijdkrachten. vernietigden bij deze aanvallen 92 vijandelijke vliegtui gen. waaronder 71 viermotorige bommen werpers. De onder persoonlijke leiding van hun Geschwaderkommodore majoor Dahl strij dende 4de stormgroep jachteskadcr 3 met hun kommandeur kapitein Moritz onder scheidde zich door het neerschieten van 30 viermotorige bommenwerpers bijzonder. Des nachts wierpen enkele Britsche vliegtuigen bommen op Berlijn en in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Twee vijandelijke vliegtuigen werden ten. val gebracht. Aldus verloor de vijand giste ren boyen het Rijksgebied en de bezette gebieden in het Westen in totaal 188 vliegtuigen, waaronder 144 viermotorige bommenwerpers. Een nieuw „Zuid-Slavisch kabinet” is ge vormd onder wie 2 vertegenwoor digers van „maar schalk Tito” Eer ste minister is dr. Soebasitsj. mi nister van Bui- Jenlandsche Za ken en Oorlog. Aanvraagformulieren moeten uiterlijk 31 Juli a-s. worden ingediend Van bevoegde zijde in Den Haag wordt medegedeeld: De procedure der Z-S kaarten als maatregel op grond van de Ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op de geheele Neder landsche industrie. Er moeten derhalve aan deelnemen alle industrieele bedrijven, die zijn aan gesloten bij een onder de hoofdgroep industrie gerangschikte vak- of vak- subgroep met uitzondering van: 1de industrieele bedrijven, die door de Rüstungsinspektion Niederlande of door de Hauptabteilung Wirtschaft in Den Haag reeds üitgenoodigd zijn tot deelneming; 2) de bouwvakindustrie, met inbe grip van de kleine bedrijven; 3) de houtbewerkende industrie be- hoorende tot het bosch- en houtbedrijf; 4) de bedrijven van de levensmidde lenindustrie, die hiertoe üitgenoodigd zijn door de publicatie in de pers van 25 Maart 1944. Ondernemingen we'.ker bedrijf ligt op *t gebied van handel en industrie, zijn aan de procedure onderworpen voorzoover de omzet boven de 50 procent ligt. Hetzelfde is het geval, wanneer naast de industrieele productie een andere bedrijvigheid wordt uitgeoefend. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar bij de Kamers van Koophandel en Industrie en derzelver bijkantoren. Be voegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaarten aanvragen js alleen de Hauptabteilung Wirtschaft. Amersfoort. Koninginnelaan 14. Op de enveloppe en het formulier der aanvragen moet de af korting „GEWI” geschreven -worden. Duitsche ondernemingen, welker eigenaars allen of voor het meerendeel Rijksduit- schers zijn, ep ondernemingen, welker ka. pitaal voor meer dan 50 procent in Rijks, duitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben, dienen haar aanvragen in bij de Deutsche Handelskammer für .die Niederlanden in Am.rierdam en Rotterdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRA AT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranje laan 3, Tel. 119461; Voorburg, BooMh. H. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tal. 330263; Boekhar.del J IB. van Saters |r., Theresiastraat 108*. Tel. 772444. De Z-procedure is verder gelast voor; 1) kantoren van cartels of soortgelijke vereeniginzen. 2) bureaux, kantoren enz. van vereeni- gingen. die haar leden op economisch ge. bied vertegenwoordigen of adviseeren. zooals vereeniglngen van huiseigenaren en grondbezitters enz., 3) kantoren van vereenigingen vaa economische adviseurs (accountants), be. lastingconsulenten, boekhouders en soort, gelijke beroepen, 4) adviesondememtngen en -onderne mers voor het bedrijfsleven, in het bijzon der voor het ontwerpen van plannen, marktanalyses, organisatie, enz. De vrijstellingsaanvragen moeten voor de hier bedoelde personen eveneens vóór 31 Juli 1944 in^ediend worden bij de Hauptabteilung Wirtschaft, Amersfoort. Koninginnelaan 12. respectievelijk bij de Deutsche Handelskammer in Amsterdam. Voor hen geldt het hierboven gcacjdB eveneens. weken weer tweezijdig geworden. Dr. Göbbels herinnerde aan de Duitsche ver klaring na de zware aanvallen op de Rijkshoofdstad van 21 en 22 November; Jlet uur zal komen waarop wij he;; den Engelschen betaald zullen zetten”. De Lon_ densche pers heeft destijds de hoonende vraag gesteld, of het door ons aangekon- digde wapen misschien in het Propagan- daministerie in plaats van in de wapen kamer was uitgevonden. Het is niet te verwachten, dat de Engelschen deze vraag nog eens zullen stellen nu thans voor de naaste toekomst nieuwe en zwaardere vergeldingswapens worden aangekondigd. Intusschen vliegen de V.l’s projectielen nog steeds over het Kanaal. De verklaring van Churchill in het Lagerhuis, die onder den toenemenden druk der Engelsche openbare meening werd afgelegd, bewijst, dat de „V. 1” thans, naar Churchill woor- dejijk heef; toegegeven, voor Engeland een permanent zeer ernstig probleem gewor den is. Met betrekking tot de pogingen der Engelschen een beroep te doen op het wereldgeweten, verklaarde dr. Göbbels, dat deze luchtmisdadigers. die er zich nog tot voor kort niet genoeg op konden beroemen hoe zij de Duitsche steden in puin légden, die in hun dagbladen het parool gaven, dat in Duitschland geen wezen meer mocht groeien, geen gras halm ópschieten, thans op de lier der humaniteit beginnen te tokkelen. Dat hebben wij verwacht. De vergelding treft het Britsche volk juist op het oogenblik. dat het meende er te zijn en zich koes terde in rooskleurige verwachtingen van een zoogenaamd spoedig komende over winning. Wij willen de moeilijkheden in het vijandelijk kamp zeker niet overschatten, zoo vervolgde dr. Göbbels. doch het moet ons duidelijk zijn, dat ook de vijand even zware zorgen heeft, die hun eiken dag van den oorlog meer last veroorzaken. Ook in Londen. Washington en Moskou kan men geen ijzer met handen breken Wij weten, dat w(j alle kansen op de overwinning in onze handen hebben. Wij hebben alle reden de komende be slissende maanden met souvereine ge latenheid en in het bewustzijn van onze materieele en moreele kracht tegemoet te zien. De strijdlust van het Duitsche front is na vijf zware oorlogsjaren on danks veelvuldige terugtochten en tegenslagen niet aan het wankelen ge bracht. De houding van het vaderland is in stad en land volkomen waardig. In ge- loovig vertrouwen-zien wij op naar den Führer, Hij zal het volk met vaste hand door alle gevaren en beproevingen lei den Zijn woorden, dat een strijd achter welken het geheele fanatisme van een volk staat, nooit anders dan met een overwinning kan eindigen, zijn ook de onze voerig met zware beproevingen en verliezen, die de Hoezeer ook de oorlogsgebeurte nissen de aandacht opeischen, het zou verkeerd zijn wanneer daardoor de be langstelling zou verflauwen voor de ge weldige problemen, die zich, op econo misch terrein, direct na den oorlog zullen voordoen. De oplossing van deze vele en veelomvattende v: .agstukken is van pri mair belang en men moet er zich over verheugen, dat de meest vooraanstaande economen uit alle landen rusteloos doen de zijn, voor de volken na den oorlog die voorwaarden te scheppen, waaronder zij het snelst tot economischen bloei en nieuwe, welvaart kunnen komen. Daarbij moet veel worden afgebroken, verworpen en teruggewezen, wat vroeger opgeld deed. In de economische politiek der af zonderlijke landen mag na den oorlog geen valsch „realisme” overheerschen, dat geen rekening houdt met de gevolgen van de eigen politiek voor de volkshuis- houdingen van andere landen, want dit zou niet anders dan een rampspoedige uitwerking kunnen hebben. Dit is ook een der grondstellingen waarop het m April \an het vorige jaar ^'gesloten rapport is opgebouwd, dat werd uitge- brach-t door een speciale commissie, die reeds in 1938 door den Volkenbondsraad werd ingesteld, maar die haar werk zaamheden in de oorlogsjaren op geheel nieuwe basis heeft gesteld overeenkom stig de eischen van de geheel veranderde omstandigheden. Met de internationale handelspolitiek na den oorlog houdt ook de commis- saris-generaal voor Financiën en Econo mische Zaken dr. Hans Fischböck zich bezig in een artikel „Wirtschaftspro- bleme kleiner Staaten”. dat gisteravond is verschenen in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden”. Dr Fischböck heeft in de bezettingsjaren herhaaldelijk in publicaties van zjn hand en in voor drachten blijk gegeven van groote scherp zinnigheid in zaken van international* economie en van een open oog voor d* nooden en belangen in het bijzonder van de volkshuishouding ran ons eigen land. De economische inzichten van Rijksmi- nister Backe, kortgeleden in een voor dracht hier ter stede ontwikkeld, heeft dr. Fischböck in nauwer verband ge bracht met de belangen der kleine sta ten. Hij komt tot de slotsom, dat de liberale wereldhuishouding een utopie js. Het is voor de kleinere staten van het grootste gewicht, dat er een gemeen schappelijke economische basis in het [even wordt geroepen, waarbij de vor ming van groote economische ruimten onder bepaalde machtssamenvattingen onvermijdelijk is, juist omdat een orde- ningsmacht voor de verdeeling der goe deren moet worden in het leven ge roepen. die de levensbehoeften der economisch kleinere en zwakkere staten moet waarborgen door den afzet ran hun producten te garandeeren. Dat bolsjewis tische en liberaal-economische machts vormingen voor de kleinere staten funeste gevolgen zouden hebben, behoeft nauwe lijks een nader betoog. Wanneer men de beschouwingen van dr. Fischböck vergelijkt mtt de doel einden van de na-oor!ogsche economische politiek, die men vindt opgenomen in het boven reeds aangeduide rapport, dan komt men tot merkwaardige conclusies, al was het alleen maar vanwege de daarin aangevoerde principes betreffende den arbeid, die van zuiver nationaal- socielistische origine zijn. Daarop hopen wij nog nader terug te komen. Voor het oogenblik vraagt de overgang van de oorlogseconomie naar de vredeseconomie aller aandacht. De grondgedachten van dr. Fischböck vormen daarbij welkome richtlijnen. Het SS-Ersatzkom mando deelt mede: Iedere gezonde Ne derlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbatafllon in Amersfoort, Land storm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Perso. nen tusschen 19 en 35 jaar. di^ aanmeL dingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waf. fen-SS kan ieder worden, die na ten minste één jaar Motortorpedobooten torpedeerden in het Oostelijke deel van de Seine-baai een vijandelijken torpedojager, die met een krachtige explosie in de lucht vloog. Ver der vernietigden zij een vijandelijke mo tortorpedoboot en beschadigden zij een andere ernstig. In hetzelfde zeegebied schpten patrouillevaartuigen 2 Britsche motortorpedobooten in brand en brachten zij een jachtbommenwerper ten val. Troepen van het leger en van de Waf fen-SS vernietigden in de eerste maand der invasiegevechten 1059 vijandelijke pantserwagens en schoten 237 vliegtuigen neer. In luchtgevechten en door lucht- doelartillerie werden bovendien 1418 vijan delijke vliegtuigen omlaag gehaald. In het zelfde tijdvak werden door luchtmacht, marine en kustbatterijen van leger en marine 56 koopvaardij- en transportvaar tuigen met tezamen 348.600 brt. en talrijke kleinere ravitailleeringsvaartuigen en lan- dingsbooten tot zinken gebracht. Nog 45 handels, en transportschepen met tezamen 269,000 brt. werdén zwaar beschadigd. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden 2 zware kruisers, nog 4 kruisers. 26 torpe dojagers 1 fregat en. 10 motortorpedoboo ten in den grond geboord. Verscheidene slagschepen, 22 kruisers, 25 torpedojagers 13 motortorpedobooten en 28 speciale lan dingsvaartuigen liepen zware beschadigin. gen op. Niet inbegrepen zijn de doöé mijntreffers veroorzaakte vijandelijke scheeps verliezen. Het zware vuur der „V. 1” ligt on onderbroken op het gebied van Londen. In Italië lag het zwaartepunt der vij andelijke aanvallen gisteren in het ge bied ten Noordwesten van Siena, waar de tegenstander, ondanks het gebruik van sterke infanterie, en pantserstrijd- krachten geen noemenswaardig succes kon behalen. In den Westelijken kustsec- tor, in het gebied ten Zuidwesten van Arezzo bij Mentone en Gubbio alsmede aan de Adriatische kust ondernam de vijand eveneens sterke door pantserwa gens gesteunde aanvallen, die door onze divisies in harde af weer gevechten tot op geringe plaatselijke penetraties na. afge slagen werden. In den Zuidelijken Mictor van het Oostelijk front zetten de Sovjets hun plaatselijke aanvallen tusschen den Boven-Dnjestr en Kowel met vrij sterke formaties voort. Zij werden bloedig af geslagen. In den centralen sector bie den onze soldaten den overmachtigen vijandelijken strijdkrachten op alle plaatsen verbeten tegenstand. In het verloop van den afweerslag werden den bolsjewieken groote verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. Ook de eigen verliezen zijn aanzienlijk. Aan weerszijden van Baranowicze duren de gevechten met onverminder de hevigheid voort. De puinhoopen van de plaats werden den vijand zonder strijd overgelaten. Ten Noorden van ■«si Wé:-

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1