VERBITTERDE GEVECHTEN 1944. No. 18844. Donderdag 13 Juli. EERSTE STADS ED. het VROUWENHOEKJE Afmattingsstrijd aan invasiefront VAN OVERAL f KEURINGEN STADSNIEUWS Clandestiene groente Post voor Vrijwilligers Opstand in Columbia onderdrukt BINNENLAND Burgemeestersbenoemingen RECHTZAKEN Wilna uit de lucht geravitailleerd BURGERLIJKE STAND Japansch offensief in China De haven van Cherbourg Het Deutsche Museum te München zwaar beschadigd Streng wordt gestraft De strijd in Finland Roosevelt over den oorlog Sterker storingsvuur boven Engeland Duitsche afweerstellingen aan het Oostfront Finsch Weermachtbericht Terechtstellingen in Italië COURANT HAAGSCHE V»», I I WI t w w wl - - - V. vw» W---^W ’I w w e WWW" riv'v. w w e MV Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Saters |r., Theresiastraat 108a. Tel. 7724«. adres: bij Binnenland en levensmiddelen 17—7—’44, SS-Feldpost an das SS-Hauptamt, Maastricht van zoo voorhanden Verduisteren: van 22 uur tot 5.30 uur Maan: 20 Juli N. M. Het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, maakt bekend, dat volgende richtlijnen voor de veldpostverzending aan vrijwilligers en frontarbeiders gel den: (alle vroegere richtlijnen zijn ongel dig). geoorloofde manier verkregen gewassen in de duizenden kilogrammen loopt. Het er gerlijke daarbij is nog, dat tal van telers zich allerminst doen kennen als helpers in den nood, maar door het berekenen van flinke prijzen blijk geven, uitsluitend op eigen gewin uit te zijn en zich verrijken ten koste van de gemeenschap. Daarom moet het kwaad van dit soort clandestie- nen handel uitgeroeid worden. Dit is de opdracht van de betrokken contröle- ambtenaren en het publiek werke er aan mede, ten prof ij te van ons heele volk De scheefstaande stelling-korenmolen ,,'t Hert” te Rhoon is gerestaureerd en van gestroomlijnde wieken voorzien. (C.N.F.-Van Rhijn) Zwolle. Hotel Gij tenbeek. 1. 812 uur, Utrecht. N.V. Huis, Oude- gracht 245. 18—-7—’44, 1517 uur, Amersfoort, .SS-Wachtbataillon 3 Leusderweg. De opstandige beweging in Columbia is volkomen onderdrukt. Overal in het land heerscht thans weer orde en rust. De lei der der opstandige beweging, Gil, is door president Lopez zelf gevangen genomen. Eenige rebellen, die zich nog steeds ver zet hadden, hebben zich gisteravond over gegeven. President Lopez heeft de presi- dentsfunctie weer overgenomen. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commiss^ris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeesters be noemd: baron G. J. K. van Lijnden van Horstwaerde te Soestdijk tot burgemees ter van Baarn; T. H Buitenhuis, burge meester te Schagen, met eervol ontslag uit deze functie, tot burgemeester van Naarden; D, Stoutjesdijk te Heemstede tot burgemeester van Langedijk (Noord- Holland); W. A. Sikkema te Oostzaan tot burgemeester van Oostzaan; J. Hettema te Vinkeveen tot burgemeester van Hulst E. F. IJsebaert te Terneuzen tot burge meester van Koewacht;; P. J, Dreves te Arnhem tot burgemeester van Holten H. A. J. IJpenburg te den Haag tot bur gemeester van 's-Gravezande en J. M. Veldhuis te Bussum tot burgemeester van Hoogeveen. Ontslagen burgemeesters Bij besluit van den Commissaris-Gene- raal voor Bestuur en Justitie zijn de volgende burgemeesters ontslagen'jhr. H. van den E'osch, Amerongen en Leer- summr. J M. Ravesloot, Avereest H. M. Goossens. Kessel; A. C. Willem sen, Wemeldingemr. F. J. de Bruyn Tengbergen, Ophemert; mr. F. R. Crom- melin, VollenhoveP. Kikkert, Purme- rendJ. de Boer, Obdam J H W. Ver- kouteren, Doniawerstel J. W van ’t Hoff. St. Laurens mr. H. J. M. Loeff, Vught; P. A. Colijn. Alphen a. d. Rijn, Bij besluit van den seer-gen. van Bin- nenlandsche Zaken is G. W. Kamp- schoër. op zijn verzoek, als burgemeester der gemeente Monster eervol ontslagen. VERDUISTERINGEN TEN NADEELE VAN DE T.H.: De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak betref fende de verduisteringen aan de Techni sche Hoogeschool te Delft. De bedrijfs- ingenieur conservator ir. H. W. L. B, te Delft werd wegens verduistering en valschheid in geschriften veroordeeld tot 9 maanden met aftrek van preventief. Een waar bloedbad United Press meldt over de toestanden in het door de Amerikanen veroverde La Haye-du-Puits. dat militair gezien geen enkele beteekenis heeft, het volgende: La Haye-du-Puits is het tooneel geweest van een „waar bloedbad”. In iederén hoek bleven de Duitschers met automatische pistolen en mitrailleurs verzet bieden en een Amerikaansch kolonel alsmede talrijke Amerikaansche soldaten zijn gesneuveld. Een Amerikaansch officier van de veld politie noemde de Duitsche gevangenen „fanatici tot in het merg van hun been deren zonder uitzondering, die niets an ders kennen dan het nationaal-socialisme. Zij hebben zich verschanst in huizen en hoornen en gaven zich niet over.” Gisteren hebben Duitsche troepen 104 Britsch-Amerikaansche gepantserde voer- tuigen en 15 pantserafweerkanohnen ver nietigd of buitgemaakt, zoo verneemt het DJ7.B. Bommen op ziekenhuis te Boedapest Op een ziekenhuis te Boedapest, waarin o.a, 30 Britsche piloten werden verpleegd, die bij de jongste luchtaanvallen waren neergeschoten zijn bij het bombardement van Zondag ƒ.1. bommen geworpen. Het gevolg was. dat 22 Anglo-Amerikaansche piloten daarvan- het slachtoffer werden. Ook onder de joodsche bevolking van Boedapest heeft deze terreuraanval tal rijke offers geëischt. daar verscheidene aan de joden toegewêzen huizen in puin- hoopen werden herschapen. Gevonden voorwerpen Belangstellenden Kunnen de lijst van gevonden voorwerpen kosteloos aan ons bureau, loket Inlichtingen, afhalen. S.P.T. meldt uit BerlijnDe verdedi gers van Wilna weren zich met groote energie tegen de aanvallen van de Sov jets. die van alle zijden worden onder nomen. De Sovjets trachten met sterke fankstrijdkrachten tegen het Westelijke deel van de stad te stormen, doch zij ontmoeten ook hier zeer hevigen tegen stand De bezetting van Wilna ontvangt nog steeds munitie en levensmiddelen van de lucht uit. Te Maastricht is het 4-jarig jon getje J. H. door een vrachtauto over reden en gedood. Conserveermiddelen Het Voorlichtingsbureau van den Voe- I dingsraad schrijft: Voor de inmaak van vruchten me- wei- I nig suiker en groenten met weinig brand. I stof, staan ons talrijke conserveermidde- I len ten dienste. Tegen het gebruik van I conserveermiddelen, die voor het meeren- I deel uit benzoezuur of verbindingen hier- I van bestaan, zijn verschillerfde bezwaren I in te brengen. Worden de voorschriften, I die op de verpakking staan niet nauw- I keurig gevolgd en gaat men niet zeer zorgvuldig en hygiënisch te werk, dan kan men er zeker van zijn datde inmaak bederft. Sommige huisvrouwen voegen voor de veiligheid maar wat meer dan de aange geven hoeveelheid van het conserveermid del aan de groenten of vruchten toe. Er is dan niet alleen kans, dat de inmaak een onaangename smaak krijgt zij kan ook schadelijk geworden zijn voor de ge zondheid Ook zijn er zorgzame moeders die voor haar baby of kleine kinderen tomaten ap pelmoes en andere vruchten en groenten met conserveermiddelen inmaken Het is echter sterk af te raden. Den kinderen iederen dag eten voor te zetten, waarin conserveermiddelen verwerkt zijn. Zij on. dervinden daarvan nadeelige gevolgen. Behalve conserveermiddelen zijn er In- maakdruppels in den handel, waarmee men de inmaakglazen zonder steriliseeren of pasteuriseeren kan afsluiten. Zooals op de verpakking van deze druppels staat aangegeven, zijn zij slechts voor 4iet af sluiten van flesschen met bepaalde vruch ten geschikt. Groenten mag men in geen geval volgens deze methode inmaken. Zij bederven in elk geval. 13 Juli BEVALT .EN: G. H. E. Meijer geb. Ak kerman, z. A. Verbaan geb. Verheij, z. J. J.* Dufais geb. van Breene, z. I P. v. Delft geb. van der Hout, z. A. M. Mulder geb. Wegner, z. R. A. Meijer geb. van Dort, d..J. A. Dries sen geb. Loocks, z J. A. M. Tienho- ven geb. van der Zanden, z. R. Dijk huizen geb. Winia, d. C. M. H. Ha- geraats geb. Eerhard, d. C. J. de Bloois Gobjers geb. Sacré. z. A. H. M. Zuyderwijk geb. Persoon, z. A. Jan maat, geb. Soullié. d, E. van der Meijde geb. Jung, d. C. van der Lubbe geb. Langerak. d. M. A. H. van der Laan geb. Weeda>. z. M. E. Bruijn geb. Buijs, z. G. A. E. 't Hart geb' Roü- goor. z. J D. M. Bezuijen geb. Mijs- berg. d. W. G. de Nijs geb. Mol, d. D. N. 'Slavekoorde geb. Slothouber, d. OVERLEDEN J G. van Turenhout, m. van A C. Veenhuizen; 54 j. J. M. Bronkhörst. wed. van P. J. Kipp. 69 j. A. E. v. Breukelen, wedr. van C. G. L. Bernard. 69 j. H M. Krooneman, vr. van G. J. de Groot, 71 j. W. Hayes, m. van J. D Zimmerman, 66 j. A. R, Harmsen. wedr. van G Eggink, 66 j. P. Grendel, m. van T. van Leeuwen, 56 j. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45, Bij postkant, tegen de geld, goédgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. tr. p.p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (6 reg.) /1«5. elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) /O.ilO. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. ƒ0.51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. 10 Ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.67, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10c. meer. Het 6-jarig dochtertje van de fa milie H. Pol te Weteringbrug. onder de Wijk, geraakte bij het spelen in de Hoo- geveenschevaart en verdronk. Buitenland De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat de duikboot „Sichle” in de Mïddellandsche Zee verloren is gegaan. Te Bern is officieel medegedeeld, dat gistermiddag Amerikaansche bom menwerpers herhaaldelijk boven Zwitser land vlogen. Negen toestellen landden op Zwitsersch gebied. De Japansche strijdkrachten, die sinds Hengjang omsingeld het algemeen offensief op de in de stad opgesloten res- De afzender moet vermeld worden. Dit geldt alleen voor postverzendin gen aan SS-vrijwilligers en SS-frontarbei- ders. Andere postzendingen (aan leden van de Weermacht, Marine, Luftwaffe, N.S.K.K. enz.) mogen niet over Maas tricht gestuurd worden. Aan de ontvangers met een veldpost- nummer mogen slechts pakjes tot 100 gram gestuurd worden. Zijn deze pakjes zwaarder dan 20 gram, dan is een ,>Zu- lassungsmarke” noodig. Zendingen boven 20 gram,- ook met Zulassungsmarken naar het Westfront zijn niet toegestaan. Kranten en tijdschriften moeten als dus danig te herkennen zijn, dus met een kruisband te verpakken. Iedere zending mag niet meer dan 100 gram wegen. Een „Zulassungsmarke” is hierbij niet noodig. Luchtveldpostbrieven moeten met 2 lucht- veldpostzegels voorzien zijn en het °P’ schrift „Luftfeldpost” dragen. Aan ont vangers met een open adres, dus geen veldpostnummer, echter met vermelding van de plaats van bestemming, kunnen pakjes tot 1000 gram voor 15 cent en van 1000 tot 2000 gram voor 40 cent ge stuurd worden. Zulassungsmarken zijn niet noodig. De veldpostzendingen worden door alle Dienststellen der „Duit sche dienstpost” en de Nederlandsche post (P.T.T.) aangenomen. Geldbedragen aan SS-vrijwilligers kunnen door veld- postwissel bij de bureaux der Duitsche dienstpost overgemaakt worden. De „Daily Telegraph” meldt, dat geen enkel schip tot dusver de haven van Cherbourg kon binnenloopen. Vele dui zenden mijnen versperren de reede en den toegang tot de binnenhaven. Zoolang deze niet zÜn opgeruimd kan men niet eeris de scheepswrakken, die de haven versperren, naderen en dagelijks worden nieuwe obstakels ontdekt. Het herstel van de haven is een minstens even moeilijk werk als de inneming van Cherbourg zelf; Het D.N.B. meldt, dat bij den ter reuraanval gisteren eenige onvervang bare cultuurmonumenten zwaar be schadigd zijn. Daaronder bevinden zich het grootste technische museum ter wereld n.l. het „Deutsche Museum”, voorts het Beiersche nationale mu seum, de Glyptotheek en de „Stadti- sdhe Bildergalerie”. Ook het ziekenhuis Schwabind, het Haunersche kinderzie kenhuis, een reservelazaret, het diaco nessenhuis ftsmede de Korbian-kerk werden het slachtoffer van de Ameri kaansche terreurbommen. De aanvallen op München Bij hun op 11 Juli op München onder nomen aanval hebben de Amerikanen zonder dat er uitzicht was op de aarde hun bommen lukraak boven het gebied van de stad uitgeworpen. Acht ziekenhui zen en klinieken, waaronder de polikli niek, de vrouwenkliniek, de kliniek voor zenuwlijders en het gemeentelijke bureau voor openbare gezondheid werden zwaar beschadigd. Drie tehuizen voor ouden van dagen en een weeshuis vielen eveneens ten prooi aan de Amerikaansche terreur bommen. Amerikaansche terreurbommenwerpers hebben gistermiddag bij een gesloten wolkendek opnieuw een terreuraanval ge daan op het gebied van München. Door het neerwerpen van brisant- en brand bommen zonder zicht op den grond wer den opnieuw uitsluitend woonwijken ge troffen, waaronder kerken, ziekenhuizen en cultuurmonumenten Tot dusver heeft men de overblijfselen van 29 viermotorige bommenwerpers ge vonden. 2 weken de stad houden, hebben Dinsdag teerende troepen van Tsjoengking ge opend. De luchtmacht werkt nauw met de infanterie samen In en bij de stad wordt hevig gevochten. De vijand moet zich geleidelijk terugtrekken. De val van de stad kan spoedig verwacht worden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat B19 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeawendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekft. H, G. Ruys, Heerenstraait 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de KINDEREN TOONEN HUN VAARDIG. HEID: In de openbare lagere school aan de Tullinghstraat is momenteel een aller aardigste tentoonstelling van teekenwerk, handwerken en handenarbeid van de leer lingen ingericht. Vooral de aandacht trek ken drie groote werkstukken waaraan door de klassen in haar geheel is gewerkt. De vierde klasse vervaardigde een oih- muurde Middeleêuwsche stad de vijfde een groot Alpenlandschap en de zesde een landschap uit Indië met sawahs, be vloeiingswerken .een dessa enz. enz. Deze werkstukken zijn met groote zorg en vaar digheid tot stand gebracht, zoodaj de school, waar eens Jan Ligthart zijn on vergetelijke lessen gaf met recht trotsch kan zijn op haar leerlingen. Naast de werkstukken treft men o.m. kleiwerk. met teekenwerk verluchte opstellen en een uitgebreide collectie handwerk dat den toets van een ernstige critiek kan door staan aan. De tentoonstelling is tot en met Zaterdagochtend voor ouders en an dere belangstellenden te bezichtigen. Dino Grandi voor rechtbank gedaagd Volgens Stefani heCft de regeering- Bonomi Grandi gelast, naar Italië terug te keeren ten einde zich voor een anti fascistische rechtbank te verantwoorden. Grandi. die in Portugal vertoeft, heeft hierop geen rechtstreeksch antwoord ge geven, doch tegenover journalisten ver klaarde hij, dat hij er niet aan denkt om aan dit bevel gevolg te geven. De regeering-Bonomi heeft zich thans langs diptomatieken weg in verbinding gesteld met de Portugeesche regeering ten einde de uitlevering van Grandi te bewerkstelligen. De Engelsche gezant te Lissabon zou dit verzoek der regeering- E'onomi ondersteunen. Tusschen voedseltekort en behoefte staat dc distributie. Meer dan eens is deze stelling van overheidswege naar voren gebracht. Zij, die hierover door denken beseffen, dat deze uitspraak geen holle phrase is. Maar het contingent dezer lieden is helaas niet groot. Het egoïsme overheerscht jammer genoeg nog te sterk, dat van gemeenschapsgevoel bij de massa gesproken kan worden. Zoo is in een tijd, waarin groente en aardappelen mondjesmaat te krijgen zijrf, de drang bij vele huismoeders groot, om deze artike len buiten den normalen handel te be- trekkeri. Men klaagt ten aanzien van <ie groente vooral, dat er geen verscheiden heid is. Men pruttelt„is er dan niet anders dan bloemkool of andijvie Neen, zegt de groenteboer, doch ja ant woordt de huismoeder, op wie de moei- lijke taak rust, iederen dag maar weer te zorgen, dat de schalen tot ieders ge noegen gevuld komen en rechtstreeks naar den tuinder stapt. „Je moet wel meer betalen, maar het is te krijgen”, I zoo spreken zij. En hoe begrijpelijk het standpunt van die velen is, die de tuin derijen afstroopen, te veroordeelen blijft hun handelwijze, want die bewerkstelligt een ontwrichting van het distributie apparaat, dat een zoo strikt eerlijke verdeeling van de voorhanden groente I enz. nastreeft. I Ouden van dagen, zieken, gebrekkigen, 1 I kortom al die anderen, die niet in de ge-1 I legenheid zijn om „er op uit te gaan” zul-1 I len uiteindelijk het meest gedupeerd wor- I I den. Waar ni* het zij nogmaals met leed-1 I wezen geconstateerd de gemeenschapsi I Izin ver te zoeken is, moet de Overheid I I strenge middelen te baat nemen, om dezen I I directen aankoop bij den producent, stop I I te zetten. De laatste dagen is bij alle I telers, voornamelijk rond de groote ste-1 I den, een verscherpte controle ingesteld. I Tuinders, die voor flinke prijzen, groente, aardappelen of fruit zoo van het land I verkochten, zijn in den kraag gegrepen. I Zelfs zijn er, die in afwachting van na dere berechting, zijn ingesloten. Van nabij I hebben wij kunnen ervaren, hoe nauwge zet deze controle plaats vindt. En ’t heeft al geholpen. Verschillende kweekers zijn I huiverig geworden’ om hun gewassen bui- I ten de veiling van de hand te doen. Na- I tuurlijk, er zullen er nog zijn, die door de I mazen heenglippen, maar elke overtreder I weet, dat bij vaststelling van een vergrijp, I hem strenge straffen dreigen. Het meeren- I deel van het publiek is het niet eens I met deze controle en het maakt het den I ambtenaren, die niet anders dan hun I plicht doen, soms uiterst moeilijk. Men redeneert aldus: „Wat geeft nu I zoo’n maaltje groente of aardappelen?”. I i maar vergeet, dat het totaal dezer op on-1 1 Het door de bolsjewieken gehoopte snelle succes tegen Finland is uitgebleven. De reden daarvoor, meldt het D. N. B„ is in de eerste plaats de Finsche. door de Duitsche gewapende hulp versterkte, tegenstand. De bolsjewieken zijn nog steeds niet verder gekomen dan de dagen geleden bereikte merenlinie benoorden Viipuri (Wiborg). Om deze linie door om singeling te overwinnen trachten de bols jewieken thans den kustweg naar Helsinki van zeezijde te bereiken. Bij de gevech ten in de baai van Viipuri heeft de wapen, hulp van het Duitsche leger uitgemunt, toen de bolsjewieken met sterke strijd krachten, gebruik makende van talrijke slagvliegers. zware artillerie en vele gra naatwerpers trachtten van de eilanden af het vasteland te bereiken. Verscheidene landingsbooten met troepen en een groote landingsboot met munitie werden in den grond geboord. De rest der bolsjewisti sche landingsbooten wendde daarop den steven. Nog denzelfden nacht werden de bolsjewieken, die zich genesteld hadden op het eiland Haarpenensaari door twee Pommersch-Mecklenburgsche grenadiei s- compagnieën tezamen met Finsche sol daten in een tegenaanval na een korten harden strijd vernietigd. President Roosevelt heeft gisteren de ontvangst van den nieuwen Peruaan- schen ambassadeur, die zijn geloofsbrie ven op het Witte Huis kwam overhandi gen, verklaard, dat de „vreeselijkste phase van den strijd, waarin de Geallieerden ge wikkeld zijn, nog te wachten staat. De vereenigde naties moeten zich voorberei den op veel leed en enorme verliezen al vorens de overwinning bevochten wordt”. zur Weiterleitung an: dienstgraad: naam: 4 veldpostnr. of adres: Ook gisteren hebben de gevechten in den sector van het eerste Amerikaansche leger in volle heftigheid voortgeduurd. Tusschen Juvigny en Longraye wisten de Duitsche troepen de aanvallen tot staan te brengen. In het gebied tusschen. Be- rigny en de Vire onderhielden de Ameri kanen 4 volle uren lang een trommelvuur op de Duitsche stellingen, waarna zij met tanks en gemotoriseerde infanterie tot den stormaanval overgingen. Ter weerszijden van de straatwegen VaubadonSt. Lo en Villers FrossardSt. Lo woedden ook den heelen dag intensieve gevechten. Hoe ver bitterd de strijd hier toeging blijkt voor wie weet, dat de Amerikanen in een tijds verloop van 10 uren 12 malen achtereen hun aanvallen herhaalden. Het totale ge- vechtsbeeld was dan ook verward en ab soluut onoverzichtelijk. Er zijn nauurlijk gevechtsplannen, doch het kan niet an ders of er wordt veel ruimte overgelaten voor improvisatie. De strijd is onver- hoedsch in alle opzichten. In het gebied van La Mauffe bijv., waar 2 Amerikaan sche tankdivisies gevechtsklaar opgesteld stonden, dook plotseling een Duitsche pantserdivisie op, die onmiddellijk tot den aanval ©verging. Uit ’t hoofdkwartier van generaal-veld. maarschalk von Kluge wordt meegedeeld, dat <?ok in den Engelschen frontsector de- gevechten in hevigheid toenemen. De Engelsche plannen, die door Eisenhower opgesteld werden doch in hun verwer kelijking vertraging ondervonden, beoogen het gebied van de Orne-bocht, in de om. geving van Bully alsmede de verovering van- den hoofdweg «r. 175, die Caen ver bindt met Villers Bocage. Terwijl hij zoo economisch mogelijk gebruik maakt van zijn reserves weet von Kluge steeds weer Duitsche gevechtsgroepen in den afmat tingsstrijd tegen de Geallieerde stoot troepen in het veld te brengen. De ge vechten zijn hard en duren voort. Het dorp Eterville tusschen Odon en Orne verwisselde in een etmaal 4 keer van eigenaar en terwijl ons dit bericht be reikte waren er temidden van de puin- hoopen van het dorp wederom gevechten ditmaal van man tegen man, aan den gang. De hoogte 112 werd door de Duit schers taai verdedigd. Duitsch afweersucces Interinf meldt dat Montgomery’s plan, ’t Duitsche front door een algemeenen aan val over de geheele breedte open te scheuren en naar het Zuiden door te stoeten,"in een afweerstrijd van 2 dagen tot een bloedige mislukking is geworden, hoewel de Geallieerden niet minder dan 33 tot 35 infanterie- en pantserdivisies, talrijke legerafdeelingen, het geschut van verscheidene slagschepen en een massale luchtvloot in het vuur brachten. ,,In een gebied in Engeland viel sterker storingsvuur dan gewoonlijk waar te ne men en werd hevig afweervuur gehoord”, zoo meldde de Britsche berichtendienst gisteren uit Londen. De slachtoffers van de vliegende bommen in Londen zijn ge dwongen hun leven door te brengen in den „Anderson”-schuilkelder, een kleinen schuilkelder, welke in een vuin wordt aan gebracht en met gegolfd plaatijzer is be dekt. Er is geen gelegenheid hun opder- dak te verleenen. De militaire luchtvaartmedewerker van „Nya Dagligt Allehanda” schrijft: De Ge allieerden zijn gedwongen een deel der kostbare dagen, waarop de vliegtuigen konden opereeren voor het invasieleger, te besteden voor aanvallen op de steun punten der Robotvliegtuigen en op het Duitsche binnenlandsche front. Van de aanvallen op de startplaatsen der Robot vliegtuigen ziet men totdusver geen noe- menswaardige resultaten ondanks de 20.000 ton bommen, welke neergeworpen zijn. De Duitsche luchtmacht, zoo schrijft de medewerker, bestaat nog steeds pn legt een onbegrijpelijke sterkte aan den dag ondanks 3 jaar bombardementen. De Ge allieerde pers heeft minstens al vier maal verklaard, dat de Duitsche vliegtuig industrie op sterven lag. De Duitsche luchtmacht echter vliegt nog steeds. Ondanks de hevige gevechten welke de laatste 24 uur aan het centrale deel van het Oostfront zich hebben afgespeeld, is het front hier weinig veranderd. De Duit, sche troepen hebben sterke stellingen op gericht. die de wegen beschermen, waar de hoofddruk van de Sovjettroepen zich op concentreert. Dergelijke stellingen bevin/ den zich ten Westen van Slonim aan den straatweg GrodnoWilna, waar de Sov jets dichter tot de stad Grodno zijn door gedrongen en tusschen Wilna en Kowno, waar de gevechten zich op ongeveer het midden tusschen deze stéden afspelen. De Duitsche verdediging heeft zich ook krachtig geconcentreerd op den naar Du- naburg leidenden spoorweg. Ten Zuiden en Zuidwesten van Dunaburg zijn op het ©ogenblik hevige tankgevechten aan den gang en men krijgt den indruk, dat de Duitsche tegenstand hier aanmerkelijk is toegenomen. Edouard Herriot overleden NJar de „Aujourd’hui” meldt is de Fransche oud-premier Edouard Herriot op ^-jarigen leeftijd overleden. Herriot was afgevaardigde der radicaal, socialistische partij, meermalen minister en enkele keeren minister-president. Bo vendien was hij geruimen tijd Kamervoor zitter en voorzitter van de radicaal-socia- listische partij, (Verkort) Bij Vuosalmi werden de Sovjets, die in onze linies waren binnen gedrongen, met jware verliezen terug geslagen; 10 tanks werden vernield. Ten N.O. van het Ladogameer werden de aan vallen uiteengeslagen. waarbij zij II tanks verloren. Duikbommenwerpers vielen Kotka aan. Er ontstond geringe schade. Gisteren werden 7 Sovjetvliegtuigen neer gehaald. MOORD, OPGEHELDERD: Op 12 Juni werd in het Woold (gem. Winterswijk) de 44-jarige arbeidersvrouw M. M. M., echtgenoote van J R-, vermoord. In sa menwerking met de Duitsche politie kon de dader van den moord, de 61-jarige ge huwde A. O. uit Winterswijk, op een boerderij in Duitschland, waarheen hij na het plegen van het misdrijf was ge vlucht, worden gearresteerd, zoo meldt het Tw Nwsbl. Hij heeft bekend en ver klaard. dat een familielid, D. R uit Win terswijk, er bij hem op aangedrongen had. de vrouw uit den weg te ruimen. Deze man is inmiddels ook gearresteerd hij zal zich terzake uitlokking Van moord te verantwoorden hebben VISSCHERIJVERBOD NIEUWE WATER WEG Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland maakt be kend Op grond van par. 5 alinea 2 van de Verordening nr. 100/41 van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt de visscherij op den Nieuwe Waterweg van de zeegrens Hoek van Holland tot de haveninvaart Maas sluis met onmiddell ijken ingang ver boden. Het D.N.B. verneemt uit het Italiaansche hoofdkwartier: Berichten uit het bezette Italië melden, dat na de bezetting van Rome de politie talrijke personen wegeps fascistische gezindheid gearresteerd en in de gevangenissen opgesloten heeft. Zes jeugdige fascisten, die tijdens het onder zoek openlijk zeiden fascisten te zijn zijn doodgeschoten. Van Italiaansche zijde zijn de namen dezer fascisten bekend gemaakt. Het Nationale Directorium der fascis tische republikeinsche partij heeft reeds enkele dagen geleden via den omroep een ernstige waarschuwing tot den vijand ge richt en er op gewezen, dat in geval van terechtstelling van fascisten onverwijld drastische tegenmaatregelen genomen zou den worden. De fascistische partij wil on. der geen omstandigheden de terechtstel ling van onschuldige slachtoffers dulden, De fascistische regeering beschikt over een aantal gijzelaars en zal voor de noodzake lijke represailles niet terugschrikken. Eerst wenschte men de rapporten af te wachten van boodschappers, die naar het bezette Italië gezonden waren om ophel dering aangaande de gemelde voorvallen. Naar gemeld wordt zijn thans, na beves tiging van hét fusilleeren der 6 jonge fas cisten, de aangekondigde tegenmaatrege len bevolen. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8,3016.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 Loosduinen de letters Beq t.m. Boz. Bijkant.ren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur dc letters Hez t.m. Kep. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den wnd. directeur van den gemeentelijken reinigingsdienst namens den burgemeester aan de werklieden C. J. Sluiter, A. Poldervaart en L, H Schip pers de gebruikelijke eervolle-vermeldirtg en gratificatie wegens 25-jarigen dienst, tijd ter hand gesteld. NATIONALE BIBLIOTHEEK: De Natio nale Bibliotheek zal in verband met de jaarlijksche schoonmaak voor het publiek gesloten zijn van 24 Juli t.m. 5 Aug. a.s. „KLEIN MAAR DAPPER”: He? Jonge lieden korps „Klein maar .Dapper” geeft een concert in het openluchttheater „Zuiderpark” op Zaterdag 15 Juli van 15 tot 17 uur. moeilijke omstandigheden wordt een gewonde kameraad met de grootste zorg in veiligheid gebracht (S.S-P.K.-Cantzler-O.-H.) Gijtenbeek, Het SS-Ersatzkommando deelt mede; Iedere gezonde Nederlander kan zich aan. melden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldings- plichtig zijn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden gedurende verbintenis van de tewerkstel ling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor den, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft belezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Even eens verstrekken alle inlichtingen en gra tis reisbiljetten voor de heen, en terug^- reis de navolgende Nebenstellen der Waf fen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, NSa'roleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz kommando, Den Haag. Korte Vijverberg 5. t Ook voor do gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtbataillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 147’44, 812 uur, Den Bosch', Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 147’44, 1518 uur, Venlo, Deutsches Haus, Eg- mondstraat 16. 157’44, 812 uur, Arn hem. Café Royal. 167'44. 812 uur, 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 187’44, BOERENKOOL: Boerenkool voelt zich op iedere grondsoort thuis, zoowel op lichte zandgronden als op de stugge klei of op de zwarte vochtige veengronden. In dit opzicht is ze niet bepaald kieskeurig. Bovendien is ze een' sterke plant, die oog tot diep in den zomer kan worden ver plant en tot laat in het najaar blijft door groeien. En wat hier het voornaamste is: ze levert een zeer gewaardeerde winter groente, die van November tot in Febr.— Maart van het vpld kan worden geoogst. Daarom is ze uitermate geschikt voor na. teelt. Omstreeks de tweede helft van Juni wordt gewoonlijk de eerste boeren kool geplant. Deze planting kan gedurende de geheele maand Juli tot half Augustus worden voortgezet. Ze vormt dan een nateelt van vroege aardappelen, dop erwten, tuinboonen en andere zomerge wassen, die omstreeks dien tijd van het veld zijn verdwenen. Op de rij geeft men de planten een ondertogen afstand van 45 cm. De rijen komen ongeveer 55 cm. uit elkaar. Bij een dergelijke plantwijdte i komen er pl.m. 4 planten op 1 m’. Hier uit blijkt, dat van een beperkte opper vlakte reeds een flinke hoeveelheid boe renkool kan worden geoogst; een reden te meer om ook dit gewas als nateelt te ver. bouwen. Bij droog zorperweer moet niet worden verzuimd, den koolplanten na het poten wat water te geven Voor zoover noodig. wordt dit gieten nog eens her haald. Als men dit doet gaan de planten weldra doorgroeien. Hoewel de boerenkool geen hooge eischen aan den grond stelt, is ze zeer dankbaar voor wat mest. Toe diening van wat kalkammonsalpeter. dun. I ne koemest of beer in Juli of Augustus I komt den groei en de opbrengst nog ten I goede Indien de grond zeer arm is of de I koolplanten pas laat worden geplant, zal I een dergelijke bemesting wel wenschelijk zijn. NIEUW SPOORBOEKJE: Voor het pu bliek zal Vrijdag 14 Juli a.s. een nieuw I spoorboekje verkrijgbaar gesteld worden. I Het wordt van kracht op Maandag 17 Juli I en bevat alle veranderingen, die in de I laatste maanden in de dienstregeling zijn I aangebracht. Dus ook de beperkingen, die door middel van rose, en oranjebiljetten I op de stations bekend gemaakt zijn. Zoo- I als reeds eerder is aangekondigd, zal men I alleen tegen inlevering van een oude reis-I gids een nieuw spoorboekje kunnen I koopen. I VERVAARDIGING VAN SMELTVEILIG-I HEDEN: Volgens een in de Staatscou rant van 12 Juli ’44 opgenomen beschik king zijn thans voorschriften vastgesteld, waarmede bij de vervaardiging van I smeltveiligheden rekening moet worden I gehouden.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1