ZWARE GEVECHTEN IN HET Dr. Göbbels WESTEN EN OOSTEN 1944. No. 18845. over van doelstellingen den oorlog Vrijdag 14 Juli. EERSTE STADS ED. van 3 kilo I Anglo-Amerikanen als pleitbezorgers het bolsjewisme van de Evacuatie wordt Inmaakglazen en ringen Uitwijkbewegingen ten Westen Luzk; Pinsk ontruimd BINNENLAND Geïnterneerde burgers in N ederlandsch-Indië Contributie Nederlandsche Apothekerskamer STADSNIEUWS DE KAPITALISTISCHE VIJAND VOOR DE POORTEN VAN EUROPA Het Sovjetmateriaal Sclieepsconcentraties aan de Orne Volgende week weer aardappelen De verdediging van Baltische staten KUNST EN LETTEREN DE NEDERLANDSCHE CULTUURWEEK van Londen BURGERLIJKE STAND hoofdkwaIitier van den FüHRER, 14 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: voortgezet COURANT IIAAGSCHE een in de Baltische muur verzet Zuid en Loosduinen de Zwaar vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. zeegebied gezien. Woensdagavond Oostfront houden, van Rijksminister dr. Göbbels schrijft Reisbeperking in Duitschland Ter beperking van het reizigersverkeer in Duitschland wordt Maandag 17 Juli, van middernacht af tot nader order inge voerd, dat men een vergunning moet aan. vragen voor het uitvoeren van een rei^. meldt het D.N.B. Men dringe nog niet op aflevering aan Het ligt in de bedoeling de aflevering van inmaakglazen en ringen door den win kelier zoo spoedig mo^elijk toe te staan. De juiste datum zal binnen enkele weken in de dagbladen worden bekend gemaakt. Het heett daarom geen zin. nu reeds bij den handel op aflevering aan te dringen. „De Duitschers kunnen geen barbaren zijn want ze houden veel van die ren”, zegt de Oekraïnsche boer. (P.K. Kocherber-H.H.) PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M. (S reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg.) 0.119. Elke mJM. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.tM. Bewijsn. 5 ct.. fr. p.p. 10 cft. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „(Br bur. v d. bl.” 10c. meer. Rijksminister dr. Göbbels schrijft in zijn jongste artikel in het weekblad „Das Reich”, dat de oorlogsdoelstellingen van Duitschland en zijn bondgenooten dich terbij de verwachtingen komen, die de ge. heele wereld aan het einde van dezen oorlog en den daaropvolgenden vrede koestert dan de oorlogsdoelstellingen van de vijanden. Alle volken, zoo schrijft hij, wenschen na dén oorlog een toestand van rust en ontspanning, van nationale welvaart en een gewaarborgd levensgeluk der volken en dat niet ten koste van het levensgeluk van andere volken, doch door eigen kracht. Wij hebben nooit iets anders gewild dan datgene, wat de vol ken, zoowel de oorlogvoerenden als de niet-oorlogvoerenden, thans in het vijf de jaar van den oorlog, van het einde van den oorlog zelf verwachten. Wat ons betreft, deze doelstellingen hadden ook Zonder oorlog bereikt kunnen wor den. Voor ons eigen volk zouden wij deze thans allang verwezenlijkt hébben, wanneer onze vijanden ons dit niet door den oorlog ónmogelijk gemaakt hadden. Wij zijn zelfs van meening, dat een goed gedeelte hiervan ook in-de vijande lijke landen reeds verwezenlijkt zou zijn, wanneer hun leidende plutocra- tisch-bolsjewistische klassen, die meer belang hadden bij het tegendeel, zich Garnizoen van Wilna baande zich weg naar de Duitsche linies programma De minister stelt hiertegenover, hoe de wereld er weldra zou uitzien wanneer deze oorlog met een succes van de vijan den zou eindigen. Men behoeft zich al leen maar de verwezenlijking voor te Stel- len van de door de Westelijke vijanden geproclameerde haat- en vernietigingspro. gramma’s om van de programma’s van Beveiligi'ngsstrijdkrachten der Duitsche marine schoten voor de Nederlandsche kust 2 Britsche motortorpedobooten in brand Een eigen patrouilleboot ging ver loren. Generaal Teddy Roosevelt gesneuveld De Amerikaansche brigadegeneraal Teddy Roosevelt, een zoon van den vroe_ geren president Theodore Roosevelt en plaatsvervangend commandant van de 4de Amerikaansche divisie, is aan het invasie, front gesneuveld. In een beschouwing van den Ned. Co’r- tesp. Dienst over het begin van he* Sov- letoffensief wordt o.a. gezegd, dat de Sovjettroepen een ongekende hoeveel heid materiaal in den strijd wierpen. Hun opeengehoopte materiaal, artillerie, tanks en vliegtuigen, overtrof alles wat voor heen ooit aan het Oostfront is opgetre den. Zoo werd Witebsk b.v. bestormd door 14 tankdivisies. Het trommelvuur, dat het offensief inleidde, werd uitgebracht door «leer dan 100.000 kanonnen. schelijke maatschappij te vernietigen. Er bestaat maar één werkelijke macht, die belang hierbij heeft en hebben moet en dat is het bolsjewisme. Principieele beslissing Een apotheker te 's-Gravenhage had op grond van gewetensbezwaren geweigerd contributie te betalen aan de Neder land- sche Apothekerskamer waartoe hij op grond van de Apothekersverordening en het contributiereglement van die Kamer wettelijk verplicht is. In kort geding werd de vordering van den apotheker waarin hij schorsing van de tegen hem aange vangen executie van de op grond van de verschuldigde contributie tegen hem uit gevaardigde beschikking eischte. door den president van de rechtbank te ’s-Graven hage afgewezen. De president overwoog o.m. in zijn vonnis, dat een beroep op on overkomelijke gewetensbezwaren ter af wenteling van een publiekrechtelijken contributieplicht alleen is toegestaan, in dien er een wet is, welke een dergelijk beroep toelaat. Ook een beroep op gees telijke overmacht en op strijd met de goede trouw bij de uitvoering van de Apothekersverordening werd niet gegrond bevonden. Voor de Apothekerskamer trad op mr. Fred. C. Stahle, terwijl de belan gen van den apotheker werden behartigd door mr. A. Schenkeveld. zoodat verbetering alleen voor de toe komst tot stand kan komen. Daarvoor moeten wij nu reeds gaan werken, im mers in het nu ligt wat worden zal. Blijven de arbeiders thans met de handen in elkaar zitten, dan zou de toekomst behooren aan hun tegenstanders, die wél aanpikken. Een volk kan alleen welvaart verkrij gen. wanneer het één en niet verdeeld is. Niet het goud en het bezit hebben waarde, maar alleen de arbeid, heeft Adolf Hitler zijn volk geleerd Het noodlot heeft het Duitsche volk naar het natiónaal-socialisme gedreven, omdat het tenslotte niets anders meer over had dan zijn arbeid en 'het nat.- socialisme erkent den arbeid als het fun dament dér maatschappij, zoodat het het goud uitschakelde. Het kapitaal verklaar, de daarom Duitschland economisch den oorlog. Nederland liet zich dwingen aan den oorlog mee te doen. Spr. wekte de Nederlandsche arbeiders op, den arbeid in de plaats van het bezit te stellen en Duitschland’s voorbeeld te volgen. Het N.A.F. stelt zich te weer tegen het kapitalistisch liberalistisch^ stelsel Laten de arbeiders niet aan den kant blijven staan. Bedenkt, dat onze kapitalistische vijand zich de vernietiging van Europa voor de oogen stelt. Wij zijn Nederlan ders, Neder-Duitschers, Giermanen en geen Amerikanen of Aziaten. Daarom moeten wij aansluiting zoeken bij Duitschland. aldus de heer Zwertbroek. Als het N.A.F. tot dusverre nog niet steeds de gewenschte resultaten bereikt heeft, dan komt dit. doordat de voorwaar, den tot een slagen in het volk nog niet aanwezig zijn. In de eerste plaats moeten wij onszelf vinden in een eenheid. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb p. 3m met .JKikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijtal." 3.15. P. w. 0.26, fr. p.p. met Modetal, 4.20, z. Modebl. 3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. Spel met vuur Men kan het bondgenootschap van het Britsche Empire met zijn doodsvijand het bolsjewisme, alleen maar een hoogst ge vaarlijk spel met vuur noemen. Men ziet in de gevolgen van deze politiek dat het Kremlin daarbij tegen alle Engelsche ver wachtingen in over de geheele linie over winnaar blijft. Niet alleen Groot-Brittan- nië doch ook de Ver. Staten komen in de gebieden waarop de belangstelling der Sovjets gericht is, steeds meer achterop en waar het bolsjewisme eenmaal vasten voet gezet heeft daar kijken chaos en anarchie om den hoek van de deur. Niet Churchill en Roosevelt kunnen thans, zooals zij gewenscht en gehoopt hebben, met Stalin spelen, doch Stalin speelt met hen. Waarschuwing aan geallieerden Er kunnen derhalve zooals de zaken thans staan, ook bij het gunstigste ver loop van de militaire operaties dezen zomer den Westelijken vijanden geen andere oorlogsdoelstellingen voor oogen zweven, dan die om door de vernieti ging, van het Duitsche Rijk te worden tot de pleitbezorgers van het bolsjewis me in geheel Europa. Wij zijn er vast van overtuigd, dat wij er op den duur in zullen slagen, dit gevaar, dat ons continent bedreigt, te bezweren. Maar zelfs wanneer dit niet het geval zou zijn, wat zouden Engeland en de Ver. Staten dan hierdoor winnen? Duitsch land zou dan aan hen als zijnde de ware schuldigen van het Europeesche onge luk, zelfs wanneer het dat niet eens zou willen, de vreeselijkste wraak vol trekken, die maar te denken is. Het zou Het geallieerde vernietigings. hen, de z.g. overwinnaars, in den maal stroom van den uitbrekenden algemee- nen chaos meesleuren. Men plaatse dit vreeselijke toekomstbeeld eens tegen over den wenschdroom, dien de volken aan den vijandelijken kant aan den komenden vrede vastknoopen. Strijd voor een nieuw tijdperk Wat de hoop op een betere toekomst betreft, zijn de volken op dit punt niet één van hart en één van zin? Strijden zij niet alle voor een nieuw socialistisch tijd perk voor het einde van de plutocratisch- kapitalistische heerschappij van willekeur, voor vrije overeenkomsten tusschen de naties voor de problemen van het herstel der verwoeste en geschonden gebieden, voor het verkrijgen van een socialen en economischen levensstandaard juist voor de werkende klassen in alle landen? Het kan niet ontkend worden dat wij in onze vredesperspectieven het denken en gevoelen zelfs van de ons vijandelijke volken meer benaderen dan hun eigen leiding. Wij meenen te weten wat alle weldenkende menschen aan beide zijden zich voor den tijd na den oorlog het vurig, ste wenschen. Deze wenschen zullen in vervulling gaan want zij hebben in de harten der geheele wereld reeds wortel geschoten. De geschiedenis zou haar zin verloren hebben, wanneer niet voorkomen zou kunnen worden, dat ook deze oorlog met zijn ontzaglijke offers weer aan die genen ten goede zou komen, die hem ver oorzaakt hebben en diegenen zou vernie tigen, die door hem een nieuw begin wil len maken. Dat kan niet mogelijk zijn. De volken zelf zullen den oorlog den hem toekomenden moreelen zin geven. Zooals zij den oorlog thans al lijdende doorstaan, zoo zullen zij aan het einde van dezen oorlog over hem triomfeeren. Is er iemand ter wereld, die dat niet zou wenschen? Bijeenkomst in het Volksgebouw De leider van het Arbeidsgebied Pro paganda van het Ned Arbeidsfront, de heer G. J Zwertbroek, heeft gisteravond in het Volksgebouw aan de Prinsegracht. een rede gehouden over het onderwerp De kapitalistische vijand voor de poorten van Europa. Spr. wees op de noodzake lijkheid voor de Nederlandsche werkers, positie te kiezen in het hedendaagsche conflict. Wij moeten ons rekenschap geven van zijn beteekenis en het N.A.F. kan zich niét houden buiten de politiek van dezen tijd. Als er leden zijn, die daarom willen weggaan laat ze dan ver trekken, want in de eerste plaats willen wij een bewuste strijdgemeenschap vor men. Wij bestrijden de kapitalisten en de kapitalistisch gezinden tot in den dood, omdat zij niet thuis hooren in een socialistische maatschappij Spr. wees er op, dat het N.A.F. geen staatsmacht be zit en geen polftioneele bevoegdheden heeft, zoodat zij de kapitalisten niet kan dwingen. Bij den tegenwoordigen staat vinden wij nog geen gehoor: daar heerscht nog steeds het kapitalistisch-liberalisme. De heeren van het departement van So ciale Zaken, aldus Zwertbroek, trachten op allerlei wijzen het N.A.F. te ver kleinen, zelfs al worden daarbij de ar beiders het slachtoffer. Klagen en jam meren over het bestaande heeft voor de arbeiders echter geen waarde, riep spr. uit. Wij moeten het bestaande aanvaar den, gedane zaken nemen geen keer, Volgens Interinf. zijn de scheepsconcen traties in de Baai van de Seine de laa s’- 24 uur nog toegenomen. Gisteren werden niet minder dan 96 vrachtschepen en an dere groote transportschepen voor de mon ding van de Orne waargenomen, be schermd door torpedojagers. Bovendien werden 1 slagschip en 3 kruisers in dit Aanval op Boedapest Een Amerikaansche formatie bommen werpers uit Italië heeft hedenochtend een terreuraanval gedaan op het gebied van Boedapest. Duitsche en Hongaarsche eska ders jachtvliegtuigen en afweergeschut vernietigden een aantal vijandelijke bom menwerpers. Van Maandag 17 tot en met Zaterdag 22 Juli a.s. geven de bonnen „Aard appelen 30” elk recht op het koopen van l1/» kilogram aardappelen. De bonnen „Toeslag 30” geven recht op één kilogram aardappelen. DE NOODZAAK VAN HET SCHEUREN VAN GRASLAND: Ten einde onze be volking van 9 millioen zielen d.i. 270 per vierk k.m. in den eerstkomenden tijd zoo goed mogelijk te kunnen voeden, zal, naast de verbeterde in ontvangst- neming en distributie van de productie, de opbrengst aan menschelijk voedsel dienen te worden uitgebreid. Om dit laatste te kunnen bereiken* zal het noo- dig zijn, opnieuw 50.000 hectaren gras land te scheuren. Gescheurd grasland met graan beteeld levert een hoeveelheid menschelijk voedsel op. die driemaal zoo groot is als de productie van hetzelfde oppervlak via de koe. ,Van de boeren moet daarom dit offer ondanks bezwaren van moeilijkheden met arbeidskrachten, paarden en werktuigen worden gevraagd. Zooveel mogelijk zal rekening worden gehouden met ieders bedrijf o.a. een niet al te rigoureus ingrijpen voor de veeboeren en voorts komen daar als tastbare voordeelen bij scheurpremies, extra hoeveelheden koolzaadkoek. ont heffing van hooilevering enz. enz. Of schoon men er op rekenen mag, dat de boeren zich over het algemeen behoor lijk van hun plicht zullen kwijten, wor den degenen, die niet voldoende of in het geheel niet medewerken, met zeer zware straffen bedreigd. welke Europa eenvoudig in een hel zouden veranderen om te weten dat dan voor alle tijden noch voor de vrienden noch voor de vijanden sprake zou kunnen zijn van vrede, geluk en welstand der volken. Reeds de in het schandelijke verdrag van Versailles verva.tte poging om het Duit sche volk in zijïr-levensmogelijkheden te verstikken heeft niet alleen het Duitsche Rijk, doch Europa, ja de geheele wereld in een twintigjarijfen chaos gestort, met als gevolg, dat de lijdende menschheid tenslotte om uit dezen chaos te komen, geen anderen uitweg meer zag, dan een nieuwen oorlog. Men kan nauwelijks be weren dat de vijanden door de gemaakte fouten verstandiger zijn geworden Inte gendeel zij gelooven zelfs, dat zij aan de onontkoombare consequenties kunnen voorbijgaan. Duitschland’s taak is thans de zaak van de geheele beschaafde wereld. Wanneer wij in alle phasen van dezen oorlog er van hebben afgezien, dezelfde uitroeiïngs. en vernietigingsprogrartttna’s tegen onze vijanden te proclameeren. dan is dit nage laten niet omdat wij fiiet zeker waren van onze zaak, doch uitsluitend om ver standelijke overwegingen. De tegenwoor dige wereld is een organisch gegroeid ge heel, waarin iedere groote mogendheid de haar toegedachte functies en taken moet vervullen. De poging om dit geheel op één plaats te laten instorten, kan gèlijk gesteld worden met de poging om de men- GEEN GEZICHT!: Het toeval wilde, dat wij vanochtend in het Bevolkingsbureau Goudenregenstraat moesten zijn en der halve de ons bereikte klachten konden controleeren. Inderdaad waren de meeste loketten gesloten, het gros van het per soneel klokke 10 uur genoot bij ge zel ligen kout van wat eens koffie ge noemd werd, terwijl het meegenomen brood toen reeds werd verorberd. Het publiek kon wachtenvoor loket 16 b.v. stond een groote menigte De amb tenaar. die daar zat. kreeg geen assisten tie, zooals dat bij een particulier bedrijf wel het geval zou zijn geweest. De zor- gelooze houding tegenóver het publiek, dat wél haast heeft, deed ons onaange naam aan. Voor de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te Berlijn heeft de militaire woordvoerder van de Rijksre- geering gisteren stelling genomen tegen over zekere combinaties betreffende een z.g. rechttrekken van het front in de Baitische staten. Hij zette uiteenEen rechttrekken of verkorting van het front in het gebied der Ealtische staten komt in geen geval in aanmerking. Wanneer ten Zuiden van het E'altische gebied, in de streek van Polozk het Duitsche front eenigszins wordt teruggetrokken, ge beurt dat alleen om een aansluiting op den nieuwen toestand in den centralen sector te bereiken en daarmede een be scherming van het Baltische gebied beter te kunnen waarborgen. Het Baltische ge bied behoort tot de Europeesche ruimte. De Duitsche Weermacht zal deze Euro peesche ruimte zoowel in het Zuiden als in het Noorden van het ieder geval verdedigen en Wanneer het terugtrekken Duitsche troepen bij Opotsjka ten Noor den van Polozk, zoo verklaarde de woord voerder verder, thans door de Sovjets als groote overwinning wordt gevierd, moet vastgesteld worden, dat deze Duit sche distancieeringsbeweging reeds te voren was ingeleid. Het terugzwenken van den rechtervleugel beteekent een hechter aansluiten aan het Baltische ge bied. Van een doorbraak der bolsje wieken kan in het geheel geen sprake zijn. De Sovjets zijn ook alleen in dit opgegeven gebied gevolgd. Dit front, dat zich een eindweegs heeft gedistancieerd. heeft niet het geringste uit te staan met het Baltische front. Het beteekent in tegendeel een concentreeren van den be schermenden muur om de ruimte. Binnen het kader van de Nederlandsche cultuurweek is heden in een drietal zalen vait „Pulchri Studio” een tentoonstelling geopend van hedendaagsche schilder, en beeldhouwwerken, samengesteld uit aan- koopen van het Departement van Volks voorlichting en’ Kunsten. De catalogus, welke een goede honderd nummers om vat, wordt ingeleid door Ed. Gerdes, hoofd van de afd. bouwkunst, beeldende kunsten en kunstnijverheid van het Departement, die, in tegenstelling met vroeger aange heven leuzen, dat Kunst internationaal is, met klem de stelling poneert: „Niets is nationaler dan de Kunst!’’ Tegen schade lijke invloeden van buiten waakt de Over heid, die er zich overigens terdege van bewust is, dat zij geen cultuur kan schep pen. Binnen deze richtlijnen heeft men deze expositie te zien en dan stelt men vóór alles vast, dat er nog altijd veel er» goed geschilderd wordt in ons land en dat we bekende en nog onbekende mees ters bezitten, die Nederland op het ge bied der beeldende kunsten een vooraan, staande plaats verschaffen. Het is een goede, boeiende tentoonstelling. Van wij len Jan Bakker, van dien zuiveren, fris- schen schilder van Holland’s waterkant, hangt hier zijn laatste doek, groot gezien en bezielend opgezet: „De Zeven Provin ciën”. Prof. v. d. Berg, de razend-knap- pe, maar zichzelf wel eens herhalende, is ook hier vertegenwoordigd, zooals meer professorale collega’s: Wolter, Röling. Jurres, allen erkende grootmeesters van het palet. Er is veel werk van bekende, ook van onbekende schilders en het aar dige is. dat deze laatste vaak heelemaal niet misplaatst hangen tusschen het werk der grootsten en besten en er zich goed weten te handhaven. Zoo denken wij aan een doek: „Dobbelaars onder het kruis” van den jóngen nog totaal onbekenden schilder J. Schreurs. een buitengewone compositie en van kleur en physionomie rijk en rijp. Dan is er een kleine aquarel, fragment van de Oude Kerk in Amster dam, een juweeltje, gemaakt door een zekeren A. Zijlstra, die de functie van gasopnemer in de hoofdstad vervult. Deze „ontdekkingen” verhoogen de beteekenis dezer expositie. Er is ook wel werk, dat aan geavanceerd dilettantisme doet den ken, maar verreweg de meeste doeken hebben recht op hun plaats in de Pulchri. zalen. De ruimte ontbreekt ons om verder na men te noemen. Wanneer we nog één uit- zondering voor J. Roozendaal maken met' zijn „Fragment uit het Halewijnlied", dan doen we dit wijl het een opvallend fan tasierijk werk met prachtige details is en met die harmonie van kleuren, welke een kenmerk van het waarachtige mees terstuk is. De tentoonstelling duurt tot en met 31 dezer. Johan Koning. Woensdagavond en in den nacht van Woensdag op Donderdag namen op ver scheidene plaatsen in het gebied van Le Havre Duitsche kustbatterijen vijandelijke doelen op zee onder vuur. Wegens het slechte zicht konden de resultaten evenwel niet worden vastgesteld. Ook moest wegens het slechte zicht een gevecht tusschen Duitsche beveiligin.gsvaartuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag voor Le Hêvre na korten tijd worden afgebro ken. Vrachtbooten en transportschepen brengen nog steeds ver voor de kust mu nitie en materiaal op kleine landingsboo- ten over. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8.3012.30 uur Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 letters Bp t.m. Burgen. Bijkantoor Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512 uur de letters Ker t.m. Kroe. TELERS BEBOET: Voor den Inspecteur van de Prijsbeheersching werden dezer dagen 2 telers voorgeleid en beboet. De een, F. van Oltshoorn, Wateringen. No’ord- weg 109, had rabarber, waarvan de telers, prijs per kg 8 cent bedraagt, verkocht voor 20 cent. De boete bedroeg 500. De ander F W. Lelieveld. Haagweg 743, Loosduinen, verkocht tomaten voor 60 ct. per kg. De telersprijs is 36 cent. Hij kreeg een boete van 6000. ARTS GEDUPEERD Voor perceel Vla mingstraat 9 is de fiets met instrumenten- tasch van dokter D. v. Veen. Ypersche- straat 2. tel. 556564 gestolen. IJierdoor is hij en zijn met hem zeer vele patiënten ern stig gedupeerd, omdat hij thans zijn praktijk niet meer normaal uit kan oefenen. Daarom doen wij een ernstig beroep op dengene. die de fiets met tasch wegnam, of op hen, die er van af weten, tasch en fiets terug te bezorgen. Wij willen niet aannemen, dat iemand zoo gemeen kan zijn een arts welbewust in het uitoefenen van zijn praktijk te hinderen. DIEFSTAL OPGEHELDERD: UitdenkeL der van een flatgebouw aan de Laan van Meerdervoort hoek Reinkenstraat. werden de laatste anderhalf jaar 6 Perzische tapij tjes. een kinderwagen en een gelijkrich- ter met accu gestolen. Aan het licht is gekomen dat de portier, de 40-jarige J. T, T. en de 18-jarige gewezen bediende J. L, G. J. zich aan den diefstal hebben schul dig gemaakt Zij zijn in arrest gesteld. Op een kleedje na kon het gestolene ach terhaald worden DOODELIJK ONGEVAL: De 55-jarige arbeider W. M v. S. uit den Haag kreeg, toen hij aan de Zuidzijde van de vis- schershaven te IJmuiden werkte, een! stuk grondhout op zijn hoofd, dat van een hoogte van ongeveer 12^ m. was ge vallen. De man was vrijwel'onmiddellijk dood. Vanmiddag Is van het S.<- station weder onder groote belangstellit^ een groote groep leerling-veur.leet’sw** naar Duitschland vertrok,lldt Max BlSk- auspiciën van het Duitschu politiek week- i ontwerp een a no. In Italië beperkte de vijand zich gisteren tot aanvallen in het gebied ter Noorden van Volterra en aan weerskanten van de 1 Tiber in den sector Cita di Castello. Den geheelen dag werd hier verbitterd en met afwisselend resultaat om eenige hoogte- stellingen gevochten. Ondanks krachtig gebruik van menschen er materiaal bleef de terreinwinst van den vijand onbetee- kenend. In het achterwaartsche frontge bied en in het gebied van Noord-Italië werden verscheidene bendengroepen en sabotagegroepen vernietigd. In het Zuiden van het Oosteltfke front sloegen Duitsche en Hongaarsche for maties in het gebied van Kolomea plaatselijke aanvallen der bolsjewieken af. Ten Westen van Luzk hebben onze divisies zich volgens bevel uit een voor uitspringenden frontboog gedistancieerd en in nieuwe stellingen vijandelijke aanvallen afgeslagen. In verband met onze uitwijkbewegingen in het gebied van de Pripjetmoerassen, die ongestoord door den vijand verloopen, werd de stad Pinsk ontruimd. In den centralen sector verijdelden onze divisies nieuwe doorbraakpogingen van de bolsjewie ken. Het zwaartepunt van den strijd lag hier ten Oosten en Noorden van Grodno, waar sterke vijandelijke pantser-, in fanterie- en cavalerieformaties tot staan gebracht werden. De dappere bezetting van de oude Litausche hoofdstad Wilna onder hevel van haar commandant luit.-generaal •Stahel is na een tegenstand van vyf dagen tegen overmachtige vijandelijke strijdkrachten volgens bevel door den Sovjet - Russischen omsingelingsring heengebroken en heeft zich al vechten de een weg gebaand haar de in het Westen onder bevel van kol. Tolsdorf gereed staande Duitsche troepen. Plichtsbetrachting en standvastigheid van deze beide gevechtsgroepen ver dienen de grootste waardeering. Bij de gevechten om de stad heeft zich ook een afdeeling luchtdoelgeschut van de luchtmacht onder kapt. Müller voor treffelijk geweerd. Ten Zuiden van Dunaburg alsmede tus schen de Duna en het meer Peipus wer den talrijke aanvallen der bolsjewieken met afgrendeling van plaatselijke pene traties uiteengeslagen. Formaties slagvlie. gers mengden zich ook gisteren doeltref fend in de gevechten te land en vernietig, den in scheervlucht talrijke tanks, stukken geschut en voertuigen van den vijand. Amerikaansche bommenwerpers richtten gisteren wederom een terreuraanval op München. Door strijdkrachten der lucht- z verdediging werden 29 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op Rijnlandsch-Westfaalsch •gebied. 14 Juli BEVALLEN: A. M. C. Wieffering geb. Stokman, z. J. G. van Rijn geb. Zout man. z. M. H. de Groot geb. Steutel, d. P. E. Peperkamp geb. van Cassel, d. A. G. M. Runderkamp geb. Lelie veld. z. R. Scheffer geb. Schanck. z. A M. K. Moes geb. Reedijk, d. M. W. van Toorn geb. Dekker, z. G. E. Brui nes geb. van Koutrik. d A. F. van der Zwan geb. Sandifort. d. E. van den Hoogenband geb Nieuwenburg, d. J. A. M. Franken geb. Vink, z. W. P. M. Vaalburg geb. Veugelers, d A. M. Nieuwenhoven geb. Kamp. z. H. S. Flinterman geb. Wensveen, z. L. den Hoedt geb. Advocaat, d. C. P. Visser geb. Berkhemer. z. J. van der Zwan geb. van der Toorn, z.. PM. Stam geb. Brand, z. C. E. de Weger geb. Mat- theijer, z. H. C. A. Halleen geb. Smul ders. z. J. Bronstring geb. van der Graaf, z. C. M. Bloem geb. de Leeuw, d. OVERLEDEN: A J. de Winter, man van A M. J. Hendriks. 43 j. A. van Druten, vr. v. A. J. Smittenaar, 70 j. D Reek vr. v. G. J. v. d. Burch. 60 j. J. C. Mansveld, m. v. H. W. S. Paape, 65 j. C. Spaans. z„ 1 j. melkbedr,: Meulen, A. J. A. J. A„ ter, 50 scheepskap.; Meulen. J. v.d„ 37, school hoofd; Meulen O, v; d. 18, handel; Meu len, Willem v. d., 53, schoolhoofd; Meu- lenaarsgraf. P. W. J., 19. handel; Meuws, H. T. J. M. 43. fabrieksing.; Meyer. A., 56, dir. gevang.; Meyer, F. E., 58 gep.; Meyer F. W., 61 gep.; Meyer J. 66, 'werkz. bij spoorw.; Meyerink Johan' 31, niet met alle middelen hiertegen hadden accountant; Meyers, G. K„ 36, handel; Meyers, H. J., 37 empl. mij; Michel. A. P. F., 60. klérk; Middeldorp. T. H. N. 55, gep.; Middelkoop, Gerardüs 56, gep.; Middelkoop. T. A. 24 schepeling; Miran- de Cornells 48. Moet, S C., 64, handel; Mol, H. J„ 44 werkz, bij mij; Molenaar, H. F. H. 19 stud.; Molleman, H„ 61. tele- fooning.; Mioller. G. 38. empl. handel; Molsbergen H. J. 53, schoolhoofd; Mone, B., 19 z. b.; Mone, E., 62, autorepar.; Mone E., 18. z. b.; Mooi, W. D„ 50, leeraar; Mook J. E. 41. hoofd inform.kant.; Moria. G. J. het bolsjewisme maar geheel te zwijgen W„ 61, z. b.; Mij J. D„ v. d.. 58 cultures; -JS- 1--J Mije-Rokus. Jan v. d. 53 theefabricage; Mijnhart O. G„ 53. gep.; Ötten, Hendrik, 50. gep.; Otten, Josephus, 35. handel; Ot- tenhof H J 47, klerk; Ottes, H„ 56, z.b.; Rees J. van 18, z. b.; Reeuwijk, A. G., 57 gep,; Reiman, Arie, 18, stud.; Reiman, Kees ,19. stud.; Vasloon Hugo, 43 bouwk. ingenieur. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de Ve afdeeling van het informa- tie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Juliana van Stolberglaan 29. ’s-Gra_ venhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voor namen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnter neerden. TERUGBETALING VAN ONDERSTEU NINGEN DOOR IN DUITSCHLAND WERKENDE ARBEIDERS: Een aantal der in Duitschland werkende Nederlanders zijn de gemeentekas van hun woonplaats bedragen schuldig, die zij in den vorm van ondersteuningen vroeger ontvangen hébben Omtrent de aflossing dezer steun bedragen zijn onduidelijkheden ontstaan. Van bevoegde zijde wordt er derhalve op gewezen, dat weliswaar een kwijtschelding van deze bedragen niet geschiedt, maar dat van de terugbetaling dezer bedragen wordt afgezien gedurende déh tijd, dat de betrokken persoon voor het verrichten van arbeid in Duitschland vertoeft. DUITSCH WEERMACHTBERICHT In het Westeltfke deel van het Nor- mandische landingshoofd hebben de Amerikanen nieuwe formaties in den strijd geworpen en hun aanvaren met het zwaartepunt in de richting van St. Lo voortgezet. In het verloop van ver bitterde gevechten heeft de vijand met zware verliezen onze troepen in eenige sectoren in niet belangrijke mate terug gedrongen. Het gelukte hem op geen enkele plaats de nagestreefde doorbraak te forceeren. De zware gevechten duren met onverminderde hevigheid voort. De evacuatie van Londen Engeland wordt, naar uit berichten in de Londensche bladen blijkt, in versterkte mate voortgezet. lederen dag worden de loketten der Londensche stations bestormd door hen. die de stad willen verlaten zon der echter onder het voorloopig zeer be perkte evacuatieplan der regeering te vallen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, kwamen ook in den afgeloopen nacht vlie gende bommen in de Zuid-Engelsche graafschappen neer. Zij veroorzaakten schade. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Neder- landsch-Indië geïnterneerde burgers van Nederlandsche nationaliteit. Van de na volgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen, der naaste familiebe trekkingen of van andere belanghebben den hier te lande niet worden opge spoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en be roep. Drees, Jan van, 48, klerk bij een mij.; Ite, J. P„ 38. mach.werkm.; Lodeizen, E„ 50, fabrieksing.; Loevendie, J. H„ 40, hotelh.; Lohr, J. H„ 50, werkz. bij een mij.; London, A. J. A., 47, handel; Lub bers, J P. D.. 55. hotelh.; Lugt, A. L. v. d., 52, ambt.; Lugt, J A. v. d„ 22, stud.; Luiken. N„ 35, leeraar; Luiting, Albert, 54, gep.; Luken, B. H„ 62. fa- brieksdir.; Luksenborg. Jan, 55, cultures; Lybrink, H. W. E„ 41, dir handelsz.; Lurken, W. J„ 52, cultures; Luurs, T. A., 60, gep.; Luxemburg, E. J. M., 49, handel; Luxinger, S„ 34. mach.werkm.; Luyckx, I. T. M.. 47, schoolhoofd; Luyckx, W. L. L. M.. 19. studLuyt, H. Y„ 58, werkz. bij een mij.; Maanen, A F. van, 55, scheepsb.empl.; Maas; A. M. W„ 52, werkman? Maas, P. J. J., 18, stud.; Maa- sen. Theodorus, 57, bouwkundig ing.; Maastrigt, J. H H. van, 33. mach.werkm.; Maat, Nicolaas, 43, mach.werkm,; Mac- lennan, Cornelis, 20, stud.; Mager, Jan, 19, stud.; Makler, C. H. K„ 50- suiker- empl.; Manders. C. P„ 48, tuinempl.; Manuel. J C. E„ 57, gep.; Marckelbach, N. A., schepeling; Marcus, E. B., 36, cultures; Maree. A., 67, tuinempl.; Mar- kee, Norman, 18. stud.; Markestijn, Cor nelis. 52, insp. gevangenisw.; Marks, F. C„ 66, insp.; Marie, E. F. van, 40, spoor- weging.; Marie, H. J. van, 43, Mandel; Marsman, P. H. fabrieksing.; Martens. J L55, fabr.empl.; Martens, Marten, 18. stud Mayer,'P. O.. 43. empl. ijzergieterij; Mee. T. H v. d„ 45. gep.; Meelis, F. J., 54, empl. bij een mij.; Meer, A. A. ter, 38, winkelier; Meer, L. A. v. d.. 44. ma- chinerepar.; Meerboer, J., 41, ambt.; Meeren, H C. v. d., 52, adm. ondem.; Meerstadt, G. J., 46, apoth.: Melis, P H. C., 47. electr. ing.: Melis, W„ 57, leeraar; Mellema. J. R. 17 ass.-dokter; Menting H. J„ 50 leeraar: Merkens, J., 53, school hoofd; Metz, A.. 51 werkz. in ziekenhuis; Meulen, A'lbert v. d. 34, werkzaam bij Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX t WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 619 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek^. Leeuwendaal. Oranjelaan a. Tel. 1194-61; Voorburg, Boekih. H. G. Ruys. Heerenstraat 124. Te4. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Te4. 330263; 6oektuu,del J <B. van Setors fr., Theresiastraat 108a. Tel. 7724«4.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1