DE GEVECHTEN IN NORMANDIE den Duitsche tegenaanvallen Centralen sector No. 18S4G. Zaterdag 15 Juli. 1944. ui BIOSCOPEN Amerikaansche aanvallen „Er was een tijd afgeslagen IS HET BOLSJEWISME EEN GEVAAR? EERSTg STADS EDITIE en Geallieerden hervatten aanval in Italië De Stem der SS KUNST EN LETTEREN DE NEDERLANDSCHE CULTUURWEEK EXAMENS Doorbraakpogingen van de Sovjets bij Wilna en Tarnopol afgeweerd Afvuur plaatsen van de V. 1 dieper het land in BINNENLAND VALSCHE DOLLARBILJETTEN De viering van den eersten Rembrandtdag BURGERLIJKE STAND (15 Juli) KEURINGEN STADSNIEUWS VERLENGING „AUSWEISE” INWONERS SPERGEBIED CLINGENDAAL De Britsch-Amerikaanscbe vlootverliezen HAAGSCHE COURANT o.a op het gebied van Hannover vallen. een gedrag, genoemd. zonder zware verliezen. Luistert Zondag 16 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 41.5 meter naar de Stem der SS onderwerp „De plaats der SS” linies echter HET N.S.K.K. De dat over HANDTASCHJES GESTOLEN: Bij de po litie werd in drie gevallen aangifte gedaan van ontvreemding van handtaschjes met inhoud, welke diefstallen gepleegd zijn op lijn 6 Men zij gewaarschuwd. En- oor- Handelskennis L.O. Gel o.m. C. M. van Spron'ssen, Wassenaar. Apothekers-Assistent Geslaagd mej. J. 'C. M. Mulders, den Haag. vr., San- H. Dood van Herriot tegengesproken Verscheidene Parijsche bladen spreken vandaag het onlangs in de Fransche pers verschenen bericht over den dood van Edouard Herriot tegen. Zij voegen er aan toe, dat Herriot’s gezondheidstoestand uit stekend is. Vliegveld ontruimd By de zware gevechten der laatste 11, t D.N.B. verneemt, het dicht bij Caen gelegen vliegveld De buitengewone krijgsraad te Cai ro heeft 7 officieren en 5 militairen van andere rangen van de eerste Grieksche brigade wegens muitery ter dood ver oordeeld; 9 officieren en 1 soldaat kre gen levenslange gevangenisstraf. Britsche verliezen Sinds den 6n Juni, het begin van de Invasie, hebben de Britten in Norman- dië meer dan een kwart millioen sol daten verloren aan gesneuvelden, ge wonden en gevangenen. Bovendien ver- - i van- ca. 3000 "tanks, die aan land gébracht wer- PRIJS OER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke m M. tn. tot 23 m M (10 reg.) f0 19. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag halve pr. Reel. 0.51 p.m.M Bewijsn. 5 ct.. fr p.p 10 ct. Ki Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv „Br. bur, v d. bl." 10c. meer. CIRCUS MIKKENIE STRASSBURGER Na langen tijd afwezig geweest te zijn zal Vrijdag 21 Juli het welbekende Neder, landsche circus Mikkenie Strassburger hier ter stede zijn galapremière geven. Het zal dan zijn tenten hebben opgesla gen op he-, terrein van Boëcopstraat nabij de Veènkade. VerduisterenHedenvan 22 uur tot 5.30 uur. Van 16-22 Juli: van 22 uur tot 5.45 uur. Maan: 20 Juli N M. De militaire woordvoerder van Rijksregeering heeft verklaard, dat Duitsche luchtmacht in actie In den afgeloopen nacht zijn de aan vallen van formaties zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen op scheepsconcentraties in de Seinebaai in samenwerking met snelle escadrilles gevechtsvliegtuigen met succes voortgezet. Er werden bommen ge worpen temidden van verankerde schepen in de onmiddellijke nabijheid van de kust en van grootere vaartuigen verder in het Kanaalgebied, Ook werden bommen geworpen op ver zamelplaatsen van tanks in het gebied van Caen en Carpiquet. De Duitsche ja gers hebben den 14den Juli in het invasie- gebied minstens 16 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen neer geschoten. Georges Mandei gedood Naar de Parijsche bladen melden heeft de voormalige Fransche minister Georges Mandei op weg naar een Fransch inter- neeringskamp den dood gevonden In het bericht wordt gezegd, dat Mandei door de Duitsche autoriteiten aan de Fransche justitie was overgedragen. Op weg naar een intemeeringskamp werd de auto, waarin Mar.del zich bevond aangevallen, waardoor Mandei gedood werd. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’1 Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ9.28, fr. pp. met Modebl.7’4.28 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 19 c. PRIJSBEHEERSCH ING ONTDEKT HAN DEL IN „ZWARTE” SIGAREN: Aan een reeds 2 iaren voortbestaanden clandestie- nen handel in sigaren is korten tijd ge leden door het ingrijpen van de Prijs- beheersching een einde gemaakt. De Hudson Sigarenfabrieken te Roosendaal hebben sedert April 1942 regelmatig groo- te partijen sigaren aan groot- en klein handelaren verkocht tegen hooge prijzen. Er bestond een complete ..zwarte” boek houding. Ruim een half millioen gulden was’ in een „zwarte” kas verantwoord. Voor aanschaffing van machines, moder2 niseering van het bedrijf en uitkeeringen aan directie, commissarissen en aandeel houders was echter het overgrocte deel dezer gelden al weer uitgegeven. Ook was 1 er 80,000 in schilderijen belegd en bleek Rijdende tentoonstelling In twee spoorwegwagons is een ten toonstelling ingericht onder den slagzin: „Is het bolsjewisme een gevaar?” De heer Wladimirow heeft naar aanleiding daarvan voor vertegenwoordigers van de pers een beschouwing over het moderne Rusland gegeven. Aan deze beschouwing ontlee- nen wij het volgende: De samenhang van de verschillende gebeurtenissen in Rus land is den meesten menschen nooit dui delijk geworden. Stalin heeft alles in dienst gesteld van het bereiken van de I bolsjewistische wereldrevolutie. Vooral heeft hij zich op de jeugd gericht, omdat hij op de ouderen niet zooveel vat had. Het is niet te ontkennen, dat hij de jeugd sterke idealen heeft gegeven He-, onder wijs werd verbeterd en enorm uitgebreid niet om der wille van het volk maar om kader te krijgen voor de reusachtige in- I dustrie. Uit de intelligentia kwamen voortdu rend personen naar voren, die zich ver zetten tegen het bolsjewisme. Hun stem men zijn echter door dezen oorlog tot zwijgen gekomen, doordat het land in ge vaar raakte. Stalin deed een beroep op het nationale leven, op de tradities. Ver schillende oude gebruiken werden weer in eere hersteld, waardoor hij er werkeiyk in geslaagd schijnt te zijn alle krachten te bundelen. De tentoonstelling bevat een overvloed aan fotomateriaal, hoofdzakelijk met be trekking tot de nieuwe machthebbers en statistische gegevens, in zooverre die ten minste beschikbaar waren van dit reus achtige voor ons zoo geheimzinnige land. De tentoonstelling is vandaag en morgen op ‘t Staatsspoorstation gratis te bezich tigen van 810 uur en Maandag en Dins dag op het Hollandsche Spoorstation. Daarna maakt zij een rondreis door ons1 land. De eerstvolgende plaats is Delft. LEO NIEHORSTER: Deze sympathieke schilder met het dichterlijke hart en het toon-gevoelige palet exposeert op het oogenblik in de Kunstzaal ..Les beaux I Arts’’ Noordeinde 113a. waar men ditmaal geen bezoek moet brengen wanneer men op picturale kleurfestijnen uit is. maar waar, heen men goet gaan wanneer men iets héél moois en innigs wil zien, iets van de intieme schoonheid eener ziel. die. somt met een zweem naar het droefgeestige, alle uitbundigheid afwijst teneinde de romantiek van het droombeeld niet te schaden. Niehorster is de schilder van de stilte, van de romantische verbeelding I die boomen en bloemen een eigen leven geeft en den hemel een eigen licht, waarvan de ziel meer weet heeft dan de zon. Zoo zal veel van zijn werk langer leven dan een enkele periode, omdat, hoe ook de wegen loopen, het hart altijd weer op nieuw naar deze .schoonheid haar hunke ringen heeft. Men kan dezen voortreffe- lijken teekenaar als tonalist misschien iet wat te mat en egaal vinden, aan den an deren kant bereikt hij zooveel intieme schoonheid. men lette eens op doekje als no. 123,. „Tegen den avond juist door zijn ingetogenheid dat men ge. neigd is deze soberheid van kleur als een verdienste te aanvaarden. Johan Ketting. Bij onze Vrijwilligers, Wanneer de loopgraven onder water zijn geloopen - worden ze door de mannen zelf weer v u 1 ÏÏI’ leeggepompt. (S.S.-P.K..Trüöl-O.-H.) N V. Huis, Oudegracht 245. 15—17 uur, Amersfoort, SS- Wachtbataillon 3 Leusderweg. MELK OP SCHOOL De Gemeentelijke Jeugddienst deelt mede, dat op 11 September de nieuwe periode voor de schoolmelkverstrekking begint Verzoeken voor deelneming kun nen worden gericht tot het hoofd der school. De ouders leveren eenmaal per 14 dagen een melkbon in, waarvoor de kinderen 7 maal 1 1 melk krijgefl. De kos. ten hangen af van de geldelijke draag kracht. In bepaalde gevallen is deelne ming zonder betaling mogelijk CINEAC. De sport' staat in het nieuwe programma vooraan. „Op weg naar het kampioenschap” is een aardig filmpje over het moeilijke kunstryden op de schaats met als slot opnamen van de kampioenschappen te Garmisch-Parten- kirchen. In de sportrubriek zyn vele tak ken van lichamelijke oefening vertegen woordigd: boksen, wielrennen, veldloo- pen, kunstrijden. handbal, kanovaren op de Lesse in de Ardennen en ook de echt vaderlandsche hengelsport. Laatstgenoem de opnamen werden gemaakt tijdens den nationalen hengelwedstrijd te Hillegom. Een belangwekkende documentaire over de zijderupsenteelt wordt aangekondigd met den suggestieven titel „Glinsterende draden". De actualiteiten-revue biedt velerlei met als slot nachtelijke aanvallen van de Duitsche lucht- en zeestrijdkrach. ten op schepen van de Geallieerden voor de Fransche Kanaalküst. P. van’Zwa- nenburg De recherche te Enschede heeft drie personen uit den Haag, ten C„ van S. en W. aangehouden, die worden verdacht van het in omloop brengen van valsche biljetten van 50 dollar. BONNEN AFHALEN: Maandag van 8.3016.30 uur, Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 Loosduinen de letters Burger t.m. Drib. By kantoor Ooststraat i en Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur de letters Krof t.m. Mar. JUBILEUM GROENTEVEILING: Op Dins dag 18 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de acte van oprichting van de Coöp. Groenten veiling ..Loosduinen en I Omstreken” notarieel verleden werd, na dat in de vergadering van 11 Juli 1919 tot oprichting werd besloten. Van de in deze oprichtingsvergadering gekozen be stuursleden hebben nu nog zitting de hee. ren H. Vlaardingerbroek als secr.-pen- ningm. en M. v d. Gaar als algern. plaatsverv. Besloten werd de herdenking voorloopig uit te stellen tot 1 Maart 1945. den datum, waarop 25 jaar geleden de eerste producten werden geveild. Op de zen datum zullen dan tevens zes leden van het personeel 25 jaar in dienst der Vereeniging zijn JUBILEA: Gisteren herdacht de heer W. Slierendregt portier bij de Gem. Zieken huizen. den dag waarop hij vóór 25 jaar bij deze instelling in dienst trad Na den jubilaris op waardeerende wijze te heb ben toegesproken, overhandigde de Di recteur hem het diploma der Gem. ’s-Gra. venhage en tevens een geschenk in cou- I vert van het gezamenlijke personeel. Mevr Slierendregt ontving bloemen Op 21 Juli a.s zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. J J. Eërkemeijer als electro- monteur in dienst trad bij het Electro- technisch Installatie, en Handelsbureau.) H C. van Leeuwen c v OPLICHTER AANGEHOUDEN: Aange- houden is de 36-jarige gfazenwasscher N. A. S. Indertijd is tegen hem gewaar schuwd omdat hij voorgaf van Maat schappelijk Hulpbetoon te zyn. waarbij hy vooral van bejaarde lieden stamkaarten vroeg. Hy is betrapt, doordat hij van een oud vrouwtje een inlegvel uit haar stam kaart sta] zeggende deze noodig te hebben ten einde twee zoons van de vrouw uit Duitschland te doen terugkeeren. ERNSTIGE AANRIJDING: Vanmorgen om elf uur geraakte de 69-jarige voetganger C. L S. uit Rijswijk die met zijn rijwiel aan de hand op het Zieken liep, onder een wagen van lyn 8. Met een schedelbasis- fractuur werd het slachtoffer naar het ziekenhuis Westeinde overgeb^acht. Zjjn toestand is ernstig. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT; Op de 's-Gravenzandelaan is de 7-jarige J. M. onder een vrachtauto gekomen. De jon gen bekwam een hersenschudding en is opgenomen in het R.K ziekenhuis aan het Westeinde. Ten nadeele van een bezoe- ker van een badinrichting werd uit een kleedhokje een bedrag van 250 gestolen DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. HER, 15 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den sector van Caen verliep de dag zonder bijzondere gevechtshandelingen. Op grond van de op vorige dagen geleden zware verliezen ondernam de vyand slechts plaatselijke aanvallen Oostelijk en Noordoostelijk van St. Lo, alsmede in den sector tusschen Pont Hebert en Saint-Eny. Hij werd overal met aanzien lijke verliezen afgesiagen. Afdeelingen slagvliegtuigen steunden de gevechten van het leger op het landingshoofd en vielen vijandeiyke garnizoensplaatsen en con centraties niet goed gevolg aan. In lucht gevechten werden 21 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In het Fransche gebied werden wederom 37 terroristen in I gevechten vernietigd. Londen ligt onder een zwaar vergel- dingsvuur. Aan het Italiaansche front hervatte de vyand met sterke geconcentreerde strydkrachten zyn grooten aanval op onze stellingen tusschen de Ligurische kust en Poggibonsi. In verbitterde ge vechten weken onze troepen enkele kilometers naar het Noorden uit. Poggi bonsi ging na zware straatgevechten verloren. In den sector ten Zuidoosten van Arezzo en aan weerszyden van den Tiber werden hevige vüandeiyke aan vallen deels in den tegenaanval afge slagen. Noordelijk van Fabriano en Westeiyk van Filottrano werden onze gevechtsvoorposten op de hoofdstelling teruggenomen. Bewaklngsvaartuigen der marine brachten in de Golf van Genua een Britsche motortorpedoboot tot zinken. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front gingen de bolsjewieken in het gebied van Tarnopol en Luzk over tot den verwachten aanval. Zy i werden gisteren in zware gevechten, waarbij talrijke tanks vernield werden, af geslagen; enkele penetraties werden afgegrendeld. In den centralen sector weerden zich onze hardnekkig vechtende divisies tegen de voortgezette bolsjewistische doorbraakpogingen door energieke tegenaanvallen. In het merengebied Noordelijk van Wilna, aan weerszyden van de Duna, alsmede in het gebied van Opotsjka I werden de over een breed front voort gezette doorbraakpogingen der Sovjets in hoofdzaak bloedig afgeslagen. Onze troepen zuiverden enkele penetratie- plekken. De luchtmacht mengde zich op de brandpunten met sterke afdeelingen slagvliegtuigen in den strijd en vernie tigde in scheervluchten talrijke Sovjet- tanks, kanonnen en voertuigen. Door jachtvliegers en luchtdoelgeschut wer den 87 vijandelijke vliegtuigen .neer geschoten. Des nachts opereerden ge- vechts- en nachtslagvliegtuigen met goed gevolg tegen den vtfandelijken aauvoer en troepenconcentraties. Een formatie Amerikaansche bommen werpers heeft een terreuraanval onderno men op Boedapest Door Duitsche en Hon. gaarsche luchtverdedigingsstrydkrachten werden 12 vijandelijke vliegtuigen ver- j meld. Ir. den afgeloopen nacht lieten af zonderlijke Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Hannover vallen. De Nederlandsche Cultuurweek. Te I Weenen bevindt zich dit charmante I jeugdportret van Rembrandt door, hem- I zelf vervaardigd in 1631 De signatuur I ziet men rechtsboven. (C.N F.-Stuvel) Hedenavond heeft in de Dierentuinzaal een volksbijeenkomst plaats, waar de burgemeester, prof. Westra en de heer C. M. Thoen, referendaris van het depar tement van V. en K„ het woord zullen voeren. Gistermiddag heeft jhr de Ra- nitz nog een rede gehouden ter offi- cieele opening van de „Pulchri’-tenitoon- I stelling, waarover wij reeds hebben ge- I schreven. Wy willen Rembrandt niet herdenken I met een geest, welke alleen terugblikt I naar het verleden, aldus deze spreker. Het grootsche verleden njoge ook ons volk opwekken in het heden tot daden te ko men. Wij pogen nu door bijzondere cul-1 tureele gebeurtenissen ons volk nader te brengen tot zyn cultuur. De Nederland sche schilderkunst is steeds op den voor grond getreden; het groote vakmanschap is nimmer verloren gegaan. Daarom zal het ongetwijfeld een genoegen zyn deze tentoonstelling te aanschouwen en toch kan een nadere beschouwing ons reden I geven tot een gevoel van onvolledige be vrediging We zien knappe stillevens, landschappen en portretten. Zien wij ook I de 'weerspiegeling van het volle lever, van ons volk? In de 17de eeuw was het zoo, I dat het leven van ons volk in al zyn schakeeringen is vereeuwigd in een on gekend aantal hoogstaande kunstproduc ten. Dat alles was volksverbonden en uit zonderlijk Nederlandsch. Indien in een komende volksgemeen schap de kunstenaar weer temidden van I zijn volk leeft en deel heeft aan al hetgeen in dit volk leeft, dan zal. gezien de bui- I tengewone krachten, welke wij juigt op het gebied van de schilderkunst nog steeds bezitten, ongetwijfeld een onge kende bloei van onze schilderkunst kunnen ontstaan. Er werd een Nederlandsche cuttuur- week ingesteld en verschillende momen ten van deze week werden in de laatste dagen in de kolommen van ons blad vastgelegd. Vandaag, den dag, waarop wy ons de geboorte van Rembrandt I herinneren, een der machtigste genieën door de menschheid voortgebracht, is het hoogtepunt van deze cultuurweek bereikt. Amsterdam geniet uiteraard het voorrecht dezer viering en van den cultureelen wapenschouw, welke daar mede gepaard gaat. Is het toeval, dat deze eerste Neder landsche cultuurweek werd ingesteld precies honderd jaar, nadat uit Potgie- ter’s pen dat sterke stuk proza vloeide, dat onder den titel „Er was een tyd..." herinnerde aan het grootsche verleden van ons volk, aan de gouden eeuw I zijner cultuur? Een eeuw ongeveer ge leden, kwam Jan Salie ten tooneele. Strijden wij opnieuw tegen dien verma- I ledyden geest en hunkeren wij weer op nieuw naar dien gouden bloeityd onzer kunsten en wetenschappen? De zaken staan echter nu wel iets anders... Rembrandt hebben wy altyd geëerd en in het midden van ons volk ge bracht, in verzen, in romans, in popu laire studies over zyn leven en werken. Hofstede de Groot zei het zoo terecht: „De omgang met Rembrandt behoort tot het grootste aesthetische genot, dat er op de wereld bestaat” en dr. Wij- naendt Francken spreekt van een kunst genot, dat ons ver uitvoert boven al het prozaische onzer dagelijksche beslom meringen. Rembrandt leefde ook niet in een tijd, waarin een .streven tot uiting kwam den mensch als een kudde dier te doen opgaan in de menigte en de telxens weer hernieuwde aanraking met een zoo hooge persooniykheid als hij beteekent een verdieping van het levensideaal. Er was een tijd... Waarin van Deyssel schreef: Wij wil len Holland hoog opstooten midden in de vaart der volken... Mogen wy iets van deze heilige kracht en grootsche stuwing ons op dezen dag bewust zyn, opdat wy mét van Deyssel kunnen zeggen: ,,Ik heb het heele oude Hplland uit myn gedach te gegooid.” Teneinde een nieuw Holland te helpen bouwen, groot en sterk als staat en als land van scheppend vermogen. Vandaag wordt in vele steden des'lands de eerste Rembrandtdag, als hoogtepunt der Nederlandsche Cultuurweek, gevierd. In Amsterdam heeft de officieele viering hedenmiddag om drie uur plaats gehad in de aula van het Koloniaal Instituut, waar prof dr. G A. S Snijder, presi dent van den Nederlandschen Kulfuur- raad en jhr mr. S M. S. de Ranitz, wnd. secretaris-generaal van het departe ment van V en K., het woord hebben gevoerd en op welke hooggestemde by- eenkomst voor de eerste maal de door den beeldhouwer Blom fraai gemodel leerde Rembrandt-legpenning werd uit gereikt, waarmede prof. Jan de Vries werd begiftigd als erkenning van zijn verdiensten voor de Germaansche cul tuur Interinf. meldt, dat de zware verlie zen van het 2de Britsche leger, bij zijn vergeefsche pogingen om de versper- ringsstellingen in het gebied van Caen te nemen, ertoe hebben geleid, dat de Engelschen ook gisteren in het geheele gebied van hun invasiesector gedwongen waren tot volledige rust. Het Britsche opperbevel is nog steeds bezig met her- groepeeringen en met de aflossing van zijn geteisterde divisies.- Daarentegen ontstonden in de sectoren van het 1ste Amerikaansche leger hevige gevechten, zoowel in het gebied van St. Lo, waar talryke aanvallen door den vastberaden I Duitschen afweer bloedig ineenstortten, als op het Normandische schiereiland. Daar werd bijzonder verbitterd gestre den om de plaats Pont Hébert. Tijdelijk gelukte het den Amerikanen de plaats binnen te dringen en ten Westen daar van in de Duitsche linies binnen te dringen. Zy werden echter door den tegenaanval van een gepantserde Duit sche gevechtsformatie met zeer groote, bloedige verliezen weder teruggeslagen. Dertien pantserwagens en talrijke ge vangenen vielen in Duitsche handen. Elf pantserwagerts werden door het vuur der Duitsche artillerie vernield. nog slechts 20.000 in contanten aanwezig te zijn Naast de algemeene ..zwarte" kas hield de directie er sinds eenigen tijd ook een privé .zwarte” kas op na,' ten einde een deel der binnenkomende gelden aan de door de commissarissen uitgeoefende contróie te ont'rekken en eens eeh extra honorarium te kunnen opnemen voor bij zondere clandestiene prestaties. Bij de ongeoorloofde verkoppen- werden de ban derollen los om de kistjes gedaan zoodat de koopers deze na ontvangst der sigaren I konden terugzenden Op die wijze werd de tabaksaccijns voor een belangrijk be drag te kort gedaan 232 000 Sigaren, op een drieial plaatsen aangetroffen werden tezamen met het restant van de „jwar'.e" kas in beslag genomen De hocfdveidach- ten hebben een volledige bekentenis af gelegd. Zij zullen binnenkort voor den inspecteur var de Prijsbeheersching te- rech: staan RABARBER CLANDESTIEN VE. JHT Controleurs van den C.C.D troffen ge durende een CW.tróle in Zuid-Hol land op een aanlegsteiger 23 kisten rabarber aan, die hun argwaan wekten. Al spoe dig bleek dat het partijtje afkomstig was van een in de nabijheid gevestigden tuinder Deze ontkende aanvankeliik. I maar nadat hij in bewaring was gesteld, volgde al spoedig een bekentenis Be- drijfscontröle wees uit. da» deze tuinder in to’aalcten minste ca. 30.000 kg ra barber op onrechtmatige wijze en tegen te hooge prijzen heeft verhandeld De Economische Rechter zal deze zaak ver der ter hand nemen. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: Maan dag a.s. om 18 45 uur houdt Max Blok zijl vta Hilversum I zijn politiek week- praatje. gejiteld ,.Ik ontwerp een ano niemen brief’. BEVALLEN: W. Kuipers geb. Heem stra. d A. M. Leschot geb. Stuyfzand, d. W. J. M. Pieterse geb. Kettenis, z. C. J. Mansveld geb. Snap, z. A. Schoenmaker geb. Stemerdink. d. M. Redeker geb. Krommenhoek, d. M. Pronk geb. van den Ende. z. N. Voois geb. Nieuwland, z G. W. de Groot geb. Sneek. z. C. Vermeulen geb Wes tendorp. z. L. J Richter geb. Have naar. d. A. A Brada geb. Boersen. d. C. Stokman geb. Esselink. d M. C. de Zeeuw geb. Lammers, d. H. R Zee. gers geb Muijselaar. d. W. J Mol hoek geb Riem Vis. d. M J. Groen geb Heesen z M. C. J. van Oort geb Rip, d C M. Hartogs geb. Gal- jaard. z. J. M. Schregardus ge>> Kop, z. M C. Peeters geb. van Muijden. z. M Grinsted geb. van der Hoek, d L Marinus 'geb Stevanovic. z OVERLEDENA. Benes, ongeh vr., 51 j. W. E. Ouwerkerk ongeh 16 j. H J Dekker vt van C derse 60 J S Mectsma m van H. Gaastra 64 j. E W. Walther, wed?, van M W Biesot. 78 j. J. de Jong, m van R J Huijgen. 50 j C Turk. d.. 3 j. J. Krul z. 5 j. Langzaam tempo van de Anglo- Amerikanen Londensche bladen leggen den nadruk op het langzame tempo van de Anglo- Amerikanen in Normandië. Hierby wordt steeds weer gewezen op den moed en de taaiheid der Duitsche soldaten. Het moeizame vooruitkomen in Not- mandië duurt nog steeds voort, schryft Ward Price, de correspondent van de Eisenhower. Sedert weken heeft zich de tusschen 19 en 35 jaar. die aanmeldings- algemeene situatie niet gewyzigd. Dat' nlifih,iff zlln voor tewerkstellinc kun- blijkt ook uit alle berichten, die in het hoofdkwartier binnenkomen. De Ge allieerde troepen vallen weliswaar over al aan en probeeren een doorbraak tot stand te brengen, doch zy kunnen geen noemenswaardige terreinwinst behalen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden. teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-Wachtbataillon in Ward Price, de correspondent van ae Amersfoort, Landstorm Nederland en de Daily Mail” in het hoofdkwartier van Germaansche SS in Nederland Personen plichtig zyn voor de tewerkstelling, kun nen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerk, stelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder wor. den, dïe na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersoplei ding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zyn: gedrag, karakter prestatie. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opieiding, extra levensmiddelen etc. Even, eens verstrekken alle inlichtingen en gra. tis reisoiljetten voor de heen, en terug reis de navolgende Nebenstellen der Waf. fen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Heerlen. Saroleastraai 25: Gnmingen. Heerenstraat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatz- kommando. Den Haag. Korte Vijverberg 5 Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Waotitbataillon te Amersfoort, welke dienst bn Nederland doet kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 167’44. 812 uur. Zwolle, Hotel Gytenbeek. 177'44, 813 uur. Amster. i dam. Dam 4, 187—'44. 8—12 uur, Utrecht. N V. Huis. Oudegracht 245. 18-7—’44. In verband met den afloop van den gel digheidsduur der aan de Nederlandsche inwoners van het vestinggebied Clingen- daal uitgereikte „Ausweise” zal met in gang van 19 Juli 1944 de gelegenheid wor den opengesteld genoemde .Ausweise” ter verlenging aan te bieden op het gemeen telijk evacuatiebureau, gevestigd in per ceel van Hogenhoucklaan 45 alhier. De „A-usweise" moeten tezamen met de bijbehoorende persoonsbewijzen worden aangeboden, hetgeen eventueel door een der huisgenooten kan geschieden. Bij de aanbieding moeten de persoonsbewijzen voorzien van het juiste adres, waartoe zij eventueel tevoren bij de gemeentesecreta- rie, afdeeling Bevolking, Goudenregenstr. 36 alhier dienen te worden gewijzigd. Eventueel noodzakelijke wijzigingen in de „Ausweise” zullen bij verlenging door de politie worden aangebracht. Men dient zich volgens onderstaande regeling tusschen 8.3012 en 1417 uur ('s Zaterdags tusschen 8,3012 uur) aan genoemd bureau te vervoegen, waarbij de „Ausweise” na controle aan de achterzijde zullen worden voorzien van een verlen- gingsstempel 19 Juli A t.m Bouwmeester; 20 Juli Bouwmeester t.m. einde D; 21 Juli begin E t.m einde G; 22 Juli begin H t.m. einde H; 24 Juli begin I t.m. einde K; 25 Juli begin L t.m. einde M; 26 Juli begin N t.m einde R; 27 Juli begin S t.m. einde S; 28 Juli begin T t.m. einde V; 29 Juli be gin W t.m, einde Z. De nadruk wordt gelegd op de omstan digheid dat uitsluitend inwoners niet Zynde Rijksduitschers of staatsburgers van het protectoraat Bohemen en Mora- vië, de aan hen verstrekte „Ausweise” ter verlenging kunnen aanbieden. Zy, die uit anderen hoofde in het bezit zijn ge steld van een ..Ausweis” vallen buiten deze regeling. Von Papen O'5 desbetreffende vragen is in de Wil. ”*101 strasse verklaard, meldt het A.N.P. uit Berlijn, dat ambassadeur von Papen steeds in Turkije is er. wel in het zo-. ™erverblyf van de Duitsche ambassade. I dagen is, naar het een vertrek van von Papen naar hd dkhi bij i.u‘tschlahd is te Berlijn niets bekend. Carpiquet ontruimd. Alle installaties en t e '■«is van den Turkschen ambassadeur alle vliegtuigloodsen werden tevorén Berlijn naar Ankara wordt in politieke vernield. Bij de bestorming van Carpi- der ’■'ikshoofdstad een „routine- quet leden de Canadeesche troepen bij- °ek genoemd jnnHer zware vo.Ha.an de de afvuurplaatsen van het V 1 wapen thans veel dieper in het land liggen. Deze verplaatsing kon zorider moeilijkheden worden uitgevoerd, op grond van de technische mogelykheden, die de V 1 biedt. Het voordeel ligt hierin, dat men aan Duitsche zyde thans grooter- en breedere aanvalsbases heeft, terwijl ook de mogelijkheden tot camouflage en be scherming tegen de Anglo-Amerikaan sche bQmaanvallen veel gbooter zyn, dan het geval was bij de in den aan lang niet al te ver van de» kust af l'ggende installaties. De ervaringen, die rnen heeft opgedaan sedert het eerste optreden der V 1, hebben er thans toe £«leid, dat een vergrooting is bereikt van het aantal afgevuurde projectielen en dat de vliegbaan nog beter berekend wordt, dan tot dusver mogelyk was. Van de sensationeele vijandelyke be richten over het opduiken van V 1-bom- tfen in het invasiebruggenhoofd, wordt m Beriyn kennis genomen, zonder dat Van eenigerlei zijde bevestigd wordt, dat het geheime wapen gebruikt wordt voor den stryd aan het landfront. Naar de Londensche zender gisteren Jheldde, heeft de Britsche minister van omnenlandsche zaken verklaard, dat het „dom en onverstandig” zou zyn de beJ volking aan te moedigen te verwachten; ,.t „wy spoedig het gevaar van de Vliegende bom meester zullen zijn.” Jn den afgeloopen nacht zyn wederom -- voegende bommen in Zuid-En^eland neer, nietigden Dujte^he^roepim gekomen. Er werd schade aangericht. 00— 1— 0* den, reeds 1000 voor het bereiken van de kust, en nog eens 1500 in. de ge vechten te land, meldt het D.N.B. Talefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G'™ usoo Sijkantoar: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekti. Leeuwendaai. Oranjelaan 3. Tel. 119461; Veerburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 775038; N.V. Kantoerboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Saters Jr^ Theresi ast raat 10**- Tel. 772444. MEDEDEELING VAN GRUPPE LUFTWAFFE: De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle ver zoeken om inlichtingen over dienst neming en/of aanmeldingen te richten zyn aan het N.S K.K. Gruppe Luftwaffe, Ersatz-Dienststelle, Lange Vyverberg 10, den Haag. Voor alle kwesties betreffen de de verzorging van de NS.K.K.-man nen in het algemeen dient men zich _te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het N.S.K.K.. LW Lange Vyverberg 10. den Haag. „URKERLAND”: De secretaris-generaal van het departement van Waterstaat heeft, naar men van de zyde van de di rectie van de Wieringermeer aam de Tel. mededeelt, den Noordoostpolder thans een officieelen naam gegeven, n.l Urker. land. Verder zijn de volgende dorps namen vastgesteldEmmeloord, Luttei- geest. Marknesse, Ens, Nagele. Espe en Rut-ten. De Britsche admiraliteit en het Ameri kaansche ministerie van marine hebben op 13 Juli een verlieslyst van oorlogs schepen voor den tijd van 6 Juni tot 13 Juli uitgegever.. Deze lyst behelst ech ter. meldt het D N.B.. slechts een zevende deel van de werkelijke verliezen. In wer kelijkheid werden van 6 Juni tot 8 Juli aan Er.ge'sch-Amerikaansche oorlogsbo dems tot zinken gebracht: 2 Zware krui sers. 4 andere kruisers. 26 torpedojagers, 1 fregat en 10 motortorpedobooten. Bo vendien werden verscheidene Engelsch Amerikaansche slagschepen. 22 kruisers, 25 torpedojagers. 13 motortorpedobooten en 28 speciale landingsschepen door bom men of torpedotreffers zwaar beschadigd Hierin zyn niet begrepen de Engelsch— Amerikaansche verliezen aan oorlogssche pen door mijntreffers. In totaal -bedraagt de daarmede tot zinken gebrachte gelschAmerikaansche ruimte aan logsschepen rond 85.000 ton.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1