aan Afweerslag Oekrainsche Boeg '1944. Maandag 17 Juli. plo. 1SS47. LAAKCRITERIUM VOOR JANSEN DE REMBRANDTDAG, HOOGTEPUNT VAN DE NEDERLANDSCHE CULTUURWEEK Indrukwekkende viering Zoóals wij in ons blad van Zaterdag reeds hebben gemeld, vormde Amsterdam het hoogtepunt van de Rembrandtdagvie- rinig, welke dien dag in vele steden des lands heeft plaats gehad. De redevoerin gen door jhr. mr. de Ranitz en prof. dr. Snijder in de aula van het Koloniaal In stituut gehouden in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten hebben de beteekenis van den Rembrandtdag en van de Neder landsche Cultuurweed, welke hij besloot. nogeens duidelijk uiteengezet. EERSTE STADS EDITIE STADSNIEUWS Doorbraakpogingen aan Njemen verijdeld; Grodno ontruimd 150.000 Menschen uit Londen geëvacueerd Nomoera Japansch minister van marine Houtman eerste bij de amateurs Internationaal valuta- stabilisatiefonds Sport revue Herdenking in den Haag w COURANT HAAGSCHE bestaande Londen aan van 1 Nederland Gro- Even rust tusschen de gevechten aan de München viermaal in 5 dagen aangevallen - van Duitsche bom- Roe- op het der DR. P. C. MOLHUYSEN OVERLEDEN: Jhr. mr. S de Ranitz hecht een krans aan het "raf van Rembrandt, dam fCN.F.-A G. Swart) PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ165, elke m.M m. tot m.M, (10 reg.) tO 19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. ƒ0.51 p.tn.M Bewijsn. 5 ct.. tr p.p 10 ct. KJ. Adv. (in halve opl.) f0 57. Diens taanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur, v d. bl.“ 10c. meer. Naar Radio Londen meldt, heeft de Brit, sche minister van Gezondheid de thans aan den gang zijnde evacuatiebeweging bestempeld als de to> dusver snelste en grootste evacuatie van dezen oorlog. In de 13 dagen tot aan j.l. Vrijdag zoo ver volgde de minister zijn meer dan 150.000 menschen uit het bedreigde gebied ver wijderd De Britsche berichtendienst deelde gis teravond mede, dat in de afgeloopen 24 uur in de Zuid-Engelsche graafschappen vliegende bommen zijn neergekomen. Ook in Londen werd luchtalarm gemaakt. De vliegende bomnxen veroorzaakten „verlie zen aan menschenlevens en schade" Ook hedenochtend lagen de Zuidelijke graafschappen met inbegrip van het ge bied van Londen onder het vuur van de V. 1 Er wordt melding gemaakt schade en verliezen. Naokoerti Nomoera is tot minister van marine benoemd, als opvolger van admi raal Sjigetaro Sjimada, die van zijn post ontheven werd Staking in Amerikaansche fabriek van bommenwerpers De productie van de Liberator-bómmen. werpers in de Fordfabrieken van Willow- Run is stopgezet als gevolg van een sta cking onder de werklieden. Deze fabriek maakt een bommenwerper per uur. Orne. Weldra zal een nieuwe aanval volgen. (P.K-. Scheck-Atl. Verduisteren: van 22 uur tot S.45 uur Maan: 20 Juli N M ATHLETIEK Prachtige prestatie van Slijkhuis Slijkhuis leverde Zaterdag dé beste prestatie ooit door een Nederlander op de 1500 meter geleverd, door dezen af stand af te leggen in 3 m. 55,9 sec. Toch vestigde hij geen nieuw nationaal record, aangezien hij dat van Frits dg Ruyter slechts met 1/10 sec. verbeterde, waardoor officieel slechts van evenaren kan worden gesproken. Deze topprestatie was intus- schen mede te danken aan den recordhou der; de Ruyter bood n.l zeer fraaien te genstand ean zijn rivaal. Pas 30 m. vóór de eindstreep kon de Leidenaar eenig ter rein winnen en de zege veilig Stellen: voo» de Ruyter werd 3:57.6 genoteerd. Deze fraóie strijd was de eenige attractie van de door Sagitta op de Sintelbaan te Amsterdam georganiseerde b-kampioen- schappen voor dames, hoewel er daarne vens teen invitatie over 60 m. was. waarop mevr. F. Blankers zegevierde. De B-kam. pioenswedstrijden leverden de volgende overwinningen op: 100 m.: A Klinken bijl. Zeeburg, 13.3 sec. 200 m.: A. Noord, raven Minerva. 26 9 sec. 80 m horden: N. Timmer. Zeeburg, 12.9. 4 x 100 m. estafette: Zeeburg. 52.5 s. Relay (200. 100. 80 en 60 m.): 1. Sagitta 59 7 sec <3 Celebes alhier. 60.4 s.) Vèrsprlngen: 1, L Duitemeyer. Hollandla 4.99 m. Hoogspringen: 1. R. Landwehr. Turnlust. 1.415 m. Kogelstooten: 1. S van Leeuwen, Zeeburg. 10.24 m. Speerwerpen- 1. G, Dahrs. Celebes, 28 76 m. (2 M Massizzo. Celebes 28.02 m.) Discuswerpen: 1 S. van Leeuwen. Zeeburg 29 72 m Nieuw jeugdrecord Van de pogingen om met een nationale damesploeg het Neder'andsch record 4 x 100 meter te verbeteren is Zondag te Amsterdam niet veel terecht gekomen Mevr F. Blankers-Koen moest wegens een blessure verstek laten gaan en zon der haar ging het verre van goed. De tijd was 49.3 sec., terwijl het nationale record staat op 48,4 sec. Gerda Koudijs liet op de 100 yards haar kunnen zien zij won in 11.3 sec. vóór S. van der Meer en X de Jong, voor wie beiden 115 werd genoteerd. MOORDAANSLAG: Gisteravond heeft een 18-jarige jongen te Hengelo een moordaanslag gepleegd op den chauffeur K„ den minnaar van zijn moeder. Met de bedoeling den chauffeur te vermóórden is de zoon gewapend met een scherp gesle pen mes naar het huis van zijn moeder gegaan, waar hij K. te spreken vroeg. Bij een worsteling werden den chauffeur eenige vingers afgesneden en tal van sneden en steken toegebracht. De dader werd gearresteerd. 1.10;*3. Pa turion 1.20; 7e c.: 1. Monsieur le Major 6.70 en 1.10; 2. Parisien 1.10. Zondag: le c.1. Hanover Peter 2.70 en 1.30; 2. Istar 1.30; 3. Hanneke Scott 1.70. 2e c.: 1. Gazelle Scott 27.— en 2.70; 2 Hea Scott 2.40; 3. Guy Hanover 1.10; 4. Emma Signal 1.60. 3e c.: (Groote Prijs) le heat: 1. O Lapize 1.50; 2. Nemetor 1.50;; 2e heat: 1. O Lapize 1.80 en 1.30; 2. Fried 1.90. Tbto definitief: O Lapize 1.70 en 1.30; Fried 1.80. 4e c.: 1. Mac Mel- lan 12.50 en 6.30; 2. Serdab 4120. 5e c.: 1. Freddy Scott .(In stal met Hanneke Scott) 2.30 en 1.4); 2. Zoon van David Guy 2.3 Harrie Scott 1.60: 4 Frie- densbote 2 40. 6e c.: 1. Grand Prix 3 70 en 1.50; 2 Pipelétte 1.70; 3 Kif Kif 2 7e c.: 1. Abdullah Scott 2— en 1.10; 2. Monsieur le Major 1,20: 3 Eulogie Scott 1.50. ronde. Na een premieregen ontstak de Korver het vuurtje en toen werd het een ware jacht, waarin v. d. Star Heslinga, Matena. Steenbakkers, Jansen. Keijzer, Joosen en Bijl zich onderscheidden. Enke len hunner kregen pech en moesten de vluchtelingen laten gaan, maar de anderen liepen uit-en dat gelukte ook nog aan de Gans Daarmede was het stuk echter nog niet gespeeld, want de stoere Lim burger Jansen bleef bombardeere-n en het gelukte hem niet alleen' een ronde voor sprong te nemen, doch daarna ging hij weer door en Won nog bijna een halve ronde, zoodat hij dit criterium wel op overtuigende wijze op zijn nqam bracht. De jury had lang werk aleer zij den definitieven uitslag kon vaststellen en wij gelooven, dat zij zich ten aanzier. van de Gans heeft vergist; naar onzen indruk waren de 2e en 3e plaats voor Joosen en v d. Star. De officieele uitslag werd: 1. J. Jansen, 132.6 km. in 3 uur 21 min. 37 sec.: 2. J. de Gans op 1 ronde; 3. C Joosen; 4 C. v d. Star: 5. C. Bijl; 6. H. Keijzer; 7 F. v. d Zande; 8. A. Steen, bakkers; 9. B. v. d. Wal; 10. G v Stra ten; 11. G. Heslinga; 12. H. Maas; 13. H. Montfroy: 14. P. Evers (gedeklasseerd). De wedstrijd werd voorafgegaan door een 62 km-rit voor amateurs. waarvoor een 70-tal renners startte. Ook dit werd een ware afvalwedstrijd en op het laatst was er nog slechts een 15-tal renners overgebleven. In een feilen eindspurt won onze stadgenoot W. Houtman in 1 uur 41 min. 55 sec., met een half wiel voorsprong op G. Blaauw; 3. J. M. Ket- tenis. Op 20 sec. volgde de groep hieruit plaatsten zich verder: 4. C. Kleefstra5, H. Vinken; 6 J. v. Bus- °el; 7. R. v. Zalinge; 8. L. v. Beek; 9. L. Pepels; 10. W. R. v. Rossum. Dank zij het initiatief van ..Hollandia" heeft den Haag eindelijk de groote Ne- derlandsche wielerkeien weer eens aan den start gezien in het Laakcriterium, dat gisteren onder groote belangstelling werd gehouden op een klein, maar lastig par cours. 'Bij de profs en onafhankelijker, verscheen een 50-tai van de beste krach ten aan den start en die hebben er over het geheel genomen een boeiend schouw spel van gemaakt, al werd de situatie door de vele uitlooppogingen op het laatst wel wat verward voor degenen, die niet ge wend zijn wegcourses op'kleine circuits te volgen. De wedstrijd is geen succes ge worden voor de kopstukken, die zich wel langen tijd geducht weerden, maar er in het verdere verloop stuk voor stuk de brui aan gaven, toen zij dotjr het gezwoeg van de anderen zagen, dat zij kansloos waren geworden. Na diverse vergeefsche, uitlooppogingen ging Piet Evers aan den haal, die wilde probeercn op dezelfde wijze te winnen als verleden week te Haarlemtoen was hij in het begin een ronde uitgeloopen en hij bleef daarna aan de leiding. Gisteren nam hij ook in zijn eentje een ronde, maar de overwinning was niet voor hem.' In de eerste plaats, had hij zich na dit aanvankelijke succes vrijwel leeg gereden, voorts werd hij gedeklasseerd wegens het meerdere ma len zondigen tégen het verzorgingsverbod en tenslotte waren er ook nog anderen, die tuk waren op het uitloopen van een In de Zaterdag j.l. gehouden bijeen komst van de internationale Valutaconfe. rentie te Bretton Woods (Ver Staten) werd overeenstemming bereikt inzake het aan de parlementen van de 44 aan de conferentie deelnemende staten voor te leggen plan inzake de oprichting van een internationaal valutastabilisatiefonds. Dit fonds zal over 8.8 milliard dollar beschik ken. voor de internationale valutastabili. satie en het herstel van den wereldhandel Van dit bedrag zullen de Ver. Staten ver. strekken 2.75 milliard dollar, Engeland 1.3 milliard dollar, terwijl Engeland te. zamen met de Dominions over ongeveer eenzelfde bedrag zal beschikken als de Ver Staten, de Sovjet-Unie 1.2 milliard dollar. China 0.55 milliard. Frankrijk 0,45 milliard. Br.-Indië 0.4 milliard en Canada 0.3 milliard De delegatie der Sovjet-Unie heeft zich na ruggespraak met Moskou bereid ver klaard genoegen te nemen met een quo tum in het internationale stabilisatiefonds van 1.2 milliard dollar De werkzaamheden van de eerste com missie op de internationale valutaconfe. ren>tie-zijn hiermede beëindigd De tweede commissie behandelt de eventueele op richting van een imernationalé bank voor den wederopbouw der wereld. De derde commissie zal in dg eerste plaats het ziL verprobleem aan de orde stellen. SLACHTOFFER VAN AANRIJDING OVERLEDEN De 69-jarige C. L. S. uit Rijswijk die Zaterdagmorgen op het Zie ken, terwijl hij met een rijwiel aan de hand liep onder een wagen van lijn 8 raakte en met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis Westeinde werd opgeno men is overleden Landelijke kampioenschappen Nat. Jeugd storm: Zaterdag zijn onder groote be langstelling o.a van de zijde van Mussert en Hoofdstormer C, van Geelkerken te Hilversum de derde landelijke kampioen schappen voor athletiek en zwemmen van den Jeugdstorm gehouden Er waren ruim 460 deelnemers. Het bleek, dat de geheele kampioenschappen waren gewonnen door het gewest N.-Holland met totaal 187} p. voor Gelre-Sticht met 131} en Z-Hol land met 109} p. Kampioenschappen der Befehlsstelle Nie. derlande der H.J.: Zaterdag en Zondag werden in het Goffertstadion te Nijmegen de kampioenschappen in athletiek van de Befehlsstelle Niederlande var de Hitler Jugend en de B.D.M. rehouden. De eind stand d^r H.J werd: Limburg 323 p.; 2. Gelderland 80 p 3 Noord-Brabant 29 p,; de eindstand van den B.D M1 N.- Holland 168 p. 2. Limburg 152 p 3 Gel derland 86 p. Lawntennls: Voor de le klasse competitie won Breda met 82 van Thes, waardoor Breda afdeelingskampioen werd. Honkbal: Celeritas verloor Zondag met 6—16 van TYBB (Vervolg Sport pag. 2X gandistisch moeten werken. De afdeeling bedrijven" van Vreugde en Arbeid zal voor een practische uitwerking van deze plannen zorgen, waarbij een goede samen werking met de sociale voormannen en ook met de afdeelingen ..bedrijtvoei natuurlijk noodzakelijk is. Van de arbei ders zelf zal een kleine geldelijke bijdrage worden gevraagd, hetgeen, naar de erva ring heeft geleerd, stimuleerend werkt, terwijl het de bedoeling is, dat ook de be drijven geleidelijk gelijkelijk in de kosten bijdragen. Het departement zal orkesten, zalen etc. beschikbaar Stellen en de pro gramma's controleeren, terwijl bij deze concerten uiteenzettingen omtrent de pro gramma's zullen worden gegeven. Hier mede zal zoo spoedig mogelijk een aan vang worden gemaakt. Wij zullen, aldus de heer Smedes. alles in het werk stellen om te komen tot een waarlijke muziek cultuur van het geheele Nederlandsche volk. kust van Noordelijk Noorwegen beveiligingsvaartuigen van een convooi 2 Sovjet-Russische motortorpe- dobooten tot zinken en maakten krijgs- DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUH RER. 16 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandie zjjn hevige Britsche aanvallen op een Duitsche heuvelstel- ling ten Zuidwesten van Caen met zware verliezen voor den vijand ineengestort. Een HjdellJke penetratie werd in on- verwjjlden tegenaanval opgeheven. Sterke Amerikaansche aanvallen mis lukten h(j St. Lo, Pont Hébert en aan den weg CarentanPériers, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Op een penetratieplek ten Westen van de Vire duren de verbitterde afweerge- vechten nog voort. In het Westelijke deel van het schier- eiland Cherbourg werden verscheidene aanvallen op onze nieuwe stellingen af geslagen. Strijdkrachten gevechts- en slagvliegers vielen vijandelijke troepen concentraties, alsmede bezette plaatsen en vliegvelden in het landingshoofd met goede uitwerking aan. In de gevechten om Ca en hebben zich de 9de SS-pantserdivisie „Hohenstau- fen", onder bevel van SS-Standarten- führer Stadler, en de 10de SS-pantser divisie ..Frundsberg”, onder bevel van SS-Oberführer Harmel, tezamen met troepen van het leger door bijzondere dapperheid onderscheiden. In verdedi ging en aanval brachten beide divisies den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Daarbij werden door deze divisies tezamen 140 tanks stukgeschoten. Het zware vuur der V.l op duurt voort. De groote afweerslag in Midden-Italië woedde gisteren met bijzondere hevig heid in het gebied van Peccieli en Arezzo. Na een verbitterden strijd heb ben onzg troepen zich hier naar nieuwe heuvelStellingen gedistancieerd. Aan den Tiber zijn verscheidene vijandelijke aan vallen mislukt, terwijl in het gebied van Sassoferrato de vijand door succesvolle plaatselijke ondernemingen van onze bergtroepen gevoelige verliezen leed. Vechtveerbooten van de Duitsche ma- rine beschadigden in de wateren der j uitmonding van den Arno verscheidene Britsche motortorpedobooten. In de strijdgebieden van Tarnopol en Luzk sloegen onze divisies de door sterke pantserstrijdkrachten ondersteun de aanvallen der bolsjewieken af. In een tegenaanval werdep enkele pene- tratieplekken met vernietiging van tal rijke tanks opgeheven of verkleind. Tus schen Pripjet en Njemen, alsmede bij Grodnó hebben onze troepen in hevige gevechten doorbraakpogingen van den vijand verijdeld. Ten Westen van Wilna zijn aanvallen van Sovjet-Russische ver- kenningsstrjjdkrachten mislukt. In het merengebied ten Zuiden van de Duna zjjn bolsjewistische aanvallen met zware vjjandelijke verliezen ineenge stort. Ten Noorden van de Duna sloe gen onze troepen in verbitterde gevech ten talrijke aanvallen der bolsjewieken af en brachten den vijand zware verlie zen aan tanks toe. Op een penetratie- voort. den men- PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol B'ijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.16. P w. ƒ0.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 0.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr Afz nr. 5 c.. fr. p.p. 10 c. De taak van den Staat, aldus jhr. de Ranitz ten aanzien van de cultuur kan slechts een helpende zijn. De Staat kan nimmer een nieuwe cultuur doen ont staan.' De Staat kan er slechts toe mede werken. dat schadelijke invloeden bestre den worden, invloeden, welke vreemd zijn aan ónzen volksaard, of louter commer- cieele invloeden, welke elk cultu+eel streven in de kiem kunnen smoren. De Staat kan ook waardevolle cultuuruitin gen stimuleeren. Als zoodanige stimu lans moet ook gezien worden de Rem- brandt-legpenning. De toekenning van den Rembrandt-legpenning aan prof Jan de Vries geschiedt niet uitsluitend .van wege zijn buitengewone wetenschappe lijke en cultureele verdiensten, doch ook. omdat prof Jan de Vries in zijn werken ons volk den weg wijst en het resultaat van zijn arbeid ook steeds aan ons volk brengt. Zijn werk is stellig volksverbon den, hij is niet alleen een man van we tenschap en cultuur, doch tevens een volksvoorlichter, Hij heeft juist in deze dagen zijn verantwoordelijkheid beseft en heeft gewerkt voor de geestelijke toe komst van ons volk en daarom kon aan niemand beter dan prof, de Vries óp de zen dag. die in Rembrandt’s naam het cultureele geweten van ons volk tot be zinning wil brengen, de Rembrandt- legpenr.mg worden uitgereikt. Na jhr. de Ranitz voerde prof. Snijder als president van den Ned. Kultuurraad ,*t woord. Sprekende over de beteekenis van Rembrandt merkte prof. Snijder op, dat het de onsterfelijke en onvergankelijke dienst is, dien iedere groote zijn volk be wijst. wegwijzer te zijn tot het eigen volk geestelijk trefpunt met andere volken. Wanneer wij dan ook de dagen der Ne derlandsche cultuur die met deze samen komst besloten worden onder het teeken van Rembrandt stellen, zoo is dit niet be doeld als een altijd armelijke poging tot zelfverheffing van een onrqachtig na geslacht maar komt het veeleer voort uit den wil zoo goed wij kunnen te toonen wie wij zijn en ons open te stellen voor al wie tot ons' wil en kan komen. Moge Rembrandt daarbij slechts wegwijzer zijn, voor ons en de anderen. Prof. Snijder ein digde als volgt: .Laten wij onzerzijds dan bedenken dat wij niet van de erkenning onzer historische verdiensten kunnen le ven. Waar niets meer leeft, kan ook niets, erkend worden Laat ons in deze dagen en in de toekomst steeds meer en sterker toonen dat hier inderdaad ’n „Volkstum” leeft, dat ook nu nog zijn waarde heeft en een eigen plaats inneemt. Wanneer de Rembrandtweek daartoe bijdraagt, dan heef; zij, juist in dezen tijd van bedrei ging en nood haar taak ten volle vervuld”. De bijeenkomst in de aula van het Koloniaal Instituut had een muzikale om lijsting waarvoor leden van het Concert- gebouw-Orkest onder leiding van Jan Koetsier waren aangetreden. Zaterdagmid. dag heeft jhr. de Ranitz aan het graf van PAARDEN Groote Prijs van voor 0 Lapize Zaterdag en Zondag werden te ningen courses gehoudenop den twee den dag was het hoofdnummer de Groo te Prijs van Nederland, een internatio nale heat over 20Ó0 meter, waaraan door 5 paarden werd deelgenomen. Twee fa vorieten, Premier Mars en Lord Maire. waren tijdens het transport gewond ge raakt en moesten dus verstek laten gaan. De Prijs werd gewonnen doefr O Lapize. De uitslagen waren; Zaterdag: le c.: 1 Happy Saint (in stal met Hennie Rolls) 4.90 en 2.10: 2. Harry Scott 140; 3. Herold Mo. G. 1.90. 2e c.: 1. Freddy Scott 1.20 en 1.30; 2. Gregor Atiworthy 3 903. Friedensbote 2.—. 3e c.: 1. Ali Pepee 4.20; 2. Cassag- nac; 3. Kif Kif. 4e c.; 1. C. Albatros 16.10 en 2.40; 2. Allright 2.— 3. Baron Har vester 2.5e e.: 1. Emma Signa! 5.50 en 1.50; 2. Holland Hanover 1.303. Edel- dame 1.70; 4. Helene Scott 2.20 6e c.: 1. Grand Prix 3.70 en 1.20... 2. Bosto Rembrandt in de Westerkerk in Amster dam een krans gehecht. In het kader van de Rembrandtherden- king is Zaterdag in de moderne afdeeling van het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling geopend van schilderijen, teekeningen. etsen en beeldhouwwerk in gericht door de Nederlandsche Kultuurka. mer en bevattende twee honderd werken, welke mogen worden beschouwd als de beste stukken, voortgekoftien uit de ge westelijke tentoonstellingen, die in heel ons land zijn gehouden In een korte toe spraak wees jhr. mr de Ranitz op het werk van de Nederlandsche Kultuurkamer dat te dikwijls verkeerd wqrdt begrepen. Te veel nog ziet men in de Kultuurkamer een politiek instrument, dat politieke richtlijnen op cultuurgebied zou geven. Anderen beschouwen de Kultuurkamer louter als 'n vakorganisatie. In beide geval, len heeft men het mis. Inderdaad is de Kultuurkamer een beroepsstandsorganisa- tie maar zij behartigt niet alleen de ma- terieele belangendoor samenbundeling van alle cultuurwerkers weet zij ook haar cultureele taak te verrichten. Zij vormt een band tusschen cultuurdragers en volk Ook in Maastricht, Groningen en 's-Her- togenbosch werd op grootsche wijze de Rembrandtdag gevierd Muziekkernen in alle bedrijven! In Den Bosch voerde om. het woord mr. Harm Smedes. chef van het bureau cultureele verzorging van het departement van V. en K. Juist in duistere tijden, al dus spreker, is het noodig de handen in een te slaan om niet verder weg te zinken dan noodig is. Nederland is muzikaal ge noeg voor een experiment, dat wij willen wagen. Er was bij- ons steeds merkbaar een behoefte aan volksmuziek van lagere orde, terwijl wij daarnaast een muziek- apparaat op hoog peil bezitten, De leemte, welke daartusschen is, moet worden ge vuld. Amusementsmuziekprogramma’s zijn daartoe niet voldoende, wij moeten ver der. De heer Smedes deelde een en ander mede over de plannen, welke dienaan gaande bestaan In ieder bedrijf zal een kleine muziekkern gevormd worden. De leden, daarvan zullen niet alleen zélf con- certeri bezoeken, maar vooral ock propa- Hees. dobooten tot zinken gevangenen. Een Amerikaansche formatie menwerpers vloog gisterochtend menië binnen en wierp bommen gebied van Ploesti. Strijdkrachten Duitsche en Roemeensche luchtverdedi- ging vernietigden 12 vijandelijke toe stellen. lö den afgeloopen nacht wierpen af zonderlijk vliegende Britsche vliegtuigen bommen op het gebied van Berlijn en OP het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Zuidwesten van Caen gingen Engel- - sche divisies gisteren opnieuw tot den grooten aanval over. Het iwaarste artil lerievuur van land en van zee uit onder steunde de vijandelijke aanvallen. Het gelukte den vijand, eenige difht achter onze linies liggende plaatsen binnen te dringen. Onverwijlde tegenaanvallen van onzg reserves wierpen hem terug. In één Penetratieplek wordt n°8 gevechten. 53 Tanks werden daar stukgeschoten. In't ge. “ted .van Saint Lo en in den sector ten Wes. van de Vire ondernam de vijand als gevolg van de zware verliezen van de v°rige dagen slechts be'.rekkelijk zwakke aanvallen die vruchteloos bleven. de Nederlandsche kus* beschadig der. patrouillebooten een Britsche motor- WrPedoboot ernstig. De boot moet als ver«oren beschouwd worden. “ij een zuiveringsactie in bet gebied van tnd-Frankrijk werden 460 terroristen in “vechten vernietigd. Het zware vuur van de V. 1 blijft °P het gebied van Groot-Londen liggen. gel”Pr^ë laeshet zwaartepunt van de Volt» ten gis*eren ten Noordoosten van erra, bij Arezzo en aan weerskanten JONGEN BIJ HET VISSCHEN VER. DRONKEN Zaterdagavond is de 6-ja- rige F. van P. uit de Twentstraat, toen hij langs de Lijnbaan zat te visschen. in het water gevallen en verdronken. Het lijkje is eenige uren later opgehaald. In de stemmig versierde zaal van den Haagschen Dierentuin heeft Zaterdag, avond eveneens een bijeenkomst plaats gehad. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Beauftragte voor de pro vincie Z-Holland. dr. Schwebel en de Gemachtigde van den Leider, baron van Haersolte De burgemeester, prof. Westra. opende den avond met een kort woord. Hij legde er o.m den nadruk op, dat het thans meer dan ooit zin heeft, den geboorte dag van den grooten Rembrandt te her denken. nu Europa in een strijd op leven en dood gewikkeld is voor het voortbe staan van Europa en de cultuur van het Avondland. De heer C. Thoen hield een hoogge stemde en meesleepende rede, waarin hij de beteekenis van de figuur van Rem brandt voor Europa in het algemeen en Nederland in het bijzonder in het huidige tijdsgewricht belichtte Wanneer wij denken aan Rembrandt, aldus spr.. dan denken wij dan de gou den eeuw in onze geschiedenis, toen ons land slechts rijkdom kende. Deze gouden eeuw was een rijpe vrucht van een eeuw van leed en strijd en bloed, de eeuw der Geuzen, waarin ons land moest vechten voor zijn leven, vrijheid, cul tuur en levensrecht Dit wordt in het heden door zoovelen vergeten, die meen den dat ons volk slechts voorbestemd was om altijd in een gouden eeuw te leven. Thans Rembrandt te herdenken is niet een vlucht in de vergetelheid, doch heeft ten doel om. te putten uit de kracht, die ons kleine volk eenmaal groot maakte. Want Rembrandt was een strijder, èn een overwinnaar Een der tragische verschijnselen van de laatste eeuwen is de ingeslotenheid van den kunstenaar, die eenzaam stond in het volk Want er is geen cultuur mogelijk, wanneer niet de volksgemeenschap de kunstenaars draagt Maar de noodroep van de huidige kunstenaars’ was óók de noodroep van Rembrandt en andere grooten Spr. gaf vervolgens een schil dering van de tragiek, van „De Nacht wacht” en „De samenzwering van Clau dius Civilis”. toen de opdrachtgevers voor deze werken de ruige oerkracht en de grootsche visie van den schilder niet begrepen 1 Spr. schilderde Rembrandt vervolgens als den eeuwigen fakkel drager in onze geschiedenis. De avond werd opgeluisterd door de medewerking van de Haagsche Politie- Harmonie. zang van het Valeriuskoor (een groep Jeugdstormsters en -stof- mers) en declamatie van Adriaan van Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3>537 Giro No, 12500 ‘Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kahtoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3. Tel. 119461; Voorburg, Boekti. H E. G. Ruys, Heerenstraat 12«. Tel. 773030; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel.**330263; Boekhandel J B. van Seters Jr„ Theresi ast raat 100a. Tel. 772444. van den Tiber. Terwijl alle met geconcen treerde krachten ondernomen aanvallen met zware verliezen voor den vijand wer den afgeslagen, gingen de puinhoopen van de stad Arezzo na verbitterden strijd verloren. I Beveiligingsvaartuigen van de Duit sche marine schoten voor de Italiaansche westkust een Britsche motortorpedoboot in brand en dwongen andere booten den steven te wenden Hier ter stede is Zaterdag de raadadviseur In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front nam de afweerslag ten Oosten van den’ bovenloop van de Oekrainsche Boeg in hevigheid toe. In zware, wisselvallige gevechten werden de uit het gebied van Tarnopol en Luzk aanvallende Sovjet-Russische pantserstrijdkrachten opgevangen. De beide laatste dagen werden hiér 125 vijandelijke tanks vernietigd. Tusschen Pripjet en Duna hielden de harde ge- i vechten over een breed front aan. Aan j. de Njemen verijdelden onze divisies i verscheidene doorbraakpogingen van de bolsjewieken. Bjj Grodno hebben onze troepen zich na stelselmatige ont ruiming van de stad, op den Westelijken oever van de Njemen gedistancieerd. In het merengebied ten Zuiden van de Duna stortten herhaalde aanvallen van den vijand met zware verliezen ineen. Tusschen Duna en Peipusmeer misluk ten ook gisteren talrijke aanvallen van de bolsjewieken. Alleen in het penetra- tiegebied ten Zuiden van Opotscjka kon de yjjand na wisselvallige gevechten terrein winnen. De luchtmacht mengde zich op de zwaartepunten met sterke eskaders slagvliegers in den afweerslag en bracht den bolsjewieken in scheervluchten zware verliezen toe. Talrijke tanks, stukken geschut en meer dan 400 voer tuigen van den vijand werden vernie tigd. In hevige luchtgevechten werden 88 vijandelijke vliegtuigen en door luchtdoelartillerie nog 9 andere vlieg tuigen neergeschoten. Op den Balkan werd een vrij groot cen trum van benden na harde gevechten ge zuiverd. De communisten verloren ver over de 1400 dooden en talrijke gevan genen. Tal van lichte en zware wapens, 19 opslagplaatsen, alsmede groote hoe veelheden munitie en oorlogstuig van allerlei aard werden vernietigd of buit gemaakt. Voor de kust van Zuidelijk Noorwegen schoten beveiligingsvaartuigen van een Duitsch convooi en luchtdoelgeschut aan boord van koopvaardijschepen 6 Britsche bommenwerpers omlaag. Formaties Amerikaansche bommenwer pers vielen verscheidene plaatsen in Zuid, en Zuidwest-Duitschland aan o.a. Saar- brücken Augsburg en met vrij sterke ■strijdkrachten München. Vooral te Mün chen, waartegen de vijand binnen 5 dagen tijds 4 groote aanvallen heeft ondernomen bij een weersgesteldheid, die ongunstig was voor den eigen afweer, werden ten deele gevoelige schade en verliezen aan bericht. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Een andere van het Zuiden komende formatie Amerikaansche bom menwerpers viel Weenen aan Ook hier ontstond schade en werden verliezen on der de bevolking in het stadsgebied ver oorzaakt. Door strijdkrachten der lucht verdediging werden 43 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. Des nachts wierpen afzonderlijk vlie gende Britsche vliegtuigen bommen In het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied plek duren de zware gevechten Eskaders slagvliegers brachten vijand zware verliezen toe schen en materiaal. In den èentralen sector van het Oos- telijke front werden overdag en des nachts 83 Sovjet-Russische vliegtuigen vernietigd. Lichte Duitsche zeestrijd- krachten brachten jn het Oostelijke dee. van de Finsche Golf een bolsjewisti- schen mijnenveger tot zinken, schoten een tweede vaartuig jn brand en be schadigden 2 patrouilleschepen. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen brachten Duitsch De jeugdkampioenschappen. tijdens welke deze nummers als attractie wer den weggegeven, brachten één :.ieuw jeugdrecord Daarvoor zorgde de A A. C.’er Wim Verhoek; hij liep de 800 m. in 2 min 0.2 sec Op de 100 meter even aarden A. Snellink (H.G.V.) en van Riel (A.A.C.) het jeugdrecord van wijlen Spree, staande op' 11.1 sec. De voornaamste uitslagen der jeugd kampioenschappen zijn100 m.: 1. A. Snellink (HGV) 11.1 sec.; 2. E van Riel jr. (AAC) 11.1 sec,: 3. D. Schouten (AAC) 11.2 sec 300 m.: 1. H R van Deest (V et C.) 37.1 sec.; 2. W Verhoek (AAC) 37 4 sec 800 m.: 1 W. Verhoek (AAC) 2 min. 0.2 sec. (nieuw Ned jeugd record): 2. G. Ribbens»(Thor) 2 min, 0.8 sec Hoogspringen 1. H van Rijsef (Dyi...mo) 1 66 m.; 2. W Zandvliet (Da- ventria) 1.66 m. Verspringen: 1. K. Schuiling (DOS) 6.21 m.; 2. D Koopman (ZAC) 6.11 m 3 H. Mijnders (Celebes)- 5 88 m Discuswerpen1 M F. Valter (AV '23) 39.42 m.t 2 J. de Vries (Voor waarts) 38,94 m. Kogelstooten1 M. Wijvekate (Daventria) 13.025 m.; 2. J. de Vries (Voorwaarts) 12.95 m Speerwer pen 1. H. Sprokkrefff (AV ’23) 53.93 m.: 2 W Versteeg (AAV 1936) 51.17 m. Jeugdkampioenschappen meisjes: 80 m.: 1 M Overdijk (Sagitta) 10.5 sec.: 2 W. de Vries (Ensch Boys) 10.7 sec. Hoog springen 1 N Stuy van Herik. (Sagitta) 14lx m.: 2 H Mastenbroek (Celebes) 1.45 m Verspringen: 1. B. Vleeschou- wer (Lycurgus) 4.97 m.; 2. A. ter Heegda (Ensch Boys) 4.91 m Kogelstooten 1. G. Marissen (Zeeburg) 10 50 m.; 2. R. Weverling (Sagitta) 10.12 m.; 3. J. F. Kreffer (Shot) 9,59 m Discuswerpen 1. J F. Kreffer (Shot) 28.07 m.; 2. H. Hortensius (Celebes) 24,83 m. voor het bibliotheek- en leeszaalwezen. dr. P. C. Molhuysen. in ruim 73-jarigen ouderdom overleden. Na ruim 15 jaar conservator van de handschriften aan de Leidsche Universiteit te zijn geweest, was hij van 1913 tot 1921 bibliothecaris van het Vredespaleis, waarna hij tot 1937 bi bliothecaris was van de Kon. (thans Na tionale) Bibliotheek Dr. Molhuysen heeft zeer veel gedaan voor de totstandkoming en ontwikkeling van de openbare leesza len- jn ons land. Hij was tot aan zijn dood inspecteur van de openbare leeszalen in Nederland en voorzitter van de Centrale vereeniging van openbare leeszalen De teraardebestelling zal a.s. Woensdag, des middags te één uur op Nieuw Eik en Duinen geschieden. VARIÉTÉ IN SCALA: S?ala neeft ter af. wisseling weer e&s variété op de plan nen en hoe dit in den smaak valt, bleek gisteravond uit de stampvolle zaal, welke met onverflauwde aandacht de bonte veel heid tot het einde bleei aanzien en be luisteren. Wat de samenstelling betreft, deze is van beproefde kwaliteit: acroba ten, accordeon-virtuozen, een snelteeke. naar, jongleurs, een muzikale clown, een Hawaiian-trio, zij allen geven in vlot tempo hun numrtiers ten beste. Voor de conférence zorgen met grappen en liedjes Kees Pruis en zijn vrouwelijke collega Tini Lavel. Het programma na de pauze brengt een geslaagd nieuwigheidje onder den titel „Een avond in een tingel-tangel". De nog resteerende artisten treden daqrin op voor een ..publiek", bestaande uit Chris de la Mar e.a., 'die op dwaze wijze van loges aan de zijkanten op het podium uit „medeleven” met de verrichtingen van de artisten Een aardige komische pantomime I BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.30—16.30 uur, Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1, Loosduinen. de letters Drie t/m Fri. Bijkantoor Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur de letters Mas t/m Over

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1