STRIJD OP SAIPAN GEËINDIGD 25 JULI OM 10 UUR BINNEN Groote aanval ten O. van de Orne MET INGANG VAN Burgerlijk bestuur in België en N.-Frankrijk 1944. Woensdag 19 Juli. Het Verkeerde Paard Kruisers aangevallen N<?. 18849. EERSTE STADS EDITIE Straatgevechten in St. Lo 4 Uitwijkbeweging bij Livorno; Ancona prijsgegeven ,l?RG Zware gevechten in de richting van Lemberg JINSK) aSmitoMtscf>i Na-tsctll Beschikking Overval op postkantoor te Rotterdam Vliegende bommen boven Znid-Engeland BINNENLAND Geïnterneerde burgers in Indië BURGERLIJKE STAND (19 Juli) Jeugdtentoonstelling Speurtocht door den Haag Gouwleider Grohé tot Rijks commissaris benoemd Loffelijk initiatief van V.V.V. Nieuw offensief aan de Orne De geheele Japansche bezetting stierf den heldendood Een verklaring van Tojo Het opkuilen van zomer- aardappelen Acskau e jtOstrow Door Duitsche torpedovliegtuigen INBRAKEN TE WASSENAAR VAN OVERAL V COURANT Pos si je ny Borissow Bi V. strijd- 56, kapitein V en om den <4449) l.juban heeft”, is dit volkomen waar- imaal in den greep van het (hetzelfde het fas- van &Z>r/SM ■P. A.. 53, hoofd inf HAAGSCHE KV»" Met ..volle kracht vooruit” door klieven deze mijnen vegers de Noordzee, op weg naar hun operatiegebied. (O.-H.) Telegram van Hitler aan Franco De Führer heeft het hoofd van den Spaanschen staat, generaal Franco, ter gelegenheid van den Spaanschen natio- nalen feestdag opT8 Juli met een in har telijke bewoordingen gesteld telegram zijn gelukwenschen doen toekomen. Boeren, werkt mede aan de vetvoorziening van uw volk: scheurt vóór ^Wfadyst Ka/w< Olita* 1 S< De generaal van de infanterie Grase nam in aansluiting de militaire souve- reiniteitsrechten over als opperbevelheb ber van de Weermacht en verzekerde a?n Rijkscommissaris Grohé. dathij in nauwe samenwerking met hem zijn taak zal vervullqpj Rijkscommissaris Grohé onderstreepte in zijn toespraak als factor van doorslag gevende beteekenis het vertrouwen in den Führer die het Duitsche volk uit inner lijke verscheurdheid en uiterlijke zwakte maakte tot een eenheid sterk van wil en bewapening, een onvergelijkelijken socia len vooruitgang voor de breede massa inleidde en als laatste bekrachtiging van het onwankelbare geloof in hem de zwaarste crises van dezen oorlog steeds opnieuw wist te beheerschen. „Wij we’en derhalve, zoo riep de Rijkscommissaris uit. er mag komen wat wil, Adolf Hitler zal alles in het reine brengen, omdat het Duitsche volk hem onvoorwaardelijk volgt en al zijn krachten te berde brengt voor de verwezenlijking van het Duitsche doel. Duitschland belichaamt niet slechts een land zoo zeide de Rijkscommissaris. dat door geschiedenis, aardrijkskundige lig ging en zielenaantal natuurlijkerwijze aanspraak heeft op de leiding in Europa, doch het is ook de eènige macht, die dit werelddeel kan behoeden voor den onder gang in den bolsjewistisch-kapitalistischen chaos. Wij willen niet ten onder gaan in het bolsjewisme en wij verafschuwen de uitbuitende zielloosheid van het Ameri kanisme. Als één van de oudste volge lingen van den Führer, als iemand, die het Duitsche volk van heden in al zijn lagen door en door kent, kan ik ver zekeren, dat Duitschland zijn strijd onder geen omstandigheden zal stopzet, ten, alvorens het de overwinning be haald zal hebben”. De plechtigheid werd besloten met een drievoudig „Sieg Heil” aan den Führer en de nationale volksliederen. Oproep aan Parijsche bevolking tot evacuatie De Parijsche bladen bevatten gisteravond een oproep tot de vrouwen en kinderen beneden de 14 jaar te Parijs om, in het belang van de voedselvoorzie ning vap de stad, te evacueeren. Door hét Roode Kruis en „Se- cours National” zijn reeds evacuatiebureaux opgericht. 4J<OWNCT- ^wenzjany Glufokoje Oschmjanyj^ Moiodeisch Luchtslag boven ’t Starnberger Meer Bij den luchtslag boven ’t Starnber ger Meer (Beieren) zijn gisteren naar Interinf verneemt, 58 Amerikaansche vliegtuigen neerge schoten. Hieronder bevinden zich 43 viermotorige bom- menwerpers. UISK van den Commissaris*Generaal voor de Veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur en het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophou den voor de bezette Nederlandsche gebieden: Met ingang van 25 Juti 1944 wordt voor de bezette Nederlandsche gebieden het sluitingsuur vervroegd tot 21 uur en het begin van het tijdstip waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden vervroegd tot 22 uur. Verdergaande plaatselijke beschikkin. gen. die reeds van kracht zijn, worden hierdoor niet beïnvloed. Den Haag, 19 Juli 1944. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid: (get.) RAUTER, SS-Obergruppenführer en General der Polizei. muels, S. S., 65, werkz. bij mij.; Sanden, Cornells v. d., 48, gep.; Sartgers, A A,. 58, gep.; Sar, Andries v. d.,,60, z. b.; Schalk wijk, G. J„ 37, mission.; Schelvis, Pieter, 34, leeraar; Schoolwerth. C. A., 56. adv.; Schoonhoven, J. J. F. van, 53, dir. mij.; Schraswen, Christiaan, 56, reparateur; Steingrover, 30, schepeling; Stolk. G.t 58, mil.; Stolk, W. F„ 52, werkz. bij bank: Straatman, J. C., 45, fabrieksdir.; Styrum, J. E. C. W. van, 51, adm. fabr.; Visser. H. J 29, klerk; Zuidhof, Geert, 34, leeraar. Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de vijfde afdeeling van het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. van Stolberglaan 29, alhier, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, ge boortedatum, beroep, werkgever en laatst- bekende adres der geïnterneerden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl.” en „Letterk.Bijbl.” 3.15. P w. ƒ5.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.26, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Maandagmiddag om 5 uur is een overval gepleegd in het postkantoor aan den Soe. tendaalscheweg te Rotterdam, door vijf gewapende mannen, die met; pistolen dreigden en eenige geldtrommels leegroof, den, waarin ongeveer 30.000 a 35.000 was opgeborgen. Later werd in de omge ving een man aangehouden, die een kof fertje bij zich had, waarin een bedrag van /33.000> eenige sieraden, een aantal geladen pistolen, maskers en gummihand- schoenen waren geborgen. Vermoed wordt, dat het geld de buit van he<t post kantoor is en dat de man op den uitkijk heeft gestaan. dene uren is begonnen heeft den Britten na de eerste aanvangssuccessen gister middag en -avond verscheidene gevoelige tegenslagen opgeleverd. Plaatselijke Duit sche reserves wierpen bij Troarn door gebroken pantserformaties der Britten in krachtigen tegenaanval terug en wisten in dit gebied het oude verdedigingsfront volledig te herstellen. De vluchtende Brit ten lieten aanzienlijke hoeveelheden Wapens en talrijke gevangenen in Duit sche handen achter. De gevechten golfden ten Oosten van den Ornemond den ge- heelen nacht met onverminderde hevig heid op en neer en werden hedenochtend ha het aanvoeren van nieuwe strijdkrach ten aan beide zijden met. verscherpte hevigheid hervat Ten Zuidwesten van Caen vielen talrijke gevangenen in Duit sche handen. Bovendien werden 14 tanks vermeld/ Naar de Britsche berichtendienst meldt, zijn Dinsdagavond in Zuid-Engeland weer vliegende bommen neergekomen. C. A. de Koster, wed. v. H. Hamelink. 74 j. H. Belzer, m. v. M. A v. d. Heuvel. 73 j. F. v. Puf- felen, z„ 5 j. M. J. v. d, Udenhout, ongeh, vr.. 67 j. A. E. Adriani, ongeh. vr.. 77 j. M. de Knijff, ongeh. vr.. 50 j. W. C. M. Vlasman, m. v. C. H. M. Kaak. 53 j. Ph. C. Molhuysen, wedr. v. J. U. de Vries. 73 j. W. F. Albarte. ma, vr. v. W. Gelauf. 65 j. P. A. H. N. Weeber, z„ 8 m. H. de Vringer. m. v. E. v. Evert, 79 j. G. C. Kloos, vr. v. G. Lagendaal, 66 j. BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.3016.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1, Loosduinen, de letters Hansk t/m Hors. Bijkantoor Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 uur de letters Ruiv t/m Stee. MEJ. A. E. ADRIAN! t Op 77-jarigen leef, tijd is overleden mej. A. E. Adriani, op richtster van den Vrouwen Zendingsbond. De begrafenis heeft morgenmiddag plaats op Oud Eik en Duinen, na een rouwdienst, om 2 uur in de Kloosterkerk. 25-JARIG JUBILEUM P. MEERE: Mor gen herdenkt de heer P. Meere den dag. waarop hij 25 jaar geleden bij de zetterij van de Haagsche Courant in dienst trad. PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (6 reg.) elke m.M. m. tot 23 m.M (10 reg.) ƒ0 1#. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag halve pr Reel. 0.51 p.m.M Bewijsn, S c|„ fr p.p 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr. /0.48. Adv. „Br. bur..v d. bl." 10c. meer. HET OUDE LIEDJE: Een vrouw uit Rot terdam kwam naar den Haag om een paar schoenen te verkoopen. Zij kwam op straat in contact met een man die de schoenen meenam en beloofde later het geld aan haar in Rotterdam te brengen. De vrouw ging er op in. Wie er bij haar kwam in Rotterdam, de man van 'de schoe nen niet.' Daarom toog zij weer naar den Haag om hem te zoeken. Daarmede had zij inderdaad succes, zoodat de politie den man kon arresteeren. De vrouw is echter haar schoenen kwijt. E e n d a rn’e shorloge, vermoe- delijk van goud, werd in Mei 1943 op de Laan van Meerdervoort verloren. Het ligt nog steeds.in het politiebureau v. d. Ven- 10 Augustus nestraat te wachten op de eigenaresse. De werkelijke oorlog begint thans. Wij willen derhalve allen, ons geheele van 100 millioen, onzen eed vastberadenheid vernieuwen hoogste offer te brengen en dertig eeuwen overgeleverden neelen strijdgeest van concentreeren de eindoverwinning te be halen en daarmede ook zijne Keizerlijke Majesteit den vrede te hergeven. Het Nederlandsche Roode Kruis ont- ving wederom opgaven van in Ned.- Indië geïnterneerde burgers van Ne derlandsche nationaliteit. Van de na volgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste fami. liebetrekkingen of andere belangheb benden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep: Berendsen, C. H. 59 oudsold.: Bongers. J. H. G„ 20 z. b.; Bruggen, J. H. H. van 52 oud-sold.; Brouwer H„ 56. mil.; Dit- march. J. W. F., 53 spoorweging.; Gies- berg Gerrit. 55, oudmil.; Halkema. R.. 67 mach.; Horst, J. v. d 60 mil.; Oostervink. L. B„ 51, oud-mil'.; Nieuwland, H. 57, mil.; Rhijni C. A. B van, 42, klerk; Reiman, R. P. J. 59 fabrieksdir.; Reimer J R„ 41, fabricageing.: Reinders, Diederich. 52, z. b.; Reinders-Folmer, H. C„ 45, bankdir.; Reitsma, T. K„ 50 handel; Rekke A. 46, schoolhoofd; Remeens G. G., 35, werkz. bij ondern. insp.; Remmeltswaal, A„ 51, politie-insp.; Remmelzwaal, A. C. 23, hoofdagent van politie; Remmen, J. P., 56, z, b.; Rensen, J N., 52 topograaf; Reus, Arie de, 47 fabrieksing.; Rèynvaan. J 50 schoolhoofd: Rheineck-Leysius. J. W. J, P. 59, planter: Ribbens. C. 54, schoolinstr.; Ridder. A„ 50. electr. ing.; Riemersma. Jan 42 techn.; Riemvis. W. F., 50 werkz. bij BEVALLEN: M. J. Goutier geb. v. d. Barselaar., z. B. J. Sierksma geb. Zeeft, z. A. Bontekoning geb. v. Veen, z. J. A. de Bruin geb. Nederstigt, d. - J. S. P. Hanique geb. v. Nierop, z. E. Bèvelot geb. v. d. Hoff, d. M. W. Schoonebeek geb. Barmentlo, z. M. Kennedy geb. Jordaan, z. A. Sanders geb. den Tek, z. J. L. v. d. Dool geb. Bakker, d. M. S. Hellemond geb. Kno bel, d. W. A. Geene geb. Möller, d. K. Schuiling geb. Schmitz, d. J. C. W, Koenraads geb. v. d. Zwaan, d. A. v. Pelt geb. de Borst, z. F. C. Zwaan geb. Tuijt, z. W. J, Bos geb. Gordijn, d. K. v. d. Zwan geb. Rog, z. M. Mulder geb. Schuiling, z. J. Wagner geb. Brouwer, z. J. C. Kuipers geb. v. Bemmel. z. G. Fransen geb. de Rijk, z. J. Th. Servatius geb. de Ruyter, d. M. de Jager geb. Louw, z. J. W. Langendorff geb. Baggerman, z. H. J. C. M. Enthoven geb. Duyves-tijn, z. H. van C geb. Oosterbaan, z. Westrik, z. J. Georganiseerd door de propaganda- afdeeling van het Departement van. V. en K„ wordt a.s. Zaterdagmiddag in „Bel. levue” in Amsterdam een tentoonstelling geopend, die in bonte verscheidenheid een beeld zal geven van de jeugdbeweging in Nederland. De Nat. Jeugdstorm, de jeugd van het N.A.F., de Jeugdherberg- centrale en andere jeugdorganisaties ne men er actief aan deel. Er worden films vertoond, er is een schiettent, er zullen demonstraties worden gegeven op het ge. bied van sport en muziek en er zal voor lichting worden gegeven op het gebied van de beroepskeuze. De tentoonstelling duurt tot 19 Augustus. •s_ IwlTAU èessaü 1 LinKowo^. *Pon/wesz_ *,Wo'bolnik ',hado\. Utena Het komt nogal eens voor, dat de bezoekers van Duindigt of elders hun geld zetten op het verkeerde, dus niet-wm- nende paard. Er zijn altijd meer verlie zers, dan winners. Zoolang dit bij den eenling blijft, is dat niet zoo heel erg, tenj^j er anderen dpor benadeeld worden. Vele duizenden die de courses niet be zoeken. wedden momenteel zij het dan veelal onbewust toch ook op een ver keerd paard Jozef Stalin geheeten. Ge- ruimen tijd heeft dit paard in de achter hoede gelegen, leek zelfs volkomen gesla gen, toen het na twee ronden, ngar voren kwam, ja zelfs zijn geallieerde stalgenooten Winston en Franklin passeerde om vervol, gens een aanval te doen op den favoriet. En in de derde ronde ziet men hem zelfs de leiding nemen. Zij, die op hem gewed hebben, raken in vervoering. Zou hij toch gaan winnen? Bij de rennen komt het er op aan. welk paard er in slaagt in de laatste honderd meter de leiding te nemen om den zegevierend de eindstreep t® pas- seeren. Zoo ook in het leven. De tendenz onder ons volk om te wedden op dienzelfden Jozef is een gevaarlijk spelletje. Men waant hem in de verte en beschouwt hem als een ongevaarlijke maar wanneer hij ons zou benaderen dan kon het wel eens gebeuren dat men er spijt van had. Dan is het echter te laat. Wanneer men dan met de bekentenis komt, „dat men dit niet gewild deloos. EeVv communisme of bolsjewisme pot nat) komt men er niet meer uit. Dan helpt klagen over het verdwijnen van eigendommetjes door naarstig sparen vergaard dan wel het verloren gaan van ’n paar spaarpenningen riiet. De groote slok-op, de RusSïsche beer, eischt alles voor zichzelf. Hij is 50 jaar ten achi ter vindt het voldoende wanneer een uit gebreide familie in één kamer huist moet niets hebben van godsdienst (de kerken in Rusland veranderen allengs in bioscopen of theaters, thans wellicht in lazaretten); hij verlangt van zijn afgestompte volge lingen dat zij uitsluitend voor hem wer ken. Van vrij- of blijheid geen sprake. Vandaar dat zij even vroolijk den dood ingaan omdat zij van het leven toch niets meer te verwachteh hebben. Ziethier in korte trekken, het juiste beeld van onze toekomst onder Sovjet bewind. Het is toch wel iets erger, zouden we zoo zeggen, dan te moeten leven in een tijdelijk bezet gebied. Laat men dit alles nog eens rustig be denken, om dan tot de conclusie te komen, dat men van ons landje geen Sovjet-dé- pendance maken moet. Niet voor niets vechten de Finnen die toch aller sym pathie hadden en thans ook nog moesten hebben voor hun vrijheid. Zij moeten, uit bittere ervaring niets hebben van die heilbrengers uit ,J»et beloofde land”. Men bezinne zich en wedde dus niet op het verkeerde paard. TelefMn 116300 (zaven lijnen) BUREAUX: WAG-RNSTRA AT 3537 Giro Ne. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboek^. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G, Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 773038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters jr. Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Bij decreet van den Führer van 13 Juli 1944 is het tot dusver bestaande militair bestuur in België en Noord- Frankrijk door een burgerlijk bestuur vervangen, aan het hoofd waarvan de Rijkscommissaris voor de bezette ge bieden van België en Noord-Frankrjjk staat. Tot Rijkscommissaris voor de be zette gebieden van België en Noord- Frankrijk heeft de Führer den gouw leider Grohé benoemd. Voor het tot Noord-Frankrijk behooren- de deel van het gebied zal een speciale onmiddellijk onder den Rijkscommissaris voor de bezette gebieden van België qn Noord-Frankrijk ressorteerende commis saris voor het burgerlijke bestuur worden benoemd Door deze nieuwe regeling is het bureau van den militairen bevelhebber in België en Noord-Frankrijk komen te vervallen. De militaire bevelhebber had behalve he: bestuur over het onder hem geplaatste gebied ook tot taak het uitoefenen van de militaire souvereine rechten. De uit oefening van deze rechten zal voortaan door den Weermachtbevelhebber in België en Noord-Frankrijk geschieden. Tot Weer. machtbevelhebber in België en Noord- Frankrijk heeft de Führer den generaal der infanterie Grase benoemd. Velen zullen genoodzaakt zijn hun va- canbe in eigen stad door te brengen. Het helpt niet veel of zij dat betreuren of niet. Het voornaamste is, dat zij trachten zoo veel mogelijk te maken van een vacantie- in-eigen-stad. Daartoe bestaat gelukkig nog steeds gelegenheid, al zal men die ge legenheid meer dan anders moeten zoe ken. V.V.V. ’s-Gravenhage heeft daartoe de helpende hand geboden. Zij heeft n.L een speurtocht door den Haag, Voorburg, Rijswijk ep Wassenaar uitgeschreven. De deelnemers(sters) aan dien speurtocht, die 21 Juli, dus Vrijdag a.s„ begint en 30 September eindigt, ontvangen een papier met 24 foto’s van weinig bekende en toch bezienswaardige plekjes, gevelsteenen, beeldhouwwerk, bijzondere stoepen, huis deuren, kerktorens, enz. De kunst is nu te ontdekken, wat die 24 foto’s voorstel len. Wij hebben de foto’s gezien. Tot de a.s. deelnemers kunnen wij dan ook zeg gen: Het zal niet gemakkelijk zijn den speurtocht tot een goed einde te brengen. Maar het is mogelijk, mits men bereid is goed uit de oogen te kijken én geheugen en verstand te laten werken. Wij twijfelen er niet, aan, dat men dat zal doen. De Hagenaar is trotsch oo zijn stad. Daarom zullen zonder twijfel duizenden er een eer in zien aan den speurtocht deel te nemen. Hij levert een bijzonder aardige en nuttige tijd passeer ing en leert een schat van wetenswaardigheden van den Haag en omgeving kennen. Ieder kan aan den speurtocht deelnemen. Men behoeft zich daartoe slechts op te geven aan het kantoor, van de V.V.V., Javastraat 11. Zij, die den tocht tot een goed einde brengen, krijgen een speurdersdiploma. Goede be schrijvingen, teékeningen e.d. zullen extra beloond worden. Interinf meldt: De groote slag, die gis termiddag op den Oostelijken oever van de Orne na 'n trommelvuur van verschei- Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend: De Japansche troepen op het eiland Saipan zijn op 7 Juli met inspanning van alle krachten een laatsten geweldigen aanval op de vijandelijke troepen begon nen. Zij brachten groote verwarring te weeg in de vijandelijke gelederen en brachten hun buitengewoon groots scha de toe. Alle Japansche soldaten, waar onder de opperbevelhebber van de Ja pansche strijdkrachten, generaal luite nant Salto, alsmede de opperbevelhebber van de Japansche marinestrijdkrachten. schout-bij-nacht Toedjimoera, stierven den heldendood. De Japansche bevolking van Saipan heeft tot het einde met de troe pen meegestreden. Men vermoedt dat zij het lot van de Japansche troepen heeft gedeeld. In Tokio merkt men verder nog op, dat de opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten voor het begin van den slag een plechtigheid leidde en in aan sluiting hierop, na een drievoudig „Ban- zai ’-geroep. met ontbloot zwaard den vijand tegemoet stormde. Ook ongeveer 3000 gewonden kozen vrijwillig den dood. De overige soldaten bestormden de vijj andelijke stellingen en streden tot het laatste oogenblik. De Amerikanen leden hierbij zeer groote verliezen. Tegelijk met de mededeeling van het keizerlijke hoofdkwartier over den toe stand op Saipan heeft de eerste minister, generaal Tojo, gistermiddag een verkla ring afgelegd, waarin hij o.a. zeide Se dert 11 Juli hebben officieren en man schappen van onze keizerlijke strijd krachten op de Marianen door hun hard nekkige gevechten den vijand zware slagen toegebracht. Het eiland Saipan is echter tenslotte den vijand in handen gevallen. Spr, wees erop, dat iaar zijn verloopen sedert het keizerlijke de creet met de oorlogsverklaring werd goedgekeurd. De Vereenigde Staten heb ben intusschen hun tegenoffensief steeds meer opgevoerd en zijn tenslotte tot aan de Marianen opgedrongen Voor de verdediging van ons keizerrijk bestaat maar één weg, dien wij 'moeten inslaan den vijand zoo snel mogelijk te verpletteren en de overwinning te be vechten. Ons oorlogsdoel voor Oost-Azië treedt duidelijk néar voren uit het kei zerlijk decreet, waarmede de oorlog werd verklaard. Voör ons is het een oorlog, die beslist over den opgang of den val van ons keizerrijk, evenals een oorlog ter bevrijding van Azië. Voor onzen vijand bestaat het doel van dezen oorlog echter er in Groot-OoSt-Azië in slavernij te brengen en de wereld te beheerschen. Het is een strijd tusschen de verdediging van het bestaan en de heerschzucht. tus schen bevrijding en agressie. Het gaat er thans om het tegenoffensief der Anglo-Amerkanien volkomen uiteen te slaan. Daartoe moeten Wij met de ver schillende volken van Groot-Oost-Azië en onze Europeesche bondgenooten nauw samenwerken. Het bericht in ons blad van gisteren betreffende het opkuilen van zomer- aardappelen kan. naar ons is gebleken, aanleiding tot misverstand geven. Na drukkelijk wijzen wij erop, dat de op dracht voor het opkuilen niet is uit gegaan van den Gemeentelijken Dienst voor de Teelt van Voedingsgewassen. - x-\/akobstRezel<ne Opotschka /Ludza 'sicbcdka y/bjischmoa “srbesh ^-rebi!HA5L'/~ ichaülen^^^.Wdbolnik v s^jen^\ 9Kurkh /Drlsswjaty POLO' 'OW- Olita* </>/jrany Molodelsthno K AARt VAN PÈLfl y y.u O SO lOOkm y SLUZK De operatieve formaties van de Duit sche luchtmacht in het Westen hebben in den nacht van 17 op 18 Juli een opmerke lijk succes behaald in den strijd tegen de Anglo-Amerikaansche oorlogsvloot. Door speciale formaties werden, naar Interinf. meldt, binnen enkele uren 3 vijandelijke kruisers buiten gevecht gesteld. De voor deze aanvallen door de Duitfche gevechts- en torpedovliegtuigen gebruikte bommen waren van een kaliber, dat ook aan zwaar gepantserde oorlogsschepen zeer zware schade toebrengt. Terwijl een zware krui ser in het zeegebied ten Westen van Brest getroffen werd, werden de aanvallen op de beide andere oorlogsschepen West- ZuidweStelijk van de monding van de Orne in het gebied van de Seinebaai on dernomen. Men vermoedt, dat de beide hier aangevallen kruisers tot de eenheden behoorden, welker scheepsartillerie de bij Caen strijdende Britsch-Canadeesche troe pen ondersteunt. Gigch geb. Severijn, z. <L. Groen nA—v g i Pronk geb. M. M. Kamp geb. Twaalfhoven, z. E. M. v, d. Lans geb. v. Winden, z. OVERLEDEN gep,; Robbémond. L, M. 56, bur.; Roeperbosch J. T. L„ 38. werkz. op fabr.; Roeske, J. G„ 55, werkz.. bij mij.; Roest F. H„ v. d., 56, gep.: Rohrich G., 22 z. b.: Rohrich R. V. 34 empl. radiofil,; Romeijn, J. G„ 45, 'werkz bij mij.; Ronkel, P. A. 42 handel; Ronfeltap. Johannes. 51, leer.; Roo. C. H. de. 47' beheerder* fabr.; Roode H. G. de. 54, werkz. op postk.; Roodselaar Rijjer, 57, gep.; Roos, Albertus, 56, hüistoew.; Roos H. F. 52, dir. spoorweg mij,; Roos, Jan, 52 verpl.; Roosdorp, Willem, (g). zee man, Rooseoberg. P. W., 38 Jandbouw- consulent; Róoyen Hendricus van 49, gep.: Roseboom, Gerard, 54, fabrieks- empl.: Rosenbaum, J. L., 52, mach.werkm.; Rosenthal, J. M., 17, werkz. bij kappers- bedrijf; Rosenthal, M. M., 19, stud.; Rosier. Ix>endert, 52, handel: Rotscheid, C. A.; 41, werkz. op fabr.; Rotsma, A. N. E., 57, werkz. bij gevang: Rouwerd, Hendrik, 54, leer.; Rozenveldt, F. A., 39, werkz. bij mij.; Rube. W. F., 39, empl. rubber; £uck, A, N.. 51, klerk; Rudd, Herbert, 55. ing, car tograaf; Rudi, G. P., 36, conti, nachtw.; Ruige^tuin, Johannes, 45, mach.werkm.; Ruiter, Benjamin, de, 54, winkel,; Ruiter, Marinus de, 27. S'Oomschipbed.; Ruyer, Dirk, 50. gep.: Ruyter, H. H. A., 52, ver- slagg.; Rijen, C. A. van, 60, ziekenhuisd.; Rijgersberg. H, A. J. C„ 55, hoofdopz.; Rijhers, B., 62. zeeonderzoek; Rijk, P. M. de. 45, huizenverhuurbedr.: Rijkeboer, Cornells, 41, werktuigk.: Rijkers, C. M., 61, leerl. dokter: Rijks, J., 42, missionaris; Rijkse, Jan. 56. z. b.; Rijksen, W. J., 44, autoverkooper: Rijs. Barend van, 26, pres, vereen, van Hollanders: Rijsingen. Johan nes van, 35, waker; Rijssel, J. van, 61, verpl.; Ryus, Josef, 19. stud.: Rijzebos, Wolter. 53. gep.; Saaleman, Petrus. 50. gep.; Samson, J. C„ 54, dir. krant; Sa- Plechtige overdracht In verband met het invoeren van het burgerlijk bestuur in België en Noord- Frankrijk had gistermiddag in de Se naatszaal van het parlementsgebouw te Brussel in een korte plechtigheid de machtsoverdracht plaats. Generaal von Falkenhausen sprak in een rede zijn bijzonderen dank uit aan zijn medewerkers en besloot met den wensch, dat België en N.-Frankrijk na de overwinning van Duitschland opnieuw een zonnige toekomst zullen mogen be leven. DU1TSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜHRER, 19 Juli. Het Opperbevel va.n de Weermacht maakt bekend: In Normandië ging de vijand na een trommelvuur van verscheidene uren en na hevige luchtaanvallen nu ook ten Oosten van de Orne tot den grooten aanval over. Pas na uiterst zware ge vechten en met zware verliezen kon de vjjand onze stellingen binnendringen, waar hij na het vernietigen van veertig tanks door onze tegenaanvallen tot staan werd gebracht. Ten Zuidwesten van Caen zijn alle vijandelijke aanval len mislukt. Ook in het gebied van St, Lo werd gisteren verbitterd gevochten. Nadat overdag alle aanvallen op St. Lo waren afgeslagen, is de vijand in de avonduren met tanks de stad binnen- gedrongen, waar zich hevige straat gevechten ontwikkelden. In lucht gevechten verloor de vijand 22 vlieg tuigen, terwijl 2 andere toestellen op den beganen grond vernield werden. Bij een zuiveringsactie in het Fransche gebied werden 70 terroristen in den strijd verniotiigd. Zwaar vuur van de V. 1 blijft op Londen en zijn buitenwijken liggen. In Italië zette de vijand zijn grooten aanval van de kust van de Ligurische Zee tot in het gebied van Arezzo alsmede in den Adriatischen kustsector voort. Terwijl hij ten Zuiden en Zuidoosten van Livomo werd afgeslagen, hebben onze troepen zich Oostelijk daarvan al strij dende gedistancieerd naar den Noorde lijken oever van de Arno. In het gebied aan weerszijden van Poggibonsi bleven vrij sterke aanvallen van den vijand even vruchteloos als ten Westen van Arezzo. Ten Zuidwesten vanAncona viel de vijand over een smal front met sterke pantser- strijdkrachten aan en bereikte hij met zware verliezen aan dooden en gewonden een vrij diepe penetratie. De zware ge vechten, in het verloop waarvan .18 vij andelijke tanks werden stukgeschoten, namen in de avonduren nog in hevigheid toe. De volkomen verwoeste haven v'an An cona werd daarop prijsgegeven en het front teruggenomen achteY den Eseno- sector, vlak ten Noorden van Ancona. In het Oosten duurt de groote af- weerslag aan het geheele front tusschen Galicië en het Peipusmeer voort. In den Zuidelijken sector is de kracht der vij andelijke aanvallen, vooral ten Oosten van den bovenloop van de Boeg, toe genomen. Hier woeden zware gevech ten met den in de richting Lemberg aanvallenden vijand. Sinds den 14en Juli werden in dezen sector 431 Sovjet- Russische tanks vernietigd. Ten Westen van Kowel zijn de Sov jets opnieuw tot den aanval overgegaan. Ook hier zijn hevige gevechten aan den gang. Op den Westelijken oever van de Njemen sloegen onze troepen in het gebied van Grodno en Olita overgezette vijandelijke strijdkrachten uiteen. Ten Noordwesten van Wilna werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het merengebied ten Zuiden van de Duna hielden onze troepen onwrik baar stand tegen de onverpoosd aan vallende bolsjewieken. Ten Noorden van de Duna tot aan het Peipusmeer werden de aanvallen van vrij sterke Sovjet-Russische strijdkrachten uiteen geslagen, waarbij talrijke vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Slechts in eenige penetratieplekken duren de ge vechten nog voort. Formaties slagvliegers vernietigden we derom een aantal Sovjet-Russische tanks, stukken geschut, alsmede honderden voer, tuigen. In luchtgevechten en door lucht- doelartillerie werden 57 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een sterke formatie Amerikaansche bommenwerpers deed een aanval in het gebied van de Oostzee. Vooral in Kiel werd schade aangericht in woonwijken en ontstonden verliezen onder de bevolking. Een andere formatie bommenwerpers viel plaatsen in Zuid-Duitschland aan. Des nachts vonden vrij zwakke aanvallen plaats op het gebied van Keulen, op het Ruhrgebied en op Berlijn. Bij al deze aanvallen werden in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie van de luchtmacht 89 vijandelijke vliegtuigen waaronder 69 viermotorige bommenwerpers, neergescho ten. De vierde stormgroep van het jacht- eskader 3 onder kapitein Moritz schoot alleen 49 viermotorige bommenwerpers omlaag. RADIOPRAATJE MAX BLOKZIJL: Op Donderdag 20 Juli om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: „Brief van het Oostelijk front”. mij,; Rietkerken. D. J. 47 werkt, ing.; QT AFiCNirflU/Q Rignalda S. J. M.. 24 klerk; Risseeuw, ol ALföliIC.U Wo Er worden in den laatrten tijd in de gemeente Wassenaar veelvuldig inbraken gepleegd, waarbij de dieven zich meester maken van kleeren en anderszins. Bij den heer V. S. aan den Groot Haesebroeksche- weg daarentegen ontvreemdden zij effec ten, levensverzekeringspolissen, een spaar bankboekje, sieraden en in contanten een bedrag van pl.m. 1300. Het raampje van het toilet verschafte hun den toegang tot de villa. BEGRAFENIS DR. P. C. MOLHUYSEN: In grooten eenvoud is heden op de be graafplaats Nieuw Eik en Duinen het stof, felijke overschot van dr. P. C. Molhuysen raadsaviseur voor het bibliotheek, en leeszaalwezen, ter aarde besteld. Tot de aanwezigen behoorden mr. J. K. van der Haagen namens den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Kun. sten en Wetenschappen, dr. J. H Kern kamp voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche Bibliothecarissen, mr. C. Th. Krabbe namens het Internationaal Juridisch Instituut en tal van leidende figuren uit het Bibliotheekwezen in Ne derland. Er werd aan de groeve niet ge sproken. Een zoon heeft voor de belang stelling bedankt. 1 STRU IS V 0 G EL JON G EN IN HET ZUI- DERPARK Het struisvogelpaar in de vogelafdeeling van het Zuiderpark is verblijd met de geboorte van een zeven- ling. Een van de kuikens is intusschen overleden,- De resteerende zes groeien goed. Ma struisvogel heeft ar/derhalve maand geleden 16 eieren gelegd Nog 9 eieren liggen dus in het nest. Deze wor den echter niet meer uitgebroed, De eieren wegen 12 ons per stuk. Het Turksche parlement zal dit jaar niet meer met zomer- vacantie gaan, doch minstens «11e 14 dagen samenkomen, in verband met den algemeenen politieken toestand. Engeland geeft per dag 13{ millioen pond sterling uit voor de oorlogvoering. Als vergelding voor terechtstellen van 6 jonge eisten na de bezetting Rome, is de regeering-Mussolinf er toe overgegaan, aldus de ..Gazzetta del Popolo” 6 gijze laars dood te schieten. ^ZJ^GOLF f Bolou^ki volk onze het door traditio- ons land er op te daarmede ook zijne Keizerlijke

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1