ZWARE GEVECHTEN BIJ LEMBERG EN BREST-LITOWSK Donderdag 20 Juli. 1944. e IK jSfo. 12850. DE MARIANEN- DE OPERATIES TEGEN EN BONIN-EILANDEN I TWEEDE STADS EDITIE o M UITGIFTE VAN LEVENSMIDDELEN KAARTEN Kesselring onderscheiden Doorbraakpoging ten Oosten van Caen mislukt; St. Lo opgegeven Regeering uit Londen vertrokken? KUNST EN LETTEREN SPORT PAARDEN Het Japansche kabinet afgetreden Gemotoriseerde compagnie te Amersfoort EXAMENS BINNENLAND Geldigheidsduur van znelkbonnen R ADTO-PROGRAMMA BURGERLIJKE STAND (20 Juli) Bijzonderheden over de vijfde Amerikaansche vloot STADSNIEUWS De vliegende bommen .4: I COURANT Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv, „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. heeft Naar aan. 1 Duitsche troepen op stellingen ten N. van Livorno teruggenomen personen. Een in gestalte nieuwe Strass met het SS- I PRIJS OER AOVERT.t 1—11 m.M. (5 reg.) elke m.M. m. tot 22 m M. (10 reg.) 0 19. Elke m.M m. 21 et Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p.p 10 KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. 12.45 13 05 13.45 Voor de vrouw. 414 4 m.: 7.15 net verzameld' en Verduisteren: van 22 uur tot 5.45 uur Maan: 20 Julj N. M HAAGSCHE De democratische nationale conven tie heeft president Roosevelt gisteren symbolisch tot candidaat voor het presi dentschap gekozen. De aartsbisschop van New York, Spellman, is vorige week voor een con ferentie met den Paus te Rome aange komen. Lord Gort, de voormalige Britsche opperbevelhebber bij Duinkerken en vroe gere gouverneur en opperbevelhebber van Malta, is benoemd tot Britschen hoogen commissaris en opperbevelhebber in Pa lestina alsmede tot hoogen commissaris in Transjordanië. De Führer heeft op 15 Juli het eiken loof met de zwaarden en briljanten bij het ridderkruis van het IJzeren kruis ver leend aan generaal-veldmaarschalk Albert Kesselring, als 14den soldaat van de Duit sche Weermacht. De Führer heeft de hooge onderscheiding gisteren persoonlijk aan den generaal-veldmaarschalk over handigd en tegelijkertijd de meest hartelijke gelukwenschen uitgesproken in verband met zijn 40-jarig dienstjubileum op 20 Juli 1 Eikenloof voor regimentscommandant van de Wiking. De Führer heeft het eikenloof zwaarden bü het ridderkruis van IJzeren Kruis verleend aan den Sturmbannführer Hans Dorr, regiments commandant in de SS-pantserdivisi» Wi king andere opgetreden. goederen kon JUBILEUM BIJ DE HAAGSCHE COURANT Hedenochtend is in tegenwoordigheid van directie en personeel van de Haagsche ^Courant het feit herdacht, dat de heer P Meere 25 jaar bij ons bedrijf werkzaam is. De heer A. G. Sijthoff wees er in zijn toespraak op. dat de heer Meere steeds tot volle tevredenheid van hen. die boven hem gesteld zijn, heeft gewerkt Allen in ons bedrijf vieren uw jubileum dan ook mede, aldus spr. Als aandenken overhan. digde de heer Sijthoff een geschenk onder couvert. De heer P. H. de Wit. wnd hoqfdredacteur. bracht de gelukwenschen van redactie en correctie over. Spr. her innerde eraan, dat de jubilaris een be kende en vertrouwde figuur bij redactie en correctie is in verband met zijn werk zaamheden aan de opmaak van de cou rant Het contact met den heer Meere is altijd zeer prettig geweest. De heer D. Louwman sprak namens de administra tie. Hij releveerde de nauwe samenwer king met den heer Meere met betrekking tot het zetten van de advertenties en overhandigde den jubilaris een aardige oorkonde. Tenslotte sprak de heer P. Rot- scheid als vertegenwoordiger van het technisch personeel. Spreker wees er op. dat men altijd op den heer Meere heeft kunnen rekenen, hoe druk het ook was. Steeds kwam hij op tijd klaar. Namens het geheele personeel overhandigde hij hem een fraaie hanglamp, alsmede eenige an dere geschenken. Hierna dankte de heer Meere voor de waardeerende woorden en de geschenken Eieren van 12 ons. De niet uitge komen eieren in het Struisvogelnest in het Zuiderpark te den Haag. Schimmelpenningh kade slipte de 48-jarige C. M L„ die op een 3-wielige motorcarrier was gezeten. De man bekwam een hersenschudding en een gat in *het achterhoofd. Hij is in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. Uit een pakhuis aan den Zuidwal werd een Deventer tapijt ont vreemd en uit de gang van een woning aan de Huygensstraat twee jassen. Nieuwe Japansche chef van den staf Tot chef van den Japanschen generalen staf is benoemd generaal Joshiyiro Oe- meeoe. Hij is in 1913-1914 Japansch mi litair attaché te Berlijn geweèst. Met zijn benoeming is thans ook bij het leger weer de functie van chef van den staf en van minister van oorlog gescheiden Leden van Engelsche families, die 2 jaar geleden om oorlogsredenen van Gibraltar naar Engeland waren ver plaatst en thans weer in Gibraltar zijn teruggekeerd, verklaren; dat de Engel sche regeering als gevolg van de be schieting met de V. 1 haar zetel van Londen naar elders heeft verplaatst. De nieuwe verblijfplaats van de Britsche regeering is niet bekend. RESIDENTIEORKEST) Het vierde zomer, concert van het Residentie-orkest stond onder leiding van Paul van Kempen, die het opende met een technisch prachtig be- heerschte, geheel in de sfeer der drama tische romantiek gehouden en met span ning geladen vertolking van de ouverture ..Der Freischütz” van C. M. von Weber. Na de pauze werd de tweede symphonie op 73 in D gr. t, van Johannes Brahms ten gehoore gebracht, waarvan de weer gave het zonnige, blijmoedige karakter in de kern wist te treffen en niet minder voor de zich in het allegro con spirito van den slotsatz zich uitlevende energie de juiste uitdrukking vond. Van Kempen is een leider, die de in ons orkest levende krachten niet alleen beheerscht maar ze ook weet te inspireeren tot daden van kunstzinnige samenwerking. Er viel dezen avond niet alleen tusschen dirigent en orkest een hecht contact te constateeren, dit deed zich ook gevoelen in de tot op de laatste plaats bezette zaal van het Ge bouw De toehoorders hebben den lei der daverende ovaties bereid, zoowel vóór als na de pauze, in welk huldebetoon hij terecht het orkest betrok door het doen opstaan Tusschen ouverture en sympho nic in speelde Felix de* Nobel in samen werking met het verkleinde orkest Mo zarts pianoconcert in Bes gr. t.. K.V. 456, dat hij technisch gaaf en ook muzikaal wel verzorgd tot de hoorders heeft ge bracht. Ook hij heeft zich in een uitbun dig succes mogen verheugen. Na de uit voering van Webers ouverture werd den gastdirigent een bloemgeschenk aangebo den. Mr. A. J F. J. Jung. Het Kamerorkest „L y r a A n- tiqua” o.l.v. Hein ’s-Gravesande geeft a.s Vrijdagavond in ..Pulchri Studio" eeti benefice-concert ten bate van het orkest m.m.v. Joachim Röntgen, viool, die o.a. de twee Romanzen van Beethoven zal spelen; verder staan er werken van Mo zart en Haydn op het programma. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode-. „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ9.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr Afz nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Geslaagde amateurdag op Duindigt Bij wijze van uitzondering was toe stemming verleend voor een coursedag op Duindigt midden in de week en de belangstelling daarvoor was gisteren enorm. De dag was gereserveerd voor de amateurs Er viel van goede sport te ge nieten en het zou als geheel een door slaand succes zijn geworden, indien vroeger zou zijn begonnen en alles een vlotter verloop zou hebben gehad. Tal van toeschouwers kwamen nu eerst thuis, toen de gaspitten niet meer brand den. Er was voor deze gelegenheid een damesren op het programma gezet om den Kenauprijs over 1800 meter en daarvoor verschenen 7 paarden in de baan. Fougue, onder mevr. Siem won vóór de favoriete Belle d’Ör. wier be rijdster de bochten te wijd nam. De heer Siem jr. volgde het voorbeeld van zijn echtgenoote en won met Etna II den E"eker der Amateurrijders (2400 meter) vóór Beaux Arts De heer Modderman legde zoowel op den openings- als op den slotren beslag. Fille de Flandre zorgde voor de verrassing door de eerste draverij te winnen De heer N. Doeven won het amateurkampioenschap van Duindigt in 3 series en een finale met den snellen Allouez Crack, die den derden rit met een geweldigen eindspurt had gewonnen, werd in de finale cedisqualificeerd wegen» galoppeeren Hij hinderde bovendien Fis cus, die den eersten rit had gewonnen. De uitslagen waren Draverijen: le c.i 1. J. H. Kammeijer) te bereiken, een aftreden van het geheele kabinet noodzakelijk is. opdat het door een sterker kabinet vervangen kan wor den. heeft hij de verzoeken om af te treden van alle ministers van het kabi- ze in een audiëntie op 18 Juli in het keizerlijke paleis den troon voor gelegd. A. Koolhaas geb de Groot, d Rietveld geb. D. u. G. A Foppe geb. van de Pavoordt d. van A. M van den Berg geb. vafi Es. z. AGENDA T. E. F. van Koetsveld geb. de Haan, z. G, Verhoeve geb. Tuinhof de Moed, d. M G de Koning geb Lieneman. z. H. S. van Berkel geb. Lankester d. brug van het Veluweplein en de Troelstra- T Domei meldt, dat generaal Tojo gis terochtend het ontslag van het Japan sche kabinet bij den keizer heeft in gediend. Naar Domei meldt, heeft de Tenno gene raal Koeniaki Koiso, gouverneur-geheraal van Korea, en, den vroegeren minister president admiraal Mitsoemasa Yonai op dracht gegeven tot het vormen van een kabinet. Inzake de redenen voor het aftreden van het kabinet-Tojo maakt het Japan sche informatiebureau het volgende be kend i Sedert het uitbreken van den oorlog in Azië heeft de regeering in -nauwe samenwerking met het keizerlijke hoofd kwartier het uiterste gedaan om een succesvollen oorlog te voeren Nadat de premier, generaal Tojo. heeft ingezien, dat. om het volk nieuwe energie toe te voeren en een krachtiger oorlogvoering 11.— Voor kleuters. 11.30 Zang. 12.Alm 12,15 Amusementsork BNO 13— Land en volk brengt. Ork. Bachman. 15 Godsd. uitz. 15.30 Zang 16 Repor. tage of gr.muz. 16.15 Zang. 16.45 BNO. 17.— Operette- en opera. 18 Op den uitkijk 18 15 Ork. 18.45 Wat doet de di rectie van den landbouw?/18'55 Spiegel v. d. dag. 19.— BNO. 19 15 De filmband rolt. 19 45 Voordr. 20.— Allemansgading. 22.BNO (22 15 radio-centraler22 15 —24 Gr.muz. Hilv II: 17— Dansork. 17,30 ..Solda- tenfunk” 18,30 Concert. 19.— BNO. 19.15 Voor de jeugd. 19 20 Operaconcert 20.15 Sport 20.30 Gr.muz 20,40 Mededeeling NAF 20 45 Beethovenprogr. 21.45 Wijding. 22 BNO 22 30 De stem van het Rijk. ner en. meer gedrongen met hun typische manen, aanwinst van den heer burger, voorts de paarden, waarmede Regina en Elly Strassburger hoogeschool rijden en een groot aantal ponies. In totaal bezit het circus thans 75 paarden Zij vormen het voornaamste deel van het er nog de tijgers, twee en de clowns nummers, die zoo het pro gramma van een circus uitmaken. Ten nadeele van een b e- zoekster van een zweminrichting werd een japon gestolen. Hoe fiikwijls hebben wij niet in het Weermachtbericht de volgende zinnen ge. lezen: „Snelle troepen der Waffen-SS heb. ben dfe vijandelijke stellingen doorbroken" of „Snelle troepen der Waffen-SS namen in verrassing het dorp K". Zonder twij fel wordt er tian gesproken van volgemo. toriseerde afdeelingen van de Waffen-SS, die de opgave hebben een bepaalde stel ling, stad of dorp bij verrassing te nemen Snelheid is in dergelijke gevallen een eerste vereischte. De Waffen-SS beschikt over speciaal voor dit doel opgeleide troe. pen Het is vanzelfsprekend, dat aan de mannen, die daartoe behooren, hooge eischen gesteld worden. Het komt hier niet alleen op de motoriseering aan, maar in de eerste plaats op den man zelf, die door zijn vaardigheid het verrassingsmo- ment ten volle in zijn voordeel moet be. nutten. Zoo een gemotoriseerde compag nie wordt thans in Amersfoort opgeleid. De inzet en opleiding vindt net als bij alle onderdeden van het SS-Wachtbataljon Amersfoort in Nederland plaats. Vrijwil ligers voor deze compagnie kunnen zich melden bij het SS-Ersatzkomando en de Nebenstellen. De StaatsCrt. van 18 Juli bevat bij zonderheden over de af te nerqpn exa mens in eenvoudige huishoudkunde en ter verkrijging van het staatspractijk- diploma voor handel en administratie. J C Hoogduin geb. Weber d. L. J Kuijper geb Knigge. z. OVERLEDEN: N. ’t Hart, vr v. A. J. Kerkhoven, 49 j. J. Walle. man v J. C Hendriksen, 71 j. J. L. Crooij, we- dnwn. v. G. Stok. 80 j. J. Lems. man v. A. J. M. A. Pistoor. 43 j. M. C. de RÜijter. wed. v. P Roos, 67 j. J. Rug. genberg, man v A. Coster. 58 j. A. E. Le Loux, vr v. W. A. Tomey 73 j E. Laurier, wed. v. groep oestond uit lu schepen van de Bun. kerhill-klasse, die 20.000 tot 27.000 ton meten en niet meer tot de modernste ty pen behooren, De tweede groep bestond ,uit 10 zware kruisers die tot vliegdeksche pen zijn omgebouwd en gemiddeld 13 000 ton meten De derde groep bestond uit voormalige koopvaarders, die tot vliegdek. schepen zijn omgebouwd. De vierde groep tenslotte was samengesteld uit kleine vliegdekschepen, die in den regel slechts voor de bescherming van convooien wor den gebruikt. Ook de bewapening van de vliegdek. schepen met afweergeschut was ongekend zwaar. Bovendien vervoerden de tot vlieg dekschepen omgebouwde zware kruisers uitsluitend jachtvliegtuigen ,die in de eer. ste plaats voor de bescherming van de vlootstrijdkrachten in de lucht werden gebruikt De jongste zeeslag De Japansche pers komt bij deze ge legenheid nog eens terug op het treffen tusschen de Amerikaansche en de Japan sche vloot op 19 en 20 Juni, tusschen de Marianen en de Philippijnen Na een ge vecht waarbij het Japansche hoofdkwar tier o.a. het tot zinken brengen van 5 vliegdekschepen kon melden begonnen de Japansche vlootstrijdkrachten een ma noeuvre in de richting van de Philippijnen wat voor de Amerikanen aanleiding was om het bericht de wereld in te zenden dat de Japansche vloot op de vlucht was af geslagen. In werkelijkheid heeft de Ja pansche vloot slechts getracht, den strijd zoover naar het Westen te verplaatsen, dat zij steun kon krijgen van torpedo- en bomvliegtuigen die hun standplaats op de Philippijnen hadden. De Japanners hadden n.l. slechts de beschikking over 3 vliegdekschepen, terwijl de Amerikanen van hun vliegdekschepen 1000 torpedo, en bomvliegtuigen konden doen opstijgen. De oorlog in het Verre Oosten heeft reeds herhaaldelijk bewezen dat ook de zwaar ste oorlogsschepen uiterst kwetsbaar zijn voor aanvallen uit de lucht, zoodat de Japansche vloot met haar bescheiden luchtstrijdkrachten een te groot risico was aangegaan, wanneer zij het onder deze omstandigheden reeds op een beslis senden zeeslag had laten aankomen. Van 6 Aug. a.s. af zal men op de melk en taptemelkbonnen niet meer, zooals tot dusverre, reeds op den Vrijdagmiddag waarop de bonnen worden bekend ge maakt, doet, nas op den daaropvolgenden Maandag gestandaardiseerde melk en tap temelk kunnen koopen Deze regeling is om redenen van practischen aard getrof fen. Op de melkbonnen. welke op Vrijdag 4 Aug. worden bekend gemaakt, mag dus eerst op Maandag 7 Aug. melk en tapten melk worden afgeleverd en in ontvangst genomen Voor consumenten die gebruik maakten van de mogelijkheid om reeds op Vrijdag en Zaterdag melk op de nieuwe bonnen te betrekken, beteekent dit dus. dat zij met de bonnen, welke van 23 Juli tot en met 5 Augustus voor gestandaardi seerde en taptemelk zijn aangewezen, iet^ langer zullen moeten toekomen. Voor de genen, die eerst des Maandags op de nieuwe bonnen melk kochten, verandert er in feite niets Vrijdag 21 Juli. Hilv 1 Cli 6.45 Gr.muz 7 BNO. 7.10 Gymn Gr.muz 7.40 Sport 7.50 Progr.overz. 8. BNO 8.15 Gr.muz (8.45—8.50 Voor de vrouw 9 45 Godsd uitz. 10.15 Ork Ma la r.do VRIJDAG 21 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”, Voordracht over: „Vallende sterren”., 15.45 en 20 u. Princesse-Sohouwburg. ..Johan” 19 u. Pulchri Studio. Con cert door het kamerorkest ..Lyra An- tiqua” o.l,v. Hein ’s-Gravesande Solist Joachim Röntgen viool. 19.30 u Scala. Variété 19 30 n. Capitol, Poppenthea ter „Klein Duimpje”. 14,30 u. Circus Mikkenie Strassburger (v. Boecopstr.) Openingsvoorstelling 19.30 u. Boer derij „De Poppenkast" (Voorschoten). j. „1 Vrouwtje van Stavoren”. 15 u. J P. de Zwart, 76 j. Faust". 19 30 n - BEVALLEN E. M. van der Lans geb van Winden, z. M. W. Martens geb. Oostdam, z. E. Blom geb. van der Horst, d. E. Trinthamer geb. Hentze- peper, z. M. C. W. Zwennes geb., van Gent, z H H. de Gans geb. Jonge- leen, z. M. Terpstra geb Riedhert. z. A. van Sas geb. de Jong, d H. M Hudepohl geb. Brusche, z. C. J. H. van den Bersselaar geb Kreffer, d. J M. van der Bruggen, d. De eenmanstorpedo van de Kriegsma- rine. Ten einde vijandelijke scheeps- concentraties aan te kunnen vallen in wateren, die niet ge schikt zijn voor het optreden van duik- booten, wordt in de Seine-baai de eeru manrtorp^do met goed gevolg gebruikt tegen de vijandelijke Invasievloot (P.K.-Böltz-H.H.) De Ned. Corresp. Dienst meldt: aanleiding van de totale bezetting van Saipan door de Amerikanen 'en de rede, die de Japansche ministerpresident, gene raal Tojo, in aansluiting hierop heeft ge houden. wijden de Duitsche bladen groote aandacht aan de gebeurtenissén in den ■Stillen Oceaan. Volgens gegevens, die de Japansche pers aan het keizerlijk hoofdkwartier ont leent. telde de .5de Amerikaansche vloot, die in de helft'van de vorize maand de operaties tegen de Marianen. en de Bo- nin-eilar.den begon. 15 5 16 slagschepen, waaronder de modernste van 35.000 en 45.000 ton. De lowa-klasse (45.000 ton) was zelfs met 4 schepen vertegenwoor. digd. n.l. de ..Iowa", de „New Jerse»’’, de „Missouri” en de „Wisconsin". De „South Dacota"-klasse (35.000 ton), trad eveneens met verschillende eenheden op. Verder werden er nog enkele oudere schepen waargenomen, die Pearl Harbour hebben overleefd en intusschen zijn ge repareerd. Voor het eerst zijn de Japan ners voortspin contact geweest met een aantal kruiers van de Alaska-klasse. de zwaarste kruisers ter wereld, met 25.000 ton Deze geweldige strijdmacht, die vol gens Japansche schatting practisch de ge heele Amerikaansche Pacificvloot om vatte. werd gedekt door ongeveer 300 torpedojagers en eenige dozijnen onder zeeërs Het meest opmerkelijke van de nieuwe Amerikaansche schepen is. dat de snel heid sterk is opgevoerd, n.l. tot boven de 35 knoopen. Daarnaast is de bewape ning met luchtdoelgeschut zoo sterk als tot dusver nergens werd waargenomen. Voorts zijn de Amerikanen er in ge slaagd. de vuursnelheid hunner artillerie merkbaar te vergrooten. Waar van Japansche zijde uiteraard de grootste belangstelling voor bestaat, zijn de vliegdekschepen, die bij de schier ein- delooze uitgestrektheid van den Stillen Oceaan een zoo groote rol spelen. De Amerikanen beschikten over 4 groepen vliegdekschepen die achter elkaar waren opgesteld terwijl de oorlogsbodems er als een stalen ring omheen lagen. De eerste CIRCUS MIKKENIE STRASSBURGER WORDT OPGEBOUWD: Op het terrein aan de van Boecopstraat is Maandagavond het circus Mikkenie Strassburger aange komen. Het was er gisteren, toen wij er een kijkje namen, een drukte van belang Ongeveer 50 mannen waren bezig de groote tent op te bouwen. De stallen van de paarden en de kooien van de tijgers en beren hadden reeds een plaats gevon den Het circus bezit een voor dezen tijd waarlijk rijken stal met paarden. Daar zijn de glanzend zwarte Friesche heng sten met hun prachtigen bouw en trot- sche houding, de Fjordenpaarden, klei en, meer gedrongen van een Karei paarden. MEDEDEELING VAN HET N.S.K.K. GRUPPE LUFTWAFFE: Het N.S.K K Gruppe Luftwaffe Abrechnungsstelle den Haag Lange Vijverberg 12. deelt mede, dat allen die voor een extra toewijzing ko. len voor den winter 1944-1945 in aanmer king komen zich met de witte „Berechti- gungsschein” van de extra levensmiddelen toewijzing tot de betreffende Ortsgruppe der N.S.D.A.P. moeten wénden. Verder wordt nogmaals bekend gemaakt, da-, cor. respondentie over loonafrekening aan bo vengenoemde Abrechnungsstelle van het N.S.K.K verzonden moe; wordën. VOORRADEN ACHTERGEHOUDEN Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben bij een meubelhandelaar te Rijs- sen. die al sinds enkele jaren steeds „neen” verkocht en hoogstens iets lever de als men met ruilartikelen. zooals bo ter. vet. tabak of iets dergelijks kwam, groote voorraden meubelen, textielgoe- deren vloerbedekkingen, tapijten, kopjes, serviezen enz in beslag genomen 14 Vrachtauto’s waren noodig om deze ach- tergehouden voorraden naar de opslag plaats van den Dienst der Priisbeheer- sching te vervoeren. De waarde, bere kend naar vooroorlogsche prijzen, wordt op meer dan 50.000 geschat RIJKSBEURZEN BEHOEVEN NIET MEER TE WORDEN TERUGBETAALD De secr -generaal van Opvoeding. Weten schap en Kultuurbescherming heeft be- paajd. dat de rijksbeurzen, welke tot dusver als rentelooze vqorschotten wer den verstrekt, in het vervolg dit karakter niet meer zullen dragen. Te beginnen met de voor den cursus 19441945 te verleenen beurzen zullen dus geen terug betalingen meer behoeven plaats te hebben programma. Daarnaast is dressuur van beren en luchtnummers, acrobaten en andere Het echtpaar J Verheggen-de Vis ser, wonende burgemeester van Hasselt- straat 12 te Bergen op Zoom, werd ver blijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jongen. VOEDSEL UIT CENTRALE KEUKENS In de week van 24 Juli t.m. 31 Juli zal er gelegenheid zijn, den geldigheids duur van de deelnemerskaarten, benoo- digd voor het betrekken van voedsel uit de Centrale Keuken voor de volgende periode van 12 weken t.w. van 7 Augus tus t.m. 23 October 1944, te verlengen. Hiervoor kunnen belanghebbenden zich vervoegen aan een der bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst. Voor inwoners van „West" bijkantoor NVD. Weimarstraat 384voor inwoners van „Zuid" bijkantoor NVD. J. v. d Heyden- straat 69 voor inwoners van ..Oost” bij kantoor NVD. le v. d. Boschstraat 115 voor inwoners van „Zuiderpark” bijkan toor NVD, Dierenschelaan 114 voor in woners van ..Centrum." bijkantoor NVD Prinsegracht 51. De bijkantoren zijn voor dit doel ge opend van 912 uur en van 1417 uur. ’s Zaterdags van 913 uur Het geldigverklaren der deelnemers kaarten geschiedt uitsluitend op vertoon van de distributiestamkaart met inlegvel van alle gezinsleden Rechthebbenden op z.g. gratis maal- tijd-bonstrooken dienen zich voor het verkrijgen der nieuwe bonstrooken even eens te vervoegen bij de bijkantoren van den Nederlandschen Volksdienst TALRIJKE .ARRESTATIES TE OSS Te Oss is een loodsknecht van het sta tion aldaar gearresteerd. Een zeer groot aantal-, in de 4patste maanden gepleegde spoorwegdiefstallen is daarmee tot klaar heid gebracht. De loodsknecht. v. d. B. geheeten. werd door zijn vader geassis teerd Deze is thans ook in arrest gesteld benevens een tiental die als helers warer. aanzienlijk deel der beslag genomen worden. OP CONTRACT GETEELDE GROENTEN: Van officieele zijde wordt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden gebracht: De omstandigheid dat groenten op contract zijn geteeld, ten behoeve van bepaalde gemeenten wettigt geen andere prijzen dan die wt.Xe zijn vastgesteld door den Gemachtigde voop de Prijzen. Ingeval van prijsovertreding zal streng worden opzetreden Daders van aanslag op Henriot gearresteerd De daders van den moordaanslag op den Franschen staatssecretaris voor Voor, lichting. Philippe Henriot. welke ge pleegd werd op 28 Juni j.l., zijn op één na in handen van de militie gevallen. Twee van hen werden gearresteerd, de leider, de 27-jarige Piqrre Desmoulin. werd tijdens de arrestatie doodgeschoten De activiteit der vliegende bommen is, naar de Britsche berichtendienst meldt, „veel intensiever” geweest dan sedert eenige weken. Ook gisteren sedert het aanbreken van den dag zijn meer vliegen de bommen gezonden naar Zuid-Engeland met inbegrip van het Londensche gebied. Hierdoor werden „schade en verliezen” veroorzaakt. Evenzoo heeft de Britsche luchtafweer het zwaarste „versperringsvuur” gelegd sedert het begin der aanvallen Het dreu nen der velq stukken luchtdoelgeschut is vreeselijk Wanneer de vliezende bommen naderen Fille de Flandre (Hr J. H. Kammeijer) 16 904.30; 2. Y iZelda Peter 1.80; 3, Dos Palos 4.70; 2e c.-t i (amateur-kampioenschap): le rit 1 Fiscus (Hr R. Bosma) 2.301,50; 2. Mesnil Cher 2.70; 2e rit: 1. Allouez (Hr. N. Doeven) 1.701.30: 2. Bobichon 150; 3e rit: 1. Crack (Hr M. Akkerman) 14.20—3.20; 2. Ciamphie Scott 1.50; 4e rit (beslissinz): 1. Allouez 1 601.30 (def. 3 80—1.70): 2. Mesnil Cher 1.70. def 4.80; 3. Captain Norton, def 5.30 en 4. Fiscus def 1.60: 3e c.: 1. Elionora (Hr. H. Dragt) 4.301 30; 2 Gonny D 1.30; 3 Casindra 1.50 Rennen le c.: 1. Dilemne II (Hr. D. C. Modderman) 41.60; 2. Soiree 1 50; 3, Kameradschaftler 1.60; 2e c.t 1. Fouzue (mevr Siem) 3 50—1 20: 2. Belle d’Or 1.10; 3. Magnor 1 90; 3e c.t 1. Etna II (Hr. D. Siem jr.) 2.801.40; 2. Beaux Arts 1.70; 4e c.: 1. Icare (Hr D C. Modderman) 4,20—2.30: 2. Fair 3.10. (Meteen 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 'Jlro No. 12500 Bijkantoor; Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen; Rijswijk. Kantoerboekb. Leeuwendeel. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekt:. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 12«, Tel. 773036; N.V. Kantoorbóekh. Th. <J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters |r.. Theresiastraat 193a. Tel. 772444. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juy. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend;.. In Normandië heeft de vijand zijn aanvallen in het gebied ten Oosten en Zuidoosten van Caen met krachtige ondersteuning van tanks, artillerie en vliegtuigen den geheelen dag voort gezet, zondejudat het hem gelukte de beoogde doorbraak te bereiken. Na ver bitterde gevechten, die den geheelen dag in St. Lo woedden, werden de puin- hoopen van de stad prijsgegeven. Vijan delijke aanvallen vanuit de stad naar het Zuiden, alsmede sterke plaatselijke aanvallen van de Amerikanen verder ten Noordwesten, stortten met zware verliezen ineen. Slagvliegers ondersteunden de afweer- gevechten van de troepen te land in doel treffende scheervluchten en vernietigden 10 vijandelijke tanks. In luchtgevechte» werden 16 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Gevechts. en des nachts ope- reerende slagvliegtuigen vielen vijande lijke concentraties ten Noorden van Caen met goede uitwerking aan. In opslag plaatsen van munitie en materiaal ont stonden branden en ontploffingen. In den nacht van 18 op 19 Juli schoten nacht- jagers boven Noord-Frankrijk30 vier motorige Britsche bommenwerpers om laag. Batterijen van het kanaaleiland Alderney schofen een escorteerenden vij- andelijken torpedojager in brand die na hevige ontploffingen in de diepte ver dween. In het Fransche gebied werden weer 151 terroristen in gevechten vernietigd. Het*vergeldingsvuur op Londen duur de den geheelen nacht voort. In Italië is de vijand in verbitterde, voor hem met bijzonder groote verliezen gepaard gaande gevechten, het Zuide lijke deel van Livorno en de volkomen verwoeste havenwerken binnengedron gen, waar hevige straatgevechten ont brandden. In de avonduren werden onze troepen op stellingen ten Noorden van de stad teruggenomen. Ten Noordwesten van Poggibonsi mis lukten talrijke aanvallen van den vijand. Ten Westen van Ancona gelukte het den vijand, na .verbitterde gevechten op den Noordelijken oever van de rivier de Esino met betrekkelijke zwakke krachten zich te nestelen. Zijn met bijzondere kracht langs den kustweg ondernomen aanvallen stortten daarentegen alle ineen. In het Zuiden van het Oostelüke front zijn onze divisies in het gebied tón Oosten van Lemberg in zware af- weergevechten gewikkeld. Vjjandelijke doorbraakpogingen in de richting van de sltd zelf werden opgevangen. Bols jewistische strijdkrachten, die van Kowel uit opdrongen, werden aan de Boeg tot staan gebracht. Ook in den centralen sector duren ten Noorden van Brest-Litowsk hevige gevechten voort. In het gebied van Grodno zijn Sovjet- Russische gevechtsgroepen, die naar den Westelijken oever van de Njemen waren overgezet, in tegenaanvallen tet uggeworpen. In het merengebied ten Noordwesten en Noorden van Wilna, alsmede tusschen de Duna en Ostrof, Werden sterke aanvallen van de bols jewieken in wisselvallige gevechten uit eengeslagen en werden eenige penetra- I ties afgegrendeld. Alleen in den sector van een corps werden hier in de laatste 7 dagen 215 vijandelijke tanks vernie tigd. De Stabsgefreite Unger in een af titeling pantserjagers heeft gisteren met ïtfn geschut 11 zware Sovjet-Russische tanks stukgeschoten. De luchtmacht ondernam talrijke aan vallen in scheervlucht op vijan'delijke con. centraties en colonnes en vernietigde weer talrijke tanks en rrifeer dan 230 gemotori- j seerde en bespannen voertuigen. In lucht- j gevechten en door luchtdoelartillerie wer- den 56 vijandelijke vliegtuigen neerge- séhoten Sterke formaties Duitsche ge- vechtsvliegtuigen richtten zware aanvallen op de Sovjet-Russische steunpunten voor de ravitailleering Molodeczno. Nowosokol. niki en Welikije Loeki. Formaties Amerikaansche bommenwer pers ondernamen van het Westen en het Zqiden terreuraanvallen op West- Zuid west- en Zuid-Duitschland Vooral in woonwijken van de steden München. Ko blenz, Schweinfurt en Saarbrücken ont stond schade. De bevolking leed verliezen. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 61 vijandelijke vliegtuigen neerge. haald. Des nachts vielen Britsche stoor- vliegtuigen het stadsgebied van Bremen Voor Rijkeduitschers in de Kreis Gross den Haag Heden werd een aanvang gemaakt met de uitgifte van levensmiddelenkaartetrMer 9de periode, Een iéder is verplicht op den dag te komen, welke op het inlegvel is afgestempeld. Het bureau Sophialaan IA is geopend op alle werkdagen van •8—12 uur en van 2-5 uur. ’s Zaterdags van 8-12 uur. Voor het spergebied Clingendaal is de uitgifte bepaald op 2. 3 en 4 Augustus a.s. Het bureau Wassenaarscheweg 156 is hiervoor geopend van 812 en van 25 uur Voor de Ortsgruppe Wassenaar is de uitgifte bepaald op Woensdag 2 Augustus a.s. van 35 uur in het OrtSgruppenhaus van Oldenbarne velt weg 30 te Wassenaar. Voor 4e Ortsgruppe Voorburg op Don derdags Augustus a.s. van 36 uur in het Ortsgruppenhaus Adm de Ruyteriaan 520 te Voorburg. Voor de Ortsgruppe Delft op Vrijdag 4 Augustus a.s. van 35 uur in het Ortsgruppenhaus Hippolitus- buürt 43 te Delft, JUBILEA De heeren J. IJzendoorn en H. Kuyt herdachten gisteren het feit, dat zij 25 jaar in dienst waren bij N V. Rademaker's Cacao en Chocoladefabrie ken. Zij werden toegesproken door de directie en een lid van het personeel Beiden ontvingen een gratificatie van de directie en een enveloppe met tohoud van het personeel. Aan J. J. v. Heu len. werkzaam bij het Gemeentelijk Gas bedrijf is ten kantore der fabriek Trek- vliet een eervolle vermelding uftgereikt. hem toegekend door den burgemeester wegens langdurigen trouwen dienst. Met een toepasselijk woord werd door den directeur van dem Gem. Reinigings dienst namens den burgemeester aan den werkman-huisvuildienst J. A. Brands en den werkman J. A. de Breu de gebruike lijke eervolle vermelding en gratificatie wegens 25-jarigen diensttijd ter hand ge steld. DR. E. G. E. CROIN BIJ VERKEERS ONGEVAL OMGEKOMEN: Hedenochtend om 8 uur is dr. E. G. E. Croin. wonen de aan de Laan van Meerdervoort. die met zijn motor bij het viaduct op de Laan van N. O. Einde naar de Ellder- dijklaan te Voorburg wilde oversteken en geen voorrang verleende aan een uit de richting Voorburg komende auto, door deze gegrepen Dr. Croin was vrij wel op slag dood. BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.3016,30 uur, Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1. Loosduinen, de lettors Hort t/m Kerbn. Bijkantoor Ooslstraat 1 en Ruychrock. laan 178 van 8.4512,30 en 14—16 uur de leters Stef t/m Voo. MET MOTORCARRIER GESLIPT: Op de ’'’>1

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1