van een AANVALLEN TEN ZUIDEN VAN CAEN DE FÜHRER SPREEKT TOT HET DUITSCHE VOLK Complot van hooge officieren - Drastische Ple& maatregelen tegen een zeer kleine groep samenzweerders f<o. 18851 1944. VETTE KAAS BLIJKT EXTRA RANTSOEN TE ZIJN Vrijdag 21 Juli. EXTRA KEURINGEN er van zwaar den aanslag doodgeschoten „Het lot beschermde den Führer” Toespraak van Göring tot de Luchtmacht Hitler zette ondanks enkele bekomen brandwonden zijn werk onverwijld voort - Enkele zijner onmiddel lijke medewerkers zwaar gewond Hoofdkwartier van den Führer, 20 Juli. Op den Führer is heden een springstoïaanslag gepleegd. Uit - zijn omgeving werden hierbij zwaar gewond It.-generaa Schmumdt, kol. Brandt, medewerker Berger. Lichtere verwondingen bekwamen It.-generaal Jodl, de generaals Korten, Buhle, Bodenschatz, Heusinger, Scherff, de admiraals Voss, von Puttkamer, kapitein ter zee ’Assmann en lt.-kol. Borgmann. De Führer zelf heeft behalve lichte brandwonden en kneuzingen geen ver wondingen bekomen. Hij heeft onverwijld daarop zijn werk hervat en volgens program den Duce ont vangen voor een vrij langdurige gedachtenwisseling. Korten tijd na den aanslag arriveerde de Rijksmaar schalk bij den Führer. Nadere bijzonderheden over den aanslag Dönitz richt een oproep tot de Marine Allerwegen verontwaardiging EERSTE STADS EDITIE De nieuwe bonnen en i Brest-Litowsk van Sovjets ten N. teruggeworpen Verbitterde gevechten bij Bialystok aan den weg Kowno-Dunaburg Verduisterenvan 22 nor tot 5-45 uur Terroristen en .saboteurs stand* rechtelijk doodgeschoten Aanslag in opdracht van 'voormalige generaals Telegram van Hacha aan den Führer Weer vette kaas op een voor- inleveringsbon voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, x Germaansche SS in Nederland Gort en gemengd meel Himmler bevelhebber van het leger in het vaderland Telegram van den Rijkscommissaris den Wehrmachtsbefehlshaber aan den Führer HAAGSCHE COURANT De den en den Maan: 28 Juli EK. ontzettenden ons Bij zuiveringsacties in het Fransche ge bied werden wederom 285 terroristen in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. De Höhere SS- nnd Polizeiführer Nordwest en Generalkommissar für das Sicherheitswesen maakt bekend: Wegens den arglistigen moord en den moordaanslag op leden der Bezettende Macht op 6 en 7 Juli 1944 te Nijmegen is een aantal gearresteerde terroristen en saboteurs standrechteljjk doodgeschoten (w«.) RAUTER SS-Obergruppenführer nnd General der PolizeL tijdvak a voor gram gort en bon ..Algemeen 185’’ schoten boven de Finsche Golf 5 Sovjet. Russische bommenwerpers naar beneden, vliegtuigen ondernamen ook in der afge. loopen nacht zware aanvallen op de ravi- Sterke Duitsche formaties gevechts- tailieeringsstations Minsk en Molodeczno. Formaties Amerikaansche bommenwer pers vielen van het Zuiden en Westen uit plaatsen in West-, Zuidwest- en Mid- der-Duitschland aan. Vooral in Frie- driechshafen, Wetzlar en Leipzig ontstond schade en werden verliezen veroorzaakt onder de bevolking. Door strijdkrachten der luchtverdediging werden 47 vijande lijke vliegtuigen, waaronder 45 viermoto. rige bommenwerpers, omlaaggeschoten. Des nachts viel een Britsche formatie plaatsen in het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied’aar. Stoorvliegtuigen wierpen bo vendien bommen op het stadsgebied van Hamburg. 39 Viermotorige bommenwer- pers werdén daarbij neergeschoten Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen doe len in Zuidoost-Enzelar.d aan Rijksmaarschalk Göring heeft in afgeloopen nacht de volgende toespraak Staatspresident dr. Hacha heeft het volgende telegram aan den Führer ge zonden: „Dank zij een wijze beschikking, is u aan den door laffe en snoode moorde naars gepleegden aanslag ontkomen. De Voorzienigheid heeft gewild, dat u voor het Duitsche Rijk en Europa behouden bleef om uw grootsche werk te kunnen voltooien. Ik wensch u mede namens de regeering van het protectoraat op Naar het Duitsche Nieuwsbureau ver neemt, is het complot van de misdadige officierskliek volkomen mislukt. De aan stichters hebben', na het mislukken van den aSnslag deels zelfmoord gepleegd, voor het overige worden zij door bataljons van het leger gefusileerd. Onder hen die doodge schoten zijn, bevindt zich ook de pleger van den aanslag kolonel graaf von Stauf- fenberg. Nergens zijn incidenten voorge komen. De overige personen, die door hun houding aan deze misdaad schuldig zijn, zullen ter verantwoording worden ge roepen. Luitenant-generaal sir Noel Mason Macfarlane is afgetreden als hooge com missaris der Geallieerde contróle-com- misssie in Italië. Kolonel-generaal Eugen Ratz. Hon- gaarsch minister zonder portefeuille en plaatsvervangend minister-president, heeft ontslag genomen. In Italië vonden gisteren vrij groote gevechtshandelingen alleen plaats in de Adriatischen kustsector. waar de vijand onbeteekenende terreinwinst kon behalen. Aan de andere fronten ondernam dé vijand op vele plaatsen plaatselijke aan vallen, die vruchteloos bleven. De 16e SS-divisie pantsergrenadiers „Reichsführer SS” heeft zich onder bevel van den SS-Gruppenführer en luitenant- generaal der Waffen SS Simon bij de zware gevechten aan de Ligurische kust PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met -Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P.W. ƒ1.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke m.M. m. tot 23 m.(M. (10 reg.) /0..19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel, ƒ0.51 p.m.M, (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) Dienstaanb. ƒ0.88. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.“ 10c. meer. door bijzondere standvastigheid en dap perheid onderscheiden. Torpedobooter hebben in de golf van Genua 2 Britsche motortorpedobooten be schadigd. In het Oosten duren de gevechten in het gebied van Lemberg en aan den bovenloop van de Boeg met onvermin derde hevigheid voort. Onze divisies bleven den bolsjewieken taaien weer stand bieden en brachten hun zware verliezen toe. Alleen één divisie pant sergrenadiers schoot daar de laatste dagen 101 vijandeljjke tanks stuk. Ten Noorden van Brest-Litowsk hebben troepen van het leger en van de Waf- fen-SS de bolsjewieken in een tegen aanval teruggeworpen. Verscheidene aanvalsspitsen van den vtyand werden ingesloten en vernietigd. Ten Oosten van Bialystok is de vijand onze stel lingen binnengedrongen. Hier zijn ver bitterde gevechten aan den gang. Ten Noordwesten van Grodno werden Sov jet-Russische gevechtsgroepen in een tegenaanval verdreven. Aan den weg Kowno-Dunaburg, als mede tusschen Dunaburg en het Peipus- meer vielen de bolsjewieken met krach tige ondersteuning van tanks en slag- vliegers op talrijke plaatsen aan. Zij werden afgeslagen of opgevangen, ter wijl een groot aantal tanks werd stuk geschoten. In den Noordelijken sector hebben zich de Silezische 255e divisie infanterie onder bevel van luitenant- generaal Melzer en het regiment gre nadiers 32 onder kolonel von Werder door bijzondere dapperheid onder scheiden. Eskaders slagvliegtuigen hebben Sovjet- Russische pantserformaties en ravitail- leeringscolonnes uiteengeslagen. 58 Vij andelijke tanks en meer dan 500 voertui gen werden vernietigd. In luchtgevechten verloor de vijand 55 vliegtuigen Bewa- kingsvaartuigen van .de Duitsche' marine De groote slag in het gebied van Caen, Ridderkruisdrager SS Standarten führer Daiscnhofer in zijn amphibie- voertuig tijdens een bespreking van den toestand, .(SJS.-Kriegsber. Rashe-H.H.), 31B” baar. Voorts is voor genoemd tijdvak bon „Algemeen 184’’ aangewezen voor 125 gram gort en bon ..Algemeen 185” voor 125 gram gemengd meel. Van Maandag 24 tot en met Zaterdag 29 Juli a.s. geven de aardappelboonen 31 elk recht op Ij kg. aardappelen, terwijl de bonnen „Toe slag 31” recht geven op 1 kg. Destijds is bekend gemaakt, dat van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. vette in plaats van magere kaas beschikbaar zou worden ge steld. Ter verkrijging dezer vette kaas moest de bon „Algemeen 154” vóór 3 Juli j.l. bij den leverancier worden inge leverd. Voor het genoemde tijdvak zou dus geen bon voor magere kaas worden aangewezen. Thans kan’ worden medege deeld. dat voor het tijdvak van 23 Juli tot en met 5 Augustus a.s. bovendien nog op de normale wijze een bon voor magere kaas zal worden geldig verklaard. Heft zoo even genoemde rantsoen vette kaas moet dus als extra-rantsoen worden be schouwd. Van 20 Aug. tot en met 2 Sept, a.s zal wederom 100 gram vette kaas ter beschik king gesteld worden Teneinde hiervoor in aanmerking te komen móet men bon ..Algemeen 181” vóór 30 Juli a.s. bij zijn leverancier inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Aflevering vah deze kaas vóór 20 Augustus a.s. is niet toegestaan. In opschriften als „Onder de bescher ming der Voorzienigheid”. „Het lot be- opnieuw achter zijn Führer. Het zweert hem onverbrekelijke trouw en belooft hem aan niets anders te denken dan aan vol harding en overwinning. Leve de Führer” De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft: „Nu de Voorzienigheid klaarblijkelijk heeft ge waakt over den Führer, verlangt de reus achtige worsteling een verveelvuldigde in tensiteit. Duitschland aanvaardt uit deze gebeurtenis de heilige verplichting, aan den vastbesloten strijdwil de op dit uur verkregen strijdbare zekerheid te paren, dat de door Adolf Hitler geleide strijd te gen alle mensebelijke en duivelsche arg listigheid met de overwinning zal ein digen". Evenals de andere bladen constateert ook de .Deutsche Allg. Ztg.” met vol doening „Er bestaat geen twijfel aan. dat nu een einde wordt gemaakt aan die elementen, die zich niet onvoorwaardelijk voor den Duitschen strijd om het bestaan geven. Het Duitsche volk zal zich, in het blijde bewustzijn een gevaar doorstaan te hebben, kalm aan den arbeid begeven en het zal met verdubbelde kracht wer ken Deze poging tot een geniepig ver raad is reeds de kop ingedrukt. Men kan er verzekerd van zijn, dat zij zich niet zal herhalen.” De D. A Z. ziet in dezen aanslag een vertwijfelde handeling van Moskou, Lon den en Washington om aan de ontwikke ling van den oorlog een voor hen gun stige wending te geven. Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 813 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 813 uur, Amsterdam, Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan. melden teneinde gekeurd te worden, Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een Jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. OOK VOOR OE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT BATAILLON TE AMERSFOORT. WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET. KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN: Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk. maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Hiederlande, den Haag. Korte Vijverberg 5 en Marine-annahmestelle West. Utrecht, Plompetoren- gracht 24. om den door ziekte op het oogenblik af wezigen chef van den generalen staf te vervangen, en een tweeden beproefden leider van het Oostelijke front tot zijn assistent benoemd. In alle andere dienst- bureaux van het Rijk komt geen wijzi ging. Ik ben ervan overtuigd, dat’wjj met het vernietigen van deze zeer kleine kliek van verraders en samenzweerders nu eindelijk ook in den rug van bet vaderland de atmosfeer scheppen, die de strijders aan het front noodig heb ben. Want het is ónmogelijk, dat ter wijl aan het front honderdduizenden en millioenen brave mannen tot hun laatsten ademtocht strijden, in het vaderland een zeer kleine groep eer zuchtige erbarmelijke creaturen deze houding voortdurend tracht te dwars- boomen. Dit keer wordt hiermede nu zoo afgerekend, als wij dat als natio- naal-socialisten gewend zijn. Ik ben er van overtuigd, dat ie Ar fatsoenlijke officier, iedere dappere soldaat dit in dit uur zal begrijpen. Welk lot Duitschland getroffen zou heb ben. wanneer de aanslag vandaag gelukt zou zijn, daarvan kunnen zich misschien maar zeer weinigen een voorstelling ma ken. Ik zelf dank de Voorzienigheid en mijn Schepper niet omdat-Hij mij behou den heeft mijn leven is alleen zorg en is alleen arbeid voor mijn volk doch ik dank Hem alleen, omdat Hij mij, de mo gelijkheid gaf om deze zorgen te kunnen blijven dragen en met mijn werk verder door te gaan zoo goed als ik dat voor mijn geweten kan verantwoorden Iedere Duitscher, geheel onverschil lig wie hij is, heeft den plicht meedoo- genleos tegen deze elementen op te treden, hen óf onmiddellijk te arres- teeren óf, wanneer zjj op welke wijze dan ook verzet zouden bieden, zonder meer te vernietigen. De bevelen aan alle troepen zijn uitgevaardigd. Zij worden blindelings uitgevoerd overeen komstig de gehoorzaamheid, die het Duitsche leger kent. Ik begroet in het bijzonder u, mijne oude strijdmakkers, nog eens van harte, nu het mij weer versund is geweest aan een lot te ontkomen, dat niet voor mij iets vreeselijks in zich verborg, doch dat voor het Duitsche volk verschrikkingen ge bracht zou hebben. Ik zie hierin ook een vingerwijzing van de Voorzienigheid, dat ik mijn werk moet blijven voortzetten en derhalve zal blijven voortzetten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Schevenineen, Keizerstraat ^19 Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekih. H. E, G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. IB. van Seters jr., Theresiastraat 108*. Tel. 772444. Vóór de periode van 23 Juli t/m. 5 Aug. zijn op -de bonnen 31 en 32 ver krijgbaar de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, melk, taptemelk en vleesch. Voorts zijn in die periode geldig: 182 en 183 bloem, 184 125 gram gort, 185 125 gram gemengd meel, D60 250 gram gort, E60 250 gram kindermeel of voedkigssuiker, 31A en 31B ieder een De Führer heeft in den afgeloopen nacht voor de Duitsche radio de volgende toespraak gericht tot het Duitsche volk: Duitsche volksgenooten, Ik weet niet, voor de hoeveelste maal thans een aanslag op mij beraamd en uitgevoerd is. Wanneer ik thans tot u spreek, dan geschiedt dit echter vooral om twee redenen: 1. Opdat gij mijn stem hoort en weet, dat ik zelf onge deerd en gezond ben; 2. Opdat gij ech ter ook nadere bijzonderheden verneemt over een misdaad, die in de Duitsche geschiedenis haar weerga niet vindt. Een Zeer kleine kliek eerzuchtige, ge- wetenlooze en tevens misdadige, domme officieren heeft een complot gesmeed, om mij uit den weg te ruimen en om tegelijk met mij den staf van de Duit sche Weermachtsleiding uit te roeien. De bom, die door kolonel graaf von Stauffenberg was neergetegd, kwam op 2 meter afstand aan mijn rechterzijde tot ontploffing. Zij heeft een aantal mijner dierbare medewerkers zeer zwaar gewond, een is gestorven. Ik zelf ben volkomen ongedeerd tot op zeer kleine schaafwonden, kneuzingen of brandwonden na. Ik vat dit op als een bevestiging van de opdracht der Voor zienigheid mijn levensdoel te blijven nastreven, zooals ik tot dusver gedaan heb. Want ik kan ten overstaan van de geheele natie plechtig bekenneh, dat ik sedert den dag, waarop ik in de Wil- helmstrasse mijn ambt aanvaardde, maar één enkele gedachte heb gehad, naar beste weten en geweten mijn plicht te vervullen en dat ik, sedert het mij duidelijk werd, dat de oorlog on vermijdelijk was en niet meer kon wor den uitgesteld, eigenlijk alleen maar zorg en arbeid heb gekend en in tal- looze dagen en doorwaakte nachten al leen voor mijn volk heb geleefd. Er is in een tijd, waarin de Duitsche legers de zwaarste worsteling doorstaan, evenals in Italië nu ook in Duitschland een zeer kleine groep geweest, die nu geloofde, evenals in 1918 den dolkstoot in den rug te kunnen toebrengen. Zij heeft zich ditmaal echter zwaar vergist. De bewering van deze usurpators, dat ik niet meer leef, wordt thans op dit oogenblik weerlegd, waarin ik tot u, mijn beminde volksgenooten, spreek. De kring, dien deze usurpators vormen, is zeer klein. Deze heeft met de Duitsche Weermacht en vooral ook met het Duitsche leger niets te maken. Het is een zeer kleine groep misdadige elementen, die thans onbarmhartig worden uitgeroeid. Ik beveel derhalve op dit oogenblik: Ten eerste, dat geen enkele civiele Instantie een of ander bevel mag aan vaarden van een dienstinstantie, die deze usurpators zich aanmatigen. Ten tweede, dat geen enkele militaire in stantie, geen enkele leider van een troep, geen enkele soldaat mag gehoor zamen aan een of ander bevel van deze Usurpators, dat integendeel een ieder Verplicht is, den overbrenger of den gever van een dergeiyk bevel öf on- iniddclljjk te arresteeren, öf bü verzet oogenblikkeljjk te vernietigen. Ik heb. om definitief orde te scheppen, tot bevelhebber van het leger in het vaderland Rijksminister Himmler be noemd. Ik heb Generaloberst Guderian benoemd tot lid van den generalen srtaf, MISLUKTE AANSLAG OP DEN FÜHRER worden; Koeriersvluchten, onverschillig met welke vliegtuigen, mogen alleen met mijn of zijn verlof worden gemaakt. Offi cieren en soldaten, onverschillig van welken rang, evenals burgers, die voor deze misdadigers werken en die bij u komen om u te overreden om aan hun erbarmelijke plannen deel te nemen, moeten onmiddellijk gearresteerd en neergeschoten worden. Wanneer u zelf wordt uitgestuurd om deze verraders uit te roeien, moet gij meedoogenloos door tasten. Het zijn dezelfde armzalige Heden, die het front probeeren te verraden en te saboteeren. Officieren, die aan deze mis daad deelnemen, plaatsen zich buiten het volk, buiten de Weermacht, ver zaken iedere soldateneer en verzaken eed en trouw. Hun vernietiging zal ons nieuwe kracht geven. Tegenover dit ver raad plaatst de Luchtmacht haar gezworen trouw en innige liéfde jegens den Füh- rgr en haar onvoorwaardelijken strijd voor de overwinning. Leve onze Führer. dien de almachtige God vandaag zóó zichtbaar heeft ge zegend. De opperbevelhebber van de Marine. Groot-Admiraal Dönitz. heeft tot de sol daten van de Marine de volgende toe spraak gericht: Soldaten van de Marine. Een heilige toorn en een matelooze woede vervult ons door den misdadjgen aanslag, die aan onzen beminden Führer het leven had moeten kosten. De Voor zienigheid heeft anders gewild. Zij heeft den Führer behoed en beschermd en zoodoende ons Duitsche vaderland in zijn lotsstrijd niet verlaten. Een krankzinnige kleine kliek win generaals, die met ons dappere leger niets gemeen heeft, heeft in laffe trouweloosheid dezen moord be raamd, hiermede jegens den Führer en het Duitsche volk het gemeenste ver raad plegend. Want deze schurken zijn alleen de handlangers van onze vijanden, die zij in een karakterlooze, laffe en val- sche berekening dienen. In werkelijkheid is hun domheid grenzeloos. Zij gelooven door den Führer uit den weg te ruimen ons van onzen harden doch onvermijde- lijken strijd om het bestaan te kunnen be vrijden en zij zien in hun verblinde ang stige geborneerdheid niet, dat zij door hun misdaad ons in een ontzettenden chaos zouden storten en ons weerloos aan onze vijanden zouden uitleveren. De uitroeiing van ons volk, het tot slavernij brengen van onze mannen, honger en een naamlooze ellende zouden de gevolgen zijn Een onzegbaren rampzaligen tijd zou ons volk beleven, oneindig veel vree. selijker en zwaarder dan de hardste tijd maar zijn kan, dien onze huidige strijd ons kan brengen. Wij'zullen dezen verraders verder werken onmogelijk maken De Marine staat haar eed getrouw in beproefde trouw rondom den Führer en zal on voorwaardelijk optreden en strijden. Zij aanvaardt alleen van mij, den opperbevelhebber der Marine, en haar eigen militaire leiders bevelen, teneinde iedere misleiding door ver- valschte opdrachten onmogelijk te maken. Zij zal onbarmhartig iedereen vernietigen, die zich als verrader ont popt. Leve onze Führer, Adolf Hitler. Het bericht van den aanslag op Führer verspreidde zich als een loopend vuurtje door de Noorsche hoofdstad. Het werd overal met gevoelens van afschuw opgenomen. Overal gaf men lucht aan de verontwaardiging over dergelijke ver werpelijke methoden. Opmerkelijk zijn de vele telefoongesprekken met vooraan staande Duitsche persoonlijkheden, waarin Noren uit alle lagen der bevolking spon taan uiting gaven aan hun vreugde en voldoening over het mislukken van den aa nsl3g Het blad „Elefteron Vima” schrijft: Met groote ontroering heeft het Grieksche volk het bericht gelezen van den aanslag op Adolf Hitler. Op het oogenblik. waar op de groote strijd, dien de Führer aan het hoofd van Duitschland en zijn bond- genooten voor Europa voert, zijn hoogte- - punt is genaderd, werkten arglistige vijan. den aan den ondergang van den Führer. De Voorzienigheid heeft echter niet toe gestaan, dat deze misdaad met succes be. kroond zou worden. Het spreekt van zelf, dat het Grieksche volk pVer het misluk ken van den aanslag verheugd is Ook in Belgrado is het bericht van den aanslag op den Führer met de grootste verontwaardiging opgenomen. Het Servi sche volk geeft uiting aan zijn vreugde over het mislukken van den aanslag op den Führer. De Hongaarsche ministerpresident SztoiSy heeft onmiddellijk na het bekend worden van den aanslag op den Führer een bezoek gebracht aan den Duitschen gezant om uiting te geven aan zijn geluk- wenschen en die van het Hongaarsche volk bij het mislukken van den aanslag. Het bericht van den aanslag heeft in Boedapest de grootste verontwaardiging gewekt. In toonaangevende Hongaarsche kringen zegt men. dat het voor den vijand typeerend is, met dergelijke snoode methoden te wérken. De Servische ministerpresident gene raal Neditsj heeft hedenochtend een be zoek gebracht aan den Duitschen zaak gelastigde dr. Junker en aan den militai ren bevelhebber Zuidoost generaal Fel ber. om hun uit eigen naam en namens de Servische regeering en het Servische volk hun gelukwenschen te doen toeko men voor den Führer wegens zijn geluk kige redding bij den aanslag. Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, en de Wehrmachtsbefehls haber General der Flieger Fr. Christian sen, hebben den Führer het volgende telegram doen toekomen Mein Fijhrer! Alle leden van de Partij, van de Weermacht en van den Staat en alle Duitsche volksgenooten in Nederland janken uit den grond van hun hart de Voorzienigheid, dat Zij u, mijn Führer, en met u den borg voor de Duitsche overwinning, bewaard heeff. Wij allen staan gereed, elk van uw bevelen in onwrikbare trouw en uiterste toewijding ten uitvoer te brengen. Heil Deutschland und unserem Führer! w.g. Seyss-Inquart, Rijkscommissaris Christiansen, Wehrmachtsbefehls haber Niederlande half rantsoen boter, 186 100 gram 204* of magere kaas, 31 Ij kg. aardappelen, 31 toeslag 1 kg. aardappelen, 187 suiker, 188 jam, 189 vervangingsmiddelen, C61 D61 en E61 kinderdrankpoeder, 31 155 gram versnaperingen, 31 en 32 1 rant» soen sigaren, tabak óf sigaretten. Toelichting Van 23 Juli tot em. met 5 Aug. a.s. is _op de bonnen „boter 31A” en „boter 125 gram boter per bon verkrijg- OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 21 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen heeft de vjjand zjjn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserstrjjd- krachten voortgezet, zonder dat hij ter reinwinst van beteekenis kon behalen. Ook In het gebied ten Noordwesten van St. Lo hebben onze troepen alle vUandeltjke aanvalsgroepen uiteen geslagen. Bjj de gevechten op 18 en 19 Juli werden in Nonnandië 200 v(jan- delijke tanks stukgeschoten. Gevechts vliegtuigen hebben in de wateren ten Westen van Brest 1 vüandeljjken tor pedojager in den grond geboord en twee andere torpedojagers zwaar beschadigd. tot de Luchtmacht gericht Kameraden der Luchtmacht, Een ongelooflik gemeene moordaan slag is vandaag door een kolonel graaf von Stauffenberg, in opdracht van een erbarmelijke kliek voormalige gene raals, die wegens hun even laffe als slechte leiding weggejaagd moesten worden, op onzen Führer gepleegd. De Führer is door de almachtige Voor zienigheid als door een wonder gered. Deze misdadigers probeeren nu als usurpators door vervalschte bevelen de troepen in verwarring te brengen. Ik beveel derhalveIn het Rijk leidt op mijn lastgeving General-Oberst Stumpf als opperbevelhebber van de „Luftflotte Reich” alle formaties van de Luchtmacht binnen de grenzen van het Rijksgebied. Uitsluitend mijn en zijn bevelen moeten worden uit gevoerd. De Reichsführer SS Himmler moet door alle bureaux van de Luchtmacht op verzoek zoo krachtig mogelijk gesteund schermde den Führer”, „Leve de Führer” vatten de Duitsche ochtendbladen hun gevoelens ten aanzien van'den mislukten aanslag op den Führer samen. Alle bladen hebben extra-edities uitge geven, waarin naast het portret van den Führer, de tekst van de officieele mede- deeling alsmede de toespraken van den Führer, Rijksmaarschalk Göring en Groot- Admiraal Dönitz zijn afgedrukt. De com mentaren van deze edities houden zich bezig met de achtergronden van den moordaanslag en stellen eenstemmig vast dat het in dezen oorlog niet de eerste poging is geweest den Führer door een laffen moord uit den weg te ruimen „Met groote dankbaarheid jegens het lot”, aldus Alfred Rosenberg in den „Völ- kischer Beobachfer”, ,,zien wij, dat op nieuw vijandelijke laaghartigheid en list haar doel gemist hebben. Met de oude vastberadenheid heeft de Führer zijn ar beid onmiddellijk hervat en hij weet, dat zijn soldaten nu pas recht zullen vechten en nog eens vechten. De Führer weet, dat het geheele volk nu pas recht hard zal THre,nnLn n°.g harder.za] worden. De 20ste Juli 1944 zal een nieuwen krachtstroom de hartelijkste wijze geluk met uw red- voor Duitschland beteekenen Hij zal be- ding en hernieuw hierbij de verzeke- rielend door alle steden, alle dorpen en ring van mijn toegenegenheid.” wapen fabrieken gaan In een redactioneel artikel schrijft de „Völkischer Beobachter” nog: „Het Duit sche volk treedt op dezen 20sten Juli 1944

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1