Het Sovjetoffensief het Ir. GÖBBELS OVER DE VERGELDING 21 Juli 1944 le bl. pag. 2 Geschil tusschen het N.A.F. en De gevechten aan invasiefront Bonnenlijst Antwoord op Anglo- Amenkaansche luchtterreur w de Nachtelijke luchtgevechten Rede van staatssecretaris Naumann uitgesproken rede van den heer Roosevelt aanvaardt zijn candidatuur l?aar Reuter vah ..een vlootbasis aan de kust van den Stillen Oceaan” 'meldt, heeft Roosevelt in een tot het democra tische convent te Chicago gerichte radio. toespsaak medegedeeld, dat hij de can didatuur voor een vierde ambtsperiode aanvaardt. Uit het bericht blijkt, dat Roosevelt zich bevindt op een reis, ,.die met het oog op de noodzakelijkheden van den oorlog geheim is gehouden”. BRIEFWISSELING - - ..-B 1 HA'AGSCHE COURANT Vrijdag Luchtaanval op Madoera Bommen op Sjanghai" BINNENLAND Roosevelt’s bezoek aan den Paus voorbereid N.V. Meelfabriek \Schiedam Grootere activiteit van de vliegende bommen Nieuwe actie in de richting van Kowno Sovjetaanvallen in Finland afgeslagen steunpunten De Japansche kabinetswisseling Gewijzigde bewapening op de grootste schaal H«t spreekuur voor rosteloot rechts kundig advies wordt gehouden lederen Maandag- Woensdag, en Vrijdagmiddag van 3.30 tot 4.30 uur. en ge- tnann, Als de Engelschen, aldus Naumann, in. te overvleugelen. Gistermiddag het heden van het delijke vliegtuigen omlaag. dienstneming en/of en de ibardementsformaties leidt, in den afgeloo- dus me- N43.K.K. aandacht be- 2 t-'i t i 100 gram liter liter rants, rants, k.g. k.g. SLACHTOFFER VAN TERREUR BE GRAVEN: Gistermiddag is het stoffe lijk overschot van den heer J. F. van I PRIJSVOORSCHRIFT een „volkomen ledigen zak" zijn geraakt, 3000 Fransche burgers gevonden, die on der de* puinhoopen der stad waren be dolven als gevolg van de Engelsch Amerikaansche luchtaanvallen. De 2-jarige F. J. H. uit de van Speyckstr. te Rot terdam, is bij het spelen op den Dicrgaardesir gel in het water gevallen en verdronken. Te Rosmalen is de kapitale familie- boerderij van den heer W. Langena sf gebrand. schrift, waarin de maximum-prijzen voor heide, en berkenbezems en heideboenders zijn vastgesteld. Voor»13 soorten en kwa- gezocht is om de herrie. Zij is opge drongen. Spreker schetste in het kort de historische économische ontwikkeling in Europa en gaf als zijn meening te ken nen, dat het lat van den Nederland- schen werker onherroepelijk vastzit aan het lot van Europa. Daarna behandelde hij opnieuw de kwestie met de meel fabriek. Op het station Crooswijk der R.T.M. is Woensdagsmiddag omstreeks 5 uur de 22-j. stoker der R.T.M., H. van den B. uit Oud-Beijerland, die bij het oversteken van de rails geen acht op de tram sloeg, overreden én gedood. Van Japansche militaire zijde wordt ge meld, dat voor het eerst het aan de Oos telijke kust van Java gelegen eiland Ma doera door de Amerikaansche luchtmacht is aangevallen. Vijf Amerikaansche vlieg- booten hebben boven het eiland gevlogen en hier en daar bommen neergeworpen. Bloeiende blauw- maanzaadvelden in West-Friesland. Dit gewas is zeer be langrijk voor de vet- voorziening. (C.N.F-Kuiper) Domei meldt, dat Amerikaansche vlieg tuigen op 16 Juli een zwaren bomaanval hebben gericht op Sjanghai. De Japan sche militaire installaties bleven onbe schadigd. daarentegen werden 80 woon huizen vernield De Chineesche bevolking verloor 250 dooden. De vliegtuigen waren in het China van TsjoengkSng opgestegen. liteiten bezems’ zijn de maximum groot handels- en verbruikersprijzen opgesomd met vermelding van kwaliteitseischen en leveringsvoorwaarden. Br. Geb. BL Gort Gem. meel Gort Kinderm. o* Voed, suiker Boter Boter 20+ of Mag-, kaas Melk Taptemelk Vleesch Vleesch Aardapp.' Aardapp. Suiker Jam» Verv. midd. Kinder, drankpoed. Versnaper. Sig., Tabak of Cigarette!* MAATREGELEN TEGEN DE VERWOR DING DER JEUGD: De secr.-generaal van Opvoeding. Wetenschap en Kultuuêbe- scherming schrijft in een circulaire aan de burgemeesters o.m. dat. ter beteugeling van de jeugdbaldadigheid en de criminali teit onder de jeugd de Nederlandsche Unie I van speeltuinorganisaties zijn bemidde- I ling heeft ingeroepen voor haar actie „De jeugd van de straat”. De N.U.S.O., is als overkoepelingsorganisatie bij de jeugd zorg speciaal voor wat betreft het speel tuinwerk ingeschakeld Wil men een sterken dam opwerpen tegen de groeiende baldadigheid der jeugd dan zal in vele gevallen moreele en daa,d- werkelijke steun van de overheid i.c. van de gemeentebesturen, onmisbaar zijn, o.m. door: le. Het oprichten van speeltuinver- eenigingen in samenwerking met de N.U. S.O. daar waar deze nog niet of slechts in geringen getale bestaan door het be schikbaar stellen van terreinen of reeds bestaande projecten spoedig t<>t uitvoering te brengen. 2e. Door het beschikbaar stellen van lokaliteiten voor clubwerk, in het bijzon der voor gymnastiek, volksdansen, zang, enz. 3e, Door, voor zoover noodig, maieriee- len steun te verleenen aan het speeltuin werk c.q, het zonder vergoeding 1 schikbaar stellen van de onder 1 en bedoelde lokalen en terreinen. Het bureau van de N.U.S.O. dat geves tigd i« te Amsterdam. Plantage Parklaan 12. verstrekt gaarne alle gewenschte in lichtingen en voorlichting. Volgens inlichtingen uit Rome zou Taylor, de vertegenwoordiger van presi dent Roosevelt bij het Vaticaan, opdracht hebben gekregen, den Paus een eigen handig geschreven brief van den presi- deryt te overhandigen.. De brief zou be trekking hebben op het komende bezoek van Roosevelt aan den Paus, waaraan de president met het oog op de stemmen der Amerikaansche katholieken bij de komende presidentsverkiezingen beslis sende waarde hecht. Roosevelt zal volgens dit bericht zijn intrek nemen in de villa Madama. Exchange Telegraph meldde gisteren, dat het optreden der vliegende bommen sedert 48 uur aanzienlijk versterkt is. In dien tijd zijn zij, met zekere, regelmatige tusschenpoozen. telkens in groepen ver schenen. Het aantal startplaatsen schijnt aanzienlijk vergroot te zijn. Terwijl van eenige startplaatsen af Londen beschoten werd, hebben andere zich gespecialiseerd op de havens aan de Zuidoostelijke kust van En<gèland. De Britsche minister van Binnenland- sche Zaken, Morrison, heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat hij waar schijnlijk in den loop van de volgende week een nieuw waarschuwingssysteem in Groot-Brittannië bekend zal maken. De Britsche minister van Gezondheid verklaarde, dat als gevolg’van de V.l- aanvallen van 2 Juli af, 170.000 vrou wen en kinderen het gebied van Londen reeds hebben verlaten. de bolsje- afdeeling - - -:.i 2 de richting Rukajaervi niets bijzonders te melden. Ónze jagers en afweer op den beganen grond haalden in totaal 4 vijan den zetting' van de positie van het N.A.F., 1936 dat geen staatsorgaan wil zijn. Het heeft er echter wel degelijk mee te’ maken of de voorschriften worden nageleefd. Het N.A.F. is geen voortzetting van de vroe gere vakbonden, deze zijn geliquideerd, en het N.A.F. staat er eigenlijk diame traal tegenover. Er is iets» van waar, dat het N.A.F eai monopoliepositie heeft, maar toch niet geheel en al. omdat er over de geheele lijn een georganiseerde actie is tegen het N.A.F. en het grootste deel der arbeiders nog geen lid is. Deze zaak heeft veel gemoederen in beroering gebracht, maar, meende de heer Woudenberg, vooral ten gunste van het N.A.F., dat het aantal inschrijvingen de laatste dagen zeer zag toenemen. Er, ligt in deze heele geschiedenis een ge vaar, dat het N.A.F. misschien af en toe sentimenten in beweging brengt, welke het zelf niet wil, te weten de resteeren- de sentimenten van den klassestrijd. maar het kan bij uitzondering noodig zijn, daadwerkelijk en propagandistisch voor den arbeid op te komen. Een be drijfsvoerder is verplicht zijn bezit op de juiste wijze te gebruiken. 1 Volgend op deze uiteenzetting is eenl openbare vergadering gehouden in Mu sis Sacrum te Schiedam, dat geheel! bezet was, terwijl buiten opgestelde luidsprekers het publiek gelegenheid grootadmi-1 gaven ook van de straatzijde de daarl uitgesproken rede van den heer Wou- werd grootendeels in’ den zwarten handel denberg te hooren. De leider van het besteed, waardoor de fraude ook aan het Valschermjagers aan het Invasiefront. Na de zware gevechten van de laatste dagen verzorgen de Duitsche valschermjagers hun wapens. (P.K.-Reich-O.H.) S.P.T. meldt uit Berlijn: In het bied van Kowno is gisteren een nieuw, vrij groot Sovjet-offensief begonnen. De bedoeling van het aanvallende leger is, om van 'de richting Wilna uit naar Kowno op te dringen. Men moet aan- nerrfen, dat het Sovjetleger de Njernen (Memel) stroomafwaarts wil volgen tot zijn mondingsgebied. Van Duitsche zijde had men dit offensief verwacht en ook rekende men er wel op, dat het van grooten omvang zou zijn. Verken- I ners hadden enorme transporttreinen! waargenomen. Toen het offensief los barstte, richtten de aanvallende legers zich zoowel' Zuidelijk als Oostelijk van Kowno. De Sovjets slaagden er in, aan den Westelijken oever van de Njernen te komen, doch te Berlijn werd in den afgeloopen nacht verklaard, dat zij te ruggeworpen zijn. Thans kan men ook in den Zuidelijken I sector van het Oostfront dé „drang naar het Westen” herkennen. In Berlijn) werd ons meegedeeid, dat de Sovjets na hetgeen in de eerste phase van het offensief in den ifiiddelsten sector ge-| beurde, klaarblijkelijk hun voormalige plannen om in den Zuidelijken seotor naar de monding van den Donau en het Karpathengebied toe te opereeren, j hebben laten varen. Gelijk in het Noor-| lijk overschot van den heer J. F. van PRIJSVOORSCHRIFT BEZEMS EN Dalen, hoofdcommies van den Burger- BOENDERS: De Nederlandsche Staatse lijken Stand te Rotterdam, die Zaterdag cour, van 18 Juli bevat een prijsvoor- j.l. in zijn woning van het leven werd1—-J- J----- beroofd, met partij-eer ten grave ge dragen. Bij het ziekenhuis Bergweg werd de stoet geformeerd. Onder groote belangstelling van de zijde van het pu bliek trok hij naar het raadhuis, waar autoriteiten zich aansloten en eenige kransen werden aangedragen. Op de begraafplaats Crooswijk werd allereerst het woord gevoerd door Ba ron van. Haersolte, die namens den Lei der dank zegde voor hetgeen de heer| van Dalen voor de Beweging en voor ons volk had gédaan. Aan vrouw van Dalen werd namens den Leider kracht toegewenscht. Voorts spraken burgemeester Müller en Kring- leider Hermans. v. De heer G. van Burink dankte daar op namens de groep, waartoe de over ledene behoorde, en namens de familie voor de belangstelling, i ANDIJVIE ALS NATEELT; Evenals boe. renkool kan ook de andijvie nog de ge heele maand Juli en in de eerste helft van Augustus worden gepdamt Ze is een vier smakelijkste en meest gewaardeerde na jaar sgroen-ten. Bovendiert komt ze ook nog in aanmerking voor de inmaak. Om deze redenen verdient de verbouw van deze groente als nateelt wl alle aanbe- velingt Andijvie moet snel groeien. Ze verlangt daarom een voedzamen of goed bemesten, lossen, vochthoudenden grond. In arme of zeer droge gronden wordt het met deze groente een mislukking. Men houde daarmede wel rekening. Voordat men gaat planten moet de grond nog eens goed worden losgemaakt. Als bemesting kan daarbij gebruik worden gemaakt van wat kalkammonsalpeter of van wat dunnen koemest. Voor een derge- lijke zomerbemesting van andijvie zijn 15 a 20 gram kalkammonsalpeter per M2 wel vooldoende Desgewenscht kan men dezen mest, zoodra de planten weer flink aan den groei zijn, ook zeer goed in water opgelost toedienen. Volgens de gewoonte worden de bladeren van de andijvieplan- ten vóór het uitplanten ongeveer met een derde van hun lengte ingekort De rijen komen 30 c M. uit elkaar. Op de rij geeft men de planten een onderlingen afstand van 25 a 30 c.M. Aldus gaan er ongeveer 110 a 130 planten op 10 M2. Wanneer de grond, waarin geplant aal wordea te droog is, wordt deze reeds te voren goed nat gemaakt. Voorts verzuime men niet de planten na de uitplanting nog. eens goed aan te gieten en dit voor zoover het noodig blijkt nog’eens te herhalen. Om de aarde tusschen de rijen andijvie goed los te houden en de onkruiden te be strijden wordt nu en dan ook nog eens geschoffeld. OPNIEUW NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR HET OOSJEN De persdienst van het Nederlandsch Oost Instituut meldtHedenavond zijn wederom vijftien Nederlandsche boeren en tuinders naar het Oosten vertrokken om te worden in gezet als leiders van boerenbedrijven en tuinderijen in het Gouvërnement-Gene- raal en wel in de omgeving van Krakau. Den avond tevoren werden de Nederland sche Oostboeren vereenigd aan een maal tijd, hun aangeboden door het Neder landsch Oost Instituut en de Nederland sche Oost Compagnie, waarbij tevens officieel afscheid van hen werd genomen. Aan tafel werden zij toegesproken door den directeur van het N.Ó.I., drs. Goed hart en door den leider van de afdeeling Agrarische inzet van de N.O.C., Ir. var Eek. ƒ40.000 VERDUISTERD: De gemeente politie van Meppel stelde een dezer dage!’ den loonboekhouder van een aannemers- firma te Amsterdam, zekeren R. in ver zekerde bewaring, als verdacht van ver duistering in dienstbetrekking. Uit het onderzoek, dat nog niet geëindigd is. kwam reeds vast te staan, dat R. in het tijdvak December 1943Juli 1944 een be drag van /40.000 heeft verduisterd. Zulks geschiedde door vervalsching van de loonlijsten, daar R. meer personen dan er in dienst waren opgaf, waarna hij deze gelden zelf opstreek. Dit „extra-salaris*' Boven Nederland, België en West-Duitschland Engelsche bomt zijn, naar S.P.T. Wn pen nacht over Nederland en België naar West-Duitschland gevlogen. Reeds boven het kustgebied vielen de Duitsche nachtjagers de Engelschen aan. Het kwam over de geheele route tot hevige luchfgevechten. We vernamen te Ber- 'lijn, dat reeds voor het bereiken van de Duitsche grens een aantal viermoto rige toestellen omlaag was gestort. Ge gevens over het juiste aantal omlaag- geschoten toestellen worden nog ver wacht. Ook boven Noord-Frankrijk I kwam het tot luchtgevechten tusschen] Britsche bombardements toestellen Duitsche nachtjagers. N.A.F. verzekerde, dat deze herrie nietlicht kwam. MEDEDEELING VAN HET GRUPPE LUFTWAFFE: De wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken om inlichtingen over aanmelding moeten worden gericht aan het N.S.K.K. Gruppe Luftwaffe, Ersatz» diens-tstelle, Lange Vijverberg 10, den Haag. Voor alle kwesties betreffende de verzorging van de N.S.K.K.-mannem in het algemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorgeoffizier van het N.S.K.K,. LW„ Lange Vijverberg 10. den Haag. BEZEMS Boeren, werkt mede aan de vetvoorzientag van nw volk: scheurt vóór 19 Augustus! 3t Toeslag 181 Algemeen 1M» Algemeen 189 Algemeen C 61> D 61, E 61 Reserve 31 Versnaper. 31/32 Tabak Geldjg t.m. 29 Juli. Op deze* bonnen mag reeds op 21 Juli van des middags 12 uur af worden ge. kocht uitgétz vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn geldig tot en met 5 Augustus, behalve voor zoover hier boven een andere datum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig zijn: 179 Algemeen Jvoor eenh. toiletzeep)! 9 Juli t.m. 5 AugU 153 Algemeen C 50, D 50, E 50 Reserve (voos waschpoeder of eenhcidstoiletzeep*) 11 Juni t.m 5 Aug. 180 Algemeen C 58 J> 58, E 58 Reserve (voor waschpoeder of jeenheidstoiletzeep) 9 Juli t.m. a Aug.: E -59 Reserve (voor toiletzeep) 9 Juli t.m. 5 Aug.; 32 A Boter (voor 125 gram boter) 9 Juli t.m. 19 Aug. R 05 Tabak (voor 45 gram scheerzeep) 30 April t.m. 2 Sept. Overige bonnen 2-14, 2-15 Serv. Serviesb. enz. 4ipnt p. b» 3, 4-41, 3, 4.49 Reserve Serviesg. enz. 2 pnt. p. h. 29 t. m. 32 BV een eenheid brandstoffen geldig tot en met 30 September. Roode Vischkaarten: bon 1 voor onbepaaL. den tijd Vehrinleveren vóór 30 Juli Algemeen 181 voor 100 grant vette kaas. derdaad die vrees koesteren, dan ant woorden thans reeds millioenen Europea nen. dat het nihilisme nergens anders zijn intocht houdt dan daar, waar 'de Anglo- Amerikaansche en de Sovjettroepen 1 Europeeschen grond "betreden en verwoes ten. In onze gelederen is voor het nihi lisme geen plaats. Wij strijden voor onze vrijheid, waarvoor geen offer vergeefsch is. Als in de zware worsteling de offers een zekeren omvang hebben overschreden, dan houdt slechts het volk vol. dat door- I drongen is van de noodzakelijkheid om voor zijn leven te strijden. Voor de over winning der wapenen staat de 9verwin- ning van het moreel. Nog tijdens de rede van dr. Naumann werd het bericht van het wonderbare be houd van den Führer, bij den snooden moordaanslag op zijn léven aan het Duit sche volk bekend gemaakt. De nieuwe red ding van den Führer, aldus zeide dr. Naumann onder een jubelenden bijval der vergadering, is meer dan een symbool. De goddelijke Voorzienigheid heeft hem in het uur van de zwaarste vuurproef voor het Duitsche volk behouden. Wij zien daarin een bevestiging van he{ lot. dat de eindoverwinning voor ons zeker is en wij uiten daarvoor onzen dank door al onze krachten in onverbrekelijke trouw en vast vertrouwen voor de eindoverwin. ning in te spannen. ger, dat St. Lo veroverde, heeft gisteren een betrekkelijk rustigen dag gehad. Men deed wel pogingen om voorbij de stad raai Yamamoto, terrein te winnen, doch het kwam niet I-e- ■tot groote gevechten. Er wared weer hergroepeeringen aan den gang. Vrij zware gevechten ontbrandden ten Óósten van den straatweg CargntanPersers. In het Oostelijke deel van het invasie- front hebben de Britten him offensief met onverminderde hevigheid voortgezet. Een nieuw middelpunt van den strijd ontstond aan den spoorweg ten Noord westen van Troarn. Tusschen Vendes Hottet wonnen de Britten terrein; Naar het D.N.B. meldt, hebben Amerikanen in St. Lo, waar t de invasie- troepen volgens hun eigen bekentenis in S.P.T. nJeldtHet Amerikaansche le- bijzonder goed kenner van Chiha. Hij is een van de intiemste medewerkers ge weest van den gesneuvelden zaamheid onzer overwinning, wanneer zij ons na de onderwerping van Frank rijk in den schoot was geworpen. Onder zulke omstandigheden zou zy te gemak kelijk zijn geweest en zou zij nauwelijks latere, hardere beproevingen hebben doorstaan. Wanneer echter deze oorlog eenmaatl ten einde is, dan weten wij allen, wat wij\voor de overwinning eens hebben moeten betalen. Het zal nliet aan te nemen zfjn, dat er dan ook maar één gevondentzal worden, die haar door licht- zinnigheid)of gebrek aan waakzaamheid in gevaarlzou laten komen.”1 Een uiteenzetting van H. J. Woudenberg. Er is een geschil gerezen tusschen de N.V. Meelfabriek Schiedam en helt N.A.F., hetwelk in eerste instantie geëiAdigd is met een kort geding voor de RoJ&mdam- Het Finsche legerbericht luidt In het Westelijke deel van de Kareli- sche landengte werden betrekkelijk Ifleine vijandelijke afdeeüngen bij haar voorbe reidingen voor den aanval door ons ver nietigd. Bij Vuosalmi werden de met ondersteuning van zware wapens onder nomen vijandelijke aanvallen afgeslagen. Ten Noordoosten van het Ladogameer tusschen Pitkaeranta en Loimola ver kenningspogingen van den vijand, die door ons vuur werden verijdeld. Ten Noorden van Loimolanjaervi en in de richting Acglaegjaervi duurt de vijande- lijk'e druk voort. Alle aanvallen werden; in hevige gevechten afgeslagen In de richting Porajaervi hadden Ó- wieken bij een omsingelde minstens 750 man aan- gesneuvelden. In **j Brazilië verleent geen militaire De Braziliaangche minister van Buiten- landsche Zaken. Arana, heeft, naar Efe uit Rio de Janeiro meldt, verklaard, dat het ohnoozel zou zijn te gelooven, dat Brazilië aan een of andere bujtenland- sche mogendheid militaire steunpunten zou afstaan. Dit. aldus Arana, zou noch in overeenstemming zijn met de geschie denis van het land noch met den wil van het volk. 31/32 Beschuit 182/183 Algetn. 184 Algemeen 185 Algemeen D 60 Reserve E 60 Reserve 31 A Bofer 31 B Boter 186 Algemeen 31/32 Melk 31/32 Taptemelk lï 31/32 A Vleesch 1 V1/32 B Vleesch 3V’ Aardappelen 1$ 1 500 gram 250 gram 1 rants 300 gram 150 gram 1 rants. sche rechtbank, waarbij het N.A.F.\in het ongelijk werd gesteld. Vólgens mecled.ee- lingen, welke de leider van het N.A-F., H. J. Woudenberg, heeft gedaan, houdè- de veroordeeling in, dat het N.A.F.*zich maet onthouden van het voeren van actie, in bijzonder het te Schiedam of elders doen van mededeelingen of het verrichten van handelingen, die de belangen van het be drijf der meelfabriek en den daarin heer, schenden bedrijfsvrede kunnen schaden, met de oplegging van een dwangsom groot 1000 bij elke overtreding van dit bevel. Van dit vonnis is het N.A.F. inmiddels in hooger beroep gegaan. De zaak heeft hier mede, aldus de heer Woudenberg, een ont wikkeling gekregen, "welke boven 9en ge woon incident uitgaat en meer op prin cipieel terrein is geraakt. Hij vervolgde: Na de opheffing van de vakvereenigingen. toen het N A F. werd ingesteld, werd de regeling der loonen gelegd in handen van den Gemachtigde voor den Arbeid en daar door gebracht in den sector van den staat, die o.jn. ooit de prijzen van de koopwaar bepaalt. De bijzondere taak van het N.A.F. is mede te werken tot vorming van de rechtvaardige verhouding in het algemeen en van de rechtvaardige arbeids- voorwaai-den in het bijzonder. Nu de loonen bindend worden vastge- steld en wij dagelijks de ongemakken ondervinden van de loonstop is het noo- dig. dat de Gemachtigde voor den Arbeid verstrekkende bevoegdheden heeft ver kregen Wat de kwestie met de meel fabriek aangaat, in Februari van dit jaar werden besprekingen gehouden tusschen vertegenwoordigers van het N;A.F. en de directie. Het N.A.F, wenschte n.l. een herziening van de bestaande loonen, welke volgens hem onder het thans noodzakelijk geachte minimum lagen. Toen deze besprekingen zonder resultaat bleven, wendde het N.A.F. zich tot een Gemachtigde voor den Arbeid, met het gevolg, dat deze een loonsverhooging op legde. ingaande 19 Juni. Deze werd door den werkgever niet nagekomen. Hij be riep zich op het departement van Sociale 1 waar ..eenige ambtenaren" zou den hebben gezegd, dat, in afwachting I van een departementale beslissing, geen verhooging van de loonen nopdig werd geacht. Inmiddels ving op 3 Juli een i propagandaweek van het N.A.F. aan. Een in het kader van deze week aangevraagde bedrijfsbijeenkomst bij de ipeelfabriek werd door dit bedrijf niet toegestaan Op 4 Juli heeft het N.A.F toen door middel van een geluidswalen, welke voor de poort van het bedrijf was opgesteld, een uiteenzetting gegeven, waarbij ook de toestanden in die fabriek zijn besproken. mede in verband met de geweigerde j loonsverhooging. Op grond van deze actie met den geluidswagen ontving het pro vinciale bureau van het N.A.F. op 7 Juli een brief van mr. P. van Bockhove. waarin - het Arbeidsfront gesommeerd werd de acti^ te staken, daar anders een kort geding aanhangig zou worden ge maakt. Op 7 Juli heeft het N.AF. door luidsprekers .den brief van dezen advocaat voor de poort van het bedrijf voorge lezen, waarna op 10 Juli de dagvaarding kwam en op 12 Juli het kort geding werd behandeld. De president van de rechtbank stelde toen voer, dat de par tijen de zaak in der minne zouden schik ken, maar het N.A.F. liet door middel van zijn raadsman mededeelen, dat minnelijke schikking uitgesloten moest worden geacht.' Op 18 Juli werd daarop het genoemde vorm ia gewezen. Het komt maar heel zelden voor, aldus de heer Woudenberg, dat een bedrijfsvoerder minder wil beta len dan bindend is vastgesteld. Weliswaar kwam de meelfabriek haar arbeiders tege moet door z.g. werkmanspakketten en eenige broeden te geven, wachtdienst te laten doen en gratificaties te verleenen, maar dit mag volgens hem niet van in-1 vloed zijn op de loonen. Het N.A.F. heeft geprobeerd A directie van het On- sociale in haar houding te overtuigen, 1 i de fa-1 reeds eenmaal vice-minister van Oorlog briek werden zelfs' voor het N A.F. ge- Domëi geeft een commentaar op de ka binetswisseling in Japan. Het zegt o.m.: Wanneer men de motieven tot het aftre den van het kabinet-Tojo resume'ert. kan men zeggen, dat het tot dusver bestaande r kabinet tenslotte niet meer voldeed aan#| den steeds sterker wordenden wensch der Japansche natie aan den oorlog deel te nemeo. Zoo heeft bijv, de' president van de Nippon Kokan Maatschappij, Kyozo Asano kortgeleden verklaard: ,.Wij hebben een krachtiger politiek noodig om ons met alle krachten aan den arbeid te kun nen wijden. Wij hebben een hechter anker noodig om de productie sterker té kunnen intensiveren” Een ander probleem, zoo gaat Domei voort, is het gebruik der vrouwen. De Japansche vrouwen zouden gaarne in het eerste gelid deelnemen aan den totalen oorlog, als vrouwen van een oorlogvoerend land. Het afgetreden kabi net 'heeft zich echter niet in staat gezien te voldoen aan dézen grooten wensch van de Japansche natie, aangezien het te groot belang heeft gehecht aan de traditioneele verantwoordelijkheid der Japansche vrou- I wen als meesteres des huizes. De huidige kabinetswisseling is een gevolg van het feit dat het afgetreden kabinet heeft moefën wijken voor den wen^jh der natie tot totalen inzet voor den oorlog. Thans verwacht het Japansche volk in den eerst. volgenden tijd de vorming van een krach tiger en positiever regeerihg. Welingelichte politieke waarnemers te Tokio hebben verklaard, dat het nieuwe kabinet op zijn laatst hedenochtend ge- vormd zou wotden. De „oude staats lieden” hebben na een reeks conferenties den Tenno reeds hun aanbevelingen voor den opvolger van den afgetreden gene-1 raai Tojo doen .toekomen. Zooals gisteer gemeld, zijn als kabi- netsformateurs aangewezen generaal Koisi ■'en admiraal Yonai. Generaal Koeniaki Koisi iS herhaalde lijk genoemd als candidaat voor de func- - I tie van minister van Oorlog wegens zijn vooral in net gebied van bekwaamheden als militair en bestuurs-1 erkten de Sovjets hun of-1 ambtenaar. Hij iè 65 jaar. Reeds als jong officier heeft hij zich in den Russisch Japanschen oorlog onderscheiden. Hij isj maar tevergeefs, de, poorten van I y- J A 1 i - M 1 I L» l geweest gedurende het Mandsjoerijschë sloten, en daarom werd de luidsprekers- incident onder den toenmaligen minister wagen daarbuiten opgesteld. De heer van Oorlog Araki. Daarna kreeg hij de Woudenberg gaf vervolgens een uiteen- belangrijke functie van chef van staf van het Kwantoengleger, In werd hij commandant van het Koreaan- sche garnizoen. In November 1937 kwam zijn bevordering tot generaal. Na verdere werkzaamheden bij den generalen staf werd Koisi in 1938 gepensionneerd. In April 1939 belastte hij zich in het kabi- net-Hiranqema met de leiding van het ministerie voor Koloniale Aangelegen heden en hij kreeg den bijnaam „Ko- reaansche tijger”. Na zijn aftreden als minister trok Koisi zich in het ambte- looze leven terug. Tot men hem in 1942 benoemde tot gouverneur-generaal van Korea. Admiraal Mitsoemasa Yonai is een van de bekendste admiraals van Japan. Reeds in 3 kabinetten, n.l. onder Hajasji, Ko- noje en Hiranoema is hij minister van Marine geweest. Hij heeft de gebruike lijke carrière van marine-officier door- loopen en is in 1937 tot admiraal bevor derd. Hetzelfde jaar was hij juist be noemd tot opperbevelhebber van de ver- eenigde Japansche vloot, toen hij. nog voor hij deze laatste functie had aan- vaard, aangeste'd werd tot minister van Marine onder Hajasji. Ondanks zijn mi nisterieel optreden is Yonai minder poli ticus dan militair. Hij gaat door voor een De staatssecretaris^van het- ministerie van Volksvoorlichting en Propaganda, dr. Naumann, heeft gjsteren het woord ge voerd op een bijeenkomst vpn het lei- derscorps van de gouw Hjamburg der N.S.D.A.P. De heftigheid vain den alge- meenen vijandelijketi stormloop wordt, aldus zeide hij o.m., vooral verklaard door het feit dat de vijandlde bedoeling heeft den oorlog in Europa' nog >dit jaar ten einde te brengen. Op het ogenblik Staat ..generaal jijd”' in ieder gewal aan onzen kant want elke dag, die voor den vijand als vertraging verloren gaat,1 is winst voor ons. Duitschland staat kort; voor de vol tooiing van een gewijzigdewewapenihg op de grootste schaal, die vrij hebben te danken aan onze laatste voortreffelijke wetertschappelijke prestatie en aan het zeer hooge productiepeil onzer wapenin dustrie. Ónze strijdkrachten zullen de laatste ronde van den oorlog doorvechten met de beste wapenen,, van welke in deze weken staaltjes zichtbaar zrijn geworden Er is geen aanleiding om zich te la'* overweldigen door de gediachte aan de massa van Met vijandelijke oorlogsmate riaal, want achter elk wtjien staat de mensch. die den graad van de uDwerking dier wapenen-'bepaalt. De macht van den individueelen strijder ontplooit zich aan Duitschen kant klaarblijkelijk naarmate de gevechten meer verbitterd worden. Er treedt dus niet, zooals in den vorigen oor log, een afmatting van het moreele weer standsvermogen in, maar de fanatieke, po litiek overtuigde stoottroeps'rijders \ter zee. in de lucht en te land komen steeds meer naar voren. De getallen-propaganda van den vijand zal niemand van ons tot lethargie verleiden en ons ook geen oogen- blik ten aanzien van terugwijkende fron ten misleiden* Het Duitsche volk weet, dat het om zijn bestaan gaat Voor den hoogsten inzet is ook het hoogste offer gerechtvaardigd. Na een beeld te hebben gegeven van de moeilijkheden op het gebied van binnen- den, zoo wordt thans ook in het Zuiden landsche en buitenlandsche politiek aan volgens de richting OostWest gevoch- den kant van den vijand, zeide dr. Nau- tén. De Sovjets zagen af van een fron- dat den laartsten tijd in bezorgde talen aanval op Lemberg, doch pasten Engelsche kringen dé vraag is opgewor- hun tactiek van den laatsten tijd toe. pen, of Europa niet in het nihilisme dreigt welke er op gericht is, een stad van onder te gaan. het Noorden en Zuiden uit als het ware werd reeds gemeld, dat zij de stad Sokal aan den bovenloop van den Poolschen Boeg, ten Noordoosten van Lemberg, V0- kbereikt hadden. Ten Noordoosten van °5n Lemberg en ten Westen van Kowel, ligt thans het zwaartepunt van het ge- vechtsfront. Een gedeelte van dén bovenloop van den Poolschen Boeg is nu dus front geworden. Ten Westen van Kowel trok ken de Duitschers over den Boeg, over het algemeen weinig door de Sovjets gehinderd, naar wij te Berlijp verna men. Nu staan beide partijen tegenover elkaar, door de rivier gescheiden. Het moet de bedoeling der Sovjets zijn, ouar de rivier te komen. De Duitschers heb- ben er sterke krachten geconcentreerd. In het geheele gebied van Lemberg tot ten Zuiden van Pleskau (Pskof) wordt buitengewoon hard gestreden. In het Noorden, 1 Polotsk, versterkten fensief eveneens. voor de periode van 23 Juli t.m. 5 Aug, 31/32A Brood 4 rants. Br. of Geb. 31/32B Brood 1 rants. Br. of Geb 31/32 Beschuit 1 rants. Beschuit 1 rants. 125 gram 125 gram 250 gram 250 gram rants, rants. „Het probleem der vergelding”, aldus luidt het opschrift boven het jongste ar tikel van Rijksminister dr. Göbbels in het weekblad „Das Reich". Ter inleiding schrijft de minister over de Britsche reac. itie op de V. 1, welke eerst bestond in een bygatelliseering van het zware effect vah het Duitsche vergcldingsvuur en toen omsloeg in het andere uiterste, n.l. de dramatiseering der zaken op sentimen- te.elen toon, teneinde daarmede het mede lijden der wereld op te wekken. Dr. Göbbels schrijft dan. dat het de moeite loont alle stemmennog eens te cite eren, die aan gene zijde van het Ka naal nog enkele maanden geleden onbe- perkten lof spraken-over de brutale over vallen van de Anglo-Amerikaansche lucht, macht op de Duitsche burgerbevolking. Toen Duitschland wees op het barbaar- sche van zoo’n oorlogvoering, hoorde men uit Londen een hinnikend lachen. Thans echter is Engeland de lust tot' lachen ver gaan. Zelfs een premier, die anders zoo ge. mpkkelijk geneigd is tot cynische grap pen, heeft in zijn laatste Lagerhuisrede over de V. 1 allesbehalve grappen ten bes. te. gegeven. Voortgaande behandelt dr. Göbbels de pogingen der tegenpartij om de militaire waarde van ’t niepwe Duitsche wapen als gering voor te stellen. Hij schrijftHet maakt in het geheel geen indruk, wan neer mén thans in Londen krampachtig tracht het Duitsche V. 1-wapen nauwkeu righeid van doelen en daarmede mili taire waarde te ontzeggen, terwijl de Britsche luchtaanvallen op Duitschland die wel zouden hebpen gehad. Men behoeft slechts de gebombardeerde Duitsche ste den te bezichtigen om gemakkelijk te constateeren, dat het tegendeel juist is. Wanneer de bommen van de Engelsche luchtmacht inderdaad een zekere nauw keurigheid van doelen hebben, dan heb ben in ieder geval de Britsche piloten bij hun overvallen op de Duitsche burger, bevolking daarvap geenerlei gebruik gemaakt. Ook het nieuwste bezwaar der Engel schen, volgens hetwelk 't Duitsche VI wa. pen gemeen en unfair is omdat het niet door menschen wordt bediend, daarente gen echter menschen aan den kant van den vijand in hun leven bedreigt en doodt, houdt geen steek. Hetzelfde is vrijwel precies zoo het geval met de Britsche nachtelijke aanvallen tijdens een volkomen bedekten hemel, waarbij de Duitsche jagers niet kunnen opstijgen. En juist die nachten hebben de Engelschen in den afgeloopen winter uitgezocht voor hun aanvallen op Duitschland. Wan neer wij daarover verontwaardigd zijn, zegt men m Londen, dat het niet de bedoeling van den oorlog is om zooveel maar .om zoo weinig mogelijk menschen in den strijd te brengen en te verliezén en den vijand zooveel rnogelijk schade ,toe te brengen aan goed en bloed. Is ons V. 1. wapen niet de ideale vervulling van 1 dezen Britschen eisch De minister wijst er vervolgens op dat het den Duitschers niet ligt, het gebruik van hun eerste vergeldingswapen met cynisch leedvermaak te verwelkomen .en opsoortgelijke wijze de nog komen de. andere vergeldingswapens aan te kon digen. Wanneer er mogelijkheden geweest waren om den oorlog en ook den lucht oorlog humaan en ridderlijk te voeren, dan zou Duitschland zich daarmede ac- coord hebben verklaard. Maar zoo’n oor logvoering hebben immers juist de Engelschen niet gewild. „Ofschoon juist wij”, zoo gaat dr. Göb bels verder, ,,de meeste reden zouden hebben gehad daartoe, verheugen wij ons volstrekt niet over de troóstelooze toe standen, die door ons vergeldingsvuur in Londen zijn veroorzaakt. Wij zien daarin slechts een militairen, een doel dienenden maatregel. Wij wijken zelfs huiverend cenigszins terug, wanneer wij eft aan den ken, wat de Britsche hoofdstad 'te wach- *tcn staat van het gebruik onzer andere, zwaardere vergeldingswapens. Want onze vergeldingsactie staat niet aan haar einde, maar in haar begin. Wijd en zijd zjjn dc militaire critici het er over eens, dat ons V. 1. wapen een revolutie inleidt in de geheele wapen- techniek. Wat zullen zij echter niet moeten constateeren, wanneer onze, in het geheel niet meer daarmee te ver gelijken nieuwste wapens aan den 'dag zullen treden? Heeft men zich te Lon den werkelijk ingebeeld, dat wjj de Anglo-Amerikaansche luchtterreur zoo maar, zonder tegenspraak over ons heen zouden laten gaan, zonder te zin- nen op een passende remedie? Misschien hebben de uitvinders aan den kant van den vijand onze Duitsche uit vinders op het een of andere gebied der oorlogstechniek voorbijgestreefd en dit ook alleen nog maar op grond van de resultaten der Duitsche bestudeering der fundamenten, waarvan wij helaas in en kele gevallen niet tijdig de beteekenis voor de practische oorlogvoering hebben 1 ingezien. Onze instituten en laboratoria echter hebben intusschen, meer dan on zen vijanden lief kan zijn, ingehaald. Hun nieuwste uitvindingen zijn bijna overal gereed. Hun resultaten zijn nog slechts voor het kleinste deeUin het^tadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter reeds worden zij geproduceerd. Tot dusver was de vijand ons in de tech niek de baas, wij hem in de moraal. Wij kunnen en zullen hem in de techniek in halen, hij kan ons echter en zal ons niet inhalen in de moraal. Dat is de beslissen de voorsprong.” „De moderne oorlog heeft voor onze vijanden”, aldus dr. Göbbels, „nog slechts zeer weinig met humaniteit uit te staan. Zij hebben hem ons in deze hard heid en compromisloosheid opgedrongen. Wij moeten hem uitvechten met dezelfde hardheid en compromislooshêid. Wie een betere idee en een hoogere oorlogsmoraal in het veld kan brengen, die zal overwin nen. Wij zijn volstrekt zeker van onze zaak. Ook juist dan, wanneer zij wordt onder worpen aan zware beproevingen. Wij zou den hebben mo'eten twijfelen aan de duur-1

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2