AANVALLEN IN NORMANDIE EN ITALIË I NA DEN AANSLAG OP DEN FÜHRER 1944. Zatprdag 22 Juli. No. 18852. Dr. SEYSS-INQUART 52 JAAR TROUW VOORNAAMSTE SCHULDIGEN GEFUSILLEERD uur aan Complot duurde niet langer dan 6 ingegrepen EXTRA KEURINGEN Snel en krachtig werd Trouwbetuigingen den Führer De reactie aan het Oostfront EERSTE STADS EDITIE SLUITING GROENTENWINKELS CIRCUS MIKKENIE-STRASSBURGER OOK BON 1 VAN DE PAARSE VISCH- KAART AANGEWEZEN BINNENLAND Aanslag werd gepleegd met Engelsche mijn Nieuw Japansch kabinet Guderian vervangt Zeitzler Zeegevecht voor Scheveningen Hevige gevechten aan de Boeg; lacunes in front bij Lemberg gesloten De Führer Opnieuw Anglo-Amerikaansche luchtterreur Verdediger van Wilna onderscheiden STADSNIEUWS Minder tramritten Telegram van den Paus aan Hitler De besprekingen Hitler-Mussolini COURANT HAAGSCHE (Stap/) Bij luchtaanvallen op Duitsch gebied werden 74 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Giro No. 12500 Kantoorbookh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, worden Weermacht vervult. onbevooroor- waardeering t f f i t f 4 andere waarin Adolf t t i i I I I BONNEN AFHALEN: Maandag: van 8,30—16.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1, Loosduinen, de letters Kog tan. Lau. Duitsche Pag op weg naar het af- weerfront in Normandiö, gecamoufleerd met takken tegen luchtaanvallen (P.K.-Umbach-O.HJ, kaart blijft tot nader aankondiging gel dig. Er zal bij voorrang op worden afge leverd MAX BLOKZIJL: Op Maandag 24 Juli om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hil versum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: ..Eenheid tegenover ver deeldheid”. Van officieele zijde wordt in Berlijn medegedeeld, meldt het D.N.B., dat de duur van het complot van het oogen- blik van den aanslag tot de arrestatie van de laatste samenzweerders in to taal niet langer dan 6 uur heeft ge duurd. De poging van de kleine clique samenzweerders om zich in het bezit te stellen van de machtsmiddelen van het Rijk kon zonder hulp van troepenfor maties gemakkeljjk in de kiem ge smoord worden, zonder dat een druppel bloed, behalve dan het bloed der ver raders, heeft gevloeid. Verduisteren: heden van 22 u.5.45 u. Van 23 tot 29 Juli: van 21.456 uur Maan: 28 Juli E. K. Aan de hooggespannen verwachtingen, verwekt door het optreden elders in den lande, heeft het circus Mikkenie-Strass- burger, dat gisteravond in zijn groote tent op het terrein aan de van Boecop. straat zijn gala-première gaf, ten volle voldaan. Er is sfeer in dit circus. De sfeer der romantiek van wilde dieren met hun scherpe lucht en de geur der paarden Het zijn vooral de paarden, die den nadruk op het programma leggen. En dan weer in de eerste plaats de mo numentale Friesche stamboekhengsten. on der dressuur van Karel Strassburger. En al tnogen wij dan ook bewondering heb ben voor de 6 Noorsche Fjordenpaarden, het oudste paardenras in Europa, voor de Arabische schimmels, die Friesche heng, sten eveneens in vrijheidsdressuur doen ’t hem. Dan wordt ons hart even warm voor zooveel schoonheid. Geen wonder dat de heer Strassburger een daverend applaus in ontvangst had te nemen. Met haar grappig pony-circus had Elly Strassburger eveneens veel succes, dit als onderdeel van de vrijheids-potpourri samen met Karei Strassburger. Regina Strassburger is een hoogeschoolrijdster vol gratie. Haar optreden met de dansende paarden ontlokte hartelijk applaus. Aan acrobatiek op de paarden ontbrak het evenmin. De twee Conrads zijn op dit gebied fenome naal. De temmer Hadata presenteerde 5 koningstijgers met kalme bewcnderens. waardige dressuur; komisch was Wilke’s berendressuur. Lisette Rom bracht acro batiek aan de trapeze; Rio en Co waren vermakelijk met hun kracht en lenigheid. De Raspini’s op de vrije ladder en de Amerikanen geland op Guam Naar Domei bericht, speelt zich een hevige strijd af tusschen de Japansche garnizoenen in Omiyajima (Guam) en vijandelijke strijdkrachten, die op 21 Juli op Guam zijn geland. Japansche eenheden brengen den indringers zware verliezer^ toe. ..J doorge- In dien tijd i door op zijn Met ingang van 21 Juli geeft ook de met „1” gemerkte bon van de paars ge kleurde vischkaart recht op ’t koopen van 500 gram versche. gezoute. gestoomde of gerookte Visch, dan wel 200 gram gefi leerde, gestoomde of gerookte visch, dan wel 1000 gram ongepelde of 250 gram ge. pelde garnalen. Bon 1 der roode visch- Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië deed de vijand vrijwel over het geheele front talrijke afzonderlijke aanvallen, die in hoofdzaak werden afge slagen. Alleen aan den uitersten linker vleugel slaagde hij erin, onder zware ver. liezen aan dooden en gewonden, een wei nig terrein te winnen. Hernieuwde aan vallen op de nieuwe stellingen mislukten. In het Italiaansche gebied zijn den laat- sten tijd 70 terroristen in den strijd ver nietigd In het Oosten werden door tegenaan vallen onzer troepen Oosteltyk van Lem berg eenige lacunes in het front geslo ten. Noordwesteltjk van de stad be haalden de Sovjets verdere terrein winst. Aan den bovenloop van de Boeg werden de tot den Westelijken oever doorgedrongen bolsjewieken in zware gevechten opgevangen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno viel de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten aan. Hij kon op eenige plaatsen verder oprukken, doch werd in de meeste sectoren met zware verliezen aan dooden en gewonden en met het verlies van talrijke tanks af geslagen. Ten Noordoosten van Kowno duren de verbitterde gevechten voort. Tus schen het merengebied Zuidwestelijk van Dunaburg en het Peipusmeer wer den talrijke vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor de bolsjewieken uiteengeslagen. Op eenige penetratie- plekken duren de gevechten nog voort. In luchtgevechten verloor de vijand 83 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht wanen de stations Borissof en Orcha het aanvalsobject van zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Op de brandende em placementen vloigen verscheidene mu- nitietreinen in de lucht. E NIEUWE REICHSKARTE FÜR UR LAUBER: Met ingang van heden wordt in gebruik genomen de nieuwe Reichs- kante für Urlauber. welke in de plaats komt van de kaart, voorzien van bonnen, waarop een datumopdruk 14 Nov. 1943 voorkomt en waarvan de geldigheid met ingang van 24 Juli 1944 is vervallen. De nieuwe kaart is uitgevoerd in witbruine kleur. De ondergrond van eiken bon is door lichtbruine schuine lijnen in vakjes verdeeld. Boven aan eiken bon staat in een flauwen boog het woord Urlauber met daaronder de aanduiding van de hoeveelheid in "rammen (afgekort door de letter G) en de naam van het artikel. Op deze nieuwe bonnen is geen verval datum vermeld. De bonnen van de nieuwe Reichskarte für Urlauber geven recht op het koopen van de daarop vermelde artikelen tot de daarbij vermelde hoeveelheden. Deze bonnen moeten niet alleen in hotels en restaurants, enz., doch ook in winkels worden aangenomen. Daar het blijkt voor te komen, dat detaillisten weigeren deze bonnen aan te nemen, wordt er met nadruk op gewezen, dat voor het niet leveren op deze bonnen geen ver ontschuldiging wordt aanvaard en de be trokken winkeliers zich bij weigering aan zeer ernstige moeilijkheden bloot stellen. De nieuwe Urlauberbonnen kunnen öp geheel dezelfde wijze bij de distributie- diensten voor toewijzingen worden om gewisseld als Hollandsche consumenten bonnen. Indien het aantal Urlauberbon nen te klein is voor een toewijzing reikt de distributiedienst rantsoenbonnen uit. De bonnen van de Reichskarte für Ur lauber dienen wel te worden onderschei den van de Reise. und Gasf-stattenmar- ken, welke uitsluitend in hotels en res taurants enz. en niet in winkels mogen worden aangeboden. Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft vandaag op een groote bijeenkomst mede gedeeld, dat voor den moordaanslag op den Führer op 20 Juli een mijn van de aller zwaarste soort gebruikt is, welke uit Engeland geïmporteerd was Generaal Koiso en admiraal Jonai heb ben den keizer de namen der leden van het nieuwe kabinet voorgelegd. Het kabi. net is aldus samengesteld: Ministerpresident: generaal Koiso; Ma. rine: admiraal JonaiOorlog: generaal Soegijama; Financiën: Tsjiwata; Binnen- landsche Zaken: Odatsji; Wapening: Foedzjiwara; Buitenlandsche Zaken en Oost-Azië: Sjigemitsoe; Transport en Verkeer: Maeda; Landbouw: Sjimada-, Justitie: MatsoezakaOnderwijs: Ninol mija. Ministers zonder portefeuille zijn Matsjida. Kodama en Ogata DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië ondernam de vijand gisteren Oostelijk en Zuidelijk van Caen vrij sterke, door tanks gesteunde, aanvallen, waarbij hij op eenige punten in onze hoofdgevechtslinie kon binnen dringen. Reeds des avonds was echter het verloren gegane terrein door tegen aanvallen onzer troepen weer in ons bezit en een vijandelijk bataljon ver nietigd. Sterke tankconcentraties van den vijand ten Zuidoosten van Caen werden doeltreffend door artillerie be stookt. Noordwestelijk van St. Lo mis lukten heftige plaatselijke aanvallen van den vijand. Gevechtsvliegtuigen brachten Westelijk van Brest zware schade toe aan een vijandelijken tor pedojager en schoten een Britsch escortevliegtuig neer. In het Fransche gebied werden 73 ter roristen in den strijd vernietigd. Bij den afweer van aanvallen van vijan delijke vliegtuigen en motortorpedoboo- ten op een convooi in de Duitsche Bocht schorten mijnvegers, bewakingsvaartuigen en afweergeschut der koopvaarders 5 vijandelijke jachtbommenwerpers neer. Voor de Nederlandsche kust brachten zij zware schade toe aan 2 Britsche motor- torpedobooten. Drie eigen vaartuigen gingen verloren. De B-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt: De Putschpoging van een kleine groep Duitsche generaals, onder wie de vroegere chef van den generalen staf en chef van het Truppenbüro der leger leiding, kol. generaal Beek, tot de lei dende persoonlijkheden behoorde, is ongetwijfeld een van de groote sen- sa.ies van den oorlog. In kringen, die met het hoofdkwar tier van den Führer contact onderhou den, verklaarde men gistermiddag, dat Adolf Hitler slechts door een groot ponder aan den dood ontsnapt is. Wel iswaar zijn nog geen nadere bijzonder heden over den aanslag bekend ge maakt, maar aan de tot nu toe gepubli ceerde mededeelingen kan men ontlee- nen, dat de daders, die in Berlijn „gra felijke reactionairen” genoemd worden, tot een groep van lieden behoorden, waarvan men in het kamp van de vijan den van Duitschland steeds oppositio- neele daden verwacht heeft. Welke be weegredenen deze reactionaire groep tot den aanslag hebben gedreven, is nog niet duidelijk. Uit de toedracht kan men verder zien, dat de genoemde groep inderdaad zeer zwak en onbeteekenend moet zijn ge weest, want niet alleen mislukte de moordaanslag, maar de generaals heb ben ook in geen enkele afdeeling van het leger, de luchtmacht of de marine ondersteuning gevonden. Hun plan, dat, voor zoover men op het oogenblik kan beoordeelen, uiterst dilettantistisch uitgevoerd is, mislukte en zij kregen de eenige straf, die zij in dat geval konden verwachten. Zij zijn gefusilleerd of hebben zelfmoord gepleegd. Ook kol. generaal Beek is dood. In de Wilhelm strasse worden de ge volgen van de Putschpoging niet onbetee kenend genoemd, want men neemt aan, dat thans een zuivering zal plaats vinden, welke tot een activeering der oorlogs inspanningen zal leiden. Een deel der Putschisten bekleedde invloedrijke posi ties, welke zij, naar men te Berlijn ver klaart, gebruikt hebben om de Duitsche oorlogvoering schade te berokkenen. Dit zal thans niet meer mogelijk zijn. De eenige kleine reactie, die in Duitschland kon optreden, is thans vernietigd. Zij had absoluut geen invloed op het volk en op het leger. Het is dan ook niet te ver wachten. dat de aangelegenheid sensatio- neele gevolgen op binnenlandsch of bui- tenlandsch politiek gebied zal hebben. Keitel ongedeerd; Berger overleden Vernomen wordt, dat de bij den aanslag gewonde medewerker uit de omgeving van den Führer. Berger, overleden is. In welingelichte kringen wordt verno men. dat Generaal-Veldmaarschalk Keitel bij den aanslag op den Führer ongedeerd is gebleven. De chef van den generalen staf van het Duitsche leger, General-oberst Zeitzler. moest reeds sedert eenige weken als ge volg van een ernstiger worden van een infectieziekte zijn zaken door zijn plaats vervanger Generalleutnant Heusinger la ten behandelen. Nadat thans g^eraal Heusinger door de verwondingen, lie hij opliep bij den aanslag op den Führer, eveneens is uitgevallen, heeft Adolf Hitler den 56-jarigen generaal van het tank wapen, Heinz Guderian, met de waarne ming van de zaken van General-Oberst Zeitzler belast. Guderian was sedert 21 Februari van het vorige jaar recht streeks verantwoording verschuldigd aan den Führer, als Generalinspektor voor het tankwapen. Van welingelichte zijde verneemt S.P.T.. dat in den nacht van Donderdag op Vrij dag voor de Nederlandsche kust een hevig zeegevecht is geleverd tusschen Duitsche en Engelsche zeestrijdkrachten. Omstreeks 3 uur in den morgen ontdekten Duitsche bewakingsvaartuigen voor Scheveningen een groep van 6 Engelsche snelle booten, die daar klaarblijkelijk naar mogelijkhe den uitzagen. Van Duitsche zijde werd uit alle monden gevuurd. Er voegde zich nog een snelle boot bij de Britsche vaartuigen, welke uit 3 verschillende richtingen atta queerden Geallieerde vliegers losten licht- kogels en weldra werd de zee hel besche nen. Voorts grepen de vliegers met bom men en boordwapenen in. Naar S.P.T. uit Bërlijnsche bron vernam, werd één der Duitsche vaartuigen door een torpedo tot zinken gebracht. Toen het gevecht afge broken werd, waren 2 der Britsche snelle booten zwaar beschadigd. Serbini’s als jongleurs vlot en accuraat. Jack en Josee combineerden zang en acrobatiek de 2 Mando’s verwekten sen satie hoog in de lucht. Hoogst vermake. lijk waren de 3 clowns Babusio’s, die ook op dit gebied het circusprogramma com pleteerden. Zoo wordt het publiek 2| uur bezig gehouden in een sneltrein-tempo, dat in ieder opzicht bewondering en te vredenheid wekt. P. H. de Wit. Amerikaansche bommenwerpers dron gen uit het Westen en uit het Zuiden het Duitsche gebied binnen en vielen verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuid- west-Duitschland aan Vooral in de woonwijken van München, Mannheim. Ludwigshafen en Schweinfurt ontstonden schade en verliezen aan menschenlevens. Luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden 68 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 55 viermotorige bommenwerpers, In den afgeloopen nacht vlogen vijande lijke vliegtuigen boven Noordwest, en Zuidoost-Duitschland en lieten o.a. op het gebied van Berlijn een aantal bommen vallen. Zes Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Duikbooten hebben in zware gevechten 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 74.000 brt. en 2 torpedojagers tot zinken gebracht. Een derde torpedojager en 4 schepen wérden door torpedo’s ge troffen. Bovendien schoot een duikboot een viermotorigen bommenwerper neer. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" ,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Vandaag bereikt de Rijkscommissaris, Rijksminister, dr. A. Seyss-Inquart den 52-jarige>n leeftijd. De laatste vier jaar, nog kort geleden stonden wij stil bij het feit, dat de Rijkscommissaris vier jaar in functie was heeft hij in ons land bracht. 1.. „.v heeft hij zich zijn persoonlijk treden, door tact en inzicht, hier te lande vele vrien den verworven. Moeilijk was en is zijn taak, maar voor de wijze waarop hij deze vervult, zal ieder deelde moeten hebben. Meer dan eens heeft hij door zijn persoonlij ken invloed in Ber lijn, lasten die te zwaar op ons volk zouden kunnen gaan drukken, weten af te wenden of te ver zachten. Met begrip en met genegenheid verricht dr. Seyss. Inquart zijn werk in ons land onder moeilijke oorlogsomstandigheden. Hoezeer dit in vele kringen op prijs wordt gesteld, daarvan zullen hem op dezen dag onge twijfeld de welsprekende bewijzen geworden Naar aanleiding van de gebeur tenissen der afgeloopen week zal de vormingsleider der Germaansche SS in Nederland, SS Obersturm- führer J. C. Nachenius, Zondag 23 Juli, 11.30 uur v.m.. over den zen der Hilversum 1 spreken over „De Führer”. Den mislukten aanslag op den Führer mag men allerminst zien als de groote „sensatie” van de laatste phase van den oorlog, die, naar algemeen wordt aangenomen, sedert kort is in gegaan. Het begrip sensationeel kan aan deze jongste dramatische gebeur tenissen niet worden vastgekoppeld. Uiteraard is de berichtgeving hierover zeer sober geweest, echter toch ook weer ruim voldoende om te kunnen vaststellen, dat er tusschen het Duitsche volk en zijn leiding een band bestaat zóó hecht en onverbrekelijk, dat geen macht ter wereld, geen conspirators van binnen of buiten de grenzen in staat zijn daarin een breuk te slaan of hem zelfs ook maar in de geringste mate te verzwakken. Beroering heeft de aanslag in geheel de wereld gebracht. Na den schrik, de spanning en de ontsteltenis, komt de bezinning en in deze uren der bezin ning stelt men vóór alles vast, dat boven alle heftige gebeurtenissen van den dag, boven het wilde rumoer van den krijg, boven de angsten en folte ringen van het hart, groot en stralend staat: de Trouw, de sterke, de onkwets bare, waarvan Goethe dichtte; „Be- glückt, wer Treue rein im Busen tragt Kein Opfer wird ihn je gereuen." Trouwer dan ooit staat het Duitsche volk om zijn Führer, trouwer dan ooit, hebben ook de Nederlandsche Natio- naal-Socialisten getuigd volgen wij den Führer op den weg naar zijn doet In een redactioneel artikel schrijft de „Völkischer Beobachter”: „Het Duitsche volk treedt op dezen 20sten Juli 1944 opnieuw achter zijn Führer. Het zweert hem onverbrekelijk trouw”. De Führer zelf heeft vroeger in een van zijn historische redevoeringen ge zegd: „Ik heb niet geleerd mijn gezind heid al naar behoefte van geval tót geval te veranderen of ook maar te ver loochenen. Ik geloof, dat ondanks som mige tegenovergestelde opvattingen ook in het leven der volken precies zooals tusschen individuen onderling de trouw een onvervangbare waarde is, zonder welke de menschelijke maatschappij aan het wankelen raakt en haar orga nisaties vroeg of laat moeten ineen storten.” Van Trouw heeft men op den dag na den aanslag den Führer de meest ondubbelzinnige getuigenissen gebracht Het is deze Trouw, die de feiten op den achtergrond dringt en den ver wachtingen voor de toekomst nieuwe bezieling verleent. den Woensdag onmiddellijk voorafgaande aan den Nieuwjaarsdag indien deze valt op een Donderdag en den Woensdag on middellijk volgende op den Nieuwjaars dag, indien deze valt op een Dinsdag. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) 1.«5, elke m.M. m. tot 22 m.(M. (10 reg.) 0.4.9. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. /O.Sl p.mJM, Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. 10 Ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. v. d. bl." 10c. meer. Gisteren was het Oosten van het land opnieuw het doel van Anglo-Ameri kaansche luchtterreur-aanvallen. Door het werpen van brandbommen op een stad werden een rusthuis en eenige woonhuizen verwoest, een meisjesschool zwaar be schadigd. 3 meisjes gedood, 2 zwaar en verscheidene andere licht gewond. Bo. vendien werden in het Oosten van het land bij aanvallen met boordwapens in scheervlucht op een autobus en een taxi 5 Nederlanders gedood, terwijl 1 zwaar en 14 andere licht gewond werden. De Führer heeft It—generaal Rainer Stahel, den dapperen verdediger van Wilna, als 79-sten soldaat van de Duit sche Weermacht het eikenloof met de zwaarden bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. Het Duitsche officierscorps staat, zijn eed getrouw, als één man achter den Führer Adolf Hitle’r. Dit is, meldt Inte- rinf, de overheerschende indruk, dien men gisteren in alle militaire kringen van het Duitsche Rijk kreeg. Volgen® ge noemde kringen fungeerde de nog Don derdagmiddag doodgeschoten 37-jarige Claus graaf von Stauffenberg, die den aanslag door het neerleggen van een tijdbom in de onmiddellijke nabijheid van den Führer alleen heeft uitgevoerd, als tusschenpersoon van een kleine eer zuchtige kliek, die. zooals door gevonden papieren en andere gegevens binnen enkele uren na den mislukten aanslag kon worden aangetoond, in nauw con tact heeft gestaan met een vijandelijke mogendheid. Bij het verhoor, kort voordat de voor naamste schuldigen werden gefusilleerd, werd dit feit nog door verklaringen van In verband met de aan het H.T.M.- bedrijf voorgeschreven stroombesparing zullen op alle lijnen, voorloopig alléén des Zondags, eenige ritten dienen te ver vallen Des Zondagsmorgens zullen er tot nader bericht vóór ca. 9 uur drie ritten worden gereden, terwijl er des avonds één uur voorafgaande aan den laatsten rit niet gereden wordt. De laatste tot nu toe gereden ritten worden zooveel mogelijk gehandhaafd. Met ingang van morgen zal de lokaal- dienst van de Blauwe Tram tusschen den Haag en Voorburg belangrijk worden ge wijzigd Op de eerste vijf werkdagen zal er tot ’s morgens 9 u. Otn de 10 min. worden gereden, daarna tot 15.30 u. om de 15 min., vervolgens om de 10 min. tot 19 u. en daarna om de 15 min. tot 21 u. ’s Zaterdags om de 10 min. tot 9 u., daarna om de 15 min. tot 12.30 u„ ver volgens om de 10 min. tot 19 u. en daar na om de 15 min. tot 21 u. Op Zon- en feestdagen van c.a. 9 u. af tot 12.55 u. om de 20 min., daarna tot 19 u. om de 10 min en vervolgens tot 20.30 u. om de 20 min. De laatste tram vertrekt van den Haag (Malieveld) om 21 u„ van Voorburg (viaduct) om 20 30 u. Des Woensdags na 13 uur De burgemeester van ’s-Gravenhage maakt bekend, dat bij zijn besluit van 23 Juni 1944 een wijziging van de winkel- sluitingsverordening is tot stand gekomen, waarbij de winkeliers in aardappelen, groenten en/of fruit verplicht worden hun winkels op Woensdagmiddag na 13 uur te sluiten. Dit besluit ia thans goedge keurd en afgekondigd. In verband hier mede moeten deze winkels voortaan ‘s Woensdagsmiddags gesloten zijn, voor het eerst op 26 Juli a.s. Deze bepaling geldt niet op 14 Augustus. 31 October en 5 December en evenmin op den Woensdag onmiddellijk voorafgaande aan den He melvaartsdag. Bovendien geldt de bepa ling niet op den Woensdag onmiddellijk volgende op den eersten Kerstdag, indien deze valt op een Maandag of Dinsdag, voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Germaansche SS in Nederland Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Maandag 24 Juli 8—13 uur, den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde 15; Dinsdag 25 Juli 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aan melden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen eto Personen tusschen 19—35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel, ling, kunnen zich eveneens aanmeldten en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langeetraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstmat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marine-annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren- «racht 24. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat OIO Filialen: Rijswijk. I Tei. 119461; Voorburg, BoekjL H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. |B. van Seters Jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. de betreffende personen opgehelderd. De samenzweerderskliek bestond uit enkele generaals, die zich met een handvol offi cieren in belangrijke functies bij het leger in het vaderland hadden vereenigd en als inspirators van de geheele onder neming moeten worden beschouwd. Dat de Duitsche Weermacht niets te maken heeft met den aanslag, resp. met de samenzwering, blijkt in het bijzonder ook uit het feit, dat niemand van de deelnemers c ntact had met het front. Van alle fronten in Oost en West, in Noord en Zuid zijn via de commando posten tallooze dagorders van de opper bevelhebbers, bevelhebbers, commandan ten. alsmede van de chefs der militaire eenheden ontvangen, naast de absolute trouw aan Hitler tevens de overtuiging tot uitdruk king komt, dat het front de beste garant is voor de onwrikbaarheid van den strijd en voor den uiteindelijken zegevierenden afloop van dezen strijd op alle oorlogs- tooneelen. Tegelijkertijd wordt aan de gelukwenschen aan den Führer voor zijn behoud de voldoening vastgeknoopt, dat met Heinrich Himmler thans een man aan het hoofd van het leger in het va derland is geplaatst, wiens militair-orga- nisatorische bekwaamheid, die vooral tot uiting is gekomen bij den opbouw van de Waffen-SS. de garantie biedt voor een versterkte totale krachtsinspanning van de natie voor het behalen van de over winning De opperbevelhebber Zuidoost, generaal- veldmaarschalk Freiherr von Weichs heeft naar aanleiding van den mislukten aanslag den Führer namens alle troepen van den Balkan opnieuw onverbreeklijke trouw betuigd. De opperbevelhebber van het 2de pant- serleger heeft het volgende telegram aan den Führer gezonden: ..Het 2de pantser- leger zal zich in zijn trouw aan den Führer door niets en niemand laten overtreffen”. De Weermachtbevelhebber in Noor wegen, General-Oberst von Falkenhorst, heeft in de Noorsche bladen een oproep gepubliceerd tot de Duitsche soldaten in Noorwegen, waarin o.a. het volgende wordt gezegd„Wij beloven den Führer krachtens onzen eed op het vaandel in on wankelbare trouw en in het hechtste ge loof aan de eindoverwinning te volgen, totdat de vijanden zijn verpletterd. Leve de Führer”. De opperbevelhebber West, generaal - veldmaarschalk von Kluge, heeft een telegram aan den Führer gezonden, waar in hij ook namens zijn soldaten zijn ge lukwenschen uitspreekt en de verzeke ring van onwrikbare trouw geeft De eerste reactie bij de Duitsche troe pen aan het Oostfront na het bekend wor den van den mislukten aanslag wordt weergegeven in het,volgende ooggetuigen, verslag van een Duitschen oorlogscorres pondent: Op een groot laad- en losstation in het Oosten staan voor de barakken honderden infanteristen, die van het front komen of die naar het front gaan. Zij vertellen. Men hoort de verschillende talen van Europa, dat tegen het bolsjewisme strijd:. De groep verneemt het bericht van den schandelijken aanslag op den Führer. De mannen staan stil, zij kunnen het niet begrijpen Wanneer de verlossende woor den komen, wanneer men verneemt, dat de Führer weer door de Voorzienigheid behouden is gebleven, blijven allen ont roerd zwijgen. Zij zijn alleen door het feit, dat duistere machten den Führer naar het leven hebben gestaan diep getroffen. Een hunner spreekt. Heeregod, zegt hij en kijkt in de verte nu. nu, wij den Führer meer dan ooit noodig hebben. Uit een hos- pitaaltrein, die op he; station staat, weer klinkt plotseling de kreet: „Onzen gelief den Führer. Sieg Heil!” En duizend mon den stemmen in. De Paus heeft aan Adolf Hitler in ver band met den afloop van den op hem gepleegden aanslag een telegrafischen gelukwensch gezonden, aldus meldt United Press op grond van een mededeeling van den officieuzen nieuwsdienst van het Vaticaan. Naar in de Wilhelmstrasse werd mede gedeeld. neemt aan de besprekingen tus schen den Führer en den Duce ook de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop deel, die, naast den Rijks- maarschalk als één der eersten gelegen heid had den Führer na den op hem ge pleegden aanslag te zien. De Duitsche bladen publiceeren heden morgen een foto, welke den Führer en den Duce na den mislukten aanslag toont. Op deze foto ziet men verder General- oberst Lörzer, Reichsführer-S.S. Himmler en Rijksmaarschalk Göring.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1