HEVIGE GEVECHTEN AAN BESPREKINGEN FUHRER-DUCE NA DEN MISLUKTEN AANSLAG HET OOSTFRONT 1944. Maandag 24 Juli. No, 18853. NEDERLANDSCHE NAT.-SOCIALISTEN EXTRA KEURINGEN BETUIGEN HUN TROUW AAN DEN FUHRER Dagorder van den Führer tot het leger 1 EERSTE STADS ÈDITIE Om 10 uur binnen Mussert sprak te Amsterdam Dankbetuiging van den Führer Sovjets stootten door naar de San; gevechten in Lemberg en Lublin Tegenover het verraad van enke lingen staat de trouw van millioenen AGENDA DINSDAG 25 JULI Zeiss-Planetarium Kindervoordracht: „Een reis naar de pla neten”. 14 u. Voordracht over: „Val lende sterren”. 15.45 en 20 u. Dili- gentia „Hans en Grietje”. 14.30 u. Capitol Klein Duimpje”. 14.30 u - sleutel! vZ^n'z^ëmikri’chting.’ Scala. „Variété 19 u. Circus Strass- Dr. Ley over den aanslag SPORT VOETBAL STADSNIEUWS Gelukwenschen voor den Rijkscommissaris Laatste ritten H.T.M. BURGERLIJKE STAND (24 Juli) t I f. •4 COURANT HAAGSCHE Puinhoopen scheurt Boeren, Morren: de Tot slot her- GEMOTORISEERDE uw volk vraagt vet; vóór 10 Augustus Verduisteren: van 21.45 uur tot 6 uur Maan: 28 Juli E. K tegenover trouw. De Führer maakt bekend: „Naar aan leiding van den op mij en mijn mede werkers gerichten aanslag heb ik uit alle kringen van het Duitsche volk, in het bijzonder van de Partij en de Weer macht, zoovele gelukwenschen en betui gingen van trouw ontvangen, dat ik allen, die in deze dagen bijzonder aan mij gedacht hebben, langs dezen weg namens mijzelf en mijn kameraden har telijk wil bedanken.” Met ingang van morgen Wjj herinneren er aan, dat met ingang van morgen het sluitings uur vervroegd wordt tot 21 uur en het begin van het tijdstip, waarop men zich niet in de open lucht mag ophouden, tot 22 uur. Mussert afgelegden van Ostrof en Pleskau ontruimd Wij erkennen den Führer als den Europeeschen opperbevelhebber in den strijd om het bestaan van Europa. In hem zien wij den grondlegger van het nieuwe Europa en van het verbond van vrjje volkeren van Europa. Als de mis dadige aanslag zou zijn gelukt, zou van Europa niets meer zijn terecht ge komen. Daarom zijn wij dankbaar, dat de aanslag is mislukt en stellen wij het verraad onze oprechte In Galicië en ten Westen van den bovenloop van de Boeg werden tal rijke aanvallen van de bolsjewieken, die door tanks en slagvliegers werden ondersteund, in verbitterde gevechten afgeslagen. Slechts in eenige sectoren wonnen de vijandelijke aanvalsspitsen verder terrein. In het stadsgebied van Lemberg duren zware gevechten voort. Het garnizoen van Lublin handhaafde zich tegen herhaalde viiandeltfke aan vallen. Tusschen BrestLitowsk en Grodno, alsmede ten Noordoosten van Kowno mislukten doorbraakpogingen van den vijand als gevolg van den taaien tegenstand van onze dappere di visies. In eenige sectoren wierpen zjj de binnengedrongen bolsjewieken in een tegenaanval terug. In deze gevechten vonden de kommandeur van een ge vechtsgroep, luitenant-generaal Schel ler, en de chef van den staf van een Een wagenmaker in het dorpje Geea- teren (gem. Borculo) heeft het druk met het vervaardigen en repareeren van wielen. (C.N .F.-Hartgerink) Trouw aan den Führer, trouw aan het Nationaal-Socialisme onder alle om standigheden. Dat was het, wat de Nederlandsche Nationaal - Socialisten, die het Concertgebouw te Amsterdam Zaterdagavond tot de uiterste hoeken vulden, tot uiting wilden brengen. De Leider getuigde in zijn rede van het onwrikbare geloof en den onwrikbaren wil, die de volgelingen van Adolf Hitler in ons land bezielen en door geestdrif- tigen bijval en langdurig gejuich gaven de aanwezigen herhaaldelijk blijk van hun instemming met elk woord, dat Mussert sprak over de vastbeslotenheid om den Führer te volgen in zijn gr oo ien strijd. telijkheid. De Füh. rer en de Duce be studeerden den toestand en bespraken -o.a. de kwestie der Italiaansche oorlogs-geïn- temeerden. Er werden richtsnoeren opge. steld voor het oplossen van deze kwestie in overeenstemming met de moreele en materieele belangen van beide landen. Deze oplossing voorziet in een overheve ling van de oorlogs-geïnterneerden naar den stand van vrije arbeiders of naar den stand van hulpkrachten in het kader van de Duitsche Weermacht. in de voorste linie den heldendood. Tus schen Dunaburg en het Peipusmeer werden hevige aanvallen van de Sov jets uiteengeslagen. Plaatselijke pene traties werden in harde gevechten af- gegrendeld. Een formatie Britsche bommenwerpers ondernam in den afgeloopen nacht een terreuraanval op Kiel. Afzonderlijke vlieg tuigen vielen bovendien het gebied van de Rijkshoofdstad aan in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen werd overdag en des nachts voortgezet. In Italië ondernam de vijand gisteren vrij sterke aanvallen op onze achterhoe den ten Noorden van Livorno, die in het verloop van den strijd op den Noorde lijken oever van den Arno werden terug genomen. Bijzonder verbitterd werd ge vochten in het gebied ten Noorden van Poggibonsi waar onze troepen alle vijan delijke aanvallen bloedig uiteensloegen. Ook in den Adriatischen kustsector ble ven herhaalde aanvallen van den vijand zonder succes. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.®, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0J19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel, ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn, 5 ct., fr. p.p. 10 et. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. /0.B8. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. W." 10c. meer. Tegenover het verraad de trouw Wij weten, zoo zeide Mussert verder, dat wij voor een goede zaak vechten, omdat onze bronnen: Godsvertrouwen, arbeid en liefde voor Volk en Vader, land goed zijn. Daarom zetten wij ons leven op het spel voor het Nationaal- Socialisme wetende dat het goed is. Geloof niet, dat het volk ons haat. Er is slechts een kleine categorie, die ons haat, en die staat geheel buiten het volk- Wel is er de haat van het communisme. Maar zelfs deze haat moeten wij niet met haat beantwoorden. Wel moeten wij met harde hand deze menschen tot goe den arbeid brengen In den eeuwigen strijd tusschen goed en kwaad zullen wij het hardst worden beproefd voor de toekomst van ons volk. Wij zullen die beproevingen doorstaan en dan zal onze dag komen, die geen bijltjesdag zal zijn, maar een dag waar op wij elkaar de hand reiken. Want het volk verlangt geen bijltjesdag, die een product is van ophitsers. De aanslag op den Führer heeft ons een schok gegeven. Hoe is het mogelijk, dat zooiets wordt gedaan door menschen. die beweren hersens te hebben en het goed met hun volk te meenen? Immers, als het Nationaal-Socialisme valt wordt Europa morgen het Europa van Stalin, dan wordt Moskou de hoofdstad van krijgt men in Europa een mengeling van Europeanen, Russen, Tartaren en Mongolen Het is dwaas heid te verwachten, dat het communis me alleen in Oost.Europa zou blijven en in ons land niet zou komen. Maar er is er één, die ons voor het bolsjewisme behoeden zal. Dat is de Führer, de schepper van het Nationaal. Socialisme, van wien wij de overwin. ning verwachten. burger. 18.30 u. Boerderij „De Poppen kast” (Voorschoten). „Tafeltje dek je’’. 15 u. „Jorg” en „De Wraak”. 18.45 u. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met JCikeriki", „De Nieuwste Mode” Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl.f'4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p. 10 c. Ley, volk alles Elke bloed wordt uitgeroeid als hij Duitschland ver raadt. Het leger heeft zich zelf gezuiverd De chef van den generalen staf van het leger, Generaloberst Guderian, heeft Zondagmiddag voor den groot- De Führer heeft op 21 Juli, naar het D.N.B. verneemt, na de volledige uit roeiing van het complot in zijn kwaliteit van opperbevelhebber van het leger de volgende dagorder tot het leger gericht, die het Duitsche Nieuwsbureau volledig heidshalve hier nog eens publiceert. Soldaten van het leger. Een kleine kring gewetenlooze officieren heeft op mij en den staf van de Weer- machtsleiding een moordaanslag gepleegd, teneinde het staatsgezag in handen te krijgen. De Voorzienigheid heeft deze mis daad laten mislukken. Door het onmiddel lijke daadkrachtige ingrijpen van trouwe officieren en soldaten van het leger in het vaderland werd de kliek verraders binnen enkele uren vernietigd of gearresteerd. Ik heb niet anders verwacht. Ik weet, dat gij evenals totdusver in voorbeeldige gehoor zaamheid en trouwe plichtsvervulling dapper strijdt, totdat wij ondanks alles aan het einde de overwinning zullen heb ben behaald". Reichsorganisationsleiter dr. Ley heeft zich Zaterdag op een groote bijeen komst. die door duizenden arbeiders en arbeidsters werd bijgewoond en door den omroep werd uitgezonden, tot tolk ge maakt van de gevoelens van dankbaar heid, die het Duitsche volk vervullen bij de redding van den Führer. Van millioenen Duitschers, aldus zeide Ley, stokte de adem, toen zij het bericht van den moordaanslag op Adolf Hitler vernamen. Op dat oogenblik besefte het land, wat er van Duitschland geworden zou zijn, als deze moordaanslag de door de moordenaars beoogde gevolgen zou hebben gehad. Men kan zich van die ge volgen geen voorstelling maken. Met één slag zou een geweldig werk vernietigd, alle vooruitzichten van succes en over winning verdwenen zijn. Over millioenen Duitschets zouden een namelooze ellen de, slavernij, vernietiging, nood en hon ger zijn gekomen. Voor het plegen van den moordaanslag is een mijn van de allerzwaarste soort gebruikt, die uit Engeland was geïmpor teerd. Op bevel der Moskousche joden zonden Engeland en zijn lords de bom. die een misdadig reactionnair heeft ge legd. Dr. Ley wees er op. dat de misdadi- gersclique, die thans door den aanslag ontmaskerd is, ook de oorlogvoering trachtte te saboteeren. Levendigen bijval oogstte dr. toen hij zeide, dat het Duitsche thans verlangt, dat de revolutie inhaalt wat zij verzuimd heeft. Duitscher moet weten, dat zijn Duitschen omroep de volgende toespraak tot het leger gehouden: „Na de dagorder van den Führer aan zijn leger te hebben bekend gemaakt, voeg ik namens het Duitsche leger daaraan het volgende toe: Enkele ten deele op non-actief zijnde officieren hadden den moed verloren en uit laf heid den weg der schande verkozen bo ven den weg van plicht en eer, die uitsluitend den fatsoenlijken soldaat past. Het leger heeft zichzelf gezuiverd en de onbehoorlijke elementen uitge- stooten. Aan alle strijdende fronten en in het vaderland wordt koortsachtig en opofferend voor de overwinning ge werkt. Volk en leger staan hecht ver bonden achter den Führer. De vijand vergiste zich toen hij geloofde, op een splitsing in de generaliteit van het le ger te zijnen gunste te kunnen rekenen. Ik sta jegens den Führer en het Duit sche volk borg voor de hechtheid van de generaliteit, van het corps officieren en van de manschappen van het leger, ten aanzien van het eenige doel, de overwinning te bevechten onder de leuze, die de eerbiedwaardige veld maarschalk von Hindenburg ons «aak inprentte: De trouw is het kenmerk van de eer. Leve Duitschland en onze Führer Adolf Hitler. En nu volk: Aan het geweer.” HOOFDKW ARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juli. Van 16 tot 20 Juli heeft de Duce een inspectie tocht gemaakt naar de Italiaansche divi sies, die in Duitsch- land worden opge leid. De Duce over handigde den Itali- aanschen regimenten hun vaandels, «richt te een toespraak tot de troepen en werd overal met groote geestdrift ontvangen. Aan het einde van zijn reis bezocht de Duce den Führer in diens hoofdkwartier. Het onderhoud tus schen den Führer en den Duce werd ge voerd in den geest van de grootste har- Telefoto van de samenkomst van den Führer met den Duce. (Hoffman-Stapf) Aan de besprekingen in net hoofdkwar tier van den Führer namen Rijksmaar- schalk Hermann Göring, de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop en.generaaLveldmaarschalk Keitel en van Itailaansche zijde maarschalk Graziani en de onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken graaf Mazzolini deel. De Duit sche ambassadeur in Italië. Rahn en de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, An- fuso vergezelden den Duce op zijn reis. Begrafenis Wim Anderiesen Het stoffelijk overschot van den oud- irvtemational Wim Anderiesen, is Zaterdag op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam teraardebesteld. De belangstelling was zeer groot. Met uitzondering van Bakhuys was de geheele vriendenclub, het Ned. elftal uit de roemrijke periode van 1931— 1936, aanwezig. Voorts gaven o.m. blijken van medeleven het bestuur van den NVB. de voltallige T.C. en K.C., het scheids- rechterscorps en vele clubvertegenwoor- digers. In de aula vond een korte plech tigheid plaats; hier werd het woord ge voerd door mr. Robertson, waarn.-presl- dent van de Ned Bank en door den chef van den bewakingsdienst van deze bank. Vervolgens werd de met vele kransen bedekte baar naar de groeve gedragen. Hier spraken de heer Lotsy, als voorzitter van den N.V.B.. de heer Koolhaas namens Ajax en de heer Valk namens Z.V.V. een woord ten afscheid. SAMENSTELLING A.D.O.-BESTUUR: Zondag hield A.D.O. een vrij langdurige algemeene vergadering. Op de agenda stond een belangrijk punt: verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van den - heer H. M. Choufoer. Inmiddels hadden ook bedankt voor hun functies: de hee- ren D. N. Lelyveld, Wilbords en M. de Regt. resp. Ie en 2e penningmeester en 2e secretaris. Na ampele bespreking werd het bestuur als volgt samengesteldC. Leurs, voorzitter (voor één jaar stelde de eere-voorzitter zich beschikbaar), A. G. v. Leersum, 2e voorz.; Joh. v. d Valk, sect., Zuiderparklaan 377; Fr. Vogel, 2e seer.; J Wiarda, le penntngm. (de voor zitter van de supportersver.) F. Kok, 2e penningm.; J. Nijhuis, W. Goddefroy en W. Koek, commissarissen. In Febr. '45 I zai het 40-jarig bestaan gevierd worden. HERMAN CHÖUFOER NAAR UW: Herman Choufoer, die jarenlang als back een der steunpilaren van ADO is ge weest, heeft voor deze club bedankt en overschrijving aangevraagd naar UW te Utrecht. ATHLETIEK DE RUYTER SLOEG BOUMAN: Als ge nerale repetitie voor de nationale kam pioenschappen heeft het z.g. sterrentour- nooi van de Volewijckers, Zaterdagavond in het Olympisch Stadion, niet zoo veel te befeekenen gehad, aangezien de mees testerren verstek lieten gaan. Het eenige verrassende feit was, de nederlaag, welke Frits de Ruyter aan den kampioen E'ouman in de Olympische estafette op de 800 M. toebracht. Osendarp bewees ook op de 100 M. weer in goede conditie te zijn. Hij won de finale in 10.9 De rentree van Wil van Beveren als Ajaxied was zeer behoorlijk met een tweede plaats in 11.1. De voornaamste uitslagen waren: 100 M.: 1 Osendarp (Trekv 10,9; 2. van Beve ren (Ajax) 11.1; 3. Kleijn (Trekv.) 11.L 400 M.: de Kroon (A.A.C.) 52.4; 800 M.: 1. de Ruyter (Volew.) 1 m. 57 s.: 2. Feu- nekes (P.S.V.) 2 m. 3000 M.: 1. Hagtingius (Haarlem) 9 m. 6.6 s. Olympische estafette: 1. A.A.C., 3 m. 34.6 sec. Vèrspringen: 1. Wellerdieck (Hellas) 6.82 m. Hoogsprin- gen: 1. de Gruy] (G.A.C.) 1.75 m.: 2. van Loozen (V. en L.) 1.75 m.; 3. C. Veen- stra (H.P.S.V.) 1.75 m. Speerwerpen: 1. Lutkeveld (A.P.G.S.) 54.76 m. Polsstok, hoog: 1. A. Krijnen, 3.05 rti. WEDSTRIJDEN VAN PRO PATRIA: Tijdens de wedstrijden van Pro Patria op de Nenijto-sintelbaan te Rotterdam, wer den geen uitzonderlijke prestaties geleverd of het moest Slijkhuis zijn in de 3000 m, koppelrace. Voornaamste uitslagen: Vèrspringen dames: 1. G Koudijs (Victoria) 5,29 m. 400 m.: 1. W. Pen (N.A.U.) 51.3 sec.; 2. C. Mahieu (V. en L.) 51.3 sec. 100 m. dames: 1. G. Koudijs (Victoria) 12.3 sec. 100 m.: 1. Osendarp*(Trekv.) 10.8 sec.; 2. Naaktgeboren (D.ICC.). 1500 m.: 1. M. Beckers (DF.C.) 4 m. 14.4 sec.. Hoog springen; 1. C. Veenstra (H.P.S.V.) 175 m. Polstokhoog: 1, Lamoree (Haarlem) 3.50 m. Discuswerpen: 1. A. de Bruyn (V. en L.) 43.23 m 3000 m. koppelrace: 1. Hol land 8 m. 34.4 sec.; 2 Shot Relay-race, dames: 1. Victoria. 57.3 sec. 4 x 400 m.: 1. V. en L.. 3 m. 35.2 sec. 800 m.: 1. de Bruy„ (Trekv.) 2 m. 2.0 sec. 4 x 100 m.; 1. D.F.C. 45.4 sec. (Zie verder le blad, pag, l.Jj herinnerde aan den in 1942 eed door de functionarissen, I waardoor zij trouw beloofden aan de be ginselen, aan de bronnen, aan het volk, aan het vaderland, aan het Germaan- sche lotsverbond en aan den Germaan, schen Führer, door God geroepen om Europa te beschermen. Die eed geldt, zoo zeide de Leider, voor mij en de ge. heele beweging thans meer dan ooit. Wij geloovcn, dat de tijd niet ver meer is, of de nacht wijkt en de zon gaat op. De tijd nadert, dat Europa uit de dreiging zal zijn verlost en de op bouw kan beginnen. Tegenover het ver raad van enkelingen staat de trouw van millioenen als een onwrikbare phalanx achter den Führer. BONNEN AFHALEN: Morgen: van - 8.3016.30 uur, Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraai 1, Loosduinen, de letters Lav t/m Mar. DIEFSTALLEN Uit een pakhuis aan de van Dijckstraat zijn 250 k.g. verf en 5 ko nijnen gestolen. Van een wagen in de Brandtstraat verdween een handtaschje met persoonsbewijzen en stamkaarten. Een inwoner te Rijswijk deed aangifte bij de politie, dat uit zijn auto een portefeuille met f 825 werd ontvreemd. Vier gouden horloges en eenige sieraden zijn gestolen uit een perceel aan het Spui. Een man, die aan het loket Holl. Spoor een kaartje kocht bemerkte even later, dat zijn por- tefeuille met inhoud gerold was. In de Voorthuizenstraat maakte een dame het ’t dievengilde wel heel gemakkelijk. Zij zette haar tasch op straat neer en verwij- derde zich. Bij haar terugkomst was de Haagsche Courant inhoudende 6. verdwenen. Uit het Bosbad zijn een portemonnaie met 15 en een paar schoenen ontvreemd Aangehou- den is de 30-jarige G. A. de H uit Dor drecht, die verdacht wordt van diefstal i Zelden heeft men hartstochtelijker toe juichingen gehoord dan toen er gewaagd werd van de vreugde en de dankbaar heid. die eiken nationaal-socialist bezie len omdat de Führer behouden bleef. De gewestleider, H. Ouwerkerk, be groette den Leider en sprak een kort openingswoord. Hij zeide. dat de gebeur tenissen van deze week de nationaal- socialisten sterk hebben aangegrepen Maar er heerscht dankbaarheid, om dat de Führer gespaard bleef en als één man willen zjj hem thans zeggen: „Führer, wjj blijven u trouw. Op de Nederlandsche Nationaal - Socialisten valt onder alle omstandigheden te rekenen!” Minutenlang applaus en gestamp volgde op deze betuiging van trouw. Stormachtig was ook de begroeting welke den Leider bij zijn verschijnen op het podium ten deel viel. Aan het houzee- geroep kwam schier geen einde. In den namiddag van 20 Juli 1944, zoo ving Mussert zijn rede aan. gebeurde dit wonder dat op twee meter afstand van den Führer een bom was neergelegd, die door haar ontploffing een doode, enkele zwaar gewonden en enkele licht gewon den maakte maar den Führer ongedeerd liet Dat moet toch tot de ziel van iedereen spreken. Het was een verraad. Alleen aan een goede zaak kan men verraad plegen. Maar het merkwaardige doet zich voor, dat het verraad niet gepleegd wordt of er gebeurt een wonder. Zooals ook op 20 Juli 1944 gebeurde. De middelen van het verraad zijn ver scheiden. Voor ons is dit verraad ook niet vreemd. Wij hebben het gekend van 1937 en na 1940. Het kwam, zooals altijd, in de moeilijke oogenblikken. Het verraad heeft een belangrijke rol gespeeld in den oorlog. Toen Rommel aan de Egyptische grenzen stond, pleeg den de Italianen verraad en Rommel wachtte tevergeefs op de schepen die hem benzine moesten brengen. Het ver raad van Badoglio moest een beslissenden slag beteekenen En nu een jaar na Ba- doglio’s verraad is deze bomaanslag ge komen. Dit is het werk van enkelingen. Het verraad wordt nooit gepleegd door de massa. Daarom stellen wij ook tegen over dit verraad onze trouw. Want naast het verraad van den enkeling staat de trouw van de massa Ook die trouw heb ik leeren kennen door de roerende bewijzen, die velen mij ervan hebben gegeven. De trouw van mannen op eenzame posten de trouw van menschen, die op hun sterfbed door be. dienaren des geloofs gedwongen werden, de beweging af te zweren, de trouw van hen, die gingen naar de fronten. 1 kennen de trouw van den soldaat, den arbeider en van het volk en het Wij van voor onr spreekt wel het meest thans de trouw van den jongen soldaat, die in de eenmanstorpedo stapt. Hij weet, dat zijn kans om terug te keeren, - gering kan zijn. Maar hij gaat, omdat hij trouw is. En z.ooals hij trouw is, zoo is ook de massa trouw. Slecht wordt vaak de trouw beloond en de geschiedenis is er, om te bewij. zen, dat ondank ’s werelds loon is. tn dit verband wees Mussert op Willem den Zwijger wiens geheele leven in dienst van zijn volk stond. De plaats waar hij vie: te Delft verkeert thans in een ver waarloosden toestand Dat is de dank van het nageslacht. Verder herinnerde spreker aan het lot van Johan van Ol- denbamevelt en de onomkoopbare ge broeders De Witt, aan de behandeling van De Ruyter, die een verrader werd genoemd en aan Domela Niewenhuis. Wanneer men het voor zijn volk op. neemt, heeft men het niet gemakkelijk. Als men zijn volk verloochent, is dat anders. Prins Bernhard heeft het onge twijfeld niet moeilijk. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. op diens verjaardag den volgenden telegrafischen gelukwensch doen toekomen: „Op Uw verjaardag zend ik U mijn hartelijke gelukwenschen, (w.g.) Adolf Hitler”. Ook Rijksmaarschalk Göring heeft in een hartelijk telegram zijn oprechte geluk wenschen uitgesproken. voor Waffen-SS (Wiking), SS-Wachtbataillon, Landstorm Nederland, Germaansche SS in Nederland Wegens de zeer vale aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Dinsdag 25 Juli 813 uur, Amsterdam, Dam 4. waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden teneinde gekeurd te worden. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorgng van famiiieleden duur der opleiding extra levensmiddelen etc. Personen tusschen 1935 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstel ling, kunnen zich eveneens aanmelden bn worden gwturenae hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Europa en dan OOK VOOR DE GEMOTORISEERDE COMPAGNIE BIJ HET SS-WACHT BATAILLON TE AMERSFOORT, WELKE DIENST IN NEDERLAND DOET, KAN MEN ZICH OP BOVENSTAANDE KEURINGEN MELDEN. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen, en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk- maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30. Eveneens bij het SS-Ersatzkomniando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5 en Marine-annahmestelle West, Utrecht, Plompetoren. gracht 24. In verband met het vervroegde slui tingsuur vernamen wij, dat de laatste ritten der stadslijnen van de H.T.M. vrij wel ongewijzigd blijven zullen ten gerieve van hen die in het bezit zijn van een nachtvergunning. De dienst van de z.g. buitenlijnen <1/1. 1/2 en 1/3) is als volgt: Delft. Laatste rit van Turfmarkt naar Delft 21.26: tot remise Delftweg 21.45 en 22 uur. Van Delft laatste rit tot den Haag 21.26; tot remise Delftweg 21.46 en 22 uur. Voorburg. Laatste rit van Turfmarkt tot Voorburg 21.36; naar remise 21.50. Van Voorburg naar den Haag 21.29. Leiden. Laatste rit van Turfmarkt naar «v v».. 20.45; tot Rijnsburgerweg 21.15. .V*, Tot remise Wassenaar 21.45. Laatste rit leger, generaal-majoor von Tresckow, uit Leiden naar den Haag Töt Kerkdam 21 en 21 30. Tot remise Wasse naar 21.50. Op Zondagen laatste rit van Turfmarkt naar Delft 21.26 Tot remise Delftweg 22.07. Van Delft naar den Haag 21.24. Tot remise 22.04 Laatste rit van den Haag naar Voorburg 21 uur. Tot remise 21.50. Uit Voorburg naar den Haag 20.42. Laat ste rit van Turfmarkt naar Leiden 19.45. Tot Rijnsburgerweg 20.15. Tot Wassenaar 20 45, 21 uur en 21.15. Uit Leiden naar den Haag 20.10. Tot Kerkdam 20.30 en 21 uur Telefoon 116300 (zeven BJnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat B19 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekti. Leeuwendeel. Oranjelaan 3. Te». 119461; Voorburg. Boekih. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 77SO3»; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, GoudaMoemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. (B. van Setero Jr^ Theresiastraat 10»a. Tel. 772444. DE WEERMACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 Juli. Het Opperbevel va» de Weermacht maakt bekend: In Normandië werd gisteren ten Zui den van Caen verbitterd om eenige plaatsjes gestreden, die verscheidene ma. len van eigenaar wisselden en tenslotte in onze handen bleven. Bij aanvallen ten Zuidwesten van Caen behaalde de vijand een plaatselijke penetratie, die werd af gegrendeld De 21e pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Feuchtinger. die sinds het begin van de invasie zich altijd weer had onderscheiden, heeft zich in de gevechten der laatste dagen op nieuw bijzonder geweerd. In Zuidoost- Frankrijk werden in een sterk door ben den onveilig gemaakt gebied 268 terro risten in den strijd vernietigd. Zwaar V. 1 vergeldingsvuur blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. In Italië ondernam de vijand ook giste ren slechts talrijke plaatselijke aanvallen, die werden afgeslagen. In eenige sectoren waren de gevechten in de avonduren nog aan den gang. In het Oosten woedt de groote af* weerslag met groote verbittering voort. In het gebied van Lemberg bereikten vijandelijke aanvalsspitsen den Ooste- Ijjken rand der stad. Verder ten Noord westen stootten gemotoriseerde forma ties der bolsjewieken naar de San en Westelijk van den bovenloop van de Boeg in het gebied van Lublin door. Onze divisies bieden hier den opdrin- genden vijand overal verbitterden tegenstand. Ook tusschen Brest-Litowsk en Grodno zijn hevige gevechten aan den gang. Talrijke aanvallen der bols jewieken werden afgeslagen, de binnen gedrongen vijand werd tot staan ge bracht. Noordwestelijk van Grodno werden de bolsjewieken in een tegen aanval verder naar het Oosten terug geworpen. Ten Noordoosten van Kowno vingen onze dappere grenadiers her haalde aanvallen van de Sovjets op. Tusschen Dunaburg en het Peipusmeer werden sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten van de bolsjewieken in hoofdzaak afgeslagen, waarbij vijftig tanks werden stukgeschoten. In 2 pene- tratieplekken zijn nog hevige gevech ten aan den gang. Na verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde installaties werden de puinhoo pen van Ostrof en Pleskau ontruimd. Eskaders slagvliegers grepen doeltref fend in de gevechten te land in en brachten den vijand zware verliezen toe aan menschen en materiaal. 59 Vijande lijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts vielen formaties gevechts vliegtuigen het station Molodeczno aan. Er ontstonden uitgebreide branden en zware ontploffingen. Een formatie Amerikaansche bommen werpers wierp bommen in het gebied van Ploesti Door Duitsche, Roemeensche en Boelgaarsche luchtverdedigingsstrijd- krachten werden 28 vijandelijke vlieg tuigen vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- RER, 24 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië hebben gisteren geen 1 gevechtshandelingen van beteekenis plaats gehad. De vijand ondernam alleen ten Zuidwesten van Caen verscheidene aanvallen, waarbij hij 19 tanks verloor, 1 zonder successen te behalen. Op den Westelijken vleugel van het landings- hoofd werd een plaatselijke penetratie i van de vorige dagen in een tegenaan- 1 val opgeheven. De vijand verloor daar bij 450 dooden en 300 gevangenen. In het Fransche gebied werden Engel- sche sabotagegroepen, die aan valscher men waren neergelaten en 219 terroristen BEVALLEN: P. H. C. Kessens geb. Gloudemans, z. L. v. Empel geb. Post, huma, z. E. H. v. Munster geb. Bleijs, d. R. F. Hiby geb. Bake, d. C G. M. v. Leeuwen geb. de Groot, d J. v. d. Meer geb. v. Leéuwen, z. G Roe. leveld geb. Overduin., d. C. J. G„ Ha zenboom geb. Schoonderwoerd. z C. Bulterman geb. de Zwart, z. 0. L. J. M Reinders geb. v. Diejie, d. J. M v Tuyn geb. de Krijger, z. W. C. A. v. d Kleij geb. v. Wees. d. J. M. v. Don. selaar geb. v. d. Valk, z C. Kuipers geb. de Roode, d. T. S. v. d. Steen geb. v. Soest, z. E. v. Weerdenburg geb. Bokop, z. E. J. v Vendeloo geb Waarts, d. L. v. d. Voort geb. Tanja, d. A. M Coppens geb Rigter. d. C. J F. v. Musscher geb. Koegler, z. A. M. Sondag geb. Bijl, z. A. A. Beu. mer seb Philippus, z. OVERLEDEN: C. C. de Reus, ongeh. vr., 24 j. J. H. A. Swaving. wed. van F. P. H. Roersch, 81 j. J. G. Boers, rnan van L. P. van der Starre 51 j, A. M. Steyn, ongeh. man, 26 j. Mussert bracht een driewerf hoera uit op den Führer, dat door de aanwe zigen werd overgenomen innerde de Leider aan den verjaardag van den Rijkscommissaris, dr Seyss In- quart Beter dan U, zoo zeide Mussert, kan ik beoordeelen, wat de Rijkscom- missaris voor ons Nederland heeft willen doen en gedaan heeft. Hij heeft, ondanks alle moeilijkheden, gedaan wat hij kon in ons belang. Onder luide in. stemming van de geheele zaai zeide de Leider een telegram van gelukwensch van de Nederlandsche nationaal.socialis ten aan den Rijkscommissaris te zullen zenden De indrukwekkende bijeenkomst werd besloten met het gezamenlijk zingen van de zesde strophe van het Wilhelmus. -J '1|

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1