HERVAT DE AANSLAG OP DEN FÜHRER AANVALLEN IN NORMANDIE '1944. No. 18854. Dinsdag 25 Juli. NOTITIES h I GEMEENTE ’s-GRAVENHAGE ALS TEELSTER VAN VOEDINGSGEWASSEN De geschiedenis herhaalt zich BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 EERSTE STADS EDITIE f b I o voorwerpen van neer gehaalde vijandelijke vliegeniers Jeugdconferentie te Blaricum Twee generaals overleden De Duitsche groet by de Weermacht MAX BLOKZIJL OPENT TENTOON STELLING „JEUGD VOORAAN” Groentebon 9e periode r len BURGERLIJKE STAND (25 Juli) KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS Sterke Sovjetdruk tusschen Boeg en Weichsel AGENDA WOENSDAG 26 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Kindervoordracht,.Het aantal sterren” 14 u. Voordracht over„Vallende sterren”. 15.45 en 20 u. Luthersche kerk. Orgelconcert door Feike Asma. 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Half om half". 19 u. Geb. v. K. en W. Con cert door het Residentie-orkest o.l.v. Paul v. Kempen. Soliste Corrie E'ijster, so praan". 19 u Diligentia. Kindermatinée „De Hoorn van Overvloed”. 14.30 u. Dansavond Indra Kamadjojo. 19 u. Capitol, „Klein Duimpje”. 14.30 U. Scala. Variété. 19 u. Circus Strass- burger. 14 en 18.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „Hans en Grietje”. 15 u. „De wonderbare ge nezing”. 18.45 u. BINNENLAND De kwestie bij de meelfabriek „Schiedam” Nederlandsche militairen in Japansche krijgsgevangenschap Wapens rustten een nnr Zon, sport, water! Bevredigende oogst verkregen I COURANT t i r wordt DUITSCH WEERMACHTBERICHT voor Het yeee-gerei" wordt klaargemaakt. geb. Müller, U. L 1 i r k ontvangen nog Giro No. 17500 Kantoorboekh. Leouwendaai, Oranjelaan 3, 1 1 t t van i en de Verduisteren: van 21.45 uur tot 6 uur Maan: 28 Juli E. K. aanvankelijken spartijen werden hierna Telefoon 116300 (zovon lijnen) Bijkantoor. Soheveningen, Keizerstraat 318 Filialen: Rijswijk, i' Tel. 119461; Voorburg, Boekih. H. E. G. Ruys, Heeren st raait 124,, Tel. 77*038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, GoudsNoemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J (B. van Satan jr., Thereeiastraat 10Sa. Tel. 772444. Doorbraakpogingen in het gebied Byalistok-Grodno en ten N.O. van Kowno mislukt Leden van de vijdndelijke luchtmacht zijn op hun vluchten uitgerust met zak jes, welke middelen bevatten, waardoor ontvluchten moet worden vergemakke- Geen „Vacantie bezigheid voor schoolkinderen”? dat de Jeugd- eigenlijk doet als scheidene kilometers lengte en breedte, maakt natuurlijk niet zulk een economi sche bewerking en productenoverbrenging mogeliik als een gecentraliseerde tuin derij. maar anderzijds gaat het hier meer om de waarde in natura dan om de fi- nancieele admitystratie. De groote moei lijkheid schuilt veeleer in de zorg voor een voldoende aantal werkkrachten om den oogst binnen te krijgen. Naast leden van het gewone personeel van den plant soendienst zijn hiervoor als hulpkrachten vele mindervalieden te werk gesteld, die op deze wijze nuttigen arbeid verrichten, terwijl bovendien de schooljeugd ten deele Is ingeschakeld, hetgeen uitsluitend op vrijwilligen grondslag en met inacht neming van bepaalde richtlijnen kon ge schieden. Het is een aardig gezicht, al die helpers bij den oogst ten behoeve van de Haagsche bevolking aan het werk te zien. Van den oogst 1944 haalde de ge meente den Haag zelf reeds 150.000 l$g. vroege aardappelen. 30.000 stuks bloem, kool, 10.000 kg. doperwten, 3000 kom kommers, 12 000 kg spinazie. 4000 kg tuinboonen, duizenden kroppen sla. dui. zenden kg snijbiet, rhabarber, radijs, prei enz. binnen en deze hoeveelheid neemt dagelijks met duizenden'kg toe, terwijl ook van de contracttelers uit Zoetermeer en Bleiswijk geregeld flinke groente door tusschenkomst van de gemeente ’s-Gravenhage ten behoeve van de bevolking dezer stad worden ontvangen. Zoo draagt het Haagsche gemeentebe stuur met eigen teelt het zijne er toe bij. dat de groentevoorziening hier ter stede een zoo vlot mogelijk verloop heeft. Van 3 tot 1 Augustus a.s. zal in aanslui ting op de beide jeugdconferenties op den „Drakenburg" een derde jeugdconferen tie te Blaricum worden gehouden Jongens en meisjes, vooral zij, die de jeugdver- gaderingen, welke Max Blokzijl in het eerste halfjaar van 1944 heeft gehouden, hebben bezocht en die verder over de problemen van dezen tijd, waarmede zij zich blijkbaar niet kunnen vereenigen. van gedachten wenschen te wisselen, worden uitgenoodigd zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk bij Max Blokzijl. Wassenaar, aan te melden. zij worden verschaffen, ontvluchten EERVOL ONTSLAG JHR. MR. E C. VAN DOORN: Bij besluit van den secr- gen. van Justitie is op zijn verzoek aan jhr. mr. E. C U. van Doom eervol ont slag verleend als raadsheer -plaatsvervan ger in heit Gerechtshof alhier. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl.” en „Letterk, Bijbl.” 3.15, P.w. ƒ8.26, fr. p.p, met Modebl. ƒ4.26 z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. 9.45, Bij postkant. tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 19 c. middelen, waardoor vergemakkelijkt, als papieren enz., volgens d.d. 1 Juni 1944 van den saris voor het bezette Neder'andsche ge bied betreffende den plicht tot het dóen van aangifte bij het vinden van vlieg tuigen. vliegttiigonderdeelen of uit vlieg tuigen neergèworpen voorwerpen, ten strengste wordt gestraft. Hij die derge lijke middelen, waardoor ontvluchten wordt vergemakkelijkt, vindt, is volgens genoemde verordening verplicht deze on aangeraakt te laten liggen en van de vondst onverwijld aangifte te doen bij de dichtstbij zijnde instantie van de Duit- sche politie of Duitsche militaire instan- tie. Overtredingen zullen ten strengste worden gestraft. t Ie Engelsche oorlog 1652—16^4, 2e Engelsche oorlog 16651667. 3e Engelsche 4 4 oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784 en ook nu weer dezelfde vijand, Neerlands erfvijand ter zee. X Evertsen. Tromn de Ruvter zii eineen ons voor, zii stierven als helden. X De chef van den generalen staf van het luchtwapen, kol.-generaal Günther Korten en de eerste offi cier van den generalen staf in de operatie-afdeeling van den gene ralen staf van het leger, generaal- majoor Heinz Brandt, zijn over leden aan de verwondingen, die zü bekomen hebben b(j den aanslag op den Fijjirer. Nog op den dag van den aanslag is, zooals al gemeld is, de zwaar gewonde medewerker Heinrich Berger overleden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 24 Juli. De Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk heeft als in rang oudste officier van de Duitsche Weermacht, tevens uit naam van ge- ceraal-veldmaarschalk Keitel en grootadmiraal Dönitz, den Führer ge meld. dat alle deelen der Weermacht naar aanleiding yan zijn redding ver zocht hebben in de Weermacht den Duitschen groet te mogen invoeren als een teeken van onverbrekelijke trouw aan den Führer en var. nauw ste verbondenheid tusschen Weer macht en Partij. De Führer heeft vol daan aan den wensch der Weermacht en zijn toestemming gegeven Met in. gang van heden komt derhalve in de plaats van het saluut door het tik ken van de rechterhand aan de hoofd bedekking het eerbetoon door het brengen van den Duitschen groet. Het hoofd van de afd. propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Méx Blokzijl, heeft Zaterdag de tentoonstelling „Jeugd Vooraan” in Bel levue te*Amsterdam geopend. De heer Blokzijl wees er op dat deze tentoonstelling slechts een schakel is in de actie welke het departement heeft ge meend te moeten voeren, teneinde de jeugd in dezen moeilijken tijd warm te maken voor de vragen van den dag. Het wil de jeugd zich vrij laten uiten, zdbals is geschied op (Je reeks vergaderin gen. waar spr, met de jeugd de vragen van den dag behandelde en in de jeugd- bijeenkomsten op den „Drakenburg” De tentoonstelling geeft een beeld van het jeugdleven in Nederland. Het Arbeids gebied jeugd van het Nederlandsche Ar beidsfront. de jonge Landstand, de Neder- landsche Jeugdherbergcentrale en de Nationale Jeugdstorm laten ieder op hun beurt zien welke magelijkheden er open staan voor de jeugd, die zich wil ontwik kelen en zich ordentelijk bezighouden. Voorts zijn er verschillende attracties Aan boord van een mijnenveger Het yeeg-gerei" wordt klaargemaakt. X 4 (Foto-O.H.) 4 Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voot iederen X 4 Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-annahmestelle- 4 4 West. Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen. Hafen. en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen-SS. alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt 4 HAAGSCHE «Inwoners der gemeenten, waar klanten- bfnding voor groente geldt, dienen bon „groente 9e periode 1944” tot en met 29 Juli a.s. in te leveren bij den handelaar, van wien zii van 6 Augustus tot en met 2 Sept. 1944 groente en fruit wenschen te betrekken. BEVALLEN W. de Brabander geb. van Wanrooij. z. J. A. A. van Spanje geb. de Koning, d. M. C. R. Meijer geb. flulsker, d. 'J. S. W. Hissink geb. de Lange, d. W. G Planken geb. Jan sen, d. -- D. Pronk geb. Pronk, z. C. F. Haaze geb. Heering, z. E. van Putte --u »«•.»-_ z c Th R Duqüesnoy geb. Rikken, d. H. C. van Boxel geb. van der Kroft, d. M. J. Simonis geb. Kappenberg, d. H. Gaemers geb. Meijer, z. J. C. Rog geb Neele, z. W, P. E. Schosjnacher geb. Moors, z. ten en Noordoosten van Poggibonsi, als mede ten Noorden van Citta di Castello. Hij werd overal met zware verliezen af geslagen. Ten Noorden van Citta di Cas-, tello in onze stellingen binnengedrongen vijandelijke troepen werden in een tegen aanval weer teruggeworpen. Duitsche mo- tortorpedobooten beschadigden voor de kust van Dalmatië een Britsche motor torpedoboot ernstig. In het Oosten gaat de groote afweer- slag tusschen den bovenloop van den Dnjestr en d<) Finsche Golf met toe nemende hevigheid verder. In Galicië zijn talrijke door tanks en slagvliegers ondersteunde aanvallen van de bolsje wieken mislukt door den taaien tegen stand van onze dappere grenadiers. In beweeglijk uitgevoerde gevechten wier pen pantserformaties vijandelijke aan- valstroepen op verscheidene plaatsen terug, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. In het stadsgebied van Lemberg wordt nog steeds verbitterd gevbchteu. Tusschen Boeg en Weichsel houdt de sterke vijandelijke druk aan. Het garni, zoen van Lublin bood den met over- machtige strijdkrachten v#n alle kanten aanstormenden vijand verbeten tegen stand. Ten Noordwesten van Brest- Litowsk werden verscheidene bruggen hoofden vap de bolsjewieken op den Westelijken oever van de Boeg in een tegenaanval opgeheven. Tusschen Bialy stok en Grodno alsmede ten Noordoos ten van Kowno zijn alle doorbraakpo gingen van de bolsjewieken in harde gevechten mislukt. Aan het front van Dunaburg tot aan de Finsche Golf zijn talrijke door tanks en slagvliegers on dersteunde' aanvallen van den vijand met zware verliezen ineengestort. 56 Vijandelijke tanks werden stukgescho ten. In eenige penetratieplekken zijn de gevechten nog aan den gang. De luchtmacht ondernam ook gisteren met sterke formaties slagvliegtuigen voortdurend aanvallen in scheervlucht ter ondersteuning van de troepen te land en vernietigden daarbij nog 59 tanks. Door den afweer van jagers en luchtdoelantil- lerie verloor de vijand 54 vliegtuigen. Des nachts waren vijandelijke troepencon centraties en gereedstaande strijdkrachten in het gebied van Lublin het aanvalsdoel van zware gevechtsvliegtuigen. Na overdag ondernomen aanvallen door vijandelijke jachtvlieger® in het ge bied van Zuidwest-Duitschland, heeft een formatie Fritsche bommenwerpers des nachts een terreuraanva] ondernomen op Stuttgart. Eenige vijandelijke vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op Berlijn en op plaatsen in Oost-Pruisen. Er werden 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. RICHARD STRAUSS-HERDENKING: Het 5e zomerconcert van het Residentie-orkest zal plaats vinden morgefiavond in het Ge bouw voor K, en W. o.l.v. Paul van Kem pen. - Soliste Corry Bijster, sopraan. Het programma luidt: R. Schumann, Vierde Symphonic, J Sibelius „En Saga”. Het deel na de pauze is. ter gelegenheid van zijn 8Osten verjaardag, aan werken van Richard Strauss gewijd. Achtereenvol gens zal men hooren: Till Eulenspiegel, Drie Liederen voor sopraan (Die Heilige Drei Könige im Morgenland, Morgen, Cae. cilie) en Salome’s Tanz. Morgen zal in de Bethel- kerk aan de Mozartlaan een concert worden gegeven door den organist Henk G. v. d. Berg, met medewerking van Mar-- tha Rolloos, sopraan. Zaterdag 29 Juli groote collecte moeder en kind het terrein bijna onmogelijk was, kan met stelligheid worden aangenomen, dat de verliezen van den vijand buitenge woon hoog moeten zijn geweest. Ook de Amerikanen hadden Zondag bij de zui vering van een penetratie in het gebied van Lissay zeer zware verliezen. In den sector van een SS-pantserdivisie. dié de Amerikanen uit het plaatsje Le Clocet verdreef, werden 450 doode vijanden geteld Bovendien -raakten 308 Ameri kanen onder wie 12 officieren, in Duit sche gevangenschap Overigens deden zich, behalve een afgeslagen aanval ten Zuiden van Maltot. waarbij 8 vijande lijke tanks stukgeschoten werden en nieuwe vijandelijke aanva’len op hoogte 112 bij Maltot. waarbij 19 tanks werden vernield, géén noemenswaardige gevechts handelingen voor. Na verbetering van het weer leefde aan weerskanten de ac tiviteit in de lueht bftven het bruggen hoofd weer op. Door den bekenden molenbouwer G. ten Have ta Vorden is de meer dan 4 eeuwen oude watermolen aldaar gerestaureerd. Dit is thans de eenige watermollen in den Gelderschen Achter hoek. (C.N.F.-Hartgertnk) Voor het bergen van Britsche dooden De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss. meldt Een bewijs voor dé ridderlijke Duitsche oorlogvoering was het inwilligen van een wapenstilstand voor den tijd van één uur waarom de Engelschen Zondagoch tend om 10 uur 26 hadden gevraagd, ten «inde in het gebied ten Noorden van Troarn hun dooden te kunnen bergen. Ofschoon het buitengewoon onoverzich telijke terrein het uitzicht sterk belem merde. kon worden waargenomen, hoe de Britsche bergingstroepen 50 tot 60 ge- JUBILEA: De heer P A. L. Damen, tech nisch ambtenaar 2e klasse bij het Ge meentemuseum heeft den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad der gemeente De jubilaris is in tegenwoor digheid van het personeel van het mu seum gehuldigd door den wnd. directeur, den heer D. J. Balfoort. die hem in waar- deerende bewoordingen toesprak en hem het eerediploma -overhandigde. Namens het personeel werd den heer Damen daarna een geschenk aangeboden. Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. Smaalders, procuratiehouder bij de Fa, A. C. Raydt, bij deze firma in dienst trad. Woensdag herdacht de heer A. Mooy- man, machinist B in dienst van het G. E.B., den dag. waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht. di^ hem de door den burgemeester toegekende eervolle vermelding en eeM gratificatie overhan digde. 5 Augustus zal het 25 j^ar ge leden zijn dat de heer J. Goedraad in -voetbalkringen geen onbekende bij de P.T.T in dienst getreden is. Morgen herdenkt de heer F. de Jong, wonende Lunterenstr. 16. den dag. waarop hij 25 jaar geleden als boekbinder, in dienst is getreden bij de fa. Smulders, alhier. DIEFSTALLEN: De 27-jarige J. C v. d. O., echtgenoote van W. B. uit de Leuven- schestraat ging geregeld op bezoek bij een vriendin in de Terwestenstraat. Zij zag kans distributiebescheiden, schoenen en een dameshorloge te ontvreemden. In een autobus van lijn T merkte een man, dat zijn distributiebescheiden gerold wa ren. Een dame deed aangifte, dat op een wagen van lijn 6 een portefeuille met persoonsbewijs en distributiebescheiden ontvreemd zijn. Op de markt aan de Herman Costerstraat werd een juffrouw een portefeuille, inhoudende /490 ontsto- In een bioscoop miste een dame plot, seling een handtaschje Een dief had zich daarvan meester gemaakt SCHOOLSPEELPLAATSEN TIJDENS DE ZOMERVACANTIETijdens de zomer- vacantie van 24 Juli tot en met 19 Aug.. Zijn de speelplaatsen van de scholen aan de Hemsterhuisstraat 154. de Vliegerstraat 28, de Koningin Sophiastraa* 19 de Spil- straat 25 en de Zaanstraat 27. ten behoeve van de kinderen tot 14 jaar opengesteld van 9J—12 en van 1417 uur. Op deze speelplaatsen wordt toezicht gehouden en zijn speelwerktuigen opgesteld. POLITIE VRAAGT AANGIFTE VAN EEN DIEFSTAL: De hoofdinspecteur van de Staatsrecherche alhier, chef van de Inspectie ÏIB, verzoekt den man, van wien een damesrijwiel gestolen werd op 20 Juli, omstreeks 12 uur in de Bilderdijk- straat en welk rijwiel hij later terugbe kwam, zich met dit rijwiel te melden aan PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.lM. (10 reg.) /O.,19. (Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. /0.51 p.m.lM, iBewijsn, 5 ct., fr. P.P. 10 KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.06. Per», gevr. /0.46. Adv. „Br. bur. y. d. W." 10 c. meer. Naar aanleiding van verschillende in de pers verschenen berichten en beschouwin gen, welke zich bezig hielden met de door den Gemachtigde voor'den Arbeid aan de N.V. meelfabriek „Schiedam” gegeven loonvoorsch^ften en de bezwaren, welke de directie dezer onderneming daartegen alsnog heeft geopperd, acht de Gemachtgi de het noo^ig onder de aandacht te bren gen, dat hij de eenige bevoegde autoriteit is. om, in geval van gevaar voor den ar- beidsvrede of handelingen in strijd met zijn beslissingen, maatregela-j te nemen. In het onderhavige geval heeft hij de door voornoemde directie geuite bezwaren aanstonds in onderzoek genomen. Dit on derzoek is nog niet beëindigd, zoodat hij ter zake van de geopperde bezwaren nog geen definitieve beslissing heeft kunnen nemen Alle dienaangaande tot dusverre gedane mededeelingen, die overigens niet van den Gemachtigde afkomstig waren, dienen dus onder het noodige voo^ehoud te worden aanvaard. Met name zij er nog op gewezen, dat door den Gemachtigde een geldboete al leen kan worden opgelegd bij overtredin gen van loonvoorschriften in den zin van het „besluit administratiefrechtelijke straf procedure loonvoorschriften”. Het aan de N.V. meelfabriek „Schiedam” door de Ge machtigde voor den Arbe’d gegeven loon- voorschrift behoort hiertoe echter niet Wel zou in dit geval bij overtreding het aanhangig maken van een justitieele strafvervolging kunnen worden overwo gen. sneuvelden wegvoerden. Gezien het feit, dat de waarneming door den aard van het terrein bijna onmogelijk was, kan 4 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 25 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In Normandië zijn de Amerikanen gisteren ten Noordwesten van St. Lo en ten Zuidwesten van Carentan na hevige vuurvoorbereiding en onverpoosde luchtaanvallen met sterke strijdkrachten tot den aanval overgegaan. In verbit terde gevechten werd de vijand met zware verliezen aan dooden en gewon den afgeslagen. In de vroege ochtend uren van heden zijn Engelsche divisies in het gebied van CaeiKna zeer sterke voorbereiding door artillerie en lucht macht tot hun daar verwachten aanval overgegaan. Er ontwikkelden zich zware gevechten, die steeds in hevig heid toenemen. Des nachts vielen zware gevechtsvliegtuigen door den vijand be zette plaatsjes in het landingshoofd, vjjandelijke concentraties en het ravi- tailleeringsverkeer met goede uitwer king aan. In de wateren ten Westen van Brest werd een vijandelijke torpedo jager beschadigd. Boven het landings hoofd en de bezette Westelijke gebieden verloor de vijand 21 vliegtuigen. In het Fransche gebied werden bij zuiverings acties 75 terroristen in gevechten ver nietigd. Het zware vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië ondernam de vijand gisteren talrijke plaatselijke aanvallen in het ge bied van Pisa, ten Oosten van Pontedera en met vrij sterke strijdkrachten ten Oos- Het Nederlandsche Roode Kruis deelt het volgende medeAangezien gebleken is, dat op de uit Japan lijsten van krijgsgevangenen nog vele •namen ontbraken vooral van de offi cieren zijrji tot dusver nog betrekkelijk weinig namen bekend werden in Japan inlichtingen gevraagd Van het officieelö^inlichtingenbureau te Tokio werd thans bericht ontvangen, dat de verzending der lijsten van krijgs gevangenen vertraging heeft ondervon den, doch dat de toezending daarvan thans zal worden bespoedigd, zoodat binnenkort wederom nieuwe opgaven kunnen worden verwacht. Daar de publicatie der namen in ver band met de beperkte ruimte in de dag bladen veel tijd vordert, verdient het aanbeveling, dat de belanghebbenden - voor zoover zulks nog niet is geschied thans reeds gegevens verstrekken aan de le afdeelfng van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 alhier Ver meld dient te wordennaam, volledige voornamen, geboortedatum en -plaats en zm. rang, onderdeel, stamboeknummer. laatste standplaats en burgerbetrekking van den vermoedelijken krijgsgevangene, zoomede het adres en de familiebetrek king van dcn aanvrager. Indien reeds eerder aanvragen aan bovengenoemd bu reau zijn gezonden, dan wel reeds kennis is gegeven van een rechtstreeks van den krijgsgevangene ontvangen bericht, be hoeft geen aanvraag meer te worden in gediend. BATTERIJEN: Met ingang van 1 Augus tus a.s. mogen fabrikanten en handelaren weer ovèrgaan tot aflevering van batte rijen aan hen, aan wie batterijen zijn toegewezen. De komende distributie- periode vangt aan op 1 Augustus ?ri loopt tot 30 September a.s. De „vrije” verkoop van batterijen, die in den loop eener distributieperiode door de rechthebbenden niet zijn afgehaald is niet meer toege staan, Deze batterijen moeten in de vol gende distributieperiode aan de rechtheb benden worden afgeleverd; dezen worden daardoor in de gelegenheid gesteld reeds dadelijk bij het begin van de nieuwe periode hun batterijen te betrekken ZIEKENGELD EN ONGEV A LLENUIT- KEEHING VOOR LANDARBEIDERS: Naar den. Gemachtigde voor den Ar beid is gebleken, verkeeren verschillende boeren in de veronderstelling, dat, na de onLngs in de Ziektewet aangebrachte wijziging inzake de uitkeering van zie kengeld het artikel van de Landbouw- regeling 1944, dat de geldelijke vergoe ding bij ziekte en bngeval vaststelt, niet meer van kracht zou zijn. Deze opvatting is onjuist. Volgens de landbouwregeling 1944 is de werkgever verplicht bij ziekte of ongeval van vaste en los-vaste arbei ders gedurende ten hoogste zes weken door te betalen. JONGEN VERDRONKEN: Het zesjarig zoontje van den watermolenaar van der P„ wonende aan den Broekweg te Leid- schendam, is in de nabij het gemaal loo- pende kolk, geraakt en verdronken. DE SPEURTOCHT VAN V.V.V.: Vele Hagenaars hebben blijkbaar een open oog voor de bijzondere plekjes en historische monumenten in den Haag en omgeving, want de speurtocht van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ondervindt groote belangstelling. In de eerste drie dagen, dat gelegenheid tot inschrijving bestond, hebben zich ruim 1400 deelne mers (sters) aangemeld. BONNEN AFHALEN: Morgen: 8.3016 30 uur. Groot Hertoginnelaan bijkantoor Alidastraat 1. Loosduinen, letters Mas t/m Nieuwk De „Vacantiebezlgheid voor schoolkin deren” is voor onze stad een eerbied waardige traditie geworden. Voor den oorlog waren het eenige vereenigingen, die met steun van particulieren en sub sidie van de gemeente telkenjare dui zenden kinderen in de zomervacantie naar de vrije terreinen aan de randen van de stad brachten, waar zij heerlijke dagen konden beleven en een schat van gezondheid ‘en levenslust opdeden. De Haagsche Jeugddienst nam verleden jaar haar werk over. Ook de kosten werden nu vanzelfsprekend geheel door de ge meente gedragen. Het moet gezegd wor den. dat de Haagsche Jeugddienst er ver leden jaar in slaagde de „vacantiebezig- heid voor schoolkinderen” tot een succes te maken. Dit jaar zou de Haagsche Jeugddienst het werk weer organiseeren. Enkele dagen geleden is echter bij de Gemeente het bericht binmengekomen, dat geen toestemming is verleend voor ..Vacantiebezigheid voor schoolkinderen" gelden te verstrekken, aangezien de overheid van mee- ning is. Haagsche dienst hetzelfde de Stichting Haag sche Sport- en Speelterreinen, die op haar terreinen de j«ugd onder des kundige leiding laat spelen. Er zou dus sprake zijn van dubbel werk en dubbele kosten. Dit is echter niet het geval. De toeloop van kinderen is zoo groot, dat de Stichting Haagsche Sport en Speelterreinen onmogelijk alle kinde ren kan opvangen, zonder dat het corps van leiders en leidsters uitgebreid wordt. Daarvoor is echter.... geld noodig. Dit geld moet natuurlijk eerst verstrekt wor den. Hoe het ook zij. de kinderen zijn de dupe geworden, vooral de volkskinderen, voor wie de mogelijkheden tot vertier en vermaak wel heel gering zijn in dezen tijd Dit mag niet gebeuren. De vacanties van de meeste openbare lagere scholen zijn reeds begonnen. Honderden kinderen snakken er naar om te kunnen spelen en ravotten. Verbiedt men het werk van den Haagschen Jeugd dienst? Het is ten zeerste te betreuren. Maar dan is het ook absoluut noodzake lijk, dat de Stichting Haagsche Sport- en Speelterreinen in de gelegenheid wordt gesteld, zooveel mogelijk kinderen op te nemen, desnoods op de velden, welke nog niet in gebruik waren als speelterreinen en dat er gelden beschikbaar worden ge steld om het corps van leiders en leidsters uit te breiden. Daar komt nog iets bij. Verleden jaar kregen de kinderen, die aan de „Vacantiebezigheid” deelnamen, een voedzamen, warmen maaltijd. Het ware te wenschen, dat de Haagsche Jeugddienst in de gelegenheid wordt gesteld dezen maal- 'lijd ook ‘e verstrekken aan de kinderen, die naar de speelterreinen gaan. Ook dit mogen zij niet missen. Welke echte Hollandsche jongen houdt daar niet van? Pak deze prachtige gele genheid aan en toon tegenover Duitsche, Deensche en Vlaamsche jongens dat je voor geen kleintje vervaard bent én je mannetje op het gebied van sport staat Ga een maand naar de bergen! Meld je - aan voor *t eerstvolgende Weersport- k a m p in een van de mooiste streken van Duitschjand. Kosten zijn hier niet aan verbonden. De eerstvolgende keuring vindt plaats op Vrijdag 28 Juli in Den Haag, gebouw Amicitia, Westeinde, van 8.30 tot 18 uur. Leeftijd 16-18 jaar. Meld je aan POSTBODE OVERVALLEN EN BESTO LEN: Zaterdagochtend zijn de nieuwe bon. kaarten, bestemd voor Ochten (Echteld). andermaal gestolen. Een overval werd n.l. gepleegd op den postbode, die postzak ker). waarin zich o.a. de van het distribu- tiekringkantoor Tiel afgekomen nieuwe distributiebescheiden bevonden. naar Ochten vervoerde. De overval geschiedde door drie onbekend gebleven mannen. lijkt. Onder meer bevindt er zich geld jm van divers valuta*© heitwAllr top moet dienen aan de leden van de vijan- 4 delijke luchtmacht, indien neergehaald, middelen te welke hun de kans tot geven V Er wordt op gewezen, dat toeëigening van bedoelde zakjes alsmede van andere J -«.r, ontviuchten persoonsbewijzen, de verordening Rijkscommis- De plantsoendienst, waaronder de teelt der voedingsgewassen van gemeentewege ressorteert, heeft 185 hectaren im den Haag en omgeving voor de groententeelt in bewerking en daarbij komt nog een on geveer even zoo groot aantal hectaren in Zoetermeer, Bleiswijk e.d van contract telers, die ten behoeve en voor rekenimg van de gemeente ’s-Gravenhage werk zaam zijn om te helpen zorgen, dat de Haagsche huisvrouwen dagelijks over re delijke hoeveelheden groente kunnen be schikken. Elke vierkante meter gemeen telijke grond, die ervoor in aanmerking zou kunnen komen, is om zoo te zeggen voor dat doel uitgebuit. Men kan gerust zeggen, dat al deze Haagsche terreinen twee-, sommige zelfs driemaal per jaar worden betpeld en geoogst. Zoo gaan bijv, zijn bureau Laan Copes v. Cattenburch 37. dadelijk nadat de vroege aardappelen ge rooid zijn, op hetzelfde veld de eigen-, gekweekte jonge boerenkoolplanten erin' om straks een nieuwen oogst mogelijk te maken van een product, dat zich vooral in den winter goed laat smaken En zoo staan tusschen de rijen groote bloemkool de jo-nge roode koolplantjes al te wachten op het tijdstip, dat die bloemkoolen wor den geplukt om voor de verdere ontwik keling van de roode kool de noodige ruim te te verkrijgen. Andere combinaties zijn die van kool en spinazie, van sla en kro ten enz. De kassen, waarin dit voorjaar de zaden van bloemkool, roode en witte kool tot ontkieming er 1 groei werden gebracht, ontruimd en voor hét kweeken van kom kommers ingericht en daarvan is de oogst op het oogenblik in vollen gang. De zeer verspreide ligging van al deze terreinen, die in grootte varieeren van enkele tientallen vierkante meters tot vele hectaren, over een gebied van ver- Th. L. Eeniest geb. Somméling, z. N. Hartman geb. Stout, z. A. Teeuwisse geb Mulder, z. A. G. Brandts geb. Zoutenbier, z. Ch. L. Dekker geb. Brosius, d. S. S. van den Berg geb. Hablé. z. A. Th. A. Zohlandt geb. Kruiswijk, d. L. C. Ritter geb. Bron- steijn, d. A. J. Heine geb. Hey, z, W. M. Langerak geb. van Schooten. d. Th J. van der Heiden geb. van der Meer, z. J Burger geb. Fieret, d. C. Helvensteijn geb. de Haas. d. W. van der Linde geb. van der Kuil, z. G. E. W van Moppes geb. van der Boven kamp. z. M. P van Gilst geb. Frater- man. dTE. C. Knijnenburg geb. Hooij. mans, z P. H. Klein Breteler geb. van der Laan. z. E. M. J. van den Berg geb Leeuwe, z. en d. D. Stadhouder geb. Geradts, z. W Verboom geb. Tankens. d. OVERLEDEN: H. F. v. d. Hilst, vr. v. J. Smit, 28 j. E. J. Compter, ongeh. vr. 68 j. W. Wortel, man van L. v. Don- kelaar, 51 j. J. Schoonlingen, man v. R. Seifert, 37 j. M H. L. Zwennis, vr. v. N. v. Drongelen, 77 j. J. M. v. d. Broek, z., 2 j. A, E. Fonteine, wed v. A. A. Roersch, 63 j’ A. Rog, vr. v. A. Baak, 32 j. P. L. v. d. Ham, man v. D. M. J. Meijs, 77 j. A. Breugom, vr. v. F. P. v. Duijci, 50 j. W Dijkhuizen, ongeh. vr., 19 j. P. K. E. Elkerbout, vr. v. Q. Augustinus, 69 j. M C. C. Wesbeek, vr. v. F. H. Reebeen, 21 j. i I.4 Vljauu, A1VU11ÜUU3 CllVlJdHU ICI 4.W. g Evertsen, Tromp, de Ruyter, zij gingen ons voor, zij stierven als helden, 4 X wij strijden door in van diverse valuta’s, hetwelk er toe

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1