rl 944. No. TBS'S 5. Woensdag OORLOG ZWARE GEVECHTEN IN NORMANDIE TOTAAL GEBRUIK ARBEIDS KRACHTEN VOOR DEN en Opdrachten aan dr. en In het Groot-Duitsche Rijk, de aangesloten de bezette gebieden Rijksmaarschalk Göring Göbbels DE HOUDING VAN DE JAPANSCHE VLOOT HET OFFENSIEF VAN DE SOVJETS J De geschiedenis herhaalt zich EERSTE STADS EDITIE den STADSNIEUWS COLLECTE NED. VOLKSDIENST BEGRAFENIS LANDWACHT- KOMPANIECHEF M. H. ELFERINK 1 Sabang beschoten Onvoldoende vliegtuigen Lt.-generaal Dittmar over mislukten aanslag Groote aanval ten Z. van Florence AGENDA DONDERDAG 27 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Kindervoordracht over„Zonsverduiste ring". «14 u Voordracht over„Val lende sterren”. 15.45 en 20 u. r— Bethle- hemkerk. E'achconcert o.l.v. Alex Schelle. vis m.m.v. Mea Naberman, sopraan. Roos Boelsma. alt, Han le Fèvre. tenor, Wil lem Ravelli, bas. koor, orkest en orgel. 19.30 u. Ned. Herv. Kerk (Voorburg). Orgelconcert Adri Fonteyn m.m.v. Henk Kiekens, hobo. Princcsse-Schouwburg. „Half om half”. 19 u. Geb. v. K. en W. Boyd Bachman, Treo Uden Masman e.a. 18 u. Diligentia. „Jopie Slim en Spillebeentje bij de Indianen". 14.30 u. Capitol. „Klein Duimpje”. 14.30 u. Scala. Variété. 19 u. Circus Strass- burger. 14 en 18,30 u. Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten) „Sneeuw witje’*. 15 u. „Impromptu". 18.45 u. HAAGSCHE COURANT HOOFDKWARTIER Poolsch comité te Moskou (Foto O.H.) J tegen Zwaar V. 1 vergcldingsvunr blijft op het gebied van Groot-Londen liggen. Zorg voor moeder en kind, steunt de collecte op Zaterdag 29 Juli noemd tot den oorlog”. TRAGISCH STERFGEVAL: De 7-jarige Harm de Boer, die met zijn moeder een wandeling te Groningen maakte, wist, ter wijl zij op een bank zat te slapen uit haar tasch een doosje slaappillen te be machtigen. Het ventje at 7 pillen op en viel in slaap. Toen zijn moeder wakker werd en haar zoontje wilde wekken, bleek dit niet mogelijk. Zij nam hem op de fiets mee naar huis, waantmedjsche hulp werd ingeroepen. Het'jongetje is?echter aan de gevolgen overleden. van den tegenstander. Een vloot, die de heerschappij in de lucht verliest, is on vermijdelijk blootgesteld aan de nederlaag en aan verdreven worden uit de ge vechtszone. Stellig stelt onze gecombi neerde vloot alles in het werk om op een hoofdoorlogstooneel een superieure lucht. macht op te bouwen voor de beslissings- slag eigenlijk begint. Führer, De pijl geeft aan, waar de (Tele foto Hoffmann-Stapf) In het Boschbad te Bilthoven is het 4-jarig jongetje G. W. uit Westzaan, dat logeerde bij de familie D., bij het spelen te water geraakt en verdronken Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben plaatsen in West- en Zuidoost- Duitschland aangevallen. Vooral in Stutt gart is door een nieuwen terreuraanval schade aangericht en zijn slachtoffers ge vallen. Afzonderlijk vliegende vijande lijke vliegtuigen hebben bovendien bom men laten valen op het gebied van de Rijkshoofdstad en op paatsen in Oost- Pruisen. Strijdkrachten der luchtverdedi- ging hebben 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Verduisteren: van 21.45 uur tot 6 nor Maan: 28 Juli E. K. In Italië is de groote aanval op het ge bied ten Z. van Florence begonnen. De verwachte doorbraak is den vijand niet gelukt. Pas na uiterst zware gevechten en met bijzonder hevige verliezen kon hij geringe terreinwinst behalen. An dere aanvallen op onze nieuwe stellin gen werden uiteengeslagen. Ten Noor den van Arezzo en aan weerskanten van den Tiber zijn vijandelijke aanvallen mislukt, waarbij plaatselijke penetra ties werden afgegrendeld. Aan de Adriatische kust is de vijand opnieuw tot den aanval overgegaan. Daar zijn nog hevige gevechten aan den gang. Gevechtsveerbooten van de Duitsche marine hebben voor de kust van Weste lijk Italië 2 Britsche torpedomotorboo- ten beschadigd. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: Op 25 Juli hebben 20 vliegtuigen, die van een vliegkampschip waren op gestegen, een kruiser, torpedojagers en duikbooten, de stad Sabang op Poeloe- We voor de Noordpunt van Sumatra beschoten. De Japanners ondernamen terstond tegenaanvallen en boorden 2 vijandelijke torpedojagers alsmede een duikboot in den grond. Een torpedo jager werd beschadigd. Bovendien werd een vrij groot aantal der vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De vijande lijke formatie sloeg vervolgens op de vlucht. Aan Japansche zijde is de schade gering. Sovjets in het stadsgebied van Lemberg teruggeslagen Bij aanvallen op convooischepen voor de ravitailleering in de Egeische Zee heb ben beveiligingsvaartuigen van de Duit sche marine, alsmede luchtdoelgeschut aan boord van schepen en jachtvliegtuigen van 15 aanvallende bommenwerpers 7 machines omlaaggeschoten. In Galicië zijn tusschen den boven loop van den Dnjestr en Lemberg tal rijke door tanks ondersteunde aanval len van de bolsjewieken bloedig ineen gestort. In het stadsgebied van Lem berg hebben onze troepen den vijand in een tegenaanval teruggeslagen. In den sector van een leger werden in den tijd van 14 tot 23 Juli 553 vijandelijke tanks stukgeschoten. Hierbij heeft zich de Hamburgsche 20e divisie pantsergrena- diers onder bevel van luitenant-gene- raal Jauer bijzonder onderscheiden. In het strijdgebied tusschen den bovenloop van de Boeg en den Weichsel heeft de vijand in de richting van de San en het gebied van Lublin verder terrein gewonnen. Ten Zuidoosten van Lublin daarentegen werden alle vijan delijke aanvallen afgeslagen. Tusschen Brest-Litowsk en Grodno, alsmede ten Oosten en Noordoosten van Kowno zijn alle vijandelijke doorbraakpogingen, dank zij den taaien afweer van onze divisies mislukt. Ook aan het front tus schen Dunaburg en de Finsche Golf hebben onze troepen, ondanks alle door- braakaanvallen van de bolsjewieken, een volledig afweersucces behaald. 47 Vijandelijke tanks werden daar stuk geschoten. Kapitein Weissenberger, Gruppenkommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, heeft aan het Ooste lijk front zijn 200ste overwinning in de lucht behaald. De plaats van den moordaanslag op den Führer stond. In een speciaal interview met den ver tegenwoordiger van Domei heeft de be kende Japansche schrijver van marine- commentaren, Masanari Ito, de motieven besproken, waarom de Japansche vloot sedert het zeegevecht op 19 en 20 Juni nog niet is uitgeloopen om de vijandelijke eskaders in de wateren bij de Marianen aan te vallen. Ito verklaarde: „Met een machtige groep vliegdeksche pen als voornaamste steun manoeuvree- ren verscheidene vijandelijke commando, eskaders nog in de wateren van de Ma rianen. De tijd voor den aanval is voor onze vloot nog niet rijp. De factoren, die een volledige overwinning van een vloot in een zeeslag beloven, zijn de volgende: le. Superieure vlootsterkte2e. Vervan- gingsmogelijkheden om na de voornaam ste botsing de lacunen aan te vullen; 3e. Geografische overwegingen. Bovendien moeten nog andere factoren, zooals b.v. de gevechtstechniek en ’t moreel in over weging genomen worden. Onze gecombi neerde vloot ageert op grond van nuch tere overweging en zal beslist niet uitloo. pen vóór de bovengenoemde factoren vol ledig nagegaan^zijn. Op het «ogenblik is zij, waf de vliegtuigen betreft, verre in de minderheid, vergeleken bij de vloot Luitenant-generaal Dittmar noemde in zijn jongste rede voor den Groot-Duit- schen omroep den aanslag op het leven van den Führer een reeds op het «ogen blik van zijn ontstaan mislukte poging tot een usurpatie van de staatsmacht. Het leger, zoo zeide hij, heeft hierover zijn woord reeds gesproken op de «ogen blikken, waarop het halve dozijn samen zweerders, zooals de dagorder van den Führer zegt, door trouwe officieren en soldaten van het leger in dezelfde lo- BURGERLIJKE STAND (26 Juli); BEVALLEN: E. v. d. Ven geb. Ver- haaf, z. G. M. Remmelzwaal geb. Koek, z. E. M. A. Smit geb. Kresner, z. M. C. Dijkhuizen geb. Oosterbos, z, A. M. M. Ooms geb. v. Schaick, d. J. M. Pijnakker geb. Smoorenburg, d. —f M. P. Vrijer geb. v. Scheers, d. M v, Toor geb. Toet, d. G. J. Snoek geb. v. d. Lecq, z. A. Aling geb. Steffen, d. E. Tchang geb. Wijkstra, d. A. M. Verlaan geb. Spiering, z. H. M. v. d. Hulst geb. v. d. Horst, d. A. E. Olst- hoorn geb. Wennekes, z. L. C. Dorgelo geb. de Water, d. L. J. M. Bakhuizen geb. Knoppert, z. M. C. M. ter Beest geb. Brouwer, d. A. M. A. Simonis geb Wegman, d. J. T. Rapis geb. v. Bemmel, d. M. C. Witte geb. Paarde- kooper. z. M. v. d. Lugt geb. Haaring, z. W. H. Pronk geb. de Ruiter, z. J. F. A. van Deventer geb. Lastdrager, d. OVERLEDEN F. Heinhuis. wed. v. J. v d. Knokke, 68 j. A. Maasland, wedr. v. D. H. Lindeboom, 72 j. F. K. Beh ling, z„ 9 w. H. Leine. vr. v. C. A- v. d. Roest, 41 j. J. P. v. Harencarspel, gesch. m„ 69 j. B. F. Leer, z„ 7 j. E. <de Swart, wed. v. E'. de Koning, 81 j. H. M. F. Witsenburg. ongeh. m., 18 j. P. L. v. AndeL ongeh. m., 26 j. J. T. Bergonje, m. v. E. M. v. d. Boogaart, 75 j. S. Smildiger, wed. v. G. Kuij- ken, 76 j. J. Popkes, m. v. A. B. Geer- ling, 78 j. Sarah binti Gomes, ongev. 40 j., ongeh. vr. probeert nog tegenstand en len den bolsjewistischen staan te brengen en troepen af te matten. Men neemt aan dat met het terugtrekken der troepen en het aanvoeren der reserves, ook m het centrum een verstijving der unies zal worden verkregen. TEN BATE VAN HET WERK VOOR MOEDER EN KIND Zaterdag a.s. wordt een collecte gehou den door den Nederlandschen Volksdienst, ten bate van zijn werk voor Moeder en Kind. Veel wordt door den N.V.D. voor Moeder en Kind gedaan. Wij behoeven slechts te herinneren aan de uitzending van kinderen naar tehuizen en pleeg ouders in binnen, en buitenland; het in zetten van gezinshulpen; de uitzending van moeders naar moedertehuizen; de stationshulpen; den algemeenen bijstand; kraamverzorging; jeugdtandzorg; hou- dingsgymnastiek voor kinderen, enz. De Volksdienst doet een beroep op het Nederlandsche volk zoo vrijgevig moge lijk te zijn. Hoe meer geld er binnen komt, hoe meer er gedaan kan worden voor Moeder en Kind, de belangrijkste figuren in onze samenleving, Zij, die als collectant of collectrice willen optreden, kunnen zich aanmelden bij de kantoren en buurtschapshoofden van den N.V.D. tie van reserves ver achter het front. Waar de linies van deze reserves zul len liggen, zal afhangen van den tijd, welken men noodig heeft om hen op te stellen en van de schatting van de resteerende offensieve kracht van den vijand. De voorbereidingen hiertoe zijn begonnen. In den kring van den generalen staf meent men te mogen vaststellen, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is den opmarsch der snelle Sovjet-Russi- sche legers in het Noorden met rich ting Estland, Letland, Litauen en Oost- Pruisen op te vangen en het gevaar voor deze gebieden althans voorloopig te keeren. Een andere aanwijzing voor de juistheid dezer conclusie meent men te vinden in de verplaatsing van het zwaartepunt der offensieven van het Noorden naar het midden en naar het gebied van Lemberg, Lublin en Lukow, een verschuiving, waartoe de Sovjets door den sterker wordenden Duitschen tegenstand gedwongen waren. Terwijl aan ’t Noordelijke front ge durende de laatste 10 dagen geen be langrijke veranderingen hebben plaats «ehad, duurt de slag in het midden van het front met steeds stijgende he vigheid voort. De Duitsche legerleiding - -steeds door bewegelijken plaatselijke tegenaanval- stormloop tot de vijandelijke Voorzichtig bij gebruik van clandestien! geslacht vleesch Reeds herhaaldelijk is opgemerkt, dat clandestien-geslacht consumptie DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het vertöop van zware gevechten ten Zuiden van Caen is de vijand er in geslaagd, ten Westen van den weg Caen-Falaise onze stellingen binnen te dringen en nieuwe infanterie- en pant- serstrijdkrachten aan te voeren. Onze fanatiek vechtende troepen verhinder den evenwel elke uitbreiding der vijan delijke penetraties en gingen vervolgens in de middaguren tot den tegenaanval over. Na verbitterde gevechten waren des avonds de oude stellingen weer vol ledig in onze handen. De vijand heeft zware verliezen geleden. 18 Tanks wer den stukgeschoten. Ook ten Noordwes ten van St. Lo woedt een afweerslag van groote afmetingen. Nadat de eerste vij andelijke aanvallen, die met zeer krach tige ondersteuning van artillerie en luchtmacht werden uitgevoerd, waren afgeslagen, slaagde de vijand er in op eenige plaatsen ons front binnen te dringen en den weg St. Lo-Périers naar het Zuidwesten te passeeren. Tegenaan vallen zijn aan den gang. Sinds de och tenduren van heden zijn de gevechten met groote kracht ook overgeslagen op het gebied ten Noorden van Périers. Slagvliegtuigen vielen vijandelijke con centraties in het landingshoofd met succes aan en beschadigden voor de kust een groot transportschip ernstig. In luchtgevechten werden 11 vijande- Ujke vliegtuigen neergeschoten. In het Zuid-Fransche gebied werden wederom 110 terroristen in den strijd vernietigd. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke m.M. m. tot 22 m.(M. (10 reg.) 0..10, Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel, /0.'51 p.m.M, Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. f0?38. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10c. meer. bedrijven nagaan met het doel om door een absoluut rationeel gebruik van menschen en middelen, door stopzetting of beperking van voor den oorlog min der belangrijke taken en door vereen voudiging der organisatie en der proce dure het maximum aan krachten voor Weermacht en bewapening vrij te ma ken. Ter bereiking van deze doelstel lingen kan hij van de hoogste Rijks- autoriteiten inlichtingen eisvhen en haar instructies verstrekken. De op grond daarvan door de bevoegde hoogste Rijks- autoriteiten uit te vaardigen rechtsvoor schriften en principieele bestuursverorde- ningen worden uitgevaardigd in over eenstemming met den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, den leider der Partijkanselarij en den algemeenen ge volmachtigde voor het Rijksbestuur. 2. De leider der Partijkanselarij zal de door mij verordende maatregelen krachtdadig ondersteunen door het op treden der partij op grond van de hem verleende volmachten. Op grond van dit decreet heeft de Führer op voorstel van den voorzitter van den ministerraad voor de Rijksver- dediging, Rijksmaarschalk Hermann Göring, Rijksminister dr. Göbbels be- Rijksgevolmachtigde voor PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". ..Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl. <.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.3016.30 uur, Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1. Loosduinen. de letters Nieuwl t.m. Postel. De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: Uit de operaties aan de verschillende punten van het Oost front heeft zich thans, naar men in Berlijn verneemt, de grootste slag van dezen oorlog ontwikkeld. Met ongekend geweld stooten de Sovjets tegen en in de Duitsche linies. Warschau is ongetwijfeld op het ©ogenblik het eerste en voornaamste doel hunner operaties, welke zich voor al ten Zuidoosten van de stad uitermate snel ontwikkelen en voor het centrum van het gouvernement-generaal een toe nemend gevaar gaan beteekenen. Hun tweede doel is klaarblijkelijk met de pantsermassa’s dwars door het vroegere Poolsche gebied te stooten, de Weichsellinie te bereiken en deze, zoo mogelijk te overschrijden. Dit blijkt uit de stootrichting van hun offensief, welke in tegenstelling tot vroeger niet meer Zuidwaarts, maar Westwaarts gaat. In het gebied van het gouvernement-gene- is gekomen, valt de nationaal.socialist niet gaarne, omgebracht als hij werd door de hand van een volksgenoot. Zooiets ver vult met weemoed. Het spoort ons echter ook aan hard te zijn als wij onzen plicht moeten doen, aldus spreker. Van Geelkerken besloot vervolgens zijn grafrede met er op te wijzen, dat de les, welke uit gebeurtenissen als deze geput moet worden, is, dat de nationaal-socia- listen per slot van rekening een kleine familie vormen. De leden daarvan kunnen zich wel eens afvragen: Waar eindigt dit op? Niemand echter gaat heen vóór zijn tijd De Führer zelf zeide dezer dagen nog de Voorzienigheid te danken voor het geen Zij hem en Europa bespaard heeft. In het licht van deze gebeurtenissen moe ten alle kleinigheden wegvallen. Meer dan ooit moeten thans alle nationaal-so- cialisten zich voornemen elkander te helpen Van Geelkerken bracht hierna aan Elferink namens alle kameraden van de Landwacht een laatsten groet Vervolgens werden door de officieele genoodigden aan de groeve de kransen neergelegd en strooiden de familieleden bloemen op het graf. VAN DEN FÜHRER, 25 Juli. De Führer heeft op 25 Juli 1944 voor het gebied van het Groot-Duitsche Rijk en dien overeenkomstig voor de daarbij aangesloten en de bezette gebieden een decreet uitgevaardigd over het totale gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, welks essentieele bepalingen als volgt luiden: De oorlogstoestand dwingt tot een vol ledige uitbuiting van alle krachten voor Weermacht en bewapening. Derhalve verorden ik: 1. De voorzitter van den Ministerraad voor de Rijksverdediging, Rijksmaar schalk Hermann Göring moet het ge- heele openbare leven in ieder opzicht aanpassen aan de eischen van de totale oorlogvoering; ter uitvoering van deze taak stelt hij mij een „Rijksgevolmach- tigde Voor het totale gebruik van ar beidskrachten” voor. Deze moet er in het bijzonder zorg voor dragen, dat alle openbare verrichtingen aangepast zijn aan de doelstelling van den totalen oor log en geen krachten onttrekken aan Weermacht en bewapening. Hij moet het geheele staatsapparaat met inbegrip van Rijksspoorwegen, Rijkspost en alle PER reeds verboden groente verzenden. Het 4 van het pu. op het verbod te vesti- «uuiiaaii s»trcnw de uit voering van do bepa. I ~'er^ tlie het postpokketvervoer van groente en fruit verbieden. raai schijnen de Sovjets hun grooten slag te willen slaan en de Duitsche legers te willen vernietigen. In pers commentaren stelt men vast, dat de vijand het heroverde terrein niet zoo maar krijgt. Het is echter duidelijk, zoo zegt men, dat ook de grootste dap perheid van een leger op den duur een overmacht niet kan tegenhouden. Hieruit volgt, dat men thans niet meer genoegen kan nemen met het spaar zaam versterken van de linies, maar dat grootere en vérstrekkende tegen maatregelen genomen moeten worden en ook genomen zullen worden. Zij zul len, schrijft de „Völkischer Beobach- ter”, bestaan in een sterke concentra- De Beweging, zijn familie en vele ken nissen hebben gistermiddag de laatste eer bewezen aan den Landwacht-Opperstorm- leider. chef der kompanie Zuid-Holland, Martinus H. Elferink, die vorige week te Rijswijk door een terrorist werd ver moord en thans op Nieuw Eik en Dui nen werd ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot stond opgebaard in het districtshuis van de Landwacht aan de Laan Copes van Cattenburch. Omstreeks half twaalf had de stoet zich voor het districtshuis opgesteld. Voorop een muziekcorps der .W.A. met tamboers en pijpers, die tijdens den tocht naar de begraafplaats treurmuziek speel den, gevolgd door den commandant van den begrafenisstoet Landwacht.hoofd- stormleider Spieksma, de 2e kompanie en een sectie van den hulpdienst van gewest 1 der Landwacht, vervolgens een vendel der W.A. Achter den lijkwagen volgden de autoriteiten, onder wie de vertegen, woordiger van SS-Obergruppenführer und General der Polizei Rauter. Na de volg, koetsen met familieleden kwamen een deputatie van de politie en een sectie der Landwacht-postwacht de Land wacht Alarmkompanie uit Rotterdam be. sloot den stoet. Tijdens den tocht brach. ten velen den overledene een eerbiedigen groet Ook op de begraafplaats was de belang, stelling groot. Hier voegde zich o.m. de burgemeester van Den Haag, prof. dr. H Westra bij de autoriteiten. Aan de groeve, waar de Landwacht- formaties bij het neerlaten der kist, de officieele eerbewijzen brachten, voerde al. lereerst de commandant der W.A. te Den Haag. Heerbancommandant Henken. het wcord Hij herinnerde er aan, hoe Elferink, voormalig onderofficier van het regiment Jagers, na 1940 werd opgenomen in de W.A en aldra als soldaat-in-hart. en-nieren, de aangewezen man bleek om de militaire instructie van de mannen ter hand te nemen. Hij heeft zich schitte. rend van die taak gekweten. Nadat de Gewestelijk Kommandeur der Landwacht van der Heyden de verzeke ring had gegeven, dat zijn kameraden El- fcrink trouw zullen blijven, dankte hij hem voor het feit, dat hij, zij het ten koste van zijn leven, den man had weten te arresteeren, die in twee aanslagen reeds vier kameraden had verwond. Inspecteur.Generaal van Geelkerken wees er op, dat niet allen die vallen in dezen strijd de eer kan worden gegeven, welke thans aan Elferink wordt bewezen. Velen hunner lieten het leven aan de fronten. Maar zij allen stierven toch in het geloof te strijden voor een recht vaardige zaak, voor volk, vaderland en daardoor mede voor Europa Op de wijze waarop kameraad Elferink om het leven Urenlang wordt het zeegebied op verschillende diepten en in alle richtingen op vijandelijke mijnen doorzocht en hiervan grondig gezuiverd. (Foto O.H.) J Aanmelding alg vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor lederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-annahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- J en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen-SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Nederlandsche j'ongens! van 1618 jaar. Doe als zoovele hon derden van je kameraden en trek er een maand op uit. Zie eens wat van de we reld en leer eens de jeugd van andere landen kennenMeld je aan voor een weersportkamp in een van de mooiste streken van Duitschland 1 Geniet van de bergen, zon. sport en water. Lijkt je dat niets Je patroon of hoofd der school moet je hiervoor vrij geven. Loon wordt doorbetaald, terwijl deze maand niet als vacantie gerekend mag worden. De eerstvolgende keuring isVrijdag 28 Juli in den Haag, gebouw Aanicitia. Westeinde, van 8.3018 uur. Doe het nu kalen waar het verraderlijke plan ont staan was, verdelgd was. wel te ver staan zonder dat het noodig was geweest, dat andere krachten ingrepen. Het leger heeft daarmede een antwoord gegeven, dat de gebeurtenis bestempelt to<t een individueele handeling van afzonderlijke personen, die hun hoofd verloren had den, zwakkelingen zonder gevoel van militaire eer en zonder ieder politiek in stinct. Alle van vijandelijke zijde uitge sproken veronderstellingen zijn daarmede weerlegd. Wanneer de snoode aanslag op den Führer er niet geweest was, zou alleen het feit, dat de misdadige kring een sleutelpositie innam in het vervan- gingsleger, beteekenis hebben gegeven aan de samenzwering. Er kan geen twij fel aan bestaan, dat de samenzwering belangrijke schade voor de trefkracht van ons veldleger in het verleden met zich moest meebrengen. De van andere zijde gekozen aanduiding, dat de activi teit der samenzwering hetzij door handelingen, hetzij door het nalaten daarvan „zand in de machine” heeft beteekend, slaat den spijker op den kop. Het lijdt geen twijfel, dat eerst na het wegspoelen van zulk zand de machine in staat is op volle toeren te draaien. Het is zeker, dat ter bezwering van den in den centralen sector van het Oostfront ontstanen kritieken toestand zekere maat regelen, die onder de bevoegdheid van den kring der samenzweerders vielen, deels slechts traineenend. in ieder geval niet uitgevoerd zijn met den spoed, die door den toestand werd vereischt en vol gens de bepalende omstandigheden ook mogelijk was geweest. Er bestaat geen twijfel, dat veel van hetgeen, wat verzuimd werd, nu na het zuiveren van alle toonaangevende ver houdingen belangrijk dichter bij de ver vulling gekomen is. De stabiliseering van het Oostfront, niet alleen als een tijde- •lijken toestand, doch als een maatregel, die duurzaam belooft te zijn, rechtvaar digt eiken nog zoo ongewonen maatregel. De zender te Moskou heeft een mani fest gepubliceerd van het door Moskou aangestelde „Poolsche comité van de nationale bevrijding”. Dit comité is als volgt samengesteld: André Witos, Wan da Walewska, generaal Rola Zelenski, luitenant-generaal Siegmund Berling en Loleslau Drosner. Het comité wordt „het eenige wettige orgaan” voor de Polen genoemd. Het manifest behelst o.m. de „ver drijving der landverraders van Sep tember 1939, opheffing van het groot grondbezit, herstel van de joden in hun rechten en „wraakoefening jegens de Duitschers en de landverraders”. Voorts wordt een uitbreiding van de Poolsche grens tot aan de Oder, de Inlijving van belangrijke kustgebieden, van Oost- Pruisen en Silezië geëischt Als waar borgen voor de uitvoering van dit pro gram wordt „de bond der Slavische volken” aangegeven. In een officieele verklaring noemt de Poolsche uitgeweken regeering te Londen (onder leiding van Mikoleczik) de vorming van een „Poolsch comité van de nationale bevrijding” in het door de bolsjewieken bezette gebied een „poging van den kant van een handvol usurpatoren om de Poolsche natie een politieke leiding voor te schrijven, die in tegenstelling staat tot de overweldi gende meerderheid van de natie”. Voorts wordt verklaard dat het Mos- kousche marionetten-comité voorname lijk uit communisten bestaat. le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667, 3e Engelsche X oorlog 16721674. 4e Engelsche oorlog 17801784 en ook cu weer dezelfde vijand, Neerlands erfvijand ter zee. 4 Evertsen, Tromp, de Ruyter, ...zij gingen ons voor, zij stierven als helden t wij strijden door I Telefoon 116300 (zevon NJnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor; Schevenhwen, Keizerstraat 919 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekft. H. E. G. Ruys, Heerenstraait 124, Tel. 775038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Beters jr„ Theresiastraat 108a>. Tel. 772444. vleesch van clandestien-geslacht vee voor de menschelijke consumptie niet geheel zonder gevaar is. Als nu ook het winstbejag en de gewetenloosheid der daders een rol spelen, komt het tot sme rige praktijken, waarmede de recht banken zich al herhaaldelijk hebben moeten bezig houden. Om dezelfde reden stond voor het Duitsche Obergericht te recht de chauffeur Berendsen. die in op dracht van de gemeente zijner inwoning cadavers afkomstig van de slachtplaatsen der omliggende gemeenten en van boeren afhaalde om ze naar het destructiebedrijf te brengen. De cadavers van verscheidene varkens en schapen, die gestorven waren en na keuring ondeugdelijk voor de menschelijke consumptie waren ver klaard, bracht hij eerst in een garage. Hij sneed daar de beesten stuk en ver werkte een groot deel van het vleesch tot worsten, die hij bewaarde in het lijkenhuisje van de joodsche begraaf plaats in de gemeente waar hij woonde Alleen doordat de praktijken van den beklaagde in tegenstelling tot andere gevallen bijtijds bekend werden en verder onheil daardoor voorkomen werd, kon het blijven bij een tuchthuisstraf van twee jaar. Het koopen van vleesch. dait afkomstig is van clandestiene slachting, gaat zoo als dit gevafl leert, met groote gevaren voor de koopers gepaard, vooral omdat hier, zooals reeds gezegd, niet, sprake is van nu zic.hze1/ staand geval, maar h!? k vele- Af*ez|en van het feit, van va,n vleesch, afkomstig kan n hvJene- s'3cMi^' strafbaar is, kan uit hygiënische overwegingen men zi; herinnerd aan het trichinegevaar btf varkensvleesch - niet genoeg het koopen gewaarschuwd wordend GEEN GROENTE EN FRUIT L°rPA/\ET: Het i’ krachtons bestaande bepalingen vvl en fruit per postpakket te ve; o ijkt gewenscht de aandacht bliek nogmaals lc gen. De Posterijen zullen voortaan lingers, die hot. 'V

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1