AAN HET NORMANDISCHE FRONT Dr. GOBBELS BESCHRIJFT DE TOEDRACHT EN DE GEVOLGEN DUREN HEVIGE GEVECHTEN VOORT T9¥4. No. 18856. Nieuwe wapens in den strijd Duitschland zal alle krachten voor den oorlog en de overwinning gebruiken VERREKEND.... I Donderdag 27 Juli. De aanslag op den Führer W'l -Xt' keerpunt 20 Juli een X Ue geschiedenis herhaalt zich t EERSTE STADS ED. I BÉ Aanslag uit het kamp van den vijand Springstof in actetasch De strijd bji Narwa De verraders gearresteerd Von Stiilpnagel zwaar gewond Talrijke Sovjetaanvallen afgeslagen; Lublin en Narwa ontruimd 1 1 waü Z I I HAAGSCHE COURANT io et. KI. Adv. (in halve opl.) /0.S7. SS! 1 - (Zie verder Ie blad tmo. 2.) wor- der „Amtsgruppe Kriegsschiffbau' bij zinken hebben ge- X het oorlogskruis van verdienste met de Niemand zal zich willen onttrekken aan de zorg voor moeder en kind; steunt de groote collecte op Zaterdag 29 Juli Göbbels heeft radiotoespraak Verduisteren: van 21.45 uur tot 6 uur Maan: 28 Juli E. K. Duikbootbouwer onderscheiden De Führer heeft het ridderkruis bij De V I boven Londen. In de Britsche pers werden kort geleden de eerste foto’s van het Duitsche vergeldingswapen op genomen. Op de foto links ziet men de V I in horizontale vlucht, met de bran dende uitlaatgassen aan den staart. Op de foto hierboven is de motor tot stil stand gekomen en stort de V I loodrecht naar beneden op het doel, dat er uitziet als een fabrieksterrein. (Hoffmann-Stapf) Rjjksminister dr. gisteravond in een het Duitsche volk rekenschap ge geven van en verantwoording af gelegd over de gebeurtenissen van 20 Juli en de gevolgtrekkingen, die daaruit moeten worden gemaakt. Ik heb gemeend, zoo zette spr. o.m. uiteen, daarmede nog een paar dagen te moeten wachten tot ook de laatste achtergronden van deze beschamende gebeurtenissen zouden zijn opgehelderd. Dat is nu het ge val. Er is daarbij niets te verzwij gen of te verschoonen. De gebeur tenissen spreken een zoo duidelijke en ondubbelzinnige taal, dat men haar getroost zelf het woord kan geven. Dat wil ik doen met een nuchter en onopgesmukt verslag der a. feiten. Het Duitsche volk heeft ■alle reden daaruit de versterkte tekerheid van de komende over winning onzer rechtvaardige, in Gods bescherming staande zaak te putten en ook onze vijanden zullen zich nauwelijks kunnen vleien met de hoop, dat deze gemeene en arg listige streek, die tegen den Führer en zjjn Staat verricht werd, hun eigen zaak ook maar het geringste nut heeft gebracht. Al maanden was het mij opgevallen, dat de vijandelijke pers met regelmatige tus- schenpoozen er op wees, dat zij nog een bijzondere pointe harer oorlogvoering op gespaard had. Steeds weer werd in Lon den, Washington en Moskou beweerd, dat er in Duitschland in zekere kringen der generaliteit een oppositie bestand steeds weer werden daarbij bepaalde i---J!-11- poging van 20 Juli aan den dag zijn ge- Niet dat alleen is er een bewijs en na- I men genoemd, die ook thans bij de putsch- I treden. voor, dat deze misdadigers met den vijand samenzweerden en in opdracht van hem hebben gehandeld. Duidt hierop niet ook het feit, dat bij den aanslag op den Führer Engelsche springstof is gebruikt, dat de pleger van den aanslag verwant was met de hooge Engelsche aristocratie en de Londensche pers na het bekend worden van den aanslag uitdrukking gaf aan haar levendige hoop, dat de gebeurtenissen van 20 Juli nu zeer spoedig zouden leiden tot de ineenstorting van Duitschland? Het was toch een aanslag uit het kamp van den vijand, ook al waren creaturen met Duitsche namen bereid hem ten uitvoer te leggen. Zij allen echter hebben zich verrekend. Zij hebben zich verrekend in hun schat ting van het Duitsche volk, van den Duit. schen soldaat en vooral van de nationaal- socialistische beweging. Tenslotte kan men met ons geen Badoglio spelen. En wat den Führer betreft, hij is in Gods hand. Ik kom zoojuist terug van een bezoek van verscheidene dagen aan het hoofdkwartier van den Führer. Ik heb alle rapporten en uiteenzettingen van de ooggetuigen ge hoord, heb het lokaal bezichtigd waarin de aanslag heeft plaatsgevonden. Ik kan alleen zeggen, dat wanneer de redding van den Führer uit het hoogste levensgevaar geen wonder was, er in het geheel geen wonderen meer bestaan. De dader van den aanslag was door één van de gearresteerde generaals met een schijn voorstel naar de dage- lijksche toestandbespreking gezonden. Hij had de springstof in een actetasch in de vergaderkamer medegenomen en onder het voorwendsel deze te willen neerzetten, in een onbewaakt oogen- blik den Führer direct voor de voeten geschoven. Kolonel-generaal Korten, die vlak achter den Führer stond, werd zwaar gewond en is Zaterdag overleden. Deelnemers aan de bespre king zijn door de kracht der ontplof fing vele meters ver uit het venster geslingerd en hun uniformen werden in flarden gescheurd. In het geheele vertrek was er binnen de enorme ont- ploffingsgolf, die door de springstof werd opgewekt, slechts één enkele plek, die daar betrekkelijk onaange tast door bleef en dat was de plaats, waar de Führer aan de kaartentafel zat. De kaartentafel zelf werd door de ontploffing het vertrek ingeslingerd, maar de Führer bleef, behalve lichte kneuzingen, brandwonden en schram men aan het voorhoofd, volkomen on gedeerd Luchtaanvallen in Z.O.-Duitschland en Roemenië trum van Lemberg te handhaven. In het gebied van Jaroslau en Lublin duurt de sterke vijandelijke druk voort. De stad Lublin ging na verbitterden strijd ver loren. Aan weerskanten van Brest- Litowsk, bij Bialystok en ten Oosten van Kowno werden alle doorbraak pogingen van de bolsjewieken verijdeld en werden plaatselijke penetraties af gegrendeld. Bij Ponewisj zijn gevechten met vijandelijke vcrkennings- en pant- serspitsen aan den gang. Tusschen Dunaburg en de Finsche Golf zijn ook gisteren weer talrijke aan vallen van de bolsjewieken bloedig in eengestort. De in een vooruitspringende frontbocht gelegen stad'Narwa werd na uitvoering van de sinds geruimen tijd voorbereide verwoesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde in stallaties, volgens bevel ontruimd. Aan vallen van den vijand op onze verkorte, enkele kilometers ten Westen verloo- pende stellingen, bleven vruchteloos. Bij de zware gevechten in het gebied van Ludsen heeft zich het bataljon fuseliers 32 onder ritmeester von Heydebreck door bijzondere standvastigheid onder scheiden. De dappere commandant vond in de voorste linie den heldendood. In den tijd van 24 Juni tot 24 Juli wer den in den Noordelijken sector van het Oostelijke front door troepen van het leger en van de Waffen-S.S., alsmede door vliegende formaties en luchtdoel- artillerie van de luchtmacht, 924 Sovjet- Russische tanks vernietigd. Formaties zware slagvliegtuigen meng den zich in de voornaamste sectoren doel, treffend in de gevechten te land en sloe gen vijandelijke colonnes uiteen. Hierbij werden 35 vijandelijke tanks en meer dan 400 voertuigen vernield. Des nachts on dernamen zware gevechtsvliegtuigen aan. vallen op vijandelijke concentraties in het gebied van Lublin. Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in Zuidoost-Duitschland en Roe menië aan. Door strijdkrachten der lucht verdediging werden 42 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder 35 viermotorige bommenwerpers vernietigd. Roemeensche jachtvliegers schoten in gevechten met een formatie Amerikaansche jagers 9 vijan delijke jagers omlaag. Des nachts wierpen vijandelijke vliegtuigen bommen in het gebied van Hamburg en op de stad Tilsit. Zes vliegtuigen werden neergeschoten. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. ,,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0.26, fr. p.p. met Modebl, 4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) l.«, elke m.M. m. tot 22 m.(M. (10 reg.) 0..1S. Elke m.M. m. 21 ct._ Halve oplaag halve prjlecl, 0.'51 p.m.M. (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. IC -C. —1. AÓ-. 1—1. 0.“, Dienstaanb. f0.&8. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10c. meer. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 27 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht maakt bekend: Ten Zuiden van Caen werden onze gis teren herwonnen stellingen versterkt en tegen hernieuwde plaatselijke aanvallen in bezif gehouden. Tankconcentraties ten Oosten van Caen werden door geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen, In het gebied ten Westen van Caumont be haalde de vijand enkele plaatselijke pene traties die na het stukschieten van 45 tanks werden afgegrendeld. Amerikaan sche formaties zetten in het gebied ten Westen van St. Lo haar aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Aan één vijandelijke aanvalsgroep van 20 tanks met daarop zittende infanterie gelukte het, tot in het gebied van Ca may door te dringen. 5 Tanks werden stukgeschoten. Zoowel hier als in het gebied van Marigny duren hevige ge vechten voort. Ten Noorden van Périers wisten onze troepen zich tegen alle vijan delijke aanvallen in hun stellingen te I handhaven. Doeltreffende aanvallen van I onze gevechtsvliegers waren des nachts gericht op vijandelijke concentraties in het gebied van Caen en op schepen ten Noordoosten van Cherbourg. De vijand verloor 11 vliegtuigen in luchtgevechten. In het Fransche gebied werden 40 ter roristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië bleef den vijand in het gebied ten Zuiden van Florence ook gisteren elk succes onthouden, ondanks alle pogingen om door ons front heen te stooten. Met gebruikmaking van sterke infanterie- en pantser formaties stormde de vijand steeds weer, door artillerie en zware luchtaanvallen ondersteund, op onze stel lingen los, doch bleef met zware verlie zen liggen. Een plaatselijke penetratie, welke de vijand pas na zeer zware ge vechten ten Zuidwesten van Figlinc kon behalen, werd afgegrendeld. Aan het Oostelyke front werden in den sector Stanislau-Lemberg talrijke aanvallen van de bolsjewieken met ver liezen afgeslagen. Onze grenadiers weten zich ondanks alle bolsjewistische aanvallen nog steeds in het stadsccn- Het werk is achter den rug, maar reeds wacht den mijnenvegers een X nieuwe taak. In verband volle kracht vooruit. (Foto-O.H.) Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen J Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-annahmestelle- West, Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen. X en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen-SS, alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. delijke koopvaardijscheepsruimte en vele Naar het D.N.B. verneemt, hebben de Sovjets de beide laatste dagen den voor, uitspringenden Duitschen sector bij Narwa uit het Oosten en Noorden herhaaldelijk met sterke strijdkrachten aangevallen. De Duitsche troepen sloegen de vijandelijke aanvallen bloedig af, waarbij talrijke tanks werden stukgeschoten. Na den aanvoer van nieuwe strijdkrachten zetten de Sov jets op 25 Juli hun aanvallen voort. Het zwaartepunt lag in 't gebied van Hunger- burg. Afgezien van een onbeteekenende penetratie sloegen ook dezen keer de formaties van het Duitsche leger en van de Waffen-S.S. alle vijandelijke aanvallen af Daar evenwel met verdere penetratie- pogingen van de Sovjets rekening moest worden gehouden en het bolwerk Narwa zijn taak had vervuld, ontruimden de Duitsche troepen thans den vooruitsprin genden frontsector Alle inrichtingen van belang voor den oorlog werden volledig vernietigd. Enkele kilometers ten Westen van de Narwa werden nieuwe verdedi gingslinies betrokken en hier werden alle aanvallen van de opdringende Sovjets, on der hooge verliezen voor den vijand, op nieuw afgeslagen Bij de nieuwe Duitsche stellingen wordt aoeï .reffend gebruik ge maakt van het onoverzichtelijke bosch en moerasgebied tusschen het Peipusmeer en de Finsche Golf. De toegang tot Estland wordt nog steeds versperd. Intusschen meldden zich uit Berlijn zelf evenals uit de naaste en verdere omgeving de commandanten der hier gelegerde troepenformaties, van infan terie- en pantserscholen, van lucht afweer- er. jachtgroepen, van Waffen SS en politie en andere eenheden en niemand wil den voorrang laten aan den ander om het verradersnest uit te roeien. Het wachtbataljon krijgt de opdracht. Het huizenblok in de Bendlerstrasse wordt bezet zonder dat ook maar één schot valt, aangezien daar zelf reeds alles is opgestaan te gen de groep verraders. Zij zijn reeds ontwapend en zitten volkomen hulpe loos en verlaten opeengeperst in een dienstkamer en trachten wanhopig re_ geering te spelen. Een generaal, die zich tot dusver in de oorlogvoering alleen heeft onderscheiden doordat hij iedere groote beslissing placht te sa- boteeren, is het hoofd. Een kolonel- generaal. die al jaren geleden afgelost en met pensioen gestuurd moest wor den daar hij bij de geringste inspan ning zenuwinstortingen en huilbuien kreeg, zou de civiele leiding van het Rijk op zich nemen. Daarom is hij ook in burger gekomen, de eenige zakelijke voorbereiding die hij voor zijn nieuwe functie meebrengt. Een andere kolonel-generaal, die alvrij geruimen tijd wegens een laffen terug tocht aan het Oostelijke front uit de Weermacht gestooten en veroordeeld was tot ontzegging van het recht tot het dragen van een uniform is er toe uitverkoren, het Duitsche leger te lei den. De misdadige pleger van den aanslag, graaf Stauffenbetrg, speelt den politieken adviseur. Daarbij ko men nog een paar onbeduidende func tionarissen en medeplichtigen, die kortweg gearresteerd werden zonder dat zij ook maar een spoor van te- I genstand trachtten te bieden Een ter plaatse bijeengekomen stands- gerechtshof veroordeelt de duidelijk schuldigen, de overigen worden in ver zekerde bewaring gesteld. Een peloton van het wachtbataljon verricht terstond de executies. De meineedige misdadi-| gers ondergaan beneden op de binnen plaats den verdienden dood. En daar mede is de geheele actie teneinde. Bespaart mij u verdere bijzonderheden te melden. Zij zijn voor de deelnemers aan het complpt zoo beschamend, dat zij alleen de feiten op zichzelf kunnen verwarren. Van belang schijnt mij toe, dat een poging tot een putsch van een| reeks misdadige eerzuchtigen Naar de ..Deutsche Zeitung in den Nie. derlanden” meldt is generaal von Stülp- nagel, de Duitsche bevelhebber in Frank rijk. op 21 Juli, toen hij op reis was naar Oost-Frankrijk, tij&ans een aanval vao gewapende terroristen zwaar gewoaM, Toen ik in den middag van den vorigen Donderdag do».r een telefonische mede- deeliqg uit het hoofdkwartier van den Führe op de hoogte gebracht werd van de anchuwelijke misdaad, welke kort tevoipn was ondernomen tegen den en zijn intiemste medewerkers, tag het mij, zooals ’t wel allen Duit ss vergaan is, tot eenige uren later bericht daarover door den omroep >reid werd. Ik had een oogenblik het »1 als begon de grond onder mij te leien. In den geest zag ik apocalyp- Poolsch-Sovjet-Russische overeenkomst Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, is in tegenwoordigheid van Stalin een overeenkomst onderteekend tusschen het Sovjet-Russische commando en de Pool- sche Sovjet. Zij bepaalt o.a.. dat de hoog ste machtsbevoegdheid in het gebied der militaire operaties waar eenheden van het Sovjetlcger op het vroegere Poolsche gebied strijden in handen ligt van het Sovjet-Russische opperbevel, alsmede dat de Poolsche Sovjet in het door de bolsje wieken bezette Poolsche gebied een be stuursapparaat en een systeem voor de recruteering van mannen voor de „Pool sche gewapende strijdkrachten” zal op richten, waarbij actieve samenwerking met den Sovjet-Russischen opperbevel hebber gegarandeerd moet worden. Bij de onderteekening van het verdrag waren voor de Sovjet-Unie o.a. nog aan wezig de commissaris van Buitenland- sche Zaken Molotof en de plaatsvervan gende commissaris Wysjinski. Van de Poolsche Sovjet was aanwezig de plaats vervangende president Witos. ;»sj grijpendste herinneringen van mijn leven. Een jong officier van het Duitsche leger, beproefd in den dienst aan het front en onderscheiden met het eikenloof bij het ridderkruis, heeft de eer uit den mond van zijn Führer en oppersten bevelhebber rechtstreeksche instructies te ontvangen en wel op een oogenblik, waarop het in hoofdzaak aankomt op koelbloedig en bliksemsnel handelen op eigen verant woordelijkheid. De bevelen komen hierop neer, dat de bende verraders terstond neergeslagen moet worden en de misda digers moeten worden gearresteerd. In enkele minuten is het wachtbataljon van I zijn post in de regeeringswijk en in mijn tuin samengetrokken. Op verzoek van majoor Remer spreek ik tot de verzamel de manschappen, zet hun de feiten uiteen en beleef een uitbarsting van woede en verontwaardiging zooals ik tot dat oogen blik nog niet had leeren kennen. Dit uur zal ik nooit vergeten. Terstond na het einde van mijn rede ne men officieren en soldaten hun machine pistolen er geweren op, om zich gereed te maken af te rekenen. Van alle kanten word ik bestormd met het verzoek geen andere formatie dan deze de eer te laten den smaad, dien de bende verraders den Duitschen soldatenrok hebben getracht aan te doen te mogen afwisschen met het bloed van de verraders zelf. Aartsbisschop Spellman bij den Paus Naar uit Vaticaanstad verluidt heeft de Paus den aartsbisschop van New York, Spellman, ontvangen voor een onderhoud dat vier uur heeft geduurd. Spellman was ruim een jaar geleden in Rome met een speciale opdracht en is toen verschei dene malen door den Paus ontvangen. eerzuchtigen. die het I aandenken van hun gesneuvelde kame-| p, 1*1*111*1 X le Engelsche oorlog 16521654. 2e Engelsche oorlog 16651667. 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784 en ook nu weer dezelfde vijand, Neerlands erfvijand ter zee X Evertsen, Tromp, de Ruyter. zij gingen ons voor, zij stierven als helden, J 4 wij strijden door 1 o 'V l s '•/f. o 1 r I raden willen bezoedelen en het strij dende front in den rug vallen, door het leger zelf wordt neergeslagen. Geen sol daat en geen officier behoeft zich te schamen, dat hij dezelfde uniform draagt, die deze va banque spelers droegen, resp. onwaardig waren te dra gen. De uniform van het Duitsche leger wordt door honderdduizenden Duitsche soldaten, die daarin voor Führer en volk den heldendood zijn gestorven en door millioenen anderen, die daarin dagelijks en ieder uur aan het front hun leven op het spel zetten voor het leven der natie gerepresenteerd en niet door deze eerzuchtigen. Geen troepenonderdeel, noch aan het front, noch in het vader land, is in de kritieke uren ook maar een oogenblik gaan wankelen in zijn trouw aan Führer aan regime en aan het Duitsche volk. Allen, officieren en soldaten, hebben gewedijverd in het vu rige streven den smaad af te wisschen en de trouwbrekende bende verraders tegen den grond te slaan. Dat deze bende, voor zoover dit nog niet het ge val is, haar verdiende straf zal krijgen, behoeft nauwelijks nog gezegd te den. Dat eischt het Duitsche volk, voor al echter ookwhet Duitsche leger. Het wil thans ook van de laatste jammer lijke overblijfselen eener reactionaire achterlijkheid bevrijd worden, die onzen volksstaat niet willen en niet kunnen begrijpen, die den Führer nooit ver geven, dat hij ook den zoon van het volk den weg naar de officiersloopbaan heeft geopend, dat de soldaat wegens dapperheid dezelfde onderscheiding krijgt als de officier en dat ons regime ieder slechts naar zijn prestatie en niet naar zjjn naam, geboorte en vermogen] >n Fühi^-r ver; sch< het ver: gevi tischë beelden van een historische moge lijkheid. welke zou zijn voortgevloeid uit een welslagen van dezen laffen en laag- hartigen aanslag voor ons volk, ja voor geheel Europa. Toen echter werd mijn hartYervuld door een bijna godsdienstige, vrome dankbaarheid. Ik had reeds vaak, maar nog nooit zoo zichtbaar en ondub belzinnig als hier beleefd, dat de Führer zijn werk verricht onder de bescherming der Voorzienigheid, dat geen gemeenheid en laagheid hem daarbij belemmeren of remmejn kan. maar, daarmede ook een boven alle menscnelijke verrichtingen heerschend goddelijk lat ons een vinger wijzing geeft, dat dit werk, ook al ont moet het nog zoo groote moeilijkheden, moet worden voltooid, kan worden vol tooid en zal worden voltooid. Twee mijner collega’s als ministers waren juist voor een bespreking bij mij, toen het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer kwam, Deze arglistige aanslag kon slechts door een afschuwelijk slecht en verworpen mensch gepleegd zijn en ik wist ook, in welken kring gezocht moest worden. Overrompeling mislukt Des middags om vier uur begon de achter hem staande kleine kliek ver raders, zooals wij verwacht hadden, haar daden te spinnen. De dader van den aanslag, een zekere graaf Stauffen- berg, was intusschen met een koeriers- vliegtuig in Berlijn aangekomen en had het gelogen bericht meegebracht, dat de Führer tengevolge van den aanslag Was omgekomen en dat thans voor deze misdadige eerzuchtigen de weg tot han delen vrij was. Zij hadden den aanslag ondernomen om de Duitsche Weermacht Van haar eed vrij te maken en vervol gens, naar zij in hun verblinde waan geloofden, in een kunstmatig te voor schijn geroepen verwarring gemakke lijk aan hun kant te halen en te kunnen gebruiken voor hun gemeene plannen. Onder he4 voorwendsel, de politieke leiding van het Rijk te moeten bescher men, gaven zij. die, zij het ook slechts heel korten tijd, in het bezit waren van het apparaat in de Eëndlerstrasse, het Berlijnsche wachtbataljon het bevel de regeeringswijk af te zetten, waarmede toen ook tegelijkertijd hun op eenige wijze belangrijke oproerige activiteit ten einde was. Want zij hadden vergeten, dat het Berlijnsche wachtbataljon even als alle formaties van de Duitsche Weer macht bestaat uit fanatieke Nationaal- Socialisten en dat zijn commandant ma joor Remer, die zich bij het bliksem snelle neerslaan der tegen den Staat ge. richte activiteit van deze meineedige en trouwelooze kliek groote verdiensten heeft verworven, in allerijl naar mij toe kwam om zich op de hoogte te laten brengen van den stand van zaken. Majoor "emer kon van mijn schrijftafel af ter stond met den Führer .verbonden worden en van hem terstond duidelijke en on dubbelzinnige bevelen in ontvangst nemen °ver zijn verdere maatregelen. °it telefoongesprek behoort tot de aan. De rede, welke gisteravond Rijks» minister dr. Göbbels heeft uitgesproken, is een document geworden van volks begrip, van machtsvertrouwen en van rechtvaardiging, dat niet zal hebben na gelaten overal, bij vriend en vijand, die pen indruk te maken. Al ontbrak ook aan deze rede klassieke gematigdheid, de onweerstaanbare cadans ervan zal niemand zijn ontgaan, die in de ge legenheid was de stem van den leider van het propagandaministerie aan den luidspreker te beluisteren. Het wachten was op deze rede. De berichtgeving over de dramatische gebeurtenissen van den 20sten Juli had hiaten en zelfs hier en daar tegenstrijdigheden opgeleverd, welke aanvulling en opheldering ver- eischten. De eenige, die deze zou kun nen brengen, was Rijksminister dr. Göbbels. Hij hééft ze gebracht Hij heeft een schildering van de feiten gegeven met al de verve van zijn spreekwoordelijke welsprekendheid, hij heeft met het onwrikbare geloof in de eindzege van de Germaan- sche wapenen, de feiten hun plaats gegeven in den ontwikkelingsgang der historie en daar, juist daar spreken deze feiten hun eigen overtuigende en ver helderende taal. Hjj heeft aan het deco ratieve element van het drama juist vol- doende aandacht besteed, om scherper iedere handeling te kunnen laten zien van de in het drama optredende figuren en hun geesteshouding heeft hij uiteen gerafeld aan de hand der verschijnse len, welke zich op de fronten en binnen de grenzen van het Rijk hebben voor gedaan. Maar behalve op de vóórge- schiedenis en op de feiten, die zich den 20sten Juli hebben voorgedaan, heeft hij het volle licht laten vallen op do gevolgen voor de toekomst, op de con sequenties, die hij met schier mathe matische juistheid en met een onver biddelijke logica heeft getrokken en vastgesteld. Het is duidelijk, heeft hij gezegd, dat wij in dezen noodlotsoorlog om ons leven, onze krachten niet in het geringste mogen sparen, integendeel ze zoo onbeperkt en zonder voorbehoud moeten gebruiken als dat slechts moge lijk is. Dit wil ook het geheele volk. De totale oorlog is het gebod van het oogenblik. De 20ste Juli vormt het tegendeel van een teeken van een mo reel verval van ons volk. Op deze woorden van dr. Göbbels mag de nadruk worden gelegd. Zij doen uitkomen, dat zij, die er anders over hebben gedacht, in het vijandelijke ge bied en in het gebied der bezette lan den, zich verrekend hebben. Zij hebben zich verrekend, zoo drukte dr. Göb bels zich uit in hun schatting van het Duitsche volk, van den Duitschen soldaat en ook vooral van de Nationaal- Socialistische Beweging. Het is niet de eerste maal, dat men zich ten aanzien van het Duitsche nationaal-socialistische vermogen verrekend heeft Wat het nieuwe intensiveeringsproces betreft, heeft dr. Göbbels duidelijk doen uitkomen, dat het vooral Duitschers zijn, die als arbeidskrachten noodig zijn en dat het noodzakelijk is de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te buiten dan tot dusver het geval is geweest. In ons land zal de nieuw afgekondigde totaliseering van den oorlog een verhoogde activiteit medebrengen, wat, bijvoorbeeld, het verder opsporen betreft van onder gedoken werkkrachten. Dr. Göbbels eindigde zijn rede met het geloof uit te spreken, dat het Duit sche volk meer reden heeft over de totale balans van den 20sten Juli te vreden te zijn dan zijn vijanden. Dat geloof is ten volle aanvaardbaar, gezien de consequenties, welke dr. Göbbels uit de feiten heeft getrokken. wordt afgemeten. Voor zoover zij de hand opheffen tegen onzen nieuwen, uit de nationaal-socialistische revolutie te voorschijn gekomen Staat of zelfs het leven van den Führer aantasten, zullen zij uit naam van het volk vernietigd worden. Wij zijn dat ook schuldig aan een front, dat thans bijna vijf jaar moe dig en dapper zijn zwaren plicht heeft vervuld en de geheele natie een prac- tisch voorbeeld geeft van de nationaal- socialistische volksgemeenschap. Het front heeft er recht op in den rug door het geheele volk gedekt te worden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor; Sohevenmgen. Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. ,Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters jr„ Theresiastraat 108a. Tel. 772444. n» n i n 11 x r ■aai zwaarden verleend aan Ministerialdirektor dr. ing. E. H. Friedrich Schwerer, chef J der „Amtsgruppe Kriegsschiffbau” bij o het Opperbevel van de Duitsche Marine, die een beslissend aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van den bouw der duikboofen en die als duikbootbouwer het strijdende front de beste duikbooten der wéreld ter beschikking heeft gesteld, welke tijdens dezen oorlog, vaak vele duizenden mijlen van haar steunpunten verwijderd, bijna 20 millioen brt. vijan- oorlogsbodems tot bracht.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1