DE REDE VAN Dr. GÖBBELS Ir dik den Führer Het lot beschermde I De toestand in Normandie BRIEFWISSELING DETECTIVE TEGEN WIL EN DANK I 11 HAAGSCHE COURANT Donderdag 27 Juli 1943 Eden over de Poolsche kwestie Amerika en Argentinië Turkye versterkt grensposten Uitbreiding van de oorlogsproductie Luchtaanval op gebied van Weenen SPORT Gunstige wijziging verwacht Nieuwe wapenen AGENDA VRIJDAG 28 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Vallende sterren” 15 45 en 20 u. Princesse-Schouwburg, „Half om half”. 19 u. Geb. v. K. en W. Boyd Bachman, Theo Uden Masman e.a. 18 u. Diligentia. .Jopie Slim en Spillebeentje bij de Indianen” 14.30 u. Voordracht-avond Albert Vogel jr STADSNIEUWS FINLAND TUSSCHEN OOST EN WEST le bl. pag. 2 Geallieerd offensief in Italië Tanks spreken BINNENLAND w het aan- Dienares 15 „Operette” Feuilleton Nadruk verboden toeta- gesprek met Vervolg van frontpagina welke wordt of de bljenmarkt - Deze aan- als zwerm- van de regeeringschefs der provincies. De kerk fascistisch-republikeinsche partij behoud' de tot dusver bestaande politieke taken en zet de haar in de structuur van den fascis- tischen staat toegewezen politieke taken voort. be- zes een Het spreekuur voor kosteloos kundig advies wordt gehouden Maandag-, Woensdag- en Vrijda gmiddag van 2.30 tot 4.30 uur recht», lederen g duur richter door H. VöLMER 56 Van Amicltia. 17.15 en Grietje” en „Jan Klaassen” aan en Mi en De Engelsche minister van Buitenland- sche Zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat in de houding der Britsche regeering, die voortgaat de door Mikolajczyk geleide Poolsche regee ring als de regeering van Polen te erken nen, niets is veranderd. Het Huis kan er echter van verzekerd zijn aldus Eden, dat de Engelsche regeering alles doet wat in haar macht is, om de bestaande problemen tusschen 2 bevriende naties die tezamen in een oorlog tegen den gemeenschappe- lijken vijand zijn gewikkeld, tot een spoe dige oplossing te brengen n puinhoop :ort opont- I, dat een !ne stad in IDit is het »t zijn troepen kb a and I. Door r gelukt Iverlie- I direc- Ispron- jn ge- Het Amerikaansche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft gisteravond een verklaring gepubliceerd over de betrek kingen van de Ver. Staten met Argentinië. In deze verklaring wordt o.a. gezegd: De regeering der Ver. Staten is van meening dat de Amerikaansche republieken en haar aanhangers onder de vereenigde na ties, dienen te blijven volharden in haar huidige politiek van het niet erkennen van het regime-Farrell, totdat dit door onmiskenbare handelingen bewijst, dat in de politiek van Argentinië een fundamen- teele verandering ten gunste van de Ge allieerden is gekomen. De Argentijnsche minister van Buiten- landsche Zaken, Orlando Peluffo. heeft gisteravond in een radiorede mededeelin- gen gedaan niet betrekking tot de uitla tingen van Cordell Hull over de buiten- landsche politiek van Argentinië. Peluffo verklaarde o.a .Argentinië zal den tegen, woordigen politicked koers handhaven en iedere poging de Argentijnsche bevolking van haar regeering te willen scheiden, zal mislukken”. Tenslotte maakt hij nog de opheffing van de censuur bekend. In Ecuador is generaal Alberto En riquez wegens een samenzwering tegen de regeering van president dr. Velasco Ibarra gearresteerd. Wij hebben daarvoor echter groote aantallen arbeidskrachten noodig en wel vooral Duitschers, die immers toch steeds het geraamte van het bewape- ningsbedrijf vormen. Bovendien moe. ten de uit de bewapeningsindustrie naar de Weermacht overgaande jonge, mannen vervangen worden. Daarom is het noodzakelijk de kracht van het Duitsche vaderland in veel grootere mate uit te buiten en te gebruiken dan tot dusver het geval is geweest. De totale oorlog is het geboo van het oogenblik. HIJ zal in het land zoowel voor net front als voor de bewape. ningsproductie zooveel krachten vrij maken, dat het ons wel niet al te zwaar zal vallen, de moeilijkheden, die de oorlogssituatie steeds weer met zich mee zal brengen, op souvereine wijze meester te worden. zware gevechten legeren de zich rondom T., dat reeds a<* linies van den eersten Engelse! val ligt. rende door een kamer, vandaar door een keuken, vervolgens door de bijkeu ken, om tenslotte op een binnenplaatsje te belanden, waar leege vaten en fles- schen lagen. Zijn achtervolgers hadden dezelfde route genomen, zij zaten hem dicht op de hielen. Hij bereikte het poortje, dat tot zijn groote voldoening niet bleek afgesloten te zijn. Nauwelijks had Soderman het achter zich dichtgetrokken, of hij deed de min der aangename ervaring op, dat zijn avonturen nog geenszins ten einde wa ren. Klausen’s manschappen, wier op dracht was, ontsnapping via het poortje te verhinderen, hadden er niet alleen den noodigen spoed achter gezet, maar zich tevens in de gauwigheid van hulp troepen voorzien: eerste klas boeven tronies, waarop de misdaad haar stem-| Naar S.P.T. uit Sofia meldt heeft de Turksche militaire overheid besloten de posten aan de Turksch-Syrische grens te versterken. Volgens het Syrische blad „Al-Takadom” is een Turksche generaal in het grensgebied aangekomen voor het organiseeeren van de grensversterkinigen. de Houttuinen te Delft kwam gisteren de 15-jarige scholier J. H. de Roo, toen hij op een rijdende vrachtauto wilde springen, te vallen. Een der achterwielen ging den jongen over het hoofd, waar door hij ter plaatse overleed. TWEE KINDEREN VERDRONKEN: Gis teravond is een 4-jarig jongetje wonende in de Langestraat te Amsterdam bij het spelen in het water van den Singel ge raakt en verdronken. In de Onbekende Gracht te Amsterdam is het lijkje ge vonden van een 4-jarig meisje, wonende in de Lepelstraat dat sinds 13 Juli j.l. werd vermist. Beide lijkjes zijn naar het Westergasthuis gebracht. I -B binnenstapte. Zoodra de klerk den ho tel-detective gewaar werd, brak hij het onderhoud af. Zijn mond viel open, hij zag Soderman aan met een uitdrukking in de oogen, die het midden hield tus schen verbazing en ontsteltenis. Heer in den hemel! zei hij half luid. August Knikte. Ja, ik ben het wel degelijk, Fol- mer! antwoordde hij laconiek. Neem een goeden raad van me aan er houd je op een afstand van zekere dame. Zij is geen katje om zonder handschoe nen aan te pakken. De telefoniste lachte scheL Bedoel je, dat z y je zoo keldet (Wordt vervolgdj de vijandelijke tanks en l._ I wordt het artillerievuur u heviger. Het land triljW e]fd - klein s plaats, verover- Ook dit Jaar Is te Veenendaal de be kende gehouden, markt, geduid zomer- markt, is, in afwij king met de traditie, niet op den tweeden, doch op den vierden Dinsdag van Juli ge houden (C.N.F.-Schipper) Te Vught is langs het Dron- gelsch kanaal het lijkje gevonden van een pasgeboren kind. Brood 47 jaar oud en nog smakelijk Tijdens de groote schoonmaak van één der oudste bakkerijen van Stockholm vond men op zolder een oude tinnen kist. Een bijna 80-jarige knecht van de firma, die bij het werk behulpzaam was, bemerkte terstond, dat dit één van de kisten was, die ingepakt waren voor de Noordpool- expeditie van den Zweedschen ontdek kingsreiziger Harald Andrée in 1897. (Men herinnert zich wellicht, dat Andrée van deze expeditie nooit fs teruggekeerd. In 1930 werd het stoffelijke overschot van hem en zijn metgezellen gevonden op Wi- toe. waar zij hun laatste kamp hadden opgeslagen op den terugtocht naar be woond gebied, dat zij nooit zouden berei ken). De kist was op den bodem wat ver roest, maar overigens intact. Na opening trof men daarin 24 pakketten met Zweedsch hard brood, het z.g. ..Knëcke- brot” aan, precies zooals zij bijna 50 jaar geleden waren ingepakt. Toen men het brood proefde, kon geen verschil worden waargenomen met het versch gebakken harde brood. De knecht zeide zich nog zeer goed te herinneren, hoe indertijd door de firma opzettelijk één der voor Andrée’s expeditie bestemde kis en brood in de bakkerij was achtergehouden om na te gaan, hoe lang het brood goed bleef. Men had de kist inmiddels echter vergeten, tot zij nu bij toeval weer te voorschijn kwam I Militarisatie fascistisch-republikeinsche partij Op den verjaardag van den staatsgreep van Badoglio op 25 Juli is op bevel van den Duce een reorganisatie voltrokken van de fascistisch-republikeinsche partij op militairen grondslag, terwijl overge gaan werd tot de vorming van ..zwarte brigades” Alle to- de partij behoorende fascisten van 18 tot 60 jaar die geen lid zijn van de weermacht vormen in 't vervolg het „hulpcorps der zwarte brigades” Op 25 Juli zijn 20,000 squadristen (oude fascist!- I broodbonnen GOUDEN ECHTPAAR: Op 15 Augustus a.s. viert het echtpaar J. L. v. d. Berghe en G v. d. Berghe-Kranenburg. wonende Multatulistraat 99, het feit, dat ’t 50 jaar geleden in het huwelijk getreden is JONGEN VAN VRACHTAUTO GEVAL LEN: Op den Haagweg, nabij de Kamper- foeliestraat is de 13-jarige A. M. wonend aan de Soestdijkschekade, van een vracht, auto gevallen. Hij bekwam een hersen schudding en schaafwonden en is in het ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. HAZARDSPEL: De politie heeft een in val gedaan in een perceel aan de Burge meester Hovylaan, waar hazardspel oeiend werd. Aangetroffen werden mannen en een vrouw. Fiches en bedrag van 400 werden in beslag ge nomen. De bankhouder, de 44-jarige W. R en de bewoner, de bloemist E G., zijn in bewaring gesteld. Geen nieuwe Geallieerde missie in Ankara S.P.T. meldt uit Ankara Van bevoegde Turksche zijde is gistermiddag elk ge rucht over de aankomst van een nieuwe Anglo-Amerikaansche militaire missie als onjuist gekenmerkt. Volgens sommige geruchten zou deze militaire missie de van Turksche zijde geuite wensch inzake de levering van oorlogsmateriaal, onder zocht en de quota daarvan bepaald hebben. Men kan slechts constateeren, dat het aantal Geallieerde raadgevers en mili taire specialisten, dat den laatsten tijd in Ankara is aangekomen, aanmerkelijk is gestegen. De vijandelijke bladen schreven nog 2 dagen na den 20sten Juli, dat de oproer lingen geleidelijk gebrek kregen aan munitie en dat het gevaar bestond, dat zij spoedig moesten capituleeren, hetgeen de Berlijnsche bevolking zeer tragisch opnam Intusschen was in Berlijn en in het geheele Rijk slechts een enkel uit millioenen stemmen opklinkend dank gebed naar den Almachtige omhoog ge zonden, omdat Hij den Führer beschermd en voor zijn volk behouden had. Dat zal men buiten in de wereld heelemaal niet begrijpen en daarom ook taxeert men ons altijd verkeerd Dat de verraderlijke camarilla hetzelfde deed, is een bewijs temeer, dat zij ons volk volledig heeft miskend en in het geheel geen innerlijke betrekking tot het volk had. De 20ste Juli vormt het tegendeel van een teeken van een moreel verval van nns volk. Rijksminister dr. Göbbels gaf in aan sluiting hierop een toelichting op de consequenties, die getrokken moeten worden uit de genoemde gebeurtenissen. „Wij moeten”, zoo zeide hij, „door een hel van weerstanden, moeilijkheden en gevaren heen, voor wij aan het einde van den weg het open terrein krijgen en heldere lucht kunnen inademen. Tijdens luchtaanvallen van Amerikaan sche formaties bommenwerpers op het gebied van Weenen. zijn gisteren door de Duitsche luchtverdediging in samen werking met Hongaarsche jagers, vol gens de tot nu toe ontvangen rapporten, 42 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 35 viermotorige bommenwerpers, naar be neden geschoten. Vooral in het gebied van Graz en ten Oosten van Bruck an der Mur speelden zich hevige luchtge- veehten af. scho’ hadden gehoord, schreven het ge luid blijkbaar aan het springen van een autoband toe. Onbeschadigd keerde Soderman niet van het strjjdtooneel terug. Zijn cos- tuum was deerlijk gehavend; onder het rechteroog en op de linWrwang had hij vrij diepe sneden, door een haal met een boksbeugel toegebracht; de knok-i kels van beide handen waren leelijk ontveld. Toch mocht hij over der af loop van het gevecht meer dan tevre den zijn. Indien een van de schoeljes in ai te grooten ijver niet het licht had uitgedraaid, terwijl hij achter het buffet wegdook, zou hij het er niet le vend hebben afgebracht Lars Folmer was in gesprek met Stine Tidvall, toen August „Sint Olaf"| Ik schaam me niet te bekennen, dat ik een mensch ben, die in de ge schiedenis geloof, d.w.z. ik geloof erin, dat de geschiedenis een zin en een, zij het ook vaak eerst laat dui delijk wordende, logica bezit. Dit maakt mij ook immuun tegen het ge vaar om, zij het ook slechts nu en dan, er aan te twijfelen, dat wij on danks alle moeilijkheden aan het einde in dezen oorlog toch nog de overwinning zullen behalen. Mijn geloovigheid ten aanzien van den diepen zin der geschiedenis heeft op 20 Juli opnieuw een bevestiging gekregen. Materialisten ten aanzien van de historie mogen daarover glimlachen, ik ben er desondanks vast van overtuigd, dat het lot den Füh rer op dit tragische oogenblik in zijn genadige bescherming heeft genomen, aangezien het hem nog gereed wil houden voor een groote toekomst en ik heb het gevoel, dat ook ons volk in zijn geheel dezelfde overtuiging is toegedaan. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat zoo’n duistere dag een volk zoo’n geweldigen impuls kon geven 1 Toen hij dacht er nooit te zullen ko men, werd de lokaliteit in het duister gehuld. Er ontstond een oogenblik ver warring in de gelederen van de aanval lers. Klausen brulde: Welke ezel heeft dat gedaan? Het licht weer aan en onmiddellljkl August zegende de stommiteit; stom pend, trappend, zich telkens losrukkend, bereikte hij het buffet. Hij kwam in botsing met een kerel; eer deze er notie van had, wat er met hem gebeurde lag ”y een paar meter verder op den Mongoolsche afkomst. Aan het slot van zijn interessante causerie vertelde dr. Eickhoff een en ander over de geschie denis van Finland en over zijn huidige oorlogvoering. Een aantal lantaarnplaatjes gaf den toehoorders een aardig beeld van gesprokene. Voetbal: Het programma van den eersten dag van de wedstrijden om den Zilve ren Bal, welke Zondag 20 Augustus op het terrein' van Sparta beginnen, luidt: 10 uur: SVV—VIOS, 11.15 uur; 't Gooi— Overmaas, 12.30 uur: XerxesHeracles. 13 45 uur: HVVBe Quick (Z.). 3 uur: SpartaEnschedé, 16 15 uur: RFCNEC De Haagsche scheidsrechterscursus vangt aan op 1 Augustus a.s. in gebouw „Custodia”, Brandtstraat. Gegadigden kunnen zich nog melden: Perenstraat 153. Hoe weinig reden de vijand overigens I heeft tot triomfeeren, zullen dan de vol gende maanden bewijzen. De toestand aan de fronten, in het bijzonder aan het Oostelijke front, zal zich op grond van 1 de ontworpen maatregelen spoedig wijzi. gen en wel belangrijk te onzen gunste. De oorlog zal een nieuw gezicht krijgen en het zegevierend geschreeuw zal onzen vijanden in de keel blijven steken. Zij dachten ons met den 20sten Juli een vernietigenden slag te kunnen toebrengen Zij hebben ons slechts wakker geschud. 1 De gevolgen zullen niet wij maar zij te bespeuren krijgen. Daar komt nog iets anders bij. Wij hebben terwijl wij het tijdelijke techni sche overwicht van den vijand inzagen op bepaalde gebieden van voren af aan moerten beginnen. Het is sedert lang duidelijk geworden, dat wij de tegen partij niet door het overtroeven van haar eigen maar alleen door de schepping van nieuwe middelen en mogelijkheden der technische oorlogvoering kunnen ver slaan. Het ging er hier dus niet zoozeer om den voorsprong, dien zij had in te halen dan wel dien voorbij te stre ven. Dat is in den loop van de laatste 2 jaar op de meest verschillende gebie den der oorlogstechniek geschied. De resultaten van deze ingrijpende ontwik keling zullen meer en meer op de slag- I velden aan den dag treden. Het gebruik I van ons V 1-wapen is in zekeren zin de inleiding daartoe. Beslissend bij deze ontwikkeling is, dat zij zich beweegt in een volkomen nieuw kader, weshalve ook terecht verwacht kan worden, dat dit den vijand ook voor volkomen nieuwe feiten zal stellen en dus tamelijk on voorbereid zal treffen. Wanneer thans het Britsche publiek om afweermiddelen tegen ons V 1-wapen schreeuwt, is dit heel begrijpelijk, want het belangrijkste voor deel van dit wapen bestaat er niet zoo zeer in, dat de vliegende bom zonder bemanning vliegt dan wel in het feit, dat zij het geheele vijandelijke afweer- en verdedigingssysteem in het honderd stuurt. Zoo zal het bij andere nieuwe wapenen eveneens zijn, welke wij binnen kort op de meest verschillende gebieden in het veld zullen brengen. Wij hebben dus den voorsprong, dien de vijand tot dusver op den een of an deren sector van de oorlogstechniek in handen had, niet slechts ingehaald maar voorbijgestreefd. De resultaten van deze ontwikkeling zijn nog voor het kleinste deel in het stadium der proefnemingen, voor het grootste deel echter in het sta dium der productie. Ik zou mij schamen zoo’n taal te spreken, wanneer de feiten mij daartoe niet het recht gaven. Ik heb kortgeleden moderne Duitsche wapens gezien, bij welker aanblik mij het hart niet krachtiger sloeg, maar een oogenblik stil bleef staan. Wij hebben, ieder voor zich niet de bewijskracht der techniek noodig om ons te overtuigen van de stelligheid van de komende overwinning Wij geloo- ven in haar, omdat wij in het Duitsche volk gelooven. Maar het stemt ook vreug devol zoo’n stelligheid der opvattingen en perspectieven bevestigd te zien door de reëele feiten. En dat is op het gebied van onze bewapeningsproductie meer dan eens het geval. Het Duitsche uitvindings- genie heeft zijn krachtproef doorstaan. Wij hebben er lang op moeten wachten, tot het weer het woord vroeg. Nu zal het spoedig zoover zijn. De vijand is niet over den berg, zooals hun leidende figuren steeds weer beweren, maar hij staat er nog voor. Dat zal de ontwikke ling de eerstvolgende weken en maanden toonen. Ik geloof, zoo besloot dr. Göbbels, dat het Duitsche volk meer reden heeft over de totale balans van den 20sten Juli tevreden te zijn dan zijn vijanden. De Führer staat als steeds aan het roer van onzen staat en stuurt volk en natie met zekere hand door alle stormen en nood weer van dezen oorlog heen. Ons volk is dapper, moedig en vlijtig en heeft slechts de eene gedachte, zóó te strijder, en te werken, dat de overwinning aan ons zal zijn. Het zegt den Almachtige dank, dat Hij den Führer in Zijn genadige bescherming heeft genomen en bidt Hem dat ook verder te doen. Wij allen willen elkander overtreffen in liefde en trouw jegens hem en in het geloof aan zijn historische zending. (Elk. Doorl West-End. „Titanic". 14.15 en 19 u. (B. 18 j.) Zondag doorl. van 11 u. af: Centrum; van 11.15 u. af: Apollo; van 12 u. af: Cineac, Rex. Thalia van 13 u afRem brandt, Studio; van 13.30 u. af: Corso; van 14 u. af: Asta, Capitol, City, Me tropole. Odeon, Passage. Seinpost. West. End; van 14.15 u. af: Rory. Bioscopen 28 Juli t.m. 3 A u g 19 u. (Zondag grond te spartelen als een visch op het droge. Een koene sprong, gerinkel van brekend glaswerk en Soderman dook achter de tapkast. Het lawaai had Klausen onthuld, waar de begeerde prooi zich ophield. Hij wachtte tot het licht weer brandde en commandeerde: De helft volgt me! De anderen zorgen, dat zij als de bliksem het poortje aan den achterkant bereiken! Klausen behoefde geen sprong te wa gen; hij had het er trouwens nooit goed afgebracht. Klausen, bekend met de situatie, sloeg eenvoudig de plank omhoog, welke de tapkast van de zaal scheidde. August, die onmlddellljk in de gaten had gekregen, een strategische stelling van niets te hebben betrokken, was al weg. Hij snelde een deur in, 18.45 u. Flora. Revue „Binnen zonder kloppen”. 14 en 19 u Scala. Variété. 19 u Circus Strassburger. 18.3o u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten) „Repelsteeltje”. 15 u Faust” 18.45 u. Geallieerden op oude stellingen teruggeworpen De B-correspondent van het A.N.P. te Berlijn meldt: De gecombineerde aanval der Engelsche en Amerikaansche legers in Normandië, welke eergisteren is begonnen, kan op het oogenblik reeds als mislukt beschouwd worden. Wel slaagden de aanvallers er aanvankelijk in de Duitsche stellingen binnen te dringen en eenig terrein te ver overen, doch onmiddellijk begonnen de Duitsche tankafdeelingen. ondersteund door artillerie, luchtstrijdkrachten en in fanterie tot tegenaanvallen over te gaan. Zij wierpen de Britten en Amerikanen op hun oude stellingen terug. De groote aan val werd uiteengeslagen en er ont stond een reeks gevechten met een zuiver plaatselijk karakter. De derde groote gecombineerde actie der Geallieer den na den val van Cherbourg is hiermede mislukt, zooals tot dusver ook alle zelf standige pogingen van de Engelschen of de Amerikanen mislukt zijn. In Duitsche militaire kringen stelt men vas-. dat Montgomery thans ook alle technische mogelijkheden en combinaties zijner wa pens heeft uitgespeeld en men vraagt zich af wat er thans zal gebeuren. Daar de Duitschers tot nu toe vrijwel iederen aan val der Geallieerden eerst ontweken heb ben om daarna in een tegenaanval de oude stellingen wederom te bezetten, neemt men algemeen aan dat men er thans van Duitsche zijde in geslaagd is het technische overwicht der tegenstanders voor het grootste deel te neutraliseeren. Scott) 2.50 1 30 Toto definitief: *.1U CLi l.OU) VlLUatUJ 1.60; Gonda Scott 2.40. KorfbalZondagmiddag, tijdens de pauze van een onderlinge oefenpartij, zal Achilles op haar terrein aan het Stok roosplein van haar oud-aanvoerder J. v Bemmel afscheid nemen als actief-speler Van Bemmel. die vroeger jaren meer malen voor het Nederlandsch en Zuid- Hollandsch twaalftal heeft gespeeld, heeft in Januari j.l. door een knie-blessure zijn ruim 25-iarige korfballoopbaan moe ten beëindigen. Zwemmen: Tijdens de kampioenschappen van den Kring den Haag heeft HZPC niet op 5, maar op 6 titels beslag ge legd. ZIAN op 5 en Roode Haan op 1. pel had gedrukt, dronkaards, diep ge zonken individuen, die voor een kroon of wat de vuilste zaakjes opknappen; kortom, het uitschot van Stockholm. Geen pas verder! gebood Soder man. Zooals hij verwachtte, bleef het bevel zonder uitwerking. De toestand werd kritiek, want de afdeeling, welke hem in den rug bedreigde, lad het binnen plaatsje reeds bereikt. August hief zijn revolver en vuurde over de hoofden van het gepeupel heen. Het hielp; voor één oogenblik stoof de bende uit elkaar. Hij zette het op een loopen, kon hem niet schelen, waar hij terecht zou ko men, als het maar op behoorlijken af stand van de Maxim Bar was. Politie liet zich niet zien. Degenen, die het] Het is duidelijk, dat wij in dezen noodlotsoorlog om ons leven onze krachten niet in het geringste mogen sparen, integendeel ze zoo onbeperkt en zonder voorbehoud moeten ge bruiken als dat slechts mogelijk is. Dit wil ook het geheele volk. Het is in een mate bereid het laatste en zoo noodig het allerlaatste in dezen oorlog te geven, dat dit slechts be wondering verdient. Wij beschikken in het land zelf over een ongehoord potentieel aan krachten, dat welis waar voor een aanzienlijk deel, maar geenszins geheel uitgebuit wordt. De Führer heeft reeds in zijn midder nachtelijke toespraak van 20 Juli mede gedeeld, dat hij Rijksminister Heinrich Himmler belast heeft met de leiding van het vervangingsleger in het vaderland. Hij zal zijn taak er in zien om naast de reorganisatie van het geheele apparatuur van het vervangingsleger voornamelijk de in het vaderland aanwezige sterke leger, reserves in goed opgeleiden toestand naar het front te brengen en daarvoor in de plaats talrijke nieuwe divisies op te stel len en op te leiden De daarmede samen hangende problemen worden thans met nationaal-socialistische energie ter hand genomen. Het succes kan en zal niet uit blijven De Rijksminister voor bewapening en oorlogsproductie, partijgenoot Albert Speer, heeft door zijn rusteloozen arbeid en een door hem uitgedacht en ontworpen geniaal vereenvoudigingsproces de Duit sche bewapeningsproductie opgevoerd in een omvang die verbazingwekkend is. De vijandelijke luchtaanvallen hebben onze oorlogsproductie geen ernstige schade kunnen toebrengen, integendeel niet eens kunnen verhinderen, dat de productie van wapens en munitie van maand tot maand enorm gestegen is. Dit intensiveerings- proces gaat zonder afdwalen voort en heeft zijn hoogtepunt nog lang niet be reikt. 19 u.) (Elk. leeft.) „flans en 10.3), 14 en I 15.30 u (Zondag van 12 u af). Apollo. I ..Een witte droom”. Doorl van 11.15 u. af (Elk leeft.) Asta. „De laatste der 6” 14.30 en 19 u. (B 18 j Zondagm. 10.15 u. „Polonaise” (Elk. leeft.) Capitol. „3 Weken huisknecht”. 14 30 en 19 u. (Elk leeft.) Centrum. „Liefde srteng verboden”. Doorl. van 11 u. af. (Elk leeft.) Cineac. „Tafeltje dek je”. Van 918 u. Van 18 u. af Actualiteiten. (Elk. leeft) City. „Diefstal met hin dernissen” 14.15 en 19 u (B. 14 j Corso. „Quax de Brokkenpiloot” 14.30 en 19 u. (Elk. leeft.) Metropole. Dok. tersvrouw” 14 en 19 u (B. 18 j.) Odeon. „Het meisje van den Rozenhof’. 14.15 en 19 u (Elk. leeft.) Olympia. „Maske in blau”. 14 en 19 u. (B. 18 j.) Passage. „Een romantisch avontuur”. 14 15 en 19 u. (Zaterdag doorl van 14 u. af. (B 18 j.) Rembrandt. „Hab mich lieb”. 14 en 18.45 u. (Elk. leeft.) Rex. „Butterfly”. Doorl van 10 u. at (B. 18 j.) Roxy. „Moederliefde” 14.15 en 19 u. (B. 18 j.) Seinpost „Maske in blau”. 19 u. (Zaterdag 14 15 en 19 u.) (B 18 j.) Studio. „De tijger van Eschnapoer” Doorl van 14 u. af. (E'. 14 j.) Zondagm. 11 u. „Uit de Zuid-Ame- rikaansche Dierenwereld” (Elk. leeft) Thalia. „Circusbloed” Doorl van 13.30 u. af. (Elk leeft.) Voor de Ned.-Duitsche Kultuurge- meenschap heeft dr. A. F. Eickhoff ge sproken over bovengenoemd onderwerp. Spreker, die Finland uit eigen aan schouwing kent, gaf een uitvoerige schildering van het Finsche landschap, dat even afwisselend is als het Finsche klimaat. Dit Noordelijkste bastion van het Europeesch front is een geologisch fenomeen van uitgestrekte wouden, me ren, velden en moerassen. In Juli be gint in het algemeen de zomer, welke tot October duurt, waarna vrij plotse ling de winter inzet met veel sneeuw en jjs. Het Noordelijk deel van Finland is beroemd om zijn heerlijke kleurscha- keeringen wanneer de dag overgaat in den nacht. Den meesten Finnen is dit evenwel onbekend, daar deze landstre ken slechts dun zijn bewoond. De hoofd stad Helsinki is een modern gebouwde stad. In den zomer heeft er een groote I uittocht plaats van de bevolking, die dan naar de meren en de eilanden gaat. Het Finsche volk besprekend, zei de dr. Eickhoff, dat het door de ligging Zondag a.s organiseert Duno. op haar van het land tusschen het Oosten en terrein aan den Fruitweg, een sportdag, het Westen tot een hard volk is gewor- waaraan medewerken; Xerxes. Celeritas. den met een in hoofdzaak Duitsche cul- ADS, Spoorwegen. ASC en Duno. tuur. Helaas heeft zich hier ook Ame-1 Waterpolo: Voor de hoofdklassecompetitie, rikaansche invloed doen gelden, welke afd. heeren. speelde HZPC met 44 ge- via Zweden werd geïmporteerd en welke lijk in den uitwedstrijd tegen HPC. Door o.m. tot uiting is gekomen in den bouw I dit resultaat gaat de strijd om het kam en de inrichting van hotels en sommige pioenschap nu voornamelijk nog tusschen woningen, ja zelfs in het uiterlijk van Het Y en ZIAN Laplandsche vrouwen. De oorsprong I Krachtsport: Blijkens het jaarverslag van van het Finsche volk ligt grootendeels den Ned. Krachtsportbond was het leden in het duister. Men heeft echter kunnen aantal aan het eind van 1943 gestegen t°t vaststellen, dat de Finnen in ieder ge-1 en het aantal aangesloten vereeni- val behooren tot de Indo-Germaansche SinSen tot 37 volken; de Lappen daarentegen zjjn van Paard«n: De resultaten vao de te Wolvega - -■ “N 'gehouden courses luiden: le c.: 1. Gracia Scott 5.60 en 1.80: 2. H Zn. van Lady Bond 2.20; 3. Delna 3.2e c.: le heat: 1. Dictator 3.40 en 1.60; 2 Cisca 1.50: 3 Bruno 2 80. 2e heat: 1. Bruno 2.40 en 1.50; 2. Clemente 2.3. Eppo Ooststar 2.80. 3e heat: 1. Eppo Ooststar 7.20; 2. Clemente 2.10; 3, Bruno 1.30. Toto defi nitief: 1 Bruno 5.30 en 2.70; 2. Eppo Ooststar 6.70; 3. Clemente 3.20 3e c.: le afd. Xiphias 2.30 en 1.50; 2 I Grady van Vredenhof 1.90. 2e afd.: 1. Francisca 1.60 en 1 10; 2 Diadema 1.10 4e c.: (korte baan), le serie: 1 Hea Scott 3.2e serie: 1. I Grady van Vredenhof 3.80; 3e serie: Caesar S 4.10; 4e serie: 1. Baron Harvester 1.80, Finale: 1. I Grady van Vredenhof 9.60 en 3.40; 2. Baron Har vester 2.3 Hea Scott 4.4. Cae sar S 10,30. 5e c.(korte baan)le serie: 1. Dienares 1.50: 2e serie: 1. Baron Har vester 1.50; 3e serie: 1 Dictator 1.70; 4e serie: 1. Gonda Scott (in stal met Iet je I Finale: 1. Baron Harvester Baron Harvester 2.10 en 1.30; Dictator 2.10; DIEFSTALLEN: Bij de politie is gifte gedaan van diefstal van een porte- inhoudende 5 vischkaarten, en een bedrag van 50. van opensluiting hebben -1 tot het republikeinsche partij wordt gereorgani- café van F. J. W. in de Hendrik Zwaar- Hevige gevechten op Tinian Uit Tokio wordt gemeld, dat er zich op het eiland Tinian (Marianen) hevige ge vechten afspelen tusschen het Japansche garnizoen en Geallieerde troepen, die aan de Noordwestelijke kust van het eiland zijn geland. Het sedert dagen in het gebied ten Zuiden van Florence verwachte groote Geallieerde offensief is Dinsdag begon nen Ter weerszijden van de straat wegen, die Poggibonsi en Monte Varchi met Florence verbinden, ontwikkelden zich verwoede gevechten. De Duitsche troepen hielden zich aan hun elastische tactiek en trokken zich volgens plan in Noordelijke richting terug. In de bergen tusschen de Elsa en den bovenloop van de Arno, waar de rech tervleugel van het 5de Amerikaansche leger en de linkervleugel van het 8ste Britsche leger steeds dichter bij elkaar zijn gekomen, werd de druk op Florence langzaam vergroot tot men tenslotte van een „groot offensief” mocht spreken. In den middelsten sector ondernamen de Britten pogingen om dieper door te dringen in het gebied van de Etruski- sche Apenijnen, Bij Citta di .Castello ondernamen de Duitschers een heftigen tegenaanval. In den Adriatischen sector won de aanvaller, die zich met stérke legergroepen in de richting naar Misa bewoog, langzaam terrein. SS-PK, Plotseling hamert een dui- velsch trommelvuur op onze stellingen ten Zuiden van T. Bij duizenden fluiten en hui'-n de granaten door de lucht en slaan met een geweldig lawaai in. De vijandelijke artillerie is heviger in actie dan ->olt tevoren sedert het begin der inva-:e Zelfs de zwaarste scheepsbatte- rijei, spelen mede in dit orkest van den dood. Reeds meer dan drie uur duurt dit artillerie-onweer en in de Duitsche stellingen weet ieder, dat groote opera ties verwacht kunnen worden. Des te verrassender is het vrijwel volkomen zwijgen der Duitsche wapens Alleen het luchtdoelgeschut laat zich hooren. als er vijandelijke vliegtuigen verschijnen, maar de Engelsche artillerie krijgt geen ant woord. Tenslotte begint de verwachte aanval Shermantanks rukken op ter ondersteu ning van de Britsche infanterie De pantsergrenadiers der divisie Hitler- Jugend treden haar tegemoet met antj- tankstrijdmiddelen voor den korten af stand. Met de uiterste verbittering wordt er gevochten. Zonder op verliezen te letten, werpt de vijand steeds weer nieuwe tank-afdeelingen en infanterie- formaties in den slag. Steeds weer ver raden dikke, zwarte rookwolken, dat een Engelsche tank vernield is. Tallooze ge sneuvelde en zwaargewonde Engelsche soldaten bedekken het slagveld. In den loop van een uur zijn de Engelschen er in geslaagd, ongeveer 5 kilometer van T. naar het Zuiden op te dringen. Zij heb ben hun penetratie met de zwaarste ver liezen moeten betalen. Maar ook voor ons is de situatie ernstig Slagen de Engelschen erin verder door te dringen, dan drijven zij een wig tusschen onze divisies en brengen die in een gevaar lijke positie. De Britsche sectorcomman dant kan. als hij van de verliezen afziet, met zijn aanvangssucces tevreden zijn Tezelfder tijd echter zijn de Duitsche voorbereidingen voor een tegenaanval geëindigd. In twee gevechtsgroepen, met een tusschenruimte van ongeveer 2 kilo meter. rollen de „Panthers” naar voren. Zij worden door een zeer zwaar vijande lijk vuur begroet, maar niets zal hun aanval tegenhouden Tusschen hen ruk ken ook onze infanterie-stormtroepen met doodsverachting op. En thans grijpt ook de Duitsche ar tillerie met al haar gewicht in. De Duit sche granaten fluiten dicht over de eigen tanks en brengen dood en verwarring onder de Engelsche infanteristen, die nog geen toereikende stellingen hebben kunnen graven. De Engelsche stoottroe pen trekken zich terug en in hun plaats komen vijandelijke tanks in de arcj Thans is het oogenblik gekomen het ingrijpen der ..Panthers” die een uitstekend schootsveld hebben. Maar de Engelsche tankafweer moet niet onder schat worden: dat ondervindt onze eer ste tank die een treffer in den ketting krijgt en blijft staan. Maar zonder aar zelen richt hii zijn kanon en vernietigt met een welgericht schot de tankaf- weerstelling, van waaruit de vijand met zooveel succes had geschoten. Intusschen hameren onze tank-kanon-J nen op de nesten van vijandelijk verze en op de vijandelijke tanks en tegelüft- kertijd wordt het artillerievuur weerskanten 1 siddert onder de inslaande granate stofwolken hangen over het slagveld als een meterdikke mistbank. Na ei uur staan wy in F., de eerstj| die de Engelschen vanmorgen den. Van de huizen is slechts ee(g overgebleven. Tydens een h houd bereikt ons het berichg onzer pantsertroepen een klep de nabijheid heeft genomen. teeken voor ons vertrek en dièa nieuwe 4 groepen ,l,hter de ®hen aan- w Het doel is bereikt. De Engels |che wig is niet alleen teruggedrongen uitgangspunt, de Duitsche stoot? hebben ook een goeden weg gl voor de infanterie, die hen volgt deze tactische beweging is het den vijand viermaal zoo zware zen toe te brengen, als door een ten Duitschen aanval van de oor keiyke linie uit mogelijk zou zig weest. De vijand heeft zyn misrekeninl moeten betalen. SS-Kriegsbei Wilhelm Hegseth. EEN KORDAAT MEISJE: Aan een woning van een koopman aan den Os- dorperweg te Amsterdam vervoegden zich drie mannen, die beweerden van de politie te zhn en die zich legitimeerden me; een gr^s legitimatiebewijs. De ouders wasen niet thuis, alleen het 12-jarig dochtertje en twee jongere broertjes. Het meisje liet de mannen die zeiden naar ondergedoken joden te moeten zoeken echter niet in de woning, waarna zy met geweld naar binnen wilden dringen. Op haar hulpgeroep kwamen de buren toe snellen, waarop de mannen de vlucht namen Vermoedelijk hadden de kerels het gemunt op het meubilair, enz. van den koopman, daar op korten afstand van de woning een verhuisauto geparkeerd stond. JEUGDIGE DIEVEN: Door de politie te Delft zijn aangehouden en ingesloten de 16-jarige van P. en zqn 14-jarig broertje, die goederen uit een inboedel van een geëvacueerde, die op den zolder van de ouderlijke woning lag opgeslagen, hadden verkocht en een deel van de op brengst hadden versnoept. Ook werd de moeder ingesloten, aangezien zy in de opbrengst meedeelde DOODELIJK ONGEVAL TE DELFT: Op 5 bedrag monnaie, sche strijders) ingelijfd in de „zwarte I D00r middel brigades” Het directorium der fascistisch. I dieven zich tc^ang Vêrschaft i 7 - ---- - j 7_ seerd to-, generalen staf van dit fascist!- decroonstraat. Ontvreemd werden 15 fles- sche hulpcorps Het hulpcorps staat onder I schen jenever. Uit een perceel aan de militaire discipline, is onderworpen aan van Ravesteijnstraat, bewoond door E. A. de krijgswet en aan de militaire recht- I K., zijn ƒ86 en eenige doosjes sigaretten spraak De verschillende locale formaties I gestolen De 59-jarige A. J. A. uit Am- van he; hulpcorps staan onder het bevel sterdam heeft een offerblok van de R.K aan de Parkstraat leeggehaald. Hij I kon worden aangehouden. Uit een rij- I wielstalling in Loosduinen stal de 30- I jarige chauffeur H. J. L„ wonende in de I Waldeckstraat, een rijwiel. Hij is in be waring gesteld. De 21-jarige mej. E. V uit Emmastraat (Lsd.) was als verzorg ster van kinderen werkzaam in de Hoef- bladlaan. Zy stal geregeld gouden voor werpen en kleedingstukken, totdat haar oneerlijkheid ontdekt werd BEGRAFENIS PASTOOR J. B. W. MÖL- LER: Onder zeer groote belangstelling van zyn oud-parochianen werd in het priestergraf op de R.K. begraafplaats te Voorburg hedenochtend by gezet het stof- I felijke overschot van pastoor I B. W. Möller, rustend pastoor van de St. Mar- tinus-parochie te Voorburg, die op 62- jarigen leeftijd in het St. Willibrordus- gesticht te Wassenaar is overleden. De uitvaartdienst werd geleid door deken v d. Tuyn, geassisteerd door de kape laans van de parochie. De lijkrede werd uitgesproken door prof. Vollaarts, terwijl de absoute werd verricht door pastoor v. Baren uit den Haag. Het zangkoor zong I de driestemmige mis van Perosi. Onder I de talrijke belangstellenden, waaronder I vele geestelijken, waren de burgemeester I van Voorburg, dr Nederbragt en wet-1 houder Schreuder. BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.3016.30 uur Groot Hertoginnelaan en I bijkantoor Alidastraat 1, Loosduinen, de I letters Postem t.m. Ruiterl JUBILEA: De heer J J Janssen, schry-1 ver le klasse, hoopt op 1 Augustus a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum by het Cen-1 traal Bureau voor de Statistiek te vieren. I

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 2