VERBITTERDE GEVECHTEN DE TOTALE MOBILISATIE TEN O. VAN WARSCHAU DE VLIEGENDE BOMMEN Ï944. Zaterdag 29 Juli. No. 18858. BIOSCOPEN De geschiedenis herhaalt zich Aardappelrantsoen 2 k.g. EERSTE STADS ED. Uitwijkbeweging bij Coutances Aanval op Florence ineen gei tort Ook Terroristen en saboteurs standrechtelyk doodgeschoten Verordening tegen schijnarbeids- overeenkomiten Japansche besprekingen Amerikaansche bommenwerpers boven Mandsjoerije FAILLISSEMENTEN SPORT PAARDEN Sportrevue BINNENLAND Niemand mag ongeraffineerde olie in rijn bezit hebben STADSNIEUWS Afzonderlijke bon voor gerookte visch Extra rantsoen peulvruchten -Nieuw projectiel werd „ingevlogen” t door Hanna Reitsch AGENDA ZONDAG 30 JULI Princessfr-Schouwburg. Johan”, 14 en EXAMENS COURANT HAAGSCHE dat vallen hebben ondernomen. aanvallen t i i i met de soort peulvruchten welke in den winkel voorradig is. Het soms die kan feit. I De Höhere SS. und Polizeiführer en Generalkommissar für das Sicherheits- wesen deelt mede: Wegens den laaghartigen moordaan slag op een lid van de bezettende macht te Breda op 21 Juli 1944 werd een aan tal terroristen en saboteurs op 28 Juli 1944 standrechtelijk doodgeschoten. tonnen muren uiteengereten en het serglas vergruizeld, in een straal Naar Domei verneemt heeft Mamoroe Sjigemitsoe, de minister voor Buitenland- sche Zaken en tevens minister voor Groot- Oost-Aziatische aangelegenheden gister middag een onderhoud van een half uur gehad met den chef van den generalen staf generaal Ometsoe. Krijgsgevangenen omgekomen Amerikaansche formaties hebben, naar het D.N.B Verneemt, op 27 Juli in het gebied van Reims een transporttrein met krijgsgevangenen gebombardeerd, die op weg was naar een krijgsgevangenenkamp. Talrijke Anglo-Amerikaansche krijgsge vangenen werden daarbij gedood of ge wond. le Engelsche oorlog 16521654, 2e Engelsche oorlog 16651667. 3e Engelsche oorlog 16721674, 4e Engelsche oorlog 17801784 en ook nu weer dezelfde t vijand, Neerlands erfvijand ter zee. Evertsen Tromp, de Ruyter, zij gingen ons voor, zij stierven als helden, ...wij strijden door! Op den straatweg langl het Licht miskanaal, onder de gemeente Nieuw- leusen, schrok het paard van den land bouwer K. Hoeve uit Staphorst van een passeerenden tramtrein van de E.D.S., waardoor de wagen in aanraking kwam met de tram. De man kwam onder één der rijtuigeh terecht en was op slag dood. De Fransche weerstandsbeweging Een communiqué van het Opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend, dat de leden der Fransche weerstands- groepen als franctireurs beschouwd en dienovereenkomstig behandeld worden. Uit Washington wordt gemeld, Amerikaansche viermotorige bommenwer pers bij Moekden in Mandsjoerije aan- l werden weder- den strijd ver- De handelsvennootschap onder de fir ma Nieuwe Haagsche Agentuur en Com missiehandel „Goufa” fabrieken, Teijler- straat 4; de nalatenschap van wijlen no taris Cl. A A. M. H. Verheggen, laat stelijk wonende le v. d. Boschstraat 39D; B Jonker, Cornelis van der Lijnstraat 18 en zaak drijvende aan ddPapestraat 30A P. Kill, Heeren-straat 8; F. J. Lankéster, van Diemenstrraat 107, allen alhier en W. Th. van Niekerk, aardappelhandelaar, Oosterdorperweg 80 Wassenaar. Opgeheven het faillissement van F. H. v. d. Berg, handelaar te Lisse. S.P.T. verneemt in welingelichte krin gen te Berlijn, dat ook vrouwen intensiever aan het arbeidsproces zullen gaan deelne men. De leeftijdsgrens voor vrouwen, die te werk zullen worden gesteld, is van 45 op 50 gebracht. Den dokters zal er op worden gewezen, bij de beoordeelipg of iemand al of niet geschikt is om deel te nemen aan het arbeidsproces, den ernst van den tijd mede in overweging te ne men. Al is het zeker, dat ook in het cul- tureele leven ingrijpende veranderingen zullen plaats hebben, men mag toch wel aannemen, dat een zeker aantal bioscopen, schouwburgen e.d. geopend zullen blijven, daar het niet de bedoeling is het Duit sche volk alle bronnen van vermaak te ontnemen. Ook in het ambtenarencorps zal een groot aantal vereenvoudigingen worden aangebracht. Bovendien zal een dringend beroep op het verantwoordelijk heidsgevoel van het Duitsche volk worden gedaan. PRIJS MR ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m,(M. (10 reg.) 0.10. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Reel. €>.‘51 p.m.M, (Bewijsn. 5 ct., fr. p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 'ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikerfki”, „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl," en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P. w. 1 9.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. pj>.-10 c. CINEAC: Ook deze week is het van 96 uur ruim baan voor de jeugd in Cineac, waar het vroolijke sprookje „Tafeltje dek je. ezeltje strek je”, wordt vertoond en het behoeft geen betoog dat in deze vacantie- dagen de toeloop groot is. We vinden het slechts jammer, vooral voor de jeugdige bezoekers, dat de film niet in onze taal is nagesynchroniseerd, waardoor wel wat van de aardigheid verloren gaat. Na zes uur draait een actualiteitenprogramma met nieuwe opnamen van het front in Normandië en eenige documentaires, w.o. een voor dezen tijd grappige uit de pe riode van de „stomme” film. P. van Zwanenburg. KAMPIOENSCHAP NED. PAARDEN: Deze draverij wordt morgen op de gras- baan van Duindigt over 2400 meter ver- redèn. Er zijn niet minder dan 15 candi dates Onze verwachtingen zijn D ra ve r ij e n I Illustre Hanover Hano ver II Quick Williams Hollandia III (kamp.) Freddy Scott Dutch Ha nover Gonny D IV Anselor Mr. le MajorV Allouez Gezini Z. Rennen: I Soirée EponineII Funiculaire BalancineIII Sialkot Beaux Arts IV Sialkot Fair. WielrennenBij wijze van proef zal het clubkampioenschap van Nederland op den weg dit jaar niet alleen open zijn voor amateurs en onafhankelijken. doch ook voor professionals. In het individueel wegkampioenschap van Nederland, dat 27 Augustus te Valkenburg wordt gehou den, zullen de profs en onafhankelijker: gezamenlijk om één titel'rijdenhet af zonderlijk kampioenschap voor onafhan- kelijken is afgeschaft. Teneinde de aan trekkelijkheid van den s'trijd te ver- noogen, is het aantal prijzen uitgebreid van 3 tot 12. De profs en onafhankelijken rijden 124 k.m.. de amateurs 62 k m. Zwemmen Morgen worden te Zaandijk nationale wedstrijden georganiseerd. Waterpolo De damesploeg van Het Y legde beslag op het afdeelingskampioen- schap (afd. H). Voetbal15 Augustus speelt V.U.C. op haar terrein een jubileumwedstrijd tegen H.B.S Cricket: Het le klasseprogramma voor deze week luidt HCC 2HBS (heden, terrein LMCC); HCCR en W (terrein R en W): VOC—Excelsior; HBS—WV (terrein Nijkerklaan); HDVSACC; VRA Haarlem. Tanks werden stukgeschoten, rest van het front beperkte de vijand zich tot betrekkelijk zwakke ten Westen van den Tiber en in den kustsector. Deze aanvallen bleven vruch teloos. In het Oosten werden hevige aanval len der bolsjewieken in het voorterrein der Karpathen ten deele in tegenaan vallen afgeslagen, ^en Oosten van de groote Weichselbocht nadert de vijand met sterke strijdkrachten de rivier. Een - overzetpoging over de rivier wérd ver ijdeld. Ten Zuidoosten van Warschan en bjj Siedlce duren verbitterde gevechten voort. Tusschen den middenloop van de Boeg en Kowno hebben onze troepen alle doorbraakpogingen van den vijand afgeslagen. In den sector KownoRiga is de vijandelijke druk sterker gewor den. Ondanks taaien tegenstand van het garnizoen is de vijand de stad Schaulen binnengedrongen. Vjjandelijke strijd krachten, die naar Mitau opbokken, werden in een tegenaanval uit de stad geworpen. Aan het front tusschen de Duna en de Finsche Golf zijn ook gisteren talrijke aanvallen der bolsjewieken mislukt. 43 Vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Formaties slagvliegtuigen vernietigden 40 andere tanks, talrijke stukken geschut en verscheidene honderden voertuigen. Des nachts ondernamen zware gevechtsvlieg tuigen een geconcentreerden aanval op In overeenstemming met den Rijks, gevolmachtigde voor het totale ge bruik van arbeidskrachten voor den oorlog, Rijksminister dr. Göb- bels, heeft gouwleider Sauckel als algemeen gevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten een verordening uitgevaardigd ten aan zien van de werkzaamheid van arbeidskrachten in schijn-arbeids- overeenkomsten. De verordening heeft betrekking op al die arbeidsplichtigen, die al leen naar den schijn voldoen aan hun arbeidsplicht, d.w.z. die zich met gebruikmaking van familiebe trekkingen of andere relaties een arbeidsverhouding hebben ver schaft, die hun een gemakkelijk leven mogelijk maakt ver van de gemeenschappelijke oorlogsinspan. ningen der natie en die slechts naar den schijn voldoet aan de wettelijke bepalingen. Alle Duitschers, die zich op het oogenblik in een dergelijke schijn- arbeidspositie bevinden, worden uitgenoodigd zich aan te melden op I de arbeidsbureaux die hun een voor den oorlog belangrijke werkzaam heid overeenkomstig hun krachten I en hun kennis zal verschaffen. Vóór 15 Aug. 1944 moeten alle schijnar- beidsposities ontbonden zijn. Na dien termijn worden scherpe straf bepalingen van kracht voor dege-I nen, die geen gevolg geven aan deze I verordening. Giro No. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjelaan 3, Koning, GÓudsbloemïaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters jr., Theresiastraat 108a,. Tel. 772444. TARIEFLOONEN OOGSTEN AKKER BOUWPRODUCTEN: De Gemachtigde voor den Arbeid heeft de navolgende ta- riefloonen voor het oogsten van bepaalde akkerbouwproducten voor het jaar 1944 voor de provincie Zuid-Holland vastge steld: Het loon bedraagt voor vlastrek- ken, bandmaat 55 cm. per 100 schranken 5 handenvol 1.40 tot 1.50 voor vlas- binden met enkelen band en ophokken in hokken van 8 schranken per 1000 schran ken ƒ3; voor vlasbinden met kruisband en ophokken in hokken van 8 schranken 5 handenvol ƒ1.40 tot ƒ1,50; voor vlas- schelven per 1000 schranken ƒ1.50; voor zichten, binden en ophoopen van tarwe, gerst en haver ƒ35, tot ƒ45 per ha. voor ophoopen achter den zelfbinder van tar we, gerst en haver ƒ4 tot ƒ6 per ha., mibs het aantal losse schooven niet meer dan 100 per ha. bedraagt (voor kanten- zichten geldt een toeslag van maximaal 10 pCt.); voor zichten van erwten ƒ18 tot ƒ24 per ha. DRAMA BIJ LEERSUMSCHE PLASSEN: In den loop van den dag werd gisteren in I de omg. van de Leersumsche plassen op de grens van de gemeente Woudenberg het lijk gevonden van een jongeman, die vermoedelijk door twee revolverschoten I in het hoofd om het leven was gekomen. I Het onderzoek bracht aan het licht, dat I de verslagene de 20-jarige H. uit Wijk bij I Duurstede was, die sinds eenige dagen als I vermist was opgegeven. De jongeman stond niet gunstig bekend en was nog maar kort geleden uit de gevangenis ont. slagen. Omtrent de motieven, die tot «dit drama hebben geleid, tast men nog in het duister. Bij verordening van het bedrijfschap voor margarine, vetten en oliën is het voorhanden hebben van ongeraffineerde olie thans verboden Ieder, die in het bezit is van ongeraffineerde olie, alleen langs sluikwegen verkregen zijn, pleegt daarmede een strafbaar versche visch Op bon nummer 1 der roode en der paarse kaart dient bij voor rang te worden verkocht, waarbij rood weer voorrang heeft voor paars, blijkt, dat de aangevoerde visch vrijwel niet kan worden verkocht, door dat men té lang wacht met koopen op de aangewezen bonnen. Men dient er echter rekening mede te houden, dat bon num mer 1 der roode kaart ongeldig wordt bij de volgende aanwijzing van bon num mer 1 van één der overige kleuren en zoo vervolgens. Op bon nummer 2 der roode, paarse en blauwe kaart kan, voor zoover aanwezig, een rantsoen gerookte visch worden gekocht. Deze afzonder lijke bon is aangewezen, daar gebleken is. dat men de reeds aangewezen bonnen nummer 1 niet voor gerookte visch ge bruikt. hommen eensklaps de merkwaardige eigenschap vertoonden om hun vleugels na een vlucht van 50 m. te laten vallen. Daar dit niet de bedoeling was, begon men naarstig naar de geheimzinnige fout te zoeken Doch men slaagde er niet in om met behulp van de grondnavigatie achter de geheimzinnige complicatie' te komen. Ten einde raad besloot men vrijwilligers op te roepen die bereid waren een vlucht met de VI te maken. Onder deze vrijwil ligers bevond zich ook de bekende Duit sche pilote Hanna Reitsch. En daar zij slechts 98 pond woog en volgens den niet minder bekenden chirurg prof. Sauerbruch een biologisch luchtvaartphenomeen is, die het zelfs klaar speelde een duikvlucht in een modern zweefvliegtuig en met een snelheid van 850 km per uur te onderne men, werd zij uitverkoren'om het gewaag de experiment te ondernemen. Zoo werd Hanna Reitsch een levende kogel. De lading werd uit het projectiel genomen en de dappere vróuw stapte in nadat men de bom van een landingsgestel had voor zien. De eerste vluchten leverden geen resultaat op. Hanna Reitsch werd vrijwel horizontaal gestart, raasde met een ont zettende snelheid door het luchtruim doch landde iederen keer behouden op de aarde. Den tweeden dag van de proefnemingen kwam. Weer steeg Hanfia Reitsch op en toen zij landde, had zij de fout-gevonden. Doch nog meer proeven moesten genomen worden om zekerheid te krijgen Wederom bood Hanna Reitsch haar diensten aan en daar de snelheid geen invloed op haar lichaam scheen te hebben, kreeg zij de startvergunning doch nu stortte het vlieg tuig neer en zij werd zwaar gewond. Dit gebeurde een jaar geleden. Thans vliegt zij weer en op haar borst draagt zij het Ijzeren Kruis eerste klasse, dat haar door den Führer werd verleend. In deskundige Duitsche kringen wordt er nog op gewezen, dat het Vl-wapen een aanmerkelijke besparing aan grondstoffen beteekent De vliegende bom -bevat geen koper geen nikkel, geen chróom en geen aluminium. In haar huidigen vorm werd zij geconstrueerd door een 23-jarigen. technisch zeer begaafden marine-soldaat uit Interbruck, die de belangrijkste onder deden uit staalblik vervaardigde. Een Vl-projectiel wordt 20 maal zoo snel ge bouwd als een normaal jachtvliegtuig en volgens de jongste Duitsche berichten werkt thans reeds een groot aantal fa brieken aan haar productie die op het oogenblik reëds vele duizenden per dag bedraagt. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTXER VAN DEN FÜH RER. 29 JulL Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Westelijke deel van het Norman. dische landingshoofd heeft de groote vijandelijke aanval zich gisteren nog ver der uitgebreid. Ten Oosten van St. Lo werden sterke plaatselijke aanvallen, ge ringe penetraties uitgezonderd, afgeslagen en werden ten Zuiden van de stad bij Moyon en Villebaudon vijandelijke aan- valsspitsen in een tegenaanval ver dreven. Ten Westen daarvan gelukte het den vijand met gebruikmaking van nieuwe strijdkrachten, na verbitterde gevechten verder naar hét Zuidwesten op te drin gen, Op den Westelijken vleugel van het landingshoofd hebben onze divisies zich in den strijd met den sterk opdringenden vijand naar het gebied aan weerskanten van Coutances gedistancieerd In de nieuwe stellingen werden vervolgens alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Voor het landingshoofd hebben torpedo- vliegers een vijandelijk vrachtschip van 6000 brt. zwaar beschadigd. Motor tor - pedobooten hebben in den nacht van 26 op 27 Juli voor Le Havre 2 Etitsche motortorpedobooten in den grond ge boord en verscheidene andere booten beschadigd. Een eigen boot ging ver loren. In het Fransche gebied om 189 terroristen in d: nietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië is de tweede groote vijande lijke aanval op Florence bloedig ineen gestort. Met circa 8 divisies is de vijand, door zeer krachtig artillerievuur onder steund, steeds weer op ons front losge stormd, zonder eenig succes te behalen. Na uiterst zware gevechten, bij tropische hitte, waren de stellingen des avonds stevig in handen van onze troepen. 20 Aan de GEEN TELEFONISCHE OPROEPBE- RICHTEN De mogelijkheid tof het aan vragen van telefonische oproepberichten is thans voor het geheej-e land opge heven. bon 1 van de blauwe vischkaart voor versche visch aangewezen Op bonnummer 1 der blauwe visch kaart kan een rantsoen worden gekocht. DIEFSTALLEN In een café in de Wagen- straat werd H. A. R. een portefeuille met 60 ontstolen. Uit een onderwijsinsti- tuut in de Anna Paulownastraat is een schrijfmachine, merk Torpedo, no. 26.37.04 gestolen. -, C. G„ woonachtig Vaillant- laan, nam een bad in een zweminrichting hier ter stede Toen hij in de kleedcel terugkwam, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn colbertcostuum gestolen was. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in een perceel aan het Prinsenvinkepark. Ontvreemd werden 2000, ringen met brillanten en eenige wintermantels. De 28-jschoorsteenve ger A. J. N. trachtte een reparatie-inrich. ting van electrische koelinstallaties bin nen te dringen. Een nachtwaker wist hem te grijpen en over te brengen naar een politiebureau. In een café aan de Laan van Eik en Duinen heeft de politie 10 flesschen en een mandflesch, gevuld met sterken drank, afkomstig van een geheime distilleerderij, in beslag genomen. ONGEVAL DOOR ONVOORZICHTIG HEID: De 9-jarige jongen B. J. H. uit de Helmersstraat trachtte op de Laan van Meerdervoort op een rijdenden tramwagen van lijn 20 te springen. De jongen viel er af. Twee teenen van zijn rechtervoet I werden afgerukt. Bovendien bekwam hij schaafwonden. De jongen is in het zieken huis aan het Westeinde opgenomen. In een fabriek in de binnen- stad raakte de 31-jarige S. W uit de Morelstraat door aceton bedwelmd. Hij is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal, Zijn toestand is bevredigend. I het station Molodeczno. die zware bran den en hevige ontploffingen onder ge parkeerde transporttreinen veroorzaakte. Bij den afweer van een Sovjet-Russi- schen luchtaanval op de stad Kirkenes schoten onze jachtvliegers 12 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Amerikaansche bommenwerpers vielen overdag plaatsen in Midden- en West- Duitschland aan. waaronder Wiesbaden en Merseburg. Des nachts waren Stutt gart, en Hamburg het doel van vijande lijke terreuraanvallen. Strijdkrachten der luchtverdediging haalden 97 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 95 viermotorige bommenwerpers, naar beneden. X Geronk van vliegtuigen is draadloos gemeld en direct worden, de posten aan het luisterapparaat betrokken (Foto O.H.) Aanmelding als vrijwilliger bij de Kriegsmarine staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar en kan geschieden bij de Marine-annahmestelle- West. Zweigstelle Niederlande te Utrecht, bij alle Marinedienststellen, Hafen- en Ortskommandanturen en bij de verschillende Nebenstellen der Waffen-SS, J alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. BURGEMEESTER VAN ARNHEM: Het fWjkscommissariaat deelt mede De Rijks, commissaris voor de bezette Nederland- sche gebieden heeft den burgemeester H. P. J. Bloemers te Arnhem met on- middellijken ingang gepensiortneerd. Te- I gelijkertijd heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden den brrgemeester E. A. A. Liera te Gouda met de voorloopige waarneming van de zaken van den burgemeester van Arnhem belast. AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT BIJ AANRIJDING GEWOND: Donderdag morgen werd in de nabijheid van Apel doorn de auto, waarin zich de Aartsbis schop van Utrecht bevond, tengevolge van het slippen van den wagen aange reden door een van de andere zijde pas- seerende auto. Tengevolge van den schok liep, zoo meldt de Tijd, de Aartsbisschop een lichte hersenschudding op. Hij is op genomen in het St. Liduinaziekenhuis te, Apeldoorn. Zijn toestand is alleszins be vredigend Zijn chauffeur bleef onge deerd. BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOEL- EINDEN: Vin 1 Augustus tot en met 30 September geeft bon „24 KF” van de kookkaart U 405 recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen met uit zondering van fabrieksturf. De verbrui kers zullen met de op dezen bon aan te schaffen brandstoffen een maand moeten toekomen, daar het in de bedoeling ligt, op 1 September a.s. een 5en bon van de kaart U 405 aan te wijzen. Het aardappelrantsoen is voor de week van 31 Juli t.m. 5 Aug. op 2 kg. per hoofd moeten worden vastgesteld. In de eerste plaats is de aanvoer in vroege aardappelen (eerstelingen), een gevolg van verschillende omstandigheden, veel geringer dan het vorige jaar. Om deze reden moest reeds op 24 Juli met de afname van «de midden-vroege rassen (bintje en eigenheimers) worden begon nen. Tengevolge van de inundatiemaatre- gelen is de totaal ter beschikking komen de hoeveelheid midden-vroege aardappe len echter beduidend lager dap normaal het geval geweest zou zijn. Bovendien is tengevolge van eenige nachtvorsten de aardappeloogst enkele weken later dan -oorspronkelijk mocht worden aangeno men waardoor thans de diverse oogst- werkzaamheden (koolzaaddorschen, graan oogst e.d.) tezamen vallen. De huidige bezetting aan arbeidskrachten maakt het uiteraard niet mogelijk alle werkzaamhe den tegelijkertijd te verrichten, met als gevolg een te geringen aanvoer van con sumptie aardappelen. In verband met het bovenstaande geven de aardappelbonnen 32 elk recht op het I koopen van 1 kg, de houders van toeslag- kaarten kunnen op bon toeslag 32 een halve kg aardappelen per bon verkrijgen. I Van 30 Juli af zal op bon Algemeen 190 een extra-rantsoen van 250 ^ram peulvruchten worden verstrekt. Het publiek dient genoegen te nemen I De rogge.oogst is begonnen ïn de omgeving van Markelo. Met de sikkel wordt het kostbare koren gemaaid de vrouwen binden het gemaaide graan aan schoven Jn Twente is het de ge woonte, dat de vrouwen bij dit werk in het wit gekleed zijn. (C.N.F.-Hartgerinkl, De „Sumatra” aan den grond Aangespoelde scheepspapieren en scheepsakten, zooals deze gewoonlijk in reddingbooten worden meegevoerd, vorm den eenigen tüd geleden de eerste aan- knoopingspunten. die leidden tot de cpn- clusie, dat een kruiser van de Java-klasse beschadigd was. De kruiser Sumatra” werd reeds bij het begin van de invasie voor de kust van Normandië gesignaleerd. Naar het interinf thans uit den „Füh- rungsstab des Marinegruppenkommandos” verneemt, zit de kruiser „Sumatra” in het gebied van de monding van de Orne be wegingloos aan den grond. Klaarblijke lijk zijn de beschadigingen en de daardoor ontstane vermindering van de drijfkracht dus zoo groot geweest, dat dén tegensta», der geen andere keuze bleef dan het schip op het strand te zetten. De Stem der SS In de uitzending van de stem der SS zal Zondag 30 Juli a.s. 11.30 uur over den zender Hilversum I worden gesproken over het onderwerp „Hun leven voor Hitler”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat B19 Filialen: Rijswijk, f Tel. 119461; Voorburg, Boakh. H. E. G. «uys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Alle berichten uit Engeland, die over Zweden zijn binnenigekomen, maken, al dus een bijzondere C.D.-correspondentie, melding van het feit, dat in de laatste dagen de vergeldingskanonnade met de gevleugelde bommen aan hevigheid aan merkelijk is toegenomen. Een dezer be richten heeft in Eerlijn vooral zeer sterk de aandacht getrokken, daar hierin ge sproken wordt over de schade, die de door de Engelsche luchtverdedigings- strijdkrachten neergeschoten bommen, ondanks haar vernietiging, toch nog heb ben kunnen aanrichten. Uit een platte- landsdistrict in Zuid-Engeland wordt n.l. officieel gemeld, dat de neergeschoten vliegende bommen van de 6000 huizen, die dit district telt, er 2000 beschadigd hebben. Dit beticht moge onder het Duitsche publiek wellicht eenige verba- zing gewekt hebben, onder de Duitsche militaire deskundigen is dit 'geenszins het geval, daar zij zeer precies de uit werking der vliegende bommen hebbèn leeren kennen aan de hand van de proef nemingen, die zij dorp op de Lüneburger, heide hebben uitgevoerd. Het betreffende dorp werd, zooals wel dui delijk zal zijn, voor dit doel geëvacueerd Daarna stelde men op verschillende pun^ ten sterke betonnen muren op, waarin 7 c.m. dik kogelvast g]as gemonteerd was, materiaal, dat ook voor de kijk gaten der Duitsche pantserwajgens wordt gebruikt. Daarna plaatste men een V 1 projectiel in het dorp, dat tenslotte elec- trisch tot explosie werd gebracht Men kwam ongeveer tot het volgende resul taat: In,een straal van 700 m. was alles" zelfs gebouwen van 20 m. hoogte ver nietigd. ingestort of omgevallen ió ee„ straal van li k.m. waren de dikke be- Óan't. serglas vergruizeld, in een straal van 3 k.m. wanen de daken van de huizen gevlogen en de muren vertoonden scheu ren. Alleen de betonnen npiren waren onbeschadigd. Deze feiten, die met een groot aantal andere aangevuld kunnen worden, geven den Duitschen technici de overtuiging, dat de Engelsche berichten over de aangerichte schade ongeveer •juist kunnen zijn Kritieke oogenblikken heeft de verwer kelijking van het VI-principe overigens ook beleefd Dit was in een vergevorderd stadium der proefnemingen, toen alle 18.45 u. G®b. V. K. en W. „De Ratten vanger van Hameien”. 14 u. Boyd Bach man, Theo Üden Masman e.a 18 u. Diligent ia. Poppenspel „Zwaan kleef laan”. 14.30 u. Cabaret Willy Lemson. I 18.45 u. Flora. Revue „Binnen zonder I kloppen”. 14 en 19 u. Scala. Variété. 13.30. 16.15 en 19 u. Circus Strass- burger. 14 en 18.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „Impromptu” 15 u. PaardenDuindigt. 13.30 u. HondenMarlot 14 u. MAANDAG 31 JULI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over„Vallende sterren”. 15.45 en 20 u. Kerk Kempstraat. Bach-avond m.m.v. Henriette Sala, so praan, Willem Noske, viool en Henk Her zog, orgel. 19 30 u. Princesse-Schouw- burg. Johan”. 18.45 u. Geb. v. K. en W. Boyd Bachman. Theo üden Masman e.a. 18 u. Diligenfia. „Jopie Slim en Spillebeentje bij de Indianen” 14.30 u Flora. „Sneeuwwitje” en ..Piet de Smeer poets”. Hu. Revue „E'innen zonder kloppen” 14 en 19 u. -Scala. Variété. 19 u. Circus Strassburger. 14 cn 18.30 u. I BONNEN AFHALEN: Maandag: van 8.3016.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1, Loosduinen, de letters Schoenme t/m Steenl. REVUE IN FLORA: Dit theater brengt deze week.de revue „Binnen zonder klop pen” door Henvo. Aan afwisseling geen gebrek In de schetsjes doen de mede spelenden vooral een beroep op de goed- lachschheid van 't publiek, een beroep, dat niet tevergeefsch is, want herhaalde]ijk davert de lach door de zaal. Het meeren- deel der artisten zijn voor de geregejae Flora-bezoekers oude bekenden zooals Willy Alberti. Elly Rexon. Willy Brands en Sophie Willemse, Eenigszins buiten het gewone programma staat bet optreden van de jonge zangeres Tini de Grand, die evenals den vorigeh keer, veel succes oogstte. Over het geheel ^genomen vol doet de revue aan de verwachtingen en weet zij den bezoekers eenige genoeglijke uren te bezorgen. H. Vrind. JUBILEA: Met een toepasselijk woord werd door den directeur van den Reini gingsdienst namens den burgemeester aan de werklieden C. H. F. Mooijman en H. J. Spreeuw en A. P. J. v. d. Spil en aan den smid A. v. d. Meer de eerv. vermel ding en gratificatie weg. 25-jar. dienst ter hand gesteld. De heer P. L. Hooger- dijk, rangeerder aan het Hollandsche Spoor-station, herdenkt op 1 Augustus den dag, waarop hij 25 jaar geleden ’n dienst getreden is bij de Ned. Spoorwegen. Vrijdag herdacht de heer J. van Toorn, ketelstoker in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in 2®’ meentedienst trad. Hij werd door de di rectie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekeride eervolle vermelding en een gratificatie overhan digde. DE GELAARSDE KAT: Op 2 en 3 Aug. zal Goossens’ Volkstooneel optreden in het Gebouw voor K. en W. en voor de jeugd ten tooneele brengen het sprookje* „De gelaarsde kat”. De A r b e i d e r s-m u z ie k-ver e é.n. „Kunst en Strijd” geeft morgenmiddag 3 uur een concert in het oipenhxhtitbeator Zuiderpark. ’s-Gravenh. Vakschool voor Meisjes, 2-jarige voorber. opleiding: M. v. Aalst, A. v. d. Berg, C Buutveld M^ Foray, M. Fries, H. de Ligt J. Lindenhovius. J. le Mair. V. Morel L. Mulkens M. v. <5ud- heusden, C. Pronk, M. Ruygrok, E Tap N. Verboon, H. Weeteling M. Vis én W. Westhof. Diploma huisnaaister E. Bakker. M. Borman, E. v. d. Hoek. J. Koole. H.' de Pagter. H. Dijkhuizen en C. Gelder- blom W. v. d. Heiden, R Zoutendijk. Diploma costuumnaaister: C. Jansen. T. Parlevliet, M. Selders en F. Simonis. Dipl. coupeuse: A. Bleyenberg, dipl. hulp huis houding 1-j. opl.: H. Boorsma. M. Lager waard J. Lammerse I. Musket H. Pijpers. G. Tukker en E. Wassink. Dipl. hulp huis, houding 2-j. opl.: L. Backer. G. Donke- I laar, M. Meewis, G. Reitsema. G. Ton-. non, A. Warrenaar, M. de Weerdt, J. Wie bes en W. Zondervan. Dipl. huishoudk.: G. Blote. J. van Herwijnen, M. Krasselt. G. van Leeuwen C. Nachtegaal, C. Pronk W. Santer, J. Schieven. M. Ulrich, B. Voortman, Dipl. kinderverzorgster: H. Adams. H. Engelse H. Gersie, T. de Haan H. v d. Houven, E. van Klaveren, E. van Lier' O. Noerdegraaf C. Oostveen. P. van Reenen, J. Stammes J. Stikkelorum, en A. de Visser. Nut Handw. Geslaagd o.a. de dames A G Scholten Delft, P. J. M. Simons. M' Th. Dricver C. J. M. Dessing allen den Haag, J. C. M. Mekenkamp. Delft C. F M. ’t Hoen, Rijswijk. L. Roukema, Delft, E. B. van Melsen.C. Y. v, d. Velde, beiden den Haag. w Handteekenen L.O. Gesl. o.a. mej C. C. v. d. Baan en J. v. d. Berg, beiden al hier. Hoogduitsche taal L.O. Geslaagd o.a. D. A. Muusers, Leidschendam. P. Stigter, Rijswijk (Z.H.), J. Kaland, alhier, mej M. P. Hertogs, Poeldijk. Geslaagd hulpakté Ph. G. Melai, alhier. Fransch M.O. A. Geslaagd o.a. mej. M. M. Korpershoek. alhier. Fransch L.O. Geslaagd o.a. mej. E. C. v. d. Eergen, alhier. Hoofdonderwijzer (es). Geslaagd A: J. Hadderingh, G. Kamphuis, W. J. Bak ker en H. M Remkesvoor B F. Bok, K. Boonstra, W. J. de Jong. C-.v.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 3