AANVAL IN NORMANDIE UITGEBREID No. 18859. 944. Maandag 31 Juli. METER VAN SLIJKHUIS SCHITTERENDE 5000 GROENTEVOORZIENING sluitend in de oorlogsomstandigheden. Als zoodanig moet men de kwestie ook bezien, als men kennis neemt van de aanzienlijke bedragen, welke aan deze aangelegenheid zijn verbonden. In de ge- meentebegrooting voor 1944 zijn die uit gaven gesteld op een totaal bedrag van 1.630.650. DE GEMEENTELIJKE EERSTE STADS ED. A thletiekkampioenschappen Weer Geallieerde druk op Turkse j Onderhoud met General-Obest Guderian een dubbele zege van Osendarp Doorbraak naar Warschau ver hinderd uitwükbeweging ten N. van Siedlce Hoofdprijzen Staatsloterij le klasse ONDERWIJS EN KERK Verduisteren: van 21.30 uur tot 6 uur Maan: 4 Aug. V. M. Nederlanders aan Narwafront onderscheiden zich Wegens communistische actie terechtgesteld BINNENLAND STADSNIEUWS AGENDA DINSDAG 1 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Algemeene demonstratie 11 u. Kinder, voordracht „Een reis naar de planeten”. 14 u. Voordracht over sterren". 15.45 en 20 u. kerk. Orgelconcert m.m.v. BURGERLIJKE STAND (31 Juli) I HAAGSCHE COURANT I van laborant Swolfs, te werden Hoogspringen; A i tor- hondenbrood I Poeren, de tijd dringt! Scheurt vóór 10 Augustus, Uw volk behoeft vet. nieuwe van f2000 20973 1500 12754, 22408 1000 2825 400 6828, 7134, 21174 200 23799 10Q: 1417, 4834, 13357 Nationale vergadering zal voorste! tot verbreking van de betrekkingen met Duitschland behandelen Sovjets maakten zich van Kowno meester; hevige gevechten om Mitau PROF. DR. E. C. WIERSMA OVERLE. DEN: Op 42-jarigen leeftijd is te Leiden overleden prof. dr. E. C. Wiersma, hoog, leeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hooge- school te Delft. Londen ligt vrijwel ononderbroken onder zwaar vergeldingsvuur. len lijke troepenconcentraties staande troepen ten sprong m,2, Interinf meldt uit Ankara: De 2e Augustus, de dag, waarop de Turksche Nationale vergadering weer bijeen zal komen, zal den afgevaardigden een ver. rassing brengen. Dien dag zal den af gevaardigden een besluit van de Turk sche regeering worden voorgelegd tot verbreking van de diplomatieke en economische betrekkingen met Duitsch. land, zoo wordt uit Sovjet-Russische bron vernomen. Verder verneemt men te Ankara, dat dit besluit der Turksche regeering aan Engelsche en Sovjet-Rus- sisehe zijde wordt beschouwd als een eersten stap op den weg van deelne ming aan den oorlog door Turkije. Het moét ook de Turksche regeering dui delijk zijn, dat eenigerlei territoriale garanties door Engelschen en Amerika nen niet aan Turkije gegeven zullen worden. Binnenkort zouden dan de ver. dere stappen der Geallieerden volgen. In de gevechten aan het Narwa- front onderscheidden zich Zaterdag vooral Nederlandsch e, Noor- sche en Deensche vrijwilligers, die met onwrikbare standvastigheid hun posities handhaafden en den bolsje wisten buitengewoon zware verliezen aan dooden en gewonden toebrach ten. Van de 58 vernietigde Sovjet- tanks werden er 23 door strijdmid delen voor den korten afstand vernield. Binnen afzienbaren tijd zal de overeen gekomen gemeenschappelijke druk der Geallieerden op Turkije beginnen om hun op Turksch gebied zoodanige faciliteiten voor de actieve oorlogvoering te verlee- nen als zij voor operaties in de Egeïsche Zee en op den Balkan noodzakelijk achten. Deze zouden in de eerste plaats neerko men op het afstaan van lucht,. en marine bases Uit dit stadium van passieve oor logvoering zou dan voor Turkije automa tisch de actieve deelneming aan den oor log voortvloeien. De overeenstemming met de Sovjet-Unie is ditmaal voor de Engelschen niet ge makkelijk geweest daar zij rekening moesten houden met het Turksche wan trouwen in de Sovjet-Unie Zij zouden echter tenslotte de in „zeer krachtige taal" naar voren gebrachte bijzondere Sovjet- Russische belangen hebben erkend ten aan zien van het recht der Sovjet-Unie op steunpunten en operatiebases aan de Dar- danellen. De Duitsche bladen constateeren dat de Turksche Nationale vergadering èen be slissing van groote draagwijdte zal moe ten nemen. De .Völkischer Beobachter” is van meening. dat het duidelijk is, dat Londen en Washington ook hier optreden als gangmakers voor bet bolsjewisme, Het blad neemt aan. dat de onjuiste beoordee- ling van de militaire positie van'Duitsch land. die een gevolg is van de Engelsche en Amerikaansche perspropaganda. ster ken invloed heeft gehad op de houding van de Turksche regeering. Het blad wijst er op dat de huidige stand van den oorlog geenszins kan worden beschouwd als een blijvend verschijnsel met onveranderlijken tendenz, doch tezijnertijd ongetwijfeld aan een wijziging zal onderworpen zijn. Poli tieke besluiten, die thans genomen wor den als gevolg van een onjuiste opvatting der ontwikkelingsmogelijkheden, moeten derhalve buitengewoon riadeelig en ge vaarlijk blijken te zijn zoodra er nieuwe factoren in het spel komen. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitb, p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" ..Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.IS. P. w. ƒ8.28, fr p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. aoonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p.p. 10 c. Het Duitsche Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied heeft als Sondergericht den Nederlander Jan Postma ter dood veroordeeld. Postma was een der leidende figuren van de C.P.N. en heeft op een vooraan staande plaats gedurende de jaren 1942 en 1943 als leidend functionaris der iMe. gale C.P.N. en als uitgever van een communistisch opruiend geschrift ge ijverd. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. De Nederlanders 1) Albert Huisman, kolenhandelaar te Zaandam, 2) Josephus Zaandam, 3) Willem van den Burgh, politiebe ambte te Amsterdam, zijn bij vonnis van het Duitsche Ober gericht als Sondergericht ter dood ver oordeeld. De veroordeelden zijn op illegale wijze werkzaam geweest in dienst van de verboden communistische partij en wel Huisman en Swolfs door deelneming aan aanslagen op verkeersinstallaties en installaties der Duitsche Weermacht, van den Burgh door het doorgeven van vuurwapenen. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. MILITAIR EN BURGERLIJK PERSO NEEL VOORMALIGE ZEE- EN LAND MACHT Het Verordeningenblad bevat het dertiende uitvoeringsbesluit van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging en verzorging van militair en burgerlijk personeel der voormalige Nederlandsche Zee- en Landmacht. AFFICHE „SCHEURT GRASLAND”: Ter ondersteuning van de campagne ..Scheurt grasland” hebben de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visschorij een affiche laten vervaardigen. Zij is in vierkleurendruk uitgevoerd en ontworpen door J. P- Koenraads. der door ons .vermelde resultaten thans wel worden gezegd, dat hij ziet in een zeer belangrijk deel van de behoefte aan groenten en aardappelen van de Haagsche bevolking. Dat niet op de eerste plaats gelet wordt op de finam cieele uitkomsten, ligt voor de hand. Het telen van groenten en aardappelen door de overheid is als iets ongewoons te beschouwen en vindt zijn oorzaak uit- Schouwen-Cramer op het kogelstooten. van Balen Blanken voor de vierde achter eenvolgende maal den titelMevr. Blan- kersKoen, wereldrecordhoudster. werd 2e, maar dat komt wel voornamelijk door een voetblessure. Bets Dammers won haar derde kamnioerschap speerwerpen. Ans Niesink (Sagitta) prolongeerde haar discustitel en zij onttroonde mevr. J. v. Hier volgen de voornaamste resultaten: Dames: 100 m_; 1. F. E. Blankers— Koen (Sagitta) 12.2 s.; 2. G. Koudijs (Victoria) 12.4 s.3. S. v. d. Meer (V. et C.) 12,6 s.4. X de Jong (Celebes) 12.6 s. 200 m.: 1. F. E. Blankers-Koen (Sagit ta) 25 s.2. N. Timmer (Zeeburg) 25,8 s.3. X.'de Jong (Celebes) 26,2 s. 80 m. horden: 1 F. E. Blankers-Koen (Sagitta) 11.7 s.2. G. Koudijs (Victoria) 11.9 s. Vèrspringen: 1. F. E. Blakers-Koen (Sa gitta) 5.51 m_; 2. G. Koudijs (Victoria) 5.03 m.; 3. N. Karefse (O.K.K.) 5,03 m. Hoogspringen: 1. N. v. Baleis Blanken BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.30—16.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1. Loosduinen. de letters Steenm. t./m. Velderm. VAN WAGEN GEVALLEN: De 9-jarige jongen H. H. uit de Netscherstraat, viel op de Vaillantlaan van een met een paard bespannen wagen. De knaap bekwam in wendige kneuzingen en is opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. INBRAAK IN SLAGERIJ: Ingebroken is in een slagerij aan de Regentesselaan. De buit bestond uit 100 kg vleesch en worst en een transportrijwiel JUBILEUM A. J. VAN MEEL: Morgen herdenkt de heer A, J. v. Meel, chef- drukker aan de Haagsche Courant, den dag. waarop hij 40 jaren geleden in dienst getreden is bij ons blad Het Haagsch Jeugd tooneel ,,’t Uilenrfest” zal van 1 t/m 7 Aug. in Diligentia opvoeren „Sprookjeskinderen op avontuur”, kinderoperette door Tonny Verwey met o.m. Roosje Kohier, Nelly Gijswijt, Magda v. Donk; Leni Plato, Tonny Verwey e.a. Osendarp wint de 100 m. voor Zwaan, Naaktgeboren. Kleyn, de Vries en van Osta. (C.N.F.-De Haan)', met ongeveer een ronde achterstand bei den 15 min. 53.8 sec. noteerden. Op de 100 meter veroverde Osendarp (Trekvogels) voor de 7e maal sedert 1935 het kampioenschap, maar gemakkelijk had hij het geenszins en pas in de eindspurt viel de beslissing. Het verschil was nau welijks grooter dan in 1940 toen Nota den titel verwierf of in 1942, toen het kampioenschap aan Spree ten deel viel. Thans werd Jo Zwaan (AAC) tweede in denzelfden tijd n.l. 10.9 sec. De zesde aankomende deed er maar 0.2 sec. langer over; er zat dus wel de noodige spanning in dit nummer. Op de 200 meter had Osen darp het heel wat gemakkelijker. Op de binnenbaan won hij in 22 sec. met royalen voorsprong op Zwaan en van Osta. die beiden 22.5 sec. noodig hadden. Dit is het 8e 200 meter kampioenschap van Osen darp waarvan vijfmaal achtereen. Het was jammer, dat van Beveren op de beide sprintnummers verstek liet gaan. Min of meer verrassend was de nederlaag van A. Blok (AV ’23) op de 400 m.. waar op hij de laatste 3 jaar kampioen was ge weest De titel viel nu ten deel aan den uitstekend loopenden J. Bakels (AAC) in 50.2 sec. vooit H. de Kroon (SHOT) en Blok. Sjoerd Bonman (AAC) was weer heer en meester op de 800 m.hij won voor de 11e achtereenvolgende maal den titel, nu in l min. 57.7 sec. De comingman Rib- bens (Thor) werd goede tweede. Op de 1500 m. moest van Olffen (AAC) zijn titel laten aan Frits de Ruyter (Volew.) in 3 min. 59.8 sec. voor W. v. Gog (Haarlem); Van Olffen werd vijfde. Dank zij zijn be tere horden techniek niet door zijn snel heid won Wim Kaan (Haarlem) de 110 en 400 m. horden, resp. in 15,!?e«i 59.1 sec. en resp. vóór J. J. W. v. Loozen (V. en L.) en W. F. Biihrmann (AAV). De technische nummers leverden geen bijz.ondere presta ties op. De Bruyn (V. en L.) was weer veruit de beste in het discuswerpen, kogel stooten (nummers, waarop hij jaren aan een kampioeri is geworden) en in het ko- gelslingeren, Wellerdieck (Hellas) werd voor de derde achtereenvolgende maal kampioen vèrspringen. Bij de hoogsprin gers moest Meekels zijn titel .laten aan Bulder en op polsthoog werd Lamoré ont troond door Verkes, <fle ook in 1942 kam pioen was Lutkeveld (APGS) liet zijn spèerkampioenschap aan Dammers (Zee. burg) die ook in 1941 den titel bezat. Bij de dames was mevr. Fanny Blan kersKoen weer de meest, succesvolle athlete; zij legde beslag op 4 titels, na melijk de 100 meter (voor de 7e maal, waarvan driemaal achtereen) in 12.2 sec.: de 200 meter (voor de 6e maal de kam. pioene van verleden jaar, Gerda Koudijs, liet in de finale verstek gaan), op het vèrspringen. waarop de kampioene 1943. Gerda Koudijs. nu 2e werd en op de 80 m. horden in den goeden tijd van 11.7 sec. Op het nummer hoogspringen won Nel „Vallende Luthersche Marie Last, Willem Ravelli en Jan Schmitz. 19.30 u. Princesse-Schouwburg. „Johan”. 18.45 u. Geb. v. K. en W. Boyd Bachman, Theo Uden Masman e.a. 18 u. Dili gentia, „Sprookjeskinderen op avontuur”. 14,30 u. Flora. „Sneeuwwitje” en „Piet de Smeerpoets”. 11 u Revue „Binnen zonder kloppen” 14 en 19 u. Scala. Revue „Hocys Pocus”. 19 u. Circus Strassburger. 14 en 18.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten). „De domme molenaar”. 15 u. w’t Vrouwtje van Stavoren”. 18.45 u. Gezien het streven van het gemeente bestuur om de bevolking een zoo goed mogelijke voorziening van groenten en fruit te waarborgen, is het te betreuren, dat een deel der Hagenaars dit streven tegenwerkt, door zich de geteelde pro ducten. die voor ons allen beschikbaar worden gesteld, eigenmachtig toe te eigenen Dit kwaad is zóó omvangrijk geworden, dat het noodzakelijk werd, een specialen bewakingsdienst te organisee- ren, welke evenwel bij langena niet vol doende is Men kan dit echter de ge meente niet euvel duiden, aangezien de beteelde terreinen zóó verspreid liggen, dat voor een werkelijk ^fdoende bewa king een leger van bewakers op de been gebracht zou moeten worden, hetgeen handen vol geld zou kosten, afgezien pog van het feit, dat deze menschen op het oogenblik niet beschikbaar zijn. De ge meente moet woekeren met de middelen waarover zij beschikt, hetgeen wil zeg gen. dat de geformeerde bewakingsdienst slechts van bescheiden omvang is. De volkstuinen hebben zelfs in het geheel geen bewaking, behalve in die gevallen, waarin de volkstuinders zelf een bewa kingsdienst hebben georganiseerd. Het moge dan ook als volkomen redelijk worden beschouwd, indien een dringend beroep wordt gedaan, de beteelde opper vlakten te ontzien. Dit is in on? aller belang 1 Schoonmaken van het geschut en oefe ningen ook op ree. De grootste op merkzaamheid der duikbootmanschap- pen geldt hun wapens. Steeds goed gereinigde wapens vormen een belang rijken factor voor de slagvaardigheid der Duitsche duikbootmannen (P.K.-Schöppe-We-C.N.F.) Autobu«vervoer in het Westland Het groote aanbod van passagiers voor de Westlandsche autobuslijnen stelt aan de leiding van de W.S.M. ook groote eischen. Getracht wordt zooveel mogelijk het wachten te voorkomen doch het ne men van speciale maatregelen is uiteraard noodzakelijk. Met ingang van 1 Augustus zal een nieuwe dienstregeling door de W.S.M. worden ingevoerd die echter geen beteekenende wijziging zal brengen. Van belang is echter, dat een einde wordt ge maakt aan het tot nog toe geldend systeem, dat houders van abonnementen voorrang wordt verleend. Deze passagiers kunnen echter gebruik maken van spe. ciale autobussen, die op vaste tijden voor hen zijn gereserveerd zoowel des mor gens als des avonds, en welke bussen in de dienstregeling zijn aangegeven. Buiten deze bussen gullen de abonnementhouders dus gelijk staan aan de gewone passa giers, dié zich voor het vervoer aarunel- HONDEN. EN KATTENBROOD: Van 1 tot en met 31 Augustus worden op bon no. 14 van de distributiekaart voor hon den dezelfde hoeveelheden beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 14 van de distributiekaart voor kattenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode 14 kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus ’44 is bon no. 14 ongeldig. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) /1.S5. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg.) /0.19. Elke m.M. m. 31 ct. Halve oplaag halve pr Heel. /0.'51 p.mJM, Bewijsn. S ct.. fr. p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. ƒ0.36. Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer. kers (NAU) voor schijnt te hebben een regelmatig tempo te onder houden. Hoewel gisteren de baan zwaar was en Slijkhuis pas in de laatste ronden eenigen strijd on dervond toen hij het geheele veld ging dubbelen, wist hij toch het Ned. record om. laag te halen met 7.4 sec. en het te brengen op 14 min. 50 sec. Een sublieme presta tie, Verleden jaar in September, liep Slijkhuis te Brunswijk den af_ stand in' 14 min. BEVALLEN: L. Romeijn geb. Scheffers, d, A. E. v. Leeuwen geb. Stuber, d. J. Oostveen geb. Bakker, d. M. v. d. Zwar» geb. Messemaker, d. B. Th. Kroonen geb. Schalke, d. H. M. J. v. d. Broek,geb. de Bruijn, d. T. Ch. Vlaardingerbroek geb. Hulstijn, d. P. Terpstra geb. Bergsma, z. A. Lankes- ter geb. Polvliet, d. M.S. v. Brake] geb. Paalvast, z. E. L. Loventvos geb. Matthes, z. J. J. M. Deul geb. Cattel, z. E.’ W. Oosbdam geb. v. d. Wal, z. G. Landman geb. v. d, Bersselaar, z. Th. J. M. v. Zeeland geb. Broeckx, z. B. H. v. d. Wiel geb. Bertina, d. M. A. A. Ratelband geb. Beeuwkes. z. Ch. J. M. Raadsen geb. Dekkers-, z. E. Fransen geb. Rutten, d. A. Hu bers geb. Morin, z. G. Merizon geb. Krijgsman, d. C. P. v. d. Hoeven geb. v. Dam, z. C. A. L. Drost geb. Felix, z. OVERLEDEN J. H. van Leeuwen, z.. 16 j. W. van Thillo, ongeh. vr„ 16 j. H. Wolthaus. m. van M. Barth. 70 j. P. Notebaart. m. van W. M. Gelens, 68 j. J. Karsdorp, ongeh. m„ 69 j. M. J. F. E'osmans. m. van E. C, v. Rooy. 64 j. J. M. Willemsen, ongeh. vr„ 83 j. B. P. van Wolde, m. van C. B. Rimmel- zwaan, 63 j. W. J. Rozemulder, z., 15 j. Ontziet de beteelde terreinen Eenigen tijd geleden hebben wij een en ander medegedeeld over de resultaten van den Gemeentelijken dienst voor de Teelt van Voedingsgewassen. Deze dienst, welke ressorteert onder den directeur der Gemeente-PIantsoenen, werd in Sep tember 1942 door den burgemeester in het leven geroepen om te voorzien in de nijpende behoefte aan groenten en aard appelen. Hoewel de dienst in den beginne er niet in slaagde de verwachte concen tratie en opvoering der productie te ver wezenlijken, ging dit toch gaandeweg beter en aan de hand van de reeds eer der door ons vermelde resultaten kan voor- Teletoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. nsoo Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat ’339 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekih. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 114, Tel. 776036; N.V. Kantcorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J. IB. van Seters jr., Thereaiastraat 108au Tel. 772444. In Italië heeft, de vijand zijn grooten aanval op Florence tengevolge van de geleden verliezen gisteren niet voortge. zet. Hij deed alleen hevige plaatselijke aanvallen Zuidelijk en Zuidoostelijk van de stad, die met zware verliezen ineen stortten. i In het Oosten duurt de strijd tusschen de Karpathen en de Finsche Golf met de uiterste felheid voort In het voorterrein der Karpathen mis lukten talrijke vijandelijke aanvallen. Bij Sambor schoot een pantserdivisie 20 van de 30 aanvallende tanks stuk. In ver- scïfillende sectoren' wierpen onze troepen den vijand in den tegenaanval terug, In het gebied van Warschau werd in zware gevechten een doorbraak van sterke vijandelijke strijdkrachten naar de-stad verhinderd. Na herhaalde Sov- Jet-aanvallen op Siedlce te hebben afge slagen. distancieerden onze troepen zich daar naar nieuwe stellingen verder naar het Nhorden. Tusschen den middenloop van de Boeg en Olita werd het front gehand haafd. Bij Kowno zetten de bolsjewie ken hun aanvallen voort en konden zich in weerwil van hardnekkigen te genstand van onze troepen van de stad meester maken. In leefland wordt hevig gevochten om Mitau en bij Birsen. Westelijk van Ostrof werden bolsjewistische aanvallen in hoofdzaak afgeslagen. Op de land engte van Narwa verijdelden onze divi sies in samenwerking met afdeelingen der marine ook gisteren alle doorbraak pogingen van sterke Sovjetstrijdkrach- ten in zware gevechten. De vijand leed buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Eskaders slagvliegtuigen stelden bij aanvallen in scheervlucht talrijke vijan delijke tanks en kanonnen buiten gevecht en vernielden verscheidene honderden voertuigen. Een formatie Amerikaansche bommen-,, werpers viel gisteren het gebied van Boo dapest en eenige andere plaatsen in Hon garije en Kroatië aan. Duitsche en Hon- gaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietigden 15 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 11 viermotorige bommenwer pers. Duikbooten hebben 3 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 ton, 2 bewakingsvaartuigen en 1 mijnveger tot zinken gebracht. DUITSCHE WEERM ACHTBE.TICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH RER, 30 Juli. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: De doorbraakpogingen der Amerika nen duurden gisteren aan weerszijden van de Vire, bij Moyon en in den sec tor Beaucoudray-Peroy den geheelen dag voort. Zij werden in verbitterde gevechten overal bloedig verijdeld. Daarbij werden door afdeelingen van het leger 28 tanks stukgeschoten en 7 vliegtuigen neergehaald. Aan den Wes telijken vleugel braken onze divisies, die tijdelijk van de hoofdstrijdkrachten waren weggedrongen, van Coutances uit door de vijandelijke linies naar het Zuiden en betrokken nieuwe stellingen in het gebied Gavray-Trelly. Aan de rest van het front op het landingshoofd deed de vijand alleen ten Zuiden van Juvigny een vruchteloozen plaatselijken aanval. Formaties jagers en slagvliegtuigen schoten in luchtgevechten 6 vijandelijke vliegtuigen neer. Des nachts deden sterke formaties zware gevechtsvlieg tuigen doeltreffende aanvallen op vijan delijke concentraties Zuidoostelijk, van Caen en in het gebied ten Zuidwesten van St. Lo. In het Fransche achterland 27 terroristen heergeschoten. Londen en zijn buitenwijken liggen nog altijd onder een zwaar vergeldings vuur der V. 1. In Italië sloegen onze troepen ook gisteren weer alle aanvallen uiteen, die de vjjand met Britsch-Indische, Zuid- Afrikaansche, Nièuw-Zeelandsche en Engelsche divisies ondernam om naar Florence door te breken. Vijandelijke troepen, die Zuidwestelijk van de stad in onze stellingen waren binnengedron- gei;, werden na hevigen strijd in den tegenaanval teruggeworpen. Bij zuive- ringsoperaties achter het Italiaansche front verloren de terroristen in de pe riode van 12 Mei tot 24 Juli 8300 man aan dooden en 7500 aan gevangenen. Aan het Oostelijk front werden in het voorterrein der Karpathen, alsmede Zuidelijk en Noordelijk van Reichshof, vijandelijke aanvallen afgeslagen, of in den tegenaanval tot staan gebracht. In de groote bocht van den Weichsel wierpen onze troepen den vijand, die de rivier was overgestoken, in den tegen aanval terug. Tusschen Warschau en Siedlce zijn troepen van het leger en de Waffen-SS nog steeds in zware gevechten met op dringende Sovjetstrijdkrachten. Het tjjdelijk afgesneden garnizoen van Brest-Litowsk baande zich met mede neming van de gewonden een weg naar onze linies. Tusschen den middenloop van de Boeg en Olita vingen onze troepen he vige aanvallen der bolsjewieken bij Bialystok en Noordoosteiyk van Augustow op. In het gebied van Kowmo ging de vijand tot den verwachten grooten aan- „Bolsjewistnche indringers zullen verdreven worden General-Oberst Guderian, de chef van den generalen staf van het Duitsche leger, heeft een militair mede werker van het D.N.B. een kort onder houd toegestaan. Deze medewerker trof den General-Oberst op een wandeling in zijn kwartier en overhandigde hem de laatste berichten over den toestand aan het Oostfront, vooral de dramatische Britsche berichten en verzocht hem hier over zijn oordeel te geven. General-Oberst Guderian zag de be richten door en merkte daarna met een ironischen glimlach op ,.Wat moet-ik u daarvan zeggen U weet even goed als ik, dat de vijand met het publiceeren van dergelijke berichten, die lijnrecht in strijd zijn met de feiten, zeer bepaalde, concrete politieke doeleinden najaagt. Ik ben soldaat.” Hoe beoordeelt u echter den toestand aan het Oostfront? „Natuurlijk beaorgt oos het numerieke overwicht der Sovjet.» werk. Maar wij zullen het klaarspelen.. Onze troepen leveren verbazende prestaties. Hun ver- dedigings- en aanvalsgeest zijn voorbeel dig. De aanvalsgeest kan weliswaar voor, loopig slecht® op bepaalde puruten van het front naar voren komen, maar hij zal daar in zeer korten tijd den bevolen toe stand scheppen''. Er kan dus klaarblijkelijk geen sprake van zijn, dat de beslissing in den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie gevallen is, zooal» de Engelschen bewe ren? „Van deze Brrtsche bewering zullen wij goede nota nemen. Niets is gunstiger voor een oorlogvoerende, dan dat de vijand zichzelf bedriegt. Zeker is. dat de Sov jets voornemens zijn ons onder de voet te loopen. Even zeker is het, dat hun aan. vallen te meer het stempel van he.t avon. tuur dragen, naarméte zij het gebied van Duitschland en zijn bondgenooten nade ren. Het overzicht, dat ik heb over den toestand en over omze verdere maatrege len, geeft, mij de zekerheid, dat de hui dige Sovjet-stormloop niet alleen gebro ken zal worden, maar ook, dat de bolsje wistische indringers uit alle gebieden, die zij thans zoo bruut verwoesten, verdreven riiüen worden”w (Sagitta) 1 60 m.- 2. F. E. BlankersKoen (Sagitta) 1.55 m'.; 3. H. Steelink (Sagit ta) 1.55 m. Speerwerpen: 1. E. Dammers (Zeeburg) 39.30 m.; 2. L. Boom (Sagit ta) 35.45 m. Kogelstooten: 1. A. Niesink (Sagitta) 11.63 m.; 2 J. v. Schouwen— Cramer (AHC '28) 11.40 m.; 3. F. E. Blan< kers-Koen (Sagitta) 11,15 <n. Discuswer pen: 1. A. Niesink (Sagitta) 40.17 m. 2„ M. v. d. Raadt (A.D.A.) 35.81 m. Heer en: 100 m: 1 M B. Osendarp (Trekv.) .10.9 s.2. Jo Zwaan (AAC) 10.9 s.; 3. M. Naaktgeboren (DFC) 11 s.; 4. J. Kleyn (Trekv.) 11 s 5. J. de Vries (A.V. ’23) 11.1 6. Ch. v. Osta (Trekv.) 11.1 sec. 200 m.: 1MB. Osendarp (Trekv.) 22 sec. 2. Jo Zwaan (A-AO1 22.5 s.; 3. C v. Osta (Trekv.) 22.5 s.4. J. de Vries (AV ’23) 22.8 s.; 5. J. Boers- ma (AAC) 23.4 a. 400 m.; 1. J. Bakels (AAC) 50.2 3.- 2. H de Kroon (SHOTX 51.6 s.: 3. A. Blok (AV ’23) 51.7 s.; 4. W. Pen (NAU) 51.9 s.5. C. Mahieti (V en L) 52.2 9. 800 m.: 1. Sj. Bouman (AAC) 1 m. 57.7 s.2. Ribbens (Thor) 1 m. 59 s. 1500 m.: 1. F. A. de Ruyter (Volew.)] 3 m. 59.8 9.; 2. W. v. Gog (Haart.) 4 m. 9.4 s. 5000 m.: 1. W. F. Slijkhuis (Hol land) 14 m. 50 s. (nw. ree.); 2 F. Pluymakers (NAU); 3. -D. Slegt (PSVlj bejden 15 m. 53.8 s. 110 m. horden; 1. Kaan (Haarlem) 15.5 s. 2. J. J. W. v, Loozen (V en L) 16 s.; 3. C. v. d. Scha-» lie (Haarlem) 16.3 400 m. horden: 1«. W. Kaan (Haarlem) 59.1 s.; 2. W. F-J Bührmann (AAV) 60.5 9. Vèrspringen: 1J A. F. Wellerdieck (Hellas) 6,69 m.; 2. Naaktgeboren (DFC) 6.50 m.; 3. J. J«.; Houtman (AV '23) 6 44 m Hoogspringen I. K. Bulder (AVG ’26)'1.80 m.; 2. H*. J. Lankhorst (Ensch B.); 3. A H. Mee-1 kels (VDZ) 4. J. de Gruyl (GAC) aller» l. 70 m. Polshoog; 1. J. Verkes (Haarlem)) 3.60 m.; 2. C. Lamoré (Haarlem) 3.60 m, (4 M Mosies, Trekv., 3 45 m.) Hink-stap-, 1. G. W. Takken (AV ’23) 13.69 A. J. Lourens (Schaarsb.) 13,61 m. ; 3. A. F. Wellerdieck (Hellas) 13.49 m Speerwerpen: 1. L. Dammers (Zee burg) 55.19 m.; 2. N. B. Lutkeveld (AP GS) 55.00 m. Discuswerpen: 1. A. G. J. de Bruyn (V. en L.) 41.62 m.2. L. De- richs (AV ’23) 40.45 m.; 3. A. F. Weller, dieck (Hellaa) 38.16 m. Kogelstooten: 1. A. G. J. de Bruyn (V en L) 13.96 m. 2. A. F. Wellerdieck (Hellas) 12.99 m. (4, G. J] Appel. Trekv., 12.39 m.). Kogel- slingeren: 1. A. G. J de Bruyn (V en L)l 46.21 m.2. W. J. v. d. Hoofd (DOS)i 38.01 m. Een ploeg van A A.C. bracht hetj juniores-record 4 x 100 m. van V en L (45.1 s.) op 45 s. (Zte verder le blad. pag. val over. In verbitterde gevechten wer den verscheidene penetraties door tegenaanvallen onier pantserformaties afgegrendeld. In Letland leverden aanvallen der Sovjets op de stad Mitau en Noord oostelijk van Ponewitsj geen resultaat op. Tusschen de Duna en het Peipus- meer handhaafden onze grenadiers hun stellingen tegen krachtige, door tanks gesteunde, aanvallen. Op de landengte van Narwa liep de vijand met sterke strijdkrachten storm tegen onze stellingen. Formaties van het leger en Germaansche vrijwilligers der Waffen-SS bevochten hier een vol ledig afweersucces, brachten den vijand zware verliezen toe en schoten 58 vijandelijke tanks stuk. Formaties slagvliegtuigen brachten op den Weichsel verscheidene volgela den veerbooten en landingsbooten den vijand tot zinken. Des nachts vie- zware gevechtsvliegtuigen vijande- en gereed- troepen ten Oosten van de groote bocht van den Weichsel aan. Amerikaansche bommenwerpers on dernamen terreuraanvallen in Midden- Duitschland en op de stad Bremen. De bevolking leed verliezen. Door luchtver- dedigingsstrijdkrachten werden 34 vij andelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers, neerge schoten. In den afgeloopen nacht lieten Brit sche stoorvliegtuigen bommen op plaat sen in West-Duitschland vallen. HOOFDKWARTTER VAN DEN FÜHRER 31 Juli. Het Opperbevel van de Weer macht deelt mede: De vijand breidde in Normandië zijn met groot gebruik van materiaal ge- voerden grooten aanval gisteren uit tot het geheele front van ten Zuidwesten van Caen tot aan de Westkust van het schiereiland Cotentin. De gevechten worden aan beide kanten met steeds toenemende verbittering gevoerd. Ten Zuiden van Hottbt werden alle vij andelijke aanval’en uiteengeslagen. Aan weerszijden van Caumont kon de vijand een vrij diepe penetratie in ons front be werken. Eigen tegenaanvallen zijn daar gaande. Noordwestelijk en Westelijk van Torigni-sur-Vire mislukten hevige door braakpogingen der Amerikanen. Met bui tengewone felheid woedden de gevechten Zuidelijk van Sourdeval en Cerences. Pantserformaties zijn overgegaan tot den aanval op den ver binnengedrongen vijand. Uit het gebied ten Noorden van Sourdeval baande zich een pantserge- vechtsgroep der Waffen-SS. die tijdelijk van haar verbindingen was afgesneden, een weg naap'het gros onzer strijdkrach ten. Des nachts vielen formaties gevechts vliegtuigen scheepsconcentraties voor den mond van Orne en Seine aan. De vijand verloor 11 vliegtuigen. In het Fransche gebied werden 97 ter roristen in gevechten vernietigd. Duitsche motortorpedobooten vielen in den afgeloopen nacht een vijandelijk con- vooi onder <e Engelsche kust ten Oosten van Eastbourne aan en plaatsten pedotreffers op 3 groote schepen. Vier titels voor mevr. Blankers-Koen De nationale athletiekkampioenschap- pen, welke Zaterdagen gisteren in het Amsterdamsche StadWn werden gehou den hebben de omstandigheden niet in alle opzichten meegehad en dat heeft in menig opzicht een stem pel op de verrichtingen gedrukt, maar niettemin is er een aantal uitste kende prestaties geleverd, waarvan die van Wim Slijkhuis op de 5000 meter on getwijfeld ver aan de spits staat. De Lei- denaar is een natuurtalent, die met een groot gemak loopt en geen enkele moeite 52 seconden, maar dit record kon niet worden erkend De strijd om de tweede plaats was zeer spannend; hij werd met borstbreedte gewonnen door F. Pluyma- D. Slegt (PSV) die

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1