DE HET WESTFRONT NIEUWE AANVALLEN AAN Tu,rkiJe verbreekt betrek‘ kingen met Duitschland STRIJD IN NORMANDIE Ihili tri I? I No. 1S861. o 2° 25 gtLOW' Xcaumont’? Woensdag 2 Augustus. 1944. TIEN TEXTIELPUNTEN AANGEWEZEN ENGELAND EN DE VERGELDINGSWAPENEN minister van ooA>g, Stimson, het er over eens geworden, dat de oor log in Europa eind September, op zijn laatst begin October met de oude wapenen beslist moet zijn. Want ook Stimson is van meening, dat de Duitschers niet meer met hun nieuwe wapenen in actie mogen komen. Indien dit niet ge lukt, behouden zich de Amerikanen verder alles voor. Dagorder Van Himmler ÏTIedieu VIR s lOQpdeval Irtaln (4455)© W STADSNIEUWS ons! Barenton I l BINNENLAND Ook gij behoort bij I ÏLAINVlfL Breceyl Periers .STSAuffcu Granville Hoofdprijzen Staatsloterij le klasse Doorbraakpogingen bij Florence mislukt; de stad door artillerie beschoten WUTANCES. '^^ESS\ '•'«fl L,.M^£AUCOUDRAYi^' X Percy SPORT Kaart van PELT VRANCHES' BURGERLIJKE STAND (2 Aug.) Strijd om Warschau en in de Karpaten De aanslag op den Führer Mannerheim president van Finland EERSTE STADS ED. AGENDA DONDERDAG 3 AUGUSTUS Zeiss-Planatarium „Haagsche Courant”. Algemeene demonstratie. 11 u. Kinder, voordracht„Zonsverduistering”. 14 u REVUE „HOCUS POCUS 2” IN SCALA ONDERWIJS EN KERK Geallieerde poging om de beslissing te forceeren COURANT A. J. v. d. Salm geb. k JOklGNY. van i .Y 'UCE I.OUDREY 102 T JAMES desbetreffend 8448. 4056, 12626. 3339. >e •ERMAIN Ten N.O. van Warschau werden de Sovjets teruggeworpen Sterke Duitsche omstanders De drenke- ondervonden f25.000: 15046 f f f f FOLLIGNY^ «SART) van 1932- ST1MARTIN PIROU HAAGSCHE Oude Wisselbonnen weldra ongeldig De oude wisselbonnen voor brood, boter, kaas, melk, taptemelk en vleesch zijn nog slechts tot en met 5 Augustus geldig. Na dezen datum kan inwisseling tegen nieuwe wisselbonnen nog tot uiterlijk 19 Augustus geschieden bij de plaatselijke distributiediensten. Z^BREHAtf noodtoestand van de inva- in organisatorisch lOYONs? Bedrijfssoort Vreugde en Arbeid organi seert 4 dezer, te 17,45 uur, tenniswed strijden op Te Werve Op het zelfde ter rein worden 13 dezer stedelijke sport wedstrijden gehouden en er wordt dien dag ook een jiu-jitsu examen afgenomen PaardenStal Tonnetty won Zondag te Brussel, met Young Phalaris, gereden door Locke een ren over 2400 m Zondag a.s. start Young Phalaris wederom te Brussel, evenals Le Chef, van dezen' stal OP AVON- Jeugdtooneel vraagde artikel niet in voorraad heeft, neemt hij dn vergunning in ontvangst hij levert echter het artikel eerst af nadat hij op de vergunning is bevoorraad. Het spreekt vanzelf dat men hierdoor eenigen tijd en, wanneer de productie op dat oogenblik onvoldoende is om aan de vraag te voldoen zelfs geruimen tijd op de levering van het gevraagde artikel zal moeten wachten ïndien een winkelier een vergunning niet zou willen aannemen, wende men zich tot een «anderen winkelier. In elk geval zal men. indien men zich daartoe eenige moeite getroost, binnen den. geldigheids duur van de vergunning zeker een winke lier vinden, die de vergunning gaarne in ontvangst neemt De vergunningen, zullen daarom in het algemeen niet verlengd kunnen worden Wanneer men gegronde redenen heeft om aan te nemen dat een bepaalde v0n- kelier die weiger- op de vereischte distri butiebescheiden een textielartikel af te geven, dat artikel wel in Voorraad heeft, kan men zich met een klacht daarover wenden tot de Centrale Textiel Inspectie, Jan Willem Brouwerspleip 20 te Amster dam ^See UUVI PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met JKikeriki”, „De Nieuwste Mode” ,Kol. Bijbl,” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P. w. ƒ0,26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 0,45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p. 10 c. Met bijzondere wenschen en eischen kan geen rekening worden gehoudbn •De textielpositie laat niet toe, dat met bijzondere wenschen of eischen ten aan zien van kwaliteit of soort rekening wordt gehouden De wirkelier kan slechts die goederen leveren, welke hij in voorraad heeft of zelf ontvangt. Het publiek zal dus genoegen pioeten nemen met die kwaliteit of soort van het artikel, die de handelaar kan leveren ïndien men b.v. een vergunning voor een deken heeft, kan men, indien slechts dekens van een andere soort voorradig zijn, dus niet verlangen, dat men een gestikte deken ontvangt. De vermelding op een vergunning ..Een déken naar keuze” beteekent. dat de winkelier die deken mag leveren, welke hij op dat oogenblik in staat is af te leveren of welke hij ter aflevering toegezonden krijgt. Karskens. z Fortunati, z. BEVALLENH. von Nordheim geb. Top, d. M. W. Stam geb. Roonder, z. S. C. van Essen geb. de Heer, z. E. W. Polman geb. Dessauvagie, z. J. van der Meer geb v. d. Ende, z. M. E, J. A. E. Franquinet geb. Batta, d. M. G. Schol- .PAR1GN Met het doel het aanschaffen van de noodzakelijkste reparatiemiddelen mo gelijk te maken, zijn met ingang van heden de punten 41 tot en met 50 van de textielkaart „V 115 voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder’’ en van de .textielkaart „V 215 voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder” en de punten 1 tot en met 10 van de textiel kaart „V 715 toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar” geldig verklaard. In het algemeen kan de winkelier niet uit voopraad leveren. Voorts wordt nog eens onder de aandacht gebracht, dat het den winkelier in het algemeen niet mo gelijk is textielgoederen, welke onder in levering van speciale vergunningen kun nen worden gekócht, uit voorraad te leve ren. De productie is n.l. niet voldoende voor het in voorraad geven* van textiel- goederen bij de vele winkeliers. In de gevallen, dat de winkelier het ge- Verduisterenvan 21.30 uur tot 6 uur Maan: 4 Aug. V. M. Aan het Normandische front. De eene stuurt en twee anderen kijken nauwlettend naar alle kanten uit, opdat bij het ontdekken van vijandelijke jachtbommenwerpers en duikvliegers terstond maatregelen kunnen worden genomen, om het gevaar, voor kame raden en voertuig af te wenden 1 (P K. Röder-H.H.-St.) In Letland werd het Zuidelijk deel van Mitau, waarin verscheidene dagen hevig gevochten is, ontruimd, nadat de bruggen vernield waren. Birscn werd in een tegenaanval heroverd. Tusschen de Duna en de Finsche golf mislukten verscheidene plaatselijke Sovjet-aan- vallen. In de maand Juli vernielde de lucht macht 1830 Anglo-Amerikaansche vlieg tuigen, waaronder 1236 viermotorige bommenwerpers Alleen boven Duitsch gebied werden 804 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten en door lucht doelgeschut neergeschoten. S.P.T. meldt uit Berlijn: Om Warschau woedt een slag van buitengewone hevig heid. Ten Noordoosten, Oosten en Zuid oosten van den Weichsel trekken de Sov jettroepen naar Praga. Steeds weer blijkt de sterkte van den Duitschen afweer en een aanhoudénde bommenregen helpt den tegenstand te versterken. Slechts op één plaats, n.l. ten Westen van Pulawy. is het den aanvallers gelukt een steunpunt op den Westelijken oever van den Weichsel te vormen. Om dit punt wordt nog intens gestreden. Tusschen de monding van de San en den bovenloop van de Dnjestr is de situatie veranderd. In de richting van de Hon- gaarsche grens probeeren de Sovjet-Rus. sische troepen hier via de paswegen in de dalen van de Karpaten op te rukken. Overal stuiten zij op taaien Duitschen tegenstand. NED. VER. VAN LICHAMELIJK GE BREKKIGER De Ned Ver. van Licha melijk Gebrekkigen heeft gistermiddag in Amicitia een openbarevergadering ge houden met het doel te komen tot de op richting van een Haagsche afdeeling De voorzitter, de heer J. A. Harinck, zette uitvoerig het streven van de vereeniging uiteen D' liden vereischt, dat verband wordt opgetreden. Slechts dan, aldus spr., kan bereikt worden, dat van overheidswege aan de bestaande wanver. houdingen een einde wordt gemaakt Via een gezonde financieele voorkomen worden, dat mensch buiten den stand Tegen den vroegeren burgemeester Leipzig, dr. Karl Görde’er die in 1933 Rijkscommissaris is geweest voor de prijsvorming, is wegens medeplichtigheid aan den aanslag op den Führer, een ver zoek tot 'aanhouding uitgevaardigd Zijn laatste woonplaats was Leipzig. Sedert 20 Juli is hij voortvluchtig. Voor mede- deelingen. welke leiden tot zijn arrestatie is een- belooning van een millioen Rijks- mark uitgeloofd. Führer bezoekt gewonden Naar uit door de Duitsche pers gepubli ceerde foto’s blijkt, heeft de Führer een bezoek gebracht aan de medewerkers en leden van aen Wehrmachtführungsstab, die bij den moordaanslag op 20 Juli ge wond werden. Op de foto’s ziet men den Führer aan hét bed van generaal-majoor Scherff en aan het ziekbed van generaal Bodenschatz. De Turksche Nationale vergadering heeft, naar de zender Ankara meldt, het voorstel der regeering tot ver-' breking van de economische en politieke betrekkingen met Duitsch land aangenomen. Een landbouwer te Elzen gemeente Markelo, gebruikt voor het naar den zo der transporteeren van het hooi een zelf geconstrueerden transporteur. In het midden loopt een breede riem, waarop ©enige houten pennen zijn aan gebracht, waarachter het hooi blijft hangen, mede de hoogte in gaat en op den zo!der terecht komt. De riem wordt •toctrisch in beweging gebracht. C.N.F.-Hartgerink) De president van de Finsche repu bliek Risto Ryti heeft in een brief aan de regeering medegedeeld, dat hij zijn ambt neerlegt. „Ik ben”, zoo schrijft hij o.a„ „tot de overtuiging gekomen, dat het hoogste uitvoerende gezag zoowel op het gebied van het militaire, alsook van het burgerlijke bestuur, in dezen tijd in handen van één en derizelfden persoon geconcentreerd dient te wor den”. Ministerpresident Linkomies heeft in een toespraak tot den Finschen Rijks dag medegedeeld, dat maarschalk baron Mannerheim, zich op verzoek van de regeering en den Rijksdag bereid ver klaard heeft, 't ambt van president der republiek te aanvaarden. In den Rijksdag is een wetsvoorstel -ingediend. 5.000: 13670 1,000: 4922. 11037. 14761, 24020 400 8039. 24596 200: 5665. 18767. 22312. 22616' ■f00 2618. 3339 4056, 8448. 17920. 18297. 19379. 19976, 21024. 25204. 25626 brugwachter aan Leidschendam, te Leidschendam. 27 September a.s. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (5 reg.) ƒ1.®, elke m.’M. m. tot 22 m.(M. (10 reg.) /0A9. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Reel. 0.51 p.mJM, iBewijsn. 5 ct., fr. p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanto.'ƒ0.66. Pers, gffvr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meee, De Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler heeft als bevelhebber van het aanvullende leger de volgende dagorder uitgevaar digd „Op 20 Juli heeft onze Führer en opper ste oorlogsleider Adolf Hitler mij be noemd tot bevelhebber van het aanvullen de leger en chef van de legerbewapening. Vandaag, op 1 Augustus, den dag waarop 30 jaar geleden de strijd om het behoud,, om het leven van ons Duitsche volk be gon, wend ik mij voor het eerst tot u. Front en vaderland verwachten terecht van het aanvullende leger de grootste verrichtingen. Wij zullen noch de‘kame raden aan het front noch het dierbaarste wat ons volk heeft, kinderen, vrouwen en ouders, teleurstellen. Ik weet, dat het binnenlandsche leger voorbeeldig zal zijn in zijn trouw en gehoorzaamheid. Ik beveel, dat in garnizoenen en sta ven dag aan dag minstens zoolang opge leid, dienst gedaan en plicht, vervuld wordt als de wapenarbeider in zijn fa briek werkt. Ik verlang, dat officier en soldaat en alle leden van het leger zender 'voorbehoud en oprecht afstand doen van elke zelfzuchtigheid'en van den vervloek ten étappegeest. Ik verlang, dat elke of ficier en elke soldaat, die in het binnen land bespaard kan worden, overeenkom stig zijn wensch naar het front gezonden wordt of, wanneer hij daarvoor niet ge schikt is om redenen van leeftijd en ge- zerdheid.- wordt vrijgegeven voor den bewapeningsarbeid. Van de officieren en ambtenaren in het bijzonder verwacht ik. dat zij slechts ge bruik maken van het eene voorrecht, meer pliphten te vervullen, meer dienst te doen en aan het front nog dapperder en stand vastiger dan de manschappen te zijn. Noof» wankelend in onze trouw en in ons geloof zonder aarzeling in onze gehoor zaamheid fatsoenlijk in onze gezindheid, nooit moede in onze vlijt nauwgezet in de vervulling van onze plichten, hebben wij ons voorgenomen, door daad en pres tatie de schande vón den 20sten Juli te doen vergeten en het Nationaal-Socialis- tische volksleger van den Führer en zijn Rijk te worden.” EUROPA IS IN OORLOG! De beveiliging van de kusten en de be strijding van den vijar.d vergen de hoog ste inspanning van den soldaat en den arbeider. Het front heeft wapens, munitie en voedsel noodig, iederen dag weer. Het luchtwapen van de Duitsche Weermacht is éen groote afnemer. Te dien einde is er een* speciale tra^sportorganisatie ge schapen. welke alles wat het luchtwapen noodig heeft, aanvoert. Deze organisatie draagt den naarri var, NSKK-Gruppe Luftwaffe. Reeds honderdduizenden kilometers hebben de groote NSKK-vrachtauto’s, waarop nu eens bommen van 2000 kilo’s, dan weer mudzakken aardappelen' of an dere levensmiddelen, door geheel Europa afgelegd Het grootste aandeel in deze organisatie hebben de Nederlanders. Duizenden vrijwilligers staan in de NSKK. regimenten Nederland, waarvan hel grootste Meel van het kader eveneens uit Nederlanders bestaat. Deze mannen heb ben zich door hun schitterende prestaties als chauffeur, maar riet minder als sol daat. reeds in enkele jaren een uitste kenden naam bij de hoogste leiding van ’t NSKK verworven. Iedere gezonde Nederlander tusschen 17 en 45 jaar of hij al dan niet kan auto rijden, doet niet ter zake kan zich melden voor het regiment Nederland der NSKK-Gruppe Luftwaffe. Het spreekt vanzelf dat er behalve aan chauffeurs ook behoefte is aan kóks, verplegend en administratief personeel, enz. Na een korte oefer.ing in het gebruik d.r wapens en een opleiding tot chauffeur of mon teur op een motorschool van het NSKK kunnen de mapnen hun plaats in de kolonnes innemen. Over zijn achtergebleven gezin kan de NSKK-vrijwilliger geheel onbezorgd zijn. Voor hem en zijn gezin gelden nl. in alle opzichten dezelfde regelingen als voor de Duitsche soldaten. Er worden extra-le- vensmiddelen en -kolenbonnen verstrekt, etc. Vrouw en kinderen kunnen zoo noo dig in mooie rusthuizen gedurende eenigen tijd worden opgenomen, terwijl bij voor komende moeilijkheden een speciaal daarvoor aangestelde verbindingsstaf hulp verleent. De NSKK-Gruppe Luftwaffe zal, nu de laatste phase var. den strijd, naar het zich laat aanzien, weldra zal aanbreken, op volle 'oeren moeten draaien Daarom is het zaait, de gelederen tijdig zoo hecht mogelijk te maken Meldt u bij het werf- kantoor der NSKK-Gruppe Luftwaffe, Lang© Vijverberg 10. den Haag, want: Ook gij behoort bij ons! formaties slag, en jachtvliegtuigen zet ten gisteren den ge. heelen dag haar doeltreffende aan vallen en scheer, vluchten voort op Amerikaansche marschcolonnes, ge. reedstaande troe pen en troepencon centraties in den Westelijken sector van het Norman, dische front. Ir. scheervlucht be stookten de Duit sche eskaders de wegen en veldwe gen in het gebied ten Noordwesten van Avrarches en plaatsten daarbij' talrijke voltreffers tusschen colonnes Amerikaansche vrachtauto’s en marscheenheden. Andere aanvallen waren gericht op vijandelijke troepen in de gebieden van Granville en Brecey, In luchtgevechten boven dezen sector van het front' scho ten de Duitsche formaties verschel, dene jagers neer. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO'S: Op den hoek van de Assendelftstraat en het Westeinde kwamen gisteravond twee vrachtauto’s me; elkaar in botsing. Eenige personen, die zich in deze auto’s bevon den of daar toevallig passeerden werden daarbij gewond. De 32-jarige vrouw P B.Ph uit de Sirtemastraat kreeg een wond boven het rechreroog en liep een hersenschudding op: de 41-jarige J. B. v. H.K uit de v Mierisstraat kreeg een gecompliceerde linkerbeenbreuk. Deze beiden werden in het ziekenhuis in het Westeinde opgénomen Verder liepen lich. -.ere kwetsuren op J. v. O.O., oud 31 jaar. uit Rotterdam die snijwonden aan haar hand kreeg, de 41-jarige H. Ch v. U. uit de Honshólredijkstraat, wiens arm uit de kom schoot, de bestuurder van een der auto’s, A. J. L v. d. W. uit de Anna v. Buerenstraat die bloeduitstortingen kreeg in linkeroor en linkerbovenarm en de 40-jarige H A H. uit Bodegraven die eenige schrammen in het gezicht opliep. Zij allen konden na in het ziekenhuis ge holpen te zijn, naar huis gaan. Voordracht over „Vallende sterren” 15.45 en 20 u. Bethlehemkerk. Orgel concert door Alex Schellevis m.m.v. Hol!. Strijktrio. 19.30 u. Princesse-Schouw- burg. „Apotheek de ooievaar” 18.45 u. Geb. v. K. en W. „De Gelaarsde Kat”. 14.30 u. Diligentia. „Sprookjeskinderen op avontuur”. 14.30 u Flora. „Sneeuw, witje” ^n „Piet de Smeerpoets” 11 u. Revue „Einnen zonder kloppen”. 14 en ia U' Scala. Revue „Hocus Pocus”. 19 a Circus Strassburger. 14 en 18.30 U uT Boerderlj „De Poppenkast” (Voor schoten' „Sneeuwwitje” 15 u. „De wonderbare genezing”. 18 45 u. DUITSCH WEERMACHTBERICHT ’HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 2 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Zuiden van Caen stortten door tanks en hevig artillerievuur gesteunde vijandelijke aanvallen met zware ver liezen ineen. Ook aan weerszijden van Moyon en in het gebied Percy-yilledieu werden alle aanvallen der Amerikanen uiteengeslagen, waarbij 30 tanks werden stukgeschoten. Zuidelijk en Oostelijk van Avranches zijn hevige gevech’en gaande met op dringende vijandelijke tankformaties. 34 Tankje werden daar stukgeschoten. Dr Rechts vielen gevechtsvliegtuigen vijan^jke pantservoorhoeden en door den V ,4)nd bezette plaatsen met goed gevolg aan. In het Fransche gebied werden terroristen in gevechten vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voorL In Italië mislukten wederom alle door braakpogingen van den vijand ten Zuid westen en ten Zuiden var. Florence. Vij andelijke artillerie beschoot gisteren Flo. rence, hoewel de stad, om haar cultuur goederen te sparen, door het Duitsche commando niet militair gebruikt wordt en geen troepen herbergt. Ook de histori sche scheeve toren van Pisa. in welks om geving zich geenerlei militaire installa ties bevfrden. werd door vijandelijk artillerievuur beschadigd. Duitsche torpedovliegtuigen vielen voor de Noord-Afrikaansche kust een vijande lijk convooi aan. Vier vrachtschepen met een gezamenljjken inhoud var. 26.041 ton en 1 torpedojager werden vernietigend ge troffen. Bovendien werden 7 andere koop vaardijschepen met een gezamenlijken in- jioud' van 49.000 ton door torpedo's ge troffen Bij den strijd tegen de communistische benden op den Balkan .leed de vijand in Juli buitengewoon zware verliezen aan dooden Qr. gewonden. Behalve 13.000 doo- den verloor hij 3800 man aan gevangenen en overloopers. alsmede talrijke lich:e en ’zware mfanteriewapenen. Meer dan 20 groote ravitailleeringskampen en munitie, depóts werden buitgemaakt of vernietigd. •Op dé Noordelijke helling der Kar paten werden de naar den Beskidenpas opdringende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval teruggeworpen. Verder naar het Noordwesten kwam het in het voorterrein der Karpaten, in het bijzonder in het gebied ten Westen van Sambor en bjj Reichshoi, tot nevige plaatselijke gevechten. In de groote bocht van den Weichsel werden talrijke vjjandelijke aanvallen afgeslagen. Tegen een vijandelijk brug genhoofd Zuidelijk van Warschau z(jn tegenaanvallen gaande. Slagvliegtuigen brachten op den Weichsel 28 met troe pen volgeladen veerbooten der Sovjets tot zinken. Noordoosteljj^ van W’arschau wierpen troepen vari het leger en van de Waffen- SS, gesteund door slagvliegtuigen, de bolsjewieken in den tegenaanval terug. Tusschen het woud van Augustow en de Memel kwam het tot zware heen en weer golvende gevechten, in het ver loop waarvan de plaatsen Kalvaria en Wilkowisjken verloren gingen. Er is hocus pocus gespeeld met „Hocus Pocus”. met het resultaat, dat- Stoet-1 haspel en de anderen nu met „Hocus Pocus 2” in Scala zijn teruggekomen De oude mönteering en enkele 'fraaie bal letten zijn behoudens eenige wijzi gingen gebleven, maar er zijn verder nieuwe scènes bijgetooverd. Zoo is ook deze revue met haar verrassingen van charme aan costumes en van originali teit aan kleurige en fleurige tafereelen in de show-nummers, met de buitenge woon knappe en sierlijke dahsen van Gina en Earri, de charmante solo-dansen van Leonid Stroganoff en Han Rijnbeek, met nieuwe sketches, niet onaardig, maar ook niet uitmuntend door overgroote geestigheid, het ééne al eens meer succes oogstend dan het anderevoorts met frisschen beschaafden zang van Maria Loriot, met muzikale bijdragen van het orkest Los Muhachos bij pittige Spaan- sche dansen een bonte mengeling van alles en allerlei, vroolijk en kluchtig gebracht in breed gevarieerde afwisse ling. Stoethaspel, Hans Kaart, Joy Bouw meester. Henk Bood. Wim v. Herk. Mary v. d. Berg, Jopie Reyndorp e.a„ zij allen zorgen er voor, dat men zich opperbest amuseert. Er waren bloemen voor diverse medespelenden. A. G H. Holslag. „SPROOKJESKINDEREN TUUR”: Het „Haagsch ’t Uilennest" dat deze week 's middags „Diligentia” bespeelt, gaf gisteren de eer ste voorstelling van „Sprookjeskinderen op avontuur”^ een jeugdrevue met zang in vier bedrijven van Tonny Verwey. De bij de kinderen zoo geliefde sprookjes figuren, Roodkapje, Asschepoes. Sneeuw- witje en andère komen ten tooneele in ’n nieuw sprookje, aardig uitgedacht en pak. kend uitgewerkt. De roover Pedro en de heks, resp. gespeeld door Johan en Roosje Kohier, hebben vooral de talrijke kleinen in de zaal In spanning gehouden maar alle medewerkenden droegen het hunne bij tot het succes van deze „première". Het was een alleraardigste opvoering voor de kinderlijke verbeelding en de jeugd heeft dan ook volop genoten en daarvoor aan het slot op geestdriftige wijze haar dank betuigd. BONNEN AFHALEN: Morgen: van 8.3916.30 uur. Groot Hertoginnelaan en bijkantoor Alidastraat 1 Loosduinen. de letters Wat t.m einde Z. (Van 8.309 u. joden). HULPPOST MOEDER EN KIND: Dins dag a.s. 11 uur zal aan de Lóosduinsche- kade 247 een hulppost Moeder en Kind van den Nederlandschen Volksdienst woeden geopend. JEUGDIG DIEVENTRIO: Op 27 Juni 1.1. werd ingebroken in een villa aan het Prinsevir.kenpark. Gestolen werden een bedrag van 2500 en 4 kostbare ringen. Den volgenden dag werd aangifte gedaan van inbraak in een woning in de v. d Woertstraat. Hier bestend de buit uit een radiotoestel, linnengoederen, eieren, spek en kleedingstukken. Er werd verband tus- scheri deze zaken gelegd. Na een uitge breid onderzoek konden de daders wor den aangehouden, t.w. een 14-jarige jon gen, diens 12-jarig zusje en een 12-jarig Vriendje. De ringen zijn terecht, evenals een groot deel van het gestolen geld en ontvreemde goederen JUBILEA: 13 September herdenken W. A. Jansen te Leiderdorp, brugwachter aan de Spanjaardsbrug te Leiden, A. C. Hydra te Voorburg, de Nieuwe Tolbrug te G. L. Brandhorst hoofikantonnier en J. A. Ruigrok te Delft, brugwachter aan de Rotterdammerpoortbrug te Delft, D. A. de Groot te Leiden, brug wachter aan de Wilhelminabrug te Lei den en W. Rakhorst te Rijswijk, brug- Wachtèr aan de Geestbrug te Voorburg, hun 25-jarig ambtsjubileum bij den Prov. Waterstaat van Z.-Holland. CLANDESTIEN JENEVER GESTOOKT: De politie heeft in samenwerking met ambtenaren van de Invoerrechten en Ac cijnzen een onderzoek ingesteld in een perceel in de Minckelerstraat, bewoond door den 41-jarigen Z. ten B. Aangetrof fen werden 20 Liter, afkomstig van een geheime distilleerderij. PROF DR. S. GREYDANUS GE- SCHORST: De Generale Synode der Ge- ref. Kerken heeft thans ook prof. dr. S. Greydanus, rustend hoogleeraar der Theo, logische Hoogeschool te Kampen en emeritus-predikant der Geref Kerken, die door zijn geschriften positie koos tegen de leerbeslissingen der Synode en naast zijn geschorsten collega, prof. dr. K. Schild.er ging staan, eveneens ve<Mt maanden geschoriL Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheverungen, Keizerstraat 919 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaai Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, BookjL H. E. G. Ruy», Heerenstraat 124, Tel. 716038; N.V. Kantcorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel JJB. van Seters jr^ Thereelastraat 106a. Tel. 1)2444. les geb. van Engelen, d. F. J. C. W. Klemann geb. Christiaans, z. E. Dispa geb Klein, z. A. J. v. d. Salm geb. Barning, d. MC. van Leeuwen geb. Kraaijeveld, d. C. van Etten geb. J. J. van den Eerg geb. A. Olof geb Seidel, d. G. G Waaijer geb. van Dijk, z. M. Noordam geb. Kon. d A. K. W de Bruijn geb Cieremans, z J B. van Kleef geb. Denis, d. A. H. de Graaf geb.'van der Kleij, d W C. Jongejan geb. van Markwijk, <f. A. Cats geb. Huisman, d J W A. Wouters geb. Gaillard z G. Ras geb. van der Meer, d. G. van Bree geb Meijer, z. A. E. W. Korporaal geb. Oppelaar. z. C. S Vrind geb. Keus. d. M. J. van Tol geb. Diepeveen, d. J. A. H. Don geb. de Boer. z. M. M. Verkerk geb. van den Dool, d. S. van der Helm geb van Bodegom, d B Vreugden- hil geb. van Leeuwen, z, E. Hinsen geb. van Trier, z. G. van der Heide geb. Hoevers, d. OVERLEDEN: C. P. Weltevrede. ongeh. vt., 24 j. E. M. Rigter, wed. v. J. Duba, 57 j. J. H. W. Buise, man van J. G. M. Smit, 55 j. M. Hollestelle. vr. v. J. C. v. d. Hoeven. 24 j, P. Magnée, weduwn. v, E. J. G. Dufais, 83 j. T. Korving. z.. 4 j. M D. de Zwart, d., 3 j. J. M. Veelo, ongeh. vr„ 78 j. V. Itzig Heine, nian v. C. A. Thonus, 61 j. J. A. v. d. Leek, vr. v. C. F. de Bruin, 54 j. C. v. Wermeskerken. vr. v. P. J. de Witte, 53 j. J. Oudhof, man van W. L. J. de Cocq, 64 j. A Wiersma, man van J. Zijlstra, 61 j M. Overhoff, vr. v. H F. W. Schouten. 76 j. P. M. de Kiefte, man van E. M. v d. Meer, 47 j. M. Thoen, man v. G. Hollander, 86 j. A. Werman. vr. v. E. C. Lankkamp, 73 j. J. M. Bosch, wed. v. B. J. Paar- dekooper. 85 j C. W. J Natzijl, man van C. W. Schinkel. 70 j C. F. Harte- veld, d„ 1 dag. M. E. v. d, Paatiw, wed, v. J. F. Piepers, 79 j. M. v. Willigen, vr. v. H. C. Witmaar, 48 j. A. v. d. Lubbe, man v. H. v. Engh, 79 j. Te bevoegder plaatse te Londen, aldus verneemt men in bepaalde kringen te Stockholm, schatte men in het begin der’ vorige week, dat er gemiddeld 120 vlie gende bommen per dag in het stadsgebied van Londen vielen. Geen wijk is ver schoond gebleven. Eenige ministers zijn zoozeer onder den indruk van het nieuwe wapen gekomen dat zij onlangs op een kabinetsbijeenkomst hebben gepleit voor een volledige evacuatie van Londen, vooral voor een decentralisatie der voor den oor log belangrijke bedrijven. Dit leidde tot een scherp dispuut in het kabinet. Churchill kon weliswaar de argu. ntonten niet ontzenuwen doch hij was tegen een volledige evacuatie. daar de wereld daarin een capitulatie van Londen zou zien. Hij staa- op het standpunt, dat deze oorlog 'ot eiken prijs op zijn laatst in October ten gunste van de Geallieer den beslist moet zijn. De Geallieerden moeien al het mogelijke doen qm deze be slissing te forceeren, vóór ervan Duit sche zijde nieuwe vergeldingswapenen In actie kunnen komen en de oorlog daardoor op een nieuwen grondslag zou komen te staan. Alleen om Montgomery dit bestuit mede te deelen. is Churchill voor de tweede maal naar Normandië gegaan. Bij het onderhoud in het hoofd kwartier van Eisenhower zijn ChurctüH en de Amerikaansche regeling kan de invalide der armlas tigen blijft. De heer B. E. Laverman uit Amsterdam schetste den ontwikkelings gang der bewegingen, jvelke de lotsver betering van de invaliden ten doel had den. Hieruit is de huidige Ned. vereeni ging voortgesproton. De heer J. v. d. Zee bepleitte vervolgens de gelijkstelling van de invaliden met de volwaardigen. Door geestelijke verheffing en een gun stige financieele regeling kan aan het bestaande invalidenvraagstuk een einde worden gemaakt. Beide sprekers hebben met klem het nut van do organisatie naar voren gebracht. Hierna werd tot de oprichting van een Haagsche afdeeling overgegaan. KRANIGE REDDING: Zaterdagmiddag geraakte aan het Groenewegje een trek- wagentje te water, waarin 2 kleuters in den leeftijd van 3 a 4 jaar zaten. Een derde jochie, dat het wagentje nog trachtte te grijpen, viel eveneens van den kant. De heer N. Verhoef, wonende Trekweg 62. die toevallig passeerde, be dacht zich geen oogenblik en sprong ge kleed te water. Zwemmend wist hij de kleuters te grijpen en aan op den wal aan te reiken, lingeties noch de redder nadeelige gevolgen DOODELIJKE VAL VAN EEN DAK: Bij het schilderen Van een dak aan het Slag te Wassenaar, gleed de 46- jarige D. uit Haarlem uit en stortte van een hoogte van acht meter. Hij bekwam o.m. een schedelbasisfractuur en is enkele uren later, zonder tot be wustzijn gekomen te zijn, in de Ursula- Kliniek te ..Wassenaar onsrledea

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1