HEVIGE TEGENSTAND IN BRETAGNE INTENSIEVE ZUIVERINGSACTIE No. 18864. Zaterdag 5 Augustus. 1944. EERSTE STADS ED. de Obergericht SPORT PAARDEN STADSNIEUWS MEISJE IN DE VLIET VERDRONKEN Twee kilogram aardappelen Duitsche troepen naar het gebied ten N. van Florence teruggetrokken 1 11 J De oorlogsgewonden van Mei 1940 KUNST EN LETTEREN Bestraffing der daders van den aanslag van 20 Juli AGENDA ZONDAG 6 AUGUSTUS Princesse-Schouwburg. „Apotheek de Ooievaar”. 14 efi 18.45 u. Geb. v. K. en W. „Teun en Pleun”. 14 u. Orkest Theo Uden Ma-sman. 19 u. Diligentia. „Sprookjeskinderen op avontuur” 14.30 u. Odeon. Cabaret ..Alleen voor dames’" RADIO-PROGRAMMA’S BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro no. 12500 In het verleden - Ligt het heden In 't na wat worden zal Het Nat.-Socialistische Volksleger Zelfopoffering van 10 Mannen GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN PREDIKBEURTEN OORLOG OF VACANTIE? HAAGSCHE COURANT I 18.— •«f Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkantoor: Sohemnmgen, Keizerstraat 819 Filialen: Rijswijk, f' Tel. 119461; Voorburg, Boekih._H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124. Tel. 776038j_ N.V. Kantcorboekk Th. J. de uiwroiaautuq iüaw. ei. 11— Godsd. 12.40 Duitsch Cricket: Het eerste klasse programma voor Zondag luidt: ExcelsiorVOC. HCCI HDVS (te Leiden) en ACC—HBS. Hevige gevechten in het Karpatengebied en aan den Weichsel COURSES OP DUINDIGT: Onze verwach tingen voor de morgen. 13.30 uur. op Duindigt te houden courses luiden: Dra ven: le c.: Hanover Gr. Bascom; 2e c.: Hollandia Evelyn Hanover: 3e c.: Frans Crack; 4e c.: debuut 2-jarigen (21 inschrijvingen)-^ 5e c.: Fiscus Do num Vita. Rennen: le c.: Mer d’Anti- bes Regulatrice; 2e c.: Marjolet Moutardier; 3e c.Magnor Indian Prince. Donderdagmiddag is de 14-jarige J. M. H. uit den Haag, die in de Vliet nabij ..Sehakenbosch” onder Leidschendam aan het zwemmen was, door een motorboot overvaren. Het meisje kreeg vermoedelijk een klap van de schroef tegen het hoofd en verdronk. In het stadsgebied brood als aanvulling Van 7 tot en met 12 Augustus a.s. kan men op den bon Algemeen 203 twee k.g. aardappelen en op bon Reserve B. 65 een k.g. aardappelen per bon koopen. Op de bonnen Toeslag 33 is een halve k.g. aardappelen verkrijgbaar. Aan hou ders van toeslagkaarten voor bijzon deren arbeid wordt op de bonnen Re serve M. 65, M. 66 en M. 69 1 k.g. aard appelen per bon beschikbaar gesteld. Als aanvulling op het aardappelrant- soen wordt op de aardappelbonnen 33 van de stadskaart 100 gram brood per bon beschikbaar gesteld. Op de aard appelbonnen „33 land” kan derhalve géén brood worden betrokken. Zelfverzorgers voor aardappelen mogen van de bonnen algemeen 203 geen ge bruik maken voor het koopen van aard appelen. Zij zijn verplicht bij het afhalen van de eerstvolgende bonkaart de bon nen algemeen 203 mee te brengen en in practisch afgeloopen en de vacanties zou den weldra beginnen. De Generalstaatsanwalt zeide in zijn requisitoir, de verklaring van prof. M. niet als verontschuldiging te kunnen aanvaar den Spr. vorderde een jaar gevangenis straf, plus betaling van de kosten van het geding, Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom pleitte vrijspraak. Het Obergericht veroordeelde prof. M. tot een jaar gevangenisstraf mét aftrek van den sedert 23 Juni in preventief door- gebrachten tijd. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee. in trouwe verbondenheid met hun Duit- 'sche kameraden. (Foto's O.H.) Eeregerechtshof zal onderzoeken wie uit het leger moet worden gestooten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 Aug. Het leger heeft den Füh rer den wensch doen kennen om tot een onmiddellijk herstel van zijn eer, zoo snel mogelijk door een meedoogenlooze zuiveringsactie bevrijd te worden, ook van den laatsten misdadiger, die deelge nomen heeft aan den aanslag op 20 Juli 1944. De wensch luidde, dat de schul digen vervolgens uitgeleverd zouden worden aan de vólksjustitie. De Führer heeft aan dezen wensch voldaan vooral aangezien het snelle en krachtdadige ingrijpen van het leger Geen korting meer in verband met overheidsbetrekking Een bepaling in de pensioenregeling die de oorlogsgewonden in overheids dienst eenigszins achterstelde bij hen, die een functie bekleeden in het particuliere bedrijfsleven, is gewijzigd. Zooals men weet, wordt een door den Staat gepension. neerde op zijn pensioen gekort als hij een overheidsbetrekking bekleedt zoodra hij een zekere salarisgrens bereikt heeft. t Naar wij vernemen, is thans bepaald, dat met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1944. geen vermindering meer zal worden toegepast op de pensioenen van oorlogsgewonden, behalve in gevallen, dat een verergerend verband wordt aange nomen. BONNEN AFHALEN: Maandag be gint de uitreiking der nieuwe levensmid delenkaarten in de bijkantoren Oost- straat 1 en Ruychrocklaan 178 Dan zijn daar aan de beurt de letters A t.m Boe. De.euitreiking aan de Groot Hertoginne- laan begint Donderdag a.e. Men zie de officieele publicatie op pag. 2. s BEVORDERINGEN: Bij beschikking van den secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten is bij dat departement bevorderd tot adjunct-commies A, H. Groen thans schrijver 1ste klasse en is G. A. Stoffels benoemd 'tot adjunct-com- mies in vasten dienst. Dienstaanb. ‘f 0.&8. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met JKikeriki”, „De Nieuwste Mode" ,Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” f 3.15. P. w. ƒ6.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45, Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr 5 c.. fr. p.p. 10 c. „ALLEEN VOOR DAMES": Het Amster- damsche Leidscheplein-Cabaret van Wim Sonneveld heeft gisteravond onder dezen titel voor een volle zaal van „Odeon" in onze stad gedebuteerd. Dit Haagsche de buut is een succes geworden, niet dave rend, niet denderend, want zotte fratsen en piasserij blijven vreemd aan dit op treden, maar allerminst ook was het een „succès d'estime", want daarvoor was de kwaliteit van alles wat door dit wak kere troepje van negen werd gebracht te goed. Het heeft distinctie, goeden smaak en het schuwt kennelijk de burgerlijke middelmatigheid Wie thans zwaartillend „Odeon" binnenkomt, verlaat na afloop van de voorstelling „bevrijd” het theater. Bevrijd door het meesleepende élan en door de bezieling der jeugd. Want Lia Dorana mag nu nog zoo bekoorlijk het lied van den Herfst zingen, van welk jaar getijde zij zoo innig veel houdt, zij en de charmante Conny Stuart en Eri Rou- ché en Elly Weller, héél dit troepje van cabarettiers, de beide voortreffelijke pia nisten, accompagnateurs van de boven ste plank, inbegrepen, behooren aan de Lente toe. Het is alles jong, onstuimig, mousseerend. vol prille schoonheid en schoone verwachting, zooals de Lente is. Het is, gelukkig nietzomerzwoel x en rijp en voldragen. De sterkste beko ring van dit troepje gOet juist uit van zijn spontaniteit, zijn ongereptheid, zonder de trucjes van het volleerde vak! zijn guitige onbevangenheid. Wij hebben geen ruimte allen te noemen en nog minder om op de 19 nummers van het vlot afgewerkte programma in te gaan. Voor* één nummer maken we een uitzon dering, voor „Figuranten gevraagd”, raak van typeering, kostelijk van humor, een sketch die, in tegenstelling tot vele an dere, een ware compositie van navrante menschelijkheid is en die ons deed den ken aan het allerbeste wat wij op cabaret- gebied ooit hebben gezien. Het applaus was gul en hartelijk en er werd een schat van bloemen opgedragen. Bloemen hooren bij deze bloeiende voorjaarskunst, die ons in den zomer gebracht wordt. Johan Koning. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M (6 reg.) elke m.M. m. tot 23 m.lM. (10 reg.) f 0.119. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag halve pr Reel. /0.51 p.m.lM, Bewijsn. b ct., fr. p.p 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) /0.57, Deze vrijwillige doodsverachting voor het bereiken van een gesteld doel is het overtuigendste bewijs voor- het sfrijdmo- reel der Duitsche soldaten, speciaal ech ter voor de Duitsche zeelieden, die in verband met de geconcentreerde vloot- strijdkrachten van twee wereldmachten als prototype van den individueelen strij. der het bereiken van hun doel hooger stellen dan hun leven. Bij de torpedeering van den kruiser konden van zeer dichtbij de karakteristie ke kenmerken van de schepen dezer klasse worden waargenomen. De afstand was slechts zeer gering, zoodat een vergis sing uitgesloten kan worden geacht. De kruiser werd des ochtends om 3.42 uur getorpedeerd, kreeg daardoor een z.g. ruggegraatbreuk. brak in tweeën en werd in zinkenden toestand door de bemanning verlaten. Daar de aanval op verrassende wijze en geconcentreerd werd uitgevoerd, kwamen opeens binnen dertig minuten kort na twee uur talrijke ontploffingen voor, die tusschen vijf en zes uur nog door vele explosies, dikwijls slechts met enkele mi nuten tusschenruimte, werden gevolgd. 14.30 en 19 u. Flora. Reyue „Binnen zonder kloppen”. 14 en 19 Scala. zal I Revue „Hocus Pocus” 14 en 19 u. Circus Strassburger. 14 en 18.30 u. Boerderij „De Poppenkast" (Voorschoten) Faust”. 15 u. „De wonderbare gene zing”. 16.30 u. Paarden:1 Duindigt. 13.30 u. Afhletiek Te Werve. 14.15 u. MAANDAG 7 AUGUSTUS Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant". Algemeene demonstratie. 11 u. Voor dracht over „Vallende sterren” 15.45 en 20 u. Princesse-Schouwburg. .Apotheek de Ooievaar”. 18,45 u. Geb. v. K. en W. „Teun en Pleun". 14 u. Diligentia. „Sprookjeskinderen op avontuur”. 14.30 u. Odeon. „Tom Poes en de verdwenen kroon". 14.15 u. Cabaret „Alleen voor dames” 19 u. Flora. Revue „Binnen zonder kloppen”. 14 en 19 u. Scala. Rfcvue „Hocus Pocus”.19 u. Cirout Strassburger. 14 en 18.30 u. Een van de opmerkelijkste gebeurte nissen van dezen nacht Speelde zich af kort voor den start der strijdmiddelen. Drie officieren, ean vaandrig, een on derofficier en vijf man meldden, dat zij hun vaartuig zoo dicht bij den vijand zouden brengen, totdat zij een loonend doel vernietigd zouden hebben zonder rekening te houden met den actieradius of eigen terugkeermoge- lijkheden. Deze tien mannen zijn van hun tocht niet teruggekeerd. De rector der Technische Hoogeschool tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld Op 22 Juni j.l. gaf de rector-magnifi- cus der Technische Hoogeschool, prof. ir. J. Muysken, door middel van aanplakking in/- de gebouwen dezer Hoogeschool te Delft bekendheid aan het besluit van den Senaat van 19 Juni j.l., waarbij deze aan den secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en KuL tuurbescherming voorstelde, de taak van de Technische Hoogeschool te beperken en het onderwijs aan het einde van den loopenden cursus stop te zetten. Naar aanleiding van bovenbedoelde be kendmaking had prof. M. zich voor het Obergericht te verantwoorden. De aanklacht tegen prof. M., luidde, dat hij als rector-magnificus der Hoogeschool heeft getracht, de taak van dit publiek rechtelijke lichaam te bemoeilijken en on mogelijk te maken. De Generalstaatsan walt zag daarin een vergfijp tegen art. 1 van de Verordening betreffende de plich ten der ambtenaren van 15 Mei 1943 en hij ging in zijn aanklacht uit van het ■standpunt, dat de bekendmaking van 22 Juni het doel en de strekking had, on rust onder de studenten te veroorzaken. Prof M. verklaarde, aan het besluit van den Senaat in de gebouwen der T.H. I bekendheid te hebben gegeven, omdat hij deze wijze van handelen beter achtte dan af te wachten of langs illegalan weg ge ruchten omtrent het besluit van den Se naat tot de studenten zoudeK doordrin gen. Politieke bedoelingen hebben bij hem niet voorgezeten. De examens waren Actie eenmanstorpedo’s in Seine-baai In de vroege ochtenduren van Donder dag hebben zich, zooals reeds in het Weer- machtbericht van gisteren werd medege deeld, in het Oostelijk deel van de Seine, baai onder concentraties’van Geallieerde oorlogs- en koopvaardijschepen een reeks zware scheepscatastrophes voorgedaan, waaraan kruisers, torpedojagers, korvet ten, tfiansport- en Vrachtschepen, bene vens andere vaartuigen, deels met tus- schenpoozen van enkele minuten, met reusachtige ontploffingen ten offer zijn gevallen. Zondag 6 Aug. Hily. I. 414.4 m.f 7.30 Gram. 8.De zin van het boer-zijn. 8.15 muz. 8.45 Godsd. 9.BNO. 9.15 Zon- dagm. zonder zorgen. 10.Oude doos. 11Polkamazurka. 11.30 De stem der SS. 1140 Marschmuz. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.BNO. 12.15 Kamerork. 12.45 Als ik 't voor ’t zeggen had. 13.—* Koor en orgel. 13.30 Schijnwerper. 14.— Pianoson. Beethoven. Ca. 14.45 Volkslie deren Beethoven. 15.Luisterspel. 15.45 Canzones IV. 16.15 Stafmuz. R’damsche pol. 17.Recht door zee. 17.30 De muzi kale spijskaart. 18.30 Ned progr. 19.— BNO. 19.10 Spiegel v. d. dag 19.15 Sport. 19.30 Monika, operette 21,30 Ork. v. Kre velen. 22 BNO. (Van 22.15 af Radio- Centr.) 22.15 Koorzang. 22.30 Luchtig progr. 23.3024.Instr, soli. Hilv. II: 10.Marschen. Ca. 10.10 Sol- datenfunk „Nord-West”. 12.— BNO. 12.15 Conc. volksconc. 14.Die goeie ouwe tijd. 14.15 Sprookjessfeer. 15.Jeugd. 15.30 Amuse, mentsork. 16.„Romantische" symph. 17,05 „Impromptu” v. Schubert. 17.15 Ned. philosophen 17.35 Balletmuz. 18.On sterfelijke werken v. Duitsche meesters. 19.BNO. 19.10 Dansmuz. 20.Zoek licht. 20.15 Musette-ork. 21.Omroep- ork. 21.45 Wijding. 22 BNO. 22,15 Zie Hilv. I. 22.30 De stem van het Rijk. Maandag 7 Aug. Hilv. I. 414.4 m.'i| 6.45 Gr.muz. 7.BNO. 7.10 Ochfendgym. 7.15 Gr.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Gr., muz. 8.BNO. 8.15 Morgenconc. (8 45—- 8.50 Voor de vrouw.) 9.Symph, conc. 9.45 Godsd. uitz. 10.Trio Ca. 10.40 Ork; Bianco. 11.Kleuters. 11.30 Mo- mentopn. oude steden. 12.Alm. 12.15 Ork v. Krevelen. 12,45 BNO. 13.Land en volk brengt. 13.05 Ork. Bachman. 14 Musici als doet. h. c. 15.Godsd. uitz. 15.15 Elck wat wils, 16.45 BNO 17.- Jeugd. 17.20 Ork. v. krevelen. 18.BNO. (Friesch). 18.05 Cello en piano. 18.45 Pol. praatje. 19.BNO. 19.15 Onbekend maakt onbemind. 20.Symph. ork. 20.50 De ruischer.de harp. 21 15 Ork. 22.BNO. (Van 22.15 af Radio-Cenfr.) 22.15 Instr. Soli. 23.Fragm. uit opera’s van Verdi. Ca. 23.4024.Sonate v. piano, Hilv. II: 17,Twee operettes. 18.— Melodieën. 19.BNO. 19.15 Jeugd. 19.20 Conc. 20.15 Van bloemen en legenden. 20.30 Koorzang. 21,15 Hong Ork. 21 45 Wijding. 22.— BNO. 22.15 Hilv. I. 22.30 De stem van het Rijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, j, Jj Koning, Goudsbloem laan 3, Tel. 330263; Boekhandel J IB. van Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Bilderdijk Michiel Adriaansz. de Ruijter 24-3-1607/29-4-1676. De groot, ste Admiraal aller tijden. Beroemd door zijn vele zee slagen in den eersten Eng. oorlog 1652-1654 en den twee den Eng.'oorlog 1665-1667. in *t bijzonder door den stout- moedigen tocht naar Chat- tam. Juni 1667. Later volgden nog de slagen bij Schoone- veldt, Juni 1673 en Texel, Aug. 1673. Zwaar gewond in den slag bij Agosta, 22 April 1676. overleden 29 April 1676. Graftombe in de Nwe. Kerk te Amsterdam. Schuldigen worden uitgeleverd aan vólksjustitie zelf den volks- en hoogverraderlijken aanslag in de kiem heeft gesmoord. De Führer heeft met name be paald: Een eere-gerechtshof van veld- maarschalken en generaals van het leger moet onderzoeken, wie op eenigerlei wijze aan den aanslag heeft deelge- I nomen en uit het leger moet worden gestooten, en wie als verdacht om te be ginnen ontslagen moet worden. In dit eere-gerechtshof heeft de Führer beroepen: generaal-veldmaarschalk Kei’el, generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, kol.-generaal Guderian, generaal der in fanterie Schroth, luit.-generaal Specht. Als plaatsvervangers generaal der infante rie Kriebel, luitenant-generaal Kirchhein. IV Führer heeft zich voorbehouden per- soonjijk een beslissing te treffen over de voorstellen van het eere-gerechtshof. Sol daten, die de Führer uitstoot, hebben geen gemeenschap meer met de millioenen fat soenlijke soldaten van het Groot-Duitsche Rijk, die de uniform van het leger dragen en met de honderdduizenden, die hun trouw met den dood hebben bezegeld. Zij zullen derhalve ook niet voor een ge rechtshof van de “Weermacht, maar teza men met andere daders voor het volksge rechtshof terechtstaan. Hetzelfde moet gel den voor de soldaten, die om te beginnen uit de Weermacht ontslagen worden. Het door den Führer aangestelde eere- gerechtshof van het leger is op 4 Augustus bijeengekomen en heeft op grond van de aanwezige resultaten van het onderzoek den Führer de volgende voorstellen voor gelegd: Uit de Weermacht worden gestooten a). De in arrest zijnde generaal-veldmaar schalk yon Witzleben. generaal van den be- richteritroep Fellgiebel, luit.-generaal von Haase, generaal-majoor Stieff, generaal- majoor von Treschkow, kolonel van den generalen staf Hansen. luitenant-kolonel van den generalen staf Bernardis, majoor van den generalen staf Mayessen, kapitein Klausing, reserve le-luitenant graaf von der Schulenburg, reserve le-luitenant von Hagen, reserve luitenant graaf York von Wartenburg. b) . De op 20 Juli standrechterlijk doocL geschoten generaal der infanterie Ólbricht. kolonel van den generalen staf graaf von Stauffenberg, kolonel van den generalen staf Mertz von Quirnheim, reserve le-luit. von Haeften. c) . De verraders, die zich door zelfmoord zelf schuldig verklaard hebben, kolonel- generaal b. d. Beek, generaal der artillerie Wagner, kolonel van den generalen staf von Freytag-Loringhoven, luit.-kolonel Schrader. d) . De deserteurs, generaal der artillerie Lindemann, majoor van den generalen staf Kuhn (naar de bolsjewieken over- geloopen). - e) . Een voorstel tot uitstooting van den vroegeren kolonel-generaal Höppner is overbodig, aangezien Höppner daar hij in 1942 reeds uit de Weérmacht was ge stooten niet meer tot ’t leger behoorde De uitgestootenen worden ter beschik- I king gesteld van het volksgerecht of volks^l gerechtshof om terecht te staan. Het pro-' ces voor het volksgerechtshof tegen de schuldigen vindt binnenkort plaats. Op 3 en 4 Augustus is een conferentie gehouden van de Rijksleiders. Gouwlei ders en Verbandeführer der N.S.D A P onder leiding van den leider der Rijks- kanselarij, Rijksleider Bormann. De con ferentie werd tot een indrukwekkende I betooging van innerlijke aaneengesloten heid en hecht vertrouwen in de over-1 winning. Reichsleiter dr. Göbbels, die als eerste spreker het woord nam, verklaarde, dat HET WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Augustus. Het Opperbevel van de Weer, macht deelt mede: In Normandië ondernam de vijand gis teren ten Noorden van Vire alsmede ten Noordoosten en Oosten van Avranches krachtige door pantserwagens ondersteun de aanvallen, die na een harden strijd werden afgeslagen Verscheidene achter onze linies ingesloten vijandelijke ge vechtsgroepen werden vernietigd. In Bre tagne boden ook gisteren de bezettingen van onze steunpunten den verder naar het Westen en Zuidwesten opdringenden 1 vijandelijken gemotoriseerden strijdkrach. ten hevigen tegenstand. Slagvliegtuigeiï kwamen met goed effect in de gevechten tusschenbeide en sloegen vijandelijke co lonnes uiteen. Des nachts vormden door den vijand bezette plaatsen en batterijen luchtdoelartillerie het aanvalsdoel van onze gevechtsvliegtuigen en nachtslag- vliegtuigen. In het Fransche achterland werden 59 terroristen in den strijd vernietigd. Londen ligt onder zwaar vergeldings- vuur der V. 1. I In Italië werden onze troepen naar het gebied ten Noorden van Florence teruggetrokken, om de historische stad, die de vijand gisteren den geheelen dag door met zware artillerie beschoot en haar onvervangbare kunstwaarden te sparen. Ten Noorden van Arezzo wor den hevige gevechten gevoerd met den vijand, die bij den Monte Altuccio in onze stellingen is binnengedrongen. Tijdens een zuiveringsactie in den Ligu. rischen kustsector werden meer dan 100 terroristen vernietigd Italiaansche torpedovliegtuigen hebben ten Noordoosten van Bengasi een vracht schip van 7000 brt. tot zinken gebracht en 2 andere van tezamen 14.000 brt. zwaar beschadigd. In het voorterrein der Karpaten en in de groote bocht van den Weichsel wer den talrijke aanvallen van den vijand in onmiddellijke tegenaanvallen ver ijdeld. Alleen in het gebied van Milec en ten Zuidoosten van War ka konden de Sovjets terrein winnen. Tegenaanvallen zijn hier gaande. Ten Oosten van Warschau zetten pantsertroepen van het leger en van de Waffen-SS alsmede de valschermpant- serdivisie Hermann Göring hun aanval len op de ingesloten, zich verbeten ver dedigende bolsjewieken, onder bevel van den generaalveldmaarschalk Model met succes voort. Vijandelijke ont- lastingsaanvallen mislukten. Tusschen de midden-Boeg en de Me mel viel de vijand vooral aan weers zijden van Bialystok en in den sector Sudauen-Schaken verder aan. Zijn doorbraakpogingen werden na zware gevechten in hoofdzaak verijdeld. In eenige penetratiegebieden wordt nog verbitterd gestreden. Hierbij werden gisteren alleen in het gebied van een pantserleger 119 vijandelijke pantser wagens stukgeschoten. Bij Mitau en Bauske werden penetraties der voorafgaande dagen opgeruimd. Ten Oosten van de Duna, ten Noordoosten van Séhwanenburg en op de landengte van Narwa werden sterke vijandelijke aanval, len in heen en weer golvende gevechten, waarin een groot aantal pantserwagens werden stukgeschoten, afgeslagen of op gevangen. 41 Vijandelijke vliegtuigen wer den in luchtgevechten en door luchtdoel artillerie neergeschoten. - Tijdens den aanval van vijandelijke ja gers met grooten actieradius op Roe- meensch gebied schoten Duitsche en Roe- I meensche luchtverdedigingsstrijdkrachten 10 vijandelijke vliegtuigen neer. Formaties vijandelijke bommenwerpers vielen gisteren verscheidene plaatsen in Noord-Duitschland vooral Bremen Ham burg. Anklam en Schwerin aan. Door I luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 46 I vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Des I nachts wierpen enkele vijandelijke vlieg tuigen bommen in het gebied van Inster- I burg en Gumbinnen. te leveren bij he't distributiekantoor. Op de bonnen aardappelen 32 en toeslag 32 kan jnfn nog op Maandag 7 èn Dinsdag 8 Augustus a.s. onderscheidenlijk 1 k.g. en i k.g. aardappelen per bon be trekken. Zet ook gij U derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle* Niederlande te Utrecht, alle Hafen- und Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der Waffen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Doopsfeez. Gem. 10.30 u. ds. Meihuizen. Luth. Gem. 10 30 u. da. Mansees. historische taak der Partij is de Waalsche Kerk. 10.30 u. dr./Eekman. Duitsche Kerk. 10.30 u. Oberpf Pötsch. Kloosterkerk. 10 u. ds. Kwint. Geb. Azaleaplein 2. 10.30 u. eerw. hr. Sneller. Chr. Ger. Gem. Snoekstr., 10 en 17 p. ds. Nederlof. Pomonaplein. 10 en 17 u. cand.‘Ravenswaay. Linnaeusstr. 10 en 17 u. ds. van Wilsum. Ger. Gem. Oude Boomgaardstr. 43. 10 en 16.30 u. ds. Hon- koop. Oud-Ger. Gem., Hemsterhuisstr. 2E. 10 en 17.30 u. ds. van Dijk. Prinse- gracht 4. 10 u. Waalsche kerk, 17.30 u. ds. Paauwe. Vrije Evaug. Gem., Z.W.- Buitensingel 112-114. 10 en 17 u. ds. Ver- hey.; 20 u. jeugdsamenk. Chr.-Gem. Eliëzer, Beekilaan 298, 10 u. H.A. en 18 u. dhr. Polderman. Bapt-Gem. Z.-Binnen- Op ae oeginseien, waarmeae i wTiU0pn%T.nz.o^^ nieuw® taai.in fc* u. dhr. v. d. Berg. Scheveningen. N. Badkapel, 10 u. ds. Evenhuis. Wassenaar. N. H. Kerk, 10.05 u. ds. Dönszélmann, 17 U. ds. ten Kate. Kie- vitk,erk. 10,15 u. ds. ten Kate, Rijswijk. Luth. Gem., Heerenstr. 17, 17 zu. ds. Viseer. Leidschendam. Ned. Herv. Kerk, 10 u. en 17 u. ds. Vermet. Geref. Kerk, 9. 10.45 en 17 u. ds. van Putten. Is het oorlog of vacantie op het ©ogenblik? Spelen zich betrekkelijk niet ver van onze grenzen en ook, ja zeker: óók binnen onze grenzen, geen groote, geweldige gebeurtenissen af, ge laden van dramatiek en vól van histo- rischen zin en nemen wij enkel maar „met vacantie” aan die, een nieuwe we reld vormende, gebeurtenissen deel? Zijn wij dan zoo plomp van geest, dat al die geweldige dingen, welke thans ge beuren en die in een schier verbijsterend snel tempo aansturen op het einde van deze meest gigantische worsteling aller tijden, geen levende hartstochten in ons wakker roepen, onze zenuwen niet spannen tot het uiterste, ‘onze daad kracht niet opvoeren tot het allerhoog ste, zoodat we. toch dood-gemoedereerd „met vacantie” gaan, rust zoeken en ontspanning? Rust in dézen tijd, waarin de wereld kreunt en dreunt ifi haar voegen? Ontspanning in dézen tijd, Waarin de bodem van het oude Europa van bloed wordt doortrokken? Zijn we dan enkel maar poppen waar het lot mee speelt? Ontbreekt het ons aan scrupules, aan ideeën, aan dadendrang? Gaat de baatzucht der consequente individualisten dan zóó ver, dat zij vóór alles normaal willen leven, ter wijl alom de Dood rondwaart, hpt ge brek grijnst, de vernietiging dreigt? De oorlog woedt, in zijn felste, heftigste, bloedigste faze en wij, wij gaanI met vacantie! Men begrijpe ons goed: Wij misgunnen de jeugd niet den zweefmolen, het rad van avontuur, het circus en zelfs niet het vlooientheater; wij misgunnen nie mand een avond van bioscoop- of theaterbezoek, volle theaters vorm den bij ieder volk in iederen oorlog een vast verschijnsel maar we laken en veroordeelen scherp die vermaledijde houding van afzijdigheid, dien vervloek ten geest van ,,’t gaat-ons-niet-aan” bij een deel van ons volk, dat den oorlog ziet als een schou^spel-van-verre, waardoor het niet wordt geraakt en waarover het enkel, zoo te hooi en te gras, wel eens iets hooren of lezen wil. Het moppert als de trein te laat is, wan neer het pension te vol is en het menu te mager. Men vergeet, dat ook dit eigen kleine wereldje ieder oogenblik in vuur en vlam kan staan, men moppert, kankert, klaagt en vergeet hoe duizen den landgenooten in de tropen in inter- neeringskampen leven, onze koloniale werkers, van wie er zoovele jarenlang I zwoegderr zonder één dag met vacantie te gaan! Het is oorlog. De oorlog woedt feller en bloediger dan ooit. We staan op het Stationsplein. De reizigers van een stikvollen trein heb ben door de tunnel van het „Holland- sche Spoor” eindelijk, zig-zaggend, de ruimte bereikt. Een moeder met vijf kleine kinderen kijkt even hulpeloos rond. De kinderen dragen emmertjes en houten schepjes en zandvormpjes en ze hangen aan moeder’s rok en trekken aan moeder’s hand. Meneer, vraagt ze, met welke tram komen we het vlugst aan ’t strand? Het is een toppunt van „wereld- vreemheid”. Een uitzondering, zeker. Maar er zijn duizenden en vele duizen den in den lande die, wat „wereld- vreemheid” betreft, niet zoo heel ver beneden dit toppunt blijven, zonder dat zij als struisvogels den kop in het zand hebben gestoken. Hoevele a-sociale ele menten zijn er niet, die nog steeds de kans zien hun vlotte leventje aan den zelfkant der maatschappij voort te zet ten, alsof er niets aan de hand is? Dui zenden gezinshoofden werken in Duitschland, en hoé ze daar werken en hoé ze er leven vertelt „Van Honk” in zijn jongste nummer, nu alle verloven zijn stopgezet. Maar op onze café-terras- sen zitten dag aan dag duizenden men- schen met verveelde gezichten, die zich aan elke oorlogsinspanning onttrekken, of die met schijn-arbeid de kantjes er afloopen, menschen zonder tempo, zon der veerkracht, zonder geestdrift. Oorlog of vacantie? In Duitschland spreekt men thans van een nieuwe gezindheid tot den arbeid. Er is een faze van den oorlog aange broken, die. geen halve maatregelen meer kent. Daarover heeft Hans Schwarz van Berk het in „Das Reich”. Hij schrijft o.m.: „Als mannen vrouwen en kinderen Leningrad hebben verdedigd, doordat zij tijdens de beschieting in de fa- I brieken doorwerkten, dan zullen wij niet met vacantie gaan als de vijand voor de poorten van Oost-Pruisen ligt, als in de Engelsche havens vrouwen als hulpkrachten van de marine bij de inschepingen van de invasietroepen en hun voortdurende aanvulling helpen en in de Vereenigde Staten 18 mil- lioen vrouwen in de wapenindustrie werken zullen ook millioenen van onze vrouwen geen uitvluchten meer aan kunnen voerèn, die zich tot dus ver verre van den arbeid voor den oorlog hebben gehouden, hoewel zij althans uren van den dag daarvoor hadden kunnen vrijmaken”. Dit is één stem uit vele van een strij dend volk. De oorlog is geworden één reusachtig arbeidsproces. Er zijn bij ons nog velen, die daar zHiets van begrijpen. Het begrip zal hun moeten worden bijgebracht. Oorlog of vacantie? Het is óórlog! natie mee te sleepen tot de hoogste krachtsinspanning om den oorlog een nieuwe, beslissende wending te geven. Rijksminister Speer gaf een gedetail leerd overzicht, over de tot dusver bui tengewone opwaartsche ontwikkeling der Duitsche bewapeningsproductie, haar huidigen stand-en de verdere, groote eischen. waaraan door de vaderlandsche productie voldaan moet worden ter her winning van een technisch overwicht op den vijand. De bijeenkomst werd door een rede van den Reichsführer-SS Himmler be-, sloten. Himmler ging in het bijzonder in op de beginselen, waarmede hij zijn nieuwe taak in het Duitsche leger zal vervullen. Hij verklaarde, dat de huidige strijd om het lot van het Duitsche Rijk een heilige volksoorlog moet zijn en als zoodanig moet worden gevoerd. De grond- >eginselen van het nationaal-socialis- tische volksleger zijn trouw en gehoor zaamheid, dapperheid en standvastigheid. Zijn eenige taak en zijn doel is den oor- og te winnen. Nauwer aaneengesloten dan ooit tevoren zal het Duitsche volk zich den Führer en zijn voorbeeld waar dig toonen, de groote beproeving door staan en de beslissing van den oorlog voor zich bevechten. Rijksleider Bormann besloot de bijeen komst met den groet aan den Führer. FAILLISSEMENTEN Vernietigd het faillissement van de Handelsvenn. onder de firma Nieuwe Haagsche Agentuur en Commissiehandel Goufa-fabrieken, alhier.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1