HEVIGE GEVECHTEN TEN Z. VAN' CAEN Dinsdag 8 Augustus. No. 18866. 1945 Z-S PROCEDURE VOOR DE NEDERLANDSCHE BOUWINDUSTRIE 1 I I v Duitsche tegenaanval bij Vire Strijd tegen het bolsjewisme ini-m?) Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in Opper-Silezië aan Boeren, üw volk vraagt brood, vet en aardappelen;- scheurt grasland! EMBERt 'YsFy* Gedroogde abrikozen voor kleuters BINNENLAND De Anglo-Amerikaansche aanvallen op personentreinen Verduisteren: van 21.15 tot 6.15 nur OFFICTEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Regeeringswijziging in Hongarije STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND (8 Augj; -- EERSTE STADS ED. In titanen werden doorbraak pogingen van de Sovjets verijdeld KUNST EN LETTEREN Waar de je|igd geniet AGENDA WOENSDAG 9 AUGUSTUS GOED VOORGAAN DOET GOED VOLGEN! Dagorder van Mannerheim In het verleden Ligt het heden In ’t nu wat worden zal Bescherming der grenzen van Oost-Pruisen SPORT WIELRENNEN r I HAAGSCHE COURANT Dienstaanb. /0.Ö8. Pers. gevr. ƒ0.48 I 8 ito 40 6<Hiï Artsnj Osi (C flDSLAU lamm. Voor kinderen geboren in 1940 en 1941 zullen binnenkort wederom 100 gram ge droogde abrikozen beschikbaar worden ge steld. Men moet hiertoe bon reserve D 69 vóór of op 12 Augustus a.s.« bij zijn win kelier inleveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs In verband met de bevoor rading van den handel is het niet moge lijk nauwkeurig mede te deelen wanneer de abrikozen afgeleverd zullen worden. In “het algemeen zal echter begin September met de aflevering kunnen worden begon nen. Führer wenscht geluk. De Führer heeft maarschalk Manner heim, naar aanleiding van diens benoe ming tot president van Finland een in harteiïijke bewoordingen gesteld geluk- wenschtelegram gezonden. Nader is gebleken, dat het aantal Ne derlanders, dat den 5den Augustus werd gedood bij de aanvallen, welke Anglo- Amerikaansche vliegtuigen in scheer- vlucht met boordiwapens op rijdende per sonentreinen deden, tot 60 is gestegen, onder wie 41 mannen en 19 vrouwen. Ook het aantal zwaar- en lichtgewonden blijkt aanzienlijk. In totaal werden 50 mannen, 23 vrouwen en 2 kinderen zwaar gewond. Licht gewond werden meer dan 120 personen. sz/n I Joma: De aanvallen op de Bonin-eilanden Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat tijdens de op 4 en 5 Augustus onder nomen aanvallen op de Bonin-eilanden 41 vijandelijke vliegtuigen zijn neergescho ten. Een vijandelijke kruiser werd be schadigd. De verliezen en de schade aan Japansche zijde worden licht genoemd. Ook thans weer strijden Nederlanders voor Europa’s vrijheid ter zee. in trouwe verbondenheid met hun Duit sche kameraden. (Foto’s O.H.) Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De procedure der Z-S kaarten als maat regel op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 108/42 betref fende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen, wordt thans ook toege past op het geheele gebied van de Neder landsche bouwindustrie. Er moeten derhalve aan deelnemen de ondernemingen, welke onder de volgende groepen ressorteeren: 1. Vakgroep burgerlijke en utiliteits bouw met de ondervakgroep a) woning bouw voor de markt, 2. Vakgroep grond, en waterbouwmet de ondervakgroepen: a) constructieve be tonbouw en b) heiwerken., 3 Vakgroep wegenbouw met de onder groepen: a) bitumineuze wegenbouw, b) betonwegenbouw, c) klinkerwegen keiwe gen en tegelpaden... 4. Vakgroep baggerwerken 5. Vakgroep aanverwante bedrijven. Tot deze vakgroep worden ook gerekend De Duitsche ambassadeur in Tur kije, von Papen, heeft zich op zijn terug reis naar Duitschland gisteren korten tijd in Belgrado opgehouden. Nog denzelfden dag vertrok hij weer. Naar S.P.T. uit Parijs meldt, werd van Duitsche zijde gisteren nog eens het gerucht tegengesproken, volgens het welk de Fransche regeering van Duitsche zijde zou zijn verzocht, Vichy te verlaten en zich naar Nancy of Vittel te begeven. In den afgeloopen nacht is de eerste extra-trein met Duitsche staatsburgers uit Tur kije Sofia gepasseerd. Deze week zullen nog eenige extra- treinen uit Ankara vertrekken. De Japansche strijdkrachten hebben hedenmorgen de Chinee. 3che stad Hengyang ingenomen. M a a n; L. K 11 Aug. Benoemd tot substituut-officier van, Justitie bij de rechtbank te ’s-Graven- hage: mr. J. C. Maris, thans advocaat- generaal bij het Economisch Gerechtshof te Nijmegen; tot advocaat-generaal bij het Economisch Gerechtshof te Nijmegen: mr G; J. de Lint, thans substituut-offi- cier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage. Bij besluit van den secr.-gen. Van Bin- nenlandsche Zaken is de ambtsperiode van den burgemeester van Doesburg, jhr. mr. G. A. A. Nahuys, beëindigd. De adj.-insp der directe belastingen in tijd, dienst mr. J H. L. Warren is be noemd tot adj.-insp. ter inspectie te ’s-Gravenhage, 1ste afd. KLEINE ONDERLINGE VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJEN EN DE BELASTING: De secr.-generaal van Financiën heeft aan den belastingdienst medegedeeld, dat het in het voornemen ligt kleine onderlinge vérzekeringsmaatschappijen vrij te stellen van vennootschapsbelasting vermogens belasting II en ondernemingsbelasting. De vrijstelling wordt gerechtvaardigd door dea omstandigheid, dat de heffingskosten van* de'genoemde belastingen geacht moeten werden, de fiscale baten te boven te gaan. Het schrijven van den secr.-generaal be vat tevens de eischen, waaraan We vrij te stellen onderlinge verzekeringsmaatschap, pijen moeten voldoen. De vrijstelling vindt mede toepassing ten aanzien van vereeni- gingen welke op onderlingen grondslag als verzekeraar optreden, doch niet den rechtsvorm eener onderlinge verzekerings maatschappij hebben. In Hongarije heeft een wijziging .in de regeering plaats gehad. De ontslagaan vrage van den minister zonder porte feuille belast met economische aange- legenheden, Imredy, van den minister van Binnenlandsche Zaken, Jaross en van den minister van Handel Kunder zijn aan- vaard. Tot nieuwen minister van Binnen landsche Zaken is benoemd Nikolaus Bonczos. De leiding' van het ministerie van Handel berust voorloopig bij den minister voor industrieele aangelegenr heden Ludwig Szasz, terwijl het econo misch ministerie onbezet blijft. Vertrek van Nederlandsche vrijwilligers naar de Waffen-S.S. Dezer dagen is, evenals iedere maand wederom een transport Nederlandsche vrijwilligers naar de opleidingsbatail- loris der Waffen-S.S. vertrokken, <jm mede te strijden tegen het bolsjewisme en vóór een nieuw Europa Uit alle lagen van het Nederlandsche volk hadden deze vrijwil ligers zich aangemeld. Het waren arbei ders, studenten, boeren, zakenlieden en ambtenaren Zij. die thans reeds opgeleid worden, zullen met de duizenden hunner kameraden, die reeds sedert jaren bij de Waffen-S.S. zijn, er toe bijdragen, dat ook Nederland een aandeel zal hebben in de eindoverwinning reeds als ondervakgroepen bestaan: a) bi tumineuze vloeren, b) niet naadlooze vloe ren, c) bitumineuze dakbedekkingen, d) oven- en schoorsteenbouw e) isolatiewer- ken f) bergingsbedrijven. Ook firma’s, vereenigingen van huis eigenaren of ondernemingen voor onroe rende goederen, welke niet/zijn aangeslo ten bij de bedrijfsgroep bouwindustrie of bij de vak- én ondervakgroepen, moeten, voor zoover zij eigen arbeidskrachten in dienst hebben voor werkzaamheden van bovengenoemden aard, aan de Z-S proce dure deelnemen. Ondernemingen welke zich, behalve met dergelijke werkzaamheden, ook nog bezighouden met industrie (b.v. de beton- warenfabricage) of handel (b.v. handel in bouwstoffeh) en voor dit deel van haar bedrijf reeds behandeld zijn, zijn in dit geval slechts met het gedeelte1 van haar bedrijf, waarmede zij bij de bedrijfsgroep- bouwiriflustrie zijn aangesloten, bij de procedure betrokken. Er dient vooral aandacht aan te worden geschonken, dat ook die firma’s tot aan melding verplicht zijn, welke reeds bij een andere gelegenheid verzoeken hebben in gediend en intusschen haar Z-kaarten, voorzien van een beslissing, hadden ach- tergehouden, Hie/onder vallen ook die bedrijven, welke voor de Weermacht wer ken. In dit geval dient echter slechts het voor dit doel bestemde gekleurde formu lier te worden ingevuld: Z-kaarten moeten nicj opnieuw worden bijgevoegd. HULPPOST „MOEDER EN KIND” GE OPEND. De Nederlandsche Volksdienst heeft vanmorgen in onze stad der^vijfden hulppost „Moeder en Kind” geopend. Zij is gevestigd in perceel Loosduinschekade 247. De Hulpposten voorzien, naar de leidster van de afdeeling Sociale Zaken van den N.V.D. ons verzekerde in een groote behoefte. Tal van moeders komen met haar problemen inzake het huwe lijksleven, opvoeding, distributie e.d. op .de hulpposten, waar.zij een vriéndelijke 'ontvangst vinden, zoodat zij er haar hart eens kunnen uitstorten en raad en steun kunnen vragen bij de leidsters. Voorts zor gen de hulpposten voor uitzendingen van kinderen en moeders, aanvragen gezins- en kraamhulpen en bemiddelen zij tus- schen het publiek en de officieele instan ties, voorzoover dit noodig is. De Hulp post aan de Loosduinschekade is evenals de andere Maandag. Woensdag en Vrij dag geopend van 9.3012 uur en Woens dagavond van 79 uur. BONNEN AFHALEN: Morgen aan de bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 (van 8.4512.30 en van 1416 uur) de letters Daim t/m Fri. JUBILEA: Vrijdag 11’Augustus herdenkt de heer G. J. L. de Goederen, chauffeur- besteller bij dé N.V. A.T.O. v. Gend en Loos den dag. waarop hij 25 jaar geleden in dienst getreden is. KIND VERDRONKEN: De 2-jarige G L. den H-„ uit de Vliegwielstraat is in een sloot achter de woning verdronken. INBRAAK TIJDENS AFWEZIGHEID VAN BEWONERS: Uit een perceel aan de' Laan van Nieuw Oost-Indië hebben tij dens afwezigheid van de bewoners een of meer inbrekers een aantal tapijten, eenige meubelen en kleedingstukken gestolen. WIE MIST ER EEN VARKENï'Omstreeks half Juni is in de omgeving van de Troel- strakade een jonge zeug gevonden. De eigenaar kan het varken terugkrijgen aan het politiebureau Alexanderplein 13. In den afgeloopen nacht heeft men zich door het openbreken van de straatdeur toegang verschaft tot een kleedingmagazijn aan de Heerengracht en daar een partij heerencostuums en klee- dimgstof ontvreemd. K»"" I -=—====—■——SB—====--=— PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij voorultb. p. 3 m met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", .Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15. P. w. ƒ8.26, fr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek, abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. p.p, 10 c. BEVALLEN: P. Harteveld geb. Brouwer* z A. M. Paardekooper geb. Steile, z. J. M. Laurier geb Oosterveen, z-, H. C E. Lelieveld geb. Tonnaer d. H. A. Barents geb. de longh, z. A. Korrubel geb. Keus. z. A. M. van Slooten geb. Brouwer, z. P, van Geest geb. Oosthoek, d. WLadan geb. Groenheijde z I. Freij geb. Salomon, z. M. P. Kagie geb. Knoppert z M. Hardon geb. Berkhout, z. N. Lis- monde geb. van Herk, z. C. H. J. Scheenstra geb. Bakker, z. C. I van de Groep geb. Velberg z. Th. F. Moodjj geb. Abels, d. S. van der Hust geb. Baas d. M. J. Smulders gfeb. Smits, d. J. A W. R. Bredenhors» geb* van den Heetkamp, z. E. J. A. Schre- velius geb. Teunisse. z. M. B. Drabbe geb. Stevens, d. M Jacobs geb. Hehnle z. P. H Steenbergen geb. Righart van Gelder, d. .-r P Meijer geb. Herweijer, *z. A. G. Niggebrugge geb. Tillema, d B. F. Steggerda geb Grevelt z. C. A. S Brouwer geb. Bedijn, d. G. F. J. Saraber geb. Pubben d. P. H. Riep geb. vgn Vpet, z. J. van der Straaten geb. Verheij, d. M. J. van Tilburg geb. Beerends d. H. van der Nol geb den Bakker z. W Wijnier geb. Philippo z. J. Krottje geb. Hoeksma, z. M. M. H. de Leur geb. Charité, z. N. A. J. Splinter geb. van den Berg, d. j. G, E Munnix geb. Rijke z. F. A. F. Zee man geb, Joosten. d. M. C. van de Wetering geb. Molhoek, djJ. W Dulle- mond geb. Bergman, d. W. Ch. Wesse- link geb. Prud’homme van Reine, d. J. C den Hollander geb. van Koert, z. M. C. E< van Ommen geb. van Rijswijk, d. C. D. Heemskerk-geb. Sielmann d. G. M. Opstelten geb. van Leur, z. A. J A. vgn der Horst geb. Ruijgrok, z. W. P Plat geb. Velders, d. H. Taal geb. van den Oever d. A. E. M. Duijvesteijn geb van de Zandtt d. OVERLEDENFr. Muller, gesch. vr., 43 j. A. J v. Wickeren. weduwn. van B. J. Dehouck, 68 j. M. W. van Haren, m. v. H. A. Hendriks, 39 j. J. v. Ros- sum, ongeh. vr.. 72 j. J. Flotman, man van A. Groot, 67 j. H. E. Hesselink,. man van A. M. S. Velfman, 78 j. W. M. van Lieshout, vr. van J. Lam, 50 j. W. de Haan, gesch. man, 28 j. J. C. de Wit, dochter, 3 m. W, M. Droog, man van M. J. H. van Rossem, 62 j. A. G. Kuppens, man van A. H.<yan Aan- ,hold, 50 j. J. W. Weevers, zoon. 3 j, J. Smit, man van J. G. Keiler, 48 j. De aanvraagformulieren zijn bij de Ka mers van Koophandel en haar filialen .verkrijgbaar. Bevoegd voor het behan- delenJ der in te leveren Z-kaartenaanvra- gen is alleen de „Bevollmachtigte für die Bauwirtschaft” Amersfoort. De aanvragen moeten op de enveloppe worden voorzien van de aanduiding „Z-S procedure”. Duitsche ondernemih- gen, waarvai^ de eigenaars of de meer derheid Rijksduitschers zijn, alsmede on dernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. zich in Rijksduitsch be. zit bevindt of die een Rijksduitschen Treu. hander hebben, moeten haar aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskdmmer für die Niederlande te Amsterdam of Rot terdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven bij de Deutsche Han. delskammer verkrijgbaar Buitenlandsche ondernemingen in Ne derland, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid van de eigenaars geen Rijksduitscher en geen Nederlander zijn, alsmede ondernemingen, waarvan het kapitaal zich voor meer dan 50 pCt. niet in Duitsch en niet in Neder- landsch bezit bevindt, moeten haar aan vragen evenals de Duitsche ondernemin gen indienen bij de Deutsche Handelskam. mer für die Niederlande te Amsterdam of Rotterdam. De formulieren' en Z- kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens bij de Deutsche Handelskammer .verkrijg baar. De opgaven moeten onmiddellijk, tot uiterlijk op 31 Augustus 1944, bij den Be vollmachtigte für die Bauwirtschaft te Amersfoort worden ingediend. Later bin nenkomende opgaven worden behandeld als niet-ingediende aanvragen. De verant woordelijkheid voor het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firmans. Voor haar rekening blijft ook het gevaar van verlies bij de verzending. On juiste, onduidelijke en onvolledig inge- vulde aanvragen gelden als niet ingediend en worden niet behandeld. Onjuiste op garen kunnen bovendien bestraffing ten gevolge hebben. Ondernemers, die in ge breke blijven uiterlijk 31 Augustus 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen daar mede zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Bouw vergunningen worden voortaan nog slechts verstrekt onder voorwaarde, dat bewezen wordt>.dat de werkzaamheden worAen ver richt doqr firma’s, welke hebben deelge nomen, aan de Z-S procedure Nadere bijzonderheden kunnen ontleend worden aan het bij de Kamers van Koop, handel verkrijgbaar gestelde toelichtings- vel. PRIJS DER ADVERT.: 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M, (10 reg.) ƒ049. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Reel. 0.51 p.m.M, (Bewijsn, 5 ct.. fr. p.p. 10 ct. KI. Adrv. (in halve opl.) ƒ0.57. Het zevende zomerconcert van het Residentie-orkest wordt morgen gegeven in het Gebouw voor K. en W, onder leiding van Yvon Baarspul. Wegens ongesteldheid is Bianka Musulin verhin derd aan het concert haar medewerking te verleenen In haar plaats zal Theo van der Pas optreden. Het programma luidt: Symphonic d. kl. van C. Franck, piano concert f kl. van Chopin en „Les pre ludes” van Liszt. DUITSCH WEERMACHTBERICHT -HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Na een trommelvuur van verschei dene uren ging de vijand in de ochtend uren van heden Zuidelijk en Zuidooste lijk van Caen opnieuw tot den aanval over. Hevige gevechten zijn ontbrand. Westelijk van de Ome ondernam de vijand krachtige afzonderlijke aanval len, die tiiteengeslagen werden. Zuidwestelijk van Vire en Oostelijk van Avranches zetten de Amerikanen over een breed front hun doorbraakaanvallen voort met zeer sterk gebruik van materiaal en luchtmacht. In zware gevechten, die tot in de .avonduren voortduurden werden zij met zware verliezen voor onze tweede stel ling afgeslagen. Verder naar het Zuiden wierpen pantserdivisies van het leger en de Waffen-SS den vijand aan weerskanten van Mortain in weerwil van zijn verbeten tegenstand naar het Westen terug. Vijan delijke tegenaanvallen mislukten. In het gebied ten Oosten van 'Laval versterkte de vijand zijn druk. In Bre tagne sloegen onze beveiligingsafdeelin- gen vijandelijke aanvalstoppen uiteen en distamcieerdten zich vervolgens volgens bevel op de sectoren Brest en Lorient. Om St. Malo wordt verbitterd gevochten. In den nacht van 6 op 7 Augustus werd een viiandelijke torpedojager in de Seine, baai dvor luchttorpedo’s zwaar bescha digd. Boven Normandie en het Westelijke bezette gebied werden 19 vliegtuigen in luchtge vechten neer geschoten. In het Fransche gebied werden 80 ter roristen in den strijd vernietigd. Londen en zjjn buitenwijken liggen nog steeds onder het zware storings- vuur der V. 1. In Italië vónden gisteren geen gevechts handelingen van beteekenis plaats. In het Oosten mislukten Noordwestelijk van Mielec herhaalde Sovjet-aanvallen. Noor^jwestelijk’ van Baranof drong de vijand met sterke strijdkrachten onze" stel lingen binnen. Reserves gingen onverwijld tot den tegenaanval over. Zware gevechten zijn gaande. In Litauen werden Noordelijk van de Memel hernieuwde doorbraakpogingen der "Sovjets verijdeld, waarbij 60 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. Noordelijk van Birsen en Noordelijk van de Duna Is de afweerstrijd onzer troepen met de binnengedrongen Sovjetstrijdkhachten nog gaande, terwijl aan de res^ van het front tot aan het meer van PsKof alle bolsje wistische aanvallen bloedig ineenstortten. Amerikaansche bommenwerpers vielen gisteren eenige plaatsen in Opper-Silezië aan. In den afgeloopen nacht vlogen vijan delijke storingsvliegtuigen over Zuidoost. Duitschland. Duitsche en Hongaarsche luchtverdedigingsstrijdkrachten schoten 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In aanvulling op het Weermachtbericht van gisteren wordt medegedeeld. Bij de afweergevechten der laatste da gen aan den Weichsel heeft zich de Ober- gefreiter Schneider, van het 253e regi ment artilleirie bijzonder onderscheiden, door na het uitvallen van den voomiitge- schoven waarnemer en den tweeden ra- diotelegrafist uit eigen initiatief het vuur- cammando over zijn batterij op zich te nemen en in zijn stelling, omringd door den vijand, verscheidene uren stand te houden. Door het welgerichte vuur kon een eigen tegenaanval met succes ten uit voer gelegd worden. Dagelijks blijkt meer en meer welk een goede gedachte het geweest is van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten om de tentoonstelling „Jeugd Vooraan”, welke gehouden wordt in het gebouw Bellevue, Marnij;straat te Am sterdam, te organiseeren. Hier toch vinden jongens en meisjes tal van wetenswaardigheden op prettige wijze aanschouwelijk voorgesteld. Door duidelijke toelichting worden oogenschijin- lijk ingewikkelde vraagstukken voor de jongens begrijpelijk gemaakt. Dit is o.a. het geval bij de inzending van de Neder landsche vereeniging voor luchtvaart, waar modellen van vleugelprofielen in een bak met stroomend water worden gezet, om den weerstand Van die profie len te onderzoeken Door toevoeging van koper vijlsel aan het water, worden de „wervelingen” (zooals de technische be naming luidt) van het vleugelprofiel in het water duidelijk zichtbaar. Tal van jongens, die de tentoonstelling bezoeken, toonen hiervoor groote" belangstelling. Maar ook de interessante modellen van slagschepen en kruisers trekken bijzon der de aandacht, want welke Hollandsche jongen zou met een onverschillig gezicht zoo’n schip voorbij kunnen gaan? Dan is natuurlijk dok het groote spoor-emplace- ment net electrische locomotieven, over, wegen, seinpalen en brandende booglam pen een attractie waaromheen de jongens zich, in rijen dik, dagelijks verdringen en welke belangstelling alleen werd over troffen door die voor de „schiettent”. Zoodra de beheerder van de tentoonstel ling magr aankondigt, dat e-_- weer een schietwedstrijd gehoü’den zal worden, waarbij als prijzen fraaie boeken worden uitgeloofd, dan stijgt de pret ten top en alle jongens uit de zaal drommen samen voor het tooneel. waar het schietapparaat ,staat opgesteld. Verrassend is het te zien, over welk een trefzekerheid velé jongens op jeugdigen leeftijd reeds beschikken. Als dan de schietwedstrijd ten einde is. kunnen de jeugdige bezoekers en be zoeksters want ook veel jonge meisjes komen een kijkje nemen hun hart op halen in het bioscoopzaaltje waar verschil lende leerrijke films en vermakelijke tee- kenfilmpjes worden vertoond Met onver flauwde belangstelling volgen zij de ver vaardiging van gramofoonplaten of andere interessante filmopnamen. Dat de tentoon, stelling inderdaad aan haar doel beant woordt. blijkt wel hieruit, dat de jongens opgetogen de zaal verlaten en dikwijls den volgenden dag met vriendjes terugkomen.1 om hun al het moois dat zij reeds gezien hebben, nu ook te toonen. „Voor 15 spie maar”, roepen de jongens elkaar ver rukt toe. als ze hun entreegeld offeren, en velen doen dat heek wat keeren, om maar weer een paar gezellige' uurtjes in Bellevue te kunnen doorbrengen. Tot en met 19 Augustus kan de jeugd nog van deze aardige en leerrijke tentoonstelling genieten. Zeiss.Planetarium „Haagsche Courant”. aAlgemeenc demonstratie. 11 u. Kinder. voordr, „Het aantal sterren”. 14 u. Voordracht over „Vallende sterren”. 15.45 en 20 u Luthersche Kerk. Orgelcon- eert doof Feike Asma. 19.30 u. Prin-.>| de volgende bedrijven voor zoover zij niet oesse-Schouwburg. „Apotheek de Ooie vaar”. Geb. v. K. en W. „Teun en Pleun”. 14 u. Ooncert door het Resi dentie-orkest o.l.v. Yvon Baarspul. So list: Theo v. d. Pas, piano. 19 u. Dili, gentia. „Asschepoester”. 14,30 urOdeon „Tom Poes en de verdwenen kroon”. 14.15 u. Cabaret. „Alleen voor dames” 19 u. Flora. Revue „Binnen zonder kloppen’’, 14 en 19 U. Scala. Revue „Hocus Pocüs”. 19 u. Circus Strass- burger. 14 en 18.30 u. Boerderij „De Poppenkast” (Voorschoten)„Sneeuw witje”, 15 en 16.30 u. „Impromptu”. 18.45 u. ATHLETIEK. NIEUW nRECORD: De Zweed- sche hardlooper Gunder Haegg heeft Zon dag een nieuw wereldrecord op zijn naam gebracht. Hij liep de 2 mijl In 8 min. 42.8 sec heeft daarme'4'1 zijn eisen wereldrecord, dat op den tijd van 8 min, 46.4 sec stond, verbeterd WATERPOLO UZC WON ZWEMLUST-TOURNOOI: De resultaten van het te Utrecht gehouden Zwemlust-tournooi luiden: Afd. A: UZC- Neptunus 4—3; HZ PC-AZ 5—0; HVGB- DKR 73; F :rel-Robben 11 (Forel wint met strafwUZC-HZ PC 2—1; HVGB-Forel 2—1: HZ PC-Forel 2—4; fi nale UZC-HVGB 5—2 Zet pok gij V derhalve in voor de toekomst van Uw Volk en meldt U als vrijwilliger bij de Kriegsmarine. Aanmelding staat open voor lederen Nederlander van 17-45 jaar en kan geschieden bij de Marineannahmestelle West Zweigstelle Niederlande te Utrecht, alle Hafen- und Orts- kommandanturen en bij de Nebenstellen der- Wajfen-S.S., alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. De opperbevelhebber van de Finsche Weermacht, maarschalk Mannerheim, heeft gisteren een dagorder tot het leger gericht, waarin hij mededeelt, het hooge ambt van president der republiek op zich .te hebben genomen. Voorts zegt hij: „Soldaten De strijd om het bestaan ert de toekomst van het land wordt voort gezet. In mijn kwaliteit van opperbevel hebber der Weermacht doe ik een beroep op uw uithoudingsvermogen en stand vastigheid. Een onwrikbaar wederzijdsch vertrouwen en de eenheid van ons volk zijn de sterkste bescherming van het land”. Bilderdijk Jan v. Galen, 160423-3-1653. Bevelhebber der Midd.-Zee- vloot. Graftombe in de Nwe. Kerk te Amsterdam. Amerikanen pogen Noordkust van Bretagne te veroveren Het Int. Informationsbüro meldt over de gevechten in N.-Frankrijk: De hoofdmacht der Amerikaansche aanvalsformaties opereert op het oogenblik in Bre:agne met het volkomen duidelijke doel de geheele Noordkust van Bretagne, met inbegrip van de zeehaven Brest in handen te krijgen. Partieele Amerikaansche strijdkrachten vielen Zondag de vesting St. Malo aan, doch moesten afdeinzen. Andere partieele strijdkrachten bestormen even vergeefs de stad Morlaix. Een tweede groote gevechtsgroep der Amerikanen opereert uit het penetratie- gebied ten Zuiden van Avranches ter sterkte van tenminste 5 pantserdivisies en 4 tot 5 groote formaties infanterie in algemeen Zuidwestelijke richting, waarbij zij er in slaagde Mayenne te veroveren. Om de Zuidelijker gelegen stad Laval wordt nog gestreden. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Westen, Alex Schmalfuss, meldt: Een op het oogenblik nog gaande zijnde Duitsche tegenaanval, die van het gebied ten Westen van de stad Vire uit terrein heeft gewonnen heeft de poging van den vijand den Duitschen Westelijken vleugel te omsingelen verijdeld. De gevechten zijn bijzonder hard en worden van weerskan ten met zeer groote verbitterdheid gevoerd. Zoowel in het voorterrein van St. Malo als ten Westen van Lorient en St. Nazaire zijn vijandelijke pantseraanvallen af geslagen. Bijzonder indrukwekkend was het afslaan van een door 50 a 60 pantser wagens en gemotoriseerde infanterie ondernomen aanval op een heuvelstelling voor Brest die in Duitsche handen bleef. In tegenstelling tot andersluidende be richten kan gezegd worden, dat Angers en Nantes in Duitsche handen zijn. Er behoeft niet bijzonder op gewezen te worden, dat zich aan den Noordelijken oever van de Loire sterke Duitsche be veiligingen bevinden. De Nat.-Soz. Parteikorr. meldt o.m.: De militaire gebeurtenissen zijn voor de bevolking van Oost-Pruisen het signaal voor een waarlijk totale krachtsinspan ning geworden, die in de geschiedenis van^ Duitschland nauwelijks haar weerga heeft. Honderdduizenden hebben gehoor gegeven aan den oproep van gouwlei der Koch en hebben houweel en schop ter hand genomen voor de bescherming van de grens. Binnen drie uur. b.v. ver trok de universiteit te Koningsbergen met alle professoren en studenten. Ook 30.000 jongens van de Hitlerjugend na men' aan het werk deel. Zoo Was het ook in alle administratieve bureaux en in de bedrijven. Sedert 16 Juli werkt de ge heele bevolking van Oost-Pruisen hard en ingespannen met volledige toewijding aan de bescherming barer grenzen. Reeds binnen 24 uur was vrijwel on onderbroken een eerste linie van hon derden kilometers lengte voor de gren zen opgeworpen. S.P.T. meldt nog: In de restaurants gaan de gasten zelf naar het buffet om zich van spijzen te «voorzien en als zij gegeten hebben, wasschen zijzelf het gebruikte vaatwerk. De kellners, spoelers en koks jongens zijn naar de grens, De kranten- bureaux geven geen locale edities meer uit; slechts een standaarduitgave ver schijnt ’s avonds.- De redacteuren, zetters, monteurs en krantenbezorgers zijn naar de grens. Er rijden geen taxi’s en rijtui gen meer, de tram, en postdiensten zijn beperkt en portiers van groote gebouwen en inrichtingen van vermaak zijn niet meer te bekennen. Alle zaken, die niet voor den oorlog vati belang zijn, zijn ge- sloten. SCHULTE OP DE STADIONBAAN: Op de Amsterdamsche Stadionbaan was het hoofdnummer Zaterdagmiddageen 50 k;m. koppelwedstrijd. Acht k.m. vo3r het einde demarreerde Schulte mpt Middelkamp en v. d. Voort aan zijn wiel en in deze volg orde passeerden zij ook de finish; 4. de Korver; 5. Remkes; 6 v. Gent; 7. Elvers. Remkes won ’n achtervolging met safety, gangmaking met 1 meter voorsprong op Pronk Een sprint voor amateurs had tot resultaat: 1 Bijster, 2. v. Laar 3. Boskemper, 4. v. Zalinge. Laatstgenoemde won een klassementwedstrijd vóór Koop man Bijster zegevierde in een handicap- wedstrijd Evers de Best van Gent en Groenewegen wonnen met 125 m. een ploegachtervolging tegen v Amsterdam— ZWARE STRAF VOOR MEUBELHANDE. LAAR: De Arnhemsche Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft de firma Sma- rius, meubelhandel te Nijmegen, een boete van honderdduizend gulden opgelegd Uit een voorraad, waarmede de plaatselijke oorlogsslachtoffers geholpen moesten wor den, leverde de bedrijfsleider J. W. v. d. Akker aan een boer een huiskamerameu- b'en’ waarbij hij voor de ontbrekende vergunning ’""'O vleeschrantsoerfen bedong en den prijs bijna 600 boven het geoor- ocrloofde stelde Dit feit kwam v. d. Akker op een boete van 10.000 te staan, terwijl den eigenaar A. F. J. B. Smarius, die reeds eerder wegens prijsovertredingen zwaar werd gestraft, de hierboven genoemde boete werd ooce1®'»d Tevens werd hij ver oordeeld tot betaling van f 10.000 proces kosten. Ziin'zaak is voor den tijd van 5 jaar gesloten, terwijl hem verboden is ge durende dezen tijd in den meubelhandel -vn-ï.-,-,-,— te zijn. MEDEOEELING VAN HET N.S.K.K. GRUPPE LUFTWAFFE: De aandacht wordt erop gevestigd, dat alle verzoeken qm inlichtingen over dienstneming en/of aanmeldingen moeten worden gericht aan het N.S.K.K Gruppe Luftwaffe, Ersatz Dienststelle, Lange Vijverberg 10, den Haag. Vdor alle kwesties betreffende de verzorging van de N.S.K.K.-mannen in het algemeen dient men zich te wenden tot den Fürsorge-offizier van het N.S.K.K. LW.. Lange Vijverberg 10, den Haag, INLICHTINGEN OVER DE WAFFEN- S.S.: Het S.S.-Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haagf» deelt ons mede: Gehoor gevende aan de vele verzoeken, is het S.S.-Ersatzkorrynando er toe overge gaan, overal in Nederland inlichtin- genbureaux op te richten, waar men alle inlichtingen over de Waffen-S.S. ver krijgen kan. Ook te-Utrecht is een bureau geopend Men kan zich dagelijks van 912 uur, van 1417 uur en van 1921 uur tot dit kantoor wenden, waar alle mogelijke vragen zonder eenige verplichting beant woord kunnen worden. Het bureau is ge vestigd: Vredenburg 19, Utrecht Telefeon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX’. WAG-ENSTPA AT 3537 Giro #o. 12500 Bijkantoor: Soheveningen, Keizerstraat '019 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwen daal, Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys. Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J |B. van SetersJr^Theresiastraat 108a. Tel. 772444. KÖH3kl£7*T-* ^^KIELCE] Stmdomitrz ^•y^drze/ow^Sta. HondenMorgenavond houdt de ’s-Gravenh W H P.V heatwedstrijden oo de Marlo’-baan On Zondag 13 dezer wor den on Jiet R F.C.-terrein te Rotterdam Waterpolo: DWR kwam Zondag tegen de ZIAN-heerem niet op. ZIAN 3 won met - 31 van Zijl 2; de dames reserveploeg v. d. VoortMiddelkamp en Verschuren, verloor met 23 van Rotterdam. H

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1