Volksgerechtshof veroordeelt 8 leiders vap de revolte ter dood i T. 1944. No. 13867. Vonnis met den strop voltrokken Woensdag 9 Augustus. AANVALLEN IN HEVIGE NORMANDIE EERSTE STADS ED. Na den aanslag op den Führer Ter dood veroordeeld P” De Oberreichsanwalt aan het woord BINNENLAND Auto door trein gegrepen De aanslag Fundamenteels vergissing Beperkt gebruik van taxi’t en huurauto’s Beck door Fromm doodgeschoten Hase De handlangers Het verhoor van Von Witzleben en Höppner Verbitterde gevechten om Le Mans Doodstraf geëischt Nieuw Finsch kabinet Wegens misdrijven tegen de Bezettende Macht Het Volksgerechtshof van het Groot-Duitsche Rijk heeft op 7 en 8 Augustus de zaak behandeld tegen acht uit het leger uitgestooten ver raders, die deelgenomen hadden in leidende functie aan de misdaad van 20 Juli. De beklaagden Efwin von Witzleben, Erich Hoeppner, Hellmuth Stieff, Albrecht von Hagen, Paul von Hase, Robert Bernardis, Friedrich- Karl Klausing en Peter Graf York von Wartenburg werden als meineedi- gen, eerloozen, eerzuchtigen, wegens hoog- en landverraad ter dood ver oordeeld. Hun vermogen vervalt aan het Rijk. Het vonnis is twee uur na de uitspraak voor alle veroordeelden met den strop voltrokken. De aanklacht Het verhoor COURANT HAAGS! HE Tel. 119461; Voorburg, Boekh, H. E. G. Auys, Heerenstraat 144. Tel. 778038; N.V. Kantoorbeekh, Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J |B. van Betera jr», Thereaiastraat 168*. Tel. 777444. Polizeiführer ’s-Hertogen- 1. gevraagd, of u Op 19 Juli bevond von Witzleben zich „om persoonlijke redenen” in Berlijn. Men zeide hem daar, dat het „den vol genden dag waarschijnlijk voor elkaar zou zijn”, wd’arop hij zich weer naar huis begaf, naar Seesen, district Kalau. Op 20 Juli werd von Witzleben volgens zijn bekentenis te Seesen opgebeld met de mededeeling, dat het er in Berlijn oplos ging. Onderweg informeerde hij van de mis ten standrech- van der GermanuS Vervolgens behandelde de Oberreichs- anwalt de kwestie van het voltrekken van het te verwachten doodvonnis. De beklaagden hebben zich met hun daad gesteld buiten iedere betrekking tot de volksgemeenschap, den grond en het vaderland. De aanslagplegers hebben trouwbreuk gepleegd jegens den „Ober- sten Kriegsherr” en tegenover hun kameraden en Duitschland op *t oogen- bllk van het hoogste gevaar blootgesteld aan nieuwe ongehoorde lasten. Dat zoo’n smadelijke Actie er niet niee kan worden geboet, dat een eerlijke kogel een einde maakt aan het leven van de beklaagden, is een onbetwistbaar feit De doodstraf kan slechts met den strop voltrokken worden. Het gebied vai] Groot-Londen ligt onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. PRIJS OER ADVERT.; 1—11 m.M (6 reg.l ƒ1,65. elke m.M m. tot 22 m.M. (10 reg.l ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve Oplaag halve pr Reel, .p. 10 ct Kl. Adv. (in halve opl.) 0.57, Adv. „Br. bur. V. d. bl." 10 c meer. ƒ0.51 p.m.iM, tBewijsn. 6 Ct.. fr p.p 11 Dienstaanb. ZO.M. Pers. gevr. ƒ0.4®. MH. -JU lll-i I- l Een Duitache luchtafweerstelling in de Apennijnen. Door een machinegeweer wordt de post beschermd tegen de aan vallen van vijandeliike dul'tvliegers. (PK. Huecker~Sch‘C.N.F4 De president vroeg, of men zich had voorgesteld, dat de Führer zich zonder strijd zou laten overweldigen. Von Witz leben antwoordde: „Dat hadden wij ons toen voorgesteld”. Op de opmerking van den president, dat men toch een zuiveren moord had beraamd, verklaarde von Witzleben: „Dat kan men natuurlijk zeg. gen.” PRIJS DEZER COURANT: Voor XGravenhage bij voortiitb. p. 3 m met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" ,Kol Bijbl.” en „Lettenk Bijbl." 3.15 P.w. ƒ8.26, tr. p.p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenï. 9.S5.’ Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. fr p p. 10 c Aan het slot van het verhoor wees de voorzitter er op, dat de Putachisten het misdadige voornemen hadden gehad tot een overeenkomst te komen met het vijandeliike buitenland. Hij stelde voorts den beklaagde Witz leben de vraag of hij in zün vorige mili taire dienstbetrekking tie net mislukken van het verraad nog verklaringen heeft afgelegd In dien zin. dat voor den Putsch niet voldoende personen ter beschikking hadden gestaan, De beklaagde antwoordde hierop, dat hij bij het mislukken van deze Putsch- poging „een fundamw.teele vergissing” had geconstateerd. Hij had steeds ge- loofd. dat „betrouwbare troependeelen en een vrij groote kring hoogere officieren*’ zouden meedoen Zijn groote dwaling is geweest dat hij zich volledig vergist heeft ten aangien van de nationaal-soclalistische houding der Duitsche Weermacht. rkdlomededeeling over het mislukken van den aanslag nog. dat behalve de oorspron kelijke door hem met het Berlijnsche wachtbataljon getroffen maatregelen een bijzonder sterke stoottroep de arrestatie van Rljksminisfer dr, Göbbels thans zon der verwijl ten uitvoer moest leggen, Hase reed zelf naar hét Propagahdamlnlsterle en werd daar bii Rliksmintster dr. Göb bels binnengeleid Toen Hase hier nog beve'gevende macht over het wach'batal» jon wilde uitoefenen, werd hem door Rijksministêr dr Göbbels kortweg mede gedeeld, dat de commandeur van het wachtbataljon zijn bevefen reeds rechts- streeks van den Führer had ontvangen. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat maakt bekend, dat ingevolge den precairen toestand van de motorbrandstof en het materiaal in den vervolge voor het gebruik van taxi’s en huurauto’s de volgende bepalingen zullen gelden 1) Ritten met taxi’s en huurauto’s zijn verboden, indiên daartoe benzine wordt verbruikt. 2) Taxi’s en huurauto’s met generator, of gasaandrijving mogen in beginsel slechts gebruikt worden indfen hiertoe een dringende noodzaak bestaat openbare vervoermiddelen niet gebruikt kunnen worden en de rit over een afstand van niet meer dan 10 km (heen en terug 20 k.m.) wordt uitgevoerd 3) Verhuür voor meer dan één rit is verboden, 4) Iedere plezierrit met taxi’s en huurauto's zooals naar theaters, bioscopen ‘en restau rants Is 'verboden 5) Van taxi’s en huur auto's mag slechts gebruik gemaakt wor den: a. door de politie, door doktoren en vroedvrouwen voor de uitoefening van hun ambVberoep: b door personen met zeer zware bagage en door invaliden; c. door zieken teneinde naar een zieken huis* hospitaal of een dokter te worden gebracht, indien de ziekte zoO hevig is. dat vervoer met een auto noodzakelijk 1st d door personen in de uitoefening van hun beroep in geval van drWffeende dienst- of zakenreizen zij ontvingen, luidden verschillend. Op de eerste, om 15.50 uur in de Bendler- strasse van Stauffenberg ontvangen mededeeling, dat de Führer door den aanslag was gedood, nam Olbricht uit een brandkast de voor het verraad voor bereide bevelen. Tegelijkertijd werd gemeld, dat Stauffenberg, die op het vliegveld Rangsdorf was aangekomen, rapporteerde, dat er bij de zware ont ploffing, die hij gehoord en gezien had. niemand het leven had kunnen behou den. Het was geweest alsof er een 15 c.m.-granaat was ingeslagen. Intusschen kwam Beek naar Olbricht en maakte zichzelf chef der regeering. Ook Witz leben kwam en men begon te „regee* ren”. Höppner begon als „opperbevel hebber van het leger in het vaderland” in het daarvoor aangewezen dienstver trek met de lectuur van de intusschen door Witzleben uitgevaardigde „beve len”. Hij had vervolgens o.m. de Grup- penleiter van het opperbevel van het leger bijeen geroepen, doch was bij hen op energieken tegenstand gestuit Hij heeft, toen vervolgens tegen 18 uur of ficieel bekend werd gemaakt, dat de Führer nog leefde, er met Beck over beraadslaagd, Öf men zich niëfdoor een „krachtproef” meester kon maken van den omroep. Het verraderlijke drijven van Beek, Witzleben en Höppner vond een plotseling einde, toen officieren en soldaten van het leger het dienstvertrek van Höppner be stormden Bij de verdere, nog slechts mi. nuten durende afwikkeling daad werd een deel van hi telijk gefusilleerd. Kolonel-generaal Beek trachtte zelfmoord te plegen en bracht zich met drie pistoolschoten verwondin gen toe. Om redenen die öp het öogenblik nog niet opgehelderd zijn werd hij daar op door kolonel-generaal Fromm persoon, lijk doodgeschoten. Höppner liet zich ar- resteeten ;ëweest. jrnardis bekende medeplichtigheid Burgemeester van Voorschoten en twee wachtmeesters gedood Vanochtend omstreeks zeven uur is op den spoorwegovergang de Vink in het baanvak Voorsehoten-Leiden een auto door een trein gegrepen. In de auto bevonden zich de burgemeester van Voorschoten, de 43-jarige heer M. F. Berkhout en de wachtmeesters der politie A. Leeuwis en H. de Vrij, beiden 31 jaar oud. Allen werden gedood. De burgemeester,‘de heer Berkhout, was hedenochtend in de vroegte voor dierst, aangelegenheden per politieauto van Voor, schoten vertrokken om zich naar Nijmegen te begeven. Aan het stuur zat de wacht meester H. de Vrij De slachtoffers had den in Wassenaar de auto met gas later vullen en gingen dus van V ssbnaar via de richting Leiden. De boomen water, gesloten en Werden bediend door een tij- delijken oyerwegwachter, Deze heeft de boomen voor de wachtende auto open gedaan en daar er eén dikke mist hing den trein uit Leiden niet zien naderen. Nagenoeg op hetzelfde oogenblik had de botsing plaats. Eerst na nog ongeveer 600 meter te heb ben gereden kwam de trein tot stilstand. Door de botsing was de auto in brand gevlogen. Twee slachtoffers waren uit de auto geslingerd, het derde werd in de wrakstukken aangetroffen. Zeer spoedig was geneeskundige en politiehulp aan wezig. doch de drie slachtoffers waren reeds op slag gedood, In den loop van den ochtend was de officier van Justitie uit den Haag ter plaatse voor een onder zoek, Nadat dit was afgeloopen zijn de lijken naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd voor het verrichten van sectie, De heer Berkhout, die sedert 1936 zijn burgemeestersambt in deze gemeente vervulde, laat een gezin met zes kinde ren. de heer Leeuwis vrouw en twee kinderen en de heer de Vrij vrouw en één kind achter. Na Höppner kwamen de handlangers voor den rechter, in de eerste plaats graaf York von Wartenburg, neef van Stauffenberg. In het burgerlijk leven Oberregierungsrat, wilde hij thans staats secretaris van den Rijkskanselier worden Hij verklaarde, dat het in het voorne men lag onverwijld contact op te nemen met den vijand in het Oosten en in het Westen Wel koesterden, naar hijver klaarde de samenzweerders geen enkelen twijfel, dat de vijanden zouden vasthou den aan een onvoorwaardelijke capitu latie en vernietiging van het Duitsche Rijk en volk. De 24-jarlge kapitein Friedrich Karl (Clausing, die als volgende werd vérhoord, is een willoos werktuig van den voor naamste» misdadiger ge Bultenant-kolonel Bei schuldig te zijn aan i Als laatste beklaagde werd de in 1865 in Hannover géboren Paul von Hase ver hoord. In 1940 werd hij benoemd tot lui- tenant-generaal en weermachtseomman* dant van Berlijn, Hase kwam volgens zijn uiteenzetting eind 1843 voor de eerste maal in contact met Olbricht e» wel door een gesprek waarin Olbricht de vraag stelde of bij binnenlandsche onlusten van eenigerlei aard te Berlijn tegenstellin gen tusschen Weermacht en Partij te ver. wachten waren. Hase hoorde toen van Olbricht niets meer tot 15 Juli 1944. Op dien dag werd hij bij Olbricht ontboden, die verklaar de dat er iets in de hoogste oorlogslei ding gebeuren moest. Aangezien de Führer niet vrijwiMig Aftrad, moest hij uit den weg gpruimd worden, De president helderde door verder ver hoor op, dat Hase overal van op de hoog, te is geweest en aan alles heeft mede gedaan. Hase gaf bevelen tot vorming van 30 stoottroepen, die ter beschikking moes ten Worden gehouden om de openbare ge bouwen te bézétten en de nationaal- söcialistische ministers té arrêsteeren. Tegen 19 uur vernam hij. dat de Führer nog leefde. Hase beval na de officieele heeft doorgegeven. Na een korte pauze ging de président over tot het verhoeren van den vroegeren Generaal.veldmaarschalk von Witzleben en den vroegeren General-oberst Höppner. die reeds in 1942 wegens lafheid en onge hoorzaamheid uit de Weermacht was ge- stoeten. Het eerste zeer belastende feit hield in, dat von Witzleben reeds in Februari 1943 General-oberst Beek in diens woning heeft bezocht en met hem heeft gesproken „over den toestand”. Zij hadden er over gespro. ken, dat degenen, die de Führer aan het hoofd der militaire oorlogvoering geplaatst had, „niet goed" waren en „de goeden" waren uitgeschakeld. Op de vraag van den president, wie het beter had kunnen doen, antwoordde von Witzleben met zachte stem „Wij belden, Beek en ik". De president vroeg, hoe men zich diepte' HET WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüH. R.ER, 9 Aug. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandie zijn thans langs het ge- heele front, Zuidelijk van Caen tot Oos telijk van Avranches, zeer zware gevech ten gaande. Met zeer groot gebruik van materiaal liep de vijand, gesteund door talrijke tanks en sterke luchtstrljdkrach. ten, steeds weer storm tegen ons front. Hij slaagde er echter alleen ten Zuiden van Caen en ten Zuideix van Vire in. in ons fron<t binnen te driven. Vijandeliike ^aanvalswiggen werden echter in de der stellingen opgevangen. In de overige sectoren bleven de vijan. delijke aanvalsgroepen met de zwaarste verliezen aan dooden en gewonden reeds voor onze stellingen stekén. In het gebied van Le Mans kwam het gisteren tot ver bitterde gevechten in welker verloop de vijand de stad zelf binnendrong. In Bretagne Werden de naar Lorient en Brest aanvallende Amerikaansche forma ties afgeslagen en talrijke vijandelijke tanks vernield Om St. Malo wordt nog steeds hard gevochten. Gevechtsvliegtuigen vielen de aanvoer- bases Avranches en Brecey met goed ge volg aan. In de wateren voor Avranches werd in den nacht van 7 op 8 Augustus een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton door bomtreffers tot zinken gebracht. Boven Normandië enhet Westelijke be zette gebied verloor de vijand20 vlieg tuigen, In het Fransche achterland werden 68 terroristen in den strijd vernietigd. weer bij een militair bureau, maar ver* gelooze frontsoldaten zou de bom met tijd-1 ontsteking worden gepakt, opdat zij zou ontploffen op het oogenblik, dat de sol daten bij den Führer werden gemeld, om hem met de .grenadiers te dooden. Dp be klaagde bekende, dat hij ook in al dez? bijzonderheden was ingewijd De beklaag de bevestigde vervolgens dat, nadat de aanslag bij de demonstratie der nieuwe uitrusting niet was uitgevoerd, nu door Graf von Stauffenberg een geconcen treerde springstoflading in een actetasch gedurende de bespreking van de situatie bij den Führer zou worden binnengesmok. keld, een voorstel, dat eveneens van den vroegeren Generaal-majoor von Tresch- kow uitging. Opnieuw wendde zich de president tot den beklaagde: „Thans kende u dengene, die den aanslag wilde ten uitvoer leggen Hebt u het nu den Führer gemeld?” Bek!.: ..Neen”. Onder de grootste spanning kwam nu ter sprake, dat reeds op 6 en op 11 Juli de moordenaar, graaf Stauffenberg, die zich in het Hoofdkwartier van den Führer had gemeld om rapport uit te brengen, de voor den moordaanslag be stemde springstof bij zich heeft gehad. Pres.: „Waarom is de aanslag niet op dezen dag uitgevoerd?” aanwezig was. Deze moest ook uit den* weg geruimd worden”. Toen volgde de beslissende vraag: „Hebt u vóór 20 Juli geweten, dat graaf Stauf fenberg op dezen dag zijn moordplan wilde uitvoeren?” De beklaagde gaf toe. dat hij den 19den Juli des avonds door Wagner ervan In ken nis werd gesteld, dat de misdaad op 20 Juli zou plaats vinden. Daarop werd de vroegere reserve eer, ste-luitenant Albrecht von Hagen ver hoord. Hij was ondergeschikte van den na den aanslag naar de bolsjewieken overge. loopen majoor Kuhn, die op zijn beurt ondergeschikt was aan beklaagde Stieff. Ongeveer eind November 1943 had majoor Kuhn hem opgedragen. twee pakjes springstof in veiligheid te brengen, die door majoor Kuhn en beklaagde in een bosch bij een stapel hout begraven wer den. tn December 1943 kreeg hij van Kuhn naar aanleiding van een dienstreis naar het front nogmaals opdracht voor ontplofbare stoffen te zorgen, hetgeen hij ook deed. Pres.: „Hebt u de springstof bij Stauf fenberg afgeleverd?” Bekl.: ..Ja”. Pres.: „En daarmede was de zaak af ge handeld’'’ Bekl.; „Neen”. Pres.: ,.Maar Bekl,; „Ik heb Stauffenberg gevraagd, wat daarmede moest gebeuren Daarop heeft Stauffenberg verklaard, dat hij daarmede de regeering of den Führer zoo precies weet ik dat niet meer in de lucht wilde laten vliegen" De president besloot het verhoor van beklaagde met de constateering, dat xon Hagen den aanslag mede gepleegd heeft, doordat hij de springstof aan Stauffenberg nam daar, dat de Führer bij den moord aanslag slechts licht gewond was. Von Witzleben begaf zich naar het opper- bevel van het leger In de Bendlerstrasse en kwam daar bijeen met Beek, Höpp ner en Olbricht. Daar was graaf Stauf* feiiberg juist na den aanslag uit het Hoofdkwartier van den F-ührer aan gekomen. Beek zette in een korte toe spraak uiteen, waarom men de revolte ook zonder vaststaand bericht over den afloop van den aanslag had ontketend. Aan von Witzleben werden thans zoo genaamde „bevelen” voorgelegd, die zfjn naam droegen en waarvoor hij zich, hoewel hij zeide ze tevoren niet ge lezen te hebben, thans voor het Volks gerechtshof verantwoordelijk ver- klaarde en wel met de opmerking, dat i hjj deze bevelen „juist had geacht”. Als z^r. „opperbevelhebber der Weermacht” i maakte hjj in déze „bevelen” bekend, dat er een „nieuwe Rjjksregeering’’ was gevormd. De president verwees o.m. naar een geheim bevel, dat Höppner had uitgevaar, digd als z.g „opperbevelhebber van het Bekl.: Omdat de Reichsführer-SS niet, ^rMer^nn^hHfte^^df tv- „„v „:i hier voorschriften voor de arrestatie van allen, die in het nationeal-socialisC tische Duitschland de handhaving van de órde, de voedselvoorziening, de wapen- productie. kortom de gëheele oorlogvoe ring en het Staatsleven leiden Von Witzleben en Höppner beschikten boven, dien over een bevel waarvoor von Witz leben thans nog xrttdrukKelijk de verant woordelijkheid op zich nam, dat de con. centratiekampen door soldaten moesten worden bezet de bewakingsmanschappen’ geïnterneerd en de misdadigers gevrijd Men wilde hun alleen verzoekeh, zich voorloopig Van alle demonstraties te ont houden Óp de verklaring van den presi dent dat dit de vrijlating van duizenden zuiver crimineele, deels buitenlandsche misdadigers zou hebben beteekend. zweeg von Witzleben. v Toen bleek, dat de Führer in leven was en Beck’s poging zich van den omroep meester te maken was mislukt begaf von Witzleben zich naar huis. Kort daarna werd hij gearresteerd. Vervolgens werd dé vroegere kolonel- generaal Höppner verhoord Zijn beken tenis behelsde het volgende: Höppner gaf toe, dat hij bij de bespre kingen en mededeelingen, die 'hem gedaan werden, ook gedacht hêef; aan de moge lijkheid van een gewelddaad jegens den Führer en dat hij'vootstander was van den scherpsten uitzonderingstoestand ten ganzien van het Duitsche volk. Höppner en Olbricht gingen na het eerste gesprek op 20 Juli tegen 13 uur tezamen dineeren. In aansluiting hierop gingen zij weer naar de Bendlerstrasse en wachtten ongeduldig op het ver wachte bericht uit hei Hoofdkwartier van den Führer. De mededeelingen, die De Oberreichsanwalt zeide: „Wanneer het vonnis zal zijn voltrokken, is een schandvlek uit de geschiedenis van de Duitsche Weermacht uitgcwischt, zoo als er nooit tevoren een geweest is en zooals er nooit in de toekomst meer een zal zijn.” Hij constateerde, dat het bij de beklaag den slechts gaat om een kleinen kring van Heden, die door persoonlijken invloed en kliekbelangen tot elkaar waren gekomen, maar die door hun posities invloedrijk wa ren en die niets uit te staan hebben met h»; officierscorps van de Duitsche Weer macht, Alle beklaagden zijn zonder uitzonde ring medeplichtigen of daders van den aanslag en het verraad. Zij hebben ge tracht door een moordaanslag op den Führer, welke laf was in z(jn uitvoe ring, maar die door Gods zegen is on is- lukt, macht te krijgen over leger en vaderland. Zij waren typische reac tionairen. Z(j wilden laf en onwaardig Duitschland aan den vijand uitleveren. Zij zijn derhalve niet alleen hoogver raders, s(j zijn ook infame landver raders, De straf, die eik hunner volgens dc wet moet treffen, is de doodstraf. Na den Oberreichsanwalt kregen de aangewezen verdedigers he- woorn In dê anderhalf uur durende uiteenzettingen der. verdedigers van de beklaagden kwam be halve een diepgaande juridische wafRde- bepalinfl 'vnn tie aanklacht tot uitdrukking, dat reeds op 20 Juli het vonnis «ver dez.e beklaagden was uitgesproken door de uitspraak van het lot en door de stem van het Duitsche volk, De beklaagden kregen toen het hun vol gens de wet 'oekomende leatste woord De beklaagden klausing en Bernardis ver zochten het door hen verwachte vonnis met den kogel.te voltrekken Dinsdagavond is een nieuwe Finsche regeering gevormd. Zij bestaat uit de volgende personen: minister-president: Hackzell (cons, concentratiepartij); bui- tentandsche zaken: Carl Enckell (partij, loos); oorlog: lultenant-generaal Walden (onveranderd, partijloos); binnenlandsche zaken: Kanrlo Hillllae (totdusver gouver neur van Lapland en Hd van de agrari sche partij); justitie: barofi von B<>rn (leider van de Zweedsche volkspartij). De nieuwe regeering wordt een „werk. kablnet op parlementaire basis”. De Höhere SS- und „Nordwest” maakt bekend: Het Polizeistandgericht bosch heeft op 5 Augustus 1944 onder staande Nederlanders wegens misdrijven tegen de verordening op de bescherming der orde ter dood veroordeeld: den installateur Willem Santema, geb. 2 Maart 1902; 2. den winkelbediende Jan Laan, geb. 14 Dec. 1914; 3. dën hulpmachinlst Mooij, geb. 30 Jan. 1923; 4. den belastingambtenaar Petrus van GHs, geb. 6 Oct. lf)16; 5. den vlashandelaar Friedrich Vogel, geb. 23 Mei 1909; 6. den student Rudolph van Baarle, gëb. 31 Juli 1918; 7. den' bestuursambtenaar Johannes Spits, geb. 18 Maart 1916; 8. dem laborant Theodor Mooij, geb. 21 Febr. 1920; 8. den ingenieur Jan William H Pen ding. geb. 21 Sept. 1917; 10, den boekhandelaar Douve Werkman, geb. 19 -Tnb HIHi. 11, den winkelbediende Dionisius Engel, sen, geb, 1 April 1921; 12| den handelsbediende Pieter Pleurke, geb. 1 Dec. 1920; 131 den kantoorbediende Joharines Ha- gedoom, geb. 2 Juni 1911; 14 den drukker Everhardus Overeem, gèb. 12'Oct. 1818; 15'. den conservator Steeven Bastiaans, geb. 7 Febr. 1801; 16. den leeraay Hendrik Uittien, geb. 16 Sept 1898; 17' den kantoorbediende Josef van de Mortel, geb, 5 April 1810; J8 den patroonteekenaar Andries Gort, geb. 24 Januari 1014; 10. den schilder Cornells de Graaft, geb 3 Nov. 1014; 201 den advocaat Louis Cornells Dijk man. geb 5 Aug. 1819; 2E den student Lodewijk van Duwen, geb 5 Aug. 1917; 22 den kantoorbediende Johannes Rai ner de Mildt, geb. 26 Febr. 1924; 23' den onderwijzer Jan Nauta, geb. 3 Mei 1917; 24’ den magazijnbediende Arthur Vi* tor Martens, geb. 27 Sept. 1017. Alle veroordeelden waren vooraanstaan de actief deelnemende leden van een or ganisatie tot het verspreiden van ophit sende geschriften. Allen waren reeds vóór de oprichting dézer organisatie werkzaam in andere illegale vereenigingen. Volgens een bepaald organisatieplan namen zij deel aan de samenstelling en verspreiding van een vrij omvangrijk illegaal ophits, send geschrift, dat den laatsten tijd open lijk opriep tot strijd Wfeen de Bezettende Macht. Ook vereenzelvigt zich het ge schrift met degenen, die Nederlandsche nationaal-socialisten vermoorden. Het be vatte verder zeer onbehoorlijke caricatu- ren, welke den Führer Van het Groot- Duitsche Rijk en zijn soldaten moeten be_ leedtaeh. maar tegelijkertijd Stalin ver heerlijken Het ^landgericht heeft geconstateerd, dat in dézen kring van daders de auctoreg intellectuales moeten worden gezien van talrijke misdaden tegen de Bezettende Macht, die de laatste maanden gepleegd zijn Op grond van deze overweging en omdat de in de verordening op de bescher ming der orde genoemde strafbare feiten in meer dan één opzicht aanwezig zijn, moest de doodstraf worden uitgesproken. Het vonnis is na onderzoek van de mo gelijkheid van gratie aan 23 veroordeelden voltrokken. De Nederlander Andries Gort werd be genadigd tot 15 jaar tuchthuisstraf. Voor het Volksgerechtshof heeft giste ren na een behandeling van 2 dagen de misdadige aanslag van 20 Juli zijn ge rechte straf gevonden. De Oberreichsanwalt Lautz diende de aanklacht in met de .korte motiveering, dat de beklaagden in den zomer van 1844 als deelnemers aan een kleinen kring van samenzweerders getracht hebben den Führer door laffen moord te dooden, om daarna door een revolte in het binnen land de macht over leger en Staat aan zich te trekken me; het doel om zich smadelijk aan den vijand over te geven. Als eerste beklaagde trad Stieff voor jde tafel der rechters. Uit zijn verhoor bleek dat hij op 30 Januari 1944, dus zooals de president opmerkte, op den verjaardag van het overnemen van de ■macht,*is bevorderd tot Generaal-majoor. De president constateerde, dat de beklaag, de bij het eerste politieverhoor waarbij hij voorgaf van alles wat met deze vree- selijke gebeurtenissen samenhangt, pas na den moordaanslag te hebben Vernomen,, heeft gelogen. Toen Stieff uitvluchten trachtte te zoeken, verlangde de president een ondubbelzinnig ja of neen, waarop de beklaagde toegaf bij het eerste verhoor onwaarheid te hebben gesproken. President: „Hebt u in den zomer van 1943 kolonel von Treschkow, den lateren chef van den staf van een leger van de legergroep Centrum, bezocht en heeft hij er over gesproken, dat de Führer door een dynamietaanslag bij de bespreking van de militaire situatie vermoord moest wor den?” Beklaagde: „Ja”. Pres.: „Hebt u uw chef en hebt u den Führer rapport uitgebracht over dit schandelijke voornemen?” Bekl.: „Neen, dat heb ik niet" De be klaagde gaf verder toe. dat hij heeft deelgenomen aan een latere bespreking met den inmiddels standrechterlijk dood geschoten generaal der infanterie Olbricht en daarbij ook kennis maakte met den vroegenen Generaal-oberst von Beek, dié er direct bij hem op aandrong, den Führer door een dynamietaanslag uil den weg te ruimen. Pres.: „Heeft men u gevraagd, of u daaraan wilde deelnemen?” Bekl.: „Ja” Pres.: „1$. ne» juist, dat in October '43 graaf von Stauffenberg bij u heeft aan gedrongen en dat u niet geweigerd hebt, aangezien u de hand in de zaak wilde hebben?" Bekl.: „Ja". Pres.: „Beseft u. dat u niet alleen de hand om van uw hoofd niet eens te spreken maar uw eer er in gemoeid hebt en door uw toestemming uw eer voor altijd verloren hebt?” Eekl.: „Ja”. Stieff gaf op desbetreffende vragen toe, dat hij. toen von Stauffenberg hem voorstelde den aanslag uit te voeren, weliswaar dit van de hand wees, doch de ontplofbare stoffen, welke voor den aanslag gebruikt werden, heeft bewaard, ofschoon hij wist, dat zij bestemd waren voor het arglistige moordplan. Daarbij wees de president erop, dat hier sprake is van een ontplofbare stof van Engelsche herkomst. Toen de president den beklaagde vroeg, of hij heeft geweten, dat de ontplofbare stof gebruikt moest worden voor een moordaanslag op den Führer, antwoordde hij met een duidelijk hoorbaar „ja”. Bij het verdere verhoor deed Stieff mededee lingen over een vroeger plat-, dat wel voorbereid, maar niet uitgevoerd was Men zou den Führer een nieuwe soldaten uitrusting demonstreeren. Die eenvoudige soldaten, die zich aan t front verdienste lijk haddien gemaakt, zouden voor deze „vereerende opdracht" worden gerequi- reerd. In de uitrusting van één dezer ar- In Italië ondernam de vijand slechts plaatselijke aanvallen Zuidoostelijk van Florence en in het gebied Noordelijk van Arezzo die zonder resultaat bleven, Be- wakingsvaartuigen der marine brachten voor de Dalmatische kust 2 Britsche mo- tortorpedobooten tot zinken Twee eigen vaartuigen gingen verloren. In he; Oosten werden in het gebied van Baranof krachtige door tanks gesteunde Sovjet-aanvallen afgeslagen of opgevangèn en 47 vijandelijke tanks vernield, Zuid oostelijk van Warka zijn pantaerformatles tot den tegenaanval overgegaan en in de door den vijand hardnekkig verdedigde stellingen binnengedrongen. Ten Zuidwesten van Bialystok hervatten de bolsjewieken hun aanvallen na hevige artillerlevoorberelding met sterke forma ties tanks en slagvllegtuigen, In eenige penetratieplekken duren de zware gevech ten voort. Noordelijk van de Memel werden ook gisteren weer alle doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld Bij Raaseinen binnen gedrongen vijandelijke strijdkrachten werden in den tegenaanval afgegrendeld; 66 vijandelijke tanks werden stuk ge schoten. Aan het LetlandsChe front stortten tal rijke vijandelijke aanvallen na zwaren strijd .ineen. In scheefaanvallen mengden slagvlieg- tuigen zich herhaaldelijk op doeltreffende wijze in de gevechten te land. Gevechts-, en nachtalagvliegtuigen vielen met' goed gevolg verkeersinstallaties en steunpun ten der Sovjets aan. Verscheidene pon tonbruggen over den Welbhsel werden vernield. Bewakingsvnartulgen van een Dultsch convooi en scheepsafweergeschut schoten vóór de Zuidkust van Noorwegen 8 Brit sche vliegtuigen neer. Vijahdeltjke sto- ringsvliegtulgen lieten In den afgeloopen nacht bommen vallen op plaatsen in West- Duitschland en Oost-Pruisen Te Keulen ontstond schade aan gebouwen, eigenlijk de verwezenlijking had ge dacht van het plan om den Führer tot aftreden te bewegen en von Witzleben en Beek opperbevelhebber en RUks- kanselier te laten spelen. Daarop ant woordde von Witzleben: „Van de heele politiek en de binnenlandsche politieke aangelegen heden heb ik in het geheel geen ver stand. In de eerste plaats wilden wjj ons natuurlek van den Führer meester maken, maar niet in,den vorm van een aanslag. Men zou wachten op een tijd stip, dat de Führer met zoo klein moge- lik gevolg op reis zou zijn, opdat men zich van hem meester kon maken. Wij waren van meening, dat een Führer in leven nuttiger voor ons zou zijn, dan een niet-levende.” Pres,: „Wie zou den stoottroep aanvoe- ren?” Von Witzleben: „De menschen daarvoor moesten eerst gezocht worden.” Toiefeon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. H500 Bijkantoor: Sohevenrngen, Keizerstraat *316 Filialen: Rijswijk. Kantoorbookh, Leeuwendeel Oranjalean 3, - -- - - ----- - Tft) ï7M3g. N<v KantoorbMkh, Th. J. do 7

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1