VOORTDURENDE AANVALLEN TEN Z. VAN CAEN EN IN BRETAGNE DE GEVECHTEN IN N.-FRANKRIJK Donderdag 10 Augustus. No. 18868. rass '1944. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa Keuringen r Drie kilogram aardappelen EERSTE STADS ED. De Duitsche afweer r Engelsch-Amerikaansche olie- overeenkomst BINNENLAND Beperking van het spoorweg verkeer WW Doodvonnis - Verkoop van ongecodeerde artikelen verboden STADSNIEUWS ROEIBOOT DOOR MOTORBOOT OVERVAREN SPORT paarden BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendeel Oranjelaan 3, -- -. -----„j Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Beters Jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. Gevechten aan de Adriatische kust hervat Verklaring van generaal- veldmaarschalk Model Op de geëlectrificeerde baanvakken Duitsche marine opnieuw in actie Geïnterneerde burgers in Indië sMrie^c FF p.' COURANT HAAGSCHE VILLEpLEU. 5RWWZD ers /a impoi SUINGAi O V/fre ffainit Bh El hervat Rl ■N’ .NI ^aRdCHE 19 artikel regelmatig 'verhandelen. JEUGD S (Tele/oto Hoffmann-Stapf) Generaal von Witzleben voor hef Volksgerechtshof. I Duitsche tegenaanval bij Warka HET WEERMACHTBERICHT de artoermet Telefoon 116300 (zeven lijnen) Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. I Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de van ont- Bij onze VHjwilligers. Zeer belangrijk ia het werk van de mannen, die steeds zor gen, dat de verbindingen in orde zijn. SS-PK-Jarolinn O'h. mW C1 CW4, Loc/n/ne ftifeau Kaart ran PÊTf] >coer^ De Nederlander Hendrik Peter de Bie is bij vonnis van het Duitsche Oberge- richt ter dood veroordeeld, daar hij in het verboden bezit van een vuurwapen met munitie was en anti-Duitsche ge schriften had verspreid. Het vonnis is na onderzoek van de mogelijkheid van gratie voltrokken. -.^•Tontor Voor wat betreft kleinmeubelen en houten huishoudelijke artikelen In de Staatscourant van 31 Juli nr. 147, zijn een drietal belangrijke prijsvoqr- schriften verschenen, nl. het prijsvodr- schrift 1944 houten huishoudelijke artike len; no 2, het prijsvoorschrift 1944 riet meubelen en aanverwante artikelen en het prijsvoorschrift 1944 speelgoederen. In deze beschikkingen wordt aan fabrikanten de verplichting opgelegd hun artikelen te voorzien, van den door den Gemachtigde voor de Prijzen vastgestelden verkoopprijs, alsmede van het door deze instantie voor geschreven kenteeken. Bij artikelen, die uit verscheidene deelen bestaan en die gezamenlijk verpakt plegen te worden ver kocht, moet deze aanduiding op de ver. pakking worden aangebracht. Deze prijsvoorschriften, die op 1'Aug. j.l. in werking zijn getreden, houden te vens het voorschrift in, dat ongecodeerde artikelen niet meer mogen worden ver kocht. Alle theaters in Thiiringen gesloten Als eerste Duitsche Gau heeft Thürin- genfiin het kader van de totale oorlog- voenng alle theaters gesloten. Het vol tallige personeel zal gerecruteerd worden voor de tewerkstelling. Dinsdagmiddag is in den Vliet te Leid- schendam een roeiboot waarin gezeten wa ren een inwoner van Scheveningen met vier kinderen, overvaren door een motor boot. De inzittenden geraakten allen te water. Met veel moeite slaagde men er in, hen weer op het droge te brengen. De ge zonken boot Is later weer opgevischt. BONNEN AFHALEN: Morgen Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 1 (Loosd.) van 8.3016.30 u. de letters Beq t.m. Boz. Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.3012.30 en van 1416 u. de letters Hez t.m. Kep. INSPECTEUR VAN ONDERWIJS J. VOR- RINK MET PENSIOEN: Wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd is met ingang van 1 October 1944 eervol ontslag verleend aan den heer J M. C. Vorrink. gemeentelijk inspecteur van het Onder wijs. De heer Vorrink was de laatste ja- ren voorzitter van het college van gemeen telijke inspecteurs van het Onderwijs. SPEURTOCHT V.V.V.: De door de V.V.V. ,,’s-Gravenhage” uitgeschreven speurtocht naar onbekende plekjes in onze stad en omstreken is een buitengewoon groot suc ces. Dezer dagen zal de 3000ste speurder reeds worden ingeschreven. Hoewel het dit jaar niet rnogelijk bleek, vele prijzen beschikbaar te stellen, wacht den 3000sten speurder toch een kleine verrassing. JEUGDIGE DIEVEGGEN Een 12- en 14- jarig meisje zagen gisterochtend op het Hobbemapiein kafts uit een handtasch van een vrouw een portemonnaie met 2.40 en een zwart mapje met bonnen te stelen. Het geld ging op aan gebak enz. Hierna ging het tweetal in een winkel in de Fahrenheitstraat eens neuzen of er niets te stelèn viel. Juist toen één van hen zich wilde meester maken van een boekje met bonnen, werd dit bemerkt door de winke. lierster. De twee werden aan de politie overgegeven De gedupeerde in het eerste geval wordt verzocht zich te melden aan het bureau Archimedesstraat; haar bonnen zijn terecht JUBILEUM R. ROBAARD: Morgen hoopt de heer R, Robaard den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden als machine zetter bij ons blad in dienst getreden is. PRIJS DER ADVERT.I 1—11 m.M. reg.) 1.65. elke m.M. m. tot 12 m.M. (10 reg.) ƒ0 18. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. ƒ0.51 p'm.M Bewijsn. S ct.. fr. p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 51, Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. COURSES TE ALKMAAR: De uitslagen van de Woensdag te Alkmaar gehouden courses luiden: le c.1. Elvira 10.90 en 2.50; 2. Diaha Guy 3.50j 3. Eton Brewer 3,30 2e c.: 1. Xaverigs (in stal met Ame. thyst) 2.20 en 1.40; 2. Colombine 3.40; 3. Blériot 2.50. 3e c.: le heat: 1. Fred Mc Clyo K. 4.30 en 2.10; 2 Don Brewer 3.60; 3. Y Zelda Peter 3.70. 2e en beslissende heat: 1. Fred Mc Clyn K. 4.60 en 1.90; 2. Freddy Scott 1.80. Toto def.: Fred Mc Clyo K 8.30 en 1.90, Don Brewer en Fred dy Scott 1.50. 4e c.: 1. Domina 1.50 en 1.30; 2. Ciamphie Scott 1.70; 3. Y. Ker nei 1.70. 5e c.: 1. Illustre Hanover 1.20 en 1.20; Irene D. 2.10. 6e c. (korte baan): le serie: 1 Harrold Hanover K. 1.2e serie: 1. Douglas H. 1.50; 3e serie: 1. Ipie Gregor 3.20; 4e serie; 1’ Gonni Z. 9.20; beslissing: 1. Harrold Hanover K. 1.70. Toto def.Harrold Hanover K. 7.40 en 1.70; Douglas H. 2.10; Ipie Gregor 3.10; Gonni Z. 7.60. VOETBAL SPLITSING IN HET NOORDEN: Het be stuur van district V heeft den N.V.B ge adviseerd de Noordelijke eerste klasse in het komende seizoen te splitsen in 2 groe pen welke een dubbele competitie moeten spelen. De winnaars kunnen elkaar ont moeten om het districtskampioenschap. ATHLETIEK ZUID-HOLLAND—NED, POLITIE: Zater. dagmiddag a.s. zal op de Nenijto-sintel- baan .te Rotterdam een ontmoeting wor den gehouden tusschen een ploeg van het district Zuid-Hplland der N.A.U. en een ploeg der Ned. Politie. Tevens wordt een drietal aanvallen gedaan op Ned. estafette records. Doordat een gasslang losraakte van een comfoor, terwijl de muurkraan open stond, zijn in een huis aan den Zuidsin- gel te Middelburg de 52-jarige L. J. M. en zijn 49-jarige echtgenoote, benevens hun 15-jarig zoontje tengevolge van gas vergiftiging om het leven gekomen. Loudeac Jbntlvy Ptouay/' JPSSEXI Wielrennen: Onze landgenoot Sijen won Zondag te Hermee (België) een wedstrijd over 100 km in 2 uur 46 min., vóór den Belg Staeren. Onze landgenoot Schweit zer werd 16e. Paarden: In verband met de totale oor logvoering zijn alle rennen en draverijen in Duitschland tot nader order verboden Boksen: Jan Nicolaas geeft hedenavond té 18.30 uur een demonstratie met zijn leer lingen op de terreinen aan den Fruitweg. Te Berlijn verloor Rudi Quentemejjer door k.o. in de 7e ronde van Heinz Seid- ler. Willy Quentemeijer won van Erwin Bruch op punten. Krachtsport: De Finsche Olympiade-win- naar 1936 en meervoudig Europeesch kam pioen, Elauri Koskela, is aan het Oost front gesneuveld. Handen: De voornaamste resultaten van de Woensdag door de ’s-Grav. W.H.R.V. op Marlot gehouden vlakkebaan wedstrij den waren: Greyhounds: 1, Kerry Bel- win in 24 sec.; 2. Bianca Belwin; 3 Sil via v. Edelgrey4. Donco. Troostren Greyhounds: 1. Junior van Westinghouse in 24.3 sec.; 2. Esmeralda; 3. Cinderella; 4. Hans. Whippets: 1. Johny in 24 8 sec.; 2. Dfcisy; 3. Cav. Cohering £olt; 4. Ron- ny. Jeugdren Whippets: 1. Costiana in 26.4 sec.; 2. Apollo; 3. Isabella. Woens dag 16 dezer worden wederom op Marlot vlakkebaan-wedstrijden georganiseerd, Cricket: Te Leiden behaalde HDVS met 35 runs een overwinning op HCC I. De Schiedammers scoorden 163 runs; Offer- man was topscorer met 55 (Sodderland 9-63, v. d Luur 1-56). De Hagenaars stel den er 128 runs tegenover; Rees was top scorer met 45 (Molenaar 6-42, v. d. Ham men 2-29). Excelsior 229VOC 145 en 87 voor 8. A.C.C. (109 voor 4) won met 6 wickets van H.B.S. (106). Voetbal: Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der afd. Amsterdam van den N.V.B. speelt een Amsterdamsch elf tal op 10 September in het Stadion tegen een Ned Bondselftal. Een ploeg, samengesteld uit in Berlijn te werk ge stelde Nederlanders verloor Zondag met 34 van een elftal uit het protectoraat Bohemen en Moravië. A.D.O. speelt Zondag 27 dezervriendschappelijk tegen Neptunuss Explosie in Vaticaansche tuinen Naar uit Rome wordt bericht, is in de tuinen van het Vaticaan een helsche ma chine ontploft, waarbij eenige vensters van de St. Pieterskerk werden vernield en ook het paleis der Heilige Officiën be schadigd werd. Een monnik had de hel sche machine ontdekt en wilde haar ver wijderen, doch het ding ontplofte, waar door hij er het leven bij inboette. In re- publikeinsch-fascistische kringen wijst men er op. dat ook in Rome de godloozen- beweging voet begint te krijgen en dat de aanslag vermoedelijk van deze zijde werd voorbereid MOEDIGE REDDING: Gistermiddag ge raakte een driejarig logeetje van den heer Reinders wonende aan het Sluisplein te Leidschendam, in een onbewaakt oogen- bliek in den Vliet. Het knaapje was reeds gezonken en onder het kroos verdwenen, toen de 17-jarige bakkerspatroonszoon P. Roodenrijs uit de Veenestraat het ongeluk bemerkte P. R bedacht zich geen oogen- blik en sprong gekleed te water. Na eenige malen te hebben gedoken, wist hij de kleine te grijpen, op het droge te brengen en van een wissen dood te redden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’*. „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ0.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.26, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c„ fr, p.p. 10 c. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. U) Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Zuidelijk van Caen zette de vijand zijn hevige aanvallen voort en breidde hij zijn penetratiegebied naar het Zuiden en Zuid oosten uit. Onze tegenaanvallen vingen echter de vijandelijke gevechtsgroepen op en brachten haar tot staan. Van 7 tot 9 Augustus verloor de vijand ten Zuiden van Caen en ten Westen van de Orne 278 pantserwagens. Ook aan de rest van het front zette de vijand zijn hevige aanvallen op dezelfde zwaartepunten voort. Hij kon echter alleen Zuidelijk van Le Pléssis en Zuidelijk van Vire terrein winnen. De zware gevechten duren voort. In Bretagne werden door tanks gesteun de aanvallen der Amerikanen in het ge bied van St. Nazaire, Lorient en Brest afgeslagen waarbij talrijke tanks werden .stukgeschoten. De dappere verdedigers van St. Malo leveren een zwaren strijd tegen den van alle kanten aanvallenden vijand. In het Fransche gebied werden 128 ter roristen in den strijd vernietigd. In de wateren ten Westen van Brëst werd een groote vijandelijke torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Door speciale strijdmiddelen der marine ver loor de vijand in de Seinebaai wederom 6 volgeladen ravitailleeringsschepen met een gezamenlijken inhoud van 25.500 ton, I torpedojager en 1 bewakingsvaartuig. Zuidelijk van het eiland Jersey brachten bewakingsvaartuigen van een Duitsch convooi 2 Amerikaansche motortorpedo-i booten tot zinken, waarvan 1 door haar te rammen. De Duitsche ambassadeur te Ankara von Papen is gisteren te Berlijn terugge keerd Stalin heeft gisteravond opnieuw den Poolschen premier Mikolajczyk ontvangen. Daarna is Mikolajczyk naar Londen terug gekeerd. I United Press meldt, dat Titó zich met zijn staf te Rome bevindt. Japansche vliegtuigen hebben giste ren 2 vijandelijke onderzeebooten tot zin ken gebracht; één werd ten Zuidoosten van Formosa naar den bodem gezonden, terwijl een tweede bij Osjima in de Izoe- groep tot zinken werd gebracht. Kunstnijverheidsvoorwerpen Deze verplichting geldt niet ten aan zien van de kunstnijverheidsvoorwer- pen. Hier heeft de groothandel nog twee maanden, de kleinhandel nog 3 maanden de gelegenheid de oude voorraden té ver. koopen. Na dien datum zal het ook in deze branche verboden zijn, ongecodeer. de artikelen te verkoopen. Daar het den fabrikanten in houten huishoudelijke ar tikelen, rietmeubelen en aanverwante ar tikelen en speelgoederen reeds lang verbo den was ongecodeerde artikelen aan den handel af te leveren, kan worden aange nomen, dat zoowel grossiers als detail listen van deze artikels» geen voorraad meer hebben. Het publiek kan dus thans zelf controleeren, of het te betalen bedrag overeenstemt met den door den Gemach tigde voor de Prijzen goedgekeurden prijs. DE NEDERLANDSCHE OMROEP EN DE Aan het derde kamp, dat de Nederlandsche Omroep te Blaricum voor de jeugd hePft gehouden in de jeugdher berg „De Zonnehoeve” hebben 40 jongens en meisjes van 17 tof 27 jaar deelgeno men. Het kamp stond onder leiding van den propagandachef van den Ned Omroep den heer H. Rutgers. Ouderen hielden uit eenzettingen. Gediscussieerd werd onder fbezicht van dr. M. O. Albers, directeur van de gemeentelijke H.B.S. te Utrecht. De evacuatie van Londen Maandag hebben 17.000 moeders en kinderen Londen verlaten om zich te be geven naar gebieden, waar geen vliegende bommen neerkomen. 22 Extratreinen wa ren hiervoor ter beschikking gesteld. Op den nieuwen bon reeds morgen - verkrijgbaar Het aardappelrantsoen is voor de week van 13 tot en met 19 Augustus a.s. vast gesteld op 3 kilogram. De aardappelbon- nen 34 geven daartoe elk recht op het koopen van 1| kg aardappelen. Op den bon toeslag 34 is 1 kg aardappelen ver krijgbaar. In verband mei het optreden van de aardappelziekte waardoor spoedig bederf kan ontstaan, zijn de aardappelen minder goed houdbaar. Mede daarom kan men reeds op Vrijdag 11 Augustus a.s aard appelen op de nieuwe bonnen verkrijgen. Om dezelfde reden is het gewenscht het rantsoen niet terstond geheel op te ne men doch het aankoopen van de beschik bare hoeveelheid te verdeelen over de ge- heele periode van 11 tot en met Augustus a.s. Londen ligt onder zwaar storingsvuur. In Italië hervatte de vijand aan de Adriatische kust zijn aanvallen met sterke strijdkrachten. Zij stortten met zware ver liezen ineen In het Oosten zijn bij Sanok en Mielec hevige gevechten met binnengedrohgen vijandelijke strijdkrachten gaande. Noord westelijk van Baranof werden herhaalde vijandelijke aanvallen uiteengeslagen en de Sovjets in een tegenaanval teruggewor pen. In de periode van 6 tot 9 Augustus werden hier in de zware gevechten 108 vijandelijke tanks stukgeschoten. Zuidoostelijk van Warka wint de tegen aanval onzer pantserformaties tegen hard. nekkigen vijandelijken tegenstand verder terrein. Westelijk van den Boven-Naref werden herhaalde aanvallen der bolsje wieken afgeslagen of opgevangen. Bij Wil- kowisjken zijn tegenaanvallen onzer troe pen gaande. Noordelijk van de Memel mislukten in het gebied.van Raseinep her. nieuwde doorbraakpogingen der Sovjets met zware verliezen aan dooden en ge wonden; 52 vijandelijke tanks werden stukgeschoten. i In Letland bleven talrijke aanvallen van den vijand tusschen Mitau en het meer Pskof zonder resultaat. Formaties slagvliegtuigen vielen vooral in de groote bocht van den Weichsel en in het gebied tep Westen van Kofno ge reed staande Sovjettroepen en tankconcen. traties met goed gevolg aan. Des nachts waren vijandelijke troepenconcentraties Noordwestelijk van Baranof en Zuidooste lijk van Warka het doel onzer gevechts- en nachtslagvliegtuigen. De vijand verloor gisteren 41 vliegtuigen Vijandelijke bom menwerpers lie;ën overdag bommen vallen op het gebied van Boedapest. Des nachts viel eeh vrij zwakke formatie vijandelijke bommenwerpers het gebied van Ploesti aan waarbij hij 14 vliegtuigen verloor In West en Zuidwest-Duitschland wer den vooral Saarbrücken Karlsruhe, Pir masens en Luxemburg aangevallen. Door luchtverdedigingsstrijdkrachten werden 33 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 31 viermotorige bommenwerpers vernield. Betreft 80 pCt der wereldproductie Tusschen de Ver. Staten en Engeland is een veelomvattende overeenkomst ge sloten, welke betrekking heeft op de ver- deeling van meer dan 80 pCt van de wereldolieproductie. De Amerikanen zijn er in geslaagd hun zin door te drijven, dat voor de oliegebieden, waarvoor nog geen concessies werden verleend, het be ginsel van de open-deur-politiek zal gel- den, terwijl voorts de productie, het raf- fineeren. het vervoer en de verdeeling der betreffende oliehoeveelheden niet door eenzijdige beperkingen door één der beide regeeringen mogen worden belemmerd. Engeland zal zich in enkele gevallen voor zijn olieverkoopen in het Midden-Oosten in dollars moeten laten betalen In ruil hiervoor hebben de Ver. Staten de toe zegging gedaan, dat de thans bestaande concessies zullen worden gerespecteerd. In den op te richten petroleumraad zal rekening moeten worden gehouden met de belangen van olieverbruikende landen.. - I Vrijlating van Geallieerde politieke gevangenen in Turkye De Sovjet-Russen Kornilof en Pavlof, die geruimen tijd in de gevangenis te Ankara hebben doorgehracht wegens een aanslag op von Papen en kort geleden amnestie hebben verkregen, zijn gisteren vrijgelaten. Zij werden bij de poort der gevangenis door leden van de Sovjet- ambassade met bloemen begroet en ver volgens in een open wagen naar de am bassade vervoerd. Zij waren door Turksche rechtbank wegens den in Fe bruari 1942 op von Papen gepleegden aan- slag tot 2Ö jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij zijn vrijgelaten als gevolg van de verbreking der Turksch-Duitsche be trekkingen. Alle Geallieerde politieke ge vangenen zijn in Turkije op vrije voeten gesteld. Gen.-veldmaarschalk Model, opper- bevelhebber-midden, heeft, naar het D.N.B. verneemt, ip een gesprek over den toestand aan het Oostfront gezegd: „Na weken van terugwijken is thans weer de tijd van de standvastigheid ge komen. Nieuwe krachten der verdedi ging stroomen in steeds sterkere mate naar het ressort van de legergroep- midden. Ik stel vertrouwen in de in spanningen van den totalen oorlog, die aan het strijdende front reeds thans menschen en wapenen zenden om den muut tegen den Sovjet-Russischen tegenstander weer hecht en onover komelijk te maken. De Nederlandsche Spoorwegen deelen ons mede, dat ingaande Zondag 13 de zer, uitsluitend op de geëlectrificeerde baanvakken, de dienst op werkdagen des avonds en op' Zon- en feestda gen over d^en geheelen dag wordt beperkt. De wijzigingsbladen 4 en 5 op den Reisgids van 17 Juli 1944 zijn van Za terdag 12 dezer af op de stations ver krijgbaar. Wijzigingsblad 3 volgt later. "^Loiri Voor scheermesjes bon R 09 van tabakskaart inleveren In den joop van de maand September wordt wederom een aantal scheermesjes beschikbaar gesteld voor mannelijke per sonen, die een tabakskaart bezitten. Men dient daartoe bon R 09 van de tabaks kaart tusschen 14 en 19 dezer in te leve ren bij zijn leverancier (detaillist). Het is daarbij niet noodig oude scheermes jes in te leveren. De leverancier geeft voor de in ontvangst genomen bonnen een' ontvangstbewijs Het aantal scheermesjes, dat men per bon ontvangt, wordt nader bekend gemaakt, In afwijking van de voorgaande distributieperioden, mag de winkelier niet eerder overgaan tot afleve ring van scheermesjes tegen .inleve ring van het ontvangstbewijs vóór een bepaalden, nog nader bekend te ma ken datum. Het ontvangstbewijs dient men zorgvuldig te bewaren, daar men slechts onder inlevering daarvan de scheermesjes zal kunnen verkrijgen. Op verzoeken om beschikbaarstelling scheermesjes in gevallen, dat het vangstbewijs is verloren gegaan, dan wel. dat men verzuimd heeft zijn bon tijdig in te leveren, zal niet kunnen worden inge gaan. In het belang van een zoo vlot mogelijk verloop van de distributie levere men de bonnen in.bij winkeliers, die dit Nog meer dan in de vroegere gevech ten hebben de Cana- deezen bij hun nieuwe offensief in het ge bied ten Zuiden van Caen vertrouwd op de uitwerking van hun bommenwerpers en hun zware wa pens, meldt het D. N.B. Vooruit vliegen de padvindersvlieg- tuigen markeerden met lichtbommen de aanvalsstrook. Toch vielen nog talrijke bommen in de con centratiegebieden der Canadezen zelf. Uit half ingestorte dek- kingsholeu en loop graven werd den aan vallers een uiterst zwaar vuur toegezon den. Slechts meter voor meter konden de Canadeesche tanks terrein winnen op den weg naar Falaise. Waar de vijand door plaatselijke concen tratie van zijn strijdkrachten terrein won, gingen de Duitsche troepen tof tegenaan vallen over. Bij Carcelles. Roquancourt en St. Aignan leed de vijand uiterst zware verliezen. Bij May-sur-Orne moest hij een hoogte zevenmaal bestormen en werd ondanks voortdurenden aanvoer van versterkingen vlak ten Zuiden van de hoogte bij Fontenay weer tot staan ge bracht. De verbitterde strijd kostte den vijand stroomen van bloed. Zijn terrein winst bleef zonder invloed op den alge- meenen toestand. Ten Oosten van Avrapches hebben Duitsche tanks door hun tegenaanvallen tusschen de Zuidelijke punt van het bosch van St. Sever en den bovenloop van de Selune een saillant in het front kunnen vormen in de diepte waarvan achter de tegenwoordige linie de steden Sourdeval en Mortain liggen. Deze ongeveer 18 k.m. diepe wig is naast den sector van CaeA tot een belangrijke sleutelstelling voor het front in Normandië geworden. Hier vielen de Amerikanen eveneens op talrijke plaat- z sen met sterke strijdkrachten aan Bij Cathemo en Cerences, benevens aan den weg St. HilaireMortain waren d,e ge vechten bijzonder bard. Waar de vijand over een geringe breedte de Duitsche stel lingen kon binnendringen, ^werd hij in tegenaanvallen opgevangen ei) afgegren deld. Tusschen Vire en Caen trachtten Brit- sche strijdkrachten zich aan te sluiten bij den aanval op de beide vleugels. Hun aan vallen stortten echter met verliezen ineen. Het directe effect van de Duitsche afweer- successen was een merkbare vermindering van den vijandelijken druk in de ten Zui den aansluitende sectoren van Domfront en Mayenne. Alleen ten Oosten vhn Laval dreef de tegenstander zijn pantserverken- ning verder op in de bbcht van de Sarthe. In Bretagne oefenen de Amerikanen verder druk uit op St. Malo, Brest, Lorient en St. Nazaire. Bijzonder gevoelige ver liezen leed de tegenstander ten Noord oosten van Brest voor hardnekkig verde digde versperringsstellingen' van Duitsche valschermjagers ten Noorden van Lqrient en in de bergen bij St. Malo. Ruim 150 Amerikaansche tanks werden de beide laatste dagen aan de Bretonsche kust ver nietigd. De Duitsche vernietigingscommando’s konden alle opdrachten tot vernieling van de voor,den oorlog belangrijke haven, en andere installaties stelselmatig ten uitvoer 'brengen. In de laatste nachten zijn door waar nemingsposten aan de Seine-baai een aan tal zware ontploffingen op zee, fel op- laaien-ie branden en hooge steekvlammen waargenomen. De waarnemingsposten melden, dat deze waarnemingen, die op verschillende tijdstippen en in verschil lende richtingen werden gedaan, gelijken op die, welke zij in den nacht van 2 op 3 Augustus hebben gesignaleerd en die, naai later werd gemeld, veroorzaakt wa nen dooi het optreden van strijdmiddelen der Duitsche marine. Volgens de tot dusver ontvangen op gave' zijn een torpedojager, 5 transport- - schepen. 2 koopvaardijschepen van elk on geveer 5000 brt. en 1 landingsschip voor tanks getorpedeerd. Aangenomen kan wor. den, dat deze schepen gezonken zijn. 4 LAMBALLC 4 Vcortajt Ro'sfrei Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaVen van in Ned.- Indië geïnterneerde burgers van Ne derlandsche nationaliteit. Van de na volgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familie betrekkingen of van andere belang- t hebbendqp hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een kor te aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Knegt, Albert, 61 boschwezen; Kneijber J. L„ 40, directeur; Knol, P. 19, techn.; Knobel A. A.. 49. gep.; Knuyt, J. P., 56, 1 werktuigk. ing.; Konings, C A„ 50, fa- brieksdir.; Kooyman, Hendrikus, 30, trans port; Korstanje Gbver.t. 28 insp.; Kijne, C. L.. 35, geestelijke; Martinus, P. M. K„ 31 werkz. bij gevang.; Quay, M. J. A. de, 51 handelsman; Quist. D. H„ 37, school- I hoofd; Quistj Hendrikus, 54 klerk; Raa, J S. ten 50, insp.; Raeymaeckers, J. M. W„ 55. gep.; Ramkema. A. J. 48, ing.; Ran, C. J. R„ 51, leer.; Ravensburg G. J„ 37, leer.; Ravenzwaay, C. J. van, 54 onderw.; Reen, Klaas, 51, secr kant econ.; Reidsma Siebolt, 53,leer.; Vries, Johannes de, 45, insp. mij.; Vries J. W. de, 44, produc- tenbedr.; Weerd. J. L. de, 56, werkz. bij mij., Thart, J_, 56, handel.. Vlierboom, I., 32, handel, Vliet. C. van., 55, cultures, Vliet, Chris van. 18 stud., Vliet, H van, 51, cultures., Vloten. P. A. R„ van 34. fa- briekschef. Voerman, C., 47, ber. on- bek.. Voeten, C. J„ 54. beheerd ondern.. Vogel, K. W H„ 49, werkz- mij., Volk- stedt. A. H 19. stud., Volkstedt, A. R. G. , .44, leer.. Vonk, A. W. F., 52, werkz. gem.huis, Vonk. P. R„ 43, handels., Voog- dep, J. H., 54, journ.. Voogt, H. J. ber. onbek.. Voor vr Beert, C. W. E. van, 27, fabr.ing, Vooren. Lj. van, 52, fabrieks- insp.. Voorkamp, L. A„ 24. ass. pol. insp.. Voorkamp. T. A„ 49, pol. ins.. Voorn. Piet. 50. wm. fotograf. Vorkinkink, A. C„ 58, journ. Vorst, David. 55. winkel.. Vos. B. B.. 48. boschwezen. Vos, J.. 51, plan ter., Vos, Jan. 19, stud.. Vos,' H. J. de. 52, gep Vos. J. de jr„ 24. telefoonkant.. Vos, J. G„ de, 19, z b., Vreugdenhill, L. C. H.. 53, verfbedrijf.. Vries, D. T.,_ 53, verpl.. Vries, F. M. de 18. stud.. Vries, F S„ de. 56, leeraar. Vries. G. A. E.. de, 39. journ., Vries, G. W. de. 53. gep.. Vries, J. G. P. de, 39, werkz. bij gevang.. Vries, J. T. de, 58, beheerd, zwembad- Vries, Reindfr de, 52. Insp ondern.. Vriesman. Maurits, 46. kleerm.. Vrouwen- velder, J. 21, machinewerkm., Waag- meester, S.. 35, werkz mij., Waard. B. de. 39. handel., Wafelbakker, D. C.. 44. werkz... Wal. A. L J. E. van der. 51, z. b„ Wal, S. U., van der. 20, z. b., Wallaert, Andries, 50. evang.; Walle. J. C. van der. 51 mil.Warbout, Jacob, 54, gep.; Warnink. Marinus, 51, drs. Warren, Johannes, 56, werkz. bij arse naal; Wassingmaat, A. J. P., 56, gep. Waterschoot. H.F., 44. beheerd, ondern Watrin, A. H„ 58. ambt. kant, van Arb. Waveren, H. van, 72, werkz. reisbur.; Weehuisen, J. M., 34, werkz bij mij. Weekhout. A., 57, ing..; Weersma, H. M., 55, werkz. op fabr. Weert, D. F. G. de. 22, werktuigk. Weg. H. C. W.. van de, 41, werkt, ing. Weicherts. A. H., 517 fabrieksproc.Wel, H. F. van Eder, 55. hoofd begraf ondern. Welsenaar. J H A„ 50, boekhand. Wely, W. van. 66, handel Wennekes, J. H., 28, transport- bedr.Wensel, F. A., 56, winkel.Wess- lingh, B. L., 58. werkz. hotelbedr. Wes- selman, Jan, 38. winkel., Wesselman. J. E., 36, dir. bankagentschap; West. H. H. A., van. 52, adv.; Westen dorp, A. J„ 57, leer Westerop, H., 55. leer.Westerop, P., 51. ambt. Westers. H. R„ 53. werkz. hotelbedr.Werter- wondt, N. A. M., 35. cultures Wesf- hoeve, K L. j., 51. arch. Westra. Olaf. 19, z. ber.; Weyde, J. J. van der, 59, bloemkweeker. Belanghebbenden gelieven zich ter ver. krijging van nadere inlichtingen te wen den tot de 5de afd. van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Jul. v. Sfolberglaan 27—29. te ’s-Gravenhage, onder opgave van z’oo Vol ledig mogelijke gegevens omtrent naam, voornamen, geboortedatum, beroep, werkgever en laatstbekende adres der geïnterneerden. Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle in- lichtingen verstrekt met betrekking tot I de verzorging van familieleden, duur der i opleiding, extra levensmiddelen, kolen, 1 etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk- i stelling, kunnten zich e.veneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen S.S.: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht. Vredenburg 19; Heerlen, Saroleestraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschede. Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Het S.S.-Ersatz-Kommando doelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, S.S -Pant zer Jager-Kompagnie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S. in Nederland. 14.8.44 8 12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan no. 1; 14.8.44 16 18 uur, den Bosch, Hotel Noord-Bra- bant, Markt 45; 15.8.44 8 12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15.8 44 16 18. uur, Arnhem, Café Royal; 16.8.44 8 12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek; 17.8.44 8 13 uur, Amsterdam, Dam 4; 18-8.44 8 12 uur, Utrecht, S.S.-Ersatz- Kommando Niederlande Nebenstelle Vre denburg 19. 18.8.44 15 17 uur, Amersfoort, 45* Al

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1