1944. DOORBRAAKPOGINGEN TEN Nieuwe Geallieerde landingen Z. VAN VIRE—MORTAIN Zaterdag 12 Augustus. No. 18870. een Hieuw Europa Strijdt in de Waffen SS mede voor Keuringen EERSTE STADS ED. Hevige gevechten óm Alencon De operaties in N.-Frankryk Hernieuwde Sovjet-aanvallen De ontwikkeling in Oost-Azië Voor sigaren en sigaretten met 10 en voor tabak met 200 Verhooging opcenten tabaksaccijns KUNST EN LETTEREN HET RESIDENTIEORKEST: FAILLISSEMENTEN verwacht 5 Wij leerden auto-rijden ONDERWIJS EN KERK OFFICIEELS BERICHTEN uit de Staatscourant De totale mobilisatie in Duitschland Hongaarsche bloem van het Roode Kruis BINNENLAND Kruideniers voor den tuchtrechter De Duitsche nota aan Amerika De groentevoorziening Meer centralisatie; contact tusschen veiling en handel verbroken STADSNIEUWS Met ingang van Dinsdag a.s. Duitsche weerstand ongeschokt COURANT HAAGSCHE Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Beters Jr., Theresi ast raat 108a. Tel. 7724*4. HET WEERMACHTBERICHT - de I de en lenstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10 c. meer. Uitgesproken faillissementen van J. Schouten jr.. Buijs Ballotstr. 20, den Haag en L. J. v. Eijk, Montbrdtiastr. 102, Lisse. S.P.T. meldt: Tot een sedert eenigen tijd verwachte landing van de Gealli eerden aan de Ligurische kust is het nog niet gekomen. Deze verwachting berustte op het feit, dat was waar genomen, dat sterke eenheden van het 5de Amerikaansche leger van het Arno- front waren afgevoerd, terwijl tege lijkertijd scheepsconcentraties in de ha vens van midden-Italië en van Corsica waren geconstateerd. Deze waarnemin gen laten echter ook een andere ver onderstelling toe, n.l. dat de Geallieer den niet een landing zullen wagen aan de Ligurische kust, waar het bergach tige terrein zeer ongunstig is, maar dat zij een landing meer Westelijk beramen, n.l. aan de kust van Zuid-Frankrijk. Bij het plukken van een appel ver loor de 11-jar. L. Snijders te Hengelo het evenwicht. Hij greep zich vast aan een onder stroom staande lichtleiding en werd gedood. den en zelfs gevaarlijken tijd met zich BONNEN AFHALEN M a a n d a g: Groot Hertoginnelaan en Alidastraaif 1 (Lsd.) van 8.30—16.30 u. de letters Burger t.m. Drib. Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruych- rockïaan 178 van 8,4512.30 en 14 tot 16 u. de letters Krof t.m. Mar. MEDEDEELING VAN GRUPPE LUFTWAFFE; Gruppe Luftwaffe, Abr Haag^jLange Vijverberg allen, die voor een extra toewijzing kolen voor den winter 1944/45 in aanmerking komen zich met de witte .Berechtigungs- schein” van de extra levensmiddelentoe wijzing tot de betreffende Ortsgruppe der N.S.D.A.P. moeten wenden. Verder wordt wordt nogmaals bekend gemaakt, da» cor respondentie over loonafrekening aan bo vengenoemde Abrechnungsstelle van het N.S.K.K. verzonden moet worden. Drie jaren lang zijn wij bij elkaar,' zijn van het Westen naar het Oosten en van het Oosten naar het warme Zuiden getrokken en vormen met onze gemeng de kolpnne der N.S.K.K.-Gruppe Luft waffe een hecht blok van kameraden en een voorbeeld der toekomstige lots- gemeenschap van Europa. Duitschers, Vlamingen en Hollanders vormen de kolonne en mogen zich, na het afleggen van bijna onmetelijke afstanden achter het stuurwiel, met recht noemen:| vrachtrijders van Europa! Stuk voor stuk dachten wij bekwame chauffeurs te zijn, nu reeds drie jaren geleden. Doch nu we Russische modder en Ita- liaansche bergwegen met bommenkra- ters doorspikt, de baas geworden zijn, mogen we wel zeggen: wij hebben bij het N.S.K.K. auto-rijden geleerd! Maar wij leerden gelukkig nog méér! Wij leerden het bolsjewisme kennen in het Oosten, zonder masker; thans ech ter ook door de verhalen der Italiaan- sche vluchtelingen, die ons van de gru welijke folteringen vertellen, van massale moorden op hun mannen van vele kinderen, die door de bolsje wieken uit Zuid-Italië naar Unie worden gedeporteerd Het 8ste zomerconcert van het Residentie-orkest wordt gegeven pp Woensdag 16 dezer in helt „Gebouw” o. I. vf Frits Schuurman, Solist is Willem Ravelli, bariton. Heit pro. DS. W. G. F. v. HERWIJNEN AFGEZET: De classis Tholen der Ger. Kerken heeft ds. W. G. F. v. Herwijnen te Rilland- Bath uit zijn bediening ontzet wegens scheurmaking. Ds. v. Herwijnen was reeds met medewerking van de kerken van Bergen op Zoom en Krabbendijke ge schorst vanwege zijn houding tegenover zijn kerkeraad en de classis. Boekhouden M.O. Geslaagd voor de bevoegdheid K 12 o.a. P L. Borsboom, G, van den Brink. P. Buyze, M. A. de Groot G. van Hees. J. A. Hermans, J. M. Kole, allen alhier L. C. Krul te Loosdui- nen J. J. Mallee, W den Ouden, L. S. Rypkema, W.J. Tieleman. J. Terlink W. C. Verboog. T. C. J. Vissers T. J. van Vliet. A. Vlotman, E. G. Wooning, D A. v. d.’ Zwaard, allen alhier. Fransch M.O.-A. Geslaagd o.a. de dames C. E. M. Klinkenbergh, Loos- duinen, J. J. Kerst, Delft. Fransch L.O. Geslaagd o.a. de dames M. E. v. d. Sluys en C. v. d. Tas, beiden Delft en de heeren H. C. LOONREGELING VOOR ARBEIDERS VAN BOUWONDERNEMINGEN WERK ZAAM VOOR DE DUITSCHE WEER MACHT Blijkens de Staatscourant van 8 dezer heeft de Gemachtigde voor den Arbeid een beschikking uitgevaardigd, waarbij de loonregeling voor arbeiders van bouwondernemingen werkzaam voor de Duitsche Weermacht, in dier voege is gewijzigd, dat voortaan bij accoord- werk een loon kan worden verdiend, dat ten minste gemiddeld 10 pCt. en ten hoogste gemiddeld 30 pCt. boven het normale uurloon uitgaat. Hiermede is het accoordloon niet langer alleen aan een benedengrens, maar ook aan een bovengrens gebonden, zulks in verband met de omstandigheid, dat bij de vast stelling der accoordtarieven de redelijke verhoudingen uit het oog werden ver loren, waardoor de loonstop werd over treden. NOODLOTTIGE ROEKELOOSHEID: Drie personen uit Ovezande. die van het werk op he» veld huiswaarts keerden, vonden een projectiel en trachtten het te demon- teeren met het gevolg, dat het onplofte, waardoor een hunner de 26-j. C. Koens, vrijwel onmiddellijk werd gedood, terwijl de beide andere personen,' K. en O., licht werden gewond. „WAAROM ZIJT GIJ NIET AAN HET FRONT?": Op Maandag 14 Augustus te 18.45 uur spreekt Max Blokzijl via Hilver sum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp„Waarom zijt gij niet aan het front?” Luchtaanvallen op Palembang en Kioesjioe Palembang op Sumatra is gisteroch tend vroeg voor het eerst sedert de ver overing van het eiland door de Japan ners, door vijandelijke vliegtuigen aan gevallen. Een. petroleumtank geraakte in brand. Overigens werd slechts ge ringe schade aangericht. Vijandelijke vliegtuigen,hebben in den nacht van 10 op 11 Augustus in een gebied van Kioes jioe bommen boven bosschen en velden uitgeworpen. In een’sector, waar in en kele woonhuizen brand ontstond, kon deze door den luchtbeschermingsdienst wprden gebluscht. Benoemd is tot onbezoldigd deurwaar der bij de rechtbank alhier L. Ph. Otten, candidaat-deurwaarder, alhier. Bevorderd tot accountant de adj. accountant W. H. Kikkert te ’s-Gravenhage (1ste bureau). Den inspecteur der directe belastingen mr. B. R. L. Prins, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der Belastingen te ’s-Gravenhage, 1ste afdeeling, is met in gang van 1 September 1944, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit ’s-Rijks dienst verleend. PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke tn.M. m, tot 22 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag halve pr. Reel. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. JUBILEA Maandag herdenkt de hees N. W. van Duivenboden, besteller bij het postkantoor alhier, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst getreden is bij de P.TT. Vrijdag herdacht de heer P. de Bruyn, meteropnemer-geldophaler in dienst van het G.E.B., den dag, waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eer. volle vermelding en een gratificatie over, handigde. LAGERE KADERSCHOOL N.A.D.: Gis teren heeft een aantal leerlingen van de lagere kaderschool van den N.A.D. na voltooide opleiding, deze school verlaten om in de kampen van den Arbeidsdienst als ploegcommandant op te treden. In het afscheidswoord, dat de inspecteur der opleidingsscholen, hoofdarbeidsleider Verbeeke gisteren sprak, wekte hij de vertrekkende leerlingen op tot trouw aan vaderland, volk en bodem en tot,gehoor zaamheid en kameraadschap. General- arbeitsführer Bethmann gaf sprekende uit jarenlange ervaring zijn waardee- ring te kennen voor de goede prestaties, dezen dag aanschouwd. Gij hebt aldus de spreker den juisten geest en zijt op den goeden weg. De Führer heeft eens. sprekende tot den R.A.D. gezegd: Gij weet niet, hoe uw volk u liefheeft. Dat zelfde zoo besloot de hooge bezoeker hoop ik eens van u te kunnen zeggen. WAAR IS ELISABETH MEYER? Het correspondentiebureau van het Ned. Roo- de Kruis, Jan Pieterszoon Coenstraat 10, den Haag, heeft mededeellngen ontvan gen van Jacob Meyer, bestemd voor Elisa, beth Meyer, laatst bekend adres Fran kenslag 100. den Haag. NOTARIS J. J. M. BRAUN OVERLEDEN: In den ouderdom van 67 jaar is heden overleden notaris J. J. M. Braun. De be grafenis vindt Woensdag om half 2 op Oud Eik en Duinen plaats. De „Harmonie Spo or w Ij k” geeft morgen een concert in het open luchttheater van het Zuiderpark, 's mid dags van 1618 uur. De 9-jarige jongen D. v. d. Berg te Delft, die eenige dagen geleden, in een speeltuin door een schommel aan het hoofd werd getroffen, is aan de bekomen verwondingen overleden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Zuidoosten van Caen en aan weers zijden van de Orne werden krachtige plaatselijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. In den sector tén Zuiden van Vire^-Mortain zette dé tegenstander zijn doorbraakpogingen den geheelen dag voort. Door onze onmiddel lijk ondernomen tegenaanvallen kon hij echter op geen enkele plaats belangrijke terreinwinst behalen. Hevige gevechten zijn nog gaande. Ten Noorden van Le Mans heeft de vijand zich versterkt en streeft hij er naar door aanval naar het Noorden in den rug van ons hoofdfront te stooten. Om Alen- gpn zijn hevige gevechten ontbrand. Het dappere garnizoen van St. MBalo sloeg ook gisteren weer alle vijandelijke aan vallen in verbitterde gevechten met groote verliezen voor den tegenstander af. Duikbooten brachten voor de kust van het invasiegebied en in andere zeegebie den 4 vrachtschepen van tezamen 22.000 bnt. en 2 mijnenvegers tot zinken. Drie andere schepen en 1 torpedojager werden getorpedeerd, 3 vijandelijke vliegtuigen peergeschoten Rijksminister Ohnesorge heeft, teza' men m$t den Rijksgevolmachtigde voor het gebruik van arbeidskrachten voor den oorlog, dr./Göbbels, een ingrijpen de vereenvoudiging van de Duitsche posterijen uitgewerkt, waardoor tiendui zenden krachten vrij komen voor de Weermacht en de bewapening. Ook de Rijksminister van Justitie, dr. Thierack, heeft in zijn ressort ingrijpende beper kingen ingevoerd, waardoor - verschei dene tienduizenden arbeidskrachten vrij komen. Door bemiddeling van het Roode Kruis is een hoeveelheid bloem uit Hongarije geïmporteerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra-rantsoen beschikbaar worden gesteld voor kin deren, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet de bon „Reserve C 70” of „Reserve B 70” vóór of op 19 Augustus a.s„ tegen ontvangst bewijs, bij den detaillist worden inge leverd. Tusschen 17 September en 14 October a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939 van Nieuw-Guinea uit; bedreiging der Philippijnen; landingen op Mindano; verovering der Koerillen, de eilanden keten tusschen N.-Japan en Kamsjatska. Ofschoon tot dusver nog geen van deze plannen verwezenlijkt is, acht de Asahi” het toch wel de moeite waard na te gaan, wat dergelijke pogingen om Japan te worgen eventueel in de prac- tijk zouden opleveren. Het blad merkt op, dat de beteekenis van de Zuide lijke gebieden voor Japan’s oorlogvoe ring, overal, behalve dan in Japan zelf, overdreven wordt. Algemeen neemt men immers aan, dat Japan zonder de tro- terwijl alle Japansche staatslieden in tegendeel van meet af aan hebben be toogd, dat de basis van den oorlog voor Groot-Oost-Azië het blok Japan-China- Mandsjoekwo is en blijft. In de eerste plaats blijft dit blok ook de basis voor de economische oorlogvoering. De Zui delijke gebieden spelen, ofschoon zij de voornaamste leveranciers van olie en rubber zijn, slechts een supplementaire rol. Wat de tegenwerping, dat Japan zonder de olie en de rubber der Zuide lijke gebieden geen oorlog kan voeren, betreft, zegt de Asahi”, dat deze niet steekhoudend is, omdat de genoemde producten tot zekere hoogte ook elders worden gewonnen. Voorts moet er de nadruk op worden gelegd, dat het zwaartepunt van het Japansche oor logspotentieel in Japan zelf en op het naburige continent ligt en dat daarom het verlies van eenige eilanden in den Stillen Oceaan en zelfs mogelijk ver dere verliezen in de tropen geen voor den oorlog-- beslissende beteekenis heb ben, ook al zou zulks voor Japan en het Japansche volk een moeilijken, spannen de Sovjet- Als wij dien grauwen, troosteloozen vluchtelin genstroom dezer wanhopigen zien, dan weten wij, dat overal het bolsjewisme Europa bedreigt; dan wilden wij vanuit onze vrachtwagens de jonge kerels in Holland toeroepen: ook gij hoort bij ons! Meldt u bij de N.S.K.K.-Gruppe Luftwaffe. Ersatzdienststelle. Den Haag, Lange Vijverberg 10. Bij onze Vrijwilligers. Een der hel- den van Caen, die dagenlang vertoefd heeft onder een regen van bommen en projectielen van het scheepsgeschut van den vijand, tijdens een korte rust. SS-PK-Mielke. O'H. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooniltb. p, 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl." en„Letterk. Bijbl." 3.15. P w. ƒ8.28, fr. pp. met Modebl. ƒ4.28. X. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p, 10 c. Voor den tuchtrechter te Amsterdam hadden zich Vrijdagmiddag eenige krui deniers te verantwoorden, die aan den distributiedienst onjuiste opgaven van hun voorraad suiker hadden verstrekt en niet de noodige zorg hadden besteed aan het beheer van hun voorraden. De in Juni van dit jaar opgegeven voor raad suiker bleek in sommige gevallen nog maar de helft te zijn van de in November 1943 verstrekte opgave. En kele handelaren beriepen zich er op, dat zij het met deze opgaven niet zoo nauw hadden genomen en er maar een slag naar hadden geslagen. Aangezien de opgegeven voorraden de basis vorm den voor een nieuwe bevoorrading en de winkeliers door het verstrekken van onjuiste gegevens in het bezit konden komen van grootere voorschotten dan waarop zij aanspraak mochten maken, heeft de tuchtrechter in deze gevallen een gevoelige waarschuwingsboete op gelegd en daaraan de mededeeling toe gevoegd, dat hij tot zwaardere straffen, waaronder ook het sluiten van zaken, zal overgaan, indien hem mocht blijken, hen die tabaksfabrikaten 'in het vrije Het S.S.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan. melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, S.S -Pant zer Jager- Kompagnie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S. in Nederland. 14.8.44 8 12 uur, Rotterdam, Deutsche Oberschule, Westerlaan no. 1; 14.8.44 16 18 uur, den Bosch, Hotel Noord-Bra- bant, Markt 45; 15.8.44 8 12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15.8 44 16 18 uur, Arnhem, Café Royal; 16.8.44 8 12 uur, Zwolle, Hotel Geitenbeek; 17.8.44 8 13 uur, Amsterdam, Dam 4; 18.8.44 8 12 uur. Utrecht, S.S.-Ersatz- Kommando Niederlande Nebenstelle Vre denburg 19.18.8.44 15 17 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier In de Waffen S.S. kan ieder worden, die na tenminste ew jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersop leiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Alle verdere Inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen S.S.: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saroleestraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschede, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. Het gebied van Groot-Londen ligt dag en nacht onder zwaar vergeldingsvuur van de V. 1. Uit Italië wordt geen melding gemaakt van gevechtshandelingen van beteekenis, In het Oosten werden hernieuwde aan vallen der Sovjets bij Sanok en Mielec’ na harden strijd evenzeer uiteengeslagen als in de groote bocht- van den Weichsel ten Westen van Baranof en ten Zuid oosten van Warka. Een vrij groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stukge schoten. Ten Noordwesten van Bialystok werden hernieuwde doorbraakpogingen der Sov jets door onze pantserformaties verijdeld. In een penetratieplek zijn de gevechten nog aan den gang. Aan het Letlandsche front werden voort durende aanvallen der bolsjewieken, die door pantserwagens en slagvliegtuigen ■werden gesteund, in hoofdzwak afgeslagen; plaatselijke penetraties afgegrendeld. Ten Zuidwesten van het meer van Pskof kon de vijand na verbitterde- gevechten, die met groote verliezen gepaard gingen, eenig terrein winnen. Aan ftet Narwafront bleven aanvallen der Sovjets zonder succes. Amerikaansche bommenwerpers onder namen, terreuraanvallen op Zuidwest- Duttschland. Vooral in de steden Straaf.s- burg, Saarbrücken er» Mülhausen ontstond schade in woonwijken en aan cultuurmo. numenten. De Straatsburger Domkerk ■werd beschadigd. Des nachts viel een vrij zwakke for matie vijandelijke storingsvliegtuigen de ■Jlijkshoofdstad aan Elf terreurbommen- werpers werden neergeschoten. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft over de Duitsche protestnota aan de regee- ring der Ver. Staten, wegens het ver- kust van China; verovering van Java, moorden van 6 bij Catellina Marittima in Italië in Amerikaansche gevangen schap geraakte Duitsche soldaten: Ken merkend voor het slechte geweten der Amerikanen is het feit, dat Stettinius op een persconferentie, toen hem naar aanleiding van de Duitsche protestnota een vraag werd gesteld, zich ervan af trachtte te maken door te antwoorden, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken nog geen protestnota had ont vangen en dat er overigens geen woord waar was van de bewering, dat Ameri kaansche soldaten Duitsche gevangenen mishandeld hebben. Stettinius ontkent dus reeds uit voorzorg. José Feliz Lequercia, tot dusver Spaansch ambassadeur in Vichy, is be noemd tot opvolger van Jordana als minister van Buitenlandsche Zaken. Wederom hebben ruim 200 Duitschers Turkije via Istanboel verlaten. In Overijssel wordt thans veel boekweit verbouwd. De witte velden leveren een mooi gezicht op. Een foto in de om geving van Staphorst. Een Staphorster wa gen met turf te mid den der boekweit velden. (C.N.F.-van Buiten) Maarschalk Mannerheim heeft den afgetreden Finschen minister president Linko- mies het Vrijheids- kruis eerste klasse verleend. Het is noodzakelijk gebleken, de groen, te- en fruitvoorziening geheel in handen van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te leggen, nu door den langdurigen oorlogstoestand een geregelde voorzie ning vooral van de grootere bevol kingscentra vaak niet mogelijk bleek. Alleen op deze wijze, waarbij elk recht- streeksch contact van de veilingen met den handel wordt verbroken, zal het mo gelijk zijn, met de ter beschikking staan de producten en de voor spreiding be schikbare vervoermiddelen de algemeene voedselvoorziening onder deze omstandig, heden naar behooren te dienen. Tot deze centralisatie van aanvoer en spreiding, die zeer binnenkort in werking zal treden, is eerst besloten, nadat met de Duitsche autoriteiten ten opzichte van de te exporteeren hoeveelheden zoodanige overeenstemming was bereikt, dat vast stond, welk kwantum bestemd is voor export. Het systeem van export van een zeker percentage van de per veiling aara- gevoerde hoeveelheid is hiermede komen te vervallen. Een grootere aanvoer ter veiling brengt dus niet automatisch een ruimeren export met zich mede. De voor het binnenland bestemde hoeveelheden zijn van dien aard, dat indien zoowel de telers, de veiling, de handel als de con sument bereid zijn de noodige medewer king te verleenen, een eenigszins draag lijke voorziening van groenten en fruit in den lande kan worden verkregen. Men mag evenwel van deze centralisa tie geen al te hooge verwachtingen koes teren, vooral niet, als men in aanmerking neemt den steeds minder wordenden oogst van tuinbouwproducten door gebrek aan meststoffen en arbeidskrachten, waar tegenover staat een nog steeds grootere behoefte aan deze producten bij den con sument. Ook het vervoerprobleem valt niet te onderschatten. Wat de voorziening met versch fruit be- treft, deze zal niet zoo kunnen zijn als men zich zou wenschen, vooral ook door de 30.000.000 kg. fruit, die per jaar noo- dig zijn voor de volksbehoefte aan jam. Van telers van groenten en fruit wordt vérwacht, dat beter dan voorheen wordt voldaan aan de verplichting tot veilen van de producten. Dit is niet alleen hun plicht, maar zij dienen ook te weten, dat hierop bovendien een strengere con trole zal worden gehouden. De teler-kleinhandelaar zal zich even eens hebben te onthouden van ongeoor loofde handelingen, temeer daar thans bij verordening de mogelijkheid is geopend om hem bij gebleken overtreding zijn bevoegdheid tot handelen te ont nemen. Wat de grossiers betreft: ook hun be langen zijn in de nieuwe regeling vol doende gewaarborgd. Wel is het recht- streeksche contact met de veilingen tij delijk verbroken, maar in de consumptie- gebieden blijft de grossier geheel inge schakeld. De positie als kleinhandelaar wordt door de nieuwe regeling slechts In zoo verre aangetast, dat ook voor den klein handelaar de rechtstreeksche aankoop op de veilingen komt te vervallen. De finanéieele regeling, zooals deze tot nu toe gold, blijft behouden. In de marge komt derhalve geen verandering. dat in het vervolg nog meer onjuiste inlichtingen worden verstrekt. pische gebieden geen oorlog kan voeren, VARIÉTÉ IN CITY Al was ’t alleen maar óm den veelbelovenden jongen clown Rexis, is een bezoek aan City reeds aan te bevelen. Ziet eh hoort hoe voortreffelijk en hoe vol van kostelijk komische kracht hij zijn nummer brengt! Een groot deel van het succes van dit variété-programma komt dan ook hem toe. Maar er valt nog meer te waardeeren in dit onderhoudende programma Er is zelfs verheugend veel goeds bij. Neem bijv, de Wilco’s met hun gedanste dwaasheden, een buitengewoon amusant nummer, de Bróyton’s met hun „acrobatiek in topvorm” Alfred Heller met zijn rijwielact, dat niet van sensatie ontbloot is als hij'in een groot draaiend rad rondfietst' de drie „Schavuiten”, die met hun liedjès vermaak weten te schep pen, om slechts een paar van de aardigste nummers te noemen. Er is echter nog meerequilibrie van Paoliny, de jrccor- deonvirtuozen, de Rocardi’s en Juanita, het duo Leny en Tommy Bouman, met hun liedjes en Suzy Wanda die erg handig is in het tevoorschijn toóveten van bran dende sigaretten en ook met speelkaarten op verrassende manier weet te goochelen. Een goed programma alles tezafrien. A. G. II. Holslag. Vanwege het dep. van Financiën wordt het navolgende ter kennis van belang hebbenden gebracht: Met ingang van 15 Augustus worden de opcenten op den tabaksaccijns, welke thans ten getale van 100 worden ge heven, verhoogd, en wel tot 200 voor sigaren en sigaretten en tot 300 voor rook- en pruimtabak en snuif. De be staande wijze van berekening en hef fing van opcenten op den tabaksaccijns blijft onveranderd. s Van 15 Augustu 1944 af mogen tabaks fabrikaten uit fabrieken, entrepots of bergn'natsen, bedoeld in art. 38 der Ta bakswet, slechts worden uitgeslagen om in het vrije verkeer te worden gebracht, indien zij zijn voorzien van zegels, gel dende voor de verhoogde opcenten. Voorhanden zi.' 'e onbeschadigde zegels voor vóór 15 Augustus 1944 gel dende aantal opcenten, welke nog niet op verpakkingen of om sigaren zijn aange- bracht, moeten Uiterlijk 14 Augustus 1944 franco worden opgezonden aan den con- trol«.„x- op den aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te Haarlem Zegels, aangebracht op verpakkingen en om sigaren, welke zich op 15 Augustus 1944 bij fabrikanten bevinden, moeten onder toezicht van ambtenaren der accijn zen worden vernietigd, of onbruikbaar gemaakt. Verzoeken hiertoe moeten uiter lijk 14 Augustus 1944 worden gericht tot den inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen, in wiens inspectie de fabriek of bergplaats, bedoeld in art. 38 der Tabaks wet. is gelegen. Navordering van opcenten ten laste van -- - - - - - ver_ keer ten verkoop in voorrpad hebben, zal niet plaats vinden. Bij verkoop in het klein mogen tabaks fabrikaten slechts worden verkocht voor een prijs, die gelijk is aan het totaal van den op het tabakszegel vermelden klein handelsprijs en,het daarop vermelde be drag wegens opcenten. Overtreding van de desbetreffende be palingen zal worden gestraft met een boete van ten hoogste 1000 gulden, onver minderd de inbeslagneming en verbeurd verklaring van de zegels, waarvan de voorgeschreven opzending is nagelaten. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in de Ned, Staatscourant van 11 Augustus 1944 opgenomen beslui ten en de beschikking betreffende verhoo ging van opcenten op den tabaksaccijns. Desverlangd kunnen te dezer zake na dere inlichtingen worden ingewonnen bij de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen en bij de ontvangers der accijnzen. medebrengen. Waar het op de eerste plaats op aankomt, is, dat er vooral een einde gemaakt wordt aan de ziens wijze, dat Japan’s macht uitsluitend af hangt van het feit, of het de Zuidelijke zeewegen kan beschermen en in staat is een gelijk aantal oorlogsbodems tegen over de Amerikaansche vloot te stellen of niet. Als landmacht, zoo besluit de Asahi”, is Japan nog nooit zoo sterk en zoo weinig bedreigd geweest als heden. De voornaamste last der operaties, die het Geallieerde opperbevel heeft ondernomen ter omsingeling van de in Noörd-Frankrijk staande Duitsche strijdkrachten, drukte Donderdag weer op de Amerikaansche divisies. Hun in het gebied van Le Mans staande for maties zwenkten volgens de verwach tingen naar het Noorden en Noordoos ten, teneinde zich een weg te banen naar de, ten Oosten van de Orne ope- reerende Canadeezen, die opdracht heb ben Falaise te veroveren. Dienovereen komstig werden de Amerikaansche ope raties ook in bijzonder sterke mate door Geallieerde luchtstrijdkrachten gesteund, welke opeenvolgende aanval len richtten op de, ten Noorden van Le Mans staande Duitsche formaties, ten einde hun weerstandskracht te schok ken. Het lukte den Amerikanen op ver scheidene plaatsen naar het Noorden terrein te winnen, zonder dat zij echter den samenhang der Duitsche beveili- gingsformaties konden verbreken. Daartegenover behaalden de Canadee zen, ondanks voortzetting hunner aan vallen, ter weerszijden van den weg CaenFalaise geenerlei vorderingen meer. Een uitgesproken zwaartepunt van den strijd werd voorts gevormd in het gebied van Vire. In afweer en te genaanval konden de Duitsche forma ties hier alle Amerikaansche pogingen, om de naar het Westen uitspringende frontbocht in te drukken, bloedig af slaan. De zware Duitsche wapens ver nielden hier o.m. 19 tanks en 3 batte rijen houwitsers. In Bretagne mislukten hevige Ameri kaansche aanvallen in het voorterrein van de vestingen Lorient en Brest. Bij de gevechten om St. Malo bieden for maties van het Duitsche leger, ge steund door kustbatterijen van de Duit sche marine, een heroiek verzet tegen de Amerikanen. Door luchtaanvallen vloog de stad St. Malo in brand. Over al, waar de Amerikanen binnendrongen, werden zij door de, met uiterste ver bittering strijdende Duitsche troepen, vernietigd. De ziel van het verzet is de vestingcommandant, de 51-jarige dra ger van het ridderkruis, kolonel An dreas von Aulock, die terzijde wordt gestaan door den havencommandant, kapitein ter zee Endel, met zijn marine- eenheden. Telefoon 116308 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal. Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de HET N.S.K.K. Het N.S.K.K. Luftwaffe, Abrechnungsstelle den 12, deelt mede, dat Beteekenis van de Zuidelijke gebieden veelal overdreven Volgens het Japansche blad „Asahi” omvat het Geallieerde program voor dezen zomer de volgende 6 punten: Be zetting van de Bonin-eilanden; door braak door de Lioe-Kioe eilanden, de eilandenketen tusschen Formosa en het Zuidelijke deel van Japan, met in aan sluiting daarop landingen op de Oost- Stemfoort, P. G. v. d. Waals en C. van der Hoek, allen alhier. Geref. Kerken. De heer W. Vis, cand. te Noordwijk aan Zee, heeft voor de benoeming tot hulpprediker bij de Geref. kerk van Wassenaar bedankt. De Staatscrt. van 8 Aug. bevat mede- deelingen over de af te nemen examens apothekers-assistent, tandheelk. examens, examens in de Italiaansche, Spaansche ep Hongaarsche talen en haar 'letterkunde en de examens ter verkrijging van getuig schriften als tolk-vertaler in de boven genoemd® talen. De Staatscourant van 11 Aug. bevat bijzonderheden over het af te nemen examen ter verkrijging van het Staats- practijkdiploma voor handel en admini stratie en voorts betreffende de tandheeL kundige examens. Churchill in Italië Het Geallieerde hoofdkwartier heeft de aankomst van Churchill in Italië be kend gemaakt. Omtrent het doel of den waarschijnlijken duur van zijn bezoek werd niéts medegedeeld. gramma luidt; 1. W. A. Mozart, Ouvert. „Ti'tus”: 2. W A. Mozart, Aria: ..Menitre tilascic figlia”; 3. L. Orthel Sinfonia Pic- cola; 4. R. Wagner, Siegfried Idyll; 5. R. Wagner, Aria „Tannhauser"; 6. R. Wag ner, Vorspiel „Meistersinger”. In de Kunstzalen Martinus Liernur. Zeestraat 63, wordt tot 9 Septéfnber een Zomertentoonstel- l>ng gehouden van werken van bekende jneesters. ata A Mauve, Poggenbeek. Toorop, Verster, de Zwart, ïtwte», SM

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1