VOORT ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN MET VERRASSINGEN HEVIGE STRIJD IN FRANKRIJK DUURT Maandag 14 Augustus. No. 18871. 1944. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa Keuringen 14 1 k X.%«.Til tuig en beschrijft in een speciale reportage de lotgevallen van zijn kameraden. EERSTE STADS ED. en Het rooken wordt duurder Duitsche luchtactiviteit in Frankrijk de belasting Nadere regeling van Brief de i Gevechten om Alencon naar het Noorden verplaatst petroleum voor kookdoelein- DEN: Van 15 Aug. tot en met 2 Sept. ’44 geeft elk der bonnen „30” van de bon kaart U 403 voor kookdoeleinden recht op het koopen van één liter petroleum. Ontmoeting van Churchill Roosevelt in Indië? van de bisschoppen over voedselvoorziening Hoofdprijzen Staatsloterij KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Een val, een ruk Radiotoespraak van Roosevelt op bier Moolenaar onttroonde van Merkesteyn Rennen op Duindigt Nieuwe records Twee titels voor Annie Veldhuyzen en de Geest STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT F. de vaa Cl. de Goede. 1500 m.: het vieren. je gaat naar een Ruys-voorstelling om je Verbitterde afweerilagen aan het Oostfront de talrijke Alleen De ver ac- ac- Zooals bekend ligt de levensmiddelen voorziening van het Nederlandsche volk uitsluitend in handen van de Nederland sche instanties. Evenzeer is het bekend, dat de in Nederland geproduceerde le vensmiddelen in vollen omvang beschik baar zijn voor de voorziening van de be volking en bovendien uitsluitend voor de voorziening van de bezetting. Het Duitsche Rijk stelt zelfs vrij gröote hoeveelheden graan beschikbaar, waar voor een overeenkomstig kwantum groen- Een SS-Valschermbataillon stort zich on Tito’s hoofdkwartier SS-oorlogsverslagge- maakte den eersten mee PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (6 reg.) ƒ185 elke m.M m. tot 21 mM (10 reg.) /O 19. Elke m.M. tn. 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. /0.51 p.m.M, Bewijsn. 5 ct.. tr pjp 10 ct. Ki Adv. (in halve opl.) 0 57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers. gevr. /0.48. Adv „Brbur, v d. bl," 10 c. meer. Verduisterenvan 21 uur tot 6.30 uur Maan: N. M. 18 Aug Dr. Gördeler gearresteerd De Berlijnsche correspondent van A.N.P. meldt: De voormalige burgemeester van Koningsbergen en daarna eerste bur gemeester van Leipzig b. d. dr. ’Gördeler, die sedert den 20sten Juli door de Duit sche politie wegens medeplichtigheid aan den aanslag op Adolf Hitler gezocht werd is Zaterdag gearresteerd. Eenige dagen ge leden vond de politie een spoor dat door andere aanwijzingen gecompleteerd werd en leidde tot de arrestatie, welke in Oost- Pruisen niet ver van de grens, verricht werd. In zijn' rede wees Roosevelt verder op de beteekenis van de betrekkingen tus- schen de Ver. Staten en Canada en ver meldde, dat de groote verkeersweg, die van de Ver. Staten over Canadeesch ge bied naar Aljaska leidt, practisch gereed is. Voorts verklaarde hij, dat de nieuwe' voorposten in het gebied van den Stil len Oceaan tevens voor de bescherming van den handel van belang zijn, aangezien zij gelegen zijn op den weg naar Austra lië, Nieuw-Zeeland en andere naties, die zich ontwikkelen. Midden- en Zuid-Ame- rika moeten eveneens „veilig gemaakt worden tegen een aanval uit het Zuiden van den Stillen Oceaan", evenals de Ver. Staten veilig zijn tegen een agressie uit het Noorden der Stille Zuidzee." Vlaamsche Callewaert maakte den Dit is de inleiding van een uiterst span nende reportage van den eersten inzet der SS.valschermjagers gepubliceerd in Storm- SS. 21.7.44 en in vele andere Nederland sche dagbladen. N Het SS-Ersatzkommando Niederlande ontving daarop vele aanvragen om dienst te kunnen nemen bij deze jongste afdee- ling der Waffen-SS Thans deelt het Ersatzkommando ons mede, dat vrijwillige dienstneming moge lijk is en zich iedere gezonde Nederlander m den leeftijd van 17 tot 45 jaar kan mel den als SS-valschermjager. Inlichtingen geven het SS-Ersatzkom mando den Haag Korte Vijverberg 5 en de navolgende Nebenstellen der Waffen- SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Lange, straat 56; Utrecht: Vredenburg 19; Heer len, Saroleastraat 25; Groningen, Heeren- straat 46; Enschedé, Hengeloschestr. 30. De Londensche correspondent van „Goe. teborgs Handels och Sloefarts-Tidning” seint, op grond van berichten uit Washing ton, aan zijn blad, dat een ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt, waar schijnlijk halverwegen tusschen Italië (waar Churchill op het oogenblik ver toeft) en het Amerikaansche deel van den Stillen Oceaan, waar Roosevelt thans reist, zal plaats vinden. Men spreekt vol gens S.P.T. van de mogelijkheid van een ontmoeting in Indië, om de intensivee- ring van de oorlogvoering voor het ge bied onder admiraal Mountbatten te be spreken. Naar de Blritsche berichtendienst meldt heeft Churchill te Rome een ont moeting gehad met Tito. De secretaris der Italiaansche repu- blikeinsch-fascistische partij minister Pa- volini is, volgens het D.N.B. bij de actie van een .zwarte brigade” tegen bandieten in Piemónt gewond Hij kreeg een schot in zijn bovendij. Zijn toestand is na opera tief ingrijpen bevredigend. Duitsche jagers en slagvliegtuigen heb ben in den loop van den 13den Augustus met succes geconcentreerde aanvallen ge. daan op Amerikaansche tankconcentra- ties en ravitailleeringscolonnes in het gebied Mortain-Le Mans-Alencom, meldt Interinf. Volgens de totdusver ontvan gen rapporten hebben Duitsche luchtdoeL batterijen en jagers 16 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, in hoofdzaak vier motorige bommenwerpers In den nacht van 13 op 14 Augustus bombardeerde de Duitsche luchtmacht een belangrijk Ame. rikaansch steunpunt in den Westelijken sector van het invasiefront: omstreeks 1 uur viel een regen van brisantbommen van allerlei kaliber en talrijke brandbom men op Amerikaansche troepen verblijf plaatsen, materiaalopslagplaatsen en voer, tuigconcentraties ten Noorden van Alen con. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden kort na het vallen van de duisternis Alencon. Bovendien werd de strijd tegen vijandelijke schepen in de Seine-baai met goeden uitslag voortgezet De nieuwe prijzen De verhooging van de opcenten op den tabaksaccijns zal natuurlijk tot gevolg heb ben dat het rooken duurder wordt De banderolle^van een pakje sigaretten ver meldde ten dusver bijvoorbeeld 35 cent 17} cent. De prijs wordt nu 35 cent 35 cent daar het aantal opcenten op siga retten is verdubbeld, zoodat een pakje van 52} cent voortaan 70 cent zal kosten. De prijs van een pakje van 60 4- 30 of 90 een-, wordt 60 60 of 120 cent en die van een pakje van 80 40 of 120 cent wordt 80 80 of 160 cent, De prijs van een pakje shag van 48 4- 14} of 62} cent wordt nu 48 4- 43} of 91} cent daar het aantal opcenten op tabak tot 300 is verhoogd. Voor sigaren wordt het aantal opcenten, evenals voor sigaretten, verdubbeld, zoodat een sigaar van 12 cent (namelijk 10 cent 4- 2 cent) voortaan zal kosten 10 cent 4- 4 cent is 14 cent. Daar sommige soorten sigaren niet met 20 maar met 25 pCt. wor den belast wordt de prijs van een sigaar van 10 cent waarop tot dusver 2} cent belasting was en die dus 12} cent kostte, binnenkort 10 4- 5 is 15 cent. PRIJS DEZER COURANT: Voor **-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 3.15. P w. ƒ9.28, fr. p p. met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9.45. Bijpostkant. tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p.p. 10 c. HANDEL IN KRIJGSGEVANGENEN BRIEVEN De Districts-vertrouwensman der Hol- landsche krijgsgevangenen, de heer J. G. W, v. d Laar, schrijft ons het volgende Geachte Landgenöoten Van verschillenden van mijn mede gevangenen bereikte mij de klacht, dat ze zoo weinig bericht van thuis ontvangen. Eén dezer dagen werd echter in een brief geschreven, dat er in Nederland een levendige handel in krijgsgevangenen brieven werd gedreven Met den meesrten nadruk wil ik u allen verzoeken, koop geen krijgsgevangenenbrieven of -kaarten, door wie u die ook worden aangeboden. Deze worden alle den rechtmatigen eigenaar onthouden. U helpt hiermede het leed verzachten, wat elke scheiding van alles wat ons lief en dierbaar is met zich medebrengt. Het S.S.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden (teneinde gekeurd te worden voor de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, S.S. Pant, zer Jager-Kompanie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S. in Nederland. 15.8 44 812 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15.8.44 1618 u„ Arnhem, Café Royal; 16.8.44 812 uur. Zwolle, Hotel Geitenbeek; 17.844 813 uur, Amsterdam, Dam 4; 18.8.44 8—12 u„ Utrecht, S.S.-Ersatz-Kommandn Nieder lande Nebenstelle Vredenburg 19; 18-8.41 1517 uur, Amersfoort, Pol. Durchgangs lager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich evenetens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier In de Waffen S.S. kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst, tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: gedrag, ka rakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis Duitsche Rijk gaat. Wanneer derhalve levensmiddelen in den zwarten handel komen, worden deze slechts onttrokken aan de normale voorziening van de Ne derlandsche bevolking. In verschillende diocesen in Nederland is afgeloopen Zondag een herderlijk schrijven der bisschoppen voorgelezen, - o-- -- waarin de vroegere opmerkingen intake zijn., De décors en costuums waren aller- de ontoelaatbaarheid van den zwarten handel en den daaruit voortvloeienden woeker herhaald worden en de boeren en andere landbouw-producenten opnieuw aangespoord worden de door hen geoog ste producten ter beschikking te stellen van de daartoe bevoegde Nederlandsche instanties. Slechts deze instanties zijn in staat, zoo wordt in het herderlijk schrijven gezegd, een eerlijke en recht vaardige verdeeling van de dringend noodzakelijke levensmiddelen voor de geheele bevolking van het land, in het bijzonder ook voor de minder bemiddel de inwoners der steden, tot stand te bren gen. Tweede klasse ,,’T BEGON ZOO ONSCHULDIG,..”; Met dit alleraardigste blijspel origineel van structuur en verrassend van vondst ge schreven door Franz Gubitz die ook de schepper is van het „Meisje met de negen punten”, heeft het Ruysensemble in den Princesse-schouwburg in het afgeloopen weekeinde volle zalen doen schaterlachen en dit zal zeker zoo blijven zoolang Cor Ruys en de zijnen laten zien hoe onschul dig een ontmoeting in een hotelkamer tus. schen een jongen man en een jong meisje beginnen kan. Dit is eigenlijk een aller kostelijkste voorstelling, die je veel meer te amuseeren met de dolle invallen van dezen onverbeterlijken komischen come- diant, maar ook om te genieten van zijn tooneelspel van de bovenste plank want tusschen de malle fratsen van zijn bewe gelijk gezicht verschijnt soms opeens een breede glimlach van milde menschelijk- heid... Boven en behalve dit echter, ziet- hier wat men voor zijn entréeprijs krijgt: een verrukkelijk gezicht op zee ja op zee u herinnert zich toch nog wel zoo’n eindelooze waterplas met blauwe witge- kuifde golfjes en ’n verren horizon’ Wel nu die zee danken we aan de bekoorlijke décors van Elly van Stekelenburg, die als actrice, in de rol van een geraffineerde vr?uw die op goed spoor gerangeerd wordt, al even charmante dingen laat zien. Behalve van die zee, genieten we van een volle cognacflesch waaromheen Willy Ruys als kelner en Eric van Ingen als jeune premier, onthoudt dien naam! een geestig vertolkte drankscène spelen, genieten we van dat royale gebaar waar mede de jeune premier de eene sigaret'na de andere aansteekt en voor de dames speciaal van de zijden kousen, één, twee, drie paar die zoo maar in handen over gaan van een allerbekoorlijkst kamer meisje (Rita Veth) dat vooral in het be gin der eerste acte in haar nervositeit van goed spel genieten laat Zee, cognac, sigaretten en zijden kousen is ’t soms nog niet genoeg in dezen tijd? En dan. wie meenen mocht, dat het onmogelijk is naast de het tooneel vullende figuur van Cor Ruys iets te presteeren dat als goed too neelspel opvalt, die ziet hier dan toch het tegendeel bewezen want Eric van Ingen valt, wél op door zijn buitengewone spe} in een zware rol die hij door een gecom pliceerde intrige heen prachtig volgehou den heeft vertolkt, daarin met evenveel jeugdige charme en virtuositeit bijgestaan door Myra Ward, het lieve jonge meisje in dit spel der liefde, dat zoo onschuldig begint Wirp van den Brink toonde als hoteldokter van het kleine een karakter volle typeering te kunnen maken. En over Ruys als Excellentie’ Daarover valt niet te schrijven in „twee regels”. Men moet hem gaan zien in deze nieuwste creatie een van die vele waarin hij zichzelf altijd weer opnieuw overtreft. Johan Koning, CABARET WIM SONNEVELD: Het Leid, scheplein-cabaretgezelschap o. 1. v. Wim Snnneveld brengt een nieuw programma, getiteld „Sprookjes”, van 18 Aug. a.s. af in Cinema-Odeon. De medewerkenden zijn: Conny Stuart, Sophie Stein, Wim Sonne- Veld. Elly Weller, Eri Rouché. Lia Dorar.a, Fred Hoyte en Hans Joris. Aan de vleu gels: Wim de Vries en Wim de Soet De teksten zijn van Hella Haasse, muziek van Wim de Vries. 5000 6781 2000 18984 1500 2634 1000: 6214. 10081, 14211, 16437 400 2037, 5285. 22707 200 12519, 13011 100 1155. 12764. 13467, 20324, 24310. 25111 Baranow doeltreffende aanvallen op bols jewistische tanks en colonnes voertuigen. Ten Noordwesten van Bialystok werden teieuwe doorbraakpogingen van ruim 10 bolsjewistische divisies infanterie in harde gevechten opgevangen. Aan het Letlandsche front heeft vijand ook gisteren weer op plaatsen tevergeefs aangevallen, ten Zuidwesrten van het meer van Pskof kon hij zijn penetratiegebied uitbreiden. Zware gevechten duren hier voort. Na een aanval overdag van Amerikaan. ®che bommenwerpers op de stad Metz hebben vrij zwakke Britsche formaties vliegers ia den nachit bommen geworpen op Brunswijk. Hildesheim, Rüsselsheim en Kiel. Door nachtjagers en afweergeschut werden 58 terreurbommenwerpers neerge. «choten. In aanvulling op het Weermacfttbericht tvan Zaterdag wordt medegedeeld: De be- wakingsformaties, die onder bevel van den kapitein-ter-zee Rehrn de Italiaan sche Westkust beveiligen, hebben zich bij den afweer van vijandelijke aanval len ter zee en uit de lucht bijzonder ©ndersch,eiden. In de afgeloopen drie maanden hebben deze formaties een cor- vet en veertien motortorpedobooten tot Zinken gebracht. Een duikboot en 21 motortorpedobooten werden zoo zwaar beschadigd, dat het waarschijnlijk is, dat een deel van deze schepen verloren is gegaan. Bovendien werden talrijke Vliegtuigen neergeschoten In de groote bocht van den Weichsel heeft zich luitenant Wittrock van een regiment grenadiers door voorbeeldige dapperheid onderscheiden. President Roosevelt heeft, volgens Reu ter, Zaterdagavond in de haven van Seattle aan boord van een daar voor anker lig- genden torpedobootjager, een radiorede uitgesproken, waarin hij, sprekende over zijn reis op den Stillen Oceaan, zeide, niet te kunnen vodFJpellen, wanneer de oor log in het Vérre Oosten of in Europa zou eindigen. Ruim een millioen Amerikaan sche soldaten strijden heden op het oor- logstooneel van den Stillen Oceaan. „Het Japansche gevaar” moet uit den weg ge ruimd worden. Dan pas zal er gelegenheid bestaan voor een economische ontwikke ling en bevordering van een omvangrijken har.del met China en het gebied van den Stillen Oceaan. Vanwege het departement van Finan ciën wordt het navolgende ter kennis van belanghebbenden gebracht Met ingang van 15 Aug. 1944 wordt bij invoer van bier een accijns geheven van 10 gulden per hectoliter. Het specifiek invoerrecht op bier, ander dan Duitsch bier, bedraagt van 15 Aug. 1944 af 4.50 per hectoliter. Voorts worden van ge noemden datum af 100 opcenten geheven op den accijns voor bier, dat hier te lande wordt vervaardigd dan wel uit het buitenland wordt ingevoerd. Ten aanzien van Hoeveelheden bier, met inbegrip van nog niet geheel afge werkte brouwsels, welke bierbrouwers op 15 Aug. 1944 voorhanden hebben, wordt nagevorderd en wel ten bedrage van 5.60 per hectolitergraad wort, dat voor de bereiding van die hoeveelheden is ge. bezigd. De bierbrouwers zijn verplicht van die hoeveelheden voor 19 Aug. 1944 schriftelijk aangifte te doen bij den ont vanger der accijnzen, onder wiens kan toor de brouwerij is gevestigd Overtreding van de desbetreffende be palingen zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000 gulden Voor nadere bijzonderhedei. wordt ver. wezen naar het besluit en naar de be schikking tot nadere regeling van de be lasting op bier, welke zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 11 Augustus 1944. Desverlangd kunnen te dezer zake na dere inlichtingen worden ingewonnen bij de inspecteurs der invoerrechten en cijnzen en bij de ontvangers der, cijnzen. verder opgedrongen Sovjetstrijdkrachten voort. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts bommen op Hannover vallen. In een aanvulling op het Weerniacht- bericht wordt gemeldLuitenant von Bostell van een afdeeling stormgeschut heeft zich bijzonder onderscheiden bij de operaties tegen vijandelijke tanks in het gebied van Modohn. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 13 Augustus. Het Opperbevel der Weermacht maakt bekend Aan het front ter weerszijden van de Orne en ten Zuiden van de Vire heeft de vijand talrijke afzonderlijke aanvallen uitgevoerd, die tot verbitterde gevechten leidden en die grootendeels afgeslagen ■werden. Om verscheidene penetratieplek- ken wordt nog gestreden. De gevechten in het gebied van Alen con hebben zich nog meer naar het Noorden verplaatst en zijn toegenomen in omvang en felheid. Na krachtige luchtaanvallen zijn de Amerikanen opnieuw overgegaan tot den aanval op St. Malo Wederom werden zij na felle gevechten, waarbij onze kust- en luchtafweerartillerie doeltreffend ingreep, bloedig afgeslagen. In de stad doorge broken vijandelijke troepen werden in een tegenaanval teruggeworpen, gevan genen werden binnengebracht Beveili- gingsvaartuigen der marine hebben in de wateren ten Westen van Le Havre een vijandelijke torpedomotorboot tot zinken gebracht en een tweede zwaar bescha digd. Marine-afweergeschut en beveili- gingsvaartuigen hebben boven de kust van West, en Zuid-Frankrijk 15 vijande lijke bommenwerpers neergeschoten. In het Fransche achterland werden 102 terroristen in den strijd gedood. Het vergeldingsvuur op Londen duurt luoort. In Italië zijn geen gevechtshandelingen Van grooten omvang voorgekomen. In het Oosten zijn tusschen het bron- i gebied van de Proeth en de groote bocht van den Weichsel verscheidene aanvallen der bolsjewieken afgeslagen, waarbij tal rijke tanks werden vernield. Formaties 1 slagvliegers ondernamen ten Westen van M’t Begon zoo on schuldig” in den Princesse-Schouw- burg in den Haag. Scène uit de derde acte met links Eric van Ingen als Cle mens Verné. rechts Cor Ruys ais Zijne Excellentie Pilat- Ravestijn. (Schimmelpenningh ZEGE VAN ZIW-HOLLANÜ De ontmoeting tusschen de Ned. politie ploeg en het district Zuid-Holland van de N.A.U., Zaterdag op de Nenijtobaan te Rotterdam gehouden, eindigde in een overwinning van 151119 van Zuid-Hol land. Osendarp won de 100 m. in 10.6 en de 200 m. in 21.4 sec. Jacobs de 1500 m. in 4 m. 1.2 sec., terwijl de 4 x 100 m. voor de politie was in 43.8 sec. en de Olympische estafette in 3 m. 48.9 sec. Al deze prestaties zijn nieuwe politie- records. De Znid-Hollandsche dames-estafette- ploeg vestigde een nieuw Nederlandsch record op de 4 x 200 m. met 1 m. 46.8 sec., terwijl de 4 x 100 meter in 49 sec. ging, hetgeen een nieuw Zuid-Hollandsch record is. Een Zuid-Hollandsche combi natie liep op de 4 x 300 m. voor jongen* een nieuw record in 2 m. 33.8 sec. Tijdens de regionale wedstrijden van de Sportclub Rotterdam vestigde Vlug en Lenig var hier een nieuw Zuid-Hollandsch record 4 x 800 m. estafette, met 8 min. 25.6 sec. Shot, eveneens van hier, werd op dit nummer 3e met 8 min. 43-4 sec. PAARDEN Hoewel kleine velden, boden de rennen gasteren op Duindigt goede sport. Over het algemeen voldeden de favorieten aan de verwachtingen. Alleen Urrack maakte hierop een uitzondering, terwijl ook Mer d’Antibes een buitengewone verrichting leverde door o.a. Plaisir de France en Sialkot te kloppen. De resultaten zijn: le c.1. Soirée 1.501.30 2. Azaret 2.60; 2e c.1. Indian Prince 1.401.20; 2'. Wicket 2.40; 3e c.: 1. Mer d’Antibes 3.10 1.20; 2. Plaisir de France 1.10; 4e c.: 1. Fougue 1.40—1.10; 2. Rimini 1.20; 5e C.t 1. Rincee 1.90—1.40 2. Martine 2—; 6e c.: 1. Urrack 3.801.30; 2. Ormea 1 10; 7e c.1. Fair 1.30—1.10; 2. Or- fosse 1.40. (Zie verder le blad, pag. 2.), De verduisteringsmaatregelen in Turkije zijn, volgens S.P.T., met onmid- öellijken ingang uitgebreid. Thans moet in 31 provincies verduisterd worden. (HZPC) 5:25.8; 3 (Haarlem) 5:31.6. 400 m. borstcrawl dames: 1. A. Veld-, huyzen (Robben) 5:47.6; 2 B, v. Schaik (Meeuwen) 5:59.4 sec.; 3. W Soetekouw (RDZ) 5:59.6. Schoonspringen dames: 1. M Muytjens (ADZ) 100.47 pnt.; 2. C. Floor (ADZ) 92.35 pnt.; 3 T. van Dongen (NJC) 90.61 pnt. Schoonspringen heeren: 1. C. de Goede (AZ) 111.6 pnt.; 2. N. v. d. Voort (HPC) 108.68 pnt.; 3. P. Koppelle (AZC) 108.63 pnt. Polo: Ned. JeugdzeventalRest Nederland 34 (12). De ZIAN-wisselbeker. voor de vereeni- ging, welke het hoogst aantal punter, be haalt. werd dit jaar gewonnen door HPC met 37 pnt.; 2. Robben 35 pnt.; 3. ADZ (won vorig jaar den beker) 31 pnt. ATHLETIEK Volgens Uni ted-Press heeft Roosevelt in de afgeloopen week ook een bezoek ge bracht aan de Aleoeten. DUITSCHE WEERM ACHTBERICHTEN HOOFDKWARTIER VAN DÉN FÜH RER, 14 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelit mede Aan het Normandische front hield de sterke vijandelijke druk aan. zonder dat de vijand noemenswaardige successen kon behalen. In het gebied ten Noorden van Alencon rukten gepantserde gevechtsgroepen op tegen den door sterke luchtstrijdkrachten gesteunden, opdringenden vijand. Er ont sponnen zich hevige gevech’en, die nog voortduren. Door luchtdoelgeschut der Juchtmacht werden 12 viermotorige bom menwerpers neeogeschoten. De verdedige/s van St Malo sloegen ook gisteren alle vijandelijke aanvallen af. Zuidelijk van het eiland Guernsey be schadigden mijnvegers een vijande’ijken torpedojager door talrijke treffers van het geschutvuur. In he,t Fransche gebied werden 122 ter roristen in den strijd vernietigd. i Londen en zijn buitenwijken liggen nog »teeds onder zwaar vergeldingsvuur der ■V.l. Uit Italië worden geen bijzondere ge vechtshandelingen gemeld. In het voorterrein der Karpathen tot aan den Weichsel werden plaatselijke Sovjet-aanvallen uiteengeslagen, deels in den tegenaanval. Op de Weichsêlbruggen- hoofden ten Westen van Baranof en ten Zuidoosten van Warka zijn verbitterde ge vechten gaande. Noordoostelijk van Warschau en Zuld- ■wcstelijk van Bialystok werden talrijke vijandelijke aanvallen afgeslagen en plaat- i gelijke penetraties afgegrendeld. Noord westelijk van Bialystok drongen de bolsje wisten, gesteund door talrijke tanks en slagvliegtuigen, onze troepen in een ver bitterden strijd eenige kilometers naar het Westen terug. Aan het Letlandsche front strandden de met overmachtige strijdkrachten on dernomen doorbraakpogingen van den j vijand op den hardnekkigen tegenstand onzer divisies. In het penetratiegebied ten Zuidwesten van het meer van Pskof t duurt de verbitterde worsteling met de De nationale zwemkampioenschappen, welke Zaterdag en Zondag in het zwem bad „Crailoo” te Hilversum werden ge houden, zijn niet zonder verrassingen ge bleven Over het algemeen vielen de prestaties echter tegen Op de 100 meter borstcrawl heeren werd een zeer spannende strijd geleverd, welke eerst kort voor de finish werd be slist. De titelhouder van de beide vorige jaren, van Merkesteyn, geraakte even in de touwen en werd in de eindspurt ver rassend geslagen door Moolenaar, die ver leden jaar tweede was en het in zijd lange zwemloopbaan nimmer tot een kampioenschap op deze baan had kunnen brengen. Op het zelfde nummer voor da mes prolongeerde mej. v. Schaik haar titeleen aangename verrassing leverde echter mej. Termeulen. die 2e werd vóór Thea Snoeks, Op de 100 meter rug heeren werd de Geest weer winnaar. Op het gelijksoortige nummer voor dames ontbraken helaas Iet Koster-van Feggelen (die moeder van een welgeschapen zoon is gewordend en mej. Galliard (knie-operatie). waarvan Annie Veldhuyzen profiteerdezij ein digde vóór mej. de Haan en de Olympi sche kampioene van 8 jaar geleden, Nida Scheffer-Senff. die niet zonder succes tot de zwemsport is teruggekeerd. De 200 meter schoolslag heeren leverde een vrij onverwachte overwinning op voor onzen stadgenoot Seton (kampioen 1941), die den veelvóudigen titelhouder Herman Smitshuyzen, na sensationeelen strijd, in de eindspurt achter zich liet. Bij de da mes won Willy Haverlag, terwijl de kam pioene van verleden jaar. Nel v. Vliet, zich met de 4e plaats tevreden moest stellen. Op de 400 meter borstcrawl heeren pro longeerde de Geest zijn titel en bij de dames zorgde Annie Veldhuyzen voor een verrassing door de kampioene van ver leden jaar, Bep van Schaik. achter zich te laten verleden jaar was mej Veld huyzen derde. Mej. v. Schaik had nog groote moeite om Willy Soetekouw achter zich te laten. Ruimschotel werd, evenals verleden jaar. kampioen op de 1500 meter en op het schoonspringen Jiandhaafden zich resp Rie Muytjens en Op de 4 x 200 meter heeren nam H.P.C.. kampioen 1942 revanche voor de ver leden jaar geleden nederlaag tegen Het Y en op de 4 x 100 meter dames ging het- naar de R D.Z., met toen 100 m. rugcrawl heeren: 1. F. de Geest (HPC) 1:13.8; 2. A. Slikker (DAWX 1:16.4 sec.; 3. J. Geerling (DZV) 1:17.8. 100 m. rugcrawl dames: 1 A. Veldhuy zen (Robben) 1:20.3; 2. T. de Haan (Zian) 1:22.4; 3. N. Scheffer (ADZ) 1:24. 200 m. schoolslag heeren: 1. W. Seton (Roode Haan) 2:51.2; 2. H Smitshuyzen (AZ) 2.53; 3. R. van Feggelen (Meen, wen) 2:59. 200 m. schoolslag dames: 1. W. Havër- lag (Robben) 3:02.7; 2. T. Bijland (HZC) 3:08.8; 3. G. Jellema (ADZ) 3:10. 400 m. borstcrawl heeren: 1. F. de Geest (HPC) 5:20.6; 2. A. Ruimschotel J. van Merkesteyn Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 3537 N«- 125oo Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tel,-119461; Voorburg, Boekte. H. E. G, Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Beters jr., Theresi ast raat 109a. Tel. 772444. Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen bedienen de seinapparaten en zorgen voor het doorgeven van de oelangrijke berichten voor het front. (S.S.-P K.-Pachnicke-O.-H.) reisbiljetten voor de heen- en terugreis verstrekken de navolgende Nebenstellen der Waffen-S.S.Am sterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Utrecht, Vredenburg 19Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heertenstra at 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-Kommando N iederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5. DISTILLEERKETEL UIT ELKAAR GE SPRONGEN Vanmiddag te omstreeks half 2 heeft zich in het perceel Vondel- straat 168 een explosie voorgedaan. In een aan de straatzijde gelegen kabinet had de bewoonster een vrijwel complete installatie opgesteld voor het distilleeren van eigen gemaakte alcohol. Tijdens dit proces, juist toen de vrouw in het kabi net aanwezig was, is de ketel (een groote melkbus), welke geheel met een gistende vloeistof Was gevuld, uit elkander ge sprongen. Het deksel van de bus drong in het plafond, waardoor een groot gat ontstond, Groote ravage werd in het ka mertje aangericht. t>e ruit werd verbrij zeld en de stukken glas kwamen midden op den rijweg terecht. Een gascomfoor het distilleerproces was in vollen gang brak in tweeën. Een direct door de re cherche in samenwerking met ambtena ren van de Invoerrechten en Accijnzen ingesteld onderzoek, bracht aan ’t licht, dat 2 vaten met een gistende vloeistof voor distilleeren gereed stonden. Voorts veerden enkele flesschen met natronloog en andere vloeistoffen bij het maken van alcohol noodig, aangetroffen. Op alles werd beslag gelegd. Tegen de bewoonster wordt, terzake van het op clasdestiene wijze vervaardigen van sterken drank, proces-verbaal opgemaakt. LEEUW VERDRONKEN. Dezer dagen is in Artis te Amsterdam een merkwaardig ongeluk gebeurd, waarbij een leeuw, af komstig uit den Haagschen dierentuin, den dood heeft gevonden^ aldus de „Tel.” Het dier heeft blijkbaar eenige verkoeling ge zocht en is op zijn wandeling in het bassin van de leeuwenverblijfplaats geraakt De leeuw zou ongetwijfeld zijn leven zelf heb ben gered, wanneer hij niet met zijn pooten verward was geraakt in een partij waterplanten. Zoo vond het beest na eeni- gen tijd den dood. Toen hulp kwam op dagen was het reeds te laat. BONNEN AFHALEN Morgen van 8.30— 16.30 u. Groot Eertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) de letters Drie t.m. Tri Bijkantoren Oositstraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.4512.30 en 1416 u. de letters Mas t.m. Over. OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN: De 36-jarige Th. J. uit Rotterdam wil dé Zaterdagochtend op ’t Stationsplein op een rijdenden aanhangwagen van lijn 8 springen. Hij kwam hierbij in botsing met een trammast. In bewusteloozen toestand en met een wonde boven het rechteroog werd J. per auto van den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis Zuid- wal vervoerd. „HANS EN GRIETJE”: Deze aardige kinderoperette in vier bedrijven werd gistermiddag onder leiding van Remming Chabotde Joode ten tooneele gebracht in het „Gebouw”, waar de belangstelling, gezien het gebodene, grooter had kunnen aardigst en zonder den anderen mede spelenden te kort te willen doen, mogen we wel getuigen van de voortreffelijke wijze, waarop de rollen van Grietje en van Hans en van de Heks werden ver tolkt. De opvoering, met vele voor -de kinderverbeelding suggestieve tooneel- tjes had zeer veel succes. JUBILEA: Woensdag a.s. zal de heer L. Clavan, kwitantielooper, zijn 40-jarig vuviswxuug, uie vecx meci jubileum bij het Staatsbedrijf der P.T.T. geeft dan waarvoor je heb; betaald. Want kampioenschap weer naar de welke ploeg den titel sedert 1930. uitzondering van verleden jaar. Meeuwen won. op haar naam heeft Rob ben verwierf de tweede plaats. De resultaten van de finales zijn 1500 m.: 1. A. Ruimschotel (HZPC) 22:34.4; 2 H. van Driel (Forel) 23:05.4: 3. J Bos (ZZCN) 23:18.7. 4 x 200 m. borstcrawl heeren: 1. HPC (J Menger. M. Mauritz, T. Kloots en F. de Geest) 10:16.2; 2. Het IJ. 10:19.4; 3. ZIAN. 10:47.2. 4x100 m borstcrawl dames: 1. RDZ (A. Massaar. I. Schumacher, B. Zijlstra en B Groenedijk) 5:07.9; 2 Robben. 5:14.8; 3 RDZ II, 5:20. 100 m borstcrawl heeren: 1. S. Moole- r.aar (Y) 1:3.8; 2 J. var. Merkesteyn (Haarlem) 1:04.2; 3. F. de Geest (HPC) 1:04.8. 100 m. borstcrawl dames: 1. B. v. Schaik (Meeuwen) 1:09 4; 2 H. Termeulen (HDZ) 1:116; 3. Th. Snoeks (ADZ) 1:12.6.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1