GEALLIEERDE LANDING TUSSCHEN TOULON EN CANNES 1944. Dinsdag 15 Augustus. No. 18872. Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa Keuringen EERSTE STADS ED. Zeer zware Amerikaansche verliezen Maatregelen inzake goederen- Westeinderplassen De nieuwe regeling voor groente en fruit KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS en Braassemer- meer mogen weer bevaren worden Geïnterneerde burgers in Indië BINNENLAND ZS-procedure voor de Neder landsche „Bedrijfsgroep Wegvervoer” Buitengewoon hevige gevechten aan het Oostfront vervoer Nieuwe groote aanval ten Zuiden van Caen Nieuw ingesteld departement voor Verkeer en Energie SPORT WIELRENNEN COURANT HAAGSCHE medege- Hevige strijd in de omgeving van Warka lig lesje. Leo- van ■- Hervatting van Canadeeschen aanval verwacht In de dorpskerk te Loosdui- nen zal de organist Teun Groen morgen avond een orgelbespeling geven. kijkers wordt gezocht naar vijandelijke weerstandsnesten. (Foto O.-H. S.S.-P.K.-Schulz) reisbiljetten voor de heen- Sovjets trachten Duitsche grens te naderen S.P.T. meldt: Bij geweldige hitte in de Karpathen waar hier en daar meer dan 30 graden hitte werd geregistreerd terwijl slagregens, ontstaan door hei; onweder. de wegen in modderpoelen veranderen, spelen zich de laatste 24 uur aan de zwaarte punten buitengewoon hevige gevechten af. Ten Noordwesten van Byalistbck. bij de Oosft-Pruisische grens, hebben de Sovjets hun aanvallen versterkt Zij trachtten hier door de Bobrmoerassen bruggenhoofden te verkrijgen om dan van Zuidoosten uit de Duitsche grens te naderen, nadat het hun van het Oosten uit nog niet is gelukt. Aan beide zijden worden buitengewoon veel gemotoriseerde eenheden in den strijd ge worpen hetgeen aan de gevechten een buitengewoon verbitterd karakter geeft. Ook in het Baltische gebied wordt zeer hevig gevochten De Sovjets hebben ten Zuiden van Pskow 20 scherpschutters- divisies en 4 tankdivisies in den strijd ge worpen. Van Duitsche zijde wordt dan ook toegegeven, dat de Duitsche troepen het hier zeer zwaar hebben Ten Zuidwesten van Pskow is de laatste dagen de plaats Modon verscheidene malen genoemd. Hier woeden op het oogenblik buitengewoon zware gevechten In de bocht van den Weichsel is de ge- vechtsactiviteit door de zware regens de laatste dagen wat verminderd. Opperbevel der invasieitrijdkrachten S.P.T. meldt uit New-York Volgens een mededeeling uit het hoofdkwartier van generaal Eisenhower, is luit.-generaal Omar Bradley tot opperbevelhebber van alle aan het invasiefront vechtende Ame rikaansche troepen benoemd. Tot bevel hebber van het eerste Amerikaansche leger, dat tot nu toe onder leiding van Bradley stond, is benoemd luit.-generaal Courtney Hodges. Bij deze gelegenheid zijn nog twee bevelhebbers benoemd, die aan het invasiefront staan. Het zijn de generaal-majoor Edward Brooks als be velhebber van de 2de tankdivisie en gen.- majoor Wade Haislip als bevelhebber van het 16de korps infanterie. L. <1. ELAND: De bekende Indische kunst schilder, onze stadgenoot L. J. Eland, be reikt Vrijdag 18 dezer den zestigjarigen leeftijd Zijn naam is onafscheidelijk ver bonden aan alle groote internationale ten toonstellingen waarop Indië vertegen woordigd was, in Brussel Antwerpen, Mi laan, in New York San- Francisco, in Parijs met het prachtige paviljoen dat destijds in vlammen opging op welke exposities hij met zijn algemeen bewon derde Indische diorama’s den bezoeker een levensechten indruk van onze Indische wereld gaf Ook op binnenlandsche In dische exposities en in het Koloniaal In stituut in Amsterdam heeft men steeds werk van hem kunnen zien In Indië ge boren, heef; Mj ook een groot deel van zijn leven, tusschen zijn groote reizen door, in Indië doovgebracht, zoodat hij aan zijn schildersgaven een groote kennis van land en volk paart. De regeering er kende zijn groote verdiensten door zijn be noeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, terwijl hij ook verschillende bui- tenlandsche onderscheidingen ontving. Sedert enkele jaren woont hij hier ter stede, waar in zijn ateliers in de Heul- straat een permanente tentoonstelling van schilderijen van zijn hand is te zien. DE THEATERPRIJZEN: Het Gemeen telij ke| Theaterbedrijf in Amsterdam heeft zijn entréeprijzen met ingang van het nieuwe seizoen niet onbelangrijk ver hoogd. De Opera bracht bijv, haar duurste plaatsen van 5 op 6.50 en de andere afdeelingen komen met prijzen navenant. De „Tel.” oefent pp een en ander gerechtvaardigde kritiek en stelt vast, dat een groote categorie toeschou wers, die vroeger een schouwburgavond nog net betalen kon, nu voor de noodzaak staat haar opera-, tooneel- of dansavond er aan te geven. Zooals men weet, komt het Amster- damsche Theaterbedrijf als regel één maal per week, met tooneel-, opera- of dansvoorstellingen hier ter stede in het „Gebouw”. Bij informatie is ons geble ken, dat de entrée-prijzen voor de Haag- sche voorstellingen van het Amsterdam- sche Theaterbedrijf, welke 1 Oct. aan vangen. vooralsnog niet zullen worden ver hoogd. Wat ons eigen Haagsche gezel schap „Het Residentie-tooneel” betreft, daarvoor bestaat geen aanleiding In het nieuwe tooneelseizoen, dat op 1 Septem ber a.s. in den Princesseschouwburg be gint (van 18 dezer af tot 1 Sept, wordt het Metropoletheater bespeeld), de entréeprijzen te verhoogen. De nationale zwemkampioenschappen 1944 te Hilversum. Kampioene van het nummer schoonspringen voor dames werd mej. M. Muytjens (A.D.Z.) (C.N.F.-De Haan). TER NAGEDACHTENIS VAN WOUTER HUTSCHENRUYTER: Ter eere van den onlangs overleden musicus en oud-dirigent Wouter Hutschenruyter is namens zijn vrienden en vereerders op diens laatste ’ustplaafs op het Ned Herv. kerkhof te Wassenaar een marmeren grafsteen aan gebracht mej inscriptie: Wouter Hutschen ruyter, strijder voor de Nederlandsche toonkunst. De overdracht van dezen graf steen aan de .weduwe Hutschenruyter is hedennamiddag in aanwezigheid van en kele genoodigden door den voorzitter van het comité den heer J, Philip Kruseman, geschied. BONNEN AFHALEN: Morgen van 8.30— 16.30 u. Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) de letters Fro t.m Han sen. Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruych- rocklaan 178 van 8.4512.30 en 1416 u. de lexers Oves t.m. Ruit. ONTVANGSTEN H.T.M.: De totale ont vangsten (reizigers en diversen) van de N.V. Gemengd Bedrijf Haagsche Tramweg Maatschappij hebben bedragen over de maand Juli 1944: ƒ1.209,196.72 (vorig jaar 1.072.264.82$) Vervoerd werden in Juli 1944: 12.563.436 (v. j. 12.265.076) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen dé ontvang sten: 7.778.740.96 (v j. ƒ6.747.346.36); het aantal reizigers: 83 231.647 (vorig jaar 77.352.132). PRIJS DEZER COURANT: Voor 'uGravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." 3.15. P w. ƒ5.26, fr. p p. met Modebl. ƒ4.29, z. Modebl. ƒ3.55. Buitenl. 5.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 e., tr. p p. 10 c. Ir. E. van Dieren secretaris-generaal Het Rijkscommissariaat deelt mede Bij Verordening nr. 40/1944 van 10 Aug. 1944 heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ondergtaan- de arbeidsterreinen geplaatst onder de bevoegdheid van een „secretaris-generaal voor Verkeer en Engrgie” het transport wezen, mei name 'de spoor- en tram wegen, het wegverkeer, de geheele bin nen- en zeescheepvaart, alsmede de luchtvaart, de electriciteitsvoorziening, de gasvoorziening en de drinkwatervoor ziening. Op grond van deze Verordening heeft de/ Rijkscommissaris den secr.-generaal van het dept, van Waterstaat, ir. van der Vegte, op diens verzoek ontheven van het beheer ten aanzien van de zaken, welke thans in het departement voor Verkeer en Energie zijn ondergebracht en gelijk tijdig ir. E. van Dieren te Rotterdam be noemd tot secretaris-generaal voor Ver keer en Energie. Interinf meldt: Het zwaartepunt der ge vechten in Normandië lag Zondag nog steeds in het gebied Noordelijk van Le Mans, waar de Amerikanen met ongeveer vier divisies van Alencon naar het Noord westen zwenkten. Het kwam daarbij tot buitengewoon zware gevechten, vooral in het gebied van Carrouges, waarbij de Amerikanen slechts stap voor stap, en met zeer zware verliezen aan menschen en materiaal, terrein wonnen. Aanvallen in de richting van Argentan, dat nog steeds hecht in Duitsche handen is, werden afgeslagen. Het 1ste Canadeesche leger, dat met buitengewoon sterke strijdkrachten, n.T. 7 infanteriedivisies, 2 pantserdivisies en 3 pantserbrigades, io twee groepen, tusschen Orne en Laize, in de algemeene richting van Condé en Falaise moest oprukken, beperkte zich ook Zondag tot verkennings. aanvallen en tot het opruimen van de zeer uitgestrekte mijnvelden in zijn aanvals- gebied. De hergroepeeringen bij de Cana deesche strijdkrachten schijnen grooten- deels voltooid te zijn zoodat ook hier bin nenkort een hejvatting van den grooten aanval verwacht kan worden. In de vooruitspringende bocht in het front. Zuidelijk van Vire. deden zich geen belangrijke gevechtshandelingen voor. De Amerikanen konden hun penetratiegebied bij Truttemer iets uitbreiden. In de vestingzónes van Bretagne kwam het tot zeer zware gevechten bij St. Malo, waar de Amerikanen in vier richtingen, bij Dinard en St. Servan storm liepen op de stad zelf en het fort De La Varde. Het brandpunt lag in het gebied van Pleür- tuits, den verdedigingssector, die het verst naar het Zuiden vooruitspringt. Voor den krachtigen druk moest Pleurtuits worden prijsgegeven, doch de doorbraakpoging kon vlak achter deze plaats worden opgevan gen en tot staan gebracht. Wederom moes ten de Amerikanen hun streven naar ter reinwinst met buitengewoon zware verlie zen betalen. Vooral de Duitsche kustbat- terijen schoten geweldige bressen in de dichte gelederen der aanvallers. Van de andere vestingzónes in Bretagne worden slechts zwaar artillerievuur en troepenconcentraties der Amerikanen ger meld In de laatste 72 uur hebben de Duitsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, meer dan 300 Britsch-Amerikaansche tanks ver nield. BESTRIJDING VAN DEN CLANDESTIENEN HANDEL De nieuwe regeling betreffende de groente, en fruitvoorziening, welke wij bereids publiceerden, beoogt de groente voorziening te verbeteren door beperking van den clandestienen verkoop. Bij de vorige regeling kwam een groot deel van de productie niet op de veiling, het ging via den zwarten handel, tegen hooge prijzen naar sommige consumenten. Nu in de plaats van een bepaald percen tage van den aanvoer ter veiling een constante hoeveelheid voor den export en de bezetting is vastgesteld wordt ver wacht dat in de toekomsit meer groente en fruit aan de veilingen zal worden aan- getoerd. Een uitvloeisel van het nieuwe systeem is voorts, dat op de veilingen geen indi- vidueele grossiers en handelaren meet zullen mogen handelen. De geheele voor ’t binnenland besterrïde aanvoer komt thans in handen van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, hetwelk de uitvoering van de werkzaamheden tot centralisatie van den aanvoer en van de spreiding heeft opgedragen aan het Aan- en Ver koopbureau voor Tuinbouw- en Sierteelt producten. Di-, bureau draagt er zorg voor dat de op de veilingen verkregen produc ten worden gezonden aan grossierscombi- naties of „Groco’s” in verschillende plaat sen van het land. Deze combinaties zorgen weer voor de verdeeling onder den klein handel volgens de instructies van het Plaatselijk Verdeelingskantoor, zooals dit tot nu toe reeds gebruikelijk was Daar naast zullen op de daarvoor in aan merking komende veilingen, combina ties van kleinhandelaren, .JGeinco’s”, in het leven worden geroepen die van het Aan- en Verkoopbureau op de veiling haar aandeel in de te verdeelen producten zul len ontvangen Elk systeem, hoe goed het ook moge zijn faalt onherroepelijk indien zij, die geroepen zijn er aan mede te werken .in gebreke blijven. Aller medewerking is dus noodig, niet het minst van het publiek, dat nu eindelijk eens zal moeten inzien dat het clandestien koopen, uit een oogpunt van algemeen belang, verderfelijk is. Dit Klemt te meer, waar vaststaat dat de oogst vermindert door gebrek aan mest stoffen en arbeidskrachten, terwijl daar tegenover de behoefte aan groente en fruit nog steeds stijgende is. In afwijking van de bestaande beper kende bepalingen betreffende het bevaren van de Westeinderplassen en de Bi^asse- mermeer met pleziervaartuigen, maakt de inspecteur-generaal voor de scheepvaart met machtiging van de bevoegde Duitsche autoriteit bekend, dat de zich op de Westeinderplassen en op het Braassemer- meer bevindende pleziervaartuigen aldaar verder mogen verblijven en niet behoeven te worden afgevoerd. Bovendien mogen eigenaren van ple ziervaartuigen. wier vaartuigen uit deze vaarwaters zijn afgevoerd, hun vaar tuigen terugvoeren, mits de reis in de kanalen ononderbroken wordt afgelegd en hiervoor geen afzonderlijke sleepgelegen- heid wordt gebezigd Het zich laten sleepen door vaartuigen, welke voor an dere doeleinden in de gewenschte rich ting varen, is toegestaan. Het zeilen en roeien met pleziervaar tuigen is op de Westeinderplassen en op het Braassemermeer toegestaan van zons opkomst tot zonsondergang, terwijl de vaartuigen van zonsondergang tot zons opkomst aan den Oostelijken oever bij elkander moeten verblijven. Als nachte lijke verblijfplaatsen zijn aangewezen voor de Westeinderplassende jacht haven Nieuwe Meer en de jachthaven Kudelstaart (Kersken); voor de Braasse mermeer de jachthaven Groeneveld. Het S.S.-Ersatz-Kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aan melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, S.S. Pant zer Jagor-Kompagnie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S. in Nederland. 16.8.44 812 uur, Zwolle, Hotel Geiten beek; 17.8.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4j, 18.8.44 812 uur, Utrecht. 8.S- Ersatz-Kommando Niederlande Nebenstelle Vreden burg 19; 18.8.44 15—17 u., Amers- foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder worden, die na tenminste eten jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn gedrag, ka rakter, prestatie. Alle verdere inlichtingen en gratis en terugreis verstrekken de navolgende Nebtenstellen der Waffen-SS.: Am sterdam, Dam 4; Alkmaar, Langesfraat 56; Utrecht, Vredenburg 19; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé. Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-K»mmando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 HALIFAX OVER VLIEGENDE BOM. MEN Naar Reuter meldt, heeft Lord Halifax, na zijn terugkeer te Washington, op een persconferentie verklaard, dat ge middeld 700 huizen per uur door de vlie gende bommen worden beschadigd. Roosevelt heeft opdracht gegeven tot het overnemen door de regeering van 5 fabrieken te San Francisco, welke werk in opdracht hebben voor de Amerikaan sche ma**e en waarin wordt gestaakt. Het Nederlandsche Roode Kruis ont ving wederom opgaven van in Ne- derlandsch-Indlë geïnterneerde bur gers van Nederlandsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebetrekkingen of van an dere belanghebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aandui ding omtrent leeftijd en beroep. Boele. Arie, 53, gep.Boer, C. E„ de 54 gep.; Boogmans, A. B. 43 handel.; Boots, man, H. L. W., 44 werkz. op fabr.; Bor des, G.F. 39 werkz. mij mij.; Bosman, Theodoor 18 z. ber.; Bouwmeester, H. 47 bouwk. ing.; Boxhóor, Jacobus 52 gep. Brakker, J. J. P. 35 onderinsp v. pol.: Braspot, M. D. 49 dir. gevang.; Breuil C. W. du 53 onderinsp. v. pol.; Brink, Abel 52 pol. insp.; Brittyn. Hubertus 59 dep. v Fin.; Broekman, P H 46. pol.- insp.Brom, A. v. d. 55 werkz. in zie- kenh.; Brouwer, S. P. 45, schoolh.BruL ne-Groeneveldt Arnoud de 43 insp.; Bruyn, Abraham de 18 z. ber.; Gruyn, Gijsbert 50, leer.; Bruyn H. M. 37 werkz. bij mij.; Bruyn, Willem 53 stuurm.- Bui tendijk. F. W. 46 rest.-beh.Bulthuis, Harm 46, gep.; Burer J. 30, onderinsp. v. pol.; Burger C. 52, werkz. bij mij.; Burgh, Andreas v. d. 47 Burker. M. v. 48 ambt.; Busscher, G. L. 44, ambt.; Canninga, A. C 44 ambt.; Carlquist. Ma. rinus 34 insp.: Charldorp Johannes van 53 insp. v. pol.; Claessens, J. H. C. 37 onderw.Clercx, P. A. 40 ambt.; Colose B. M 38 werkz. bij mij.; Dam, Jacob vao 43 werkz. bij pol.- Davidson, M, 55 dir. mij.; Jong, J. J. de 49 handel.; Jong, J. J. de 50 gep.; Klok J. W 57 werkz. bij mij.; Ptasnik, J. 48 employé bij mij.; Reindersma. S. ambt.; Rensse van Duivenbode J. H. A. van 25 ass. pol.-ingp; Richart H. A. 40 empL boschw.; Riel, Evert van 18 z. ber.Riel, W F. van 51, leer.Riemersma, M F. 38 hoofd pol.- kant.; Rietveldt J, 50 op fabr.; Roda- Wessel, Marinus 47 loods; Roering, nardus 51 postk.; Romondt, C. C. M. 49 dir. gevang.; Ronchetti Karei 25 sche peling Ronde, F. L. A. de 49 ass. pol.- insp.; Ronde, L. de 53 werkz. bij mij.; Roon, J. van 44, adm. ondern.; Roose, J. J. 44 z. ber.; Rosevelt, H. W. F. van 54, chauff.; Rothkrans, J. H. 48 pol.- Insp.; Rothuizen, Wilhelmus 41 ass. poL- insp.; Rozenraad, Arnold. 57 op fabr.; Ruygrok, H. W. 29 werkz bij mij.; Ruy- tenbeek, A. W. v. d. fabrieksemployé; Rijke. J. T. M. 44 ambt.; Rijneveld. M. A. 42 bouwk ing.; Salari, Antonius 37, han. del; Samkalden. Ivo 31, insp.; Sanders, J 38, dir. mij.; Santen, J. van 35, werkz. op fabr.; Schaepman, Gerardus 59. krui denier; Schafer, K E. H. 50 insp pol_i Schagen, K A van 52, hoofdopz. bur. v. ind.; Schalk, J. F. van 50. geest.; Schar- roo. A. 60, werkz. bij publ. werk.; Schat- zinger, L. 60. empl. mij.; Scheffelaar. H. J. 53, werkz. bij mij.; Scheffer. W. J 39. werkz. bij. mij.; Schell. P. J. M 52. ass.- insp. pol.; Scheltcma, A. M. P. A. 50. secr. econ zaken; Schelven. Cent van 49. werkz op gem.huis; Schepers. Cornells. 22, schilder; Schilden. Teunis v. d. 46, insp. belast.; Schilperoort. W 42. ambt.; Schilte, J E. M 38, journ.; Schimmel. G. J. 46, hoofd kantoor-econ.; Schoemaker. W. A. G. 34. leeraar; Scholten. P F. 45, insp. pol.; Schonherr. N A. 51. douane; Schot. Hendrik 33, civieLlng.; Schouren. P. S. 48. ambt.; Schouren, J. J. 49. ass.- insp. pol.; Schrieder. P S 48, ambt.; Schuppers, Johannes 52. leer.; Schutgens, H. M. J. 47, onderw.; Schuurmans. G. J. 48, comm van pol.; Severynse. Barend 54, z ber.; Silverenberg, Manuel 50. insp. v. poj.; Sinonis, F. J. P. 39. hotelbedr.; Sluij- ter. Israël 38. leer.; Sluijter, W. J. M 46. ass.-insp. van pol.: Slijt, J G 52, hoofd pol.-kant.; Smits. A. M. 49, electr.-ing.; Smits. Gijsbert 33, fabr.hoof<U Belanghebbenden gelieven zich ter ver krijging Van nadere inlichtingen te wen den tot de 5de afd. van het informatie bureau van het Nederl Roode Kruis. Jul. van Stolberglaan 2729, te ’s-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voornamen, ge boortedatum, beroep, werkgever en laatst. bekende adres der geïnterneerden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 15 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Ten Zuidoosten en ten Zuiden van Caen is de vijand thans opnieuw met s'-rken steun van artillerie en tanks tot den grooten aanval overgegaan, om den Noordelijk van Carrouges staanden Amerikaanschen formaties, die gisteren door onzen tegenaanval in de verdedi ging werden gedrongen, tegemoet te nikken. Na verbitterde gevechten slaagde de vijand er in eenige sectoren in ons front binnen te dringen. Tegen aanvallen brachten hem tot staan. 40 Vijandelijke tanks werden stuk geschoten. In het geveebtsgebied van Brest werden plaatselijke aanvallen van den vijand af geslagen en nieuwe concentraties door ge concentreerd artillerievuur uiteengeslagen. De garnizoenen van St. Malo en Dinard handhaafden hun steunpunten tegen den opnieuw met overmachtige strijdkrachten aanvallenden vijand. Het fort De La Var de ging na heldhaftigen tegenstand van Zijn geslonken garnizoen, in de avonduren verloren. Nadat de vijand de laatste dagen zjjn luchtaanvallen op verdedigingswerken en verkeersinstallaties in het Zuid- Fransche kustgebied aanzienlijk ver sterkt had, landde hij in de vroege och tenduren van heden in het gebied Tou- lon-Cannes. Onze kustverdediging is in gevechten met de vijandelijke landings troepen gewikkeld. Luchtdoelbatterijen der marine en be- wakingsvaartuigen schoten boven de kust wateren van West- en Zuid-Frankrijk dertig vijandelijke vliegtuigen neer. In het Fransche achterland werden 26 terroristen in den strijd vernietigd. Het vergeldingsvuur op Londen duurt voort. In Italië -verliep de dag bij geringe plaatselijke gevechtsbedrijvigheid, zonder bijzondere gebeurtenissen In het voorterrein der Karpaten kwam het gisteren slechts tot plaatselijke ge vechtshandelingen. In den loop der nog voortdurende gevechten ten Westen van Baranof werden gisteren alleen al in den sector van één legercorps 51 vijandelijke tanks stukgeschoten. Zuidoostelijk van Warka vielen de bol sjewisten met verscheidene divisies infan terie aan. Ook hier zijn de gevechten nog in vollen gang. In Litauen wierpen onze grenadiers ge steund door pantserwagens en stormge- schut. bij Raseinen de bolsjewisten uit een penetratie, die de laatste dagen ontstaan was; 63 vijandelijke tanks en 18 stukken geschut werden vernield. In Estland mislukten herhaalde Sovjet- aanvallen bij Modohn. In het penetratie gebied Zuidwestelijk van het meer van Pskow konden de bolsjewisten, in weer wil van een zeer groot gebruik van strijdkrachten, tegen onze hardnekkig en verbeten vechtende troepen slechts wei nig terrein winnen. Fornjaties slagvlieg- tuigen steunden de afweergevechten en brachten den vijand zware verliezen aan menschen en materiaal toe. Door de aanvallen van formaties vijan delijke bommenwerpers werd gisteren schade aangericht in Mannheim, Lud wigshafen, Trier en Kaiserslautern. De bevolking leed verliezen. De dom van Trier werd zwaar getroffen. In den af- geloopen nacht lieten vijandelijke vlieg tuigen bommen vallen op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied Boven Duitschland en het Wéstelijke bfzette ge bied verloor de vijand gisteren 22 vlieg tuigen. PRIJS OER ADVERT.i 1—11 m.M. (ft reg.) elke m.M. m. tot U m.M (10 reg.) ƒ0.18. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr Red. ƒ0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 et., fr p.p. 10 ct. KI. Adv. (in halve opl.) o 57 Dienstaanb, ƒ0,38 Per», gevr. ƒ0.48. Adv, „Br. bur, v d. bj.“ 10c. meer' FRITS SCHUURMAN ERNSTIG ONGE STELD Daar de dirigent Frits Schuur man door een plotselinge ernstige onge steldheid niet in staat zal zijn het 8e zomerconcert van het Residentie-orkest op morgen te leiden, zal het programma in iets gewijzigden vorm worden uitge voerd door Yvon Baarspul. Het pro gramma luidt nu W. A Mozart, Haffner. symphonie en de aria Mentre Tilascio Richard Wagner, ouverture Meistersinger. Lied an die Abendsterne en Tannhauser- ouverture. METROPOLE-THEATER Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar het Resi dentie-tooneel een drietal weken Metro pole” bespelen en wel van 18 dezer tot en met 7 September. Op 18, 19 en 20 dezer vaat „Liefdesdilemma” van Bob van Leersum. op 21. 22. 23 en 24 wordt een reprise van Ibsen’s ..Spoken” ge geven. Tn de week van 25 tot en met 31 dezer gaat een nieuw blijspel„Richard de Groote" met Mimi Boesnach en Paul Steenbergen in de hoofdrollen. Van bevoegde zijde wordt deeld De procedure der Z.-S.-kaarten als maatregel op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied nr. 108/42 be treffende de verplichting tot het ver strekken van inlichtingen wordt thans ook toegepast op het geheele gebied van de Nederlandsche „Bedrijfsgroep Weg vervoer". Er moeten derhalve aan deel nemen alle ondernemingen, welke onder de volgende groepen ressorteeren 1. vak groep personenvervoer 2. vakgroep goe derenvervoer 3. bedrijfsgroep tram wegen. De aanvraagformulieren zijn bij de Kamers van Koophandel en haar filialen verkrijgbaar. Bevoegd voor het behandelen der in te leveren Z-kaarten- aanvragen is alleen de Bevolljnachtigte für den Nahverkehr. Zeist, Utrechtsche- weg 84. De aanvragen moeten op de enveloppe worden voorzien van de opmerking: Z-S procedure. Duitsche ondernemingen, waarvan de eigenaars of de meerderheid Rijksduitschers zijn, alsmede ondernemin. gen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. zich in Rijksduitsch bezit be vindt, of die een Rijksduitschen Treu- hander hebben, moeten haar aanvragen indienen bij de Deutsche Hardelskammer für die Niederlande in Amsterdam of Rot terdam. De formulieren en Z-kaarten zijn voor deze bedrijven bij de Deutsche Han_ delskammer vërkrijgbaar. De opgaven moeten onmiddellijk, doch uiterlijk 31 Augustus 1944, bij den Be- vollmachtigte für den Nahverkehr in Zeist worden ingediend. Later binnen komende opgaven worden als niet inge diende aanvragen behandeld. De verant woordelijkheid voor het op tijd inzenden der aanvragen berust bij de inzendende firma’s. Voor haar rekening blijft ook het gevaar van verlies bij de verzending. Het is derhalve aan te raden de aanvrage aan. geteekend te verzenden. Onjuiste opgaven kunnen bovendien bestraffing; tengevolge hebben. Onderne mers, die in gebreke blijven vóór 1 Sept. 1944 hun aanvraag in te dienen, stellen hierdoor zichzelf en hun werkkrachten ter beschikking voor gebruik elders. Er wordt speciaal op gewezen, dat on der nr. 8 van het witte bedrijfsformulier ook moet worden opgegeven: het aantal en soort der zich in het bezit van het be drijf bevindende en voor bedrijfsdoel einden gebruikte autovoertuigen (per sonenauto’s, omnibussen of bestelauto’s). Nadere bijzonderheden kunnen ontleend worden aan het bij de Kamers van Koop handel verkrijgbaar gestelde toelich ting svel. C. BROEKHUYZEN 70 JAAR: Een in muzikale kringen bekende figuur, de be diende van het Rijksconservatorium voor muziek en oud-pedel van het Residentie orkest, de heer C Broekhuyzen, wordt Zondag 27 dezer 70 jaar Het voornemen bestaat om den heer Broekhuyzen op Maandag 28 dezer, wanneer hij van 24 uur in het gebouw van *t Conservatorium receptie houdt, te huldigen JUBILEA Op 18 Augustus hoopt de heer F. v. d. Bogaart het feit te herdenken, dat hij 25 jaren geleden in dienst is ge treden bij de P.T.T. als besteller. De concierge van het gemeentemuseum, de heer N. Maasland, herdacht Maandag den dag, waarop hij voor 25 jaar bij deze ge meente in dienst trad. In een samenkomst van directie en personeel van het museum heeft de wnd directeur, de heer D. J. Balfoort. den jubilaris in van groote waar- deering getuigende bewoordingen toege sproken en hem het eerediploma en een gratificatie uitgereikt. Voorts werd den jubilaris een geschenk namens het per soneel aangeboden, KINDJE VAN BALCON GEVALLEN: Het 2-jarige meisje N. D. v. d. M. viel in een •Woning in de Columbusstraat Zondagmid dag van het balcon van de 2e étage De kleine bekwam een beenbreuk en een hersenschudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Anglo-Amerikaansche scheepiverliezen Naar het D.N.B. verneemtf hebben de Anglo-Amerikanen, seder| hert begin der invasie, in de Seinebaai 8 kruisers, 35 torpedojagers en 23 kleinere vaartuigen, waaronder fregatten, corvetten, torpedo- motorbooten en mijnvegers, verloren. Voorts werden 24 kruisers, 35 torpedo jagers en 49 andere vaartuigen zwaar be schadigd. Verder liep een Amerikaansch slagschip aanzienlijke schade op. Alleen al door marinestrijdmiddelen voor den korten afstand zijn sedert begin Juli 3 Anglo-Amerikaansche kruisers, 7 'torpedo jagers en 4 kleinere vaartuigen tot zinken gebracht en een kruiser zwaar bescha digd Volgens een Retrterbericht heeft de Britsche Admiraliteit medegedeeld, dat de torpedojagers Isis en Quorn, de mijn vegers Magie, Catto en Pylades, het fcustschip Canilly en het hulpkustschip Lord Wakefield in den loop der invasie- gevechten zijn gezonken. Morris, de eerste Amerikaansche ambassadeur in Iran, is per vliegtuig te Teheran aangekomen In het Verordeningenblad is opgenomen een Verordening van den Rijkscommis saris nr. 41/1944 betreffende het be- scb’Vkinfecht over goederen tijdens hun vervoer op de Nederlandsche Spoor wegen. Deze Verordening houdt maat regelen in, waardoor ook in geval van bijzondere verkeersmoeilijkheden of ver keersstremmingen een ordelijke afwikke ling van het goederenverkeer wordt ge waarborgd. Voorts zal door een besluit van den secretaris-generaal van Water staat betreffende het vervoer van goe deren door middel van voertuigen, voort bewogen door paarden, muilezels of muil dieren het beroepsvervoer in sterkere mate dienstbaar gemaakt worden aan het verkeer. y NIEUWE TABAKSBON VOOR MILITAI REN: Blijkens Verordening van den Rijks- commissaria is met ingang van heden de bestaande Militaire distributiebon ongel dig verklaard en is een nieuwe blauw-rose militaire distributiebon met zwarten opdruk voor één dagrantsoen tabak ingevoerd, waarop dezelfde hoeveelheid tabak als op den ongeldig verklaarden bon wordt ver strekt. EEN LEKKENDE CHLOORTANK Ten gevolge van een lek in een chloortank van de Nederlandsche zoutindustrie. welke op het spoorwegemplacement te Hengelo (O.) stond, verspreidde zich Vrijdagavond over een deel der stad een prikkelende, benauwende chloorlucht Honderden gezinnen werden aangemaand deuren en ramen te sluiten. Ook het ge bruik van maskers of natte doeken werd aanbevolen. Tenslotte heeft men, om verdere moeilijkheden te voorkomen, den tankwagen in het kanaal geworpen. VAN WEG EN BAAN: De Ronde vaa Apeldoorn voor amateurs is gewonnen door H. Vinken, 60 k.m in 1 uur 26 min. 25 sec.; 2. W Grift; 3. C. Kleefstra; 4 G. V Beek. Bij de nieuwelingen won P Sie- veking. 35 k.m in 61 min 3.6 sec. Pij de veteranen zegevierde W. Eindhoven, 28 k.m. in 50 min 55 sec. Het Vee- marktcriterium te ’s Hertogenbosch had tot resultaat: 1. A. Steenbakkers 100 k.m in 2 uur 10 min, 53.6 sec.; 2 F. v. d. Zande; 3 A. v. Amsterdam; op 1 ronde; 4. A. de Korver; 5. G. Schulte; 6. B. Schellingerhoudt; 7. C. V. d. Star; 8. H. Lakeman; 9. C Pellenaars; 10. P. Ver schuren. Bij de amateurs won L. de Booy, 40 k.m. in 52 min. 40 sec.; 2 M. Schou- tema; 3 W Grift; 4. G Blaauw; 5 R. v. Zalinge. Op de baan te Utrecht won v. Vliet den sprint vóór Derksen. v d. Vijver en Kropman. De koppelwedstrijd had tot resultaat: 1. van VlietBoeyen 50 k.m. in 1 uur 7 min 24 sec.; 2. Groene- wegende Best; 3 v GentVooren; 4. DerksenBraspenning. Op de baan te Wieringen wonnen PetersKlink een 60 k.m. koppelwedstrijd in 1 uur 26 min.; 2. BakkerT. Ooms op 1 ronde: 3. BuuronSchelfaut; 4. Reuter v. d Wal. Een 10 k.m. rit werd gewon nen door Reuter vóór v. d. Wal en Lust. Te Hamborn werd de Nederlandsche stayer Bosland 3e in een rit van 20 k.m. achter Kilian en Ilse; Fransman werd 4e, In den wedstrijd om het „Gouden wiel”, over 25 en 30 k.m. was de volgorde de- zelfde. ATHLETIEK DE RUIJTER SLAAT VAN OLFFEN: De 1500 m was het hoofdnummer der wed strijden van „De Meteoor” in Tuindorp Oostzaan door de aanwezigheid van Frits de Ruijter en van Olffen. Evenals bij de kampioenschappen gaf de Ruijter op de grasbaan aan zijn concurrent een gevoe. De Volewijckers-crack liep den afstand in 4 m. 9.8 sec., van Olffen in 4 min. 24.6 sec. LAWNTENNIS K A MP 10ENSCH AI PEN OEFE. HEES TERS In het te Rotterdam gehouden tournooi om de nationale kampioenschap pen voor oefenmeesters behaalde A. Waas, dorp voor de 13e maal den titel Hij won 4 ronden achtereen zonder een set te verliezen en inl de finale klopte hij W. Hemmes met 63. 61. 62. In de finale dubbelspel wonnen J. Mulder en J. Stas met 3—6, 57. 64. 61, 62 van D. de Mos en G. v. Heem. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekti. Leeuwendaal Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekte. H. E. G. Ruy«, Heerenstraat 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel, 330263; Boekhandel J B. van Seters jrs Thereeiastraat 108a. Tel. 772*444.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1