DE GEALLIEERDE LANDINGEN IN ZUID-FRANKRIJK ZWARE GEALLIEERDE DRUK BIJ FALAISE 1 ri'944. Woensdag 16 Augustus. No. 18873. MARSEILLE F7 O ST. TR ^JjOULON •hyeresz Strijdt in de Waffen SS mede voor een nieuw Europa Keuringen EERSTE STADS ED. Luchtgevechten boven Nederland BINNENLAND monosoue/^7 •/VALEIN [ES .AIX STRAPHAEL- O Ontschepingen gaan voort Limburgsche Volksdag der N. S. B. Duitsche afweer was voorbereid af- KUNST EN LETTEREN Vrijstelling der noodzakelijke arbeidskrachten N FREJUSF .gJic De „Tromp” vergaan STADSNIEUWS SPORT Alleen bij St. Tropez pantserstrijd- krachten aan land Vier en twintig dooden Hevige gevechten aan beide zijden van de Argens Hoofdprijzen der Staatsloterij j Landingen aan Rivièra slechts op eenige punten gelukt COUR AN t 1 r DE ZS-PROCEDURE IN HET NEDER. VERTUIS 7605, 9389, 12325, Zuid-Frankrijk 23 en Duitsche vorderingen bij Baranof VOETBAL sie, werden naar de kust weggedrongen en voor een groot deel reeds vernie tigd. De eerste gevangenen zijn bin- nengebracht. Enschedé, Hengeloschestraat 30; eveneens bij het S.S.-Ersatz-Kommando Niederlande, Den Haag, Korte Vijverberg 5 /0.51 p.m.M. Bewijsn. 5 et., fr pj?. 10 et. KI. Adv. (iri halve opl.) fo 57. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr, f 0.48. Adv. „Br. bur. v d. bl." 10c. meer. f f BONNEN AFHALEN Morgen van 8.30-* 16.30 u. Groot Hertoginnelaan en Alida- straat 1 (Lsd.) de letters Hansk t.m. Hors, Bijkantoren Ooststraat 1 en Ruychrock- laan 178 van 8.45—12.30 en 1416 uur de letters Ruiv t.m. Stee. voor der Duitsche bevelvoering in België en Noord-Frankrijk JRAS: Alle verdere inlichtingen en gratis en terugreis verstrekken de navolgende Amsterdam, Dam 4; Alkmaar. Langestraat 56; Utrecht. Vredenburg 19; Heerfcn, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Eisenhower neemt zelf de leiding Generaal Eisenhower, de opperbevelheb ber der Geallieerde troepen, heeft thans persoonlijk het opperbevel over alle in Normandië en Bretagne strijdende troepen op zich genomen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, wordt de positie van Montgomery, als op perbevelhebber der Geallieerde troepen te land in Frankrijk onder generaal Eisen hower, door de benoeming van generaal Bradley tot bevelhebber van de twaalfde legergroep in geen enkel opzicht be ïnvloed. Verduisteren: van 21 uur tot 6.30 uur Maan: N. M. 18 Aug. Hooge onderscheiding voor von Papen De Führer heeft, op voorstel van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, aan Franz von Papen, tot dusver Duitsch ambassadeur in Tur kije, voor bijzondere prestaties en per soonlijk optreden in dienst van het Duit sche Rijk, het ridderkruis van het Kruis voor Oorlogsverdiensten met de zwaar den verleend. De Führer heeft persoonlijk de onderscheiding overhandigd. Duitsche luchtaanvallen op invasievloot Interinf meldt, dat sterke formaties der Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht gestart zijn voor gecombineerde aanvallen op de Anglo-Amerikaansche in vasievloot voor de Zuid-Fransche kust. Door Duitsche verkenners en waarne mingsposten in het kustgebied waren de vijandelijke scheepsbewegingen en lan- dingsoperaties voortdurend gadegeslagen. Bij een bevel van den Führer is de po sitie van bevelhebber der Weermacht in België en Noord-Frankrijk in personeele unie vereenigd met die van den Höheren SS- und Polizeiführer en is SS-Gruppen_ führer Jungclaus tot bevelhebber der Weermacht benoemd. Na verscheidene dagen van zware luchtaanvallen op j het gebied Marseille-Toulon-Nice, welke gisternacht zeer hevig werden, kwam de Britsch-Amerikaansche landings- vloot, welke de laatste dagen bij Corsica was waar genomen, dicht bij de kust van Zuid-Frankrijk. Aflei dingsmanoeuvres, zooals het laten vallen van levensgroote poppen boven Marseille, moesten de voorgenomen lan dingsplaatsen camoufleeren. In de ochtendschemering van gisteren gingen bij Bonnes (ca. 35 k.m. Oostelijk van Toulon) de eerste, vrij zwakke, vüandelüke strijdkrachten aan land. De onmiddellijk reageerende Duitsche kustaf- weer nam de landingsvaartuigen onder vuur en vernie- tigde een groot deel van een vjjandelijken stoottroep, welke in een mjjnveld werd gedrongen, aldus het D.N.B. In het gebied van Cannes naderden ongeveer honderd transportvliegtuigen met zweefvliegtuigen de kust. Zij moesten blijkbaar versterkingen aanvoeren voor de lan- dingscommando’s, welke bij Bormes in zwaren strijd ge wikkeld waren. i Terzelfder tijd gingen tusschen Cannes en Nice, onder de bescherming van sterke formaties bommenwerpers en zwaar vuur van het vijandelijke scheeps geschut, andere troepen aan land. Ook hier trad de Duitsche kustverdediging onmiddellijk energiek op. Kort daarop werden in het gebied van St. Raphaël Britsch-Amerikaansche valschermjagers ter sterkte van een bataljon neer gelaten. Duitsche bewakingstroepen gingen terstond tot tegenaanvallen over. Een landingspoging Noordwestelijk van Port Dramont strandde op het vuur van Duitsche batterijen. Op talrijke punten in den kustsector tusschen Cannes en Nice zijn zware gevechten gaande. Het zwaartepunt der landingen is het gebied tusschen St. Raphaël en Kaap Carmamat. Deze kuststrook heeft een lengte van ongeveer 25 k.m. Het strand is hier slechts over een geringe breedte vlak; dan stijgen terstond de uitloopers der Provencaalsche Alpen tot een hoogte van 1800 m. op. Hun hellingen zijn door de Duitsche troepen krachtig versterkt. Reeds de gevechten van de eerste uren toonden, dat de nieuwe landings- ondememing van den vijand, zoowel ten aanzien van aanvalsbreedte als wat betreft het gebruik van strijdkrachten, veel minder omvang heeft dan de invasie in Normandië op 6 Juni; overal trof den aanvaller bliksemsnel de gecon centreerde Duitsche afweer, welke den landingstroepen gevoelige verliezen toebracht. 1 „ER IS GEEN VUILTJE AAN DE LUCHT”.: Morgen te 18.45 uur, spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I in de serie Brandende Kwesties over het onder werp: „Er is geen vuiltje aan de lucht”. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitb. p. 3 m. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’* Kol Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” 3.15. P w. ƒ0.26, fr. p p. met Modebl.'/’’4.28, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. 9,45. Bif postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.. fr p.p. 10 c. Volgens de Engelsche berichtgeving is het verlies bekend gemaakt van den kruiser „Tromp”, meldt de Berlijnsche correspondent van „Het Volk”. De „Tromp” was een flottieljeleider van 3350 ton, welke in 1936 in Amsterdam op sta pel was gezet. Het schip liep 32.5 mijl era was bewapend met 6 kanons van 15 c.m., een aantal mitrailleurs en 6 torpedo- kanons. De bemanning bestond uit 295 koppen. Bij onze Vrijwilligers. Goed geca moufleerd. verscholen achter struiken en bloemen, wordt het terrein afge- zocht naar den vijand. (S.S.-P.K.-Apfel O.-H.) reisbiljetten voor de heen. Nebenstellen der Waffen-S.S.: Terreuraanvallen op burgerbevolking In den loop van Dinsdag zijn in ver schillende deelèn van het land wederom door aanvallen met boordwapens door Anglo-Amerikaansche vliegtuigen in scheervlucht ondernomen op personentrei nen. auto’s en voetgangers, alsmede door het werpen van bommen, onder de Neder- landsche burgerbevolking 24 personen ge dood 21 zwaar- en 72 lichtgewond.’ Eenige woonhuizen en een kerk werden door bom^ men zwaar beschadigd. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 16 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In Normandië woeden verbitterde gevechten, waarvan het zwaartepunt is gelegen in het gebied ten Noorden en Noordoosten van Falaise. De vijand tracht steeds weer met het grootste ge bruik van materiaal over een breed front in de richting van Falaise door te breken, om zich te vereenigen met de uit het gebied van Carrouges naar het Noorden aanvallende Amerikaansche strijdkrachten. Pas na urenlangen strijd slaagde de vijand er met zware ver liezen in binnen te dringen in ons met steunpunten bezette front en in Zuidelijke en Oostelijke richting terrein te winnen. Uit het gebied van Alencon naar het Oosten opdringende vijandelijke strijd, krachten zijn in den sector Chartres- Dreux in zwaren strijd met onze beveili- gingsstrijdkrachten gewikkeld. In Bretagne ging de stad binard na heldhaftigen strijd verloren. De resten van het garnizoen van St. Malo, die zich na den afweer van hevige vijandelijke aanvallen hebben teruggetrokken in de citadel, trotseeren daar nog steeds alle vijandelijke bestormingen. De driemaal herhaalde vijandelijke sommatie tot over gave bleef onbeantwoord. Aan de Zuid-Fransche kust werden verscheidene vjjandeèijke landings pogingen tusschen Toulon en Cannes af geslagen. De vijand slaagde er echter in op eenige punten der kust vasten voet te krjjgen. Hevige gevechten zjjn hier gaande. De in den rug van onze verdedi- gingszêne neergelaten vijandelijke luchtlandingstroepen worden door onze reserves aangevallen. In luchtgevechten, door luchtdoelgeschut van luchtmacht en marine en door vloot- strijdkrachten. verloor de vijand boven de DE KINDERUITZENDINGEN DOOR DEN NED. VOLKSDIENST „Een .gezonde jeugd, een sterk volk” is de grondgedachte van het werk van den Nederlandschen Volksdienst met be trekking tot de „kinderuitzendingen”. Deze kinderuitzendingen vinden plaats naar de N.V.D.-kindertehuizen, naar ge zinnen in ons eigen land, die den wensch te kennen hebben gegeven, gaarne een of meer kinderen gedurende eenige weken onder te brengenen naar Duitschland en andere gebieden in kin dertehuizen van de N.S.V. of bü zgn. pleegouders Voor a 11 e kinderen, die in aanleg gezond zijn, is er de moge lijkheid tot uitzending. Vooraf worden: de kinderen in Nederland door een arts van den Volksdienst gekeurd en die be paalt. wat het betrokken kind het meest noodig heeft: bosch-, zee- of berglucht. Aanmeldingen kunnen tjoorloopend ge schieden bij de buurtschapshoofden en de provinciale, stedelijke en plaatselijke kantoren van den N.V.D. TERAARDEBESTELLING NOTARIS J. J. M. BRAUN: In aanwezigheid van vele vrienden, notarissen en zakenrelaties is hedenmiddag op Oud Eik en Duinen het stoffelijke overschot van notaris J. J. M. Braun ter aarde besteld. Volgens den wensch van notaris Braun werd er niet gesproken. Slechts de oudste zoon heeft een karakterschets van zijn vader gege ven, waarin hij diens eenvoud, oprechtheid en nauwgezetheid vooropstelde De orga nist speelde Ases Tod van Grieg, het Lar go van Handel en twee coupletten van het Wilhelmus. Talrijke vliegtuigen neergehaald Naar Interinf meldt hebben Duitsche jagers gisterochtend naar het Duitsche gebied vliegende Anglo-Amerikaansche formaties bommenwerpers reeds op den heenweg bestreden. De over het Ijsselmeer naderende formaties werden reeds in het gebied bezuiden Zwolle in de eerste gevechten verwikkeld. Ofschoon de viermotorige bommenwerpers weer door sterke for maties lange-afstandsjagers werden ge ëscorteerd, konden de Duitsche jagers, volgens de tot dusver ontvangen berich ten, zonder uitzondering viermotorige bommenwerpers neerschieten. Op ver scheidene Plaatsen braken zij in fron- talen aanval door de vijandelijke ja- gersbescherming heen en kwamen mid den in de groepen bommenwerpers. Uit het gebied ten Oosten van het Ijssel meer zetten de luchtgevechten zich voort tot in het gebied ten Noorden van Essen. Ook in het gebied van Rijn en Main werden gevechten geleverd met hier bin nengevlogen Amerikaansche formaties. Verscheidene toestellen werden neerge schoten. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden in deze gevechten 26 viermotorige Anglo-Amerikaansche bom. menwerpers vernield. JUBILEUMWEDSTRIJD V.U.C H.B.S. 4—2 Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van V.U.C. had de jubileerende vereeniging gisteravond H.B.S. uitgenoo- digd een eerewedstrijd te komen spelen aan de Schenkkade, Er waren heel veel bezoekers, die genoegen hebben beleefd van de vlotte, levendige ontmoeting Ge- ruimen tijd waren de partijen aan elkaar gewaagd, doch allengs werden de aan vallen van de zwartwitten gevaarlijker en zij konden voor de rust een 40 voorsprong nemen (Jongeneel 2, Holle man 1, Vielé 1). Na de rust pakten de Kraaien de zaken wat krachtiger aan. waardoor zij den achterstand terugbrach ten op 42 (v. d. Zêe 1. Langelaan 1), Scheidsrechter v, d. Meer leidde den aar- digen wedstrijd. Drie landingspogingen werden geslagen. Talrijke landingsbooten vernietigd LANDSGHE BOSCH. EN HOUTBEDRIJF Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De ZS.procedure als maatregel op grond van de Verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge- bied no. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrekken van inlichtingen, wordt thans ook uitgevoerd voor het geheele gebied van het Nederlandsche bosch- en houtbedrijf. Derhalve moeten hieraan deelnemen alle firma’s, die aangesloten zijn bij één der hieronder genoemde vakgroepen of onder- vakgroepen. 1. Bedrijfsgroep tusschenpersonen. Vak groep tusschenpersonen in hout, agenten, commissionairs en makelaars. 2. Bedrijfsgroep groothandel. Vakgroep groothandel in hout. Handelaars in tri plex. en vezelplaten,' rondhouthandelaars (naald- loof- en generatorenhout), impor teurs benevens groot- en kleinhandelaars in hout (uitgezonderd handelaars in brandhout). 3. Bedrijfsgroep houtindustrie, a. vak groep balkenzagerijen met de volgende ondervakgroepen: zagerijen voor buiten- landsch naaldrondhout. zagerijen voor binnenlandsch rondhout en zagerijen voor buitenlandsch loofhout: b vakgroep hout- bereidingsindustrie Impregneeringsinrich- Jlngen; c. Vakgroep triplex en fineer, tri plex- en fineerfabrieken. Ook firma’s, die niet behooren tot het hout- en boschbedrijf, resp. deszelfs vak groepen of ondervakgroepen. doch die eigen arbeidskrachten met bovengenoem de werkzaamheden aan het werk hebben, moeten deelnemen aan de ZS-procedure voor deze arbeidskrachten. Ondernemingen die behooren tot de houtverwerkingsindustrie, daarnaast ech ter ook houthandel en houtbewerking be oefenen, moeten deelnemen met het deel van het bedrijf waarmede zij staan of zou den moeten staan onder het bosch- en houtbedrijf aan de ZS-procedure. Ook het Nederlandsche Staatsboschbe- heer het Ned. Rijksbureau voor Hout en de onder het bosch- en houtbedrijf stahnde vakgroepen zijn onderworpen aan den aan. meldingsplicht. De aanvraagformulieren kunnen verkre gen worden bij de Kamers van Koophan- del en Industrie en derzelver bijkantoren. Bevoegd voor de bewerking van de in te dienen Z-kaartenaanvragen is alleen de Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, afd. bosch- en houtbedrijf. Arnhem, Utrechtscheweg 59. x 1 Op de enveloppe moet bovendien „ZS- 1 procedure” worden vermeld. Duitsche on dernemingen, welker eigenaars of het mee- rendeel hiervan Rijksduitschers zijn als- mede ondernemingen, welker kapitaal voor meer dan 50 pCt. in Rijksduitsch bezit is of die een Rijksduitsche trustee hebben. 1 moeten hun aanvragen indienen bij de Deutsche Handelskammer für die Nieder- lande te Amsterdam of Rotterdam. De invulformulieren en de Z-kaarten zijn voor deze bedrijven eveneens verkrijgbaar bij de Deutsche Handelskammer. De aanvragen moeten onmiddellijk, doch op zijn laatst tot en met 31 Aug 1944 bij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied .afdeeling hout, en boschbedrijf, Arnhem. Utrechtscheweg 59. worden aangevraagd. Aanvragen, die later worden ontvangen worden niet meer in behandeling genomen. De verantwoorde lijkheid voor de tijdige ontvangst van de aanvragen gerust bij de firma’s, die de aanvragen ihdienen. Zij loopen ook het risico van verlies bij de verzending. On juiste onduidelijke, onvolledig ingevulde aanvragen zijn ongeldig en worden niet behandeld Onjuiste opgaven kunnen bo vendien bestraffing tengevolge hebben. Ondernemers, die verzuimen tot en met 31 Aug. 1944 hun aanvrage in te dienen, stel len hierdoor zich zelf en hun werkkrachten ter beschikking voor een tewerkstelling elders. Nadere bijzonderheden bevat een toelichtingsvel, dat op de bureaux, waar de Z-kaarten worden uitgereikt, verkrijg baar is. NIEUWE BONAANWIJZING OEKRAÏNE SIGARETTEN: De Dienst perszaken van het Nederlandsche Oost Instituut deelt mede: Voor de eerstvolgende distributie- periode der Oekraine-sigaretten zijn met ingang van 18 Aug. van de roode bon kaart de nummers 41 en 42 en van de blauwe bonkaart nummer 35 geldig ver- i klaard. De aandacht wordt er op geves tigd, dat op 1 September a.s. van de roode bonkaart de nummers 18, 19, 20 en 21 en van de blauwe bonkaart de num- mers 10 en 11 hun geldigheid verliezen. Interinf meldt omtrent deze landings- eperaties: De nieuwe landingsoperatie der Anglo-Amerikanen strekt zich, volgens de thans ontvangen rapporten, uit over een kustsector van rond 200 k.m. en omvat ongeveer het gebied van Cannes tot ten Westen van Toulon De Duitsche kustver dediging was op de operatie, door de re sultaten van de luchtverkenning, welke reeds bij het vertrek van de landingsvloot uit de havens aan de Westelijke kust van Corsica begon en welker bewegingen nauwkeurig werden waargenomen voor bereid en overal gealarmeerd. Aan dit feit is niet alleen het volko men mislukken van de eerste landings poging in de baai van Bormes, welke nog in den nacht werd uitgevoerd, doch ook de afweer van verdere lan dingen te danken die ongeveer op hetzelfde tijdstip op vijf plaatsen wer den verricht. Twee van deze pogingen n.l. in de baai van Hyères en bij St[ Raphaël. werden afgeslagenop drie andere plaatsen wordt nog gestreden. Het vuur van de vijandelijke oorlogs bodems, welke de landingsvloot bescherm, den, heeft zich tot het gebied van San Remo in het Oosten en Toulon in het Westen uitgebreid en wordt door de zware Duitsche kustbatterijen met volle kracht beantwoord. Talrijke landingsbooten wer den nog op zee, of bij het naderen van de kust tot zinken gebracht of in brand ge schoten; andere bereikten weliswaar de kust, doch kenterden als gevolg van de uitgestrekte versperringen. Volgens de tot dusver ontvangen rap porten is het den Anglo-Amerikanen alleen in de baai van St. Tropez ge lukt ook pantserstrijdkrachten aan land te brengen. Overigens zijn namen van plaatsen en bijzonderheden om voor de hand liggende redenen niet te verkrijgen. Men verneemt echter, dat valschermjagers van het inva sieleger ongeveer ter sterkte van een ba taljon in een bepaald gebied achter de Duitsche kustversterkingen probeerden te dalen Zij werden echter door de daar liggende Duitsche alarm-eenheden onder zeer zwaar vuur genomen, waardoor zij zoo zware verliezen leden dat een aan zienlijk percentage .werd uitgeschakeld. In hetzelfde gebied door middel van vracht- zweefvliegtuigen gelande luchtlandings troepen van ongeveer dezelfde sterkte, werden eveneens onmiddellijk in zware ge. vechten gewikkeld. Ook de uitgestrekte mijnenvelden in de versterkingszöne wer den den aan land gezetten troepen op ver scheidene plaatsen noodlottig. Zoo was een gevechtsgroep ter sterkte van een officier en ongeveer 60 man ten Oosten van St. Raphaël gedwongen zich in een mijnenveld over te geven. Dicht versperringsvuur Het D.N.B. meldt nog: Het lijkt er op, dat de vijand er vooreerst naar streeft de Golf van St. Tropez en het vliegveld bij St. Raphaël in handen te krijgen, ten einde hier versterkingen door de lucht en over zee aan land te brengen en te concentreeren. In de Golf van St. Tropez hebben de Duitsche kustbatterijen een dicht ver- sperringsvnur gericht op de Anglo- Amerikaansche transportvloot. Ter hoogte van kaap St. Pierra ontstonden f- boord van getroffen landingssche- pen verscheidene ontploffingen. Eenige vrachtschepen zonken. Luchtlandings troepen en eenheden valschermjagers zijn neergelaten in het mondingsgebied van de rivier Argens, Zij kwamen in zwaar afweervuur der Duitsche defen- Amerikaansche bommenwerpers vielen plaatsen in West- en Noordwest-Duitsch- land aan. Door luchtverdedigingsstrijd- krachten werden 29 vijandelijke vliegtui gen, waarvan 27 4-motorige bommenwer pers, neergeschoten. In den afgeloopen nacht lieten afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen bommen vallen op Berlijn en het Rijnlandsch-Westfaalsche gebied. Drie vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. VACANTIEBONS VOOR ARBEIDERS: Naar wij vernemen bestaat voor de ar beiders die nog vacantiebons van het jaar^ 19431944 in hun bezit hebben, welke uit gegeven zijn door de vakgroep burgerlijke en utiliteitsbouw de vakgroep wegen bouw en de ondervakgroep „Woningbouw voor de markt” tot 1 Sept. a.s. nog de gelegenheid deze bons ter verzilvering in. te leveren. De bons moeten per aange- teekenden brief verzonden worden aan de volgende adressen: Muiderschans 12 Am- sterdam-C, voor bons, uitgegeven door de vakgroep burgerlijke en utiliteitsbouw; Vondelstraat 23; Amsterdam-W„ voor bons, uitgegeven door de vakgroep wegenbouw^ v. d. Spiegelstraat 9, den Haag voor bons, uitgegeven door de ondervakgroep „Wo ningbouw voor de markt”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAG-ENSTRA AT 3537 Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstraat 319 Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwen daal Oranjelaan 3, Tel. 119461; Voorburg, Boekh. H. E, G. Ruys, Heerenstraat 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekhandel J B. van Seters jr., Theresiastraat 108a. Tel. 772444. kust van West- vliegtuigen. In het Fransche gebied werden 164 ter roristen in den strijd vernietigd. Het gebied van Groot-Londen ligt nog steeds onder zwaar vuur der V.l. Uit Italië worden geen gevechtshande lingen van beteekenis gemeld. In het voorterrein der Karpaten be reikten formaties van het leger en de Waffen-S.S., Westelijk van Sanok, in 3- daagsche hardnekkige gevechten tegen 7 vijandelijke infanteriedivisies, eenige frontverbeteringen. De Sovjets leden zware verliezen aan dooden en gewonden en verloren 51 tanks en gemotoriseerde kanoenen, 98 stukken geschut, veel oor logsmateriaal en een groot aantal ge vangenen. In de groote bocht van den Weichsel, Westelijk van Baranof, namen pantser en pantsergrenadierformaties, tegen hardnekkigen vjjandelüken tegenstand, verscheidene plaatsen en sloten zij een leemte in het front. Zuidoostelijk van Warka, alsmede tusschen den Weichsel en den Boven-Narew, werden talrijke aanvallen der bolsjewisten uiteen geslagen. Aan weerszijden van de Memel vielen de Sovjets in het gebied van Wilko- wisjken en Raseinen met massale strijdkrachten en sterken steun van vliegtuigen aan. Alleen bjj Wilkowisjken slaagden zij er in een weinig terrein te winnen. Alle andere aanvallen werden met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Aan het Letlandsche front mislukten Noordelijk van Birsen hernieuwde, mét sterke strijdkrachten ondernomen, vijari. delijke aanvallen. De bolsjewisten ver loren hierbij 40 tanks. In het penetratie- gebied ten Zuidwesten van het meer van Pskof duren de heen en weer golvende gevechten met onverminderde hevigheid voort. Sterke formaties slagvliegtuigen mengden zich hier bijzonder doeltreffend in de gevechten te land. De Sovjets ver loren gisteren aan het Oostelijke front 52 vliegtuigen. Het S.S.-Ersatz-Kommando deelt mede Iedere gezonde Nederlander kan zich aan. melden teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-S.S. (Wiking), S.S. Pantzer Grenadier-Brigade Nederland, S.S, Pant zer Jager-Kompanie Scheveningen, Land storm Nederland en Germaansche S.S in Nederland. 17.8.44 8—13 uur, Amsterdam, Dam 4; 18.8.44 8—12 uur, Utrecht, S.S.-Ersatz- Kommando Niederlande Nebenstelle Vre denburg 19; 18.8.44 1517 uur, Amers foort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. Tijdens de keuringen worden alle In lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, kolen, etc. Personen tusschen 19 en 35 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-S.S. kan ieder wordm, die na tenminste een jaar dienst, tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn school opleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. S.P.T. meldt: Volgens de laatste Duitsche berichten, gaan de landin gen aan de Zuid-Fransche kust voort De Geallieerden trachten op het oogen- blik by de landingsplaatsen bij St. Raphaël en Bormes, welke ongeveer 50 kilometer uit elkaar liggen, door landingen tusschen deze' plaatsen, een vast bruggenhoofd te vormen. De Duitsche troepen boden met energie tegenstand. Er spelen zich hevige gevechten af aan beide zijden van de rivier de Argens. Ten Zuid westen en Noord-Westen van St. Ra phaël beperken de Geallieerden zich in de bocht van St. Tropez en bij Cap d’Antibes tot artillerie-gevechten Volgens Interinf hebben de Ge allieerden vasten voet gekregen op de voor Hyères gelegen eilandjes. Tweede klasse 30.00025044 1.500 13054 1.000 17908 400 9226, 16409 200 9637, 10975, 11435 100: 4145. 7605, 9369, 9389, 12325, 19395, 21502, 25430, 25946 JOHAN POLET Morgen wordt de beeldhouwer Johan Polet vijftig jaar. Polet. een der weinige beeldhouwers, die den geest van den nieuwen tijd ver staat, studeerde te Amsterdam, waar hij later ook deel uitmaakte van de Schoonheidscommissie. Hij heeft verschil lende beeldhouwwerken uitgevoerd ir»i steen en brons, aanwezig o.m, in de col- lectie-KröHer, in Eoymans in R’dam, in het Sted. Museum in A’dam en voorts treft men werk van hem aan in verschil lende hoofdstedelijke gebouwen en o.a. ook hier ter stede aan het gebouw van de Bijenkorf. Aan blijken van belangstel ling zal het hem op zijn 50sten verjaar dag wel niet ontbreken. HAAGSCHE •Ir REDE VAN MUSSERT Dinsdag is in het Valkenburgsche open, luchttheater de Liïhburgsche Volksdag van de N.S.B. gehouden.' Vóór de bijeenkomst inspecteerde Mus- sert de voor het rotspark opgestelde for maties. Het openluchttheater was geheel gevuld toen de Leider binnentrad en de vlaggen werden binnengedragen. In zijn openingswoord sprak de gevol machtigde van den Leider voor Limburg, graaf de Marchant et d’Ansembourg, woorden van welkom tot den Leider, de twee andere sprekers Woudenberg en_ Vlekke, den secretaris-generaal der N.S.B ir. Huy.gen. den Eeauftragte voor Lim burg Schmidt en den Kreisleiter der N.S.D A.P. Quant. Leden van den Jeugdstorm voerden een spreekkoor uit, waarna Mussert het woord nam. Spreker herinnerde eraan, dat er van 1920 tot 1940 van alle kansels tgzen het communisme is gepredikt; thans gdbehiedt dit niet meer: heeft men zich dan 20 jaar lang vergist? Neen. Maar die waarschu wingen mogen thans niet meer gegeven worden. Door de scheiding tusschen de Europeesche volken is het te verklaren, dat de Russen en de Amer.ikanan. thans aan Europa’s poorten staan. Indien het volk van Europa vereenigd ware geweest, zouden zij biet gekomen zijn. Europa zal worden een stuk Sovjetrepubliek of een kolonie van de Vereenigde Staten, indien niet langzaam maar zeker in de volkeren de overtuiging rijst, dat zij één geheel vormen. Geschiedt dit niet, dan zal Europa ten gronde gaan. Er moet komen een groote gemeenschappelijke grens te gen alle indringers van buiten en die grens moet liefst zoo ver mogelijk van het hart van Europa verwijderd liggen. De moeders zullen haar kinderen opvoe den tot goede soldaten voor de verdedi ging van dit werelddeel. De strijd is moeilijk, maar hij zal niet vergeefs gestreden zijn. Wij. Nationaal- Socialisten. laten het hoofd nie; hangen. Twee jaar geleden hebben de tegenstan ders gezegd: En tóch wint Engeland. Nu, nu het niet meer zoo goed gaat zeggen wij: En tóch wint Hitler! Zouden wij min der moed en minder geloof hebben dan onze tegenstanders? Onze beginselen zijn juist en na het be halen van de zegepraal zal het nieuwe Europa groeien en bestaan uit vrije vol ken die in sterke gebondenheid kame raadschap. vriendschap, trouw eh eer zul len samenwerken. Dan zullen wij trotsch kunnen zijn, dat wij in dezen tijd, vaak nog onbegrepen door de groote massa, hebben meegestreden voor het bereiken van dit ideaal. Er zal dan een gelukkig Nederland in een gelukkig Europa zijn. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd deze Volksdag besloten. PRIJS DER ADVERT.i 1—11 m.M. (5 rog.) /I.e5, elke m.M. m. tot 33 m.M. (10 reg.) ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag halve pr. Red. Dienstaanb. ƒ0.38. Pers, gevr. 0.48. Adv. „Br. bur.

Haagsche Courant | 1944 | | pagina 1